Teplota na Ruzyni

26. 05. 2010 | 20:05
Přečteno 4474 krát
Není to tak dávno, co jsem jako jednu z mých reakcí na Climategate zde zveřejnil blog (společně s dr.Metelkou), který vzbudil nezaslouženě vysokou pozornost - Jak v CRU nefalšovali data z ČHMÚ. Stejně nezaslouženou pozorností byl obdařen i blog, kde jsem se zabýval vysvětlením zvyšujícího se podílu meteorologických stanic na letištích v klimatických analýzách - Klimatická změna a meteorologické stanice na letištích.

Vysvětlovat složitosti a krásy klimatologie některým méně chápavým je sice komplikované, ale důležité. Přesto si často vzpomenu na přísloví o perlách a sviních. Pravděpodobně i na tyto blogy reagoval jeden z diskutujících podnětným návrhem (omlouvám se, ale už nevím kdo a kde to byl, třeba zde svou myšlenku pozná). Pokud je někdo přesvědčen, že pohyb letadel na letištích dramaticky ovlivňuje měřenou teplotu na letištní meteorologické stanici (např. pan Kremlík), měl by využít přerušení dopravy na letišti (16. – 19. dubna 2010) a srovnat teplotu v těchto dnech s teplotou na jiných meteorologických stanicích. Tím by získal těžko vyvratitelný důkaz, že využívání výsledků měření na letištních meteorologických stanicích je zcela záměrné a zodpovědné za zvyšující se globální teplotu.

Pro klimatologa není podobné srovnání nijak problematické:

TMA Ruzyně
TMA Ruzyně

Maximální denní teploty v dubnu 2010 na stanicích v Praze a okolí – Karlov, Klementinum, Libuš, Průhonice, Ruzyně a Uhříněves.

TMI Ruzyně
TMI Ruzyně

Minimální denní teploty v dubnu 2010 na stanicích v Praze a okolí – Karlov, Klementinum, Libuš, Průhonice, Ruzyně a Uhříněves.

Na obou grafech je zvýrazněno „neletové“ období na letišti Praha-Ruzyně a průběh na stanici Ruzyně. Žádné podivnosti v průběhu těchto hodnot nejsou. Pokud bych zcela nezaujatě očekával, že nějakou změnu v teplotách najdu, tak bych ji hledal v maximální denní teplotě. Tato hodnota v sobě totiž „ukrývá“ nejvyšší hodnotu z nejvyšších hodnot za každý desetiminutový interval v průběhu dne. Vzorkování na našich stanicích provádíme v intervalu 1 sekunda. Stačí i ten sebemenší závan od rozpálených leteckých motorů a v řadě by to bylo vidět. Není. Žádné ovlivnění dopravou na letišti v řadě maximálních teplot nenajdete. Věřím, že v minimálních teplotách by tento vliv neočekával ani ten největší skeptik.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

ondroun napsal(a):

pěkné, jasné, výstižné!: )
26. 05. 2010 | 20:27

alarm napsal(a):

Běžní lidé nepotřebují žvanění odborníků. Mě stačí "výseková" předpověď počasí za několik Kč. Souhlasím se snížení zamětnanců ČHMÚ. Klidně to zvládnete polovičním stavem zaměstnanců.
26. 05. 2010 | 20:36

Roman Voženílek napsal(a):

Jako letecký meteorolog musím jen souhlasit s celým článkem. Jelikož mám na pracovišti on -line výstupy teplot z meteorologické zahrádky, nezaznamenal jsem jediný výkyv při startu nebo přistání letadel.
26. 05. 2010 | 20:44

radimtolasz napsal(a):

alarm: Co je to "výseková" předpověď? Určitě bychom "to" zvládli s polovičním stavem. Je třeba jenom definovat co je to to "to". Já to "to" definuji takto: http://blog.aktualne.centru...
26. 05. 2010 | 20:46

hovorka11 napsal(a):

Zatím neznám měření, které by vyvracelo globální oteplování. Populisti a prospěcháři, jako je VK vždy budou dělat mlhu a kázat nesmysly bez základních vědomostí. Snad historie odhalí vědomé lži a oddělí je od pravdy.
26. 05. 2010 | 20:48

Franta napsal(a):

Až na to povyšování se nad druhé se tomu nedá nic vytknout.
Možná by to vyřešilo perly sviním nenosit a k "méně chápavým" více nadhlehu pane Tolaszi.
26. 05. 2010 | 21:29

Radim Tolasz napsal(a):

Franta: Víte, samotného mě to překvapuje, ale komu není rady, tomu není pomoci. Mi nevadí, že je někdo skeptický a někdo alarmistický. Mi vadí, když jejich neodborné, zaujaté a konspirativní postoje kazí naši práci a naši pověst. Jedni srovnají teplotu v roce 1794 a 2005 a "podívejte se, žádné oteplování není, oni nám lžou". Druzí vezmou bezdůvodně jen jednu z několika odborně zdůvodněných variant a "teplota nesmí stoupnout o více než 2°C ať to stojí co to stojí, říkají klimatologové". A můžete házet perly a oni nic ... :-)
26. 05. 2010 | 21:51

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, po více než šedesátiletech téměř vlídné přírodní existence začnu asi taky ausgerechnet měřit, protože to co denně vidím, prý není zaručeně pravda. Snad mi to někdo proplatí.
Kdo neměří, nežije. Je teprve konec května a docházejí mi už teplé ponožky...
Veselé krizování...
http://wbgarden.com/wbgarde...
26. 05. 2010 | 22:05

Tydýt napsal(a):

Já tedy nevím, odpusťte, jsem jen taková svině, ale je tohle graf o jednom měsíci a jednom letišti, zatímco ta námitka se týká dlouhodobého trendu a stovek stanic?

Myslím taky, že Kremlíkův hlavní argument v tomto směru je zásadní snižování počtu stanic, a teprve ve druhém plánu mluví o letištích.
26. 05. 2010 | 22:48

ladislavmetelka napsal(a):

Tydýt:
Zjistit, jestli to snížení počtu stanic má/nemá nějaký systematický vliv na vypočítané průměrné teploty je velmi snadné a ti, kdo o snížení počtu stanic rozhodli, tenhle jednoduchý testík jistě udělali...
26. 05. 2010 | 23:05

wbgarden napsal(a):

Budu nesutále opakovat, prosím vás pěkně a nějaká volná stanice i pro mě by čistou náhodou nezbyla ? Děkuji.
Veselé krizování...
http://www.xoxma.lv/uploads...
26. 05. 2010 | 23:18

Tydýt napsal(a):

Ok, už mlčím. Udělal jste na mě dojem posledním článkem ve svém blogu. Ta debata je asi opravdu zbytečně odezdi kezdi... problém je, že praktického života a veřejných rozpočtů se kezdismus dotýká zatraceně zle.
26. 05. 2010 | 23:18

Tydýt napsal(a):

Jen snad ještě jedna věc, jestli dovolíte, pane doktore... "ti, kdo rozhodli, JISTĚ testík udělali" ; udělali, nebo neudělali? Jsou jejich vstupní data a metodika dohledatelné a ověřitelné, nebo nejsou?
26. 05. 2010 | 23:23

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, tak co myslíš, dohledáme to míšo nebo to spíš ověříme ?
Veselé krizování...
http://www.osel.cz/_popisky...
26. 05. 2010 | 23:30

L.Metelka napsal(a):

Tydýt:
Jsem přesvědčen, že udělali, protože oni sami kdesi odpovídali nějakému klimaskeptikovi na výtku, že snížení počtu stanic má za následek systematickou změnu výsledků. Bohužel, nepamatuju si, kde to bylo a ani odkaz na to nemám... Kdysi jsem se o tom zmínil i v některém článku, tuším že na Neviditelném psu, už ale nevím kde a nemám čas to hledat...
26. 05. 2010 | 23:39

Pocestny napsal(a):

Pánové,
klid, to jen zoufalý mamlas neumí prostě říci:
"Nemám vás rád"..-))

Na jednoho mamlase je tu stovka těch, kdo nemají co dodat.

Pánovi asi nějaký staniční pozorovatel lehával po desáté se ženou, tak vzbuzuje pocit jedince, který vás má za zbytečné.

Pan Alarm je jen přírodní úkaz, nediskutovat, nekrmit trolla..-)

Časem vám bude vyhrožovat zastřelením, to je u něj normální.
Časem budou i jiné alegorické vozy, nepropadejte zadumčivosti nad cerebrální potencí lidu. Je to bezpředmětné.
27. 05. 2010 | 00:40

Honza napsal(a):

Pane Tolaszi, děkuji za zajímavý článek. Teď v době voleb si rád přečtu i něco normálního, zajímavého a navíc podloženého tvrdými daty a ne názorem jednotlivce. Díky.
27. 05. 2010 | 09:21

Tydýt napsal(a):

Já bych řekl, že výtka klimaskeptika nebude: "snížení počtu stanic má za následek systematickou změnu výsledků", ale: "počet stanic se snižuje proto, aby výsledky vyhověly ideologii alarmistů." Ten vztah je tam příčinný, snižuje se počet a vybírají se "teplé" stanice, aby... samozřejmě, slovo "systematickou" ve vašem výroku uvádí věc na pravou míru, to ale ne všichni pochopí. Nejde o výtku ohledně chyby, jež má nezamýšlené důsledky, jde o výtku ohledně úmyslné a propočtené manipulace.

"Je systematicky eliminováno 75% světových stanic s jasnou tendencí k odstraňování vyšší zeměpisné šířky, vysoké nadmořské výšky a venkovských oblastí, které všechny měly tendence být chladnější. Teploměry v jistém smyslu pochodovaly do tropů, k moři a k rozpáleným letištním plochám."

"Proč je [v datech] v hornaté Bolívii tak horko, když tam už 20 let nemají [GHCN] žádný teploměr? Jednoduše, dělají to tak, že do souborů dávají data z 1200 km vzdálených pláží v Chile a Peru a z Amazonského pralesa"
27. 05. 2010 | 11:47

L.Metelka napsal(a):

Tydýt: Pokud by někdo chtěl "oteplit" výsledky tím, že odstraní nějaké stanice, šlo by mu právě o systematickou změnu výsledků. A jak už jsem psal - dá se snadno otestovat, jestli ta redukce stanic má nebo nemá za následek takovou systematickou změnu. Tady nevidím prostor pro spekulace, ten testík to ukáže velice jasně...
Pokud jde o ty "vzdálené" stanice - za prvé nevěřte všemu, co někdo napíše. A za druhé - někde skutečně nepotřebujete stanice "nahusto", protože většina informace u vzájemně blízkých stanic je vlastně stejná. Ale dá se spočítat, jak vzdálené byste měl mít stanice (řekněme A a B), abyste pomocí dat ze stanice A a statisticky zjištěných vztahů mezi daty stanic A a B dokázal odhadnout teplotu v místě B s nějakou požadovanou přesností.
27. 05. 2010 | 11:54

DF napsal(a):

Pane Tolaszi,
omlouvám se za nedůstojnost dotazu předem, ale když už jste napsal poslední větu jako poslední, začal jsem se koukat jenom na ta minima ... tedy vyznání předem: jsem vědec, čili skepse je mi pracovní metodou (deformace), ale určitě nejsem ignorant (si fandím, co :-( neb blbost by mne diskvalifikovala ještě rychleji (hmm, ve vědě, ale jinde? :-)
Zpět k minimálním teplotám: proč podle Vašeho mínění/ znalosti mají minima zřetelně větší rozptyl než maxima? A proč (od oka) u minim jsou rozptyly větší v chladných dnech než v teplých? Je to tak celoročně nebo se to na zimu otočí (délka dne?)? Kdybyste se mě totiž optal ještě před ukázáním výsledku, hádal bych často pravý opak. A proč ta tlustá čára (Ruzyně?) zrovna/ jenom 16. a ještě 9. přeskočila v pořadí všechny zbývající stanice kromě žluté (Klementinum)?
Prosím pěkně mohl byste sem pověsit i měsíční chod rozdílů max-min?
Nejsem paraglideista, ale chtěl bych vědět, kolik (v MJ :-)) je pravdy na tom, že se Praha chová jako teplotní komín, jak je to chování při různých meteo situacích rubustní a jestli se rychlost (!) ochlazování/ ohřívání v cyklu den/noc mění v závislosti na absolutní teplotě (roční době) nebo je celoročně stejná a jestli se na "vzdálenosti" Klementina (a možná Karlova) od zbytku Prahy pozná třeba konec topné sezóny (čili jestli se lidská produkce tepla prosadí nad solárním ohřevem aspoň v zimě).
K obědu až moc otázek, ale díky za obrázky.
27. 05. 2010 | 12:00

DF napsal(a):

Ach ták, má blbost už vyhřezla - rozměr os není stejný i min a max. Dyž voni sou ty čísla jak blechy prťavý. Pane Stejskale, nešlo by ty grafy udělat klikací?
27. 05. 2010 | 12:06

JC napsal(a):

Mr.Tolasz,
Jelikož vámi uvedená data ukazují, že Ruzyně s letištěm má téměř ve včech případech nižší hodnoty než stanice, kde letiště nemají,usuzuji s pravděpodobností, hraničící s jistotou, že letadla nemohou vypouštět horké plyny alébrž studený vítr z hor.
P.S. A neblbněte hlavu lidem jako hovorka11, grafem se vzrůstající teplotou od 1. do 30. dubna, protože pro ně je to další z nevyvratitelných důkazů o GO.
28. 05. 2010 | 10:03

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy