Pocta kreativnímu a urputnému vizionáři, který zachránil miliony lidských životů

15. 12. 2009 | 08:05
Přečteno 3787 krát
První lidský život byl umělou ledvinou zachráněn na jaře roku 1945. Pacientkou byla holandská kolaborantka Sophia Schafstad, která se ve vězení dostala do komatu v důsledku hepatorenálního selhání. Dialýza byla provedena na přístroji, který tajně a navzdory zákazu výzkumu sestavoval se svými spolupracovníky od roku 1943 Willem Kolff ve sklepeních nemocnice v Kampenu. Celý projekt financoval sám, „protože měl královský plat“. Do sklepa prosakovalo, takže všichni chodili po cihlách položených na podlaze, aby se nebrodili vodou.

Přístroj pozůstával ze stolitrové vany z pračky naplněné dialyzačním roztokem, v níž byl ponořen laťový buben, kterým otáčel elektromotorek. Buben si Kolff vyrobil sám. Na něm bylo navinuto 40 metrů střívek na párky, připojení střívek na pacienta zajišťovala hydraulika ze standardní brzdové výbavy automobilu Ford. Podle některých údajů část použitého materiálu také tvořily plechovky od konzerv.

Musíme být vděčni, že tehdy neexistovaly etické komise, ministerské pokyny a bruselské normy; můj dojem ale je, že by se na ně Kolff stejně vykašlal. Jak uvedl v posledním rozhovoru, který poskytl: „Nikdy jsem se nehádal se svými odpůrci, protože to bylo zbytečné a jen bych si nadělal nepřátele. Na druhé straně, když mi někdo bránil v něčem, co jsem chtěl podniknout, udělal jsem všechno, abych to podniknout mohl... Kdyby existovaly FDA a IRBs (=Institutional Review Boards), měl bych potíže. A tak jediné, co mě tehdy brzdilo, bylo mé svědomí... Moje práce má jediný limit: pokud léčebné techniky nepřinášejí pacientovi štěstí a pocit pohody, neměly by se vyvíjet a používat.“

Prvních 15 pacientů s uremickým syndromem, na nichž byla tato léčba vyzkoušena, sice vykázalo přechodné zlepšení, ale jejich přežití bylo krátkodobé. Nicméně Kolff se nevzdával a v publikaci věnované této problematice (1) napsal: „Věřím, že budeme schopni udržet pacienty trpící urémií a anurií naživu tak dlouho, pokud bude možný přístup do jejich krevního oběhu.“ Budoucnost mu dala plně zapravdu.

Když Kolff přednášel své výsledky na prvním svobodném nefrologickém kongresu, vystoupil velmi ostře proti této léčbě nestor holandských nefrologů, profesor Borst. V odpovědi na jeho příspěvek Kolff údajně prohlásil: „Jako všichni Holanďané, jsem rád, že se pan profesor vrátil z koncentráku. Pokud však jde o umělou ledvinu, mohl tam klidně ještě nějakou dobu zůstat!“ A odjel do USA. Ne hned; v roce 1948 ještě vylepšil první model umělé ledviny, ale pak nadobro opustil Holandsko.

V USA se od počátku 50. let zapojil do práce na vývoji umělých orgánů a současně pokračoval v práci na svém úplně prvním projektu: konzervaci lidské krve pro transfúze a zakládání krevních bank, tentokrát v Chicagu, přičemž první, současně také první v Evropě zřídil na začátku války, když Němci začali bombardovat Holandsko, v nemocnici v Haagu (do té doby byly převody krve prováděny přímo z dárce na příjemce). Jeho invence ve směru rozvoje biotechnologií byla nevyčerpatelná. Projektoval a zkonstruoval oxygenátor připojovaný k mimotělnímu oběhu při operacích na zastaveném srdci, je autorem intraaortální balonkové sondy používané při zástavě oběhu. Nejvíce ho ale přitahoval vývoj umělého srdce, na němž pracoval se svými studenty De Vriesem a Jarvikem (po němž byl přístroj na Kolffovo přání pojmenován). První pacient přežil od 2. prosince 1982 s podporou tohoto přístroje celkem 112 dní, což prokázalo jeho efektivitu.

Willem Johan Kolff se narodil 14.2.1911. Otec byl vedoucím lékařem plicního sanatoria a předpokládal, že syn bude pokračovat v jeho šlépějích. To však Willem odmítal, protože mu vadilo, že v této profesi se umírá. Chtěl být ředitelem ZOO, nakonec se však nechal odradit argumentem, že by takové místo těžko získal, protože v Holandsku existovaly jen tří zoologické zahrady. To byl asi jediný ústupek, který proti svému přesvědčení učinil.

Ve škole neprospíval, cítil se tam jako svázaný a na gymnaziální léta vzpomínal jako na nejhorší dobu svého života, s výjimkou německé okupace, Trpěl dyslexií, což mu ztrpčovalo život, četl velmi pomalu a málo. Školu dokončil s velkými obtížemi jen proto, že věděl, že je to jediná otevřená cesta na universitu.

Šel tedy na medicínu a slíbil si, že udělá všechno pro to, aby lidé tolik neumírali.Vystudoval a promovalv Leidenu, pak pracoval jako rezident a vyučující asistent v universitní nemocnici v Groningenu. Když se vedení kliniky zmocnili nacisté, odešel do Kampenu. Po vypuknutí války v nemocnici uchránil kolem 800 lidí před totálním nasazením. Své morální postoje vyjádřil zejména v diskusích kolem tzv. komisí milosrdenství rozhodujících o tom, kdo z pacientů si „zaslouží“ zařazení do dialyzačního programu a kdo ne, místo aby v duchu deklarovaného milosrdenství naléhaly na rozšíření léčebné kapacity.

Jeho odkaz nacházím v následující stati z posledního interview: „Je plno lidí, kteří jsou mnohem chytřejší, než já. Ale já jsem pracoval velmi tvrdě a byl jsem extrémně důsledný. Když to nešlo jedním způsobem, zkoušel jsem jiné. Kdybych měl poradit mladým lidem, kteří chtějí něco uskutečnit, řekl bych, aby si problém nejprve co nejvíce zjednodušili a pak se podívali, zda je realizovatelný. Není důvod jít hlavou proti zdi, jestliže v ní uvidíte i malou škvíru. Na druhé straně, spatříte-li příležitost, chopte se jí! A nejde-li to jednou cestou, zkoušejte jinou. Buďte připraveni na to, že novoty nejsou vždy vítány. Když jsem jako mladý asistent řekl svému šéfovi, že chci sestrojit umělou ledvinu, mohl se z toho zbláznit. Naštěstí profesor na klinice mi naslouchal a nechal mě pracovat.“

Willem Johan Kolff zemřel tři dny před svými 97. narozeninami, 11.2.2009 v Salt Lake City v Utahu.


1. Kolff W J, Berk HTJ.: Artificial kidney, dialyzer with great area. Geneesk. gids., 21:1944

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Díky za poučení.
15. 12. 2009 | 08:10

JAHA napsal(a):

Poucny zivotny pribeh. Vdaka.
15. 12. 2009 | 09:11

Silvie napsal(a):

Měla jsem kamarádku, která byla nucena od 14 let absolvovat pravidelně dialýzy, ve třiceti už měla hrozným způsobem zdevastované tělo. Přestože jí lékaři v podstatě zakázali otěhotnět, rozhodla se mít dítě, v pátém měsíci potratila a málem zemřela. Někdy kolem 28 let jí transplantovali ledvinu, adoptovali si tedy s manželem půlroční holčičku a žili deset let relativně normální život.
Životnost ledvin je, bohužel, mám-li správné informace, časově omezená, takže v 38 letech předčasně zemřela.

Měla velice těžký život, dvakrát se dostala do komatu a nikdo nepředpokládal, že ho může přežít. Překonala je, jak mi později řekla, vracela ji zpátky do života láska k dítěti.
Nikdy jsem ji neslyšela stěžovat si na osud, na bolesti a zdravotní problémy, které ji stále provázely. Byla s ní neuvěřitelná sranda, měla skvělý smysl pro humor, ale přitom to byla citlivá hodná holka, ochotná zachraňovat spící opilce ,aby nezmrzli na lavičce v parku.
Nevím, jestli bych se v její situaci dokázala poprat se svým hendikepem tak, jako ona.
15. 12. 2009 | 09:19

JAHA napsal(a):

Ad: Silvie
Priklady takychto zivotov su pre nas vzdy povzbudenim,vdaka.
15. 12. 2009 | 10:47

jogín napsal(a):

Příběh je o tom, že nadání dělá tak 2% úspěchu. Zbytek je dřina a vytrvalost.
15. 12. 2009 | 10:48

Jaa napsal(a):

"Musíme být vděčni, že tehdy neexistovaly etické komise, ministerské pokyny a bruselské normy" - jo, dneska by ho sejmuli hodně rychle, leda by svými výsledky vydělával některé mafii dobře kryté smečkou právníků.
15. 12. 2009 | 11:44

MA-FU napsal(a):

Pane doktore-tak když ne Vy ,kdo byl první u nás? Byl to prof.MUDr. Karel Opatrný z Plzně?
Je to zajímavé,vím že byl u zrodu nefrologie v Plzni.
15. 12. 2009 | 13:08

MŠB napsal(a):

Lékaři se člení na "akunťáky" a "chroniťáky". Ty první miluji. Ty druhé vidíme brblat v médiích. Léčí, léčí a nevyléčí. Doktor Honzák patří mezi chroniťáky. Nebo se mýlím?
15. 12. 2009 | 18:04

MUDr. Radkin Honzák, CSc. napsal(a):

Ad MŠB:
Každý máme své lásky. Já například miluju konstruktivní příspěvky do diskuse (např. Váš).
15. 12. 2009 | 21:27

im napsal(a):

To je moc zajímavé čtení. Takoví lidé nás postrkují dál.

U nás se první úspěšná transplantace ledviny konala před 43 lety, tehdy matka věnovala svou ledvinu synovi. Máte k tomu taky zajímavý příběh?
16. 12. 2009 | 00:43

znalec napsal(a):

Velmi inspirující článek.
Nevím, jestli osloví ty, kterým je určen. Mladí lidé dnes hledají rychlé zajištění a "definitívu".
Na druhé straně i dnes jsou potřeba fanatici, kteří pohnou kormidlem doby. Bohužel se o nich dozvídáme příliš pozdě, abychom je mohli podpořit.
Na druhou stranu "velké ceny" dostávají lidé, ...
16. 12. 2009 | 01:09

Luba napsal(a):

Pane doktore,
poněkud kuriózní je, že prvním pacientem, kterému Kolffův vynález zachránil život byla kovaná nacistka - a Kolff byl přitom Žid :)

Sám o tom píše:
"Prvním pacientem, o kterém mohu s jistotou říci, že by bez mé dialýzy zemřela, byla Sophia Schafstadová. Hned po válce byla uvězněna pro kolaboraci s Němci a mnoho mých krajanů by ji nejraději zakroutilo krkem. Byla k nám přivezena s diagnózou ledvinové nedostatečnosti. Mou povinností je pomoci, nikoli zakroutit něčí krk. A tak jsme jí tedy pomohli. Když ji k nám přivezli, byla v kómatu. A po mnoha hodinách procedury jsem se nad ni naklonil a zeptal se: Paní Schafstadová, slyšíte mne? A ona pomalu otevírala oči a pravila: Rozvedu se se svým mužem! A také to udělala ..."

Zdroj: http://www.achievement.org/...
16. 12. 2009 | 09:42

Radkin Honzák napsal(a):

Děkuji. Já tuhle pasáž znám, jen se mi nevešla do rozměrů textu; ono by toho bylo ještě víc.. Ale Kolf byl především Člověk a o tom to všechno je.
16. 12. 2009 | 13:28

george napsal(a):

Medicína...láska má, bohatým mne udělá.
http://czmedicus.blogspot.c...
16. 12. 2009 | 15:06

Luba napsal(a):

Říkám si,
proč je pod tímto článkem tak málo příspěvků a relativně málo vstupů ...

Přitom se dá použít maximálního tvrzení, že bez Kolffa by nebylo transplantací či kardiochirurgie.

Asi by to chtělo změnit titulek.
"Pocta" netáhne ...

Což tak:

"Stvořitelem prvního kyborga byl Kolff! ..."

"Frankeinstein moderní medicíny"

... či něco podobného :)
Mimochodem, pane doktore, ten rozhovor s Vámi na Leonardu je radost poslouchat - a to nejsem žádný Servill :)
17. 12. 2009 | 16:51

MUDr. Radkin Honzák, CSc. napsal(a):

Moc děkuji.
17. 12. 2009 | 22:22

Ema napsal(a):

Milý Radkine, milý kolego, rodinný příteli - také mému tatínkovi, jistému technikovi Pražských vodáren, prodlužovala umělá ledvina život. Všichni na Strahově kolem něj, co tam spolu lehávali, měli deprese, jen můj táta se radoval z každého okamžiku navíc, až to bylo tamější psycholožce divné!
Takže: díky zarputilý Kolffe! A tobě taky,Radkine, za vše!(Mimochodem mou matku Evu jsi nedávno naštval, protože
v Pencových Svazcích.cz jsi veden jako osoba vyššího stupně nebezpečnosti minulému režimu, než ONA:-)Mně to naopak potěšilo. Ahooooj na Purkyňce
21. 12. 2009 | 17:54

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy