Cena za mediální počin roku pro Kvapilovou a Aktuálně.cz

06. 04. 2014 | 21:54
Přečteno 7144 krát
Nadační fond Josefa Luxe udělil Cenu za mediální počin roku 2013 novinářce Pavlíně Kvapilové za článek Změny v médiích: Komu se nelíbí, když lidé přemýšlejí?, který publikoval deník Aktuálně.cz.

Správní rada fondu ve zdůvodnění svého verdiktu článek ocenila jako příklad kvalitního kritického myšlení, který důsledně analyzoval znepokojivé trendy v oblasti médií a pojmenoval skutečné problémy ohrožující svobodu jako jednu ze základních hodnot naší civilizace.

Článek vznikl na objednávku redakce Aktuálně.cz coby součást ročenkového speciálu, jenž poukazoval na nejdůležitější děje a osobnosti roku 2013.

"Když jsme přemýšleli nad tématy pro ročenku 2013, usoudili jsme, že nemůžeme pominout události, které poznamenaly česká média. Pavlu Kvapilovou jsme jako autorku oslovili proto, že byla aktérkou důležitých dějů v České televizi. Domluvili jsme se s ní přitom, že dá dohromady text, který by s niternou znalostí nejen popisoval dění na Kavčích horách, ale pojednal obecněji situaci v médiích," popisuje vznik článku šéfredaktor Aktuálně.cz Pavel Tomášek.

Správní rada uděluje Cenu Nadačního fondu Josefa Luxe „ANO, ANO, NE, NE“ jednou za dva roky, letos tomu tak bylo potřetí. V roce 2010 jako první obdržel tuto cenu publicistický cyklus České televize Historie.cs. Před dvěma lety převzali cenu Tomáš Němeček a Václav Drchal za vedení přílohy Lidových novin Právo a Justice.

"Beru tuto cenu jako povzbuzující gesto pro všechny kolegy, kteří loni byli odvážní a nebáli se veřejně ptát v situaci, kdy věděli, že to pro ně může znamenat vytržení z jejich dosavadních životů," reagovala na získání ceny Pavla Kvapilová.

Cenu uděluje Nadační fond Josefa Luxe na základě kritérií, jako jsou pravdivost, věcnost, nestrannost či odvážnost.

Redakce Aktuálně.cz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

x x x napsal(a):

Připomíná mi to prokázanou manipulaci hlasy v Hyde Parku ve prospěch TOP09 na ČT24 .

Mediální odnož TOP09 jménem Aktuálně oceňuje?.

Projev vděčnosti hypotékovým "novinářům"?
06. 04. 2014 | 22:37

pseudodemokracia napsal(a):

Cenu by měl dostat jistý soukup a jeho cenzurní pomahači- práskači.
06. 04. 2014 | 23:14

honolulu napsal(a):

Presidentem spravni rady vsech medii v Cesku musi byt jmenovan pan Libor Stejskal !

Jeho strategie udelala z Aktualne CZ medialni velmoc vsude po svete, znamou jako STEJSKALOVA UNIVERSITA.

Tento skromny a nedoceneny, nadany a upracovany medialni umelec, nas take zuslechtuje, a uci mluvit NOBL cestinou....(Coz napr. v mem pripade je bolestne.)
A jaka je jeho odmena v ceske spolecnosti - se durazne ptam ?
ZADNA !
I kraliky mu ukradli nevdecnici na Sazave.....

Svet nevi, kdo to je pan Bakala, nebo pan Babis, ale pana Stejskala zna kazdy !

Seminolsti Indiani ho znaji na Floride v Everglades a devcata v uniforme na floridske zakladne Patrick AFB o nem spivaji krasnou pisen zv. Candyman...
Poslecnete si ji na - YouTube - Christina Aquilera - Candyman (edit)
Zde jasne vidite , ze pan Stejskal je predurcen k oceneni u vas, kdyz dokazal udelat takove impression u nas !
Bystrozraky honolulu
07. 04. 2014 | 01:56

K.V napsal(a):

Myslím že by se dala vyslovit základní poučka.
sdyž někdo dostane cenu v oblasti neexaktních věd, je to mrtvola která někomu ještě hraje užitečného idiota
07. 04. 2014 | 06:44

K.V napsal(a):

Nějak je mně blivno, když vidím jak se naši novináři, "umělci" od filmu, Televize, dabingu, divadel neustále vzájemně plácají pom zádech a udělují si ceny, každý týden něco. A přitom výkon nikde, jsou to ceny Dušana Jasánka za křivou páteř a řiťolezectví.
V praxi výsledky nula nic, nebo přímo odpor a hnus
07. 04. 2014 | 09:05

honolulu napsal(a):

pane K.V., (09:05)
to bylo pod vlivem obdivu k novinarum, kdyz jsem rozdal novinarske ceny papouskum na ostrove Sanibel - kousek od brehu zap. Floridy.... Oni se ale vsichni urazili a uleteli nekam do Venezuely.

Presto vsechno si myslim, ze novinarske a umelecke ceny jsou dulezite. Ony ty ceny, partu novinaru a umelcu ukonejsi do vetsiho klidu.
Mezi lety 1880 -1910 ve Vidni ceny nebyly a novinari a umelci zapricinili sebevrazdu Rakouska/Uherska....
07. 04. 2014 | 10:15

Jáchym napsal(a):

Článek paní Kvapilové obsahuje jednu (jedinou !) podstatnou informaci - a to upozornění na Bártovu knihu o kolapsu civilizací.

Doporučuji ji (tu knihu !), proto, že když už redakce Aktuálně vrazila cenu textu, myšlenkově řídkému jak dětská stolice a když už tolik lidí ztratilo čas jeho četbou, tak ať je alespoň prospěšný jako anonce hodnotné tiskoviny.
(Doporučil bych i autorce, aby si ji pořádně přečetla, ale vím, je to marný, je to marný, je to marný.)

Jinak chudák Lux a chudák M. Bárta.
Bárta má, pravda, své chybičky (fandil do posledního dechu tehdejší předsedkyni ODS - ale je sympatické, že tak věrně činil i tehdy, když dostávala na zadel.)
07. 04. 2014 | 15:04

Jáchym napsal(a):

Oprava - skoropředsedkyni
07. 04. 2014 | 15:08

Jáchym napsal(a):

K.V. 09:05

Rozhodl jsem se udělovat výtýdenní cenu (obdoba výroční - s přihlédnutím k inflaci)

"JÁCHYMŮV SMOLINEC" - Za Nejusmolenější Článek Týdne.
07. 04. 2014 | 15:19

K.V napsal(a):

No tak Burian a Honzák jsou tento týden jasně nominovaní a asi zaslouží i do síně Slávy Smolince za to že to dělají každý týden
07. 04. 2014 | 17:11

Twist napsal(a):

Je to výraz pokrytectví, bezpáteřnosti, ne snad ze strany autorky, ale redakce Aktuálně. Právě ona se myslí, že s lidmi lze dělat všechno ( s některými ano). Udělování filmových cen, TýTý a TůTů je neskutečná fraška. Laureáti a poskokové okolo nich jsou uraženi, že je národ nebere. Přestaňte především lhát, vybírat, co je vhodné a co nikoliv pro pitomého konzumenta a chovejte se lidsky.
07. 04. 2014 | 18:49

Jáchym napsal(a):

K.V. :
Když já mám dra Honzáka rád, když nemá zrovna zapnutý politický buchar.
Asi budu muset to rozhodování o smolinci outsorcovat, nejsem objektivní... Ale je teprv pondělí, něco mi řiká, že do neděle bude hůř.

Držím mu palce, ať má přinejlepším bramborovou medaili.
Ale zatím jsou tady NEJMÍŇ tři kandidáti usmolenější.
07. 04. 2014 | 19:57

K.V napsal(a):

Jáchyme. ono by to chtělo víc kategorií
- Usmolený Smolinec- pro kydy těch co nic neumí a jen se zviditelňují, obsah článku NULA
( 2 nominované už jsem uvedl, souhlasím že o psychiatriii Honzák asi něco ví, jenže mu jen slouží jako zástěrka pro ten politický buchar)

.
Kategorie Dušana nJasánka pro nejvíc angažovanou tvorbu- tam bývá nacpáno, ale pár vhodných k nominací opravdu vyniká snaživostí
.
Kategorie mjr Terazkyho pro publikující diletanty, kteří opravdu věří že vystudováním české VŠ se stali odborníci na něco- sice Stejskalovy slečny které publikují rádoby třeba "kosmickou žurnalistiku" apod už toho načas nechaly, ale najdou se tu pecky.
.
- kategorie "humanitárního bombardování"- tam název je zavádějící, chtěl by lepší název ale mám na mysli humanisty za cizí peníze, kteří umí napsat dojemný článek ,MĚLO BY SE POMÁHAT a teď se jede- děti zejména z neúplných rodin, invalidi, senioři, nemocní , opuštění, samoživitelky, školství a kultůra- podle hesla- já napsal článek už jsem humanista- vy ostatní nekulturní (nehumánní) svi... to nějak zařiďte
.
Napadají vás jiné kategorie??
- Otravný ale vytrvalý jak osina v ři..ti ( Hvížďala?
.
Myslím že tohle stojí za bohatou diskusi
08. 04. 2014 | 08:43

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy