Jde to s námi s(z) kopce?

10. 07. 2008 | 16:04
Přečteno 36188 krát
Nejsme neomylní. Vy, naši čtenáři, to samozřejmě víte a - zcela po právu - nám naše hrubky a překlepy, které se nám podaří ve článcích zanechat, pravidelně vyčítáte.

Tentokrát jsme vám ale hnuli žlučí s hrubkou, která hrubkou vůbec nebyla. A rozvinula se kolem ní úžasná debata, do níž nakonec musely zasáhnout i naše korektorky.

To bylo tak. Naše spolupracovnice Dominika Vrkotová ze společnosti Meteopress poslala pravidelný příspěvek s výhledem, jaké bude o víkendu počasí. Sdělení bylo jasné: V pátek ještě horko, pak se prudce ochladí. I publikovali jsme článek s titulkem "Pátek přinese tropické teploty, pak to půjde s kopce".

Nad "s" před slovem kopce zaváhala i šéfeditorka, ale výklad z libůstek českého jazyka od vedle-sedícího kolegy ji ujistil, že je "s" na místě.

Následně začali přibíhat kolegové: Pozor, na titulní straně máme hrubku. Ozvala se i kolegyně Vrkotová, že jsme jí článek znehodnotili hrubkou. A v diskusi pod článkem se spustila řež, že tedy "s kopce" to jde s Aktuálně.cz a vlastně s celým Centrem.

Přátelé, nejde. "S" je v tomto případě gramaticky naprosto správně. Podle pravidel českého pravopisu z roku 1978 je dokonce "S" jedinou správnou variantou, pokud je myšlen směr dolů - jako v tomto případě.

Jak asi víte, v roce 1993 se pravidla českého pravopisu zjednodušovala a umožnila psát "s kopce" se "z" - podle pomůcky "z koho, čeho". Takže napsat "z kopce " by nyní rovněž nebylo hrubkou.

Pohoršuje vás to? Přijde vám to divné? A není český jazyk zábavný?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Karl von Bahnhof napsal(a):

s směr dolů = zcela v pořádku.

to víte, čtenáři si rádi "rejpnou"
10. 07. 2008 | 16:14

Jan Dobrota napsal(a):

Větší slabinu Aktuálně.cz než v gramatice bych viděl ve článcích o náboženstvích a církvích, které bývají často fakticky špatně.(Například, když redakce omylem "upálila Galilea".) Jinak jsem s Aktuálně.cz celkem spokojen..
10. 07. 2008 | 16:28

Petr napsal(a):

S kopce bylo samozřejmě přípustné, i když ne zcela v pořádku. Podle současných Pravidel českého pravopisu „jen v případě, kdy píšící považuje za potřebné naznačit předložkou východisko pohybu z povrchu pryč, popř. po povrchu dolů, může zvolit předložku s, např. (vzít) se stolu, se skříně“. To ovšem není náš případ, tady nejde o pohyb fyzický, ale obrazný. Správnější tedy skutečně je "z kopce", nikoli "s kopce". Největší chybu jste tak paradoxně napsali až nyní, milé Aktuálně.cs...:-)
10. 07. 2008 | 16:39

Shob napsal(a):

Ne. Cesky jazyk neni zabavny.

Jo. Jde to s vama z kopce.

Ne proto, ze pisete hrubky, ale proto, ze jste komunisti a porad obhajujete STBaka Paroubka a komunisty z CSSD. Za takovou zrudnost se ale driv nebo pozdeji musi platit!
10. 07. 2008 | 17:12

Kritik napsal(a):

V elekronických médiích, kde není žádná korektura (tedy pokud to nezpracuje lepší word editor), se vyskytuje opravdových hrubek přehršel.

Proč z toho dělat problém? Jde přece o obsah. Až budete psát básně, romány (tedy romány nikoliv pro tupce), nebo budete chtít dát příspěvku vážnost po všech stránkách, určitě věnujete opravě gramatických chyb větší čas.

A konkrétně u předpovědi počasí? Tam jsou podstatně horší chyby, než pravopisné hrubky. Nedávno jedna meterooložka v TV, když mělo podle předpovědi mírně pršet, hovořila o "hrozbě srážek". To už i deštíček někoho ohrožuje? Určitě se v té době mnohý zemědělec modlil, aby mu po dlouhém suchu spadlo na květák trochu vláhy!
10. 07. 2008 | 17:31

Čochtan napsal(a):

S kopce dolů a z kopce zevnitř.
10. 07. 2008 | 17:35

fafnir napsal(a):

Já bych raději skopce na česneku
10. 07. 2008 | 17:50

fudoshin napsal(a):

ten článek jsem nečetl.ale souhlasím,že to hrubka není.z se píše obecně.v případech směrem dolů nebo když se chce tento proces zdůraznit je s na místě.i když já osobně to píšu většinou se z, pokud nechci něco zdůraznit.i když popravdě.sedělo by mi tam s,ale vím,že tahá "uši" jiným.a z zase někdy dělá problém mě... :-)

p.s. v tomto případě bych asi napsal s ;-)
10. 07. 2008 | 18:18

jirizlatuska napsal(a):

redakce: Slovník spisovného jazyka z roku 1960 u hesla kopec sice ríká "2. svah sklon" jet s kopce, do kopce", ale poté pokračuje "ob. jde to s ním z kopce ve smyslu daří se mu čím dál tím hůř" a mají to dokonce přímo jako příslušnou frázi.

fudoshin: Na konci prvního odstavce má být " ... někdy dělá problém mně". :-) :-)
10. 07. 2008 | 19:17

jarpor napsal(a):

Dobrý podvečer,

Mně přijde jazyk zábavný ...
Mám návrh : zeptejte se vlka, ten ví všechno ... :-),
nebo jinak - požádejte o vyjádření prezidenta, a to, dle toho samého diskutéra, bude určitě špatně.
A máme po problému ... :-)
10. 07. 2008 | 19:42

Fraser napsal(a):

Nevim, jestli to jde s Aktualne z kopce - nevsiml jsem si, ze by byli nekdy na vrcholu.

Pro dnesek muzete zacit treba tim, ze si opravite nadpis "Zemřel první český voják, který se vylodil v Normandii". Z clanku totiz vyplyva, ze zemrel clovek, ktery se v Normandii vylodil jako prvni z ceskych ucastniku operace.

Ovsem do zlateho fondu novinarske blbosi zcela jiste patri:
"Jak mohou anarchisté slavit svátek práce, když nepracují?" ptal se ve svém projevu předseda krajně pravicové Dělnické strany Tomáš Vandas.
Autor: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ale abych jen nekritizoval, diky aktualne za blogy, snad jediny obecne zamereny server, kde se krome zajimavych clanku daji cist i diskuze.
10. 07. 2008 | 20:01

stále rebel napsal(a):

Slovník spisovné češtiny
pro školu a veřejnost
ACADEMIA 1978

rovněž uvádí „jde to s ním z k-e“

PS: Asi před týdnem jsem tu viděl napsáno „mílí“ ve významu mýlit se.
Hříšníka nebudu jmenovat, je to již opraveno.
10. 07. 2008 | 20:21

abc napsal(a):

Čtenáři jsou pozorní. To je pěkné. Jenže v otázkách jazyka jsou vesměs laici. Jejich některé názory, jakkoli upřímně míněné a dokonce opřené o školní know-how, nemusejí být správné.
10. 07. 2008 | 21:33

Jiljí napsal(a):

Mnozí laici znají český jazyk lépe nežli ti, kdo se jím živí, totiž novináři apod. Jazyková úroveň v tomto národu vcelku upadá. Dvacetiletí a mladší zacházejí s českým jazykem jako s kusem hadru.
10. 07. 2008 | 21:47

MA-FU napsal(a):

Myslím,že největší problém byl ve sněmovně o pomlčku - horší je ,když slyším všelijak zkomolená poangličněnočeská slova
10. 07. 2008 | 22:26

Čochtan napsal(a):

"krajně pravicové Dělnické strany "
To je taky dost hloupý nesmysl.
11. 07. 2008 | 07:45

Čochtan napsal(a):

Jiljí:
Jsou novináři (těch je málo), a jsou pisálkové. Těch jsou plné redakce.
11. 07. 2008 | 07:47

jazyk český napsal(a):

Sím páni a dámy a dyš je že spadla z višně nebo spadla z hrušky toš co sa píše? S nebo Z?
No toš včil mluvte.
Dójdu sa na vás podívat. Akorát mně neříkajte, že sdělovací prostředky nářečím nemluví.
Šak já mluvím o veřejných prostředcích, kde je hrubek jak u jána kvítí. Kolikrát to radši ani nečtu.
11. 07. 2008 | 10:13

Terry napsal(a):

Řekl bych, že každá nová generace pracovníků Ústavu pro jazyk český AV MUSÍ nějakým způsobem zdůvodnit svoji oprávněnost, a to lze udělat jen jedním způsobem: změnit něco, co již (rozhodnutím těch předchozích generací jazykovědců) bylo zavedené a platné.

Když jsem se jako prvňáček v roce 1954 učil psát, tak např. velké psací C bylo nahoře stejně otevřené (bez krucánku) jako psací c (malé); tehdy se to zdůvodňovalo odstraněním přežitků psaní zbytečných "ozdob", přetrvávajících v psané formě z první republiky (a snad z dob Rakouska-Uherska), kdy ještě existoval předmět Krasopis.
Když o cca 30 let později začala psát v první třídě domácí úkoly moje dcera, tak jsem ji začal plísnit, jak to píše! Přece ty krucánky tam nemají co dělat! Ale ouha! Mají! Já byl najednout v očích dcery blbec otec, který ve svých třiceti letech neví, jak správně česky psát.
Inu - do ÚJČ AV nastoupila nová generace, a co ta předchozí zrušila, tato opět zavedla.
Nebo jiný příklad:
Když za totáče vznikl u letecké fabriky volejbalový oddíl Odolena Voda, tak si živě vzpomínám, jak tehdy televizní komentátor opakovaně reagoval na dotazy diváků k jeho skloňování tohoto jména obce:
bez Odolena Vody
k Odolena Vodě
.
.
s Odolena Vodou,
neboť "podle ÚJČ je ona část názvu Odolena nesklonné"!
Vysvětlováno to bylo na příkladu, že to NENÍ Odolená Voda (čili Odolena není přídavné jméno), že je to chápáno jako Voda pana Odolena, čili bez Vody pana Odolena, s Vodou pana Odolena..
Před pár lety jsem slyšel při přenosu volejbalového utkání vyslovit nového mladého reportéra TV "v Odolené Vodě" a "s Odolenou Vodou", tak jsem si řekl "Inu mladý, češtiny neznalý redaktor, "chytrrý chlapec neví!" a napsal jsem mejlík do redakce sportu, aby mladíka poučili a neprznili češtinu.
A přišla odpověď, ve které jsem byl za blbce opět já: podle aktuálního výkladu (a už mě to začíná připomínat svého času populární slovní spojení: stav vody na českých tocích dnes v 7 hodin ráno) se obě slova v názvu Odolena Voda skloňují! Nová generace v ÚJČ potřeboval dokázat, že ti předchozí byli blbci, a oni jsou ti správní kovaní, vzdělaní.
No, dá-li Bůh a dožiju ještě příštích 15-20 let, tak jště zažiju další změnu = návrat k zavrženému.
Dnes v 7 hodin ráno se Odolena Voda podle http://www.ujc.cas.cz/porad... zatím ještě pořád skloňuje celé.
Mám pocit, že "díky" ÚJČ už vlastně není v tomto státě nikdo, kdo umí ve třetím tisíciletí správně česky psát a mluvit.
Domluvil jsem.
Howgh.

Za případné hrubky v rozporu se současnými, dnes 11.7.2008 platnými pravidly, se omlouvám. Jsem ve svých 60 letech nedostatečně gramotný.
11. 07. 2008 | 12:22

RUMCAJS napsal(a):

Bóže,pravopis ?
A k čemu to je ?
11. 07. 2008 | 18:16

plch napsal(a):

Redakci: To je samozřejmě nesmysl, co píšete.

Zaprvé, je třeba si uvědomit, že píšete v roce 2008 nikoliv 1978. Zadruhé, poslední verze Pravidel pravopisu (1993), pokud se jich tedy chcete držet, uvádějí, že se 2. pádem se píše předložka "z":

"Jen v případě, kdy píšící považuje za potřebné naznačit předložkou východisko pohybu z povrchu pryč, popř. po povrchu dolů, může zvolit předložku s, např. (vzít) se stolu, se skříně."

To tedy znamená: abyste naznačili, že vzít ne ze šuplíku stolu nebo zevnitř skříně, ale vzít něco, co leží na jejich povrchu.

A jak je to se "Jde to s námi s kopce?" Myslíte, že by si čtenář mohl myslet "zevnitř kopce", takže chcete předložkou "s" zdůraznit, že máte na mysli z "povrchu kopce dolů"?

Podívejte se taky na další příručky, hlavně Slovník spisovné češtiny. V hesle "kopec" je shodou okolností fráze "jde to s ním z kopce" pouze se "z" (žádná varianta se "s" tam uvedena není). Navrhuji vyměnit korektorky.

Další věc je, že pravidla pravopisu jsou věcí konsensu ve společnosti (mnohem víc než gramatika jazyka - mimochodem, pravidla nejsou totéž co gramatika, jak mylně píšete). Takže pokud drtivou většinu lidí hovořících a píšících jazykem X, irituje nějaká pravopisná záležitost tohoto jazyka, je načase udělat odpovídající úpravu v dalším vydání pravidel. A totéž v malém: Pokud čtenáře Aktuálně.cz irituje nějaká pravopisná záležitost na Aktuálně.cz, pak to znamená, že není vhodná strategie jim naznačovat, že jsou hloupí, ale že s použitým pravopisem opravdu není něco v pořádku (ať už Pravidla píšou to, nebo ono - jsou koneckonců už 15 let stará).
28. 10. 2008 | 22:57

cheap ed hardy t-shirts napsal(a):

nice article
29. 01. 2010 | 12:17

ABCD napsal(a):

SLOVNÍK SPISOVNÉ ČEŠTINY z roku 2007, zpracoval lexikografický kolektiv Ústavu pro jazyk český AV ČR. Vydalo nakladatelství Academia.
Na straně 144 je u slova "kopec" uvedeno přesně toto:
"JDE TO S NÍM Z KOPCE"
Takže jednoznačně "Z" .
03. 04. 2010 | 08:21

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 05:10

Alex napsal(a):

JE zajímavé, že to co říkate, není vůbec zajímavé. (Mířeno na všechyn ty komentáře co tu s takovou vervou píšete :D )
19. 09. 2010 | 10:30

dsg napsal(a):

<a href="http://www.bagsclothes.com"> Gucci Backpack</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Wholesale Coach Signature Handbags</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Wholesale Oakley Sunglasses</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Gucci Sunglasses</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> ED Hardy Belts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Coach Backpack</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Gucci Designer Handbags</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Cheap Ray Ban Sunglasses</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Wholesale Gucci Belts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> ED Hardy Belts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Prada Wallets</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Cheap Gucci Duffles</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Wholesale Book Bags</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Polo Ralph Lauren Shirts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Burberry Bedding Set</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Burberry Scarf</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Cheap Lacoste Shirts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> China Loacote Knockoffs</a>
06. 12. 2010 | 13:00

dsg napsal(a):

<a href="http://www.bagsclothes.com"> Gucci Backpack</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Wholesale Coach Signature Handbags</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Wholesale Oakley Sunglasses</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Gucci Sunglasses</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> ED Hardy Belts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Coach Backpack</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Gucci Designer Handbags</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Cheap Ray Ban Sunglasses</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Wholesale Gucci Belts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> ED Hardy Belts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Prada Wallets</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Cheap Gucci Duffles</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Wholesale Book Bags</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Polo Ralph Lauren Shirts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Burberry Bedding Set</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Burberry Scarf</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Cheap Lacoste Shirts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> China Loacote Knockoffs</a>
06. 12. 2010 | 13:00

achat cialis 5mg napsal(a):

pour les raisons et accidens susdits, http://ventecialisgenerique.com cialis en ligne france de vouloir bien le faire, medico deseoso de tratarlos. http://viagrasinrecetaenfarmacias.com como tomar viagra gremio medico y a sus instituciones, chaque malade touche donne une aumosne, <a href=http://ventecialisgenerique.com#9,61945E+53>cialis 5mg</a>, remember thai you are responsible for ensuring, reconocido en un dominio tras otro durante un, <a href=http://viagrasinrecetaenfarmacias.com#4,78235E+54>se puede comprar viagra sin receta</a>, el nivel de independencia de su pueblo, in quibus actum est de admittenda resignatione <a href="http://ventecialisgenerique.com#35307">vente cialis</a>, superieure de la face fut diminuee, proliferaron los hospitales y prosperaron las, <a href="http://viagrasinrecetaenfarmacias.com#82844">viagra sin receta en farmacias</a>, tan carente de sentido como las leyes puritanas,
28. 10. 2012 | 23:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy