Proč jsme prodělali plastiku

02. 10. 2008 | 15:02
Přečteno 3066 krát
Jakub Unger, ředitel MediaCentra, o změnách v designu Aktuálně.cz

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

poslední dny sbíráme vaše náměty a postřehy k novému designu Aktuálně.cz. Děkujeme za ně, je povzbuzující vidět, jak vám na vašem zpravodajství záleží.

Jak důležité je míti svou tvář, jsem si znovu uvědomil při debatách s kolegy, kteří pro vás Aktuálně.cz před třemi lety začali vytvářet.

První reakce na návrhy nové podoby "jejich" stránek byly přímé a zvídavě kritické: Je uspořádání zpráv skutečně o řád přehlednější, nebo jen barvíme krabičky? Jsme seriózní zpravodajství, jak to pozná čtenář na první pohled? Jsou na první pohled patrné unikátní rysy Aktuálně.cz? Je výběr témat v chystané reklamní kampani na novou podobu webu dostatečně výstižný? Pochopí lidé, že za tím webem pracují skuteční novináři? A tak.

Proto má nakonec nový web v sobě moderní prvky, podporující rychlost konzumace zpráv, avšak na druhé straně ho charakterizuje nadčasový, precizní "novinářský design".

Protože Aktuálně.cz, to jsou především kvalitní žurnalisté, zocelení budováním někdejšího největšího seriózního listu Mf Dnes nebo později České televize či Hospodářských novin.

Bez kvalitních novinářů by nebylo původního zpravodajství, které se vám snažíme dennodenně přinášet. To je skutečná tvář Aktuálně.cz.

V této chvíli z našich-vašich nových stránek definitivně mizí označení "beta" charakterizující přechodnou, testovací verzi. Tým, který pro vás více než půlroku spolu s experty výzkumných a designových agentur přeměnu webu připravoval, však rozhodně nezmizí.

Už pro vás chystá další vylepšení.

Péče o to, aby Aktuálně.cz nabízelo bezkonkurenčně nejlepší "rychlý přehled všeho podstatného, co se právě děje", v našich očích jen tak nekončí. Kdybychom přestali, může se stát, že před vámi začneme ztrácet tvář. A to bychom opravdu neradi.

Děkujeme vám za vaše podněty.

A hlavně za to, že nás čtete!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

VDC napsal(a):

Vraťte to zpátky, tohle je k zblití. Navíc stránka blogů má furt původní design, takže jste to ani neudělali pořádně.
02. 10. 2008 | 15:51

grőssling napsal(a):

Pane Unger, už rok píšu panu Stejskalovi, že ve funkci Blogy není možné spustit funkci, která by zobrazila soupis blogových článků podle jejich data vzniku. Pan Stejskal mi naposledy odpověděl, že Vaši IT připravují nové stránky a že se jim teď do změny nechce. Zato si můžete promítnout všechny blogy setříděné podle KŘESTNÍHO jména autora. Kdo vymyslel toto třídění musel od Vás dostat nějakou speciální odměnu.
02. 10. 2008 | 15:58

Lojza napsal(a):

Já bych se taky přimlouval za tu dřívější podobu. Koukám na to už tři dny a ne a ne si zvyknout. A která kapacito to označila za "nadčasový novinářský design"? Aby to nebylo jako modely šatů na molech, možná působivé, ale ne na běžné nošení.
Nejvíc mi vadí typ písma, čte se to fakt špatně, není to na rychločtení.
02. 10. 2008 | 16:04

kancelarska_mys napsal(a):

Já se taky přimlouvám za návrat celkového designu k původní podobě, jak k typům písma, tak ke střízlivé dvoubarevnosti. Zaplať Pámbu, že blogové stránky nám zatím zůstaly zachovány barevně i graficky tak, jak byly.

Spolu s Grosslingem se divím, proč nelze blogy v hlavním seznamu setřídit podle PŘÍJMENÍ. Vźdyť tady vedle vpravo v abecedním seznamu je setříděné podle příjmení máte....
02. 10. 2008 | 16:18

neo napsal(a):

dřívější podoba byla mnohem přehlednější, články zůstávaly delší dobu na úvodní straně, daly se snadněji vyhledat starší texty apod.

tady je orientace horší a i diskuse není tak přehledná.
02. 10. 2008 | 16:27

Hlas napsal(a):

Od změny designu mi přestal fungovat e-mail v opeře. Musím pro zprávy jen v IE. Bude se přizpůsobovat i pro jiné prohlížeče?
02. 10. 2008 | 16:42

Líný černý pes napsal(a):

Lze si někde nastavit původní vzhed stránek? Jen si jeden na něco zvykne, už mu to IT předělají. Řazení blogů navrhované zn. grösling by bylo užitečné pro čtenáře, kteří se denně nepřipojují, tak mu, prosím, vyhovte.
A nezpůsobilo "přepojování" tu kalamitu, co byla zde na blozích před třemi dny?
02. 10. 2008 | 17:40

Ládik napsal(a):

Proč jste prodělali plastiku, nevím - mám to pořád dvojrozměrně. Přibyly barvy, to je o zvyku, zatím to vnímám negativně. Kdybyste se přiblížili grafice CADu, byl bych spokojený (abych si mohl zapínat/upravit ty lišty, které potřebuji, v pracovní ploše bych měl třeba jen 2-3 věci)...
02. 10. 2008 | 17:43

Charlie napsal(a):

Já myslím, že vám čtenáři v diskusi pod tím prvním článkem vysvětlili dostatečně jasně, co si o novém kabátě Aktuálně.cz myslí. Ve zkratce: Nic dobrého, chtějí se vrátit k tomu původnímu. Ale to by někdo musel vysvětlovat, proč se půl roku vyhazovaly peníze na "tvůrčí tým" oknem, takže je jasné, že ať čtenářstvo mrčí jak chce, stejně se nic vracet nebude. ;) Co k tomu říct jiného než - kdo chce kam, pomozme mu tam.
02. 10. 2008 | 19:19

MartiN napsal(a):

Oceňuji snahu o zlepšení. Po grafické stránce je to velký posun, i když někdy méně znamená více. Přesto bych měl pár komentářů.

Základním problémem, se kterým se doteď potýkám je nepřehlednost. Na hlavní stránce na mě vylezla tuna nadpisů. První dojem je, že abych se dostal na nějaký zajímavý článek, musel bych všechny ty nadpisy přečíst. Na druhý dojem zjišťuji, že bych je musel nejen přečíst, ale i proklikat, protože jejich obsažnost je nízká. Preferoval bych výstižný nadpis a pod ním alespoň krátký text. Pokud chcete mít hodně informací na Homepage, můžete uvažovat o nastavení jednotlivých uživatelů pomocí cookies. Jak to má např. bbc.co.uk.

Když se prokliknu na nějakou kategorii (např ekonomika), jsem tam kde jsem byl, protože mám zase plno nadpisů a článek žádný. Navíc vidím, že dvousloupcový layout o šířce 450px, nebo kolik to je, je opravdu málo. Zvlášť když má každý nadpisek před sebou ještě obrázek. Ty obrázky by taky měly být větší. Na podobně přecpaném portálu se lidé budou asi hodně orientovat podle obrázků.

Taky mě při čtení článku rozptyluje gigantická reklama v pravém sloupci. Ne každý má ad-block. Pohyblivá reklama, ještě k tomu červená, která zabírá polovinu layoutu je hnus. S takovou bude mít sice velkou klikavost, ale vaše články si moc lidí nepřečte.

Nevím, kdo vám dělal uživatelské testování, ale podle mých informací většina lidí ignoruje ty malé aktuální zprávičky v horní části stránky:-)

Poslední věc, se kterou mám problém, jsou články v pravém menu. Myslím tím blogy, videa, atd. Blogy bych ještě pochopil, ale ten zbytek mi tam kontextově nějak nesedí. Namísto zajímavých článků mi to připadá jako to, co se nikam jinam nevešlo..

Navíc je ten sloupec příliš široký.
Dobrý poměr šířky mají sloupce tady na blozích.

Celkově si myslím, že zpravodajský portál je spíše o obsahu, než o grafice, takže po krátkém remcání si pravidelní čtenáři zvyknou.
Ale pár věcí by se určitě vylepšit dalo:-)
02. 10. 2008 | 19:34

im napsal(a):

Prosím, prosím, vraťte mi staré "aktuálně", krok vzad tu bude krokem vpřed, ke staré čitelnosti a přehlednosti. Aspoň že blogy nám zatím zůstaly nedotčeny.
02. 10. 2008 | 20:12

trafopajka napsal(a):

Nové Aktualně je příšerně nepřehledné, jsem vděčný za pozůstatky starého vzhledu.

Vaše newspeakové nesmysly typu "Proto má nakonec nový web v sobě moderní prvky, podporující rychlost konzumace zpráv, avšak na druhé straně ho charakterizuje nadčasový, precizní "novinářský design"." si s prominutím strčte za klobouk (snad to není v rozporu s etickým kodexem...)
02. 10. 2008 | 20:35

vlk napsal(a):

Připojuji s e ktěm, kteří volají po starém designu.
Nechápu, proč jste semuseli zhlédnout v iDnes a i Hned.
Staré uspořádání bylo příjemnější i přehlednější.

Nebo vám vadilo, že váš design byl dost podobný seznamu?

Zksuet posuzovat nové stránky v kontextu Murphyho pravidla - totiž - každá změna je k horšímu.
02. 10. 2008 | 20:44

Miloš Gregor napsal(a):

http://www.reuters.com/podívejte se jak má vypadat zpravodajský web,myslel jsem ,že jste se od nich učili
02. 10. 2008 | 21:53

bara napsal(a):

Novy design mi nevyhovuje, ztratila se osobitost aktualne.cz. Prehlednejsi mi nepripada, spis naopak. Proste se mi nelibi.
Budu sem chodit pouze na blogy, snad je pan Stejskal udrzi ve stavajici forme.
02. 10. 2008 | 22:28

Ded Kenedy napsal(a):

proboha proc je 90% textu tucne? a proc jsou vsude nadpisy a zadny text?
03. 10. 2008 | 01:30

třebaKarel napsal(a):

Nedali byste nahoru na stránku blogů větu klasičky :" Hlupáci se mlátí v hospodě , učenci na blogu ? "
A klidně latinsky , ale každý divadlo má nad vchodem něco pěknýho , tak proč ne Vy ?
V úctě a vážně tK
03. 10. 2008 | 06:20

vlk napsal(a):

třebaKarel

to je fakt dobrá hláška!

A co mám d ělat, když nejsme učenec a chodím s e mlátit na blogy?
03. 10. 2008 | 08:48

kancelarska_mys napsal(a):

@vlk
"Hlupáci se mlátí v hospodě, diskutéři na blogu!"

"Hlupáci se mlátí v hospodě, vlci a ekonomové na blogu!"
03. 10. 2008 | 09:27

třebaKarel napsal(a):

Vlk ,
já /taky/ nejsem učenec ,to vidíte .
Je to ale lepší pocit , ne? Navíc když řeknu doma že se "jdu mlátit s učencema" , budou na mne koukat jako na Galilea .
Místo obvyklýho ,:" A jé , ty už to zase blokuješ ! " Budou řikat :"Psst ! Nerušte tátu !"
Myslim že to bude fungovat u Vás taky .
Hezký den Vám přeje
tK
03. 10. 2008 | 10:29

Germanicus napsal(a):

Jedno ze zlatých pravidel praví: "Když něco funguje, tak do toho nešťourej."
03. 10. 2008 | 13:52

Aknah napsal(a):

Ke změnám na Aktuálně.cz jsem se vyjadřovala už v diskusi pod článkem, který vyšel v "den D", kde jsem reagovala na "jedovatost" jakéhosi Jožky, že to místo plastiky vypadá spíš na lobotomii. Ano, plastika jen zřídkakdy znamená "zachování tváře", a tvrdí-li někdo, že tomu tak v tomto případě je, byla zřejmě provedena úplně jiná operace...

Ale vážně:
Nechtěla jsem tu novinku sice odsuzovat hned po jejím spuštění, protože jsem to udělala naposledy a dodatečně se mi některé změny zalíbily, ale tentokrát to bohužel zřejmě nehrozí, protože těch "fuj" je tu opravdu hodně:
- na malý monitor se mi vejde jen zlomek stránky a mám pocit, že se dívám klíčovou dírkou na slona, který stojí hned za dveřmi
- složitá grafika se mi na postarším PC otevírá celou věčnost
- nepříjemně velký rozdíl ve velikosti písmen mezi titulkem a textem ztěžuje čtení
- prostor, kam by se dříve vešel i úvod článku, zabírá pouze titulek (v poslední době stále bulvárnějšího rázu), který o skutečném obsahu často spolehlivě nevypovídá
- zcela chybějící levý okraj budí podezření, že možná i o něco přicházím, a z estetického hlediska mne rozčiluje
- "rychlý přehled" by mohl být fajn, ale bez tématického rozdělení komplikuje výběr
- "lepší vyhledávání" stále neumí najít ani článek podle přesného názvu (Google je i pro Vaše články spolehlivější)
- stejná tučná písmena v přehledu diskusních příspěvků a pouze odstínový rozdíl od jména autora jejich přehlednost spíš komplikují
- chybí navazující vlákna, která v dlouhých diskusích pomáhala udržet přehlednost
- postrádám i vizuální rozlišení mezi přispěvateli s kontaktem a anonymy (zpravidla to napovídá i o úrovni příspěvku)
- příliš dlouhý příspěvek do diskuse je na rozdíl od té předchozí "chytré" verze přijat bez odmlouvání, ale zobrazí se ho pouze část, což je nepříjemný krok zpět...
Vím, že leccos mohu přičíst i své zastaralé technice, ale cožpak si mohou (a chtějí) všichni dovolit tu nejnovější? Ty neustálé inovace nás fakt jednou zničí...

Jsem jen příliš nevzdělaný a technologií neznalý uživatel, který do pozadí výroby nevidí a do pozadí výrobců neleze. Pokud tedy porovnám obě verze pouze z toho mého hlediska, říkám na rovinu, že se mi to v této podobě nelíbí a v současné době spokojena nejsem. A podle dalších reakcí vidím, že zdaleka nejsem sama.
Stálo Vám to za to právě teď, když je v sázce i Křišťálová lupa???
(A nebo to snad měl být trumf v rukávu?)

**********

Vzhledem k tomu, že se myšlenkami na nesmyslně časté designové změny a matoucí kosmetické úpravy všeho možného kolem nás už dost dlouho zabývám, mám k tomu ještě pár dost zásadních všeobecných připomínek:
- odjakživa byl u všeho vždy důležitější obsah než obal (je to jen pozlátko, které dezorientuje, mimikry, které budí potřebný dojem), důraz na obal znamená povrchnost
- člověka neustálé změny stresují a ty nepodstatné zbytečně zatěžují - máme to v dnešní vypjaté době fakt zapotřebí?
- naše populace evidentně a nezadržitelně stárne a stárnoucí člověk se na změny adaptuje mnohem obtížněji než mladý - vzhledem k tomu, že těch životně důležitých změn je ke vstřebání víc než dost, nemohli by se ti mladí splašení divoši realizovat raději někde mimo sféru základních společenských aktivit, kde to těm starším nebudou tolik komplikovat? (Proměnlivá schodiště jsou možná zajímavou poťouchlostí v čarodějnické škole v Bradavicích, ale my je snad nemáme zapotřebí!)
- kromě toho, že časté změny mnohé zatěžují výše uvedeným způsobem, svádějí i jejich původce k dostatečně nepromyšleným krokům, protože "když se to nepovede, zase se to předělá" a tak práce kvapná... h* platná, že? (Proč už toho vytváříme stále méně s přáním, aby nás to dokázalo kvalitně přežít? Kvantita škodí kvalitě!)
- nejlogičtější argument o zbytečné materiální nákladnosti a pracovní neefektivnosti "smetou" zpravidla naprosto nelogicky ekonomické zájmy...
Neděláme tu tedy fakt něco blbě???
03. 10. 2008 | 14:53

Ladislav napsal(a):

Nove stranky jsou plne tucneho pisma. To je typograficka zvrhlost. Ne ze by to predtim bylo neco extra ale novy design je nejspis delany tak aby ctenare odrazoval.
03. 10. 2008 | 16:05

Aknah napsal(a):

Omlouvám se - nějaká vlákna u diskuse asi jsou, ale já už asi vidím hůř než ten, kdo je navrhoval...
03. 10. 2008 | 16:50

Zacheus napsal(a):

Já se také přimlouvám za původní úpravu.
03. 10. 2008 | 18:47

Johny napsal(a):

Vraťte to zpátky, kvalitní články máte, to jo, a nový vzhled jim nakvalitě nepřidá, ba naopak, proč měnit osvědčené a zavedené.... teď je to hrůza.
04. 10. 2008 | 01:25

prirodovedec napsal(a):

editor: Zdravim po par tydnech. Jeste zmente vzhled blogu, a pak uz nebude pro mne duvod cist u Vas ani je. Cili souhlasim s kritiky vyse. Dnes je hlavni vzhled a ne obsah. Ne pocet kliknuti na tucne nadpisy ... (viz nase diskuse o reklame, novinarine aj.)

Skoda, prisel zrejme mnou drive na jare avizovany konec jednoho prukopnickeho obdobi aktualne. Byl to pekny a zajimavy pribeh - hodne stesti Vam osobne s dalsimi projekty a obranou toho rozumneho existujiciho i kdyz odhaduji, ze inovujici designery uz mate za dvermi kancelare. :)
04. 10. 2008 | 09:08

Jura napsal(a):

Klidně ať je tam víc reklamy než textu, ale proboha, ať se nehýbe!
04. 10. 2008 | 09:27

Jura napsal(a):

Až teď se dívám: V pravém sloupci nadpisy patkovým, vlevo základní text bezpatkovým... Tak tomu se teda říká avantgarda.
04. 10. 2008 | 09:41

VK-Can napsal(a):

Je mozne, ze to je jen muj pocitac, ale od doby zmeny, kdyz kliknu na blogy, tak mne stale naskakuje ten z dne 29.9.08.
Kdyz se chci podivat na nove vstupy pod clankem, tak napred musim kliknout na clanek, potom jit zpet na "Hlavni stranku blogu" a zpet na clanek. Kdyz mam stesti, tak jsou tam nove vstupy.

Muze nekdo poradit ? Mohu neco udelat, abych to zmenil, nebo je to systemem?
Bohuzel jsem samouk v pocitacove technice takze podle toho jsou i me schopnosti neco vyresit sam.
Za dobrou radu bych byl vdecen.
Dekuji.
04. 10. 2008 | 14:57

ping napsal(a):

Toz az vcil to ctu, myslim, ze se mohu pod skoro kazdy komentar podepsat. Zmrvili jste to na ultrhunt. Fakt byla stara verze lepsi. Vzhledem k tomu, ze polsedni prispavek nade mnou je ze 4.10,, ocekaval bych nejakou reakci redakce. A nic. Vazeni, ono je to jako politici, narod neco chce, ale oni si to stejne udelaji podle sveho. Vypada to, ze budu muset taky zmenit domovskou stranku :-(
22. 10. 2008 | 14:23

louis vuitton napsal(a):

podepsat. Zmrvili jste to na ultrhunt. Fakt byla stara verze lepsi. Vzhledem k tomu, ze polsedni prispavek nade mnou je ze 4.10,, ocekaval bych nejakou reakci redakce. A nic. Vazeni, ono je to jako politici, narod neco chce, ale oni si to stejne udelaji podle sveho. Vypada to, ze budu muset taky zmenit domovskou stranku :-(
22.10.2008 14:23:19
04. 07. 2009 | 04:34

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy