Jak jsme nocovali s Obamou

06. 11. 2008 | 11:11
Přečteno 3219 krát
aneb Barack Obama becomes new US president, according to Aktualne.cz

Americké volby? Byly vítězstvím Baracka Obamy coby symbolu Ameriky zítřka. A byly také vítězstvím internetového zpravodajství nad zpravodajstvím včerejška.

Kdo v "election day" ponocoval s námi či s kolegy ze zahraničních serverů, musí uznat: Internet tyto volby prostě vyhrál. A v plné nahotě ukázal slabiny papírových novin v dnešní době.

Stačí se podívat na drobnosti.

Více než měsíc jsme vám nabízeli interaktivní mapu, v níž jste si mohli stát po státu najít, jak a kam se momentálně vychyluje náklonost Američanů. Zajímají vás detaily z Ohia nebo Nebrasky? Tady je máte.

Pro nás byla mapa zároveň mimořádně účinnou pomůckou při přípravě na volební noc. V redakci pro vás připravovala online přenos (zde) non-stop pětice reportérů. Díky pravidelné údržbě dat v interaktivní mapě přesně věděli, jak se vyvíjely průzkumy a preference v jednotlivých státech. A bylo pro ně výrazně snazší předvídat výsledky.

Ve chvíli, kdy John McCain ve 2 hodiny a pět minut ztratil Pensylvánii, byli jsme tak schopni okamžitě napsat: "McCain má teď jedinou naději. Získat Floridu i Ohio. Pokud v jednom z těchto států prohraje, jeho šance klesnou na minimum."

Ve chvíli, kdy republikán přišel i o Ohio, což bylo pět minut před půl 4 ráno, mohli jsme tak okamžitě oznámit: Johnu McCainovi se uzavírá cesta do Bílého domu.

null
null


Těžko vám dáme jakýkoli důkaz, ale pochlubit se musíme, protože nám to udělalo velkou radost. V okamžiku, kdy jste na titulní straně viděli tento obrázek, ještě zprávu o konci pro McCaina natvrdo nenapsala ani CNN, ani BBC. Po redakci tak koluje vtip, že nás "konkurence" při oznamování jména nového prezidenta USA zapomíná citovat. :-)

Všechno, co se odehrálo pak, bylo o nadvládě Obamy. A nadvládě internetu.

Kdo šel ráno do práce a stavil se v trafice, mohl si koupit noviny hlásající, že Amerika volí. Ačkoli bylo dávno rozhodnuto a internetové zpravodajské servery chrlily reakce světa, analýzy o dopadech této volby, informace o prvních plánech Obamy.

Kdo si koupil noviny dnes, může si přečíst o reakcích světa, dopadech této volby a prvních plánech Obamy.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

kolemjdoucí napsal(a):

Jen jestli to třeba nebylo tím, že oni se s podobnými "zaručenými" zprávami nehezky spálili v roce 2000 i 2004, takže si věci chtěli ověřit, aby si byli opravdu jisti, až to budou "natvrdo" vytrubovat. Nebo si myslíte, že oni neměli přístup k datům, ze kterých jste čerpali vy? Leda byste měli v USA vlastní týmy dotazovačů a sčítačů, což nepředpokládám... Takže trochu pokory pánové a dámy, aby vás nestihnul osud lidovek při volbách roku 2006.
06. 11. 2008 | 12:35

Barák má Oba napsal(a):

no jo, noviny maj uzávěrku
06. 11. 2008 | 14:05

SuP napsal(a):

Výborně.
A teď si představte, že stejně "aktualizovaně" komentujete děje, které normálně trvají jeder rok až několik let, jako třeba finanční krize. Jako třeba vývoj na burze. Jeden den klesne o 10% a prezantujete to jako konec světa. Druhý den stoupnou o3% a komentujete, že nás krize nazasáhla (mimochodem, těch 7% vám nikde nechybí?)
A zkuste si představit, že ty Vaše aktuálna čtou lidi, kteří dřív ani nevěděli, že něco takového existovalo.
A bych to shrnul. Děláte především vlny a děláte lidem zmatek v hlavách.
06. 11. 2008 | 14:05

Čochtan napsal(a):

Všude jásotu nad obrovským vítězstvím černochů, nad koncem otrokářství a jiné pokrokové kecy, a přitom dostal "poloběloch" s bělošským vzděláním a kulturou 52% hlasů Američanů. 48% bylo proti němu.
Kdo ho převážně volil ? Mladí, nevzdělaní a barevní.

Kecy, kecy, kecy.
06. 11. 2008 | 14:29

Pegy napsal(a):

Souhlasím s Čochtanem a dodávám, že k volbám přišlo cca 64 procent oprávněných voličů. Takže ta revoluce je opravdu relativní.
06. 11. 2008 | 15:28

třebaKarel napsal(a):

Čochtane ,
promiňte , jsem asi moc mlád abych Vám mentoroval a vy zase dost stár , abyste mluvil takhle o černoších .
Nechci se hádat , vím že jste bystrý a vtipný člověk . Tím víc mně mrzí vaše řádky .
Jednak nad žádným "vítězstvím černochů " nikdo nejásá , jásáme někteří nad vítězstvím pana Obamy , kterej je nám něčím sympatickej . Nic víc . Všimněte si ale , že v té radosti není obsažena škodolibost vůči lidem kterým jeho vítězství nesedí .
To vy si potřebujete vylít zlost . Dám Vám příležitost , vylijte si jí na mně . Obamu nechte být , evidentně o něm nevíte víc než že je " černoch " .
Jesli žijete jak jsem pochopil delší dobu v Německu , ve svobodné zemi a padají z Vás beze studu takovýhle černý myšlenky , možná byste měl uvažovat o změně klimatu . Tohle Vám určitě dobře nedělá .
Proč se propána nemůžete zasmát , mávnout rukou a říct "ále co ", místo neustálýho bojování ? Dyť to už nikoho nebaví .
opravdu věříte že je to k něčemu dobrý ?
tK
06. 11. 2008 | 15:56

Amarook napsal(a):

Je zajimave jak se tady vsichni zakomplexovani burani navazeji do Obamy.Copak mohli normalni Americane volit nekoho jineho? Zrekapitulujme si zivotopis jeho protikandidata: spratek z prominentni rodiny se dal do armady. Chytli ho ve Vietnamu a casem zase pustili. Domu se vratil jako hrdina, protoze ho jinak nazvat nemohli. Kazdy propusteny americky zajatec byl tehdy prohlasen za hrdinu. Od te doby je v politice a podle americkych politickych komentatoru nic svetoborneho nedokazal a nic moc neprosadil.Za co si ho ma kdo vazit? Ze je prislusnikem vladnouci vrstvy? Kde je nejaka pridana hodnota?
06. 11. 2008 | 16:01

cheap ed hardy t-shirts napsal(a):

nice article
29. 01. 2010 | 12:33

sdg napsal(a):

<a href="http://www.bagsclothes.com"> Gucci Backpack</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Wholesale Coach Signature Handbags</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Wholesale Oakley Sunglasses</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Gucci Sunglasses</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> ED Hardy Belts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Coach Backpack</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Gucci Designer Handbags</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Cheap Ray Ban Sunglasses</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Wholesale Gucci Belts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> ED Hardy Belts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Prada Wallets</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Cheap Gucci Duffles</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Wholesale Book Bags</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Polo Ralph Lauren Shirts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Burberry Bedding Set</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Burberry Scarf</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> Cheap Lacoste Shirts</a>
<a href="http://www.bagsclothes.com"> China Loacote Knockoffs</a>
06. 12. 2010 | 13:23

szybkieodchudzanie napsal(a):

I see a lot good quality posts here
<a href=http://odchudzanieskuteczne.blogspot.com>tabletki na odchudzanie</a>
02. 04. 2011 | 15:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy