Blogy politiků troubí do voleb. Co na to redakce?

06. 04. 2010 | 09:41
Přečteno 11055 krát
Milí čtenáři, na stránkách Aktuálně.cz momentálně najdete celkem 235 blogů. Lidem, aktivním v politice (poslanci, senátoři, zastupitelé, volební kandidáti, Mirek Topolánek a Petra Paroubková) jich patří jen 36. Z toho 21 blogů mají přímo ti, kdo se budou až do konce května ucházet o vaše hlasy.

Proč ta statistická masáž? Protože před volbami se může tu a tam zdát, že politiků na našich blozích nápadně přibylo. Že se přemnožili a naši blogosféru si propachtovali. Někteří z nich si dobře uvědomují, že blog je pro ně – jako pro kohokoli jiného – účinným způsobem názorové (sebe)prezentace. A tak před volbami přispívají pilněji, než jindy.

Bloger je pánem

Každý blog na Aktuálně.cz je „majetkem“ příslušného blogera. Redakce jednotlivé příspěvky nerediguje, nedělá blogerům „dramaturga“, neukládá jim, o čem, kdy a jak mají psát. Blog na Aktuálně.cz je osobním prostorem blogera, tak jak to u blogu má být.

Co to znamená v případě politiků? Redakce (a s ní, pokud je to možné, i vy, milí čtenáři blogů) se musí smířit s tím, že agilní a „názorově ofenzivní“ blogeři se budou navážet do svých politických protivníků. Na blozích se objeví stranická sebechvála. Politici si na blog zavěsí proklamace, které už znáte, protože vám je vnucují na billboardech, televizních tiskových konferencích, kdekoli. (Ovšem i nepovedený blog o autorovi něco vypovídá.)

To ale není všechno. Politické blogování přece má z pohledu čtenářů i své výhody. Může přinést inspirativní myšlenky a důležité argumenty. Překvapivý pohled do politického zákulisí. Lepší orientaci v politice a názorech jejích protagonistů. Osobní zpověď. Ano, i láskyplné vyznání manželky volebního lídra. Může vyvolat polemiky, jaké v parlamentu neuslyšíte. O tom, že pod blogy se mohou vést - a vedou – leckdy velmi zajímavé čtenářské diskuse, nemluvě.

Jednotlivé politické blogy nebudeme ani před volbami nijak „řídit“, natož pozastavovat. Jen vás, milí čtenáři, chceme poprosit, abyste je nadále četli jako vzkazy blogerů, které redakce nijak nefiltruje.

Pestrá společnost

Redakce může ovlivnit něco jiného. Totiž to, kdo se blogerem na Aktuáně.cz stane. Naše blogy jsou koncipované jako „blogy osobností“, ne jako fórum otevřené úplně všem. Mimochodem, před volbami jsme už odmítli několik žádostí politiků, kteří právě teď v sobě objevili blogerské nadání a tužby…

Blogery mezi politiky jsme nikdy nevybírali podle „poměrného zastoupení“. Nedělali jsme si čárky, kolik ještě potřebujeme sociálních demokratů, aby to bylo vyvážené s ODS, anebo naopak. Když teď onu množinu 36 „blogerů-politiků“ rozpočítáme na jednotlivé strany, vychází to takto: ČSSD 10, ODS 10, KDU-ČSL (a EDS) 4, Strana zelených 3, KSČM 2, Věci veřejné 2, TOP 09 a Starostové 3, ostatní 2. To je celkem přiměřeně pestré, co myslíte?

Stranický klíč pro výběr blogerů by stejně v praxi neměl valný smysl. Svobodný bloger totiž může být psavec jako Bohuslav Sobotka, nebo skoupý na slovo jako David Rath (poslední blog zavěsil před Vánoci, předtím se ozval o dušičkách). Tohle už redakce neovlivní.

Výbušně aktuální

Ještě jednu věc ale v rukou máme. A to je „zviditelňování“ blogů. Tedy jejich „vytahování“ na homepage Aktuálně.cz nebo na další místa na webu.

V tomto případě budeme před volbami obezřetnější. Blogy politiků, respektive odkazy na ně umístíme mimo domovskou stránku blogů jen ve zvláštních případech. Například, když politik zveřejní dosud neznámé okolnosti důležitého jednání. Nebo poprvé představí podstatný volební slib. Nebo na blogu učiní překvapivé prohlášení. Zkrátka, když bude jeho blog natolik výbušně aktuální, že se stane sám o sobě „zprávou“.

Jestli politici takové blogy napíší, samozřejmě nevíme. Na jejich předvolební výkony jsme zvědaví. Snad s nimi budete spokojeni, milí čtenáři.

Jan Lipold,
zástupce šéfredaktora

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

kk napsal(a):

Hmm, mozna byste mohli vyzadovat, aby politici psali sve prispevky opravdu sami. To by jich razem ubylo. :-)
06. 04. 2010 | 10:03

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek obsahující hanlivé komolení jména (i když v tomto konkrétním případě šlo možná jen o překlep), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
06. 04. 2010 | 10:31

Ládik napsal(a):

Jo, byl to překlep, to "p" tam nepatřilo, každý to vycítil... nic hanlivého tím nevzniko. Chtěl jsem to i označit za překlep, ale nakonec nebylo proč.
Škoda, že tímto zmizel hodnotný diskusní příspěvek.
06. 04. 2010 | 10:36

Ládik napsal(a):

nevzniko --- chybí mi tam "l" - není to hanlivé?
06. 04. 2010 | 10:37

Ládik napsal(a):

Zapátrám v paměti: psal jsem o tom, že politik před volbami je jako jelen v říji nebo tetřev v toku. Kořením jelení říje jsou souboje - že bych chtěl vidět na blogu Dolejše v diskusi oponovat Paroubka. U Paroubka se mi mezi o a u vloudilo p, nechtíc.
06. 04. 2010 | 10:40

Ládik napsal(a):

Možná jsem to s těmi jeleny přehnal, ale zmátlo mě "troubení" v nadpisu.
V květnu mají říji tchoři. To je přesnější, je to více k tématu.
06. 04. 2010 | 11:08

vlk napsal(a):

Já bych to určitě tak nerušila nijak nekanalizoval!
Naopak, když člověk přijd e hodě vybuzený domů a má tam něco "šťavnatého " od Langera nebo něco "charakterního" od Sobotky či dušínovského od takového Cyrila Svobody, který je s ic e ve vldáě skoro 20 leta, ale nikdy u ničeho nebyl nebo jinak dušínovského od Lišky, celosvětově starostlivého od Bursíka či prudce aktuálního a zejména inteligentního od vyzavačů TOPless nebo decentního od Ratha nebo Paroubka, tak nutně musí pookřát Hned je mu lépe na s větě a ví, že ti ,c o mu šmatrají nebo chtějí šmátrat v kapse jsou opravdu ti nejlepší z nejlepších... A v duši si přeje, aby místo klávesnic e mohl odpovědět brokovnicí....
Byla by to škoda. Opravdu.
06. 04. 2010 | 11:33

SuP napsal(a):

Blogy politiků troubí do voleb.

A blogy troubů velí - "Do politiky!"
06. 04. 2010 | 11:52

Jan Vaculík napsal(a):

Aha - teď jsem si uvědomil, že blogy profesionálních politiků instinktivně přeskakuju; už je ani nevidím. K tomu se člověk vytrénuje tím, jak jezdí kolem bilboardů.
06. 04. 2010 | 12:03

jj napsal(a):

Politici sami se přemnožili. To je tím, že jsou moc hájení a krmení.
06. 04. 2010 | 12:48

Elena napsal(a):

tak to p.Stejskale sme bohovsky spokojene,

že Vám to napadlo osveťiť čtenarov, o tom že sem si chodi diskutovať povaľač=politik pod nickom,

nekedy aj sam Stejskal, využie svoje občianské pravo diskutera pod nickom=voroshilov, že p.Stejskal?
A taka Elena, čestná občianka, ta je persona non grata, vraj preto že nebola slušna, že vraj tu je mesto len pre korektnu debatu, ale politik alebo redaktor Novák s nickom Wolf, ten si može pisať všeličo, tak to je bohovské demokratické, že p. Stejaskal?
Ja viem ako na Vás , budem sa sťažovať na EU forum diskuterov,
obrali ste ma o demokratické právo na slovo, lásku a demokraciu
tak p. Stejskal, tak neviem, koho čaka ta Ilava, ja to aspoň budem mať blizučko,

niet tu žiadnéj demokracie
06. 04. 2010 | 13:14

Elena napsal(a):

nie to čestné,
ľudia bdete, šalia nas na každom rohu,

politici nemaju pravo chodiť na našu debatu , obyčajných smrtelnikov, to nie čestne,
ani zamestnanci Aktualne ani upratovačky nemožu chodiť nas tu ovlivnovať, to nie čestne

našťastie, že som to všetko odhalila, sice s odratymi ušami ale predsa
ani podakovanie som nedostala
06. 04. 2010 | 13:41

Elena napsal(a):

odrazu mlčite ako svinga, že p.Stejskal?
čo ste stratil dar reči, taký vašnivý voroshilov? milenky, auta, PC za 150 letrov, byteček za 8 melonov, že p.Stejskal?

ach jo, čo ste si mysleli, že nekto je šišnutý? padnutý na kebuľu?

šak mi tiež len jednoducheho chleba jedavame, že by sme verili takím volovinam
06. 04. 2010 | 13:48

Elena napsal(a):

p. Stejskal, mate poslednú šansu:

1. Zrušiť všetkích robotov=robokopov, wolfa, voroshilova, joana,milana= mešugu, prognostika minulosti, mb, waleyo,

2. dať im jednoduchý elektrický obvod, s programom na lásku, v tom sú dobre, to priznavam,
ostatne zrušiť

3. Buriana nechať, Klana nechať, Sedlaček s otaznikom, ten horejšý može zostať, Paroubkovu nechať, ta je dobra na srandu aj s pánom manželom, Topol je tiež srandista, toho pocestneho vyhodiť, ten nema vsťah k rusku
06. 04. 2010 | 13:58

Elena napsal(a):

apropos, p. Stejskal ,
Sobotku nechať= ma krasné fuzy,

nie že Vám napadne ma nejak vydierať, mam na to niečo už vymyslele, tak vam to neprejde
06. 04. 2010 | 14:22

Elena napsal(a):

nu, p.Stejskal,

tak viťaz berie všetko: mam nárok na 5 blogov,
1. Tematyka Rusko, je naprosto zaslužene moja,
2. Kavkaz tiež ja, Hradilkovu vyhodiť
3. Blog o ludských vsťahoch a láske sú moje
4. Ukrajina tak tiež, celý vychodný blok je moj
5. Budem mať pravo veta a zasahovať do diskusý ak bude nekto pisať niečo zle o Russku , mojej milovanej krajne

A ešte opovažte pisať niečo o Russkom imperializme,

nemali ste si so mnou začinať, ja som vas všetkých upozorňovala, že s nami si nemate začinat, tak naval pät blogov a právo veta
06. 04. 2010 | 14:58

Elena napsal(a):

nekto to nevie rozdychať, čo Stejskale?

len tak okrajovo pripominam, že všetko mam chronologické zdokumentované(vratane pesniček)

Hudba z Marsu - Final Song - Music from Mars
http://www.youtube.com/watc...

život jak bielý holub leťi,
chvilu je tu a hned ho net
nikto z ludi nepovie ti ,
či neleťi posledn let...

joj dadori, joj nane ma,
joj daj dange dangy nema..
joj a cigan, konkupi

joj ja nema dadoro,
joj dajori, ....

Nikdy neviete kedy sa vam ten život otoči, že pán Stejskal?
06. 04. 2010 | 15:26

Elena napsal(a):

Libor Stejskal,
vimeň si foto za aktuálne na blogoch , šališ čtenarov, chceš vyzerať ako mladuch že?
aj Novák tiež, ma foto ešte s birmovky
06. 04. 2010 | 15:46

MG napsal(a):

Elena napsala:
> mam nárok na 5 blogov

Ještě na šestý: "Život s mentálním postižením a připojením k internetu"
06. 04. 2010 | 17:04

Elena napsal(a):

ano MG, to je dobrá tematyka,

mentalná zaostalosť takzvaných " normalných" ľudi, ktoré sa povyšuju nad inimi, MG ak keby si žil 300 rokov ako koritnačka, nikdy nepochopiš o čem pišem
06. 04. 2010 | 17:11

jj napsal(a):

pane stejskal, smažte tu elenu. dyť se to nedá číst.
06. 04. 2010 | 17:25

Elena napsal(a):

jj,

zalez,

čakam na stejskala, šel do školky pre decka
06. 04. 2010 | 17:27

Elena napsal(a):

a že sa to neda čitat, prijšla som po 13 hodine , za 4 hodyny skoro 2000 si to prečitalo, ked som prijšla bolo 67 prečitaných

tak jj,

neklam
06. 04. 2010 | 17:31

***** napsal(a):

kde je Novák, asi chrape,
každu chvilečku k nam ma prileteť Medvedev, nič, žiadná sprava, Novák chrape, či to pre neho nie udalosť, že k nam leťi Medvedev,

objektyvne spravodajstvo na Aktualne je fuč, lebo žiarlite na Slovensko
06. 04. 2010 | 19:13

TomT napsal(a):

Paní/slečno Eleno, to že má někdo jiný názor než ten váš ještě neznamená, že se jeho příspěvky musí okamžitě mazat. Někteří pisálci bohužel občas volí nešťastná, citově zabarvená slova. Není to dobré, ale je to snad odpustitelné, neboť po přečtení některých, zvláště politických blogů, mi také občas začne bušit ve spáncích. Jinak chválím snahu Aktuálně.cz zasahovat do komentářů co nejméně, myslím si, že to je ta správná cesta.
06. 04. 2010 | 20:35

Elena napsal(a):

Milý TomT,
nazdavam sa, že ste ma vôbec nepochopil, šak to nič, obdivujem vaš optimizmus a veru v dobre umysli redakcie Aktualne.cz, ja vam to brať nebudem, ale ja im neverim už nič ,ani nos medzi očami, oni ma už toľko krat napalili, vôbec by som sa nečudovala keby nick Pepa Řepa bol tiež nikto iný ako sam naš veľavažený Liborko Stejskal ,
končim s vami mna už nebavi tu sa hrať na schovavanú
06. 04. 2010 | 21:27

Vaněk napsal(a):

Nevím co by k tomu měla redakce dodávat pouze si to přečíst zanadávat případne zapomenout protože v opáčnem případe jaka kolík poznámka je hlášením se k té či oné politické strane a redakce by měla byt nepolitická protože i novináři by měly být apolitičtí
08. 04. 2010 | 14:13

Zdenda napsal(a):

CHCETE SE VE VOLBÁCH ZBAVIT NAŠICH SOUČASNÝCH POLITIKŮ?
POKUD ANO, PODÍVEJTE SE JAK NA TO NA http://www.zbavme-se-nasich...
13. 04. 2010 | 11:29

martin2121 napsal(a):

Chtěl jsem se připojit k debatě ale po přečtení všeho co je tady napsané si nejsem zcela jistý,dá-li se vůbec čemu připojit...
24. 04. 2010 | 20:14

Sarka Farka napsal(a):

Moc dobře nesnáším, když zde do českých blogů píší Slováci. Ať se vyžívají v psaní doma a nestarají se o nás. A jestli bydlí tu, tak ať se naučí česky. Upozorňuju, že slovenské příspěvky nečtu a znám mnoho jiných ,kteří také ne. Jednou se jim tady nelíbilo a chtěli být sami, tak ať hnojí na své zahrádce !!!!
30. 04. 2010 | 12:09

HoodDelia napsal(a):

The <a href="http://lowest-rate-loans.com">loans</a> seem to be essential for guys, which would like to start their company. As a fact, that is not very hard to receive a small business loan.
20. 06. 2010 | 07:18

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy