Medvědí služba Albrightové Hillary, ... když straší ženy peklem

10. 02. 2016 | 04:46
Přečteno 4052 krát
Zoufalí lidé dělají zoufalé činy a zoufalí kandidáti (a kandidátky) na ústavní posty a ti, kteří je podporují, řeknou věci, které jsou obrazem takové zoufalosti.

Občané a elektorát v USA, podobně jako v Evropě, jsou v nebývalé míře frustrováni se stavem věcí a s "establishmentem", který evidentně nepomáhá řešit problémy a obavy, které rostoucí část populace sdílí. Proto si jak na straně Republikánů, tak Demokratů, zcela překvapivě a s nepředpovídanou výdrží velice dobře vedou kandidáti, kteří jsou voliči jednoznačně chápáni jako "proti establishmentu."

Aktualizace předběžných výsledků primárek v New Hampshire ve 4,30 hod SEČ):
Sanders versus Clintonová 60% : 39%, Republikáni: Trump 36% Kasich 16%, Cruz 12%, Bush 11%, Rubio 10%
Trump využívá své dlouholeté zkušenosti s celoamericky velice úspěšné "reality show" a doposud do své kampaně investoval absolutně zanedbatelnou částku, jen pár procent toho, co vydali všichni ostatní kandidáti, včetně Bushe, přesto jak v New Hampshire, tak celonárodně, jednoznačně v preferencích vede.

Zmíněná zoufalost je opakovaně patrná ve volebním štábu a mezi podporovateli Hillary Clintonové. Primárky Demokratů měly být její jednoznačnou záležitost, když se de facto jediným protikandidátem stal 75-ti letý Bernie Sanders, jediný "socialista" v Senátě USA. Ale z různých důvodů "historii píšící" vidina první ženy-prezidentky USA se v myslích příliš mnoho Američanů nespojuje s Clintonovou v dané roli. Je to o to víc překvapující, že by s ní v Bílém domě coby jakýsi "spolu-prezident" byl stále dost populární a hlavně stále coby politik schopný manžel. Ale Američané už snad opustili preference pro “prezidentské dynastie” Bushů a Clintonů.

V Iowě jen o zlomek jednoho procenta hlasů Clintonová "vydřela" vítězství v primárkách a dnes jí čeká jednoznačná porážka v New Hampshire. A i když celonárodní průzkumy indikují, že jí - ne Sandersovi - voliči dávají větší šance porazit republikánského kandidáta, dosavadní výsledky a "dynamika" souboje s ním dělají Clintonovým nemalé starosti.

A tak před dvěma dny, dvě "esa" establishmentu feminismu, Gloria Steinemová a naše rodačka, Madeleine Albrightová, měly Clintonové pomoci v boji o významný segment potenciálních voličů, spíš tedy voliček, mladých a zejména vzdělaných žen. Ty totiž z 61% podporují "starého, bílého muže", Sanderse a jen ze 28% "budoucí první prezidentku", Clintonovou. Sanders má přitom na americké poměry dost radikální (a v drtivé většině zcela neimplementovatelný) program ale ten zejména mladé voliče oslovuje.

Steinemová na otázku televizního moderátora a levicového politického satirika, Billa Mahera, proč tyto mladé ženy preferují Sanderse a ne Clintonovou odpověděla: "Když jste mladá, zajímáte se o chlapce a chlapci jsou se Sandersem". Slyšet taková "sexistická" slova z úst první guru feminismu vedlo Mahlera k okamžité reakci: "Wow! Kdybych to řekl já, tak mně dáte pohlavek!" (Pozn.: Steinemová se druhý den, po velice negativní publicitě své odpovědi omluvila s tím, že byla špatně interpretována.)

Mezitím na předvolebním shromáždění Clintonové Albrightová přišla před televizními kamerami se svojí troškou do mlýna a na adresu mladých žen jak ukazuje video, řekla:

"Musíte pomoci Hillary! Bude zde vždy pro vás ... ... A pamatujte si jedno: V pekle je zvláštní místo pro ty ženy, které nepomáhaly jiným ženám!"

Hillary i dav, na okamžik šokovány sílou této hrozby, nicméně vybouchly nadšením a Albrightová, sama překvapena tím, co vlastně řekla a jak to vyznělo, po okamžiku jistého zahanbení a nejistoty se také k ovacím přidala.

Výroky Steinemové a Albrightové způsobily “plamennou bouři” reakcí všeobecně odsuzující jejich urážlivou podstatu a tón (viz. ukázky z Dopisů čtenářů NYT níže.) Navíc je nepravděpodobné, že by pomohly tam, kde si to establishment a vedení Demokratické strany a Clintonová si hlavně přály, tedy získat hlasy mladých žen.

Volte mne, protože jsem stejného pohlaví, rasy, vyznání jako vy, zdá se, už ne vždy dostatečně zabírá. Dokonce ani to, když guru hrozí těm, kteří podle této šablony nevolí obzvláště hrozným místem v pekle. A tolikrát coby volání k mobilizaci k dosažení potřebných změn připomínaná nutnost „ženské solidarity“ může někdy zaznít nejen hodně falešně ale i hodně urážlivě a destruktivně.

Možná, že by za to stálo poslat takovouto verzi ženské solidarity, vyžadující otrocké následování jedině správného myšlení a jednání nařízeného shora, když ne do pekla, tak alespoň k čertu?


Přílohy:

Videoklipy výroků Albrightové a Steinemové plus debata tří žen-komentátorek k nim na Fox News

New York Times, “Dopisy redakci” k výrokům Steinemové a Albrightové na adresu mladých žen:

To the Editor:
As a female college student preparing to enter “the real world,” I find that there is little that is more important to me than feminism. But I am tired of being condescended to by other women about the presidential election.

I find Gloria Steinem and Madeleine Albright’s arguments that young women who support Bernie Sanders need to wise up incredibly offensive. (Ms. Steinem has apologized.) How dare these women imply that young women who vote for Senator Sanders are simply too immature and absent-minded to understand that Hillary Clinton is the better candidate?

Is it possible that some young women are voting for Mr. Sanders because they agree with his policies more. Sure, to cast a vote for Mrs. Clinton is to support a woman. But she is not a messiah, and her presidency would certainly not be the end of a long road for feminism.

Ms. Steinem and Ms. Albright are reacting to Mrs. Clinton’s lack of support among young female voters by slinging insults at the women who have supported and looked up to them for years. If we are going to assume that women are intelligent enough to form their own opinions, then women must respect other women’s choices.

A woman can be a feminist and vote for Mr. Sanders, and no amount of tantrum-throwing from powerful women will change that. When it comes down to it, Ms. Steinem and Ms. Albright’s inflammatory claims will serve only to further divide feminists, as they perpetuate the very chasm they lament.


NATALIE BEAM
Charlottesville, Va.

To the Editor:
Although a 67-year-old feminist, I am horrified and angry that Gloria Steinem and Madeleine Albright think that Hillary Clinton should be nominated because she is a woman. That is no different from losing because you are a woman.

Choosing the Democratic presidential nominee is not and never should be a feminist issue. The nominee must be the best person for the job. The stakes in this election are extremely high and will determine whether the United States will move further right toward an oligarchy or left toward greater democracy.


CARRIE GOLKIN
New York

To the Editor:
If ever there were an opportunity to alienate young women voters, Gloria Steinem and Madeleine Albright are carrying the torch with their bewildering reprimands of young female supporters of Bernie Sanders. The cluelessness of these feminist elders is astounding.

Senator Sanders is appealing by virtue of a progressive message that resonates deeply with younger people of both sexes. As a woman over 50 with deep affinity for the feminist movement, I support Bernie Sanders. I am also embarrassed for the Clinton campaign and the message these endorsements evoke.

We need to encourage and inspire young women who are enthusiastically embracing a social justice platform, not scold them. More important, if social media is any indication, the insulting messages that young women who do not support Hillary Clinton are going to a “special place in hell” (Ms. Albright) or seeking the attention of boys (Ms. Steinem) is backfiring terribly.

JOAN GROSSMAN
Brooklyn

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy