Trosky Wall Streetu v tundře: 330.000 USD dluhu na každého Islanďana

05. 03. 2009 | 02:36
Přečteno 10979 krát
Faktický bankrot Islandu - jeho měna, koruna, je mrtva, dluh činí 850 procent HDP, lidé hromadí peníze a potraviny a podpalují své nové Range Rovery kvůli pojistce ...

... zapříčinila ohromující kolektivní hloupost. Co vedlo nepatrný rybářský národ čítající tři sta tisíc lidí, aby se někdy v roce 2003 rozhodl stát globální finanční mocností? V Reykjavíku, kde muži jsou prý prostě muži a ženy, jak se zdá, nad nimi úplně zlámaly hůl, napsal reportáž pro Vanity Fair Michael Lewis.

Krátce po šestém říjnu 2008, kdy Island fakticky zkrachoval, jsem mluvil s mužem z Mezinárodního měnového fondu, který přiletěl do Reykjavíku, aby rozhodl, jestli tomuto spektakulárně zbankrotovanému národu lze půjčit peníze. Nikdy předtím na Islandu nebyl, nic o něm nevěděl, a říká, že si ho musel najít na mapě. Strávil život v zemích, jejichž zoufalý stav je vyhlášený, zpravidla v Africe, v zemích, které jdou od jedné finanční nesnáze k druhé. Island byl pro něj úplně novou zkušeností: Národ, který si vedl extrémně dobře (v roce 2008 získal podle ukazatelů Indexu lidského rozvoje OSN první místo na světě), vzdělaný, historicky složený z racionálních lidských bytostí, které se však spojily k jednomu z nejšílenějších činů ve finanční historii. "Pochopte," řekl mi, "Island už není země. Je to investiční fond."

Celý národ, ačkoliv neměl bezprostřední zkušenost s velkými financemi a dokonce ani vzdálenou vzpomínku na ně, se zhlédl v příkladu Wall Street a řekl si: "Tohle dokážeme". Chvíli se zdálo, že to opravdu mohou dokázat. V roce 2003 měly tři největší banky aktiva ve výši pár miliard dolarů, zhruba ve výši hrubého domácího produktu země. Za tři a půl roku tento vklad překročil 140 miliard dolarů a byl o tolik větší než HDP, že nemělo smysl počítat procenta. Byla to, jak mi řekl jeden ekonom, "nejrychlejší ekonomická expanze bankovního systému v dějinách lidstva".

Ve stejný čas, zčásti proto, že banky také půjčovaly Islanďanům peníze na akcie a nemovitosti, cena těchto komodit neuvěřitelně rostla. V letech 2003-2007, kdy se americký akciový trh zdvojnásobil, ten islandský narostl devětkrát a ceny nemovitostí třikrát. V roce 2006 byla průměrná islandská rodina třikrát bohatší než v roce 2003 - a prakticky všechno nové bohatství byla tak či onak spojeno s investičním bankovnictvím. "Všichni se učili Blacka-Scholese" (nabídkový model tvorby cen), říká Ragnar Arnason, profesor ekonomiky rybaření na Islandské univerzitě, který přihlížel tomu, jak jeho studenti odcházejí studovat finančnictví. Je to země velká jako Kentucky, má však méně obyvatel než Peoria v Illinois. Peoria nicméně neprovozuje globální finanční instituce a vlastní měnu. Ale přesto svět bral Island vážně.

Globální finanční ambice ale nakonec ukázaly svou odvrácenou stranu. Když jejich tři zbrusu nové globální banky zkolabovaly, tři sta tisíc islandských občanů zjistilo, že na nich leží odpovědnost za 100 miliardovou ztrátu bank - to znamená, že na každého včetně dětí připadá zhruba 330 000 dolarů dluhů. Velký podíl tvoří desítky miliard soukromých ztrát z bizarních soukromých spekulací s kursy zahraničních měn, a ještě větší je podíl akciového trhu, který spadl o 85 procent. Celková dolarová hodnota ztráty je v zásadě nezjistitelná, protože závisela na kursu koruny, který se zhroutil, a vláda ukončila obchodování s touto měnou.

Island se tak stal jedinou zemí na světě, na niž mohou Američané ukázat a říci: "Dobře, ale aspoň jsme nedopadli takhle". Islanďané nakonec nashromáždili dluh ve výši 850 procent HDP. (Spojené státy 350 procent.) I když byla Wall Street v americké ekonomice absurdně velká a důležitá, nikdy nevyrostla natolik, aby ji zbytek populace nemohl vykoupit. Každá ze tří islandských bank utrpěla tak velkou ztrátu, že ji celý národ nedokázal pokrýt; pár týdnů po zhroucení třetina obyvatel uvažovala o emigraci.

Během tří čtyř let nový způsob hospodaření zkorumpoval tuto stabilní, kolektivistickou společnost. "Byla to parta malých dětí," řekl mi muž z MMF. "Přišli do této rovnostářské společnosti oblečeni v černém a začali obchodovat."

Dostal jsem velký pokoj s výhledem na staré město v hotelu Manhattan za poloviční cenu. Zhroutil jsem se na hedvábně bílé povlečení a natáhl se pro knihu o islandské ekonomice napsanou v roce 1995, před bankovním šílenstvím, kdy země kromě čerstvých ryb neměla mnoho věcí na prodej - a četl jsem tuto příznačnou větu: "Islanďané zaujímají k tržnímu systému coby základu ekonomické organizace spíše podezřívavý postoj, zejména k jeho důsledkům pro sféru rozdělování."


Celý původní článek v angličtině, včetně fotografie demonstrace před parlamentem na zasněženém náměstíčku Rejkjaviku z Vanity Fair Wall Street on the Tundra. Mimochodem, jak autor článku, Michael Lewis popisuje, přistávat letadlem nebo projíždět většinu ostrova je jakoby člověk byl skutečně na Měsíci. A tam tak báječně uzeného lososa určitě nemají.

***


Další články v sekci EKONOMIKA:

Cyklus privatizace zisku - socializace ztrát

"Toxická" aktiva bank znásobí federální deficity

Problémy nemají (a nezačaly) jenom banky

Samuelson, Rogoff, Trump: Jak dlouhá krize? Hlavně ale, jak dlouho bude trvat re-pricing?

Podivná kouzla v argumentech prezidenta Klause k výši deficitu rozpočtu USA, aneb jeho věřte mi, 1,7 bilionu je rovno 11 bilionům

Rozpočtový deficit USA: 80% příjmů a Erik Best versus The Economist

Je závistivost „národní nemocí“? Již po 800 let?


***Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Frank napsal(a):

Wall Street, Island, Irsko, Pobaltí .... jak opěvované příklady osvobozeného, pedantsky a regulačně nesešněrovaného liberálního modelu finančního inženýrství, kde se "bohatství" vařilo tzv. kreativním účetnictvím. Bohužel, pár lidí se nekřesťansky papakovalo, pár politiků bylo načas hvězdami a jak píšete v titulku svého článku pro Přítomnost ze září m.r., po privatizaci tučných zisků vyvolených přichází druhá část evidentně opakujícího se cyklu, socializace obrovských ztrát.
05. 03. 2009 | 03:32

student napsal(a):

Banky jsou jako oheň. Dobrý sluha, ale zlý pán. Je nutné vymezit bankám a jejich šéfům místo a bude klid.
05. 03. 2009 | 06:14

Hrom napsal(a):

Island je na prodej...to byl cíl všeználků...
05. 03. 2009 | 06:50

Snílek napsal(a):

To je tedy pecka. Bohatnout bez práce je lákavé, ale jednou se ucho utrhne. Já snad začnu věřit na vyšší moc. Díky za blog.
05. 03. 2009 | 07:25

Gryphon napsal(a):

Za pozornost stoji zprava Mezinarodniho menoveho fondu o stavu financi a jeho rizicich na Islandu z rijna 2007. Jazyk zpravy je videno zpetne velmi diplomaticky: http://www.imf.org/external...
05. 03. 2009 | 09:04

Pepi napsal(a):

půjčky a pak toto vše předlužené (po krachu) levně koupit a ovládnout.
V roce 2006 byla průměrná islandská rodina „VIRTUÁLNĚ“ třikrát bohatší než v roce 2003, na principu hry Letadlo, ŽE.!
Kdo nasedl do tohoto rychlíku za rychlým zbohatnutím, tak si neuvědomil a nevšiml, že tento „zlodějský“ rychlovlak už zpátky nejede...
Ano, cílem bankovnictví je ekonomická expanze bankovního systému s podporou nadvýroby výrobků a bydlení nevratnými dluhy s cílem pak věřitele o vše okrást - ekonomický „Drag nach Osten“, které zadlužuje a pak likviduje státy s cílem je ovládnout!!!
A kdo bude další: Island (850%HDP), Irsko, Ukrajina, Lotyšsko, Maďarsko, Rumunsko, Polsko, Estonsko, ....a kdo bude další „ten včera ještě úspěšný“ a zítra již okradený...??
A co USA (350%HDP), na kolik je zadlužená u Číny... na 50%, či více..??
A kdo nyní Island zachrání – další zlodějská lichva MMF..??
05. 03. 2009 | 09:08

jogín napsal(a):

Finanční sektor umí dokonale vyrábět peníze nekryté vlastnictvím. Stahuje tím finance z reálné akonomiky a hromadí dluhy kryté poukázkami na majetek- jenže cena těchto poukázek silně kolísá. Když množství dluhů naroste příliš, ke krachu dojít musí, bez ohledu na příčinu výkyvu, který zahájí sestup. Jediná cesta, jak zachovat stabilní ekonomiku je omezit vliv bank a úvěrovou expanzi. Jak píšete v úvodu, zkrachovaly první právě banky. Bez ohledu na míru zkušeností, Wall Street stejně jako Island. Tomuto závěru se ovšem banky brání, stačí si přečíst třeba články pana Sedláčka, plné metafor a nekonkrétního konstatování, že po sedmi tučných...
05. 03. 2009 | 09:29

Pepi napsal(a):

oprava:
Nejdříve uměle navýšit ceny, pak na navýšené ceny zboží a nemovitostí udat nesplatitelné půjčky a pak toto vše předlužené (po krachu) levně koupit a ovládnout.
05. 03. 2009 | 09:40

JC napsal(a):

Pepi,
Hurá do toho, Máte jedinečnou šanci koupit si kus Islandu...
05. 03. 2009 | 09:54

JC napsal(a):

Frank a spol,
Nepakovali se jen někteří ale, téměř všichni. Když rybář, místo aby lovil ryby "hraje" na burze/ a nic jiného než hra která má vždy své vítěze a poražené/ a pomocí Home-creditu si "zvyšuje" životní úrověň 3x za tři roky, pak z jeho pádu na hubu je nejsnadnější obvinit Liberalismus a nenažrané banky. Jestli byl někdo ba Islandu nenažraný, tak to byli jeho obyvatelé. Doufám že k vynikajícím výsledkům státního hospodaření jim napomáhal výrok jednoho nejnemovaného ekonomického velikána, že státní dluhy se neplatí.
05. 03. 2009 | 10:02

Václav Klaus napsal(a):

Island byl příliš přeregulovaný. Za krach Islandu může jedině, ale opravdu jedině státní regulace.
Smrt oteplovačům
V.K.
05. 03. 2009 | 10:03

Marty napsal(a):

jogin: ale to se bohuzel nepovede. Bankovni lobby je prilis silna a i soucasny zpusobe reseni krize ji velmi vyhovuje.
05. 03. 2009 | 10:07

Saliven napsal(a):

Jak by řekl hostinský Palivec. Tenhle spekulativní kapitál stojí za hovno (doufám, že pan Stejskal promin). :-)
05. 03. 2009 | 10:11

jogín napsal(a):

Marty: Obávám se, že máte pravdu. I když je řešení technicky velmi jednoduché, nastává tvrdá masáž veřejného mínění a přímý tlak na politiky.
05. 03. 2009 | 10:27

jenicek napsal(a):

Pro ty co to dokola pořád nechápou: kdo tiskl na Islandu haldy nekrytých peněz? Byla to státní centrální banka.
Ano "Václave Klausi", když se hovada v bankách urvou je to průser, ale umožňují jim to stejná hovada v těch centrálních.
05. 03. 2009 | 10:28

Stan napsal(a):

student:

Nikoli banky, ale trh je dobrý sluha, ale zlý pán. Neoliberálové připomínají dět, které pobíhají po světě a zapalují všude oheň s tím, že to bude hořet a hřát lépe, než kdyby se topilo v kamnech. A pak se diví, když za nimi zůstanou jen spálené ekonomiky...
05. 03. 2009 | 11:23

orinoko napsal(a):

To Pepi: Velmi dobrá úvaha. A pak že Ilumináti a Plutokracie jsou jenom takové pitomosti.
05. 03. 2009 | 12:05

Marty napsal(a):

jogin: ja bych byl pro zlaty standard :)

Ale pro zacatek bych se spokojil s omezenim uverove expanze bank.
05. 03. 2009 | 12:11

orinoko napsal(a):

JC: Ne že by to nebyla pravda, ale na Islandu hlavně odstátněné banky se začaly chovat jako urvané ze řetězu a spustily ruletu s nákupem cenných papírů, které se jako zlato jenom jenom tvářily. A dokonce si na tuto expanzi ještě půjčovaly. - Tady je jádro islandského pudla.
Banka - tento symbol kapitalismu - puštěná z regulačního řetězu, dokáže nakopat řiť i své krstné materi - neviditelné pazouře trhu.
05. 03. 2009 | 12:13

Rumcajs napsal(a):

Levouni jsou opravdu kouzelný.

Na jednu stranu ječej, že banky musí půjčovat, jinak je zestátní, pak když půjčujou, tak zase špatně.

Pak se v tom jeden má vyznat.
05. 03. 2009 | 12:28

JC napsal(a):

Marty,
Každá mince má dvě strany a to je to co se musí brát v potaz.Takže dle mého názoru regulace úvěrové expanze povede nutně k omezení poskytování úvěrů. Čím tvrtší bude regulace, tím méně bude úvěrů.Stane se v podstatě to, co zažíváme nyní, kdy banky z obavy z budoucnosti nepůjčují a ekonomika dostává na frak. Na druhou stranu pokud připustíme liberarizaci v bankovním sektoru musím všem dát jasný signál - v případě problému sorry, žádné náhrady - spapejte si co jste si navařili. Týká se bank i klientů včetně drobných střadatelů.
05. 03. 2009 | 12:34

JC napsal(a):

orinoko,
"Češi ztrácejí schopnost splácet a dluží bankám 884 miliard"
Nechci vypadat jako "hele pan chytrej",ale asi před 1/2 rokem, když pan Jiří Havel na svém blogu tvrdil, že nás něco jako hypoteční krize postihnout nemůže, protože všechno je pod kontrolou, napsal jsem mu, že bych nebyl takový optimista, když vezmu v úvahu kdo všechno a na co si v Čechách půjčuje.
05. 03. 2009 | 12:42

orinoko napsal(a):

To JC. To číslo je jistě alarmující. Je otázkou, co všechno reprezentuje. Statisticky i dluh 200,- Kč , které někdo dluží řekněme Vodafonu?
Nejsou tam náhodou i dluhy, které si člověk prostě udělat musí, pokud chce něco vyřešit? Například majetkové vyrovnání pozůstalých, kdy jeden vyplácí podíl na majetku sourozenci?
Spousta lidí si půjčila v dobré víře , že ustojí i výkyvy a nepohodu, ale ne krizi těchto rozměrů.
Také jde o to, jestli potenciální aktiva /v danou chvíli vázaná jako třeba stavební spoření/ nevyvažují ten který dluh na jedné adrese.
To číslo vypadá hrozně, to připouštím. Mně ale chybí jeho struktura. Ne každý si pořizoval dovolenou na půjčku. Trochu mně to číslo přijde jako průměrná česká mzda , v níž 10% procent finančních hovad zprůměruje celou republiku tak , že všichni berou měsíčně třeba 30 000. Nic není vzdálenějšího realitě , než právě takováto debilní statistika.
05. 03. 2009 | 13:03

JC napsal(a):

orinoko,více info.
Novinky:http://www.novinky.cz/ekonomika/163029-cesi-ztraceji-schopnost-splacet-a-dluzi-bankam-884-miliard.html.
Já samozřejmě vím, že Novinky jsou taková internetová NOVA, nedělám paniku že to zítra spadne, na druhou stranu bych byl opatrný s vajádřením, že se nic stát nemůže
05. 03. 2009 | 13:13

oposum napsal(a):

díky autorovi za odkaz na článek,

taky se u nás říka stovky let, že z hovna bič neupleteš, a stejně tomu vždycky někdo neuvěří...
05. 03. 2009 | 13:19

JD napsal(a):

JC
píše:
"Takže dle mého názoru regulace úvěrové expanze povede nutně k omezení poskytování úvěrů. Čím tvrtší bude regulace, tím méně bude úvěrů.Stane se v podstatě to, co zažíváme nyní, kdy banky z obavy z budoucnosti nepůjčují a ekonomika dostává na frak."

Myslím, že hodnotit současnou fázi, která je přece, nad vší pochybnost, krizová a vzdálená jakkoliv definovanému normálnímu stavu, s normalitou by byla chyba a zavádějící pohled.

Fundamentálním problémem je, že monetární expanze, tak jak o tom třeba i Miller opakovaně píše, kterou USA tak či onak s rezervní měnou světa po dlouhá desetiletí provádějí, kdy Greenpanova Fed pak v letech 2000 až 2006 expanzi vedla v historii zcela nebývalým tempem, vedla k obrovské expanzi úvěrů a k inflaci, počínaje více než 100 milióny obytných domů velkým sektorem nemovitostí v USA. Když je proto průměrná cena domů v USA v uvedených 5 letech zvýšila o 90%, takto vzniklé bohatství si Američané, navíc podněcovaní vládou i bankami, užívali jako kolaterál ke všeobecné spotřebě, bylo na obrovský problém zaděláno.

A to nemluvíme o násobení problému deriváty a swapy, které problémy zanesly do portfolií investorů, penzijních fondů atd. hlavně v USA ale i nemála západních zemích. Zejména léta 2000-2007 a zejména v USA byly léty bezprecedentní úvěrové expanze, založené na "tištění" dolarů, rekordně nízkých a rekordně dlouho nízkých úrokových mírách. Tato v historii lidstva na tak masivním měřítku a objemech nevídaná monetární a úvěrová expanze, spolu s tzv. inovačními finančními produkty "zvedla" z účetního hlediska celkové bohatství USA a sekundárně i nemalé části světa, který také mohl to takto zbohatlých USA mnohem více vyvážet. Takže v USA a v jiných částech světa bylo hodně a rychle dobře. Viz i Irsko, Pobaltí a Island, kde průměrná domácnost za 3 roky, od 2003 do 2006, jak Miller uvádí, byla najednou 3-krát bohatší.

Ikdyž jsou to extrémy, obecná úvěrová expanze byla neudržitelná, spočívající na tom, že ceny nemovitostí neustále porostou a věřitelé USA budou stále, bez ohledu na deficity a míry zadlužení státu a populace, kupovat americké obligace.

Jakmile aukce obligací zaregistrovaly trošku ochabující zájem investorů, Fed musel, pochopitelně, přistoupit na o něco vyšší úroky obligací, aby jich dost prodal. To vedlo ke zvýšení úrokové míry, což spustilo úpravy úroků adjustabilních hypoték, což vedlo k tomu, že ti nejslabší, tzv. subprime, začali mít problémy s najednou o dost vyššími měsíčními splátkami a dominový efekt se rozjel.
To, že banky nevěří ani jedna druhé zda jsou solventní, protože jejich bublinou nafouknutá portfolia mají mnohem menší cenu, natožpak aby věřily a půjčovaly občanům a soukromému sektoru, je zásadní a dramatická změna, zvláště pak oproti nebývale expanzivní úvěrové politice předchozích let.

Budoucí regulace finančních institucí, tedy i trhu", která v konečném dopadu, ikdyž zcela nepřímo, bude mít vliv na to, jak snadné nebo expanzivní, nebo naopak těžší a restriktivní procesy dostat úvěr budou, rozhodně ale nebude způsobovat takový šokový propad, který banky a finanční instituce a tedy i celá ekonomika, v této době prožívají.

Stále jde a nějakou dobu, rozhodně pár let ještě půjde o "zatrávení" efektů bubliny, o dosažení (propad?) takových cen věcí, včetně ocenění portfolií aktiv, které budou shledány úměrnými, rozumnými a na kterých se dá zase stavět.

Potom navíc bude nějakou dobu trvat než se takto obnovená důvěra v oceńování všeho dál vylepší směrěm k pozitivnímu dojmu, že ceny a investice mohou zase alepoň mírně stoupat, zhodnocovat se, že bude zase dávat smyl půjčovat a investovat. To znamená, že nejednou velice bolestné, pro mnohé banky atd. jejich vlastní existenci ohrožující pády a krize těchto měsíců a let, musí být vytěsněny pozitivnějším náhledem. Znovu, nebude to všechno ze dne na den, bankéři jsou, tradičně a většinou, velice opatrní. To, že díky hlavně Greenspanově monetární expanzi a laxnímu dohledu a regulaci, se standardní a tradiční opatrnost změnila v závody, kdo budě úvěrovat víc, je drahé poučení do budoucnosti, které z mysli veřejnosti, finančního sektoru i politiků hned tak nezmizí.

Ale znovu, současná míra "smrsknutí se" poskytovaných věrů rozhodně není normálním stavem věci, je to stále reakce na předchozí expanzi.
05. 03. 2009 | 13:29

JC napsal(a):

JD,
Příkladně : V Brně za poslední 2 týdny spadly dva domy. Co tím chci naznačit? Jak by nám analytici vysvětlili, že cena těchto nemovitostí neroste, ale rovné se nákladům na odklizení suti.
Jak si může někdo, kdo používá selský rozum, sednou na zadek před grafem, který ukazuje, že ceny nemovitostí rostou o 20% ročně. Bylo v tom hodně spekulací, když si amíci vzali 5 hypoték s tím, že nasadí nájemníky, kteří budou za ně hypotéky splácet a za 5-10 let 4 baráky prodají a budou z nich boháči.
P.S. Měl jste někdy barák ? Víte co stojí údžba ?
05. 03. 2009 | 13:53

JC napsal(a):

JD, - dodatek.
Myslím, že je dobře, že ta krize přišla. Jen doufám, že si z toho hodně lidí vezme ponaučení. Doufám, že nastane doba, kdy si mnozí uvědomí, že dluhy se prostě PLATÍ, jak soukromé tak ta státní. Doufám, že mnozí přestanou bagatelizovat míru zadlužení státu s poukazem, že druzí jsou zadluženi ještě víc a nic se neděje. Na příkladu Islandu je vidět, že se děje. Doufám, že si mnozí uvědomí, že zasáhla neviditelná ruka trhu - jedinná spravedlivá..někdy odmněňující někdy/v tomto případě/trestající.
05. 03. 2009 | 14:37

JD napsal(a):

JC

1) Že v Brně spadly 2 domy? V Kolíně nad Rýnem spadly také dva a cena (škody) jsou mnohem více než náklady na odklizení ssuti (drahocené archiválie zničeny, extrémně náročné záchranné, odlízení práce, nepochybně různá soudní podání). V kontextu diskuse o "regulaci úvěrů" nevidím, přiznám se, souvislost:)

2) Když, třeba v USA, defakto cena všech (průměrně) meziročně rostla o 15-20% (v reakci natištění peněz a 44-leté minimum úrokové míry, držené rekordně dlouho), když NENÍ NELOGICKÉ, že zodpovědní lidé, řekněme tátové a mámy rodin, udělají vše, co je rozumně možné, aby jim vlak s cenami rodinných domků neujel.

To dokonce nemá ani hlavní příčinu v tom, že se nechtějí vzdát plánu, představ, že rodina "nebude nikdy bydlet ve svém", ale hlavně v tom, že investice do bydlení, nákupu bytu nebo domku, je, obecně, největší investicí a zpětně pak největším majetkem většiny lidí.

Když tedy ceny domu takto - díky politice centrální banky - ujíždějí, zodpovědný člověk dá své úspory, platy obou manželů, třeba i dar od příbuzných dohromady, aby se na hypotéku, tedy šanci aby mu nejen slučné bydlení, ale nejednou i několik set tisíc dolarů držení kroku s inflací domů, neujelo.

Ostatně, není to "nezodpovědný" žadatel o hypotéku, který se přecenil", ale pracovníci banky, kterán mu - mileráda, protože její vedení, jako všechny sousední banky - půjčí, protože, jako žadatel i ona čte politiku centrální banky tak, že nemá co ztratit, protože ceny domů, tedy zástava, rostou a zdá se stále porostou. Tedy banka nechce zstat za konkurtencí, který vydělává protože postytuje stále větší početv hypoték, stále většího objemu na stále draší domy.

Svádět vinu na toho, kdo si za takového všeobecného zvyšování cen nemovistostí půjčí, dokonce svalovat vinu na ty úředníky v bance, že ji poskytují (jsou tlačny šéfy aby byla produkce, nevyhrávala konkurence), dokonce i svádět to na šéfy bank (které tlačí správní rada a velcí akcionáři, kteří nechtějí vydělávat méně než konkurence, když všichni půjčují jako o závod) je nesprávné.

Náplní práce centrální banky je udržovat rozumnou monetární politiku, s jinými orgány státního dohledu dbát na to, že njesou velké výstřelky. Fed si v tomto ohledu, vědomě nebo nevědomě, zato masivně a dlouho, neplnil. Nižší stupně systému, vřetně pracovníků bank a těch co si brali hypotéky, se za nastavených všeobecných podmínek chovali přirozeně, ve svém zájmu, pokud tam vyložene nešlo o švindly, což zase, pokud byly početné, je rolí státního dohledu toto ošetřit.

Oproti třeba USA, evropské, německé, naše banky takto postupovat nemohly, jednak neměly tolik vytičtěných eur nebo korun, žádné deriváty a mnohem přísnější dohled a úvěrová pravidla. Takže žadatel o hypoptéku nebo bankovní úředník, který touží po provizi, neměli takovou potřebu, ani volné pole, tom přehánět.
05. 03. 2009 | 14:39

JD napsal(a):

JC

také dodatek:

Lidé si mnohem více uvědomují, že se dluhy musí splácet v prostředí, kdy nejsou tak masivní extrémy, třeba makroekonomicky zcela nezdůvodnitelný růst cen nemovitostí, což hlavně v USA, které jsou svým objemem daleko největší, byla reakce na monetární a úrokovou politiku Fedu.

Neviditelná ruka trhu může být spravedlivá, ale je, i v této krizi, ve velém měřítku evidentní, že někteří hodně vydělávali jiné ne a obrovské náklady a škody z této krize zase nejsou ani zdaleka rozložené úměrně tomu, jak kdo si nezodpovědně počínal nebo jak kdo neúměrně na bublině zbohatnul.

Například, vámi zdá se uváděný příklad hypotetického člověka se !selským rozumem", co nějakým způsobem, jsa v naprosté měnšině, věděl, že za několik let bublina praskne, si hypotéku nevzal, stějně teď musí platit, ze svých daní státními injekcemi bankám plus znehodnocením dolarů, které Fed tiskne jako o závod, aby se splácení dluhů zlevnilo, masivně prohrává, ač se choval prozáravě.

Naopak tučné platy, provize, bonusy bankéřů, zisky na akciích bank, nakonec provize realitních makléřů a těch, kteří měli štěstí, že na domech hodne vydělali, ti jsou oproti našemu selkému a zodpovědnému rozumu vystaraní.

Někteří, nejednou královsky, vydělávali, mnozí teď, socializací ztrát, nevinně, doplácejí.

A ikdyž je v lidské povaze a historii lidstva travalé, že nekteří se orientují rychleji a lépe, otázkou znovu je, zda ajak je mmožné věci nastavit a řídit tak, aby to fungovalo celkově efektivněji a možná i spravedlivěji. Právě pro ty, co žijí v rámci svých možností.
05. 03. 2009 | 14:53

JC napsal(a):

JD,
Nechci se pouštět do disputací, v podstatě máte v mnohém pravdu, myslím, že dobře to popsal:
http://blog.aktualne.centru...
a potom Tomáš Ježek dnes
lakonicky "krizi zavinil život na dluh":http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/prace/clanek.phtml?id=631113&online.
05. 03. 2009 | 14:56

JC napsal(a):

JD - dodatek ke krizím a bankéřům.
Krize tu byly jsou a budou.
Co se opravdu změnilo je chování bankéřů. Dříve bylo obvyklé, že si prohnali hlavu kulí. Myslím, že kdyby se k této pěkné tradici vrátili, přineslo by to více důvěry v bankovní sektor. :-))
05. 03. 2009 | 15:02

JD napsal(a):

JC:

OK. Také jsem teď četl Ježka. V minulosti jsem s jěho ministerstvem privatizace také trošku něco dělal, s Charlesem Francisem Jelínkem, právníkem a poradcem z Floridy, jsme se, s podporou Ježka snažili v tsunami Klausova "týmu vládních ekonomů", co "neznají špinavé peníze" nebo "časká cesta nade všechno" něco slučnějšího, lepšího prosazovat a zachránit. Ježek jako první a dlouho jediný třeba také chápal závažné nedostatky v MF ČSFR připravené a prosazené legislativě IPFů, jednom ze základů a nástrojů následovného tunelování. Ale vedoucí role Klause byla v těch i následujících letech tak silná a všudypřítomná, chápání a docěnění některých dnes jižv standarních praktik a významu právního prostředí tak slabé, víra v Klause, jako vůdce do země zaslíběné (nejen že v roce 1995 doženeme Rakousko tak silná, že názory, které se s jeho názory a politikou neshodovaly neměly defacto šanci, lidé, kzeří je prezentovali a snažili se je prosadit byli označovány za škarohlády, namyšlence, nevlastence.

Ano, hlavně USA žily na dluh, to je konstatování pravdivé. Ale to podstatnén je, že to svojí monetární a úvěrovou politikou Fed, fiskýlní politikou vláda, zásadním a konzistentním způsobem umožňovala a podporovala. I Ježkem zmíňovaný Clintonův důrazněji prosdazovaný strandarní zákon o poskytování hypoték menšinám a chudším by neměl být viděn z primárně z ideologického nebo politického hlediska, byla to jen, navíc zdaleka ne podstatná, součást masivní, dlouholeté monetární a úvěrové expanze.

Ani Clitonův MF Rubin nechtěl, že by měnšinový nebo chudší žadatel o hypotéku nebyl tuto schopen bance splácet. Monetární a úvěrová expanze, spolu s využítím dolaru jako rezervní měny měla a má navíc mnohem podstatnější geopolitické a geostrategické aspekty, které právem zastiňují to, zda si 300 tisíc Afroameričanů v době všeobecného růstu cen nemovitostí vzalo hypotéku nad své síly.

Konstatujeme-li tedy, že se "žilo na dluh" je evidentn pravda, ale podstatnější je kdo a hlavně proč to v tak masivním měřítku umožňoval (a různými způsoby podporoval, nejen tedy toleroval.)
05. 03. 2009 | 15:24

Pepi napsal(a):

Krize z nadvýroby a žití "na dluh"...
Souhlasím s tím, že tato krize je z nadvýroby a následného žití na dluh.
Ale proto, že byla nejdříve vyvolána NADVÝROBOU, která musela už být prodávána jedině na dluh jednotlivců, i těm o kterých se vědělo, že dluh nikdy nesplatí.
A to „šrotovné“, to je také prodej „na dluh“ celé společnosti a odklad problému nadvýroby na „zítra“., ŽE.!
A nyní se do USA bank a průmyslu znovu sypou naivní Obamovo dotace - peníze na dluh celé společnosti... která je také nebude moci nikdy splatit... a nebo to zaplatí za ty židovské zlodějské bankéře celý svět...!!
05. 03. 2009 | 16:30

JC napsal(a):

Pepi,
Dobrý, až na tu poslední část poslední věty.
Krize z nadvýroby ? Tak se nežeňme, dělejme 4 dny v týdnu za míň peněz a užívejme si života. Kudla šak nejsme nějaký mašiny, né ?
05. 03. 2009 | 16:40

ver napsal(a):

stačí zvolit správnou stranu a Island hravě doženem . Schválně neříkám kterou
05. 03. 2009 | 17:11

Tupelo napsal(a):

Nelze si nevzpomenout na nektere ceske pravicaky, kteri uvadeli napr. USA, Irsko a Pobalti jako zeme ze kterych si CR mela vzit priklad :), Island byl na mistnim blogu p. Macha uvaden jako zeme ktera bud ma nebo smeruje k rovne dani, vsechny zeme jako zeme s nizkou regulaci atp. Jsem zvedav az bude po krizi, jake bude srovnani nasledku v techto zemich a v zemich, ktere prerozdeluji hodne (napr. zeme Skandinavie). Mozna by cesti pravicovi ideologove mohli zemim v nesnazich poradit, v takovem Islandu uvazovala o emigraci tretina obyvatel, tak by vhodne doplnili stavy (a CR by se zaroven elegantne zbavila propagatoru jiz zanikajicich myslenkovych proudu :))).
05. 03. 2009 | 17:35

JC napsal(a):

Tupelo,
Nechci nikoho omlouvat, ale víte když se problémy dlouhodobě drží pod pokličkou, něco jiného se hlásá a něco jiného provádí jeden aby se v tom vyznal. O situaci na Islandu jsem kdesi četl již asi před 3 lety. Kdosi popisoval, že "národním sportem" je žití na dluh a oblíbeno kratochvílí jsou výlety v SUV. A že už se začíná projevovat neschopnost splácet vypůjčené peníze a mnohé Islanďany začíná "bolet hlava". No a pak vám někdo ukáže jak všechny ty " ekonomicé gafy" jdou stále nahoru a jeden řekne: zázrak.
05. 03. 2009 | 17:51

Marty napsal(a):

Tupelo: rovna dan nesouvisi s maniakalnim zadluzovanim danych zemi.
05. 03. 2009 | 17:51

Tom MU napsal(a):

Tupelo:
A čeští levicoví ideologové by zase mohli vysvětlit, jak je možné, že se problémy tak silně promítly do socialistických zemí jako Francie či těch, co nedělaly reformy (Maďarsko).
Mimochodem, ke Švédsku:
"The Economist Intelligence Unit has lowered its GDP forecast to a deceleration of -2.1% for 2009, following estimated growth of just 0.5% in 2008. We expect only a modest recovery, to growth of 0.3%, in 2010."

Ono to třeba bude tak, že tenhle faktor v této krizi nebude úplně rozhodující, co vy na to?
05. 03. 2009 | 17:51

Tupelo napsal(a):

JC: mate pravdu, drzeni pod poklickou nicemu nepomaha, ale zde otazka spis zni, jaktoze se problemy ukazali dosud hlavne z zemich co byly davany za vzor? Chapu globalni podstatu krize, ale tyto zeme zatim zatim od ni dostaly nejvetsi uder (nebo. byly mezi prvnimi), prip. byla primo iniciatorem kolapsu.

Marty: to jiste ne, ale ukazuje se ze nehraje zadnou vetsi roli pri budovani stabilni ekonomiky. Ze jsou mnohem dulezitejsi veci. Jinak Vas po case zdravim. :)

TomMU: bude nejlepe si pockat na konec krize s celkovou rekapitulaci, o Francii neni nijak slyset (tim zdaleka netvrdim ze zadne problemy nema - urcite ano, ale ted jsme uprostred udalosti a uz zitra se muze stat ze klekne dalsi stat, at Francie nebo Rakousko (nebo na financich postavene Svycarsko?:))), prozatim se ale hlavne pise o Islandu (krach), Irsku (zatim asi druhy nejvetsi postizeny), Madarsku, Pobalti a snad Rumunsku (a samozrejme Ruskua Ukrajine). Opravdu me budou zajimat nejake grafy, az bude po krizi (jestli teda bude, viz pesimisticky clanek na: http://www.blisty.cz/2009/3... ); tedy zajimali by me i ty prubezne ;)
05. 03. 2009 | 18:20

Kritik napsal(a):

Stálo by za to zákonem zařídit, aby na Island jezdili povinně na školení všichni zastánci "volného trhu". Tedy, pokud nejsou zastánci nově zrozené praxe, jejímž cílem je nejprve nebetyčnou chamtivostí pobrat co se dá a potom požádat o pomoc ty šetrné (což je Marxův socialismus na ruby).
05. 03. 2009 | 18:36

dříve ruda napsal(a):

Je to možná naivní a od věci, ale neumím si moc představit, jak se toto všechno odrazí na životě běžného Islanďana? Měli snad nejvyšší životní úroveň na světě. Co dělá průměrný Islanďan dnes?
Ať víme, do čeho jdeme... :o)
05. 03. 2009 | 19:01

stále rebel napsal(a):

Pro dříve ruda.
Nevíme, už to neřídíme, řídí to trh.
05. 03. 2009 | 19:55

Marty napsal(a):

Tupelo: tak pri tak masivnim zadluzovani by tu jejich ekonomu nestabilizovala ani svecena voda :)

S tou rovnou dani to je trochu slozitejsi. Jejim rimarnim ucelem neni lepsi budovani stabilni ekonomiky. Narozdil od progresivniho systemu je spravedlivejsi a diky vetsinou nizsi danove kvote i vyhodnejsi pro ekonomicky rust. Treba nas danovy system je progresivni jen z cast a to jeste z te mensi :) Takove socialni pojisteni svym zpusobem rovna dan. Bohuzel pomere vysoka.
05. 03. 2009 | 20:58

Marty napsal(a):

A jinak Vas Tupelo samozrejme take zdravim :)
05. 03. 2009 | 20:59

Ford napsal(a):

No jo opět někteří upadli na levou hlavičku. Island dojel na velice rozšířenou pověru mezi hloupým a levicovým lidem že jsme všichni stejní. A všichni máme stejný nárok na to co mají ostatní. Kluci na Islandu se viděli jako bankéři a jelikož jsou taky lidi, tak přes noc se stali ze škvařičů tuleního sádla ctihodní bankéři. Přece nejsou o nic horší lidi než ti v Novém Jorku nebo Londýně. Někdy tahle pověra je i smrtelná. Třeba když si cikáni myslí že jsou stejní lidi a můžou dělat co bílí. Smrtící v případě že si chtějí zaplavat jak ostatní.
05. 03. 2009 | 21:02

Tupelo napsal(a):

Marty, vite ze jsem mel obcas pocit, ze rovna dan ma velmi podstatny vliv na ekonomiku (resp. jeji stabilitu) - aspon podle nekterych rovnodannich entuziastu mi to tak vyznelo :). Mozna je jeji vyznam v dnesni dobe jeste umensen probihajici krizi. Pisete ze nas system je progresivnejsi jen zcasti. No, je mozne ze po volbach se to zmeni a hybrid opustime ;). Na ceskem systemu mi vadi spis to, jak se doslo k 15% - jestli se nemylim, do zakladu se zapocitalo uz jednou 'zdanene' (soc. & zdr.). Podle nejakych propoctu, na ktere jsem kdysi narazil, je to realnych 23% - nevim jestli je to mnoho nebo malo (na N. Zelandu meli/maji tusim rovnych 21%, pro zmenu v Irsku dnesnich dni zavedli dalsi progresivni dan), ale nelibi se mi ta superhruba kulisarna (asi nekdo spocital, ze by byl prilis velky vypadek statniho prijmu ;)).
05. 03. 2009 | 21:25

Marty napsal(a):

Tupelo: na ekonomiku vliv ma, ale o stabilite bych moc nemluvil. O progresivnim danovem systemu se obcas mluvi jako o stabilizatoru, ale nikdo to zatim nebyl schopen radne objasnit :) Primarne je dulezita vyse dani. Cim nizsi, tim lepe se ekonomice dari.

U nas je progresivne zdanena skutecne mala cast prijmu. Bylo by jednodussi udelat rovnou dan vsude :)

SUperhruba mzda byla skutecne spise kulisarna. Na jendu stranu je dobre, ze konecne lide vidi, o kolik je stat skutecne okrada, na druhous tranu to dvoji zdaneni nebyl hezky napad.
05. 03. 2009 | 21:45

Saliven napsal(a):

Marty:
Primárně není důležitá výše daní, ale to, co se za ně dostane. Proto Švédům a Dánům ty daně moc nevadí. Komu by se chtělo platit vysoké daně, když se toho tady tolik rozkrade? Viz. MS v Liberci a Syrovátkův Syner.
05. 03. 2009 | 22:16

Jan Vaculík napsal(a):

To je nádherný článek!
Jako kdyby si celý ten Island vymyslel nějaký šílený vědec v rámci pokusu, anebo nějaké reality show.
A přitom závěr zní optimisticky: po těch pár šílených letech ... se vlastně nic nestalo: mají svoje ryby, svoje ovce, i ruce, a severské schopnosti ... takže vo co go?

Po každém kotmelci se přistává zase na zemi... V tom je obrovská naděje!!!
06. 03. 2009 | 00:40

Jan Vaculík napsal(a):

Právě sem, pod tento článeček obdařený průhledností a logikou, umisťuji svoji otázku, která vůbec není originální (už ji tady v diskusi někdo položil), a někdo z pánů ekonomů na ni snad zná odpověď:
(1)
Banky přišly o peníze, ztratily schopnost vyvíjet další činnost, a tak jim stát dává peníze.
(2)
Stát ty peníze nemá, a tak vytváří deficit. Deficit by mohl mohl pokrýt tím, že peníze natiskne, ale to by byla z hlediska dalšího vývoje velká chyba, a tak si stát půjčuje.
Jenže u koho si ty mega-peníze půjčuje? U banky? To jsou některé banky na tom tak zle, že se do nich lejou peníze, a jiné zase tak dobře?
(3)
Odtud jen krůček k úvaze:
Může si stát půjčit peníze od banky, kterou se rozhodl sanovat? Tím by jí jedněmi penězi pomohl vlastně dvakrát. Navíc k tomu ani žádné peníze nejsou potřeba: on si je od ní (jako) vypůjčí a vzápětí jí je (jako) půjčí. Když se správně stanoví úroky, tak na tom vydělají obě strany, až na to, že na začátku nemají žádné peníze a na konci taky ne...
(4)
Jak se vlastně stanoví úrok, za který si stát půjčuje peníze; ty strašné biliony. Neslyšel jsem, že by (nyní) Kalousek či (dříve) Sobotka odjížděli jednou do roka kamsi do tramtárie a tam se jako lvi bili za výhodnější úrok...
06. 03. 2009 | 00:57

stále rebel napsal(a):

Pro Ford.
Při čtení vašich příspěvků si jen málokdo může myslet, že jsme všichni stejní.
06. 03. 2009 | 05:19

Tupelo napsal(a):

Marty, Saliven uvedl dva, konkretni (a aktualni) priklady demonstrujici oblast, na kterou by se stat mel zamerit. Totiz nakladani statu s financemi obcanu (korupce, statni zakazky). Chapu za Vasi cestou je asi omezit stat v pristupu k financim, osobne si ale myslim, ze by mel jit po tech co se ho snazi oskubat (i pri naprosto minimalnim statu budou existovat statni zakazky, takze transparentnost je potreba tak jak tak.) Verim, ze po par exemplarnich pripadech by sice korupce nezmizela, ale podstatne by se zmensila. Chce to jen chtit a zde vidim velky dluh politiku. A jen doplnim Salivena, ktery uvedl priklady z pozice obcana, ze jsem pred par lety (mozna se uz zmenilo :)) nekde cetl, ze zahranicni podnikatele nejsou/nebyli odrazovani vyssimi danemi, ale spis zaplevelenym pravnim radem, netransparentnosti prostredi atp. Ze chteji prave onu stabilitu prostredi, mozna bychom se mohli Skandinavii inspirovat.
A na zaver, nevim jestli jsem dobre pochopil, ale zkusim Vam napsat par slovy, jak bych chapal to, ze progresivni zdaneni generuje stabilnejsi system. Tento druh zdaneni podle me vede k tomu, ze nuzky mezi mensi skupinou tech nejbohatsich a podstatne vetsi skupinou tech nejchudsi se prilis nerozevrou, coz obycejne vytvari velmi potencionalni prostredi pro nasilne revoluce (coz je prave opak zminovane stability ;)). Pritom dane zminovaneho Svedska a Danska nemusime chapat jako vysoke, pokud je zrelativizujeme s extremnim prikladem zemi byvaleho komunistickeho bloku (kde ona rovnost mela byt co nejvetsi, ale jak vime i zde panovala velka nerovnost v postaveni lidi. Netykalo se jen financi, ale i moci (coz spolu obvykle souvisi). Mozna ze mnozi rovnejsi nemeli vyssi postaveni jen proto ze by meli vetsi oddanost ke strane ci ideologii (deklarovana samozrejme musela vzdy byt) ale ze se tak cinili hlavne z duvodu uspokojeni svych individualnich, materialnich potreb. Coz me privadi k myslence, ze pokud je individualismu atribut spise pravicovy, ze se skupine zakuklenych pravicaku podarilo obsazenim prostredni (nejsou vyloucena ani mista nejvyssi) rozhodovaci zony (nejake krajske, mestske ci ulicni vybory) moci rozvracet komunisticky rezim zevnitr. ;) ). Zpet k Dansku a Svedsku, mozna ze jde o stred fungovani spolecnosti a ten bude nejspis stabilnejsi nez extremy jednim ci druhym smerem. Stejne jednoduche jako zavedeni rovne dane vsude by bylo aplikovani progresivniho zdaneni vsude (lide mezi jednotlivymi pasmy zas tak casto nepreskakuji) ;). PS. budu asi az k veceru...
06. 03. 2009 | 08:39

JC napsal(a):

Tupelo,
Podle máho názoru oba ty systémy/rovné vs. progresivní zdanění/ mohou být dokonale funkční nebo i dokonale nefunkční. Záleží jen na nastavení a na tom kdo je "obsluhuje."
06. 03. 2009 | 12:15

jogín napsal(a):

Marty, souhlasím, ale zlatý standart má také rizika. Pokud roste ekonomika rychleji než těžba zlata, dochází k deflaci a k problémům s půjčkami a odbytem. I když je otázka, jestli víc škody nadělá 1% deflace v úspěšném hospodářství než 10% inflace v mizerném. Těď je vlastně v US deflace.
06. 03. 2009 | 15:29

ALT napsal(a):

pro Tom MU,

a co kdyby to vysvětlil někdo těm vlevo i těm vpravo, nejlíp někdo kdo má rozum a není nenažraný :-)
06. 03. 2009 | 21:33

Seneca napsal(a):

Dnes už nějaké desítky a nakonec, než krize dosáhne svého dna, třeba i 50 možná 100 biliónů, tedy 100.000 miliard dolarů bohatství světa jara 2008 bude ztraceno.

Pokud má dostatečná část lidstva nějakou schopnost reflexe a k tomu dostatek moudrosti se, jako volič a občan, ozývat a jednat, tak po porážce a zdiskreditování se komunismu, který je dnes zahnán za Železné opony kolem Ostrova svobody a severně od 38. rovnoběžky, přicházá čas, doufám, k přehodnocení vulgárního kapitalismu bez přívlastku.

Je zajímavé, že tak, jak se, bez výstřelu, komunismus, kterému podle Železné dámy obleky od Brooks Brothers a boty od Gucciho oceňující Gorby nakonec přestal věřit, a tak bašta světového komunismu tiše zkolabovala, tak se, bez výstřelu a bez násilné revoluce proletariátu zesměšnil ten nejpravější kapitalismus, zase v samotném epicentru.

Pokud jsme právem viděli, odsoudili a opustili systém neschopného, navíc svobody hrubě oklešťujícího komunismu, nemůžeme nezměnit hodnocení a postoje k pravému kapitalismu, který v nejmocnější zemi a ve své evropské, ostrovní matce, produkuje jen dluhy a deficity, život na dluh, v podstatě USA královský žiovot na úkor celého světa, přitom není ochoten svým lidem dát všeobecné zdravotní pojištění.

To inspirativní není, nemůže být a vtloukat dítkám ve škole, nebo kapitánům průmyslu na byz škole, že to je přesto ta pravá pravá cesta, se moc vtipné nejeví.
06. 03. 2009 | 23:53

Marty napsal(a):

Saliven: z casti s Vami souhlasim :) Ale i samotna vyse danije velmi dulezita. Vetsina firem voli sidlo ve state podle miry zdaneni.

Tupelo: statni aparat ma jaksi korupci ve svych genech. Dokud se budou urednici starat o cizi penize bez osobni zainteresovanosti (coz budou z logiky veci cinit stale), tak budou i velmi pristupni korupci a obecne velmi neefektivnimu hospodareni. Udelaji si svoje a jdou domu. Jejich penize to nejsou. A opravdu bych Vam pral videt ceskou uredniky v akci ... a nejhorsi jsou historky, co slysim od znamych, kteri zvolili pohodlny zivot ve statni sprave. Jako danovy poplatnik pri tech historkach rudnu vzteky ...

Mluvil jsem o progr. zdaneni jako o eko. stabilizatoru a ne socialnim. Navic nejake straseni socialnimi nepokoji je v dnesni dobe hloupost. Lide jsou pohodlni a maji se dobre. Ze milionar plati stejne % dane jako oni je muze trapit leda chvilku pred volabmi, kdyz levice prijde s levnou demagogii.
A neni zadnym tajemstvim, ze vsechny vlady (at pravicove nebo levicove) davaji nejvetsi danove bremeno na stredni tridu. Vysoke zdaneni bohatych ma minimalni prinos pro statni rozpocet, ale dobre to vypada na plakatech.
07. 03. 2009 | 11:31

Tupelo napsal(a):

Marty, verim ze cetne historky ze zivota ceskeho urednictva mohou byt sklicujici, nicmene az tak moc nesouhlasim s tim ze to ma statni aparat v genech. A i kdyby mel, tak priklad severskych zemi, kteri prerozdeluji vic nez jiny ukazuje ze bud vubec nejde o genovou zalezitost, nebo lze aplikovat nejakou genovou terapii. Bud jak bud, vyssi prerozdelovani nemusi (ale samozrejme muze) znamenat automaticky vyssi korupci (tusim ze prave severske zeme ji maji jako jednu z nejmensi na svete!).

V druhem bode Vam rozumim, ale rekl bych ze nelze mit ekonomickou stabilitu bez stability socialni (leda mozna pokud v diktaturach). A nespolehal bych na to ze spokojenost lidi bude nekonecne dlouha - byly hlaseny nepokoje v Rize, Sofii, pnuti se stupnuje v Britanii, v Dublinu bylo na odborarske demonstraci pres sto tisic lidi (z poctu 4 milionu obyvatel Irska, coz by odpovidalo priblizne vic nez dvestetisicove demonstraci v Praze), nevim jestli sem zahrnout Ateny (tam slo spis o reakce na policejni vrazdu). Pokud se pridaji obyvatele evropskych velmoci (Nemecko, Francie, Italie) muze to rozkolisat cely kontinent (treba vynucenim protekcionismu) a jake hnuti z toho budou profitovat je zrejme.

No a za treti, je mozne ze vyssi zdanovani jen nejbohatsich neprinasi vyznamny efekt pro statni kasu, ale netvrdim ze bych byl jen pro dve danove pasma, klidne jich muze byt treba sest (mimochodem zrovna v Irsku zavedli ke stavajicimu systemu (prave dve pasma) od noveho roku novou progresivni dan).
07. 03. 2009 | 12:50

Marty napsal(a):

Tupelo: korupce mezi uredniky je slusna i v severskych zemich, jen proste neni tak hrozna jako ta nase, ktera je na urovni rozvojovych zemi. Samozrejme se da korupce snizit, ale jen na urcitou hranici a pod tu snizite korupci proste uz jen tak, ze urednikum nedate k rozhazovani tolik prostredku.

Ty nepokoje podle mne nesouvisi primo s danemi a hlasitym mlaskanim bohatych. Zdroj techto problemu bych videl spise v narustu vlivu extremistu (nejen islamskych) a tikani socialni bomby v podobe masivniho pristehovalectvi bez radne adaptace a respektovani zakonu a zvyklosti daneho statu. Odborari maji demonstrovani tak trochu v popisu prace a na prikladu Francie lze videt desive dusledky politicke angazovanosti odboru. Demonstrovali predtim, budou demonstrovat i ted.
Naopak v Atenach to uz bylo jine kafe. To uz byl mnou zmineny extremismus. Navic se nejednalo o policejni vrazdu. Byla to nestastna nahoda, kdy toho chlapce zasahla odrazena kulka.

Pasem muze byt kolik chce, ale vzdy bude nejvetsi zatez lezet na stredni tride. Navic boahty ma velke moznosti danove optimalizace a vzdy se proste muze sebrat a odstehovat se do danoveho raje, aby z neho stat jiz nemel ani korunu.
07. 03. 2009 | 13:02

Tupelo napsal(a):

Marty, ale jak tedy vysvetlite ze se severske zeme drzi dlouhodobe jako zeme s nejmensi mirou korupce? Zvlast kdyz vime ze se zaroven drzi na celnych mistech v mire prerozdelovani. Chapal bych, kdyby byly v korupci nekde vprostred, s tim ze to je dan za jejich prerozdelovani. Jejich priklad pomerne zretelne ukazuje, ze do hry Vyse prerozdelovani <-> Korupce vstupuje neco jineho.

Ne, ty demonstrace nesouvisi s vysi dani (jedine ze by se jich ucastnily ty nejbohatsi vrstvy :)). Budou spis souviset se vzrustajici nezamesnanosti a diky tomu treba neschopnosti splacet zavazky atp... Dokazi si predstavit, ze pokud dojde k nejakemu vetsimu selhani soucasneho systemu, pak budou dnesni odborarske demonstrace jen cajovym dychankem o pate. Historie mnohokrat ukazala ze k preskoceni jiskry staci malo - a neutesujme se tim, ze zijeme v modernim civilizovanem svete, to si lide predtim mysleli taky.

To ze se tohoto chyti extremiste, to je naprosto zrejme. To ze budou prvoplanovite ukazovat viniky (treba pristehovalce, lidi s jinou barvou pleti ci jinak odlisne, at se to vezme z jedne vody) take. Domnivam se ze velkym ukolem statu (politiku) je postarat se o to, aby lide nemeli duvod prechazet k temto stranam/hnutim (snad uz z pouheho pudu sebezachovy). V dobach hojnosti to neni problem, v dobach horsich muze byt - staci aby si clovek rekl ze to uz horsi byt ani nemuze (i kdyz muze) a ze horsi politiky snad ani mit nejde...

S temi danovymi raji opatrne, EU i USA uz daly najevo to, ze se jim jejich existence nelibi, zmenu ocekavam tak v prvni pulce tohoto roku. ;)
07. 03. 2009 | 13:51

JG napsal(a):

Tupelo:

Nářek většiny superbohatých Amíků a jejich ideologicky dogmatických superpravicových kohort, kdy Rush Limbaugh si otevřeně přeje aby Obamova vláda neuspěla poté, když Reaganových 8 let a pak Bushových 8 let přivedli zemi, finanční i hopodářský sektor doslova na kolena, kdy Bush ml. opakovaně žadonil mnoho set miliard přímých, tisíce miliard nepřímých darů od daňových poplatníku, jinak že daného týdne systém padne, je také veden strachem o to, že snad, poprví v dějinách, by nemuselo být tak einfach skrávat se v daňových nebích.

Drzá, bezohledná a obecně škodlivá sobeckost nemalé části nejbohatších, zvláště v individualistickém prostředí, stejně jako v bankovním a korporačním socialismu, zisky patří nám, ztráty všem ostatním je patrná i na otázce daňových nebí a tzv. optimalizace daní.

Tato individua i korporace, ařkoliv pilně využívají slušného, civilizovaného prostředí, od infrastruktury, přes vzdělávací systém pro své námezdní síly, až po bezpečnost, považují za košér neplatit pokud možno žádné daně z investic a zisků, které právě díky ze všeobecných daní ostatních ke svému zásdadnímu prospěchu mají.

Je to, navíc oproti pravicové kritice socek, samoživitelek, sociálně slabších nebo postižených spoluobčanů, kdy jejich ideologie a tlampače propagandy tyto spoluobčany systematicky dehonestují, z hlediska celospolečenského řádově mnohem větší problém. Podobný tomu, když za ochrany nebo pochvaly liberálních politiků, Kožený nebo Madoff nakradou miliardy a přitom je pravicová propaganda zamířena na škody, které působí kapsáři nebo náklady spojené s vybudováním mateřské školky nebo sociální dávkou, ze které jenom Čunek dokáže zbohatnout.

Pokud takoví investoři nebo firmy nechtějí platit, ať si podnikají, se vším všudy, jenom ve svých daňových nebích.
07. 03. 2009 | 17:10

Marty napsal(a):

Tupelo: vsude po svete mame prebujely urednicky aparat. Vetsina vyspelych zemi je tak na tom vice mene stejne. Nekde je pak ta korupce nizsi a nekde vyssi (navic do toho vstupuje mnoho vlivu jako je orientace ekonomiky, mezery v zakonech ...). Severske zeme maji pravdepodobne nejlepsi opatreni proti korupci a mozna i ti lide jsou tak nejak od prirody slusnejsi :)

Nezamestannsot a existencni problemy obecne nesouvisi se zdanovanim boahtych. Dostavame se k socialni siti a ta je opet prevazne placena stredni tridou. Nasilne prevraty ve vyspelych zemich vidim jako hloupost. Pokud nebude HDP klesat tempem 20-30% a nebude hyperinflace, tak podobne veci povazuji za vyloucene. Dnesni system bohuzel prezije a az krize odezni, opet tu bude masivni uverova expanze a soucasny smutny trend posilovani role statu bude jeste silnejsi.

Napr. v Recku se toho chopili extremiste levicovi, nekde jinde se zase chytaji extremiste "pravicovi" (i kdyz to jsou levicaci, jen nadavaji na mensiny). Ale oni i samotni pristehovalci budou obrovskym rizikem. Evropa jich je plna. Staci pripomenout radeni ve Francii, nebo islamsky extremismus, ktereho je Evropa take plna.

Danove raje se logicky statum nelibi. Ale v soucasnosti nejde tak ani o nizke dane, ale o to, ze prostrednictvim danovych raju se dely danove podvody. Osobne povazuji dane za nehoraznou loupez a drzim tak danovym podvodnikum trochu palce, ale legislativa je v tomto ohledu jasna. Napr. Holandsko a do nedavna i Irsko byly svym zpusobem danove raje. Ale nedelaly danove uniky jako napr. Lichtenstejnsko nebo Svycarsko a maji klid. Zatim.
07. 03. 2009 | 17:27

Tupelo napsal(a):

Marty, Svedove take nejak zacinali, je mozne ze jsou od prirody slusnejsi, ale me to pripada jako spis takova vymluva ;).

Netroufam si odhadnou, kde lezi ta hranice, pri ktere nazraji podminky pro nasilnou revoluci, zatimco zmeny k lepsimu jsou akceptovany bez vetsi pozornosti (bere se jako fakt, jako samozrejmest, ze se budeme mit cim dal lepe), zmeny k horsimu mohou byt od jiste urovne spoustecem nasily (Recko, imigranti ve Francii meli jine spoustece, zasahy policie).
08. 03. 2009 | 12:22

hld napsal(a):

Výborný článek.

Excesy finančního inženýrství, nejen na Wall Streetu, ale blíže k nám, Island, Irsko, Pobaltí, Anglie atd. snad budou dostatečným motivátorem k tomu, v kom a v čem se inspirovat.

A ano, celá země, od velkých USA s desetitisíci miliard rezervní měny běhajících po světě, po uvedené malé státy, kdy Irsko je bolestivě a draze zplihlý, velice spekulativní tygr, mohou být nesolventní.
09. 03. 2009 | 14:24

KS napsal(a):

Vzpomínky na Rejkjavik

Když se úřed lety Island "otvíral" světu, IslanAir, jejich letecká společnost nabízela výborné ceny z Lucemburku i New Yorku.

Výborný losos na různé způsoby, počínaje jeho neomezenými ochutnávkami už v supermarketu hned přímo na letišti. Potom výborná rybačka v divorých řekách a zpět k přírodě otevřené termální lázně.

Už jdu na internet podívat se za kolik jsou teď letenky, penziónek na okraji města. A snad tam něco z boomu posledních let také zůstalo. Dnes Island zestátnil poslední banku v zemi. Když pár bank v zemi zestátnil Mitterand, burožoázie světa mohla puknout vztekem, na čas trestala Francii pádem franku. Zdá se, nejen na Islandu atd., ale hlavně v USA, že neviditelná ruka kapitál nealokuje kapitál nijak efektivně a nakonec se, jako socka spoléhá na stát, když spekulace už zisky nepřináší. Náš hradní pán ale to tak stále nevidí.
09. 03. 2009 | 22:23

PřemU napsal(a):

Článek hlavního komentátora Financial Times, Martina Wolfa "Seeds of its own destruction", tedy "Sémě svého vlastního zničení", začíná tím, že další bůh padl. Po pádu víry v revoluční socialsmus padla ideologie Reaganova sloganu, že stát je problém.

http://www.ft.com/cms/s/0/c...
10. 03. 2009 | 00:31

JD napsal(a):

Dobrá ilustrace dalšího krachu spekulativní bubliny.

Nejen odstrašující příklad USA, ale i těch evropských zemí, které kovbojsko-liberalistické pojetí aplikovaly, tedy počínaje Británií, hlavně pak Irskem, zmíněným Islandem, pobaltskými respublikami znovu napovídá těm, kteří nejsou ideologicky zaslepení, že lepším modelem je kontinentální, řekněme německý model.

A krachující Maďarsko? To bylo po desetiletí po uži zadlužené i za komunismu. Naopak Polsko se z takového zlozvyku relativně dostalo.
10. 03. 2009 | 17:52

Jan@Londýn napsal(a):

autorovi

Citibank hlásila překvapivě dobré kvartální výsledky a burzy, hlavně akcie bank, hbitě ožily.

Uvidíme, zda to byla jen vyjímka, protože závazky Citibank jsou doslova nadměrné, nebo zda se to dno už blíží.

Díky za zasvěcené a užitečné články.
10. 03. 2009 | 20:28

ijnovak napsal(a):

Co bylo cílem po rozpadu RVHP? Rozpad neoliberálního kapitalismu! Hochům od řeky Moskvy se to s průtahy přesto povedlo! Kdo jim v tom pomáhal? Nenažranost mocných a velká nevzdělanost elit, pouhých loutek mediálních pletichářů!!! Co nyní dělat??? Buď se dají do politiky elity a budou alespoň tak 200 členné týmy řešit reálný vývoj se všemi dopady a život lidí, jinak se nedá zničujícím krizím předejít! Hlupáci nechtějí přijít o pocit moci a manipulátoři se také nevzdají! Co dělat? Připravit se na melu a poptávku na změnu a nabídnout řešení!!!
10. 03. 2009 | 21:05

neoranž napsal(a):

Kdo by nevzpoměl chvalozpěvů na rychlý růst HDP v USA, Irsku, Islandu v minulých letech.

Že to byla totální bublina? Že po profitování mála, tvrdě dopláci celý zbytek? Těm, co se napakovali to, pochopitelně, nevadí.

Naštěstí, oproti 30. letům, výroba potravin není problém a tah kručící žaludky neženou zoufalce do ulic pod rudými prapory.
11. 03. 2009 | 02:22

Sveda napsal(a):

fakta jsoi nejednou težko stravitelná jak je vidět i na vašem blogu upozorňujícím na hrubou a opakovanou chybu Klause v jeho argumentaci výši deficitu Obamova rozpočtu.
12. 03. 2009 | 19:55

antiEU napsal(a):

jen se bojím,že dnešní politici nás dovedou do krachu taky.EU přece není tržní hospodářství,ale pouze do soukromých krachujících firem se lejou peníze ze státu.Němci dováží k nám levné mléko a ČEŠI svoje lijou do kanálu.Je to normální????? Ať si každý hospodaří ve svém a sám.
14. 03. 2009 | 11:56

antiEU napsal(a):

jen se bojím,že dnešní politici nás dovedou do krachu taky.EU přece není tržní hospodářství,ale pouze do soukromých krachujících firem se lejou peníze ze státu.Němci dováží k nám levné mléko a ČEŠI svoje lijou do kanálu.Je to normální????? Ať si každý hospodaří ve svém a sám.
14. 03. 2009 | 11:57

Macek napsal(a):

Nebyli všichni Islanďané v ODS?
15. 03. 2009 | 14:32

Bisnis Online napsal(a):

A good servant but a bad master. It should be vymezit banks and their šéfům place and peace.
12. 06. 2009 | 14:34

omega watches napsal(a):

my good friend is birthday!what present is my give? i worryied!omega watches is good choice by the salespeople introduced.when my friend to see i give her omega watches,her shouting and saying that is the best gift to today.she is very like this watches.http://www.omegawatchessale...
29. 06. 2009 | 10:11

louie vuitton napsal(a):

muži a ženy, jak se zdá, nad nimi úplně zlámaly hůl, napsal reportáž pro Vanity Fair Michael Lewis.

Krátce po šestém říjnu 2008, kdy Island fakticky zkrachoval, jsem mluvil s mužem z Mezinárodního měnového fondu, který přiletěl do Reykjavíku, aby rozhodl, jestli tomuto spektakulárně zbankrotovanému národu lze půjčit peníze. Nikdy předtím na Islandu nebyl, nic o něm nevěděl, a říká, že si ho musel najít na mapě. Strávil život v zemích, jejichž zoufalý stav je vyhlášený, zpravidla v Africe, v zemích, které jdou od jedné finanční nesnáze k druhé. Island byl pro něj úplně novou zkušeností: Národ, který si vedl extrémně dobře (v roce 2008 získal podle ukazatelů Indexu lidského rozvoje OSN první místo na světě), vzdělaný, historicky složený z racionálních lidských bytostí, které se však spojily k jednomu z nejšílenějších
04. 07. 2009 | 04:39

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
07. 08. 2009 | 13:40

DR napsal(a):

FINANCIAL TIMES, 14. srpna 2009
Ministerska predsedkyne Islandu zada o milosrdenstvi vuci sve zbankrotovane zemi

http://www.ft.com/cms/s/0/7...
14. 08. 2009 | 13:02

omar7 napsal(a):

<H1><strong><a title="شات سعودي" href="http://chatsaudi.sh8d.com">شات سعودي</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات صوتي" href="http://voicechat.sh8d.com">شات صوتي</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات خليجي" href="http://chatkhleg.sh8d.com">شات خليجي</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة سعودية" href="http://saudi.sh8d.com">دردشة سعودية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="رجيم" href="http://www.rshaqa.com/vb/">رجيم</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى ليلتي" href="http://www.lailti.com/vb/">منتدى ليلتي</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى بنفسج" href="http://www.bnfsg.com/vb/">منتدى بنفسج</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى" href="http://www.mmizh.com/vb/">منتدى</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة مصرية" href="http://egy.sh8d.com">دردشة مصرية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة خليجية" href="http://khleg.sh8d.com">دردشة خليجية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة سورية" href="http://syrria.sh8d.com">دردشة سورية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة عراقية" href="http://iraq.sh8d.com">دردشة عراقية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة لبنانية" href="http://lebanon.sh8d.com">دردشة لبنانية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة كويتية" href="http://kuwait.sh8d.com">دردشة كويتية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة صوتية" href="http://voice.sh8d.com">دردشة صوتية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات كتابي" href="http://chatK.sh8d.com">شات كتابي</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات قطر" href="http://chatqatr.sh8d.com">شات قطر</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات الكويت" href="http://chatkuwait.sh8d.com">شات الكويت</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات مصري" href="http://chategy.sh8d.com">شات مصري</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات عربي" href="http://chatarab.sh8d.com">شات عربي</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="الشات" href="http://chat1.sh8d.com">الشات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="رجيم" href="http://rshaqa.blogspot.com/">رجيم</a></strong></H1>
11. 09. 2009 | 15:45

nokia mobile napsal(a):

An cheap nokia phones life is the art of drawing nokia 8800 on sale sufficient conclusions from insufficient premises.Better to light one nokia 8800 candle than to curse the darkness. We can't all be unlock nokia mobile heroes. Fear not that the life shall come to an end, but rather fear that it shall never have a ghd hair iron beginning. http://www.shopeday.com/
13. 10. 2009 | 18:36

Cheap Uggs napsal(a):

The ugg knightsbridge world is a comedy to those who thinks, a tragedy to those ugg classic cardy who feels.Look not mournfully into the ugg boots past, it comes not back again. Wisely improve the present, it is ugg lo pro button thine. Go forth to meet the shadowy future, without fear, and with a manly ugg bailey button heart. http://www.ugg2you.com/spec...
15. 10. 2009 | 04:12

Objek Wisata Di Pandeglang napsal(a):

I havent any word to appreciate this post.....Really i am impressed from this post....the person who create this post it was a great human..thanks for shared this with us.
http://antonfkip.com/objek-...
http://antonfkip.com/seo/se...
http://antonfkip.blogspot.com
http://antonfkip.is.edu
http://ebloging.com
http://seogoblog.com
http://miss925.com
http://si-oot.blogspot.com
http://seogoblog.com/belaja...
16. 10. 2009 | 07:06

amma napsal(a):

<a href="http://iraqzajil.com">racing pigeons</a>
<a href="http://iraqzajil.com">pigeons</a>
<a href="http://iraqzajil.com">طيورالعراق</a>
<a href="http://iraqzajil.com">زواجل</a>
<a href="http://iraqzajil.com">حمام</a>
<a href="http://iraqzajil.com">سباقات</a>
<a href="http://iraqzajil.com/vb">الزاجل</a>
<a href="http://iraqzajil.com/vb">زاجل</a>
<a href="http://iraqzajil.com/vb">مطيرجي</a>
<a href="http://iraqzajil.com">ديربي</a>
<a href="http://iraqzajil.com">الحمام</a>
<a href="http://iraqzajil.com/vb">سوق الغزل</a>
<a href="http://iraqzajil.com">طويرني</a>
<a href="http://iraqzajil.com">بغدادي</a>
<a href="http://iraqzajil.com">العراق</a>
<a href="http://iraqzajil.com">جيني</a>
<a href="http://iraqzajil.com">فكات</a>
<a href="http://iraqzajil.com">ارقام</a>
<a href="http://iraqzajil.com">بلجيكي</a>
<a href="http://iraqzajil.com">racing pigeons</a>
<a href="http://iraqzajil.com">pigeons</a>
<a href="http://iraqzajil.com/vb">الطيور</a>
<a href="http://iraqzajil.com">هولندي</a>
<a href="http://iraqzajil.com">للبيع</a>
<a href="http://iraqzajil.com">سباقات</a>
<a href="http://iraqzajil.com">االنقطة</a>
<a href="http://iraqzajil.com/vb">الواحدة</a>
<a href="http://iraqzajil.com/vb">صور</a>
<a href="http://iraqzajil.com/vb">النادي</a>
<a href="http://iraqzajil.com/vb">االعراقي</a>
<a href="http://iraqzajil.com/vb">الكويتي</a>
<a href="http://iraqzajil.com/vb">الاتحاد</a>
<a href="http://iraqzajil.com/vb">شيخ </a>
<a href="http://iraqzajil.com/vb">العراق</a>
<a href="http://iraqzajil.com/vb">ازرق</a>
<a href="http://iraqzajil.com/vb">الواحدة</a>
<a href="http://iraqzajil.com/vb">حجول</a>
<a href="http://iraqzajil.com">فيديو</a>
<a href="http://iraqzajil.com">شيخ خالد</a>
<a href="http://iraqzajil.com">مشعل الجبيلان</a>
<a href="http://iraqzajil.com">طيورالعراق</a>
<a href="http://iraqzajil.com">النادي الكويتي</a>
<a href="http://iraqzajil.com">الاتحاد الكويتي</a>
<a href="http://iraqzajil.com">النادي الكويتي للحمام الزاجل</a>
<a href="http://iraqzajil.com">االاتحاد الكويتي للحمام الزاجل</a>
<a href="http://iraqzajil.com">فهد الوطري</a>
<a href="http://iraqzajil.com">عادل عواد</a>
<a href="http://iraqzajil.com">عادل ادهم</a>
<a href="http://iraqzajil.com">مرضي بن عايش</a>
<a href="http://iraqzajil.com">شرار</a>
<a href="http://iraqzajil.com">بدر السنافي</a>
<a href="http://iraqzajil.com">جمال شرار</a>
<a href="http://iraqzajil.com">محمد الفزير</a>
<a href="http://iraqzajil.com">علي الداهوم</a>
<a href="http://iraqzajil.com">نادي السماوه للحمام الزاجل</a>
<a href="http://iraqzajil.com">صور الحمام الزاجل</a>
<a href="http://iraqzajil.com">احمد سعد</a>
29. 10. 2009 | 16:42

replica watches napsal(a):

<a href="http://www.rolexreplicas2u.com"><strong>Replica Watches</strong></a>,<a href="http://www.idolreplicas.com"><strong>Swiss Replica watch</strong></a> .<a href="http://www.iwcreplicas.com"><strong>iwc watches</strong></a>,<a href="http://www.breitlingreplica..."><strong>breitling replica</strong></a>
<a href="http://www.idolreplicas.com"><strong>Swiss Replica watches</strong></a> ,<a href="http://www.breitlingreplica..."><strong>Breitling Navitimer</strong></a>,
<a href="http://www.rolexreplicas2u.com"><strong>Replica Rolex</strong></a>,<a href="http://www.rolexreplicas2u.com"><strong>Rolex watches</strong></a>,<a href="http://www.rolexreplicas2u...."><strong> Rolex Daytona </strong></a>,<a href="http://www.rolexreplicas2u...."><strong>Rolex Submariner </strong></a>
11. 11. 2009 | 07:48

JK napsal(a):

Miller o primarnich vinicich krize, tedy hlavne Fed, psal, zde jiz od srpna 2008. Ted prichazi superinvestor Faber s podobnou analyzou:

http://finweb.ihned.cz/c1-3...
25. 11. 2009 | 20:11

uggclassic napsal(a):

<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Bailey Button</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ch...">UGG Christmas Special Offer</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Classic Crochet</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Ugg Lo Pro Button</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/bl...">UGG Locarno</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Mayfaire Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG New Style</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Tall Stripe Cable Knit</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Women's Classic Argyle Knit</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Women's Coquette</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Mini Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Ugg Women's Rainier</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Tall Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Sundance</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Cardy boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Nightfall</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Ultra Short</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Ultra Tall</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Short Boots</A><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots sale</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">classic ugg boots</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">classic tall ugg</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">ugg short</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg sale</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots uk</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg uk</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots</a><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Tall Ugg Boots</A><BR>
28. 11. 2009 | 12:54

lednový výprodej parfémů napsal(a):

... zapříčinila ohromující kolektivní hloupost. Co vedlo nepatrný rybářský národ čítající tři sta tisíc lidí, aby se někdy v roce 2003 rozhodl stát globální finanční mocností?
24. 01. 2010 | 18:55

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

29. 01. 2010 | 08:53

Poptropica napsal(a):

thanks you very much
14. 02. 2010 | 21:43

raudensah napsal(a):

thanks very much for your information
24. 02. 2010 | 23:34

Free Ringback Tones napsal(a):

nice idea
04. 03. 2010 | 03:58

Download mp3 Nasyid napsal(a):

good posting ,i like it thanks you very much for youf information
06. 03. 2010 | 05:10

some watches napsal(a):

Good recommended website.
06. 03. 2010 | 07:53

gucci watches napsal(a):

Interesting thing!
06. 03. 2010 | 08:25

vitamin shoppe napsal(a):

good article thanks you very much for youf information
09. 03. 2010 | 03:59

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 03:28

cartier cheap napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 04:18

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 04:12

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
29. 03. 2010 | 08:26

laptop battery napsal(a):

laptop battery: http://www.uk-laptopbattery...
Acer Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Apple Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Compaq Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Dell Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Fujitsu Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Gateway Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
HP compaq Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
HP Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
IBM Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Lenovo Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
LG Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Panasonic Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Samsung Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Sony Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Toshiba Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
laptop battery http://www.ukbatterystore.c...
Acer Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Apple Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Asus Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Compaq Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Dell Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Fujitsu Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
HP Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
IBM Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Lenovo Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Sony Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Toshiba Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
ACER 91.49S28.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 90.AA202.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER SQU-410 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER LC.BTP03.011 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 60.49S22.011 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 909-2420 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER BTP-W31 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER GARDA32 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 916-2320 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER BTP73E1 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 91.46W28.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 916C4310F Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 60.41H15.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
IBM 02K6580 battery http://www.ukbatterystore.c...
IBM 02K6601 battery http://www.ukbatterystore.c...
IBM 02K6602 battery http://www.ukbatterystore.c...
IBM 02K6603 battery http://www.ukbatterystore.c...
Lenovo 40Y8314 battery http://www.ukbatterystore.c...
Lenovo 40Y8318 battery http://www.ukbatterystore.c...
Lenovo 40Y8319 battery http://www.ukbatterystore.c...
Lenovo 40Y8321 battery http://www.ukbatterystore.c...
Sony PCGA-BP1N battery http://www.ukbatterystore.c...
Sony PCGA-BP2E battery http://www.ukbatterystore.c...
Sony PCGA-BP2EA battery http://www.ukbatterystore.c...
Sony PCGA-BP2NX battery http://www.ukbatterystore.c...
HP 292389-001 battery http://www.ukbatterystore.c...
HP 315338-001 battery http://www.ukbatterystore.c...
03. 04. 2010 | 10:55

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
19. 04. 2010 | 07:19

p90x Workout DVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 09:58

gagninciadned napsal(a):

KefVrg <a href=http://www.agu-beautys.com/>アグ</a> fbiakh http://www.agu-beautys.com/ EkrZlh <a href=http://www.agu-hots.com/>ugg</a> ttpnol http://www.agu-hots.com/ CgpUca <a href=http://www.aguhots.com/>ugg ブーツ</a> mkuyop http://www.aguhots.com/ GbnZur <a href=http://www.tory-burchs-sites.com>トリーバーチ バッグ</a> njfusu http://www.tory-burchs-sites.com/ OvjFwz <a href=http://www.toryburchmartss.com>トリーバーチ バッグ</a> dksgvw http://www.toryburchmartss.com/ KhxQqo <a href=http://www.guccishopja.com/>グッチ バッグ</a> vvewfu http://www.guccishopja.com/ TakFgs <a href=http://www.tonings-shoes.com/>MBTシューズ</a> jyjucf http://www.tonings-shoes.com/ UmaTwa <a href=http://www.mbts777.com/>MBT</a> pdisgn http://www.mbts777.com/ YshOal <a href=http://www.chanelnewja.com/>シャネル</a> DkwFld http://www.chanelnewja.com/ AeeKbe <a href=http://www.monclersaleja.com/>モンクレール ダウン</a> JgmGjd http://www.monclersaleja.com/ SvqJjo <a href=http://www.shopguccinew.com/>グッチ 財布</a> VxxNae http://www.shopguccinew.com/ ZfsLzo <a href=http://www.guccijpstore.com/>グッチ 長財布</a> FckKpk <a href=http://www.360defashions.com/>ブルゾン レザー</a> VbzFfk http://www.360defashions.com/ AzvYyj <a href=http://www.agusites.com/>アグ ブーツ</a> RzoQcs http://www.agusites.com/
07. 11. 2012 | 10:08

attashsoorp napsal(a):

<a href=http://www.northfaceoutletus2u.com/>www.northfaceoutletus2u.com</a> Hi just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren't loading correctly. I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different web browsers and both show the same outcome. <a href=http://www.northfaceoutletus2u.com/#803>north face sale</a>
26. 11. 2012 | 02:05

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy