O hlemýždích a cizincích na jihu Moravy

02. 11. 2010 | 17:55
Přečteno 3856 krát
V Jihomoravském kraji žije podle loňských statistik 35 730 cizinců (3,1 % obyvatel, 80% z nich v Brně), to je početní nárůst o jednu třetinu za poslední tři roky. Pořád však jen kapka v moři pro kraj s počtem obyvatel nad milion lidí (1 147 1346). Kdo všechno vlastně spadá pod označení cizinec?

Cizinci budou, nejsme hlemýžďové

Statistika povětšinou nevystihne citový náboj slova, natožpak takového, jako je cizinec. Každý, kdo se cítí bezdomově, jím z velké části je. Natožpak ten, kdo je bezdomově fakticky a bytuje v provizorních přístřešcích nebo čekárnách. Tam se již povětšinou nerozlišuje, jaké má kdo papíry, pokud vůbec jaké. Papír je tam v nynější m mrazu užitečný k podpalu a k přikrytí a pospolu k zahřátí těla snese se Právo dříve rudé i Mladá fronta, dnes.

Na první pohled spatřitelní jsou Vietnamci, Mongolové, černí Afričané. Na druhý pohled Syřané, Libanonci a Iráčané. A nejen ti za okýnky směnáren. Zkušenější oko rozezná i Ukrajince klátivé chůze a plastových tašek. Řekové se z velké části vrátili do Hellady. Nejpočetnější cizince, tedy Slováky, jenom uchem rozlišíte.

Němci, kdysi konstitutivní část zemského národa, byli odsunuti. Pro málo z těch, kdo bydlí v domech kdysi i německých ulic a míst, je taková představa tíživá. Ti co zůstali, jsou neviditelní. Trvalo to léta, než jsem přišel náhodně na to, že kdysi moje (již nebohá) sousedka v brněnské Kamenné kolonii byla Němka. Až při jedné návštěvě z němé ciziny, slyšel jsem ji šveholit jadrným rodným jazykem. Jen to „no, jó nó, no ja“, znělo úplně stejně brněnsky.

Poté co byla do zapomnění odsunuta (či spíše sama se vyhnala) část zemského národa, Morava sama stala se cizejší sama sobě. Ničemu nepomohla ani prohlášení porevolučního federálního parlamentu, o nezákonnosti zrušení zemského zřízení. Zemi známé již jen z předpovědi počasí, nezbyla ani ta pomlka mezi českou a slovenskou hymnou. Koneckonců vymíráme a je tudíž namístě krouhnout mateřskou i porodné a v řízeném přistěhovalectví spatřovat budoucnost a zajištěné důchody. Škoda jen, že jako hinterland pevnosti Evropa, nemáme již tolik uprchlíků. To ale může napravit sousedská solidarita. V Rakousku nemůžou najít obec, která by přivolila postavit nový utečenecký tábor. Podle bulváru řádí mezi žadateli o azyl vysoká kriminalita a je to založeno na faktech. V souladu s někdejší věroukou volám: tím hůře pro fakta! Mohli bychom Rakušanům nabídnout, že jim tu nějaký plácek nabídneme. To by byla alespoň multikulturní ofenzíva! Třeba by se takového tématu mohl chytnout jak pověstného stébla nějaký ministr pro nesmysly a udat za nějaké to euro opuštěný tábor ve Zbýšově… A záchytné středisko v Poštorné na Břeclavsku beztak zeje prázdnotou. Dozorci by se mohli stát studenti sociálních věd Masarykovi univerzity a při zvládání administrativy praktikovat němčinu.

Cizinec prostě není roven našinci ve svých právech. Ani EU – polocizinec nemůže volit a být volen v parlamentních volbách. Nemůže stát se prezident. Respektive by se musel cizího občanství vzdát, jak se minule málem přihodilo zelenému kandidátovi. Ale pokud je unijním polo-cizincem, může volit v místních volbách. Možná jednou bude brněnským primátorem třebas Malťan (ne Marťan, s tím jednou povládne, víte kdo). A v případě vstupu Turecka do EU, možná i Turek, když se mu podaří domluvit s partajemi. Kdyby pak měl nějaké tuzemci těžko vyslovitelné jméno, mohl by se pak první měšťan metropole nazývat podle světoznámé vily: Tugendhat. Prvý, druhý, a tak dál… To by v zahraničí jistě dělalo dojem a zcela smazalo ostudu ze zpackané snahy o rekonstrukci. Vždyť kdo maže, ten jede, jak ví lidová moudrost pod Špilberkem. Proč by to nešlo?

I zvířata se chovají teritoriálně a značkují svá území… Proto chvála Schengenu a posuvu hraničních patníků do bezvýznamnosti. Ale pořád se chtě nechtě na každém území konstituují přináležející „my“ a ti věčně podezřelí „oni“. Ach kdybychom jak hlemýžď mohl každý táhnout svůj domeček a zalezlý v ulitě pak snovat pikle o velkém Hlemýžďově, sahajícímu od moře k moři. I na pohlaví bychom se mohli domluvit a založit tak gendrově korektní xenofobii prostou společnost. Jednou se k tomu určitě dopracujeme.

Vyšlo v zkrácené verzi v Brněnském deníku Rovnost 2. února 2010


Cizinec je lakmusovým papírkem svobody

Země světa lze rozdělit na ty, z kterých se odchází, a na ty, do kterých se směřuje. A podle toho se dá posoudit, kde je jak dobře. Lidé prostě hlasují nohama a z tohoto každodenního plebiscitu vychází naše země dost fajn. Mnohem více lidí do ní přichází, než z ní odchází. Pokud byste do mapy zakreslili trajektorie současných migrací, opět vyvstane rozdělení na východ a západ a směr pohybu sleduje každodenní pouť slunce. Rotací země to ale nebude. Cílové země migrantů mají cosi, čeho se jinde nedostává a to bez ohledu na to, do jaké míry v nich panuje třebas „blbá nálada“. Vůči náladám hostující země jsou cizinci hledající místo k životu zpočátku docela obrněni. Jsou rádi, že mohou pobývat v místě, kde je nikdo neohrožuje, nebo kde uživí sebe a svou rodinu (ať už ji mají s sebou, nebo doma). Časem však začnou vnímat ústrky, které život v cizí zemi přináší. Být cizincem s sebou totiž nese spoustu úředničení a při obnovování víz či různých druhů pobytů je nutné dokládat a předkládat papíry prokazující práci, ubytování, zkrátka existenci. A jednat v těžko přístupném jazyce.

V Jihomoravském kraji v minulém roce žilo 35 730 cizinců (3,1 % obyvatel, 80% z nich v Brně), to je početní nárůst o jednu třetinu za poslední tři roky. Pomiňme nyní cizince ze zemí Evropské unie (circa deset tisíc duší, většinou Slováci), to už nejsou ti echt cizinci. Nejpočetnější „echt“ cizince v Brně a na jihu Moravy tvoří Ukrajinci, Bělorusové, Vietnamci, Mongolové a Moldavané. Ti v dohledné době v komunálkách volit určitě nebudou. Přes devadesát procent z nich je zaměstnáno na základě povolení k zaměstnání cizince. Ty vydávají úřady práce, které musí ze zákona chránit domácí pracovní sílu a povolení vydává pouze v případě, že pracovní místo nelze obsadit domácím pracovníkem. Délka pracovního povolení je omezena hranicí dvou let. Pak ji může úřad práce na žádost zvážit a prodloužit. Aby nebyly zcela na milost a nemilost takovýchto uvážení, je většina „echt“ cizinců živnostníky, družstevníky nebo jim vše zařizují pracovní agentury. Jejich působení na jihu Moravy v odvětvích jako je zpracování kůže, lesnictví a sezónní stavební a zemědělské práce je pro životnost těchto průmyslů otázkou pokračování nebo ukončení činnosti.

Práce prostřednictvím agentur a družstev je přitom formou naprosté závislosti na zprostředkovatelích. Závislosti, hraničící často s nevolnictvím. Zvláště členové družstev jsou pouhými zaměstnanci, v praxi nemají nárok na výnos z družstva, natožpak na ovlivňování jeho chodu. Požadavky na uchazeče o členství v družstvech (např. znalost ukrajinštiny či moldavštiny) jsou většinou nastaveny tak, aby případného nechtěného uchazeče předem odradily. Nedostupnost bezplatného právního poradenství a tlumočení vydává „echt“ cizince zcela do rukou zprostředkovatelů. Postavení cizinců je v každé zemi lakmusovým papírkem svobody. Podle něj lze rozpoznat, jestli se dbá o lidská práva těch, kdo postrádají ty občanská. Šetření, které se má odrazit například v rušení cizinecké policie, pak není na místě. Investice do tlumočníků v policejní uniformě by se naopak dalekosáhle vyplatila.

vyšlo v Brněnském deníku Rovnost 2. listopadu 2010

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Elena napsal(a):

Dobrý večer pán Krištof,

ja som Ukrajinka výdata na Slovensku a som tak drza, že som vlezla na vaš český portal, dokonca som tak drza, že chcela by som Vám poradiť,

ta cigareta Vás raz zabije, pozor na obhorelé zápalky, nestrkajte ich naspak do krabičky, može to byť nebezpečne.
02. 11. 2010 | 18:22

Elena napsal(a):

Pre Vás pán autor, chcelá by som Vám prípomenuť prístup svobodnéj krajiny a voľbu svobodných občanov.

Barack Obama sa narodil v Honolulu na Havaji Barackovi Husseinovi Obamovi st. z mesta Nyang’oma Kogelo z Kene a Ann Dunhamovej, belošskej Američanke z mesta Wichita v Kansase.
02. 11. 2010 | 19:32

honolulu napsal(a):

Eleno, zde je Vas ctitel honolulu.
Predstavte si, ze kdyby se krbicka sirek vznala v kapsi pana Kristofa, tak by nam utekl k brnenske opere spivat SOPRANO. A my jeho obdivovatele by jsme ztratili vyborneho novinare.

Pane Kristofer prominte, ale musite prestat kourit ! Mame Vas radi a obdivujem Vas talent.
Nechceme Vas u opery ani na centralce. Jste nas nejlepsi novinar.
02. 11. 2010 | 19:49

voroshilov napsal(a):

Pan Kristof ma pravdu,vsude kam se podivam samy Ukacko,Mongol nebo Vietnamec,a to nemluvim o tak odpudivych existencich jako Moldavci nebo chran boze albanske romello,jsem rad ze patrim mezi nekolik malo skupin cizincu ktere se dokonale integrovali do zdejsi zeme a prinaseji ekonomicky uzitek!
02. 11. 2010 | 20:14

Elena napsal(a):

honolulu , ked som čitala tvoj príspevok prvý krat tam si mal napisane krabicka sirek vznatla, nevieš kam Ty zmizli dve pismenka, vieš u pána Stejskala sa uhniezdil škriatok a ten škriatok predstavsi, ak sa mu nepozdava príspevok , tomu krade pismenka , ked sa mu príspevok pači, naopak prida pismenko. To sú mi veci .
02. 11. 2010 | 20:14

voroshilov napsal(a):

voroshilov:
I kdyz na tomto serveru jsem spise skudce:-)
02. 11. 2010 | 20:15

Elena napsal(a):

nu prosím, vykvet tunajšých emigrantov voroshilov sa dokotuľal , chybal si nam s honolulu do partie.
02. 11. 2010 | 20:18

C.G. Mannerheim napsal(a):

Zapomněl jste na uřvaný Rusáky v kožených bundách a placatých čepicích á la Lužkov a jejich uječený tlustý paničky, voroshilove.
;-)
02. 11. 2010 | 20:24

voroshilov napsal(a):

Mannerheim:
Ja jsem prave ten Rusak,a nenosim placatou cepici a rozhodne nemam tlustou ujecenou panicku,vlastne to nas z nekym pletete:-)
02. 11. 2010 | 20:38

voroshilov napsal(a):

Ta placata cepice se nazyva kepka(velmi oblibeny u Gruzincu),vec k nicemu,ja mam v mirne zimnim obdobi svuj stary"gangstersky"klobouk!
02. 11. 2010 | 20:47

C.G. Mannerheim napsal(a):

voroshilov:

Nejste všichni stejní. Ale ti nejviditelnější a nejhlučnější jsou přesně takoví, jak jsem uvedl. A ty jejich báryšně taky...
02. 11. 2010 | 20:57

voroshilov napsal(a):

mannerheim:
Ja mam barysnju ktera vubec neni hlucna,kdyz mne chce nasrat mlci jako hrob a nekdy mne uplne tise prasti do hlavy:-)
02. 11. 2010 | 21:04

honolulu napsal(a):

Eleno,
ja Vas mam velmi rad ! Hodne me rozesmejete. Pismenka z mojich vet se neztraci v cenzure, ale v me scvrkavajici se I.Q.

Pane Kristof prosim o prominuti jeste jednou. Mluvila ze me zavist nad Vasim umenim psat velmi zajimave. Vy jste nas Honore de Balzac. (Ale radej bych jel mezi lvi nez na Haity.)

Pane Vorosilov, premyslim nad modou uralskych kozaku v Nemecku.
Proc jsou vsichni obleceni jako kominici ze Smichova. Vsechno v cernem. Potom ma Cesko strach z imigrantu..
Vsimnete si. Uvidite pokliknuti.http://www.youtube.com/watc...
02. 11. 2010 | 21:47

Čochtan napsal(a):

Cizinci jsou jako koření.
Špetka kvalitního, k jídlu pasujícího koření, zlepší chuť jídla. Není nutné, obejdem se bez něj, ale není na škodu.
S cizinci je to podobné.
Když nám ujede ruka s kořením, není to k žrádlu, a vše se musí vyhodit. S cizinci je to podobné.

Západní Evropa už dávno "není k žrádlu". Vyhodit to přehnané koření.
02. 11. 2010 | 21:51

Elena napsal(a):

honolulu,

vdaka mne budeš mať dlhý život, smiech = lieči dušu, nasledné telo, potom, že cudzenci , sú vraj k ničomu.
02. 11. 2010 | 22:06

voroshilov napsal(a):

Honolulu:
Ja se podival na to video,uplna hruza,ja si rozhodne predstavuji originalni chor kozaku trochu,co ta baba ma na hlave za mongolsky klobouk nebo kucharskou cepici?Jak to ze v kozackem sboru sama hraje na harmoniku?Je to proste banda trubaduru co zpivaji na slavnostech,a pisen vysla dost nudna,patrne slo o nejakou romance ale uz jsme slysely i lepsi:
http://www.youtube.com/watc...
02. 11. 2010 | 22:20

Elena napsal(a):

ALE KDE ZE , Ruske kozaci,

tu su nasi naozajske Ukrajinske kozaci,to je klassa
http://www.youtube.com/watc...
Ты ж мэнэ пидманула
02. 11. 2010 | 22:34

Elena napsal(a):

to je pozdrav pre voroshilova od Ukrajinskych kozakov

http://www.youtube.com/watc...

Козаки жартують
02. 11. 2010 | 22:51

honolulu napsal(a):

Pane vorosilov, video me udelalo radost. To je nase rasa !!! Uniformy jsou moc fain. Lide vypadaji hrde, pysne. Ale odkud to je ? To je z Uralu ?
Eleno, Vy NEjste pro me cizinka a za smich jsem Vam vdecny.
Kdyz se Rusko a Amerika spoji proti invazi teroristu s Islamem tak nebude nutno utikat na sever.
http://www.youtube.com/watc...
posilam klasiku ze severu 100 let starou.
Pane Cochtan je dobre, ze pisete.
Nepripadam si sam. U nas jsou dnes volby. Jsem z toho nervozni..Chtel bych, aby Obama ztratil House of Representatives.
Uvidime co z toho vyleze. Zatim nikdo nic nevi.
02. 11. 2010 | 22:57

Pípa napsal(a):

Pan Krištof,
píšete moc zajímavě, bohužel nevím kam míříte. Je to beletrie?
02. 11. 2010 | 23:09

voroshilov napsal(a):

honolulu:
Neni to z Uralu,kozaci maji svuj hlavni kraj v jiznim Rusku u reky Don,rika se jim kubanske kazaky:
http://www.youtube.com/watc...
03. 11. 2010 | 00:38

honolulu napsal(a):

Voroshilov
Geeee, tam jsou velmi KRASNA devcata. Dekuji za video, uz se no to divam po treti. Ten jazyk je ale neproniknutelny.
03. 11. 2010 | 01:02

voroshilov napsal(a):

honolulu:
Dekuji za poklonu,devcata jsou vyborna a pisen je krasna,tam se zpiva o tom ze kozak se vratil z valky a zapomnel na svoji milovanou(hajzl)ale ona ho presto miluje(to je zivot)aby nebylo smutno prihodim jeden ze svych oblibenych klipu,krasna zidovka zpiva starou filmovou pisen s peknym doprovodem,Elene uz jsem to ukazoval,no a ja mam rad:
http://www.youtube.com/watc...
03. 11. 2010 | 01:33

honolulu napsal(a):

Vorosilov
Ta blondynka v ruzovych satech, to je krasavice !
Integrace takove krasy do Ceska nebo do USA musi byt fanaticky podporovana ! Jak se jmenuji mesta, kde se takova devcata rodi ? Kde na Donu ?
(Nebudu zitra doma, ale nechte mi vzkaz.)
03. 11. 2010 | 02:19

honolulu napsal(a):

Eleno, nez pujdu spat, dovolte mi Vam slozit SUPER KOMPLIMENT za Vas nazor na emigraci do jine zeme.
(03.05.2010 H. Tresikova, Neprekrocitelna hranice.)
Rozumite tomu velmi dobre !

Cizinci na Morave budou prozivat to stejne, co Eva v Parizi, kde zemrela, nebodou-li se chovat jinak nez Eva.
Pro nekoho byla emigrace neobycejne tezka a bude tezka i pro NEKTERE lidi z jinych zemi na jihu Moravy v techto dnech.
Chce to zodpovedne chovani, strategii a stale pracovat.
Dobre investovat penize.

Pro me to byl krasny sen, ale i prohry, kdyz se hroutil svet, ktery jsme mel rad. (South Africa)
Proto tak tezce snasim to, co se zacina dit v Evrope ci USA.

Z Vasich prizpevku vim, ze zpusob Vaseho mysleni by Vam ZARUCIL uspech kdekoliv.
Eva v Parizi asi zemrela na alkohol..Temto lidem nejde pomoci.
Zpusob mysleni a chovani ma v sobe zaruku uspechu. Tezko to jde vysvetlit. Poznam tyto lidi na dalku !
Na vysokych skolach se to neda naucit.
Jste velmi inteligentni zena.
Mate na to cit. Nedejte se nikdy v nicem odradit nejakym kydanim hnoje..Vite, co myslim...
03. 11. 2010 | 03:49

pajA napsal(a):

Vodníku,
když špatně okořeníte jídlo, musíte ho CELÉ vyhodit, ne jen koření...

Ekonomičtí cizinci (ti, co přišli za prací) tu jsou, protože je potřebuje česká ekonomika. Holt za ty prachy to nikdo místní dělat nebude, podnikatelé mzdy nezvednou, tak se jim vyplatí přivézt sem cizince, bohužel bez jakékoli další odpovědnosti za ně.
03. 11. 2010 | 08:49

t... napsal(a):

pajA:

On Čochtan, který se tak stará o cizince, je také cizincem, v Německu, kde žije přes 40 let. Sám sebe počítá mezi špetku potřebného koření, které dodává jídlu tu správnou chuť. Tezi o koření píše stále dokola, už ji napsal snad 50x.

Nemyslím si, že by česká ekonomika cizince (až tak moc) potřebovala, když má přibližně 1/2 miliónu nezaměstnaných. Cizince potřebují hlavně firmy, které chtějí za práci platit co nejméně(kdo by nechtěl), které cizince, za tímto účelem, "zaměstnávají" na živnostenský list jako "podnikatele", tím se vyhnou plnění všech pracovněprávních norem, umožňuje jim to stát šidit na platbě sociálního a zdravotního pojištění a dani ze mzdy. Dovezení cizince, který neumí slovo česky, má pro firmu navíc tu výhodu, že se cizinec těžko domáhá ochrany svých práv, takže si k němu firma může dovolit cokoliv. Dovoz cizinců na práci je velký byznys, na něj napojení lobisté, kteři chodí za politiky, takže se není možné divit, že takové poměry prochází. Finančně krvácí pouze(ironie) státní rozpočet, který přes podpory v nezaměstnanosti a sociální dávky musí živit 1/2 miliónu nezaměstnaných, což je jedna z příčin proč má ČR už bilión dluhů(další je krácení odvodů do rozpočtu, viz předchozí) a státní rozpočet (dokonce plánovaně) několik let ve schodku. Ovšem před volbami si někdo myslí, že tento problém vyřeší akcí "Přemluv bábu".
03. 11. 2010 | 10:52

Elena napsal(a):

honolulu,
asi maš právdu, tak Ty napišem niečo, ale aj pre p. Stejskala , ostatných čitaťeľov, nech sa zasmeju. BO ma pochopi, nebude sa na mňa hnevať, to viem z istotou.

Mám kamarata BO, zoznamili sme sa tu na Atlase, začali sme si dopisovať, BO je spravný Američan, ale aj tipický Čech, ma cít pre humor, jedného dňa , bolo u nas okolo večera, zavolal mi, že cestuje z práce domou , že je na dalnice, a niečo sa s ním deje, cíti sa na infarkt, ak to prežije napiše mi z domu Mail.

Pomyslela som si, može to byť právda a nemusy to byť právda, ak si zo mňa strieľa , tak sa nasmejeme, ak je to právda , pomožem mu, čakala som pri PC Mail z Ameriky od BO ako taka trubka, naši už všetci spali, emocie nabirali na obratkach,
vedela som približne adresu bydliska BO, našla som na NETE telefonne čisla zachranky, municipalitetu, dôležitej administrativy, všetko potrebné na to aby som BO zachranila,

okolo pol noci, prišel od BO mail, že dorazil domou , ale ma nehybne končatyny ľavu ruku a nohu, zrejme prekonal infarkt, ja som mu povedala že som zavolala zachranku a že je na ceste za ním domou, povedala som mu čísla aké akoby že som volala, BO po tejto mojej odpovedi, zázračné sa vyliečil,

napisal mi že mu je lepšie, aj končatiny sa rozhybali , že ide spať , s tím že mi sľubil doriešiť to s doktorom.

O týždeň, BO mal návštevu z Kanady, tiež česchov, rodinu českých emigrantov , BO porozpraval im, ako som ho skoro vysťahovala z domu na dalku , manželka toho čecha tak sa rehotala, že zabehol jej zákusok, BO mi povedal , že pokiaľ sa eho kamaraťi smiali,
jemu tekli slzi.
Maj sa honolulu
03. 11. 2010 | 10:58

buldatra napsal(a):

Obzvlášť vydatní cizinci v Brně byli dederóni.
Byla to taková špéci invazní skupina, která pod záminkou návštěvy Velké ceny vychlastala veškeré zásoby piva na půl roku dopředu a pak nasedla v trabant a MZ a zbyl po nich smrad, hory odpadků a sladká vzpomínka.

S povděkem dnes může borec ze Štatlu konstatovat, že podobni koření, začleňují se přátelé z Kosova, což Brno dozajista obohatí o nejednu zajímavou balkánskou uckzkušenost.
Bože, ten svět je malej.
03. 11. 2010 | 13:09

JAHA napsal(a):

Ad: Elena

Tu pesnicku - Ty ž mene pidmanula - tu si za svoju vyhlasuju nasi Rusini (Rusnaci). Takze neviem, ci je to ukrajinsky. Skor rusnacky, nie?
03. 11. 2010 | 14:38

JAHA napsal(a):

Ad: honolulu

Co Vy ste davno nevidel normalne vyzerajucu zenu? Takych krasavic ako na videu najdete tu v strednej Europe kolko sa Vam raci☺.
03. 11. 2010 | 14:46

Elena napsal(a):

JAHA,

pesnička Ty ž mene pidmanula , je kozacká pesnička, može byť aj Rusinská, Ukrajinska, s časťi Ruska, o pôvode a dejinach kozakov príkladam celkom právdivý link.
http://sk.wikipedia.org/wik...

slovo kozak v preklade znamena = svobodný človek.
03. 11. 2010 | 15:09

voroshilov napsal(a):

JAHA:
Je to ciste ukrajinska pisnicka,neplette lidem hlavu:-)
03. 11. 2010 | 15:30

bigjirka napsal(a):

Ahoj Jelenko, s tímto panem autorem nemá smysl ztrácet čas, neb nekomunikuje s námi, plebsem.
03. 11. 2010 | 16:17

voroshilov napsal(a):

Chcete rusinskou muziku,no prosim:
http://www.youtube.com/watc...
03. 11. 2010 | 16:34

KM napsal(a):

buldatra:

I k občanům DDR a jejich výpravám na VC do Brna se vážou mé tklivé vzpomínky z mládí. Vzpomínám na jednu příbuznou, která žije v blízkosti závodního okruhu, a jejíž vesnice byla vždy totálně zaplněná stany občanů DDR (dokázali obsadit sebemenší travnatý plácek, byť by šlo o pruh mezi kapličkou a autobusovou zastávkou), cestou do práce, klopýtajíc přes napnuté šňůry stanů, cedila mezi zuby: pokud chce někdo obsadit Německo, má teď ideální příležitost - všichni Němci jsou v Ostrovačicích ...
03. 11. 2010 | 16:51

Elena napsal(a):

Ahoj bigjirka,

len príložim pre autora link o čechach žijucých na Ukrajine a bežim preč,
Na Ukrajině žije v současné době kolem 10 000 českých krajanů. Podle sčítání lidu v roce 1989 žilo na Ukrajině 9 122 Čechů, z nichž většina bydlela ve městech - 5 763 osob. Nejvíce Čechů je soustředěno v Žitomirské oblasti - 1 835 osob a za svůj rodný jazyk považuje češtinu 35,5% českého obyvatelstva Ukrajiny.

http://www.mzv.cz/jnp/cz/za...
03. 11. 2010 | 17:28

voroshilov napsal(a):

Nesmeste,co pak opravdu nevidite kdo je nick Honolulu?
Je to agent CIA jehoz ukolem je monitorovat vychodoevropsky internet?Odkud pisete pane Honolulu,z Polska,Madarska nebo Pobalti?
Sam se priznal ze chce me prispevky analyzovat na super pocitacI CIA,doufam ze pan Stejskal dolozi ze opravdu ma americke IP !
03. 11. 2010 | 19:53

voroshilov napsal(a):

Nesmeste,co pak opravdu nevidite kdo je nick Honolulu?
Je to agent CIA jehoz ukolem je monitorovat vychodoevropsky internet?Odkud pisete pane Honolulu,z Polska,Madarska nebo Pobalti?
Sam se priznal ze chce me prispevky analyzovat na super pocitacI CIA,doufam ze pan Stejskal dolozi ze opravdu ma americke IP !
03. 11. 2010 | 19:55

Elena napsal(a):

neviem voroshilov,

tipovala som honolulu na prácovnika hidrometeorologického ústavu, každú hodinku musy ven, aby sťahol informacie o tlaku vzduchu, zražkach, síle vetra, jeho okruh je dosť široký ak si všimneš ale základňu maju v Ohaio. Predpokladam že skuma aj tornada, preto tak často sa presuva vo vnutrozemí ale pôsobí aj v Knade, okrem toho je aj geolog amater, skúma diamanty,

nektoré druhy , perly, naše aj tu na aktualne.
03. 11. 2010 | 20:07

Tenco napsal(a):

Cizinec je našinec ! Cizinec je našinec !
Už nemáš velblouda ?
Cizinec není našinec ! Pryč s cizinci !

Hezkou podvečerní diskuzi přeje všem třem našincům Tenco. :))
03. 11. 2010 | 20:53

voroshilov napsal(a):

Elena:
Neverim,uz nekolik mesicu jede do Ohio a nejak tam nemuze dojet!Prej nedavno tam dostal nejaky urad:-)
Ja vim to co ostatni nevedi-cela vychodni a postsovetska Evropa je zamorena jejich agenty,vetsina pracuje pod hlavickou tzv.neziskovych organizaci,nemaji velky plat ale jsou odhodlani byt uzitecni sve vlasti,zrovna ten porad prosi piste,piste,piste ja jsem tak zvedavy...a ani jednou nezkusil dat svoje mejdlo,vsadim se ze ted zije nekde v Estonsku,proste...je my podezrely!
03. 11. 2010 | 20:54

Elena napsal(a):

voroshilov,
sak daj mu cas, tomu honolulu, Ty tu tvrdes uz dobrych 4 roky, podla samotnych tvojich slov, honolulu je tu novy, tak ho nechaj, nech chlapec ma radost, vidis aky je nadseny,

ja ludom verim, neviem, je to dobry chalan ten honolulu, nektore veci s nym nesuhlasim, ale to nic, aspon ma neuraza tak ako Ty voroshilov, Ty ma vkuse sekirujes a urazas,
ocuvaj voroshilov, pametassa na nick waleyo , nekam zmizol, nekedy si na neho aj vspomeniem, bol taky exzot, taky Franta Siska
03. 11. 2010 | 21:11

Tenco napsal(a):

Elena a voroshilov
Lidi, vy jste stejně fajn.
Na rozdíl od honilulu z vás čiší lidskost.

Mějte se rádi.

Dobrou noc.

/Má nelidská drahá polovička si mě tahá domů. No nevím, nevím.../
03. 11. 2010 | 21:15

voroshilov napsal(a):

Elena:
Ja ze te urazim a sekuruju?Mhhe,uz jsem se zakuckal!
Proc Toska?
Jak muzes tvrdit ze mucim Masenku a Julii?
Jenom ten fakt ze jsem stalinista u tebe vyvolava chut ze mne delat idiota?
03. 11. 2010 | 21:17

voroshilov napsal(a):

Tenco:
Ja nejsem clovek,jsem obchodnik:-)
03. 11. 2010 | 21:19

Elena napsal(a):

voroshilov, zase pan Stejskal bude mat nametky, ze kazime diskusiu, vies ze nam zakazal spolu sa bavit , pokial sa nepolepsime, tak ja ze teba urazam, ty sa pozri, kolko krat si mi vynadal, vselico na mna tu pises a este ze sme bratske narody , akurat mi Ukrajinci a Rusy, co si o nas pomyslia cesy , ked mi s tebou vkuse sa hadame, tak uz sa krot, dobre,

pa
03. 11. 2010 | 21:29

voroshilov napsal(a):

Elena:
Ja te neurazim schvalne,ja nikoho neurazim schvalne-jsem impulsivni a horkokrevny clovek,trpelivost neni moje ctnost,jak muzu reagovat kdyz mne podeziras se zlocinu proti mym zlatickam?
Bratrske narody,ale ty nadrzujes banderam...
03. 11. 2010 | 21:40

honolulu napsal(a):

Vorosilov, Bu, ha, ha, ha, ja spadnu pod stul. Protestuji proti lechtani. Srdecne jsem se zasmal ! To spada pod violation of law : "Cruel and unusual punishment". (Mam zde navstevu, musim se chovat decentne.)

1) Jsem 8 let clenem clubu, kteremu se rika THINK TANK. (Clenstvi je pouze na pozvani. Potrebujete tri rucitele. Nebo jednoho exekutivniho rucitele.)
Kdyby jste tu zil, zaridim Vam clenstvi. (Neziskovky nesnasim. -Ziskovky miluji.)

2) Aniz bych o to stal, byl jsem zvolen do organizacniho vyboru.
Proto moje cesty do Ohia. Informace z Evropy - jakekoliv, jsou dulezite pro INVESTMENT.
Organizace, o kterych jste se zminil, nas vubec nezajimaji !
Nejlepsi copmputer ma NASA. Ne Vami jmenovana organizace..

3) V Madarsku a v Polsku jsem byl. V Pobaltskych republikach nikdy. Rusko a Ukrainu bych chtel videt moc, ale nedomluvim se tam.

4) Imigracni problemy v Evrope nas zajimaji VELMI - kazdeho z nas a z MNOHA ruznych duvodu.

5)Pane Vorosilov, rad Vam poslu pohlednice - pravidelne, aby jste vedel, ze Vam nepisi z Madarska. Dejte mi Vase P.O. Box number a jmeno mesta. Je uplne jedno bude-li to Praha nebo Voroshilovgrad.

6) Aktualne CZ mam rad. Hodne lidi, kteri pisi prispevky, me daleko prevysuji v I.Q. a vedomostech. Jejich prispevky obohatily hodne lidi, a to i tech, co neznaji slovo Cesky. Je skoda, ze budu mit asi mene casu.

7) Pane Vorosilov na povzvednuti nalady a ujisteni, ze mate kamose na druhe strane velke louze, posilam Vam MEDICINU pro velkou ruskou dusi s Vasim svatym na nebesich nebo v pekle ?? CERT VI !!http://www.youtube.com/watc... To znate o tom devceti co dostal Vas idol (Stalin) jako dar za viteznou valku od L. Berije, generala of NKVD ?
04. 11. 2010 | 00:54

voroshilov napsal(a):

honolulu:
O.K. uz Vam verim!!!
04. 11. 2010 | 09:22

Elena napsal(a):

nu nie som ja mudra hlava, ľudia, teraz by som chcela si podať vlka, ten pisal tu manifesty dlhé ako babské reči, na ktorých zarabaju majlant v amerike, ha ha ha, dobre že som pisala samé dristy, na ných sa neda postaviť žiadný vyskum,
dnes normalne budem oslavovať
04. 11. 2010 | 09:36

Elena napsal(a):

chcelo by to nejaký happy and,

tak najlepšý je slovamo klassika,
http://www.youtube.com/watc...

Svadba v Malinovke, to je česká dedinka na ukrajine.
04. 11. 2010 | 10:35

poiuyt napsal(a):

zatimco 2 miliony Cechu jezdily do ciziny za chleba,ale doma k cizincum chovate xenofobne.Kde je spravedlivost?
17. 11. 2010 | 15:59

Johnson22Bridgett napsal(a):

freelance writer
29. 06. 2011 | 09:07

virginia auto insurance quotes napsal(a):

Great write-up, I’m normal visitor of one’s blog, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a long time. <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">virginia car insurance quotes</a>
10. 08. 2011 | 08:15

auto insurance rates napsal(a):

Hey very nice website!! Man .. Beautiful .. Superb .. I'll bookmark your site and take the feeds also…I am satisfied to search out so many helpful info right here in the put up, we need develop extra techniques on this regard, thank you for sharing. . . . . . <a href="http://topautoinsurancerates.net/">auto insurance rates</a>
15. 10. 2011 | 18:27

High PR Backlink Pyramid napsal(a):

Thanks for revealing your ideas. One thing is that learners have an alternative between government student loan along with a private student loan where it's easier to opt for student loan consolidation than through the federal education loan.
06. 09. 2012 | 05:28

MKNSQUiPGf napsal(a):

<a href=http://ww.rpinternational.org/home/tramadolonline/#6>tramadol online</a> tramadol online pharmacy no prescription needed - tramadol dosage by weight
16. 05. 2013 | 08:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy