Integrace společnosti v podání Věcí veřejných

04. 11. 2010 | 09:27
Přečteno 4698 krát
Bezpečnostní agentura ABL,na jejímž základě byla založena strana Věci veřejné, nabízí „realizaci komplexních bezpečnostních systémů“. Jednou z nabízených komplexit je i systém integrované sociální intervence, zkráceně SISI. Integrační opatření v resortu školství zaměřená na sociálně vyloučené žáky devítiletek zřejmě právě prochází SISIfikací.

Špatná zpráva nejen pro Romy

Po šesti týdnech působnosti končí na ministerstvu školství na vlastní žádost uznávaný dětský psychiatr Viktor Hartoš. To je zneklidňující zpráva. Hartoš měl zpracovat koncepci speciálního školství, zahrnujícího školy praktické, známé spíše pod svým dřívějším názvem zvláštní. Tam chodí velké množství dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí, tedy zhusta dětí romských. Aktivisté (a jako bych z hradních výšin slyšel: a aktivističtí soudci) tvrdí, že jejich množství je v takovýchto školách disproporční, tedy nepřiměřené k celkovému počtu Romů a jejich dětí v české společnosti.
Před třemi lety Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl ve prospěch 18 romských dětí z Ostravska, žalujících Českou republiku za diskriminaci. Ta měla být způsobena tím, že byly zařazeny do zvláštních škol. A to přesto, že k zařazení do zvláštní (dnes praktické) školy je nutný souhlas školy, rodičů a psychologický test. Jejich právní zástupci však žádali v roce 1999 přezkum a poukazovali na to, že příslušné testy nebyly věrohodné a že rodiče dětí nebyli informováni o důsledcích svého souhlasu. Školský úřad v Ostravě žádost odmítl a neúspěšná byla i stížnost k Ústavnímu soudu na údajnou faktickou diskriminaci. Poté byla žaloba předložena štrasburskému soudu, ten nejprve rozhodl ve prospěch České republiky. Právníci dětí se odvolali a velký senát složený ze 17 soudců v roce 2007 jejich argumentaci přijal. Soudci uvedli, že nejsou přesvědčeni o tom, že rodiče romských dětí byli schopni vyhodnotit důsledky svého souhlasu. Každé z dětí mělo být kompenzováno částkou čtyř tisíc eur a Česká republika měla učinit opatření, která by zabránila diskriminaci romských dětí.

Tak se i činilo. Zvláštní školy byly přejmenovány na praktické. Byly zpracovány průzkumy prokazující (mimo jiné) potřebnost asistentů pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí a připraveny novely vyhlášek, které by školám umožnily snadněji zaměstnávat pro takovéto děti asistenty. Ve vládní zprávě o plnění soudního rozhodnutí z června minulého roku se konstatuje: „Problematika vzdělávání sociálně znevýhodněných žáků je obecně výrazně etnizována, byť množiny sociálně znevýhodněných a Romů se kryjí pouze částečně a většina respondentů z řad pedagogických pracovníků takové ztotožnění odmítá.“ Děti z ghett speciální asistenci potřebují Jakkoliv mohou být závěry štrasburského soudu zkreslené a de facto etnizující problematiku, mající spíše sociálně-kulturní rozměr, bez speciální asistence se děti z ghett neobejdou. Základní školství je poslední oblastí, ve které si stát „na poli integrace“ může něco vynutit. Docházka dětí je ze zákona povinná a za její zanedbávání mohou být rodiče dětí trestně stíháni a sankcionováni. Nikde jinde již takovou moc stát nemá, byť míval. Tatam je, bohudík, povinnost pracovního poměru či vykazování příjmů, bez nichž hrozil paragraf za příživnictví. Tatam je povinná vojenská služba (jen na okraj, velká část romských předáků starší generace jsou bývalí armádní důstojníci). Pokud ještě vůbec něco stát může, pak je to vynutit si alespoň vzdělání dětí. A nelitovat prostředků na extra asistenci. V případě dětí z ghett je to asi vůbec jediná šance, jak jim pomoci ze začarovaného kruhu chudoby.

„Z pozice vedoucího týmu se nemohu odborně ani lidsky ztotožnit se současným postojem MŠMT k plnění závazků vyplývajících z odsuzujícího rozsudku Evropského soudu z roku 2007, protože v něm nenacházím autentickou snahu přispět k řešení závažného celospolečenského problému, ale spíše tendenci spokojit se s jeho formálním řešením,“ uvádí podle serveru Aktuálně.cz Hartoš ve své výpovědi. Ministr školství Josef Dobeš by měl přijetí Hartošovy výpovědi řádně zvážit. Ministrova strana Věci veřejné v Praze již jednou předvedla, jak si představuje terénní sociální práci. Bezdomovcům bylo z laviček vskutku důrazně pomoženo. Doufejme, že s pedagogickou asistencí pro sociálně vyloučené to nebude obdobné.

Vyšlo 3. listopadu 2010 v Lidových novinách
Doplňuji článkem z letošního května na obdobné téma:

Privatizace terénní sociální práce v podání Věcí veřejných

O republiku, tedy věc veřejnou (res publica), vklíčenou už přes devadesát let do kontur Čech, Moravy a Slezska, strhne se letos volební boj. Mnohé nasvědčuje tomu, že nepůjde jen o boj o řízení (chcete-li, manažment) věcí veřejných, jak by se u řádných voleb dalo očekávat, ale o jejich privatizaci. Nejvíce tomu napovídá projekt bezpečnostní agentury ABL, z které vzešla strana, která si věci veřejné dala přímo do svého názvu. Ten slibuje provést tzv. optimalizační audit státní správy (tedy koho vyhodit a koho ne) a zavést tzv. systém integrované sociální intervence. O tom více.

Pokud jste kdy získali pocit, že stát by měla spravovat osvícená vrstva odborného úřednictva, které by chráněno zákonem o státní službě provádělo nařízení ministrů vlády, tak se ho raděj rychle zbavte. Zákon o státní službě u nás v jako jediné zemi Evropské unie nevešel v platnost (ačkoliv to bylo podmínkou přístupových jednání). Ve volbách tak stranické sekretariáty usilují nejen o posty ministrů a vedení státních podniků, ale i jejich náměstků, ředitelů odborů, ba i oddělení. Ti pak mohou zadat provádění vlastní správy soukromým subjektům. Pro takovýto proces vžil se pojem „outsourcing“, neboli (vy)zdrojování.

Akciová společnost ABL, jejímž zakladatelem je i zakladatel strany Věci veřejné Vít Bárta, nabízí „realizaci komplexních bezpečnostních systémů“ a stát či samospráva jsou pro takové služby ideálním zákazníkem. Koneckonců, takový je trend. Například válku v Iráku již ve velké míře vedou bezpečnostní agentury „vyzdrojované“ americkou armádou. Jednou z nabízených komplexit je i systém integrované sociální intervence, zkráceně SISI. Občanské hlídky strany Věci veřejné, které v posledních dnech rázují Prahou, jsou zřejmě pokusem uvést SISI do praxe.

Jedním z nástrojů SISI má být podle nabídky ABL i terénní sociální práce, tedy v poslední dekádě v prostředí pomáhajících profesí pracně vymodelovaný koncept pomoci lidem na okraji. V nabídce služeb bezpečnostní agentury by ho jeho tvůrci jistě nečekali. Ještě že se „terén“ dostal i do zákonem vyžadovaných standardů sociálních služeb. Ty ABL ani hlídky Věcí veřejných nesplňují, jinak by si již jistě na svou bezpečnostně sociální činnost zajistili ministerskou dotaci. Určitě totiž pro své klienty nesestavují individuální plán a zdá se, že si nevedou ani terénní deník. Co není, může být. Stačí personál vyškolit a akreditovat.

A pak, konečně, dostane sociální práce ten správný rozměr! Jak se uvádí v programu Věcí veřejných, strana míní skutečně vážně „nekompromisní stěhování chronických neplatičů a nepřizpůsobivých,“ akorát neuvádí kam. Zároveň nabízí „vymáhání pohledávek vůči městu od dlužníků, kontroly úrovně života při vyplácení sociálních dávek – spolupráce příslušného sociálního odboru a policie (zjišťování nadstandardního vybavení bytu apod.), dohled sociálních pracovníků v sociálně slabých a vyloučených rodinách ve spolupráci s policií,“ a jako třešnička na dortu je naservírována „podpora Integrace neproblémových občanů – pomoc jak se dostat z ghett.“ Takto budou všichni úplně SISIfikovaní, zvláště pak mě těší ta integrace neproblémových občanů, ti si ji, na rozdíl od těch problémových, dojista zaslouží.

Inu, volte malé nové strany! Říká to katolický biskup Václav Malý, zpěváci Aneta Langerová a Dan Bárta, v pověstném klipu Přemluv bábu i Mátl a Issová, a naznačuje i exprezident Havel. Jenom raděj pozor na to, kterou si vyberete (stranu, ne bábu). Ony takové ty hlídky, ať již stran veřejných či dělnických, lákají dost divné týpky. Jsou jich už plné městské policie, ochranky i vymahačská komanda. S pomocí profesionálů z reklamních agentur vám je prodají maskované třeba za terénní sociální pracovníky a zosobnění občanské angažovanosti. A buďte si jistí, že zadek si umí vytírat i rychlé rány rozdávat jak pravicí, tak i levicí.

Vyšlo na serveru Britské listy 14. května 2010

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Realista napsal(a):

Pěkný článek. Člověk si v podstatě musí vědomě vybrat - zdali akceptovat relativně nezávislou, doživotně skvěle zajištěnou úřednickou vrchnost nebo volit vládu v moci zájmů korporátních struktur.
04. 11. 2010 | 09:50

Ládik!!! napsal(a):

Cílem stran je nasrat voliče tak, aby nechodili k volbám.
04. 11. 2010 | 10:25

Sladký napsal(a):

Ládíku,pravdu máš,ale jen částečně. Minimální volební účast (znechucení všech slušných a inteligentních voličů) je cílem tzv pravicových stran.Ty totiž dobře vědí, že jejich voliči najisto příjdou, ať už v zájmu zachování vlastních výsad a prebend,či z přihlouplé,nekritické oddanosti.
04. 11. 2010 | 10:35

neo napsal(a):

Bezpečnostní agentura ABL,na jejímž základě byla založena strana Věci veřejné

KECY

pouze je zakládal stejný člověk, který pak kvůli možnému střetu zájmů firmu prodal.
Co se týče Romů, není tajemstvím, že se neradi vzdělávají, jsou zaostalí a rodiče je posílají do zvláštních škol. No tak 18 z nich tam bylo asi neprávem. Rodiče je tam ovšem poslali, divný.
04. 11. 2010 | 10:37

Béda napsal(a):

Takže abychom se v tom vyznali. Máme zde několik problémů:

1) outsorcing státních funkcí (zde konkrétně informačních - vedle u p. Bezděkové totéž v černobílém v oblasti zdravotnictví) privátními subjekty

2) neexistenci zákona o státní službě, což v praxi znamená nekonzistentní politiku "co krok to nápad - ode zdi ke zdi" - odvislou od nově příchozích politických funkcionářů

3) zvláštní dvojité rozhodnutí soudu ve Štrasburku ohledně 18 českých dětí. Poprvé dal za pravdu ČR a tím i nálezu jejího ústavního soudu, podruhé v konečném verdiktu romským rodičům, protože "rodiče romských dětí nebyli schopni vyhodnotit důsledky svého souhlasu". (myšleno při zařazení do zvláštních škol) Zde mě napadá otázka: neznamená již samo toto konstatování náznak, že na výsledcích testů z pedagogicko-psychologických poraden ohledně ratolestí těchto (zřejmě nesvéprávných rodičů) by mohlo něco být?

PS: proč se ČR neodvolala a nepožádala o opakování testů, resp. o srovnávací test?
04. 11. 2010 | 10:49

dany napsal(a):

Kdo si chce trochu počíst o tomto tématu - trochu jiné zdroje než jsou různé neziskovky a další organizace, které se pasou na romské problemtice a mají z toho doceladobrý byznys díky penězům z EU a dostávají spoustu prostoru v různých médiích:

http://www.anv.cz/clanky/22...
http://www.ucitelskenoviny....
http://www.ucitelskenoviny....
http://www.ucitelskenoviny....
http://www.ucitelskenoviny....
04. 11. 2010 | 10:52

Cech napsal(a):

RK
Nezlobte se popsal jste ani ne špičku ledovce.Outsourcingové cíle firmy míří mnohem výš, než zde prezentujete.Prostě se snažíte tyto cíle poukazovat na některých podružných aktivitách.
Zabezpečení, takové, kde ztráta domény státní správy umožňuje firemní nasazení, které bude nevratné a umožní plynulý zisk bez ohledu na možné volební odstavení.
Ten pravý cíl je jinde a nějaké to SISI je opravdu více než pod úrovní možných zisků.
Prostě Jednoznačně podceňujete firmu.
04. 11. 2010 | 11:04

Béda napsal(a):

Cech,

souhlasím s vámi. Outsorcing informací krom stálého penězotoku na účty soukromých firem znamená i trvalou možnost dalšího (velice různorodého - spřízněnými podnikatelskými, finančními, politickými atd. subjekty) "vytěžování" těchto informací.
04. 11. 2010 | 11:08

Targus napsal(a):

Autor napsal:
(jen na okraj, velká část romských předáků starší generace jsou bývalí armádní důstojníci).

Tak už je mi mnohé jasnější, ty zelenopřicmrdlé gumy jsem znal...
04. 11. 2010 | 11:19

Ládik!!! napsal(a):

Sladký,
pravicoví voliči nemají prebendy a výsady, ti mají práci a proto nemají čas chodit k volbám. Prebendy (dávky, podpory, granty a kdoví co ještě - nevyznám se, neberu to) mají levicoví voliči. Ti chodí k volbám, ti chodí na předvolební shromáždění na pivo a párek z mých daní. V Krupce jezdí voliči k volbám za 300Kč - nevypadali moc "pravicově".
K těm výsadám: já rozlišuji tyto výsady: očnici, nadočnici, opěrák - u karpatských ještě vlčí.
04. 11. 2010 | 11:33

skeptický napsal(a):

Mám dost obavy ze soukromých stranických a korporačních armád a komand požívajících výsady policie.
Velmi snadno zneužitelné proti komukoliv.
04. 11. 2010 | 12:17

vidlemístoklíčů napsal(a):

Probůh, to není za dvacet let dost podvodů, kauz, jánabráchismu, soukromých podniků za státní peníze v řadách ODS a ČSSD? Během dvaceti let kauza vždy vypluje, vyšumí a my je volíme zase. A když se objeví strana, která by mohla bahnem zahýbat, honem se hledá, čím ji zdiskreditovat. Jestliže Bárta vybudoval úspěšnou firmu, je podle mne jistě lepší manager než železničář, bezpečnostní technik nebo hospodský, kteří do té doby nic jiného než politicky silné lokte nedokázali. Řešilo se někdy po volbách,(když se dohadovali jen modráci a oranžády) něco podobného jako teď? Skutečně omezení imunity (jak až dinosauři povolili), odvolání mafiánky apod.? Nikdy. Vždy se jen handlovala křesla. Proč tedy nehledáme na projektu normální faktické chyby či body, se kterými nesouhlasíme a proč to dáváme do souvislosti s Bártou, VV apod. Většina firem vybraná doposud členy ODS nebo ČSSD k realizaci nějaké státní zakázky ani neexistovala, dokud se zakázka neobjevila a byla založena narychlo, aby pak zázračně vyhrála.
04. 11. 2010 | 12:40

Béda napsal(a):

vidlemistoklíčů,

doposud žádná politická strana nepřišla s nápadem srivatizovat si informační databáze.

V tomto je novum VV. Tato politická strana, která se vyprofilovala jako strana demokratická a entikorupční, přičemž se posléze zakrátko ukázalo, že není ani jedno ani druhé, dokazuje, že je skutečně vysoce "progresivní". Vlastnit databáze = vlastnit moc.

PS: zdá se, že nejvyšší hrou v současnosti, krom privatizace státních penězovodů a veřejných velkozakázek, je hra o státní informační databáze. (viz vedle Šnajdr s IZIPem o databáze VZP)
04. 11. 2010 | 13:10

bigjirka napsal(a):

Milí přátelé, divím se vám, že diskutujete pod blogem nereagujícího autora Omylem jsem jej vyhodnotil jako inteligentního, když asi dva blogy zpátky docela dobře popsal situaci. Al již v omylu nežiji nadále. za smysluplnou považuji diskusi u reagujících inteligentních autorů. Ke dvěma tématům:

Myslím, že za zvážení stojí, že dva dostupné prameny uvádějí avg. IQ cikánského etnika 79 a 84. Vzal jsem na pomoc Gaussovo rozdělení a zjistil, že za předpokladu avg. IQ celé populace 100 je podíl ve zvláštních školách zcela proporční. To ovšem není PC. IQ se zvyšovat neumí, takže PC řešení je oblbování gadžů :-). Můj návrh je jiný: protože cikánské etnikum je jiné a jednou již zde žije, musíme hledat FUNGUJÍCÍ řešení. Tedy odpovídající uplatnění pro cikány bez umělého "rovnání" proporce na SŠ a VŠ.

Nový způsob podnikání. Bohužel se vytrácí klasické poctivé podnikání, které si hledá zákazníka a vychází z toho, že nejlepší produkty u zákazníka zvítězí. Novou formou podnikání je klientsko-korporativistický model přissátí na veřejné rozpočty. Větráky, fotovoltaika, openshit, sisi, parazitování na ESF a další. Mj také všeliké cikánské programy, výzkumy pana Gabala a další. Miliardy lítají v luftě. Pan Gabal konstatoval, že problém existuje. Cikánští lichváři a zločinci žerou a chudým cikánům nepomoženo. Fuj. Je tu jeden výstižný nick. Vidle místo klíčů. Tož tak.
04. 11. 2010 | 13:20

pajA napsal(a):

Jenom drobnost k IQ testům... představte si, že takový klasický IQ test dáte nějakému křovákovi z buše. Kolik myslíte, že bude mít bodů? A myslíte, že je míň inteligentní než my? Nebo to znamená, že jen vychází z jiného sociálního a kulturního prostředí (a třeba neumí číst).

Jakékoli IQ testy bych rozhodně nepřeceňoval.
04. 11. 2010 | 13:44

bigjirka napsal(a):

pájo, znáte nějaké kvalitní IQ testy? Tak třeba progresivní matice Ravenovy nepotřebují žádné předběžné znalosti! Nemyslel jsem všelijaké pseudotesty, které obsahují spoustu znalostních komponent. Opravdu nevím, co myslíte "klasickým" testem.
04. 11. 2010 | 13:58

iga napsal(a):

paJa
už jsem psala pod blogem pana Zahumenského, že právě ty klasické pedagogicko-psychologické testy zameřené na fluidní inteligenci jsou obrázkové, tak aby nebyly znehodnoceny neznalostí jazyka. Jsou to takzvané paradoxní obrázky, doplňování "záplat" chybějících v obrázku, dále se zadává po pměti nakreslit předloženou figuru, testuje se pamět (hra "co se změnilo) apod. navíc je přítomný zadavatel, který dítě uklidní, vysvětlí mu, co má dělat a pomůže mu zorientovat se. Křovácké dítě z buše, pokud není nějak biologicky zatíženo malnutricí nebo nemá zraněnou hlavu, by ten test zvládlo v průměru na 100bodů.
04. 11. 2010 | 14:03

iga napsal(a):

nazdar bigjirko

pod Záhumenským jsme už ty testy probírali. Ono je jednodušší svést to na testy než připustit, že by část populace opravdu mohla mít mentální problém. A ona ho bohužel má. Jak víme, jsou děti z vyloučených lokalit zatíženy jednak biologicky a jednak sociálně. Místo aby se zkoumalo, proč a jak tak se řekne, že máme špatné testy. Které jsou ale jsou standartizované a mimochodem používají se k těmto účelům všude na světě.
04. 11. 2010 | 14:08

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní igo,

doporučuji http://casopis.mensa.cz/ved...

Zejména pak jev označovaný jako Flynnův efekt.

Libor Stejskal

P.S Ono je jednodušší svést to na mentální problém konkrétního etnika než připustit, že by IQ testy nebyly až tak dokonalé ;-)
04. 11. 2010 | 14:17

Anonymovič napsal(a):

Stejskale, nestrašte už Flynnovým efektem. Vašim rómským přátelům to stejně nepomůže. Viz IQ rozdíly mezi etnickými skupinami v USA - stabilní už 100 let.
04. 11. 2010 | 14:25

buldatra napsal(a):

Pane Bigjirko,

přeji hezký den a dovoluji si podotknout, že integrace ať už kohokoliv nebo čehokoliv se buď děje anebo neděje a to jak za vydatné asistence všelikých institucí, tak i jim navzdory.
Je to zkrátka proces přirozený, který se děje od dob, co vznikla první tlupa a co je Země kulatá.
Proces stejně přirozený jako sněžení.
A instituce hledají, nebo o sobě tvrdí ústy svých žreců, že hledají fungující řešení. Samozřejmě za naše love, jinak by nehledaly, protože by zemřely hladem.

Instituce jsou zde tedy od toho, aby hledaly řešení
Musí to tak být, protože to samy o sobě nahlas tvrdí Čili nelžou.
A jak tak ty instituce hledají zjišťujeme, že hledat by chtělo stále více lidí (pravděpodobně to bude vzrůšo a tak uvažuji, že bych začal hledat také), vznikají instituce další a další.
A hledají a hledají.
A hledají.

Je rozdíl mezi hledáním a nalezením.
Je to rozdíl stejný jako mezi léčením a vyléčením.
Jen si představte, že by každý lékař vyléčil veškeré své pacienty, snad s výjimkou několika málo simulantů. Co by si pak počal?

PS
Pan autor bude nejspíš orel
A orel neslyší křik vran.
04. 11. 2010 | 14:26

igaautertio respect napsal(a):

Stejskal

díky, dobrý odkaz. V podstatě přesně koresponduje s tím, co tvrdím já. Testy jsou v pořádku, v pořádku není, že se část dětí rodí nezletilým a podvyživeným matkám, které se v těhotenství nechrání před patogeny, otcové těch dětí jsou pak zhusta závislí minimálně na nikotinu spíše ale na alkoholu a drogách. Připočte-li se k tomu katastrofální úroveň péče o tyto děti, permanentní expozice sociopatologickým jevům, nedostatečná výživa odbývaná zdravotní péče a nevím co ještě, pak je jasné, že IQ těchto dětí bude nižší a to nehovořím o jejich ne(z)kroceném temperamentu, neexistenci základních hygienických návyků atd. Je to smutné a složité ale ty testy za to nemůžou.
04. 11. 2010 | 14:28

iga napsal(a):

předchozí od iga
04. 11. 2010 | 14:30

stejskal napsal(a):

Určitě, paní igo,

(tedy skoro určitě, viz. "V budoucnu může přitom rozdíly v IQ mezi různými rasami a kulturami omezit nebo úplně vyloučit jev známý jako Flynnův efekt. Jestliže v zámožném Nizozemí a Španělsku během jediného desetiletí stouply výsledky IQ testů o 6, resp. 8 bodů, zatímco v rozvojové Keni došlo za posledních 14 let k nárůstu o ohromujících 26 bodů, pak je zjevné, že Flynnův efekt je reálný a genetická předpojatost proti černochům nemá naprosto žádnou váhu. Dále se užívá argument, že před tím, než lepší výživa zapříčinila vyšší výsledky testů běžné populace, činilo průměrné IQ ve Spojených státech 75 bodů. (IQ průměrného Američana je nyní 98.)

Jinými slovy, v tomto ohledu je úplně jedno, jestli hovoříme o sociálně deprivované části romské populace či o stejné části populace bílé. Jde o to, dostat co nejvíce dětí ta, kde na ně tzv. Flynnův efekt nepůsobí nemgativně.

U stigmatizovaných menšin je však důležitá ještě jedna věc, a to, aby jim majorita pomohla vymanit se z pasti zjednodušené ostrakizace a paušálního odsudku ze strany méně poučených příslušníků většiny (bez toho to totiž nejde).

Libor Stejskal
04. 11. 2010 | 14:43

Béda napsal(a):

p. Stejskal,

"... Před třemi lety Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl ve prospěch 18 romských dětí z Ostravska, žalujících Českou republiku za diskriminaci. Ta měla být způsobena tím, že byly zařazeny do zvláštních škol. A to přesto, že k zařazení do zvláštní (dnes praktické) školy je nutný souhlas školy, rodičů a psychologický test. Jejich právní zástupci však žádali v roce 1999 přezkum a poukazovali na to, že příslušné testy nebyly věrohodné a že rodiče dětí nebyli informováni o důsledcích svého souhlasu. Školský úřad v Ostravě žádost odmítl a neúspěšná byla i stížnost k Ústavnímu soudu na údajnou faktickou diskriminaci. Poté byla žaloba předložena štrasburskému soudu, ten nejprve rozhodl ve prospěch České republiky. Právníci dětí se odvolali a velký senát složený ze 17 soudců v roce 2007 jejich argumentaci přijal. Soudci uvedli, že nejsou přesvědčeni o tom, že rodiče romských dětí byli schopni vyhodnotit důsledky svého souhlasu. Každé z dětí mělo být kompenzováno částkou čtyř tisíc eur a Česká republika měla učinit opatření, která by zabránila diskriminaci romských dětí..."

Zvláštní dvojité rozhodnutí soudu ve Štrasburku ohledně 18 českých dětí. Poprvé dal za pravdu ČR a tím i nálezu jejího ústavního soudu, podruhé v konečném verdiktu romským rodičům, protože "RODIČE ROMSKÝCH DĚTÍ NEBYLI SCHOPNI VYHODNOTIT DŮSLEDKY SVÉHO SOUHLASU". (myšleno při zařazení do zvláštních škol) Zde mě napadá otázka: neznamená již samo toto konstatování soudu náznak, že na výsledcích testů z pedagogicko-psychologických poraden ohledně ratolestí těchto (zřejmě nesvéprávných rodičů) by mohlo něco být?

PS: proč se ČR neodvolala a nepožádala soud o opakování testů, resp. o srovnávací test?

Otázkou taky jest, jestli neměla být mezinárodním soudem dříve (nežli dal za pravdu právním zástupcům rodičů těch nezletilců) posouzena způsobilost oněch rodičů k právním úkonům. Co si asi tak mysleli, když na doporučení pedagogů a psychologů (po testech) dávali souhlas k tomu, že jejich děti - podobně jako množství jiných romských i neromských dětí s nižšími intelektovými předpoklady a schopnostmi - budou absolvovat zvláštní školu?
04. 11. 2010 | 14:56

stejskal napsal(a):

Určitě, pane Bédo.

Hezký den i Vám.

Libor Stejskal
04. 11. 2010 | 15:05

iga napsal(a):

Stejskal

pokud by se mělo jednat o nějaké institucionální řešení, pak bych do toho otázku etnicity vůbec nezatahovala. Už jsem to psala, ale etnický přístup má dvě závážná úskalí. Jednak by nám mohly uniknout bílé děti, které pomoc potřebují také a jednak bychom si mohli ošklivě natlouct už při definování "Roma".
Tu pomoc proti zjednodušené ostrakizaci si nedovedu dost dobře představit.
Jsem totiž zásadně proti politické diskriminaci a politická korektnost nás také přivedlo do nehostinných končin.
integrovat děti ze zvláštních škol do běžných tříd je také čirý nesmysl. Kdybyh řešení znala, bylo by to na nobelovku.
04. 11. 2010 | 15:11

stejskal napsal(a):

Paní igo,

řekl bych, že něco se dá třeba odpozorovat z integračního procesu v USA (řekněmě v období mezi koncem druhé světové války a zhruba tak 80. či 90. lety minulého století).

V té době už většina sociologů věděla k závěru, že pokud stát (společnost) nenapomůže vzniku silnější černošské střední třídy, tak hrozí závažné tenze, nepokoje a problémy vůbec. A tak se na tom začalo pracovat (NGO, ale i affirmative action, vysvětlovací kampaně atd.) Oni nakonec stejně přišly, ale řekl bych, že jiná cesta tak jako tak není.

Zvláštní škola je dost široký pojem (navíc se už ani nepoužívá), nicméně nejde o to integrovat děti z ní do běžných tříd, ale nedopustit, aby se do ní dostávalo více dětí než je bezpodmínečně nutné. Víte, jedno z mých dětí je například dysfatik (pravděpodobně dysfázie generovaná), potýkáme se s tím, aby nebylo odsouváno někam jinam (než většina ostatních dětí) už dost dlouho. A predikce: nikdo Vám nedokáže říct, jestli se to třeba ve 12 letech naprosto nezmění k lepšímu (ale ono bude už ve zvláštní škole), či prostě třeba na střední školu nebude nikdy mít (testy IQ jsou v průměru).

Myslím si, že integrace je velmi žádoucí všude, kde to jen trochu jde (jenže u nás jak známo věci spíše nejdou ;-)

Libor Stejskal
04. 11. 2010 | 15:33

Al Jouda napsal(a):

To Stejskal :
Napsal jste pravdu :
Testy jsou v pořádku, v pořádku není, že se část dětí rodí nezletilým a podvyživeným matkám, které se v těhotenství nechrání před patogeny, otcové těch dětí jsou pak zhusta závislí minimálně na nikotinu spíše ale na alkoholu a drogách. Připočte-li se k tomu katastrofální úroveň péče o tyto děti, permanentní expozice sociopatologickým jevům, nedostatečná výživa odbývaná zdravotní péče a nevím co ještě, pak je jasné, že IQ těchto dětí bude nižší a to nehovořím o jejich ne(z)kroceném temperamentu, neexistenci základních hygienických návyků atd....
A já se chci zeptat, zdali by tzv. inklusivní převýchova takovýchto rodičů i dětí v chráněném táboře odstranila všechna vámi uváděná negativa a došlo by tak k přirozenému zvýšení IQ těchto osob ?
04. 11. 2010 | 16:33

stejskal napsal(a):

Nemyslím, pane Al Joudo,

převýchovné tábory se nikdy v historii neukázaly jako dobré řešení (navíc dospělé lidi už vychováte dost těžko, ale to je ta méně důležitá skutečnost).

Libor Stejskal
04. 11. 2010 | 16:43

Čochtan napsal(a):

Ti, kteří se integrovat chtěli, ti už dávno integrováni jsou. Je jich strašně málo, a většinou nejsou vidět. Nebo si všimnete takového Radka Horvátha, když jde s rodinou na procházku ? Vůbec ne, pokud ho potkáte v normálním prostředí. Splyne vám s českým okolím.

Takže se tu bavíme pouze o těch, kteří se integrovat nechtěli a stále nechtějí. Navíc, i kdyby je nějaký Kocáb-spasitel k integraci přemluvil, tak už stejně nejsou integrace schopní.
Desetiletí povalečného života za peníze daňových poplatníků udělalo své.

Co s tím ? Dělat se nedá nic. Vše by bylo pouze vyhazování peněz, které nemáme nazbyt. Jedinné, co můžeme udělat je, zbavit se jich. Přestat je živit, a oni sami zmizí. Jako pára nad hrncem. Tohle můžeme a musíme udělat. Jinak náš stát sežerou. Doslova.
04. 11. 2010 | 17:11

bigjirka napsal(a):

Ahoj Igo, ahoj Buldatro, Čochtane a další. Zdravím pane Stejskale. Jistě víte, že já ten Flynnův efekt považuju za blbost buď úplnou nebo částečnou. A není-li to blbost, stejně se to nedá k ničemu použít. Protože důležité je, jaký IQ má člověk teď a ne jaký by eventuálně mohl mít za dvacet let. A opakuju, že proporcionalita cikánů na všech typech škol dost přesně odpovídá avg. IQ 80, jak vyšlo z těch testů. Další se nedělají, je to deprecated. Pokud budu tvrdit, že pygmejové mají stejnou avg. výšku jako evropani, vytano vám dvě alternativy: blbec nebo slepec. Není žádný racionální důvod k domněnce, že etnika mají stejný avg. IQ. Proto vycházím z toho, že je potřeba jim pomáhat na úrovni, kterou jsou schopni absorbovat. Když budou žít spořádaným jednoduchým životem, jejich děti absolvují alespoň ZŠ. A jejich děti už budou mít přístup ke všemu na základě jen a jen svých osobních schopností. Btw. na minulém blogu tohoto podřadného autora jsem jemu položil otázku, co konkrétního by mi doporučil jako člověku, který má v určité obci, kde už se něco udělalo, určitý vliv. Odpověď žádná, jen jsem se dostal do sporu s jedním pomatencem. Ale my ten problém opravdu vnímáme a např. "školníka" na MÚ dělá jeden slušný mladý cikán. Jenže je jich v obci asi 150 a jen asi 6 má dokončenu alespoň pomocnou školu.. Ano, s Čochtanem souhlasím do té míry, že nikdo nemá dostávat něco za nic. Tedy, že je potřeba postupovat systémem push-pull, že bez určité míry donucení to nejde. Pro chlapy alespoň byla za bolšana tím výchovným táborem vojna, mnozí se tam naučili elementy hygieny a trivium. Ta neustálá tvrzrní o "rovnocennosti" jsou blbost. Nebezpečná blbost. Nevnímání reality je blbost, a to je horší než zločin.
04. 11. 2010 | 17:49

bigjirka napsal(a):

P.S. Dospělé je třeba převychovat alespoň natolik, aby se naučili základům hygieny a posílali děti do školy. Jinak je celá debata o ničem. Napřed musí vzniknout základy - nižší nedeklasovaná vrstva, pak hrubá stavba a na to střecha. Ne jako u nás v Kocourkově.
04. 11. 2010 | 17:52

kacíř napsal(a):

to autor Roman Kryštof: Na fotografii se presentujete nejneseriozněji ze všech zdejších blogerů. Divím se, že vám to správce umožnil. Nejen že by vás podle ní nikdo nepoznal(což je asi váš záměr), ale ještě zde propagujete kouření. Myslím, že byste se vy a ten, kdo vám tuto presentaci umožnil, měli stydět!
04. 11. 2010 | 18:05

Béda napsal(a):

bigijirka,

zásadní nesouhlas. Populace Romů je rozvrstvena: Mentálně, sociálně, kulturně... jako každá jiná populace - akorát v poněkud jiných proporcích.

Inteligenčně třeba v průměru zaostávají za českou majoritou, ta možná zaostává v průměru za vietnamskou minoritou atd.. To ovšem neznamená, že neexistují romské intelektuální elity a že celá česká majorita patří mezi intelektuální elity. Prostě jsou zde jiné proporce.

Já tuto debatu chápu nikoliv jako debatu výlučně o romském problému ale o obecném problému, kde romská populace má výrazně vyšší podíl.

PS: K této skupině dětí možná (netvrdím s jistotou) patří i postižené děti p. Makovcové. Rozdíl v přístupu je ovšem zásadní. Na rozdíl od toho, že p. makovcová svým dětem a jejich potřebám věnuje množství času, prostředků, snaží se je byť pro to mají ztížené předpoklady posouvat stále vpřed, u části romské populace (a existuje i jistá část majoritní populace s tímto přístupem) o které se bavíme, je tomu přesně naopak. Rodiče do dětí, jejich vzdělání a budoucnosti nic neinvestují.
04. 11. 2010 | 18:09

stejskal napsal(a):

Já se stydím moc, pane kacíři.

Pane bigjirko, dovolím si opět parafrázovat paní igu: Ono je jednodušší říct, že Flynnův efekt je blbost, než přemýšlet, co z něj vyplývá.

Dle mého soudu to, že IQ je do značné míry podmíněno podmínkami, v nichž člověk vyrůstá. Změní-li se podmínky, může to ovlivnit i jeho schopnost uplatnění ve společnosti (IQ je jen jedna z několka hodnot, které zde hrají nějakou roli, další je třeba tzv. sociální zdatnost, empatie atd., ve kterých se dle mého soudu tato společnost řadí až za rozvinuté státy: čili by si to též zasloužilo cílevědomé vzdělávání).

Není žádný racionální důvod k domněnce, že etnika či národnosti nemohou mít stejný avg. IQ či SQ (třeba Češi).

Už jsme zde o tom hovořili spolu mnohokrát, nemyslím, že bychom to dokázali nějak podstatně rozšířit.

Hezký večer.

Libor Stejskal
04. 11. 2010 | 18:16

bigjirka napsal(a):

Bédo, váš nesouhlas mne nepřekvapuje, nevzpomínám si na případ, kdy bychom souhlasili.Není mi jasné, zda jste vůbec pochopil, co jsem napsal. Všimněte si, že píšete o něčem jiném než já. Já píšu především o tom, že cikánské etnikum má podle dostupných údajů avg. IQ cca 80 a že tomu odpovídá proporcionalita jejich vrstev. A že je potřeba zaměřovat programy na to, aby se z deklasované vrstvy stala nižší vrstva, jejíž potomci už budou mít šance, odpovídající jen a jen jejich osobním schopnostem.
04. 11. 2010 | 18:20

Béda napsal(a):

Pokud jde o ten Štrasburský soud. Ten vynesl určitý rozsudek bez odborného nálezu, který by specifikoval jestli těch uvedených 18 Romů do zvláštní školy pro méně intelektově vybavené patřilo anebo nikoliv. (Třeba by nález potvrdil, že tam patřili všichni, anebo nikdo anebo část - to soud vůbec nezjišťoval) To se zrovna tak mohlo týkat i dětí zaostávajících ze strany majority.

Soud dle mého jednal v tomto ohledu neodborně a udělal z celé otázky rasový problém.

PS: můj předešlý příspěvek byl zaměřen proti jakékoliv generalizaci, která čiší z některých příspěvků. Prostě není pravdou, že všichni Romové jsou v intelektové oblasti stejní, stejně jako to není pravda u majority.
04. 11. 2010 | 18:21

bigjirka napsal(a):

Pane Stejskale mohou, ale nemají. Zrovna tak, jako nemají stejné tělesné rozměry a jiné talenty. Výzkumy jsou nepodporovány, tj. v dnešní ekonomicky hnané společnosti zakázány. Flynnův efekt je-li, nehodí se k ničemu praktickému, protožr teď je důležité, jaký IQ má člověk teď a ne, jaký by možná mohl mít za dvacet let. Nemám žádný důvod se s Vámi hádat, zda se 80 za dvacet let dostane na 86 (což není tak nevýznamný rozdíl, jak vypadá na první pohled a výrazně to mění proporcionalitu. To bude důležité za 20 let.
04. 11. 2010 | 18:27

Béda napsal(a):

bigijirka,

zde je jádro pudla. Vy generalizujete a mluvíte o celém romském etniku. Já mluvím, že do zvláštních (dnes se tomu snad říká pracovní
školy) škol mají být umisťovány děti s určitými společnými znaky - bez rozdílu. A zrovna tak do standardních škol - jedno jestli jsou ty zaostávající děti romské, ruské, čínské, anebo majoritně české. To samé ve standardních školách. Prostě každá škola je jiostým způsobem odborně zaměřena, její učitelé jsou v tomto smyslu specielně připraveni, pracují s odlišnými subjekty. Oba typy škol ¨jsou pak zaměřeny k tomu, aby svěřené děti čím lépe, odpovídajíc schopnostem a možnostem dětí, je připravili pro život.

Darmo budeme dávat děti s IQ 70 do standardní anebo výběrové školy. Akorát tím bude trpět výuka a celkový cíl se tím vzdálí.
04. 11. 2010 | 18:31

bigjirka napsal(a):

Bédo, chápete vy vůbec statistiku? Alespoň zruba? avg. 80 a avg. 100 přece vůbec neznamená, že každý "bílý" je chytřejší než každý "cikán". Udělejte malý pokus. Dejte si jednu ruku do mrazáku a druhou do vařící vody. V průměru vám bude dobře.
04. 11. 2010 | 18:33

bigjirka napsal(a):

Bédo, vy nevládnete dovedností čtení s pochopením. Podívejte se ještě jednou a možná pochopíte, že jsem nikde nenapsal, že "cikáni patří do zvláštní školy", ale že "proporcionalita odpovídá rozdílu průměrů IQ". Dovedete pochopit ten rozdíl? To vůbec nevypovídá o jednotlivcích! Tak třeba takový radek Horváth již zde zmíněný je nade vši rozumnou pochybnost inteligentnější než vy.
04. 11. 2010 | 18:38

Čochtan napsal(a):

Bédo,
přestaň blbnout s tou generalizací.

"..Takže se tu bavíme pouze o těch, kteří se integrovat nechtěli a stále nechtějí. ... už stejně nejsou integrace schopní."
Tohle přece není generalizace !
04. 11. 2010 | 19:03

Čochtan napsal(a):

Kacíři,
gratuluji k dobré pozorovací schopnosti.
Autor tu opravdu nevypadá "pc". Vůbec u něj něco neštymuje. "...Narozen 1965, v dávných osmdesátých letech se toulal po světě..."
Tehdy mu mohlo být nanejvýš kolem 20 let. Jak se jako kluk dostal ven ? Tehdy se nemohlo tak snadno emigrovat jako v 68!
04. 11. 2010 | 19:13

iga napsal(a):

Stejskal
sice jsme se o tom před nějakým časem už bavili, ale ještě to zopakuji. Je to tréning:-)

Takže, ten systém z USA není vhodný aplikovat u nás a to hned z několika důvodů
1. způsob jakým se černoši dostali do Ameriky, jak s nimi bylo nakládáno a jaké důsledky to mělo určitým způsoběm podmínilo způsob řešení problémů. Dalo by se to vykládat tak, že USA něco takového černochům dlužily.
2. My máme ale jiné problémy i jiné objemy prostředků a jiné motivace než USA minulého století.
3. Výsledek jejich snažení je nanejvýš sporný.
4. Cena, kterou zaplatily USA v rámci affirmative action byla nepřiměřeně vysoká. Pozitivní diskriminace napětí ve společnosti zvyšuje (lze doložit na příkladch)

Poněkud přijatelněji se jeví pozitivní diskriminace v rámci filmové a televizní tvorby. Výtvory sice můžou působit trochu směšně, ale to je věc názoru. Například bělošky v USA chodí k černošskému gynekologovi jen v CosbyShow:-) Ovšem i zde (filmová tvorba) by měla ve věci PD platit zásada dobrovolnosti.
04. 11. 2010 | 20:54

iga napsal(a):

Stejskal

spíše by mne zajímalo, jak se nyní jinde v Evropě (západní) řeší problémy vyloučených lokalit. Jak jsem již řekla, etnicitu bych z toho vyloučila. Obávám se, že moc úspěchů v tomto směru nezaznmenali nikde...
04. 11. 2010 | 21:01

stejskal napsal(a):

Dobrý večer, paní igo.

ad 1) Z mého pohledu irelevantní. Ani já nikomu nic nedlužím (stejně jako nikomu nic nedluží moji přátelé v USA). Důležité je řešení problému, ne to, kdo ho zavinil. Jde mi o metodu.

ad 2) Já mám motivaci jedinou: vyřešit problém, který ohrožuje tuto společnost tedy tedy mne. Nechci napravovat křivdy, chci se chovat z mého pohledu racionálně.

ad 3) Z mého pohledu nikoliv. Za zhruba půl století vznikla velmi silná střední třída druhdy zcela deklasované etnické menšiny (ověřeno osobně ;-)

ad 4) Teď už možná ano. Nicméně pár desítek let to zafungovalo (navzdory tomu, že řada lidí prskala). Zaplaťpánbůh. Ano nebylo to absolutně spravedlivé, někteří na to i doplatili. Celkově podle mne výsledek pozitivní.

Moc ne. Zřejmě se něco dělá blbě ;-)

Libor Stejskal
04. 11. 2010 | 21:26

stejskal napsal(a):

Čili já navrhuji přístup přizpůsobený našim podmínkám inspirovaný třeba postupem v USA. Tedy snažit se vytáhnout co nejvíce lidí z proskribované etnické menšiny ze sociální pasti, a vybudovat tak základy její střední třídy. Což majoritní společnosti stejně jako v USA v 50. letech ukáže, že rasové či etnické teorie jsou totální nesmysl.

A co navrhujete Vy? Aby se nezvyšovalo mezietnické napětí?

LIbor Stejskal
04. 11. 2010 | 21:31

Béda napsal(a):

p. stejskal,

1) rozhodně bych neztotožňoval žádné 2 etnické skupiny. Ani tzv. americké černochy s romským (tím nemám na mysli pouze české Romy) etnikem. Je to totiž nebe a dudy přehlížející celou řadu specifik daného etnika.

2) pokud jde o romské etnikum:(doufám, že mi odpustíte odbíhání k americkým černochům a zavádění debaty) Zde by především musela být otázka zkoumána v širších (mezinárodních) souvislostech. Muselo by být prozkoumáno - jestli se česká romská menšina nějak vymyká vývoji romské menšiny v jiných státech. Jestli se měřitelné IQ této menšiny v ČR odchyluje od průměrného IQ této menšiny v jiných státech.

3) pak by bylo nutno přesně specifikovat romskou menšinu - kolik má členů, zjistit vývojové trendy a vyhodnotit efektivnost prostředků vynakládaných na dosažení pozitivní změny. Obávám se, že k ničemu takovému zde nedochází a nedojde. První tabu, které to neumožní, je tzv. rasové tabu, kde politická korektonost neumožní žádný seriozní výzkum založený na datech. Prakticky je možné pouze nekonečné lití prostředků do bezedné díry s vírou, že to snad možná někdy k něčemu bude.
05. 11. 2010 | 05:52

iga napsal(a):

Libor Stejskal

je to čistě věc názoru.
Kdyby někdo znal fungující řešení, pak by to bylo na nobelovku. Zatím ji nikdo nedostat.
Ad bod jedna. Neobratně jsem se vyjádřila. Pochopitelně nejde o to, kdo co zavinil, ovšem to, jak situace vznikla vytvářelo tlaky k jistým způsobům řešení, jestli mi rozumíte. Proto mohla ta affirmativ action vůbec přijít na přetřes. To u nás prostě ani není možné, protože společenská situace je zkrátka jiná.

A že někdo prskal, to se nedivte. Já být manželkou hasiče, který byl odmítnut jen proto, že není černý ačkoli v testech obstál lépe, tak "prkání" je slabé slovo!
To by se potom lehce něco podobného mohlo stát i vám a zajímalo by mě, jestli byste prskal nebo nebo byste šel teda hledat jinou práci, když to jako běloh máte tak snadné:-)
05. 11. 2010 | 08:16

iga napsal(a):

Stejskal

podle mého názoru je to sociální problé, a měl by se řešit sociálně. Na ten etnický přístup jsem úplně alergická. Jednak se na tom pasou aktivisti všeho druhu, jednak je historicky s etnickým řešením problémů zkušenost více než neblahá a jednak to odvádí pozornost od opravdových problémů, tedy problém není že je někdo Rom, ale problémem jsou vyloučené lokality. Na Slovensku jsem navštívila jednu vyloučenou lokalitu a překvapilo mě, že tam žije dost bílých stejným stylem života.
Myslím, že umění má schopnost sociální napětí mírnit, takže ukazovat Romy v pozitivním světle třeba v seriálech by možná mohlo celou věc trochu změkčit. Obrozenci taky tvořili chemické názvosloví dávno před tím, než se objevil nějaký chemik hrdý na to, že je Čech:-)
05. 11. 2010 | 08:23

kacíř napsal(a):

Libor Stejskal: Vono to vaše stydění, vzhledem k vaší zdejší argumentaci (jak tak čtu vaše reakce na příspěvky), asi tak horký nebude, že?
05. 11. 2010 | 09:42

kacíř napsal(a):

Mimochodem: "VĚNUJE SE tématům památkové a sociální péče, migrace a OBCHODU S LIDMI" - tomu, co jsem v jeho curiculum vitae zdůraznil hůlkovým písmem, bych při spatření jeho, zde uveřejněné fotografie, i věřil.
05. 11. 2010 | 09:53

Čochtan napsal(a):

Barva kůže není důvod, ale výstražné znamení.
05. 11. 2010 | 10:05

Vilém napsal(a):

Divím se, že autor se nad současnými trendy pozastavuje, až když do sociální práce vstoupila bezpečnostní agentura. Celé desetiletí už se v této oblasti prosazují parciální zájmy provozovatelů a profesionálů proti právům potřebných občanů.

Občanům postiženým tímto trendem je jedno, jestli se vydírající chátra zaštiťuje neziskovým charakterem nebo patří do komerčního sektoru, v obou případech nakonec potřební čelí snaze o zneužití, motivačním manipulacím místo respektu k sociálním právům a za pomoc se vydávají činnosti, které jim nepomáhají, nýbrž spíš škodí nebo je bezdůvodně zatěžují, zato se na ně dobře čerpají evropské prostředky. Výsledky jsou zákonitě neuspokojivé, a dá se říci, že převedení sociální práce na ozbrojené složky odpovídá charakteru, který takzvaná sociální pomoc získala.
05. 11. 2010 | 10:13

stejskal napsal(a):

Nedivím, že někdo prskal, paní igo (je to lidsky naprosto pochopitelné, navíc je affirmative action i zneužitelná a zneužívaná).

Myslím, že to jako běloh mám mnohonásobně snadnější než kdybych byl Rom (a není to jen dojem, je to mnohokrát prožitá zkušenost).

Nicméně nemyslím, že by měly být "romské" kvóty u hasičů. Pokud vím, nejsou ani černošské v USA.

Jinak s Vámi zcela souhlasím, co se mírnění sociálního napětí týče. To, co píšete je velmi důležité, ne-li nejdůležitější. Také dávám přednost "osvětě" před institucionálními zásahy.

Víte, on je to problém sociální i etnický, záleží na tom, z jakého úhlu se na podíváte.

Pokud zde lidé píší, že "Cikání by se měli..." a "Cikáni jsou..." (popř. jako pan Čochtan pořád dokola něco na způsob "Barva kůže není důvod, ale výstražné znamení," pak je to problém i etnický. Tu etnicitu mu přiřazujeme sami. Etnický je i z pohledu řady Romů, i těch vzdělaných, ze stejných důvodů (vždy je jejich barva kůže pro řadu lidí varováním). Jenže s tím se dost těžko žije, zejména se to blbě vysvětluje malým dětem ("maminko, proč o nás děti ve škole říkají, že si na tu cikánskou špínu musíme dát pozor" - nevymyšleno, odposlechnuto).

Takže i pro Romy je důležité budovat pozivní obraz své vlastní etnicity (a jako reakce na vyloženě nepřátelské prostředí v této společnosti to vůbec není jednoduché a jistě při tom dělají řadu chyb).

Snažím se jen trochu přemýšlet o jiných, nejen o sobě (o tom, co by pro mne mělo být varováním apod.) Mimochodem tyto stránky čtou všichni, etničtí Češi i Romové. Zkuste si představit, že byste byla Romka či to, co zde někteří píší o Romech psali třeba Rakušané o Češích.

Hezký den

Libor Stejskal
05. 11. 2010 | 10:50

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Bédo,

nikoho jsem s nikým neztotožňoval, nejde mi o měření IQ a řada výzkumů ve vyloučených lokalitách se provádí bez ohledu na to, že si mnozí myslí, že ne.

Nezlobte se, ale já se s Vámi do debaty už nechci pouštět. Náš způsob přemýšlení o světě kolem nás se liší natolik, že to dle mého soudu nemá smysl.

Libor Stejskal
05. 11. 2010 | 10:55

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,

"maminko, proč o nás děti ve škole říkají, že si na tu cikánskou špínu musíme dát pozor" - nevymyšleno, odposlechnuto

A co na to ta maminka ? Nahodila počítač a ukázala svému děcku fotky z Chánova, Janova, Luníku ? Se slovy: "Milé dítě, kvůli chování většiny našich soukmenovců si Češi musí na cikány dávat pozor !"

A co vy ? Vy si nedáte automaticky v tramvaji ruku na peněženku, když přistoupí parta podle poslední módy oblečených cikánek ? Já ano. A vyplatilo se mi to moc často.
05. 11. 2010 | 11:19

rejpal napsal(a):

Čochtan
Nevím jak kdo, ale já si dávám "ruku na peněženku" v tramvaji pokaždé, a nezkoumám, jakou barvu kůže mají přistupující. Už se mi to v životě párkrát vyplatilo. Dvakrát jsem kdysi bdělý nebyl a z hlediska etnické příslušnosti zloděje to dopadlo remízou.
05. 11. 2010 | 11:25

Béda napsal(a):

p. Stejskal,

Ď.. A taky abych nezapomněl. Hezký den přeji.
05. 11. 2010 | 11:40

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
"Takže i pro Romy je důležité budovat pozivní obraz své vlastní etnicity..."

To bude móóóc těžké. Pozitivní obraz se buduje pouze pozitivním přínosem pozitivních hodnot, a trvá to moc dlouho, než se vybuduje.

Co jsou pro cikány "pozitivní hodnoty" ?
Pro Radka Horvátha je to "žít jako ostatní Češi". To se mu daří, a třikrát sláva mu ! Žije stejně jako každý obyčejný český dělník. Nic víc.

Pro Olachy je pozitivní hodnotou umění krást. Nejvíc peněz dostane otec za tu nevěstu, která je zdatná "čórkařka". Tak psaly české noviny při kauze rvačky olašských cikánů o nevěstu. Soudilo se to myslím v Brně.

Přečtěte si konečně cikánské pohádky. Už jsem tu o nich často psal. To jsou ty pravé pozitivní hodnoty tohoto etnika. Jak okrást, podvést, oklamat sedláka, žandára, kupce, mlynáře,..

Radek Horváth je bílá vrána, vyjímka. Obávám se, že většina cikánů jím jako odrodilcem opovrhuje. Při nejmenším ho neberou vážně. Pamatujete, jak tu naříkal pan Holomek, když si dovolil cikánům připomenout, že nemají jen práva, že existují i povinnosti ?

Pane Stejskale,
marné všechno snažení, nemá to smysl, a nemáme už čas ! A běda tomu, kdo si dovolí jim "pomáhat" našimi daněmi ! Pohár naší trpělivosti už přetekl.
05. 11. 2010 | 11:42

stejskal napsal(a):

Přesně tak, pane Rejpale.

Viděl jsem několikrát, jak partička bílých v metru doslova přepadla cizince (stoupli si kolem něj, přitiskli na něho tašky a jeden ho šacoval). Policajti, které jsem zavolal, je nechytili (čemuž se nelze moc divit, ale zdá se, že tyhle partičky už v pražské MHD tolik neoperují, takže něco se zřejmě podařilo).

Samozřejmě, že si dám pozor, když přistoupí lidé, kteří vypadají jako kapsáři. Bílí, hnědí, fialoví. Není až tak problém je při troše zkušeností z MHD ropoznat.

Četl jsem romské pohádky, pane Čochtane. Vůbec toho o Romech vím docela dost. I o těch olašských.

Že Vy nad někým lámete hůl, neznamená, že to musí dělat všichni. Vaše trpělivost je Vaše věc.

Libor Stejskal
05. 11. 2010 | 11:50

Tenco napsal(a):

Horváth je bílá vrána, Čochtan černá vrána, cikán krade husu z chlívku, gádžo 200.000.000,- z banky, ABL honí bezdomovce, John zase Neumannovou, muslim chce mešitu, my zase vagony s betonem, potřebnému se sebere pár stovek, Mílovi se dá pár milionů, chudák nemá na zaplacení složenek za otop, Bakala obdrží Zelenou úsporám, lidi volí ve volbách, Dalík si koupí Melčáka s Pohankou, policajti potřebují odposlechy, justice s nimi kupčí ...

Na vrcholku mešity sedí Klaus, dalekohledem se na to dívá pohledem turisty a čuří se , neb takovou zábavu by mu neschystal ani Berlusconi ve své vile a to i kdyby si spolu se Zahradilem uvrtali nosy.

Hujája, hujája, Čochtan, Horváth - obaja ! /jsou takto za pitomce, akorát je to vidět jen z vrcholku mešity/

Zdar Romové, Neromové, Antiromové a Antigádžové.
05. 11. 2010 | 12:11

Čochtan napsal(a):

Za pitomce je tu Tenco.
05. 11. 2010 | 12:36

iga napsal(a):

Libor Stejskal

to vyprávění o hasičích mám přímo z wikiny. Pokud si zadáte "pozitivní diskriminace" nabídne vám wiki vlastně jenom tento příklad. Jenže ono to dopadlo vlastně "dobře" tedy že zvítězil zdravý rozum a k jasičům byli přijati ti, kteří obstáli v testech nejlépe (všichni bílí, dva Hispánci). Druhá věc je, co tato kauza způsobila v komunitě. Neprospěla naprosto nikomu.
Jinak já jsem přsvědčená o tom, že kdyby se podařilo vyřešit sociální problémy, tak by se tím eliminovala i značná část těch etnických.
05. 11. 2010 | 13:46

t... napsal(a):

... a nejchytřejší ze všech, nejen zde, ale na celé planetě, je Čochtan, však je to zkušený inženýr až z německého Mnichova. 60 už mu bylo a pokud nebyl v Rusku, tak si tam může z Mnichova zaletět, peněz na letenku, po zaplacení daní, má dost.

Chuťovka pro Čochtana, nejen článek, ale i diskuse:
http://www.novinky.cz/zahra...
05. 11. 2010 | 14:21

Čochtan napsal(a):

Díky za link. Už jsem to četl i jinde.
Nebylo by možné jim ještě v Ruzini odebrat občanství a nevpustit to do země ?
05. 11. 2010 | 15:04

Tenco napsal(a):

Čochtan
Ne. Mají navíc tranzitní víza pro průjezd Tschochtansdorfem .
Přikoupili oni ty patrony, Čochtan ?

http://www.youtube.com/watc...

Zdar.
05. 11. 2010 | 15:56

t... napsal(a):

Čochtane,

vyhlášený kontrolore gramatiky a posměváčku z Cikánů kvůli gramatickým chybám, "Ruzyně" je vyjmenované slovo, vyjmenovaná slova se učí ve 3. třídě ZŠ!!!
05. 11. 2010 | 16:34

Čochtan napsal(a):

No jó, tak jsem se seknul, i to se může po 40 letech života v cizině stát.
05. 11. 2010 | 17:55

Čochtan napsal(a):

Ale stejně by to chtělo jim občanství odebrat a přísně potrestat ty gaunery, kteří jim k němu dopomohli.
05. 11. 2010 | 17:58

honolulu napsal(a):

Zde je honolulu ! SOUHLASIM s kazdou vetou pana Ing. Cochtana na 100 %.
Pekne se vsichni poklonte pred vybornou, praktickou logikou velmi vzdelaneho cloveka.
Poproste pana Ing. Cochtana, aby pro Vas zavedl kurzy na Vase doucovani v konstruktivnim mysleni.
Investice na zlikvidovani popletenosti je nejdulezitejsi investice ve Vasem zivote.
Proto i puncocha po babicce schovana ve vasem krbu a plna ZLATAKU z cisarskeho Rakouska, by mela byt vasi zachranou, bez vahani.
06. 11. 2010 | 03:41

honolulu napsal(a):

Tak nekomu se nelibilo v TORONTU a jede zpet, asi do Chanova.

Ja to mesto znam ! (Toronto.)
Je to moc fain mesto !
Lide, ja opravdu nekdy vubec NICEMU nerozumim. Sebekriticky priznavam - ANO jsem blbej.
06. 11. 2010 | 03:58

kacíř napsal(a):

I já s "Čochtanem" sympatizuji.
bilina.petr@centrum.cz
06. 11. 2010 | 12:58

Silvie napsal(a):

Asi se budu opakovat, ale nemohu jinak...
I zkušení učitelé ze ZŠ tvrdí, že nelze zařadit do běžné výuky úplně všechny děti|(ať už bílé nebo cikánské). Je to podobný nesmysl, jako populisty vynucené zrušení klecových lůžek.
Mám babičku s těžkým alzheimerem v léčebně a je díky zákazu klecových lůžek neustále potlučená(momentálně má monokl na oku a šitou hlavu),jak stále padá při svých eskapádách z postele. Pacienti jsou tedy buď neustále nadopovaní (což zbytkům jejich funkční šedé kůry neprospívá) nebo mají polámané ruce a nohy.
Stejně se to má i s částí evidentně mentálně postižené části cikánské populace. Ty děti plodí rodiče závislí na návykových látkách a alkoholu (obojí užívají od útlého dětství), sami negramotní nebo pologramotní. Budeme-li stále předstírat, že jsou tyto děti intelektuálně v normě, dopadne to podobně jako s klecovými lůžky.
Ve škole se nenaučí nic ani děti bílé, ani ty cikánské. Bílé budou zdržovány těmi zaostalými a posléze se začnou těžce nudit, cikánským nebude stačit ani to nejpomalejší tempo. Státní maturity pak budou ještě větším fiaskem a pravděpodobně budou úplně zrušeny.
Stavět na odiv několik málo cikánských studentů, jimž se podařilo vystudovat SŠ nebo dokonce VŠ, není fér. Jde o excesy nebo spíš o děti z rodin, které žijí více méně spořádaně (a těch je jako šafránu).
Viděla jsem část několika dílů úděsného paskvilu ČT - "Ptáčata". Nemluvě o tom, že jde o nudnou a tristní podívanou za peníze daňových poplatníků (dívat se na to může jen masochistka jako já) - podařil se ČT vskutku husarský kousek. Zřejmě bylo "režijním" záměrem vzbudit u většinové populace sympatie k tomuto etniku a vyvolat dojem, že jsou tyto děti stejně bystré a schopné ,jako děti majority. Bohužel, každý kdo shlédne ta tupá, hyperaktivní, divoká, nezvladatelná, agresivní, hlučná,anetická, nesympatická individua, umocní jen své "předsudky".
Tímto způsobem se normální děti (ani ty mnohem mladší) nechovají!
06. 11. 2010 | 14:59

bigjirka napsal(a):

I já s Čochtanem sympatisuji, známe se a vím, že je to hodný člověk. I když někdy říká věci, které se nelíbí, či jsou neproveditelné - viz "repatriace". Dobrá jsme na internetu a každej si může říkat co chce. Zajímavé je, že bez povšimnutí zůstal můj zkušební balónek žádosti o konkrétní radu. To považuji za signifikantní pro ethnobusinessmany a zcizodárce.

Kdo chce druhým činiti dobře, musí tak činit v drobných detailech. Obecné dobro je výmluva darebáků, pokrytců a lichotníků.

Autor: Blake William
06. 11. 2010 | 14:59

Čochtan napsal(a):

Ahoj Bigjirko,
Konkrétní radu ? To bude těžký. Jeden náš předek byl stavitel. Mosty, silnice,... Taky zaměstnával cikány. Říkal: na cikány musí být člověk spravedlivý a přísný. Nenechat projít žádnou maličkost. Když jim necháš něco projít, i kdyby to byla sebemenší blbost, považují to za tvou slabost.

Takže pozor. Tvoje velkorysost, humanismus, dobrota, to je v jejich očích gádžovská slabost a hloupost.
Když jim budeš chtít něco dát, musí si to zasloužit. I kdyby jen zametli chodníky. Jen tak budou mít před tebou a tvým úřadem respekt.

Pomáhej pánbůh, starosto.
06. 11. 2010 | 20:15

bigjirka napsal(a):

Ano, Čochtane, tak tohle se tu už děje a plánujeme pokračovat, takhle už s nimi starosta 4 roky pracuje Ale přece jen nějaké taktiky k posunu by byly dobré. Ano, máš pravdu, jednou ze zásad vyjednávání je "nikdy nedávej něco za nic", to se zas o mne neboj. :-D
Nejsem starosta :-)
06. 11. 2010 | 22:11

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy