Politikum romského sjezdu v režii ČSSD

14. 10. 2011 | 15:51
Přečteno 3366 krát
Skupina romských podnikatelů a aktivistů se dnes pokusí vytvořit pod záštitou jihomoravského hejtmana Michala Haška z ČSSD celostátní romskou organizaci, která by zastupovala tuto menšinu při jednání s vládou.

Sjezd má moderovat herec Jan Čenský. S moderováním soutěží romských miss má Čenský již zkušenosti. Na brněnském výstavišti ale nepůjde o promenádu krasavic v plavkách. Organizátoři totiž mají mít dokonce ambici založit romskou politickou stranu. A takováto snaha na sebe poté, co se hitem televizního zpravodajství staly záběry z pravidelných nenávistných „anticikánských“ demonstrací babího léta ve Varnsdorfu, poutá mediální pozornost. Jaká moderátorská úskalí známého pohádkového herce asi čekají?

Těžký úkol pro prince

Pokud nechá moderátor převládnout na sjezdu organizátory (a to je pravděpodobné, neb si ho najali), pak bude výsledkem stěží celostátní organizace. V organizačním výboru a mezi generálními partnery sjezdu jsou zastoupeni téměř výhradně romští podnikatelé z jihu a severu Moravy.

Seznam podnikatelů organizujících sjezd také téměř splývá s osobami zastoupenými kdysi v pracovní skupině ministra práce a sociálních věcí Zdeňka škromacha pro „obtížně umístitelné občany na trhu práce se zřetelem na romskou komunitu“, již léta vedl bývalý romský komunistický poslanec Ladislav Body. Výsledky této pracovní skupiny byly, velmi delikátně řečeno, nepříliš upokojující. Zprostředkovávala totiž zakázky romským podnikatelům v očekávání toho, že budou zaměstnávat „své“ lidi při objednávkách železničních staveb, čištění říčních koryt, apod.

Ti ale zaměstnávali na „kopáčskou“ spíše Ukrajince, nebo Romy ze Slovenska. Část zpronevěřených zakázek pak řešily soudy, padl i jeden ojedinělý (podmíněný) trest v oblasti „etnobyznysu“. (celkovou panoptikální atmosféru tohoto tělesa výstižně zachycuje sedm let stará reportáž Jak dělají politiku romští předáci redaktorky Evy Tomanové z pořadu Na vlastní oči TV Nova).

Hrozí také, že moderátora převálcuje na pozvánce uvedený odborný garant sjezdu Viliam Záthurecký - podnikatel, politik, předseda Rady pro národnostní menšiny a Komise pro evropské fondy Jihomoravského kraje a šéf místní organizace ČSSD Brno-střed, známý z kontroversních kaus pojících se s prolínáním světa byznysu a regionální politiky.

Koneckonců, sjezd má podle programu řešit především zaměstnanost, sociální politiku a bezpečnost ve vztahu k Romům a sociální demokraté věnovali romské problematice jednu ze svých Oranžových knih. V té se brali při řešení vzdělávání a zaměstnávání Romů za kvóty. Problém toho, koho za Roma považovat, vyřešili jednoduchou úvahou: o počtu Romů a jejich zastoupení na školách a na pracovištích rozhodnou odborné sociologické posudky a studie. Dnes se v rámci ČSSD k zapomenuté „romské“ Oranžové knize, jejímž spiritus agens byl bývalý zmocněnec vlády pro lidská práva Petr Uhl, nikdo nějak nehlásí. Ba ani sociálnědemokratický rumburský starosta Jaroslav Sykáček z ní při pořádání demonstrace, která rozjela nenávistné pochody na Šluknovsku, necitoval.

Vznikne romská strana?

Těžko, velmi těžko bude tedy herec Čenský moderovat vznik nové ROI – Romské občanské iniciativy. Ta v roce 1990 vykazovala na šedesát tisíc členů a pod křídly Občanského fóra ji v parlamentu zastupovalo několik poslanců. Již při volbách v roce 1992 nezískala ani půl procenta hlasů. V roce 2001 počet jejích řádně zaregistrovaných členů klesl na sto padesát a před volbami v roce 2002 uzavřel její předseda, podnikatel s realitami Štefan Ličartovský, dohodu s nacionalistickou Národnědemokratickou stranou o řešení „sociálních otázek". Ve skutečnosti se ale mělo jednat o rozdělení peněz z možného státního příspěvku za hlasy. Tím ovšem ROI pro většinu zbylých příznivců, zvláště z řad volících neromských multikulturalistů, definitivně skončila. V roce 2009 stranu formálně rozpustil Nejvyšší správní soud pro nedodávání finančních zpráv.

U počátků ROI stálo několik výrazných osobností, především právníci Emil Ščuka a#Klára Samková-Veselá. Předseda ROI Ščuka měl pro velkou část Romů zjevné charisma. Ale i kdyby ho dokázal uplatnit a rozvinout v talent organizační, nemohl dodat to, co „roikaři“ tehdy chtěli a očekávali: přístup k zakázkám na způsob, jakým je kdysi zařizoval Svaz Cikánů-Romů. Ten na přelomu šedesátých a sedmdesátých let zajišťoval svým členům zaštítění šedé zóny sezónních řemesel, výkopových, stavebních a dalších prací v takové míře, že se na ono období mezi romskými staršími vzpomíná jako na zlaté časy.
Advokátka Samková, v letech 1990 až 1992 poslankyně za ROI v tehdejším federálním parlamentu (po revoluci asi nejznámější „Romka volbou“ – stejně jako Petr Uhl – dnes by se asi řeklo „neetničtí Romové“), vidí problém soužití majoritní společnosti s Romy v tom, že většina jim upírá jejich identitu, a oni, aby přežily jako Romové, jsou „schopni zcela odsunout stranou zákony majoritní společnosti, využít a zneužít sociální systém a oddat se kriminálním činům majetkového i násilného charakteru.“ Jenomže za těchto okolností je, jak varovala ve svém (již zaniklém) blogu na serveru aktuálně cz, majoritní společnost schopna dojít ke „konečnému" řešení romského problému zřizováním koncentračních, vyhlazovacích a pracovních táborů, případně „jen" roztřiďováním Romů do různých skupin dle „stupně přijatelnosti pro majoritu a jejich vystěhováváním do míst podstatně nepříznivějších pro život."

Takováto varování by se měla brát vážně. Pokud je to popírání romské identity, které je příčinou vzniku takových pojmů jako „nepřizpůsobiví občané“, pak držme palce herci Čenskému, ať jeho moderování posune na sjezdu přítomné Romy k zítřkům, které jim identitu napevno zaručí. A snad i bez kvót, jak je popsáno v „romské“ Oranžové knize ČSSD. Forma identity opřená o kvóty představu toho, jak Romy zaměstnají „jejich“ podnikatelé, totiž opravdu vede do pekel.

vyšlo ve zkrácené verzi 14. října v MFDnes

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Negadžo napsal(a):

Cigáni na hrad.
Podle mne báječná myšlenka. Cigáni kradou jen tak, aby měli večeři - jerdnu slepici a podobně. Kdyby cigáni obsadili parlament, ušetřilo by se ročně na rozkradení několik set miliard. A svět už je zvyklý, že čeští presidenti kradou propisky.
Jediná chyba - Národnost/ etnikum si můžete svobodně volit
dopadlo by to jako po cinkání klíči- za komančů 2,2 miliony členů KSČ, ostatní v brigádě socialistické práce a svazu přátel SSSR. Po cinkání zůstal Husák Jakeš a 10 milionů disidentů kterým režim bránil v kapitalistickém rozvoji
Když vyhrají cigáni, bude tu Havel, Klaus,Vandas a 10 milionů cigánů kterým režim bránil přiznat jak jsou snědí.

P.S. Pan Stejskal se jich zastává už dnes - za zásluhy bude asi ministr spravedlnosti

Báječné, budu je volit
14. 10. 2011 | 16:03

prak napsal(a):

Velmi trefná parodie, jenom dodávám, že po druhé světové válce bylo v ČSR nejvíce partyzánů v Evropě.
14. 10. 2011 | 16:26

ali napsal(a):

Politikum romského sjezdu v režii ČSSD...
Mně to připadá, jako když rejža Avataru odkojenej na Šmoulech podal přihlášku do modrostrany..
14. 10. 2011 | 16:27

bella ciao napsal(a):

Hlavně aby se nezačlo střílet. Nedovedu si představit, co bychom si bez Čenského a Haška počali.
14. 10. 2011 | 16:31

Občan napsal(a):

No, tak tohle je nářez.
S tímhle spolkem by mohla ČSSD nikoli šlápnout do exkrementu, ale nakráčet rovnou do žumpy. Haška by se měla za tuto akci co nejrychleji zbavit.

Ten pan Záthurecký, to je věru zajímavá osůbka z oblasti finančního eskamotérství.

Ví vůbec Sobotka, co Hašek v Brně "vyvoslil" a co si v podobě Záthureckého pěstuje v partaji ? Šmarjá, jak je možné, že se ve vedení ČSSD všude objevují takoví "rozporuplní lidé"?
Mně to připadá, jako když se ČSSD rozhodla spáchat politickou sebevraždu :-(
14. 10. 2011 | 16:38

Joe Ratata napsal(a):

Cikáni pozor!!!
Profesionální Rómové hledají další struk z dojné krávy daní pracujících Čechů i Cikánů.Cikáni,to jsou ti slušní a pracovití,Rómové ti ostatní.
14. 10. 2011 | 16:42

Ládik!!! napsal(a):

Neříkal bych tomu shromáždění "sjezd" - spíše sněm nebo potlach - půjde o jednání kmenových vůdců.
14. 10. 2011 | 16:44

Cestovatel napsal(a):

Tak už i Romové se nechají sprostě využívat sociálními demokraty. Také se stanou jen přitakávači ČSSD jako ČMKOS. Stane se z nich jen organizace pod politickým vlivem ČSSD (pseudoprávníka Haška) tak jako za komunistů byly politické organizace například Český svaz žen,Socialistický svaz mládeže, a podobně.
ČSSD nemá kromě komunistů v politice žádné spojence tak si je chce vytvářet pomomcí domělích občanských uskupení (ve skutečnosti jde o politické uskupení).
14. 10. 2011 | 16:54

Čochtan napsal(a):

Doufám, že se radí o tom, jakou cestu do Indie zvolí. Nejvyšší čas, aby o tom začala EU s Indií vyjednávat.
14. 10. 2011 | 17:46

Ládik!!! napsal(a):

Na sněmu zbojníků se jedná o tom, koho přepadnou.
14. 10. 2011 | 18:33

eM napsal(a):

Požerou chlebíčky, rozdělí si tituly "prezident" a "výkonný předseda", pak to udělá "PUF!" a půjde to do kytek i s velkorysými dary z našich daní v podobě zařízených kanceláří, počítačů s osmijádrovými procesory na neformátované wordovské dokumenty plné hrubek a jednu tabulku v Excelu, která odkudsi dojde mailem. Faxy, satelitní mobilní telefony, to musí být a je to takové trendy. Pochopitelně výjezdní porada v Luhačovicích a Chateaz Pétrus na welcome drink, když jsme se ve prospěch té naší komunity tak hezky sešli. Pan předseda pochopitelně musí jezdit autem, čili Audina by bodla. Oni nám ho nezavřou, to by byl rasýzmus a ta snaha byla aspoň první týden vidět, než státní grant vyfofroval na ochotné dívky s lačnými ústy...
14. 10. 2011 | 20:05

Sladký napsal(a):

Cestovatel bakalář Martin...ty asi budeš slabomyslný Kojzarův levoboček nebo vnuk.:o)))
14. 10. 2011 | 20:25

otokar napsal(a):

Kikáni a rumove,
dávno jsem Vám říkal,že až dojdou prachy, dojde i na vás!
Už je to tady!
14. 10. 2011 | 20:53

Hangurbadžo napsal(a):

Teď už zbývá, aby vznikla cikánská osvobozenecká armáda a toto slavné etnikum žádalo odtržení od ČR(viz.Kosovo). Problémem je skutečnost, že k cikánské národnosti se přihlásilo pouze 11 678 občanů ČR. Drtivá většina tzv.nepřizpůsobivých je české národnosti ! Koho tedy podivná sešlost v Brně reprezentuje ? Kde je tzv.popírání cikánské identity ? Doufám, že pachatelé včerejšího očesání nákladních vagónů ČD v Brně nejsou zároveň delegáty tohoto skoro sjezdu. Čenský ukázal, že vezme cokoliv, je přece krize ! Nesmíme zapomenout na atraktivní vystoupení tmavookých krasavic při zahájení, cikánský folklór se musí líbit.
14. 10. 2011 | 20:55

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat...
http://ateo.cz/f/images/r/roming.jpg
Veselé krizování, bude líp...
14. 10. 2011 | 21:04

Mard napsal(a):

Když pražští členové ČSSD obchodují s drogami ve velkém, tak proč by nemohli mít brněnští členové ČCSD pro změnu mít ruce ve finančních machinacích?!?
14. 10. 2011 | 21:04

Sladký napsal(a):

Mard= Marek Dalík? To by odpovídalo.Mimochodem, pokud o tak závažném trestném činu víte, je vaší povinností ho nahlásit, jinak jste spolupachatel.
14. 10. 2011 | 21:41

Rhisus sardonicus napsal(a):

http://www.novinky.cz/krimi/247519-dalsi-politik-z-prahy-9-byl-clenem-drogoveho-gangu.html?ref=stalo-se
14. 10. 2011 | 23:54

kormoran napsal(a):

Typicka ukazka , jak se 'vyrabeji' volici !))

V tomto aktu radoby 'ceska pravice' kapanek zaspala.)))

Ke 'sjezdu'. Jestlize nebyla uprostred jednaciho salu vatra s vuni pecenych sousedovic slepic v krupavem vlastnim obalu a nebyla rvacka Jolany s Erzikou o Istvana z vychodniho klanu , tak to 'romove' trosililinku vymekli!))))
15. 10. 2011 | 02:48

anti politik napsal(a):

Když se někde sejde pět cikánů, tak se okamžitě cejtěj na jednání přímo s vládou a ministry a počítám, že když jich teď je 34 (nebo kolik se jich samozvolilo) tak se budou dožadovat jednání přímo na půdě OSN!! Co to je za pitomost? To když někdo splaší pár tmavších tydýtů, tak toho jsou a budou plná média a bude se fakt jednat? Proč? Z jakého důvodu o tom píše tenhle Krištof? Že by už konečně humáni ztratili soudnost už absolutně? Zřejmě ano, když reagují na skupinku pár obyvatel a celé společenské skupiny, které se propadají na dno jsou jim šumák!
15. 10. 2011 | 08:45

Občan napsal(a):

No, tak to dopadlo, jak se dalo očekávat.
Kucí hnědý se domluvili na tom, že založí 34členný výkonný výbor a že za všechno může Česká republika a její politici, protože ti odnaučili Cikány pracovat; prý jim neměli ty sociální dávky dávat.
A také chtějí, aby ČR jasně deklarovala, jestli jsme rádi, že je tu máme. Tohle, bohužel, nemyslím jako ironii, to se tam podle Parlamentních listů stkutečně projednávalo - jakýsi Julius Lévay z Opavy to plamenně dštil.

Takže nic nového - majorita musí udělat, majorita má povinnost přijmout/schválit, majorita musí zařídit, majorita zavinila...
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/211083.aspx
15. 10. 2011 | 11:39

anti politik napsal(a):

Cikáni se sami segregují. Oni se tedy podle všeho chtějí lyšit a oddělit od většinové společnosti, místo aby se zapojovali přímo a v ní a klidně si při tom svou identitu ponechali jako všichni ostatní, pokud ji však mají-nikdo nikdy ji nedefinoval, jen se o ní mele! To je jediný co z týhle pitomosti vyplývá! Krištofe chápeš vůbec realitu?
15. 10. 2011 | 12:53

J.K.Hnill napsal(a):

HAŠKU !!
Již NIKDY nebudu VOLIT ČSSD !!!
Jde o podporovatele a simpatizanty Cikánů !
Jak se volí nám předvedli v DUBÍ .
15. 10. 2011 | 17:06

Terry napsal(a):

prak napsal(a)- 14. 10. 2011 | 16:26:
"Velmi trefná parodie, jenom dodávám, že po druhé světové válce bylo v ČSR nejvíce partyzánů v Evropě."

Na toto "téma" byl jeden totalitní vtip:

Statistika Slovenského národního povstání

Ve SNP bojovalo pět tisíc Slováků.
Deset tisíc jich padlo a sto tisíc pobírá důchod.
17. 10. 2011 | 08:10

Terry napsal(a):

to anti politik a J.K.Hnill:
Češtině dáváte taky pěkně nafrak...
17. 10. 2011 | 08:12

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy