Šachista podváděl, tahy mu chodily přes SMS

05. 11. 2013 | 00:04
Přečteno 4684 krát
Zveřejňuji na počest Emila Szirmaie, neb mě k napsání tohoto článku psychoterorem donutil a pak mi vynadal, že jsem to celé téma zprasil a půl roku jsme spolu nemluvili. E.S. má mít ve čtvrtek v Motole pohřeb. V šachách mě vždycky porazil.

Doporučujeme 29. března 2011 7:30 | Lidovky.cz
PAŘÍŽ - Francouzská šachová federace potrestala 19. března hráče za prokázaný podvod s pomocí počítače. Stalo se tak poprvé ve vrcholové soutěži. Skandál fatálně otřásl vírou v prvenství strategie nad matematickým propočtem.
Léta se věřilo, že se počítač velmistrovi nevyrovná vůbec nebo až po zvládnutí strategie. Při podvodu použitý počítačový program Firebird se ale velmistrovským protivníkům vyrovnal a žádnou strategii k tomu nepotřeboval.
"Skoro bych řekl strašnou věc, že šachy jsou prostě taktická (matematická) hra a celá slavná strategie je pouze berlička, kterou lidé léta nahrazovali svůj pomalý hardware," tvrdí softwarový expert Emil Vlasák.
Mezinárodní mistr Cyril Marzolo poslal během šachové olympiády velmistrům Sebastienu Fellerovi a Arnaudu Hauchardovi dvě stě SMS zpráv s telefonními čísly během jejich partií na poslední loňské šachové olympiádě v Chanty Mansijsku na ruské Sibiři.
Čísla fungovala jako kód. První dvě číslice byly vždy 06, následující dvě číslo tahu, další dvě dvojice označovaly výchozí a konečné pole, poslední byla náhodná. Arnaud Hauchard se po SMS konzultaci s Marzolem vracel do hrací místnosti a tahy oznamoval domluveným pózováním.

Marzolo přitom hru analyzoval ve francouzském Nancy a ke komunikaci používal mobil šachové federace (tento detail nakonec vedl k jeho usvědčení).

Šachisté ve Faradayově kleci

Jak situaci řešit? Tím, že se bude hrát mimo dosah internetu, mobilů a partie se nebudou přenášet online? Přenosy ale sledují miliony amatérů, jsou spojeny s reklamou a staly se velkým byznysem umožňujícím zaplatit hráče a popularizujícím šach.
Feller získal díky podvodu zlatou medaili a pět tisíc eur. Hlavním cílem ale zřejmě bylo postoupit blíž k první desítce světových hráčů. Jejich honoráře se od těch v první stovce liší o desítky tisíc eur.

Královská hra se ovšem nehraje jen pro peníze.

Obrovskou roli hraje prestiž: stát se nejlepším v oboru považovaném za sport, umění i matematickou vědu. Hráčům jako Feller stačí během partie dvě tři porady s počítačem, respektive konzultace klíčového tahu, a získají tím nad soupeřem nefér výhodu.
Při turnajích se hraje na limitovaný čas a nejnovější šachové programy mohou provést analýzu tahu srovnáním s databází stovek tisíc pozic a odehraných partií během jediné minuty.

"Proto je ten skandál zlověstný. Šachy jsou gentlemanská hra. Jeden z mála sportů, v kterých se člověk může měřit se strojem. Soutěží snad atleti v běhu s motocyklem?" tvrdí dvaatřicetiletý Armén Sergej Movsesjan, který od patnácti let pobývá v Česku a je 29. hráčem na světovém žebříčku.
Podle něj je řešením obdobných podvodů instalace zařízení zachycujících jakýkoliv elektronický signál přicházející hráčům a hlavně pozdržením online přenosů zhruba o čtvrt hodiny. Podle arménského velmistra je to v zájmu všech, protože se mohou vyskytnout i falešná obvinění a kdokoliv může obvinit kohokoliv.
Je totiž vysoká pravděpodobnost, že velmistr bude táhnout jako počítač – i Feller se hájí tím, že se většina tahů s programem Firebird pouze shodovala.

"Hlavní strašák šachové hry je v tom, že bude jednou do(s)počítána do konce. To se ale zatím nepodařilo," říká Movsesjan s tím, že právě proto ještě není spor mezi prvenstvím matematického propočtu a strategie rozhodnut.
A to ačkoliv již není zahájení považováno za základ hry jako v předpočítačovém věku a matematický výpočet se zdá mít navrch. Počítač dnes dokáže hrát bez rozdílu proti jakékoliv strategii zahájení. Tatam je poetika královských a dámských gambitů...

Strategie versus matematika

Šachisté se dlouho utěšovali tím, že proti strojům mají intuici, strategický cit a kreativitu. Co je to potom za hru, když takto neobstojí? Není to jenom jakési odvětví neužitečné matematiky?
V roce 2005 se objevil šachový program Rybka Čechoameričana Vasika Rajlicha.
Rybka bez předchozích turnajových zkušeností suverénně smetla celou tehdejší špičku počítačového šachu tvořenou známými a dlouhá léta vyvíjenými programy Shredder, Junior, Fritz, Hiarcs a dalšími. Tajemství Rybky nebylo dosud stoprocentně odhaleno.

Vše ale nasvědčuje tomu, že Rajlich neobjevil žádný převratný algoritmus, ale "pouze" dokonale vyladil tradičně napsaný šachový program. Použil k tomu testování superrychlými partiemi, které bylo dosud považováno za méněcenné.
Taková partie trvá do deseti vteřin a v automatickém modu je možné jich během pár dní sehrát sto tisíc. V tomto obrovském množství se irelevantní informace zřejmě z obou stran statisticky vyruší, a výsledek je proto dostatečně spolehlivým vodítkem, zda jsou změny v programu užitečné.

Kolem Rybky vyrostla nová generace programů jako Houdini, IvanHoe, Fire (původně Firebird), StockFish, Critter; některé z nich zřejmě aspoň částečně použily dekompilovanou Rybku a pohybují se na mezi legality.
Nicméně každý z těchto programů by pravděpodobně na standardním hardwaru kategorie Intel i7 porazil v zápase pomalých turnajových partií lidského mistra světa.

Emil Vlasák má za to, že zatímco počátkem nového století byly exhibiční zápasy s lidskou špičkou poměrně oblíbené a stále vyrovnanější (2002: Kramnik–Fritz 4:4, 2003: Kasparov–Junior 3:3, 2003: Kasparov–Fritz 2:2), po uvedení nové generace programů v roce 2005 se už špičkoví velmistři takovým akcím vyhýbají a zřejmě nejsou zajímavé ani pro sponzory.
V každém případě síla dnešních šachových programů není dána jedním geniálním programátorským nápadem ani jen rychlým hardwarem; jde o výsledek dlouholetého vývoje všech komponent.

Šachy jsou především sport

Pro Movsesjana je šach hlavně sportem, který se zase tolik neliší například od lukostřelby nebo golfu (a měl by se také hrát na běžných olympiádách). Tvrdí, že počítače šach nesporně změnily tím, že nutí hráče ke konkrétnímu myšlení a kombinaci.
Také prý utlumily ego velmistrů a potřebu téměř nenávistného vztahu k soupeři, jak ho praktikoval například Bobby Fischer. "Stále důležitějším se stává samotný proces hry, Pro světové špičky nepřichází podvod v úvahu. Ztrapnili by se sami před sebou," říká Movsesjan, arménský šachista z Pardubic.

vyšlo v deníku Lidové noviny
Roman Krištof
Zdroj: http://www.lidovky.cz/sachista-podvadel-tahy-mu-chodily-pres-sms-fj7-/lide.aspx?c=A110328_203228_lide_mev

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Maximus napsal(a):

Šachy jsou opravdu krásná hra. Naučil jsem se je až na vojně a pak v civilu jsem rychle získal I.výk.třídu, dokonce jsem dokázal jednoduší partie hrát zpamětui, ale
díky náročnému studiu VŠ při zaměstnání jsem toho posléze nechal. Prostě nezbyl čas na zábavu. Navíc jsem tehdy kouřil a vysledoval jsem, že mám velmi rozdílnou výkonnost ráno či dopoledne nebo večer kdy je člověk unavený od denních starostí a večer se právě hráli partie. Pak se člověk ráno divil při rozboru večerní partie, jak tohle mohl zahrát?! Zrovna mě to napadlo, když vidím pane autore vaše foto s cigárem v puse. IQ člověka je veličina proměnné hodnoty a únava dělá své, popř. bych to vyjádřil, že je u každého člověka v čase stejné velikosti, ale únava způsobuje, že člověk není schopen jí využít.
Ale k těm programům, pár jich také mám a takový Fritz porazím kdy si vzpomenu, ale jsou programy např. stažené na Ipad, které mají opravdu sílu!
Tyto programy lze někdy porazit či s nimi remizovat pokud používáte ověřené strategické zásady a někdy (pokud máte vůbec šanci se k tomu dostat) když zariskujete a zaútočíte na krále a obětujete své vojsko a rozstřílíte obranu krále soupeře. Tehdy se často takový program porazí sám, páč vidí dál než vy a udělá "jakoby" podivné tahy. Ovšem v kombinaci a zejména v koncovkách na tyto programy asi většina šachistů nemá.
Hezký den a táhnu jezdec na e4!
P.S.
Kdysi jsem sloužil jako mladý eléf na elektrárenském velínu a s dispečerem podniku jsme na odpoledních a nočních směnách často hrávali po telefonu šachy. Takže, to bylo pořád pěšec na e5, dáma na f7 atd. Jednou ovšem zavolal na velím podnikový ředitel a já v domnění, že je to kolega jsem pravil něco jako jezdec na e4! Tehdy jsem měl dost nahnáno, on totiž ten ředitel byl opravdu doslova "střelec" a moc nechybělo a vyhodil by mě z postu či potrestal na financích. Tehdy jsem to s námahou ukecal.
05. 11. 2013 | 05:25

Maximus napsal(a):

sakra.... hrály partie.. omluva.
05. 11. 2013 | 05:26

stejskal napsal(a):

To jsem nevěděl, že umřel Emouš (tak jsme mu kdysi, před více než dvěma desítkami let, říkali, ve Slavii, v Malostranské a tak). R.I.P.

Libor Stejskal
05. 11. 2013 | 09:40

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro Maximus.
Aktuálního Fritze neporazíte ani náhodou.
Pokud si dobře pamatuji, tak Fritz 12 na rychlém stroji Elo kolem 3000.
Hodně tomu pomohlo hardware, více jader dnes běžně 4 nebo 8, paměti potřebuje alespoň 4 GB a to má většina dnešních strojů.

Stroje ovšem ještě zcela nezvítězily, zvítězí až tehdy, až se přestanou hrát šachy korespondenčně.
Zatím se hrají a nejsilnější je partnerství člověka s počítačem
O korespondenčním šachu Tv pořad, Češi jsou v tom úspěšní
http://www.chess.cz/www/aktuality/televizni-porad-v-sachu/146-dil-v-sachu.html

Kdo má zájem, extraliga je on-line
http://www.chess.cz/www/aktuality/aktuality-ze-sezony-2013-2014/aktuality-z-domova/zacina-nejvyssi-soutez-druzstev.html
05. 11. 2013 | 10:10

JenTak napsal(a):

To autor.
Když zmiňujete, že někdo kopíruje Rybku, nemusel jste zamlčet, že Vašík Rajlich okopíroval programy Crafty a Fruit, načež jeho programu Rybka byly z rozhodnutí ICCF odebrány tituly a ceny za roky 2005 až 2010.

To Maximus
Fritz mě porazí když si vzpomene a on si hajzlík vzpomene vždy.
Tímto vyjadřuji souhlas s "Bakalův nezvaný host".
05. 11. 2013 | 10:40

outletfejqc napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>canada goose coats</a> trautwein http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - canada goose jacket
25. 02. 2014 | 21:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy