Jasné úmrtí v nejasné době

21. 04. 2014 | 16:54
Přečteno 5219 krát
Žádné dívky, nic - v úterý večer na zámku ve Zlíně večer komponovaný z textů Libora Kadlece řečeného Filípek. Účinkují Iva Bittová, Vladimír, Václavek, J. A. Pitínský, Roman Švanda, Jaroslav Shimako Ludvík, Milan Kadlec, Lenka Vybíralová, já


Filípek zemřel v noci na 29. května 1982 pod brněnskou šalinou. S odstupem času se jeví, že si na koleje lehnul o vlastní vůli. Tehdy však, kdy půl roku před tím (v říjnu 1981) bylo nalezeno na dně Macochy tělo normalizační moci nepohodlného studenta architektury Pavla Švandy, o nějž se zajímala StB, to bylo těžké tak vnímat… Filípek byl pro mnohé ve svém okolí spjat s postavou básníka Lyrických agresí, scénické koláže z ruské poezie, uvedenou divadlem Tak-Tak v režii Zdeňka Petrželky (dnes známý jako J.A.Pitínský) na brněnské Šelepce (OKVS - obvodním kulturně-vzdělávacím středisku). Město, oblepené plakáty „Občané na barikády!“ působilo pojednou na chvíli nepatřičně nenormalizačně, stejně tak i samotná premiéra 16. listopadu 1979, byla jasnou „kulturní“ vzpourou... Chce se dnes říct, bylo to deset let předčasně… Divadlu pak bylo nedlouho poté (po uvedení pouliční scénické montáži z Dostojevského děl) zakázáno hrát.
--
Libora Kadlece Filípka jsem poznal začátkem osmdesátých let na ulicích Marxova a Engelsova. Nyní se ty ulice jmenují Hvězdová a Spolková, nebo tak nějak. Měl tam tehdy v pavlačové dvoraně podnájem. Poblíž se slavily v sále kulturního domu Šuřinky, tedy ples školy uměleckých řemesel, dodnes existující brněnské UMPRUM. Ten sál je již léta opuštěný a zpustlý. Ulice kolem také chátrají, naplněné cikánskými rodinami. Jdu li onou, krom přízviska Bronx, bezejmennou částí města, vybavuje se mi čas, čas jakoby napěchovaný do kanálů, z kterých se může na zavolání uvolnit, jak z potrubí puštěný plyn. Kdo by ale volal? Jedině kdybych potkal Kapustíka, tak by se to zpustilo…
Kde je Kapustíkovi konec, bůhví. Kde ho tehdy Filípek našel, to netuším. Kapustík byl Rus a prohlašoval o sobě, že je synem admirála z Oděsy. Pod paždí nosil obrovské vydání Majakovského básní, z kterého chutě přečítal. Měl brýličky a černý hubertus, v kterém spával. Vysoký, vychrtlý, černovlasý, zarostlý. Taky hrozně smrděl, neb se nemyl. Navíc se tehdy jal vydělat nějaký peníz skládáním uhlí a byl pokryt černou vrstvou prachu. Takto se nakvartýroval do Filípkova kutlochu. Přítomnost smradlavce však dohnala přítomné k činu. Filípkova dívka Babka připravila v plechové vaně koupel, v které byl Kapustík vydrhnut. Pili jsme jabčák a dělali palačinky ze sáčku. Oděsa byla vylíčena jako město básníků.

Bylo to skutečně tak? Roznášel Kapustík uhlí pro peníze, nebo jen potřeboval razítko do občanky, by ho policajti nezhaftli pro příživu? Odkud se vůbec vzal Rus v Brně uprostřed normalizace, kdy Rusy bylo vidět jen ve vojenských kolonách kolem Olomouce? Pak jsem Kapustíka potkal pár let poté v hospodě v Praze Na Klárově. Dělal s kopáčskou partou. Připravoval jsem se tenkrát na emigraci a nebylo mi moc do Majakovského. Když jsem mu řekl, že je Filípek mrtvý, tak mi nevěřil. A že přijede do Brna. Moc bych si to přál. Šli bysme na Englsku a pustili si čas.
*****
V tom čase existovaly živé básně, jak už nikdy potom. Mohly žít jen ve městě, které pro nás bylo středem země, se šťopkou Parnasu vyrůstající na Zelňáku z jeho pupíku. Na něm se dalo pobývat, těsně u vchodu do podsvětí. Holanova Noc s Hamletem byla skutečnou nocí, kterou Filípek princ dánský udržoval v chodu svou recitací. Tou, určenou pro Hamletiánu, představení, které se nikdy nehrálo. Ale, kdoví, možná si ji estébáci na služebnách přehrávali ze zabavených scénářů…
Zdálo se mi, že bez toho města nemohl být. Když odjel před zimou do Zlína, protože Englska nešla vytopit, na vymrzlém záchodě zbyla akorát zmrzlá Kapustíkova hovna, a hlavně zela bez ženské prázdná. Navštívil jsem ho v gottwaldovském panelákovém pokojíku a lákal zpátky do města. Netušil jsem, že jej brzo Kerberos lapne a zatáhne pod Parnas. Jak jsem byl náctiletě blbý, netušil jsem, že se nedá na Parnasu žít dokolečka dokola, že se město musí opustit. A ne, že každý slušný člověk projde aspoň jednou denně po České, jak říkal, když čekal s štěnětem Škvrnětem na Čáře, až se objeví přátelé. Pak se padá štatlem hlavou dolů přímo pod šmirgl Kerberovi do chřtánu.
Ale možná, že tomu nikdy tak nebylo. Že stačí pustit z podzemí zasunutý čas a ten se radostně rozběhne jak Škvrně a zakouzlí se do města, v kterém se na nárožích znovu objeví plakáty s nápisem OBČANÉ! NA BARIKÁDY! a začne boj, v kterém zvítězíme.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

pamětník napsal(a):

Bohdá se nedožiju.
21. 04. 2014 | 17:13

honolulu napsal(a):

Pane Kristov, prispevky (neskodne) pod Vasim boqem jsou mazany.
21. 04. 2014 | 18:18

Anastazie napsal(a):

Ad autor

Z jmen Vámi uváděných mne zaujal Jan Antonín Pitinský/myslím,že je to on,i když ho uvádíte zkratkou.

Jen si ho na Moravě-a specielně ve Zlíně-nechte.
Pokud je to ten Pitínský,který režíroval za drahé peníze propadlé inscenace včetně Libuše v Národním divadle.
Často se nadává na Prahu.
Odkud je J. A.Pitínský,já nevím.
Ale co vím,že se do Prahy slétají jak mrchožrouti lidé z nejrůznějších krajů.

Někteří jsou vynikající-jako radostný milovník života pan režiser Bednarik.S úctou a radostí vzpomínám na jeho inscenace.
Někteří průměrní -a pak-jako Jan Antonín Pitínský-lidé vezoucí se na přeludu svého velikášství-ale nesmírně zbabělí.nemají-li úspěch-
Tak si J.A.Pitínského nechte-pro nás bude synonymem zbabělosti a /pod/průměrnosti,která se tváří jako avantgarda.
21. 04. 2014 | 18:43

Anastazie napsal(a):

P.S.Zdeněk Petrželka-tušila jsem,že j.A.Pitínský je pseudonym.
Pod jakým jménem vystoupí tento upír sající z veřejných kulturních rozpočtú příště?

Víte,kdyby vystupoval třeba pod pseudonymem,ale v malém avantgardním divadle a vydělával si příležitostně,tak ho nestihne takové opovržení.

Člověk,který si z flákačství a pseudorevolučnosti udělal živnost.
Třeba by teď mohl zkusit bezdomovectví-myslím,že by to obohatilo jeho ujmělecký vhled.
21. 04. 2014 | 18:49

gaia napsal(a):

V mládí si člověk projde ledasčím, proč však kluci páchají sebevraždy nejčastěji ve 20?
21. 04. 2014 | 18:51

Anastazie napsal(a):

Ad gaia

Sebevražda u mladých je určitý druh protestu.
Podívejte se,k čemu jste mne dohnali.
V Japonsku je to určitý kulturní zvyk-pokud Vám někdo hodně ublíží,můžete bud zabít jeho,nebo zabít sebe.
A zanechat dopis,ve kterém podrobně popíšete,kdo a co Vás k sebevraždě vedlo.
Sebevraždy pak klesají ve střením věku a s blížícím se stářím se opět zvyšují.V Japonsku jsem nebyla,ale dle vědomostí,které mám,jde o velmi účinný druh pomsty.
21. 04. 2014 | 19:55

Targus napsal(a):

To: gaia

V mládí si člověk projde ledasčím, proč však kluci páchají sebevraždy nejčastěji ve 20?

V té době končí mužům puberta, což je spojeno s abnormálními výkyvy hladin různých hormonů, enzymů a dalších všelijakých svinstev, které vyrábí náš mozek. Odtud pramení prudké a velké změny nálad.
A stále si ještě nezvykli na skutečnost, že jsou zranitelní a smrtelní. Hranice pudu sebezáchovy chybí téměř úplně.
Nechtějte vědět, co jsem dělal ve dvaceti. Bylo by vám blbě ještě teď.
21. 04. 2014 | 20:08

gaia napsal(a):

Targus

asi ne, já taky dělala věci, na některé nejsem pyšná, většinou pod vlivem blbé party.
Na to je člověk ve 20 náchylný a tahle Krištofova parta , jak to tak čtu, asi moc positivně podnětná nebyla.
21. 04. 2014 | 20:15

bolševik dizidenty živil napsal(a):

Brňáci se vždycky vytahovali jak kšandy.
Tehdy, pravda, víc než teď, kdy jim vpodstatě zmehlo.
To ale každému, jen Duka pořádá amatérský tyjátr.
Bych chtěl vidět Krištofa, kde veme grant na ty plagáty.
Tenkrát měli v Šelepce Romayora, na kterém ty barikády namydlili, že?

No tak až to vytiskne, tak my přijdem.
21. 04. 2014 | 22:11

pozorovatel napsal(a):

Autore, a o čem je (když necháme stranou Vaši emoční kocovinu) ten blog?
22. 04. 2014 | 07:17

argun napsal(a):

Pane Krištofe, setsakra pozitivně podnětný, díky za krásně poetický text. Byt jednající osoby, kromě J.A.P., neznám. Ale v každém větším městě byl tehdy nějaký Filípek. Jako bych viděl toho zdejšího a jako bych se zas klátil zimou tehdejších ulic...
22. 04. 2014 | 15:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy