O bezvýznamnosti voleb (všech, nejen těch evropských)

30. 05. 2014 | 23:38
Přečteno 5323 krát
Zveřejňuji stať Petra Frišmana (autor k volbám chodí, i k těm evropským) reagující na text Filipa Outraty “Země blbství“ v internetovém Deníku referendum. Zveřejňuji, poněvadž by se to jinak nedostalo ven, jak se stalo jiným jeho jeho textům, a on tentokráte svolil.


Po každých volbách se najdou komentátoři (takové ty bytosti, které se ve škole naučily psát, a proto si myslí, že psát musí, i když nemají co zajímavého říct) kteří lamentují nad tím, že někteří lidé k volbám nešli, jakoby takové lamentování mohlo na věci něco změnit. Dokonalým vzorem takového chytráctví je článek Filipa Outraty “Země blbství“ v internetovém Deníku referendum z 28.5. Článek je plný pohrdání lidmi a jejich rozhodnutími, analýza v něm není žádná: „Zahodit své občanské svobody je projev lhostejnosti a blbství“ (autor spletl dohromady práva a svobody, což není totéž, a zapomněl, že i svoboda nevolit je jedna z občanských svobod). „V tomto průšvihu, kolapsu občanské odpovědnosti a triumfu sebestředného ignorantství, jsou namočeni všichni.“ (Autor se cítí namočený v průšvihu, který je jen v jeho hlavě, i poté, co nazval miliony lidí, o kterých vůbec nic neví, lhostejnými blbci a ignoranty, aby se odmočil). „Najít nějakou objektivní příčinu českého nezájmu je těžké. Zdá se, že tou skutečnou příčinou je právě a jen lhostejnost. A kromě ní také veliká dávka hlouposti.“ Ach, jak snadné je takto psát!
To byl jen příklad odpudivého žánru „lidi jsou blbci, já ne, já o tom píšu“. Příčin, proč tolik lidí nešlo k těmhle a dalším volbám, je hromada, a o těch podstatných napíší jiní. Já, abych byl taky spisovatel, napíšu jen o té očividné, o které se snad ani nesluší psát. O té matematické. Bude to taky triviální, ale snad se tomu někdo zasměje, a možná přijde i katarze.
Nejprve, protože jsme ve třetím odstavci, je čas citovat společenskovědní autoritu. Tak šup. Ernest Gellner v jednom svém drobném eseji ukazuje, že (a proč) žádná lidská společnost a její správa nemohou být postaveny na pravdě, a proč nutným základem fungování lidských kultur a společností jsou iluze. Velké ideje, které drží pohromadě a pohánějí lidské kultury, jsou vždy iluze, jde hlavně o to, v jakém poměru je prospěch a škoda, které z nich vyplývají. Měli jsme tak v dějinách iluze čistě smrtící (boj ras a tříd) iluze se silně problematickou bilancí (břímě bílého muže) a pak iluze víceméně užitečné (rovnost před zákonem). Spousta jich je potřeba pro to, aby ten nejlepší ze všech společenských systémů, ve kterém máme to štěstí žít, totiž ta blbá a nudná demokracie s tím otravně efektivním tržním hospodářstvím, fungovaly alespoň tak špatně, jak fungují. Iluze, že je potřeba chodit k volbám, protože tím můžete něco ovlivnit, je tohoto druhu.
Tím, že jdete k volbám a hlasujete v nich, neovlivňujete vůbec nic. Co se stane, když právě vy k nim nepůjdete? Nic. Kdy naposledy viselo rozdělení mandátů v parlamentu nebo křesel v kabinetu (mám na mysli funkcí ve vládě, o nábytku zas někdy jindy) na rozdílu jednoho hlasu? Ve volbách na tom, zda nebo koho budete volit vy, nezáleží. Záleží na tom, zda a koho budou volit ti ostatní, ne jednotlivě, ale v souhrnu. Navíc, protože volby jsou soutěž, je relativní význam jednoho hlasu tím větší (tím méně zanedbatelný), čím méně lidí k volbám přijde, a naopak, čím svědomitější voliči jsou, tím menší význam má jednotlivý hlas každého z nich. Volby jsou obměnou vězňova dilematu, které hrajete proti zbytku kriminálu. Není lepšího symbolu vaší občanské bezmoci, než jsou volby.
Je bezpočet lepších způsobů, jak strávit čas, který svědomití voliči (mezi které, opakuji to, patřím) tráví výpravou do volební místnosti. Záleží na tom, co zrovna chcete nebo potřebujete, ale můžete třeba: hrát si s dětmi nebo je něčemu užitečnému a zajímavému učit; sám se něco učit; pít pivo; povídat si se svojí ženou (se svým mužem); pozorovat svůj nádech a výdech; jen tak koukat z okna; vydělávat peníze; utrácet peníze. A tak dál. Tohle všechno je prospěšnější, než když ausgerechnet vy půjdete k volbám, prostě proto, že vaše vlastní, individuální účast ve volbách nemá žádné, ale opravdu žádné, účinky.
Výsledky voleb ve skutečnosti ovlivní pouze lidé, kteří ovlivní to, zda a koho budou volit ostatní. Takže ve volbách má smysl kandidovat, agitovat, propagovat, masově informovat a ponoukat, ale ne volit. Pokud jste veřejná figura (což vám nepřeju), pak to, že se stavíte a zavolíte si, pokud to tedy někdo natočí, význam má, ale ne kvůli vašemu hlasu, ale proto, že to inspiruje ostatní. Je tudíž lepší, když čas, který byste strávili účastí u voleb, strávíte nějakou formou hromadného povzbuzováním ostatních, aby volili. Kritici nevoličů ve svém psaní vždycky zopakují to věkovité cliché, že ve volbách prohrávají ti, kteří k nim nešli (i Filip Outrata to zopakoval). Je to přesně naopak. Největším loserem těchto voleb je Filip Outrata, který vyplýtval svůj čas tím, že v nich bez přiměřeného účinku volil; a článek, kterým, kdyby do něj byl nahňácal méně nenávisti, mohl někoho povzbudit k tomu, aby volit šel, napsal až po volbách, když už bylo po všem.
Teď je jistě třeba se vypořádat s námitkou, která má formu „ale co kdyby tohle udělal (řekl, myslel si) každý...“. S tou jsem se vypořádal jednou provždy ve třetí třídě: „to se, souško učitelko, nestane“. Tedy, stát se to může, ale ne mojí vinou. Nic z toho, co můžu jako řadový volič udělat, nemá vliv na to, jestli si marnost vlastní účasti ve volbách uvědomí v nadkritickém množství ti ostatní. Kdyby se tenhle text stal bůhvíjak populárním a hodně lidí si ho přečetlo a zařídilo by se v příštích volbách podle něj, to by byla jiná. Ale to se nestane. Můžeme zůstat v klidu.
Autorovi tak zbývá jen vysvětlit, proč sám k volbám chodí, a taky proč napsal tenhle „článek“. Inu, iluze našeho vlivu ve volbách je iluze užitečná. Pokud ji sdílí dost lidí, způsobí, že volby proběhnou, a pokud jde všechno dobře, oddálí se nastolení diktatury. Nestačí to, ale není to málo.
A sloupek jsem napsal, protože mě to bavilo. A protože nemám rád, když někdo pohrdá lidmi, které nezná, a píše o nich, že jsou hloupí, lhostejní, a podobně. Takovým psaním začaly všechny diktatury. (Někdy bylo i referendum.)
Tak dobrou.

P.S. Filip Outrata jistě napsal i zajímavé články, jinak by mu snad nepublikovali tenhle. Slibuju, že si nějaký přečtu. Ať je mu dobře, tak jako všem bytostem.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Rudi Koutek napsal(a):

To uz sou zase s prominutim kecy.
Pripomina mi to berlinske autonomy a jedno z jejich hesel:
"Kdyby volby neco znamenaly, byly by uz davno zakazane."
31. 05. 2014 | 02:46

patriot napsal(a):

Volby jsou úžasná věc!

Ze stovek či tisíců korytchtivých nemakačenků si občané mohou svobodně vybrat stanovený počet korytchtivých nemakačenků!
31. 05. 2014 | 07:30

Jana Pechová napsal(a):

Diktatury nezačaly urážením lidí v novinových sloupcích a komentářích. Začaly tím, že si lidi masově zvolili člověka, který v sebepropagaci sáhnul do nejbolavějších míst a slíbil, že je rychle zahojí.
Uvěřit takovému slibu lze snadno - pokud se člověk nezajímá, neposlouchá, nepřemýšlí. Demokracie potřebuje vzdělané lidi - a rozhodně tím nemluvím o počtu vysokoškolských titulů.
Říkáme-li, že demokracie sice není ideální, ale je nejméně špatným způsobem organizace života společnosti, pak zároveň říkáme, že je to způsob, který vyžaduje naši stálou pozornost a péči, protože nevybíráme ideál, ale třeba taky jen to nejméně špatné.

Pokud k volbám nepřišlo přes 80% národa, pak to na tu pozornost a péči, a taky na vzdělanost, neukazuje. 80% národa nejsou "někteří" lidé. 80% národa je společenský trend, převládající způsob myšlení. Signál o hlouposti - nikoli jedincově.
Ten, kdo si místo volby hraje s dětmi, jim zároveň dává příklad; kdo se místo cesty do volební místnosti vzdělává, nechť se nediví, pokud za nějaký pátek to vzdělání nemá šanci uplatnit.
31. 05. 2014 | 08:36

JAD napsal(a):

Jana Pechová napsala:

.....Signál o hlouposti - nikoliv jedincově.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++
Milá kolegyně, pokud Vám dobře rozumím, považujete 80 % národa za masu, v níž dominuje hloupost. Je to Váš pohled a já jej plně respektuji. Za sebe mohu jednoznačně říci - oněch zbylých cca 20 % představuje tvory nemoudré, nepřemýšlející a zejména ochotné uvěřit kdejaké předvolební slibotechně, nemající přečasto s povolební realitou pranic společného.

Tajně si přeji, aby čeští kandidáti konečně pochopili, že občanstvo nelze donekonečna považovat za stádo bytostí s velkýma ušima. Zatím se však zdá, že pochopení tak prostého požadavku se vymyká intelektuálním možnostem drtivé většiny našich korytkářů.
31. 05. 2014 | 09:45

Marian Sokol napsal(a):

...půjdu k volbám vždy, pokud budu mít možnost vyjádřit, že jsem si nevybral a proč.
Menší zlo je stále jen zlo, které volbami legitimizujeme a dovolíme mu růst...
Za zlo nelze považovat to, co není zcela podle mých představ, můj ideál.
31. 05. 2014 | 09:47

Pavel13 napsal(a):

Děkuji pane Krištofe, výborný text. Už jsem psal panu předsedovi ODS pod blog, že atraktivitu voleb pro voliče určují politici skrz volební systém a dal mu pár námětů, např.
- Zrušit 5% hranici pro odepsání nepohodlných malých stran. Část voličů je opravněně naštvaná, že šla k volbám zbytečně zbytečně.
- Pořadí kandidátů určovat přímo dle přání voličů, nikoli podle zásluh pro stranu. Pak přibude situací, kdy i jeden hlas může rozhodnout o zvolení-nezvolení daného člověka.
- Volit napříč stranami, aby si volič nemusel vybírat jen část svých oblíbenců.
... dalo by se toho vymyslet více a netvrdím, že musíme hned všechno převrtat. Proč má volič jít k volbám, kde už je většina určena pořadím na kandidátce a silou předvolební kampaně? Vám vadí, že kritizují pisálkové, politici nejsou o nic lepší. Mnozí neúčastí obhajují svůj náhlý neúspěch. Hlavně, že jim nevadí natřásat se před volbami před veřejnoprávními mikrofony na základě pozvání založených na průzkumu nepatrného (kdovíjakého) vzorku voličstva. Já jsem u voleb vyjímečně nebyl. Jediná škoda je, že piráti přišli o 30 Kč. K tomu, aby přestal dělat ostudu v Bruselu poslanec Zahradil bych nepřispěl vůbec.
31. 05. 2014 | 10:03

Jana Pechová napsal(a):

JAD
Svůj pohled ještě víc objasním:
Jít volit znamená být schopen najít přijatelný kompromis (ostatně, to je jeden ze základů demokracie). Nejít volit je mlčení, rezignace.
Čeští korýtkáři budou vždycky vidět ve voličstvu stádo. Rezignaci jen uvítají, kdyby měli volit pouze sami sebe.
31. 05. 2014 | 10:19

Thälmann vor uns, wie er war napsal(a):

Milý Rudi, jakkoli mohou berlínští autonomové vypadat navenek zaostale a prostě, budou na tom s kognitivními schopnostmi asi lépe než vy.
To heslo je rozšířené po celém světě a kupodivu nejvíce v Americe, kde se vyrábí jako bumper sticker.

Vezměte si to z druhé strany. Světový četník odposlouchává vaši kancléřku na soukromém telefonu, když si stěžuje na hemoroidy. A ta si to v pohodě nechá líbit, ačkoli si z ní za to kabaretiéři dělají srandu. Položte si otázku, kdo tedy vlastně vládne v BRD? Besatzungsmacht.

Nebyla BRD mezi evropskými zeměmi, přes které pod hrozbou sestřelení nesmělo přeletět letadlo bolivijského prezidenta?
Kdo vládne těm evropským zemím?
Besatzungsmacht.

Mohou za takových okolností hrát volby nějakou roli?
Američani to po dvou prezidentských kampaních slibujících změnu musí opravdu vědět nejlépe.

PS. Ve skutečnosti to vědí nejlépe Češi, kteří na takové volby kašlou.
A Slováci. Možná ještě zreviduji svoje mínění o nich, třeba mají křivku učení strmější naž 1°?

Pro vás ne, ale pro němčiny znalé sociálně smýšlející občany:
http://www.youtube.com/watch?v=8vFL0QWxugI
31. 05. 2014 | 12:01

Vincenc napsal(a):

Se tu u monitoru směju, takhle solidně napsanej totální blábol už jsem dlouho nečetl (solidně napsanej, protože je vtipnej, blábol proto, že "Ve volbách na tom, zda nebo koho budete volit vy, nezáleží. Záleží na tom, zda a koho budou volit ti ostatní, ne jednotlivě, ale v souhrnu." je zjevnej nesmysl).

Jinak fuck the system přístup je samozřejmě sexy, obvykle tedy spíš když je člověku 15, ale co na tom, pluralita je pluralita.
31. 05. 2014 | 12:04

Rudi Koutek napsal(a):

Thälmann vor uns, wie er war napsal(a):
"Milý Rudi, jakkoli mohou berlínští autonomové vypadat navenek zaostale a prostě, budou na tom s kognitivními schopnostmi asi lépe než vy.
To heslo je rozšířené po celém světě a kupodivu nejvíce v Americe, kde se vyrábí jako bumper sticker."


Predstavte si, ze vim, ze je to heslo rozsirene po celem svete. Ja o tom pisu, protoze je to tady toho u nas nasprejovano do aleluja.
Vy tomu heslu opravdu verite? Na svete bylo uz prece tolik svobodnych voleb, ktere toto heslo popiraji.
Odkud vite, ze nejsem socialne smyslejici obcan?
31. 05. 2014 | 13:42

Rudi Koutek napsal(a):

Vincenc napsal(a):
"Se tu u monitoru směju, takhle solidně napsanej totální blábol už jsem dlouho nečetl (solidně napsanej, protože je vtipnej, blábol proto, že "Ve volbách na tom, zda nebo koho budete volit vy, nezáleží. Záleží na tom, zda a koho budou volit ti ostatní, ne jednotlivě, ale v souhrnu." je zjevnej nesmysl)"Taky jsem si rikal, co to je?
Prvni co me napadlo bylo:
"Nemusis se chovnat slusne, na tom vubec nezalezi, zalezi na tom, jak se budou chovat ostatni, ne jednotlive, ale v souhrnu"
31. 05. 2014 | 13:49

Scarabeus napsal(a):

Volby mají takový význam jaký jim dáváme sami. Samozřejmě existují politici, kteří s výsledky voleb umí manipulovat, umí je zobchodovat, případně i další nedobré záležitosti.

Byl jsem u okrskové volební komise, přesvědčil jsem se, že když jde někdo k volbám, tak by si měl přečíst volební zákon, aby eventuálně, se svým jedním hlasem, neudělal něco co nechce.

Jakýsi neznámý(volby jsou tajné) volič chtěl dát záměrně neplatný hlas, zároveň chtěl dát najevo co si o volbách do EU myslí. Nepřečetl si volební zákon, takže nevěděl, že volební hlas je neplatný když:
1. volební lístek je přetržený
2. volební obálka je prázdná, tzn. není v ní žádný volební lístek
3. ve volební obálce je více volebních lístků než jeden

Neznámý volič udělal něco jiného. Vzal jeden z volebních lístků, přes všechny obsažené jména udělat škrt, volební lístek 2x(křížem) přeškrtl, navíc připsal něco v tom smyslu, že nevolí nikoho, protože si ze všech kandidátů nikoho nevybral.

Zažil jsem překvapení když ostatní členové okrskové volební komise takto přeškrtaný a upravený volební lístek považovali za platný. Podle volebního zákona platný byl, podle zdravého rozumu, možná i ústavy, platný nebyl. Z volebního lístku, který volič zamýšlel jako neplatný, se, podle volebního zákona a názoru většiny členů okrskové volební komise, stal volební lístek platný. Naštěstí neznámý volič přeškrtal volební lístek politické strany, která ve volbách dostala jen setiny procent, takže tento (nakonec platný) volební lístek volby, nějak zásadně, neovlivnil, ani nemohl.
31. 05. 2014 | 13:59

Jáchym napsal(a):

Vyznání člena strany, se kterou Vůbec, ale Opravdumlask Vůbec nemá nic spoečného Jana Pechová:

"Kalousek nás dovezl na pitevnu.
Babiš tam veze ČSSD. My i oni jsme zradili voliče, říká exposlanec ODS"

30. 5. 2014 6:24
ROZHOVOR
*******************
Podle bývalého europoslance ODS Ivo Strejčka je výsledek jeho strany v eurovolbách zklamáním a strana je nevýrazná. Miroslav Kalousek dovezl ODS na politickou pitevnu. A je naprosto zřetelné, že sociální demokraté jsou již také na vozíku, který do té pitevny tlačí Andrej Babiš.

(Anketa:
Měla by Evropská unie vrátit některé pravomoci národním státům?
EU by se měla zrušit - 33%
Ano, je třeba významné omezení pravomocí EU - 57%
Nechme to tak, jak to je - 1%
Naopak, Evropa se musí ještě víc integrovat
- 9%
hlasovalo: 5826 lidí)
*******************************************
Co vám dalo a vzalo deset let v Evropském parlamentu?

Považuji to za unikátní zkušenost. Těch deset let jsem viděl evropskou integraci hodně z blízka a zevnitř. Těch deset let bylo obrovskou změnou pro členské země EU. Byla to obrovská škola a považuji to za velmi cenné.

Když se ohlédnete, šlo se zhruba 20 českými europoslanci nějak zásadně hájit a prosadit české národní zájmy? Nevypovídá nízká účast českých voličů i o tom, že si uvědomili, že tam jejich zástupci stejně nic moc prosadit nemohou?

Těch deset let mě tam mimo jiné přesvědčilo o tom, že vážná politika, reálná politika, souboj o prosazení zájmů, se děje úplně někde jinde než v Evropském parlamentu. To se děje na Evropské radě mezi lídry členských států či na radách EU, tedy radách ministrů členských států. Tam se prosazují reálné zájmy. Evropský parlament je pouze fíkový list, který má EU dát punc demokratické formy. Ale fakticky má Evropský parlament minimum pravomocí na to, aby cokoli ze zásadních zájmů mohl ovlivnit.

Lze si hrát, že tam budu takzvaně obhajovat třeba zájmy spotřebitele, ale ta velká hra a velké zásadní rozhodování o budoucnosti EU-27 probíhá jinde. Všichni, kdo nyní přichází do europarlamentu a myslí si, jak to všechno změní, tak se velice brzy hořce přesvědčí, že to je možné jen velmi okrajově, pokud vůbec."
(Kráceno)
31. 05. 2014 | 14:42

Jana Pechová napsal(a):

Jáchym
Volič, který chce dát najevo nespokojenost s EU, by to mohl udělat například vhozením prázdné obálky do urny.
Pak by bylo patrné, že má nějaký názor.
Pokud by bylo výrazné procento neplatných hlasů, o něčem by to vypovídalo.
Nejít k volbám není názor. Sice to taky o něčem vypovídá, ale nezpůsobí to zhola nic.
31. 05. 2014 | 14:54

Thälmann vor uns napsal(a):

Rudi
Samozřejmě nevím o vašem smýšlení víc, než se dá odvodit z otázek, které nám zde občas kladete.
To logicky nemůže být nijak mnoho.

Na druhou stranu mi to nijak nebrání mít vás uloženého v mysli jako určitý model, asi takový, z jakého pan Metelka předvídá světové katastrofy (které vždycky nakonec přijdou, ale obvykle ne proto, že je pan Metelka předpověděl), a tuto představu v komunikaci s vámi používat.

Pokud náhodou jste sociálně smýšlející občan, velmi jste mě potěšil.
Jistě pak umíte odpovědět na 100 let starou otázku:
Wer hat uns verraten?

PS. Přesto, že na rozdíl od vás na nic podobného jako svobodné volby nevěřím, k volbám se poctivě dostavuji a volím podle svého svědomí.
Prostě nehraju falešně, i když karty jsou cinknuté.
31. 05. 2014 | 15:03

argun napsal(a):

Pane Krištofe

napsal jste skvělý text! A navíc vtipnej. Tleskám a zdravím!
31. 05. 2014 | 15:13

argun napsal(a):

Jo pardon, autorství má někdo jinej, ale to nevadí. Vám patří potlesk za zveřejnění.
31. 05. 2014 | 15:16

modrý edvard napsal(a):

Tak jsem si vzpomněl na volby na Floridě.
31. 05. 2014 | 15:25

Rudi Koutek napsal(a):

Thälmann vor uns
Netvrdim, ze verim ve svobodne volby.
Jenom nesouhlasim s uvedenym heslem, protoze nepravdivost uvedeneho hesla, potvrdily desitky voleb ve svete.
Wer hat uns verraten? Otazka je, kdo jsou ti uns, ale Vy urcite cekate na odpoved - die Sozialdemokraten.
31. 05. 2014 | 15:30

Jáchym napsal(a):

Jana Pechová napsal(a):
Jáchym
Volič, který chce dát najevo nespokojenost s EU, by to mohl udělat například vhozením prázdné obálky do urny.
Pak by bylo patrné, že má nějaký názor.
Pokud by bylo výrazné procento neplatných hlasů, o něčem by to vypovídalo.
Nejít k volbám není názor. Sice to taky o něčem vypovídá, ale nezpůsobí to zhola nic.
******************************************************************************************
Volič měl tři možnosti :
1) Jít k volbám a zvolit poslance, kteří jsou v Bruselu prd platní

2) Jít k volbám a hodit prázdnou obálku, aby si to, že jsou prd platní, uvědomili kromě zdrcující většiny občanů nakonec i občané - poslanci

3) Jít k volbám a zvolit poslance, kteří mohou - možná - zpomalit o několik hodin či dnů pád do propasti a doufat, že se během toho času navíc stane zázrak.

(Pro vaší informaci - uvažoval jsem o všech variantách a nakonec zvolil třetí. Člověk musí, má -li na výběr pouhou trojici srovnatelně iracionálních řešení, nakonec jedno z nich vybrat... )
31. 05. 2014 | 15:35

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Nemyslím si, že jsou volby jen rituálem bez ceny.
Naopak věřím tomu, že kdyby lidé v 30.letech v systému tehdejší výmarské demokracie dokázali volit ne jen PRO, ale hlavně PROTI, mohlo dojít k tomu, že nemuselo dojít k tomu, k čemu pak i později došlo.
:-)))

Principialně je pak vadné to, že volič " díky" tomu, že nemůže svůj hlas - a tak v agregátu určitého počtu takových odvolávaných hlasů i svého poslance - odvolat. Tedy v okamžiku kdy je jeho hlas agregátním zpracováním a vyhodnocením prakticky nihiizován, je nihilizováno i faktické vyjádření jeho vůle a moci. A tak i odpovědnosti.
V podstatě je to ale lehce zadministrovatelné, po stránce technické i procesní.
Lidé ale na toto netlačí, pouze smolí kokotiny do novin.
31. 05. 2014 | 16:19

Jana Pechová napsal(a):

Jáchym
Nevím, co vás vedlo k tomu, abyste mi zde předložil výňatek z rozhovoru s Ivo Strejčkem. Postoj ODS vůči EU dosti hrubě nesdílím - a o aktivitách pana Strejčka na půdě EP jsem jaktěživa neslyšela. Ten jeho pláč mi hodně připomíná trapnou sebeobhajobu vlastní neschopnosti.
Stejně tak ten tisíckrát opakovaný blábol o prosazování českých národních zájmů. To je podobné, jakoby fotbalista vybraný do národního reprezentačního týmu slíbil doma v Horní Dolní, že tam prosadí pravidla z jejich místního sranda mače.
Zkuste najít podobný rozhovor s paní Roithovou, která nás myslím na evropské půdě zastupovala velmi slušně. Řekla bych, že ho nenajdete: ta dáma totiž pochopila, oč běží.
31. 05. 2014 | 16:20

Jáchym napsal(a):

J. Pechová 16:20 :
"Zkuste najít podobný rozhovor s paní Roithovou, která nás myslím na evropské půdě zastupovala velmi slušně. Řekla bych, že ho nenajdete: ta dáma totiž pochopila, oč běží."
*********************************************
Nezbývá mi, než s Vámi souhlasit.
Pochopila, oč tu běží - a šéfové pochopili, že pochopila.

Paní Roithová je možná jednou z těch, kteří spoluvytvářejí z naší země zdánlivě "nepotopitelnou letadlovou loď" pro t.č. nejagresivnější sílu této planety.
(Kdysi se tak říkávalo Brežněvově Kubě - ale velmoci se vystřídaly, přišel jinší sekáč...)

Zkuste alternativní pohled:

"Snad jen Bělobrádek koordinoval noty se zámořskými šéfy tak ochotně jako doktorka Roithová.
Copak by ale jinak mohla/mohli být tak vysoko v nomenklatuře Lidovců - tomto inkubátoru nejpilnějších zastánců likvidace nejen našeho státu, ale v konečné fázi i Evropy jako takové?
Nevím, zda také usíná se slovy Fuck the EU ! na rtech, nebo zda se jen občas převaluje za bezesných nocí, hryzána posledními rudimentálními záchvěvy svědomí."
31. 05. 2014 | 18:03

Jana Pechová napsal(a):

Jáchym
Vnímáme realitu zjevně velmi odlišně.
Váš úhel pohledu vám neberu, ale nejspíš se s ním dost blbě žije.
31. 05. 2014 | 18:42

Yosif K napsal(a):

Levicoví skuzhralové okolo týdeníku Referendum odkopávsjí své ledví.

Blbý proletariáte, nevoliš spolejhlivé levicové vlády, volby jsou tím pádem škodlivé, je čas nastolit "osvícenou levicovou totslitu". Všem psak buide lépe, vše pude jako po másle, vše bude skvělé, jsko pod dobrotivým gosudarem Putinuškou lstivou liškou.
31. 05. 2014 | 20:04

slavwin napsal(a):

Myslím že malá účast nemusí být negativní jev. Mne většinou zdvihne postavit hráz když někoho nechci. 1 kolo nakonec i to druhé prezidentských voleb bylo ve znamení, že mnoho z nás nechtělo Zemana. V těchto volbách byl pro mne negativní p. Zahradil. Nějak jsme věřili že odesáci jsou prohlédnutí a že těch pár odesáků jej vykroužkuje. Těch 20% zvolilo to co se čekalo. Volili většinou odborníci a to přece nemůže být špatné.
31. 05. 2014 | 20:13

Yosif K napsal(a):

Pohrdáním voliči a volebním procesem vyniká též rudohědý mudrolín Keller. Čiší to z jeho článků.
1) Voliči kteří volí pravici a nepatří mezi horní 1% jsou schizofrenní hlupáci - volí proti sobě - co s tím - schizofrenní hlupáci by asi neměli by mít hlasovací právo. Též by nebylo maarné pozavírat redachtory kteří obyčejné občanyx smýšlející jinak než Keller "matou".
2) Kellerovi studenti kteří shánějí podpisy proti korupci jsou hlupáci. Boj proti korupvi je marný pokud nebu zničen "dnešní system který hromadění bohatství a korupci umožnuje" = to jest kapitalismus ......
dadadada.....
jest třeba zachránit proletáře před sebou samými, jest třeba zavést "nový system" kde bude o zasloužených požitcích jednotlivců rozhiodovat nějaké politbyro s Kellerem v čele.
31. 05. 2014 | 20:24

Scarabeus napsal(a):

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde:

"V podstatě je to ale lehce zadministrovatelné, po stránce technické i procesní."

Toto by mě zajímalo. Pro Vás lehké, ale když jsem o tom přemýšlel, tak na řešení, které by bylo "lehce zadministrovatelné, po stránce technické i procesní" jsem nepřišel. Zkuste to popsat.
31. 05. 2014 | 20:37

Scarabeus napsal(a):

.... ještě dodatek k příspěvku 31.05.2014 20:37:

Téma: 'odvolat poslance'.

Poslanec bude hlasovat pro zvýšení daní ... a jeho voliči, kteří v žádném případě nechtějí vyšší daně, jej odvolají. Co když zvýšení daní bude v zájmu státu/společnosti, jiné opatření, v dané situaci, nebude možné ..... ale voliči, navzdory všem rozumovým argumentům, to pojmou emočně, tzn. každý jednotlivý volič podle své osobní peněženky, tzn. "vyšší daně nechci, poslanec mě zradil, budu hlasovat za jeho odvolání".
31. 05. 2014 | 20:50

Husák Gusta,hezky zhusta . napsal(a):

Za naší vlády -vlády lidu pod vedením KSČ se k volbám chodilo !
Dokonce účast voličů byla i 96% !!!
Proč asi ?
Národ cítil,že se o něj strana stará ! Proto volil a miloval KSČ !
Koho si dnes může ve volbách vybrat?
Nabídka je v současnosti bohatá a pestrá !
Zloději,podvodníci,politikáři,zbohatlí komunisté-zrádci,blbci,
korupčníci,skandalisté,sexuální úchyláci,podnikavci s politikou,
často i lidé kteří by spíše patřili do péče lékařů a jejich ústavů.
Lid cítí marnost !
31. 05. 2014 | 20:54

uitghts Please napsal(a):

Je pro mne obveselující sledovat, jak média a režimní horlivci naříkají nad "nemanifestační" neúčastí voličstva, a jak absenci u voleb pojímají coby mravnostní delikt.
Mohu jen poukázat na to, co jsem tu psal již víckrát, že totiž volby nejsou nic než šidítko, lízátko pro dětinsky laděný elektorát, taškařice operetního střihu.

A pak ten do zmrzení opakovaný slogan, že prý "demokracie je nejlepší ze všech špatných způsobů..."
Pochopitelně není možné, aby mezi špatnými věcmi bylo něco, co lze označit za "nejlepší".
Volební panoptikum, kdy ochotník zvaný "volič" vybírá z regálu mezi produkty, které mu tam vyskládal obchodní řetězec - a nic jiného vybrat nelze - má dodat elektorátu pocit, že může něco ovlivnit. Aby dal pokoj, srocoval se pouze na stadionech a vůbec moc nepřekážel.

A říká-li se, že kde nemůže uspět rozum, tam si osedlá lenost, pak je to náš případ.
V konečném důsledku není tak moc důležité, že české voličstvo se nedostavilo, protože by bylo moudré, nýbrž protože je líné. Roli hraje hlavně to, že alespoň jednou za čas unikla významná část tuzemských obyvatel ponížení, které by utrpěli, kdyby se řadili do front před urnami....
31. 05. 2014 | 21:45

Scarabeus napsal(a):

Husák Gusta,hezky zhusta . :

Vy to asi myslíte vážně ... o to hůř.

Ten Váš příspěvek ani jako vtip není dobrý.

Když vtip, tak se mně, na téma politika( co jsem objevil v poslední době), líbila Iva Pazderková.
http://www.youtube.com/watch?v=AnRAiXbdp10
http://www.youtube.com/watch?v=h8Xy6Rn_hmY
31. 05. 2014 | 21:48

Rudi Koutek napsal(a):

Husák Gusta,hezky zhusta . napsal(a):
"Za naší vlády -vlády lidu pod vedením KSČ se k volbám chodilo !
Dokonce účast voličů byla i 96% !!!
Proč asi ?
Národ cítil,že se o něj strana stará ! Proto volil a miloval KSČ !
Koho si dnes může ve volbách vybrat?"V socialistickem Ceskoslovensku byla volebni povinnost.
Ta volebni ucast byla vyssi, lidi nevolili maticku stranu z lasky, ale protoze drzeli hubu a krok.
31. 05. 2014 | 21:54

Gru napsal(a):

Příspěvek s nickem "uitghts Please" je můj. Recaptchu jsem vkopíroval nechtě do rubriky Jméno.
31. 05. 2014 | 21:54

Pepa Repao napsal(a):

My s Fandou mame jasno. S volbami je to jako se sexem.
Sex je taky volba
Dobrovolne a s chuti.
Kdyz je to musis Fando musis nezajem.
Zvaste kdyz jde o frigidni motovodlo bruselske
31. 05. 2014 | 22:36

Maximus napsal(a):

Pepa Repa
My s Fandou mame jasno. S volbami je to jako se sexem. Sex je taky volba
Dobrovolne a s chuti.
.........
No nevím, od určitého věku je sex pudová záležitost, buď to pude nebo nepude! (-:

Jáchymovi
Dnešní vaše některé repliky byly hodně dobré, jen poněkud zastřeně napsané a bohužel jen někteří pochopí jejich smysl.

Dobrou noc.
31. 05. 2014 | 23:36

franky napsal(a):

Inspirující blog
Není možno jednostranně odsuzovat 80 % oprávněných voličů jako nevzdělaných, nezodpovědných apod.. Než někdo něco takového prohlásí, měl by si provést analýzu struktury občanů, kteří se voleb zúčastnili a kteří se nezúčastnili, jakož i důvodů neúčasti. Možná, že bychom zjistili, že vlivem zkušeností z předchozích voleb se mnoho dříve naivních "ovčanů" změnilo v myslící občany a odmítli se angažovat v komedii.
01. 06. 2014 | 10:30

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Scarabeus
Už jsme to tady kdysi trochu prodiskutovávali s panem Schlimbachem. Takže jen v náznacích..
Elektronizace voleb - rovná se možnost odvolat jak hlas , tak /při nějakém parametru sumy odvolávaných hlasů/ i poslance ...on line, v podstatě je pak vyřešeno i referendum k ad hoc záležitostem, je zde potenciál k tvorbě slutečně účinných občanských ale i odborných platforem...
Dále např. postupně možnost provést volbu losováním...
Největší problém - zabezpečení proti zneužití. Včetně zneužití informací o tom, jak kdo hlasoval, verifikační procesy (např. ověření oprávněnosti odvolat hlas ve směru daného poslance, strany) by musely být striktně chráněny před monitorováním zvenčí atd.
Já bych přidal trochu kleisthenovského volebně-územního těsta. Vysvětlovat to ale nebudu - viz Kleisthenes + rozdělení do fýl, ale ještě lépe Bleicken : Athenská demokracie.

Tkzv. demokratický svět se už naučil jak společně tento svět v několika minutách zničit, ale neumí ho společně v několika minutách tvořit, dotvářet - to je absurdní.
01. 06. 2014 | 12:16

ščastný euroobčan napsal(a):

To Jana Pechová
Nejsem sociolog, nicméně si myslím, že:
1. Značná část lidí prostě strávila čas jinak, než hrou na demokracii
2. Volbou ANO dala značná část občanů najevo, že už jsou připraveni akceptovat zjevnou pravicovou diktaturu
3. Účast by byla ještě zhruba o procento nižší, kdyby k volbám nešla část voliči Svobodných (protestní hlasy primárních nevoličů, kteří viděli v průzkumech, že se blíží k 5%).
4. Nízká podpora voličů nacionálním stranám nesvědčí o multikulturálnosti našich voličů, ale o tom, že se majitelům státu úspěšně daří neinformovat obyvatele ČR o problémech EU.
5.Majitelé EU z toho doufám udělají rozumné závěry, neb se celá euroatlantická civilizace řítí celkem svěže do pr.ele, jednání Bildenbergu je ostatně za dveřmi.
01. 06. 2014 | 12:58

Scarabeus napsal(a):

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde:

Prostuduji. Děkuji.
01. 06. 2014 | 18:22

fikus napsal(a):

Od toho aby se něco změnilo je revoluce :)
JInak koryto má mantinely kde je dostatek prostoru pro Sobotky i Kalousky.
Pořád se čeká kdo udělá inventuru vývoje pravdy a lásky a ono nic....a proč taky.
Mimo toho je potřeba napravovat křivdy restitucemi a spravedlností pro všechny......nahoře
01. 06. 2014 | 19:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy