Hovory s Egypťany III: bawab Ahmed

09. 06. 2010 | 13:27
Přečteno 4365 krát
Výraz bawáb se v Egyptě používá k označení povolání, které v sobě kombinuje funkci vrátného, domovníka, umývače aut, donašeče nákupů nebo vyzvedávače dětí ze školy. Bawáb tráví všechen svůj čas na židli před vchodem do domu nebo poblíž vchodu. Poblíž vchodu i spí. Ví tedy o všem, co se v domě šustne. Ví, který byt je momentálně volný a komu chodí do bytu jaké návštěvy. Funguje proto i jako realitní agent nebo strážce morálního pořádku. Většinou bydlí v malém pokoji nebo bytě v přízemí i s rodinou, která mu pomáhá vykonávat všechny úkoly, uvalené na něj obyvateli domu. Jeho ušmudlané bosé děti odbíhají pro nákupy, zatímco manželka střeží vchod, když její choť zrovna parkuje auto jednoho z nájemníků nebo majitelů bytu příslušného domu.

Dům, ve kterém jsem v Káhiře bydlel (minulý čas proto, protože jsem již zpět v České republice a při psaní čerpám ze svých zápisků), měl bawábů hned několik najednou. Jedním z nich byl i Ahmed, který za každého počasí chodil v seprané žluté teplákové soupravě a vždycky na mě už zdálky pokřikoval pozdravy, jakmile rozeznal moji postavu vracející se domů ze školy nebo odjinud.

Když jsem Ahmeda poprosil, zda by si neudělal čas na rozhovor, odvětil, že beze všeho. Přesto jsem věděl, že mu musí připadat minimálně zvláštní, když ho cizinec spolu s nějakou neznámou Egypťankou zvou do bytu na interview. Zda byl nervózní nebo přirozeně prostý nemůžu s určitostí říci, výsledkem ale bylo, že jsme z něj nakonec každou větu doslova lámali. Jako z té příslovečné chlupaté deky. I když z té se "tahá" a ne "láme".

Ahmede, pověz nám něco o sobě, narodil jsi se v Káhiře? Kolik ti je let? Co jsi studoval?

Je mi dvacet. Do Káhiry jsem přišel v roce 2003. Jsem z Asuánu. Mám certifikát na automechanika, teď ale dělám bawába.

Co si myslíš o Evropanech nebo o Západě obecně?

No tak maj víc tý svobody a taky jsou víc pokročilý. Jako rozvinutý. Ale dělaj nějaký ty problémy, jako je Izrael nebo v Iráku. Tyhle problémy se pak snaží řešit náš prezident.

A co si myslíš, že si na Západě lidi myslí o Egypťanech?

No, asi si myslí, že jsme pozadu a že jsme ignoranti, ale zas někteří maj dobrý názory.

Co říkáš na vzrůstající náboženský konzervatismus v Egyptě? Třeba jak se ženy oblékaly před třiceti lety a jak dnes. Jak je společnost prosycena náboženstvím mnohem více než před tím?

Tak dřív byla morálka špatná. To se teď vyřešilo a doufám, že se k tomu nevrátíme, jako k těm časům. Určitě si nemyslím, že by na tom (vzrůstající náboženský konzervatismus - pozn. autora) bylo něco špatnýho. Byly teda i nějaký problémy s extremismem, ale dokázali jsme je vyřešit. Teď už jen malá menšina má nějaký extrémistický tendence.

Jaký je tvůj názor na současný vládní režim?

Vláda je dobrá. Nevím, jaká bude v budoucnu.

A koho bys tedy v prezidentských volbách volil?

Volil bych Baradaje. O Mubarakovi toho moc nevím, ale vím, že většina lidí chce změnu, že nechceme dědičnou prezidenturu jako byli Bushovi v Americe.

Chtěl bys žít v Evropě?

Jo.

Proč?

No tak je tam víc svobody, lidi jsou si rovnější a jsou takový přímější. Ale nevím co bude. Rád bych dodělal školu, dá-li Bůh, a pak nemám žádný plány.

Je něco, co se ti na Evropě nelíbí?

Jo, nejsou moc nábožný, neváží si Boha a mají tam hodně kriminality, můžou nosit zbraně a mají tam mafie.

Co si myslíš o muslimských imigrantech v Evropě? Souhlasil bys s tvrzením, že imigranti by měli přijmout kulturu země, do které se stěhují a pokud se nepřizpůsobí, tak by se měli vrátit zpět?

Tak ideálně by měli...se jako integrovat. Asi to záleží kam jdou a záleží na jednotlivci, jaký je, jakou má mentalitu.

Myslíš, že jsou křesťané v Egyptě diskriminování?

Ne, nejsou. Dřív něco bylo, ale teď už ne. Nějaký incidenty jsou i teď, ale není to jako v minulosti.

Co si myslíš, když vidíš nějakou spoře oděnou cizinku v Egyptě?

No tak jsem překvapený a koukám na ni. Nevím, proč si to dělám. Proč si to způsobuje. Jako že se zlehčuje, že degraduje sama sebe. Kdyby tu žila dýl, asi by si to uvědomila a přizpůsobila se.

Co si myslíš o sebevražedných útocích nebo terorismu v islámském světě obecně? Myslím tím, jedni říkají, že takoví lidé jsou bojovníci za svobodu, jiní, že to jsou teroristé, když se zaměřují i na civilní nebo hlavně na civilní obyvatelstvo.

Záleží na situaci. V Palestině to jsou bojovníci za svobodu. Přeci brání svoji zem. Kdybych byl v té samé situaci jako oni, udělal bych to samé.

Je tedy správné, když se zaměří proti civilistům?

Ne, to je asi špatné. Ale když udeříte mě, udeřím já vás. To je logické, ne? Izrael má spoustu zbraní, Palestinci ne. Právo je na jejich straně.

Tak co si třeba myslíš o Usámovi bin Ládinovi?

Statečnej chlap. Už jenom proto, jak ho nemůžou Američani chytit. Udělal to chytře, že je udeřil tam, kde je to nejvíc bolí.

Myslíš to, že zabil několik tisíc nevinných lidí?

Oko za oko, zub za zub.

Jak to myslíš? Co udělali Američani před tím, kdo to celé začal?

Oni začali. Pletou se do věcí a do zemí, do kterým jim nic není. Kvůli nim zemřelo spoustu lidí, akorát to nebylo tak vidět. Kvůli nim taky vzniknul Izrael.

Sleduješ nějaké náboženské kanály na satelitu?

Jo, dívám se, občas, ale spíš to běží tak v pozadí a já dělám jiný věci. Nesnažím se dělat všechny věci, tak jak říkají, že bych je měl dělat.

Setkal ses někdy s tím, že by někdo kázal násilí?

Ne, nesetkal.

Co je podle tebe největší problém v Egyptě?

Nehody. Jako železniční, na silnicích nebo lodích. Vláda by měla najít toho, kdo je odpovědný a potrestat je.

A nějaké jiné problémy?

No tak určitě s bydlením. Je fakt těžký najít byt. Vláda dává lidem co mají pod určitou hranicí příjmu byty, ale trvá to hrozně dlouho a člověk nemá pak šanci se oženit.


Všiml jsem si, že je tu velký problém se sexuálním harašením. Co si o tom myslíš ty?

Jo, určitě. Většinou za to můžou ale ženy. Jak se oblékají, jak se pohybují, jak chodí, provokují. Teď je toho hodně. Dřív, když někdo viděl někoho, jak obtěžuje ženu, tak ho prostě praštili. Dneska už obtěžuje tolik lidí, že je nikdo ani nepraští.

Říkáš, že si za to můžou ženy samy. Ale vždyť jsou obtěžovány i ženy, co nosí niqáb a ty jsou téměř úplně zahalené, jak můžou provokovat?

No tak třeba jak se dívají očima.

Aha. Tak na závěr mi něco řekni o tvých koníčcích, co rád děláš ve volném čase?

Koukám na televizi, hraju hry na mobilu, někam zajdu s kamarády. Miluju fotbal, taky ho hraju. Fandím Barceloně, Realu Madrid, Manchesteru.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Karlík napsal(a):

Ahmed je dobře vymaštěnej :-DDD
09. 06. 2010 | 13:37

iga napsal(a):

Dobry den, Sadi,

perfektni rozhovor!
Skoda, ze se chlapec trochu vic nerozpovidal, obcas padaly opravdove perly.

Nektere otazky by si zaslouzily jeste trochu rozvest, napriklad dotazem, zda Ahmeda jiz nejaka niqabka zpusobem chuze a pohyby oci (vy)provokovala.
09. 06. 2010 | 13:43

Ládik napsal(a):

Někdo by mohl podobný rozhovor udělat u nás s obyčejným člověkem, voličem ČSSD.
09. 06. 2010 | 13:43

voroshilov napsal(a):

Kdyby jste videli tu Kahiru?
Takovy svincik ve meste,takovy chaos v doprave,ti odporne zachody v Nacionalnim muzeji,ten vsudepritomny pach moci...
Welcome to Kahir!

Ale turisticky Egypt je prece zajimavy i kdyz Tunis ve srovnani s nim je oaza klidu,a co tech vojaku a policistu na ulicich?!
09. 06. 2010 | 13:49

ondroun napsal(a):

moc pěkný výlet do duše jednoho egyptského bawába. na tom je krásně vidět, jak je taková "myšlenková jednoduchost" naprosto mezinárodní záležitostí..jen témata jsou v každé zemi jiná.
09. 06. 2010 | 13:54

Terka napsal(a):

Dobry den,
hezky rozhovor. Opravdu se povedl :)

Ahmed zni misty vice, misty mene, ale desive.

A jeho nazor, ze zeny provokuji... Oh jej, no, zkousela jsem se egyptskymi znamymi muslimy vytahnout cast Koranu o zahalovani, prvni aja je prave o cudnem klopeni zraku muzu, az teprve druha cast je venovana zenam a jejich zahalovani. Tak se panove sice citili trapne, ze mam nejake poneti o tom, jak by to melo byt, ale vydrzelo jim to kratinkou chvili.
09. 06. 2010 | 14:21

Tencokida Hnuj napsal(a):

Šádí Shanaáh
Dobrý rozhovor. I takříkajíc nechtěně žertovný. :
...Bawáb tráví všechen svůj čas na židli před vchodem do domu nebo poblíž vchodu. Poblíž vchodu i spí.....Když jsem Ahmeda poprosil, zda by si neudělal čas na rozhovor, odvětil, že beze všeho. :))

Nu, řekl bych ,že rozhovor s certifikovaným automechanikem z odtuď či odjinud, takto třeba z nějaké středoevropské země, by mohl být také v lecčems poučný.
Zkusím to. A když tak se ozvu.

Mějte se.
09. 06. 2010 | 15:02

Vosavbotě napsal(a):

Dobrý den pane Shanaáhu,

díky i za tento rozhovor. Můj osobní dojem je ten, že v naší společnosti by tento Ahmed zaplnil místo nějakého "Taky-skinheada", který dělá vrátného, hraje hry na mobilu, fandí fotbalu "Baníkp..." a vyznává drsnou realitu ulice "oko za oko, zub za zub", ač netuší ani se nezajímá o to, kdo a komu dříve to oko vyrazil.

Zdá se však, že jinak je to srdečný kluk. Doufejme, že vzdělání jeho postoje umírní a kultivuje...
09. 06. 2010 | 15:17

Lištička napsal(a):

Ahmed je hlavička. Moc pěkný vzorek. :) Na 20-letého kluka má tedy tragicky konzervativní názory, co se týče žen. To asi bude tím, že přišel z vesnice.
09. 06. 2010 | 15:28

Karlík napsal(a):

Lištičko,

to nebude vesnickým původem, ale jeho náboženstvím. Ale co čekat, když islám založil jeden pedofil, zloděj a vrah...
09. 06. 2010 | 15:38

Monika napsal(a):

To Karlik: Aniz bych chtela islam jakkoliv obhajovat, s tim pedofilem to moc neprojde, Mohamed mel vetsinu zen notne "za zenitem" :-D
09. 06. 2010 | 15:58

Karlík napsal(a):

Moniko,

devítiletá Aiša byla za zenitem? :-DD
09. 06. 2010 | 16:11

ondroun napsal(a):

Vosovbotě:
přesně to mě taky hned napadlo, takový ten typ bezelstného českého takéneonácíčka: )
09. 06. 2010 | 16:16

Monika napsal(a):

Karlik: tak ona jedina byla takto mlada, vsechny ostatni manzelky byly povetsinou starsi (a o dost) nez Mohamed, jak uz to tak vychazi z toho, ze to byly vdovy po jeho spolubojovnicich..
09. 06. 2010 | 16:39

Karlík napsal(a):

Monika:

Tak ještě nějak omluvte jeho vraždy a bude to OK. :-DDD
09. 06. 2010 | 16:46

Monika napsal(a):

karlik: ja jsem nerikala, ze s islamem souhlasim, jen mam rada, kdyz se pouzivaji spravne terminy ;)
Jestlize se pedofil bere jako patologicka diagnoza v sexuologii, pak bych prosila, aby se tohoto terminu uzivalu v ramci toho, co to znamena. Jestlize vetsina jeho manzelek mela hrube po puberte, asi se o pedofila nejednalo (jakkoliv nesouhlasim s jeho snatkem s devitiletym devcetem, a nakrasne to mohla byt jejich tehdejsi kulturni zvyklost, a dotycna si to rozhodne neodnesla traumatem, ale vzpominala na tatika v dobrem a nejlepsim).
09. 06. 2010 | 16:50

myslím napsal(a):

Monika:
Takže normálně ženatý muž nemůže být pedofilem?
To jsou mi novinky! A tolik odsouzených nevinných mužů.
09. 06. 2010 | 17:21

Monika napsal(a):

Myslim: achjo. Tak jeste zkusim jinak: vzhledem k tomu, ze Mohamed se nemusel ohlizet na spolecenskou akceptovatelnost takoveho pocinu (snatek, potazmo sex, s nezletilou a navic prepubertalni osobou), tak by se dalo ocekavat, ze ve chvili, kdy mu Aisa trosku povyrostla z detskych strevicku, poridi si dalsi mlade.
Ale nemela jsem v umyslu zabredavat do takove diskuze.
Jenom si myslim, ze tvrzeni, ze Mohamed byl pedofil, docela vyrazne kulha.
09. 06. 2010 | 17:52

Tencokida Hnuj napsal(a):

Aiše prý bylo 9.
Měla ho prý ale velmi ráda. Gibbons píše, že dívky v této části světa dospívají dříve.
No, kdysi jsem četl, že nějaká jugoslávská dívka porodila dítě (takto v evropské zemi) právě v těch devíti letech.
Stejně ale - proti Šalamounovi byl Mohamed téměř monogamista. A kdoví, zda se mezi těmi stovkami žen a konkubín nenalezla nějaká , co třeba byla jsště mladší než Aiša.

Zlovolné na celé věci je spíše to, že Mohamed je pro muslimy něco takového jak pro nás třeba konzum.
A tak ihned po nástupu ajátlláhů k moci, snížil se věk dívek nutný pro vstup do manželství právě na těch 9 let.
Což je z pohledu západní kultury zločinem.

pěkná studie o postavení žen v Orientu :
http://geo-asie.upol.cz/upl...
09. 06. 2010 | 18:15

myslím napsal(a):

Monika:
Nic proti Vašemu názoru. Ale pokud má být platný pak musíte doplnit: "Pedofil (zvrhlík) je když má někdo styk s dítětem, jen pokud na to existuje zákon".
Není-li na to zákon, lze i novorozenětem a nejde o zvrhlíka.
Ach jo!
09. 06. 2010 | 18:41

iga napsal(a):

Kydale

pri vsi ucte, ta studie vubec neni pekna. Je to slabota.

Napsat takhle slabou semiarku k postaveni zen v Asii, v uvodu nenapsat o cem a proc se bude psat, zaver pak pro jistotu vynechat uplne, potom vynenechat Cinu(!), a dat to Kdalovi at to kydne na diskusi a tim ze je to pekne... No nevim, jestli za to dostala slecna zapich, tak mi to spis mi pripada, ze nam v Olomouci pestuji polovzdelane gendertety...
09. 06. 2010 | 18:45

Skept napsal(a):

Ahmed se dobře obul do Američanů, kteří se pletou do cizích zemí a podobně. Třeba zrovna Egyptu Američané drze posílají každý rok pár miliard dolarů. Ještěže mají Arabi ty svoje pašáky jako je U.b Ládin, kteří jim za odměnu zabijou pár tisíc lidí.
09. 06. 2010 | 19:10

Tencokida Hnuj napsal(a):

pizga
Co člověk, to názor. Čím větší člověk, tím větší názor.
A tak to má být.

Tencokida Hnuj, pizgo.
09. 06. 2010 | 19:24

iga napsal(a):

Tencokida Hnuj.
:-)
Pardon, napriste se vyvaruji komoleni. Nevedela jsem, ze vam to vadi, jiz vas takto castuji minimalne pul roku. Stacilo naznacit. No nic, vas v kazdem pripade prosim o totez.
Kdybych nebyla velkorysa, tak bych se nastvala.

Na tom, ze ta "studie" je spatna ovsem trvam.
09. 06. 2010 | 19:35

Zacheus napsal(a):

"
Myslíš, že jsou křesťané v Egyptě diskriminování?

Ne, nejsou. Dřív něco bylo, ale teď už ne. Nějaký incidenty jsou i teď, ale není to jako v minulosti."
To jsem si opravdu oddechl - jen kdyby to bylo pravdivé, že:-(.
09. 06. 2010 | 22:31

Čochtan napsal(a):

Kdyby ti blbí bílí politici přestali krmit barevné, tak by mnoho z těch, kteří na ně kydají hnůj, pochcípalo hlady.

Asi bude právě tohle důvod pro tu nenávist. Vědomí vlastní neschopnosti, méněcennosti a závislosti na dobročinnosti nevěřících psů.

Humanismus je demence bělochů.
09. 06. 2010 | 22:45

Michal Macek napsal(a):

nahodou ma ahmed celkem v pohode nazory - az na ty zenske...
10. 06. 2010 | 06:46

Monika napsal(a):

Myslim: nechce se mi do toho jit jeste hloubeji, ale tolik definice toho, co je pedofilie:
Pedofilie je v odborném pojetí trvalá nebo dlouhodobá náklonnost či reaktivita s erotickým rozměrem převážně nebo výlučně vůči nedospělým osobám.
To, ze s Mohamedem nesouhlasim ve spouste veci neznamena, ze kvuli tomu budu tvrdit, ze delal veci, ktere s nejvetsi pravdepodobnosti nedelal.
10. 06. 2010 | 11:10

Daňový poplatník napsal(a):

Pokrokovej nemilitantní muslim, takže už začít vyplňovat doklady pro imigraci, než se rozhodne imigrovat do rasistického Holandska.
10. 06. 2010 | 14:51

bigjirka napsal(a):

Co nedělal? On s tou Aišou nesouložil? Já mám taky devítku (ale je to ráže).
14. 06. 2010 | 14:56

iga napsal(a):

bigjirka

ale soulozil, ale s odporem!
Nebyl prece zadnej pedofil:-DDD
14. 06. 2010 | 15:01

bigjirka napsal(a):

:-))))))
14. 06. 2010 | 18:10

Ivan Hochmann napsal(a):

Zdravím klucí....

*Demence je humanismus bělochů,evropanů obzvláště.
*A s Devítkou se nežertuje.

Už jsem si myslel ,že jste emigrovali do ..Turecka...

Už ty kecy ani nečtu.
Bych rád věděl, co tímto blogem chtěl básník Šádí říci?!

No klasika.....

Ivan.
17. 06. 2010 | 15:21

bigjirka napsal(a):

Ivánku, já s ní nežertuju. Už jednou se mi to nevyplatilo :-/
17. 06. 2010 | 20:55

Zdenek napsal(a):

Pokud někdo toho mladého polsuhu hodnotí jako člověka jednoduchého a s lokálně omezeným riozhledem, nechť se kriticky podívá na tu část diskuse nás "vzdělanějších", o legitimitě a morálnosti jednoho sňatku Proroka s devítiletým děvčetem.Symbol křesťan. kultury,Panna Marie byla "pod zákon", kdyby porodila dnes, Sv.Josef by ještě před 10 lety šel asi sedět, dnes by jej z toho dostaly genetické testy pokud by chtěl, asi ne, takže by šel sedět také. Podívejte kolik čackých přemyslovských předků si bralo z dnešního pohledu nezletilé dívky. Atd. V Indii, dnes bleskově se rozvíjející ekonomice se,i když ne-legálně,ale často, dodnes zasnubují malé děti a k jejich fyzickému kontaktu může dojít i před tzv."zletilostí", dtto hromada tzv. "přírodních národů", o které se moc nestaráme a tudíž si neklademe otázku, zda jejich životní styl resp.kultura je biofilního či nekrofilního charakteru.Ve skutečnosti to je dost složité.Na ostrově Pictarin místní Britové (potomci těch z Bounty) nechápou, proč jim mateřská "vlast" která jim je šuma fuk začala nedavno zakazovat aby si brali za manželky sousedovic dcerky a nechápou to ani ty dcerky. Otázka se rozpadá na několik-zda něco bylo legální/nelegální, kulturní/nekulturní, akceptovatelné v dané době, což diskutující zhusta ignorovali. Dále, zda něco je většinově legální/nelegální,kulturní/nekulturní akceptovatelné dnes.A jak to tu bude za 200 let).Dále biologický aspekt (viz romské dívky,dospívající dříve ale hodnocené (a někdy surově manipulované) "bílými" soudružkami sociálních úřadů.
A hlavně - co vlastně je v lidech. Jakýkoliv svazek může být láskyplný//chladný//surový//úžasný//hnusný. A propos, odhaduje se,že cca 10-15% Čechů především žen zažilo v dětství nechtěný styk s některým z rodičů resp.příbuzných. Ještě,že o tom ten egyptský posluha asi neví.To by byl argument.
18. 06. 2010 | 06:19

bigjirka napsal(a):

Přečetl jsem si to dvakrát, Zdenku. Pokud jste chtěl napsat, že Mohamed nebyl pedofilní loupežník, tak jsem nerozuměl správně. Spíš se mi zdálo, že jste chtěl napsat, že pedofil byl, ale nevadí to. K loupežnictví jste se nevyjádřil, třeba to prohlásíte za kulturní odlišnost. Také jsem nerozuměl s těmi mladými cikánkami. Mají je tedy necitlivé sociálky nechat, ať ve 13 hodí stehna do praku, aby nabouchaly dostatek cikáňat? Vaše úvahy mi připadají pseudointelektuálsky odtažité. Nicméně pokud se chystáte konvertovat k islámu a emigrovat na poušť, přeji šťastnou cestu. Pokud chcete emigrovat jen do Chanova, tak si držte portmoné. Ony už ty třináctky prý jsou dost šikovné.
18. 06. 2010 | 22:32

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy