Arabské protesty a mylné dilema Západu

27. 01. 2011 | 09:34
Přečteno 7368 krát
Události v Tunisku a Egyptě, ale také v Alžírsku, Jemenu a dalších arabských státech boří některé stereotypy západního světa ohledně Arabů a způsobují tak v euro-atlantickém prostoru značný analytický zmatek.

Zaprvé, předsudek o pasivním, osudu odevzdaném Arabovi, který s formulkou na rtech „Dá-li Bůh“ a pokrčením ramen rezignuje na aktivní politickou účast, se bude muset přehodnotit. Mnoho komentátorů se například vyjadřovalo skepticky ke snahám egyptské opozice zorganizovat na úterý masivní protesty pomocí internetových sociálních sítí. Nakonec Egypt zažil největší protest za posledních třicet let a to bez formální účasti Muslimského bratrstva (největší opoziční síly) a za podmínek stanného práva se všemi jeho důsledky.

Zadruhé, „sekulární“ v arabském světě neznamená automaticky „demokratický“ ani „náš“ nebo „dobrý“. Íránské protesty z roku 2009 se západním novinářům komentovaly nesmírně snadněji než ty současné tuniské. V prvním případě se události interpretovaly (do značné míry nepřesně) jako střet sekulární, po demokracii toužící opozice a represivního islamistického režimu. Takový výklad rezonuje s vnitřním přesvědčením západního konzumenta zpravodajství. Ovšem v Tunisku se na okraji propasti ocitl sekulární režim a dlouholetý spojenec Západu a na druhé straně barikády kombinace sekulárních (ale samozřejmě věřících) a islamisticky založených demonstrantů. Záběr demonstrující zahalené ženy domáhající se vyšší spravedlnosti proti režimu, který postihoval nošení náboženského úboru na ulici, se prodává západnímu publiku hůře než fotografie prostovlasé demonstrantky v džínech. A přesto oběma může jít o naprosto stejný cíl: svobodu a sociální spravedlnost.

Zatřetí a nejdůležitější, západní svět se sám vehnal do uměle vytvořeného dilematu: podporovat stabilitu nebo demokracii? V politických deklaracích vztahujících se k Blízkému východu totiž západní vlády používají tato dvě slova v jedné větě vedle sebe, ve skutečnosti ale vnitřně cítí, že se musí přiklonit k jednomu nebo druhému. V případě Tuniska se americká administrativa dlouho zdržovala komentářů a ministryně zahraničních věcí Hillary Clinton ještě 12. ledna tvrdila, že se Spojené státy nepřiklání k žádné ze stran. Francouzi dokonce podle světových deníků do poslední chvíle nabízeli tuniskému diktátorovi Ben Alimu bezpečnostní experty na zvládnutí situace. Teprve v momentu, kdy byl Ben Ali na útěku ze země a bylo jasné, že se jen tak nevrátí, začal Barak Obama chválit statečnost tuniského lidu. Ne tak už egyptského, protože když už se celkem geo-politicky nevýznamné Tunisko obětovalo, mnohem strategičtější Egypt se otevřenému konci potencionálně úspěšných občanských bouří napospas nechat nemůže. I proto Američané a Evropané apelují na zbylé arabské diktátory a autoritáře, aby provedli alespoň nějaké reformy, které by umožnily zachovat stabilitu (ale už ne demokracii) v regionu.

Ve svém nedávném příspěvku na konferenci o bezpečnosti na Blízkém východě jsem se úmyslně odchýlil od hlavního proudu a kritizoval jsem krátkozrakost většiny intervencí Západu v politickém životě arabských zemí a tendenci konzervovat status quo ze strachu z možných alternativ. Uvedl jsem příklad Francie, která si během dvou set let prošla nesmírnými politickými turbulencemi s extrémními výkyvy na obě strany politického spektra než se víceméně stabilizovala do své současné podoby. Setrváváním v mylném dilematu "stabilita nebo demokracie" paradoxně Západ podrývá na Blízkém východě obojí. Demokracii nyní a stabilitu v (teď už ne tak moc) dlouhodobém výhledu také.

Není se proto co divit, že mezi arabskou populací na Blízkém východě je slovo „demokracie“ z úst západního světa spojováno přinejlepším s útlakem a nespravedlností a přinejhorším se strašlivým a odstrašujícím příkladem Iráku (a jeho podle některých odhadů až milionu násilně zemřelých občanů důsledkem osvobozující invaze). Na druhou stranu se je co divit, že slovo „demokracie“ nebylo natolik zprofanované, aby dnes tak hlasitě neznělo ulicemi arabského světa. Tunis se možná obloukem opět vrátí zpět k nějaké formě autoritářského režimu a v ostatních arabských zemí možná protesty nedosáhnou ničeho. Ale to přeci nevadí. Výsledky spontánních masových protestů už tak předčily jakákoli očekávání, vyslaly šokové vlny napříč regionem a vlily novou sebedůvěru skomírající (a současně zárodečné) arabské občanské společnosti. Proces byl zahájen.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Teo napsal(a):

Nemá-li to centrální řízení, není-li to vytvořeno k organizační změně, není-li to vedeno záměrně, pak je tahle revolta odsouzena k zneužití. Kdo se ujme zneužití je ovšem otázka do pranice.
27. 01. 2011 | 10:07

Michal Macek napsal(a):

jeste by to chtelo Lybiji - predstava jak Mubarak s Kaddafim zdrhaj nekam do ruska se mi zamlouva :D
27. 01. 2011 | 10:30

jozka napsal(a):

Michal Macek:

Tak si na tenhle svuj vyrok vzpomente tak dva, tri roky po padu tech panu. Az bude zpravodajstvi plne toho, jak moc nebezpecne jsou militantni islamske vlady techto zemi.

Ostatne, i Iran takhle zacinal. Svrzenim diktatora a dneska je to brano jako pomalu vetsi zlo nez byla Treti Rise...
27. 01. 2011 | 10:34

Petr z Tábora napsal(a):

Víte já jsem prostý člověk, který si nečiní ambice nějak analyzovat. Vidím to pragmaticky. Relativně prozápadní vláda je pro nás lepší než islamistický režim ke kterému to po takových převratech směřuje. Irán je zářným příkladem, ale islamisté posilují i v Iráku, Turecku, Egyptě, Tunisku a dalších dříve relativně nábožensky liberálních státech. Nevadí mi, že nechtějí demokracii západního typu, ale vadí mi jejich nesnášenlivost uvnitř i navenek. Jediný dobrý způsob jak vyjít s militantním islamistou je přestoupit na jeho víru, tak jak to ostatně bylo praxí před tisícovkou let i v Evropě - jenže my jsme už dále.
Ergo kladívko - já těmto změnám nefandím, fandím p.Mubarakovi nebo nějaké reformní změně.
27. 01. 2011 | 10:37

modrý edvard napsal(a):

Když Bush sr. vedl první Válku v Zálivu, a nesvrhnul Sadáma, měl jsem mu to za zlé. S odstupem mnoha let vidím, že zřejmě nedokázal vyřešit otázku : "A co potom?" Přeji všem Arabům, aby se měli dobře, a jsem rád, když u nich probíhá vývoj k demokracii, ale otázka "A co potom?" zůstává. Bojím se, že po úspěšné revoluci (třeba) v Egyptě může přijít diktátor, který bude vnitřní problémy řešit agresí pro "vnějšímu nepříteli".
27. 01. 2011 | 11:08

Sid napsal(a):

V Arábii se prostě objevuje občanská společnost se vším všudy, a my bychom ji měli, jako správní demokraté, podporovat, ne házet klacky pod nohy. Představte si, jaké by to bylo, kdyby v případě ČSSR v roce 1989 se Západ postavil za Husáka a omlouval to tím, že je sice diktáror atd., ale zase je v jeho zemi klid na práci, žádný chaos a problémy?

Západ a pravičáci mají plná ústa demokracie, ale jenom tam, kde se jim to hodí, je to vrchol pokrytectví a je to o to nechutnější, že k tomu přispívá i ČR, která má s nedemokratickými režimy své zkušenosti.
27. 01. 2011 | 11:22

paco napsal(a):

Nerozumim tomu, koho timto a dalsimi svymi blogovymi prispevky autor zastupuje: sveho palestinskeho otce anebo ceskou matku? Ci zajem je pro nej vlastni a ci je cizi?
Pokud patri sem, k teto zemi, Evrope a severoatlanticke civilizaci, pak bych cekal aspon trochu pochopeni pro zajem nas tady mit ze Stredomori (celeho, tj. vcetne jizniho a vychodniho brehu) oblast civilizovanou, racionalne a konstruktivne myslici a zijici. Takova totiz byla za dob starych Reku, Rimanu a do jiste miry i Byzantincu az do chvile, kdy se do ni v 7.stoleti vrhly hordy primitivnich fanatiku ze Stredniho Vychodu omamenych agresivnim nabozenstvim. Z pohledu tohoto zajmu je lepsi, aby si mili Arabove nejdrive zcivilizovali a sekularizovali natolik, ze dokazou mit nejakou demokracii bez rychleho propadnuti do slepe ulicky islamismu. A dokud se tak nestane, at radeji ziji pod nejakym diktatorem, je-li aspon trochu dusevne normalni. Proto nasim zajmem je, aby nynejsi "demokraticke" protesty byly tvrde potlaceny, nehlede na pocet obeti.
Ale tato varianta v pripade p. Shanaaha moc pravdepodobne nevypada, takze evidentne mluvi tady jmenem "utiskovane" arabske masy (a chtelo by se mu poradit, at si ty nudne mantry o utisku konecne nekam strci), ktere zrejme podle nej Zapad porad neco dluzi. I kdyz tentokrat neni jasne, co presne. Vadi mu, ze si od Severni Afriky zapadni lidri ted davaji ruce pryc? Anebo obracene, ze prece obcas nekomu vyjadri podporu a nekomu naopak? Potom bych jej jakozto legitimniho(?) zastupce teto vecne neukojene worldwide Arab nation zeptal, jake vyusteni nynejsi politicke krize si preje v pozitivnim smyslu, jakou politickou silu by rad videl u moci a zda to jeho prani je realne naplnitelne anebo jen zbozne, v rovine idealu. A nakonec, co takova sila muze nabidnout zbytku sveta jakozto model klidneho souziti. Vcetne toho, zda se planuje definitivni vyvrazdeni nemuslimskych mensin a zniceni predislamskeho kulturniho dedictvi po vzoru afghanskych talibu. Je-li odpoved kladna, pak bych doporucoval novou krizovou vypravu, dokud je cas.
27. 01. 2011 | 11:29

růžová růženka růžolící z Růžené napsal(a):

Není se co divit, že Egypt povstal neboť to co provedl Mubarak v posledních parlamentních volbách hraničí s idiocií člověka, který zůstal myšlenkově někde v 80.tých letech minulého století.

Co však bude dál? Bude to jako rok 1848 v Evropě, ale nyní bez intervence carského Ruska? A podaří se jim zakotvit pravidelné svobodné volby za účelem střídání zprofanovaných elit? Pochybuju.

Že by pomohla arabská diaspora ze Západních zemí? A když ano jak? Mnoho otázek bez kloudné odpovědi.

Pár států asi půjde islámskou cestou, ale k teokracii islámského duchovenstva to nedojde. Jiné státy by snad mohli zkusit jinou variantu. V době pádu šáha v Íránu byl Írán bohatší než chudé Turecko. Dnes je poměr bohatství na hlavu obrácený oproti roku 1979 a islamisté v Turecku to dobře vědí. Proto je lze považovat za takové divoké lidovce. Pravda pár excesů občas udělají, ale která partaj ne, že.
27. 01. 2011 | 11:42

em napsal(a):

Michal Macek:

Nejenom tu ale hlavně i Írán a Sýrii, kde vládnou náboženští fanatici a diktátoři.

Jinak autor nějak pozapoměl na Libanon kde se hroutí loutková vláda Hizbaláhu, kterou ve skutečnosti vedou Íránci a Syřané.
Autor se o tom asi nezmínil proto že Hizbaláh podporuje Palestinskou teroristickou zplodinu, ze které autor pochází. Zato v jeho minulých článcích psal oslavné věty na podporu radikálního Muslimského bratrstva v Egyptě (upřímě než Muslimské bratstvo je lepší Mubarak).
27. 01. 2011 | 11:57

dalimír napsal(a):

Dobrý den ! Američané vždy táhli za vůní ropy a všude zasévali jen zmatky a nenávist ! To se týká arabského světa dvojnásob ! Mají problémi ? Ty se léty hromadí všude ! A pokud usilují o demokracii tak až zase tak moc nespěchají ,páč budeli taková jako u nás tak tam budou mít místo jedné zlodějské vládnoucí garnitury jich vícero a navíc po čtyřletém volebním období se střídající ! To bude pro ně mnohem horší protože nakrást si od nuli to je úsilovný a dlouhodobý proces ! Takže být arabem tak bych s tou osvobozovací antidiktátorskou aktivitou zase tak nepospíchal ! Dali.
27. 01. 2011 | 12:04

Targus napsal(a):

To Petr z Tábora:

"Jediný dobrý způsob jak vyjít s militantním islamistou je přestoupit na jeho víru,..."
Ještě existuje způsob druhý, podříznout mu hrdlo rychleji, než to udělá on nám.
Bohužel nám tento způsob zůstane odepřen, neboť za militantním islamistou číhají multikulturalisté a ochránci muslimských - pardon - lidských práv.
Proto nám nezbývá, než se buď sbalit na dlouhou cestu, anebo začít trénovat motání hadru kolem hlavy.
27. 01. 2011 | 12:10

Čochtan napsal(a):

Targusi,
dovolím si nesouhlasit se závěrem. Dlouhá cesta ? Kam ? Islám chce dobýt celý svět. Nezbývá nám, než nejdřív zlikvidovat pátou kolonu islámu v našich zemích a pak vrátit islám tam, odkud vyšel. Do písku arabské pouště.
27. 01. 2011 | 12:16

Michal Macek napsal(a):

jozka
no nevim jestli Reza Pahlavi byl primo "diktator" - autoritarsky vudce mozna,ale diktator?
27. 01. 2011 | 12:20

TNT napsal(a):

jestliže USA tvrdí, že podporují demokracii po celém světe, tak samozřejmě musí zasáhnout proti diktátorovi Mubarakovi, jiná cesta nevede, jinak ztratí další kredit ve světě........USA se v dnešním světe už nemůžou chovat tak pokrytecky jako v dobách, kdy zde byl Sovětský svaz
27. 01. 2011 | 12:31

alna napsal(a):

Vážený pane, představa o pasivním, osudu odevzdaném Arabovi platila možná v době, kdy Karel May psal svoje romány. Současný svět je trošku jiný. Dnešní Arabové s kalašnikovy a se zeleným praporem slaví, když letadlo narazí do věžáku nebo třeba zabíjejí lidi, kteří "urazili islám".
27. 01. 2011 | 12:31

Čochtan napsal(a):

Reza Pahlavi byl osvícený monarch. Rozhodně ne diktátor. Diktátorem byl Chomejní.
Hodně Peršanů dnes lituje jeho odchodu.
27. 01. 2011 | 12:32

dalimír napsal(a):

Přesně tak Čochtan přesně tak ! K vašemu příspěvku není co dodat ! Ale bude to ještě dlouhý a naročný proces vrátit je s evropy všechny znovu do sahary ! DALI.
27. 01. 2011 | 12:33

Tupelo napsal(a):

Soucasne demonstrace v Tunisku Egypte, nedavne v Iranu, dalsi v Libanonu potvrzuji napsane, islamsky svet neni jednolita masa ovecek, ktery nabozensti vudci bez problemu ovladaji, ale je zde videt prvky nespokojenosti, nekdy se socialnim ci ekonomickym pozadim (korupce, Tunisko), jindy s pozadim materialnim (benzin, Iran) nebo treba politickym (Libanon). Demonstranti v techto zemich si zaslouzi uctu za odvahu (viz stanne pravo v Egypte), na druhou stranu je tato mobilizace mozna take diky rozsireni internetu (snahy o jakekoliv jeho omezovani ci cenzury jsou vyzadovany kolem celeho sveta). A aktualne v Egypte, masova ucast obyvatel i pres deklarovany nezajem opozice z Muslimskeho bratrstva je velmi dobry priznak toho, se muze ze soucasnych extremistu stat marginalni skupina (i pres nasilne akce neznamenajici vyznamnou silu).
27. 01. 2011 | 12:43

šimon mág napsal(a):

Revoluce z roku 1979 v Íránu byla zpočátku revolucí levicově liberální, která byla teprve ve svém průběhu „ukradena“ šíitskými fundamentalisty a přeměnila Írán v konzervativní teokratický stát. Ukončila blízké politické, sociální a kulturní vztahy s Evropou i USA. Ajatolláh Chomejní po návratu ze zahraničí se svými stoupenci usiloval o realizaci vize islámského státu založeného především na právu šaría. Mám hodně důvodů věřit, že to, co se dnes začíná odehrávat v islámském světě, je pokračování íránského scénáře.
27. 01. 2011 | 12:50

Rejpal napsal(a):

Zdá se, že autor blogu dobře zná arabskou či perskou mentalitu a jejich snahu skutečně se osamostatnit, ať se nám to v Evropě nebo v USA líbí či nelíbí.

Příklad rozpadu Jugoslavie však varuje, že čas všude není všelékem na různé nedávné i historické rány uštědřené některé společnosti. Nejsem proto velký optimista, že euroatlantická civilizace by měla mít menší obavy z terorismu, pokud v arabském světě budou dnešní diktátoři nahrazeni novými mocipány. Z mého hlediska proto dám přednost menšímu proudu nafty z těchto oblastí, avšak důslednějším kontrolám přípravy možných teroristických akcí včetně třeba posuzování pobytu obyvatel EU v teroristických táborech jako trestný čin.

Příliš nesouhlasím s autorovým názorem (viz jeho přednáška), že cílem arabských útoků nebývají Číňané, neboť k pogromům jak na Číňany, tak i na Indy ze strany Arabů dochází, nikoliv však na vlastním území Číny nebo Indie. Tam se krvavými útoky hlásí o slovo jejich vlastní obyvatelé.
27. 01. 2011 | 12:58

jozka napsal(a):

Macek, Cochtan:

Zalezi na tom, jak mate postavenou definici osviceneho monarchy a diktotora. Ja bych to videl, ze na zacatku mame panovnika, vudce, jenz modernizuje zemi buldozery, tzn. necha srovnat tradicni vesnice se zemi a obyvatele nazene do panelaku a zaroven zemi ovlada zemi pomoci tajne policie, ktera nejedna rozhodne v rukavickach. Zemi vysava a prostredky uklizi na soukroma konta v zahranici. Pokud je s nami, je to osviceny monarcha. Pokud je proti nam, je to diktator :-)
27. 01. 2011 | 13:04

Da.Rock napsal(a):

Pro nás je přijatelnější sekulární diktátor, než demokraticky zvolení islamisté.
I armádou ovládané Turecko je pro nás přijatelnější, než postupná islamizace této země.
Z těch demonstrací bychom se opravdu neměli nijak zvlášť radovat.
27. 01. 2011 | 13:10

Kanalnik napsal(a):

Tato diskuze je srandovni. Docela jsem se zasmal. :) Dekuji.
27. 01. 2011 | 13:18

Sid napsal(a):

Da.Rock: proč tedy USA svrhli Saddáma Husajna, který byl prototypem sekulárního diktátora??
27. 01. 2011 | 13:22

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Dalimír napsal:"Američané vždy táhli za vůní ropy a všude zasévali jen zmatky a nenávist !"

Dalimíre, vy jste poklad!!! Nikdo jiný nedokáže tak odkrýt ledví zákeřných imperialistů jako vy! Ani Brda, ani Admirál, a to je už co říct. Napište toho ještě víc, na Wallstreetu se potom můžeme utlouct.

Hodně tvůrčích chvilek přeje Válečný štváč a vrah z Wallstreetu
27. 01. 2011 | 13:27

buldatra napsal(a):

Možná ve skutečnosti neexistuje žádné mylné dilema západu.
Existuje spíš zvědavost, jak to nakonec dopadne a kdo za tím vším stojí.
Osobně si myslím, že až ta vřava utichne a kouř se rozplyne, demonstranti dodemonstrují, tak popatříme v reálu, jak se přesunuli z bláta do louže. Duchovní otcové se již postarají o jejich blaho.
27. 01. 2011 | 13:49

Ing. N. napsal(a):

Zajímavá zpráva z arabského webu (26.1.2011):

Žena egyptského prezidenta Hosni Mubaraka a jejich syn Gamal, který je považován za následovníka svého otce ve funkci prezidenta, odletěli do Londýna s 97 kufry po masivních protestech v Egyptě. Egyptská oficiální místa toto tvrzení odmítají.
27. 01. 2011 | 14:38

Dalimír napsal(a):

Vrat se do hrobu válečný štváči ! Můžeš si dopisovat se svými kámoši na našem ministerstvu národní obrany ! Saša Vondra Ti určitě vyjde v tříc ! Já s tebou nechci mít nic společného ! Jsem Dalimír-milující mír!!!
27. 01. 2011 | 15:12

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Pro Dalimír:" geniální!!!"
Na Wallstreetu slavíte obrovský úspěch! Nechcete přijet a udělat nám přednášku o zhoubném imperialismu?

Zdraví Válečný štváč a vrah z Wallstreetu
27. 01. 2011 | 15:29

Admirál napsal(a):

Důležité je, aby to, co vyplyne ze změn vyhovovalo většině Egypťanů.

Tunisany a Egypťany vyhnaly do ulic existenční problémy, . Spekulanti na burzách skupují komodity a ceny potravin vystřelily do závratných výšin. Vysoké ceny potravin fungují jako "startér" revolucí spolehlivě. Známá věc.

Tunisanům a Egypťanům asi nebude příliš záležet na formě vládnutí, půjde jim o ty ceny potravin. To se bude blbě zařizovat, ať tam bude vládnout Petr nebo Pavel.
27. 01. 2011 | 16:11

Helmut napsal(a):

Tak tohle me fascinuje. Uplne kazdy (zrejme velci experti na islam a arabske zeme) tady naprosto spolehlive vedi, ze v zemich severni Afriky vznikne - po padu mistnich diktatoru - islamsky rezim. To by me zajimalo, odkud tyto informace mate? Ja mam dve vysvetleni. Bud jste vestci a vidite do budoucnosti. Nebo jste hlupaci, kteri o islamu a regionu vedi prd, chytre tady diskutuji za pouziti tradicnich predsudku a stereotypu. Nezapomente na to, ze trebas to Tunisko a Egypt si nemohou dovolit nejaky sileny rezim - uz jen kvuli tomu, ze ty zeme z velke casti ziji z turismu.

A na zaver dotaz. Zna tady nekdo - kdokoliv - jediny racionalni duvod, proc by nemohl v Tunisku vzniknout demokraticky rezim? (samozrejme tam vzniknout nemusi, ale kdo to ted muze vedet.. sance na nejaky slusny demokraticky rezim je ted diky nalade obyvatelstva dost slusna)
27. 01. 2011 | 16:13

jozka napsal(a):

Jeden by rekl, Helmute, ze po tolika neuspesnych pokusech implantovat nasilne do islamskych zemi demokracii uz by mohlo byt jasne, ze to neni uplne idealni. Tyhle pindy o tom, jak se (dosad libovolnou zemi) trese na demokracii uz jsem slysel. A vono nic...
27. 01. 2011 | 16:44

Helmut napsal(a):

Tak presne tenhle argument jsem cekal. Tak ted mi reknete v kolika zemich byvaleho vychodniho bloku a jak dlouho byla pred rokem '89 skutecne autenticka bezproblemova demokracie? Treba v Madarsku nebyla nikdy. Tak si prosim odpustme podobna tvrzeni..

Trebas Turecko a Indonesie jsou typicky priklad nedemokraticke zeme. A u tech skutecne nedemokratickych - inu maji spoustu podob a vetsinou jsou nedemokraticke z dost rozdilnych duvodu.
27. 01. 2011 | 17:11

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek obsahující hrubou nadávku ("idiot"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
27. 01. 2011 | 17:45

Občan napsal(a):

Na těch pohybech na Blízkém Východě je zajímavá jedna věc - čím víc se jim zejména USA a Izrael, ale i další "demokratické" režimy montují do života, tím větší pravděpodobnost pádu více či méně "sekulární" vlády a nástupu "vlády pevné ruky" k moci.
Pokud je "vláda pevné ruky" dostatečně proamerická, prosionistická a ochotná přenechat přírodní bohatství i s částí území "demokratickým investorům", pak je vše v pořádku bez ohledu na to, jak zachází s obyvatelstvem a jak moc velký hlad ono obyvatelstvo má.

Víme vůbec, co děláme a čeho tím chceme dosáhnout, když se vměšujeme do vnitřních záležitostí té které země? A jsme ochotni nést a ZAPLATIT následky?
V obou případech mi vychází, že ne.

Autor si ty otázku klade ostatně také...
27. 01. 2011 | 18:13

Helmut napsal(a):

Občan: Ja bych jeste poridal jeden motiv. Malokdo si uvedomuje, ze prakticky vsechny tyhle zeme byly drive neci kolonie a tahle historie se na nich dost tvrde podepsala. Asi tezko muzeme chtit, aby se byvale kolonie (jejichz hranice si velmoci nakreslily jak chtely) ze dne na den staly narodnimi staty s liberalni demokracii v evropskem slova smyslu..
27. 01. 2011 | 18:35

fred napsal(a):

Helmut napsal(a):
"... Tak ted mi reknete v kolika zemich byvaleho vychodniho bloku a jak dlouho byla pred rokem '89 skutecne autenticka bezproblemova demokracie? Treba v Madarsku nebyla nikdy. ..."

Já mám Maďary rád, tak si to mohu dovolit říci: autenticka bezproblemová demokracie tam není ani teď. :-)
27. 01. 2011 | 19:29

Občan napsal(a):

To Helmut:

Izrael je v tomhle naprostá výjimka - pouze o cca 5% židovské populace lze říci, že je původní. 95% populace jsou velmi nedávní přistěhovalci Z Evropy, především z východní, kteří vyhnali původní nežidovské obyvatele.
Takže o nějakém vlivu kolonialismu tam nelze hovořit. Spíš se tihle přistěhovalci u kolonialistů vzorně učili a politiku kolonialismu rozvinuli do nebývalých "kvalit".
27. 01. 2011 | 19:38

Občan napsal(a):

To Helmut:

Ale jinak máte pravdu. Kolonialisté nebrali ohled vůbec na nic a na nikoho kromě sebe sama.
27. 01. 2011 | 19:39

Helmut napsal(a):

fred: Tak v mnohem samozrejme bezproblemova neni, ale je tam a pred '89 tam nikdy nebyla. Me jde hnlavne o to, jak tady kazdy argumentuje tim, ze tam nikdy demokraci nebyla a jak je pry jasne, ze v arabskych zemich po svrzeni diktatoru vzniknou islamske rezimy. Kde v Evrope byla pred druhou svetovou valkou dlouhodobe demokracie? Obavam se, ze ty staty by se daly spocitat na prstech. Nekdy ta demokracie musela vzniknout, proc nemuze byt ted v Tunisku, byt predtim nebylo demokraticke? Porad tady nikdo nenapsal jediny rozumny argument, proc by v Tunisku nemohl po letosku vzniknout demokraticky rezim.

Občan: Kde jsem psal o státu Izrael? Jako kolonie jsem mel na mysli zeme jako Tunisko, Lybie, Sudan, Syrie, Libanon, Jemen, Somalsko, Cad...
27. 01. 2011 | 19:46

skura napsal(a):

Šádí Shanaáh:

Dobrý blog!

Díky..
27. 01. 2011 | 19:48

hovorka11 napsal(a):

Šádí Shanaáh:
Pěkný blog.
Nejsem žádný propagátor arabů, ale to co se děje, a jak se cíleně rozeštvávají lidi proti sobě s podněcováním obyvatelstva - na to se nedá dívat!
Lituji křesťany v arabských státech, kteří ač nevinní, tak musejí snášet nenávist ostatních postižených americko-evropskou okupací.
Zajímalo by mě, kde se to zastaví...
27. 01. 2011 | 20:03

honolulu napsal(a):

Pane Helmut, jsem jeden z nestastniku, ktery vidi do budoucnosti.
Duvod, proc udalosti v cele severni Africe jsou pro Evropany a Amiky horsi a zadna demokracie tam nemuze vzniknout na delsi dobu nez 1/2 roku, jsou v jejich populacni explozi.
Je jich moc. Nemaji, co zrat. Mnozi se nezodpovedne. Islam je posle na vyboj do Evropy, protoze je neuzivi...Neni jine reseni.
Mate se na co tesit !
V prosinci 2010 bylo na svete 7 tisic x milion lidi t.j. 7 bilionu. Ti nejpitomejsi vzdy maji po 8 detech, aniz by meli moznost je uzivit.
Mate proti argument ? Bude valka. Je to logicke vyusteni.
27. 01. 2011 | 20:03

Helmut napsal(a):

honolulu: Tak to tedy gratuluji k vesteckym schopnostem. Asi jste jedinym na teto planete, kdo dokaze takto videt do budoucnosti.

A abych nezapomnel. Stale jsem tu nevidel zadny relevantni argument, proc by nemoh v Tunisku vzniknout demokraticky rezim..

Zrovna severni Afriku bych jako priklad populacni exploze opravdu neuvadel.. (pravda porodnost je tam vyssi, nez v Evrope - ta je vsak druhym extremem - avsak neni zas tak drasticka a je zde jasny trend postupneho poklesu porodnosti)
27. 01. 2011 | 20:45

Občan napsal(a):

To Helmut:

S tím Izraelem, to bylo určeno pod jiný blog, omlouvám se :o)

Byť, v širším kontextu, to sem vlastně patří také, ale to by bylo na delší psaní.
27. 01. 2011 | 21:06

Helmut napsal(a):

Občan: Aha, v pořádku. Izrael je skutečně tak specifický fenomén, že by bylo třeba speciální diskuse.
27. 01. 2011 | 21:42

Filias napsal(a):

Ze sobeckého a krátkozrakého pohledu Evropana: Mubarak do každé islámské země! Neboť když občansky nepříliš vyspělá společnost (co zná prakticky jen totalitu) bojuje proti totalitářům, často to skončí jak stalinské SSSR. Tedy v tomto případě totalitní islamistický stát a la Irán.
A čekat do další úšpešné iterace protestů proti totalitě - kdy už se šance na funkční liberární systém zvětšuje... To čekání totiž často obsahuje nechutnou válku (v lepším případě studenou).
27. 01. 2011 | 21:44

modrý edvard napsal(a):

honolulu, naštěstí jenom 7 miliard.
27. 01. 2011 | 22:23

Břetislav Marek napsal(a):

Vážení zase mimo mísu,

Vy neřešte islám atd?? Vy řešte to co tito občané ŘEŠÍ ??

Ti řeší svůj občanský život, práci, mzdu, občanskou koncepci společnosti ??? P Ř E Ž Í T ???

CHÁPETE - mysleme a hledejme cestu proti stejným ZLODĚJŮM jako v Tunisu a většině současných našich MOCNÝCH ???

Vy si melete své BLEKOTY ale neřešíte NÁŠ PROBLÉM ???

PŘÍČINY, DŮSLEDKY, STAV naší země to Vás NEZAJÍMÁ ??

Plkejte a řešte islám, bojte se ho a NEBOJTE se těch našich nových všech polistopadových LUMPŮ a ROZKRÁDAČŮ a okrádačů nás občanů ???

Je to k NEPOCHOPENÍ ???

Sláva našim K O R U P Č N Í K Ů M ?? Je výročí HOLOKAUSTU tak v boji pro FAŠISMU byla vražděna moje rodina a nyní nás válcují naši vlastní LUMPOVÉ naši spoluobčané ???

Vám je to jedno ???

H R Ů Z O S T R A Š N É poznání občané ???
27. 01. 2011 | 22:29

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Šádí Shanaáhu,

Vaše povídky o "sekulárních" arabských režiměch mě zpočátku mírně pobavily.
I Vaše komentování dilema Demokracie - Stabilita je také podivnou směsí nepochopitelných argumentů.Tedy mě nepochopitelných.
Korunu všemu pak dal Váš nářek nad cit: "násilně zemřelých občanů důsledkem osvobozující invaze".Chudáčci Iráčané,zahubila je západní demokracie.

Pane myslím ,že dále s vámi komunikovat by bylo krajně nedůstojné.Vidíte věci jinýma očima.
V důsledku úvahy nad Vaším textem se velice vážně přikláním k Čochtanovu "řešení islámské otázky",potažmo "arabských problémů" i když jsem si vědom surovosti tohoto náhledu.

Mohl bych postavit proti Vašemu pohledu celou škálu vysvětlujících variací.Jednou z možností je aktivní podpora islámských rebelů "demokratickým" světem.
To ovšem nebyla ta destabilisace,kterou jste měl na mysli?!
Stejně dobře chápu Váš a arabský despekt ke slovu a i formě demokracie,tak jak si ji představují současní politici napříč světem.
O Česku nemluvě!

Závěrem této krátké invaze do arabské problematiky mohu s klidným svědomím prohlásit,že i sebelepší domokracie je pro islámský svět totální formou destabilisace a časovanou bombou cíleného násilí proti křesťanskému(nejem západnímu demokratickému) světu.

Všechny peripetie kolem arabů,peršanů,části asijských a afrických islámistů a pátých kolon v Evropě a USA jsou jen nesmělými počátky konečného děsivého světového náboženského konfliktu,který bude veden i pro energetické a potravinové zdroje.

Lidé jako Vy se jen snaží oddalovat radikální postup proti plíživému nebezpečí islámu,poněvadž tuší,že by v této fázi nemohl náboženský terror zvítězit.

A tuší to i mnozí v Sudánu,Turecku,Indonesii,Indii a mnohde jinde.
Jenom arabové a západní peršani jsou nepoučitelní.
Mám vážné obavy z bagatelisování všech těchto uvedených možností.

Ivan.
27. 01. 2011 | 23:11

Yosif K napsal(a):

Panu Helmutovi a dalsim levicovym snilkum: Samozfrejme demokracie v Tunisku vzniknout muze - asi tak na pul roku az jeden rok - tak dlouho vydrzela demokracie v Irtanu poo pada Shaha.
Islamsti myslitele maji neuveritelnou schopnost zfanatizovat "prosty lid" a zkazit na co sahnou. Pak je nejjednodussi obvinit politicke odpurce a zacvit je vyvrazdovat.
Pri veskere korupci a neschopnosti arabskych prozapadnich diktatur - alespon se snazi o nejaky hospodarsky rust. Odstraneni korupce by jim samozrejme sluselo - ale ruku na srdce - jak to vypada v PROTIZAPADNICH muslimskych rezimech?

V Syrii, Lybii, Iranu apod? Socialni rozdily jsou jeste horsi, korupce jeste na vyssi urovni, ale diky supertotalitarskemu know-how a tichemu souhlasu evropskych levicovych blbu je veskera nespokojenost brutalne, masove a efektivne likvidovana hned v zarodku, takze levicovi troubove mohou opravnene tvrdit ze "v Lybii, Syrii atp se proti rezimu nedemonstruje". To je pravda - za Hitlera ci Stalina se proti rezimu tez nedemonstrovalo......
27. 01. 2011 | 23:52

Helmut napsal(a):

"plíživé nebezpečí islámu"

Pokud se situace nějak vyhrocuje, pak je to zcela jednoduše kvůli názorům, jakým je ten váš. Z takových názorů mám docela strach. Zdá se, že jedno poučení před 70 lety je dost málo. Většině běžných muslimů je nějaký západ úplně ukradený, protože mají svoje vlastní starosti a opravdu tam najdete jen malé procento takových, kteří chtějí zničit "západní svět".

A prosím vás, přestaňte házet muslimy do jednoho pytle. Děláte z nich jednu homogenní entitu, což je ta největší blbost, jaké se zdejší odpůrci islámu dopouštějí (že by vliv stupidní Huntingtonovy teorie?). Uvědomte si, že existují ultrakonzervativní země, které jsou ale apojenci USA. A Saudská Arábie (ani další arabské emiráty v oblasti - Kuvajt, Katar, Bahrajn, SAE) si nemůže dovolit znepřátelit západní země - jsou na nich hospodářsky závislé. A zajímavé je, že právě SA se snaží bojovat proti terorismu. Myslíte si, že Evropa má problém s imigranty? Pak se podívejte právě do těchto zemí, kde je imigrantů nesrovnatělně větší procento - a mají s nimi úplně stejné problémy (akorát jsou to represivnější režimy, takže v tomhle směru mohou fungovat o něco "efektivněji"). Jak můžete škatulkovat a dávat dohromady tak odlišné země jako je Turecko, Saudská Arábie, Nigérie, Tatarstán, Uzbekistán nebo Indonésie. To prostě nejde. To je jako kdybyste vykřikoval cosi o jednolité mase "křesťanského světa" složeného z Ruska, Francie, Ugandy, Mexika a Argentiny.

Pokud je islám jednolitá masa, proč neustále vidíme konflikty mezi muslimy? Co třeba Irácko-Íránská válka? Co třeba Irácká invaze do Kuvajtu (a hle kdo přišel na pomoc Kuvajtu!)? Co třeba Kurdové v Turecku?

A na druhé straně. Třebas Albánci jsou zhruba půl napůl křesťané a muslimové. Slyšel jste někdy o tom, že by se navzájem vyvražďovali? A představte si, že na Skanderbegově náměstí v Tiraně (to jest centrální náměstí), kde nechal Enver Hoxha stát jedinou mešitu v Tiraně (jako muzeum) staví obrovský kostel.

Jak se vám hodí tohle do vašich teorií o muslimech? Ne všechno je tak jak se zdá a svět je daleko složitější než Evropa X muslimové. Hodnotit někoho jen na základě toho, že je muslim je prostě a jednoduše volovina největšího kalibru. Stejně jako naházet všechny muslimy do jednoho pytle a jednoduše se na ně dívat jako na "Untermensch".
27. 01. 2011 | 23:58

Helmut napsal(a):

Yosif K: Porad nevidim argument, proc by v Tunisku nemohla vzniknout fungujici a stabilni demokracie. To ze takovy precendens v moderni dobe v arabskem svete nemame, neni argument.

Uvadel jsem priklad Madarska. Pred rokem '89 nebylo nikdy demokraticke, dnes je. Jak je mozne, ze tam demokracie nevydrzela jen pul roku nebo rok? A co zbyle zeme byvaleho vychodniho bloku, kde byla vesmes demokracie (byt dost problemova) pouhych par let? Co zeme jako Ukrajina, ktera - byt s mnoha problemy - demokraticka je? A pritom je to vychodoevropsky stat s nulovou historickou statnosti a demokratickou zkusenosti.
28. 01. 2011 | 00:02

Yosif K napsal(a):

Pane Helmute, pred vznikem "politicke korektnosti" lide v ostbloku si stezovavali, ze to zde vypada "skoro jako v nejakych orientalnich despociich".
Tradice organizace statu jsou velmi trvanlive. Proto napriklad pres polokomunistickou polorevoluci povalecne Labor party si Britanie zachovala britsky korektni byrokracii, proto je v nemecku (pres vsechny mozne politicke rezimy) byrokracie velmi efektivni, proto je ceska byrokracie 80 let po rozpadu rakosuka stale jako kafkarna a-la K und K, proto v rusku 80 let po padu carismu to na uradech stale vypada jako za cara.....

......a proto je ve vsech arabskych statech byrokracie na urovni hruzostraqsnych despocii z doby Ali-Baby a 40 loupezniku ci "Zlodeje z Bagdadu".

Je velmi pravdepodobne ze at se dostane ku korytum v Tunisu ci Egypte nkdokoliv, ze korupce bude kvest i nadale, a je mpozne ze uplatky budou vybirat i dnesni demonstranti.....

Ve vetsine byvalych kolonii byla korupce nejmensi za "krutovlady" byvalych kolonizatoru. Nekde to vydrzelo (Hong Kong, Singapur, Australie.....) jinde se zacalo mohutne rozkradat jiz za par tydnu po vyhnani "zlych kolonizatoru" (arabske a africke staty, Burma, Pakistan, v jiste mire i Indie.......atd atd atd...)

No az bude v nejakem arabskem state nezkorumpovana vlada, cely svet bude moci oslavovat...... zatim svet jeste takovy zazrak nevidel......
28. 01. 2011 | 00:06

Helmut napsal(a):

Porad jste neuvedl jediny argument, proc nemuze v Tunisku vzniknout stabilni demokraticky rezim. Dokud mi ho nepovite, budu se ptat. Zatim jsem se nedockal.

A o tech hodnych kolonizatorech vypravejte treba v Kongu nebo v Alziru.

A naucte se cist, nikde jsem nemluvil o korupci - o te tady pisete jen vy a s tematem vubec nesouvisi.
28. 01. 2011 | 00:32

Helmut napsal(a):

A propos. Politickou korektnost opravdu nepotrebuji. Narozdil od vas jsem schopen videt i rozdily a odpustit si primitivni pausalizace.
28. 01. 2011 | 00:35

Ivan Hochmann napsal(a):

Helmute,nechápu jak můžete přehlížet tak závažné události,které se dějí na podkladě muslimské nesnášenlivé,netolerantní ideologie - na celém světě.

Jsou to malé lokální konflikty,i když mrtvých jsou miliony .A to je teprve začátek.
Nemějte mi za zlé ale snad by jste nechtěl oponovat Huntihghtonovým závěrům.Neháži muslimy do jednoho pytle.
Oni v tom pytli už dávno jsou.
A pokud se ještě neprojevili tak jen proto,že neměli dostatečnou masáž.
Stačí pár přiblblých fanatických imámů a bude svět v jednom ohni.Jako kdybychom to nepoznali na vlastní kůži.

Opravdu by mě zajímalo,kde se berou takoví optimisté,bagatelizující tak závažné signály ohrožení našeho životního a i duchovního prostoru.

Cožpak opravdu nevíte,že tolerance,ústupnost,humanita a mnoho dalších námi všeobecně uznávaných lidských postulátů jsou považovány muslimskými vůdci i ortodoxními(a muslim je povětšinou ortodoxní element)věřícími - za slabost a dekadenci.
Nebudeme se přece přít o jejich nábožensky praktikovaných nehumánních a protilidských zvycích a manýrách posvěcených a zdokonalených po celá ta staletí od Mohamedova výkladu.

Člověče proberte se!

P.S.Tak jako lze posuzovat všechny,kdož aplikovali bolševický mor,tak lze pohlížet na všechny,kteří praktikují nesnášenlivou,nenávistnou,agresivní Mohamedovu víru.
Dobře si zapamatujte Kadáfího výrok,kterým uklidnil teroristické aktivity arabů:volná citace:
Nepotřebujeme terorismus a násilí,rodidla našich žen se postarají o zánik bílé rasy.
A také doporučuji přečíst statistické prognózy věrohodných institutů,vycházejících ve svých předpovědích ze seriozních pramenů a čísel.
Informací je na Internetu až moc.Stačí jen mít otevřené oči a nespat u přemýšlení.

Ivan.
28. 01. 2011 | 00:38

honolulu napsal(a):

Souhlasim s panem Ivanem Hochmanne. Souhlasim s panem Yosif K.
Pane modry edvard, my to mame v USA s temi cislicemi trochu jinak. 1000 x million je 1 billion. Tak mi to prominte, budu se snazit po-evropstet.
28. 01. 2011 | 00:50

Helmut napsal(a):

Tak teda koukam, ze se s vami neda bavit. Napsal jste to vyborne. Akorat jste nevyvratil jediny z mych argumentu. Znovu opakuji, ze mluvit o muslimech jako o jedne entite je blbost. Existuji kulturni a etnicke rozdily (cernosska Afrika, Arabove, turkicke narody, Persane, asiate i slovane), ale i rozdily nabozenske. Jsou tady sunnite a siite (a ti se nemaji moc radi - v posledni dobe se vyrojilo docela dost utoku prave na siity - jak to vysvetlite, kdyz jsou v jednom pytli?). Sunnite se deli na 4 skoly prava (predpokladam, ze o tom jste nikdy neslysel - pokud ano, omlouvam se) - a opet vezte, ze Hanafite (nejrozsirenejsi a nejliberalnejsi - Turecko a vsechny turkicke zeme a oblasti - Azerbajdzan, Krym, Kavkaz, povolzi, stredni Asie + Pakistan a Afghanistan) se vesmes nemaji moc radi s Hanbalovci (ultrakonzervativni - to je ta Saudska Arabie). Krome toho existuje mnoho ruznych sekt a dalsich zvlastnich skupin (napr. sufiste). Pokud je islam tak strasny, jak je mozne ze predevsim z nej mohlo vzejit takove nabozenstvi jako je Baha'i?

Opravdu nevim, z ceho usuzujete, ze se jedna o jednu homogenni entitu..
28. 01. 2011 | 01:09

Nguyen napsal(a):

Yosif K :Mensi zlo je lepsi zlo.Lide,kteri mohou zvrhnout toho diktatora,budou schopni zvrhnout jineho.
28. 01. 2011 | 01:33

groessling napsal(a):

Arabové a demokracie ? Kde prosím na světě ? Toho před čím se západ nyní třese v obavách je arabská demokracie nastolující vzápětí vládu islamistů, kteří s evropsko-americkou verzí demokracie nadlouho zatočí ajncvaj a potom příjde jako první na řadu Izrael se všemi následnými destabilizujícími událostmi.

Vše jako důsledek lhaní a dlohodobého pokryteckého chování bílého atlantického muže. Dobře mu tak.
28. 01. 2011 | 07:01

francek napsal(a):

to Helmut
To co tady furt opakujete nejsou argumenty, ale čirá demagogie.
Pokud použiju Váš postup, tak bych například mohl tvrdit, že mi ještě nikdo nevyvrátil teorii o tom, že "foukáním cigaretového kouře vzniká zlato".
Tolik k relevantnosti Vašich tvrzení.
28. 01. 2011 | 07:16

jozka napsal(a):

Helmute, k tomu prispevku z 27. 01. 2011 | 17:11:

Kterou cast slova "islamskych" jste nepochopil?
28. 01. 2011 | 08:11

Ivan Hochmann napsal(a):

S panem Helmutem je to ztráta času.

To už tady byla jednou kdysï nějaká Mara.A nestačili jsme se podivovat.Doufám,že za svoje výstupy dostala řádně potěhem.

Škoda jen,že nereaguje původce blogu.
Mám vážné obavy,že jako poradce našich politiků jen přilévá olej do ohníčku multikulturních frází a podporuje nesmyslnou,nelogickou imigrační politiku našeho(nejen našeho) státu.

Ivan.
28. 01. 2011 | 08:37

buldatra napsal(a):

to Helmut

Zdali může nebo nemůže například v Tunisku, či jinde v Orientu vzniknout opravdová demokracie? Toť otázka.
(Osobně bych byl rád, kdyby se zadařilo, přál bych jim to z celého srdce. Ale má-li něco takového vzniknout, je třeba projít určitým vývojem a to je dlouhá cesta).

Takže se ptám, na základě čeho si myslíte, že by tam mohla demokracie vzniknout. A to taková, která by neměla jepičí život?
A zapomeňte na Maďarsko. To má za sebou úplně jinou vývojovou cestu.
28. 01. 2011 | 08:42

-Michal Macek napsal(a):

buldatra:

kdyz muze byt demokracie v indii tak proc ne v tunisu?
28. 01. 2011 | 08:50

hovorka11 napsal(a):

Ivan Hochmann:
Asi spíte Vy.
Ten vývoj v arabském světě se dal předpokládat a děsím se ho.
Válka ideí se změnila na válečná tažení pod "křesťanskou vlajkou" výhradně v arabském světě na základě podvržených informací.
Ať se podíváte na jakékoliv militantní islamisty, tak tam zjistíte příkladný vliv amerických zájmů se všemi důsledky.
Už jsem hodněkrát upozorňoval na rozdílný přístup k islámským státům, kde se podporuje vláda potlačující práva občanů.
Zajímavé bude pozorovat americké zájmy v Egyptě,kde se lidem moc dobře nežije a určitě to není demokratická zem. Egypt dostává část zbraní z USA zdarma za snášenlivost vůči rozšiřujícímu se Izraeli. Myslím, že se jim ty demokratizační snahy nebudou líbit jak v ostatních arabských zemích.
Kdyby jste se probudil, tak by jste nemohl mluvit takové nesmysly !
Islamizace je právě proto silná, protože mluvení pravdy v demokracii nahrazuje plácání o osvobozování s totalitní ideologií virtuálního finančnictví !
Nemáme co nabídnout mimo válek, které sjednocují lidi proti "nepříteli" a zajišťují zdroje.
Ani komunistická Čína nepotřebuje válčit a přesto dokazuje, že rozvoj nelze udělat pouze na tištění peněz, ale na skutečné práci.
28. 01. 2011 | 09:03

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Hovorko,

ani mě neoslovujte.Čouhá vám to jako sláma z bot.Ivan.
28. 01. 2011 | 09:37

Tenco napsal(a):

Osobně se domnívám, že daleko větším faktickým nebezpečím pro občanstvo Západu než jsou muslimové jsou chemií kontaminované po"traviny", cigarety a šnaps.
Mají na svědomí tisíkrát více lidských životů každým rokem než muslimští fanatic za celé období po WWII.
Navíc je lidi konzumují dobrovolně - žádný nátlak, ba naopak ! Aktivně tyto každodenní teroristy vyhledávají a obcují s nima!

Pokud je tedy tomu tak - a ono tomu skutečně tak je, tak souhlasím s těmi, kteří se domnívají, že se pod trvalým fyzickým nátlakem muslimských pomatenců lidi dobrovolně budou vzdávat svých tradic a hodnot a budou se houfně přehlašovat k jinému mechanisticky pojímanému náboženství.
Když tedy ty chemické sračky, cigarety a šnaps vyhledávají bez nátlaku a rádi.
A bez nátlaku. /pominu -li terorismus reklam/
:----()

http://video.google.com/videoplay?docid=-8946678812836146815#docid=-794464609556127367
28. 01. 2011 | 09:43

hovorka 11 napsal(a):

Ivan Hochman:
Váš úspěch v zaměstnání je dílo Vás, nebo všech včetně Vašich zaměstnanců? Přestaňte s ideologií a vraťte se z nebes.
28. 01. 2011 | 10:23

Yosif K napsal(a):

Pan Hovorka - propalestinsky aktivista - trpi bludy. Zatimni rozsirovani Israele spociva v tom, ze se Israel stahnul ze Sinae, Gazy, cca 50% Westbanku a jizniho Libanonu.
Zidovske osady na Westbanku zabiraji cca 3% rozlohy Westbanku - mene nez 1% byvaleho mandatniho uzemi Palestina. Jejich vyznam neni hospodarsky ale strategicky - jsou na kocpich, ktere nidky nikomu nepatrily. Vadi hlacvne tem lidem, kteri by z tech kopcu ZASE chteli ostrelovat Jeruzalem, Tel Aviv a israelska pobrazni mesta.
Cela rozloha nynejsiho Israele je mene nez 0,8% drzav slavneho panarabskeho naroda od Atlantiku az po Indicky Ocean.

Neustale skuhrani arabskych politiku na Israel jest skuhranim paranoidnich blaznu trpicich komplexy menecennosti z tohgo, ze nemuslimove se dokazi lepe organizovat a lepe zit nez musliomove. Boji se priznat verejne, ze priciny neskutecneho b..delu v arabskych zemich jsou hluboce zakoreneny v explosivni porodnosti a fantasmagorickem zpusobu vzdelavani (MECHANICKEMU uceni se koranu nazpamet, ktere zbavuje lidi schopnosti samostatne - nikoliv stadne - myslet).
Posledni politik ktery toto jasne rekl a nktery se tim aktivne ridl byl tunisky diktator Burghibba - diky nemuz je tato NEROPNA zeme hospodarsky vyspelejsi nez vetsina arabskych ROPNYCH zemi. A to presto, ze rodina druhe manzelky jeho nastupce zavedla typickou RODINNOU orientalni despocii a podarilo se jim evidentne leccos rozkrast. Vse rozkrast - toto jest ovsem v arabskem svete "zlaty standard" obcanskeho chovani.

Pane Hovorka, proc takovy b...del jakom je u Arabu neni napriklad v HongKongu, Singapuru, Cine, Japonsku, SRN, Tchajwanu nebo jizni Koreji??????? Tyto krajiny snad netrpely pod "Zapadem dosazenymi diktatory????" Ha????? Neni to snad tim, ze Cinane a Korejci a Japonci jsou pilnejsi a mene kradou?????
28. 01. 2011 | 10:47

Yosif K napsal(a):

Re USMEVNE az zabavne chvalozpevy levicovych bloudu na Cinu: Pane Hovorka Vas chvalozpev na Cinu, ze se neuchyluje k tisteni penez je TROSICKU mimo misu - ostatne jako vetsina bludu zde pritomnych levicovych bloudu.
Cina v minulem roce provedla naliti statnich penez do ekonomie ve vysi 60% HDP. Tim zachovala zamestnanost, vypadek v exoprtu byl nahrazedn zvysenou stavebni cinnosti. Vedlejsim vysledkem levnych uveru je to, ze v Cine je momentalne cca 65 milionu novostaveb bytu bez kupcu - statisticky urad spocital; byty s nulovym odberem elektriny a vody. No nic - toto se stava i v tech nejkapitalistictejsich statech.

Co ovsem na Cine muze zapad opravdu obdivovat je stupen disciplinovanosti muslimskych mensin v Cine - o pumovy atantat se pokusili jen jednou - tesne pred olympiadou. Tvrdost protiakce Ciny si evidentne pmatauji velmi dobre dodnes - a tak cinsti muslimove ZUSTAVAJI V ABSOLUTNIM KLIDU a pouze tise prihlizeji chinizaci svych provincii. Je zrejme, ze i zapad se muze od Ciny leccos ucit.

Obdivovana Cina si muze dovolit relativne velky stimulus lepe nz zapadnio staty - DIKY TEMER DOKONALE ABSENCI SOCIALNIHO A ZDRAVOTNIHO POJISTENI se cinska vlada koupe v penezich.
Clovek pritom cte denne v novinach skuhrot mistnich levicaku, kdyz se evropske vlady snazi omezit prebujele socialni a zdravotni pojisteni v Evrope. A levicaci pri tom argumentuji socialismem v Cine - pokrytci a blazni.....
28. 01. 2011 | 11:15

Tenco napsal(a):

2. díl "The power of nightmare" /opět s titulky/ - je také na google videu :

http://video.google.com/videoplay?docid=5071551231259483448#
28. 01. 2011 | 11:28

buldatra napsal(a):

Pane Macku,

Asi těch důvodů bude celá řada, navrhuji k Vaší ctěné úvaze dva z nich.
A sice, zaprvé, že Indové nejsou blbí a vědí mnohem lépe než my všichni dohromady, co by se stalo, kdyby se k moci dostali musulmani. Vědí holt, co jsou zač a to jak ti jejich domácí, tak i ti z vnějška, že.
Zadruhé, Indie je prakolébkou, civilizací mnohem starší než je ta naše a islámská dohromady, je to místo, kde vedle sebe žije několik světových náboženství, a logicky lze tedy předpokládat, že prošla vývojem poněkud jiným a podstatně delším než Tunisané.
Takže, když Ind něco jako demokratické principy přijme za své, lze oprávněně předpokládat, že to má svou hodnotu. Myslím co se trvanlivosti týká.
Indové nežijí v zajetí agresivní islámské ideologie, která s demokracií nemá zhola nic společného.

Přesto netvrdím, že v Tunisu nemůže být demokracie, páč ač nekřesťan, věřím na zázraky. Může. Ale ne hned.
Možná až se znovu narodíte a stane se tak v demokratickém Tunisu.
28. 01. 2011 | 12:29

Občan napsal(a):

To Buldatra:

Já Vám nechci rušit kruhy, Buldatro, ale hinduisté se řežou s buddhisty stejně ochotně a krvavě, jako s kýmkoli jiným. A opačně. A také se velice rádi mezi sebou kočkují hinduisté a muslimové, do toho se čas od času vmící místní křesťané a je tam pořád veselo a rušno.
To, že se u nás o něčem nepíše, neznamená, že se to neděje.

To jen tak na okraj k té mírumilovné Indii.
A demokracie je tam asi taková, jako u nás eskymácká diktatura.
28. 01. 2011 | 14:00

Helmut napsal(a):

Ach jo. Ja prestanu. Ale az mi nekdo sdeli skutecne rozumny argument, proc nemuze v jekekoliv arabske zemi vzniknout stabilni demokracie. Vy mi tady neustale predhazujete, ze tam ziji muslimove a cosi o "agresivnim" islamu (pekny blud) a porad omylate to, ze tam nikdy demokracie nebyla. Ale jak vznikla demokracie v jinych zemich? Taky musela nekde zacit. Francie take byla pred Velkou francouzskou revoluci prototypem absolutni monarchie a demokracie a republikanismus se tam usazoval dost pomalu (az za 3. republiky).

Ja narozdil od vas zadnou demagogii nepouzivam. Ja se pouze ptam, proc neni mozne, aby v Tunisku - po nedavnych a vlastne i soucasnych - udalostech nemuze vzniknout demokracie. Nikdo mi tady nebyl schopen odpovedet. Ja samozrejme pripoustim, ze se tam muze dostat k moci dalsi autokraticky vladce, ale take to tak vubec byt nemusi.. nejsem vestec, ale vy zrejme ano.
28. 01. 2011 | 14:20

Helmut napsal(a):

Jiny priklad. Vzpomente si jak vypadal - jeste ne tak davno - rezim v Rumunsku. To byla skutecne orientalni despocie se vsim vsudy. Dovedl by si nekdo v roce '88 predstavit, ze by tam mohla nekdy byt demokracie? A jake je Rumunsko dnes?
28. 01. 2011 | 14:24

Tenco napsal(a):

Helmut
Tak ať máte klidné spaní a užijete si víkendových volných chvil bez neuróz a stresů- já Vám na to teda odpovím :

Protože to řekl Pepa Řepa.

Spokojen ?

Mějte se. :))
28. 01. 2011 | 14:27

buldatra napsal(a):

občane,

eskymácká diktatura se dnes už přece neříká. Když tak inuitská.
Zkuste říct inuitovi, že je eskymák a když to přežijete, tak pochopíte proč.
A s tou demokracií v Indii máte i nemáte pravdu. Jak se to vezme. Možná, že je to v tom, že když dva dělají totéž, nemusí to být nutně úplně totéž.

Jinak, sleduji, že kýžené odpovědi se Helmutovi na jeho základní otázku konečně dostalo. Kdo ví, možná je to fakt proto, že to řekl pan Pepa Řepa, možná je to také proto, že středověk jde neustále vpřed, ale někde, jako třeba v tom malebném orientu zatraceně pomalu a ten středověk je ukryt ve stínu turbanu a než se odtud vypaří, zabere to ještě hódně času.
28. 01. 2011 | 15:56

Tenco napsal(a):

buldatra
Amen.
:))
28. 01. 2011 | 16:00

argun napsal(a):

Helmut

"...skutecne rozumny argument, proc nemuze v jekekoliv arabske zemi vzniknout stabilni demokracie"

Zkuste tu otázku otočit. Exïstuje skutečně rozumný argument, proč by měla? Když se tak porozhlédnete kolem? Možná zjistíte, že zvyk je železná košile.

Je mi záhadou, proč si spousta lidí myslí, že demokracie je vrchol civilizace. A dálnice ke štěstí.

Tenco
A hele. Výjimečně souhlas. S tím jedovatým žrádlem a tak.
28. 01. 2011 | 16:13

argun napsal(a):

Občan
"hinduisté se řežou s buddhisty stejně ochotně a krvavě, jako s kýmkoli jiným"

A kde? Když pominu osamostatnění Pákistánu a koloniální války v Indii...
28. 01. 2011 | 16:18

Ivan Hochmann napsal(a):

Všechny potřebné odpovědi na svoje otázky dostanu,

když se prokousám historickými fakty.Na to abych mohl věštit,mě stačí podrobná znalost reakcí a dějů v historických konturách lokalit i etnik.tak jak se chovali lidé v zajetí totality tak se budou chovat i v dobách demokracie.
Prý se dá něco změnit výchovou a objektivními,nefalšovatelnými vědomostmi.No dobře,bude se ale jednat o pouhé mizivé procento.

Přečtu vám vážení,je kousek z historie.A naslouchejte pozorně.Tak se tříbí vědomosti a odstraňují nelogické animozity.

citace: "Kdysi zvítězil ve Španělsku Řím a jeho vítězství zanechalo hluboké stopy.Nejsilnějším dědictvím Římanů zůstal jazyk,který se ve dvou variacích,jež vznikly na Iberském poloostrově zmocnil později celého světadílu a dal mu název "Latinská Amerika".
Řím vládl ve Španělsku šest set let.Pak se Západořímská Říše rozpadla a ve Španělsku založil germánský lid Vizigótů (Roderich) stát,který ovládal zemi tři sta let a vytvořil zde dlouho působící tradici.
Leč i Vizigótskému státu učinil konec další expanse národa,neseného z arabské pouště náboženskou horlivostí.Tito na Západ proniknuvší Arabové vytvořili v Andalusii ráj umožňující rozkvět celistvé kultury a jež vynesla andaluské hlavní město Cordóbu do čela světa na celá století(Cordóbský chalifát). Přitom arabští vítězové získali rozbitím vizigótského státu mnohem více než pouhou Andalusii.Skoro celý poloostrov zůstal pod arabským panstvím celá tři století a teprve za dlouhých 500let mohly být zbytky tohoto mocenství z Evropy vytlačeny.

Je zvyklostí nazývat tuto tehdejší zvláštní formu arabské kultury - Maurskou ,neboť v posledních stoletích zápasu mezi islámskou a křesťanskou mocí,byla islámská strana representovánado značné míry Berbery z antické Mauretánie(dnešního Maroka).........."

Vnímáme-li objektivně historické peripetie,nemůžeme se mýlit ani v dnešních prognózách.
Vezmeme-li v potaz kulturní a společenskou devastaci ,primitivní zaostávání za ostatním světem,cílené mediální znetvoření celých částí islámského světa vlastním politickým vedením - nemůžeme už od islámu jako takového čekat žádné souznění duší.
Leč to už je zase záleží na prizmatu pohledu.

Děkuji za pozornost.Ivan.
28. 01. 2011 | 16:45

Ivan Hochmann napsal(a):

Doplním zcela kontoverzně:

Pan Shanaáh je Palestinský běženec.Optám se jej ,jak by viděl vítězství Palestinského elementu nad Židovskou komunitou.
Mám zato,že by jeho přání nastoupilo cestu dokonale mylného dilematu.

Také je s podivem,kde se scházejí podobné kontakty.Poradce České vlády.No dobře,Pak se ale nedivme,kde se berou ony marné vize,a pochybené stanoviska v imigrační politice.
Ale to je můj subjektivní dojem,že?

Ivan.
28. 01. 2011 | 16:56

LukyFox@email.cz napsal(a):

Tak by mě jen zajímalo, kolik z nás opravdu zná osobně nějakého araba, peršana, maura, či jaké výrazy se tu ještě používaly. Je moc pěkné chrlit plamenná slova o rozhodujícím útoku, o konečném řešení arabské otázky, rázném zakročení "nehledě na počet obětí", ale, milí lidé, dokážete tak snadno, jak to říkáte, obětovat i životy a naděje svých blízkých? Dokážete se s klidem vyrovnat s myšlenkami na to, jak vám někdo provede přesně to, co žádáte provést jiným? Že někdo začne "konečně řešit pohanskou otázku"?

Nejsem zastáncem islámu, už proto že o něm nic nevím. A předpokládám, že takových je tu více. Přitom mluvíme o něčem (někteří dokonce o vyhlazení něčeho), o čem nic nevíme. Známe jen to, co nám předkládají média a ta mají moc ráda silné příběhy a násilí...co jiného bychom taky sledovali a četli, že? A podle tohoto vzoru bychom to také velmi rádi aplikovali... Nezbývá než gratulovat.

Mimoto, pokud si to neuvědomujeme, pak jakýkoliv konflikt mezi "námi" a "jimi" by v dnešním světě a s dněšními možnostmi znamenal skutečně finální řešení...nikoliv jen pro "nás", nikoliv jen pro "ně", ale spíše pro obě strany. Zřejmě by tu něco a někdo zůstal...ale buďme v klidu, většina z nás by tu jistě nebyla... A pokud tohle nechceme, pak nám nezbývá než se vrátit k tomu, co lidi dělá lidmi...k dialogu. Snad už jsme na to dost dospělí.
28. 01. 2011 | 19:05

hovorka11 napsal(a):

Yosif K:
Takkže si to ujasněme:

1) Nikdy jsem na Čínu neukazoval jako na vzor, ale jako na absurdní obraz paranoi, kdy Čína se vydávala a vydává za komunistickou, pouze proto, že se to hodí. Čína pokud vím nikdy! neměla sociální zabezpečení v minulosti a zavádění zdravotního pojištěni tam teprve vzniká v nejbohatších oblastech.

2)O Číně minimálně 5 let pouze slyším, že má přehřátou ekonomiku, přesto má dvouciferný růst! Mezitím skoupila značnou část dluhů z USA a prognóza mluví o dalším raketovém růstu!

Můj závěr:
Neoliberální teorie o moci trhu bez regulace zde dostávají zcela jasně na zadek! Kdepak ti neoliberální soudruzi s malou domů a hubou plné svobody a demokracie (pouze pro vyvolené)udělali chybu?
Tam, kde vzniknou monopoly jako u nás a šiřitelé svobody se dostanou k daním obyvatel nastane jejich svoboda a demokracie v rozkrádání.
V Číně to závisí na schopnostech diktátora, který je zatím schopnější než všichni ekonomové USA a Evropy dohromady, kteří odměňují management tunelářských bank a zároveň se vymlouvají se na "velký sociální systém".
Jestli je 65 milionu novostaveb bytu bez kupců v Číně, tak "odporní regulátoři" s tím něco mohou udělat. U nás ceny větších bytovek klesají a budou klesat. Jsem zvědav, kdy developeři, kteří mají až 2/3 neobsazených nově postavených bytů uznají, že musí jít hodně (zatím pouze okolo 20%) dolů. Ten problém s neobsazenými byty je i u nás a nejen s novými.
Ani bych se nedivil, kdyby jim naše vláda zafinancovala z daní na sociální ptřeby jejich ztrátu (např. 20% dotace rodině která si u developera koupí byt).
Když se podíváme po světě, tak zjistíme, že ekonomičtí hochštapleři uvádějí nesmyslné vzorce, které se dají částečně uplatnit pouze v některých státech a ve většině neplatí, pouze proto, že lidé v různých státech a oblastech mají jiné cíle a ideály. Přesto se tyto dogmata nutí všem lidem na světě.
Nekonečný růst neexistuje a existovat nebude, dá se jen nahradit tištěním peněz, které budou o to více zadržovány v bankách.
Neoliberalismus který prosazuje tato vláda je jen komunismus bankovního, finančního a penzijního sektoru s feudalismem pro obyčejné lidi.
28. 01. 2011 | 19:55

Da.Rock napsal(a):

Pane Stejskale, idiot není urážka, je to diagnóza. A pro bývalého US prezidenta Bushe docela přiléhavá.
28. 01. 2011 | 20:04

stejskal napsal(a):

Nikoliv, pane Da. Rock,

výraz "idiot" má dvě sémantické roviny. Za prvé je tak nazýván člověk postižený těžkou slabomyslností (oligofrenií), t.j. s narušenými psychickými funkcemi. Možnosti vzdělávání jsou velmi omezené, není schopen naučit se ani číst a psát.

Dále je výraz "idiot" užíván jako nadávka.

Vzhledem k tomu, že Vámi zmiňovaný prezident vystudoval vysokou školu, ba se dokonce naučil číst a psát, mohu vcelku důvodně usuzovat, že jste tento výraz použil v jeho hrubě urážlivém významu.

Nedokážete-li se bez hrubých nadávek v diskusi obejít, nejsou zřejmě tyto stránky určeny Vám. Osobně mne to může mrzet, ale není nic, co bych s tím mohl dělat.

Hezký večer.

Libor Stejskal
28. 01. 2011 | 21:04

Da.Rock napsal(a):

Pane Stejskale, vystudovat vysokou školu může v USA kdokoliv, pokud mu to finanční situace dovolí. A Bushova rodina patřila vždy mezi dostatečně majetné, aby mohla zaplatit studia i enfant terrible rodiny Bushovic, tedy Georgi Bushovi mladšímu.
Celá řada výroků G.W. Bushe (na netu jich lze najít dost) svědčí o tom, že tento člověk má nejen potíže se čtením, ale jeho duševní pochody se vymykají běžným představám o chování inteligentního dospělého člověka.
Můj názor tedy je - a nehodlám na něm nic měnit, i kdybyste mě opětovně smazal - že G.W. Bush těžkou slabomyslností trpěl.
29. 01. 2011 | 21:54

Pepa z depa napsal(a):

Milý diskutující, je dobré, že je různost názorů, protože potom se stejně musíte zákonitě sjednotit v tom, že všem KAPITALISTŮM jde vlastně v těchto zemích o ty jejich investované peníze, kterými nabyli tu ekonomickou nadvládu a snaží se jí udržovat za takovýchto situacích , nenápadným nasazením svého koně /u Nás klasika havel a někteří disidenti, ti ostatní jim po jejich zblbnutí dělali křoví/ a to má býti ten spasitel, kterého dovezli z Rakouska. A víte proč to dělají? No protože jim budou všechny jejich investice ZNÁRODNĚNY ve prospěch těch, které zaměstnávali v těch turistických zónách za stravu a střechu nad hlavou a další přivýdělek měli z toho co jim turisté ze svého dali za jejich služby. Nazval bych to ALMUŽNAMY, které jste stejně vytáhli z kapsy Vy všichni pro ty majitelé hotelů, atrakcí, organizátorů výletů a dalších, KTEŘÍ TÍM VLASTNĚ POMÁHALI PRO ZVÝŠENÍ KAPITÁLU, VÍTE KOHO? Odpovězte si sami. My 4. odboj a Pepa z depa máme již jasno. Teď konečně uvidí KAPITALISTÉ, že to co lehce nabyli, tak o to v momentě příjdou. A dobře jim tak a musí to také sebou vzíti a smésti všechny, kteří tento VYKOŘISŤOVATELSKÝ ZPŮSOB spoluudržovali a zneužívali stejným způsobem jako oni a ti naši borci to vylepšili PRIVATITACÍ a následným TUNELOVÁNÍM A JEHO PRÁVNÍM A MOCENSKÝM ZAJIŠTĚNÍM K DOKONALOSTI. Ale teď všichni na celém světě začnou dostávat zaslouženou ODMĚNU ZA VYKOŘISŤOVÁNÍ a zákonitě to muselo začíti v Africe, protože tam je to již do nebe volající. Kdo se chce s nimi vypořádat U NÁS, tak jej uvítáme rádi při GENERÁLNÍ STÁVCE ale prosímvás nenechte si tu generální stávku řídit a zneužít těmi, kteří si jen doteď u moci a vlády jen natřásali peříčka aby si ukazovali, kdo má lepší a bohatší ocas paví. Nám VYKOŘISŤOVANÝM již musí býti jasno, že oni to nesmí býti kdo to vezme do rukou. A nebojte se, protože cílevědomost a pracovitost se musí přetavit ve VLÁDU A MOC VE SVÉ VLASTNÍ ZEMI. Ta VLAST patří Nám OBČANŮM ČESKÝM, MORAVSKÝM A SLEZSKÝM. A o nevmněšování se do záležitostí občanů jiných států se nikdo nepleťte, protože to je jejich věcí, jak chtějí žíti. Tak také odstraníme ze světa Nám podstrkované důvody pro válčení, VÍTE? Snad není Vaším jediným přáním jíti se nechat zabíjet za uhájení bohatství a moci KAPITALISTŮ čili VYKOŘISŤOVATELŮ. Bělorusové totiž již sami poznali, že když si to svoje neuhájí, tak je čeká to samé jako Nás v roce 1989. Náš odstrašující příklad je vyléčil. A budou další a další. I v USA se demonstrovalo za to aby egypští občané vydrželi a MY 4. odboj a Pepa z depa přejeme aby se jim to podařilo VYHRÁT A PŘEVZÍT MOC DO TĚCH NEJSPRÁVNĚJŠÍCH RUKOU. A toto přejeme také všem národům světa, které se dají na cestu ZNIČENÍ KAPITALISMU. Tak zatím 4. odboj a Pepa z depa.
30. 01. 2011 | 10:14

Terej napsal(a):

DaRock opakuje US jidodemo bludy o Bushově IQ 90, což pochopitelně není pravda (krom jiného je i stíhacím pilotem)
www.vdare.com/sailer/kerry_iq_lower.htm
Jeho výkony lze odůvodnit spíše jistou leností - www.vdare.com/Sailer/bush_thinking.htm - a také bylo třeba připravit půdu pro tak vypečeného (a ještě méně kvalifikovaného) kádra , který tam sedí dnes, odstrašujícím příkladem. To humanoidi http://jdem.cz/kk287 zrežírovat umí ...
A ani autorův předpoklad o "stabilizované" Francii, kterou reprezentuje jakýsi africký výběr a soudům nezbývá než brousit hrany pokutováním jak tuzemských kritiků, tak šátkovaných žen http://jdem.cz/kk275
A ty tamní předměstské, dle policie normální, ohýnky z aut jsou jen takové červánky budoucí stability, až počet muslimů ještě vzroste ...
30. 01. 2011 | 12:51

Honza999 napsal(a):

Byla zde v diskuzi položena otázka, zda je možné, aby v zemi jako Tunisko mohla někdy vzniknout demokracie.

Tak to tedy nevím.

Myslím si ale, že ne, protože euroatlantická "civilizace" nic takového nepřipustí.

Skutečné demokracie v zemích třetího světa, to je noční můra všech euroatlantických ekonomů. (prosím nezaměňovat pojmy, mám na mysli opravdu SKUTEČNOU demokracii, tedy ne to, co je dnes ve světě za demokracii vydáváno)
31. 01. 2011 | 02:58

lioc napsal(a):

Autor se nám nenápadně snaží nastínit, že ze strany Muslimského bratrsvta ( MB )se vlastně ničeho bát nemusíme... Opak je pravdou. Dá se lehce čekat, že po upevnění moci ze strany MB dojde k likvidaci umírněné opozice a nastolení islamského práva se všemi jeho důsledky. Nastane stejná situace jako byla v Iranu, Iraku, Syrii, Libanonu, Sudanu, Afganistanu, Pakistanu... Jediné islámské země, které se to prozatím snaží řešit je Turecko a Pakistán - viz vojenské akce na potlačení radikálních skupin a snaha oddělit náboženství od výkonné moci. Otázka je, jak dlouho bude trvat, než si Evropa uvědomí toto nebezpečí...
02. 02. 2011 | 11:45

Markéta napsal(a):

Dobrý den,
Ať už tu hrozí či nehrozí jakékoli nebezpečí ze strany MB i když já souhlasím s autorem. Tak to hlavní o co ve všech těch demonstracích jde je hlavně větší blaho místních lidí. Aby se alespoň z části přiblížili demokracii. A v tom já osobně je jen podporuji, protože jako všichni na světě i oni mají právo na svobodu názorů atd..
Člověk, který nikdy v takové zemi nepobýval delší dobu např. v Tunisku. Jen se tam třeba ocitl na dovolené maximálně na týden dva, tak mu to připadá jako ráj na zemi: Pláže, slunce, vůně arabského čaje, ruch v souku kde to voní orientálním kořením, tak takový člověk nikdy nepochopí jak se tam žije obyvatelům té země. Že oni nemohou vycestovat jako my a nadechnout se pro změnu Evropského vzduchu nebo když už mohou tak to není jednoduché. Evropský člověk nepochopí jak někteří z nich žijí v hrozné bídě i když mají vystudovanou vysokou školu. Že na každém kroku vidíte obraz prezidenta, který se tváří jako ten nejmilejší, usměvavý člověk a vy ho tak ze srdce nenávidíte. Nejde soudit lidi podle víry, každý má právo na demokratický život tak jako my Evropané. A proto já těmto lidem jen fandím a přeji jim aby ty demonstrace je přivedly na dobrý alespoň z části demokratický stát.
Děkuji moc autorovi za krásný článek a nejen tenhle....
02. 02. 2011 | 21:02

Vláďa napsal(a):

O Američenech Evropané často říkají, že jsou sebestřední ignoranti. Je mi jasný, co si o Evropanech myslí Egypťani a Tunisani.
04. 02. 2011 | 12:53

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy