Přestaňme ponižovat arabské demonstranty

28. 01. 2011 | 14:35
Přečteno 14711 krát
Znovu a znovu se při sledování českého a západního zpravodajství a reakcí západních vlád ve vztahu k masivním arabským protestům můžeme utvrzovat v existenci neskutečného pokrytectví a dvojího metru.

Zatímco íránské protesty z roku 2009 vyvolaly nesmírně aktivní odezvu na Západě, nynější protesty v arabském světě zůstávaly dlouhou dobu "mimo radar". Zatímco íránské protesty symbolizovaly boj mezi demokracií a teokracií, Arabové demonstrují kvůli vysokým cenám potravin a nezaměstnanosti. Zatímco během íránských bouří bylo každému jasné, na jaké straně Západ stojí, tak dnes, pokud už slyšíme nějaké oficiální vyjádření zástupců západních vlád, nedokážeme přes opatrná slůvka typu "znepokojeni" s jistotou určit, zda na nás mluví ti samí lidé, kteří tak horlivě hájí lidská práva a demokracii od Kuby po Severní Koreu. České ministerstvo zahraničí dokonce ani nepíplo. A to jsme údajně zemí, která si zakládá na své reputaci obránce disidentů celého světa.

Pravda je taková, že si Západ konec Mubarakova režimu (a jiných spřízněných diktatur) nepřeje. I proto létají egyptským vzduchem kanystry se slzným plynem Made in USA. Že se Západ obává, kdo spojenecké diktatury nahradí, není také žádné tajemství. Konec konců, přesně tohoto strachu Mubarak a jemu podobní využívali, když Západu líčili eminentní nebezpečí islamistické/teroristické opozice. Západní veřejnost a bohužel i vládní činitelé často nevědí, co přesně znamená slovo "islamista", jaké cíle má ta která "islamistická" organizace, jak širokou podporu "islamisté" vlastně mají a proč by mělo být mezi politickým islámem a globálními džihádisty typu Bin Ládin pokládáno rovnítko. Mubarak a jemu podobní rozhodně k objasnění těchto otázek nijak přispívat nehodlali. Naopak, vybarvovali "islamistické" nebezpečí v co nejkrvavějších barvách. To jim umožňovalo zatýkat, mučit, ponižovat a dusit jakoukoli opozici za benevolence západních "spojenců".

Když se podíváte na záběry z Káhiry a dalších míst protestů, uvidíte v očích protestujících slzy, hněv a obrovské očekávání. Nejsou to lidé, kterým jde primárně o cenu chleba. Jsou to lidé, kteří mají plné zuby pokrytectví, her na demokracii, ožebračování poctivých a obohacování mafií přicuclých na režim. Jsou to lidé, kteří mají plné zuby toho, že je meritokracie nahrazena úspěchem vyčůraných nebo primitivních přikyvovačů. Jsou to lidé, kteří mají plné zuby toho, že musí neustále někoho podplácet a ponižovat se proto, aby domů přinesli jídlo pro své děti. Jsou to mladí lidé, kteří nechtějí prožít celý svůj život pod usmívajícím se obřím billboardem jednoho muže. Jsou to novináři, kteří si chtějí psát, co se jim zlíbí. Jsou to studenti, kteří nechtějí na univerzitách tajnou policii. Jsou to právníci, kteří chtějí, aby bylo právo víc než jen kusem papíru. Jsou to stařečkové, kterým se stýská po období, kdy jejich země nebyla servilním a přitroublým nástrojem jiných a kdy se vzdělání úmyslně nesabotovalo s cílem nechat národ hloupým a poslušným. Jsou to i ženy s nikábem, které chtějí mít právo na to oblékat se ultra-konzervativně a ženy bez šátku, které chtějí mít právo na to oblékat se nekonvenčně. Jsou to i křesťané, kteří chtějí právo na to postavit si kostel kde a kdy se jim zlíbí a jsou to i konzervativní muslimové, kteří chtějí větší roli islámu v legislativě státu. A i když si jejich přání někdy protiřečí, všechny tyto lidi (alespoň v tento daný moment) sjednocuje touha mít příležitost dojít k řešení těchto politických rozporů demokratickou cestou skrze demokraticky zvolené zástupce.

Je nám snad něco takového cizí? Nebyli jsme to nedávno my, kdo měl v očích slzy a hněv a očekávání? Tak proč teď ponižujeme jiné lidi ve stejné situaci tím, že jim máme zatěžko přiřknout stejnou míru legitimity?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

David napsal(a):

Nebudte zaujaty a budte realista: kde byli egyptsti pracujici, kdy se u nas v 50.letech veselo, kdyz nacisti vyhlazovali v pulce Evropy atd., atp.? Nikde... resp. asi hulili nekde v krcme... samozrejme, Zapad muze za vse, ma zasahovat na celem svete a vsechny rozsuzovat... a kdyz pak tohle nekde nekdy udela, zase se nadava na imperialisty. V Egypte si museji udelat poradek doma sami, stejne to plati o jakekoli jine zemi. Laska na deset tisic kilometru neexistuje, smirte se s tim.
28. 01. 2011 | 14:51

arnazach napsal(a):

Na jedno strane je to uzasne, protoze se znovu - jako v roku 1989 nebo pri oranzove revoluci na Ukrajine - ukazuje jaka uzasna sila je v lidech, kdyz se semknou. Problem je v tom, ze to je kratkodobe a nevime, kam se to vyvine. Co kdyz nakonec zvitezi nabozensti charismatici? A zacnou vyzarovat i k Saudum a dal. Tak asi proto ty rozpaky, tomu se nedivte.
28. 01. 2011 | 14:53

Jirka napsal(a):

David
Láska na desettisíc kilometrů možná neexistuje, zato finanční podpora egyptské armády Spojenými státy ano. Proto to nemůže být jen vnitřní věcí Egypta, a je tedy důležité, kam se přikloní veřejné mínění v Evropě a USA. Díky za článek!
28. 01. 2011 | 14:59

blue jay napsal(a):

Shannaahu,
Zmen si photo. Vypadas jako duch z Disney filmu. Ale ty duchem v podstate jsi. "Arabsti" demonstranti "protestuji" nejen v Egypte, ale i v Parizi a dalsich Evproskych mestech. Budes podporovat podobne akce i v Praze Shanaahu?
28. 01. 2011 | 15:04

Petr napsal(a):

Byl jsem v SAE. Chtěl bych se měl mít jako vlastní poddaní tamních emírů. A to mají emiráty příjmy z ropy jen 10 % celkových příjmů.
Nemluvím o imigrantech, těm se necpe horem dolem jako u nás.
28. 01. 2011 | 15:05

alna napsal(a):

"...létají egyptským vzduchem kanystry se slzným plynem Made in USA..." Možná kulky ve vládních zbraních jsou taky Made in USA, stejně tak zařízení egyptských nemocnic nebo univerzit. USA vyrábí hodně věci, které vyváží, na rozdíl od Egypta. Nic se nedá dělat.

Egypt i Tunisko jsou země, které udržují se západen vcelku dobré vztahy. Pokud se změní režim, je tady obava, že to dopadne, jako v Iránu v roce 1979. Je logické, že Západ to nechce. Stejně tak je pochopitelné, že Západ podporuje demonstrace v Iránu, které směřuji proti režimu, který je vůči Západu nepřátelský. Cemu se to tady vlastně divíte ?

Já osobně podporují každou akci, která je namířena proti útlaku ale byla by škoda, kdyby Mubaraka vystřídal nějaký Chomeini nebo Mulla Umar. Ten jak jste možná slyšel nechal v roce 2001 zničit 1500 let staré sochy Budhy v Baymanu, protože nebyly v souladu s koránem. V Egyptě by toho ke zničení bylo mnohem víc.
28. 01. 2011 | 15:05

groessling napsal(a):

To jsem blázen pane Shanaáh, neopisoval jste to z mého diskusního příspěvku pod Vaším blogem z dnes rána :

groessling napsal(a)28. 01. 2011 | 07:01

Arabové a demokracie ? Kde prosím na světě ? Toho před čím se západ nyní třese v obavách je arabská demokracie nastolující vzápětí vládu islamistů, kteří s evropsko-americkou verzí demokracie nadlouho zatočí ajncvaj a potom příjde jako první na řadu Izrael se všemi následnými destabilizujícími událostmi.

Vše jako důsledek lhaní a dlohodobého pokryteckého chování bílého atlantického muže. Dobře mu tak.

Vy jste snad čekal, že největší pravdoláskař Havel začne hájit lidská práva v Arábii ? Tam to má od Ameriky zakázané vůči všem režimům co panáčkují Americe a navíc se kamarádí s Židem. Ti si mohou dělat co chtějí. Jó, Kuba to je jiný kafe. Nepanáčkuje, tož bink ji po palici. To si náš největší lhář a pokrytec omočí.

Prý El Baradej, no to jsem se nasmál, copak si ti naivové kolem Obamy myslí, že jim tohoto důstojníka CIA schválí v Egyptě Al-Kajdá. No to byl zase vtip.
28. 01. 2011 | 15:07

achim napsal(a):

Pane autore, je to jednoduché: demonstrace v Iránu se stavěly proti nedemokratickému, bigotnímu mulláhovskému režimu - kdežto tady nikdo přesně neví, jestli z toho nevznikne nějaká další vláda právě tohoto typu - a když se k tomu přihlásí středověcí primitivové typu Muslimského bratrstva s učením toho Kutba, nedivte se.
28. 01. 2011 | 15:10

Občan napsal(a):

Jak já Vám rozumím, pane Shanaáh...

Před 21 lety to u nás bylo to samé. Hlavně to očekávání, ta zoufalá naděje, že to nové bude lepší pro ty obyčejné lidi.
No, zbyla hořkost, chudoba, nezaměstnanost, rozvrácená ekonomika, školství, zdravotnictví a sociální systém.

Prosím Vás, snažně Vás prosím, pokud máte nějakou možnost to do Egypta vzkázat, připravte na tohle prozření alespoň své přátele a známé (pokud to zrovna nejsou ropní magnáti nebo akcionáři Šarm-aš-Šajchu). Bude strašně hořké, ti lidé budou neskutečně zklamaní - a bude to VELMI brzy po skončení "revoluce".

Pro chudé Egypťany zbude jen ještě větší chudoba a ponižování a na bydlení na káhirském hřbitově mnozí z nich budou vzpomínat jako na ty lepší časy. Bohatí ještě více zbohatnou a na ty chudé budou ještě více kálet. Vláda bude podporována USA a Izraelem zcela bez ohledu na to, jak se bude k běžným občanům chovat a jak bude zkorumpovaná - pokud to bude vláda proizraelská a proamerická.

Vzkažte jim to. My jsme byli také tak fatálně naivní a skutečně jsme si mysleli, že se něco změní k lepšímu. Změnilo - je to mnohem horší než za komunistů.

A co se toho pokrytectví a dvoumetrnictví týče - no, to je jen další hořká pilulka reality. Jještě vás jich asi čeká pěkných pár hrstí...
28. 01. 2011 | 15:15

JenTak napsal(a):

Přestaňte nás ponižovat svým moralizováním, co má a nemá ministerstvo zahraničí ČR dělat. Nebo se domníváte, že Česká republika je nějaká muslimská frakce arabských demonstrantů? Co po nás chcete?
Pochybuji, že vy se přesně orientujete oč komu při demonstracích jde. Zatím jsem jen slyšel, že demonstranti žádají změnu. Jakou neřekli. Arabským režimům jde o moc, a vy chcete, abychom řekli jasně nějaké stanovisko. Proč bychom to dělali?! Že to chcete vy?
Hlavně nesrovnávejte Araby s KLDR! Zjevně nevíte, jaká je to země!
28. 01. 2011 | 15:23

-Michal Macek napsal(a):

"Lidske bytosti vedou valky,co svet svetem stoji.Je to nase prirozenost,mame to v genech.V druhe polovine minuleho stoleti mirotvorci,vlady tohoto sveta,valku neukoncily.Jednoduse ji ridily,ale ridily ji spatne.Bez ohledu na navratnost sypaly penize do vojenskych konfliktu a guerillovych armad v zahranici a pak do slozitych mirotvornych procesu ktere situaci casteji zhorsily nez zlepsily.Byli zaslepeni,dogmaticti a nevykonni.Miliardy promrhane ve spatne odhadnutych valkach,do kterych by zadny investor se zdravym rozumem nevlozil jediny dolar.....

....lide na celem svete stale nachazeji duvody,pro ktere stoji za to zabijet a umirat.A kdo jsme my abychm se s nimi preli?Zijeme jako oni?Citime to co oni?Ne.Nemame pravo soudit nebo zasahovat.Ve Valecnych investicich nas zajimaji pouye dve veci.Vyhraji?A vyplati se to?Stejne jako ve vsech ostatnich oblastech bude Shorn investovat svereny kapital pouye tam,kde jsme presvedceni o jeho navratnosti.Nesoudime.Nemoralizujeme.Nemrhame penezi.Misto toho vyhodnocujeme,investujeme a prosperujeme.Tohle znamena byt soucasti Valecnych investic Shornu."

Richard Morgan
Brutalni byznys
28. 01. 2011 | 15:24

Občan napsal(a):

JenTak napsal(a):
"Přestaňte nás ponižovat svým moralizováním, co má a nemá ministerstvo zahraničí ČR dělat. Nebo se domníváte, že Česká republika je nějaká muslimská frakce arabských demonstrantů? Co po nás chcete?
Pochybuji, že vy se přesně orientujete oč komu při demonstracích jde. Zatím jsem jen slyšel, že demonstranti žádají změnu. Jakou neřekli. Arabským režimům jde o moc, a vy chcete, abychom řekli jasně nějaké stanovisko. Proč bychom to dělali?! Že to chcete vy?
Hlavně nesrovnávejte Araby s KLDR! Zjevně nevíte, jaká je to země! 28. 01. 2011 | 15:23"

To je dobrý, díky, to si znamenám :o)))
A voplácám Vám to vo hubu vždycky, když tu meknete něco o tom, že bychom se měli někde angažovat.
Mohu to voplácávat vo hubu i jiným? Nebo si budete nárokovat nějakou kompenzaci za autorská práva?
28. 01. 2011 | 15:28

Betty08 napsal(a):

to Občan 28. 01. 2011 | 15:15
mluvte, prosím, jen za sebe a neříkejte "my". Mě to uráží.
28. 01. 2011 | 15:36

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Občan napsal:"jen další hořká pilulka..."
Poslouchaj, Občan, vy jste evidentně nějaké pilulky vynechal, viďte! Rychle zavolejte sestru ať vám donese pěkných pár hrstí...

Jinak ale píšete skvěle, Halo noviny by vás braly všemi deseti!
28. 01. 2011 | 15:41

JenTak napsal(a):

Občane,
klidně si to vytiskněte a zarámujte. Jakýsi Shanaáh chce, abychom přestali ponižovat arabské demonstranty. Vy je ponižujete? Nebo naše ministerstvo zahraničí? Proč mi to pan Shanaáh podsouvá?
Měl byste i s autorem blogu zklidnit hormony, protože já se do arabských záležitostí nehodlám vměšovat, a pochybuji, že by to bylo od jakéhokoli evropského státu moudré. Vy byste se chtěl spolu s autorem "angažovat" v právu Arabů na něco, co sami nedokáží přesně definovat.
Angažoval jste se pod blogem na ochranu křesťanů v islámských zemích?!
Pochybuji, tak se svojí kritikou voplácejte čím chcete.
28. 01. 2011 | 15:43

Tenco napsal(a):

Šádí Shanaáh
Dám Vám taky jednu radu.
V den , kdy padne režim - věřme , že pokojně /dojde -li vůbec k tomu/ je nesmírně potřebné ovládnout všechny archivy a materiály tajných služeb.
A to takovým způsobem, aby nemohly být v budoucnosti zneužity.

Jen tak na okraj. protože tady se to nepovedlo. A babřem se v tom furt.

"...a jsou to i konzervativní muslimové, kteří chtějí větší roli islámu v legislativě státu."

No, pokud se to nezvrhne v šáriu, tak proč ne. I v našich zákonech je ledasco, co má své kořeny v křesťanství. /které to zase převzalo z římského práva etc etc../

A neviňte hned Západ. Ten má co dělat, aby našel ty sofistikované bunkry Al Kaidy v Tora Bora.
28. 01. 2011 | 15:45

blue jay napsal(a):

Obcane?

Nebylo by nejlepsi aby se v Egypte dostali k moci Islamsti fundameniliste? To by jiste Egyptu prospelo. Co Vy na to?
28. 01. 2011 | 16:12

Kanalnik napsal(a):

Dekuji za clanek. Je to tak. Neskutecne pokrytectvi a dvoji metr. Pani Clintnova a pan Blair se vyznamenali. Svobodu jen do te miry, dokud ji my budeme mit pod kontrolou. Asi tak. Skutecne neuveritelne pokrytectvi. Ti lide asi vubec netusi, co je to svoboda.

At si v Egypte udelaji a zaridi, co chteji. Ze z toho muze byt islamisticky nam nebezpecny rezim? Az bude, tak se budeme branit. A z ceho ze by asi tak mohl vzniknout? Jake reakce na duseni a manipulaci Zapadem?

Hmm... a kdo ze tedy za to muze?

Aha.
28. 01. 2011 | 16:20

kormoran napsal(a):

Sadi lituje, ze v cr nejsou'zatim' tak rozsirena arabska ghetta - i na to zrejme casem dojde.

Tam uz by to tak spravne po arabsky horkokrevne zilo ze?
28. 01. 2011 | 16:24

Admirál napsal(a):

Šádí Shanaáh - pokud by každý psal jako Vy, tak by pravda a láska nezvítězila nad lží a nenávistí. A kolik peněz to stojí podpora pravdy a lásky. A kolik lidí na tom vydělává! A s Vámi by přišlo všechno v niveč.

Nakonec by si ti Egypťané, co na ně naši turisté koukají z poza drátů z hotelových komplexů mohli dělat ve své zemi, co uznají za vhodné.
28. 01. 2011 | 17:01

hoven napsal(a):

shanaah,
proč by měl být západ radost z toho, že se v egyptě možná derou k moci náboženský fanatici podporující terorismus (muslimské bratrstvo)?? jak vas to mohlo napadnout ??? samozřejmě že to na západě každý sleduje s velkým znepokojením. nikdo neni v současné chvíli schopný říct, co bude výsledkem těch revolucí , jestli to v tunisku i egyptě nakonec neskončí vládou imámů jako v iránu. to by byla samozřejmě tragedie., která by nakonec vyvrcholila izraelsko-egyptskou válkou. to je možná vaše přání a máte z toho radost, ale nechtějte to po nás. my se neklaníme aláhovi.
28. 01. 2011 | 17:16

Karim Nakadim napsal(a):

Koukám, islamobijci se zase rojí. Bude dlouhá zima.
28. 01. 2011 | 17:23

Medikolog napsal(a):

Pane Občane,

vaše dnes 15.15 a 15.28 kontrasignuji. Nemá cenu psát obsahově totéž. A asi nebudu sám. To je odpověď i pro vztahovačnou Betty08 z 15.36 - kterou jste rozhodně nemyslel. My ještě neznamená všichni (obvykle MY je podmnožinou VŠECH Betty08).
Pane Kanálníku dnes 18.20; je to tak a vědí to všichni apologeti politijy Izraele i USA, politiky dalších mocností... ale když se za to, že jako politik věříte i nejprůhlednějším lžím tak dobře platí... Že, pane Václave Havle, pane Svobodo (Cyrile, aby nedošlo k mýlce), pane Schwarzenbergu, paní Allbrightová, paní Riceová, paní Clintonová...
28. 01. 2011 | 17:24

Veterán napsal(a):

Já bych se spíše chtěl od někoho znalého dozvědět, co bude po převratu.
Egypt je nesoběstačný v potravinách (v době Římské říše byl obilnicí Říma), průmyslová výroba prakticky neexistuje (zná někdo nějaký špičkový výrobek z Egypta?) a jediné co zatím funguje je turistický průmysl. Turisté ale v případě rozšíření nepokojů zmizí jako pára nad hrncem.
Takže, pane Shanaáhu, co bude po převratu? Potraviny se nezlevní, ale ztrátám z turistického průmyslu je nebude za co dovážet. Mládež práci nezíská, protože pracovat není kde a se vzděláním to také není žádná sláva. Kdo pak bude rozzuřeným lidem vysvětlovat, že vlastně demonstrovali a umírali jen za výměnu jedněch papalášů za druhé.
28. 01. 2011 | 17:32

Čochtan napsal(a):

Obávám se, že pro svobodu a demokracii nejsou arabové ještě zralí. Ještě do tohoto stadia vývoje nedospěli. Islám a demokracie jsou dvě neslučitelné věci.
28. 01. 2011 | 17:33

Tupelo napsal(a):

Pane Sadi, myslim ze dokud si oficialni predstavitele zapadnich zemi budou ucelove vybirat podporu ve smyslu 'ten diktator je sice hajzlik, ale nas', nebudou mit duveru obycejnych obyvatel (nejen islamskych, ale i vlastnich zemi). To co pisete ohledne protestujicich (nyni v Egypte, ale to same se muze tykat treba Iranu ci Palestiny) se shoduje s mym vlastnim nazorem, totiz ze jde o normalni lidi, kteri si ziji sve zivoty a chteji je zit ve svobode. Tvoreni napeti, vyhruzky, nesnasenlivost jsou casto podnecovany prave vladnoucimi elitami (nekdy skryte, nekdy zcela otevrene), ktere se bez straseni lidi neobejdou (mam podezreni ze casto nic jineho nabidnout neumi). To nevylucuje i extremisty z rad bezneho obyvatelstva, ale ti vetsinou maji podporu diky nespokojenosti se zneuzivani politicke sily. Obyvatelum Egypta preji takovou vladu, kterou si preje vetsina a ktera zaroven bude chranit mensiny. Myslim ze je to docela dobre dosazitelne, ale chce to cas a trpelivost (na vsech stranach).
28. 01. 2011 | 17:36

Alarien napsal(a):

Skvělý text, pane Shanaáhu. Vaši oponenti zjevně nechápou nebo si odmítají připustit, že naprostá většina z nás (a možná i řada z nich) je s Vašimi demonstranty na jedné lodi.
28. 01. 2011 | 17:36

Skogen napsal(a):

Držím palce.
28. 01. 2011 | 17:38

Čochtan napsal(a):

Veterán má recht. Co bude po převratu ?
Pokud se k moci dostanou islámisté, nebo to muslimské bratrstvo, nastane velký problém. Suez. Obdobný problém jako v roce 1956. USA se bez Suezu celkem obejdou, ale Evropa ne. Suez kontrolovaný islámskými fanatiky je nepřijatelný.
28. 01. 2011 | 17:41

koki napsal(a):

Poradce zeleného pomatence Lišky má u mne nulovou autoritu.
28. 01. 2011 | 17:49

Martin napsal(a):

Takhle bych se mohl ptát i já vás. Co jste dělal když v roce 2009 byly demonstrace v Íránu? Proč jste nepsal blogy odsuzujíjí Íránský režim za vraždění a zatýkaní nevinných lidí? Že by to mělo něco společného s tím že Írán podporuje Palestinu? Jistě by se vám hodilo aby se v Egyptě dostalo k moci fanatické Muslimské bratrstvo nebo v Jemenu strana napojená na Al-Kajdu? Ti by jistě podporovali ty vaše teroristy z Palestiny a stejně jako vy by byli proti západní civilizaci a jako vy plný fanatické nenávisti k USA.
28. 01. 2011 | 18:04

t... napsal(a):

Pane Shanaáh,

je jisté, že současní vládci v Egyptě jsou diktátoři.

Použil jste paralelu s Iránem, budu v ní pokračovat v jiném směru. Bývalí vládci v Iránu, v čele s šáhem, před rokem 1979, byli také diktátoři, srovnatelní s diktátory v Egyptě. Když byli velmi oprávněně a správně svrženi, tak byli vystřídáni diktátory ještě horšími, jen jiného druhu, jiného ideologického a náboženského směru.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ir%C3%A1n

Jak to dopadne v Egyptě, když budou současní diktátoři svrženi? Iránský scénář se nabízí, v Egyptě jsou minimálně částečně vytvořené společenské podmínky pro takový scénář, uskutečnění stejného/obdobného scénáře je pravděpodobné, jak hodně/málo to si nejsem jistý, protože společnost v Egyptě nemám vyzkoumanou, ale i když budeme hodně opatrní a optimističtí ve prospěch demokracie, tak uskutečnění íránského scénáře v Egyptě nemůžeme (zcela) vyloučit.

Západní země(vlády) mají v Egyptě svá velvyslanectví, na velvyslanectví skoro určitě pracují odborníci na egyptský stát a společnost, např. historici, politologové, sociologové, psychologové ....., kteří mají egyptskou společnost skoro jistě vyzkoumanou/zmapovanou, z jejich výzkumu bude nějaký (diplomatický) výstup, mimo jiné i ve formě doporučení/východisek/..., který dostávají ministerstva zahraničí v západních zemích, ministerstva zahraničí západních zemi, i v závislosti na těchto doporučeních, dělají něco co se nazývá politika. Někde jsem četl, že politika je svinský kompromis. V politice dochází i k takovým situacím, že si nemůžete vybrat dobrou variantu, jen mezi dvěma a více špatnými, viz volby v České republice.

Co když vlády západních zemí jsou realitou v Egyptě, predikovanou odborníky na Egypt, viz výše, postaveny před svinskou volbu, výběr ze dvou špatných možností.
1. (Částečně) podporovat diktátora Mubaraka, který se k západním demokraciím nechová nepřátelsky, se kterým vlády západních demokratických zemí dokážou (jakž takž) vyjít.
2. Nechat Mubaraka padnout a pak se děj vůle Aláhova, obdobně jako v Íránu po roce 1979. Vytvoří se situace, kdy západní demokracie budou proti sobě mít dalšího nepřítele a vojenského protivníka. Další vojenský protivník stojí peníze, hodně peněz, zvláště když je vedle Egypta Izrael.

Už teď je dosti zemí EU i USA značně zadluženo, některé země EU přímo katastrofálně. Potíž je v tom jak eventuálně změněnou politickou situaci/konstelaci v Egyptě ve směru/stylu Irán po roce 1979, hlavně zahraničně-politicky, jeden z aspektů je vojenský rozměr, který je ten nejdražší, ufinancovat, když už teď mají západní demokracie masivní dluhy. Co když je to tak, že vlády západních zemí volí menší zlo, myslím tím finančně menší zlo. Co když je to tak, že vládám západních zemí se jako menší (finanční) zlo jeví Mubarak, protože jeho udržení u vlády znamená pro západní země, mimo jiné, menší výdaje na armádu.
28. 01. 2011 | 18:31

Yosif K napsal(a):

Pane Shadi Shanaa, jako obvykle, zase jste trefil zcela neomylne hrebik na falesnou hlavicku. Soucasny b...el v arabskem svete neni vysledkem kolonialniho vmesovani zapadu, ani z nej nikdo nema radost. Samozrejme ze vsem je lito, ze masy lidi musi v takovem b...lu zit. Skarede se mylite take v tom, ze jde o "prvni zablesk nadeje".
Prvni vlny nadseni a nadewje zachvatily arabsky svet v roce 1952 po vyhnani zidu a ostatnich nearabu, po rozkradeni jejich nemalych majetku a po padu loutkovych monarchii. Vysledkem bylo totalni zplundrovani znarodnenych fabrik, ekonomicka zavislost na SSSR a vznik vrstvy snad nejpitomejsi generality na svete, ktera prohrala vse cfo se dalo. ROZHODNE TOTO OBDOBI NEVYPADA JAKO NEJAKE KRALOVSTVI MERITOKRACIE - spise jde o kralovstvi neschopnyuch velkohubych zvanilu.
Stareckove si mohou pamatovat jako lepsi rezim leda tak britskou kolonialni nadvladu. Meritokracie je islamskemu svetu bohuzel zcela cizi koncept. Od porazky Turku u Vidne jde islamsky svet od horsiho k jeste horsimu, zurive se brani jedinemu systemu, ktery dokaze zajistit "kapitalistickou zivotni uroven" to jest kapitalismu. A vy si delate srandu z toho, ze Arabove vzpominaji na casy, kdy meli meritokracii??? Prosim Vas, kdy to bylo??? Za zvanila Nassera? Asi znate jine starecky nez ja - ti moji rikaji, ze se radovasli jako kreteni kdyz kralovstvi padlo, ma pak uz vsechno slo porad jen od horsiho k jeste horsimu. Coz vypada jako nezvratna cesta islamu do odpadkoveho kose svetovych dejin.

"Jsou to stařečkové, kterým se stýská po období, kdy jejich země nebyla servilním a přitroublým nástrojem jiných a kdy se vzdělání úmyslně nesabotovalo s cílem nechat národ hloupým a poslušným." Hahaha - pane Shana - kdypak tohle bylo - snbad za Turku, kteri zachazeli s Araby jako se psy? nebpo snad za faraonu????

Pokud se proderou k moci ti vasi dobraci co chteji "vetsi roli islamu ve state" tak sbohem nadejim na ekonomicky rozvoj. Neracil jste si vsimnout, jak takovito "experti" stacili zruinovat vsechny staty, kde se dostali k moci? Neracil jste si vsimnout, ze ekonomicky pokrok turecka nastal az po 80 letech tvrde protiislamistyicke diktratury? A po dvou statnich bankrotech zaplacenych nenevidenym Zapadem?
28. 01. 2011 | 19:09

1234 napsal(a):

To je pravda...
Jenže není ono to u nás skoro stejné?
28. 01. 2011 | 19:17

hoven napsal(a):

já jsem zastánce demokracie a teorie, že za blbost se v demokracii platí. pokud si lidé přejí, aby jim vládnul hamas, muslimské bratrstvo nebo hitler, je to jejich volba, nikdo jim v tom nemůže bránit. žadný autokrat nebo ustávní soud. v demokracii se vláda odvozuje od lidu. takže i když nemám z vlády muslimskeho bratrstva žadnou radost, považuju odstranění mubaraka za krok správným směrem. muslimskemu bratrstvu populartita rychle klesne, tak jako klesla podpora hamasu v gaze. ale každý člověk musí mít právo si na rozpálenou plotnu sednout, aby poznal, že pálí. to je demokracie.
28. 01. 2011 | 19:52

Da.Rock napsal(a):

Nedělejme si iluze, že demokracie problémy těch lidí vyřeší. Budou pořád stejně chudí a pořád se budou muset dívat, jak jejich životy ovládají pijavice přisáté na státních strukturách. Teď ještě náboženské dogmatiky i volnomyšlenkáře spojuje společný nepřítel. Až ten bude pryč, pustí se do sebe. A to bude nepochybně ještě horší, než současná realita. Viděli jsme to v Afgánistánu po odchodu Rusů a v Iráku po pádu Saddáma. Proč by to v Tunisku mělo dopadnout jinak? A nakonec tam demokraticky zvítězí islamisté, zavedou šáriu a budou pracovat na exportu islámské rvoluce do dalších zemí. To je tedy Mubarak menším zlem.
28. 01. 2011 | 19:56

Rumcajs napsal(a):

Taky nechápu, z čeho by se měl západ a civilizovaný svět radovat. Vždyť do čela se dere militantní a krvavé náboženství. To je stejné, jako kdybychom se měli radovat z toho, že roste popularita komunistů nebo fašistů.

Naštěstí, lidí jako je Občan tu není tolik, aby mohli znovu začít dělat bordel. Tady přeci jenom civilizace už ušla kus cesty.
28. 01. 2011 | 20:12

Yosif K napsal(a):

Pad Mubaraka a pripadna vlada islamistu by mely podobne vysledky jako vlada teokracie v Iraku. Omezeni turismu, rozklad jakehos takehos prumyslu, ktery se v Egypte podarilo vybudovat a vseobecne umocneni b...lu ktery v arabskych zemich existoval vzdycky.
Pan hoven ma pravdu v tom, ze egyptsky lid - pokud chce - tak si bude muset na rozpalenou plotnu ISLAMISMU sednout. Podobne jako v CSSR za sociku se pak siroke masy lidu drive zapaleneho pro socialismus trpce presvedci ze TUDY CESTA K PROSPERITE NEVEDE. Problem je ze zlo se specilene v musalimskem svete siri snadneji nez dobro - islamisticka diktatura pak klidne muze trvat i dalsich 40 let.
Nastoleniu islamismu ovsem v Egypte vyvola humaniterni katastrofu. Zemedelstvi z technickych duvodu nemuze egypt uzivit. Jedinym "exportem" egypta krome bavlneneho pradla a datli je turismus. Ten vsak islamiste spolehlive znici - spravne vidi, ze pohled na bohatsi nemuslimskou populaci je pro chude muslimy totalne demoralizujici.
Dale lze cekat dalsi persekuce proti krestanum - lidem kteri jsou tradicne podnikavejsi nez muslimove (uz jen z duvodu ze jsou mensina, vetysionou lepe vzdelana...).
Uvidime. Zatim nikde nevidim ze by nekdo yrazel artabske demonstranty - naopak zapadni TV stanice se predhaneji v jejich podpore a v odsuzovani Mubaraka. A to vicemene i na FOX NEWS.... ze by se pan Shana jako zaslouzily clen levicove strany dival na FOX NEWS?
Nikde neslysim realisticke zhodnoceni toho, co demonstranti chteji - zvyseni subvenci na potraviny je ekonomicka sebevrazda. Zvyseni zamestnanosti je zadouci - ale kdo chce zamestnavat obyvatelstvo, jehoz zaklad vzdelani je 5 let sroceni korany nazpamet? Ve zvysovani vzdelanosti obyvatelstvba egyptsti soudruzi zaspali..... ...pracovni mista pri siti bavlneneho pradla asi vsechny egyptany neuzivi - bangladesh je levnejsi......
Takze volani po lacinem chlebu a novych pracovnich mistech? Ano ale kde? V nejakem institutu pro studium arabske poesie? V ktere arabske neropne zemi je dostatek pracovnich mist?
28. 01. 2011 | 20:16

liberál napsal(a):

hoven:

Pane hovene to co jste napsal by znamenalo že schvalujete Hitlerovu genocidu protože Hitlera taky zvolil lid a v té době byl jeho program plný rasistických hesel.

Já jsem také zastáncem demokracie, ale jsem přesvědčen že pokud je většina národa tak blbá že si chce zvolit diktátora nebo náboženské fanatiky tak se má správná demokracie bránit všemi prostředky aby tito diktátoři nebo fanatici nemohli chopit moci. Demokracie se totiž musí bránit a hrstka lidí nemůže zemřít jen proto že má jiný názor než většina.
28. 01. 2011 | 20:16

Přem. napsal(a):

Západ a jeho spřízněné diktatury - pěkně řečeno.
Dobrý příklad je Kosovo-stát na ukradeném území se svou zločineckou vládou. Dodnes nechápu,jak se na tom mohl ZÁPAD podílet. Topolánek se svou klikou se ochotně přidali; možná si někdo z nich za vykorumpované prachy taky koupil nějakou tu ledvinu od Thaciho řezníků.
Pozitivní vliv mají nesporně USA. Tam kde skončily jejich spřízněné diktatury (Írán, Kuba...) tráva neroste a možná teď neporoste pár desítek let i v Egyptě. Takové jsou výsledky "prodemokratické" politiky ZÁPADU.
Bravo!!!
28. 01. 2011 | 20:18

skura napsal(a):

Západ pokrytecky tvrdí, že lidská práva a demokracie jsou univerzálními hodnotami, už však nedodává, že jejich univerzálnost končí na hranicích euroatlantického prostoru, potažmo tam, kde začínají tzv. "naše zájmy"..
28. 01. 2011 | 20:19

cmstrader napsal(a):

Egypt pokud vim je jedina zeme ktera ma spojenectvi s Izraelem, duvody proc "skryte" zapadni mocnosti podporuji stavajici rezim je jen politicka stabilita v teto oblasti, napadlo nekoho z vas kdyby se v Egypte zmenil rezim na protizidovsky? A co z toho pak bude jaky budou nasledky a co je horsi?
28. 01. 2011 | 20:20

kormoran napsal(a):

Neverte tomu , ze arabsky svet usiluje o demokracii.
Tam jde proste o 'vladu' tech , ci onech , nabozenskych silencu!
Arab otoci nazor o 180 stupnu rychleji , nez strela z AK.

Evropa by mela zavrit vrata.
28. 01. 2011 | 20:24

liberál napsal(a):

Yosif K:

"egyptsky lid - pokud chce - tak si bude muset na rozpalenou plotnu ISLAMISMU sednout".

Pak desetitisíce lidí zemřou a to jen proto aby si většina negramotných lidí přišla na to že fanatici jim prosperitu nevybudují tak jako si to uvědomili Íranci. Ne tomu se musí zabránit všemi prostředky i kdyby to znamenalo jít proti většině.
28. 01. 2011 | 20:25

liberál napsal(a):

Přem:

A co Rusko a jeho spřízněné diktatury (nebo dříve SSSR). Kuba,Írán,Libye,Sýrie,Venezuela,Čína,Vietnam. Tyto diktatury jsou důsledkem politiky VÝCHODU přesněji komunistů a SSSR. V Íránu se měli líp za šáha než za islamistických fanatiků a na Kubě bylo líp za Batisty než na Castra který z Kuby udělal izolovanou zaostalou zemi.
28. 01. 2011 | 20:31

Tupelo napsal(a):

Prem.: presne, dokud se selektivne vybira podpora pro zlocince (jedno jestli diktator Pinochet, Mubarak nebo saudskoarabsti kralove) nesmime se divit ze zde existuje i silna podpora pro staty jako Kosovo - jde jen o smes geopolitickych hratek, zbrojarskych kseftu, kontrolou nad lozisky nerostnych surovin atp...; veskere dalsi reci jsou jen kourova clona (jedno z jake strany)
28. 01. 2011 | 20:42

hoven napsal(a):

liberál,
jakou logikou jste došel k tomu, že podporuju hitlerovu genocidu?? já akorát píšu, že pokud bude většina lidí chtít, aby jim vládnul hitler, tak už není žádná vyšší instance, která tomu může zabránit. protože v demokracii je nevyšší instancí lid. mubarak držel 30 let muslimský bratrstvo mimo zákon. pomohlo k něčemu?? ne. všechno směřuje k tomu, že bude muslimský bratrstvo nakonec vládnout. doufám, že mě nebude podezřívat z toho, že schvaluju právo sharia a terorismus. jenom konstatuju že nad vulí většiny nic nestojí. to je jenom ceplovina a bludná představa o tom, že lidé se musí podřizovat nějakým vyšším principům. "měla" by se, ale nemusí. zákon stojí nad vůlí většiny jenom do té doby, než ho ta většina změní. protože ta většína může změnit jakejkoliv zákon včetně ustavy kdykoliv si vzpomene. demokracie má kromě nesporných výhod i svoje nevýhody.
28. 01. 2011 | 20:44

Kanalnik napsal(a):

liberal

jenze pokud si ti obycejni chudi lide nezkusi, co prijde po jejich protestech, a nezakusi tim onu svobodu volby, vzdycky budou po ni touzit - to proste neochromite zadnymi prostredky, protoze je to zalezitost vnitrni v kazdem cloveku; naopak si je proti sobe popudite tim, ze jim budete urcovat, co je dobre a co ne

(podivejte se kolem sebe - delo se to, deje se to - a z techto duvodu jsme tam kde jsme, a zapad je vniman v arabskem svete vseljak; zejmena kdyz Obama mluvi v muslimskem svete o demokracii a pak, kdyz lide chteji vyjadrit svoju vuli v Egypte, je ticho po pesine)
28. 01. 2011 | 20:45

tric napsal(a):

pokud se dostanou k moci stoupenci klerikální íránské cesty a panarabského nacionalismu, budou tyto režimy své revoluce zcela logicky vyvážet a islamistické zpracovávání muslimské menšiny v evropě přeroste v podobné nepokoje.
28. 01. 2011 | 20:45

Katarina Maruskinova napsal(a):

Krasny clanek, mate naprostou pravdu, drzim palce vsem Arabum, kteri chteji a zaslouzi si zmenu. Zdravim z Libanonu.
28. 01. 2011 | 21:04

Přem. napsal(a):

Liberál:
Není žádné tajemství, že Rusko otevřeně podporuje kdejaké zlo. Ale ZÁPAD by měl být jakýsi protipól a podporovat hodnoty, které hlásá.
Proto se pozastavuji nad politikou ZÁPADU, Rusko známe a není třeba jej z téhle stránky rozebírat.
28. 01. 2011 | 21:07

voroshilov napsal(a):

liberal napsal(a):
Na Kube bylo lip za Batisty nez za Castra...
Fantastika,muze mi liberdal vysvetlit komu bylo lip za Batisty?
28. 01. 2011 | 21:09

voroshilov napsal(a):

Prem.napsal(a):
Neni zadne tajemstvi ze Rusko otevrene podporuje kdejake zlo...
Vy s libermanem sedite v jedne polstrovane cele?
28. 01. 2011 | 21:12

kormoran napsal(a):

Jinak mistre Shannah 'natvrdo'!
V evrope chybi nazory typu Australskeho premiera!
Ten by vam nakopal koule tak , ze byste se zastavil ve sve Palestine!
Jste pouhym prikladem, ze prave VY zneuzivate EU demokracie a jejich 'benefitnim' pohunkum ve sluzbach manipulatoru multikulti.
28. 01. 2011 | 21:18

Přem. napsal(a):

Voroshilov:
Nevím, co tě tak rozladilo, ale v 15 letech jsem byl taky nejchytřejší a taky jsem se radikálně projevoval. Taky jsem chtěl pro sebe víc pozornosti.
;-)
28. 01. 2011 | 21:20

Petr z Tábora napsal(a):

Na levnější potraviny, vyšší životní úroveň si společnost musí vydělat, to se nedá deklarovat. Také to souvisí s kontrolou porodnosti a postavením žen.
Myslím, že z většiny diskusních příspěvků je jasné, že každý posuzujeme události z pozice společnosti, ke které se hlásíme. Většina Čechů tedy nemůže mít radost z případného vítězství islamistů v Egyptě.
Ti co se považují za muslimy, Araby apod.jim naopak fandí.Je Vaším plným právem se hlásit k této skupině u nás. Měli by být ale důslední a jít jim fandit tam do Egypta.V bezpečí a svobodě naší liberální společnosti se to dobře diskutuje. Až tam zvítězí islamisté, tak už tam starosti s diskusí mít nebudete.
28. 01. 2011 | 21:21

Přem. napsal(a):

Voroshilov:
Co znamená " asi jses tak daleko mentalne po 15 letech neusel"?
Co z toho, co jsem napsal, je "picovina"?
28. 01. 2011 | 21:31

Kanalnik napsal(a):

Petr z Tabora

budto
1) budu technokrat a omezovat politicky/diplomaticky svobodu druhych lidi kvuli svemu strachu a budu se k tomu hrde hlasit (budu diktatorem), nebo
2) budu stejny technokrat, ale budu se pokrytecky a manipulativne schovavat za mile reci o demokracii (budu pokryteckym diktatorem), nebo
3) skutecne vyznavam idealy svobody a svobodnou volbu cloveka jako principu a budu je ctit i navzdory svemu strachu z pripadneho dusledku svobodneho rozhodnuti lidi

ja jako cisty a ferovy pristup vidim bod 3), nikoli 2, ktery se uplatnuje vsude kolem a zejmena v arabskem svete zapadnimi mocnostmi

a nemusim byt ani muslime ani Arabem, ale proste clovekem, chapete?

bubaci se nekdy zdaji vetsi, nez jsou

strach je mocnym panem
28. 01. 2011 | 21:33

voroshilov napsal(a):

Prem.:
To znamena ze dospely normalni clovek nenapise ze nejaka zeme otevrene podporuje zlo,zlo je relativni pojem,takova zeme na planete neexistuje,to jses trochu prestrelil s Mordorem od Tolkiena!
Pi...je nechapani toho ze kazdy stat vede vlastni zahranicni politiku a podporuje ten rezim ktery je mu nakloneny,tak delaji USA,Cina a dalsi...to je realpolitik a ne detske pohadky o dobru a zlu!
28. 01. 2011 | 21:45

Yosif K napsal(a):

Kuba za Castra a za Batisty: Kuba si prochazi typickym koleckem - je potvrzenim toho, ze SOCIK je slozita prechodova faze mezi kapitalismem a kapitalismem.
Prvnich 5 let sociku na Kube se podarilo zvysovat zivotniu uroven chudaku prerozdelovanim bohacu. Pak se vytvorila nova vrstva komunistickych bohacu, byly po velkostatkarich a mafistech byly prerozdeleny a vse zacalo jit s kopce - vcetne vyroby cukru.
Zatimco za Batisty byli nejbohatsi velkostatkari a lide motajici se okolo turistu, nyni jsou na Kube nejbohatsi korytari z PZO a lide motajici se okolo turistu.

Tak jako v CSSR - nejbohatsi lide byli v PZO, pinkli, prostitutky, reznici, zelinari a taxikari (z duvodu pristupu k US$ ci z dovodu moznosti sidfit pri prodeji). Smutne konce snah o odstraneni socialnich rozdilu......
28. 01. 2011 | 21:49

voroshilov napsal(a):

Yozif K.:
Kuba neprochazi zadnym koleckem-je to nejvyspelejsi stat v Latinske Americe,to je vase-uvalite na nekoho embargo a potom ukazujete na nedostatek!
28. 01. 2011 | 21:53

Tupelo napsal(a):

reporter na idnes pise ze v egypte je atmosfera podobna nasi v roce '89, tahle fotka by mu mohla dat za pravdu: http://theatlantic.tumblr.com/post/2979347100/canisfamiliaris-the-most-subversive-protest-of
28. 01. 2011 | 21:54

Yosif K napsal(a):

Pane kanalniku, takhle mi jeden muslim (Pakistanec) vycital, ze Evropani nejsou demokrate, ze nenechali nacisty v Nemecku zit v miru a pokoji.
Je prekvapive, jak se doposud mezi muslimy udrzuje laska k nazismu..... to jen tak, abychom vedeli, co nas jeste muze z noveho arabskeho "demokratickeho" sveta cekat......

Misty si clovek chte nechte musi klast otazku, jestli demokracie skutecne patri i do pracek zaostalych a nevzdelanych ignorantu....
28. 01. 2011 | 21:54

Eva- beag beet napsal(a):

pro vPetr z Tabora

Thumbs up!!
28. 01. 2011 | 21:55

Pepa z depa napsal(a):

Milý diskutující, vy někteří jste demokrati jako noha. Jedem z vás tam píše o ISLÁMOBIJCÍCH, tak Vy jste to vystihl úplně přesně a proto si Vám dovolit Vykati jako člověku moudrému, a těm ostatním musím připomenouti, že islámobijci jsou stejní netvoři jako KOMUNISTOBIJCI a oslavovatelé vraždění jako svého náboženství a to mluví za všechny vlastnosti NELIDY. Radši končíme, protože si chceme udržeti trochu nezkalené mysli při HÁJENÍ PRÁV TĚCH NEJPOTŘEBNĚJŠÍCH V NAŠÍ VLASTI. Panebože nikdy nemůžeš přeci dopustit aby tyto zrůdy nemající úctu k lidským životům, se ještě vůbec někdy mohli dostat k moci. To je radši vlastníma rukama zaškrtíme. Tak hezkou noc a těm VRAHOUNŮM přejeme aby nezahmouřili oko do té doby než je vsadíme za katr. Tak se brzy uvidíme říká 4. odboj a Pepa z depa. JEDNOMU TADY VŽDY VADÍ "MY", tak mu ještě jednou zopakuji a již si to zapamatůj, za MY musíš viděti všechny seniory a postižené, slabé, zdeptané vládami od roku 1989, malé děti a mládež, která ještě neví jaké jste zrůdy a neumějí a nebo nemohou se proti vám bránit. Na to tady mají 4. odboj a Pepu z depa. Již jseš v obraze, jest-li né, tak to je tvoje chyba. Zítra uvidíš nádhero.
28. 01. 2011 | 21:57

Yosif K napsal(a):

Pane Voroshilove - i starnouci Fidel priznal ze socik na Kube nefunguje. NEUSTALE VYMLOUVANI SE NA EMBARGI UZ JE TRAPNE.
Hlavni problem Karibanu je to, ze je to takova vesela mlina chaska.
Jeden znamy na Kube ridil fabriku, byl tam pres PZO. Rikal ze z lenosti Kubancu se muze Evropan zblaznit. Samozrejme ze v zemich jako Alzir, Kuba ci Egypt to neni prilis jine.... kombinace klimatu, "kulturnich tradic", statniho vlastnictvi a inshallah mentality je smrtak pro fungovani jakehokoliv prumyslu.
To co plati o Kube rikali i ruzni Cechoslovaci pomahajici "arabskym a africkym narodum budovat socialismus". Vsichni dosvedcuji, ze prakticky vsechny vrtsvy spolecnosti nemaji zajem ani o kapitalsimus ani o socialismus - vetsinou prevlada zajem "nebat se a nakrast" a zamestnat lidi ze sveho klanu.
A toto plati na 100% i pro tzv "protiimperialisticke soudruhy".
28. 01. 2011 | 22:09

Kanalnik napsal(a):

Josif K

Samozrejme to, co jsem napsal, se da v extremu interpretovat i takto. To je ale kapitola sama pro sebe.

Podle mne je spatne branit spontanni vuli jednotlivych obcanu jedne zeme z pozice moci (statniho aparatu ci zemi jinych). At uz z toho vznikne cokoli. Ti lide se sami musi poucit z toho, co z toho vzejde. Stejne tak zapadni mocnosti se budou moci poucit z toho, co z toho vzejde, at uz z toho vzejde cokoli. Tedy pokud ti lide v Egypte budou mit sanci svou vuli uplatnit.

A otazka: Kolik myslite, ze zije zaostalych a nevzdelanych ignorantu v CR potazmo v zapadni civilizaci? Treba takovych, co vysedavaji v hospodach, ci doma na gauci, vsemu sice jakoze rozumi, a jejich vrcholnou dennodenni potrebou je burtik ci jina flakota masa a pravidelna davka telenovel?
To jen tak naoktaj k tem prackam...
28. 01. 2011 | 22:15

voroshilov napsal(a):

Yozif K.:
Ja vim ze Kubanci jsou prilis line stavet socialismus nebo kapitalismus,to je dano cernosskou povahou a klimatem,nicmene to nelze srovnavat se sousednim Haiti a dokonce vyspelou Brazilii kde je vsude strasna chudoba a beznadej!
Kdyz se podivame na hlavni mesto Kuby nebo KLDR a hlavni mesto Nigerii,Somalska nebo Zimbabve poznate"deset rozdilu"?
28. 01. 2011 | 22:20

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Voroshilov napsal: "Kuba neprochazi zadnym koleckem-je to nejvyspelejsi stat v Latinske Americe."

Voroshilov, vy jste nejen antisemita a bolševik, ale taky koncentrát lidské hlouposti. Kdyby ta nadnášela, jste teď někde za Uranem.
28. 01. 2011 | 22:23

Tupelo napsal(a):

Objevuji se zpravy ze sgyptska statni televize prestala vysilat, Mubarak s rodinou a prateli opustil egypt v soukromem tryskaci (ma asi?;)), egyptsti krestane se pripojili k protestum, ustredi mubarakovi strany je v plamenech...
28. 01. 2011 | 22:24

voroshilov napsal(a):

Valecny stvac:
Trochu jsem prehnal,nejvyspelejsi zemi L.A. je Panama,Ekvador,Kolumbie...ano?
28. 01. 2011 | 22:28

boubelka napsal(a):

Děkuji Vám za zprávy z arabského světa.

Lidé tam mají šanci změnit svůj život, ale nečekejte masovou podporu přispěvovatelů pod Vaším blogem.

Vesměs přispěvovatele ani nenapadlo pustit korunu a vydat se dřív podívat do některé z arabských zemí s cestovkou na poznávací zajezd nebo dokonce na vlastní pěst. A tak ani sympatie neprojeví.

Jak vidíte stačí jim ukázat nálepku "muslim" a už jim naskakují pupínky skoro stejně vysoké jako fundamentalistům když někdo řekne "křesťan".
28. 01. 2011 | 22:33

kormoran napsal(a):

Pepo z depa , tebe si fouknu do udirny , jako prvniho .
Hodne dozadu .
Jakozto 'mentalne poskozeny'rudy senior budes potrebovat nalezite prosoleni , prolezeni a hooodne dlouho udit.
Pak budes odeslan , jako zvykacka pro Fidela na Cubu!))
28. 01. 2011 | 22:37

kormoran napsal(a):

K sexualnimu uspokojeni 'boubelek' lze vyjit vstric novym vyrobkem ETA.
Robertek ala Bin Ladin s vybusnou smesi.
28. 01. 2011 | 22:44

Tupelo napsal(a):

Podle nekterych zprav tri soukrome letadla (7 dalsich pripraveno) opustila egypt (mubarak na palube?), smer nejspis svycarsko (nebo londyn). Brzy bude odvisilana predehrana nahravka, zaroven se ocekava projev sefa parlamentu.
Egyptsky internetovy provoz po zasahu cenzury: http://mashable.com/2011/01/28/egypt-internet-graphic/
Pred par mesici dostal mubarak podporu 97% :))
Zive vysilani AlJazeery o Egyptu (eng): http://english.aljazeera.net/watch_now/
Palestinska policie a pohranicni straz opevnuji hranice, aby zabranili chaosu

(zdroj hlavne twitter)
28. 01. 2011 | 22:46

kormoran napsal(a):

Tupelo ,
sranda bude , az mu to letadlo unese nejaky eskymak!
28. 01. 2011 | 22:51

Čochtan napsal(a):

Voroshilove,
tohle to mi nedělej ! "Kuba ......-je to nejvyspelejsi stat v Latinske Americe,"
poprskal jsem si obrazovku ! To jsou ale blbý vtipy !
28. 01. 2011 | 22:56

Kanalnik napsal(a):

Tupelo, diky za info (ja sleduji Guardian, ten je ale pomalejsi nez Vy :))
28. 01. 2011 | 23:00

modrý edvard napsal(a):

Dobrá politika je mix pragmatismu a idealismu. V daném případě to znamená vyjednat hladké předání moci mezi Mubarakem a Budoucím Umírněným Předákem (za sliby a ústupky obou stran). Doufám, že na tom někdo pracuje.
28. 01. 2011 | 23:06

Tupelo napsal(a):

Mubarak byl (je) v 5000ti lete historii Egypta tretim nejdele vladnoucim vladcem.
Protestujici privitali 4 obrnene vozy armady (ze by se armada pridala na stranu protestujicich, nebo jde jen o jeji cast?)

@Kormoran: Do Svycarska leti mubarak nejspis proto aby zde bezpecne ulozil nakradene zlato. Objevuji se vsak zpravy ze byl pozvan, ponekud opozdene, do Davosu :))
28. 01. 2011 | 23:06

stejskal napsal(a):

Dobrý večer,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávku obsahující text ("idiot"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
28. 01. 2011 | 23:16

Tupelo napsal(a):

@Kanalnik: media potrebuji vsechno overovat ;)
28. 01. 2011 | 23:16

voroshilov napsal(a):

Piramidy jsou vecne,svet se boji casu ale samotny cas se boji piramid,otazka je v tom jestli za nekolik milionu let budou se archeologove dohadovat jestli nejake pyramidy vubec existovali(c)BBC
Bylo pro mne velmi poucne sledovat na National Geografik film o zivotu rimskeho legionare,vycvik rimskeho vojaka se rovnal dnesnimu vycviku vojaka elitni protiterosticke jednotky(uplny masakr)ale ten potom daval sve penizky prostitutce,ta odnesla penize obchodniku,obchodnik dal penize vybercimu dani a ten je odnesl do cisarske pokladny,tim padem kolovrat penez v ekonomice kde nikdo nicim netratil,chytri hosi byli ty Rimane!
28. 01. 2011 | 23:24

veverka napsal(a):

autor

Diktátor Mubarak je loutka USA a Izraele.Je to tedy hodný diktátor,kterého je třeba podporovat.

Diktátor Ahmadínežád není loutka USA a Izraele.Je to tedy zlý diktátor,kterého je třeba odstranit.

Proto ten odlišný přístup pokryteckého západu.
28. 01. 2011 | 23:33

voroshilov napsal(a):

Cochtan:
Treba jako kdyz Canarisa udusili strunou od piana na rozkaz fuhrera,skoda ze tehdy nebyla televize v primem prenosu...
28. 01. 2011 | 23:34

Kanalnik napsal(a):

Mubarakuv projev znel jako projev od vyslouzileho potentata, ktery vubec nepomysli na odchod a ktery uplne ignoruje nespokojenost obyvatel s jeho osobou. Odvolam vladu, zitra ustanovim novou.

Jakoby s nim protesty nemely nic spolecneho...
28. 01. 2011 | 23:34

Tupelo napsal(a):

Kanalnik: jj taky na me tak pusobil, asi mu jeho egyptane nerozumeli, ted rikal ze si take preje svobodu ::) Anebo on nerozumi jim, demonstranti si preji vyslovne jeho odchod, ne jen jeho (nynejsi) vlady.

V Syrii pry vypnuli internet...
28. 01. 2011 | 23:38

Kanalnik napsal(a):

Tupelo: jo, jo, to bude fakt asi tim, ze si vzajemne nerozumeli, on vlastne celou dobu chce to, co oni... hrome, to jsou veci, skoda, ze si to nerekli driv... :))

To byla legrace, kdyby se zjistilo, ze projev byl predtoceny a Mubarak uz je favno fuc...
28. 01. 2011 | 23:48

Tupelo napsal(a):

kanalnik, on je to tezky job, vzdyt vladne uz 30 let a stale ma ta jeho svoboda urcite chybky :). Objevili se zpravy ze to bylo predtoceno a ze uz je na ceste pryc, s tim ale koliduje to jeho vyjadreni ve smyslu 'vsichni pujdou, ja zustavam'...

Ted jsem cetl ze v Alexandrii po tomto projevu pribylo demonstrantu v ulicich.
28. 01. 2011 | 23:59

Kanalnik napsal(a):

Tupelo:

john_hooper: RT @omarbaddar:

Obama: "Hosni, I think you need to write your goodbye letter to your people."
Mubarak: "Why? Where are they going?"

:))

Projev se jevil autenticky. Zalezi na tom, co se stane ted. Zpravy o zasahujici armade na Tahrir Square, Kahira.
29. 01. 2011 | 00:02

Občan napsal(a):

Ynetnews dnes psaly, že nepokoje propukly už i v Jordánsku
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4020447,00.html
29. 01. 2011 | 00:08

Tupelo napsal(a):

Kanalnik: :) pekne.
Na MSNBC maji video ohledne protestu v Jordansku (podobne pozadavky, lidska prava, korupce,...), kdo bude dalsi? Syrie, Jordansko? Nebo snad SA? Uvidime... ;)
29. 01. 2011 | 00:10

Občan napsal(a):

To Tupelo:

Nejspíš Jordánsko. O Sýrii nikde ani zmínka (tedy v souvislosti s demonstracemi).

Amíci s tím mají dost zamotanou hlavu, protože Clintonová posílá do éteru takové opatrné "esemesky" a nechala se slyšet, že na Twitteru vydala nějaké prohlášení, tak aby Mubarak koukal zapnout internet, aby si to lidi mohli svobodně přečíst (nebo poslechnout - nevím, jak Twitter funguje).
29. 01. 2011 | 00:15

Tupelo napsal(a):

Obcan: no s tim internetem, treba mubarak zitra vyhaze to stare harampadi co tam maji ted a nakonfiguruje nove, moderni pripojeni. :)) Ohledne Syrie jsem cetl ze tam udajne zrusili take internet, asi prevence. Biden se pry nechal slyset ze Mubarak neni diktator, nejake oficialni prohlaseni bileho domu je ocekavano brzy.

Docela zajimava zprava byla ze se nejaka egyptska krestanska organizace vyjadrila ze bude branit muslimy pred policii, behem patecnich modliteb.
V Kahire ted prsi. Armada obsadila nejake hlavni namesti.
Na internetu se zverejnuji zahranicni telefonni cisla, na ktere se mohou egyptani pripojovat pro pristup na internet.
29. 01. 2011 | 00:26

Kanalnik napsal(a):

Obama neuvazuje o odchodu Mubaraka.... (?)
29. 01. 2011 | 00:38

Občan napsal(a):

O těch křesťanech se zmiňuje i Reuters:
http://www.reuters.com/article/2011/01/28/us-egypt-protest-youth-idUSTRE70R2UP20110128

Obama má akorát hlavu v pejru a obligátně "vyzývá obě strany ke zdrženlivosti". Což znamená, že USA jsou v dané situaci úplně bezradné, protože dění jde zřejmě mimo jejich kontrolu a plány.

Jo, USA včera obnovily plné diplomatické vztahy se Sýrií, takže od ní zřejmě budou očekávat, že bude mírnit Hizballáh v Libanonu.

Tunisko, Egypt, Jordánsko, Libanon, Jemen...
Otázka je, kam se dění vrtne.
29. 01. 2011 | 00:55

silvia.m napsal(a):

Mili pan Shanaah,ak dovolite , moj prispevok..Ak ste boli stazistom na ministerstve zahranicnych veci, predpokladam, ze v Prahe a ste aktivny v komisiiEU, urcite viete, ze "Clovek v tisni" je jednou z devetnastych pobociek Holandskej zastresujucej organizacie a podla hlavneho aktera organizacie, pana Havla, je organizacia "Cloveka v tisni" vsade tam, kam vlady sveta a EU, nemozu oficialne vstupovat. Takze predpokladajme, ze v Egypte uz asi budu.Nepotrebuju ani asi ich vyzyvat na vyjadrenia sa k udalostiam v Egypte.
A ono je to tak, ze ze politiku nerobi jeden clovek, ale stoji za nim vzdy velka skupina politicky a ekonomicky naladenych ludi. A do ulic najlahsie vyzeniete zmanipulovany a organizovany dav.
Vsetko je to o cyber space pocitacovych hrach aplikovanych zo sveta virtuality do realu.
29. 01. 2011 | 03:51

schpeck napsal(a):

Velice zajímavý článek, pozitivně vnímám autorovu snahu podělit se o své ppřesvědčení, píše-li člověk to co si opravdu myslí jde to poznat.

Co se týče událostí v Egyptě atp. nemůžu příliž soudit, nemám dostatek informací o situaci (zřejmě narozdíl od většiny diskutujících) přesto mě zarážejí komentáře tipu: "ať si to vyřeší jak chcou", "nám taky nikdo nepomohl"... Lidé jsou neskonale hloupí a krátkozrací...

PS: jen tak dál, váš blog se dostává na seznam mých top :)
29. 01. 2011 | 07:22

voroshilov napsal(a):

Obcan:
To je rizeny proces,brusi se nova technologie barevnych revoluci,tentokrat pomoci internetu a socialnich siti,zvrtne se a zastavi se to tam kde bude chtit Washingtonske politbyro.
29. 01. 2011 | 07:55

Yosif K napsal(a):

Biden brani Mubaraka, rika ze neni diktator. O jak odporne....
Ovsem podobne odporne partyzanstiny se dopousteji i levicovi a islamofilni soudruzi:
1) Pokud jde o Iran, pan Shadi vyzyva ku zdrzenlivosti.... prece jen - Iransky rezim bojuje proti imperialismu, prc do nich ryt.....
2) Pokud jde o Libanon, panu Shadi nic nevadi, navrch ziskavaji nepratele Israele, panu Shadi nevadi, ze jedna pomatena sekta ma sve milice ktere jsou mocnejsi nez oficielni armada.....
3) Pokud jde o Syrii - ta sveho casu kobercove vybombardovala 40 tisic muslimskych bratriku a i nyni casto muci SVE muslimsky bratriky po ruznych Palestinskych sluzebnach... take nijab i hijab je v Syrii zakazany, nicmene ASSADOVCI bojuji proti Zidum, ergo kladivko proc je za cokoliv kritizovat.....
4) Egypt nebojuje proti zidum, ergo kladivko jde o zradce arabske veci - nutno poradne oplakat vsechna svinstva kterych se dopousteji.... a ponekud odhlednout ze tato svinstva (korupce, mizerna vzdelanost, chaos ve statni zprave, velke socialni rozdily) rozhodne nejsou nejakym importem z USA, ale jsou to jevy vlastni vsem orientalnim despociim, vcetne orientalnich despocii protiamerickych......

Mili protiamericti soudruzi, podivejte se jak to vypada ohledne korupce a socialnich rozdilu v arabskych ROTIZAPADNICH diktaturach.... a pak kritizujte.....
29. 01. 2011 | 07:59

Yosif K napsal(a):

Pane Obcane, o totalitnich rezimech protiamerickych (Syrie, Lybie) nikde neni ani zminka hlavner proto, ze tyto rezimy nejsou vazany nijakou zdrzenlivosti pri potlacovani zlobicu rezimu.

SVETE DIV SE: i v Lybii a Syrii drepi muslimsti bratrici po vezenich, jsou intenzivne muceni, obcas behem vezneni "nahle zemrou" ci rovnou spachaji sebevrazdu, ale protoze jde o protiamericke rezimy, tak si toho levicovi sousdruzi nevsimaji, asi si realisticky rikaji, ze to tak musi byt, ze jde o sektu Janosikovcu-lupicu a fanatickych magoru, ktera ohrozuje existenci jakehokoliv statu, prozapadniho ci dokonce protizapadniho....
29. 01. 2011 | 08:04

anti politik napsal(a):

Hm to co jste popsal, tedy to proti čemu občané Egypta a dalších arabských zemí bojují zní jako by bojovali proti demokratickému režimu! Tedy proti korupci, ponižování, přikyvovačům pokrytcům a vychcánkům všeho druhu. Koukám, že mezi diktaturou a demokracií není velkého rozdílu, tedy v tom co na těchto režimech lidem vadí! No pokud se arabskému světu chování současných mocných nelíbí, tak demokracii jako nový režim nedoporučuju, protože to bude z bláta do louže! Bude to to samé jen s tím rozdílem, že si budete moci ponadávat veřejně, ale nic to nezmění, protože vás poslouchat stejně zase nikdo nebude!! A mučení, to jediné v čem by měl být snad rozdíl mezi těmito režimy, pokud je nám známo je provozováno i v demokraciích, ale samozřejmě ideologicky nablbnuto lidem do hlavy jako nutnost přežití proti islámským diktaturám!!
29. 01. 2011 | 08:07

voroshilov napsal(a):

Yozif.K:
Vy,proamericti soudruzi take nevsimate muceni,ukamenovani a nabozenske policii v Saudske Arabii nebo Pakistanu-takze si nemame co vycitat!
antipolitik:
Oni nebojuji proti korupci a ponizovani,o zadnou demokracii v zivote nezavadili a nepoznali by ji i kdyby je kousla do zadku,je to holota ktere nekdo namluvil ze nebudou obsluhovat turisty a cistit bazeny kdyz vymeni jednoho diktatora za jineho!
29. 01. 2011 | 08:16

Tupelo napsal(a):

Obcan: kam se deni vrtne? Co se tyce samotne korupce je na tom CEZka republika hur nez zminene Jordansko.... ;))

Voroshilov: nevim jestli jsou egyptske protesty rizeny, Egypt je myslim druhy nejvetsi prijemce vojenske pomoci USA a soucasny diktator Mubarak jim u moci plne vyhovoval - ted to z jejich strany bude asi dvoji hra aby nakonec udelaly vsechno mozne pro zachovani vlivu v teto zemi.
29. 01. 2011 | 08:24

Yosif K napsal(a):

Pane Shadi, ve vasem dojemnem vyctu lidi bojujicich proti Mubarakove diktature jste zamichal vsechno, vcetne krestanu. Dovoluji si pochybovat o tom, ze krestane budou nejak nadseni, az se v Egypte proderou ku korytum fanaticti Muslimsti bratri. Alespon krestane v Gaze 100% ovladane muslimskymi bratry maji ku spokojenosti daleko - v souladu s ucenim koranu a hadithy jsou krestane v Gaze brutalne utlacovani a pomalu mizi.... Jedine zeme na ME, kde arabsti krestane pocetne rostou jsou Egypt (zradce arabske veci + krestanu se tam zda byt moc na to, aby se dali rychle vystvat) a kupodivu Israel, na ktery vsichni roduverni arabove svorne nadavaji.....

"Jsou to i křesťané, kteří chtějí právo na to postavit si kostel kde a kdy se jim zlíbí a jsou to i konzervativní muslimové, kteří chtějí větší roli islámu v legislativě státu."

No uz vidim, jak krestane zacnou stavet kostely kde chteji pod diktaturou Muslimskych Bratri. Jste neprekonatelny komik - mohl jste jeste napsat, ze na demoskach rizenych muslimskymi bratry s nadsenim pochoduji i egyptsti zide.... akorat ze ti uz neexistuji....
29. 01. 2011 | 08:26

voroshilov napsal(a):

Tupelo:
To neni zadna dvoji hra ani novinka,starou herku vymeni za novou klisnu-mourenin udelal sve,mourenin muze odejit.
Ukrajinsky president Kucma byl amikum dost loajalni a presto ho vymenili Juscenkem,stejne tak kosovsky Thaci-spoustu let vedi ze je to mafian ale materialy o prodeji organu pustili do eteru az ted'.
29. 01. 2011 | 08:34

Pepa z depa napsal(a):

Milý Kormoráne, děkuji ti za komentář a jsem šťasten, že tě tak nadzvedl ten Náš příspěvek a vidím, že jseme si moc nepomohli, protože se tímto dostáváme přes internet z HUBY DO HUBY. Asi jsi ještě nepochopil obsah pojmu OBČANSKÁ SPOLEČNOST A PŘÍMÁ DEMOKRACIE. Doporučuji studium DIALEKTICKÉHO MATERIALISMU a pro ty, kteří se neudrží moc u učení, tak doporučuji něco hutnějšího, tedy výcuc ze všeho co za několik tisíc let vymysleli a napsali podle svých bohatých zkušeností MOUDŘÍ FILOZOFOVÉ. Jmenuje se to FILOZOFICKÝ SLOVNÍK, najdeš to skoro ve všech studovnách a knihovnách univerzitního typu. Tak mrkni očkem a potom si mne strkej do huby komu chceš. ČAU 4. odboj a Pepa z depa.
29. 01. 2011 | 08:42

Yosif K napsal(a):

Pane Voroshilov - muj nazor je, ze podpora vrtkavych muslimskych zabednencu vladnoucich v KSA i Pakistanu se muze zapadu jeste skarede vymstit. Podpora jakesi "opozice" v techto zemich je vsak zcela marna - liberalni prokapitalsiticka opozice temer neexistuje, vetsina "prosteho lidu" je tzv "tradicniho" (=ultrazpatecnickeho) razeni, kteri vidi reseni vsech problemu ve "vice islamu" - to jest vice pogromum na krestany, vice kamenovani zen atd atd. Jinymi slovy, prosty lid jsou KUPODIVU jeste vetsi tmari nez jejich pani. Ale nakonec proc ne? Uprimne receno co cekat od prosteho lidu, jehoz vzdelani je znalost koranu nazpamet a konec.

Takze z hlediska rozvoje lidskych prav, muceni, ekonomickeho rozvoje atp - vetsi participace prosteho lidu v techto zemich patrne povede k jeste vetsimu chaosu a k jeste tmarstejsim pomerum. Z KSA ani Pakistanu asi zadna Jizni Korea, ani Singapur jeste nejakou dobu nebude. Tezko nevidet souvislost s prevladajicim tmarskym nabozenstvim..... neco co pan Shadi soustavne ignoruje a pokousi si nalhavat, ze korupce, despoticke pomery na uradech, tyrani veznu, totalni chaos a zelvi tempo ve statni sprave atd atd nejsou vclastmni muslimskym spolecnopstem, ale ze to bylo do arabskeho sveta zaneseno kolonialisty a neokolonialisty. Anebo to nenalhava sobe, ale v ramci boje za svetovy mir a socialismus se to snazi nalhavat nam.
29. 01. 2011 | 08:48

voroshilov napsal(a):

Jak vubec predstavuji ponizene demonstranty novy lepsi ivot?
Tunis nebo Egypt se stanou technologickou velmoci?Kdo postavi nove tovarny?A budou tam pracovat lide ktere nic neumeji nez prodavat koberce,sidit turisty a ukazovat pyramidy?
Modernizace lezi cestou stalinskych petiletek nebo roosweltova New Dealu,ale kdo jim to dovoli,natoz ta nise uz je vyplnena cinany!
29. 01. 2011 | 08:48

dalimír napsal(a):

Voroshilove považuji Vás za čestného člověka a tímto nabádám k větší obezřetnosti zde v česku ! Jestřábi s Pentagonu jsou stále ve střehu a mají dlouhé prsty ,pozor na to ! To co tady spívající pudřenka alias Parkanová zasela to obhospodařuje stálý člen mafie z Valstreetu VONDRA ! Jo pane kam jednou vstoupí bota amerického vojáka ,tam půl století tráva neroste !!! Dali mír.
29. 01. 2011 | 08:57

Pepa z depa napsal(a):

Milý diskutující, jsme rádi, že jste již všichni dospěli k názoru, že NÁBOŽENSTVÍ JE CESTA DO PEKEL. Ať je to ten nebo ten, všechna nabádají ty co na ně pracují /hejní/, aby byli pokorní, poslušní a vše se jim v božím království navrátí. Tak to teda túdle, říká 4. odboj a Pepa z depa. Je to prostě jedna věc, která ve světě ROZPOUTÁVÁ NENÁVIST MEZI TĚMI NEJCHUDŠÍMI, aby je mohli za zády této obezličky OŠKUBAT A ZNEUŽÍT až na mrť. Prostě je to spouštědlo pro DOBÝVAČNÉ A KOŘISTNICKÉ VÁLKY. A toto se jim musí ZASTAVIT, nebo pod rouškou KAPITALISMU ZNIČÍ CELÉ LIDSTVO. Kdo si to chce nechat líbit, tak to je jeho věc. Ale PRACUJÍCÍ OBČANÉ ČR JIŽ VĚDÍ JAK NA TO a koho to zajímá, najde to na www.vymenilijsmepolitiky.cz. Naši slavní politici si to také již stačili uvědomit a teď se dívejte jaký to bude šrumec, aby si získali Vaší přízeň, že? To protože nemají daleko do situace jaká je v Tunisu a Egyptě. Tak se pracující pěkně připravme na tu Naší GENERÁLNÍ STÁVKU, protože pak to bude již jen KDO S KOHO. Hezkou sobotu přeje 4. odboj a Pepa z depa.
29. 01. 2011 | 09:00

Medikolog napsal(a):

Pane Yosife K. 08.48,
holt i nežidovské národy libovolného vyznání mají své fanatiky co neumějí nic jiného, než pěstovat vlastní duchovní bohulibost... a protože nejsou ochotni cokoliv práci podobného dělat ... a co neumíte to si po vás nikdo netroufne vyžadovat... tak co by se učili pracovat? Každý národ má své takové - obdobu vašich CHAREDIM. Smůla, je-li jich moc a množení jim jde... Tragédie, dostanou-li politickou (a ekonomickou) moc...
29. 01. 2011 | 09:01

Tupelo napsal(a):

voroshilov: iniciovanim procesu vymeny stare, lec oddane herky (ktere se do duchodu navic vubec nechce) by USA riskovaly prilis, jejich vliv uz neni tak silny jako pred lety, proto si myslim ze soucasna akce je proste jen prirozenym vybuchem hnevu a USA si pockaji jak se situace vyvrbi a nove (nebo staronove, v pripade neuspechu) vedeni si budou vselijak predchazet(samozrejme, diky svodkam zahranicnich sluzeb jsou vzdy nejmi o krok(y) pred nami). Proto ta slova o dvoji hre.

Jen pro zajimavost grapf vyvoje HDP, podle nej je na tom egypt jak CEZko (coz zatim nemuze zajistit, diky vetsimu poctu obyvatel srovnatelny zivotni standard) - bez propadu souvisejicim s krizi - ovsem v korupci si stoji jeste hur nez my, je toho jeste vic rozkradeno nez u nas a proti tomu jsou namireny i soucasne protesty: http://www.google.com/publicdata?ds=wb-wdi&met=ny_gdp_mktp_cd&idim=country:EGY&dl=en&hl=en&q=egypt+gdp#met=ny_gdp_mktp_cd&idim=country:EGY:CZE
29. 01. 2011 | 09:03

voroshilov napsal(a):

Dalimir:
Dekuji,ale nejsem cestny clovek,vlastne bych to povazoval za urazku:-) Americane dokazou udelat ekonomicky zazrak kdyz chteji,Nemecko je jediny demokraticky stat kde se to povedlo,Japonsko a Jizni Korea jsou totalita,klanova nez politicka-ale to jsou vykladni skrine,v Jizni Americe ktera je kolonii USA zadnou prosperitou ani nevoni.
29. 01. 2011 | 09:05

matematik napsal(a):

Misty si clovek chte nechte musi klast otazku, jestli demokracie skutecne patri i do pracek zaostalych a nevzdelanych ignorantu.... Ano,tuto otázku siu nás doma kladu denně. A pokud se týká toho posazení na horkou plotnu, můžeme se podělit o zkušenosti. Už na ní sedíme dvacet let a pořád jsme se ještě nepoučili. Myslím si, že my, Češi, můžeme komukoli těžko radit, spíš bychom sami potřebovali nějakého slušného diktátora, který by zavedl pořádek a právo. Zatím máme jen zkušenosti s režimem, který začal propagací pravdalásky a zvrhl se do kapitalismu devatenáctého století nebo jihoamerického typu.
29. 01. 2011 | 09:18

K.K. napsal(a):

Bída egypťanů je zapříčiněna jejich přemnožením. Pokud se tohle nezmění, tak nic nepomůže. Změnou politického systému se situace jen zhorší. Pokud odejdou turisti, do přísně muslimské země nebudou jezdit, pak se vše jen zhorší. Pak Egypt nemá co nabídnout, nemá z čeho žít. Pochybuji, že se demokracie prosadí proti islámismu. V tom případě odpadne i podpora od USA a Egypt se nejspíš řítí do katastrofy.
29. 01. 2011 | 09:41

Ferdinand napsal(a):

Díky za konzistentně skvělý blog: a to nejen na otázky vývoje v arabském světě.
Pokud pak jde o problematiku tzv. Blízkého a Středního Východu, čtu Vás stejně rád jako např. Mark-a Le Vine-a, Stephen-a
Cook-a, či Larbi Sadiki-ho. Anebo ještě lépe: E. Said-a či N. Chomsky-ho !
29. 01. 2011 | 10:26

dalimír napsal(a):

No vidíte pane Voroshilove ,přece jen jsem se ve Vás nemýlil ! Už jen samotné doznání k tomu co jste zač považuji za něco ušlechtilého , to si dokáže přiznat málokdo ! Pokud jste v minulosti patřil k nějaké ruské mafiánské skupině je Vaše věc ! A pokud pokračujete i nadále tak že bohatým berete a chudým pomáháte tak máte u mne i zásluhy ! Berte to tak že každý jsme nějaký ! Dravím Dali mír.
29. 01. 2011 | 10:28

Venceremos ! napsal(a):

mít demokracii, znamená mít na ní prašule,
jináč bohužel
29. 01. 2011 | 11:20

Yosif K napsal(a):

Pane muzikolog - rekl bych ze na haredech se jasne projevuje, zda takova ci onaka zivotni uroven je zapricinena "RAZIZMEM" - at jiz proticikanskym, ci protiartabskym atd - a do jake miry je chudoba zapricinena nedostatkem PRAKTICKEHO VZDELANI + velkorysosti pri plozeni deti.
Na haredech je celkem jasne videt, ze KDOKOLIV kdo se rozhodne zalozit sve vzdelani na nabozenskych textech a svou rodinku na 8-12 detech tak ma poztize s zivtonu urovni. Israel ma kliku, ze haredu je jeste relativne zvladnutelny pocet.
Egypt ma holt smulu, ze pocetnych rodinek - islamskych obdob haredu - je cca 85% obyvatel. Vytvorit pro ne prijatelne primitivni a pritom prijatelne placena mista jest hola nemoznost.
Rozsirovat policka do pouste nelze, fabricka mista jsou nicena cinskou konkurenci, v hotelech se vyskutuje alkahol a necisti psi a v Intelu, SAPu co Infosysu lidicky zmagorene 5 let sroceni se koranu nazpamet veru tezko zamestnaji.
Bad luck for Egypt. Samozrejme cinsky experiment (1 dite na rodinu) je pro zbozne, muslimy neprijatelny.
Od islamistu lze cekat leda posileni studii koranu - tim se v globalizovanem svete take nikdo z chudoby nevyseka....
Egypt je v koncich................ ale obranci "islamisticke dustojnosti" jako pan Shadi si mohou mnout ruce, ze to bude v rezii islamistu......
29. 01. 2011 | 13:38

Čochtan napsal(a):

Pepo z depa,
není náboženství jako náboženství.
29. 01. 2011 | 13:44

Yosif K napsal(a):

Egypt je v takovych koncich, ze kdyby nekdo nainstaloval do vedeni Egypta jakehokoliv ekonomickeho ci vojenskeho genia za ucelem zlepseni ekonomicke situace, tak ten by (na rozdil od Mubaraka) okamzite utekl za necim snadnejsim, napriklad vymitit v Rusku piti vodky.
Ncmene nekolik kroku je nasnade:
1)okamzite burtalne omezit porodnost a-la Cina
2)odstranit korupci na uradech - za korupci popravy a-la Cina. Na citliva superkorupcni mista dovezt na prechodnou dobu cizi byrokraty (Indie nebo Cina)
3)prilakat cinske investory na postaveni novych fabrik - na jejich ochranu pred vandaly pozvat cinske vojsko. Toto by tez zasahovalo strelbou pri pripadnych mzdovych sporech (jakz uz tak cini v Zambii, Angole apod.....)
4)na ochranu suezskeho kanalu pozvat spolehlive cizi vojsko - nejspise Cinu.
5) ministerstvo skolstvi sverit Cinanum - posledni dobou maji lepsi vysledky nez Evropa.
6)ministerstvo vnitra sverit cinanum - maji solidni know how s usdrzenim kliduy ve svych muslimskych provinciich.
29. 01. 2011 | 13:54

Čochtan napsal(a):

Yosif K
☺☺☺☺ Bohužel pravda. ☻☻
Mám dojem, že Suez spolehlivě ochrání Israel. Možná spolu s Evropany. Ti Suez potřebují víc než Israelci.
29. 01. 2011 | 14:00

jogín napsal(a):

Otázkou je, jestli demokracie je ten vhodný způsob jak se dostat z bídy k ekonomické prosperitě. Mě se sice demokracie líbí, jenže ty demokratické státy prošly staletími centrální vlády a všeobecné bídy, kdy se tvrdě vyžadovala odpovědnost a serioznost od naprosté většiny obyvatel- z kopýtka si vyhazovala jen elita. To mizí i v současných demokraciích. Bez odpovědnosti blahobyt neexistuje a neodpovědné chování elity vede k chaosu přímo i působením příkladu. Podívejte se na výsledky zavádění demokracie v celé Africe.
29. 01. 2011 | 14:27

Tenco napsal(a):

ad Yosif K
http://cs.wikipedia.org/wiki/Egypt

http://www.tradingeconomics.com/egypt/gini-index-wb-data.html

"...Egypt has one of the most developed and diversified economies in the Middle East. Agriculture (cotton, corn, sugarcane, fruit and vegetables, fodder, and rice), industry (textiles and clothing, chemicals, steel, consumer electronics and home appliances) and services (tourism) represent almost equal rates in national production. However, despite high levels of economic growth over the past few years, living conditions for the average Egyptian remain poor..."
29. 01. 2011 | 14:47

Yosif K napsal(a):

Hm - pane Tenco - ruzne fabriky jsou postaveny po ruznych zemich stredniho vychodu. Napriklad na sklenicky, noze, vidlicky, cement i na tkani tradicnich sattku kefyia. Problem je ze fabriky nejsou konkurenceschopne - kvalita je nizsi nez cinska, ceny vyssi. No hlavne ze fabriky jsou a ze se lide POMALU uci pracovat. Jeden znamy delal technika v textilce v Alziru - moderni nemecke (a ceske) stroje, vse spigl nigl krome zcela netecneho mistniho personalu. Bez cizich techniku by fabrika stala. Dale kvalita nizsi nez italska, naklady vyssi nez italske (arabsky socialismus).
To je ten tzv "VYSPELY PRUMYSL". Ano - je vyspely - v porovnani s Ubangi-Shari, nikoliv v porovnani s tim, jak se maka v Cine.
V Jerichu je fabrika ma palestinske satky - keffyie. Majitel se zivi tim, ze kupuje keffyie z Ciny a dal je preprodava. Jaksi jim chybi ta cisnka pracovni moralka a organizovanost.
29. 01. 2011 | 15:01

Jiří Pancíř napsal(a):

Je třeba ve sporu vidět věc, na kterou se zapomíná. Nejodpornějším seskupením v Egyptě se nazývá Islámské bratrstvo. Jde o militantní islámskou organizaci, která se nestydí pro své přesvědčení vraždit a loupit, je snad horší než Al-Kajdá a znamená pro Egypt smrtelné ohrožení. A na jaké straně je tato příšerná organizace? No přece na straně rebelů! A tak je více než jasné, že po svržení vlády Mubaraka dojde k občanské válce mezi hrstkou socialistických studentů a tímto bratrstvem a zavedení zrůdného islámského řešení je více než zřejmé.
29. 01. 2011 | 15:30

dalimír napsal(a):

Jo holt lidi se začínají kousat všude ! Planeta je přemnožená ! D.
29. 01. 2011 | 16:00

hoven napsal(a):

pokud chtějí arabové vybudovat uspěšnou společnost, musí zavést kapitalismus a odloučit cirkev od státu, jako to udělali v turecku. odstranit diktátora nestačí. muže to skončit ještě horší diktaturou jako v iránu , gaze nebo afganistánu za vlády talibanu.
29. 01. 2011 | 16:20

hovorka11 napsal(a):

Pokud chtějí arabové vybudovat uspěšnou společnost, musí zavést tržní hospodářství zcela jiného, než typu Klausem propagovaného monopolního s odtržením obyvatel od kontroly státní moci a tím absolutní státní nezodpovědnosti, beztrestnosti a praktikovaní tunelářské činnosti těchto lidí na daních obyvatel jak je to u nás !
Tržní hospodářství se samozřejmě neobejde bez regulace, která je všudepřítomná. Je těžko možné předpovědět co je nejlepší.
Osvícený diktátor dokáže zemi pozvednout systematičtěji než demokracie, špatný - těch je více do úpadku.
Neexistuje nic universálně doporučitelného mimo snahy o snášenlivost se skutečnou demokracií (která tady nemáme) a tržním systémem. Demokracie musí být skutečná a logicky často jiná než nám tady neoliberálové zavádějí proti vůli většiny.
Proto varuji Egypt před vlivem USA, které skutečně nemá zájem, aby arabové sami spravovali svoje nerostná bohatství.
29. 01. 2011 | 17:13

Tupelo napsal(a):

Obcan: protesty se objevily nove v Jemenu, pokracuji v Jordansku. Tak ze by Jemen? ;)
Na AlJazeera pokracuje primy prenos z demonstraci v Egypte (namesi jsou plna, demonstranti se vozi na armadnich transporterech, demonstrace jsou zatim mirne)
Podle AlArabiya zavolal leader palestincu Abbas Mubarakovi a vyjadril mu podporu.
Rodiny izraelskych pracovniku ambasady pristaly v Izraealy, dva synove Mubaraka v Londyne.
Par zaberu zde: http://www.nytimes.com/interactive/2011/01/29/world/middleeast/30egypyt-protest.html
29. 01. 2011 | 17:15

hovorka11 napsal(a):

Jiří Pancíř:
Jestli myslíte "Muslimské bratrstvo", tak je to logicky rovnováha "křesťanským válečným tradicím" za které se v současnosti stydím, protože přispívájí k vzniku ostře ohraničených protipólů v "křesťanských" a "muslimských" zemích na základě dobyvačných válek.
V současnosti v Afgánistánu by logicky při volbách vyhrál Tálibán a v Íráku se místní obyvatelé modlí za ukončení okupace a samostatný Írák. Ukazuje se tak, že kolonizační války na zajištění zdrojů to mají čím dál těžší.
Upřímně řečeno nevidím mezi islámem a křesťanstvím žádný rozdíl. Jsem šťastný, že nejsem českým kaplanem v afgánské okupační misi a neposkytuju jim rozhřešení za zabité místní občany.
29. 01. 2011 | 17:31

Yosif K napsal(a):

Pane Hovorka 11 - dovolim si mirne pripopravit Vase naivni protikolonialisticke iluze:
1) V afganistanu by vyhral taliban u Pastunu, ostatni narodnosti by se mu (stejne jako v minulosti) zurive branili a ubranili. Jedina rozumna cesta pro budouci Afganistann je cesko-slovensky ci jugoslavsky rozvod. Zadna afganska narodnost neexistuje - Pastuni na jedne strane a Tadjikove, Kyrgyzove, atd na druhe strane se nenavidi tak srdecne, ze jejich klidne souziti je prakticky nemozne. Viz presidentske volby kdy nikdo z nepastunu nevolil pastunskeho kandidata.
2) V Iraku se obyvatelstvo modli aby US Army zustala - arabsti Siite, arabsti Sunnite i Kurdove maji duvodne obavy, ze po odchodu americanu vypukne dalsi kolo sektarskych valek ktere skonci brutalni diktaturou a-la Saddam - jen neni jasne, zda pujde o brutalni diktsturu siitskou ci sunitskou. Arabsti politici nejsou schopni se domluvit nikdy na nicem (snad krome verbalniho nadavani na Zidy) a vzajemne si neduveruji. Bohuzel vzajemne vyvrazdovani se neomezi jen na politiky, ale odskace to zase i civilni obyvatelstvo. I zde by pomohl rozvod, ale s ohledem na promisenost obyvatelstva by to byla spie Jugoska, nez Cesko-Slovensko.

Zkuste si prosim uvedomit, ze neni technicky mozne aby za vsechna svinstva na svete mohlo USA - i kdyz je to vase oblibena obsedantni myslenka.

Zkuste si prebrat v hlavce takovou jednoduchou vec, zda za nejaka svinstva na svete nemuze i tupost, hrabivost, sprostota
a zabednenost nejakych "domorodych" autokratu - v mnoha pripadech tez tzv "protiimperialistickeho" zalozeni.
29. 01. 2011 | 18:11

Tupelo napsal(a):

- Video na kterem egyptska armada oddeluje demonstranty od policie: http://www.youtube.com/watch?v=DQD-X9G9xfk&feature=player_embedded
- Nektere pamatky v kahirskem muzeu jsou poskozeny (mluvi se o dvou mumiich faraonu).
- V rezidencnich ctvtich vznikaji barikady proti demonstrantum.
- Policie totalne selhava (podle nekterych zprav vyklidila temer vsechny pozice v Kahire a je neviditelna - muze jit o strategii Mubaraka, nechat rabovani volny prubeh, aby potom mohl zasahnout (jak proti rabujicim, tak hlavne proti demonstrantum) plnou silou), nektere jeji sluzebny jsou vyrabovany, maly 'poradek' nyni zajistuje spis zatim neutralne stojici armada.
- Saudsky kral vyjadruje podporu Mubarakovi ( :) )
- Nestabilita v Sudanu:
"Vyjdeme do ulic na protest proti výši životních nákladů, korupci, nepotismu, nezaměstnanosti a všem praktikám režimu, včetně bičování žen, které jsou v rozporu s nejzákladnějšími normami islámu a lidskosti," uvádí se na Facebooku. "Vyjdeme do ulic, abychom celému světu ukázali, že lid nezůstane zticha tváří v tvář přetrvávající nespravedlnosti a ponižování." ( http://zahranicni.ihned.cz/c1-49631700-retezova-reakce-tisice-lidi-budou-demonstrovat-proti-vlade-v-sudanu )
29. 01. 2011 | 18:16

yOSIF k napsal(a):

Pane Hovorka, samozrejme nejaka regulace trzniho hospodrastvi musi byt a neustale se hleda co regulovat mene a co regulovat vice.
Zkuste se realisticky podivat na to, jak kapitalismus reguluji vasi oblibemi protiimperialisticti arabsti soudruzi:
1) tedy napred o zluyc hdiktatorech: v Tunisu si hlavni cast zahr obchodu usurpovala rodinka DRUHE manzelky diktatora - typicky muslimsky postup - kdo je v rodince, musi prece mit nejake vyhody i na poli zahr obchodu.
2) A TED O TECH HODNYCH: v Lybii si hlavni cast zahr obchodu usurpovali synacci diktatora Gahdaffiho. Maji London school of Economics, jsou mazanejsi nez tata, ale Kapitalismus zavadeji napred PRO SEBE - typicky muslimsky postup - kdo je v rodince, musi prece mit nejake vyhody i na poli privatizace - a zahr obchodu. (islamiste drepi a umiraji ve veznicich - a to u antiimperialistickych soudruhu - hahaha!!!)
3) v Iranu si hlavni cast zahr obchodu usurpovali synacci ajatollahu. Maji zahranicni skoly, jsou mazanejsi nez tatici, a kapitalismus zavadeji napred PRO SEBE nedavno za baBku zprivatizovali monopolniho mobilniho operatora - typicky muslimsky postup - kdo je v rodince, musi prece mit nejake vyhody i na poli privatizace - a zahr obchodu. Po potlaceni demosek chystaji odbourani dotaci na potraviny. iransky proletarit budet strashne diviiit.
4) v Syrii si Assadovci kontroluji armadu. Prakticky cely zahr obchod nechali na starych sunitskych kupeckych rodinach, ketre za ne drzi poradne u huby sunitskou majoritu (zatimco veleni armady je siitske - alawitstke). Kupci stavi mrakodrapy a vily, prosty lid preziva z cca platu 40-60 US$ na mesic (Takoveto platy byly pricinou vzpoury v Tunisu). Islamiste drepi a umiraji ve veznicich - a to u antiimperialistickych soudruhu - hahaha!!!
Tak takovato genialni regulace kapitaliusmu je u arabskych socialistickych soudruhu - normalnimu cloveku by to9 pripominalo rodinkareni a nepotsimus, ale jelikoz jsou to protiimperialisticti soudruzi, tak to "levicovi intelektualove" celkem velkoryse prehlizeji.
29. 01. 2011 | 18:31

Tupelo napsal(a):

- Demonstrace proti Mubarakovi v New Yorku, Torontu, Los Angeles (na plakatech stalo: Zastavte americkou podporu diktatorovi Mubarakovi)
- Hamas v Gaze vydal prohlaseni ze soucasne problemy Egypta jsou vyhradne zalezitosti egyptskeho naroda
- Baradei se konecne ozval, pozaduje odchod Mubaraka uz dnes, jinak Egypt zkolabuje
- Armada zasahuje proti zlodejum (objevuji se nazory ze organizovani rabujici pochazi z policejnich kruhu (viz predchozi poznamka) s pozadim struktur mubarakovi vladni strany)
- Iranska opozice preje uspech egyptskym i jemenskym demonstrantum
29. 01. 2011 | 18:48

Tupelo napsal(a):

- Muslimske bratrstvo zacalo skandovat: "Allah Akbar". Byli prehluseni demonstranty: "Muslim, Christian, we're all Egyptian"
- Internetove spojeni se zvolna obnovuje. (Bylo by fajn kdyby byl pristupny vsem lidem - na cele zemekouli; If your government shuts down the internet, shut down your government - http://i.imgur.com/YU3Ww.jpg)
- reporter Al Jazeera prohlasil ze dostal telefonat od doktoru, kteri tvrdili ze dostali prikaz nepocitat mrtve zabite kulkami
- fotka: lidsky retez kolem kahirskeho muzea: http://yfrog.com/h7h2fwj
- clanek o dvou izraelskych obcanech, podporujici protesty: http://motherjones.com/mojo/2011/01/interview-two-israelis-joining-protests-egypt (je dobre ze zatim nejsou nacionalni (antiamericke ci protizidovske) ci nabozenske; objevila se zprava ze ozbrojenci z Hamasu se pripojili k Muslimskemu bratrstvu - preji egyptanum aby se vyporadali i s touto hrozbou; podle egyptske statni televize par bratrstovniku bylo zatceno za rabovani)
29. 01. 2011 | 19:40

Tenco napsal(a):

- Muslimske bratrstvo zacalo skandovat: "Allah Akbar". Byli prehluseni demonstranty: "Muslim, Christian, we're all Egyptian"

To je dobrá zpráva.
Jen aby jim to vydrželo.

Vlády v jiných arabských zemích podporují Mubaraka. Obyčejní lidé se na to dívají jinak. S nadějí.
http://www.ft.com/cms/s/0/d9a223c8-2bc1-11e0-a14f-00144feab49a.html?ftcamp=rss#axzz1CRyw0Ce6

Co se z toho všeho vyvrbí, to snad ví jen All...ehmm, tedy B ´h.
29. 01. 2011 | 19:56

Petr z Tábora napsal(a):

Opožděně:

to Eva- beag beet: 28. 01. 2011 | 21:55
Thank you very much.
Ten nick naznačuje, že jsme asi z obdobné generace? Dobrý večer.

to Kanálník 21:33:
V teoretické a filosofické rovině bych s Vámi jistě souhlasil. Ale život je složitý, leckdy je lecos na základě výchozích podmínek už vydefinováno. Ono svobodné rozhodování lidí, které obecně oba vzýváme, je v konkrétních příkladech ovlivněno neznalostmi těchto lidí.
Příkladů "svobodného" rozhodování mohu vyjmenovat spoustu:
- myslíte, že by komunistická strana byla zdaleka nejsilnější v posledních svobodných volbách před rokem 1948, kdyby lidé skutečně věděli, co vše se chystá?
- myslíte, že by obdobně Němci dali tolik hlasů NSDAP, kdyby věděli, že tato strana deklarovaná jako sociální a dělnická je zavede do války atd.?
- myslíte, že by Iránci tak nadšeně podporovali svržení šáha, kdyby věděli, že ti které podporují, jim zavedou klerikální diktaturu?
Věřte čemu chcete, já zůstanu hnusným pragmatikem a budu doufat v nějaké řešení reformou stávajícího egyptského režimu.
29. 01. 2011 | 20:08

Yosif K napsal(a):

Ha - ponizovani nenasilnych arabskych demonstrantu.... dojemne vzpominky na listopadivy plysak.... pokud si vzpominam, tak pri plysaku lide nezapalovali policejni stanice, ani nerabovali obchody, ani se nepokusili rozkulacit budovu centralni banky.
Kamos ma hospodu v Egypte na "turistickem miste" - rikal ze ma po chlebu, za tento rok uz moc turistu neprijede. Snad krome otrlych Cechu.....
Taky je mozne, ze mu jako ne-egyptanovi nadseny egyptsky proletariat hospodu tez rovnou vypali. Kolem hori skoro vsechno. Nebo mu hospodu vypali muslimsti bratrici - ti rozvoji turismu nepreji.....
29. 01. 2011 | 20:31

Občan napsal(a):

To Tupelo:

V Jemenu to bublá už od léta, to jen u nás tomu nebyla věnována prakticky žádná pozornost :o)

Izrael zatím neví, jak se k dění v Egyptě postavit. Potvrzuji Vaši zprávu o tom, že jen vyklidili ambasádu, ale vláda nechce vydat žádné prohlášení. Situaci "monitoruje":
http://www.haaretz.com/news/diplomacy-defense/dozens-of-israelis-flee-egypt-on-emergency-flight-1.339967

Ale tohle je HODNĚ zajímavý článek, doporučuji k přečtení, než ho stáhnou (nikoli kvůli cenzuře, bude přesunut do archivu a tam se špatně dohledávají):
http://www.haaretz.com/news/diplomacy-defense/without-egypt-israel-will-be-left-with-no-friends-in-mideast-1.339926
29. 01. 2011 | 20:56

Tupelo napsal(a):

Tenco: take jim to preji (ale vlastne i nam a celemu svetu) aby vydrzeli v tomto duchu (zadne paleni vlajek, nabozenska nesnasenlivost), muslimske bratrstvo ztratilo iniciativu a to zrovna v dobe nejvetsich protestu proti diktatorovi. Treba bude porazen on i bratrstvo.
To ze ostatni mocni (nejen muslimsti) podporuji diktatora je prakvapive jen onou primocarosti, nejspis je za tim obava aby se nepokoje neprelily i do jejich zemi. A ze je v kazde (i nemuslimskych) hodne co napravovat je docela zjevne.

Obcan: clanek si prectu, diky, ale rekl bych ze mocni (jak vlada izraele tak i nasledvne zminenych), tvari v tvar moznym problemum se nejak domluvi aby jim soucasne, pro ne nejspis celkem priznive, status quo vydrzelo co nejdele. Podle wikileaks zadaly nektere vlady islamskych statu o utok proti Iranu, saudsko arabsti diktatori by nejspis souhlasili s prelety izraelsky (a americkych) letadel, aby odstranili konkurencni iransky rezim, myslim ze Jordansko ma celkem dobre vztahy s Izraelem. Na teto urovni se politika hraje hodne jinak, obyvatelum planety se pak vse hodi zabalene do hezkych slov o demokracii, ohrozovani atp. Ale zda se mi ze temer vsichni vladci jsou spokojeni s tim co maji ted (asi stejne jako ceskym komunistum vyhovuje byt v parlamentu a ostatnim stranam jeji existence (aby meli cim strasit)). Kdyz se ale vladnouci elity celeho sveta a na ne napojene struktury (ekonomicke, politicke,...) spocitaji, jde o zanedbatelne mnozstvi, vzhledem k ostatnim obyvatelum...
29. 01. 2011 | 21:20

hoven napsal(a):

hovorka11,
zatím se všude na světě osvědčil pouze kapitalismus, do kterého je co nejmeně zasahováno vládou a politiky. ten mužem egyptu doporučit. nás na cestě za bohatstvím a prosperitou zbrzdila čssd. ale i navzdory oranžovím komunistům kapitalismus jakž takž funguje.
29. 01. 2011 | 21:39

skura napsal(a):

hoven:

"zatím se všude na světě osvědčil pouze kapitalismus, do kterého je co nejmeně zasahováno vládou a politiky."

Naprostý nesmysl! Nejvyšší životní úroveň je v zemích s nejrozvinutějším sociálním státem..
29. 01. 2011 | 22:37

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Pro Občan
nějak jste se vypařil z blogu Holocaust - nezacelená rána.
Vaše "moudra" tam sklízely veliký ohlas, obzvláště to o zákazu misijní činnosti v Israeli. :-))
Chápu, že to máte rozběhané, musíte radit Egyptanům a kdoví kde ještě. Vy jste takový brouk pytlík, rady všeho druhu, že ano?
Jsem rád, že existujete, takové lidi jako vy svět potřebuje. Ještě napište něco hlubokomyslného, rád se pobavím.

Mnoho úspěchů při vymýšlení mouder přeje Válečný štváč a vrah z Wallstreetu
29. 01. 2011 | 23:00

Tupelo napsal(a):

- ostrelovac(i) strilejici ze strechy ministerstva vnitra(?) v Kahire zabili asi 12 osob.
- egyptska armada se stahla z hranicniho prechodu Raffah s Gazou
- zhruba 700 veznu uprchlo z vezeni Fayoum
- zamestnanci AlJazeery prepadeni v Suezu
- desitky tisic demonstrantu pres zakaz vychazeni v ulicich
- vytvari se domobrany proti rabujicim (poznamka na twitteru: z policie se stali zlodeji a z obyvatel policiste :))
- podle AlJazeeri pristalo v Dubaji 19 soukromych tryskacu rodin sprazenych s mubarakovym rezimem
29. 01. 2011 | 23:48

Čochtan napsal(a):

Tak už ničí v muzeu "neislámské" staroegyptské věci. To to začíná brzo.
29. 01. 2011 | 23:53

Občan napsal(a):

Hm, v Tunisku došla obchodníkům trpělivost s demonstranty:
http://www.reuters.com/article/2011/01/29/us-tunisia-idUSTRE70J0IG20110129
30. 01. 2011 | 01:02

Tupelo napsal(a):

- podle AJ ( http://www.aljazeera.com/news/articles/39/Mubaraks-planning-exile-to-Tel-Aviv.html ) pote co saudska arabie odmitla udelit mubarakovi azyl, nabidl mu exil Izrael.
- 4 duvody proc egyptska revoluce neni islamisticka (zatim, snad vydrzi): http://www.huffingtonpost.com/haroon-moghul/4-reasons-why-egypts-revo_b_815848.html
- podle nedavno uverejnenych zprav z Wikileak narustala na americke strane frustrace z toho, ze nekteri egyptsi vojensti predstavitele povazovali americkou pomoc za nedostatecnou. (?)
- armada zacina byt aktivnejsi, kontroluje a pripadne blokuje hlavni silnice v Kahire
- hranice s gazou opet uzavreny
30. 01. 2011 | 09:14

Tupelo napsal(a):

- armada vstoupila do Sharm el-Sheikh (mesto miru, jizni sinaj), kam udajne utekl mubarak. To porusilo mirove dohody s Izraelem, do tohoto mista mohou vstoupit jen policejni sily.
- na svobodu se dostali z vezeni tisice odsouzenych (tezko rict zda jde o obycejne kriminalniky nebo politicke vezne (podle nekterych zprav jsou mezi nimi i islamsti radikalove) a kdo je pustil)
- podle Reuters (nebo egyptske TV) AlJaziira bude muset ukoncit vysilani z Egypta (zruseni licence), objevuji se zpravy ze v jejich kancelarich je niceno vybaveni (proc diktatura zamezuje cinnosti prave AJ?).
30. 01. 2011 | 10:05

Yosif K napsal(a):

Panu Skurovi a dalsim milym levicovym soudruhum....
..pokud se domnivate ze ve Skandinavii ci SRN byl budovan zaroven se socialismem, skarede se mylite. Prosperita Skandinavie byla vybudovana ve 30-50 letech - za podminek celkem minimalniho socialniho zabezpeceni. Na prosperite Skandinavie se podepsaly nejvice POCTIVOST, mirnost a tvrda pracovni moralka obyvatelstva. Dokonce i svedsti komanci poradali velmi tiche a sporadane demosky a neodvazili se podnecovast ku stavkam. Skandinavci si vybudovali svuj blahobyt disciplinou a NEZNEUZIVANIM SOCIALNICH DAVEK - ktere mimiochodem behem rustu blahobytu byly relativne nizke.

Dtto plati o SRN v padesatych letech. Nikdo nelenosil na porporach pokud nemusel - a navic se na tech podporach ani moc lenosit nedalo. TERPVE AZ SRN a SKANDINAVIE ZBOHATLY - teprve potom se podpory zvysily - bohuzel az na uroven ktera umoznuje pristehovalcum z muslimskych zemi (Turecko apod) pohodlne z nich prezivat - Turek s nemeckou podporou je v nejake zapadle dedince v Anatolii KING a muze si vybrat poslusnou negramotnou nevestu, tu si vezme do nemecka a hnedle je takovych CERPACU z nemeckeho socialniho systemu treba CELY TUCET. Proc by se deti ucili Nemecky, proc by se ucili ve skolach COKOLIV? Takto se ovsem blahobyt donekonecna budovat neda.
Socialni stat nezbytne ceka alespon castecna demontaz.....
30. 01. 2011 | 10:07

VHEMT napsal(a):

To je přece klasická židovská propaganda; prožidovský diktátor je "osvícený autoritář", zatímco proruský diktátor zůstává nebezpečným tyranem. Jako výtečný příklad poslouží srovnání syrského a egyptského režimu. Sýrie se v zahraniční politice orientuje na Rusko, Mubarak jde na ruku USraeli. Ve skutečnosti jsou oba režimy takřka stejné, přičemž umírněnější je rozhodně režim syrský. Pod taktovkou židovských médií je však Sýrie permanentně pranýřována, zatímco o Egyptu se alespoň poslušně mlčí. V těsném závěsu pochopitelně následují podmnožiny židovské propagandy, což je v tomto případě právě dehonestace demonstrujících, kteří protestují proti prožidovské diktatuře. Kdyby titíž demonstranti vyšli do íránských ulic, židovská média z nich promptně učiní anděle se svatozáří. Není také žádným tajemstvím, že většinu těchto zhoubných mediálních aktivit má pod palcem György Sörös, nebo chcete-li George Soros. Stejně jako financování různých oranžových, růžových, džínových a dalších revolucí.
30. 01. 2011 | 10:23

Občan napsal(a):

To Tupelo a VHEMT:

Tupelo, izraelský tisk zatím nic takového nepotvrzuje. Mubarak se má údajně nacházet Šarm el Šejchu (omlouvám se panu Shanaáh, pokud to píši špatně).

Izrael je zatím přinejmenším ... zmaten, USA dtto. Vypadá to, že tahle revoluce je jaksi mimo jejich mocenské scénáře, byť se oba protagonisté za každou cenu snaží alespoň vnutit "lidu" Baradeje jako nositele "svobody a demokracie".
Takže je otázkou, zda se jedná o skutečně spontánní vyvrcholení Mubarakovy dvojaké vlády, která Egyptu moc pozitivního nepřinesla - což by byl pro mocnosti malér, protože takto se projevivší masy se špatně kontrolují a jejich vůdce nebývá snadné si KOUPIT.
Pokud to tak není a blízkovýchodní "revoluce" je aktivována někým jiným, pak ZATÍM mocnosti zřejmě nevědí KÝM. To je ale ta méně mocensky nebezpečná varianta, protože hnací síla "revoluce" se časem přihlásí ke svému dílu, neboť bude chtít minimálně podíl na moci.

Na Haaretzu jsou dnes tři články, které momentální situaci na BV zajímavě ilustrují:
http://www.haaretz.com/print-edition/opinion/the-egyptian-masses-won-t-play-ally-to-israel-1.340080
http://www.haaretz.com/print-edition/opinion/who-will-protect-israel-on-the-egyptian-front-1.340082
http://www.haaretz.com/print-edition/news/obama-will-go-down-in-history-as-the-president-who-lost-egypt-1.340057

Hlavně ten poslední je, alespoň si to myslím, dost důležitý. Popisuje, jak se USA a Izraeli opakovaně nevyplatily arogance, účelovost "spojenectví" ad hoc a zcela sobecké prosazování si výhradně vlastních zájmů i na úkor momentálních "spojenců".

Přečtěte si také komentáře pod články, i ty dobře zobrazují aktuální nejistotu.
30. 01. 2011 | 11:06

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Občan, Občan, vy můžete číst tisk od rána do nevidím a stejně vám to nebude nic platné. Vaše zaslepenost a předsudky vám to neumožňují.
Minule jste sem hodil odkaz na údajný zákaz misijní činnosti v Israeli a ani jste si nevšiml, že se v článku píše něco jiného.

Nicméně na pobavení to stačí, takže mnoho úspěchů ve vašem "analyzování" vám přeje Válečný štváč a vrah z Wallstreetu
30. 01. 2011 | 11:27

Tupelo napsal(a):

obcan: ano, psal jsem o tom, pokud je mubarak prave tam, ma to do Izraele relativne kousek. Vyber mista muze signalizovat, ze armada stoji mimo jeho vliv a obava se ji (minimalne ze se za nej nepostavi) - uchylil se na misto kam teoreticky armada nesmela, zatimco jemu verne policejni jednotky (ktere se podle svedku meni v rabujici) ano.

Izrael nekomentuje ani mozny vstup egyptske armady na Sinaj. V minulosti opakovane toto odmital, i kdyz byl zadan egyptskou stranou, ktera jako zaminku uvadela zasah proti paserakum zbrani do Gazy. Jak ji o nej zadal Izrael :)). Je to zmatek, podle me Izrael dela sikovneji to co USA - zadna (velka) slova a komentare, vyhodnocuje suituaci a v blizke dobe (pokud ne uz) navaze kontakty se stranou, ktera bude mit sance na prevzeti moci.

Osobne si myslim ze za touto revoluci nestoji zadne temne sily, ale proste nespokojenost s rezimem a snad inspirace Tuniskem - samozrejme, po jejim uzavreni se objevi spousty vitezu. :) Ale je nepochybne ze hraci uz ted hraji tak, aby co nejvic byuzily teto vlny nespokojenosti. Myslim ze vyvojem byli zaskoceni, sveci o tom pozdni a minoritni role islamskeho bratrstva (pokud to nebylo umyslne).

Cim dal smesnejsi se stava postoj americkych ultrapravicaku a neocons s jejich sny o vyvozu demokracii (i kdyz i Obama ztratil dobrou prilezitost podporit demokracii pred diktatorem), treba nasilim (ala afganistan ci irak): egyptane ukazuji ze si v boji za demokracii vystaci uplne sami. Hodne jim drzim palce aby se jim to podarilo - pokud ne ted tak ty tlaky budou silit a projevi se (z historickeho hlediska brzy) zase nekde jinde.
30. 01. 2011 | 12:10

skura napsal(a):

Yosif K:

Pominu to, že si pletete prosperitu s životní úrovní a zeptám se rovnou. Rozumím Vám správně, že tvrdíte, že se životní úroveň skandinávských zemí drží na vysoké úrovni navzdory sociálnímu státu, nikoliv díky němu?
Líbí se mi pravicové kličky, které je třeba používat, aby se takový paradox, jakým je vysoká životní úroveň v sociálním státě, bořící neoliberální mýty, dal odvysvětlit a vždy se bavím, když se s nějakým pokusem o takové odvysvětlení setkám.
Počkejme si pár let na to, co nám současná krize ještě prozradí o volné ruce trhu a o sociálním státu. Už se nesmírně těším na neoliberální metateorie, které se budou snažit najít viníka tam, kde jej za použití selského rozumu nalézt nelze..
30. 01. 2011 | 12:13

Občan napsal(a):

To Tupelo:

Kéž byste měl pravdu.
Jenže Reuters dnes píší o tom, že do Tuniska se po 22tiletém exilu V LONDÝNĚ vrátil místní islamistický představitel a že má v Tunisku velkou podporu.
30. 01. 2011 | 13:28

Yosif K napsal(a):

pane Skura, jasne je jedno, ze i u extremne poctivych Skandinavcu se zastavil hospodarsky pokrok v 80 letech kdyz bohati lide zacali platit marginalni dane z prijmu okolo 100% (coz se napriklad stalo Astrid Lunndgrenove - autorce romanu o Pipi Langstrumpf, tenistum, Abbe atd - bohatsi lide se proste prestehovali do Londyna ci do Monaka a ve svedsku zustali "cisti pobiraci").
Od te doby vitezi ve svedskych volbach pravice, ktera postupne socialni stat odbourava na unosnou uroven.
Vedlejsim produktem ultra-socialniho statu ve Svedsku je evidentne to, ze jak osobni auta Saab, tak osobni auta Volvo prodelavaly 20 let i gate - takze jejich vyroba se postupne presouva do podstatne mene socialni a lacinejsi Ciny.

Spoluucast na zzdravotnictvi je ve Svedsku vyssi nez v CR - rovnerz tak privatizace nemocnic postoupila dale. Socialni davky se vyplaceji opravdu potrebnym - POKUD NAVSTEVUJI REKVALIFIKACE. Drivejsi veget muslimskych pristehovalcu, kteri zacali brat socialni davky ve Svedsku a utraceli je s devcaty v Thajsku pomalu konci.....
30. 01. 2011 | 14:21

Tupelo napsal(a):

Obcan: ten tunisky navratilec - nemohu komentovat, ale da se predpokladat ze v muslimskych zemich se muslimove objevi i ve vedeni statu, v tom bych nevidel nic spatneho. Pokud budou demokraticky zvoleni vetsinou a zaroven jejich vedeni udela vse pro ochranu mensin. A take pokud budou u moci jen do te doby nez s nimi bude vetsina obyvatel spokojena. Samozrejme i v Tunisku i Egypte se budou o slovo hlasit extremiste, ted jde o to, zda se vetsina nove diktature dokaze co nejdriv postavit. Nektere momenty v soucasnych nepokojich ukazuji ze by to mohlo jit (slogany, vzajemna podpora,...). Zaroven tyto protesty nejsou v rezii extremistu, ale nejspis stredni vrstvy (soude i podle vysoce frekventovaneho vyuzivani modernich technologii (myslim ze na zive vysel clanek jak egyptsi demonstranti matli policii kdyz jim na mapach predhazovali jine mista svych demonstraci ;))), ktera by nemusela mit zajem na zavadeni nejakych extremnich nabozenskych zakonu. Uvidime ;)
30. 01. 2011 | 14:23

Yosif K napsal(a):

Pane Tupelo, starsi Arabove si pamatuji prelomovych okamziku kdy se arabove tzv "osvobodili od kolonialismu a samostatne zacali budovat demokracii" opravdu plnou p....el.
Napred Nasser svrhnul probitskeho krale, za jasotu lidu znarodnil vsechen majetek cizincu a egyptskych zidu a z toho zil egypt tak 4 roky. Pak se projevilo za vlada khaki-expertu nedokaze vyrovnat propad produktivity zpusobeny vyhnanim "etnicky nevhodnych kapitalistu" - to trva cca dodnes....
Cely arabsky svet jasal kdyz v roce 1958 mladi socialisticti dustojnici svrhli probritskeho krale v iraku. "ZACATEK NOVE ERY". Ta era spocivala v tom, ze vojenske kliky v Iraku se zacali vyvrazdovat mezi sebou. Chaos trva pres americkou invazi vicemne dodnes.
podobny vyvoj v Syrii, Alzirsku, Lybii, Sudanu atd atd. Neni Vam podezrele, ze nakonec se ruzni arabsti "proti-imperialisticti bojovnici" zcela neomylne projevuji jako jeste tupejsi a zkorumpovanejsi hovada nez drivejsi "prohnile monarchie"?

Pral bych Egyptanum, aby se jim podarilo vybudovat lepsi demokratictejsi stat.
Zatim na co Arabove sahli, to sprasili jak jen mohli, ba jeste vice. Na kolonialisty si pritom uz 60 let nemohou stezovat. Po osvobozeni od kolonialistu UPLNE VSUDE zavedli tak despoticke a chaoticke pomery, jake v Cechach nebyly ani za krale Klacka. Inu - jeste dnes vladnou v Egypte za hranicemi velkych mest kmenove struktury na ktere je prohnily statni aparat kratky.

Skuhrani pana SS na kolonialisty a neokolonialisty je typicky arabska vec - my za nic nemuzeme, my jsme nejvetsi dobraciska na svete, za vsechno mohou "kolonizatori". Trosicku podobne jako skuhrani v Cechach na "300 let poroby" kdyz vam nekdo v tramvaji slohne penezenku, ale asi tak tisickrat silnejsi.
30. 01. 2011 | 14:37

skura napsal(a):

Yosif K:

Kolotoč "omylů" se točí dál. Tvrdíte, že od 80. let volí skandinávci pravicové strany. Vezměme si za příklad Vašeho tvrzení Švédsko. S výjimkou krátkého období byli sociální demokraté nepřetržitě ve vládě po dobu 44 let (1932-1976). Další vládní zkušenosti měli možnost získat v letech 1982-1991 a 1994-2006. Nechápu, jak tato skutečnost koresponduje s Vaší teorií o "pravicových vzpourách" skandinávských voličů. Mohu zastávat jakoukoli teorii, ale její výstupy musejí být alespoň v nejelementárnější shodě se skutečností..
30. 01. 2011 | 15:07

Tupelo napsal(a):

Yosif K: to nic nemeni na tom, ze dnesni mlada ci stredni generace ma pravo na to co se nyni v Egypte deje. Mmimochodem, ve smyslu Vasi logiky, se na priciny revoluce, totiz rozevirajici se nuzky mezi bohatymi a chudymi a obrovskou korupci, jen tezka da vymlouvat ze jde o pozustatek budovani demokracie v 50 letech - ne jde o jevy z teto doby, kdy Egypt dostaval maximalni podporu od USA. Ohledne Iraku to same, take nedavno byly jeji elity (Saddam & spol.) kamaradi USA, zeme ktera co se o slovo demokracie opira velmi casto coz ji nebrani podporovat diktatory.
Na Vasi otazku z konce druheho odstavce nedokazi odpovedet - nelepe ti velmi stari arabove, ktere zminujete, by rekli kdy se jim osobne a tem nejchudsim zilo nejlepe - jestli za vlady islamistu, diktatoru, soc. budovatelu, demokratu,... Mozna porad stejne...
Nevsiml jsem si ze by autor blogu psal ze arabove jsou nejvetsi dobraciska na svete, naopak mi jeho clanky pripadaji hodne vyvazene a zajimave. Kazdy mame asi jiny vkus. Aktualni skuhrani v cesku je spis na komunistickou eru nez na trista let poroby (ne ze by to nevyslo skoro nastejno) :).

Ve svem prispevku Skurovi mate drobnou chybu, pravice ve Svedsku vyhrala docela tesne jen dvoje posledni volby, ty posledni byly loni, takze zadna 80. leta, jinak vladla skoro nonstop levice. Hned po vitezstvi pravice loni prohlasil sef vitezne strany ze se Svedove nemusi obavat o svuj socialni system.
30. 01. 2011 | 15:12

Tupelo napsal(a):

- eskalace napeti, nad Kahirou letaji armadni stihacky a helikoptery, demonstranti byli vyzvani k opusteni namesti Tahrir (centrum), ti zustavaji.
- AlJazeera vysila live prenos z Kahiry ( http://english.aljazeera.net/watch_now/ )
- nejake fotky: http://www.salon.com/news/feature/2011/01/29/egypt_protests_photos_pictures?utm_medium=referral&utm_source=pulsenews
- zmatky na letisti (mnoho zrusenych a odlozenych letu), s vyjimkou priletove haly, ta je prazdna
30. 01. 2011 | 15:23

skura napsal(a):

Yosif K:

Pokud bychom vzali jako ilustrační příklad podloženosti Vašich tvrzení o pravicové změně ve Skandinávii v 80. letech Dánsko, tak nám skutečnost v přímém rozporu s Vaší teorií říká, že v Dánsku nastala (Vaše) 80. léta v roce 2001..
30. 01. 2011 | 15:41

skura napsal(a):

Yosif K:

Pokud jde o Norsko, zde vládla sociální demokracie mezi lety: 1971 - 1972, 1973 - 1981, 1986 - 1989, 1990 - 1997, 2000 - 2001 a od roku 2005 dodnes. Skutečně mi uniká, o čem jste to vlastně psal..
30. 01. 2011 | 15:47

skura napsal(a):

Yosif K:

Ve Finsku by mohla být hezkou ilustrací pravdivosti Vaší teorie o pravicové změně v 80. letech například skutečnost, že v letech 1982 - 1994 byl finským prezidentem sociální demokrat Mauno Koivisto. Opravdu si velmi rád poslechnu další Vaše učené disputace..
30. 01. 2011 | 16:09

Tencokida Hnuj napsal(a):

Yosif K, nemáte pravdu, co se týče 80. let a tím i konce vlád socdemokratů ve Švédsku.

http://www.riksdagen.se/templates/R_Page____9629.aspx

Pár čísel k historii švédského pojetí sociálního státu :

http://www.ekf.vsb.cz/miranda2/export/sites-root/ekf/cerei/cs/okruhy/cisla/vol12num1/dokumenty/VOL12NUM01PAP04.pdf

http://is.muni.cz/th/76649/esf_m/DP_Martin_Zmeskal.pdf

Nerozumím větě " pokrok se zastavil, když bohatí lidé začli platit marginální daně z příjmu". :((

Nechtěl byste nám radši vyprávět o Pipi Dlouhé Punčošce ?

Stejně ale - od událostí v Egyptě k Pipi dlouhé punčošce...
To je kumšt.
To chce cvik.
:)))
Co tím máte na mysli ?
30. 01. 2011 | 16:47

Tencokida Hnuj napsal(a):

Otázka "Co tím máte na mysli ? " se vztahuje k tvrzení , že "i u extremne poctivych Skandinavcu se zastavil hospodarsky pokrok v 80 letech kdyz bohati lide zacali platit MARGINÁLNÍ dane z prijmu okolo 100%"....

A pak už je tu ta Pipi Dlouhá Punčoška. :))))
30. 01. 2011 | 16:50

Tupelo napsal(a):

- objevuji se zpravy ze nekteri vezni byli propusteni na zaklade prikazu 'v bezpecnostnim aparatu vysoce postavene osoby'
- saudove evakuovali 5000 obcanu SA (kam se budou evakuovat az prijde rada na ne? ;))
- spis pro pobaveni, stane se: http://plixi.com/p/73294801 :)
- afp se zminuej ze 39 syrskych aktivistu vyjadrilo podporu lidem v Tunisku a Egyptu
- Baradai (mozny prostrednik k vyjednavani s rezimem) se mozna objevi dnes vecer na namesti Tahrir s projevem
- obeti policejniho nasili budou oznaceni jako mucednici (mubarak mel odstoupit uz pred par dny, jeho postoj muze prispet k radikalizaci)
30. 01. 2011 | 17:13

Yosif K napsal(a):

Pane Tenco: presneji receno - Svedsko dosahlo snu levicoveho blouznila pana proifesora Horejsiho. Vydelky nad jisty limit zdanovalo uplne. Ekonome rikaji ze "marginalni (okrajova) sazba dasna nad limit (dejme tomu SKK pul milonu) dosahla 100%". To jest at jste vydelal co vydelal, nemohl jste se s cvistym prijmemm da uvedeny limit dostat. Presne tak jak to planuje soudruh profesor Ho0rejsi - nad dejme tomu 10nasobek prumerneho paltu nedostanete ani halir.
Ve skuecnosti marginalni sazba dane pro Astrid Lindgrenovou dosahla 101% protoze po dosazeni jisteho prijmu ji jeste sebrali nejake danove odecty pro stredni tridu. Jest to nespravedliva zhovadilost - ani LOindgrenova nevydava Pipi kazdy rok - vetsinu let nevydala nic, kniha vyjde treba za 5 let, mezitim susi hubu, kdyz ji jednou za 5 let vyjde kniha, velka cast vydelku je zdanena 100%.
Chapu ale ze volicstvu z rad cerpacu socialky, vagusu apod se to muze libit.

I poctivi SVEDOVE REAGOVALI RACIONELNE - pravnici, chiruirgove dentisti, artchitekti si zacali poskytovbat "nezdanene protisluzby" tzv "po pracovni ddobe" a danove vynnosy svedskeho kralovstvio prudce poklesly. Lindgrenova, ABBA apod nemohly sva dila samozrejme poskytovat na cerno - podobni lide se odstehovali do Londyna ci Monaka a byli s danemi vysmati.
Fabriky jako Avesta apod nechaly ve svedsku delniky a velkoiu cast managementu presunuli do Londyna, kde je zdaneni osobnich prijmu okolo 28%.
Svedskemu kralovstvi se timto krokem znacne snizily prijmy na podporu socialne slabsich (z nichz velka cast ani tak velke castky nepotrebovala). Uz si ani nepamatuji, kdy naposledy ve Svedsku vyhrala nejaka levicova strana.
Takhle to dopadne i u nas, poikud buudou socdemaci a profesorove Horejsi prosazovat heslo "at plati bohati". Bohati pak odejdou do zemi, kde budou mit od od proletaru vesti klid. No a proletari sami o sobe nic kloudneho nezorganizuji. Alespon tomu napovida 40 let vlady delnickych reditelu v CSSR.....
30. 01. 2011 | 18:14

Yosif K napsal(a):

pane Trupelo, jeden muj pribuzny delal v Egypte vojenskeho poradce nez byli vykopnuti a nahrazeni US poradci. Vsechny vyssi sarze mely vily plne sluzebnictva a zivotni uroven na urovni mameluckych generalu ci OSMANA BASHI. Normalni Egyptane meli problem s koupi ojezdeneho bicyklu - nemeli na nej. Kdo mel bicykl byl uz pan. Nyni je v Kahire skoro 8 milionu aut.Tim nerikam ze se tam lidem zije dobre. Otresni chudaci v arabskych statech byli jsou a budou. A to do te doby, pokud se tam nezlespi moralka najme pracovni a organizovanost - coz pod nabbozenskymi fanatiky na urovni spanelske inkvizice se nestane.
Duvody odklonu egyptskych socialistu od SSSR byly dva:
1) Soveti Egyptganum domlouvali, ze pokud se jeste jednou pokusi prepadnout israel, dopadnou jak BATA s drevakama.
2) SOVETI JEVILI STALE MENSI OCHOTU ZIVIT LEHKOZIVNE EGYPTSKE OBYVATELSTVO, JEHOZ NEZAMESTNATELNA CAST EXPONENCIELNE ROSTLA A ROSTE. Dale pravda sovetske sypky se jevili jako prazdnejsi nez sypky americke. Sadata neprivedla k USA laska k Zidum ani ku kapitalismu ale holy boj o zrno pro nezamestnatelne hladove obyvatelstvo.
30. 01. 2011 | 18:27

Tenco napsal(a):

Yosif K
Marginal tax rate

http://www.econlib.org/library/Enc/MarginalTaxRates.html

http://www.worldtaxpayers.org/statmarg.htm

Není význam stejný jako "mezní sazba" co se týče poslední jednotky měny v pásmu / vtomto případě nejvyšším/?
Jak jste přišel na těch 100, potažmo 101 % ?
Když v roce 1979 byla nejvyšší sazba 87 % a pak se snižovala ?

Ještě jeden dodatek - k posouzení celé věci by bylo nutno znát i strukturu daňově uznatelných výdajů.
Znáte ji ?
Jakl se lišila například od německého daňového systému ?
30. 01. 2011 | 18:34

Yosif K napsal(a):

Pane Tupelo - o pracovni moralce a organizovanosti v arabskych zemich se neodzvite z tisku zhola nic. NEJDE O NEJAKOU NOVOU VEC vynalezenou kolonizatory. Vemte si jen to, ze od vynalezu islamu muslimove poradaji hromadny teambuidling exercise - ramadan - kdy se 5 tydnu prakticky vubec nepracuje a NIKDY TO NIKOMU NESCHAZELO. Samozrejme u nomadskych kmenu zivicich se "vybiranim polatku", prepadanim sousedu a sberem datli cca 5tydenni obdoba vanoc nemuze nikomu chybet. Zbytek pracovniho roku vypada jen o trochu lepe. Nikdo to nikdy nikam nenapise (krome anonymniho blogu) - nebylo by to "POLITICKY KOREKTNI". Ale muzete se poptat u nejakych monteru z rafinerek apod....... v byvale CSSR musi byt jeste desetitisice lidi, kteri pomahali budovat socialismus v arabskych a africkych zemich..... socialismus se silnymi rysy raneho feudalismu a orientalniho despotismu..... holt tradice jsou tradice....
30. 01. 2011 | 18:41

Yosif K napsal(a):

Pane Tenco - na 101% marginalni sazbu si stezovala Astrid lindgrenova - da se to jsite vygooglovat. Pokud byla fomalne marginalni sazba 87% a NAVIC ji jeste diky jinemu pseudosocialnimu paragrafu sekli nejake odpocitatelne polozky na deti apod, EFEKTIVNI (to jest de facto) marginalni danova sazba opravdu mohla byt 101%.
Reagan s dojetim vzpominal na rok 1945 - tehdy melo marginalni danovou sazbu 90% - ale to USA vedli valku na trech tezkych frontach.... a jeste dozbrojovali SSSR.....
30. 01. 2011 | 18:47

Tupelo napsal(a):

Yosif K: o to prave v techto protestech jde, o nespravedlive rozdelovani bohatstvi, na jedne strane superbohati (kteri sve bohatstvi neziskali poctivou praci, ale nakradli diky korupci; potom treba neni na platy ve zdravotnictvi, vzdelani, ;)), na druhe strane jsem dnes nekde cetl ze az 20 milionu z 80 zije ve slumech (pripada mi to jako vysoke cislo, ale i kdyby to bylo milionu 10), s neprilis velkymi vyhlidkami na dustojnejsi zivot.
Souhlasim s Vami v tom, ze pod vedenim nabozenskych extremistu se situace neprilis zlepsi a velmi bych egyptanum aby z jedne diktatury nespadli do druhe. Zatim se jim docela dari filtrovat extremisty (za situace kdy policie v podstate zmizela (nebo se ucastnila rabovani); zitra ale ma zacit ridit aspon silnicni provoz :)), ale jak dlouho to vydrzi je otazka - zda se mi pravdepodobne ze s prodluzujicim se zmatkem z neho budou profitovat vic a vic extremiste. Proto tez moc nerozumim postoji USA, dnes Clintonova rekla ze by se mel Egypt vydat na cestu opravdove demokracie (toho si vsimli az po triceti letech, nebo jde o ukazku pokrytectvi?).
Uz se objevuji hlasy o kolaboraci s USA (soucasna mubarakova loutka se podilela na muceni ve spolupraci se cia) a to i v souvislosti s Baradaiem (zil prilis dlouho v zahranici a prijel do zeme az nyni), takze soucasna nestabilita muze prinest radikalizaci proti USA (zatim nacionaliste a nabozensti extremiste stali mimo hlavni proud deni). Pritom si myslim ze pokud by daly usa najevo mubarakovy ze je konec, uz by odesel ze zeme.
30. 01. 2011 | 18:50

Yosif K napsal(a):

Pane Tenco - spletl jsem se - pi Astrid mela danovou sazbu 102%....... ....no hlavne ze pan profesor Horejsi navhuje podobne praseciny znovu - ale socdemacti korytari sami sebe takto samozrejme NEZDANI......
In 1976, a scandal arose in Sweden when Lindgren's marginal tax rate was publicized to have risen to 102%. This was to be known as the "Pomperipossa effect" from a story she published in Expressen[7] on 3 March 1976. The publication led to a stormy tax debate. In the parliamentary election later in the same year the Social Democrat government was voted out for the first time in 44 years, and the Lindgren tax debate was one of several controversies that may have contributed to this result.
30. 01. 2011 | 18:59

Yosif K napsal(a):

Pane Tupelo - jde spise o otazku "politicke korketnosti". Malokdo rekne, ze s Romy toho na technickych oborech VS moc nanavalcite, i kdyz jsou vyborni hudebnici.
Malokdo tez rekne, ze rozkradani, korpupce a despotismus jsou na Strednim Vychode hlunboko zakorenena tradice. Malokdo rekne "orientalni despocie" - rekne se spise "autoritaivni rezim" nebo "arabsky socialismus" vypada to lepe. A je tro ptiom orientalni despocie.
Problem cislo jedna je kde vzit NEZKORUMPOVATELNE, SCHOPNE, ZKUSENE A VZDELANE LIDI a pritom nekrast. To je tak trochu probloem i v CR ale asi trak stokrat mensi nez u arabu. Genialne to vyresili v UAE - na vsechnu praci dovezli cizince a domordci ziji ze stedrych podpor. V Egypote to vsak nejde - je jich 100krat vice a nemaji prijmy z ropy.
30. 01. 2011 | 19:06

skura napsal(a):

Yosif K:

"Uz si ani nepamatuji, kdy naposledy ve Svedsku vyhrala nejaka levicova strana."

Já Vám osvěžím paměť. Bylo t v roce 2010, předtím v roce 2006 atd, atd.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Soci%C3%A1ln%C3%AD_demokrat%C3%A9_%28%C5%A0v%C3%A9dsko%29#Parlamentn.C3.AD_volby
30. 01. 2011 | 19:10

Tupelo napsal(a):

Yosif K; i kdyby to tak bylo, totiz ze na strednim vychode (tam ale egypt neatri, ze ano? ;)) je korupce zakorenenou tradici, nebyl by to duvod proc by proti tomu nynejsi chude a stredni vrstvy nemohly vystoupit - je dobre ze se tak deje (korupce, jinak tez zlodejny politiku a na ne navesenych 'podnikatelu' byla casto zminovana jako jedenm z duvodu nynejsich vybuchu nespokojenosti.
Ale ono to bude o neco slozitejsi, podle zebricku Transparenci International jsou na tom nasledujici zeme lepe nez CEZko (ne ze by to zde nemelo take tradici, jen ty vybuchy nespokojenosti jeste zatim chybi, i kdyz posledni volby zacinajici nevolnost volicu naznacuji;)) : Katar, UAE, Oman, Bahrajn, Saudska Arabie. Nasledujici zeme jsou na tom jen o neco hur: Kuvajt, Turecko, Tunisko. Ale korupce neni jedinym faktorem, dalsim muze byt neschopnost leadru postarat se o rozvoj, porusovani lidskych prav, schopnost postarat se o bezpecnost,...
30. 01. 2011 | 19:33

Sara napsal(a):

skura:
ale no taaaaak; Svedsku vladne jiz druhe obdobi stredoprava koalice premiera Fredrika Reinfeldta !
30. 01. 2011 | 19:44

skura napsal(a):

Sara:

Yosif K napsal:

"Uz si ani nepamatuji, kdy naposledy ve Svedsku vyhrala nejaka levicova strana."

Nikdo nemluvil o tom, kdo VLÁDNE, ale která STRANA VYHRÁLA volby. Máte potíže se čtením?
30. 01. 2011 | 19:53

Sara napsal(a):

skura:

Nebudte zbytecne agresivni; potize se ctenim nemam, schovejte si svou prelaskavou peci pro svoji babicku.
Ocividne slo Yosifovi o princip; zkratka Svedsku vladne uz druhe obdobi pravostredova strana.....co je platna levicove strane volebni vyhra, kdyz nesestavi koalici ?????
30. 01. 2011 | 20:07

Sara napsal(a):

Oprava:
.....pravostredova vlada....
30. 01. 2011 | 20:13

skura napsal(a):

Sara:

Vyzývat někoho, ať není agresivní a vzápětí napsat "schovejte si svou prelaskavou peci pro svoji babicku", to opravdu sedí!
Nechápu, co je agresivního na vyjádření zcela oprávněných pochybností o něčí schopnosti číst psaný text?
Nevím, o co jde Yosifovi K, ale pokud měl na mysli, že někdo nevládne, tak to měl napsat. Nejsem přeci jasnovidec, abych věděl, co se honí v kdejaké poloprázdné hlavě. Naivně předpokládám, že myslím a píšu totéž, jakož i že čtu a myslím totéž. Tenhle šlendrián je naprosto typický pro polovzdělané ploché hlavy, které se ani neobtěžují přemýšlet nad tím, co píšou nebo čtou.
Neberte si to osobně a pozdravujte babičku ;-)
30. 01. 2011 | 20:26

Občan napsal(a):

Tak do Tuniska se vrátil islamistický šejch a v Egyptě se asi bude sestavovat vláda národní jednoty ve spolupráci s Muslimským bratrstvem:
http://www.haaretz.com/news/international/egypt-s-muslim-brotherhood-eyes-unity-gov-t-without-mubarak-1.340168

Vypadá to, že lidé na BV jsou naštvaní mnohem víc, než jsme si připouštěli...
30. 01. 2011 | 20:50

Tupelo napsal(a):

- zakaz vychazeni rozsiren od 15:00 do 8:00
- mubarakova strana NDP tvrdi ze mubaraka chteji miliony egyptanu (to nevypada na hladke predani moci)
- opet velka organizovanost domobrany pred rabujicimi skupinami
- s Baradaiem se zvolna stupnuje i role muslimskeho bratrstva (v rozhovoru predtim vyjadril presvedceni ze tato nejlepe organizovana opozicni strana by mela byt zapojena do pol. zivota)
- mnzostvi armadnich checkpointu na nejvyznamnejsich cesta kahiry
- prunik vojaku na sinaj, coz odporovalo dohodam s izraelem, bylo konzultovano (rovnez se zapojenim usa). izrael vyjadril pochopeni a nema nic proti pobytu na dalsich par dni.
- prezident jemenu vyjadril podporu mubarakovi :)
- obama podporuje mirovy presun moci smerem ktery bude vyhovovat prani egyptanu
30. 01. 2011 | 20:54

Tupelo napsal(a):

- wikileaks slibuji vydat mnozstvi informaci v souvislosti s egyptem
- 55% tech co sledovali posledni noc anglickou verzi AlJazeeri bylo z USA a Kanady
- v cine je potlaceno vyhledavani slova 'egypt' prinejmensim na twitteru
- Russia Today spekuluje o roli USA v organizovani egyptskych protestu? http://www.youtube.com/watch?v=1USdMUWbIdo
- foto dnesniho preletu helikoptery nad demonstraci v kahire (bez zoomu): http://twitpic.com/3uy8lo (asi to byl kraval, ucel zastraseni demonstrantu? pri preletu letadel se v davu nekdo ptal jestli se je mubarak chysta bombardovat)
- jerusalem post si vsima rostouciho zajmu demonstrantu o usa a izrael: http://goo.gl/L5UMC
- Baradei byl obklopen stovkami demonstrantu, ale jeste mnohem zbytek ho ignoroval (je ale fakt ze tam neni ozvuceni namesti, hodne lidi mozna nevedelo ze tam vubec je)
30. 01. 2011 | 21:21

Martin Konvička napsal(a):

Diskuse je dlouhá, není v lidských silách to číst.
Ale článek je krátký a výstižný dost. Bohužel nás, spíš než o diskutovaném tématu, poučuje o loajalitách autora, kvalitách několika světových universit (tedy - jejich social sciences departmentů), a v neposlední řadě o situaci na Ministerstvu školství za zelenáče Lišky.
30. 01. 2011 | 21:26

Tupelo napsal(a):

Yosif K: tohle je specialne pro Vas, mozne socialisticke koreny soucasnych egyptskych protestu: http://goo.gl/3YmEQ . Jestli to vede ta levicova Gigi, docela kost, tak si myslim ze muslimske bratrstvo nema sanci ;))
30. 01. 2011 | 21:30

camponotus napsal(a):

Kdo zná dějiny Egypta ví, že sociální otřesy v této zemi byly, jsou a budou. Po bouřích si opět nějaký faraón sedne na zlatý trůn a bude absolutisticky vládnout Hornímu i Dolnímu Egyptu.
Nic nového pod bohem Ra. Lidstvo si zvyklo žít nad poměry a na dluh a teď se mu to vrací jako bumerang. Nejde jen o Egypt, ale i o Řecko a Irsko a ty další, kde se to provalí také. Takže předvídaví si svou nemovitost opevní a připraví si pořádný klacek a aspoň hromadu dobře v ruce sedících kamenů, pokud nemá doma něco účinnějšího. Vyrážet do ulic je hloupost, nic se tím nevyřeší, jen zničí to chatrné, co ještě zbylo a bude pak ještě větší bída. Egypťané po tisíciletí žili z rozprodávání věcí odcizených v hrobkách svých vládců, proto také Egyptské muzeum v Káhiře bylo prvním terčem pobertů. Těch pár poctivců, kteří přišli museu na pomoc by nic nesvedlo, nebýt armády. Egypt je součástí světové kultury, vědy a umění a to velmi významnou, proto jim fandím a přeji schopného faraóna, který povede svou zem k rozkvětu a prosperitě, když to šlo v minulosti, proč by to nešlo i v budoucnu.
30. 01. 2011 | 21:49

Ivan Hochmann napsal(a):

Zase pořád dokola....

všechno je provokace zlých američanů,kterým vyhovují válečné vřavy,atd.atd,.

Napadlo někoho,že za celým krámem v arabských lokalitách stojí islámské revoluční elementy,které se domnívají,že dekadence Západu dospěla do fáze ,kdy je možno zahájit konečný utok na neislámské destinace na celém světě.
Egypt je jen jednou ze zemí,kde se může s úspěchem začít.
Už jste asi zapoměli jak se Egypt a Velký Muftí za 2.sv.v. paktoval s Hitlerem?Jak za Nasíra křižovali pouště za Suezem ruské tanky?Jak se odvděčili armádní složky Anvaru Sadatovi?
Jak se Mubarakova politika podepsala na eskalaci Gazy?.

A pokud Vám to není úplně po chuti uvidíte jak začnou arabové po vítězství islámské revoluce eskalovat nároky na Suez?!

Vidím v celé africké destinaci zajímavé pohyby politických lobystů.Na mnoha místech jsou uplně nové příčiny konfliktních vztahů a ani si nedovedu představit zpravodajské hrátky,které tyto třaskavé ovzduší vyvolávají a kontrolují.

Pořád se opakují staré chyby evropských politiků a vůbec světové politické mašinerie,která považuje ono třaskavé ovzduší za podmínku jejich politických rejdů.Doplatí na to celá světová civilisace.

Všimněte si jak se jim to už pomalu vymyká z kontroly.

Lidé jako Šádí Shanaáh si jen mnou ruce a vyvíjejí maximální aktivity,aby všechny ty islámské ambice došly uplatnění.

Ivan.
30. 01. 2011 | 22:27

af napsal(a):

Nevím kdo přišel na to, že je někdo ponižuje. Na něčem by se s ními člověk shodl (kdyby uměl řeč) na něčem asi ne. Třeba, jak a čím se chtějí uživit při téhle porodnosti.
A mám obavu, aby nakonec nenahradili špatné ještě horším. Islám mi připadá jako ještě trochu horší náboženství než křesťanství. Hlavně ty zbytečné hadry.
Možný nesouhlas přece není ponižování.
30. 01. 2011 | 23:00

Honza999 napsal(a):

Hochmann

A proč by si Arabové neměli dělat nároky na Suez? Patří-li jim Egypt, patří jim i Suezský průplav - on se totiž nenachází v Evropě ale v Egyptě.

A jaké že nároky budou eskalovat? Že budou chtít za proplouvání lodí průplavem více peněz? Inu, v rámci liberalismu se ukáže jeho skutečná tržní hodnota.

A že není jejich, že jej postavili Evropané? Jací Evropané, to byly ruce Egypťanů. Že bylo evropské know-how, že bez Evropy by nikdy nic takového neměli? První propojení Rudého a Středozemního moře prokopali Egypťané již před 3.300 lety. V časech, kdy jsme my ve střední Evropě ještě halili o zvířezích kůží a bobři stavěli dokonalejší vodní díla, než tehdejší "evropští architekti".
31. 01. 2011 | 01:02

Amarook napsal(a):

Plno diskutujicich tady nechape jednoduchy fakt. Pricinou soucasne situace v Egypte bylo po cela desetileti nereseni ekonomickych a socialnich problemu. Mubarak po sobe nezanechal prosperujici demokratickou spolecnost, ale zkorumpovany byrokraticky chliv.
Nemeli bychom se zbytecne rozcilovat nad dvema znicenymi mumiemi. Pri kazdem velkem spolecenskem otresu si spodina s chuti zaradi. S tim se musi proste pocitat. Doslo k tomu pri Velke francouzske revoluci i v Cechach v roce 1945. Pametnici si jiste vzpomenou na neblaze proslule Revolucni gardy.
31. 01. 2011 | 01:54

Yosif K napsal(a):

pane Amarook, velka cast diskutujicich je totalne zpitomela postmodernistickou vlnou politicke ultrakorektnosti - dohnane do takoveho extremu, ze se tiskem siri dobromyslne ale nesmyslne lzi a jejich siritele jim nakonec uveri. Se ztratou par mumii pri obnove demokracie se samozrejme musi pocitat - ale BUDE DEMOKRACIE OBNOVENA? A co je jeste dulezitejsi - jake bude reseni socialnich problemu?
Jakto, ze za podminek tvrde politicke diktatury BEZ JAKYCHKOLIV POLITICKYCH PRAV pro obyvatele se HongKong, Singapur, Tchajwan a naposledy i pevninska Cina (cisti dovozci potravin i surovin) posouvaji na zebriku prosperity NEZADRZITELNE VZHURU a cisty vyvozce predrazene ropy - panarabsky narod - se nezadrzitelne propada do stale vetsi bidy, chaosu a marasmu?

Jak uz jsem podotkl vyse, je nutne si priznat tvrde pravdy:
1)primitivni zemedelstvi raketove rostouci masy arabskeho proletariatu neuzivi
2) vyspele zemedelstvi raketove rostouci masy arabskeho proletariatu tez neuzivi - vyspele zemedelstvi by naopak vedlo ku ztrate jopbu pro 95% soucasnych zemedelcu.
3) Fabricka vyroba v arabskych zemich budto zadna nebo zoufale neefektivni - diky totalni neorganizovanosti, bidne pracovni doscipline a nedostatecnemu vzdelani obyvatelstva. Fabriky ktere u arabu jsou PROHRAVAJI NA CELE CARE S CINSKOU KONKURENCI!!!!!!! Cinane se maji lepe a lepe, Arabi se maji hure a hure. CO S TIM DELAT?????

Vsichni na ulicich ted krici: "jobs jobs!!!!" Ve vyspele spolecnosti by joby byly - lide by si je nasli sami, nekriceli by po vlade, at je jakkoliv neschopna. Proc joby nevytvari soukromy sektor? Proc se do zbidacelych arabskych zemi nezenou cizi investori? Kdyz nekdo nema na chleba, proc si nemuze najit lepe placenou praci?
Zadny stat na svete neni schopen vytvorit solidni joby pro lidi, kteri nemaji konkurence schopne vzdelani a dovednosti.
Vetsina egyptanu se ve skolach uci 5 let koran NAZPAMET - pod tlakem telesnych trestu. Velka vetsina absolventu VS ma ruzne "soft-education" typu arabska poezie, koran, politologie, media, atd. Ve vyrobe a businessu vetsinou vzdelani na nic.....
Demonstrujicich je mi lito ze dvou duvodu:
1) jsou to opravdu lide, kterym byla odpirana svoboda
2) v arabskem svete je opravdu endemicky rozsirena chudoba a despotismus.
O nejvetsim problemu se vsak na ulich nekrici a demonstrujici si jej NEJSOU VEDOMI. Velmi velka cast arabskych demonstrujicich je BOHUZEL v moderni vyrobe temer nezamestnatelna.
Viz dva uprimne citaty z jinak dosti arabofilni AP:
But at the World Economic Forum in Davos, Switzerland, some experts said an education overhaul is needed in the region to shift from emphasis on state jobs to more dynamic private sector demands.
"Many people have degrees but they do not have the skill set," Masood Ahmed, director of the Middle East and Asia department of the International Monetary Fund, said earlier this week.

"The scarce resource is talent," agreed Omar Alghanim, a prominent Gulf businessman. The employment pool available in the region "is not at all what's needed in the global economy."
31. 01. 2011 | 09:02

Yosif K napsal(a):

Pane Tupelo, korupce a brutalni despotismus je zakorenenou tradici v CELEM ARABSKEM a OSMANSKEM SVETE.
Nyni demonstrante krici - pryc s despotou, svobodu, svobodu. To je chvalyhodne. Nicmene nikdo nekrici PRYC S KORUPCI!!!!
At se po Mubarakovi prodere ku korytum kdokoliv, nejspise verbalne slibi odstranit korpuci. Okamzite po dosednuti do kresla povola sve zname, rozdeli lukrativni statni zakazky a zacne sbirat provize a ukladat si je do bezpeci.
Nepochybuji ze i protiimperialisticky bijec Ghadaffi pri sve krvave revoluci sliboval KONEC KORUPCE. Ale to v arabskem svete nikdo zatim nedocilil. I pseudoasketicky Ghadaffi ve stanu zaridil pro sve synacky zajimave solichy, takz ti maji byty, domy, investice po cele evrope,vcetne Svycarska kde mel jeden ze synku potize s mucenim sluzebnictva).

Takze demokracie? Doufejme.....
KONEC KORUPCE? Doufejme.... To uz ale bude MNOHEM tezsi....
31. 01. 2011 | 09:25

Tupelo napsal(a):

Yosif K: nemam s Vasim textem celkem problem, az na to ze jednim z duvodu protestu nejspis JE korupce. Cituji z clanku profesoraBriana Ulricha z Colagte University, ktery se zameruje na moderni egyptske dejiny a ve zkratce, zde je pet duvody proc se obyvatele Egypta aktivizovali:

1. Chteji opravdouvou demokracii
2. Policejni nasily chranene zakony
3. Korupce vlady a byrokracie
4. Z te vyplyvajici neefektivnost vlady a uradu
5. Obrovske rozdily mezi bohatymi a chudymi

Vice detailu a rozbor zde:
http://americanfootprints.com/wp/2011/01/a-short-primer-on-egypt-now/

Soucasne protesty NEJSOU nabozenske (to je podle me hodne dulezite) a maji aspon nejakou sanci prispet k rozvoji demokracie. Samozrejme to muze vest k neuspechu a jen nepatrnemu omezeni korupce. V tom pripade prijdou dalsi protesty proti rezimu. Ty budou uspesnejsi tim vic cim bude novy rezim nedespoticky.
Na druhou stranu je mozne ze se diktator mubarak udrzi a prodlouzi svou zivotnost - v pripade cast demonstrantu zrejme dospeje k poznani ze rozsahle a jakztakz mirove demonstrace (s excesy na obou stranach - mrtvych z rad demonstrantu je uz pres sto; byla vypalena centrala vladni mubarakovy strany; kradeze v muzeu (vcera jsem slysel ze to zpusobily pouze dva lide, kteri se dostali pres ochranu) a rabovani moc nepocitam, bylo nejspis vyvolano policejnimi silami, jako zaminka k pritvrzeni akci a pro propagandu) nevedou k uspechu a budou hledat podporu (a zatroven vlastne podporovat) u extremistictejsich hnuti a pristi nepokoje (ktere nepochybne prijdou), budou mnohem tvrdsi a mohou vygenerovat extremistictejsi vladu, ktera bude pro zapad mnohem mene stravitelnejsi, nez ta co mohla byt vytvorena na zaklade dnesnich protestu.
31. 01. 2011 | 09:54

Yosif K napsal(a):

Pane Tupelo ANO! ANO! ANO!
Katar, UAE, Oman, Bahrajn, Saudska Arabie jsou na tom ohledne korupce mozna prece jen lepe nez stredni Evropa ci CR.
PROC????
Vice ci mene osviceni diktatori techto zemi se rozhodli z opravdove prace vynechat domaci lenosive a polovzdelane obyvatelstvo, rozmazlene kralovskymi podporami. V UAE pracuje cca 3 miliony cizincu, vetsinu odministrativy obstarava cca 100 tisic statnich prislusniku. Mistni Arabove - pokud chodi do prace - tak ciste symbolicky. Soukromy sektor UAE zamestnava mistni araby v ohromujici vysi 1%!!!!!! Ve verejnem sektoru UAE pracije 91% CIZINCU!!! nedavno daval dubajsky emir interview pro FT, zdvorile sdelil, ze mistni obyvatelstvo je PROZATIM temer nezamestnatelne!!!!!!!!!!!!
Rozdil je z v UAE naji vsichni penze z ropy. To v Egypte jaksi schazi..........
Dtto Katar, Oman, Bahrajn, Saudska Arabie. V KSA je zamestnanost domaciho obyvatelstva 8% z pracovni sily, zamestnanost cizincu v KSA je 90% (jsou tam na praci, nikoliv na zakladani rodin). Zamestnanim cizincu (UK) a vyloucenim mistnich arabu z vetsiny rozhodovacich procesu je problem korupce vyresen.
31. 01. 2011 | 10:03

Yosif K napsal(a):

pane Tupelo - d0oplnuji - vetsinu administyrativnich praci v UAE vykonava 100 tisic BRITSKYCH STATNICH prislusniku.
S britskymi byrokraty se bojuje proti korupci prece jenom lepe nez s Arabskymi byrokraty.....
31. 01. 2011 | 10:06

Sara napsal(a):

S velkym souhlasem a porozumenim podepisuji Ivanova slova.....
Predobrazem soucasneho deni, ci jistou paralelou by se mohl stat Iran v r. 1979 !
Nebudu se dlouze rozepisovat, chci pripomenout, co tehdy, po zpusobil vypjaty nabozensky fanatismus -
co je dnes z krasne stare Persie? Kralovstvi strachu v mezinarodni izolaci.
31. 01. 2011 | 10:07

Sara napsal(a):

a opet oprava:
...co tehdy, po iranske revoluci....
31. 01. 2011 | 10:46

Tupelo napsal(a):

Yosif K: kdyz jste okomentoval arabske zeme,ktere jsou na tom s korupci o neco LEPE nez my (i kdyz si nemyslim ze by to bylo jen diky zahranicnim pracovnikum, co takhle treba zakony? Tusim ze za obycejnou kradez se sekaji ruce (Iran, SA?), neni za korupci treba rovnou kulka? Tim nevolam po zavedeni tehoz zde... ;)), co kdybyste okomentoval zeme, ktere jsou na tom jen o neco HURE nez CEZko, treba Turecko ci Tunisko? :) Zde si uz se zahranicnimi pracovniky nevystacite. Mozna se da rict, ze vsechny tyto zeme (Oman, Saudska Arabie, CEZko, Turecko, Tunisko) jsou na tom plus minus stejne (blbe). Egypt uz je na tom o dost hur (kolem stovky na zebricku TI, my jsme myslim 57.) a pohar trpelivosti (spolu s temi body, co jsem psal vyse) pretekl.
31. 01. 2011 | 11:13

Yosif K napsal(a):

Pane Tupelo,
v zemich jako Katar, UAE, Oman, Bahrajn, KSA domaci obyvatl;estvo opravdu nerozhoduje o nicem - vsechni ridi Britove, krome strategickych veci, ktere ridi sam emir (v KSA kral). Zcela extremni situace je v Kuvajtu, kde emir OSOBNE udeluje nova pracovni viza. V KSA je vetsina rozhodovani soustredena na cca 20 clenu kralovske rodiny - to uz je mene operativni. Nicmene soudnictvi v KSA je v rukou domorodcu - to je zkorumpovane az hruza, ale nikdo si nestezuje - vsichni s tim dopredu pocitaji. Atd atd.
Nikdo nikoho nezaluje, dokud si to dopredu neoslape....

Jinak samozrejme Egyptanum drzim palce, aby se korpupce zbavili. Je to trochu podobna situace jako v Latinske Americe, co chvili je tam prevrat za ucelem odstraneni korupce - kazdy rok nekolik, a pritom tam skoro vsude korupce je znovu a znovu (viz Mexiko) a trva to uz 200 let...
No jeste ze jde nadavat na imperialisty - ti za vsechno mohou a nadavani je zadarmo....
31. 01. 2011 | 12:39

Emissary napsal(a):

Lidé jako Šádí Shanaáh

by měli být okamžitě deportování z Česka do země jejich původu. Pravda, demokracie bude trochu pošlapána, ale to není nic proti tomu, že v budoucnosti by byla pošlapána úplně.
31. 01. 2011 | 13:20

Ivan Hochmann napsal(a):

Lidi neblbněte !

Každý má co si zaslouží.
My se aktibně postarali,abychom rozbili předhusitskou Evropu.V hrátkách o moc se vybila celá česká šlechta.Rakušácká a německá náhražka pak po několik století ovládla české luhy a háje.Těch pár meziválečných osvícených politiků(pan táta Masaryk a spol)jen potvrdilo pravidlo.Dál už to znáte.Komunistická pakáž nejenže zkurvila co se dalo,ale znetvořila základní zákony aa tím pádem i bandu bezprizorných,kteří se podle nich naučili žít.

Střed Evropy tedy má co si zasloužil!

Neodvažuji se simulovat vývoj, pokud by zde žilo jiné než české etnikum.Problém je,že jsme byli vždy multikulti. Mnohonárodní stát,který odsunul nejen němce,(to by se po zkušenostech dalo omluvit)ale i ostatní národnosti. Naposled vypadli z chlíva SLOVÁCI!

Konec středoevrpoského exkursu!

A teď si podobně rozeberte historickou paralelu EGYPTA.Pokud na to máte.Všechny ty kecy komentující současnost jsou úplně zbytečné.Všichni o nich víme,dokonce známe i krátkodobé příčiny.Nikdo ale nejde dál než za humna svých poznatků.
Korupce je všeobecně známý fenomén rozšířený po světě jako mor.
Není třeba mu přičítat zásadní příčiny současných nepokojů.
Ty jsou někde úplně jinde.
A nesměšujte prosím arabské etnikum s evropským.Tato bagatelisace není na místě.Lidé nejsou všude stejní.

Někde si zaslouží VÍCE - někde jinde zase MÉNĚ.
Každopádně ale nakonec budou zase mít jen to co si zasouloží !!!

Ivan.
31. 01. 2011 | 13:32

Emissary napsal(a):

Ano, Ivane Hochmane.

Vůbec se do toho neplést, oprostit se od závislosti na ropě, nic od nich nebrat, nic jim nedávat, ponechat je vlastnímu osudu, jinak můžeme dopadnout podobně, jak tito dva Američané. Vývoj v arabských zemích k tomu směřuje.

A Izrael? Ten přestěhovat někam poblíž Ameriky, a´t si to území zaberou.

„3. října 1993 se jednotky Rangers a Delta Force vydaly do Mogadiša, kde se ten den měla konat schůze Aididovy vlády, které se měli účastnit i dva nejvyšší Aididovi poradci a členové jeho milice. Jednotkám US Army se podařilo oba členy zajmout, ale dříve než se stačily stáhnout zpět na základnu, obklíčily je tísíce Somálců. Obklíčené jednotky musely čelit celému městu, než je přišla vyprostit z obklíčení 10. horská divize OSN. Akce byla teoreticky úspěšná - podařilo se zajmout klíčové osoby, ale 19 mrtvých Američanů (Somálců zemřelo přes 1500), k tomu 2 sestřelené vrtulníky Black Hawk, přes sto raněných a k tomu potupné vláčení dvou mrtvých Američanů (kteří byli staženi z kůže a jako jediným padlým při této akci, se jim nedostalo řádnému pohřbu ve Státech) ulicemi Mogadiša bylo až moc pro americkou vládu. Prezident Clinton stáhl jednotky Delta Force a Rangers ze země dva týdny po akci, aniž by se jim podařilo odstranit Aidida. Síly OSN opustily Somálsko v roce 1995.“

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/sadi-shanaah.php?itemid=12028
31. 01. 2011 | 14:26

Kanalnik napsal(a):

Muzeme tady debatovat o pricinach dnesnich nepokoju v Egypte a o moznych nebezpecich ci kladnych strankach z toho plynoucich, nicmene v rukach musi mit svuj osud a o smerovani jejich zeme rozhodnout samotni Egyptane, s tim nic nenadelame. Vsechno nad to, tedy vsechny pokusy o kontrolu a nasmerovani vysledku urcitym smerem z pozice zahranicni moci, je jen cira manipulace, ktera se v budoucnu oper vymsti, at se nam to libi nebo ne.

Myslim, ze pekne to shrnul pan Tupelo. Pokud by se obyc. Egyptanum zvenku dostalo podpory, ze vse je v jejich rukach a jsou to oni, kdo rozhodnou (tedy podpora principu svobody misto taktizovani zapadnich mocnosti), vysledny rezim by mohl byt mnohem demokratictejsi, nez vysledny produkt preslapavani na miste a pseudopodpory Mubarakovi.

Staci jedna zapadni zeme (bylo by dobre, kdyby jich bylo vic), ktera se hlasite v mezinarodnim spolecenstvi postavi na stranu svobodne volby Egyptskych obcanu s tim, ze jsou to oni, kdo maji pravo rozhodnout. V novem rezimu takova zeme bude automaticky spojencem (a pripadnym prostrednikem v pnutich na blizkem vychode) - co by byal obrovska vyhoda a moznost ovlivnovat okolnosti jakehokoli budouciho rezimu k lepsimu. Zaroven by to narusilo myslenkovy stereotyp, ze zapad jen mocensky vyuziva.

Nechapu, ze se nic takoveho nedeje.

A proc by to nemohla zrovna Ceska Republika?
31. 01. 2011 | 14:34

Emissary napsal(a):

Sorry, Ivane Hochmanne.

To druhé "n" někdy uteče. :)
31. 01. 2011 | 14:36

Kanalnik napsal(a):

...byt Ceska Republika?
31. 01. 2011 | 14:37

Sedy vlk napsal(a):

Sara

Království strachu?

PRO NĚKOHO. Pro naprosto bezvýznamný podíl obyvatelstva. Stejně jako tomu bylo v minulosti u nás. Marně pátrám v paměti, z čeho bych já tehdy za vlády bolševika měl mít strach - chodil jsem do práce, dělal jsem přesčasy, protože jsem chtěl mít více peněz než ostatní. Strach měli ti, kteří chtěli více peněz bez přesčasů a opatřovali si je tedy jinými způsoby. Měl jsem kde bydlet. Neměl jsem strach, že by mne vyhodili z bytu, z práce. Neměl jsem strach, že mé peníze ze spořitelny zmizí bez náhrady (hlavně sem nemotejte měnu 1953, tehdy prosté obyvatelstvo o nic nepřišlo, protože nic nemělo. Přešli o peníze šmelináři a podobná spodina, kteří právě byli viníci toho, že prosté obyvatelstvo nic nemá..).

Ono se říká, že demokracie je vláda většiny s respektováním práv menšin. Jenže problám je v tom, že menšina šmelinářů duchem nemůže za své právo vydávat právo šmelit - tím zase poškozuje práva většiny.
31. 01. 2011 | 14:59

elphorst 164 napsal(a):

"Západní veřejnost a bohužel i vládní činitelé často nevědí, co přesně znamená slovo "islamista", jaké cíle má ta která "islamistická" organizace, jak širokou podporu "islamisté" vlastně mají a proč by mělo být mezi politickým islámem a globálními džihádisty typu Bin Ládin pokládáno rovnítko."

No to skutečně neví - a divil bych se kdyby to bylo zcela jasné ani lidem na Blízkém východě.
A pokud se týče politického islámu - nikdo přece netvrdí, že politický islám je totéž jako Al Kajdá, ale podstatné je, že kdekoli se politický islám objeví, je to problém. Nebo snad není, pane Shanaáh? Vy osobně jste pro islám v politice?
31. 01. 2011 | 15:22

Tupelo napsal(a):

Yosif K; s tou latinskou amrikou opatrne, v posledni dobe prevratu ubyva, hodne se emancipuje (predtim to byl zadni dvorek usa) a s takovou Brazilii je potreba pocitat. Ale jinak souhlas - snad je s podotekem ze nejstabilnejsi spolecnosti jsou zrejme ty, kde se bohatstvi statu rozdeluje napric vsemi obyvateli (takovy obyvatele nemaji moc duvodu dleat prevraty a jsou mnohem vice imunni vuci treba nabozenskym (ci ekonomickym ;)) indoktrikacim).

kanalnik: take si myslim ze kdyby zapadni zeme dali jasneji najevo ze uprednostnuji demokracii v egypte pred diktatorem, ze by to bylo plus pro povedomi vetsinoveho (tedy chudeho) obyvatele Egypta. Nynejsi vyjadreni zapadu mu musi zrejme pripadat pokrytecka; korunu vsemu nasadil Izrael, kdyz 'diskretne' vyzval Evropu a USA aby podporili Mubaraka. Chapu jeho duvody, ale takova podpora pro nenavideneho diktatora nemusi v budoucnu prinest nic dobreho.
31. 01. 2011 | 15:46

Sara napsal(a):

Sedy vlku,
demokracie je predevsim a jen a pouze spravou veci verejnych - rozumej tim, ze zastupci lidu dostavaji mandat ve volbach. A predevsim - demokracie neni anarchie.

Ohledne strachu - nas uhel pohledu i proziku je zcela a zrejme naprosto odlisny. Jiste, ten kdo drzi hubu a krok, netanci z rady, nevadi mu naproste oklesteni osobni svobody, vykoreneni, system zakazu a prikazu, takovy clovek nebude mit s rezimem problem. Ja jsem mela velky problem.
Dnes je v Iranu mnohem vice politickych veznu, nez tomu bylo za vlady dynastie Pahlavi.
Chtela jsem svym predchozim prispevkem pouze vyslovit pochybnosti, nakolik je egyptsky lid uvedomely a vi, kam muze jeho snazeni smerovat.
Tenkrat, v r. 1978-79 v Iranu taky nikdo presne netusil, coze to Chomejni ma za predstavu pod nazvem islamska republika...a jak to dopadlo, je nasnade.
31. 01. 2011 | 15:50

Yosif K napsal(a):

Pane Tupelo, s Latinskou Amerikou jsem opatrny, posledni dobou prevratu ubyva, da se rici ze po 200 letech zbesilych protikorupcnich prevratu a nasledne zbesile korupce se situace castecne lepsi. Po 200 letech stridani parlamentni demokracie a vojenskych diktatur se zacinaji objevovat politici, kteri nekradou a vojaci, kteri nezneuzivaji sveho postaveni.
Proc je Mexiko chudsi nez USA? Je to chudy stat? Je to bohaty stat s HODNE chudymi lidmi - a duvodem je korupce - nikolic "kolonialismus" (nekolik polobolsevickych revoluci vedlo ke znarodneni vsech cizincu a ropa patrila vzdy statu). Chudobu Mexicanu tyezko svalovat na USA - po Zapatisticke revoluci je jasne ze USA jsou mimo a ze chudoba Mexicanu pada na bedra mistnich autokratu.
Proc je Egypt chudy? Duvodem je mimo jine i korupce, ale islamske staty byly VZDYCKY zkorumpovane despocie - pred kolonialisty, za kolonialistu, a po kolonialistech to bylo jeste horsi.
Castecne zlepseni hospodarskych pomeru po odstraneni kralovstvi bylo pouze zdanlive - novy rezim mohl tak 3-4 roky prerozdelovavat majetek zrekvirovany vyhnanym, zidum, rekum abglicanum atd. Jako v CSSR, za 4 roky jiz nebylo co prerozdelovat a zacalo se projevovat ze dute zelene hlavy ani prizvani sovetsti experti zadny velky hospodarsky zazrak se zaostalym obyvatelstvem neporidi.
31. 01. 2011 | 16:08

Elvíra napsal(a):

Západ může pouze sledovat, jak to v Egyptě dopadne.A nemyslím si, že očekávání Egypťanů se dají splnit.Je jich příliš mnoho.Evropa své "přebytky" vyvezla do Ameriky-obou, Austrálie, N.Zélandu...Egypt nemá vyvářet kam...a postrádají trpělivost Číňanů, Japonců....Nevidím to moc dobře.A situace v sousedním Sudánu...
31. 01. 2011 | 16:09

Yosif K napsal(a):

Faze pokroku postkolonilaniho z horsiho k jeste horsimu:
1)Krome krute vykoristovaneho Belgickeho Konga se vetsine kolonii poradilo omezit otrokarstvi, zavest jakz takz funkci spravua budovat infrastrukturu. V Alzirsku byl vybudovan rozsahly zavlazovasci system, v Indii nejrozsahlejsi zeleznicni sit na svet.
2) Po emancipaci "porobenych narodu" a "osvobozeni od kolonialniho jha" vse tak 2-3 roky fungovalo ze setrvacnosti jakz takz dobre, novi panove vsak zjistili brzy JAK CHUTNA MOC, zacali rodelovat koryta a statni zakazky rodinam, kamaradum atd. PROPUKA ZA KOLONIZATORU NEVIDANA KORUPCE. Statni aparat vsak stale drzi v chodu technokrati, kteri maji francouzskou ci britskou KINDERSTUBE.
3) Druhe kolo "svobodnych voleb" uz z principu NWESMI BYT SVOBODNE - vladnouci klika by prisla o koryta a byla by povrazdena kmenovymi protivniky. Politicka soutez se tedy logicky soustreduje na vyvrazdovani. Kdo nevyvrazdi sve protivniky (socialisty, monarchisty, jine socialisty, komunisty, prislusniky jinych kmenu) byva jimi vyvrazden.
Ku zklamani zasvecenych pokrokovych soudruhu, v brutalite nebyva vleky rozdil mezi imperialsitckymi a protimperalistickymi soudruhy. U koryta se drzi ze zasady tvrdi povahy sikovnejsi ve fyzicvke likvidaci odpurcu.
4) Jsou vyhaneny posledni zbytky "kolonialistu" a "zidu" a "indickych spekulantu" a zeme se tim padem pripravi o znacnou cast technicke inteligence a propada se do hospodarskeho chaosu (Zimbabwe, Uganda nyni Cote d Ivoire).
5) Stara frankofonni a anglofonni technokracie je vystvana "novou generaci" absolventu ruznych politologickych protimperialistickych fakult, zhusta pod zaminkou tesu z "klasicke arabstiny" kterou starsi generace neovlada. Misto starych techniku s uzitecnym zapadnim vzdelanim administruji mladi hlupaci mudrujici cele dny nad tim jak ktery edikt formulovat lepe v "klasicke arabstine" aniz by rozumeli technickemu meritu veci. Zeme se propada do jeste hlubsiho hospodarskeho chaosu.
31. 01. 2011 | 16:28

Yosif K napsal(a):

Po 70 letech socialistickych experimentu, statniho vlastnictvi fabrik, lavirovani mezi hospodarskou pomoci ze vsech koutu sveta.....
...tak ve state kde naprosta vetsina obyvatelstva ma vzdelani "memorovani koranu nazpamet za denodenniho biti rakoskou", a kde je nezvladatelna porodnost a jiz 80 let je tam akutni nedostatek zemedelske pudy tak tam propukaji nepokoje.
Za vsechno mohou kolonialiste a USA.

Ale POZOR!!! beda kdyby se kolonialiste pokouseli navrhovat modernizaci skolstvi, omezeni porodnosti ci potlacovani korupce!!! to by bylo hned narku o poslapavani mistnich kulturnich tradic......

To by tak hralo... v modernim svete ma prece kazdy pravo na svou kulturu, na "tradicni skolstvi" (koran), na treba 18 deti a na SOLIDNI ZIVOTNI UROVEN.
N3edavno si v novinach stezovala zenuska z Gazy, ze jeji manzel jako zednik vydela s bidou 500-600 US$ mesicne a ona je v domacnosti - jak z toho maji uzivit 14 deti? No vida, v Egypte podobna rodinka ocivdne musi vyzit i ze 60 US& mesicne. Je to zle - ALE KDO ZA TO MUZE? Svetovy kapitalismus? nebo jeho nedostatek?
31. 01. 2011 | 16:49

Honza999 napsal(a):

Yosif K

Pozor pozor.. Ona ta egyptská rodinka nemusí vyžít z 60 dolarů měsíčně.. Nebere totiž plat v dolarech ale v egyptských librách.

Ono pro nadnárodní kapitál není problémem tou "správnou měnovou politikou" z jakékoli měny udělat hajzlpapír. Čím více ostatních měn je uměle machinacemi podhodnoceno, tím více může nadnárodní kapitál luxovat z těchto zemí kapitál a suroviny.
31. 01. 2011 | 17:14

Sedy vlk napsal(a):

Sara

Mohla byste upřesnit své problémy s minulým režimem?

Sebrali vám továrnu, zavřeli vás za vexlování nebo spekulace s nedostatkovým zahraničním zbožím? Nebo jste veřejně prohlašovala, že by zde měl být restaurován kapitalismus?

Co vám chybělo? Měla jste hlad? Neměla a chtěla jste jej mít?
Bydlela jste pod mostem nebo na nádražní lavičce? Toužila jste snad po bydlení pod mostem?
Nebo jste měla tendence ovládat jiné lidi (=byla jste deprivant) a bolševici vám to nechtěli dovolit?

Jiné důvody problémů s režimem si totiž nedokáži předsavit.

Vy říkáte držet hubu a krok. Já říkám neškodit společnosti. Jediný "politický" rozdíl nezi dneškem a dobou tehdejší je v tom, že tehdy jsme pod hrozbou postihu museli "držet linii", dnes nemusíme... Ale vrchnost si přes všechy vaše řeči a protesty s námi stejně vytírá pozadí.
A pokud tehdy někdo nedržel hubu krok, ale jeho připomínky měly reálné jádro, nic tak moc se mu zase nestalo.

Nemyslím tím 50. leta ale dobu, kdy už se republika nazývala socialistikou - vy víte o někom, kdo šel po roce 1961 na popraviště za politické názory? A chcete mi tvrdit, že dnes za politické názory nikomu neseberou práci? Při každé změně vládnoucí strany dnes přijdou o práci ministerští úředníci a členové správních a dozorčích rad státních podniků, kteří tam by za stranu poraženou. ČÍM SE TO LIŠÍ od toho, že bolševici vyhnali disidenty do kotelen? (alespoň ji dali ty kotelny, ty dnešní nezajímá, zda se vyhozený někde uchytí).
31. 01. 2011 | 17:48

sysel napsal(a):

Dvojí metr tzv. Západu a plná ústa demokracie a svobody, to je zcela běžný jev posledních nejméně 60 let. USA a Británie stáli vždy na straně autoritativních režimů, které spolupracovaly nebo byly spíše pod vlivem jejich koloniálních korporací. Sloužící diktátor je lepší než nejistá demokracie, která se občas "zvrhne" v to, že ty britské, franzouzské, holandské, americké a jiné korporace musejí odejít a přijdou o kšeft. Pak je potřeba tyto "tyrany" svrhnout, jako třeba Mossadeka v Iránu svrhla CIA a MI6.
Doporučuji poslední film Johna Pilgera.
31. 01. 2011 | 18:42

Kanalnik napsal(a):

Tupelo

ano, postup Izraele je z jeho hlediska docela riskantni; asi maji docela velke obavy, ze jsou ochotni takto (prilis) riskovat; z meho hlediska je to kontraproduktivni;

zda se mi, ze USA, EU ani Izrael (oficialni predstavitele) nejsou schopni prekrocit ve svych myslich soucasne usporadani sveta - novotam se brani kvuli ruznym obavam a to je znevyhodnuje a svazuje postavit se soucasnym okolnostem celem

drzet se minulosti ale v teto situaci nicemu nepomuze, chce to trosku progresivniho mysleni a vize (jak vyuzit soucasne situace k posileni vazeb na budouci rezim a zahrnout jej jako plnohodnotneho partnera do usporadani demokraticke Evropy a jejiho okoli - napr. vize demokratickych statu (muslimsky umirnenych) kolem celeho Stredozemniho more propojenych i ekonomicky - proc ne? Egypt by k tomu mohl mit nakroceno, kdyby byla vule zvenci)
31. 01. 2011 | 19:55

Kanalnik napsal(a):

Sedy vlk

Lisi se to tim, ze dnes mate mnohem vesti svobodu volby nez tehdy. To je to nekonecne plus. Minusu je take dost, ale to plus u mne prevazuje. Ano, je tu na prvni pohled vetsi dzungle. Je to dan za onu svobodu volby. To, ze jako celek nejsou Cesi aktivni a nechaji si kalet na hlavy, nedela svobodu spatnou.
31. 01. 2011 | 19:59

Ivan Hochmann napsal(a):

Emissary,

přesně jste vyjádřil i to co jste četl mezi mými řádky.
KDO CHCE KAM - POMOŽME MU TAM!

A velice adekvátní je také váš odkaz na události v Somálsku 1993,...včetně repatriace Izraele.Projekt by to byl grandiozní a američané by našli pro židovskou komunitu vhodné prostředí včetně zákonné tolerance,tak jak to prokázali v konfliktu s Brigham Youngovou mormonskou komunitou - Státem Medonosné Včely.

http://www.amerika.cz/utah/mormonska-stezka/

No ,to bude zase povyku,jak je Hochmann avizovaný k psychiatrické péči.
Sleduji židovký exodus od počátku jejich existence a vůbec jim úmysl vytvořit vlastní stát, obzvláště po zkušenostech s nacismem a komunismem neberu.Jen se domnívám,že Th.Hertzl byl při umístění vize do původníno habitatu poněkud nepředvídavý. ( http://www.academia.cz/zidovsky-stat.html )

Je ale paradoxní,že se opět bavíme o těchto souvislostech na blogu ortodoxního zaujatého Araba.
Mám je všechny v jednou pytli jako pořadné etnikum.Můžete mě klidně titulovat rasistou.Jejich chování v místních podmínkách i na světovém fóru mě dráždí,provokuje,poněvadž jsem zaujatý i pro jejich hňupskou mužskou agresivitu.

Tudíž je mi ukradený celý současný Egypt.
Jak jsem řekl: "Je to jen začátek změn,které si celý svět patřičně odskáče.Dokud nepřijde zase čas isolacionismu a rozumu v mezích vlastních možností.Nechte čokoládové rabiáty ať si udělají co uznají za vhodné.
NIKOLIV VŠAK NA NÁŠ ÚKOR!"

Emissary,zdravím Ivan.
31. 01. 2011 | 20:17

Ivan Hochmann napsal(a):

No,zase diskutabilní závěr.

Ať udělají arabové,(muslimové) COKOLIV -
¨dotkne se nás to vždy,už proto,že nejsme schopni patřičně zhodnotit dané situace.Pořád si ve své optimistické mysli myslíme,že stačí když řekneme svoje závěry a stanoviska.
Jako bychom nevěděli,že těm ,kteří pošilhávají po rozšíření vlastní ideologie,resp.víry,včetně životního prostoru - jsou naše přání a životní postoje naprosto u řitě!

Ivan.
31. 01. 2011 | 20:28

Honza999 napsal(a):

Kanalnik

Dobrá, netahejme do toho mne nebo vás, ale podívejme se na to pohledem "medium cool"...

V čem má mnohem větší svobodu volby než tehdy
- ta polovina obyvatelstva (a jejich rodiny), co vydělává medián a níže...
- těch 560.000 lidí na pracáku (údaj 12/2010)...
- plus dalších cca 200.000 z pracáku ji vyřazených a jsoucích na sociálce...

Prosím vynechte
1- svobodu možnost cestovat, protože příjem nižší než medián to stejně neumožňuje. Tehdy se volně cestovat nedalo (ale s Čedokem se dostal kdo chtěl až na pár tisíc lidí na černé listině) ač na to lidi peníze měli, dnes se cestovat může, ale většina na to pro změnu nemá. Zde prosím vynechat i argumentaci o kolik lidí více cestuje více, než tehdy. Polovina z nich jsou služební cesty, druhá polovina jsou ti, co jezdili volně ven i za bolševika s jediným rozdílem, že tehdy jeli jednou za rok až dva, dnes jedou 2-3x do roka.
2- svobodu zvolit si své zastupitele, protože stejně jako tehdy, zvolení udělají to, co chtějí oni a ne to, co chtějí jejich voliči. Příkladem je koalice ODS-ČSSD v Praze. Příkladem je to, že všechny dnešní vládní strany ve svých volebních programech měly, že povinné důchodové fomdy ne... Příkladem je... Ale.. Tolik prostoru tu není..
3- svobodu většího výběru zboží, protože ta svoboda je zase jen pro bohaté. Chudí musí žrát náhražkové potraviny, stejně jako za Protektorátu žrali syntetický margarín. Ne, že by kvalitní potraviny nebyly, ale nemají na ně. A zde podotýkám, že za bolševika byl sice celkem úzký základní sortiment potravin, ale jejich kvalita byla ve srovnání s dnešním žebříčkem přinejmenším průměrná - tím říkám, že se jednalo o potraviny a ne o jejich syntetické náhražky nacpané éčky. A stejně jako dnes byly zastoupeny i kvalitnější potraviny z dovozu, např. (nejen) v prodejně Paris-Praha... pro toho, kdo si chtěl dopřát. A řekl bych, že přes všechnu tu "bídu" se tehdy vychlastalo více Johnyho Wolkera nebo Black&White než dnes.
4- svobodu naběhnout podvodníkům, která je ze všech těch získaných svobod největší, protože v tom zrovna žádný pokrok nevidím.

Mohlo by se těch pochybných svobod napsat ještě pár - ale má to smysl házet hrách na zeď?
31. 01. 2011 | 21:43

Yosif K napsal(a):

Pane Honza, pokud si myslite ze bida v EGYPTE JE ZPUSOBENA SPIKNUTIM MEZINARODNIHO KAPITALU - zkuste sam sobe si vysvetlit, jaktoze se mezinarodni kapiutal nespiknulo proti Japonsku, jizni Koreji, proti Singapuru, Cine, proti prudce rostouci Indii, proti Jizni Africe, proti rostouci Brasilii, ale proc se soustavne "spikava" proti arabskym statum, ktere pokud nemaji ropu, tak soustavne sklouzavaji do p....ele a pokud maji ropu, tak arabove popijeji kafe na terase a prakticky UPLNE VSECHNO za ne delaji keffirove?

Proletarsky odbornik jako vy na to ma zcela jiste verohodne vysvetleni - jedna se o zionosticko-korejsko-japonsko-brazislko cinske spiknuti proti arabskemu proletariatu......

(Vysvetleni ze nektere narody a nabozenstvi jsou proste BEZNADEJNE zaostale a mely by se urychlene zmenit urcite nestymuje s vasim vroucim a naivnim komunistickym svetonazorem....)
31. 01. 2011 | 22:27

VKrob napsal(a):

Ahoj. Před pár lety jsem byl v SAE na veletrhu GITEX. Zapamatoval jsem si zajímavé fráze : You are from Ajman ? Nejsi z Ažmánu ?( To ve svém významu obsahovalo sdělení nejsi blázen ?) This is the Egyptian To je Egypťan ( asi nejbližší označení jouda vidlák či jinak zpozdile chápající člověk). Na můj dotaz proč to tak je mi bylo odpovězeno - emír z Ažmánu celý emirát prohrál v kartách a v kasinu, nebylo tam veřejné osvětlení legálně tam šel koupit alkohol ( jakýkoli ) holky atd. Proč je tak vnímán místní komunitou "Egypťan" mi bylo sděleno že to nikdo neví odkdy ale ať si jdu promluvit s Egypťanem a dozvím se proč.
Podle doložených statistik nepokoje napětí a chaos se vyskytují tam kde příliž mnoho mladých dospívajících mužů nemajících uplatnění - obrana nebo boření řádu či věcí jim dáva uplatnění i moc. Ideologie je sice pokaždé jiná ale smysl je stejný - produkce chaosu a jeho náprava.
31. 01. 2011 | 23:11

Yosif K napsal(a):

LESK A BIDA BUSINESSU v muslimskych zemich (ANEB PRESTANTE PONIZOVAT INVESTORY V ARABSDKYCH ZEMICH!!!!): Pane VKrob, nahledl jsem ze zvedavosti do historie Ajmanu - muslimsky business jako vysity:
1)Ajmansky emir vyhlasil vystavbu asi 20 residencnich cvrti, s tim ze kdo slozi zalohu, bude mit byt lacineji, po dokonceni bytu dostane pas. K bytu bude "freehold title" - jako jediny freehold title pro cizince v arabske zemi.
2) Ajmansky emir vybral stamiliony dolacu od ruznych Irancu, Pakis, Indu, Egyptanu atd kteri chteli byt v emiratech vcetne pasu.
3) Ajmansky emir vyhlasil ze z duvodu financnich problemu byty nebudou, pasu tedy take nebudou, penize zpet take nebudou, a kdo neni spokojen, muze ajmanskeho emira zalovat u ajmanskych soudu. HAHAHAHA - tohle je ohromny vtip. TOHLE by si pan SS mohl dat na tricko....
Doufam ze blbouni, kteri chteji investovat do muslimskych zemi tak po takovychto prihodach budou opatrnejsi - ve vlastnim zajmu. Takoveto veci se vsak deji v muslimskem svete UPLNE vsude. Podobne veci jsem slysel i od arabu kteri chteli investovat do nemovistosti v "POKROKOVE PROTI-IMPERIALISTICKE SYRII". Hahahaha...... tak i pokrokovi soudruzi, obranci palestiny atp atp......
Ergo kladivko - cizich investic je pak mene, i arabove radeji investuji do londyna, nez do jinych arabu. Pracovnich prilezitosti je tak mene nez by mohlo byt. Za vsechnu bidu vsak mohou "kolonialiste".
01. 02. 2011 | 09:02

Yosif K napsal(a):

Re Egyptani: Arabka vykladala jak jeji rodina ma egyptskeho sluhu. Rodina z pohodlnosti z mobilu vola hlavne na nej - vsichni mu volaji, aby za ne VYRIDIL JEJICH HOVORY.
Konci party, hoste se zvedaji a rikaji: "Uz musim jit, musim zavolat svemu egyptanovi aby mi zavolal TAXI....hahaha....."
01. 02. 2011 | 09:09

Honza999 napsal(a):

Yosif K

Ajmanský emír... "Takoveto veci se vsak deji v muslimskem svete UPLNE vsude."

Tak od něj to okopírovali v H-systemu (protože to bylo úplně první, co mi blesklo hlavou při čtení tvého popisu dění v Ajmanu)...

NEBO TO BYLO NAOPAK? Co bylo dříve - aféra H-System, nebo aféra "Ajman"?

Víš, já souhlasím, že tam je jiná mentalita. Co je ale špatné, že jsme na jejich mentalitu (tím "že jsme", jako MY, tím mám na mysli euroatlantickou "civilizaci", ke které se dnes naše země hlásí) naroubovali naši politiku a ekonomiku, ještě k tomu s úmyslem z nich těžit. Kdyby je nikdo nekolonizoval, netvrdím, že by žili na vyšší úrovni - žili by ale po svém a byli by spokojení. Jenže MY bychom bez kolonizace dnes žili na nižší úrovni.

Ny jsme ti praví zloději.
01. 02. 2011 | 14:04

Honza999 napsal(a):

Yosif K

Re Egypťani.. No tahle egyptská rodinka se svou mentalitou od našich novodobých zbohatlíků nijak výrazně neliší. Ti také považují vykonávání mnoha běžných záležitostí za konání "pod svou důstojnost".
01. 02. 2011 | 14:08

Občan napsal(a):

V Jordánsku padla vláda:
http://www.haaretz.com/news/international/jordan-s-king-abdullah-sacks-cabinet-in-wake-of-street-protests-1.340588

V titulku se výslovně píše, že král rozehnal vládu...
01. 02. 2011 | 15:59

hovorka11 napsal(a):

Šádí Shanaáh:
Gratuluji k vývoji směřujícímu k sesazení diktátora !
Kdo nebyl v Egyptě, neviděl velmi bohatá letoviska a velmi chudé okolí za zdí, ten to nepochopí, protože soudobá garnitura vtlouká do hlavy lidem hrůzu z "islamistů" a zneužívá hesla "křesťanské hodnoty" pro boj v Afgánistánu vydávaný za boj "za Prahu". Proto se nedivte té u nás všeobecné hrůze z arabů .
Egypt je docela bohatá země a nemohl jsem pochopit, kam ty peníze jdou, teď už mě to je jasnější !
Jsem přesvědčen, že většina lidí u nás, po zkušenostech s našimi zkorumpovanými politiky získá daleko lepší vztah k arabským zemím i přes propagandu "amerického" velvyslance o silnější Izrael.
01. 02. 2011 | 17:07

Yosif K napsal(a):

Re Egyptani - rodinka je z Gulfu. Tam je Egyptan temer synonym pro posluha, nicmene ted jedou spise bengalci, evropane (a rusky a ukrajinky....) ..... egyptane jsou z cizich pracovniku celkem nejvetsi chudaci....

Investice do nemovitosti v socialisticke Syrii:
Arab z Gulfu je na navsteve v Damasku, premysli o koupi bytu tamtez. Potencialni prodejce rika, nejste Syran, musite se poradit z advokatem jak koupi bytu legalizovat, dovedu vas k pravnikovi. Jdou k pravnikovi, ten rika, ze nesyran nemuze koupit v Syrii byt jako "freehold property" ale ze za cca 50 tisic US$ by to on mohl zcela neprustrelne zaridit, ze na to jsou zcela neprustrelne finty.....

Arab z Gulfu pokyva hlavou, rekne ze si to rozmysli, vyleze s prodejcem ven pred barak a ohledne se. Na baraku je tabule: MINISTERSTVO SPRAVEDLNOSTI, Kancelar Ministra
...takze i v protiimperialisticke Syrii.......
01. 02. 2011 | 17:23

Honza999 napsal(a):

Yosif K

Sebranka je stejná všude. V křesťanském světě, v muslimském světě, v režimech "totalitních" i "demokratických". Nevynechá sebemenší příležitost někde něco "legálně" ukrást a znežít moci - jedno jestli ekonomické, politické nebo konec konců i té fyzické.

Arabové či muslimové nejsou o nic horší, než my. Jen jsou v jiném prostředí, a proto se jinak projevují. Arabský hajzl v evropských podmínkách (bude-li mu to umožněno) bude rabovat evropskými způsoby. Evropský hajzl v arabských podmínkách bude rabovat (bude-li mu to umožněno, třeba po přijetí víry) arabskými metodami.

Neměli bychom si brát za cíl bojovat proti Arabům - měli bychom bojovat proti hajzlům bez ohledu na rasu, víru a politické přesvědčení. A hlavně při tom nezapomenout na jedno - NAŠI hajzlové jsou ti, kteří nás upozorňují na hajzly jiné rasy, víry a politického přesvědčení a dělají to hlavně proto, abychom pro smítka v očích cizích neviděli břevna v očích jejich.
01. 02. 2011 | 17:42

hovorka11 napsal(a):

Ještě upozorním na jednu věc:
Egypt by se měl vyvarovat vůdců Havlova typu, který měl zásluhu na pokojné změně, ale s Alexandrem Vondrou tvrdě prosazují americké područí ČR, podpořené podpisem zavacího dopisu americkým vojskům.
Usilovali o novou studenou válku, za kterou se dá korupce pohodlně skrýt !
01. 02. 2011 | 17:44

Levičák napsal(a):

Pane Shanaáhu,uhodil jste hřebík na hlavičku.Západní svět + USA + jejich přisluhovači,k nimž dne s patří i naše republika by se měl stydět.Bohaté země,které by si krásně měly žít z turistického ruchu,nerostného bohatství jsou ve skutečnosti chudé.A to hlavně jejich obyvatelstvo.Poskakují okolo cizinců na plážích,dřou se při těžbě ropy,ale obyčejný člověk z toho moc nemá.Je to prostě kapitalismus.
01. 02. 2011 | 17:54

camponotuws napsal(a):

Na úzké údolí Nilu je moc lidí a to je všechny neuživí. Mám dojem, že i USA začíajíá vytvářet "volné zóny", protože na ně už prostě není a Mubarak skončí stejně jako náš Husák. To současné pozdvižení lidu se ničím neliší od toho co již bylo třeba mezi Starou a Střední říší, nejde tak ani o ideje, jako rozkrást co se dá, stejně jako to dělají naši současní vládci, Egypt má armádu, která dokáže bránit rabování a rozkrádání, ale co dokáže ta naše?
01. 02. 2011 | 18:54

Pepa z depa napsal(a):

Milý kormoráne kde lítáš, prolétli jsme celou diskuzi a ty nikde? No vidíš, stačili na to dva dny a život ti odpověděl za mne. Doufám, že již jsi pochopil jak máš zatím málo životních zkušeností, viď? No ještě není konec, toto tsunami bude postupovati dále a dále a dále, až se zastaví u ČR a tady si PRACUJÍCÍ OBČANÉ ASI SMLSNOU NA TĚCH VYKOŘISŤOVATELÍCH, CO MYSLÍŠ? Kde jsi, kde jsi, pro tvoji informaci, některé státy již radši odvolávají vlády, parlamenty, jiní své turisty a své vykořisťovatele a to protože jim zde na severu Afriky asi pšenka nepokvete, že? Tak hezký večer přeje 4. odboj a Pepa z depa.
01. 02. 2011 | 21:29

voroshilov napsal(a):

Arabum obrydly jejich bradate breznevove,chteji civilisacu v podobe bordelu a devenek v minisuknich,samozrejme z pomoci tyrnetu,proto ho v jebitptu vypnuli jako prvni.
02. 02. 2011 | 00:05

petronius napsal(a):

Dobrý den,ráda bych nyní četla každý den Vaše nové postřehy na události v Egyptě,jsem na ně zvědavá,ale nějak jste umlkl.Pokud to jde,prosím,pište,chci číst Váše názory.
02. 02. 2011 | 07:22

Pepa z depa napsal(a):

Milý Šádí Shanaáhu, přijmněte upřimný obdiv pro VÁŠ LID, to co předvedl celému světu je prostě UKÁZKA TOHO jak se musí obyvatelé Naší planety brániti proti VYKOŘISŤOVÁNÍ HRSTKOU LIDÍ mnohačetnou skupinu VYKOŘISŤOVANÝCH a to metodami jako za skoro čistého otrokářského řádu, jen s tou vyjímkou, že Nás zatím nestrkají do arén se lvy ale již Nám svět uzpůsobili tak, že se zde mezi sebou mydlíme hlava nehlava o holý život. Váš lid to přestalo bavit a proto 4. odboj smeká a ještě Vám chce poraditi, jest-li to takovým hrdinům je vůbec možné, že musíte podmínky Vy dávat Mubarakovi a né on Vám. A ještě si musíte vymoci ovládnutí sdělovacích prostředků, jinak bez spojení není velení. Také ať ta loutková vláda v těch prostředcích vyhlásí, že za zneužití násilí /vládní provokateři, což bylo viděti v přenosu TV/ směřující proti snaze stávkujících k dosažení jejich podmínek, BUDE TRESTÁN TÍM NEJVĚTŠÍM TRESTEM, KTERÝ JE U VÁS MOŽNÝ. To bude opatření proti tomu, že by na základě provokace mohla zasáhnout armáda. Jsou to netvoři, kteří se neštítí ani takovýchto praktik. V historii lidstva všichni najdete mnoho takových praktik, které rozpoutaly i světové války nebo konflikty mezi národy. Pozor na to aby toto opomenutí nezhatilo Vámi započatou ZMĚNU. Náš národ a hlavně PRACUJÍCÍ OBČANÉ ČR již mají 100% našlápnuto na HEDVÁBNOU ZMĚNU a to tím samým způsobem, což je GENERÁLNÍ STÁVKA, ale již máme náskok v tom, že občané mají již představu o budoucím uspořádání a to v návrhu OBČANSKÉ ÚSTAVY, která je uvedena na www.vymenilijsmepolitiky.cz a jelikož je zde vycházeno z přímé demokracie, vřele doporučujeme přihlédnout k ní jako možnou metodu aplikovatelnou do VAŠICH PODMÍNEK, které určitě budete chtíti míti v té VAŠÍ KOLÉBCE KULTÚRY A VĚDY /a chraňte si tu knihovnu v Alexandrii/ co nejlepší vůči většině obyvatelstva. Tak Vám ještě jednou držíme palce a musíme si obdobné problémy urychleně vyřešiti i doma, děkujeme Vám za názorný příklad. Jsme s Vámi 4. odboj a Pepa z depa.
02. 02. 2011 | 08:00

voroshilov napsal(a):

pepa z depa-provokater par excelente,vsimnete ten styl a velka pismenka...
02. 02. 2011 | 09:48

Yosif K napsal(a):

pane Levicaku, pane zeleznicni proletari Pepa z Depa,
vase uhlirska vira v levicove recepty je obdivuhodna, ale zcela pomylena.
Pokud lide neumeji vyrabet svycarske hodinky, automobily Kia, nebo chipy Intel, nebo alespon ziletky Gillette, musi bohuzel budto drit na polich nebo poskakovat kolem cizincu.

V Egypte uz ani nemohou drit na polich - Egyptane se pomnozili tak, ze je jch 50krate vice nez je k dispozici polnosti.
Saozrejme ze si mohou rict v turismu o vyssi plat... ale to by se zdrazili zajzdy. kdo by tam pak jezdil???? Nejaci levicaci nebo PEPA Z DEPA? Uz vidim cesky proletariat jak chce platit za zajezdy do Egypta 100 tisic KC........ Bad luck... uvazujte realisticky...

Egyptanum nezbyva nic jineho nez poskakovat okoloturistu nebo makaty ve fabrikach. Potiz je v tom, ze NEMOHOU VSICHNI POSKAKOVAT KOLEM TURISTU a ze ve fabrikach NEUMEJI KONKUROVAT PILNOSTI A KVALITOU CINE..... Bad luck.....

Jinak jim preji do budovani socialsimu a islamismu co nejvice stesti, ale SSSR uz neexistuje - kdo to bude DOTOVAT?????
02. 02. 2011 | 12:12

Tupelo napsal(a):

- aktualni zprava: na namesti Tahrir se k sobe dostaly skupinky pro a proti mubarakovy, vybusna situace
- Casto citovana veta JFK: "Ti, kdo delaji mirove protesty nemoznymi, delaji nasilne protesty nevyhnutelnymi"
- zacinaji se bjevovat skupiny podporujici mubaraka, prvni srazky c Alexandrii (v noci)
- internet snad obnoven v Kahire (soc. media stale blokovany)
- mnoho demonstrantu uvedlo ze pokud mubarak neodstoupi do patku, po patecnich modlitbach se vydaji na pochod k prezidentskemu palaci
- Google s Twitterem pomahaji egyptanum sdelovat sve zpravy na internetu (pote co mubarakova & co. vypinaji pristup na internet; velky rozdil oproti spolecnostem jako Visa, Facebook, Mastercard, PayPal, kteri blokovali Wikileaks)
- Zabavena technika stabum AlJazeera, nekteri reporteri zadrzeni, pozdeji propusteni. Prohlaseni reporteru ze na statni perzekuce jsou zvykli a nezastavi je, navic zminka o tom ze mezi lidmi maji hodne 'reporteru' kteri dodavaji zpravy k uverejnovani (z duvodu bezpecnosti vystupuji v zivem vysilani anonymne).
- Par obrazku: http://www.buzzfeed.com/mjs538/the-best-egypt-protest-signs-from-around-the-world?awesm=awe.sm_5G0rg&utm_content=awesm-tweet-button-horizontal&utm_medium=awe.sm-twitter&utm_source=twitter.com
- Lidsky retez na namesti Tahrir vcera, lide sami kontroluji aby prichozi demonstranti nemeli zbrane
- Turecka (prezident mel pry hodne dobry projev, zkusim ziskat link) a iranska vlada vyjadrila podporu demonstrantum
- Jordansky kabinet rezignoval (byl kralem odvolan) kvuli protestum!
- Egyptsko palestincka hranice: malo egyptskych vojaku, na strane Gazy silne hlidky Hamasu
02. 02. 2011 | 12:59

Tupelo napsal(a):

AlJazeera ma primy prenos z Tahriru, zacaly srazky mezi pro/proti Mubarakovy, to je zle. Je vypovidajici ze vcera pri masivni demonstraci, prestoze poslednich par dni byla policie neviditelna, VSE probihalo mirumilovne, pratelska atmosfera (vcetne vztahu k armade), uklid odpadku, dnes to zacina vypadat spatne (v dohledu neni policie (mozna jeji prislusnici tvori jadro mubarakovych priznivcu...) a hlavne ani armada)
02. 02. 2011 | 13:43

Kanalnik napsal(a):

Svedek popisuje na AJE uniformovane policisty v pro-Mubarakove skupine na Tahrir Square... To vypada na organizovanou akci. Na Guardianu psali, ze Mubarakova strana u moci ma 3 miliony clenu... mnoho z nich by se mohlo teto akce ucastnit.

Nevypada to dobre...
02. 02. 2011 | 13:46

Kanalnik napsal(a):

Obcanska valka jako znovunastoleni rezimu?
02. 02. 2011 | 13:48

Kanalnik napsal(a):

12.42pm: "I've seem one guy with pole with a knife attached to it. It's quite clear some of these people came prepared for a violent confrontation," Peter Beaumont reports.
02. 02. 2011 | 13:55

Tupelo napsal(a):

Kanalnik: jsou hlaseni prvni zraneni, demonstranti nejspis nebyli na tuto moznost pripraveni, zda se ze mubarakovi verni zacinaji mobilizovat. Skoda ze mezinarodni tlak proti diktatorovy nebyl vetsi...
02. 02. 2011 | 13:56

Tupelo napsal(a):

Nejaci jezdci na konich a velbloudech dorazili na namesti. Demonstranti pozaduji zasah armady.
02. 02. 2011 | 13:59

Kanalnik napsal(a):

Tupelo: je to dost tezko k uvereni, ze se to ted takto lame a smeruje do neceho velmi nechutneho a tragickeho. Protoze do vcerejska se zdalo, ze vse smeruje k rozpadu rezimu, a i ten tlak zahranici zesilil.

Dnesni obrat je i z logiky Mubaraka pro mne dost nepochopitelny (jeho pozice pred mezinarodnim spolecenstvim). Otazkou je do jake miry je Mubarak jeste u moci a do jake miry je mu zahranici ukradene.

mate pravdu v tom, ze mezinarodni tlak mel byt vetsi a mozna ze tim byla promarnena jedinecna sance;

ja stale doufam, ze demokracie zvitezi
02. 02. 2011 | 14:19

Tupelo napsal(a):

Kanalnik: mam z toho stejny pocit, jede u me cele dny AJ a ta zmena je neuveritelna. vcera jsem nevericne videl ten obrovsky dav, bez policie, vsechno vypadal paradne, dnes zmatek, nasili,... Mubarakuv tah (pokud byl jeho) je nepochopitelny, tohle jen prileje olej do ohne. Spatne je vyckavani armady, i kdyz mozna hraje na to na co Mubarak - pri potlacovani zistak reputaci (i kdyz i tak je asi vysoka) a kontrolovat moc (mozna podobne jako v Turecku, kde hlavne v minulosti byla nezbytnym hracem v pozadi)

- zajimave svedectvi: priznivci mubaraka vykrikovali protiamericka hesla (nejake divne, ale jde o nepotvrzenou zpravu, o mubarakovi priznivce jde, ale co skanduji se asi nedozvime ;)). http://yfrog.com/h3aobemj
- internetovy provoz podle Google: http://www.google.com/transparencyreport/traffic/ (Vyberte Egypt v prvnim vyberovem poli) :)
- je jasne ze cas hraje pro mubaraka a vznikajici chaos take
- v ulickach okolo Tahrir jsou udajne tisice promubarakovych priznivcu (je velmi prekvapujici ze tato podpora vypada jako velmi velmi organizovana??? po x dnech se sejdou v takovem mnozstvi ma stejnem miste, pravidelne shromazdeni kolem namesti? zacinam mit velke obavy, pokud jde o prislusniky policie, mohou byt dobre ozbrojeni)
- pro mubarakovy sily udajne hledaji reportery AJ (zadrzeli uz dva, AJ poprela ze by patrili k nim (samozrejme))
02. 02. 2011 | 14:34

Kanalnik napsal(a):

Tupelo: dik za odkazy. Zajimalo by mne, jaka bude reakce mezinarodnich cinitelu, to bude zajimave sledovat. Jsem zvedav, jak se situace bude vyvijet...
02. 02. 2011 | 14:59

Tupelo napsal(a):

kanalnik: neni zac ;), tady je jeste linka na AJ http://english.aljazeera.net/watch_now/ , kdyby chtel nekdo sledovat prenos.

- EU vyzyva mubaraka k tak rychlemu predani moci jak je jen mozne. Jak je na tom vlastne CEZka vlada, uz vydala aspon nejake prohlaseni? (krom toho ze by si turisti meli rozmyslet cestu) :)
- vice potvrzeni o utocich mubarakovych militantnich skupin na novinare (podle me dnes je kriticky den, pokud by to co se ted deje zvedlo vetsinu egyptanu, tohle by uz mubarak nezvladl; zaroven vyslani mubarakoych skupin na Tahrir by mohla byt posledni kapka pro mezinarodni spolecenstvi, s USA v cele a egyptskou armadu)
- egyptske muzeum silne chraneno armadou
- promubarakovi skupiny se udajne zmocnily armadnich vozidel a miri s nimi na namesti Tahrir!
02. 02. 2011 | 15:08

Tupelo napsal(a):

- kompletni chaos, k namesti se udajne blizi armada, nejake zacaly horet, vojenske auta ukoristena mubarakovi zoldaky slouzi nyni jako obrana demonstrantu
- reporter CNN napaden promubarakovymi zoldaky: http://www.huffingtonpost.com/2011/02/02/anderson-cooper-attacked-punched-egypt_n_817352.html
02. 02. 2011 | 15:26

Michal Macek napsal(a):

autor:

vcera sem vas videl v udalostech komentarich - mluvil ste dobre
02. 02. 2011 | 15:37

Tupelo napsal(a):

- egypt odmitl mezinarodni volani po rychle zmene
- barikada obrancu namesti Tahrir byla zpet dobyta promubarakovi priznivci (nez jsem dopsal, zmenil se zase stav, nyni v rukou demonstrantu)
- zpravy podle kterych mubarakovi priznivci pouzivali kyseliny k utokum na demonstranty
02. 02. 2011 | 16:01

Tupelo napsal(a):

- most je obsazen mubarakovymi zoldaky (jak je nazyvat nevim, demonstranti to urcite nejsou a hlavni slovo tam nejspis ma policie a clenove diktatorovi strany), egyptane jdou pomoci demonstrantum i na lodkach
- utoky na demonstranty odsoudil i sef OSN
- Baradei nazval to co se ted deje zlocinem proti Egyptu a ze jsou dukazy ze za tim stoji policie!
02. 02. 2011 | 16:27

Tupelo napsal(a):

- udejne 200 mrtvych na Tahriru (podle korespondenta AJ primo z Tahriru)
- dalsi reporter (tentokrat belgicky) napaden (uveznen a zmlacen): http://en.rsf.org/egypt-belgian-reporter-arrested-and-02-02-2011,39458.html
02. 02. 2011 | 16:36

hovorka11 napsal(a):

Šádí Shanaáh:
Zkuste se obrátit na Václava Havla a "mírotvůrce" u nás veřejně, ať podpoří demokracii v Egyptě, ať ukážou tu svoji úplatnost a bídu charakteru !!
Režim, který propouští zločince k zhoršení situace, střílí lidi ze zadu, to jsou jejich zájmy ?
Víte proč má Netenjahu navštívit Prahu? Proč americký velvyslanec židovského původu Norman Eisen u nás mluvil o silném Izraeli ?
Proč Havel propaguje podporu Izraele ?
Je to jasné - ČR se má stát pevným zastáncem a tvrdým prosazovatelem vstupu Izraele s jadernými zbraněmi (kterých má více jak Čína) do NATO !
Znamená to, že veškeré jeho vojenské a teroristické akce by byly kryty nejen armádou USA, ale i prostřednictvím NATO !
Pak by stačilo, aby Izrael zabíral co chce a vždy by byl v právu pod vojenskou ochranou !
02. 02. 2011 | 16:48

Tupelo napsal(a):

- mubarakovi zoldaci hazi ze strech domu okolo Tahriru na demonstranty kameni a zapalne lahve.
- prvni sanitka za cely den, ktera prijizdi na Tahrir
- demystifikace poctu mrtvych dnes, mluvi se s urcitosti o stovkach zranenych, udaj o mrtvych se vztahoval na celou dobu nepokoju.
02. 02. 2011 | 17:08

Tupelo napsal(a):

- americky prezident odmita otazky tykajici se egypta: http://content.usatoday.com/communities/theoval/post/2011/02/obama-restricts-press-access-in-midst-of-egypts-crisis/1 (kdyby byl misto Egypta Iran.....)
- jezdci na konich a velbloudech byli musarafovi privrzenci, nekteri byli chyceni
- podle nekterych zdroju statni ropna spolecnost nabizela penize svym zamestnancum, aby se podilely na napadani protestu proti mubarakovi. Cena za protestujiciho je kolem 100 egyptskych liber, chudaci lidi...
- drivejsi armadni velitel si mysli ze armada svrhne mubaraka
02. 02. 2011 | 17:48

Kanalnik napsal(a):

Zacina se mi z toho delat spatne. Kde jsou vsichni potentati a pseudostatnici se svym jasnym odsouzenim dosavadniho rezimu???!!!
02. 02. 2011 | 17:49

Tupelo napsal(a):

kanalnik, to co je k videni v TV a ta necinnost sveta kolem je k zbliti... na jedne strane diktator, na druhe demonstranti zadajici jeho odchod - copak existuje jasnejsi moznost koho podporit?

- podle nekterych zprav sevreni Tahriru polevuje, mozna najhorsi napeti dnes skoncilo (vystraha dana policii byla dostatecne silna...; nekteri demonstranti jsou jiz po tydnu akci vysileni, zrejme na to rezim spoleha)
- statni televize Egypta obvinuje muslimske bratrstvo z hazeni zapalnych bomb ze strech budov. :)
02. 02. 2011 | 18:16

Čochtan napsal(a):

Toto je zdroj egyptských problémů:
Egypt: rok 1951 - 21 milionů obyvatel, rok 2010 – více než 80 milionů obyvatel!!!
02. 02. 2011 | 18:54

Čochtan napsal(a):

Egypt: rok 1951 - 21 milionů obyvatel, rok 2010 – více než 80 milionů obyvatel - s tím nehnul diktátor Mubarak, a s tímuž teprv nehne žádná demokracie. Co s tím chce udělat muslimské bratrstvo ?
02. 02. 2011 | 18:56

Yosif K napsal(a):

Pane Cochtane - muslimske bratrstvo - ta fanaticka banda kterou pan SS prirovnava k nemecke CDU - ma jako jediny program: Tradicni hodnoty, to jest:
1)nicim neomezovana porodnost - cim vic muslimu, tim lepe pro jihad proti KEFFIRUM....
2) tradicni skolstvi - to jest 5-lete kazdodenni zpitomovani deti jedinym programem - ucenim se koranu nazpamet a telesnymi tresty - rakoskou.
Vyslekdem je samozrejme ono ultravzdelane, ultrapilne a uvazlive egyptske obyvatelstvo, o kterem zde basni pan SS, ktere zrovna organizuje "mirumilovne" DNY ZURIVOSTI (days of rage) a ktere se zrovna mirumilovne rve na namesti tahrir jako vztekli psi.
Kdyby bylo dneska Egyptanu dejme tomu 24 milionu, Egypt by patrne nebyl v ekonomicke pasti.
EGYPT JE NEJVETSIM DOVOZCEM OBILI NA SVETE.
Toto jest mimochodem duvod proc se egyptska vlada sveho casu MUSELA obratit k USA: vyzirani sovetskych sypek jiz nebylo dale mozne - soveti sami zacali mit malo, sovetske sypky byly PRAZDNE......
Troubove klteri si mytsli, ze EWgypt by se teoreticky mohl odvazit sam se zivit a navic jeste vest treba valku s Israselem jsou ponekud mimo misu. Otazka zni: Mozna ano, ale za ci zrno? Mozna ano, ale za ci penize? SSSR uz davno neexistuje a i sovetsti soudruzi odmitali po roce 1973 Egypt dale zivit.....
02. 02. 2011 | 19:48

klarasamkova napsal(a):

vážený pane autore, vidím, že to tady tradičně schytáváte... diktetura je diktatura, ať se zakrývá čímkoliv. a honza mubarak je diktátor, který se amíkům hodil do krámu, protože potřebovali mít krytý alespoň kousek zadku Izraele. Kvůli tomu mu odpouštěli vše, včetně té totální diktatury. je pozoruhodné, že amíci pořád nepochopili - bez ohledu na afghanskou lekci- že čerta ďáblem nevyženou... držím egypťanům palce. zdravím, KLára
02. 02. 2011 | 20:13

Tupelo napsal(a):

- zrejme jeden mrtvy dnes na Tahriru (mepotvrzeno 18), mnoho zranenych (podle citace doktora na AlJazeera kolem 750)
- sanitky se nedostaly skrze musaradovi zoldaky na Tahrir
- zelene obrazy laseru blizko muzea
- napeti polevilko, 6 sanitek je na Tatrir ulici, jiz jen kousek on namesti
02. 02. 2011 | 20:16

Tupelo napsal(a):

- byla slyset strelba ze samopalu
- cerny kour nad Tahrirem
- nasilnosti po pauze mozna nabiraji na sile, skoro v kazde prilehle ulici k namesti Tahrir jsou strety, ze strech jsou hazeny molotovovy koktejly
02. 02. 2011 | 21:13

Čochtan napsal(a):

Yosife,
Jestli se k moci dostane muslimské bratrstvo, a nastoupí cestu podobnou iránské, pak nezbyde, než přestat Egypt podporovat a nechat je chcípat hlady. Bez turistů a americkoevropské pomoci nebudou mít co do huby. Problém bude Suez. Asi nezbyde nic jiného, než si ho vzít zpátky a udělat z něj mezinárodní zónu.
02. 02. 2011 | 21:30

Yosif K napsal(a):

Tak zrovna sleduji na obrazovce "smrtelne krece Mubarakovy hruzovlady" a vidim, ze egyptsky plysak nema zrovna plysakovy prubeh. Je jasne, ze Mubarak by mel jit, ale on je hrdy zatvrzely magor (jako ostane velka cast arabu - vcetne velke casti jeho politickych protivniku - v mnoha pripadech zatvrzelych islamofasistu) takze predani moci asi nebude zrovna moc plysakove.
Zrekapitulujme si drobne rozdily proti ceskemu plysaku:
1)misto mirove demosky na pamatku Lennona ci opletala svolali egytsti socialisticko-islamisticti soudruzi DNY ZURIVOSTI.... hm... a ted to skutecne vypada mjako dny zurivosti....
2)misto toho aby se nechali od policie zrezat na narodni, sami se do policie pustili, domlatili ji jak zito (za potlesku palestinskych intelektualu a zelezsnicniho lumpenproletariatu), osvoodili tisice zatvrzelych islamistu z veznic a okamzite se zacali divit ze bez policie a s vezni venku se na ulicich krade. To se ostane v CSFR stalo taky, ale asi ve 1000krat mensim meritku.
3)misto salamove metody OF (napred tohle, pak jeste tohle, hlavne porad jednat) si postavili maldi socani jako spravni arabove maximalisticky pozadavek: vsechno rozpustit, presidenta, parlament, ustavu, vsechno. Mubarak jako spravny atrab si take postavil hlavu - neustoupi v nicem, akorat nebude znova kandidovat.
Takze predani moci asi nebude hladky plysak, spise se budou veset lidi na lucernach, kulomety v ulicich, horici tanky atp.
Ze vznikleho chaosu ze ma vzniknout demokracie? Doufejme, spise to vsak bude (k radosti palestinskych soudruhu a zeleznicniho lumpenproletariatu) DRUHY TEHERAN......
02. 02. 2011 | 21:39

Kanalnik napsal(a):

Doufam, ze demonstranti vydrzi a ukazi svetu, ze v jednote je sila. Jenom jestli propaganda neucini sve... Snad ne.
02. 02. 2011 | 21:43

Tupelo napsal(a):

- usa odsuzuji nasilne utoky na mirove demonstrace
- sulejman rika ze nebude zadny dialog dokud protesty neskonci, demonstranti rikaji ze nebude zadny dialog s mubarakem (protesty neskonci dokud mubarak bude u moci)
- jeden z prednich leadru protestu na Facebook byl uveznen
- egyptsky ministr (odvolany, nebo novy (ale takovy jeste asi neni)) zada Mubaraka aby odstoupil protoze 'spali cely Egypt'...
- na obranu namesti vyrostly barikady
02. 02. 2011 | 21:47

Kanalnik napsal(a):

Yosif K - myslim, ze v bode 2 zjednodusujete

Cochtan - to, ze je jich podle vas mnoho - co s tim jako maji delat? Jedine vzdelani v tom muze pomoci. A svobodne vzdelavani prichazi v demokracii. To, ze s tim nehne zadna demokracie neni pravda. Moznosti a nadeje jsou.
02. 02. 2011 | 21:48

Tupelo napsal(a):

Yosif K: vcera probehla demonstrace mozna az dvou milionu lidi, po celem Egypte bez jakehokoliv nasili, dnes diktator zapojil policii, koupene 'demonstranty' atp. a vysledek muzete videt....
02. 02. 2011 | 21:50

Čochtan napsal(a):

Kanálníku,
ještě žádná demokracie nezastavila přemnožování plebsu. Indie se chvástá, že je největší demokracie na světě, a jak se to tam množí. Jenom Číňani to jakžtakž zvládli ale to není demokracie ani náhodou.
02. 02. 2011 | 22:06

Kanalnik napsal(a):

Cochtan
u nas se 'plebs' mnozi mnohem mene nez v Egypte; nebude to treba tim, ze demokraticke vzdelani a vubec smerovani zeme vcetne ekonomickeho rustu pretvari hodnoty jednotlivcu? Podle mne ano. Pak je totiz mene 'plebsu' a vice vzdelanych. Ja netvrdim, ze se neco zmeni ze dne na den, ale i v tech zemich, o kterych mluvime se to jednou zmeni.
02. 02. 2011 | 22:12

Tupelo napsal(a):

- barikady, velmi casto letaji zapalne lahve (co dela armada?)
- jeden z mubarakovych 'oddilu' byl rozprasen, demonstranti toho vyuzili a postavili barikadu v bezpecnejsi vzdalenosti od namesti svobody
- zprava z Alexandrie, na patek se chysta velky protest (minuly patek nadherna solidarita mezi krestany a muslimy, kdy krestane vyjadrili odhodlani branit muslimy behem patecnich protestu pred policii)
- pribyvaji vyzvy aby egyptane vice podporili demonstranty
Demokraticti demonstranti si zaslouzi uctu, drzi se pres tyden, prinesli mnoho obeti, jsou unaveni. S pokracujicim chaosem vyvolavanym diktatorem bude nejspis pribyvat extremistu a revoluce se muze zvrhnout....
02. 02. 2011 | 22:20

Yosif K napsal(a):

Pani Klaro Samkova, je jista mira poktytectvi v tom, ze USA tolerovali korupci u proamreickeho diktatora.

Je jista mira pokrytectvi take v tom, kdyz se mlady palestinsky intelektual ohnive a pateticky zastava islamistu a socanu svrhavajicich pro-americkeho doiktatora, ale k diktatorskym hovadum proti-americkym ma smirlivy postoj, prestoze i oni muci islamisty a socany ve veznicich - ale to je samozrejme jina vec, protoze diktatori typu Ghadaffi, Assad nebo Ahmad BOJUJI PROTI ZIDUM a to je hlavni vec, ktera obsedantnimu palestinskemu intelektualovi strasi v palici.

Toz tak - jakasi mira pokrytectvi se da vypozorovat i u palestinskych soudruhu....

Jinak Egyptanum preji vsechno nejlepsi, ale po dnesnich rvackach to nevypada jako hladky samet - spise jak to u artabu byva, jak uz hori tanky a muzea, tak dojde i na kulomety na ulicich, na veseni po lucernach atp atp.
02. 02. 2011 | 22:31

Kanalnik napsal(a):

Yosif K

" ale k diktatorskym hovadum proti-americkym ma smirlivy postoj..." - jak jste k tomu dosel?
02. 02. 2011 | 22:40

Tupelo napsal(a):

- Republikansky senator McCain udajne oznacil mozne odstoupeni Mubaraka jako politovanihodne
- udajne byly pouzita vodni dela 'bezpecnostnimi silami' (??)
- promubarakovi nasilnici pouzili autobus k prolomeni jedne z barikad, dalsi pokus byl ucinen horicim autem
- podle aktualnich zaberu AJ to vypada ze jsou lide prohlizeni pred vstupem pres barikady
02. 02. 2011 | 22:49

Yosif K napsal(a):

Napriklad v nespocetnych clancich dokazujicich bidu Palestincu a Israelsdkych Arabu mlady palestinec pan SS horlive propaguje predani mociu v palestine islamonazistum z hnuti Hamas, kteri:
1)hromadne vykonavaji mimososudni popravy politickych odpurcu
2)vykonavaji nehumanni mimosoudni tresty - shazovani politickych odpurcu ze strechy mrakodrapu, prostrelovani obou kolen, strelba s mrtvymi do svatebcanu za ruseni nocniho klidu atd atd
3) hromadne likviduji "nepohodlne vrstvy" ve zmanipulovanych soudnich procesech - zebraci a zeny oznacene sousedy za prostitutky (oblibeny zpusob reseni sousedskych hadek) jsou na hromadnem pasu odsuzovany k smkrti za "spionaz pro Israel" a nasledne popravovany
4) nemluve o vysilani sebevrazednych komand proti israelskym CIVILUM, nemluve o odpaleni 8000 raket na Israel, nemluve o rasisticke charte smerujici k fyzicke likvidaci zidu a nemuslimu vubec, nemluve o prepadani krestanu atd atd

Jak pan SS spravne rika, nektere pokrytectvi je opravdu neskutecne odporne.....
02. 02. 2011 | 22:54

Yosif K napsal(a):

Pane Kanalnik - mela okolo Egypta (krome toho ze asi bude na lucerne povesen skudce egyptskeho naroda) ma jeste jeden positivni poznatek. Krasoduchove kteri kolabovali pri pomysleni na tzv utrpeni lidu v Gaze se konecne mohou uklidnit.
Trpici lid v Gaze si stezuje po zapadnich mediich ze z nadenickych platu okolo 500-600 US$ mesicne se tezko zivi nariklad 18 deti.
Kdyz jsem psal, ze nadenici v Gaze jsou na tom nekolikanasobne lepe nez nadenici temer kdekoliv jinde v arabskem svete, neverili tomu. Takze ted si stezuje UCITELKA ze po 20 letech praxe ma US$ 70 mesicne. Ergo kladivko - ma 9krat nizsi prijem nez nadenik v Gaze.
Dtto stejne rozdily kze videt i u PROTIAMERICKYCH DIKTATUR - i tam prezivaji masy proletariatu za cca 30 US$ na mesic.

Jedini arabsti nadenici kteri se maji LEPE nez nadenici v Gaze jsou - SVETE DIV SE - arabsti nadenici v Israeli. Tim se da snadno vysvetlit, proc z israele zadni Arabove nikdy neutikaji, naopak spousta jich si vyrabi falsne papiru aby se z aravbskychj blbostanu dostali do israele DOVNITR.
02. 02. 2011 | 23:02

Yosif K napsal(a):

Pane Kanalnik - ucitelka jest samozrejme z hrdeho Egypta - kdyby delala uklizecku v Israeli, mela by 12krat vyssi plat.
02. 02. 2011 | 23:04

Tupelo napsal(a):

- vodafon udajne umoznil mubarakovi zasilat hromadne SMS, pro ostatni jsou sluzby vypnuty
- oficialni pocet obeti z min. zdravotnictvi: 3 mrtvy
- usa chteji zmenu hned ( http://israeli-news.com/news-political/2011/02/02/us-wants-egypt-change-now/ )
- uz dve horici auta u barikad, nad namestim Tahrir je husty dym
- kdo jsou lide kteri podporuji mubaraka: http://edition.cnn.com/2011/WORLD/africa/02/02/egypt.pro.mubarak/
02. 02. 2011 | 23:04

Yosif K napsal(a):

Pane Tupelo, nebojte se vsechno dobre dopadne, lumpenrpoletariat v ulicich Kahiry za chvili zacne veset spekulanty, zbohatliky a agenty americkeho imperialsimu na lucerny.... u Arabu skoro vzdycky takhle vsechno dopada... a pak vstanou novi zbohatlici a vsichni budouuuu strashneee diviiiit.
I dnesni rezim ma koreny v hrdinnych socialistickych vojacich, kteri svrhli STAROU PROHNILOU MONARCHISTICKOU PARLAMETNI DEMOKRACII a nahradili ji VLADOU JEDNE SOCIALISTICKE STRANY, aby si Felahove nemuseli lamat palice kam prsknout krizek a aby se jim lepe a jednotne bojovalo proti ZIONISMU.
02. 02. 2011 | 23:10

Martin Konvička napsal(a):

V tomto světě, kde námi média nestydatě manipulují anebo mlčí, bagatelizují a umenšují zlé činy, jste Vy možná posledním hlasem svobodné vůle. Žádná nadsázka, žádné eufemismy, jen holá pravda. Proto Vy, kteří píšete své blogy a máte v srdci alespoň malý kousek odvahy, pomozte!

V současnosti - právě teď - je v nebezpečí přes pět milionů lidí. Lidí, jako jste Vy, jako jsem já...
Říkáte si, jak to, že o tom nic nevíte? Nemůžete nebo nechcete, to víte jen Vy.
Kdo jsou? Koptové jsou původní obyvatelé a křesťané, žijící po staletí a dle svých tradic v nejlidnatější zemi severní Afriky - v Egyptě, kde tvoří přibližně 6% menšinu.
Mají jen smůlu, že se narodili jako „podlidé“ do muslimské části světa. Světa, který jim říká dhimmi a kde je pravověrný muslim může beztrestně mučit, znásilnit...či zabít.
Nemají ústavou daná žádná práva a jen svou odvahou žít a přežít na místě, které jim kdysi patřilo a ve kterém jsou nyní cizinci, demonstrují světu svou zoufalou vůli

Islámská revoluce je svinstvo vždy, ať se na to díváte, jak chcete. Před rokem 1972 byl Írán poměrně vyspělou a na místní arabské poměry demokratickou zemí, ve které ženy nosily odhalené vlasy, krátké sukně, také pracovaly a studovaly. Dnes je běžné věšení gayů, kamenování, popravy za prohřešky, nad kterými my – civilizovaní a věrně nad věcí – mávneme rukou.
A obdobný osud čeká Egypt, pokud prozápadní Mubarakův režim padne. A hned poté bude následovat tichá a regulérní genocida Koptů. Nebude se o ní psát, nebudou o ní mluvit v TV, ani v té veřejnoprávní, nikde.

Vy můžete psát, máte tisíce lepších výrazů než já, ovládáte rétoriku, gramatiku, stylistiku, máte své věrné čtenáře a nepoutají Vás žádné smlouvy, šéfredaktoři či nakladatelé.
Vy můžete psát, protože i Vy jste původní obyvatelé Evropy.

Pomozte!!!

[text pochází of fb skupiny "Islám v České republice nechceme"
02. 02. 2011 | 23:13

Tupelo napsal(a):

- oprava predchozi zpravy, McCain vyzval mubaraka k odstoupeni, slova o politovanihodnem cinu nepotvrzeny: zprava zni: "Regrettably the time has come 4 Pres. Mubarak 2 step down & relinquish power. It’s in the best interest of Egypt, its people & its military."
- zadna pritomnost policie, armada je necinna (obcas varovne strili, demonstranti precisluji mubarakovy zoldnere
- ohen (rozsiruje se, i kdyz staly pomerne maly) je hodne blizko egyptskemu muzeu
- na namesti Tahrir demonstranti vytvorili provizorni vezeni ve kterem zadrzuje asi 150 nasilniku z rad policie a mubarakovi strany (i ID kartami)
- zaber sms kterou vodafone nechal poslat mubarakovi: http://yfrog.com/gzhf7fvj
02. 02. 2011 | 23:36

Petronius napsal(a):

Dobrý den pane Tupelo,
díky za zprávy.
03. 02. 2011 | 07:40

Tupelo napsal(a):

Petronius: dobry den, neni zac, procitam si je ne webu, tak me napadlo ze by to mohlo nekoho zajimat (i kdyz jsem si myslel ze tento clanek uz je vyhasly, krom par diskuteru ;))

- skupina annonymous zablokovala oficialni stranky egyptskych uradu (no, stejne je tam internet vypinan)
- objevuji se pokusy zorganizovat vikendove protesty v Syrii, v Sudanu probihaji, jemensky prezident slibil ze nebude pokracovat
- armada pres noc strilela pro vystrahu obema stranam
- kolem Tahriru byly opevneny barikady
- mapa tahriru a okoli: http://www.nytimes.com/interactive/2011/02/03/world/middleeast/20110203-tahrir-square-protest-diagram.html
- egyptsti krestane chranici muslimy pri jejich modlitbach, podle autora: http://yfrog.com/h02gvclj
03. 02. 2011 | 07:56

Ivan Hochmann napsal(a):

Podívejte pane Konvičko,

vy,ani já islám v Čechách ani na Moravě nechceme!!

Jenže skutečnost je ovlivněna také jinými zájmy.A to "zájmy" lidí,kterým je bližší osobní profit než budoucnost jejich vlastních dětí.
Plánované konflikty jsou podmínkou k uchování statusuQuo a tím i jejich mocenských postavení.Oni si pořád myslí,že situaci zvládnou.Stojí v čele nadnárodních obřích institucí a domnívají se,že jejich moc nezná hranic.
Na jedné straně je NEBEZPEČÍ ISLÁMSKÉ AGRESIVITY dobrým stimulem pro atmosféru strachu a na druhé je cílená podpora této fatality náramně vhodnou investicí do budoucího rozděleného světa,kde se tito grázlové budou cítit jako ryby ve vodě.
Je to pořád dokola.
Jediným řešení je ,že se matka příroda zase nasere a vrátí rafiku času o hezkých pár tisíciletí zpět.

Ivan.
03. 02. 2011 | 08:54

Tupelo napsal(a):

- Baradai ohlasil ze bude kandidovat na prezidenta
- par komentaru si vsima prime angazovanosti USA v tzv. sireni demokracie v Afganistanu a Iraku, neprime v barevnych revolucich (Ukrajina) nebo Iranu a relativne velmi nizke v pripade Egypta (kde to vypada na skutecne spontani vybuch nespokojenosti)... Zaroven prirovnavaji soucasne nepokoje v islamskem svete k nepokojum ve vychodnim bloku v roce '89
- z mostu odkud musarafovi lide napadali demonstranty se pred chvili objevily tanky egyptske armady
- Fatahem kontrolovana media oznacila Baradaie jako agenta CIA a v Ramallahu (Zapadni breh, Palestina) probehla demonstrace na podporu Mubaraka. :) http://www.jpost.com/MiddleEast/Article.aspx?id=206421
03. 02. 2011 | 09:23

Yosif K napsal(a):

pane Tupelo, oranzovou revoluci organizoval Soros, nynejsi tuniskou a egyptskou revoluci organizuji protikolonialisticti dobraci z TV station Al Jazeera. To mai z Westbanku bohate skusenosti s placenim a provokovanim sebevrazednych utoku na israelske civilisty.
Fakta o Tunisu:
1) korupce tam je, ale ta je u Arabu vsude.
2) mladik co se upalil v pr...li sveta nebyl vysokoskolak, ale zakladoskolak.
3)rodina mladika vypovida, ze je dohnalo k zoufalemu cinu to, ze musel platit uplatky inspektoratu SOUSTAVNE a navic, ze jej inspektorka mestske spravy ZFACKOVALA pred asi 40 lidmi.
4)okamzite po upaleni se veci ujala Al Jazeera ktera rozjela kampan.
5) Al Jazeera patri katarskemu emirovi. Katar ma "smiseny" zaznam na poli lidskych prav. Zeny maji volebni pravo, ale za odpadnuti od islamu je urezani hlavy. V zemi je priznove obchodni prostredi, zaroven karasrke agentury se zabyvaji otrokarskym obchodem s pracovniky z jihovychdni Asie.

Ergo kladivko - o moralce nam na AJ kaze sluzebnictvo oficielne puncovaneho otrokare. Blbove v evrope plivani po "kolonizatorech" nadsene zerou.
03. 02. 2011 | 09:51

Tupelo napsal(a):

Yosif K: ale no tak, urcite mate dukazy v podobe AJ zaplacenych slozenek za atantaty na zapadnim brehu:))) Podle me:

1. Al Jazeera je jen jedna z mnoha TV stanic na celem svete, diky silnemu financnimu zazemi a profesionalite se stala panarabskou TV, neco co u nas kdysi znamenala CNN. Je jedine dobre ze stanice jako BBC, Russia Today, CNN, AlJazeera maji celosvetovou pusobnost, clovek si muze skladat obrazky.

2. Pro me je dulezite ze udalosti AlJazeery jsou pozdeji potvrzeny z dalsich zdroju. To ze prichazeji jako prvni s udalostmi z arabskeho sveta je pro me stejne prirozene jako ze CNN ma prvni zpravy o udalostech v USA. Je to hodne postavene na znalosti prostredi a kontaktech. Jsem patrne zarazen do Vasi skatulky blbu, ale s tim nic nenadelam...

3. V Egypte bylo dosazitelnych mnohem vic stanic, jak uz jsem psal, opet bych pozadal o dukazy ze demonstrace jsou organizovany AJ - urcite nebude problem je dodat, na internetu se da najit zaloha snad vseho.

4. pokud nekdo snil o takovem vybuchu, tak to byli podle me hlavne islamisticti extremiste - maji smulu, bohuzel pro ne stoji uplne mimo hlavni proud (jak jsem uz psal, muze se to pravdepodobne zmenit, pokud bude delsi dobu pretrvavat chaos) a navic dostali moralni ranu v tom, ze oni za celou dobu neohrozili diktatorovuy pozici tak silne jako to behem poslednich 10 dnu predvedli obycejni obyvatele Egypta, napric nabozenstvim, pohlavim, soc. zarazenim....
03. 02. 2011 | 10:12

Tupelo napsal(a):

- rusky ministr Lavrov prohlasil ze si preje demokraticky Egypt a ze recepty a ultimata ze zahranici nejsou dulezite. Zduraznil ze reseni je vnitrni zalezitosti Egypta, jeho politiku a obcanu
- UK premier Cameron rekl ze stoji s temi egyptany, kdo si preji svobodu, demokracii a lidska prava
03. 02. 2011 | 10:13

Yosif K napsal(a):

Prestanme ponizovat arabske pro-mubarakovske demonstranty!!!! buuuu, buuuuu, buuuu!!! Hahaha.... Samozrejme jsou mezi nimi tez dobre staveni prislusnici egyptske STB, na druhe strane je mezi nimi videt i stare babky, dedky, ruzne mladiky hubenoury atp.

Zatimco komunisticky system se v CR zhroutil mj diky tomu, ze byl odporny, protivny a nepohodlny i samotnym komunistym, zda se ze Mubarakuv rezim ma jakous takous podporu mezi bohatsimi vrstvami.

Zda se take ze na rozdil od cechu a slovaku, kteri se "vzdy domluvi i mezi komanci a klerofasisty" nebo pozdeji "mezi komanci a OF" protoze kazda rodina mela nekoho u komancu a nekoho u klerofasistu a nekoho u OF, tak v Egypte pujde JAKO VSUDE U ARABU tez o klanovou zalezitost. Rvacky na Tahriru nesou vsechny znaky typickych arabskych klanovych bitek.

Mozna ze "vyvrazdeni Slavnikovcu v Egypte" prichazi prave dnes. Lide kteri "prorokuji" nebojte se vsechno dobre dopadne jsou nemistni optimiste. Zrovna tak muze dopadnout leccos spatne - vesenim na lucerny, rozprasenim "prohnile policie", baditismem, tribalistickymi valkami atd.

Ostatne - podivejte se na Somalsko, pote co se zbavilo komunistickeho tyrana a kolaborantu s USA - somalci si vadnou sami. respektive se vyvrazduji ve jmenu islamu navzajem uz 20 let.
03. 02. 2011 | 10:19

Yosif K napsal(a):

Dale - podivejte se na slozeni demonstrantu:
1)frustrovani statni zamestnanci - chteji svobodu a vetsi platy - profesionalni socani. Mozna budou bojovat proti kourpci, mozna BRALI, BEROU A BUDOU BRAT I NADALE,
2)nezamestnani a socky - to jest profesionalni socani. Styska se jim po sociku, kdy stat "tvoril mista" ve statnich fabrikach - za sovetske penize. Vzbudte se - ani SSSR uz nemohl dale vyzivu lehkozivneho egyptskeho naroda utahnout.... navic SSSR uz jaksi neni....
3)muslimsti bratri - nabozensti fanatici. Bohatym berou a jinym bohatym a sem tam i chudym davaji. Uz je vidim bojovat proti korupci a orientalni zvuli....hahahahaha...

Kde jsou podnikatele, mali a velci? Opravdovi tvurci pracovnich mist? Nejspise se tresou ve svych vilach a boji se, az je prijde rozcileny lumpenrpoletariat vyvlastnit eventuelne povesit na lucerny - inu spekulanti a zbohatlici. Jak vtipne napsal pan SS - zprivatizovali a ted svine nechteji zamestnavat tolik proletariatu, jako "pracovalo" ve statnich fabrikach....

Ale bez "burzoaznich spekulantu a zbohatliku" se zadna pracovni mista nevytvori..... pokud tedy islamiste nenaridi treba prosivani pisku na sahare.....
03. 02. 2011 | 10:50

Yosif K napsal(a):

Re Cameron: ja taky stojim za Egyptany co si preji svobodu a lidaka prava a CHTEJI BOJOVAT PROTI KORUPCI..... ALE KTERI EGYPTANE TO JSOU??? Co kdyz proste BEROU VSICHNI???
03. 02. 2011 | 10:53

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy