El-Baradej: největší egyptský disident?

08. 03. 2010 | 17:36
Přečteno 5763 krát
Ztlumená světla, pomalu gradující hudba a příjemný hluboký hlas:

„V době temna…v době útisku a nesvobody…kdy hrozí, že se tyranie jednoho muže přemění na tyranii jedné rodiny…se dokáže jen jeden muž, jeden osamělý hrdina…postavit diktátorovi čelem…a vrátit lidem jejich práva…svobodu…a hrdost!“


Tak nějak by mohla vypadat hollywoodská upoutávka na egyptský fenomén posledních měsíců – na Mohameda El-Baradeje.

Od té doby, co v prosinci minulého roku naznačil El-Baradej, nositel Nobelovy ceny a globálně respektovaný bývalý předseda Mezinárodní agentury pro atomovou energii, že by mohl stát o kandidaturu na post prezidenta Egyptské lidové republiky, musí mít současný egyptský prezident Hosni Mubarak nelehké spaní. El-Baradej se stal egyptským Barakem Obamou a slovo „změna“, na kterém Obama vystavil svoji kampaň, se stalo ústředním heslem jeho neoficiální (nejen-)facebookové kampaně. Proč neoficiální? Protože El-Baradaj zatím ani nepotvrdil, že se o prezidentský post bude ucházet. I tak ale rozpohyboval egyptskou politickou a občanskou scénu na rekordní úroveň.

Jde na to chytře. Kandidovat budu, ale jen za určitých podmínek, říká. Budu kandidovat jako nezávislý (tzn. nepoštvat si proti sobě ostatní opoziční síly obléknutím jediného dresu) a budu kandidovat pouze za předpokladu, že bude garantována férovost celých voleb (tzn. formulace nejmenšího společného jmenovatele pro platformu názorově pestrých opozičníků). Splnění těchto podmínek obnáší změnu ústavy, emancipaci justice a pozvání zahraničních pozorovatelů pro monitorování průběhu voleb.

A to jsou podmínky, které Mubarak podepíše leda tak po konzumaci litru konopného mléka. Už tak se skřípějícími zuby a za nátlaku Američanů povolil přímé prezidentské volby v roce 2005. Tehdy si ale svoji pozici pojistil tím, že do ústavy vepsal řadu téměř nepřekonatelných překážek pro případné vyzyvatele. Prezidentský kandidát musí být alespoň jeden rok vysokým představitelem oficiálně uznané politické strany a jeho kandidaturu musí odsouhlasit kombinace 250 zvolených zástupců parlamentu a provinčních shromáždění. Není nutné dodávat, že tyto pozice jsou v drtivé většině zastoupeny lidmi z Mubarakovy Národní demokratické strany a že nové politické strany uznává zvláštní výbor kontrolovaný...Mubarakovými lidmi. Kromě těchto ústavních překážek, jejichž reformu El-Baradaj požaduje, kontroluje Mubarak své hájemství především skrze stanné právo, které je v platnosti od vraždy prezidenta Sadata a které umožňuje zatýkat lidi v podstatě podle libosti. El-Baradaj chce zrušit i to. Bude úspěšný?

Prezidentské volby se budou v Egyptě konat na podzim roku 2011. V tu dobu bude Mubarak u moci přes třicet let. Za těch třicet let dokázal rozvrátit sekulární opozici kombinací kooptace, zastrašování a rozdělování. V roce 2005 musel jít Mubarak poprvé do přímého střetu s prezidentským vyzyvatelem, ale vrásky si z toho rozhodně nedělal. Vítězství měl takříkajíc pojištěné a prezidentský vyzyvatel skončil ve vězení. Že více než tři čtvrtiny oprávněných voličů k urnám ani nedorazilo, Mubaraka asi nepřekvapilo, ale o něčem to vypovídá. V té době musel Mubarak zakročit proti několika projevům občanské neposlušnosti, z nichž nejmasovější zorganizovala skupina Kifája (Dost) v roce 2004 a 2005 a skupina Šestý duben v roce 2008.

Od té doby se zdá, že si Egypťané raději hledí svého každodenního zápasu o přežití a o politiku se raději nestarají. Většina z nich na dotázání bez váhání kritizuje Mubaraka a s úsměvem vám poví, že Egypt není demokracie, ale království. Naráží tak na spekulace o tom, že Mubarakovo místo má zaujmout jeho syn Džamál. Zahraniční noviny s oblibou glosují, že Egypťané si demokracii sice přejí, ale nejsou za ni ochotni bojovat.

Egypťané vám také poví, že před třiceti lety byl Egypt rozvinutější než většina současných asijských tygrů, kdežto dnes je tomu naopak. Přístup k pitné vodě, dostupnost kvalitního vzdělávání, sociální zabezpečení, kvalita životního prostředí, ceny základních komodit (kromě dotovaného benzínu) – to vše hodnotí Egypťané negativně. Zajistit si slušný život bez škemrání, podplácení a sebeponižování je obtížné. Policejní stát doslova vymlátil z lidí jakékoli myšlenky na aktivní projevy nespokojenosti s režimem. El-Baradej si to nemohl lépe načasovat.

Jeho příchod na scénu doslova polil opozici živou vodou. Zbytky občanských hnutí jako je Kifája nebo Kampaň proti následnictví se kolem El-Baradeje okamžitě semkly. Vládní noviny se nejdříve pokusily velmi trapným způsobem El-Baradeje zdiskreditovat a vykreslit ho jako člověka odtrženého od egyptské reality. Prý žil až příliš dlouho v cizině a navíc vlastní švédský pas! Jak se dalo čekat, takové útoky oblibu El-Baradeje mezi veřejností ještě zvýšily. Lidé si vyložili jeho „odtrženost“ jako klad a příslib toho, že takový člověk není až po uši utopen v klientelistických sítích, které dnes v Egyptě udávají tempo.

Přílet El-Baradeje do Egypta se stal prvním testem nově nabytého odhodlání demokracie-chtivých Egypťanů. Navzdory varování vlády a navzdory pokusům bezpečnostních sil zabránit zorganizování početně větší uvítací delegace, přijelo 19. února na letiště v Káhiře něco mezi několika sty až jedním tisícem lidí (na egyptské poměry a vzhledem k okolnostem vysoké číslo). Někteří z nich cestovali více než 16 hodin z odlehlých koutů Egypta, aby spatřili svého hrdinu. Většina z nich byli prostí Egypťané, kteří přišli i s rodinou a dětmi. Organizace celé akce několikanásobně převyšovala egyptské standardy. El-Baradej byl bezpečnostními složkami eskortován jiným východem, než kde čekali jeho příznivci, prý pro jeho vlastní ochranu. O několik dní později se ve svém domě setkal s třicítkou politiků, intelektuálů, umělců a dalších nezávislých osobností. Setkání dalo vzniknout Národnímu shromáždění pro změnu, opoziční platformě, která zahrnuje snad všechny možné politické proudy včetně Muslimského bratrstva. Cíl: vyvinutí vnitrostátního i zahraničního tlaku, včetně uspořádání masivní podpisové akce, s požadavkem ústavních změn vedoucích k demokratizaci režimu.

Egyptští blogeři se shodují, že El-Baradej se svými podmínkami s největší pravděpodobností neuspěje a že kandidovat nakonec zřejmě nebude. Ale samotná kandidatura nebo prezidentská funkce není v tomto případě důležitá, to ostatně zdůraznil i El-Baradej sám. Podstatné je, že egyptský režim bude mít tentokrát mnohem větší obtíže než kdy před tím sehrát volební divadlo a tvářit se přitom demokraticky. Dokonce se nebude moci tvářit ani polo-demokraticky. El-Baradej je totiž úplně jiná liga než s čímž se musel Mubarak vypořádávat doposud. Těžko si lze představit, že by El-Baradej skončil ve vězení. Navíc je El-Baradej v podstatě synem režimu a v rámci režimu má ještě stále mnoho přátel. Ne náhodou se během svého posledního pobytu v Egyptě setkal s Amrem Moussou, generálním tajemníkem Ligy arabských států a významnou egyptskou osobností. Interní převrat nebo intervence armády jsou možnosti skloňované na egyptských blozích.

Nakonec se může stát, že Mubarak pod domácím i zahraničním tlakem upeče nějakou další poloreformu, ale otěže nepustí. Buď půjde do boje o prezidenta pošesté (resp. podruhé, protože před tím se nejednalo ani o pseudovolby), nebo moc skutečně předá svému synovi, který momentálně vede vládní Národní demokratickou stranu. Otázka je, zda se s tím El-Baradej a Egypťané smíří a zda se s tím smíří i Západ, který si Mubaraka vydržuje výměnou za, podle mého názoru, velmi nepřesvědčivé benefity.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

J.H. napsal(a):

Nevím jestli by USA vyhovoval v čele Egypta právě Baradej. Coby předseda MAAE jim na ruku zrovna nešel, rozhodně ne v otázce Íránu. Tam potřebovaly potvrdit spolu s Izraelem iránské jaderné zbraně. Nestalo se. Nový předseda, Japonec, už pracuje z hlediska USA a Izraele ukázněně a vývoj jaderné munice připouští.
08. 03. 2010 | 18:36

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text (cosi o tom, že se má někdo "podřezat"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
08. 03. 2010 | 21:47

otokar napsal(a):

Pane Stejskale ibn muhamad,
teď jste se definitivně odkopal.
Takovou krásnou básničku jste mohl nechat,ať se čtenář pobaví.
Smazal byste to i bez té podřezávky.
Bez ohledu na Váš multikulturalismus se ti pohani budou vraždit z plné síly dále,cenzura necenzura!
08. 03. 2010 | 22:27

Al Jouda napsal(a):

To mě potěšilo, že na tom ještě nejsme tak špatně jako v Egyptě !
08. 03. 2010 | 23:44

Michal Macek napsal(a):

tak bych pro egyptskou demokracii mohl udelat asi to,ze bych poslal panu mubarakovi nejake kolacky,at do nej nemusi lit to konopne mleko :)
09. 03. 2010 | 00:16

Mara napsal(a):

Tak nevim, nevim, otokare,

jen tak tise jako muska na zdi procitam autorovy blogy a jelikoz se tu stale prezentuje stejna plejada moudrych, kteri cas od casu oslni svymi vseobjimajicimi shrnutimi dane tematiky, nechavam je pri jejich blahem pocitu jak jsou uzasni.

Zaujal mne vsak nedavny postreh jednoho z nich o hajzlech a superhajzlech. Prahnu po tabulce, ze ktere bude jeho kvalifikace jasnejsi. Snad mu napomuze nazorna ilustrace. Zenam ve Fallujah se nedoporucuje otehotnet, rodi se tam bezprecedentni pocet postizenych deti. USA se o typu pouzitych chemickych zbrani v teto tezce bombardovane oblasti zatim dostatecne jasne nevyjadrily. Pomineme-li deti, ktere se rodi se dvema hlavami ci s postizenymi koncetinami, napriklad kazde desate dite se rodi se srdecni vadou.
Pomuzete mi rozdelit nas na civilizovane lidske bytosti a barbary?

http://www.dailymail.co.uk/...

http://news.sky.com/skynews...

Autor
Mubarak se prave zotavuje z uspesne operace - byl mu odebran zlucnik - ze by mu Baradej tak desne hnul zluci? Nebo mu neco michal do toho konopneho mleka?

Jinak predpokladam, ze mate mnoho tichych ctenaru. Tech z nas, kteri maji pocit, ze uz jsme sve rekli mnohokrat na ruznych platformach a nechce se nam dokolecka dokola vyvracet stejna klise a uvadet na pravou miru tvrzeni tech, kteri to prece vedi nejlip a maji na to stempl....
Piste dal.
09. 03. 2010 | 00:25

otokar napsal(a):

Maro,děkuji za oslovení.
Pokusím se laicky vyjádřit rozdíl mezi civilizovanou lidskou bytostí a její opakem,který jste pracovně nazvala barbar,což dle mého názoru není zcela vystihující,může to být rovněž terorista,vrah, škůdce či kazisvět.
Člověk hodný toho jména žije a pracuje v míru se svými sousedy,pomáhá bližním,stará se o děti,aby z nich byli slušní lidé,váží si starších a moudřejších a vůbec hledí se přičinit,aby svět a život na něm se stále zlepšoval.
Nikoho neutiskuje,nesnáší násilí a nebrání pokroku.
Kdyby si nevěděl rady,je tu od nepaměti návod,kterým se lze řídit,abychom neudělali chybu,jmenuje se desatero.
Ten opačný lže, krade a vraždí,hází bomby na turisty,páchá genocidu, kamenuje a rituálně vraždí,snaží se obsadit cizí území silou či lstí a lidičky tam žijící pozabíjet, zotročit,poznásiňovat a zbytek převést na svoji víru.
Myslím,že není těžké rozeznat dobrého člověka od špatného,i když se to někdy na první pokus nepovede.
Možná že jsem Vám nepomohl tak, jak jste si představovala,ale líp to nedovedu.
s úctou Otokar
09. 03. 2010 | 01:46

Mara napsal(a):

otokar

Naopak. Rekl jste to presne a vystizne.

Bohuzel ti, kteri pouzivaji retoriku mirotvurcu jsou casto nejvetsimi kazisvety.
09. 03. 2010 | 03:04

otokar napsal(a):

Mara-
v každé době se vyskytl člověk,který chtěl být vládcem světa. Dnes tomu zřejmě není jinak,navíc jsou to již silné skupiny. Odhaduji že existují centra,odkud tato politika vychází, můžu i jmenovat,nechci však vzbudit jestřáby.
Určitě nemůže být mírotvůrcem výrobce zbraní a systémů, určených k zabíjení.
Zkrátka ,,válka musí bejt,vy kluci pitomí,, jak řekl klasik.
Pokud momentálně někteří nedisponují potřebnou silou,budují páté kolony na zájmových územích,třeba budováním svatyň,kde se místní konvertité zatím modlí ke svému bohu a sbírají sílu.Přitom jsou zcela mírumilovní,protože zatím to jinak nejde. Dalším krokem bude verbování kamikadze a jejich dodání do Pákistánu k výcviku,samozřejmě opět k posílení míru a spolupráce mezi národy.
Taková je realita a zřejmě to tak nějakou dobu ještě bohužel zůstane.
příjemný den
09. 03. 2010 | 07:23

Mara napsal(a):

Treba na import a trenovani kamikadze, na to jsme my zapadaci kabrnaci :-)
Na demonizaci take. Zkratka nas nekdo vodi za nos stejne umne jako ten nabozensky vymyvac mozku toho jemenskeho/somalskeho/afghanskehonegramotu. Skoda preskoda.

Superhajzl je totiz ten, kdo v zakulisi taha za nitky. Mubarak je napriklad jen jednim z plejady manasku.
Take preji pekny den.
09. 03. 2010 | 09:47

Čochtan napsal(a):

Pane Shanaáh,
a vy jste Arab nebo Čech ? Jako co se cítíte ?

Palestinec nejspíš nejste :

"Žádný palestinský národ neexistuje. Vytvoření palestinského státu je pouze prostředkem pokračování našeho boje proti státu Izrael za naši arabskou jednotu. Ve skutečnosti dnes není žádný rozdíl mezi Jordánci, Palestinci, Syřany a Libanonci. O palestinském lidu mluvíme dnes pouze z politických a taktických důvodů, protože národní zájmy Arabů vyžadují, abychom jako účinný prostředek boje proti sionismu vyzvedli existenci zvláštního 'palestinského národa'.
Jordánsko jako suverénní stát s definovanými hranicemi nemůže uplatňovat nároky na Haifu a Jaffu. Jako Palestinec si však mohu nepochybně nárokovat Haifu, Jaffu, Beer-ševu i Jeruzalém. Jakmile jednou prosadíme naše právo na celou Palestinu, nebudeme váhat ani minutu a spojíme ji s Jordánskem."
Zahíra Músejn, člen výkonného výboru OOP:
09. 03. 2010 | 10:06

Baba napsal(a):

Pan Oborne je obecnější.
09. 03. 2010 | 10:20

Mara napsal(a):

Cochtan

Shlomo Sand (professor Tel-Avivske university) nedavno publikoval knihu The Invention of the Jewish People. Doktor Shlomo tvrdi, ze zide jako narod jsou mytem vytvorenym pred vice nez sto lety. Zide sami sebe pokladali za Zidy pouze na zaklade nabozenstvi. Na prelomu dvacateho stoleti se proti tomuto chapani postavili sioniste a zacali vytvaret “narodni” dejiny. Sionisticka idea nutnosti navratu do zeme zaslibene byla judaismu puvodne cizi. “Sionismus zmenil pojem Jeruzalem. Posvatna mista byla drive chapana jako mista, po kterych lze touzit, nikoliv v nich zit. Dve tisicileti se Zide zdaleka Jeruzalemu vyhybali nikoliv proto, ze by se nemohli vratit, ale protoze jim jejich nabozenstvi zakazovalo vratit se pred prichodem mesiase."

Vetsina sionistickych predstavitelu vcetne Davida Ben Guriona byla presvedcena, potomky puvodnich Zidu jsou prave Palestinci. Zide zkratka konvertovali.

Palestina, vazeny pane Kelte/Cechu/Nemce? zkratka patri Zidum i Arabum.
09. 03. 2010 | 11:31

Pepa Řepa napsal(a):

Egyptská lidová
Čaroděj, Bara-děj, smíchu plný sál,
čaroděj, Bara-děj, pojď, proč by ses bál.
Přináší zas lidem štěstí,
přijď si pro něj na náměstí,
každému z něj tajně kousek dá,
čaroděj, Bara-děj
čaroděj, Bara bara děj.
09. 03. 2010 | 12:25

Pepa Řepa napsal(a):

Hallelujah Marah Marah is back.
http://www.youtube.com/watc...
09. 03. 2010 | 15:40

Michal Macek napsal(a):

otokar,mara:

my ze Synu Ozbrojene Ruky Proroka uz o vas vime...
09. 03. 2010 | 16:00

Mara napsal(a):

Pepa Repa
Spis by vasi rozverne nalade sedla Oda na radost, ne?

http://www.youtube.com/watc...
09. 03. 2010 | 16:55

Mara napsal(a):

Michal Macek
Tak doufam, ze si nas preberete :-)
09. 03. 2010 | 16:56

buldatra napsal(a):

Depa óda na radost.
Tohle se sem hodí:

http://www.youtube.com/watc...
09. 03. 2010 | 17:08

Mara napsal(a):

Buldatra

LOL !!! Skvele. Dojal jste mne.

Citim se jak krtecek co se vratil ze sveta a zjistil, ze ma chamomilu doma......jak jsem bez vas vsech mohla tak dlouho byt?
09. 03. 2010 | 17:25

Zed napsal(a):

v Egyptě jsem narazil i u vzdělaných Egypťanů co nám dělali průvodce na docela zarážející názor. s vyčítavým pohledem na tváři nám (zazobaným Evropanům) sdělili že Egypťanů je 82 milionů a průměrný měsíční plat je 250 jejich liber. u nevzdělané většiny národa by se to dalo celkem pochopit, že si nespojí 1+1, ale u absolventa střední/vysoké školy? před 130 lety žilo v Egyptě 5 milionů lidí, dnes 40* víc. možná by těch problémů neměli tolik kdyby se nemnožili jak králíci..ale chápu že je snažší všechno svést na imperialismus a zlý Západ..jenom pro srovnání v českých zemích v té době žilo 8,5 milionu lidí ve srovnání s dn. 10 miliony.
10. 03. 2010 | 19:46

armani classic napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
13. 03. 2010 | 04:39

tag heuer napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
13. 03. 2010 | 04:39

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 03:20

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy