Honzíkova cesta

03. 01. 2008 | 09:51
Přečteno 4048 krát
Obávám se, že jsme zatím neudělali mnoho proto, aby se Honzíkova, ale i jiných tragická cesta neopakovala….

Osud pětiletého Honzíka Rokose je stejně hrůzný, jako normálnímu člověku nepochopitelný: zřejmě zavražděn vlastní matkou, která byla policií zatčena krátce před tím, než jeho tělíčko pohřbila do skládky odpadů. Jeho osud má však mnohem širší souvislosti, skýtá mnohá poučení, která je neradno přehlédnout.

Ministr vnitra Langer nařídil vyšetření činnosti policie v této věci. Jistě, který ministr by odolal takové příležitosti ke zviditelnění svého rázného a důsledného postupu. Ale chtěl bych se vsadit, že výsledkem bude buď zjištění, že všichni dělali jako obvykle vše, co bylo v jejich silách a co je součástí běžného úředního postupu, a proto to také dopadlo jako obvykle. Nebo bude k uklidnění veřejnosti předhozen subalterní úředník, jemuž bude právě tento běžný a obecně užívaný postup vytknut.

Jak jinak. Sporů projednávaných před soudy by podle mého názoru ubylo, kdyby policie v plné zbroji nezasahovala jen před televizním kamerami při řešení tak zásadních „problémů“ našeho práva, jakými jsou koncerty několika desítek opožděných psychopatů, konaných v uzavřených venkovských hospodách, ale i tam, kde je porušováno právo docela obyčejných lidí. Vsadil bych se, že i otec malého Honzíka, zoufale hledající svého synka, slyšel od policie větu, kterou slyší občané často: „jde o občanskoprávní spor, podejte si žalobu“. A to i tam, kde jde o zcela zjevný zásah ne-li do práv, tedy do pokojného stavu, jehož ochrana je vizitkou každého právního státu. Tam, kde by vhodný zásah policie zjednal pořádek a právo při jeho naléhavém ohrožení, k čemuž ovšem soudy zařízeny nejsou. Příkladů je bezpočet… Samozřejmě pro policii by nalezení matky skrývající se svým synkem, a se svým druhem, údajně i vybavené mobilním telefonem, nemohlo být vážný problémem, k jehož řešení by potřebovala více, než desítku hodin. Pokud by ovšem o věc byl náležitý zájem.

Ale kdo mohl tušit, jak to vše nakonec dopadne? Kdo mohl tušit, že se právě tento případ ze stovek, ne-li tisíců jiných, navlas podobných, vymkne z denní reality až k tragickému konci? Stín smrti malého dítěte a tragický osud otce, hledajícího své dítě, jakoby činil nevhodnou, svatokrádežnou a blasfemickou úvahu o běžné, reálné situaci v těchto věcech. Ta je totiž taková, jakoby právo dítěte nemělo žádnou cenu, žádný smysl. Přetížené pracovnice „orgánů péče o dítě“ správních úřadů rozhodují emocionálně pod tlakem nejen rodičů, ale i nejrůznějších profesionálních „klokánků“, kteří si z této „péče“ často – ne vždy! – udělali živnost. A rozhodují tak podle sympatií, které ten nebo onen rodič vzbuzuje. Mimochodem: jde o „zařízení“ obsazená výhradně ženami, zcela bez „mužského prvku“, který je nám v jiných souvislostech (s opačným obsazením) profesionálními zastánkyněmi „rovných příležitostí“ tak často připomínán. Před štrasburským soudem pro lidská práva nás žalují desítky „otců“, kteří žádná práva svých dětí neuznávají, natož pak respektují, a trvají jedině a pouze na svém právu své dítě „vychovávat“. Urážejí a napadají kde koho, včetně policie a státních orgánů, které se mají těmito problémy zabývat. Jak pak za této situace v denním chvatu odlišit zrno poctivě se starajícího a zoufale hledajícího otce od těchto plev?
Avšak nejen to: ministr spravedlnosti předkládá novelu občanského soudního řádu, která má zákonnými prostředky přimět dítě respektovat starozákonní ctnosti, totiž nejen milovat své rodiče, ale také se s nimi pravidelně stýkat. A které nebude, o toho se soudy a soukromé instituce, k tomu účelu zřízené, postarají. Měli jsme vězení pro dlužníky, proč bychom neměli mít něco podobného pro děti, které napadlo, že snad mají také nějaká svá práva.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Vliv střídavé péče rozvedených rodičů dítěti zjevně neprospívá. Proč tedy zákon nepřiznává prioritní právo matky na výchovu dítěte ? Teprve když by matka selhala, měl by přijít ke svému právu otec. A když selže i otec, přichází na řadu stát s výchovnými ústavy, osvojením a adopcí. Jak by to bylo jednoduché pro rozhodování soudů ! To ale asi není v zájmu právnické lobby.
03. 01. 2008 | 10:58

Deny napsal(a):

"Obávám se, že jsme zatím neudělali mnoho proto, aby se Honzíkova, ale i jiných tragická cesta neopakovala…."

Jaké je v současné době Vaše povolání, pane doktore? Nejste náhodou poslanec? Nemáte náhodou i Vy máslo na hlavě? Co tam v té poslanecké sněmovně děláte? Pindáte, pletichaříte, chlastáte, perete se o koryta. Když náhodou vyplodíte nějaký zákon, tak s chybami.
Co takhle začít skutečně něco dělat pro lidi a né jen pro sebe. Místo psaní článků do blogu by jste měl psát zákony. To má být Vaše práce. Za to jste i placen. Na smrti malého Honzíka se nepřímo podílíte i VY.
03. 01. 2008 | 11:05

Dvacetiletý hroch napsal(a):

Je mi líto, když vidím, že se i pan Křeček chce mediálně přiživit na takové tragédii...

Styďte se...
03. 01. 2008 | 12:24

Hozíkova cesta do pekel napsal(a):

Obáváte se správně Křečku, Vy a Vám podobní poslanci dělají pro lidi a potažmo pro stát opravdu velký kulový.

To, co vy lžidoktor Křeček označujete jako nepochopitelný, tak to je naprosto pochopitelné a zákonité. Soudce, který se věnuje u soudu rozvodovým kauzám, dělá přibližně 4 případy denně. Takže denně odsoudí 4 děcka do pekel rozvádějících se rodičů. Místo toho, aby inteligentně, rychle a spravedlivě rozhodoval, jde soudcům a převážně soudkyním o jejich výplaty a co možná nedelší protahování soudních sporů o děcka. Soudkyně jsou mnohdy podjaté a možná i v některých případech zakomplexované. Určitě jsou ale komunistickou ideologií (tlačenou jim do hlavy desítky let) ovlivněné v tom směru, že děcka dávají automaticky do péče žen, i kdyby tyto byly na palici praštěné (slušně řečeno mentálně postižené). Jaký je posléze výsledek této rovnice. Ani rodič, který má peníze a čas, nedokáže už takto postižená děcka vychovat a namířit je správným směrem. Budiž vám k dobru, že se chcete vsadit, že nebude žádný ouřada potrestán ani veden k zodpovědnosti. A trapně se ptáte: cituji Vás: „Ale kdo mohl tušit, jak to vše nakonec dopadne?" Především to měl tušit soudce. Je to on, který rozhoduje o „bytí a nebytí" dítěte.

Musím Vás ovšem pochválit za logickou a zralou úvahu o sociálních pracovnicích a organizacích typu KLOKÁNEK. Tyto ženské, jak po pravdě říkáte, rozhodují o osudech děcek emocionálně a samozřejmě podle sympatií, jaké vzbuzuje jednotlivý rodič. Říkáte velmi správně, tyto ženské a „JEJICH" instituce si z osudů dětí udělaly velmi dobrou žiávnost. Ovšem stejně tak, jako Vy jste si udělal pohádkovou živnost z regulace nájemného. Všem vám podobným darebákům, kteří parazitujete na státě, jde jenom a pouze o PRACHY, PRACHY a pořád PRACHY. Vaše obhajoba babiček, který nemají ani na regulovanej nájem (a přitom to možná byly komunistický soudkyně s půl milionovým ročním příjmem) je naprosto irelevantí.

Jak je vidět z Vašeho článku, štrasburský soud Vám pořádně leží v žaludku. Myslíte si, že kdyby nebylo opodstatněné podávat žaloby do Štrasburku, že by lidi tyto žaloby podávali??? Myslím si, že český národ hrubě podceňujete a pohrdáte jím. Lidi nejsou ovce a kusy kůže, jak je to pro vás komunistický darebáky a pseudoprávníky jednoduše jasné. Lidi žijí svoje životy a velkému bezpráví, které se nedá odstranit v současném post bolševickém státě, se brání u štrasburského soudu. Ať už jsou to otcové, kterým soudy znemožnily styk s dětmi a nebo majitelé činžovních domů, kterým komunisti ukradli majetky a nevrátili je v takovém stavu, v jakém je zcizili (zemědělcům ukradli komunisti koně, krávy, pozemky, stroje, majitelům ukradli továrny, živnosti ... atd. a v neposlední řadě i jejich domy, po revoluci zloději rozkradli akciové fondy, banky a nebyly z 99% chyceni, natož potrestáni a samozřejmě státní kasu rozkrádají někteří státní úředníci dodnes). Jinde než u štrasburského soudu se spravedlnosti bohužel nelze dovolat. Za vším tím je morálně zkorumpované justice a státní úředník jako VY.

Joe
03. 01. 2008 | 12:41

Stanisla Křeček napsal(a):

To Joe: Vy prostě nevynecháte žádnou přípežitost, že....Stále o témže. Spoustě lidí komunisti ukradli celoživotní úspory nebo vázané vklady a nikdo je neodškodnil. Alenejvíce jsou postiženi majitelé činžáků ! Tzn. nevýpravné myšlení, tj. stav, kdy pacient opakuje stále totéž je duševní porucha.
03. 01. 2008 | 14:07

manipulátor peněz pro sebe napsal(a):

Nápodobně Křečku, jen s tím rozdílem, že já jsem poškozený a Vy jste manipulátor peněz do vlastní kapsy.

Joe
03. 01. 2008 | 17:13

vlk napsal(a):

Maně si vzpomínám, jak jistý Langer z oposičních lavic vyzýval při každé drobné policejní lapalii Bublana k rezignaci. A to velmi tvrdě a nevybíravě!
Očekávám, že vůči sobě vyvodí to, co požadoval od Bublana. Počínání policie v tomhle případě je skutečně skandální!
03. 01. 2008 | 22:27

J. Švorčík napsal(a):

Velmi smutný případ. Ještě smutnější, že se na něm bude teď kdekdo přihřívat svou polívčičku.
Tady už před 18 lety mělo být někomu divné, že té ženě zemřely
postupně dvě děti udušením. Otevírat nyní tento případ je už docela zbytečné. Vraždu není možno prokázat a jiné trestné činy jsou promlčeny.
Tak snad alespoň poučení..
03. 01. 2008 | 22:29

VV napsal(a):

Pane Křečku, ten Strasburk vám skutečně nedá spát. Proč vám vadí, že se normální občan domáhá svých práv oproti státnímu zřízení, které ho odmítá vyslechnout? Nebylo by třeba dobře jednoduše počkat na to až se tyto případy vyřeší a pak to komentovat? Tak se to dělá v normálních zemích na které se většinou dovoláváte. Jak si dovolujete odsuzovat lidi kteří podali tyto žaloby a přitom nevědět o těchto lidech vůbec nic po lidské a právní stránce. Váš slovník velmi zavání stranickou demagogií strany, která byla u moci před dvaceti lety. Dle mého mínění jste arogantní a sebestředný člověk´, který si na obranu lidských práv jenom účelově hraje. Až budete skutečně konat to co hlásáte, bude vás možná za čas někdo respektovat.
04. 01. 2008 | 00:54

Filip Takáč napsal(a):

Když každý den vidím ve zprávách nové a nové zprávy k této hrůze, vždy se mě zmocní pocit naprosté bezmoci a je mi do breku. Jak něco takového může matka provést. To je na velmi důsledné léčení, nebo na doživotí bez možnosti návratu do společnosti. Přemýšlet a řešit, jak se tomu mohlo zabránit je jistě na místě. Je to obrovská tragédie.
04. 01. 2008 | 08:36

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik dalších urážlivých příspěvků, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 01. 2008 | 10:17

Dragoun napsal(a):

Vážený pane editore, nemyslím si , že můj názor byl v rozsporu se slušnými mravy. Domnívám se , že pokud někdo píše blbosti je prostě...... No nic už zde příspívat nemíním. Zdravím Vás:-)
04. 01. 2008 | 17:01

Novoroční projev nájemního příživy? napsal(a):

Ten ubohý soudruh Křeček už asi opravdu neví, co by si ještě dalšího vzal do svých regulovaných úst, aby alespoň nějak skrytě napadl majitele domů stěžující si u soudu ve Štrasburku.
Tak tedy teď holt zneužil smrt malého chlapce, který byl zavražděn. Jak to souvisí s cíli jeho regulovaného snažení ? A co ten podivný, ubohý a pomatený levicový člověk z parlamentu zneužije příště ???
Naskýtá se možnost čerstvého případu miminka Vendelína Čtvrka, kterého jeho krkavčí rodiče minulý týden odložili za mrazu do kontejneru s odpadky a kterého následně zachránil bezdomovec. Vůbec bych se tomu nedivil. Tento Křeček je totiž spíše potkan.

(Tímto se hluboce omlouvám zdejšímu panu administrátorovi Liboru Stejskalovi za projevení svého názoru. Důsledně jsem používal výhradně spisovný slovník. Ovšem ani slušně vyjádřený názor se případně nemusí líbit a maže se tak snadno, že...... Příště navrhuji místo mazání nepohodlných příspěvků raději zákaz vstupu pro tohoto Křečka !)
04. 01. 2008 | 18:57

ddt napsal(a):

Křčku, Vy tu jenom lžete a pomlováte. Nejdříve kritizujete rodiče kteří chtějí to co bůh, tedy dítě otci a matce ve střídavé péči. Když zjistíte , že je to tady dost průser a vraždí se tu děti, snažíte se jak vy říkáte oddělit plev atd. Plev jsou úpředevším politici vašeho formátu kteří podporují nesvobodu a tím napomáhají nepořádku v naší opatrovnické mašinérii. O tom, že jsou tu tátové diskriminováni není vůbec pochyb a Vás osobně nemůžu označit slovem dobrý člověk. Jste špatný člověk kterému jde o něco jiného než blaho dětí. Tak pane editore, konejte. Včera tu bylo asi o 50 příspěvků víc, konejte a mažte slova která se Vám do krámu nehodí tak to tu hold chodí. Dragoune nejsi sám kdo má podobné pocity, Křeček tu lhát může , nikdo ho nesmaže a má poslateckou imunitu, ovšem pokud ho potkám opět na Míráku tak mu řeknu co si o něm myslím, je to lhář a manipulátor na objednávku. Křečku,vaše chování mě silně připomíná , chování prominentů režimu před 89 rokem.Vám všem slušným lidem přeji dobrý rok 2008 a tatkovi Jana upřímnou soustrast a lepší chvíle na světě. Držte se!
05. 01. 2008 | 06:21

louis vuitton napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 21:01

luis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 20:11

nike dunks napsal(a):

chování prominentů režimu před 89 rokem.Vám všem slušným lidem přeji dobrý rok 2008 a tatkovi Jana upřímnou soustrast a lepší chvíle na světě. Držte se!
18. 10. 2009 | 13:02

cheap ed hardy napsal(a):

Tak pane editore, konejte. Včera tu bylo asi o 50 příspěvků víc, konejte a mažte slova která se Vám do krámu nehodí tak to tu hold chodí. Dragoune nejsi sám kdo má podobné pocity
18. 10. 2009 | 13:03

cheap nfl jerseys napsal(a):

(Tímto se hluboce omlouvám zdejšímu panu administrátorovi Liboru Stejskalovi za projevení svého názoru. Důsledně jsem používal výhradně spisovný slovník. Ovšem ani slušně vyjádřený názor se případně nemusí líbit a maže se tak snadno, že
18. 10. 2009 | 13:04

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
13. 03. 2010 | 01:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy