Jak se vyrovnáváme s minulostí?

07. 12. 2007 | 17:45
Přečteno 4432 krát
Před 16 lety vznikl otevřený dopis podepsaný některými aktéry předrevolučních protikomunistických vystoupení apelující na vyrovnání se s minulostí jinak než tlustou čárou. Text nazvaný Právo na spravedlnost je nejen z historického hlediska důležitým svědectvím. Co se od té doby stalo si může každý čtenář zodpovědět sám.Petice občanů Právo na spravedlnost

Žádáme, aby ze svých funkcí byli bezodkladně odvoláni generální prokurátor ČSFR JUDr. Ivan Gašparovič, generální prokurátor ČR JUDr. Brunner a hlavní vojenský prokurátor JUDr. Kříženecký.

Žádáme, aby byli postaveni před soud velitelé jednotek zasahujících nezákonným způsobem proti pokojným manifestacím v Praze v letech 1988 až 1989 včetně 17.listopadu, čímž se dopustili obecného ohrožení velkého rozsahu. Žádáme, aby byly postaveny před soud osoby, které je řídily.

Žádáme, aby byli postaveni před soud náčelníci a příslušníci II.správy SNB v Bartolomějské ulici, kde byli zadržení při demonstracích v ulicích Prahy hromadně biti, a další náčelníci a příslušníci z jiných oddělení SNB -např. z pověstného dvorečku na oddělení VB ve Školské ulici.

Žádáme, aby byli postaveni před soud vedoucí státní a straničtí funkcionáři odpovědní za hromadný psychický a fyzický teror, kterému bylo vystaveno obyvatelstvo v době pokojných manifestací prodemokratické veřejnosti v Praze v letech 1988 a 1989 se zřetelem na zvlášť zavrženíhodný způsob tohoto teroru proti osobám nezletilým a malým dětem. Jmenovitě -Ladislav Adamec, Miloš Jakeš, Miroslav Štěpán, pánové Lorenc, Kincl, Vykypěl (dr. Husák bohužel před soud být postaven nemůže, protože mezitím zemřel).

Žádáme, aby byli před soud bezodkladně postaveni příslušníci StB, kteří v letech 1988 a 1989 psychickým a fyzickým terorem zastrašovali pořadatele a účastníky prodemokratických shromáždění v Praze, unášeli je, bili a vyhrožovali jim likvidací, čímž je chtěli odradit od jejich nezadatelného práva na svobodu shromažďování, svobodu slova a projevu. Žádáme, aby jejich trestné činy byly posuzovány jako trestné činy teroru v organizované skupině. Jmenovitě mjr. Zdeněk Šípek, mjr. Antonín Prchal, kpt. Beran, npr. Ota Svoboda a další příslušníci II.odboru StB Praha.

Zároveň žádáme, aby se okamžitě přestalo s ponižováním obětí komunistických zločinů z let padesátých jejich odsuzování ke zbytkovým trestům, aby tyto osoby byly rehabilitovány ze zákona a aby byl uznán III.odboj.

Vzhledem k naprosto laxnímu přístupu vojenských prokurátorů k výše uvedeným i jiným skutečnostem vznášíme tímto podnět Generální prokuratuře ČSFR k zahájení šetření na vojenských prokuraturách z důvodu podezření z trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele podle paragrafu 158.

V Praze dne 10.prosince 1991


Petr Placák, Jana Miklušáková, Stanislav Penc, Kamil
Černý, Lucie Váchová, Vojtěch Pokorný

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

LEVAK napsal(a):

Pane Penc víte co?Už jsem to tady několikrát navrhoval!Oprašte norimberské zákony dr. Globka z roku 1935 a upravte je jen trochu,např. místo žluté hvězdy ať je nošena červená atd. a máte vymalováno!Třeba by jste mohli znovu zprovoznit Terezín a jiná podobná bohulibá zařízení!
07. 12. 2007 | 18:53

Saliven napsal(a):

LEVAK:
Nevím proč se čílíte, naše společnost se skutečně nedokázala vypořádat se (pan Stejskal doufám odpustí) komunistickými sviněmi, kteří skutečně ubližovali lidem. Trváním platnosti lustračního zákona a zveřejněním seznamů StB se jen ukázalo na malé ryby, ale velké o kterých se píše v tom dopisu - přímo samotní členové StB - se nám všem chechtají. Na podobné akce už je ale bohužel asi pozdě - navíc kvůli laxnosti polistopadných politiků se neustále naše politická scéna utápí ve schizmatu - komunistická strana ano či ne.
07. 12. 2007 | 19:14

alena-m napsal(a):

to Saliven
Ale nebojte, oni se zas tak moc nesmeji a urcite na ne jeste muze dojit!
07. 12. 2007 | 20:20

frantisekkostlan napsal(a):

Stando,
náš proslavený "hon na čarodějnice", jak se tehdy k prohlášení vyjadřovali Ofčáci Pražáci :-).
Díky za připomenutí.
František Kostlán
07. 12. 2007 | 20:29

Ivan napsal(a):

07. 12. 2007 | 20:37

LEVAK napsal(a):

Ad Saliven:Proč vznikla v ČR osmnáct let po pádu komunismu antikomunistická hysterie?
Je to nepochopitelné. Může to, prosím, někdo vysvětlit? Už se ptám tady po několikáté!Opět - jako už tak často - vzniká dojem, že je Česká republika jeden velká blázinec pro duševně postižené. Je tomu asi tak, jako kdyby v roce 1935 se najednou všichni zbláznili a 17 let po likvidaci rakousko-uherského impéria se začali obávat, že od zítřka vznikne znovu.
Jsou pochody českých myslí nepochopitelné? Jak může někdo brát vážně představu, že v České republice, pevném členu Evropské unie, by mohl vzniknout - uprostřed Evropy - komunistický totalitní skanzen?
Jde o účelovou hysterii od politických stran,nebo některých zájmových skupin či jednotlivců?Nebo je to vyvoláváno proto aby se odvedla pozornost národa a tento spolkl i věci nepopulární jako jsou poplatky u lékaře,zdražení prakticky všeho či comeback Čunka?
07. 12. 2007 | 22:28

fafnir napsal(a):

leváku
proč se 62 let po pádu nacismu pořádají protinacistická shromáždění a demonstrace.No protože :1 stále žijí lidé kteří tehdy trpěli,2 stále žijí lidé ,kteří tehdy ubližovali,3 protože to někteří zkoušejí znova.
S komunisty a je to stejné,a navíc mučitelé se v současné době mají lépe než mučení.Vy si opravdu myslíte,že Vykmanov,Mariánská,Vojna a další byly méně drsné než Buchenwald,Mauthausen a další.
Ty první znám z otcova vyprávění,z jeho vlastní zkušenosti.To druhé také z osobních zkušeností jiných.
Nacismus je odsuzován,komunismus mnohými,včetně vás adorován.
07. 12. 2007 | 23:38

vlk napsal(a):

Pane Penci to zahledění do minulosti vám vyhovuje?
dost dobře nechápu,proč jste to sem pověsil.
V řadě bodů musíte přece cítit uspokojení z toho, že došlo k jejich naplnění. Gašparko, jak říkají bývalí bratia, už není nejvyšším prokurátorem, podobně Brunner a Kříženecký.
Štěpán, Kyncl, Vykypěl,Lorenc, ti všichni byli před soudem, neklameli mne paměť.
Sem tam i nějaký StBák.
A že nebyly splněny všechny vaše požadavky? To se stává. To s eprostě stává.
Já myslím, že tohle je úplná marginálie ve srovnání s tím, že Listopad byl naplněn nadějí na slušný, demokratický, prosperující stát, opírající se o nezávislou, funkční a kvalifikovaně rozhodující justici, zákonodárnou moc, která bude přijímat užitečné a kompetentní zákony ve prospěch celku a moc výkonou,která bud epracovat pro dobro státu. Byl ybch neskonale potěšen, kdyby z těchto očekávání bylo naplněno alespoň tolik, kolik bylo naplněno z vašeho spisku!
Takto mi připadá jako kdyby v nemocniny ležel pacient se snětí v obou nohou a vy mu začal vykládat, jak jste na tom zle, když máte už leta zanícený starý puchýř!
08. 12. 2007 | 00:18

MASH napsal(a):

S nekterymi frazemi z tohoto blogu se da i celkem souhlasit. Vadi mi ale, ze je pise narkoman a alkoholik - a sice Standa Penc. Tohoto, dle meho nazoru psychicky labilniho a nenormalniho cloveka skutecne absolutne nemusim (ba co vic, z individui jeho typu mi je vice, nez zle).
Je velmi smutne, ze se do ceske politiky hrnou taci lide :-/ Nastesti to vypada, ze strana pana Pence jiz priste v Parlamentu nebude a to je opravdu moc dobre!
P.S. Nic proti Zelenym (ale skutecnym Zelenym).
08. 12. 2007 | 04:09

Ládik napsal(a):

Pořád to stejné - v listopadu se svině převalila z levoboku na pravobok - milion komoušů nikam nezmizelo. Byla a je chyba, že nikdo neměl odvahu k násilí typu PDK - Pověsit Deset Komunistů - a to denně, po dobu 20 let. A byl by klid.
08. 12. 2007 | 08:35

jony napsal(a):

Ladiku to neni trest ale vykoupeni z trestu!!Vlkovi to co jste tu naplacal uz velmi dlouho zname i z jinych news kakhle pisete stale a obhajujete vsechny lumpy a jejich lumparny a to po kazde kdyz na vas narazim !!!apropo !!v ktere ksc jste vy? Zivcakove Stepanove Filipove nebo v ktere jine!!muzete me Pane Vlku odpovedet???
08. 12. 2007 | 13:29

Jana J napsal(a):

Já myslím, že se s relikty minulého režimu vypořádáváme docela zdatně - například s mateřskými příspěvky. Od ledna už na ně nebudou mít právo nezaměstnané matky a studentky, například, protože si samy neplatí sociální pojištění - platí je stát a ten se rozhodl, že už mají dost. Nevím, jestli to je přesně to vypořádání s minulostí, které má na mysli pan Penc, ale v každém případě je to politika i jeho strany, takže by mohl být spokojený alespoň částečně. Ještě že důchodkyně nemohou žádat mateřské přídavky, ta by pan Nečas postihl taky, za souhlasu šéfa pana Pence.To je tedy zase akvizice, pan Penc. Toho jsme tu přesně potřebovali.Ješzě tu chybí Čunek.
08. 12. 2007 | 13:35

pepíno napsal(a):

Pane Penc, měl by jste se zamyslet zda by nebylo lepší
přemýšlet o tom, jak se vyrovnat s budoucností, protože jak se zdá,to co nás čeká nebude nic pěkného. Denně se dočítáme, co bude zase dražší, že se Čunek vrátí do vlády protože je nevinný, politici se nám arogantně vysmívají atd. atd.
08. 12. 2007 | 13:56

Václav Š. David napsal(a):

Drahý pane Penci,

například synovec Aloise Lorence (vypadá jako Pepa Vojtek ve vozíčkářském) si vesele jezdí na invalidním vozíku po Mladé Boleslavi, a jeho syn se připravuje na vstup do kněžského semináře. Tam se bude připravovat na dobu, až přestane být IN marihuana, a začnou být IN konzervativní hodnoty, aby toho využil ke svému prospěchu. Nebo naopak, až bude někdo chtít obnovit Pacem in Terris, byl by vhodným kandidátem na jejího prezidenta. Ostatně v Mladé Boleslavi svého času arciděkanoval i prezident Pacem in Terris při NF, Josef Hendrich.

Potom se není čemu divit, že katolíci, kteří toto vědí, se utíkají k "léfébvrismu" (jak tomu říká kard. Vlk), a pravdu hledají v Toruńi, PL (Radio Maryja) a Pidhirci, UA (nové útočiště znovu, pokolikáté už?!, vyhnaných Sázavských mnichů).

(více na tedeum.cz a konzervativni.blog.cz)
08. 12. 2007 | 13:59

vlk napsal(a):

jony

nikdyjsmev žádné partaji, tím méně komunistické organozován nebyl a pokud mne nejvyšší při rozumu zachovati ráčí - nikdy nebudu. A to ze dvou důvodů. Nevidím důvod proč bych se dobrovolně spouštěl se špatnou společností, protože na žádnou slušnou partaj jsem za svého, relativně už dlouhého života nenarazil.
Důvod druhý - nejsem stádní typ. A partaje přitahují a vyžadují zejména stádní typy.
Pokud na mne narážíte, nomohu za to. A není to můj problém. Pokud se nelíbí, co píši,nikdo není povinen mne číst.
A jen na okraj ještě kinvektivě o mojí osobě a KSČ.Ve třech letech vého života jsme se během 24 hodin museli vystěhovat z domova do šíleného pohraničí. Rodina přišla o pár nemovitostí, včetně statkua dvou krámů. A ikdo z celé široké rodiny nikdy v KSČnebyl. Ale koukám, že u vás to nejspíš bylo dost jinak. Bolševické manýry tedy máte I.A.! Jen co je pravda. Jak z ruské knížky.
08. 12. 2007 | 14:01

Mrzký kazatel napsal(a):

Zde nikdy nikomu vlivnému nešlo o nějaké vypořádání se z minulosti. Každý, byť jen trochu cítící možnost přijít bezpracně k dukátům, se snažil a dodnes snaží urvat pro sebe co největší kůpku. Kdyby byly výkaly ze zlata, neváhali by je napěchovat do kapes. Mluvím denně se spoustou lidí a tí už ( tí, co již na zlepšení své sociální pozice nemají žádnou šanci) jsou unavení z všemožných pseudoválek za cosi abstraktního jako nějaké "vypořádávaní" se s něčím. Mají jedinou starost, a to, jak fyzický přeží to materialistické běsnění mocných, polomocných, trochumocných, a bůhví ještě jakých mocných v té ďábelské hierarchii zločinné společnosti.
08. 12. 2007 | 14:56

veverka napsal(a):

Pane Penci,raději se starejte o naplňování programu své strany.Co vám třeba takhle říkají pojmy jako "přímá demokracie",nebo "závody ve zbrojení"?
08. 12. 2007 | 22:08

LEVAK napsal(a):

Ad fafnir:Co myslíte že je -
Topení na prkně-vyslýchaný leží s hlavou zakratou celofánem připoután nohama nahoru k desce a do úst je mu litá voda-vzniká strach z utopení;
Chladná cela-vyslýchaný je nucen stát nahý v nevytápěné cele a je poléván studenou vodou-týrání chladem;
Stání-vyslýchaný musí stát na spoutaných nohou 40 i více hodin-fyzické i psachické vyčerpání;
Plácání do břicha-vyslýchaný je bit otevřenou dlaní do oblasti žaludku-velmi citlivé,ale nezraňuje a nenechává stopy!
Důvěrná směrnice :
1.J.V.Stalina
2.A.Hitlera,
3.G.Bushe???
08. 12. 2007 | 23:26

Josef K. napsal(a):

Milý pane Penci, toto je , bohužel, marný boj, protože nepřítel je "...tak nějak..." i ve Vašich řadách. Jistě je daleko absurdnější, že bývalý čelný sovětský disident je dnes guru ruského nacionalismu, guru českého disentu je dnes jakousi normalizační popstar a přímí potomci normalizátorů jsou dnes demokraty a kapitalisty a dokonce stavějí pomníky protikomunistickému odboji. Podivný spletenec postmodernistické doby. V mentálně vyprahlé zemi jej rozmotat nejde.
09. 12. 2007 | 22:24

lwagn napsal(a):

Ale vždyť jsem již psala,že 1989 bylo vítězství předvoje.děl. třídy po ekonom. stránce a napříč.stranami šup k moci.Neexistuje skutečná opozice a přímější demokracií v programu,ke které by se šlo přidat,že se snaží Koalice pro ČR.A že Švejk by řekl, že jen v v ČR může být poražený vítězem.To je podle mne ta "blbá nálada"!
13. 03. 2008 | 01:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy