Fizlové a kolaboranti jsou vítězové sametové revoluce

13. 01. 2009 | 19:23
Přečteno 4452 krát
Letos je to 20 let, co formálně padl komunistický režim. Je to dvacet let nadějí na vytvoření kvalitního právního prostředí s kontrolními mechanizmy, které by zabránily nástupu nové totality. Na místo toho jsme po dvaceti letech ve stádiu, kdy populizmus většiny vrcholných politiků a nefunkčnost nezávislé kontroly represivních složek státu ovlivňuje další vývoj společnosti, v které si většina obyvatel myslí, že stav politiky a demokratických mechanizmů není nikterak dobrý. Na následujících řádcích uvádím text petice, kterou před 18 lety podpořilo několik tisích spoluobčanů. Výsledek - nic se nestalo. Situace je dnes o poznání horší. A to proto, že se od doby před 18 lety nic u represivních složek ve věci nezávislé kontroly nezměnilo. K tomu, když se přidá rozpuštění finanční policie, faktické znefunkčnění jednotky bojující s organizovaným zločinem a fakt, že hlavní špičky policie jsou ve většině předlistopadový policisté, není dobrá vizitka dnešního vedení MV v čele s dříve kritickým Langrem. Čím to asi bude a komu celá věc slouží je otázkou na hlubší zamyšlení. V roce oslav pádu komunismu je k tomu nejvhodnější doba.


Praha 11. prosince 1991 -Petice občanů Právo na spravedlnost:

Žádáme, aby ze svých funkcí byli bezodkladně odvoláni generální prokurátor ČSFR JUDr. Ivan Gašparovič, generální prokurátor ČR JUDr. Brunner a hlavní vojenský prokurátor JUDr. Kříženecký.
Žádáme, aby byli postaveni před soud velitelé jednotek zasahujících nezákonným způsobem proti pokojným manifestacím v Praze v letech 1988 až 1989 včetně 17.listopadu, čímž se dopustili obecného ohrožení velkého rozsahu. Žádáme, aby byly postaveny před soud osoby, které je řídily.

Žádáme, aby byli postaveni před soud náčelníci a příslušníci II.správy SNB v Bartolomějské ulici, kde byli zadržení při demonstracích v ulicích Prahy hromadně biti, a další náčelníci a příslušníci z jiných oddělení SNB -např. z pověstného dvorečku na oddělení VB ve Školské ulici.
Žádáme, aby byli postaveni před soud vedoucí státní a straničtí funkcionáři odpovědní za hromadný psychický a fyzický teror, kterému bylo vystaveno obyvatelstvo v době pokojných manifestací prodemokratické veřejnosti v Praze v letech 1988 a 1989 se zřetelem na zvlášť zavrženíhodný způsob tohoto teroru proti osobám nezletilým a malým dětem. Jmenovitě -Ladislav Adamec, Miloš Jakeš, Miroslav Štěpán, pánové Lorenc, Kincl, Vykypěl (dr. Husák bohužel před soud být postaven nemůže, protože mezitím zemřel).

Žádáme, aby byli před soud bezodkladně postaveni příslušníci StB, kteří v letech 1988 a 1989 psychickým a fyzickým terorem zastrašovali pořadatele a účastníky prodemokratických shromáždění v Praze, unášeli je, bili a vyhrožovali jim likvidací, čímž je chtěli odradit od jejich nezadatelného práva na svobodu shromažďování, svobodu slova a projevu. Žádáme, aby jejich trestné činy byly posuzovány jako trestné činy teroru v organizované skupině. Jmenovitě mjr. Zdeněk Šípek, mjr. Antonín Prchal, kpt. Beran, npr. Ota Svoboda a další příslušníci II.odboru StB Praha.

Zároveň žádáme, aby se okamžitě přestalo s ponižováním obětí komunistických zločinů z let padesátých jejich odsuzování ke zbytkovým trestům, aby tyto osoby byly rehabilitovány ze zákona a aby byl uznán III.odboj.

Vzhledem k naprosto laxnímu přístupu vojenských prokurátorů k výše uvedeným i jiným skutečnostem vznášíme tímto podnět Generální prokuratuře ČSFR k zahájení šetření na vojenských prokuraturách z důvodu podezření z trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele podle paragrafu 158.

V Praze dne 10.prosince 1991

Petr Placák, Jana Miklušáková, Stanislav Penc, Kamil Černý, Lucie Váchová, Vojtěch Pokorný

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Vico napsal(a):

Lucie Váchová to je ta Misska? Tak to na svůj věk vypadá moc dobře. Druhá varianta je, že tu petici podepisovala jako desetiletá.
13. 01. 2009 | 20:14

stanislavpenc napsal(a):

a nebo stejné jméno
13. 01. 2009 | 20:14

VK-Can. napsal(a):

Vazeny pane Penc.

Pisete malo, ale stoji to za to!
Co pismeno, to trefa !

Bohuzel mam obavy, ze zustane jen u te kopie te petice, ktera mozna bude uschovana nekde ve spodnim šupleti archiváře v Horni Dolni.

Oni totiz ti, na ktere ukazujete, jsou dnes ve sve vetsine vazeni kapitaliste a prispevatele do politickych kasicek!
Preci nikdo nemuze cekat, aby se politik (ne vsichni) zbavil slepice, ktera snasi zlata vejce!

Mate odvahu, ale preci jen bych rekl, aby jste to stado koz a oslu hlidal s vetsi ostrazitosti!
A nechodil sam ve vecernich hodinach v setmelych ulicich!
Nebo, pokud by jste skutecne byl clovek pádného slova, tak se dal na politiku.
V kazdem pripade Vam drzim palce.
13. 01. 2009 | 20:17

stanislavpenc napsal(a):

Znate heslo" kdo se bojí nesmí do lesa" ? Za 5 let tady máme generační výměnu.
13. 01. 2009 | 20:20

mauer napsal(a):

Je vidět, že pan Penc je osoba, která to má v hlavě srovnané a není mu lhostejný osud této země. Máme k němu jen jednu výtku: nesoudit, rovnou komunisty a fízly věšet na kandelábry, což považujeme za jediný správný prostředek, jak s tou komunistickou pakáží diskutovat. Ruskou verbež zbavit trvalého pobytu a maximálně jim umožnit turistická víza. Pracovní ani jednomu. Zabrání se tím pronikání jejich okupantské a zločinecké mafie do ČR a rapidně sníží organizovaný zločin.
13. 01. 2009 | 20:35

Michal_2 napsal(a):

Pane Penc,
mě se ten Váš titulek zdá dost falešný. Chápu Vaše rozhořčení nad tím, že stav demokracie u nás pořád není dobrý, ale je snad Václav Havel jako vítěz revoluce fízl a kolaborant (a všichni ostatní disidenti)? Asi ne.
Lidé mají často pořád strach veřejně protestovat, většinou proto, že jejich zaměstnavatelé neradi vidí, když někdo veřejně prosazuje svá práva. Hodně lidí by třeba kvůli účasti na demonstraci mohlo být vyhozeno z práce, tak se na to raději vykašlou a drží ústa a krok jako za komunismu.
Stejně tak nemůžete policii hned tak celou vyměnit. Po politicích toho moc chtít nemůžete. Každý na každého něco ví (většinou mají něco nakradeno) a podle toho se také chovají. Chybí politická vůle.

Jenom s jednou věcí v té vaší petici moc nesouhlasím. Ten III. odboj byl sporný a v některých případech šlo spíše o trestné činy než o odbojovou činnost. Když jsem v televizi viděl, jak o třetím odboji hovoří jeho účastníci, měl jsem z toho divný pocit, že tady už převažuje slepá protikomunistická ideologie nad fakty, a to by se stávat nemělo, aby ideologie vítězila nad zdravým rozumem. Jinak zločiny komunismu samozřejmě musí každý slušný člověk odsoudit.
Politici a podnikatelé by se ale měli chovat tak, aby to nezvyšovalo preference komunistům nebo jiným extremistickým stranám, zatím totiž dělají všechno proto, aby to tak bylo.
13. 01. 2009 | 20:36

veverka napsal(a):

Zajímavá petice,kterou podepsalo podle pana Pence "několik tisíc spoluobčanů". Pan Penc si stěžuje,že ta petice nebyla vyslyšena. Já vím o petici,kterou podepsalo přes 200 000( slovy dvě stě tisíc)spoluobčanů,archy s podpisy už obdržel petiční výbor poslanecké sněmovny a taky se nic neděje. Jestli pak pane Penci víte,o jakou petici se jedná? Pokud si stěžujete na to,že petice kterou podepsalo "několik tisíc spoluobčanů" zůstala nevyslyšena,co má říkat těch dvě stě tisíc lidí? Pomůžete jim nějak,když Vás tolik rmoutí nevyslyšené petice?
13. 01. 2009 | 20:37

Vilém napsal(a):

Nejsem si jist, že stíhání celých kategorií osob na základě petic a dokonce vyšetřovatelů za to, že nevyšetřují, by znamenalo zlepšení stavu lidských práv a společnosti, spíš by to přineslo triumf jiných fízlů a jiných udavačů. Podle mne je dobře, že tyto tendence se neprosadily, i když laxnost při stíhání zločinů byla až přílišná. Přesto, že se podle pana Pence nesplnilo nic, rozhodně nejsou vítězi sametové revoluce fízlové a kolaboranti, jen se nestali oběťmi revoluce, která by tím pádem také přestala být sametová.
13. 01. 2009 | 20:48

Al Jouda napsal(a):

Vilém a veverka - to by byla úderka !
13. 01. 2009 | 21:16

Lex napsal(a):

Pane Penci,
myslím, že soudný člověk, který navíc je alespoň rámcově informovaný, nemůže neříci, že požadavky uvedené v tehdejší petici byly oprávněné.
Je možné pochopit, že v dobách normalizace sedmdesátých let, kdy se ze strany politických a mocenských orgánů dělo totéž, bylo ztěží možné od nich očekávat, že by respektovali obecně uznávané normy lidských práv, svobody a humanity, když zde bylo blokové uspořádání, sovětská vojska za humny a Leonid Iljič v Rusku a v okolních státech poturčenci horší Turka. Navíc se politické vedení ani netajilo, že společenský systém se stále ještě nachází v etapě „diktatury proletariátu“, byť již nešlo o knutu padesátých let.
Naproti tomu závěrečné roky osmdesátých let se odehrávaly již ve zcela jiné situaci. Perestrojka a glasnosť, které zaznívaly z Gorbačovových úst, zjevně nasvědčovaly, že má nastat doba „tání ledů“. A dělo se tak, jen dva ostrovy tvrdé totality přetrvávaly: kupodivu Rumunsko, které se v roce 1968 odmítlo připojit k okupačním státům a následně bylo známo svou zčásti nezávislou mezinárodní politikou, a Československo. Husákovsko-Jakešovské vedení a špičky StB, které tahaly za neviditelné nitky. Ztěží dnes říci, které centrum moci bylo významnější. Reaganova konfrontační politika nemohla být omluvou.
Požadavek na potrestání osob odpovědných za porušování vlastních zákonů při manifestacích, a nejen při nich, byl zcela oprávněný. Vzpomenu přitom též na akci Charty 77 z června 1989! nazvanou „Několik vět“ a kriminalizaci byť i jen jejích kolportérů. Chcípající kobyla se ještě snažila zraňovat kopyty, jiné přirovnání není.
Myslím, že se nikdy nedovíme, proč ze všech v petici jmenovaných, byli odsouzení a odpykali si tresty jen Miroslav Štěpán, František Kincl a ještě jeden důstojník StB, jehož jméno si již nepamatuji. Na druhé straně, přiznejte si po letech, že požadavek petice byl poněkud maximalistický, ve skutečnosti nerealizovatelný. Nedokážu si představit, který státní orgán by byl schopen vyšetřit zákonným způsobem, stejným způsobem prokázat a v souladu se zákony (neříkám, že v souladu s obecným principem spravedlnosti) tyto osoby odsoudit. Při respektu hesla „Nejsme jako oni“.
Žel, spravedlnosti nebylo učiněno zadost. Víme však, kde by se ta lavina zastavila?
A byl vůbec všeobecný zájem na této „vendetě“? Vy jste to nezažil, ale zcela jistě víte, a dnes je to obzvlášť aktuální, kdo za měsíc vzpomněl oběti Jana Palacha? Kterým směrem se pohnula tehdejší veřejnost? Byla znormalizována násilím, nebo dobrovolně? Myslíte, že by tomu v roce 1991 bylo jinak?
Lex
13. 01. 2009 | 21:18

iffa napsal(a):

A za ten čurbes poděkujme nepřátelům tohoto národa,V. Klausovi a V. Havlovi dokonce si myslím že to byl jejich cílený záměr,pro získání svých zájmů.
13. 01. 2009 | 21:33

slav napsal(a):

Hovoříte o fízlech kolaborantech, postrádám slovo komunista, což považuji za dobré. Znal jsem myslím že už asi všichni zemřeli lidi, kteří byli horliví komunisté byli pracovití vypracovali se maximálně na nějaké parťáky, myslím že funkce měli max. nějaký důvěrník. Svou příchylnost ke straně zdůvodňovali prožitou bídou a ponižováním. Já ač nikdy nebyl u nich ani jsem o to neusiloval bych tyto lidi nějak ponižovat a pronásledovat neuměl, což nám s oblibou dnes předvádějí všelijací horliví pravičáci, kteří měli lepší koryta a neváhali za soudruhy výhružně zvednout ruku. U Vás bych ten zápal proti bývalým nepravostem chápal a kdyby bylo potřeba tak bych ho i podpořil. Ale antikomunistické zanícení pánů Topolánka, Langra a dalších mi připadá úsměvné.
13. 01. 2009 | 21:33

Neopřemyslovec napsal(a):

Pane Penc,
petice - Eto vaše delo. Dnes máme jiné starosti. Prosím neotravujte. Buď jste schopni si to sami s komunisty vyřídit nebo nejste. Máte svůj svět na samotě. Prosím neštěkejte! Buďte rozumný.
13. 01. 2009 | 21:34

Ikena napsal(a):

Pane Penci,
jen pro zajimavost, vite ze v OF pusobili STB majici na svedomi zlociny z 5o.let. a v obcanskych komisich byli STBaci vyhozeni z KSC. Myslite si, ze tito vyhozeni "osmasedesatnici", co se vratili, meli zajem neco odhalovat a nekoho obvinit. Odpovezte si sam.
Preci dobre vite, ze V.H. byl zvolem komunistickym FS a ze si ponechal Calfu a Vacka.
Abych se nevracel jen k minulosti, dnes si cvrlikaji vrabci o tom, ze pan Langer resi prodej lukrativnich nemovitosti, ktere jsou majetkem min. vnitra. To vite ty vily v Praze 6, jsou stale lukrativni zbozi.

Jinak pane Penc, vy jste bud zamerne nebo nevedomky dnes pouzil starou bolsevickou poucku o zostrovani tridnoho boje. Kdyz je spolecnost v krizi, musi se najit tridni nepritel, ktery za to muze. Takze vy tak trochu volate po krvi a pomste, tedy abychom zapomneli na realitu. Ano u jedincu typu Maurera, mohou mit dnes Vase opetovne vyzvy uspech, ale je to cesta do pekel. Vede to k potlaceni demokratickych prav a k diktature, jen jine barvy.
13. 01. 2009 | 21:42

vanoce3000 napsal(a):

Pane Penc, zajímalo by mě co se stalo s návrhem zákona o celostátním referendu, iniciovaným Zelenými. S pomocí levice by zákon sněmovnou prošel. Je mi jasné, že referendum se Bursíkovi v souvislosti s radarem tak nějak nehodí :-) Vy jste jeho poradcem... Poraďte mu že toto je opravdu moc a lidé až tak blbí nejsou, alespoň ne voliči Zelených...
13. 01. 2009 | 21:50

Vanek napsal(a):

Dvacate vyroci se blizi, jeste je sance vycistit spolecnost od bolsevickeho sajrajtu.
13. 01. 2009 | 23:24

Michal_2 napsal(a):

Pane Vanek,
lepší by bylo vyčistit společnost od všech sajrajtů, jenže to moc nejde. Když Vy chcete vyčistit jen ten bolševický, vypadá to, že ty ostatní vám nevadí.
13. 01. 2009 | 23:29

Charlie napsal(a):

pane Penci

a co řákáte na to, že jste dělal asistenta jednomu takovému politickému hoštaplerovi, který neváhal se svou partičkou vstoupit do vlády, která v podstatě vznikla za pomoci machinací mafiánů kubiceho a dalíka (a dalších).

Tak jsme zásadoví nebo ne? Nemá cenu se zabývat 20let starou minulostí a přitom přehlížet ještě hnusnější "řízené aféry" a praktiky z doby zcela nedávné. Hnusnější proto, že se ty věci staly pod záštitou (a asi i účasti) "demokratických" politiků.
Nikoli za účasti husákovských a jakešovských bolševiků.

Můžete mi odpovědět, že dobrý účel (zabránit vzniku vlády s tichou podporou komoušů) byl splněn. Za pomoci špinavých prostředků.
14. 01. 2009 | 01:00

Michal_2 napsal(a):

Pane Charlie,
to máte tak: Při stoprocentní zásadovosti a dodržování absolutní morální čistoty by v žádné době nikde na světě nikdo nemohl dělat politiku a ani s ní mít něco společného. Ono totiž vždy platí, že politika=machinace (v lepším případě), v horším případě mafiánství, u nás často platí ta druhá varianta. Takže pokud chce někdo dělat poctivou politiku, kontaktu s mafiány se nemůže vyhnout.
14. 01. 2009 | 04:00

třebaKarel napsal(a):

Mně mluví z duše Michal 2 .To že pane Penci nechápeme věci stejně je vidět na titulku . Vítězové jsme přece MY !
Ta dětinská představa že s padouchy zatočíme je spíš výsledek toho , že jsme četli moc dlouho pohádky než tajemných nitek bývalých mocných .
Oni přeci museli změnit kvůli nám svoje zaběhaný trafiky a hrátky . Ať je tu co chce , takhle si plivat na samet - co Vám potom zbyde ? Že bychom všichni utekli mudrovat do hor ? A mohl byste pojmenovat stav který byste považoval za reálný ?
tK / bez másla na hlavě /
14. 01. 2009 | 07:45

Ládik napsal(a):

Čo bolo, bolo. Terazky platí nadpis.
14. 01. 2009 | 08:30

veverka napsal(a):

Já myslím že o bezpáteřnosti a pokrytectví pana Pence,Bursíka a dalších "zelených" es se nejlépe přesvědčíme,pokud zalistujeme v politickém programu Strany zelených.

"Oddíl 13. Justice a bezpečnost

(...) Nepodpoříme zřízení základen jakékoli zahraniční armády na území České republiky."

http://www.zeleni.cz/555/cl...

Není potom divu,že pánové Bursík a Penc stáhli zelené na 2,7%.
http://www.novinky.cz/clane...

Kdo by taky podruhé volil stranu korunovaných lhářů.
14. 01. 2009 | 08:44

vlk napsal(a):

Jsem hodně vysazený na moralisty Pencova typu!
Kázat morálku druhým umí úplně každý. Zajímalo by mne , co vlastěn udělal od převratu dobrého. To jednak.

A pak ještě další - jestli dnes nějaký komunistický poskok dostane flastr, je už každému více éně jedno. Jd eo nomnální spravedlnost. Daleko v íc e ovšem bolí naprosto exemplární nespravedlnost současná, a pani editoři promino - kurvení demokracie v přímém přenosu. Nemám ve zvyku používat tohle výrazivo, ale největší ránu demokracii podle mne nezasadilo nezavření Jakeše a odobných, a le tolerování lumpáren. A naprostým krachem demokracie je podle mne čunkiáda - resp. zametení případu salichovským koštětem. Z tohohle s e hned tak nevzpamatujem a velmi to limituje vůbec šanci demokracie na přežití u nás.
A Penc o tom ani slovo! Bodejť by také. On nás tady mistruje, za věci o generaci zpět, a le to u čeho sám byl a proti čemu ani nepípl a co dokonce svou podporo Bursíkovi pomáhal aktivně prosazovat, je podle něj úplně ready.
Není nad moralistu. Zelení to mohli razantním způsobem vyřešit a zatrhnout na samém začátku. To by ovšem nesměli mít fízlovskou a kolaborantskou mentalitu úspěšnosti, měřenou počtem vládních židlí, přilepených ke svému zadku! Výsledkem je, že jim dneska nevěří a ni pozdrav a absolutní ztráta důvěry veřejnost ve slovo politika / to není nic nového/, a le i ve slovo šlechtice.

Pane Penci, jistě tohle drobné pochybění rád nějak vykompenzujete.Třeba tím, že zase dáte davu k disposici nějaké telefonní číslo nebo nějakám ekoteroristickým potížistizmem.

Co takhel kdybyste samorealizoval jinou polistopadovou peici. Která mělq daleko větší ohlas -totiž Děkujeme, odejděte. A Bursíka vzal s sebou?
14. 01. 2009 | 09:24

třebaKarel napsal(a):

Ahoj vlku ,
salichovský koště je moc dobrý . Jen jsem zvědavej jestli to nazveš květinama .
Ahoj tK
14. 01. 2009 | 10:20

Slav napsal(a):

Vlk to má určitě promyšlené, k počátkům se sice nevrátíme ale myslím že mělo být více odsouzeno to fizlování a napadání lidí za vyjádření názoru. Gorbačov už byl dost dlouho na světě aby se jim mohlo hodit nějaké vymlouvání na vynucené postupy. Také si myslím že ten zkurvený režim se částečně transfomoval do nějaké pravicové platformy. Jestli tady někdo vyzývá napravit chyby, tak nehovořme, že nejsou a nebo že jsou jen u Paroubka a komunistů.
14. 01. 2009 | 10:31

vlk napsal(a):

třebaKarel
i to íš , že jo. Díky za květiny!

Slav
nic promyšlené emám. Ale neustále, třeba i za sto let exhobovat na komouších a všem, co je provázelo, má teď sotva význam, když si přiděláváme. my , svévolně a dobrovolně, maléry, které musí absolutně ničit povest a fungování demorkacie! My , místo abychom ji zlepšovali a posilovali, tak činíme pravý opak.
Dokonale ji diskreditujeme!
14. 01. 2009 | 10:58

StandaT napsal(a):

To je zajímavé, komu všemu se ten Salichov připočítává k tíži. Místo nepřátel lidu budou nepřátelé demokracie? Zajímavý postoj, smutný vývoj. A signifikantní.

Pane Penci, stojím na Vaší straně.
14. 01. 2009 | 10:58

vlčice napsal(a):

Nevím, proč se vlk či ostatní pouští do nesmyslné diskuse o tom, že "prý,možná, jestli,..." komunisti byli všichni tak špatní. O komunistech lze říci jen jedno, buď je komunista chybou úsudku nebo charakteru. V ČR je to až na malé výjimky charakter. Takže konec diskuzí: měli všichni viset.
14. 01. 2009 | 11:56

třebaKarel napsal(a):

Ty brďo ,
vlčice , Vy budete asi ta slibovaná obměna generací , ne ?
tK
14. 01. 2009 | 12:09

Charlie napsal(a):

pane Michale 2

ani já se nepovažuji za svatého, ale vše má své etické hranice.
Pokud je pod různými bohulibými zámiňkami budeme posouvat stále dál - může se nám stát, že budme ještě horší než "ti před námi".
Podle vaší premisy by se pak mohl úspěšně obhajovat i Gebels, Hitler, Stalin.
Právě úroveň "té" hranice ještě přípustné amorálnosti je podle mne měřítkem kvality a vyspělosti demokracie v té které zemi.
14. 01. 2009 | 12:14

prduch napsal(a):

To vlcice:

Nestacili ti, co povesili komunisti???
Stavajici problem je komunisticka nestydatost
rozlezla po vsech partajich a stale mnoho masla na mnoha ceskych hlavach.
14. 01. 2009 | 12:17

vlk napsal(a):

vlčice
Dejte si někde v bufáči aspoň krvavou tlačenku, když už se nemůžete nachlemtat lidské krve.
14. 01. 2009 | 12:47

Hajný napsal(a):

to vlčice:
V dějinách skoro vždy ti největší a nejkrvačnější radikálové skončili v katových rukou.
Takže jste na nejlepší cestě.
14. 01. 2009 | 13:33

Líný černý pes napsal(a):

to vlčice :
Komunisté by viseli v tom případě, že by v revoluci, která by se proti nim zdvihla, zvítězili ještě větší levičáci. Všimněte si - čím víc vlevo, tím víc mrtvol (KP CCCP, NSDAP).
14. 01. 2009 | 13:58

améba napsal(a):

Z historických pramenů se lze dopátrat jediného. Čím více sílí jednoduchý antikomunismus, tím více sílí fašizace společnosti. V poslední době viz výroky Topolánka, Langra a mnohých jiných. Smutné na tom je, že povětšinou největšími řvouny bývají bývalí soudruzi či kandidáti na ně a nebo nomenklaturní kádry. Klasika Mejstřík. A patřit k takové verbeži se musí příčit každému slušnému člověku.
14. 01. 2009 | 20:31

Michal_2 napsal(a):

Pane Charlie,
to co jsem psal včera, přece nebyla obhajoba mafiánů nebo fašistů nebo snad snaha o posunování morálních hranic, jen jsem vyzýval k realistickému pohledu na politiku. Politika je vždycky špína, tím ovšem neříkám, že se s tou špínou nemá bojovat, jen že ten boj dobra a zla bude vždycky více méně nerozhodný, protože zde vždycky budou zájmové skupiny, pro které je politika pouze jejich vlastní byznys.
Nedávno jsem četl, jaké typy lidí mají šanci se uplatnit v politice, a výsledek byl ten, že politici vůbec nejsou reprezentativním vzorkem společnosti, ale že v politice převažují dva typy lidí, za prvé ti, co lezou těm výše postaveným do zadku, aby si zajistili volitelné místo na kandidátce (jinak by ho nedostali) a pak lidé s výraznými sklony k vůdcovství, z toho vyplývá, že pro slušné lidi v politice moc místo není, protože oba uvedené typy lidí v politice jsou většinou nějak morálně pokřivené.

Líný černý pes:
Myslím, že se dodnes vedou spory o tom, jestli NSDAP byla pravicová nebo levicová strana. Nemyslím si ale, že to cynické pravidlo o počtu mrtvol platí jenom pro levici. Řekl bych, že platí pro extrémní politické směry, tedy i pro extrémní pravici, obecně pro jakoukoliv totalitu. Komunisti byli extrémní levice. Sociální demokraté jsou také levice, ale pokud vím, tak tendence vraždit nikdy neměli.
15. 01. 2009 | 01:43

Meňo napsal(a):

Díky, pane Penc, za článek. Skutečně je to na zamyšlení. Jenže je toho dneska, v době pragmatické fetišizace mamonu, někdo vůbec schopen ????
15. 01. 2009 | 08:07

Slav napsal(a):

Zajímavý nazor je komunista chybou úsudku nebo charakteru? Dle mojeho názoru 90% patří k charakteru a 10% úsudku. I to malé procento stojí za hájení. Co myslíte je odesák chybou úsudku nebo charakteru? Dávno jsem viděl film, kde AL Pacino hrál policajta, který se ve zkorumpovaném prostředí nedal zkorumpovat, ten policajt byl vyznamenán coby naprostý invalida. Mezi tento druh lidi bych zařadil toho odesáckého kontrolora, který zemřel v 53 létech, pány Cibulku, Pence další si nevzpomínám. Jsou zřejmě na obtíž všem ale dobře že jsou. Kdo ví jestli by se mezi ně nedal zařadit p. Kubice který udělal chybu že s politickým prohlášením vystoupil den před volbami. Přiznám se že taky neumím poznat touhu provokovat za každou cenu touhu po spravedlnosti.
15. 01. 2009 | 10:37

F. Adamec napsal(a):

Soudy ČR komunističtější než KSČ:
ČT24- Komunističtější než KSČ? Ale kdepak!
vloženo: 15. 1. 2009 08:53, autor: Ferdinand Peroutka, jr.
aktualizováno: 15. 1. 2009 08:55
Havel se nedocka blahoreceni od Vlka v komunistickem Narodnim divadle. Havel a Vlk jezdili ve volze za komunisticleho rezimu, organizovali hratky s StB a KGB, a katolici z Moravy umirali u Aloise Grebenicka v Uherskem Hradisti nebo Jachymove. Grebenickuv syn delal poradce Klausovi v Lanech.
15. 01. 2009 | 11:37

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy