Čeká nás finanční krize verze 2.0?

15. 07. 2011 | 16:09
Přečteno 16627 krát
Přijde finanční kolaps Evropy a USA? A projeví se deflací nebo inflací? Má cenu držet peníze, nebo se jich naopak zbavit?

Aktuální vývoj dluhové krize států na jihu Evropy značně připomíná začátek krize v roce 2008. Tehdy na jaře zkrachovala investiční banka Bear Stearns a kritika se snesla na hlavu managementu, který špatně hospodařil. To, že jde o systémový problém celého finančního sektoru, se naplno odhalilo až o půl roku později, když vyhlásila úpadek banka Lehman Brothers a naplno propukla finanční krize. Nyní je vlásek od bankrotu Řecko a zřejmě i Portugalsko a Irsko. Opět se snažíme pojmenovat jejich chyby, které je dostaly do současné situace. Rozmařilý stát a korupce v Řecku nebo neuvěřitelně velké převzetí dluhů soukromých bank v případě Irska těmto zemím zlomilo vaz. Nicméně i tentokrát se postupem času odhalí skutečnost, že jde o problém systémový, který se postupně dotkne i těch, o kterých ještě před časem nikdo neuvažoval. Zmíněné země jsou pouze nejslabším článkem řetězu a padají jako první, podobně jako Bear Stearns.

Místo kolapsu finančního systému v roce 2008 přišla záchranná opatření ze státních pokladen. Tenkrát se ještě zdály bezedné a neotřesitelné. Čas však pokročil a dnes už je zřejmé, že i stát má své limity. Spojené státy a většina zemí v Evropě mohou být brzy ve velmi podobné situaci, ve které byl celý finanční systém v roce 2008. Dřívější záchranáři se sami začínají topit. Divadlo se posouvá o úroveň výše, do hry vstupují nadnárodní organizace, protože nesplatitelné dluhy je nutné opět posunout dál, do míst, která investoři považují za důvěryhodná. Zatím.

Bohužel, tzv. záchranné operace prostřednictvím narychlo spíchnutých nadnárodních subjektů typu EFSF skutečný problém nijak neřeší. Spíše až příliš připomínají takřka podvodné praktiky finančních institucí, které stály za předchozí krizí. Základní princip je velmi podobný. Vezmeme špatné dluhy, smícháme je s trochou lepších a jako třešničku na dortu přidáme pohledávku za skutečně bonitním dlužníkem. Takto se před první krizí zabalily prašivé hypotéky od lidí bez práce spolu s jinými kvalitními dluhy a produkt vyfasoval nálepku AAA. Brzy se však ukázalo, že jde pouze o kamufláž. Nyní se spojí méně kvalitní dlužníci jako je Španělsko nebo Itálie, přidají se trochu důvěryhodnější v podobě Francie a ozdobí se kredibilním Německem. Takovýto nový subjekt má samozřejmě důvěryhodnost jako Německo a jde zachránit Řecko, Irsko nebo Portugalsko a časem například Španělsko. To pak bude fakticky půjčovat samo sobě. Do tohoto koktejlu se navíc vloží peníze centrálních bank, které v případě potřeby půjčují takovému subjektu peníze vytvořené stisknutím klávesy na počítači. Mění se tímto opatřením reálně něco, co způsobilo enormní zadlužení? Léčí se příčiny nemoci, nebo se jen podávají sedativa?

Základním důvodem obrovských dluhů západního světa je neschopnost obstát v globální konkurenci. Západní svět si zvykl na velké příjmy a tomu přizpůsobil výdaje. Svět se však změnil a část práce jim sebrali Číňané, Indové, Brazilci nebo třeba Češi. Omezit výdaje se však nikomu nechce. Příkladů známe každý kolem nás tisíce, jednoduše řečeno, boty se už nešijí v Itálii, ale v Asii, auta se kromě Turína vyrábějí také v Nošovicích. Přesouváním dluhů jako škatulat se na výše uvedeném nic nemění.

Dvě významné proměnné ve hře jsou také stárnoucí populace a docházející ropa. Odchod silných poválečných ročníků do důchodu a tím úbytek práceschopného a daně platícího obyvatelstva vychází právě na druhou polovinu minulého desetiletí. Podobně i tzv. „peak oil“, tedy vyvrcholení produkce levné konvenční ropy, byl s velkým předstihem prognózován zhruba na rok 2005. Bohužel, údaje o těžbě a koneckonců i cena ropy samotná potvrzují, že tzv. Hubbertova křivka nebyla jen další příklad nenaplněného katastrofického scénáře. I přes všechny snahy je ropa stále nejvýznamnějším zdrojem energie současné civilizace. Tyto faktory jsou bohužel docela mimo naši kontrolu a spíše máme smůlu, že působí proti nám právě nyní. Není ale možné je ignorovat a nepřizpůsobit se jim. Spotřeba ropy však globálně stále roste a prosadit reformu penzijního systému je téměř nemožné kdekoliv na světě.

Nemalou roli na současné tristní situaci má i rostoucí role státu a Evropské unie. Že je stát nejhorším hospodářem, ví i malé dítě a rostoucí přerozdělování anonymních peněz těch druhých neustále zvětšuje prostor pro korupci. Korupce odnepaměti byla, je a vždy bude. Avšak nejen u nás, v Řecku či Itálii nabývá stále větších rozměrů. Nejde o náhodu, ale o důsledek zvětšující se kupy, která se přerozděluje a rostoucí anonymity původu peněz skrze mechanismy EU. Pro příklad není třeba chodit daleko, každý z nás osobně zná nejeden nesmyslný projekt, před kterým se tyčí plechová tabulka s modrou vlajkou a žlutými hvězdami. Bohužel, korupční prostředí v lidech postupně formuje postoj, který pamatujeme z dob komunismu: „Kdo neokrádá stát, okrádá vlastní rodinu“. Kdo by také chtěl cpát peníze do kapes mafiánům, kteří se jim vysmívají z toskánských vil?

A konečně tím nejzákladnějším důvodem, proč se nic neřeší, je lidská povaha. Člověk je tvor, který si rychle zvykne na lepší, ale dobrovolně si opasek utahovat nechce. Paradoxně je určitou komplikací i demokratický systém, kde rozhoduje většina. Pokud budou u voleb většinu tvořit státní zaměstnanci, důchodci a nezaměstnaní, lze čekat hlasy pro úsporná opatření? Navíc při všudypřítomné korupci a absenci důvěryhodných lídrů, kteří by dokázali lidem nastínit vizi, pro kterou by stálo za to pokládat oběti. Spíše je možné čekat stávky, demonstrace a volbu snadných řešení. Ty však nic nezmění a Evropa i USA se stejně nevyhnou dnu finálního zúčtování za těch několik desítek let, co si žily nad poměry.

Pokles konkurenceschopnosti v globální soutěži, drahá ropa, stárnoucí populace, rostoucí korupce jako důsledek zvyšující se role státu a lidská přirozenost jsou příčiny, které Evropu i Spojené státy zahnaly do současné dluhové pasti. Nikdo dosud řešení tohoto problému nepřinesl a je téměř jisté, že žádné bezbolestné řešení ani nemá.

Kam však současná situace povede, v době blízké i vzdálenější? Obrovské dluhy a potenciální bankroty jsou vlivem deflačním a jeho projevy jsme viděli v roce 2008. Ceny akcií, komodit, nemovitostí i dalších aktiv v takovém prostředí padají, vyplatí se držet peníze a nakoupit pak levněji. Je otázka, jak se bude vyvíjet situace, pokud se dostaneme do „krize verze 2.0“, kdy se dostanou do insolvence státy. Přirozený dopad na ceny aktiv by byl obdobný jako v krizi předchozí. Ceny komodit, akcií či nemovitostí bychom viděli o desítky procent níže. Nastane však tento scénář? Z větší perspektivy je nutné si uvědomit, že finální řešení dluhového problému v měnovém systému založeném na ničím nepodložených papírových penězích je inflace, velké nebo dokonce totální znehodnocení peněz či měnová reforma. Otázkou tedy je, zda před finálním scénářem inflačním bude ještě jeden (nebo několik) deflační.

I když věštit budoucnost je značně ošidné, je podle mého názoru pravděpodobnější varianta, že deflační scénář se již konat nebude. Klíčovým faktorem pro vývoj situace bude postoj centrálních bank. Ty určují, kolik bude na světě peněz a tudíž rozhodují o tom, zda ceny všeho zboží i všech aktiv budou růst nebo klesat. I když odhadnutí jejich chování by se dalo přirovnat k věštění protivníkových karet v pokeru, vsadil bych na to, že scénář Lehman Brothers riskovat nebudou. Nyní je hra o stupeň výše, jde o důvěru v celé státy, nikoliv jednotlivé soukromé firmy. Hrozí rozpad eurozóny, bankrot velkých států a to by vyvolalo zásadní proměny nejen ekonomické, ale i společenské. Do takového rizika nikdo nepůjde. Proto bude jedinou variantou tisknout, tisknout a tisknout, ať již se pro tuto činnost vymyslí nálepka QE3, ESM nebo jiná. Cena zlata i přes všeobecnou komoditní korekci včera uzavřela na novém historickém maximu. Nyní je nutné sledovat kurz dolaru. Pokud se začne strmě propadat, tiskařské lisy běží na plné obrátky a velká investiční příležitost může být za rohem.

Článek napsán pro Dialog iHNed.cz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

hoven napsal(a):

já si myslim , že amerika se zachrání brutálníma škrtama, až odejde obama. a evropa se rozpadne a koupí jí čína.
15. 07. 2011 | 16:37

Jedla napsal(a):

No jo, to bylo včera na iHned.cz, a Pirko asi má ...no jde to do "dabljúúú" (w, druhý propad)... je to na hoven.

Hovene, až odejde Obama, brutální škty budou, ale jen někde. Obama zatím škrtá v kosmickém programu, a pomalu chystá úspory v Afgánistánu a Iráku. A tyhle škrty pak rudí (republikáni - tam jsou modří naopak demokraté) škrtnou. Pak sice škrtnou také Obamovu zdravotnickou reformu (což je Julínko-Šnajdrovská reforma na méně prvou, méně trhu, více dostupné zdravotní péče), což je tak na měsíc v Afgánistánu nebo dva v Iráku. Takže, na hoven.

Co se nejdřív nevydělá, to se pak neušetří. Čína jde nahoru, ale má také své limity. Chce to víc. To, čeho se tu čecháčci tak bojí - vizi, leadeship, governance. (Governance NENÍ government - vládnutí ve významu spravování, ne vláda ve významu ovládání.)
15. 07. 2011 | 16:54

hoven napsal(a):

jedla,
amerika má proti evropě jednu ohromnou výhodu. vládne tam jeden president a né odbory a 27 premiérů. takže i když je amerika v hodně velkých problemech, tak oni se z toho dostanou. evropa se ale na žadnym řešení neshodne.
15. 07. 2011 | 16:59

miroslav napsal(a):

Amerika zkrachuje na podzim 2012 propuknou tam občanské války ... čistky jelikož tam každý vlastní zbraň u nás v Evropě to nebude tak radikální, ale lidé nebudou mít co jíst a jelikož vláda nezajistí potraviny pro všechny ( pro chudé lidi) a chudí začnou rabovat tak se jich začne zbavovat ... ne zavírat do věznic ale hubit jako krysy
15. 07. 2011 | 17:01

Jetvart napsal(a):

Pane Pírko myslím, že tam máte několik chyb.
Číňané, indové ani brazilci nikomu práci nesebrali. Velké společnosti v USA a západní evropě v honbě za ziskem sami vyhodili domácí dělníky a předali jejich práci do zámoří, vybudovali tam továrny a zaučili je. Vlády jejich zemí jim při tom nadšeně pomáhaly. Dělo se tak i dřív, po 2 světové válce Japonsko, pak Jižní Korea, Tchaj-wan, Hong Kong. Přehlédli bohužel podstatný rozdíl ve velikosti.
Druhá věc je cena nafty. Ta bude globalizaci omezovat, myslím, že se dožijeme dne kdy bude tak vysoká, že se nevyplatí dovážet zboži ze zámoří.
15. 07. 2011 | 17:16

Občan napsal(a):

Houbelec, Colosseum-ální finančníku.
Lidstvo prostě konečně zjistilo, že tzv. "finanční trhy" jsou jen chimérou a "obchodování s penězi" že je nesmysl, protože postrádá to základní, co činí peníze penězi. Totiž jejich krytí nějakou skutečnou hodnotou.

Takže důsledkem tohoto nárazu na realitu bude léčba napadení ekonomiky tasemnicí, jíž jste vy - "finančníci". Napadení parazity se léčí prostředky sice nepříjemnými, nicméně zdraví a život zachraňujícími. EKonomika se tedy po nějaké době oklepe a rozjede, ale už bez vás. Vrátí se zpátky do reality, bude se zase obchodovat s reálnými hodnotami a peníze se stanou prostředkem směny za zboží a služby.
Vůbec nepochybuji o tom, že uděláte cokoli, aby se to nepovedlo. Ale doufám, že skuteční ekonomové jsou natolik soudní, že se vám konečně postaví a odkáží vás do patřičných mezí.
15. 07. 2011 | 17:22

orinoko napsal(a):

Je to takový derivátový blog. Vedle kvalitních myšlenek i hromada pitomostí s již dávnou dobou expirace, a ideologické chřestění v Chrámu globální krize.
Není rozdíl mezi autorem a hrobařem české kultury KAL007ouzkem, a maňáskem a marionetou zároveň v čele sametové normalizační vlády.
I současná česká vláda je takový derivátový vývar. Akorát je problém najít aspoň jednu cover kvalitu.
Již zanedlouho nebude nikdo potřebovat takovéto anal y tiky.
Všude bude jen hromada hoven /napsal/.
15. 07. 2011 | 17:32

Aleš Řešitel napsal(a):

0proti vám jsem skeptičtější a bez centrálního zásahu a obrany nebo při neřešení nebude vývoj příznivý. Za dveřmi čeká evropská revoluce. Zatím je bohužel vidět, jak novodobá kapitalistická totalita, pod rouškou falešné demokracie a svobody dokázala ovládnout po pádu železné opony celou Evropu. Je zde vidět neuvěřitelné propojení mafiánkého kapitalismu na masmédia, provádějící nekontrolovatelnou manipulaci s lidmi. Vytrácí se objektivní informovanost, lidé jsou manipulováni, stavěni proti sobě, nacionalismus začíná znovu získávat pevnou půdu pod nohama. Začnou následovat pokusy, dnes prvotní příznaky útoků na ekomomiky jednotlivých států s cílem rozbití evropské unie. Unie, je dnes ještě jakž, takž schopna centrálně civilizovat evropský prostor. Nenažranost tz. globálního kapitálu se začíná stávat neúnosnou a evropská unie už je pro něj přítěží. Globální kapitál v rozbité Evropě vidí další možnost, jak se dostat k majetku jednotlivých států, jak tyto státy zotročit, jak připravit o majetek ty poctivé podnikatele kteří nejsou jejich součástí. Rozbitím si také zajistí, že jednotlivé státy nebudou mít žádnou možnost se bránit. Navíc zneužitím nacionalismu, náboženského cítění, historických křivd postaví jednotlivé státy proti sobě. Občané jednotlivých států je nezajímají. Z těch, uvržením do bídy a beznaděje, mnohou získat ve výprodeji, za laciný peníz, poslední zbytky jejich majetku. Občané jsou více a více nuceni se zadlužovat pro zabezpečení svého bytí a současným krácením a omezováním práv se pozvolna dostávají do rolí bezprávných otroků. Dnes nikdo nemá snahu a ani odvahu říci, na plnou hubu, kdo a co je ten globální kapitál. To není nic anonymního. Stojí zatím jednotliví lidé a jimi vytvořená zájmová uskupení. Protože ovládají i masmédia, dovedou velmi šikovně se znalostí lidské povahy, lidského chování manipulovat s davem. Takže cílem evropské a nejen evropské revoluce, která snad nastane, musí být i odhalení těchto zákulisních manipulátorů. Zatím vítězí, tak jako v historii, k uklidnění davu předhozeným principem "chleba a her", který v těsném závěsu následuje skupina záměrně přeplácených známých osobností kulturního, sportovního, společenského života, která svými postoji napomáhá usměrňovat masmédii manipulovaný dav. Jsem zvědav, kdy lidé pochopí o co běží, a pochopí, že už znovu jde o ohrožení jejich existence, tentokrát při využitím technického pokroku proti nim, s nedozírnými následky pro celé lidstvo.
AŘ ales.resitel@centrum.cz
15. 07. 2011 | 17:45

AC napsal(a):

Pírko napsal:

"Hrozí rozpad eurozóny, bankrot velkých států a to by vyvolalo zásadní proměny nejen ekonomické, ale i společenské. Do takového rizika nikdo nepůjde."

Jisté je, že finanční krize nejenže neskončila, ale navíc se proměnila v krizi politicko-hospodářskou, která ústí do rozvratu a chaosu. Vlády současný stav nebezpečně podceňují.
Takže pane Pírko, ne že do takového rizika nikdo nepůjde, ale už jsme do něj před několika lety vešli. Jenom ten průšvih nevidíme v celé šíři.
15. 07. 2011 | 18:08

orinoko napsal(a):

Blýská se na časy. To už zjistila i pokroková tržní statistika. Domnívá se někdo, že snad kapounům? /Také už 3 bouřky denně jsou realitou./
Jejich úmysly a záměry už teď patří do budoucí Digitální Bible.
911 - byl podruhé ukřižován Ježíš Kristus. Oni to tak nemysleli, ale tak to dopadlo. Globalizace , nové emerické století, prosperita , růst , zisk ... a demogracie , která nám kašle na hrádečkách i zahrádečkách ... to už je to taková ojetá veteš , jak die kurve z prvního esíčka na Kamýk.
Kdo chce , tak vnímá. Kdo má na palici modré parohy , tomu není pomoci.
Až přijde revoluční bouřka - sedmero dní a nocí bude blesk stíhat Blesk.
Jenom kapouni nebudou stíhat ani čas na vlastní hromadu hoven /napsal/.
Když vládní obludé říkají, že české školství by mělo dojít do stavu, aby deváťák dokázal popsat rozdíly mezi čtvercem, trojúhelníkem a kružnicí, tak to už hromada hoven /napsal/ postoupila do vyššího levelu.
15. 07. 2011 | 18:10

Bavor napsal(a):

Peníze dnes jsou fikce. Dluhy jsou tedy také fikce, která umožňuje nadnárodnímu kapitálu přivlastňovat si prostřednictvím států výsledky práce všech zaměstnanců. Řešení je jediné - zrušit fikci - dluhy, a z peněz udělat opět to, co původně byly - prostředek směny, ne zboží. Vyvlastnit spekulativní kapitál. Pak bude mít cenu jenom konkrétní práce vložená do konkrétní produkce. Dnes je vše postaveno pouze na spekulaci.
15. 07. 2011 | 18:14

Čochtan napsal(a):

Velmi dobrá analysa pane Pírko. Přidal bych k tomu ještě jeden aspekt. 20 milionů immigrantů s neevropskými zvyky a nepřátelským náboženstvím.
Evropa se řítí do průseru. Hospodářsky, politicky, kulturně (to je to nejmenší) a hlavně lidsky.
15. 07. 2011 | 18:22

orinoko napsal(a):

Lidský průser? Abych ho viděl , tak ani nemusím do Evropy. Stačí zahlédnout Čochtana s tou jeho nekonečně vybrakovanou modrou oduševnělostí , s jakou už asi 131 let čumí do svých nakřáplých unterwasserových nádob , kde sídlí už asi 145 let jen hromada hoven /napsal/.
Pane Pírko ... "analysa" ... to nemá chybu.
Ke člověku , který má velmi blízko k lidovéckému KAL007ouzkovu slovníku, se to má asi jako umělý penis k nafuckovací Anče.

Tušil jsem , že to tu nějaký modrý paroháč nenechá napospas , ale že to bude unterawasserman Česlo , mě opravdu nenapadlo.
Tak to už bída dorazila i do třeboňské pánve.
15. 07. 2011 | 18:46

Jirka H napsal(a):

Deflace se skutečně neobávám. "Díky" záchraného úsilí vlád se do ekonomiky hrnou nekryté peníze horem, spodem, nemůžete to skončit jinak, než inflací. Což se již ostatně děje - viz ceny komodit...
15. 07. 2011 | 18:46

ijn napsal(a):

Státy EU a okolí řídí HOVADA a TUPCI, kteří by jinak nesměli řídit ani trafiku!
15. 07. 2011 | 18:57

donal napsal(a):

no už jsem to psal podle mě bude muset vzniknout umělá nadnárodní měna krytá zlatem a stříbrem a národní měny na ni kurzově navázané současné měny jsou nekryté a dopracovali to tam kde všechny nekryté měny v minulosti tedy k bankrotu je jedno jestli zbankrotují letos přiští rok nebo za deset let v minulosti nexistuje příklad uspešné nekryté měny každá takováto měna zbankrotovala a to se dnes zas deje nekryté měny bankrotují jen se minulost opakuje co to přinese jen to co přinesli nekryté měny v minulosti bankrot neštěstí a spoustu zmaru
15. 07. 2011 | 19:22

Jirka H napsal(a):

donal: Dost bych se divil, kdyby se politici vzdali nadvlády na penězi. Ale byl bych taky pro nějaké navázaní měny na zlato a stříbro...
15. 07. 2011 | 19:30

Paterik napsal(a):

Myslím, že v poslední instanci udělají státy to jediné, co jim bude zbývat - hromadně vyhlásí, že dluhy se anulují a začíná se s čistým stolem. Samozřejmě by to mělo za následek, že už nebude dále možné financovat provoz státu na dluh, protože za takovýchto podmínek jim už nikdo nepůjčí.
15. 07. 2011 | 19:31

Ja Pr napsal(a):

zlatý standard asi nebude v době virtuálních transkací lékem...
15. 07. 2011 | 19:32

Karel napsal(a):

Souhlasím s Bavorem,

vyvlastnit spekulativní kapitál,
Pírko by pro blaho této společnosti mohl pár let kopat uran.

PS.
Pírko, peníze mají mít jako hlavní parametr - směnu zboží !
15. 07. 2011 | 20:01

donal napsal(a):

jirka
a co jineho zbude politikum až arabské státy řeknou že za ropu už nechcou měnu která ztrácí hodnotu před očima to stejné asijské státy v čele s čínou myslím že na názory současných podvodníku ze zapadních zemí a ameriky kteří jsou u vesla a znehodnocují měny nebude brán zřetel už jen proto že před zavedením zlaté měny bude muset současný systém zbankrotovat tzn.bankrot západní evropy a USA co přinese tento bankrot obrovský otřes jaký si dnes malokdo dokaže přestavit vznikne uplně nová epocha lidstva
15. 07. 2011 | 20:17

Vašek napsal(a):

A co kdyby se ta úsporná opatření hlavně týkala třeba také pánů bankéřů,manažerů a finančních spekulantů všech druhů.Nejsou to náhodou především oni kdo žijí nad součastné poměry.A nemájí především oni největší zásluhu na součastných problémech světa.Zatím to vypadá tak,že tyto skupiny neustále neopodstatněně zvyšují různými čachry a bublinami své benefity a zisky a problémy vzniklé takovým přístupem přehazují na masy občanů,kteří z takového způsobu vývoje nemají ani nejmenší profit.
15. 07. 2011 | 20:17

donal napsal(a):

vašek
je to uplně jedno uspory sem nebo tam je špatný systém nemá v sobě zabudovaný stabilizační prvek politici řekli že stabilizačnim prvkem jsou centrální banky takovýto prvek je dneska tak leda k smíchu
15. 07. 2011 | 20:23

Joe Ratata napsal(a):

Ještě nějaký čas to poběží z podstaty,finančníci budou sát a sát,ceny budou lítat nahoru dolů (více nahoru) a až to nepůjde ukočírovat,vyhlásí se bankrot a všichni,kromě těch nejbohatších, začnou od nuly.
15. 07. 2011 | 20:27

donal napsal(a):

ratata
myslím že to nebude tak jednoduché v minulosti když zbankrotovala nekrytá měna melo to lokální charakter(francie,athény,řím,výmarská republika) dneska v tom jede celej svět situace jaká je dneska tady v minulosti ještě nikdy nebyla co se týče rozsahu a škod které vzniknou
15. 07. 2011 | 20:33

voroshilov napsal(a):

Ceka nas velka prdel...Kupujte Kalasnikova a co nejvice naboju!
15. 07. 2011 | 20:37

Frante napsal(a):

Od autora opět moc hezký článek, závěr se dal očekávat, vzhledem k tomu co psal minule (v diskuzi je možno slyšet řvoucí zástup obyčejných lidí). Do zlata bych nešel, protože dnes je už příliš drahé, vzhledem k tomu že zítra se ho nikdo nenají. Nejlepší investice jakou jsem vymyslel je zemědělská půda, zdroj potravy, až bude nafta tak drahá že se nevyplatí vozit česnek z Číny ...
15. 07. 2011 | 20:45

Joe Ratata napsal(a):

Kalašnikova kupovat nebudu.Náš SA58 je lepší.Střelivo je ale stejné.
15. 07. 2011 | 20:47

Kačer napsal(a):

Já tomu nerozumím. Jestli je příčinou krize rostoucí přerozdělování a posilování role státu, proč jsou ve stejném průšvihu také pravicové USA? A dokonce tam ta poslední krize začala. Hlavně mi ale proboha neříkejte, že za to může Obama. Už Reagan říkával, že "Deficit je už tak velký, že se o sebe postará sám", což mi připomnělo paroubkovské "Dluhy se neplatí.
15. 07. 2011 | 20:48

Eleshar napsal(a):

No tak jistě že Evropa není konkurenceschopná, když se vyrábí v Číně, kde panuje státní kapitalismus, dělníci jsou takřka bezprávní a dělají za skývu chleba, často jsou to děti, jinak chcípnou hlady, bezpečnost práce je neznámý pojem... A přesouvají se tam euroamerické demokratické firmy... ale najednou jim o tu demokracii tak nejde.
15. 07. 2011 | 20:50

hoven napsal(a):

kačer,
prože v USA je státní socialismus a , dluh 14 bilionů dolarů.
15. 07. 2011 | 20:51

ZM napsal(a):

Rostoucí inflace není v zájmu věřitelů, protože jim tak klesá reálný příjem. Vlastníci dluhopisů jsou především velké banky nebo ivestiční fondy, které mají poměrně velký vliv na vlády jednotlivých států. Takže se dá předpokládat, že budou lobbovat za taková opatření, která nepovedou ke vzrůstající inflaci, ale která zároveň nezabrzdí ekonomický růst natolik, aby se zhoršily problémy se splácením dluhopisů.Většina států každopádně bude dluhy splácet desítky let, pokud se jim to vůbec někdy podaří. I ČR bude splácet svoje dluhy mnoho let. I kdyby se od roku 2017 dařilo sestavovat vyrovnané rozpočty, tak reálně je možné splácet ročně max. několik procent z celkového dluhu. Pokud by to byly 4% z původní výše dluhu ročně, trvalo by splácení 25 let.
15. 07. 2011 | 20:51

voroshilov napsal(a):

ZM:
Inflace,deflace nebo hyperinflace se nepta nejakych veritelu a fondu,proste prichazi kdyz ji nikdo neceka!
15. 07. 2011 | 20:54

donal napsal(a):

kačer
jak jsem napsal je špatný systém peníze dneska nejsou ničím kryté jejich emise mají hlídat udajně nezávislé centrální banky a v tom je podstata problému vymlouvat se na obamu socialisty a podobne pitomosti nemá význam tyto nekryté peníze umožnují deficitní hospodaření státu tedy dluhy jak je známe dneska paroubek řekl ve své podstatě pravdu státy své dluhy neplatí státy splatí dluhy inflací jak bylo popsáno v článku
15. 07. 2011 | 20:57

Frante napsal(a):

Kačer
Tak to jsme dva :) Já dokonce nerozumím ani tomu, komu ty státy dluží? (Natiskly dluhopisy a ty koupily banky a soukromníci. Pak ty banky krachovaly a stát jim peníze dával místo aby odkoupil dluhopisy? Zřejmě to nebyly stejné banky ...). Každopádně, proč stát nemůže říct věřitelům "nemám, neodhadl jsem to" ?
15. 07. 2011 | 20:58

donal napsal(a):

hoven
zjisti si strukturu dluhu USA a zjistiš že to s tim socialismem tak jednoduché není spíš je problém ve válkach které USA vedou
15. 07. 2011 | 21:01

voroshilov napsal(a):

Frante:
Ty staty dluzi nekolika organizacim:Svetova banka a Mezinarodni Menovy Fond,nejvetsim kreditorum svetovych ekonomik ktere kredituji nekrytymi penezmi FEDu,vastne sami sobe pujcuji i kdyz to nedava smysl...
15. 07. 2011 | 21:02

Jirka H napsal(a):

Donal: Návrat ke zlatu? Četl jste co o něm řekl šéf FEDu Bernanke? Řekle v Kongresu, že zlato nejsou peníze, a že lidé, kteří ho kupují, tak nečiní kvůli inflaci. Dále dodal, že vnější hodnota dolaru nemá vliv na jeho domácí kupní sílu...
Já vím, možná řeknete, že je to mimoň nebo ignorant, ale to nic nemění na tom, že mu mainstreamoví ekonomové visí na rtech a politici na něj koukají, jako na svatý obrázek.
Vypadá to, že vlády nakonec spálí všechny dluhy ve výhni hyperinflace...
15. 07. 2011 | 21:04

donal napsal(a):

frante
současný systém dluhu je šílený a těžko pochopitelný nejednodušší je přirovnáni představ si místnost ve které sedí všichni bankéří sveta státníci majitele nejvetších fondů přestavitele centrálních bank a pod a ti všichni tisknou dluhopisy a vzájemně si je prodavají je to šílené
a proč stát nemuže říct nemam čím platit může a to je bankrot a znehodnocení meny daného státu tomu se ted eurozona snaží zabránit v řecku
15. 07. 2011 | 21:06

donal napsal(a):

jirka
ano souhlásím že spálí dluhy ve výhni hyperinflace ale co bude pak jak jsem psal až arabové nebudou ochotni přijímat peníze pálené hyperinflací to stejné čína za své zboží co myslíte že budou chtít za své komodity nebo zboží?
15. 07. 2011 | 21:09

donal napsal(a):

jirka
ještě bych dodal zlato a stříbro bylo penezi 6000 let nekryté současné meny tady máme 40 let od roku 1971 kdy došlo ke zrušení zlatého standardu bretwoodského systému když si mám vybrat jestli věřit bennarkemu že zlato nejsou peníze nebo historii beru historii
15. 07. 2011 | 21:14

Jirka H napsal(a):

donal: Já vím, pak by si mohli nechat své dluhopisy vyplatit na stojato, prostě by jim patřila "půlka Ameriky" - doufám, že se v USA vzpamatují včas...
15. 07. 2011 | 21:14

voroshilov napsal(a):

donal:
Zlato,stribro a med' nikdy nebyli penize,byl to ekvivalent standartu od ktereho se odvijela platebni schopnost statu,stejne tak muzete prohlasit za zlaty standart treba hlinik!
15. 07. 2011 | 21:17

Maxi napsal(a):

Hrozí rozpad eurozóny, bankrot velkých států a to by vyvolalo zásadní proměny nejen ekonomické, ale i společenské (verze Hitler 2.0).
15. 07. 2011 | 21:18

Jirka H napsal(a):

donal: Jasně nekryté peníze tady máme 40 let a FED od roku 1913. A Bernakemu nevěřím ani pozdrav. Zlato jsou peníze nejen podle historie, ale i podle zdravého rozumu, ale jestli se k němu vrátíme nevím, Kéž by...
15. 07. 2011 | 21:19

donal napsal(a):

jirka
na vzpamatování už je pozdě je konec hry s nekrytými penezi my jen ted přihlížíme poslednímu dejství žijeme v zajímavých časech
15. 07. 2011 | 21:19

donal napsal(a):

voroshilov
otázkou je kdo vám uzná jako standard krytí meny hlíníkem u zlata a stříbra si troufám říct že všichni
15. 07. 2011 | 21:21

Jirka H napsal(a):

voroshilov: Ale samozřejmě, že zlato penězi bylo. Dokonce i názvy peněz jsou odvozené od váhy zlata např. Libra apod. Je fakt, že za komoditní standart by se dal přijmout i hliník nebo ocel. Zlato se ale osvědčilo nejlépe - je trvanlivé, snadno se dělí, je v přírodě poměrně vzácne atd...
15. 07. 2011 | 21:23

voroshilov napsal(a):

donal:
To je ciste recnicka otazka,kdyz se sejde velka skupina financniku a bankeru ktera rozhodne vymenit zlato za hlinik tak budete kupovat hlinikove ingoty!
15. 07. 2011 | 21:25

xx napsal(a):

Eleshar: Takto paušalizovat o Číně znamená jediné, o skutečnosti mnoho nevíte. Výroba která se přesunula do číny je moderní a Číňanům přinesla lepší pracovní podmínky.

Nebo si snad myslíte, že v Číně montují Škodovky, špičkové počítače, mobily nebo třeba solární panely hordy ušmudlaných dětí v bambusových chatrčích při svíčkách dlouho do noci ?
15. 07. 2011 | 21:26

donal napsal(a):

jirka
pro zlato a stříbro hovoří jeho množství v přírodě techto kovů je relativné hodně málo oproti oceli nebo hliníku
15. 07. 2011 | 21:26

Jirka H napsal(a):

donal: Poslednímu dějství nekrytých peněz? Kéž by. Jen jestli nejste příliš velký optimista. Celá ta třída centrálních bankéřů, politiků a podobných šíbrů, kteří se léta pakovali na inflaci bude stát proti v jednom šiku. A většina běžných lidí si myslí, že inflace je, když se zvýší ceny zboží, a že je to nezávislé na činnosti vlády, že za to může - malá úroda, sucho, povodeň, uragán, stávka horníků, požár v rafinérii, spekulanti a já nevím, co ještě...
15. 07. 2011 | 21:28

donal napsal(a):

vororhilov
bankeři mužou rozhodnout co chtejí myslím že jejich rozhodnutí krýt měny hliníkem by druhá strana nemusela akceptovat a otazka taky zní jakou cenu by mela uvedená měny pokud ji kryjete komoditou která je dostupná a je ji hodně? např. oceli a kolik byste museli mít te oceli na skladě aby pokryly vydanou menu když je ocel relativně levná v porovnání ke zlatu
15. 07. 2011 | 21:32

Joe Ratata napsal(a):

donal
Peníze jsou vše,za co jsou lidé ochotni směňovat zboží a služby.Potištěný papír,ocelové,niklové,měděné,stříbrné a zlaté mince,nebo třeba mušličky.A třeba i virtuální čísla v kyberprostoru.
Na zlatou minci se přece jen snáze ulakomí ten,kdo má v době nouze trochu chleba nazbyt,než na potištěný papír.
15. 07. 2011 | 21:32

voroshilov napsal(a):

Jirka H:
Vy pletete priciny a nasledky,vase zlata libra ma hodnotu kdyz je plna kralovska pokladna nebo papirovy peniz je kryty sudem zlata(Fort Knox)jinak ji muzete pouzit na hru panna-orel.
15. 07. 2011 | 21:35

donal napsal(a):

jirka
samozřejmě že bankéři a spol stojí v jednom šiku už ted to je krásně videt řecko neplní podmínky a přesto dostane další půjčky ECB skupuje dluhopisy řecka které má raiting CCC což má ECB přísně zakazáno muže kupovat jen dluhopisy s raitingem AAA ale system tady behal 40 let a dalšich 40 let tady takhle fungovat nebude
15. 07. 2011 | 21:36

donal napsal(a):

ratata
ano ale ten potištěný papír měděná mince musí mit nejaký hodnotný podklad jinak je to zas jen potištěný papír o kterém nekdo řek že má takovou hodnotu a to je příčina dnešních potíží
15. 07. 2011 | 21:40

Jirka H napsal(a):

voroshilov: Tak jinak. Původní bankovky, které vydávaly banka a ne stát, neboť centrální banka neexistovala odjakživa, bylo vlastně potvrzení na úschovu daného množství zlata nebo stříbra. Proto na ní bylo vyznačeno množství - váha zlata, kterou byla banka povina klientovi vyplatit. To jsem měl na mysli, když jsem psal o penězích kryté zlatem, které později dali název některým měnám Libra atd.
A zlatou librou jste mohl platit přímo a pokud byste ji měl i nyní s prázdnou byste taky neodešel.
15. 07. 2011 | 21:46

donal napsal(a):

jirka
ano pokud v dnešní době vlastníte zlatou nebo stříbrnou minci kdekoli na světe ji lechce smeníte za papírové peníze dané země a ty za zboží a služby v dané zemi což už se nedá říct o papírových penezích zkuste české koruny smenit nekde v brazilii a tady je krásně videt co jsou pravé peníze sveta
15. 07. 2011 | 21:51

Hurá napsal(a):

Pane autore, musím uznat, že o těchto problémech přehled máte. Ale ještě by bylo dobré si uvědomit skutečné a jednoduché důvody této blížící se (neodvratné) finanční katastrofy, která sebou přinese jistě i mnoho válek. Důvodem je nadnárodní velkolichva a přelidněnost planety. Snažil jsem se to napsat v jediné větě, protože jinak by to bylo na knihu.
15. 07. 2011 | 21:54

voroshilov napsal(a):

Jirka H:
Tak jinak.Centralni statni banka existovala odjakziva,nebot jinak by stat nemohl hodnotit vlastni menu at uz ve zlate nebo v papiru,vlastne peniz je produktem vysledkem statni financni politiky(ministerstva financi) a ne nejake soukrome banky,natoz i na zacatku veku papirovych penez by vam za papirovou bankovku by nikdo nedal libru zlatu,to je zalezitost toho cemu dnes rikame"cenne papiry".
15. 07. 2011 | 21:55

Joe Ratata napsal(a):

donal
Samozřejmě,že lidi musí mít důvěru v to,že za ten potištěný papír dostanou adekvátní protihodnotu.Když tomu přestanou věřit,rozběhne se hyperinflace.
Zlata se ale hyperiflace týká jen málo a to tehdy,když už je opravdu zle.Ani zlata se člověk nenají.
15. 07. 2011 | 21:59

Jirka H napsal(a):

Joe Ratata: Jistě jako peníze mohou sloužit i čísla v kyberprostoru, pokud by ale lidé, kteří je do toho kyberprostoru vysílají byli andělé a vyslali by do kyberprostoru jen tolik nových kyberpeněz, o kolik se vyrobilo nového zboží nebo poskytlo dalších služeb. Jinak by zvýšili peněžní zásobu a rozjeli inflaci... Pak by bylo jen otázkou času, než by k nim lidé ztratili důvěru a jako platidlo začali používat něco jiného.
15. 07. 2011 | 22:00

donal napsal(a):

voroshilov
michate nekolik vecí dohromady a centrálny bynky neexistují odjakživa a stát kdysi nehodnotil vlastní menu razil peníze ze zlata a stříbra v té době stát prováděl inflaci tím že zlechčoval tyto zlaté a stříbné mince bud přímíchaváním jiného dostupnejšího kovu nabo ubíral na váze mincí to vedllo napřiklad k pádu římské říše
15. 07. 2011 | 22:00

voroshilov napsal(a):

donal:
To je"naozaj" vtipne",takze banky sami bez prispeni statu razili mince a bankovky jako vlastni soukrome platidlo,a mnozstvi zlata a stribra neslo ze statnich dolu?
15. 07. 2011 | 22:03

Frante napsal(a):

Hurá
Třetí důvod je demokracie - politika na jedno volební období - tedy politik a průměrný volič který volí podle slibů a jejich splnění do 4 let
15. 07. 2011 | 22:04

Jirka H napsal(a):

Joe Ratata: Samozřejmě, že se zlata nenajíte, stejně jako se nenajíte papírových peněz. Lidé taky neusilují o to, aby peníze vlastnili pro ně samé, ale proto, že jim slouží jako prostředek nepřímé směny. Tedy aby se jeden nemusel uchylovat k barterovému obchodu - jedno prase za dvě slepice apod. Rozdíl mezi komoditními a papírovými penězi tkví v tom, že si dodatečné zlaté peníze nemůžete vyrobit tak snadno, jako ty papírové. Celá staletí se různí vladaři snažili "vyrobit" nové peníze - ztenčovali mince, ořezávali jejich okraje, přimíchávali do mincí jiné kovy apod. Nikdy to však neměli tak snadné, jako současní vládci - stiskem klávesy na počítači...
15. 07. 2011 | 22:10

donal napsal(a):

voroshilov
napsal jsem že státy razili zlaté a stříbrné mince nebyli centrální banky ale pokud si nastudujete historii bank tak zjistíte žena počátku banky vydávalí nezávisle na státu vlastní peníze podle zlata které meli v trezoru
15. 07. 2011 | 22:16

voroshilov napsal(a):

Proste genialni napad,nevypracovat drahy kov kdyz je mozne vytisknout papirek na kterem je napsana nominalni hodnota toho zlata,pro kupce a prodavajiciho naprosto bezna vec, to stat harantuje hodnotu penez tim ze je kryje vlastni rezervou.
15. 07. 2011 | 22:17

donal napsal(a):

voroshilov
ano napad to je ale docházelo k jeho zneužívání docházelo k vydávaní více papírových penez než kolik bylo zlata tv trezoru omu se říka bankovnictví částečných rezevr a praktikuje se dodnes
15. 07. 2011 | 22:21

voroshilov napsal(a):

donal:
Na pocatku banky nevydavali vlastni penize ale dluzni upisy,nebot banka je v podstate lichvarska organizace ktera zije s uroku.Samozrejme pozdeji je napadlo kontrolovat toky penez a pujcovat statu,nikoliv vyrabet vlastni menu.
15. 07. 2011 | 22:22

Jirka H napsal(a):

voroshilov: Ne, ne. Peníze, tedy skutečné kovové peníze ze zlata nebo stříbra razila zpravidla micovna vybavená koncesí panovníka. Banka vydávaly vlastní bankovky - tedy papírové peníze, které sloužily jako doklad pro jejich klienty na množství zlata, které měli v bance uložené. Na vyžádání musely banky klientovy smluvené množství zlata - dle dokladu - bankovky - vyplatit. Pokud by banka nedokázala klienta vyplatit - tedy by jeho zlato zašantročila, tak by nejen zbankrotovala, ale majitel by se dostal do vězení za těžký zločin. Majitelé zkrachovalých bank si zhusta prohnali hlavu kulkou.
Takže na závěr - banky nemohly zvýšit peněžní zásobu, pokud by se neuchýlily k podvodu a na zlatá depozita vydali více bankovek. Ne, že by k takovým podvodům nedocházelo, ale dalo se na ně celkem lehce přijít - stačila šuškanda, závan nedůvěry a klienti celkem snadno prověřili solidnost podezřelé banky...
15. 07. 2011 | 22:25

Jirka H napsal(a):

voroshilov: Ano banky půjčují na úrok. Je to celkem přirozené, neboť úrok představuje hodnotu časové preference, tedy o kolik více si cením jisté částky více nyní, než třeba za rok, za pět let apod. Není v tom nic divného. Pochybuji, že byste mi půjčil bezúročně...
15. 07. 2011 | 22:31

Debo napsal(a):

"Má cenu držet peníze, nebo se jich naopak zbavit?"
Zlato dnes zavíralo na 1592$. Když bylo loni napodzim na 1250$, nechal jsem se ekonomickými génii ukecat, že výš už nepůjde a že přijde prudká korekce.
Přitom, debil, vím, že jde o systémovou krizi a že pro Západ není návratu (pro Východ také ne, jen to ještě neví), takže jsem dávno měl mít vykopané skrýše na zahradě.

V Hello Dolly hlavní postava praví, že peníze jsou hnůj, bez kterého nic neroste. Kdo neutrácí, nehnojí.
Zítra si objednám fůru koňského hnoje a přeryju celou zahradu. Bude potřeba si opatřit nějakou sadbu brambor a rychle postavit skleník. Pak už to chce jen práci a trpělivost.
Peníze nedržet. Jako prostředek uchování hodnoty zklamaly.

Nabízí se základní leninská otázka. Co dělat?
V tomhle okamžiku už jen se modlit.
Kdo si myslí, že něco napraví výměna vlády zlodějských bařtipánů za vládu zlodějských pose.ů, spadl z višně.
Kdybychom před šesti lety zvolili nějaké Nové Finy nebo Fidesz, mohli jsme se místo Maďarů stát předvojem Číny v Evropě my. Zájem byl. Viděl bych to jako vztah mšic s mravenci.
Navíc jsme mohli dávno budovat obchodní vztahy napříč vztahům vynucených Impériem a EU. Teď budeme koukat na Schäubleho, jak má dlouhé vedení. Až mu to dojde a nadělá si do kalhot, my už budeme po nosní dírky v s.ačkách.

Protože nemáme žádné strategické myšlení (za globalizace není třeba) a vlastně o sobě nemůžeme nijak rozhodovat, je zbytečné si lámat hlavu. Dokonce si v klidu můžeme objednat ty efšestnáctky, když to Impérium chce. V okamžiku dodání jejich nasmlouvaná dolarová cena bude představovat trakař papíru, s kterým si jedete do trafiky pro krabičku cigaret.
15. 07. 2011 | 22:33

Občan napsal(a):

Tady dochází ke zmatení pojmů.
Ty "peníze", jimiž se živí "finanční trhy", NEEXISTUJÍ.
Tohle je třeba si uvědomit na prvním místě. Donal to řekl - celé "finanční trhy" jsou PODVOD.
Podobně virtuální už jsou dnes i Světová banka a MMF.
Sb a MMF jsou pouhé INSTITUCE - instituce je možné zrušit a jejich účetnictví FORMÁLNĚ vypořádat. Konec, puntik.
S "finančními trhy" je to malinko složitější, protože tam bude potřeba přece jen trošku pohledat, zda je něco z nich SKUTEČNĚ kryto HMOTNĚ. To, co JE kryto hmotou (zbožím, budovami, pozemky) lze ponechat jako REÁLNOU majetkovou hodnotu, která může být aktivem i pasivem.
Zbytek prostě a jednoduše NEEXISTUJE a podle toho by s tím mělo být zacházeno. Že budou "finančníci" odmlouvat? No, budou. Pokud ale neprokáží, že jsou jejich pohledávky a závazky kryty hmotou, je odmlouvání asi tak všechno, co mohou dělat.

Skutečným problémem budou finanční a političtí geronti. Ti jsou opravdu nebezpeční, protože už nad nimi stojí zubatá s kosou a je jim jedno, jaká potopa po nich zůstane. Právě takoví geronti mohou spustit WWIII, skutečný Armageddon, protože jim už je jedno, zda jej přežijí nebo ne. A těmhle skutečným zrůdám nezáleží ani na jejich vlastních dětech a vnucích, natožpak na dětech a vnucích jiných lidí; na rozdíl od mladých finančnických lehkoživků, kteří si svých zbytečných životů náramně cení.
Možná bude stačit jen chvíli počkat a oni se s těmi nebezpečnými geronty v rámci pudu sebezáchovy vypořádají sami...
15. 07. 2011 | 22:35

vlk napsal(a):

Pírkův článek mi, v drtivé většině věcí mluví z duše.
NŘadu z jeho tézí jsme zd e opakovaně sám psal. Ale jsou tam i problematické pasáže.
Za takovou například pokládám jeho názor na korupci.
Či na roli státu. Nebo na neudržitelnost státních výdajů. A nutnou d emontáž sociálního státu.

Při pohledu na Skandinávii a skandinávské s táty tato Pírkov a logika dostává jisté trhliny.
Ted y především téze, že stát nutně musí být nejhorší hospodář. nemusí.
Skandinávské s táty hospodaří s mimořádně vysokým procentem danía přesto je tam korupc e mizivá. A jejich rozpočty jsou relativně velmi zdravé. V každém případě, iv době krize plně konsolidivané a yvrovnané. I pře s obrovské sociální výdaje. /roblém bud e , zcela jendoznačně nejspíš v míře korupce.
Tam kd e s enerozkrádá masově a ve velkém, kd e existuje něco , čemu s e říká morálka, tam holt fungují i státní finance.
viz
http://www.investicniweb.cz/zpravy/graf-dne/2010/12/9/clanky/zadluzeni-evropy-ve-dvou-jasnych-grafech/

viz
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=681127/
a samozřejmě, že je tam také nejvyšší kvalita života
viz
http://www.novinky.cz/ekonomika/217632-v-zebricku-blahobytu-zemi-je-cr-na-24-miste.html

teorie o státu jako nejhorším hospodáři neobstojí ani ve světle poslední finanční krize. Protože i Pírko konstatuje, že to byl s tát, kdo zachránil tehd y podvodný finanční sektor.
Nicméně - s vyjímkou těchto pasáží má Pírko jasně pravdu.
Evropa i US si podřízli větev sami pdo sebou v momentě, kd y vyvezli do třetího světa svůj ,kapitíl, know how a svou práci.
Nějaký čas s e to dalo flikovat. Teď už evidentně nikoli. Výpadky v příjmech s tátů jsou zcela zřejmé.
Prostě, stará písnička kvůli krátkodobě zvýšeným ziskům díky laciné produkci, z které profitovala vvelmi úzká vrstva v tzv. vyspělých zemích se ze světových lídrů stal váce méně žebrák, který si neuvědomuje, že tím žebrákem je.
Eiroatlantická story dneška.

A nud e hůř. Pírko to většinově podle mne vidí úplně správně. Ano, jsme navíc za ropným zlomem. A počet spotřebitelů ropy, kterou navíc neumíme nahradit ani energeticky ani co dounikátního zdroje chemických produktů, s e děsivě a děsivě rychle tenčí.
A my v v Evropě jednak žádnou vlastní ropu nemáme a jsme totálně závislí na dovozu a tudíž jsme těžc e vydíratelní. a navíc jsme čím dál slabší. Abychom si nějakou do buoucna byi schopni zajistit případn silou. Či tu zajištěnou aspoň uhájit.

K tomu obrovské zadlužení... Které už je podlemne u velké řad ytzv. vyspělých zemí, neřešitelně vysoké. Ted y pokud dluhy nebudou odepsány nebo nebud e nastartována velká a dlouhá inflace. Která dluhový problém vyčeší jeho bagatelizací.
Což si naivně myslí řada dlužníků o politiků. Neuvědomují si , že infkac e přines e vysoké úroky a ted y nutnost dalšího zadlužování. Což právě počítají Italové.
A pořád jim to nevychází. neboť mají téměř nulový hospodářský růst!

Velmi se bojím toho ,co přijde ve svých sloupcích ve Faustově světě ticha jsem už několikrát psal, že mi situace dnes silně připomíná to, co jsem pociťoval vždycky , když jsem četl cokoli o roc e 1938...

a k diskusi donala a Jirky H
/Jirko H zdravím, jak jdou investice?/
ohledně zavedení zlatého standardu.. Už jsme asi tak před třemi nedělemi nebo ještě déle psal, že tomu nevěřím. A popisoval proč.
U svého tehdejšího názoru zůstavám
15. 07. 2011 | 22:37

Občan napsal(a):

Voroshilov má s těmi "bankovkami" pravdu.
Zpočátku se to jmenovalo lidově "bankocetle" a jednalo se (velmi zjednodušeně) o STÁTNÍ NEÚROČENÉ a přísně vázané dlužní úpisy vydávané Vídeňskou bankou za účelem snížení státního sluhu R-U. Zavedla je Marie Terezie.
15. 07. 2011 | 22:42

Tabu napsal(a):

Tak co, Pírko. Udělal Bush dobře, že zachránil Goldmanům their ass a sanoval AIG nebo ne? Kdyby je poslal k čertu, mohli jsme mít dneska nejhorší za sebou.
Když Merkelová vysedávala do rána s bankéři nad záchranou HypoReal, nepracovala vlastně na destrukci německé, evropské a tedy i naší budoucnosti?
Poučení pro příště. Někdy je lepší mít místo plžů za politiky plukovníky v nablýskaných holinkách.
15. 07. 2011 | 22:46

Jirka H napsal(a):

vlk: Taky zdravím - čez i tele i vede celkem slušně.
Taky nesdíli optimimismus Donala ohledně zlata. I když to co ECB a FED vyvádí s prachama je fakt síla...
15. 07. 2011 | 22:47

1234 napsal(a):

Autorovi děkuji za podnětný blog k očividnému problému, na který tady asi už dva týdny čekám.

Pokud jde o předpovědi týkající se Číny, držela bych se země, pokud budeme bez kupní síly, budou muset jednou tolik makat, abychom si ty výrobky koupili, nebo zchudnou spolu s náma...
Obávám se že konečné řešení celkové nespokojenosti budou konflikty a války. Vyventiluje se napětí, pozornost se odvede jinam a vzniknou nové problémy...
15. 07. 2011 | 22:48

donal napsal(a):

vlk,občan
na argamedonu současného systému financí se v hrubých obrysech shodnem ja jen uvažuji co bude po něm pokračování v systému nekrytých měn se stabilizačnim faktorem centrálních bank mi připadá nepravdepodobný jiný stabilizační prvek než zlatý standard v nejaké podobě mě nenapadá vzhledem k historii
15. 07. 2011 | 22:51

1234 napsal(a):

Milý pane Vlku,
před několika lety jsme tu diskutovali, jestli finanční krize bude znamenat inflaci nebo nebude. Já myslím, že už je to definitivně tady. Akorát netuším, jaké dopady to může mít pro běžné dlužníky (hypotéky, půjčky, úvěry ze stavebka a tak).
15. 07. 2011 | 22:53

Jirka H napsal(a):

Občan: Bacha je rozdíl mezi bankovkami, státovkami nebo vládními úpisy apod. Bankovky vydávaly banka, stát vydával státovky.
15. 07. 2011 | 22:53

donal napsal(a):

jirka
co byste tedy delal na místě ropných státu a číny toleroval byste další nekrytou svetovou rezervní měnu nejakého národa ?
15. 07. 2011 | 22:55

donal napsal(a):

1234
inflace bude mít za následek vzrůst ůroku pro běžné dlužníky tyto ůroky budou vždy nad inflací
15. 07. 2011 | 22:58

donal napsal(a):

naopak pro střadatele budou ůroky pod inflací tím se jím budou peníze rychle znehodnocovat což se děje i ted
15. 07. 2011 | 23:01

Občan napsal(a):

Já bych jenom velice doporučil sledovat cvrkot u amíků. Už jsme se tu o tom nedávno bavili - totiž o jejich zásobách zlata.

To, co se děje s cenou, má (podle mého názoru) celkem jasný cíl. Tím je (opět podle mého názoru) záchrana dolaru jako záložní měny, až se to definitivně podělá. Mají ho alespoň zčásti krytý obrovskou zlatou rezervou.
Stejně je ovšem kryto euro, i když se o tom skoro nemluví. Euro by mohlo být v určité výhodě, protože jich po světě běhá méně než dolarů a Evropa má zlatou zásobu ZATÍM vyšší než USA.
A právě proto, že euro není tak rizikové jako dolar, dochází k tomu obrovskému útoku na EU a euro ze strany "finančních trhů". Je to obyčejná snaha o oslabení konkurenta v "posledním rozstřelu".

Když to tak vezmu kolem a kolem, tak zahřívací kolo WWIII už probíhá (i rekapča to ví - "They any these")...
15. 07. 2011 | 23:09

Občan napsal(a):

To Donal:

Jo. Pokusil jsem se to nastínit tou svou úvahou o zlatých zásobách.
15. 07. 2011 | 23:10

Čochtan napsal(a):

Jó zlatem krytá měna, to je už jen sen. Krásný časy, když byl Krügerrand za pár marek. Tehdy mi nabízeli různé životní pojistky, ale papír je papír. Každý týden jeden Rand, a za 40 let je důchod jako z pohádky. To bylo stokrát lepší než všechny fondy dohromady. Koukněte se co dnes stojí unce.
15. 07. 2011 | 23:23

Frante napsal(a):

1234, dohnal
Úroky na hypotékách budou nad inflací ale úměrné tomu budou i platy, takže inflace reálně zmenší dlužnou částku
15. 07. 2011 | 23:26

češka napsal(a):

Vážení, makroekonomie v zahraničí je sice hezké téma, ale proč se nepíše o zadluženosti našich obcí?
Kolik jich má majetek v exekuci?
Kudy z toho ven?
15. 07. 2011 | 23:29

Čochtan napsal(a):

Kudy z toho ven?
Výdaje musí být menší, než příjmy.
15. 07. 2011 | 23:34

hoven napsal(a):

tady se vytvořila velká chiméra o tom, že pokud nezasáhne americká vláda, tak se zhroutí finanční systém a nastane konec světa. zčásti to byl strach a zčásti hloupost, jak už to u lidí vždycky bývá. doplatíme na to všichni. pokud by to nechali všechno padnout, neska už jsme venku z krize. takhle to potrvá ještě 10 let.
16. 07. 2011 | 00:40

Parabellum napsal(a):

Autor mi mluví z duše.

Vlk

Opět se snažíte ideologizovat. Ten vývoz produkčních kapacit do kdysi rozvojových zemí nebyl výhodný pro určitou úzkou vrstvu v západní civilizaci, ale naopak, pro velmi široké vrstvy obyvatelstva, a prakticky na tom prodělali pouze ti, kdož přišli o zaměstnání, a nechytli se v té "New economy", která na západě funguije zhruba od začátku druhého Reaganova funkčního období. Vítězové tohoto byli jedna všichni spotřebitelé, nebot to dob¨vezené zboží bylo levnější, dále všichni ti, kdož na tom kapitálově participovali, což jsou stamiliony drobných investorů, kterým to vysoké zhodnocení úspor přineslo kupní sílu, a dále ti, u kohož ti investoři utráceli své peníze - tak vznikla fikce, kterou někteří nazývají ejkonomikou služeb.

A s korupcí má milej Vlku autor pravdu. Ve skandinávii totiž žije vcelku zanedbatelné procento globální populace. Takže milej Vlku, až zase příště budete argumentovat tím, že korupce někde neníé, vyberte si k tomu entitu, kde nežile procentuelní počet obyvatel, který je pod úrovní statistické chyby. Zkuste argumentovat oblastí, kde žije alespon 250 milionů lidí. Ne 20 milionů. Jinými slovy, z hlediska globální populace žádná Skandinávie není.
16. 07. 2011 | 01:29

Parabellum napsal(a):

vlk

A ještě drobnost: Problém ropného zlomu umocnuje to, že počet spotřebitelů této naopak raketově narůstá, nikoli to, že se tento děsivě rychle tenčí.

Jo, a pokud tu někdo špekulujete a slaninulujete, co bude, zda inflace či deflace, tak Vaše starosti na moji hlavu. Až se nebude vědět, jak tuhle hru hrát dál, a nebude o co hrát, tak se prostě kopne do šachovnice, a do rukou účastníků vskočej bouchačky. A pak bude především úplně jedno, jestli bude inflace nebo deflace, páč až Vám budou na hlavu padat různé ošklivé věci z letadel, bude úplně jedno, jakou kupní sílu chechtáků budete mít v kešeni.
16. 07. 2011 | 01:35

AC napsal(a):

Tady se občas zmiňuje nebezpečí války, ale ta v žádném případě nehrozí. Často píšu o celkovém politicko hospodářském rozvratu, který stojí už za dveřmi - toho se bojme, mějme strach z rozpadu EU, jehož důsledkem bude i znovurozdělení Evropy. Krize neodezněla, naopak jsme v její další a mnohem nebezpečnější globální fázi. Papírky v peněženkách nikomu k ničemu nepomohou, stačí domyslet důsledky. Lépe je být pokud možno nachystaný alespoň na částečnou soběstačnost.
Vlk psal o tom, že mu dnešní stav připomíná r.38. Já se vší vážností k uvedenému datu přidávám 10let, což neznamená nic menšího, než reálnou hrozbu r.48. Když se poctivě zamyslíte nad tím, kam mají události u nás tendenci směřovat, pak nejsme od druhého února zase tak daleko. Rozhodující teď bude každý půlrok.
16. 07. 2011 | 01:48

jan napsal(a):

jiné řešení než III.WW a prodat (zobchodovat) mír věřizelům není reálné, proto ty pokusy o její rozpoutání tu Afg. Irák,Libye, KLDR, nejraději by byly I.vers. Č. a redukce živočichů=lidí na 1/3 stavu!!!
16. 07. 2011 | 01:50

jíra napsal(a):

Velmi dobře napsaný článek. Obavy zároveň s autorem asi sdílíme všichni.
Snad bych jen doplnil pár věcí, některé už v diskusi zazněly, takže pro úplnost.

40 let světového finančního experimentu bez zlatého standardu umožnilo zavést a použít dílčí docela přínosná kouzla, ovšem jaksi se v rauši zapomínalo na to, že nic se nemá přehánět a následky dnes sklízíme.
Mnohé prozíravější státy si stabilizující význam zlata uvědomily a rozhojnily své zlaté poklady. Přejít zpět na zlatý standard v nějaké definované míře by pro ně nemuselo být zas až tak těžké. My jsme se zlata "ještě včas zbavili", kdy bylo relativně levné. Nad vodou nás zatím drží jen docela slušné devizové rezervy.

Státní dluh USA se blíží 100%, takže při jeho dalším navyšování by asi přišly o rating AAA a snížilo by to cenu dluhopisů (asi i proto dluhopisy USA delší dobu horečně nakupuje FED), ale pokud chce vláda ještě rozpočet ufinancovat, bude tlačit i tak na zvýšení dluhu. Jak tohle dopadne... Dopad na světovou ekonomiku by byl asi dost krutý. V každém případě už se Čína i Rusko pro jistotu hromadně zbavují dolarových rezerv. Aspoň některé velké světové ekonomiky chtějí případnou větší krizi ustát a mohou být určitým stabilizačním faktorem.
V krizi 2008 se v USA sešlo víc nepříznivých faktorů, pokud jich teď bude účinkovat méně, a růst vlastní ekonomiky bude zdravý, nemusí být takový problém to ustát. V tom se situace může lišit. Určitý problém je současná větší zátěž finančního sektoru kvůli různým velkým přírodním katastrofám, potíže navíc podobně jako dřívější problém navíc s hypotékami.

Vlk správně uvádí, že stát nemusí být špatným hospodářem a nemusí být prolezlý korupcí, viz Skandinávie. Nesmíme podle sebe soudit jiné či dělat z toho obecné závěry. U nás i v jiných zejména původně východních zemích padly totaliy a jak je vidět, nového člověka nesmiřitelného ke korupci nestvořily. Korupce má větší prostor i jinde. V Itálii bojují s mafií a je zmítána neustálými pádami vlád, v Řecku byla příliš přerostlá úloha státu, ve Španělsku padl státně totalitní režim jen o 20 let dříve než u nás.
Všeobecně chybí v politice všude dobří vizionáři. Jiná věc je ale to, že v globálním světě mají omezený prostor k manévrování. Uplatnit se mohou slušně v Číně a asi se to i děje, dokázali dokonce přitáhnout spoustu kapitálu ze světa i nejnovější know-how, proto ten raketový růst. EU je zatím spíš další mezičlánek, který prostor ještě více zužuje, pokud také není vizionářsky vedena jako celek, což leží na bedrech především Německa a Francie.

Když to shrnu, vidím určité světlo v tunelu. Pokud každý stát vydupe ze země nějaké své vlastní dobré vizionáře a vsadí na zdravější svébytnější ekonomiku nestavějící tolik na globálních finančních vykyvujících přelivech, ale spíš na vyváženenosti mezi všemi aspekty na míru té které zemi. A když globální svět, tak vztahy win-win, nechtít urvat vše jen pro sebe a pro svou víru, každý má své nezastupitelné místo ve světě. Dokončit odstavení tyranských režimů od moci, nejen dikatur, ale i finančních či jinak překračujících meze lidskosti (viz mediální aféra v GB). To by mohl být dobrý nový všeobecný trend. Výzva pro budoucnost. Voliči by to jistě všude ještě rádi ocenili. U nás už se snažíme řešit zatím pořád ještě dost podceněný aspekt vývoje a uplatnění moderních technologií, ale některá nová centra jsou možná budována poněkud překotně.

Hezký den a dobré vize.
16. 07. 2011 | 02:18

honolulu napsal(a):

Chranit penize tim, ze nakoupite pudu nepracuje, pokud z te pudy nemate prijmy, bude zniceni pravidelne vetsimi danemi.

Nakoupit zlato je dobra vec, chrani proti inflaci, ale nejde nikam schovat. Da se snadno najit. Musite ho nechat v tresoru banky. Kazda z nich je zavrena v pripade financniho zhrouceni. Rekli mi to stari Amici, kteri zazili 30 leta.

Na Floride je 1/2 millionu domu na prodej. Nikdo je nekupuje kdo nemusi. Ceny domu jsou o 30-50% levnejsi dnes, nez kdyz byly koupeny. T.zn., ze lide kteri je splaci, maji vetsi dluh nez je hodnota domu. (Velka prilezitost pro kazdeho z Vas. - Urcite lepsi nez dovolena v Egypte.)

Prvni americke tovarny, ktere se stehovaly za lacinejsi pracovni silou v ramci N.A.F.T.A (North American Free Trade Agreement) odesly do Mexika za panovani Bushe starsiho.
Kvalita vyrobku sla tak rapidne dolu, ze je nikdo nekupoval.

V ranci boje proti rasismu za Clintona, byly pujceny milliony $ lidem, kteri neumeli chodit do prace a byli nezodpovedni. Finnancni market nemovitosti se zhroutil v cervenci 2007 za Bushe mladsiho
Rozdil mezi totalnim finnacnim kolapsem, ci zachranou, byl pouze 3 dny.

Nase vlada byla donucena zachranit finnacni instituce ze dvou duvodu. Ztratili bychom 100 % vseho, co kdo mel (napr. penze) a pochcipali hlady. Druhy duvod byl moralni, protoze to byl jeji hloupy vladni napad strkat penize do "socialniho" experimentu.
Tento super bordel ZDEDIL president Obama, ktery je bezradny.

Zazil jsem dizastr na NYSE v roce 1987, 2001, 2007 a znovu a znovu vztanu a zacnu vydelavat, ale jsem nekdy podelany strachem.

Inflace, takova jako v Nemecku (1923) by znamena konec sveta ! Vas znici EU a experimenty utopistu v Bruselu a nas znici globalizace, milliony nezamestnanych a bezperspektivnost.

Nepravem z toho vinite kapitalismus. Zvolili jsme otitulovane hlupaky ke kormidlum, kteri donutili kapitalisty zucastnit se nesmyslnych socialnich experimentu, jak u vas, tak u nas.
Jeste dnes dokazi po dlouhem hledani mit z kazdeho $ - 7.5 % navrat, ale to je tak vsechno a jeste dnes jsem nedokazal zacelit ztraty z cervence 2007.
Ale to nevadi, protoze penize jsou KRASNA STRATEGICKA HRA !
Akorat tech proher, je vice nez drive.
16. 07. 2011 | 02:55

slayer napsal(a):

Se zaverem clanku celkem souhlasim, ale mam vyhrady k pricinam soucasneho stavu jak je uvadite:

1. Pokles konkurenceschopnosti v globalni soutezi - tento je dusledkem statnich zasahu do ekonomiky, cimz se americka e evropske ekonomiky stavaji nekonkurenceschopnymi. Tzn. zamenujete pricinu a nasledek. Socialni stat a intervencionismus vubec, zapricinily to, ze se zapad stava nekonkurenceschopnym a zadluzeni statu je jen dalsim dusledkem, i kdyz jsou pro nej i jine duvody jako povaha demokracie vseobecne a vira v to, ze stat je bozska instituce, ktera si muze pujcovat donekonecna aniz by dluhy musela splacet (tato vira byla jak na strane predstavitelu statu, tak na strane "investoru", kteri statni obligace kupovali).

2. Draha ropa - to same, zamenujete pricinu a nasledek. Ropa je draha, protoze FED tiskne penize, ktere potom zivi spekulace s komoditami a akciemi. Neni vubec jiste jake jsou zasoby ropy, a i kdyby ropa skutecne dochazela, neverim tomu, ze prosperita lidstva je zavisla na te ci one komodite.

3. Starnouci populace. Jak uz jsem zminil u ropy, neverim tomu, ze prosperita lidi je zavisla na externich okolnostech, jako spise na ekonomicke svobode. A opet, zamenujete pricinu a nasledek. Kazdy clovek vi, ze bude jednou stary. Neni to blesk z cisteho nebe, prirodni katastrofa, ktera nas zasahne nepripravene. Tzn. problem neni starnouci populace, ale to, ze vetsina z techto lidi, nema na stari nasporeno. A nema na nej nasporeno pro to, ze jim politici vstipili, ze jim na stari nasetri za ne. A vytvorili duchodovy system na bazy hry letadlo. Tento system muze fungovat pouze za predpokladu, ze do nej prichazi stale vice lidi. Problemem tedy neni starnouci populace, ale podvodny duchodovy system.

4. Korupce jako dusledek zvysujici se role statu a lidska prirozenos - a opet, pletete si pricinu a nesledek. Pisete to, jako by zvysena role statu byla OK, jen je treba zmenit prirozenost cloveka, vytvorit noveho, dnes uz nerikame socialistickeho cloveka, ale jinak je to porad to samy. Misto opusteni systemu, ktery nerespektuje ani lidskou prirozenost, ani lidskou svobodu, budeme menit cloveka tak, aby fungoval system. Vim, ze jste to takhle nemyslel, ale myslel to tak treba Vlk, ktery na vas reagoval, takze to je i pro nej.

Tady to mame. Dusledek sta let demokracie a viry v bozsky stat, opusteni idealu liberalismu, nahrazeni penez "knofliky". Dve svetove valky, komunismus, studena valka, velka deprese v 30. letech a ted nadchazejici mozna jeste vetsi velka deprese. Nerespektovani prirozenosti cloveka a ekonomickych zakonu se vraci jako bumerang.
16. 07. 2011 | 05:26

Saltzman napsal(a):

Je pozoruhodné, jak se vžilo tvrzení, že stát je nejhorší hospodář, že korupce je něco naprosto běžného a nezničitelného a z toho že vyplývá důvod proč se vžité heslo "kdo nekrade, okrádá rodinu" tak drží mezi lidem obecným.

Když vám budou omílat stále dokola, že se porušuje dopravní předpis na kolejovém přejezdu, časem i vy se dopustíte přestupku na kolejích a třeba i vlítnete pod vlak. Stejně tak, když vám opakují neustále, že korupce je zcela běžná a stát s ní neumí zatočit, smíříte se s tímto proklamovaným faktem a korupci přestanete vnímat jako něco nebezpečného, když je to tak běžné v tom našem státě.

Systematicky se už mnoho let neustále zdůrazňuje, že stát je slabý na bezpečí a hospodaření směrem k občanům. Že nejen je špatný hospodář, ale i ochránce a soudce. Stát má být dle těchto zažitých prohlášení úplně na hov..! No a opak je pravdou, že.

Stát musí být konečně přinucen, aby plnil své povinnosti. Aby hospodařil co nejefektivněji a zároveň likvidoval korupci. Stát se musí jednou provždy zbavit přebytečných zaměstnanců a ponechat si je ty efektivní, potřebné. Státní zaměstnanec musí být tvrdě ztrestán za prohřešky proti státu a adekvátně k tomu nechť bere plat, který musí být kontrolovatelný. Stát nesmí být zmítán populistickými politickými hrátkami, musí mít stabilní základnu v zaměstnancích prověřených v čase.

Rodina je základ státu! Rodina musí být státem preferována i přes požadavky menšinových skupin občanů. Řádně žijící rodina musí být státem štědře odměňována, rodina rozpadající se, nefunkční, nesmí být chráněna a bráněno ji, aby se rozpadla docela. Rozdíl mezi těmito dvěma rodinami musí být naprosto citelný a viditelný. Nepracující rodina nechť třeba umře hlady i s potomky. Pracující rodina musí mít dostatek k bydlení a obživě a jejich potomci musí být preferováni. Řádná rodina se prostě musí vyplácet!

Zdá se to komu kruté? A nezdá se mu kruté, že řádné rodiny dnes trpí i nouzí, přesto že rodiče pracují a vždy práci vyhledávali a na pracák se netlačili? Jsme v situaci, že řádné rodiny klesly na životní úroveň rodin, co jejich členové vždy byli mimo snahu o spořádaný život, kde se kradlo a nepracovalo, kde se děti nevychovávaly k práci a odpovědnosti.

Názory občanů se polarizují. A je to jen dobře! Musí se stát opět znovu vybudovat do hospodářské prosperity a nesmí být dennodenním heslem, že stát nestojí za nic, že krádež je samozřejmostí a netrestanou. Zodpovědní se MUSÍ zodpovídat! Ne že není možné najít viníka a jednoduše se to odloží, smete. Krutý postih musí potkat ty, kteří kradou ze společného a je třeba je ztrestat BÍDOU!
16. 07. 2011 | 07:12

Hugo napsal(a):

jan
Politika Impéria vůči Pákistánu potvrzuje vaši hpotézu. Čína už dala kvůli Pákistánu USA ultimátum a Indie provedla vojenská cvičení nacvičující první úder proti němu. Zbrojení v obou zemích je dlouhodobě budováno kolem vize vzájemné konfrontace a Pákistán je tou kostkou domina, která je předurčena padnout jako první. Nezapomeňte, že jeho atomové vyzbrojení za generála Zijá Ul'Haka provedla Čína.
USA mají na úrovni JSOC vypracován a natrénován způsob, jak Pákistán jaderně odzbrojit, jediný jejich problém je, jak eliminovat možnost konfrontace s pákistánským spojencem Čínou, potažmo Šanghajskou smlouvou.
Jde o to, aby se začaly mydlit dvě nejlidnatější země světa a Impérium jim prodávalo zbraně.
Co se o lidech z Wallstreetu rozhodně říct nedá je, že by neuměli počítat. A je zřejmé že jim došla zásoba švindlů, takže vidí jediné východisko. Evropu pěkně přimáčkli, aby musela s sebou.
16. 07. 2011 | 07:19

Béda napsal(a):

Carl Gibson je spoluzakladatel nedávno založeného hnutí US Uncut, které bojuje proti rozpočtovým škrtům a za to, aby korporace začaly platit férový podíl na daních. Posuďme jeho návrhy )které sice systémovému kolapsu nezabrání, ale mohly by alespoň zpomalit průběh a zmírnit dopady (pokud se o něčem takovém dá vůbec mluvit) systémového kolapsu. Mohly by poskytnout čas potřebný na hledání systémového řešení.

"...Důvěryhodní ekonomové a zákonodárci na obou stranách obecně souhlasí, že zvýšení stropu dluhu je nedílnou součástí vládnutí, i že velký deficit může představovat nebezpečí pro ekonomickou bezpečnost. Ale pokud se mluvčí (odpovídá funkci předsedy parlamentu – pozn. edit.) Kongresu Boehner opravdu stará o snížení schodku, měl by se postarat o ukončení strategie jeho vlastní strany a přesun daňového zatížení. Když přísahali věrnost slibu Grovera Norquista, že Republikáni nebudou zavádět žádné nové daně, poskytli prostor pouze pro škrty ve výši 4 bilionů dolarů, přičemž argumentovali, že problém je v utrácení, nikoli v příjmech. Jejich návrh rozpočtu by však v příštích deseti letech získal v příjmech přesně o 4 biliony dolarů méně v důsledku snížení daní firmám a bohatým.

V rozporu s republikánským tvrzením jsou Spojené státy jednou ze zemí s nejnižším zdaněním na světě, americké firmy a bohatí občané platí daleko méně na daních, než ostatní vyspělé země. Od roku roku 1950 klesly daně z kapitálových výnosů o 10 procent, sazby daně se u domácností s příjmy nad milion dolarů od poloviny devadesátých let snížily o 10 procent a daň z nemovitosti pro ty s největším bohatstvím od nástupu presidenta Bushe do úřadu prakticky zmizela. Tato čtyři jednoduchá řešení by vyplnila mezeru 4 bilionů dolarů v rozpočtu během příštího desetiletí, aniž bychom se dotkli sociálního zabezpečení anebo Medicare.

Schválením zákonů, jako je zákon o zneužívání daňových rájů od senátora Carla Levina, bychom mohli vytvořit více než 100 miliard amerických dolarů nových příjmů na ucpání děr, které umožňují společnostem přesunout zisky na zahraniční bankovní účty. Prostřednictvím mírného zdanění spekulativního obchodování na Wall Streetu bychom mohli získat dalších 150 miliard dolarů ročně. Při vyšší dani z příjmů domácností s příjmy nad 1 milion dolarů ročně, jak navrhla kongresmanka Jan Schakowsky, bychom získali dalších 100 miliard. A progresívní zdanění majetků v hodnotě 5 milionů dolarů a více by mohlo znamenat dalších 45 miliard dolarů daňových výnosů navíc.

Opravdu principiální vůdce by odmítl jednat s teroristy a přiměl by je, aby obrátili zbraně proti sobě samým. Náš prezident musí stát pevně za těmito návrhy zdravého rozumu a odstranit ze stolu jakékoliv škrty programů, na něž jsme celý život platili z vlastních peněženek. Bez výjimky."

Převzato z Outsidermedia
16. 07. 2011 | 07:23

Béda napsal(a):

slayer, Pírko

budu malinko oponovat:
1) problémem je, že dnes je prakticky již setřen rozdíl mezi státem (platí především pro USA) a soukromou sférou. Stát = prakticky (závislí zalobbovaní) zaměstnanci soukromé sféry. Jedině tak se dá vysvětlit fakt, že od jisté doby rozhoduje americký stát paradoxně proti svým zájmům a mnohdy podporou zájmů své konkurence (vývoz kapitálu, know how a práce ke konkurenci - rušení embarg na špičkové technologie, přijetí Číny do WHO...), potažmo zájmů globálních soukromých institucí = destabilizací světové politiky v zájmu zbrojařů a ropných firem (války v Iráku, Afghánistánu, Libyi...), naléváním peněz do soukromých finačních institucí, které působí krize a virtuální ekonomikou + "zdravým" dluhem likvidují základy státu a sytému, přijetím plánu podpory finanční spekulace - zrušení Glass Steagallova zákona, vstup soukromé lichvy do FEDu likviduje sám sebe.

2) Krom znehodnocování peněz jejich neustálým "dotiskem" cenu ropy tlačí vzhůru především nestabilita a výpadky na ropných trzích působené válkama o ovládnutí ropných zdrojů, reesp. transportních tras komodit v zájmu "národních" ropných globálních gigantů.

3) Nesmysl. Kapacita světové ekonomiky je schopná pohodlně uživit všechny. Výpadky působené stárnutím populace bohatě nahradí technologický pokrok. Hlavní problém je v přerozdělení bohatství. Celý fór je v tom, že zatímco bohatství produkují nové technologie s násobně menším podílem pracovní síly, bohatství se kumuluje v rukou vlastníků technologií a těch, kteří jim přepůjčují prostředky jiných (těmto skupinám jsou snižovány potažmo rušeny daně), zatímco na druhé straně pomyslné barikády se hromadí chudnoucí většina, která navíc sanuje problémy a z velké míry sanzüje dluhy systému. Mýtus o přilití nové produktivní síly do systému, který snižuje nabídku pracovních míst je nesmysl. Akorát by tím ještě narostly problémy systému, který již takhle nedokáže najít řešení pro existující populaci.

4) Korupce je integrální logickou součástí TRŽNÍHO (zisk maximalizujícího) systému. Opak je spíš (umělou) výjimkou.
16. 07. 2011 | 07:47

Pinus aristata napsal(a):

Béda
Hlupáci budou ještě chvíli fňukat. Bé bé, celý život jsme platili.
Neptali se komu to platí, kdo jim říká aby platili ani jestli je nějaká naděje, že lidé toho druhu mají nějaký úmysl jim něco vrátit.
Frank L. Baum v roce 1900 napsal pohádku, o které jeho současníci přesně věděli, co parafrázuje. Zlé čarodějnice jsou monopoly a banky, neschopný čaroděj je prezident. Všichni se brání přesunu hodnoty směrem k živé práci a znehodnocení svých investic.
V reálném světě byla taktika čarodějnic taková, že pracujícím hlupákům nabídly účast na svých investicích, s přesvědčením, že jejich vliv na vládu a tvorbu zákonů jim dovolí později oddělit své drahocenné investice od bezcenných penzijních fondů a investic obyčejných hlupáků.
To je, co nám právě probíhá před očima.
16. 07. 2011 | 08:07

Bodo napsal(a):

vorošilof, jirka h a spol
Libra je libra stříbra. Zlatá je guinea (proto v nich požadují své palmáre advokáti). Něco si načtěte o bimetalismu.
16. 07. 2011 | 08:19

Dodo napsal(a):

Co se úlohy státu týče, povšimněte si, s jakou vervou se snaží zregulovat každý pšouk, který občan vypustí.
Když jsme opouštěli reálný socialismus, bylo nám troubeno, že v demokracii všechno, co není zákonem zakázáno, je povoleno.
Zkuste tedy nahlédnout do 3600 stran nového Občanského zákoníku a zjistit, co vlastně povoleno je.
Proti tomu stát stále nemůže najít odhodlání vzít banditům akcie na doručitele. Ani zavést majetková přiznání (za 21 let nazpátek).

Stát je nástrojem vládnoucí třídy. Kdo je vládnoucí třída? Zkuste si ta jména odrecitovat. Někteří, pravda, jsou již mrtví, jako Mrázek. Někteří na útěku (neboť se se sobě rovnými příliš škádlili) jako Pitr nebo Krejčíř. Někteří za vodou, jako Viktor Kožený nebo pan Šťáva. Ty ostatní si říkejte raději v duchu.
16. 07. 2011 | 08:33

veverka napsal(a):

Pírko se kroutí jak had,nechce přiznat že krizi způsobili nenasytní bankéři a finanční spekulanti(především v USA) a tak plká o druhořadých nesmyslech okolo.
16. 07. 2011 | 08:37

Jeff napsal(a):

Orinoco: obdivuhodné a inspirující.

Jedno pírko sem,
druhé pírko tam,
pro třetí jsem přes plot skočil sám.
Napsal/hoven..Beze srandy.

Chtěl jsem jet letos konečně po letech do v dětství vysněných U.S.A., na Floridu. Kámoš tam koupil několik stovek baráků a tiše doufá, že podražej. Že bych je jako skouknul, ale asi se na to vyseru, neb bude default. Jako v Sazce, což správně předpověděl vizionář R. Vítek (a pak že žádné nemáme tady)
Co myslíte vlku?
16. 07. 2011 | 09:10

Čochtan napsal(a):

Honolulu, zdravím !
Zlato nemusíš mít v bance. Stačí domácí tresor. Pokud i ten se ti nezdá bezpečný, pak to, na které nechceš sáhnout, zavařit do železné krabice a zazdít ve sklepě. :-))

Německý Märklin, světová špička na poli modelových vláčků, se přestěhovala do Číny. Nedávno. Teď se vrací zpátky do Německa. V Číně prostě nebyli schopní udržet kvalitu. Není sám, hodně firem. pro které kvalita není zbytečností se z Číny vrací zpět. Tomu můžeme my sami napomoct. Tím, že budeme velice nahlas odmítat čínské zboží.

Americké domy mi připomínají to, co si stavěli trampové na Sázavě. Boudy z trámků a papundeklu. Jen o hodně větší. není divu, že jsou laciné. Clinton s tím "bojem proti rasismu" byl blbec. Kdysi jsem tu četl fundovanou zprávu o tom svinstvu. Jak stát nutil banky do těch nemožných půjček. Škoda, že jsem si to neuložil. Neví o tom článku nekdo něco ?
16. 07. 2011 | 09:22

Parabellum napsal(a):

slayer

takže pokles konkurenceschopnostiá euroatlantické civilizace je podle Vás vlivem státních zásahů??? To Vám prosím Vy modrá vuvuzelo natloukl gumovou hadiznou do hlavy kdo? Euroatlantická pracovní síla je nekonkurenceschopně drahá - a to není vlivem státních zásahů sprostý lháři slayere. Pokud tvrčdíte, že ano, pak poukažte například konkrétní US zákony, které by stanovovaly, jak platit zaměstnance.

O vývozu kapitálu vy jelito nerozhoduje na volném trhu stát, stát pouze může uvalit obchodní embarga, což se dělo spíše v minulosti. Takže byste spíše měl těm státům poděkovat, že se ty produkční kapacity nezačaly vyvážet dříve.

2) Vy máte problém s chápáním psaného textu, že? Ukqažte mi, kde se v článku mluví o drahé ropě - vy jste se asi na zvláštní neoliberální škole modrejch vuvuzel učil, že uvniutř země je ještě jedna, ta je 5 tak velká a je plná ropy, že??? Říká Vám něco model Nabídka - cena - poptávka? No, a když tu nabídku není možné z technickogeologických důvodů zvyšovat, pak zřejmě roste cena.

3) Ukázka toho, že Vaše postoje se odrážejí Vaši brožurkovou neoliberální víru, nikoli reálnou situaci. Co takhle třeba strom života, co? Pokud je ekonomická svoboda, tak investor má možnost umístit svou ekonomickou aktivitu tam, kde je dostatek mladé a dynamické pracovní síly, a to euroatlantická civilizace přestává být.

4) U té korupce jediný souhlas. Je to sociální konstanta závislá na chromozomální výbavě populace, a pokud různí Vlkové a Bédové chtějí vymýtit korupci, pak to neznamená nic jinéjo, než že oni jinými slovy říkají, že chtějí vyhubit populaci a osadit je skandinávci. Báda a Vlk jsou totiž členy sudetoskandinávského landsmanchaftu.
16. 07. 2011 | 09:35

Parabellum napsal(a):

Béda

Jasně, a proč si Bédo myslíte, že se o ropu Válčí, když je této podle Vás v zemi nekonečné množství? Neválčí se náhodou proto, protože tato prostě a jednoduše začíná docházet?
16. 07. 2011 | 09:38

ZM napsal(a):

Čochtan - jak jste v přízpěvku výše zmínil, že některé firmy nebyly schopny zajistit dostatečnou kvalitu, tak to se netýká jenoˇm výroby přesunuté do Číny, ale zčásti také výroby přesunuté např. do Indie,Rumunska nebo na Ukrajinu nebo do dalších států. Nejsem odborník na toto téma, ale nějaké zkušenosti z průmyslu mám a navíc jsem četl nějaké články o tomto tématu. Třeba si vzpomínám na článek o tom, že sice softwarové firmy byly ze začátku nadšené tím, že programétoři v Indii pracují např. za 1/5 platu programátorů v USA (pokud si to dobře pamatuju). Problém byl ale v tom, že v těch programech(programových modulech) dodaných od indických firem (poboček) bylo docela dost chyb a tyto chyby museli pracně odstraňovat zase ti lépe zaplacení programátoři. Takto jsme to četl. Do jaké míry je to pravda nevím. ALe vlastní zkušenost mám např. s tím, že jsem pracoval ve strojírenské firmě, která odebírala polotovary od indických firem. Poměrně velká část z nich měla vady a byla vracena zpět. Takže si myslím, že sice velkou výhodou řekněme rozvojových států je levná pracovní síla, ale velkou nevýhodou je nižší kvalita a přepravní náklady. Jakmile začne docházet k ještě rychlejšímu nárůstu ceny ropy a tím ceny pohonných hmot, začnou se zvyšovat náklady na přepravu a tím poklesne zájem o dodávky z těchto států, což se samozřejmě netýká konkrétně softwaru.
16. 07. 2011 | 10:01

ZM napsal(a):

Co se týká snižujících se celosvětových zásob ropy, tak následkem bude v první řadě to, že se ještě více omezí výroba aut, které mají (dá se říct) nadprůměrnou spotřebu a zvýší se výroba aut s nižší spotřebou. Klasickým příkladem je výroba aut s motory o objemu válců mezi 1000 a 1200 cm3. Některé automobilky zareagovaly poměrně rychle. Klasickým příkladem je velká továrna u Kolína, myslím že její zkratka je TPCA. Už si to dobře nepamatuju, četl jsem o ní dva nebo tři články. Vyrábí se tam toyoty, peugoty a citroeny, ale všechno auta s poměrně malým výkonem, malou hmotností ale také s malou spotřebou.
Dalo by se uvažovat nad různými souvislstmi, třeba nad tím, do jaké míry by se snížilo opotřebení silnic, pokud by na nich jezdil výrazně větší počet lehkých osobních vozidel, než doposud.Tím pádem by se snížila spotřeba např.asfaltu, který je taky vyráběn na bázi ropy.Ale pouštět se do takových úvah, to je hodně spekulativní. Silnice jsou opotřebovávány především těžkými nákladními vozidly.
Také není vyloučeno, že může nastat rozvoj elektromobilů nebo hybridních vozidel, které by jezdily např. ve velkýchh městech, ve kterých auto ujede poměrně malou vzdálenost ale poměrně dlouho čeká na křižovatkách nebo v dopravních zácpách, kde se u klasických vozidel plýtvá palivem, protože motory běží na prázdno.Jejich baterie by se mohly dobíjet z přebytku proudu vz fotovoltaických elektráren.Může to být na podobném principu, jako třeba v průmyslových firmách nebo ve skladech, kde se přes noc vysokozdvižné vozíky nabíjí a přes den se s nimi pracuje. Problém masivnějšího rozšíření provozu těchto automobilů je prozatím v relativně malých kapacitách akumulátorů. Ale i to budou mnozí akceptovat, pokud se v budoucnu zvýší o další desítky procent cena ropy.
16. 07. 2011 | 10:16

Čochtan napsal(a):

ZM,
máte pravdu, přepravní náklady jsou důležité, a budou stoupat. Teď třeba chtějí muslimští bratří v Egyptě, pokud se dostanou k moci, citelně zvýšit poplatky za Suez.
Kvalita čínských výrobků je příšerná. Koupil jsem dětem houpacího koně, musel jsem ho sestavit, což by nijak nevadilo pokud by dírky pro šrouby byly tam kde by měly být. Masová odfláknutá výroba. Nikdy více čínské zboží, pokud to půjde jinak.
16. 07. 2011 | 10:17

ZM napsal(a):

Ještě bych přidal dva odkazy k tématu-

http://m.ihned.cz/c4-10026440-44041480-700000_hndetail-satosi-tacihara-je-cas-premyslet-o-novych-autech

http://www.rozhlas.cz/zpravy/domaciekonomika/_zprava/711545

Třeba zde jsou parametry vozu Toyota Aygo, vyráběného v TPCA.
Není tam uvedené pohotovostní hmotnost, ale jestliže celková je 1180 kg, tak pohotovostní bude nejmíň o 300 kg nižší.

http://www.autoduba.cz/toyota-aygo-2-8-3-nove.html
16. 07. 2011 | 10:26

ZM napsal(a):

Čochtan - oni tam asi vůbec v těch čínských fabrikách nemají kontrolu kvality, protože jinak by se tohle stávat nemohlo. Nebo možná že ti kontrolóři někde pospávají a na konci směny akorát orazítkují papíry, že je vše OK:) Možná se jedná o typickou mentalitu číňanů.
16. 07. 2011 | 10:35

ZM napsal(a):

Tím, jak bude vzrůstat cena pohonných hmot, bude klesat jejich prodané množství. Klasickým příkladem může být využití hromadné dopravy. I ti, kteří si dopsud radši zaplatili za pohodlí dopravy vlastním autem, aby se nemuseli tísnit ráno při cestě do práce třeba ve vlaku nebo v autobuse nebo prostě další zvýšení akceptovat nebudou a "přežijí" radši jízdu vlakem :)
Jiná věc jee, že se může výrazně zvýšit prodej motocyklů a tím i jejich výroba, protože ti, kteří doposud jezdili do práce v autě si řeknou, že není třeba se pohybovat pomocí tuny oceli a spotřeby 5l/100 km, když se stačí pohybovat pomocí 80 až 100 kg oceli a spotřeby 1 až 2l/100km.Možná že za 20 let to tady bude jak v těch asijských státech, na silnicích spousta lidí na motocyklech a občas nějaký to auto :), hlavně v létě.Možná že si dopravní firmy časem začnou kupovat i autobusy na "míru", aby nedocházelo k tomu, že do vesnic, ze kterých jezdí pravidelně 5 až 10 lidí, se bude posílat autobus s kapacitou 45 míst k sezení. Prostě na určitý linky pošlou místo klasickýho autobusu mikrobus.
16. 07. 2011 | 10:51

Rumcajs napsal(a):

Tesat tento blog do kamene a nebo levounům mezi oči.

Nenažranost a hloupost levičáků nás táhne pomalu a jistě ke dnu.
16. 07. 2011 | 11:03

ZM napsal(a):

Samozřejmě je potřeba doplnit, že snížení prodeje pohonných znamená sníží příjem státního rozpočtu (při nezměněné spotřební dani). V roce 2007 byla v ČR spotřební daň z litru benzínu tuším 11,50/litr. V současné době je to asi 12,84 Kč/litr.

údaje z -
http://www.sfinance.cz/zpravy/finance/282363-alkohol-cigarety-a-benzin-pilire-statniho-rozpoctu/

NAvíc DPH se vypočítává i z částky, kterou tvoří spotřební daň, takže snížení prodeje pohonných hmot by výrazně snížilo příjem státního rozpočtu. Jestli je vhodné reagovat dalším zvýšením spotřební daně, to je složitější problém. Každopádně z toho ale vyplývá, že je nereálné, aby se dluh ČR snížil výrazně během desetiletí. I současná koalice plánuje vyrovnaný rozpočet někdy na rok 2016.
16. 07. 2011 | 11:07

Béda napsal(a):

Parabellum,

proč Parabelle podsouváte druhému něco, co neřekl? Kde jsem já tvrdil, že je v zemi nekonečné množství ropy? Tvrdil jsem, že války (výpadkama dodávek) ropu prodražují. Navíc ještě podotknu, že monopolizace správců (hospodářů) ropných zdrojů povede samozřejmě k pokusům ceny uměle navyšovat, resp. diktovat ceny nezbytné komodity. To ostatně odpovídá základnímu zákonu maximalizace zisku.

Ropné firmy zajímá JEJICH profit. Ty prioritně neřeší, ani to z povahy jejich podnikání nevyplývá, řešit problémy globálního trhu. k tomu jsou povolány státy, resp. nadstátní instituce.

Podporou globálních ropných firem, monopolizace držby ropy, (válkama, které jsou placeny dluhopisy států, potažmo sanovány daňovými poplattníky) USA, potažmo západní státy paradoxně přispívají k destabilizaci celého systému a scvým problémům.

Otázka: Co myslíte, co by dělaly ropné státy s tou ropou bez těch válek? Myslíte, že by ji přestaly prodávat? Anebo že by přestaly fungovat tržní zákony?
16. 07. 2011 | 11:11

ZM napsal(a):

Nechci to tady "tapetovat", ale nemůžu si odpustit ještě jednu poznámku. Pokud se zvýší DPH, a většina lidí začne šetřit na spotřebě alkoholu, cigaret nebo pohonných hmot, tak do státního rozpočtu zdaleka nepřibudou o tolik vyšší částky, jaké budou potřeba na krytí úroků a jistin dluhu (obligací). Je potřeba vyčkat rok nebo dva, jak lidi na zvýšení DPH zareagují a jaký vliv bude mít zvýšená DPH na inflaci.
16. 07. 2011 | 11:13

Béda napsal(a):

Ještě dovětek:

Otázka: Jak asi zapůsobila válka v Iráku (údajně kvůli "ZHN") na světovou cenu ropy? Žeby ji srazila?
16. 07. 2011 | 11:15

Občan napsal(a):

Měl jsem před pár lety možnost nahlédnout do zákulisí pár bank působících v ČR. Takřka všichni pracovníci IT byli Pakistánci a Indové. Zajímavé bylo, že ačkoli skoro zaměstnavatelé v ČR požadují znalost cizího jazyka na úrovni minimálně komunikativní, většinou však slovem a písmem, v bankách zaměstnaní Asiaté fungují tak, že mají jednoho "managera", který vládne angličtinou a všichni ostatní lámou JAKÝKOLI cizí jazyk tak na úrovni objednání si jídla v rstauraci. V podstatě nebylo možné se s nimi domluvit jinak než pantomimicky.
(V účtárnách upachtěné Češky, fungující stejně - jedna "managerka" ovládající dobře cizí jazyk (obvykle němčinu nebo/a angličtinu) a zbytek paní a slečny, které byly rády, že mají nějakou práci.)

Já bych Asiaty nepodceňoval. Kromě neobyčejné láce jsou totiž nesmírně disciplinovaní a až křečovitě dodržují VLASTNÍ společenskou hierarchii. Je proto u nich prakticky vyloučené "nebezpečí" vstupu do odborů a integrace do společnosti hostitelské země; žijí ve zcela uzavřené komunitě a slepě poslouchají SVÉ vedoucí. Bez ohledu na výši dosaženého vzdělání. Ač to bude asi vypadat divně, ale v tomto ohledu jsou vedle Japonců asi nejliberálnější Číňané. My jsme přesvědčeni (ke své škodě), že zbědovaně úpí pod knutou komunistické diktatury, ale realita je úplně jiná. Zatímco my o nich víme kulový, oni nás znají velice dobře - a nesmírně hluboce námi pro naši nadřazeneckou hloupost a omezenost opovrhují. Možná to bude i tím, že Čína nikdy nepoznala "blaho" kolonialismu, ale měla hned v blízkém sousedství možnost srovnání.

Někdo tu uvedl, že Asie dodává často nekvalitní zboží. To je sice pravda, ale jak vidno, přesto se to odběratelům stále ještě nepřestalo vyplácet. Stačí se podívat do "značkových" prodejen např. konfekce - všechno zboží pochází z Pakistánu, Indie, Turecka, Bangladéše, někdy i ze zemí Jižní Ameriky. Kvalita nevalná, materiály také (člověk by čekal, že uvidí bavlnu a hedvábí, ale většina sortimentu je PES a Vs). Podobně to platí o obuvi - Malajsie, Indonésie, Brazílie, Mexico. Přitom ceny ve srovnání s kvalitou zejména materiálů ohromující.

Asie, o něco méně Afrika a Jižní Amerika prostě vyčkávají. Šijí si na svých vyřazených šlapacích Singrovkách za dva dolary denně, baští rýžovou nebo kukuřičnou kaši a čekají. Vcelku nemají kam spěchat - my se totiž mezi sebou brzy pomlátíme sami až zjistíme, že už nám v Evropě a USA nic nepatří a že nemáme co do huby. Dluhopisů a "finančních derivátů" se nenažereme a stále více lidí už nemá ani na nákupy toho levného braku z "rozvojových zemí".
Kromě toho - oni, na rozdíl od nás, doposud moc nezměnili způsob života a zachovávají si SVOU kuturu. Takže, pokud to vyčkávání náhodou nevyjde, pro ně se skoro nic nezmění. Zato my, kteří jsme na svůj způsob života a kulturu rezignovali (ačkoli si namlouváme, jak jsme "rozvinutí"), děláme vše pro to, abychom přišli úplně o všechno.
16. 07. 2011 | 11:17

Béda napsal(a):

ZM,

můj předpoklad. Můj předpoklad. Koupěschopní z příhraničí budou po zvýšení DPH na 17,5, rsp. 19% pořádat týdenní nákupní invaze do příhraničí, ostatní, zvláště nejnižší příjmové skupiny zavedou tvrdá úsporná opatření = za stejný objem peněz nakoupí méně. Část nižších vrstev nepokraje prosté nezbytné náklady a nuceně se zadluží, což povede k jejich "bankrotovému stavu". Celkově klesne spotřeba a výběr daní.

To dle mého budou hlavní důsledky Kalouskovy "léčby" zvýšenou DPH.
16. 07. 2011 | 11:19

ZM napsal(a):

Béda - velký vliv na cenu ropy má organizace OPEC, kde se jednotliví producenti snaží dohodnout na postupu, kterej by jim umožnil co největší příjmy. Na jedné straně se snaží zvýšit celkovou cenu ropy, na straně druhé se ale přetahují o to, kdo bude mít jakou kvótu (podíl na exportu). Nesleduju dění v OPEC, ale je jasné, že ne vždy se všichni dohodnou.Navíc mám dojem, že ne všichni významní světoví producenti ropy jsou členy OPEC.

Druhá věc je, že samotné války znamenají zvýšení spotřeby ropy (protože při válkách je nutné přemísťovat kvanta materiálu) a je nutné podniknout množství bojových operací, což znamená velké náklady na pohonné hmoty, na výrobu nových zbraní atd.
Takže všeobecně se dá říct, že není moc "zájem" o dlouhodobé válečné konflikty.Spíše je "zájem" o "bleskové války", při kterých jsou náklady malé a "kořist" obrovská. O něco takového se snažila celá řada různých vládců a diktátorů, např. Hitler s jeho koncepcí Blitzkriegu. Skoro mu to vyšlo.
16. 07. 2011 | 11:20

ZM napsal(a):

Béda- to právě uvidíme v následujících dvou letech,kolik lidí se rozhodne za stejný objem peněz nakoupit méně a kolik lidí si řeklo, že se radši pořádně nají a odpustí si občas nějaký to pivečko nebo červený víno atd., popř. kolik z nich si sice pivečko neodpustí, ale zato místo autem pojedou autobusem (občas). Ano, tyto souvislosti jsou možná mimo chápání "nejlepšího ekonoma na světě" (nebo možná jen v Evropě :) ), chemika Kalouska :), který si možná neuvědomil že rozdíl mezi chemickou reakcí a obyvatelstvem je ten, že chemická reakce probíhá za stejných podmínek stále stejně, tedy je předvídatelná.
16. 07. 2011 | 11:25

Občan napsal(a):

To ZM:

Mně se na Vás líbí ta důslednost, s jakou si namlouváte, že ekonomika, založená místo na výrobě a výměně zboží (ať už za peníze, kovy nebo za zboží či mušličky) na virtuálních "fionancích", v podstatě funguje a bude fungovat. Ačkoli musíte vidět, že to fungovat přestalo.

K Vašemu poslednímu příspěvku - stačí se podívat na stránky MF ČR a belskově zjistíte, že všechny dosavadní úlevy "investorům" a "podnikatelům", všechno to přenášní ztrát a dluhů na zaměstnance a privatizace zisků úzké skupině "vyvolených", má jen jeden efekt. Růst nezaměstnanosti, chudoby a snižování tržeb, výběru daní a povinných odvodů.
Proto chce Kalousek dál a dál zvyšovat DPH, přičemž ve své tuposti není schopen pochopit, že tím dál podvazuje celou ekonomiku. Je totiž stále méně lidí, kteří mohou nakupovat zboží a tím pádem platit DPH. A čím vyšší bude, tím méně bude práce, příjmů a spotřeby.
16. 07. 2011 | 11:28

ZM napsal(a):

Abych taky napsal o Kalouskovi něco pozitivního :), je pravda, že sice navrhoval snížení příjmu politických stran ze státního rozpočtu o polovinu. Otázka ale je, jestli to bylo jen populistické heslo nebo vážně míněný návrh. On totiž dobře věděl, že ODS na to nepřistoupí, protože byla po loňských volbách hodně zadlužená v důsledku volební kampaně. Mohl tak získat i určité ústupky od ODS v tom stylu, že když ODS odmítla tento návrh, tak TOP09 zase může odmítnout jiný návrh.
16. 07. 2011 | 11:32

Aleš Řešitel napsal(a):

Jedním ze zásadních problémů je spekulativní kapitál. Jeho důsledky byly zde popsány, ale bez toho, jak tento nešvar eliminovat. Určité ekonomicky silné zájmové skupiny si pod rouškou demokracie dosazují(mediální masáže, velmi dobře zládnutá psychologie člověka a znalost možností jeho obrany) vládnoucí elity a ty jim na oplátku zajišťují drancování bez jakékoliv osobní, natož majetkové odpovědnosti. Daňovými úlevami, které jsou nesmyslně obhajovány rozvojem společnosti a ekomomického prostředí, dochází k maximalizaci zisků, zisků které nemají jakoukoliv pozitivní vypovídající ekonomickou hodnotu. Výsledkem je pouze koncentrace majetku do rukou úzké skupiny lidí, kterým je obecně lidské společenství ukradené. Sobeckost a bezohlednost v té nejzrůdnější podobě. Oni ví, že mají dostatek prostředků ubránit svůj majetek a to jakýmkoliv způsobem. Nějaká demokracie, svoboda, lidská práva sociální smír je jim u zadku, v případě lámání chleba na n-tou. Co to bude stát lidských a materiálních obětí je nezajímá, zase na tom vydělají. Historie se bude opakovat ale to co se odehrálo v minulém století bude jen slabý odvar. Další z negativních důsledků je nešvar socializace ztrát a kapitalizace zisků.Občané jsou obráni o své příjmy dvakrát a to jenom díky tomu, že neexistuje postižitelnost, náhrada ztrát těmi, kdo tyto ztráty způsobují. Demonstrací toho, jak to globálně funguje a to zde pro pochopení uvádím jenom maličký segment, byla sanace bank v ČR, kde se půjčovalo kamarádům za provize, s již vědomím nevratnosti půjčeného. Dnes takzvaná důchodová reforma(zdechforma) v ČR. Systém je záměrně, snížením příjmů, uveden do problémů. Následně zájmová skupina, která toto vymyslela navrhne řešení. Jesti si myslíte, že ve vašem zájmu, potom jste na omylu. Dojde ke stejnému efektu jako v globálním měřítku. Vaše reálné peníze jsou využity ke spekulacím a velmi dobrému žití z režií a části zisků. Z toho jsou vyvolenými(těmi co dosadili rádoby demokratickými metodami vládnoucí garnituru) pořízeny majetky, které se stanou nedotknutelnými. Až dojde k výplatám vámi naspořených peněz budete seznámeni s tím, že podnikatelský záměr nevyšel a že máte smůlu. Pokud bude velký průšvih, tak ztráty bude sanovat stát a hádejte z čeho. No přece z vašich daní, takže to zaplatíte dvakrát. Že by stát požadoval náhradu od toho, kdo to způsobit nečekejte ani omylem. Oni jsou sice vámi voleni, ale vám se nezodpovídají. Obdobné je to se zdravotnictvím. Záměr zase jednoznačný. Vydělat na vás prachy bez jakékoliv zodpodědnosti.
AŘ ale.resitel@centrum.cz
16. 07. 2011 | 11:34

ZM napsal(a):

Občan - to si spíš vy něco namlouváte, možná proto, že jste nepochopil, že nebylo žádné přesvědčení o tom, že ekonomika bude fungovat na "virtuálních" financích. Byl prostě zájem inkasovat "výpalné". Podobně jako některé mafie inkasují výpalné za to, že někomu umožňují provozovat restauraci, tak politici inkasují zase "jejich výpalné" za to, že finančním skupinám umožní se účastnit zisků ze státních rozpočtů. Politici k tomu ovšem mají mmnohem více způsobů. Jedním z nich je zadlužení státu.
16. 07. 2011 | 11:38

ZM napsal(a):

Občan - ja píšete-
Je totiž stále méně lidí, kteří mohou nakupovat zboží a tím pádem platit DPH. A čím vyšší bude, tím méně bude práce, příjmů a spotřeby.

To zrovna není moc přesná analýza :)
Možná jste nepochopil, že spoustě lidem takový stav vyhovuje, možná i tomu Kalouskovi. Protože při určité výši nezaměstnanosti se hodně lidí bude obávat o práci ajednak budou ochotnni lecost zkousnout a taky nebudou mít mnozí odbahu stávkovat.
16. 07. 2011 | 11:42

ZM napsal(a):

Aleš Řešitel - obecně máte pravdu, ale trochu přeháníte. NApř. jak píšete-
Historie se bude opakovat ale to co se odehrálo v minulém století bude jen slabý odvar.

To přeháníte, protože když se člověk zamyslí nad tím, co vše se odehrálo v minulém století, tak nevím, co by se muselo stát v tomto století, aby to byl slabý odvar.
Vezměte např. v úvahu 1. světouvou válku, ve které byly obětovány tisíce pěšáků jenom proto, aby se dobylo několik kilometrů území, o které stejně za týden nebo 14 dní zase přišli.Nebo např. pokud vezmeme v úvahu tzv. měnovou reformu v roce 1953 v ČSSR, tak tehdy byli občané doslova okradeni o své úspory.
16. 07. 2011 | 11:47

ZM napsal(a):

Občan - i ten mafián, když zjistí, že reataurace neprosperuje jako dřív a že když nesníží výpalné, tak že prostě majitel to "zabalí", tak nakonec to výpalné sníží, pokud se nerozhodne, že restauraci předělá třeba na bordel :)A podobně ti bankéři zjistili, že státní rozpočty začali "dojit" až příliš a že jestli to nezmírní, tak že jim "dojná kráva" chcípne. Když chcípne jedna malá "dojná kráva" tak to ještě tolik nevadí (Řecko), když ale ccípne velká "dojná kráva" (Španělsko, Itálie), tak to je už velký problém.
16. 07. 2011 | 11:54

Občan napsal(a):

To ZM:

To JE přesná analýza.
Protože to "zkousnout" znamená jediné - snižování platů, eliminaci veřejných služeb (vč. zdravotnictví a školství) a růst výdajů ZEJMÉNA na nezbytně nutné zajištění přežití. V důsledku tedy další pokles tržeb za všechno zbytné zboží a služby a další snížení výběru DPH a SD - a další snižování platů, růst daní, nezaměstnanosti a chudoby.

A až to lidem konečně docvakne, tak PAK nebudou stávkovat. Pak prostě půjdou a VEZMOU si to, co je jim upíráno, ačkoli pracují nebo pracovat chtějí a nemohou.
16. 07. 2011 | 11:55

mirekP napsal(a):

Výstižný článek, souhlasím.
Pro mě znamená, že se blíží konec fondových operací a fondového zajištění důchodů.
Kdosi v diskuzi psal o pořízení pozemků. Ano, souhlas, hlavně aby byl oplocený.
Taky nejsem úplně přesvědčen, že na konci měnového krachu se vše bude řešit pouze diplomatickou cestou.
16. 07. 2011 | 12:10

myslím napsal(a):

Pane Pírko!
Jakápak dluhová krize. Dluhy, a nejen státní se přece neplatí. Přibližně takto kdysi argumentovala ČSSD a ODS se tomu vysmívala (oprávněně) . To už dnes ale neplatí. Na tuto filozofii neplacení dluhů totiž přistoupila i naše ODS. Ta ODS která razila: "Odpovědný občan se o sebe musí umět postarat (teda i straníci)".
Dnes už zřejmě tyto zásady ODS neplatí. Právě dnes jsem se v LN dočetl, že ODS sice dluží panu Machovi 350 tisíc Kč a 350 tisíc DM (bývalých) z roku 1994 a cca 3 miliony Kč z r.1999 Čermákovi na jeho prosbu k financování ODS. ODS dluh sice uznává, ale ta půjčka byla poskytnuta tak dávno, že byla, očima stranických šíbrů, promlčena.
Očima obyčejného občana to vidím tak, že ten nemalý balík peněz byl prachsprostě panu Machovi ukraden. A je srdečně jedno kdo ten pan Mach tenkrát byl, či dnes je.
16. 07. 2011 | 12:13

ZM napsal(a):

Občan - přesná analýza znamená, že se konkrétní hodnoty vyčíslí. Obecné fráze sice mohou manipulovat davy, proto je tak rádi používají politici nebo diktátoři. jednou ze základních otázek je, co znamená pojem "chudoba". Když to trochu přeženu, můžeme za chudobu v podmínkách ČR považovat např.to, že si někdo nemůže zajít do Mcdonalda nebo do KFC ? Nebo že si nemůže zajít do multikina a koupit si popcorn? Nebo že si nemůže koupit film na DVD? Pojem chudoba je totiž relativní. Záleží totiž na tom, kdo má jaký záliby. Když někomu stačí jet na dovolenou na Vysočinu na chalupu, tak to bude levnější než když někdo chce letět třeba na Kanáry. Chudoba může mít víc "forem". Pokud někdo nemá na nájem, tak to se dá obecně považovat za chudobu.Dá se ale např. považovat za chudobu, když si na nájem nevydělá třeba někdo, kdo sám žije ve 3 pokojovém bytě?
Je např. zajímavé jít se projít do nějakého hypermarketu a nenápadně sledovat lidi. Párkrát jsme to udělal. Dá se třeba zamyslet nad tím, co je zdrojem příjmu těchto lidí tisíců lidí, kteří mají plné nákupní košíky? Kde berou tito lidi na benzín-odjíždí autem? V čem jsou tito lidi šikovnější nebo schopnější než ti druzí, že oni mají a ti druzí ne?
16. 07. 2011 | 12:43

ZM napsal(a):

Občan - mnozí lidi nemají peníze taky proto, že chtějí mít lecos hned, takže se zadluží a pak splácí úroky. Takže ta bída mnohých není způsobená jenom tou "zlou" vládou,ale i samotným rozhodnutím těch konkrétních lidí. Je totiž zajímavé zamyslet se např. nad teoretickou situací, kdy by si lidi nepůjčovali od bank,co by potom ty banky dělaly. Možná by půjčovaly státům na větší úroky a to, co by lidi ušetřili na úrocích, by zaplatili na zvýšené DPH :)
16. 07. 2011 | 12:56

Občan napsal(a):

To ZM:

Když už tak pěkně poučujete - postrádám totéž u Vás.
Pojem "chudoba" vůbec není relativní. Všude znamená totéž.

Chudoba:
Příjmy zajišťující uspokojení základních životních potřeb - stravování (v nejnižších hodnotách nad stavem povýživy stanoveným nutričními tabulkami), úhrada bydlení a služeb spojených s bydlením odpovídající základnímu standardu v daném regionu, doprava do a ze zaměstnání a základní ošacení nutné pro udržení pracovního místa.
Stav chudoby neumožňuje spoření, pojištění, další vzdělávání, zajištění odpovídajícího vzdělání potomkům, úhradu spoluúčasti ve zdravotnictví, kulturní vyžití, rekreaci. Stav, který člověka bezprostředně neohrožuje na zdraví a životě, avšak znamená ztrátu kvality života, zejména lidské důstojnosti.

Bída:
Příjmy nedostačující pro zajištění základních životních potřeb. Situace, kdy jedinec či rodina má finanční nebo naturální prostředky zajišťující jen některou (nebo žádnou) ze základních životních potřeb (např. bezdomovec spící pod mostem, avšak dostávající jídlo v charitě).
Stav, který člověka bezprostředně ohrožuje na zdraví a životě.

Zjevně vůbec nemáte představu o tom, co to skutečně znamená být chudý. V chudobě výše popsané se v ČR nachází nejméně 20% populace. Ve stavu "bídy" výše popsané se v ČR nachází minimálně 100 000 OBČANŮ, zcela odkázaných na nouzové nebo azylové bydlení a na potravinové dávky podávané nepravidelně charitou.
A to, že i chudí ve městech a v příměstích jezdí autem znamená jediné - je to LEVNĚJŠÍ než jet sociálem. Zejména, pokud jede celá rodina. Nemluvě o tom, že se zhoršující se ekonomickou situací se zhoršuje i dopravní obslužnost.
16. 07. 2011 | 13:14

Aleš Řešitel napsal(a):

ZM. Obávám se, že nevidím až tak černě. Dnešní technologie, stroje na zabíjení dosáhly úplně jiné úrovně. Ano v minulém století opravdu pro nic za nic, pohyb fronty pár stovek metrů a výsledek, statisíce mrtvých a zraněných. Tenkrát lidský život nic neznamenal. Lidé byli hnáni do vyprovokovaných konfliktů elitou, jako na jatka. Stačilo ukázat nepřítele,toho kdo brání šťastnému rozvoji,kdo způsobuje vykonstruovadé křivdy a již se rozjíždí mediální masáž, zatemňují se mozky , bičuje se nanávist. Ztrácí se schopnost rozpoznávat co je co, kdo je kdo, cílená virtuální realita vítězí nad skutečností a pravdou. Tenkrát už došlo k povýšení boje muže proti muži na zdokonalování zbraní s úmyslem usmrcení co největšího počtu nepřátel. Prim v tomto hrála druhá světová válka, kde z logiky vlády nadčlověka, zase určení nepřítele a nezbytná mediální masáž se zvrhla pomocí již rozvinutých zbraní, mašinerie na zabíjení všeho co se pohlo vč. desítek miliónů civilistů. Všechny tyto konflikty ať dřívější, či současné mají jedno společné. Krize způsobené nenažraností, sobeckostí a bezohledností vládnoucích elit, dříve dosazených, dnes jakoby demokratick volených, ale řízených úzkými zájmovými skupinami. Po ožebračení širokých mas je těmto masám mediálně vypláchnutý mozek a určen nepřítel, ne ten pravý ale zástupný nebo vymyšlený. A už to frčí. V malých měřítcích to vidíme dnes u lokálních konfliktů. Slovo slabý odvar má ještě malou vypovídací schopnost, při dnes dosažených technoligiích. Nagasaki, Hirošima byly jen ukázky toho, jak se vypořádat jednorázově bez ztráty jedničky s určitou lokalitou. Boj o docházející zdroje, ekonomická devastace značné části obyvatel, po rozkradení zdrojů úzkou skupinou vyvolených, úvahy o preventivních úderech a zase mediální masáže jsou tím, co dřívější konflikty zařadí do tz.slabého odvaru.
A.Ř. ales.resitel@centrum.cz
16. 07. 2011 | 13:23

ZM napsal(a):

Občan - napsal jste první číselné hodnoty a sice že 20 % občanů zažívá chudobu a bídu že zažívá 100000 lidí. Bylo by zajímavé, kdybyste uvedl další údaje, na základě kterých jste ty údaje napsal. Pochybuju, že osobně znáte 100000 lidí :)
Jedna věc jsou totiž údaje oficiální a druhá věc jsou údaje reálné. Spousta lidí si totiž přivydělává jak se říká bokem, aniž by to bylo nějak zdokladováno.Takže tyto příjmy se v oficiální statistice neprojeví.Příkladů může být celá řada. Někdo pěstuje brambory, jinej třeba pronajímá byt nebo garáž, jinej pracuje bez smlouvy na stavbě atd.Mimojiné jako zdroj příjmu některých lze považovat i krádeže,a nejen drobné krádeže v hypermarketech.
Druhá věc je, že ti, kteří opravdu zažívají bídu, se do takové situace nedostali náhodou, že by je třeba někdo vylosoval. Předcházeli tomu nějaké příčiny. A příčinami jsou např. velké dluhy a následné exekuce,různé druhy závislostí (na alkoholu, na hracích automatech, úrazy z neoparnosti atd.
Stát jako instituce sice nefunguje moc dobře,ale na druhou stranu nemůže každýho občana "vodit za ručičku" jako malé děcko a kontrolovat jeho činnost, jestli moc neriskuje, jestli žije dostatečně zdravě, jestli udělal dost pro to, aby si našel zaměstnání apod.Ta chyba není jenom ze strany státu, ale i ze strany těch občanů.
16. 07. 2011 | 13:39

Občan napsal(a):

To Aleš Řešitel:

V oblasti zabíjení lidí došlo rovněž ke kvalitativnímu posunu - veškeří povraždění civilisté jsou buď "vedlejší ztráty" (collateral damages) nebo "teroristé" (podle potřeby).
Člověk se dnes stal jen "lidským zdrojem" a jeho život nemá vůbec žádnou hodnotu. Skutečně žádnou.
Ve válce je "voják" pouhým přenašečem technologií tam, kde neprojedou auta nebo jsou příliš velké obavy z poškození techniky. Civilista už není ani obsahem statistiky, případně propaganda prohlásí, že v dané oblasti žádní civilisté nejsou, protože i čerstvá novorozeňata jsou POTENCIÁLNÍM nepřítelem.

Jinak máte pravdu, i když jste to časově zmotal dohromady a je to poněkud nesrozumitelné :o)
Také se obávám, že to, co nás čeká, daleko předčí všechny počítačové střílečky a i Chuck Norris by si fest nadělal do trenclí.
16. 07. 2011 | 13:46

Občan napsal(a):

To ZM:

Jj, a čtverec je kulatej...
Jak už jsem řekl - chválím Vás za Vaši pevnost při lpění na Vámi pečlivě vybudované chiméře, která Vám zřejmě slouží jako ochranná ulita.
Já jsem radši realista.
16. 07. 2011 | 13:48

ZM napsal(a):

V diskuzi už končím, nechci tu strávit celý den, ale dávám ještě tento odkaz o elektromobilech.

http://www.nazeleno.cz/elektromobil.dic

Zajímavý je tam např. tento údaj:

Na 100 km potřebuje elektromobil v průměru asi 13 kWh elektřiny. Pokud uvažujeme aktuální cenu elektřiny 4,51 korun za kilowatthodinu, vyjde nás 100 km zhruba na 59 korun. Automobil s benzínovým motorem a průměrnou spotřebou 7l/100 km ujede stejnou vzdálenost za cca 210 korun.
........

A dodávám. I pokud by byl elektromobil dobíjen z dotované elektřiny z fotovoltaickcý panelů (přibližně 12 Kč/kWh), tak by 100 km vyšlo na 154 korun, což není nijak extrémně vysoká částka).
16. 07. 2011 | 13:49

ZM napsal(a):

Občan - vy sebe možná považujete za realistu, ale já bych vás nazval spíše demagogem :) A nejen proto, že vytvoříte nějaký číslo 100000, aniž byste uvedl, jak jste k němu dospěl, ale kvůli způsobu, jakým diskutujete.
16. 07. 2011 | 13:56

Béda napsal(a):

ZM,

k chudobě se část společnosti blíží plíživě tím, že dochází k navyšování nákladů na základní životní potřeby (vidíme dnes a denně skrze plíživé zvyšování cen + nejnověji navyšování DPH, spoplatnění zdravotní péče, zavedení školného...) a současné stlačování mezd.

To posouvá stále větší skupinu lidí do pásma, kdy si již nemůžou dovolit nakupovat zbytnosti ale jsou rádi pokud bez půjček zajistí vstupy pro základní životní potřeby. Určitá (stále se zvětšující) skupina obyvatel dochází k tomu, že úroveň jejich příjmů je nižší nežli úroveň jejich výdajů na základní potřeby - potraviny, nájem, energie, povinné odvody státu...

Co dělají Drábci s Kalouskem, kteří žijí ve vakuu (j)elit odtrženi od životní reality? Setrvale zvyšují náklady pro žití, stlačují mzdy, podvazují koupěschopnost, snižují státní příjmy, zvyšují přetlak na trhu práce, čímž dále snižují cenu práce. Mzdy tlačí část lidí do situace pořídit si ¨nezbytné peníze jiným způsobem. Lze očekávat zvýšenou kriminalitu a odpor deklasovaných vůči systému, který je dostává do koloběhu dluhů a bezvýchodnosti. Takový postup nemůže vést k dobrému vyústění.
16. 07. 2011 | 14:03

ZM napsal(a):

Nápadů může být celá řada, druhá věc jsou možnosti realizace. Jenže právě ty možnosti, které se ze současného pohledu zdají nerealizovatelné, můžou být realizovatelné za jiných podmínek a okolností v budoucnu. Dá se uvést příklad v dopravě. Bude svítit slunce, fotovoltaické elektrárny budou dodávat do sítě hodně proudu, tak se rozjedou nákladní vlaky. Zatáhne se, náhle nastane úbytek proudu do sítě, no tak ty nákladní vlaky necháme na odstavné koleji ne nejblíiším nádraží a počkáme, až zas bude svítit slunce :)
Možná že v budoucnu bude v čekých domácnostech často následující hovor :)
-Táto, slíbil jsi, že dneska pojedeme na výlet.
- Mámo, nejde to, včera svítilo málo slunce, tak nemáme nabitej akumulátor v autě

Zásoby ropy ještě na nějaký ty desítky let asi vydrží, tak máme ještě dost času promyslet, co a jak :)
16. 07. 2011 | 14:05

radek napsal(a):

Pokud budou u voleb většinu tvořit státní zaměstnanci, důchodci a nezaměstnaní, lze čekat hlasy pro úsporná opatření?...Že je stát nejhorším hospodářem, ví i malé dítě ... Ach ta pravicova nesnesitelná lehkost bytí...
16. 07. 2011 | 14:05

Parabellum napsal(a):

Béďa

LŽETE, jako každej levoun.

Cituji Vás:
2) Krom znehodnocování peněz jejich neustálým "dotiskem" cenu ropy tlačí vzhůru především nestabilita a výpadky na ropných trzích působené válkama o ovládnutí ropných zdrojů, reesp. transportních tras komodit v zájmu "národních" ropných globálních gigantů.
konec citace

Tahle věta je synonymem věty : Na planetě je ropy dost pro vysokou životní úroven na úrovni skandinávie všech 7 miliard lidí a to po celou éru čtvrtohor.

Autor totiž vůbec nepíše o ceně ropy, ale o jejím nedostatku na trhu.
Vám je také cizí základní ekonomický model Nabídka - cena - popútávka, že? Nebo si jako klasickej rasistickej fundamentalista myslíte, že bílí jsou od toho, aby spotřebovávali zdroje, a ostatní od toho, aby na ně dělali?
16. 07. 2011 | 14:07

Parabellum napsal(a):

Béda

No a???? Pak ale je zřejmý, že je potřeba si na to zavírání chechtákovodů vzít větší hasák.

Mohl byste sem lípnout studii, která například bude znázornovat, jaké procento obyvatelstva bude jezdit nakupovat běžné nákupy do zahraničí, a kolik tím uteče peněz? Jak velká bude muset být ta dojezdná vzdálenost do zahraničí, a kolika procent lidí se to dotkne? Naopak Vám uniklo, že DPH se nezvýší, ale naopak SNÍŽÍ a to z 20 na 17,5 procenta. Lidi většinou jezděj nakupovat ven hadry nebo elektroniku, a ta se ZLEVNÍ. Kapišto rudej demagodu?
16. 07. 2011 | 14:11

ZM napsal(a):

Béda - to skoro zní, jako by Drábek a Kalousek byli diktátoři :)
Zatím jsou to "jenom" ministři. Vláda ČR má těch ministrů tuším 15. takže jistě současný stav není jen v důsledku chyb Kalouska a Drábka. Parlament Č má 200 poslanců (jedním z nich je Kalousek).Co konkrétně znamená dle vašeho názoru pojem zvýšená kriminalita? To je obecná fráze. Zvýšená krimminalita může taky znamenat, že lidi budou více krást v hypermarketech, které buď budou reagovat tak, že posílí počty detektivů, nebo zvýší ceny, takže ti z vyššími příjmy budou dotovat ty ukradené věci těm méně majetným.
16. 07. 2011 | 14:12

Parabellum napsal(a):

ZM

Vy jste se také vyučila na lhářku? Ze tří největších producentů ropy tedy v pořadí
1. Ruská federace
2 Saudská Arábie
3. USA

je členem OPEC pouze Saudská Arábie.

Ale třeba největšího, a třetího největšího producenta ropy nepovažujete za významné
16. 07. 2011 | 14:14

Parabellum napsal(a):

Béda

K navyšování cen základních životních potřeb dochází proto, protože rostou světové ceny těchto, protože množství produkce potravin a energií na téhle planetě je konečné, a počet obyvatel neustále vzrůstá, a rychle bohatne ta chudší část globální populace.

Je tedy jasné, že pokud potravin a energií je konečné množství, a dříve chudší si těch potravin a energií mohou dovolit víc, pak v těch bohatších zemích sio hlot lidé těch potravin a energií mohou koupit méně.

Obrana proti tomuhle je akorát to, že prostě pokud v těch bohatších zemích chtějí lidé více spotřebovávat, pak asi musejí prostě více produktů reálné ekonomiky tvořit. Druhá možnost, uplatnitelná spíše u energií než potravin, jsou úspory.

Přerozdělováním se žádné další zdroje nevytvoří.
16. 07. 2011 | 14:19

Béda napsal(a):

Parabellum,

O demagogii v souvislosti s výkladem mnou vyrčených slov ve vašem případě raději pomlčím. S demagogem vašeho typu překrucujícím smysl vyřčeného a odvádějícího šikovně v úzkých diskusi jiným směrem - nálepkovačem nemá smysl vést diskusi - to jsem si již vyzkoušel na jiném serveru. Koukám, že jste se svůj konfrontační styl diskuse rozhodl přelít na Aktuálně.cz.

Přeji příjemnou zábavu.
16. 07. 2011 | 14:26

Parabellum napsal(a):

Béda

Naučte se něco o tom, jak se ropa těží, a pak se k něčemu vyjadřujte. Takhle akorát ze sebe děláte šaška. I když je pravdou, že až na pár výjimek (Vlk) Je tahle diskuse dokonale dementní, a duševně retardovaní konscriptéři nechápou, o čem vlastně pan Pírko píše.

Pan Pírko píše o ropném zlomu. To je milej Bédo geologickotechnická realita, a nějakej politruckej buzinec s tím nemá prostě co dělat.

Jak vysvětlíte, že ke zlomu produkce uhlí v ČSSR došlo v roce 1981? Jak vysvětlíte, že zlom produkce ropy v bývalém SSSR nastal v roce 1987, když ani v jedné z těch zemí nepůsobily chymtivé válekchtivé korporace?

Nevysvětlíte to nijak, protože jste akorát parazitickej politruk, kterej ničemu nerozumí, a nic vytvořit neumí.
16. 07. 2011 | 14:27

Parabellum napsal(a):

Béda

To není demagogie, to je realita. Druhá realita je, že vy nerozumíte psanému textu. Autor toiž psal o ropném zlomu, čili o zlomu produkce ropy, nikoli o vývoji cen ropy na světových trzích.

Vy si asi myslíte, že té ropy se dá vytěžit libovolné množství, jen ji správně přerozdělit že?
16. 07. 2011 | 14:29

ZM napsal(a):

Parabellum -

už jsem chtěl skončit, ale ještě reakce na vás. Přečtěte si znova a pozorně, co jsem napsal-

Navíc mám dojem, že ne všichni významní světoví producenti ropy jsou členy OPEC.

Je tam to slovíčko - ne všichni, takže pokud umíte česky, tak asi chápete, že jsem tím chtěl říct, že členové OPEC nejsou všichni významní producenti ropy. Když jste to tedy našel, tak jste zjistil, že to tak je.
A je to logické. Proč by se ruské nebo americké těžařské koncerny měly nechat ovlivňovat nějakými dalšími v tom, kolik ropy poskytnou trhu. I tato problematika je složitější. Různé druhy ropy z různých oblastí mají různé složení a tím pádem je rozdíl v jejich zpracování. Takže na trhu není jedna jediná ropa, ale různé druhy ropy s různými cenami.
16. 07. 2011 | 14:32

Parabellum napsal(a):

Béda

Diskusi odvádíte jiným směrem VY. Autor píše o tom, že tři základní problémy jsou nekonkurenceschopnost euroatlantické ekonomiky, zlom produkce ropy, a stárnutí populace.

Mimochodem, v tomhle se moc neliší od toho, co uvádí třeba i Václav Cílek.

Vy od předražené pracovní síly a nedostatku ropy na trhu způsobené zlomem produkce této zavádíte diskusi do pölitruckých rovin.

Kromě toho stejně žádný sociální stát opravdu nechcete, protože kdybyste chtěl, tak proste sednete k prknu, chopíte se tuštizny a nějakej levnej a snadno dostupnej zdroj energie vymyslíte, a rovnoměrně jej rozdistribuujete mezi chudou číást populace.
16. 07. 2011 | 14:34

Ladislav napsal(a):

Především bychom měli začít sami usebe. Poznali jsme, že v nás je a působí jakýsi přirozený princip, který nás snižuje a ochromuje naši vůli. Stojíme tu odsouzeni svými vlastními skutky. Člověk ztratil svůj mravní, rozumový a duchovní smysl.Prohlédněte si dobře své nitro a nahlédněte do svých srdcí, dívejte se tam dovnitř poctivě a bez zaujetí, ať vidíte co ničí vztah člověka k člověku, dokonce i vztah člověka k sobě samému...
16. 07. 2011 | 14:38

Béda napsal(a):

Parabellum,

s prominutím, račte si laskavě PŘEČÍST NADPIS ČLÁNKU, jeho první a poslední odstavec. V těch se obvykle ukrývá gro článku.

Z těch pár vašich vstupů je zcela zřejmé co jste, milé Parabellum. Demagog, rozbíječ diskuse urážkama, neustále odvádějící řeč stále někam jinam.

Přeji hezké odpoledne.
16. 07. 2011 | 14:40

Parabellum napsal(a):

ZM

No jestli jste ještě tady, tak ta samá rada, co pro Bédu. Naučte se něco o tom, jak se ropa těží, a pak plácejte moudra.

Víte, pouze jediná země na světě mohla do nedávné minulosti fungovat jako tzv. swing producer, to jest takový producent ropy, který množství ropy uváděné na trh ovlivnuje její světové ceny - tímto producentem byla donedávna Saudská Arábie, a protože pouze saudskoarabská ložiska Ghawar a Abquaiq mají tu vlastnost, že díky fenomenální permeabilitě (hovoří se o tzv super K zonách) Může těžbu libovolně navyšovat a snižovat.

Víte ropné ložisko není nádrž s benzínem, a není možné stanovit libovolnou rychlost, jakou budete tu ropu čerpat. Vždy musíte respektovat rychlost, kterou se pohybují fluida skrz horniny.

V současné době je situace taková, že významné volné rezervní kapacity nemá žádná země na světě, at je již OPEC, non OPEC nebo Former Soviet Union.
16. 07. 2011 | 14:40

Parabellum napsal(a):

Béda

Vy vždy čtete pouze první a poslední odstavec? To máte ještě z doby, kdy jediné, co jste kdy četl bylo "Evropu obchází strašidlo - strašidlo komunismu. A poslední "Proletáři všech zemí spojte se!" a s tímto jste si vystačil po celou kariéru před 1989.

Pan pírko napsal článek o 10 odstavcích, tak je dobré si přečíst všechny. Nebo je to pro Vás moc práce?
16. 07. 2011 | 14:43

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Čochtan, pane, nevím to jistě, ale domnívám se, že hledaný článek byl na některém blogu pana Tomáše Haase. Tak, asi 2-3 měsíce zpět, možná víc. Nebo pan Aleš Drobek, který články překládá. NENÍ TO 100% informace. Tužka.
16. 07. 2011 | 14:50

zdenekb napsal(a):

Parabellum:

"Béda napsal(a):
...s prominutím, račte si laskavě PŘEČÍST NADPIS ČLÁNKU, jeho první a poslední odstavec. V těch se obvykle ukrývá gro článku."

Z této věty nijak nevyplývá, že Béda čte VŽDY a POUZE první a poslední odstavec. Musím se připojit k ostatním - nerozumíte psanému textu. Nebo nechcete.
16. 07. 2011 | 15:07

Béda napsal(a):

Parabellum,

moje poslední reakce na vás. vVyvodit z mého vstupu na téma ropa, který jste citoval tvrzení, že jsem psal o tom, že ropy je na planetě dostatek pro jakékoliv množství lidí může pouze demagog vašeho typu. Můj vstup se týkal faktu, že cenu ropy války a nestabilita kterou působí zvedají oproti cenám, které by tato komodita zaznamenala bez válek a nestability z nich plynoucí.

Takže tak. A teď si již zajisté se svýma urážkama vystačíte sám.
16. 07. 2011 | 15:10

brdelen napsal(a):

Floskule o tom, kdo je špatný hospodář už musí nutně vzbuzovat pouhý trpký úšklebek nedementní části lidí.

Dnes mohou všichni budovatelé kapitalizmu s hrdostí prohlásit, že stav privatizace politiky potažmo státu v této zemi se úspěšně blíží plné saturaci.
Zkalit radost jim může pouze malý kosmetický šrám hyzdící jejich rétoriku.

Konečným zdárným naplněním uvedeného evolučního procesu došlo paradoxně k tomu, že v této situaci SE POROBENÝ STÁT STÁVÁ TÍM NEJLEPŠÍM HOSPODÁŘEM.

A hle! Jako deus ex machina se nám tím zjevuje světlo na konci již dávno zavaleného tunelu. Díky pravouni, naděje jak se zbavit dluhů opět žije!
16. 07. 2011 | 15:32

donal napsal(a):

ZM
problémy s ropou nevyřeší výroba aut s nižší spotřebou ropa se nepoužíva pouze jako palivo z 60% jde na výrobu ruzných výrobku -plasty lepidla hnojiva barviva a poustu jiných v podstatě kam se dneska podívate je ropa a další problém je že vzrůsta životní urověn lidí v asiia tím vzrůsta spotřeba ropy co ušetříte autem s malou spotřebou si vemou auta dva tři nekde jinde peking byl před 20 lety mesto kol dneska je ucpaný auty
tady je zajímavý odkaz na ropu jsou tam zajímavé predikce cen když uvážíme že byl napsám v roce 2005 http://www.blisty.cz/art/24380.html
16. 07. 2011 | 15:43

honolulu napsal(a):

Pane Cochtan,
dela mi radost, ze se nektere firmy vraci zpet do Evropy a do USA. Take maji za navrat danove ulevy od vlady.
Zde je jasne videt, ze kazda rasa je jina a hodi se na neco jineho.
Nejlepsi zemedelsti delnici na svete jsou Mexikani. Kdyz se na ne divam v Georgi, ci u nas na Floride, tak zasnu. Jejich tovarni vyrobky vsak byly nejhorsi, jake jsem mel kdy v ruce.

Domy u nas jsou staveny z ruznych materialu a v ruznych stylech.
Amici casto zadaji nejlehci materialy s nejvetsi tepelnou izolaci. Je velky rozdil mezi severem a jihem. Protoze na jihu ziji cerveni mravenci, kteri dokazi vsechno drevo doslova sezrat, tak se domy stavi z cihel, kamene, betonu, hliniku, ocele a umelych hmot.
Na severu je ten "papundekl". Jsou to vsak vyborne tepelne izolace z modernich materialu a lide to zadaji.

Problemem nejsou materialy. Kazdy si muze vybrat, co chce. Problem jsou dane. Do nekonecna se zvysujici dane (Federalni, Statu a R.I.T.A. (Regional Income Tax Agency) a pojisteni proti tornadum, hurikanum nebo zaplavam. Americke domy jsou velmi pohodlne, ale nikdo vam nerekne o SKRYTYCH POPLATCICH, kdyz ho kupujete. (Voda, elektrika, odvoz smeti, TV, telefon, uprava pozemku-koseni atd.) Kolem domu je stale hodne prace a dum take vaze k mistu. (Nic pro me.)
Pro rodinu s detmi je to vsak idealni bydleni, dokud se firma neodstehuje do Ciny. V domech je prostor, soukromi a klid.
Typicky americky dum ma 3-4 loznice, dva obyvaky (family room a living room), Study (office-knihovna-studovnu) 3-WC (koupelny) a 2-3 garaze. Kuchyn, oddelenou jidelnu, pradelnu a breakfast room, nebo dinette (na snidane). To je moc prace kolem toho vseho. Na to musi byt pracovita povaha a ani tak potom nezbyde cas na studovani vesmiru.

Po ztrate zamestnani, lide ztraci domy i s tim, co uz zplatili.
Globalizace prinesla mnoho tragedii a utrpeni cele Americe.
(Mne se nedotkla vubec. Vydelal jsem na ni, ale ja nejsem normalni a nikdy jsem nezil normalne.)
Uvidime, co bude dal... NEbude-li inflace, tak znovu zbohatnem a nebude-li multi-kulti, tak budeme zit v pohode a dostatku.
Ale jestli bude multi-kulti a inflace dohromady, uprednostnuji zanik sveta. Pokracovani zitra, musim z domu.
16. 07. 2011 | 15:44

ZM napsal(a):

donal - já jsem nepsal v tom smyslu, že to je konečné řešení, ale v tom smyslu že rozšíření aut s nižší spotřebou je důsledek snižujících se zásob ropy. Napsal jsem nějaký zmínky o elektromobilech, to s tím taky souvisí.
16. 07. 2011 | 16:05

vlado napsal(a):

Autor také přednáší pro veřejnost. Škoda, že se na takovou přednášku nedostanu. Jednou z příčin ekonomického kolapsu kapitalismu je podle autora velká úloha státu. Ale můj selský rozum a zkušenost mi říkají něco jiného. V západních zemích a USA nikdy ,žádný socialismu nebyl a úloha státu byla v porovnání s východní zonou, kde byla většina výrobních prostředků státních, minimální. Stát je dle něj nejhorší hospodář. Papouškují to i politici a já s tím mám souhlasit? Čtyřicetjedna let absolutní moci státu, který přerozděloval veškerý zisk a ten stát zadlužen nebyl!!! Zatím co ti kteří hlásali o špatném hospodaření státu, tento stát jen za 22 let zadlužili 1,4 bil,Kč. Přičemž veškerý národná majetek v hodnotě cca 2 biliony Kč rozprodali a nechali z části rozkrást. Údajně nás stál přechod z plánovaného hospodářsví na tržní 600 miliard. Kdo tomu věří tak si jistě říká, že ta svoboda nás nepřišla až tak draho že?
Úsměvné je, když se autor zamýšlí nad tím, že k volbám chodí státní zaměstnanci, důchodci a nezaměstnaní a ti pak nejsou svolni s utahováním opasků. Kde to autor žije? Pravice má v parlamentu 118 hlasů /115/. Prohlasuje si všechny připravované asociální zákony. Snad jen st.zaměstnanci volili pravici ale důchodci a nezaměstnaní? To snad né! Prostě volná ruka trhu přesto, že nás o její síle Klaus /předseda vlády pak president/ přesvědčoval kapitalismus nezachrání. Vyhlídky, jak patrno z blogu vysoce odborného ekonoma,mizerné!!!
16. 07. 2011 | 16:08

Béda napsal(a):

honolulu,

Soudím, že stále mluvíte o USA. Takže - nebude li multi kulti v USA, jste chtěl říct? Vždyť veškeré obyvatelstvo USA v čele s prezidentem je multikulti (a podíl Latinos a jiných neevropanů v populaci se stále zvyšuje - až na původní Indiány,.

Co jste tím mínil?
16. 07. 2011 | 16:24

ZM napsal(a):

Parabellum - zatím tady plácáte "moudra" spíše vy.Napíšu vám znova co jsem napsal v tom konkétním příspěvku-

velký vliv na cenu ropy má organizace OPEC, kde se jednotliví producenti snaží dohodnout na postupu, kterej by jim umožnil co největší příjmy. Na jedné straně se snaží zvýšit celkovou cenu ropy, na straně druhé se ale přetahují o to, kdo bude mít jakou kvótu (podíl na exportu).
.............

Zkuste si někdy konkrétní text pořádně přečíst.

Velký vliv ještě neznamená zásadní vliv.
16. 07. 2011 | 16:24

Parabellum napsal(a):

Béda

Já netvrdím, že jste to napsal nyní, já reaguji na Váš dlouhodobý postoj.
Vás budoucnost tak jako tak nezajímá, vy máte z dětí akorát pěstounskej buzinec, pro Vás to jsou akorát zdroje, a jejich budoucnost Vás nezajímá.

Pokud budete tvrdit, že ano, pak sem lípněte nějaký odkaz, ve kterém se budete Vy zabývat tím, jak další generace budou žít v energetickém nedostaktu. O zástupných problémech na odvedení pozornosti a nalézání třídních nepřátel v zaměstnancích soukromého sektoru jste toho namatlal více než dost.
16. 07. 2011 | 16:26

ZM napsal(a):

Co se týká spotřební daně, tak to vypadá, že z alkoholu výběr spotřební daně nijak zvlášť nepoklesne, prý jsme druzí na světě ve spotřebě :)

http://www.rozhlas.cz/zpravy/svetovaekonomika/_zprava/cesi-jsou-v-konzumaci-alkoholu-druzi-na-svete--922171
16. 07. 2011 | 16:28

ZM napsal(a):

parabellum -

přečtěte si tohle, pokud tedy máte čas na čtení :)

http://zpravy.e15.cz/burzy-a-trhy/komodity/opec-pry-zvysi-tezebni-kvoty-cena-ropy-by-mohla-klesnout-634654?utm_source=jnp&utm_medium=selfpromo&utm_campaign=rsshub
16. 07. 2011 | 16:30

Parabellum napsal(a):

vlado

Stát nebyl zadlužen monetárně, protože by mu nikdo nepůjčil. Oni si totiž bolševici vykoledovali to, že neměli měnu, ale pouze nekonvertibilní smetí, které kromě vlastních obyvatel nikdo ve světě nechtěl. ČSSR dluží bez započtení úroků jenom na vejplatách svých obyvatel za 41 let více než 75 bilionů tehdejších korun. Je to lehce dopočitatelné - stačí porovnat rozdíl mezd v bývalém ČSSR a sousedním Rakousku, přenásobit počtem pracujících obyvatel a těmi 41 lety.

Takže tak soudruhu.
16. 07. 2011 | 16:30

Béda napsal(a):

Parabellum,

divím se vám, že se při těch svých lžích nestydíte podívat na sebe do zrcadla.

Budïž mi prominuto, že jsem na toho trolla skrze svlj slib zareagoval.
16. 07. 2011 | 16:34

Parabellum napsal(a):

ZM
Milé hloupé ZM, tohle je akorát pro kavky. Zkusme se vrátit do reality jo??? V době, kdy došlo k výpadku produkce lybijské ropy se KSA dušovala, že ten výpadek 1,5 mbd pokryje. pokusila se o to, a dopadlo to tak, že se jim při pokusu o zvýšení produkce provalila voda k části produktivních vrtů, a to tu produkci naopak snížilo. Na to KSA prohlásila, že na trhu je ropy dost (sice méně, nž předchozí roky, ale to neva) a že produkci navyšovat nebude. Skutečně nebude, protože ani NEMUŽE.

Jinak OPEC milej zlatej lžou jedna přes druhou, a jestli věříte různým Kadáfím, Saudům, Ahmadínedžádům, Chávesům, a podobně, tak jste ehm. člověk ducha mdlého.
To že OPEC PRY zvýší produkci ropy neznamená apriori, že je toho schopen.
Jediné volné těžebníá kapacity potenciál pro významný nárůst těžby má Irák, ale je otázkou, kdy dojde k tomu, že pokles v ostatníách zemích at již OPEC či nonOPEC byde vyšší. Většina zemí produkujících ropu je již za zlomem produkce, a některé se dokonce staly čistými importéry - ze zemí OPEC jde například o Indonézii.
16. 07. 2011 | 16:37

Parabellum napsal(a):

Béda

Lháři Bédo, požaqdoval jsem Vás o ten odkaz, který by prokazoval, že Vám záležáí na budoucích generacích nikoli na Vyšem nenažraném egu.

Vy vřeštíte o globálním kapitálu, a přitom chcete nestydatě chmatat v kapsách střední třídy, a to ještě i té chudší - tedy s výjimkou veřejného sektoru - o těch píšete jako o lidech, zatíámco ostatní jsou podle Vás zdroje.
16. 07. 2011 | 16:40

Parabellum napsal(a):

ZM

Jo, ještě pro Vaši informaci, OPEC těžil v roce 2006 i 35.098 mdd, takže pokud se v tom Vašem článku uvádí, že prudukce bude zvýšena na o něco více, než 26 mbd, tak to není zvýšení, ale snížení. Ale třeba jste se ve škole učil, že 26 je více, než 35.
16. 07. 2011 | 16:45

Béda napsal(a):

Parabellum, ze kterého "hostince" vás ještě nevyhodili Parabellum?

PS: podle vás je Bakala, Háva, Šťáva, Komárek (z hazardu) a pod. střední třída. Podle mně ne.

Pokoušíte se zbytečně odvádět řeč, jako obvykle a urážet. Vůbec jste se nezměnil. Nedokážete bez urážek a osobního napadání vést věcnou diskusi k tématu. Přitom si myslím, že máte co říct.
16. 07. 2011 | 16:49

Parabellum napsal(a):

Béda

Ano, vy máte plnou tlamu Bakaly, Hávy, Štávy a Komárka, a tyhle jméjna jste uvedl proto, abyste odvedl pozornost.

Ve skutečnosti píšete, že chcete nejvyšší danovou sazbou danit zaměstnance s 31 500 hrubého. Takhle to totiž vypadalo na konci hrůzovlády ČSSD. Tož tak zlodějský prolhaný levoune, kteráý tvrdí, že zaměstnaci soukromého sektoiru nejsou lidé, ale zdroje.

P.S. Kolik do státní pokladny přinese zdanění těchg vámi uvedených, ale POZOR jako fyzických osob???? Nic, že???
Protože tihle nepodnikají jako fyzické osoby, že?

Tak jako je to s tou progresivní daní FO a daněním "bohatých"?????
16. 07. 2011 | 17:05

ZM napsal(a):

Parabellum - vy mně připadáte jako psychicky vyšinutý jedinec.Jestliže se bavíme o okolnostech, který ovlivňují cenu ropy, tak se bavíme o tom, čemu věří nebo čím jsou ovlivnění ti, kteří tu ropu kupují, tedy makléři na komoditních burzách a ne čemu věřím já nebo vy. A že burzy jsou mnohdy ovlivněný emocema, to je všeobecně známo.Jedna věc jsou limity těžby, druhá věc ale je skutečnost, že těžba se dá snížit. Jistěže ne z hodiny na hodinu, ale pokud něěkdo za menší množství dostane stejnou částku jako za větší množství, tak mu stačí prodat meněí množství. Jestli jste to ale ještě nepochopil, tak vám to napíšu přímo-
Nikde jsem nepsal a netvrdím, že jedině a výlučně OPEC má absolutní a rozhodující vliv na cenu ropy.
16. 07. 2011 | 17:11

ZM napsal(a):

Parabellum - abyste to tady měl přesně. ti kteří zadávají makléřům pokyny ke koupi a prodeji. Mimojiné, víte např.kolik získala na daních obec Modrava na Šumavě, ve které se k trvalému pobytu přihlásil Bakala?
16. 07. 2011 | 17:14

Parabellum napsal(a):

ZM

Víte, produkce ropy je záležitost nikoli obchodování, špekulace, slaninulace nebo humanoidní víra, jedná se o technologickou záležitost.

Pan pírko jasně píše, že euroatlantická civilizace má problém SE ZLOMEM PRODUKCE KONVENČNÍ ropy, nikoli s rop¨nou burzou, špekulaci nebo slaninulací.
Dobře tedy, někomu bude stačit prodat menší množství, a co udělá s tím, co vyprodukuje a neprodá? Naleje to podle Vás do moře? Jasně jsem Vám napsal, že při priodukci ropy je potřeba respektovat rychlost, s jako se fluida pohybují skrz horniny. Při nedodržení tohoto optima docílíte toho, že se z té těžitelné ropy stane ropa netěžitelná - nic víc a nic méně.

Skuste se smířit s myšlenkou, že globální produkční kapacity jedou prakticky naplno, a jestli je nějaká rezerva produkčních kapacit, tak je to do 0,5 mb/d.

Zkuste mi vysvětlit, PROČ tedy ty země v minulosti těžily jako o závod v době kdy byla ropa za 13 USD, a nenechaly si to na dobu, kdy bude stát 130 USD????
16. 07. 2011 | 17:18

Parabellum napsal(a):

ZM

Jasně, ZM práve prohlásil, že ropa vzniká koupí prodejem - Fajn.

ZM by se měl vrátit do páté třídy základní školy, protože tam se ve vlastivědě učilo, že ropa se produkuje TĚŽBOU.
16. 07. 2011 | 17:19

Béda napsal(a):

Parabellum,

neplácejte nesmysly. Kalousek nesnížil pouze sazby bohatým FO ale i právnickým osobám. Podle nebožtíka Janoty, jestli si to vybavuji správně, pouze tímto svým mistrovským kouskem způsobil výpadek SR kolem 60 mld. Kč/ročně?
16. 07. 2011 | 17:25

Béda napsal(a):

ZM, myslím, že zde jde o ukázkový případ. vy mluvíte o ceně ropy a ten človíček odvádí řeč na vznik ropy. Já mluvil o vlivu války na cenu ropy a on mi podkládá myšlenku o tom, že jsem tvrdil, že zdroje ropy jsou neomezené. Přitom téma článku je FINANČNÍ!!! krize, nikoliv prioritně ropný zlom. Když se ukáže, že žvaní jak holič v sobotu a projektuje své vlastní myšlenky do oponentova pera, stočí řeč jinam a začne urážet.
16. 07. 2011 | 17:32

Parabellum napsal(a):

Béda

Sprostý stupidní lháři Bédo, autor článku psal o problému, kteterá se nazývá zlom produkce ropy, a Vy jste učinil sprostej levounskej úkrok stranou na odvedení pozornosti, a psal jste o ceně ropy.

Jinak tvrzení, že téma článku je finanční, je opět ukázka Vaší sprosté, podlé a prolhané povahy pokud vezmu typický odstavec z tohoto článku

cituji:

Dvě významné proměnné ve hře jsou také stárnoucí populace a docházející ropa. Odchod silných poválečných ročníků do důchodu a tím úbytek práceschopného a daně platícího obyvatelstva vychází právě na druhou polovinu minulého desetiletí. Podobně i tzv. „peak oil“, tedy vyvrcholení produkce levné konvenční ropy, byl s velkým předstihem prognózován zhruba na rok 2005. Bohužel, údaje o těžbě a koneckonců i cena ropy samotná potvrzují, že tzv. Hubbertova křivka nebyla jen další příklad nenaplněného katastrofického scénáře. I přes všechny snahy je ropa stále nejvýznamnějším zdrojem energie současné civilizace. Tyto faktory jsou bohužel docela mimo naši kontrolu a spíše máme smůlu, že působí proti nám právě nyní. Není ale možné je ignorovat a nepřizpůsobit se jim. Spotřeba ropy však globálně stále roste a prosadit reformu penzijního systému je téměř nemožné kdekoliv na světě.

jak se sám můžete přesvědčit, tak o finančnictví tam není ani řádka, a dokonce tam není ani zmínka o ceně ropy!!!!!!! V článku se píše o dynamice produkce ropy jako komodity, což Váš antitechnickej hloupej mozek zlodějského lemouna dychtivého chmatat v kapsách těch, co tvoří hodnoty není schopen vstřebat, a veškeré příspěvky zdejšího obluddária (s vyjhimkou Vlka, který se mnou nemluví) jsou úkroky stranou.

A bolševickej politruk Béda se pokouší technickogeologický fenomén přenést úkrokem stranou do ideologické roviny.
16. 07. 2011 | 19:27

Parabellum napsal(a):

Béda

Zarytý sprostý lháři Bédo, Kalolusek především nízkopříjmovým ale i části středněpříjmových daně z příjmu FO úplně odpustil!!!!! Zaměstnanec, který má například do 29 000 Kč, má manželku na mateřské a má dvě děti neplatí ŽÁDNOU, opakuji Ž Á D N O U dan z příjmu FO!!!! A v ČR je samozřejmě zlodějský prolhaný Bédo, který může i zabít reálné zdanění progresivní i v současné době!!!! Takže přestante se svými úkroky stranou. Za ČSSD se sazby korporátní daně rovněž snižovaly, ale podstatnější je to, že za ČSSD se navíc spoustě subjektů korporátní daně úplně odpouštěly.
16. 07. 2011 | 19:33

Anička z Kuřimi napsal(a):

Stále platí zadlužit se, zadlužit se a zadlužit se.
Řecko a USA je toho zářným příkladem.
Co si chcete vzít z dlužníka, když nic nemá.

Bere se vždy vod toho, kdo máá {N2mecko, Francie, EU}.
Ještě jsem neviděla, že by někdo bral něco vod chudáka .. ani lupiči se k tomu nesníží.
Jo, vlastně v česku něco podobného existuje.
Po 1.reformě s rovnou daní, přichází logický deficit ve výběru daní.
Vyřešíme to 2.reformou zvýšením DéPéHá na 17,5% pro údajnou důchodovou deformu. Zaplatí to všichni i ti "chudáci".
No a nyní se již v kuloárech hovoří vo 19% DPH, za půl roku to může bejt "shoda" na 20%.
16. 07. 2011 | 19:40

Akibob napsal(a):

Finálním řešením není nastiňovaná katastrofická inflace či znehodnocení peněz, ale zchudnutí. Nastíněná měnová katastrofa může být jednou z cest jak k němu dojde. Pravicové škrty jsou jinou cestou k témuž výsledku.

Jedině zchudnutí, ztráta práv a civilizačních výdobytků může donutit lidi pracovat za obdobných podmínek jako se pracuje v Číně a v Indii a tím obnovit konkurenceschopnost na globálním trhu.

Jedinou alternativou jsou ochranářská opatření podmíněná radikálním omezením mobility kapitálu a jeho nekompromisním podřízením státní moci na úrovni EU i USA, při zachování kapitalismu.
Vzhledem ke zkorumpovanosti a nezodpovědnosti současných vlád je ale takový scénář krajně nepravděpodobný.
16. 07. 2011 | 19:42

Béda napsal(a):

Parabellum,

Přečtěte si ještě jednou ten článek Pírka.

Článek začíná:"Přijde finanční kolaps Evropy a USA? A projeví se deflací nebo inflací? Má cenu držet peníze, nebo se jich naopak zbavit?..."

V pátém odstavci píše: "Základním důvodem obrovských dluhů západního světa je neschopnost obstát v globální konkurenci. Západní svět si zvykl na velké příjmy a tomu přizpůsobil výdaje..." To jsou stěžejní body článku. (Mimochodem Kalousek příjmy podseknul.)

O ropě píše až nějde v 6 odstavci takto: "Dvě významné proměnné ve hře jsou TAKÉ (také jsem úmyslně napsal velkým, aby bylo zřejmé, že nejde o těžiště článku ale podpůrný argument Pírka v argumentaci k tématu) stárnoucí populace a docházející ropa..."

Takže si dejte mokrý hadr na hlavu a dejte si oraz! A omluvte se, pokud toho jste vůbec schopen!
16. 07. 2011 | 20:49

donal napsal(a):

aikibob
zchudnutí nevyřeší dnešní astronomické dluhy při zchudnutí dojde ješte ke zmenšení danových příjmu státu ale dluh zustane respektive při poklesu HDP ještě v podstatě naroste což se ted děje v řecku jediným řešením je inflace velká nebo hyperinflace při zchudnutí -deflaci se stává dluh neunosný zustavá totiž na nominálni urovni proto USA a EU nepřipustí další deflaci a je to videt urokové míry na nule a tištění penez tio jsou zcela inflační stimuly
16. 07. 2011 | 21:08

antoninonovy napsal(a):

Dobrý večer zde všichni, ale obzváště zdravím pana \"Občana", s tak brilantními a vyváženými úvahami jsem se již dlouho nesetkal.

Ale i další zde, překvapili skvělými vhledy, ale proč tito kvalitní lídé nejsou ve Strakově akademii, místo oněch trapných diletantů, lidi, jdětě do toho a konejme něco pro dobro této zubožené a trapné země, přeci.

By the way, asi před půl rokem jsem zde psal o onom trapném filmu, kdy se v oné fabrice v D. C. tisknou ony zeleně potištěně papírky, zvané - dollars. Nikdo se tehdy neozval, fajn, a teď tu to máme natvrdo.

Nevypadá to dobře, ale to Česko má tu nečestnou výhodu, že zde se asi válčit nebude, je to území a věc dohody mezo dosti významnými partnery, nehodlám je jmenovat.

Ale další vývoj, i když máým vlastní visi, nebudu zde presentovat.

Dobrý večer a přání pokoje, Shalom

an
16. 07. 2011 | 21:48

slayer napsal(a):

Parabellum:

Sprosta bolsevicka luzo. Normalne se s tobe podobnymi nabavim, ale pro tentokrat udelam vyjimku.

Luza: "takže pokles konkurenceschopnostiá euroatlantické civilizace je podle Vás vlivem státních zásahů??? To Vám prosím Vy modrá vuvuzelo natloukl gumovou hadiznou do hlavy kdo? Euroatlantická pracovní síla je nekonkurenceschopně drahá - a to není vlivem státních zásahů sprostý lháři slayere. Pokud tvrčdíte, že ano, pak poukažte například konkrétní US zákony, které by stanovovaly, jak platit zaměstnance."

I draha pracovni sila muze kokurovat te levnejsi pokud je produktivni. Mzdy nejsou jedinym nakladem podnikatelu. Stat zvysuje cenu prace napriklad zakonem o minimalni mzde, povinymi odvody, zakonikem prace, ruznymi zakony proti diskriminaci tim, ze poskytuje ruzne vyhody odborum (kdy napriklad neni mozne propustit stavkujiciho zamestnance), stat prehlizi nasili pachane cleny odboru na tzv. stavkokazech atd. Staci ti to jako priklad primitive? Mimo to zvysuji naklady na vyrobu dane a ruzne regulace. Staci ti to???

Luza: "2) Vy máte problém s chápáním psaného textu, že? Ukqažte mi, kde se v článku mluví o drahé ropě - vy jste se asi na zvláštní neoliberální škole modrejch vuvuzel učil, že uvniutř země je ještě jedna, ta je 5 tak velká a je plná ropy, že??? Říká Vám něco model Nabídka - cena - poptávka? No, a když tu nabídku není možné z technickogeologických důvodů zvyšovat, pak zřejmě roste cena."

O drahe rope se mluvi treba tady.. "Pokles konkurenceschopnosti v globální soutěži, drahá ropa, stárnoucí populace, rostoucí korupce.." A potom na nekolika dalsich mistech v clanku. S chapanim psaneho textu mas zjevne problem ty, nevim proc z toho obvinujes jine. O modelu nabidka - cena - poptavka jsem neslysel. To je ekonomie, kterou te ucili na zvlastni skole? Pokud cena behem nekolika tydnu spadne ze $ 130 na $ 30 znamena to podle tebe, ze nekolikanasobne klesla poptavka? A kdyz se pak behem dvou let dostane cena ze $ 30 na $ 90 tak poptavka dramaticky stoupla? V dobe kdy v zemi, ktera spotrebova nejvic ropy probiha hospodarska krize?

Luza: "3) Ukázka toho, že Vaše postoje se odrážejí Vaši brožurkovou neoliberální víru, nikoli reálnou situaci. Co takhle třeba strom života, co? Pokud je ekonomická svoboda, tak investor má možnost umístit svou ekonomickou aktivitu tam, kde je dostatek mladé a dynamické pracovní síly, a to euroatlantická civilizace přestává být."

Tak mi vysvetli proc ti tvi investori nepresouvaj vyrobu treba do Afriky. Tam je prece pracovni sila daleko levnejsi nez v Cine. Je spousta mist na svete, kde je pracovni sila levna a investori se tam nehrnou. Proc asi hnupe?
16. 07. 2011 | 23:50

Parabellum napsal(a):

Neobolševiku Slayere,

Vratme se do reality jo??? Ty píšeš, co může být, a já ti napíšu, co je realita. Takže milej zlatej, ta Asijská pracovní síla je nejenom levnější, ale ona je i produktivnější. To jsou věci co? A víš proč??? Protože tam si na každou pozici lze vybrat - kapišto??? Asi ne, nevadí.

Jinak zákon o minimální mzdě - tak to jste pobavil, protože touhle větou totiž vyvracíte tu první. Navíc minimální mzda je záležitostí mizivého počtu zaměstnaců, jejichž procento je na úrovni statistické chyby. Ty na jednu stranu píšeš, že minimální mzda je zvýšení nákladů a že je to brzda konkurenceschopnosti, a na druhé straně to hned rozporuješ větou, že i drahá pracovní síla může bý konkurenceschopná v případě, že je produktivní. Sice nevím co má co s produktivitou činit pracovní síla, protože na produktivitu má ty špinavá promodralá socko rozhodující vliv kapitálová vybavenost pracovní síly a organizace práce. Jinak stávkující zaměstnanec nepobírá mzdu, takže to na produktivitu jeho práce má mizivý vliv.

Zato já ti ty chytrolíne napíši, jak si evropští podnikavci sami pod sebou řežou větev za přispění úřadů jo??? Slyšels někdy něcvo o VDA, ISO, QM a dalších vynálezech??? A kolipa se na tomhle přiživuje parazitickejch firem, a deformuje se tímhle tržní prostředí co??? Jenomže tohle si dělá Euroatlantickej a i Japonskej podnikatelskej sektor sám, a také kromě ICT zde nevznikají téměř žádné start-uu technologické firmy - na rozdíl od JV Asie.

Pro tvoji informaci, před pár lety jsem s necelou dvoustovkou kolegů vyprodukovali zboží za řádově 3 miliony USD denně, a dnes se tam produkuje zboží za 15 mil USD - hádej, v jaký to bylo branži ty modrobolševický telátko, co si hraje na pravičáka, a volil levicovou TOP 09 nebo socialistickou ODS??? Já nevím jak ty, ale já naposledy volil Mc Caina. Takže tak ty modrá socko.

To, že stoupá cena nemusí nutně znamenat, že stoupá poptávka, ale také třeba to, že klesá nabídka. To ti ty modrý tele nedošlo, i když to pan Pírko nakousl, že?

A proč investoři neumistují výrobu do Afriky? No třeba proto, že tam není pracovní síla, kapišto hlupáčku???? To, že někde jsou lidé chudí neznamená, že tam je levná pracovní síla. Kromě toho, Afrika má třeba problémy s vodou. O infrastruktuře se ani nebavit.

Jeden fakt je, že investoři neumístují nové výroby ani do Evropy, a už vůbec ne do USA - zato se odtamtud ty výroby stěhují pryč. Můžeš prskat, můžeš se vztekle točit dokolečka, vejt jako šakal, zuřit a kousat, můžeš na svém zatuchlém modrém koberečku s bílou holubicí klečet a třískat čelem o zem směrem k Jánskému Vršku, ale to je asi tak vše.
17. 07. 2011 | 00:39

Parabellum napsal(a):

Béda

A že ten šestej odstaveček je několikanásobně delší, než ten první že???
17. 07. 2011 | 00:43

slayer napsal(a):

Ty si nejakej chudak. Volil si McCaina, ale v zaludku li lezi ceska ODS, kazdyho nazyvas modronecim, i kdyz dotycnej nikde nezminuje ze je jejim volicem. Rikas ze ODS je socialisticka, coz je sice pravda, ale McCain by delal 90% z toho co dela Obama, a mezi demokratama a republikanama je asi takovej rozdil jako mezi cssd a ods, takze jsi za kaspara. Pokud napisu, ze pracovni sila muze byt draha a presto konkurenceschopna, a ve druhe vete ti dam priklady jakym zpusobem stat zvysuje cenu prace, tak to neni protimluv, ale tvoje neschopnost chapat. Jedno totiz nevylucuje druhe imbecile. Takhle bych mohl pokracovat, ale nema to smysl, protoze pak mi posles dalsi davku blbosti a bude to furt dokola ad infinitum.
17. 07. 2011 | 01:46

Béda napsal(a):

Skvělý výsledek. Nick Parabellum vstoupil do diskuse, kde postupně hrubě urazil celkem 3 diskutéry.

PS: zdravím cenzora, který v "intencích kodexu diskutéra" bdí nad korektností, věcností a slušností na zdejších stránkách.
17. 07. 2011 | 06:09

Doblo napsal(a):

Parabellum
Jakkoli toho hodně máte správně, chybí vám v tom ta nejsvrchnější vrstva. Jaký to má smysl?
Jako my svou Euroamerickou kulturu zvolna opuštíme a vzdáváme se nirváně, v které nás sežerou mouchy, tak se ta samá kultura stala inspirací pro jiné. Nezapomeňte, že Japonci se na tu cestu dali jž v 19. století (a jsou dnes podobně vyhořelí jako my, jenže jaderně:) a na začátku 40. let vymetli Evropany z pacifického prostoru. K čemuž je Roosevelt zlomyslně poňoukl.
Armády bílého muže, na kterých to, co byla naše civilizace ještě chatrně stojí, jsou armády žoldáků z jiné třídy, než je ta, kterou mají bránit. Analogie s legiemi z konce Říma není náhodná.
Myslím, že odejdeme ze scény a nebudeme moudřejší, než když jsme na ni přišli. Staří lidé jsou hloupí jiným způsobem, než mladí, ale to je vše.
Snad jen, abychom na odchodnou neudělali ještě nějakou haldu svinstva...
17. 07. 2011 | 08:32

Black Jack napsal(a):

Dobrá práce, pane Pírko.
17. 07. 2011 | 09:59

donal napsal(a):

no rozvedli jste diskusi pekně řekl bych tomu poddiskuze globálních problému respektive jiná vetev problému která společne s ostatníma tvoří celej strom a tím je nástup jiných velmocí na scénu a jiného finančního systému
17. 07. 2011 | 10:09

Ládik!!! napsal(a):

Bude hůř.
Pro začátek by měl každý normální člověk minimalizovat kontakt se státem a starat se o sebe. Mít takové živobytí, které mu umožní koupit (nebo směnit za svůj produkt) občas bečku nafty a benzínu pro domácí výrobu el. energie (nemít nic společného s veřejnými sítěmi). Tepelnou energii vlastní. Vodu vlastní. Pozemky a stroje (nástroje) pro obdělání vlastní půdy. Měl by být manuálně zručný, pracovitý a znalý devatera řemesel. V podstatě je normální člověk vesničan, ale ne ten, co bydlí v paneláku naplacato. Ti městští budou v průseru, novodobí proletáři. Pozor na ně.
17. 07. 2011 | 19:22

Béda napsal(a):

Zajímavé myšlenky M. Zemana o "léčbě" šokem. Doporučuje zavést Tobinovu daň = zdanit kapitál přelévaný ze země, prozokoumat původ majetku zbohatlíků, nakradené zabavit a zloděje zavřít.
více viz http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/202934.aspx
čili "Jezevec z Vysočiny Zeman: Kalousek je chemik. Ne nekompetentní"
17. 07. 2011 | 21:08

Tenco napsal(a):

K doplnění článku pana Pírka :

http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2011/jul/17/banks-bailout-spending-cuts-killing-recovery
17. 07. 2011 | 21:08

Skeptik napsal(a):

Pan Pírko se mýlí,

finanční trhy nikdy nejdou ke dnu naráz a přímo, ale vždy ve vlnách. Teď nás čeká další deflační vlna, protože k smrti vystrašené vlády dupnou na brzdu (seškrtají výdaje). Tím způsobí deflaci, propad ekonomiky a následně pokles svých příjmů - auto se zběsile brzdícím řidičem na ledě se vymkne kontrole, pak už se bude jen tisknout. To je ale ještě daleko. Je to klasický problém davové psychózy, všichni si myslí že utáhnou rozpočet a bude, jenže tím přehazují svůj problém na ostatní, protože přestanou kupovat dovozové zboží což srazí okolní ekonomiky. Pokud to udělají všichni naráz tak si navzájem vrazí kudlu do zad.
17. 07. 2011 | 21:44

Jozef napsal(a):

USA
svoju konkurencieschopnost nadalej nicia deficitmi obchodnych bilancii,tlacenim dalsich nekrytych penazi, generovanim ziskov dolaroveho priemyslu,investiciami do prehratych vojen.A utokmi na euro,Europu.Uz nielen na Moskvu.
USA hlboko padnu.Mnohi v USA uz teraz prilis padli, preto tu hrozi velky masaker.

Konkurenciu celej Europy aj konkurenciu a bezpecnost kazdeho jej subjektu moze dnes udrzat len integrovana silna vola.Bez procesu aktivnej federalizacie,aktivnej spolocnej obrany kazdeho hospodarstva,naroda a etnika Europy,akutne hrozi,akutne,priam je nevyhnutny vybuch katastrofalnych masakier,vratane masakier protizidovskych.Niekomu je to jedno.
Utoky agentov dolara na EU a euro su velzlocinom s nedoziernymi nasledkami.Sialenstvo.

Rozhodne,cielavedome federalizujuca sa Europa bude mat ukludnujuci a integrujuci vplyv nielen na europske spolocenstva,ale na cely svet,vratane USA,ktorym akutne hrozi aj rozpad, tragedie.
Hrozi,lebo v USA zakratko mnohi,takmer vsetci,ocitnu sa pred problemom "zachran si svoje, ako vies".
Zachrana konkurencieschopnosti postdolarovych a integrovanych USA je v najvlastnejsom zaujme celej Europy,vratane Ruska.
17. 07. 2011 | 23:02

evix napsal(a):

Parabellum napsal(a):
vlado
ČSSR dluží bez započtení úroků jenom na vejplatách svých obyvatel za 41 let více než 75 bilionů tehdejších korun. Je to lehce dopočitatelné - stačí porovnat rozdíl mezd v bývalém ČSSR a sousedním Rakousku, přenásobit počtem pracujících obyvatel a těmi 41 lety.Takže tak soudruhu.
--------------------------------------------------------------------------------
Takže teď máme mzdy jako v Rakousku????? K těm 41 letům ještě připočte dalších 21 roků, kdy byl/ a je rozdíl ještě větší!!!! Takže tak soudruhu.
17. 07. 2011 | 23:23

evix napsal(a):

Parabellum napsal(a):
vlado
ČSSR dluží bez započtení úroků jenom na vejplatách svých obyvatel za 41 let více než 75 bilionů tehdejších korun. Je to lehce dopočitatelné - stačí porovnat rozdíl mezd v bývalém ČSSR a sousedním Rakousku, přenásobit počtem pracujících obyvatel a těmi 41 lety.Takže tak soudruhu.
--------------------------------------------------------------------------------
Takže teď máme mzdy jako v Rakousku????? K těm 41 letům ještě připočte dalších 21 roků, kdy byl/ a je rozdíl ještě větší!!!! Takže tak soudruhu.
17. 07. 2011 | 23:24

Frante napsal(a):

evix
Mzdy nemáme jako v Rakousku, ale teď je otázka, jestli je to vina současného režimu, že platy ještě nejsou srovnané, nebo pořád ještě vina komunistů že tam ten rozdíl vůbec byl? Co myslíš?
17. 07. 2011 | 23:31

Béda napsal(a):

Skvělý článek Ilony Švihlíkové o státním dluhu, o míře zadlužení států, o tom jak vzniká dluh , o možnostech vypořádání dluhu zde:
http://www.blisty.cz/art/59406.html
18. 07. 2011 | 07:18

Matematik napsal(a):

Proc vyse zminene teze o inflaci naprosto nefunguji 20 let v Japonsku?
protoze jde o to, kdo je veritelem. Ten pak urcuje vyvoj.
Tedy recese - krize Japonske ekon je stale bez inflace diky tomu, ze znehodnoceni jap dluhu je zajem jap vlady nikoliv veritelu.
V Nemecku 30 let doslo k hyperinflůaci proste proto, ze veritele nemeli paky na to zastavit ten proces.
proc by USA 1995 chtely devalvovat jen? Prijit o sve investice a hlavne vygenerovat si opet fenixe konkurenta? Kdepak.
Podobne nyni Cina nema zajem na nejakem raketovem nastartovani ekon USA a spol.
Banky, ktere jsou veriteli, jsou na stejne strane stolu a budou si hledet svych pohledavek.
Vsak to vidime, stat do nich lije, jeste vetsi zadluzeni a inflace?
V nedohlednu.
Tedy inflace bude, ale takova Kalouskovska. Bude to zvysovani cen v dusledku navysovani DPH.
Dokonce je mozne, ze ceny budou v sume stagnovat nebo i pujdou dolu.

Co je pravou pricinou?
To nejsou anin rekove anin islandane ani spanele....
To jenom propaganda nam to tady maluje reklamni letaky na vizir.
System finacnich bublin. Ten byl primarne spusten Reganem postupnym rusenim zakonu zamezujiccih vselijakym finacnim letadlum jako byla hypo bublina v USA.

Kdyby toho nebylo, obecne jednoduse dluhy by nehraly takovou roli v svete financi.
nerikam, ze tomu slo zabranit, ale bratrstvo kocici pracky prikladalo pod kotel jiz davno po te, co na kap mustku bylo hlaseni o ledovci....
Vsechny ostatni analyzy jsou ideologickym materialem
Netvrdim samozrejme, ze vytesneni je vzdy vedomym aktem.
18. 07. 2011 | 08:58

Pepi napsal(a):

Globalizovaný kapitál-izmus dluhů a LICHVY požírá sám sebe.
Staré dluhy se nahrazují novými dluhy (nesplatitelnými), ale to není řešení příčiny, ale pouze odklad...
Prodej na dluh odkládal problém prodeje neprodejné nadvýroby na dluh, ale to také pouze odkládalo problém na zítra a vytvářelo virtuální peníze se kterými se spekuluje mimo reálnou ekonomiku a peníze z úroků zase chybí v reálné ekonomice výroba-spotřeba.
(jak psal K.Marx, že kapitalista nevyplacenou mzdu bude jednou půjčovat zaměstnanci aby ten měl na nákup svého výrobku / ale to nelze dlouhodobě)
A že dnešní úroveň světa je závislá na LEVNÝCH ENERGIÍCH je jasné (každému technikovi), o ty už se "demokraticky" válčí v LIBYI.!
Dotace z EU, které jdou na neefektivní projekty, (kámošům) které na sebe nikdy nevydělají jsou horší než za RVHP.
Problém ve snižování konkurenceschopnosti je i vinou neprodejnosti a dluhů ve všech státech EU.
-
Stárnoucí poválečná populace je pravdou.
A jak to řešit IHNED - není postupným prodlužováním odchodu věku do důchodu z 60ti na 65-let (pracuje se od 20-60-let a těch +5-let je 12,5% ze 40-let).
Řešení IHNED je prodloužení denní pracovní doby všem z 8 na 9hod., což je také o 12,5% ale IHNED.
Navíc by to zaměstnalo lidi, když ještě mají sílu pracovat, starším nad 50-let by se mohla prodloužit dovolená o 1-týden a hlavně by to bylo i ekonomicky i ekologicky výhodné.
Ekologicky proto, že by pracující nemusel 5-let dojíždět do práce a ekonomicky proto, že ve věku pod 60-let má ještě větší energii do práce.!
-
Pokud poroste cena energií (el.en., plynu uhlí) tak budou muset lidé šetřit hlavně na bydlení (dříve v 50-tých letech jsme v zimě bydleli ve dvou místnostech a v létě ve čtyřech, (kvůli topení).
Růstem cen energií dojde ke zdražování výroby potravin a tím i jejich ceny.
- Hlavní problém současných dluhů je LICHVA všeho druhu, které vysává reálné peníze do virtuální sféry a tím umožňuje další roztáčení kola lichvy... dluhy-DLUHŮ..!!
- A k tomu napomáhají "Daňové ráje" (ty je třeba zakázat, kde kdo má zisk, tam se musí danit) a kraďouskova "Rovná daň", která vykrádá=tuneluje příjmy ČR-rozpočtu, tu je třeba IHNED zrušit a vrátit se k progresi, která omezuje kapitalizmus brzdou vyvádění zisku mimo reálnou ekonomiku: výroba-spotřeba..!!
18. 07. 2011 | 10:01

Pepi napsal(a):

Peníze mají sloužit je ke směně zboží a ne ke spekulacím a lichvě.
(reálný úrok by měl být max. = "roční inflace" +3-5%) MAX.
-
Kapitál-izmus spekulací a LICHVY, tomu stačí aby dlužník splácel stále (třeba do smrti) jen úroky, které ještě porostou...(až umře, tak znovu prodají byt na hypotéku) - dalšímu hlupákovi.!!
Ale tyto peníze chybí v reálné ekonomice aby zaměstnali pracující... to je ten hlavní dnešní problém (nafouknutých bublin) dluhů států...!!
18. 07. 2011 | 10:23

reakce na činu a arabaše napsal(a):

Vy jsi neuvědomujete jednu věc lidi..pořad se tu opakuje že jestli čina a arabske staty budou tolerovat takovou nestabilni menu jako dolar ci euro a jestli budou prodavat sve veci za tuto menu..a komu pak cinane prodaji sve kramy co? k cemu jim budou plno tovaren a firem ktere vyrabeji na zakazku pro USA a EU? prodaji to sobe? A co arabaši? ti tu ropu budou žrat nebo co? protože nic jineho v te poušti nemaji...Pokud padne USA a EU - padne cely svet a nikdo nebude usetren protoze cely svet je na sobe zavisly a nemuze byt jeden bez druheho.
Kdybyste lidi cetli bibli tak ta prastara a neaktualni kniha ma zatracenou pravdu a ekonomicke problemy svete div se predpovida..lide budou hazet z oken zlato protoze nebude mit zadnou hodnotu..co je vlastne zlato? je to obycejny kov jako kazdy jiny akorat ma jine vlastnosti ze je v prirode vzacny..takze i zlato je vlastne spekulativni..jedinou komoditou ktere se da verit je asi jidlo..protoze bez jidla a vody delnici co vyrabeji kramy chcipnou..a ani toho uz nebude dost protoze se podivejte v jakem stavu je ekologie..zaplavy tropicke deste ktere vyplavuji ornou pudu nebo urodu..je to zacarovany kruh..jednoduse receno sme v hajzlu a nezbyva nam nic jineho nez verit ve vyssi princip..konec
18. 07. 2011 | 13:16

schlimbach napsal(a):

Béďa

přečetl jsem si vámi inzerovaný článek Ilony Švihlíkové - tu paní osobně znám, asi 2 x jsem s ní krátce hovořil a 100% vím, že i když stávající stav a možnosti stávajícího systému popisuje fundovaně, reálnou medicínu na řešení stávající situace nemá a pokud bude lpět na "postupných úpravách" stávajícího systému, ani mít nikdy nebude.

Nepíšu to z toho důvodu, že je alergická na moji ekonomickou reformu, kterou vůbec nepochopila, ale z toho důvodu, že se domnívám, že snahy hnát lidi do ulic, když není jasno, co potom, jsou dle mého názoru velkým hazardem nejen s důvěrou lidí, ale i s budoucností země.
18. 07. 2011 | 13:17

schlimbach napsal(a):

Béďa

doplnění - viz článek Ilony Švihlíkové

píše v něm, že centrální banka nemůže monetizovat státní dluh, protože by mohla vzniknout velká inflace - prakticky říká (jako ostatní absolventi ekonomických škol a VŠE Praha), že by bylo v ekonomice moc peněz.

Takže, když peníze vloží do ekonomiky naše vlastní centrální banka a budeme dlužit sami sobě, je to špatně. Když však dluhopisy odkoupí banky nebo soukromí investoři, je to dobře? Pokud je koupí cizí banky a peníze "přitečou" z venku, zase se jejich objem v ekonomice zvýší (mělo by to být též špatně), pokud je koupí banky u nás, omezí financování soukromého sektoru v každém případě, růst ekonomiky se v tomto systému zpomalí nebo dokonce zastaví a povinnost splácet navíc ještě úroky z dluhopisů dále podsekne možnosti financování státu.

Pokud si dá člověk dvě a dvě dohromady, je nejvyšší čas takové odborníky odstavit od rozhodování o našich životech a zavčas změnit systém.

Již několikrát jsem psal o možnosti financování rozvoje státu pomocí časově omezených elektronických peněz vydaných centrální bankou. Toto řešení je natolik jednoduché a reálné, že nikdy nebude přijato, protože by odstavilo finanční mafiány od snadného výdělku v podobě úroků ze státních dluhopisů a umožnilo by vymanit se společnosti ze závislosti na zahraničním kapitálu.
18. 07. 2011 | 13:24

reakce na činu a arabaše napsal(a):

Všimněte si jaky obrovsky technologicky pokrok udelalo lidstvo diky změne finančniho systemu roku 1971. Najednou bylo peněz pro financovani gigantickych projektu a technovychytavek. Moderni finanční system (tzv. system na dluh) jako zname dnes je postaven na víře ve svetle zítřky..Dnešní staty bych prirovnal takto :Napr..ano vemu si pujcku protoze to bude produktivnějsi a vyrobim vice jako ted..tudiz prodam toho vic a budu mit vetsi zisk tudiz to hrave splatim...bohuzel investor nepocita s tunelem se stavkou zaměstnancu s prirodnimi zivly..a najednou? jak to ze nemam s ceho splacet? musim si vzit dalsi pujcku a dalsi a dalsi...mozna se vam všem zdam hodně jednoduchy a ano přiznavam se mam jen maturitu ale vidim co se deje ve svete a urcite nejsem sam..nejhorsi je ze existuji lide kterym jsou jedno statni zajmy a jejich obyvatele a sou ochotni vsechny zedrit z kuze za jakoukoliv cenu na jakoukoliv dobu..muj nazor je ze nemeli vubec vzniknout nadnarodni korporace a instituty ktere maji postaveni vetsi nez narody a jez ridi par lidi..uvazujte lidi nad jednou veci : uz jak sem zminoval jidlo! co budou lidi delat kdyz dusledkem vsech tech ekokatastrof se neurodi a co budou delat lidi z panelaku kteri si nic nevypestuji a sou zavisly na kauflandu a jinych retezcich...co bude az se astronomicky vysplha obili a jedno chleba bude stat tolik ze se lidi neuzivy a nenajedi se..pokud budou ekonomicke problemy ztratite praci..pred 2 stoletimi bydlelo na vesnicich vice nez 3/4 obyvatelstva ktere bylo schopno jakztakz neco vypestovat..Hlavni komoditou pro me kterou bych zavedl by bylo obili ikdyz je tezke a drahe ho skladnit..proste bez jidla a vody lide neudelaji ani ranu..a mimochodem vsichni vime co bude nasledovat po ekonomicke krizi ktera zajde hodne daleko..rozpad EU a bankrot zemi: jedine Valka
18. 07. 2011 | 13:54

čtenář napsal(a):

Žalobníček Béda v akci opět vzývá opět k výmazu některých příspěvků.

To se nedá číst pane Stejskale a přimlouvám se za to mažte ty jeho udání - stejně jako toto moje.

Děkuji pěkně.
18. 07. 2011 | 14:38

Jirka napsal(a):

Když tyhle všechny zasvěcené úvahy jsou pořád stejné. Všechny vycházejí z teorie neposkvrněného tržního liberalismu. To ještě nikoho nenapadlo, že právě to může být slepá ulička v řešení současných ekonomických problémů? Začíná to tím, že stát bankrotující finanční instituce oddluží, aby je po čase zase nechal ovládat jistý segment trhu. Přece při oddlužení je musí znárodnit. Prokázaly přece, že nejsou schopny se udžet v tržním boji.
U nás to přece bylo zrovna tak. Nejprve jsme musli oddlužit všechny banky, aby nám nyní vydíraly vysokými úroky za státní dluh. Takhle se přece mohou chovat jen blbí anebo právě bankami podplacení státní úředníci.
To, z čeho má autor článku největší starost, je situace, kdy by finanční toky ovládly státem řízené finanční instituce a ne šmelinánáři ze soukramých bank. Kteří i ve světě přišli ke své moci, když zkrumpovali státní úředníky nucené v rámci Tatchearismu všechno privatizovat. Jen si vzpoměňte na švindle a podvody s privatizací u nás. - Zajímavé, že takto žádný ekonom nebo finanční expert nikdy neuvažuje. Já si stále kladu otázku, jestli mají tak omezené myšlení anebo jsou svým tržním liberalismem tak zaslepeni, jako byli marxisti-leninisti zaslepení kolektivizací. (Zvláště pak ti, kteří se pak přetočili na největší tržní liberály a chodí nám nyní své liberální názory vykládat do televize. Já když si vzpomenu, co a jak před revolucí učili na VŠE, tak je mi k zblití.)
18. 07. 2011 | 18:11

ANDA napsal(a):

Tolik blábolů v jednom příspěvku - vhodné tak pro události a komentáře v ČT.
21. 07. 2011 | 12:32

Meňo napsal(a):

EU : řízený bankrot Řecka. Pro nás to znamená : řízený pád do propasti ! Řízený nebo neřízený, je šumafuk, protože v každém případě se jedná o "přistání natvrdo". Tedy posádka se nezachrání.
Co bude dál, Evropo ??? Čínský protektorát ?!?!
22. 07. 2011 | 07:14

black friday store ads napsal(a):

Your internet site provided us beneficial info to work upon|.You have done any marvellous task!by the way to tell an individual ,your own airtical is actually benifit regarding mister ,many thanks.
22. 11. 2011 | 14:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy