České akcie mají třetí nejvyšší dividendu na světě

19. 09. 2011 | 12:21
Přečteno 5642 krát
Rozhovor pro Hospodářské noviny

HN: Ve světě sílí obavy z další recese. Nakolik je tato hrozba reálná?
Vyspělé ekonomiky si v globální konkurenci nevydělají na to, co spotřebovávají. To se odráží v deficitu jejich obchodní bilance, deficitu státního rozpočtu a ve vysokém zadlužení. Jde o hlavní důvod, proč vznikla předchozí finanční krize, který stále není vyřešen. Než tedy začne spotřeba vyspělých zemí odpovídat tomu, na co mají, hrozí světu další krize. Očekávám proto v těchto regionech slabý růst nebo recesi.
HN: Kdy může tato recese přijít?
Centrální banky a vlády jednotlivých zemí by si měly přiznat, že donekonečna nelze žít na dluh. Současnou situaci je možné uměle udržovat rok nebo i několik let uvolněnou měnovou politikou a monetizací státních dluhopisů, ne však dlouhodobě. Až začnou vyspělé státy skutečně šetřit, odpadne kvůli poklesu státních výdajů část poptávky, a můžeme proto čekat recesi.
HN: Kdekdo dnes hledá analogie s rokem 2008.
Příčina potíží je velmi podobná - obrovské dluhy a nízká konkurenceschopnost Západu a snaha udržet příliš nákladný systém života. Stejně jako tehdy vzrostly ceny komodit a objevila se inflační vlna podnícená drahou ropou a potravinami, což byl katalyzátor, který vytvořil bariéru pro ekonomický růst, a svět spadl do recese. Tehdy ale finanční instituce a státy požívaly bezmeznou důvěru investorů a postavily se do role důvěryhodného záchranáře. Teď je však záchranář zachraňovaným a do role spasitele se postavily instituce o stupeň výše než státy, nadnárodní organizace. Vznikají subjekty jako Evropský fond finanční stability a jiné záchranné mechanismy, což potvrzuje, že se problém pouze posunuje na jinou úroveň.
HN: Zůstaňme ještě u zmíněné analogie. Které typy investic po pádu americké banky Lehman Brothers nejméně ztrácely, případně vydělávaly?
V půlročním období po pádu banky Lehman Brothers, které zhruba odpovídá době, než začaly trhy opět růst, klesla cena ropy o více než polovinu, mědi téměř o polovinu. Světové akcie měřené akciovým indexem MSCI World klesly o 39 procent, podobně poklesly i akcie rozvíjejících se trhů, evropské akcie i americký akciový index. U akcií tak investorům žádná geografická diverzifikace příliš nepomohla. O něco lepší to bylo s rozložením rizika podle sektorů. Nejmenší ztráty zaznamenaly telekomunikace, akcie producentů spotřebního zboží a zdravotnictví. Nejhůře si naopak vedly finanční služby, průmysl a těžební firmy. Americké státní dluhopisy zhodnotily zhruba o 3,5 procenta. Z komodit se, jak se dalo čekat, dařilo zlatu a stříbru, jejichž ceny vzrostly zhruba o pětinu.
HN: Dá se tímto vývojem inspirovat při další recesi?
Kdo tehdy hledal bezpečnou investici, nakoupil hlavně státní dluhopisy a k tomu někdy okrajově zlato. Při nynější nedůvěře ve státní dluhopisy význam zlata jako bezpečného aktiva dále vzrostl. Pokud by investoři přestali důvěřovat i dluhopisům, považovaným dnes za bezpečné, mohly by se s cenou zlata dít neuvěřitelné věci.
HN: Je tedy zlato ideální investicí? Kolik ho má mít investor ve svém portfoliu?
Tradiční složení portfolia, jak se vyučuje na univerzitách, se zlatem nepočítá. Někdo tento kov nazval dokonce barbarským reliktem, nehodným investice. To se ale přehodnocuje. Pro případ opravdového vyostření krize by každé rozumné portfolio mělo obsahovat alespoň 10 procent zlata. Někteří zkušení a dlouhodobě úspěšní investoři dokonce alokovali do zlata i několik desítek procent svého portfolia. Nicméně po dramatickém nárůstu ceny v posledních měsících se vyplatí mít trochu trpělivost a počkat si na rozumnější cenové úrovně.
HN: Do čeho má nyní význam investovat?
V posledních deseti letech je základní mantrou investora diverzifikace a to bude platit i nadále. Solidní hodnotu ale poskytují například české akcie, v současnosti mají třetí nejvyšší dividendový výnos na světě po Venezuele a Portugalsku. Výnos českých akcií teď činí téměř 6,5 procenta.
HN: Pokud ale ceny akcií kvůli hrozbě inflace padají, není lepší s jejich nákupem počkat?
Akcioví investoři by měli myslet dlouhodoběji a méně sledovat denní nebo i intradenní výkyvy cen na burze. Jako spolumajitel několika firem, jejichž akcie se na burze neobchodují, nesleduji, jak kolísá jejich cena. Zajímají mne tržby, cash flow, zisk, dividendy, majetek. Tak má uvažovat každý. Koupit akcie, když se nabízejí za zajímavou cenu vzhledem k finanční výkonnosti dané firmy. Není důležité, že ještě mohou jít dolů, ale dlouhodobý pohled.
HN: A co komodity?
Také ceny komodit v poslední době klesly a představují zajímavou investici. Kdo je trpělivý, nebude jejich nákupem zklamán. Nejen v případě zlata, ale třeba i ropy, která může během dvou let dosáhnout nového historického maxima přes 150 dolarů, nebo dalších komodit.
HN: Má nyní smysl investovat do realit?
Kdo je schopen investovat v zahraničí, neměl by opomíjet americký trh. Podle řady fundamentálních ukazatelů jsou už nyní tamní reality podhodnocené. České reality ale dosud nesestoupily na ceny, které nabízejí neodolatelnou investici.
HN: Jaké investice byste doporučil agresivnímu investorovi, který usiluje o co nejvyšší výnos?
Komodity, které mohou být v horizontu dvou až tří let velmi atraktivní. Po poklesu jejich cen trochu zapadl fakt, že dál roste spotřeba na obyvatele v zemích jako Brazílie nebo Čína. Tento trend bude pokračovat. Agresivnější investory by měly zajímat i cyklické akcie (pozn. red.: závislé na aktuálním stavu ekonomiky) v rostoucích regionech, tedy v Asii a Latinské Americe. Sem může patřit i Česko.

Hospodářské noviny, 16.8.2011
Autor: František Mašek, Hospodářské noviny
www.ihned.cz/autori

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Béda napsal(a):

To je skvělé. V rámci probíhající Kalouskovy daňové "progrese" (všechno pro bohaté, střední třídu srazit dolů) by bylo potřeba snížit potažmo úplně odpustit dividendařům daně.
19. 09. 2011 | 12:25

xxx napsal(a):

To zas bude pruser, az se spolecnosti s "nejvyssi dividendou" pos.rou/ jak je to ostatne v CR zvykem/. A jake maji hodnoceni ratingovymi agenturami?
Doufejme, ze AAA, jako Recko. A ze poradce jim dela VD z GS!
19. 09. 2011 | 12:36

den napsal(a):

JOO.
Bédo,nízce zdaněný zisk se vyveze...
19. 09. 2011 | 12:51

český maloměšťák napsal(a):

Srpen 2011 : Kupujte zlato !
Září 2011 : Zlato zatím nekupujte !
Říjen : Tak - už jsme na zlatě vydělali....maucta...

Dělám si takovu malou statistiku - předpovědi analytiků/skutečnost.
Velmi zajímavé....ale bohužel nemám možnost zjistit si, nakolik jsou hloupí a nakolik chytří. Tedy v Kozloistánu Zelovém - vůbec.
Protože v Kozloistánu Zelovém analytikové nedávají žádné disclosure. Tedy - prohášení o tom, jak jsou v doporučeních, která pouštějí do éteru zaháčkovaní oni, jejich zákazníci či jejich zaměstnavatelé.

Velmi zvláštní je, když toto po nich nevyžadují ve veřejných sdělovacích prostředcích. Ale zde bych se přikláněl spíše k tomu, že tam sedí hňupové - ne k tomu, že z toho mají profit. Krásným příkladem jsou některé tkzv. ekonomické pořady ČT.

I z toho důvodu je celá ta lapálie via doporučení analytiků velmi komická. /pro někoho všakmůže být tragická...a to velmi/

P.S. U pana Pírka si ale velmi cením toho, že se alespoň nevydává za
" nezávislého" finančního experta.
19. 09. 2011 | 12:59

Cech napsal(a):

Protože jedině AAA pro Řecko umožnilo dokonalé zadlužení v neprospěch Německých penzistů.
Tato vláda jejíž prioritou je bojovat proti vzestupu sociálně-tržní ideologie tím, že v teorii i praxi dokazuje, že role státu může být poměrně jednoduše omezena na výběr a redistribuci daní.
Protože i výběr a redistribuce daní tuto vládu neúměrně zatěžuje, rozhodla se úplně odpustit daně z dividend.

Naprosté zjednodušení systému poskytování veřejných služeb.
Zabezpečuje, především centralizací moci a likvidací zkorumpovaných regionálních úředníků.

Doporučit agresivnímu investorovi právě privatizované Česko to je napsat mu ortel smrti pane Pírko.Možná by bylo výhodnější posečkat,až po dokončení privatizace.

Protože doposud se dařilo nevzbudit dojem normální země, díky spícím politikům a jejich pověsti v zahraničí doposud úspěšně budíme dojem něčeho co lze zaměnit se stabilitou Konga.
Díky zčásti reálným představám o ČeKongu prozatím úspěšně odrážíme snahu oněch. "agresivních investorů".
Zlikvidovat korunu bude jedna dvě ale díky špičkové korupci v naší zemi je zisk z toho jednorázového bankrotu pro agresivní investory zanedbatelný.

To co by bylo mnohem prospěšnější pro naše investory pane Pírko je porovnat bankrot Řecka v Eurech s bankrotem ČR v korunách.
19. 09. 2011 | 13:13

Ives napsal(a):

Pane Pírko, a není za všemi problémy náhodou nenažranost bankovních koncernů a obchodníků jako jste vy?
19. 09. 2011 | 14:16

Dáša napsal(a):

Já věřím jen Šichtařové a Pikorovi.
19. 09. 2011 | 15:19

jos napsal(a):

Bedo,
už se na tom pracuje. Kalouskův návrh na zrušení daní z dividend už tuším parkuje v PS. Vše pro rentiery.
19. 09. 2011 | 15:56

Pankrac napsal(a):

autor,
skóre pokru vidím tak,
že zatím je to založeno na důvěře a předpokladu,
že na bankrotu by nikdo moc nevydělal. (s výjimkami).
hezký den:-))
19. 09. 2011 | 18:34

P. napsal(a):

Od první do poslední odpovědi mě tento článek neskutečně sr... štval. Typický současný ekonom - podle něj se vydělává investicemi a spekulacemi - ne prací!!! Hned zkraje - "vyspělé ekonomiky si nevydělají na to, co spotřebují" a "deficit obchodní bilance" ... Ježíš, probuďte se konečně! Kdo vyvezl výrobu do Číny a dalších levných zemí, z čehož plyne ten deficit? To snad číňani sami od sebe vybudovali konkurence schopný průmysl, vymysleli technologie a začali nám sem nutit svoje levně vyrobené zboží? Ne, to naši (myslím "západní") podnikatelé zjistili, že se tam nechá vyrábět levněji, tak tam výrobu přemístili. Proč se starat o zaměstnance, když můžu jen obchodovat? A že tím zadělávají na krize? Že lidi nebudou mít práci a tedy nebudou moci nakupovat zboží? Vdyť ony se státy postarají, aby lidi nějaké peníze měli. Hlavně, že se podnikatelům plní konta. Kdo asi měl tomuto vývoji zabránit? Vlády! Jenže to přeci nejde, regulovat volný trh, diktovat něco podnikatelům - oni jsou přeci zodpovědní a osud země jim leží na srdci! TRH to vyřeší - další z frází. A další z příčin krize, alespoň u nás? Výběr daní. Každý z podnikatelů hledá cestičky, jak se tomu vyhnout. Velké firmy se zahraničními vlastníky vyvádějí zisky ven. Další firmy se registrují v daňových rájích - vše pro to, aby tady nemuseli platit. Kdopak asi má nastavit pravidla, aby se toto nedělo? Vláda! No jo, jenomže došlápnout si na takovéto hráče, na to musí být seběvědomí, síla a čistý štít. Hlavně to poslední tady asi chybí. A když je někdo vydíratelný, tak se bojí razantně vystoupit. Je potom jednodušší zdvihnout DPH, poškrtat sociální výdaje - lidi budou sice nadávat, ale to je asi tak vše, co hrozí. Ach jo ...
19. 09. 2011 | 22:21

Petr Hloch napsal(a):

Pane Pírko,

2008 a 2009 jste viděl jako ostříž. Dnes ale více chcete, Váš příspěvek je typickým "přáním otcem myšlenky". Zkuste sundat zamaštěné brýle a dovést Vaše excelentní myšlenky z 2008 do hořkého konce. Co na tomm, že budete muset zavřít krám a jít se živit poctivou prací, zbyde Vám jméno, to je přece ve finančnictví nejcennější? (nebo můžete shortovat na vlastní účet)

1)Na české akcie s.re bílý tesák, pokud si větší zahraniční investor usmyslí prodávat, budou stát 1/3 současných cen fundament, nefundament.

2)Dividendový výnos je špatný vtip. Jaké zisky budou vyplácet společnosti, když přijde další kolo krize, tentokrát skutečné, očistné (jak jste ji sám ráčil předpovědět), zahrnující obří ztráty a krachy?

Mohl bych pokračovat, ale pointa je snad již jasná. Do dneška jsem si Vás nesmírně vážil, o kolik peněz hrajete, že jste hodil svou čest do stoupy a obrátil? Nebo jste jen zahodil Vaše vlastní teze a zapomněl na to upozornit v klasickém analytickém stylu "jednou predikuji A, podruhé Z, však něco už pravda bude?"
19. 09. 2011 | 22:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy