Dvakrát do stejné řeky...

23. 11. 2011 | 17:24
Přečteno 6075 krát
Je vydání evropských dluhopisů záchranou Evropy, nebo pouze další kamufláží, která skončí fiaskem?

Podle české Wikipedie pojem Déjà vu (francouzsky „již viděno“, vyslovováno [deʒa vy]) označuje v psychologii jev, kdy má člověk z ničeho nic intenzivní pocit něčeho už dříve prožitého, viděného nebo slyšeného. Při pozorování snahy o vydání společných evropských dluhopisů se člověk „intenzivnímu pocitu něčeho už dříve prožitého“ asi neubrání.

Před krizí roku 2008 napadlo finančníky geniální řešení problému s hypotékami, které již zřejmě nikdo nikdy nesplatí. Ono "řešení" se nazývalo CDO (Collateralized debt obligations). Princip byl jednoduchý (finanční experti nechť prominou poněkud lidové vysvětlení, přesnou definici lze nalézt např. zde, nebo zde). Zabalí se pár prvotřídních dluhopisů, přidá se trocha průměrných a doplní se dluhy, které těžko kdy někdo splatí, tzv. prašivé dluhopisy, podřadné hypotéky apod.. Poté, co se balíček vytvoří, se na něj nalepí známka "AAA". To umožní, že se na trhu také prodá při výnosu, který odpovídá ohodnocení "AAA", tedy za mnohem vyšší cenu (neboli mnohem nižší úrok), než by odpovídalo jednotlivým částem zmíněného balíčku. Dluhy pochybné kvality se tak podařilo investorům místo za výnos 10 procent nebo 6 procent prodat o několik procent lépe. Po finančním kolapsu v roce 2008, kdy se v epicentru dění ocitly právě tyto finanční vymoženosti, kroutil každý investor nevěřícně hlavou: "Jak je možné, že si toho nikdo nevšiml?", "Jak je možné, že jsme věřili takovému zjevnému nesmyslu?"

Přesuňme se o pár let dopředu, do současnosti. Evropští bankéři, kteří mají plné účetní knihy státních dluhopisů evropských zemí pochybné kvality, přemýšlejí, jakým způsobem vyřešit svůj problém. A hle, napadne je geniální "řešení". Vytvoří finanční inovaci podle zcela geniální, převratné receptury. Základem směsi budou prašivé dluhopisy Řecka, které nesou 25% p.a., přidá se trochu italské a španělské příchuti s výnosy 7%. Na povrch této směsi se umístí naleštěné dluhopisy Německa jako pečeť serióznosti s výnosem 2% p.a.. Jakou má tento nový produkt bonitu? Samozřejmě, že AAA a výnos bude někde kolem 2 procent. Se zmíněným produktem samozřejmě nepřijdou bankéři, ale politici, kterým byl nápad podsunut jako jediná možná záchrana jejich spojené Evropy.

Vraťme se opět do historie, je jaro roku 2008. Do problémů se dostává jistá společnost Bear Stearns. Má potíže, protože velmi výrazně investovala do jistých CDO, balíčků dluhopisů pochybné kvality. Překvapivě se ukázalo, že mají mnohem nižší hodnotu, než odpovídalo jejím ratingům. Pokud by firma investovala zodpovědně, tedy za vlastní peníze, odepsala by ztráty a fungovala by dál. Jenže chamtivost manažerů byla značná a nakoupili i za mnoho půjčených peněz. To firmě zlomilo vaz, protože i malý pokles ceny těchto "bezpečných" cenných papírů vymazal její kapitál. Vzhledem k tomu, že se jednalo o obchodníka s cennými papíry, nikoliv banku, žádný stát se neodhodlal tuto společnost zachránit a šla do bankrotu.

O pár měsíců později se znovu překvapivě ukazuje, že firma Bear Stearns byla pouhou špičkou ledovce. Problémy s investicemi do špatných hypoték se netýkaly pouze jí, ale představovaly systémový problém, protože do podobných cenných papírů investovali prakticky všichni. Propuká největší finanční krize od roku 1929...

Posuňme se však opět o pár let dále, do roku 2011. 31. října vyhlašuje bankrot jistá společnost MF Global. Nikdo ji nezachraňuje, není bankou. Příčinou kolapsu jsou investice do bezpečných státních cenných papírů některých evropských zemí, které chamtiví manažeři nakupovali na úvěr.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Nějaký dobrák si koupil české dluhopisy za 306 000 000 Kč. 2% na rok....
23. 11. 2011 | 17:33

Meňo napsal(a):

Dobrý den.
Současná krize není jen krizí ekonomickou, ale i humanitární, etickou, ekolotickou, krizí hodnot a vztahů mezi lidmi i národy (proto též krizí EU), prostě krizí všeobjímající čili VŠEOBECNOU. Ano, technická civilizace založená v poslední době na globalizaci všeho a všech, se dostává do svého posledního, rozhodujícího stádia. Není se čemu divit, rok 2012 je přede dveřmi ! Rok mnohdy prorokovaný i seriózní vědou prognózovaný. Každý z nás to snadno pochopí, uvědomíme-li si, že je nás na Zemi už 7 miliard obyvatel ! Proto mluvíme o globálním přelidnění,což je největší problém lidstva v současnosti. Politici ho však "řeší" podobně, jako opilí tanečníci na palubě potápějícího se Titanicu : o nadcházející kritické fázi raději neinformují,aby "nešířili paniku", a zatím si v "klidu" užívají blahobytu. Zatím. Protože už do roku 2050 je v důsledku nárůstu přelidnění na DESET (slyšíte dobře, 10 mld. obyv.!)a dále v důsledku globální změny klimatu (která je reálně studována a publikována) je zde v EVROPĚ nedostatek VODY, jaký je dnes např. v Subsaharské Africe. Studie (poslední studie EU) o tom hovoří.A dost. Politici mlčí...
Dalšími zdroji v nedostatku budou energetické zdroje, na prvním místě ropa. A další a další.
Tak jaká pak ekomická krize. Vždyť je to všeobecná krize !!!
23. 11. 2011 | 17:36

Kanalnik napsal(a):

totez se da rici o USA (kde Kalifornie je americkym Reckem); cely ten system lezi na vode; existuje nejaky zpusob, jak se zbavit dluhu? vsichni dluzi vsem, tak proc si navzajem dluhy neodpustit? (a zaroven zakazat virtualni ekonomiku)

chamtivost je ale velka, takze k odpousteni asi nedojde

navrhuji tedy "ferove" znehodnoceni meny masivni inflaci

obycejny clovek prodela tak jako tak na kazdem racionalnim a smysluplnem reseni, inflace se mi tedy jevi nejlepsi

ovsem bez zakazu gambleni to smysl mit nebude

mozna nejcistsi rez by byl bankrot celeho systemu
23. 11. 2011 | 18:26

Veterán napsal(a):

Německo nedokázalo prodat své desetileté dluhopisy. Místo 6 miliard euro trh koupil jen 60%.
Belgické dluhopisy přesáhly 5%.
Slováci již také měli problémy s prodejem a my, i když nemáme euro také.
Banda dlužníků se tak chce spojit a tím opticky zmenšit výši svých dluhů.
Ale kdo, vyjma ECB, bude ty papírky splácené vydáváním dalších papírků kupovat? Vlastně co to melu za nesmysl. Papírové dluhopisy můžu použít alespoň na podpal nebo do sběru. Ale elektronický zápis nemá ani tuhle hodnotu.
23. 11. 2011 | 18:36

ghándí napsal(a):

řešení je velice triviální. ten, kdo nemůže spácet, at zbankrotuje a ostatní at se přestanou zadlužovat. už žádný dluhopisy a sociální státy. řecký duchodci holt nebudou mít duchody 1200 euro, ale jenom 50 euro.
23. 11. 2011 | 18:50

Maximus napsal(a):

Evropské dluhopisy je totální hloupost a projektanti tohoto nesmyslu by měli být zbaveni svéprávnosti. Nyní, v současné době, kdy jsou všichni v EU zadluženi, je to cesta do pekel. Jak toto řešit, ukazuje třeba Švédsko, které s mrňavým Estonskem jako jediní snižují efektivně a úspěšně zadlužení. Ministr financí jistý Borg je skutečný machr na svém místě, náš Kalousek by se tam měl zajet podívat a zjistit si, jak se snižuje státní dluh, aniž by se muselo plošně škrtat vše na co se podíváte a přitom nechávat bez povšimnutí korupci s rozkrádáním veřejných peněz. Zřejmě by se měla v nejbližší době Eurozóna rozpadnout na jednotlivé země a ty potom by mohly být na základě jasných regulativů a stejných pravidel hry spojeny do nových zdravých hospodářských celků! Ovšem chtějte, aby politici přišli s nějakým rozumným řešením?!
23. 11. 2011 | 19:04

ghándí napsal(a):

evropský eurobondy není nic jiného než pokračování splácení dluhů ještě většíma dluhama podle pořekladla soudruha špidli zdroje jsou. to je pouze oddalování katastrofy a bude se to dít až do uplneho a pořádného namlácení si hub a definitivně prožraného krámu, když už nebude kde brát, co zdanit a tisknutí penez nebude mít žádný efekt kromě hyperinflace. jedine, co by mohlo ještě evropu zachránit, by bylo bouchnutí do stolu a předložení plánu na řízený rozpad eurozony včetně banrotů předlužených států.. gypsi státy by měly z eurozony odejít.
23. 11. 2011 | 19:44

Kanalnik napsal(a):

souhlasim, ze eurobondy nemaji moc smysl, bude to jen oddadelni skutecneho reseni problemu...

to bychom se take nakonec mohli dockat za nekolik let celosvetovych bondu
23. 11. 2011 | 20:08

Gerd napsal(a):

Papírové peníze vždy skončily krachem, který začal v okamžiku, kdy vládce podlehl vábení nekrytých peněz. Současné peníze jsou virtuální, tak i současný systém skončí krachem, měnou nebo hyperinflací (anebo vším dohromady). Jen v přímém přenosu sledujeme, co seu ž několikrát událo v minulosti.
A proto roztočte se rotačky!
23. 11. 2011 | 20:15

Mard napsal(a):

Až Eurobond spatří světlo světa a upisovatelé budou ochotni jít na nějakých 6 p.a., tak se všichni začnou mlátit do hlavy, jak byli naivní.
23. 11. 2011 | 20:49

jezevec napsal(a):

Hezky napsané pane Pírko. Řekl bych, že by to mělo patřit do nějaké učebnice ekonomie či politologie, jak to hezky, polopaticky vysvětluje.A mne to definitivně přesvědčilo o špatném konci EU.Tady to mám jasné,česká ekonomika bude v průšvihu. A co česká koruna ? Věštba asi nebude ? Nikdo nechce dělat paniku?!
23. 11. 2011 | 20:56

Libri napsal(a):

„Neupírám socialistům jejich právo na vymýšlení sociálních konstrukcí, na jejich propagaci, obhajobu a na jejich zkoušení na sobě samých na své vlastní riziko. Upírám jim ale jejich právo na vnucování těchto projektů prostřednictvím zákona – mocí – a na to, aby nás nutili platit jim na ně prostřednictvím daní.“ – Frédéric Bastiat
23. 11. 2011 | 21:03

účetní napsal(a):

Peníze jsou důvěra. Nic víc, nic míň. Pokud si politici (jak říká vždycky zdejší cenzor, demokratiky zvolení politici) začnou počínat jako stádo divokých sv.ní a zkoušejí rozrýt každý centimetr země v zoufalé snaze dobýt ještě nějakou rentu pro sebe a své příbuzné, důvěra se ztrácí.
Na peníze bych už moc nesázel, pokud nemám rád tapety s rytinkami.
23. 11. 2011 | 21:11

Pac napsal(a):

buzidluhopisy EU
1.Teď už je nikdo nechce,neb nevěří,že mu je někdo splatí
2.Bude je někdo chtít s radostí,když udělají jejich buzibondyeudluhopisy?
zas to bude jen a jen ručení zeměmi,jejichž dluhopisy nikdo nechce.
Schopnost splacení se tím nezlepší.
23. 11. 2011 | 21:26

Petr z Tábora napsal(a):

Opět výstižný blog pane Pírko. Další důkaz, že to dříve či později skončí špatně.

Spolek evropských dlužníků jménem eurozóna vymýšlí další a další fígle, kterým už ale nikdo věřit nebude. Politici vědí, že pokud by přijali skutečně účinná bolestná opatření, že je nikdo volit nebude. A tak budeme před sebou valit stále větší balvan dluhů až se jednou otočí zpět a převálcuje ten náš spolek podvodníků.

Česká koruna - to je projekt jen pro dobré časy. Je podložená tak malou ekonomikou, že může být spláchnutá někdy i bez skutečně racionálního důvodu, jen tak, mimochodem.
23. 11. 2011 | 21:38

Vlastimil Copko napsal(a):

Místo vydání evropských dluhopisů by bylo podstatně výhodnější zavést ve všech státech EU nový důchodový systém - na principu ČNDS.

Státy by tak velmi ušetřily na tom, že by nemusely vydávat v takovém rozsahu státní dluhopisy. Částečně by se tak vymanily i ze závislosti na hodnocení ratingových agentur a nevyzpytatelnosti zejména zahraničních věřitelů – investorů do státních dluhopisů.

Každý stát by si tak samostatně - z úspor svých „finančně zainteresovaných“ občanů - vytvořil svůj vlastní „polštář“ pro financování svého státního rozpočtu, což by vedlo i k postupnému snižování státního dluhu.

Více na www.penzijni-reforma.nazory.cz
23. 11. 2011 | 21:48

radek napsal(a):

Maximus

Estonsko má 120% viz. Itálie? To je přeci trochu rozdíl. Prosím neargumentujte lacině, máte jinak solidní poznámky. Dluhopis má přrdevším sloužit k rozumné obsluze dluhu. Pokud budou zatíženy vysokými úroky, tak to nesplatí...
23. 11. 2011 | 22:18

Maximus napsal(a):

radkovi

Nejnižší zadlužení k HDP mělo na konci roku 2010 Estonsko – 6,6 procenta. Česko se s 38,5 procenty drží v rámci EU ve třetině nejméně zadlužených zemí. Hned čtrnáct států sedmadvacítky loni překročilo 60 procentní podíl státních dluhů k HDP – statistikám vévodí Řecko s 142,8 procenty a Itálie s 119 procenty.

K poklesu celkového dluhu zemí EU nevedlo ani snižování rozpočtových deficitů. V porovnání s rokem 2009 se loni rychlost zadlužování podařilo snížit 21 zemím. Celkově se v eurozóně schodek snížil z 6,3 procenta HDP v roce 2009 na 6 procenta v loňském roce. V sedmadvacítce loni deficit meziročně klesl o čtyři desetiny procentního bodu na 6,4 procenta.

Musíte si dále uvědomit, že dluh u dvou zemí s různou výkonností ekonomiky má na svědomí, že každá je schopna splácet dluh jinak! To je zrovna případ Švédska a ČR, které mají téměř stejný dluh kolem 40% HDP, ovšem schopnost švédské ekonomiky splácet dluh je dost rozdílný. Mohlo by se to srovnat pokud bysme jim tam poslali Kalouska, to by určitě zabralo!
23. 11. 2011 | 22:30

Maximus napsal(a):

radkovi

Ještě dodatek.
Švédsko jako jediná země v EU27 dokázalo snížit státní dluh z 41,9% v r.2009 na 39,1% v r.2010! Estonsko se vyznačuje naopak tím, že má už řadu let nízký státní (veřejný) dluh, který činí od r.2006 4,4% a trochu vzrostl na 8,0% v r.2010, abych upřesnil výše uvedenou sumu, která byla z jiného zdroje.
23. 11. 2011 | 22:39

Kanalnik napsal(a):

Navrhy pro obycejneho cloveka do ceho vlozit penize a tak se pred krachem a inflaci pripadne ochranit a nejak prezit? Jidlo? Konzervy? Mozna trocha klenot? Na surove zlato nemam, mozna na stribro, ale nevim, kde koupit (nalezam se v Irsku)...

??????
23. 11. 2011 | 23:03

slunečnice napsal(a):

Kanalnik: Největším klenotem bude půda a zdroj pitné vody. Dále energeticky pasivní domek, k tomu sklep, skleník... zkrátka vše, co vám pomůže být co nejvíce soběstačný. Za tímto účelem střádejte informace. Budou mít jednou cenu zlata.
23. 11. 2011 | 23:42

Kanalnik napsal(a):

slunecnice: dyt rikam, ze obycejny clovek :))) .... kez bych si takovy luxus, ktery vy popisujete, mohl dovolit... informace sbiram ;) diky za reakci
24. 11. 2011 | 00:10

radek napsal(a):

Maximus

Ale jak ma treba Italie snizit 120% dluh, pokud bude platit 7% urok, navic ji ted jiz nikdo nepujci. To je preci kolaps, ktery zapricini velke ekonomicke problemy? Co s tim. Ja vim, ze dluhopis to take nevyresi, ale alespon bude cas hledat reseni. Penize tisknou vsichni krome ECB. To vede k silnemu EURu a poklesu exportu. To zase povede k nizsimu rustu HDP a vyssi nezamestnanosti. Takhle se tech dluhu nikdy nezbavime.
24. 11. 2011 | 01:02

MH napsal(a):

Ten brambor je už vážně dost horký. A výpovědní termíny dlouhé. Tak bacha na to!
24. 11. 2011 | 01:03

laik napsal(a):

O důvěru v akciové trhy přišli velmi rychle všichni DIK a bankovnictví bylo také vykradeno. Čím víc budete povídat, tím více budete směšní.
24. 11. 2011 | 01:13

Frante napsal(a):

Ano, myslím, že evropské dluhopisy jsou dalším odkladem, toho co je již neodvratné. Již jste o tom psal, a jste pro mne autoritou. Ale přeji si aby byly, protože si myslím, že díky nim akcie dočasně vzrostou a dá se na tom vydělat :)
24. 11. 2011 | 01:55

Béda napsal(a):

Řekněme si to otevřeně. Systém, jehož nejefektivnější a nejproduktivnější součástí se stala lichva, (burzovní) spekulace, reklamní virtuální ekonomika a vidina bezpracného rentiérství se začíná sypat jako domek z karet. Paramida dospěla do svého vrcholu a každý další pokus o nástavbu hrozí zřícením celé základny.

Nezáchrana = rychlý kolaps celého vzájemně provázaného systému. Pokus o záchranu = (lití peněz promořeným bankám, kterých hlavním aktivem jsou virtuální peníze a dluhy, tisknutí ničím nepodložených peněz, anebo vyrážení dluhu další půjčkou, rsp. prodejem dalších dluhopisů) jenom vršení dalších problémů v kolabujícím systému.
24. 11. 2011 | 02:02

Frante napsal(a):

jezevec
O CZK mluvil jiný ekonom, Pikora zde:
http://aktualne.centrum.cz/finance/penize/clanek.phtml?id=722313
(dočasně oslabí ale dlouhodobě s ní nebude problém)
24. 11. 2011 | 02:18

Důchodce68r napsal(a):

p. Pírko - výstižné, přesné, podstata věci.

Veterán - na to pamatuji. Při každé návštěvě pobočky své banky připomínám perzonálu, že až budou vyřazovat toxická aktiva v papírové podobě, že je odkoupím, aby měli alespoň minimální příjem (topím doma dřevem). Mám to slíbeno.
24. 11. 2011 | 03:47

Důchodce68r napsal(a):

Béda - také výstižné, také přesné, také podstata.
24. 11. 2011 | 03:53

schlimbach napsal(a):

Velmi dobrý blog pane Pírko. Stále ještě doufám na zázrak, že se stávající EU velmi rychle rozpadne a začneme znovu na jiném základě, abychom se vyhnuli dlouhému a těžkému vnitro evropskému konfliktu a "lovení" eurotupců, kteří nás dovlekli do stávajícího marasmu ...
24. 11. 2011 | 05:10

schlimbach napsal(a):

Kolik z nás si uvědomuje, že vydávání evropských dluhopisů a jejich prodej například Číně, ale i dalším znamená ve svém důsledku postupnou ztrátu suverenity a věčné placení "výpalného" někomu, koho jsme sami díky tuposti a chamtivopsti stvořili? Popřemýšlejte o vlivu svobodného pohybu globálního kapitálu, outscorsingu atd - pochopíte, kde se vzala ekonomická moc Číny, kde se berou stále větší a větší dluhy na evropské straně.

Vezměme co nejdříve tupcům moc nebo nás zcela zničí.
24. 11. 2011 | 05:16

Holubář napsal(a):

slunečnice:
Zdánlivě máte pravdu, ale mohou nastat dvě varianty:
1. Váš domek, půdu a skleník i se studnou vám znárodníme a máte zase prd. Tak to všechno míří k nějaké mové VŘSR, obávám se
2. Přijde nájezdník z hladového severu Afriky a bude se chtít dělit. Imigračbní politika EU otevírá brány dokořán.
Vlastně ještě je možnost třetí - že všechno dobře dopadne a vy si budete spokojeně užívat plody své práce a správného odhadu.

Optimista bývá obvykle jen špatně informovaný pesimista. Říkejte si to spolu se mnou alespoň desetkrát denně.

Hezký den přitom přeju :-) .

S úctou Holubář
24. 11. 2011 | 07:24

Pavel13 napsal(a):

Mám spíše dotaz. Nejsou eurodluhopisy cestou k devalvaci Eura, které se zatím eurozóna brání? Nevím proč, když ve stejné době tlačí USA na Čínu, aby přestala podhodnocovat svou měnu.
24. 11. 2011 | 07:59

schlimbach napsal(a):

Pavel13

prodej dluhopisů znamená především prodej suverenity a postupné předávání moci.
Je to jako u nás, vydáváme dluhopisy, které můžeme splatit pouze z vybraných daní + úroky též - není jednodušší ty daně vybrat rovnou a úroky neplatit? Vydávat dluhopisy může skutečně jen vlastizrádce a tupec, když má k dispozici vlastní měnu i vlastní centrální banku -(
24. 11. 2011 | 08:10

Pavel13 napsal(a):

:schlimbach
Vůbec nejlepší je nedělat dluhy, a když už dluhy mám, nedělat zbytečné nové.
Existující dluhy nakonec stejně zaplatí občané, ať už s úroky nebo bez. Pro státy s prázdnou kasou existuje i třetí cesta, tj. natištění dalších peněz - devalvace měny. I touto cestou dluhy zaplatí občané. Má to svá pro i proti. Eurozóna se jí zatím brání, ale nevím, jestli tím dělá dobře nebo špatně.
24. 11. 2011 | 08:57

Pavel13 napsal(a):

:kanalnik
Slunečnice vám radí dobře. Když už jste se jednou odpoutal od rodné hroudy, zkuste si ještě správně zvolit tu domovskou. Mrkněte se na pořad Na plovárně s architektem M.Reynoldsem:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1093836883-na-plovarne/211522160100025-na-plovarne-s-michaelem-reynoldsem/
Myslím, že výše konta tady není to hlavní, spíše rozhodnost a odvaha.
24. 11. 2011 | 09:35

Praktik napsal(a):

Pírko- co myslíš že by se stalo kdybych přišel do banky s tím že mám úspěšný projekt na který potřebuji půjčit, ale upozorňuji že s těch peněz bude brát i známý místní gambler a alkoholik který má už teď obrovské dluhy, nikdo mu nechce půjčit a není schopen je splatit.
A to nemluvím o tom, že je celá Evropa zadlužená a neví jak to zastavit, a ve hře jsou i Itálie, Španělsko a Portugalsko takže dobrý projekt je hodně silný eufemismus.
.....
Jediné co je tu k diskusi je jestli se najdou takoví co eurobondy koupí. A jestli to šílenství Němci budou donekonečna platit.
...
A taky kdy se najde alespoň jeden politik v Evropě který začne řešit a odstraňovat opravdu příčiny zadlužení a ne to jak si půjčit znovu.
24. 11. 2011 | 10:36

český maloměšťák napsal(a):

Schlimbach
Měl jsem zatím o vás mínění, že alespoň jerdnou nohou stojíte na zemi.
Státní bondy mají mj. ve svých portfoliích penzijní fondy - jako konzervativní investiční nástroj, kterým zejména v posledních letech spořícího cyklu individuálního účtu svého klienta snižují riziko, že se klient - důchodce - dočká kalkulované prémie.
Já obecně souhlasím, že je největším ekonomickým antagonismem na světě zadlužování společností soukromým subjektům /bankám/...ale zjednodušit celou věc na " prodej dluhopisů znamená především prodej suverenity a postupné předávání moci" je hloupost.

K mýtu o Německu :

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/1955469/nemecko-jako-pochybny-vzor-sporadanych-financi.html

K mýtu o Řecku bych ještě dodal, že ony výsady za " včasný příchod do práce" etc etc....byly vlastně jiným způsobem navyšované mzdy. Protože k jejich navyšování parlament nedal souhlas. Tak jako u nás k tomu souhlas dával - kdy se pravidelně indexovaly mzdy /než přišrl Kalousek/. Takže ty nadávky o líných řecích - pokud padají z úst lidí, kterým se pravidelně indexovaly mzdy směrem nahoru....jsou přinejmenším velmi rozmarné....
A bailout řeckých bank v důsledku hypoteční krize v USA stál údajně řecký fiskál 50 mlrd euro.
ČR ty bailouty zaké stály kdysi dost peněz. Tešdy českého daňového poplatníka.
Kdo na nich vydělal a kdo prodělal ?
Takhle je třeba uvažovat.
24. 11. 2011 | 10:42

Xury napsal(a):

Pro schlimbacha:
je ovšem nutno připomenou, že ve vašem návrhu ekonom. systému se peníze neberou z daní, ale prostě se vytisknou.
24. 11. 2011 | 10:42

schlimbach napsal(a):

Xury

achjo, to je těžké, když chce někdo kecat o něčem, co nechápe. Vy si asi myslíte, že v dnešním systému se peníze rodí na stromech nebo na poli, že? Jak chytré -(

V mém systému se peníze do oběhu dostávají skrze spotřebu ekonomicky neaktivních občanů, skrze realizaci programů obcí, krajů a státu - to ve veřejném sektoru a dále půjčkami občanům a podnikatelům.

Daně jsou nízké a nevybírají se primárně pro jejich další přerozdělení - to je jisté, protože v mém systému existují i podniky ve veřejném vlastnictví, jejichž cash flow je součástí státního účtu, ze kterého se emitují do oběhu skrze výše uvedené kanály NPP (nároky na peněžní plnění) dále jsou peníze "stahovány" skrze platby služeb státu, obcí, krajů, což v konečném důsledku znamená, že se neemitují neustále nové NPP do oběhu, ale že jejich určitá suma neustále cirkuluje v systému.

Systém je rozdělen na veřejný a soukromý, ve kterém platí pouze volná tržní pravidla. Výsadou je, že se ho účastní pouze ten, kdo chce. Kdo nechce, pracuje ve veřejném sektoru, ovšem za podstatně nižších příjmů.

Chápu, že nejste schopen něco tak evidentního a jednoduchého pochopit, proto musíte neustále předkládat nějaké narážky, které však nakonec hodnotí pouze vás -(
24. 11. 2011 | 11:09

schlimbach napsal(a):

český maloměšťák

díky za reakci, ale domnívám se neustále, bez ohledu na to, do jak krásných slov skutečnost zabalíte, že mám pravdu.
24. 11. 2011 | 11:10

Xury napsal(a):

Pro schlimbacha:
poslal jsem vám už třetí mail s připomínkami, ale ty jsou (stejně jako ty předchozí) spíše technického charakteru.
Teď k té dnešní poznámce. To, že v dnešním systému funguje multiplikace peněz v rámci vkladů a půjček je známá věc. Nicméně je tu korekce jednak vzhledem k minimálním rezervám (de facto multiplikační koeficient) a dále tu funguje úroková sazba a vlastní posouzení banky. Ve vašem systému není reálně žádný korektor u veřejných investic a i u soukromých jsou ty korekce hodně nejasné s velmi problematickou odpovědností.
24. 11. 2011 | 11:43

schlimbach napsal(a):

korektorem je svobodná volba a odpovědnost občana, podnikatele atd. dále je korektorem dostatek pracovních sil, techniky, surovin ...

Odpovědnost je vždy celým majetkem i budoucími příjmy, každého ... opravdu nevím, jakou větší odpovědnost byste si představoval ještě ...
24. 11. 2011 | 12:19

Xury napsal(a):

Pro schlimbacha:
ještě tu na straně poskytovatele prostředků. Ta není fakticky žádná.
24. 11. 2011 | 13:39

schlimbach napsal(a):

Xury
myslíte si, že není žádná? Kdo je poskytovatelem půjček v mém systému? Je to jednoduché, poskytovatelem je občan nebo subjekt společnosti sám - on se rozhoduje, zda si půjčku vezme nebo nevezme a za toto rozhodnutí nese odpovědnost. Nestačí k tomu samozřejmě jen jeho rozhodnutí, musí splnit podmínky nastavené systémem.

V mém systému není nikdo, pokud splníte podmínky, které jsou stejné pro všechny, kdo by vám mohl znemožnit vzít si půjčku. Abyste ji mohl ale v mém systému využít, musí existovat statek, který chcete nakoupit, protože v mém systému - reálné bezúročné ekonomice - se peníze dají využít pouze v reálné transakci s reálným statkem.
24. 11. 2011 | 14:36

Xury napsal(a):

Pro schlimbacha:
poskytovatelem není občan, ale ta vaše státní banka. Statek, na který si půjčujete, samozřejmě nemusí být hmotný nemluvě o tom, že jeho cena se bude v čase lišit. Ale to o čem jsem psal bylo, že ten, který rozhoduje, že vám bude poskytnuta půjčka nenese žádnou odpovědnost za její splácení stejně jako nenese žádnou odpovědnost za celkový objem půjček.
24. 11. 2011 | 16:31

schlimbach napsal(a):

Xury - mýlíte se, systém má nastavena nějaká pravidla, která schválila společnost, jsou dána zákonem. Občan sám, pokud ta pravidla může splnit, rozhoduje o tom, zda si půjčku vezme nebo ne - tedy on sám rozhoduje o tom, zda bude nebo nebude systémem SOB emitována, do oběhu se dostane v momentě, kdy občan poskytnuté prostředky smění za reálný statek - ten může být hmotný nebo nehmotný. Cenu v mém systému určuje pouze a jen dohoda smluvních stran, žádná jiná cena neexistuje - ani odhadní, ani zústatková - je to prostě věc dohody smluvních stran. Nikdo vám nenařizuje, za co máte nějakou věc koupit - budď se dohodnete, nebo nekoupíte.

Když to přeženu, i kdybyste si chtěl koupit propisku za milion, koupíte si ji, pokud na to máte peníze, dokonce si ji koupíte i když peníze na ni nemáte, ale splňujete podmínky pro půjčku v hodnotě 1 000 000 a vezmete si ji - za tento nákup však ručíte nejen tou propiskou, ale i svým majetkem a budoucími příjmy - je to vaše věc - problém ale můžete mít v tom, že nemusíte v mém systému najít toho, kdo vám tu propisku za 1 000 000 prodá, protože to pro něj nemusí být vůbec výhodné ...

Takže, vy sám se rozhodujete v rámci nastavených mantinelů - nepotřebujete bankéře, který vám milostivě půjčí za úrok cizí peníze nebo také nepůjčí a vy nemáte šanci to změnit, nepotřebujete žádnou státo stranu, která vám naplánuje váš život - v mém systému si budete muset svůj život nalajnovat sám a jak si ustelete, tak si také lehnete ...
24. 11. 2011 | 17:59

Pac napsal(a):

Ekonomičtí bohové,
tedy ta skutečná pravidla,
se opět zasmáli naší lidské naivitě.
24. 11. 2011 | 18:10

Xury napsal(a):

Pro schlimbacha:
vy mluvíte o voze a já o koze. To, že dlužník nese odpovědnost za peníze, které si půjčil platí (s určitými výhradami) i dnes. Stejně jako to, že na ceně se domlouvá prodávající s kupujícím. Jde o to, že když někdo někomu - ve vašem případě SOB žadateli - půjčí peníze, tak jednak ten někdo, kdo to schváli by měl nést odpovědnost za to komu půjčuje, ale navíc by tu měla být určitá "makro" odpovědnost za celkový objem poskytnutých úvěrů. V opačném případě by to znamenalo neregulovanou fiskální expanzi. Kde by navíc patrně veřejnoprávní subjekty vytlačovaly z trhu ty soukromé, protože u nich nemáte žádné finanční omezení.
25. 11. 2011 | 08:15

rivers napsal(a):

Jsou to uplně jednoduché počty. Právě stojíme na prahu drůhé "finanční krize", bohužel už ne v bankovní sféře, ale ve státní. Po přečetní předchozích článků na tomto blogu mě vychází jasný scénář budoucnosti. Předpokládám někdy na přelomu jaro-léto by měla bublina prasknout. Státy půjdou tvrdě do bankrotu. Už to nebude jen Řecko, Itálie,... ale kompletně celá Eurozóna. Potom už je jasné co příjde nejpozději na podzim...
25. 11. 2011 | 09:19

schlimbach napsal(a):

Xury

co je těžkého pochopit na tom, že celý systém je limitovaný dostatkem pracovních sil, surovin a techniky a samozřejmě rozhodnutím konkrétního občana něco "dělat"? V mém systému jde o reálnou ekonomiku, kdy NPP se do oběhu dostanopu pouze skrze uskutečnění reálných transakcí s reálnými statky. Pokuste se odpoutat od stávajícího systému, můj s ním nemá prakticky nic společného.

Z výše uvedeného je jasné, že "vzít si půjčku" pro občana nemá smysl, pokud neexistuje statek, který chce zakoupit. Pokud by si ji i nárokoval, je to zbytečné, protože SOB nemá komu poslat ty požadované NPP - neexistuje prodávající - transakce se nemůže uskutečnit - pro transakci potřebujete prodávajícího i kupujícího. Pouze kupující nestačí.

Pokud by si občan chtěl vzít hypotéku - je to podobné, pokud nebude existovat materiál, stavební firma nebude mít volnou kapacitu - nemohou NPP z SOB býr odeslány, protože NENÍ KOMU.
26. 11. 2011 | 10:28

moncler123 napsal(a):

Everyone loves small puppies.<a href="http://www.monclersalevest.com/Moncler-Kids-Jackets
-c-1.html">Moncler Kids Jackets </a> They are cute,canada goose sale, adorable and become like an all time friend. But there are a few people who are completely crazy after puppies. They love to bring home different breeds of puppies every year.

Well, getting a puppy is not a big deal but taking care of the animal is really a big task.<a href="http://www.monclersalevest.com/Moncler-Women-Jackets-c-2.html">Moncler Women Jackets </a> Apart from love,moncler outlet online, they need much more for their survival.

If you are searching for a new puppy, one can get it from anywhere and of any breed of his choice. Since it is hard to decide the right place to buy a puppy,north face jackets,<a href="http://www.monclersalevest.com/Moncler-Men-Jackets
-c-3.html">Moncler Men Jackets</a> places like Florida,north face us, extensively offer various breeds of puppies. One is suggested to check on the website and search the various breeds of puppies offered in Florida.

On the website one would get the various details about each puppy offered.<a href="http://www.monclersalevest.com/Moncler-Vest-Women-c-4.html">Moncler Vest Women</a> One can watch out for multiple breeds and make up his mind about picking up the best puppy for himself.
18. 05. 2012 | 10:19

gagninciadned napsal(a):

GkwJye <a href=http://www.agu-beautys.com/>ugg</a> tkzvkl http://www.agu-beautys.com/ SyhKqy <a href=http://www.agu-hots.com/>ugg ブーツ</a> ezzdoi http://www.agu-hots.com/ HrsIjo <a href=http://www.aguhots.com/>ugg</a> nakqgu http://www.aguhots.com/ MrxQlj <a href=http://www.tory-burchs-sites.com>トリーバーチ 財布</a> pzzjwy http://www.tory-burchs-sites.com/ AosDjf <a href=http://www.toryburchmartss.com>トリーバーチ バッグ</a> fldxgp http://www.toryburchmartss.com/ UmjAhx <a href=http://www.guccishopja.com/>グッチ 財布</a> pjcrxs http://www.guccishopja.com/ RogIiv <a href=http://www.tonings-shoes.com/>MBT</a> itsmti http://www.tonings-shoes.com/ XpeTlz <a href=http://www.mbts777.com/>MBT</a> xiqrmg http://www.mbts777.com/ LpmLcg <a href=http://www.chanelnewja.com/>シャネル</a> JmmEct http://www.chanelnewja.com/ CipYxr <a href=http://www.monclersaleja.com/>モンクレール ダウン レディース</a> UmjPaw http://www.monclersaleja.com/ WrgAge <a href=http://www.shopguccinew.com/>グッチ 財布</a> WnaRsc http://www.shopguccinew.com/ NjhCfq <a href=http://www.guccijpstore.com/>グッチ 長財布</a> FsuTrt <a href=http://www.360defashions.com/>マフラー ファー</a> YlvWds http://www.360defashions.com/ LxjQed <a href=http://www.agusites.com/>アグ</a> GpfShs http://www.agusites.com/
07. 11. 2012 | 08:42

blwtoatyj napsal(a):

http://www.cozybootsshop.co.uk/ - ugg boots uk - <a href=http://www.cozybootsshop.co.uk/>ugg boots uk</a>
15. 11. 2012 | 13:55

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy