Zrcadlo, zrcadlo, pověz mi, kdo tě pokřivil?

02. 05. 2011 | 09:15
Přečteno 3381 krát
Ctěný kolega Jan Urban poučil mě a každého, kdo si dovolil kritizovat zjevný přešlap nadace Open Society Fund, že prý nemáme „nenadávat na zrcadlo“. Oním, snad křišťálově čistým, zrcadlem mají být reportéři České televize, pánové Fiala a Havlík. Děkuji pěkně za takové zrcadlo. Vyjímalo by se snad jedině na Petříně v bludišti. Jejich neobjektivní, nevyvážená a místy lživá série reportáži o kauze Diag Human by měla vejít do učebnic žurnalistiky jako odstrašující příklad (psal jsem o tom na aktuálně.cz). Namísto, aby byli oba fušeři za mizernou práci zpražení svým zaměstnavatelem, tak se jim naopak dostalo uznání v podobě Novinářské ceny udělené právě nadací Open Society Fund.

Ne my kritici, ale hlavní aktéři parodie na objektivní hodnocení investigativní žurnalistiky by se měli podívat do docela obyčejného (nepokřiveného) zrcadla. Co by tam uviděli?

Zrcadlo první: Bozi z Kavčích hor

Redaktoři České televize by v zrcadle spatřili bohy na Olympu (pardon Kavčích Horách). Neomylné, vševědoucí a trestající. Když jim řeknete, že dělají něco špatně arogantně vás okřiknou: když se vám to nelíbí, suďte se! Dobře ví, kolik soudy stojí, nervů i peněz. Nemají žádnou zpětnou vazbu, žijí v iluzi vlastní dokonalosti. Předem si vyberou a odsoudí oběť. Reportáž je už jenom sledem obrazů, které v dlouhých formátech drahého televizního času oběť obviňují a dehonestují. Důkazy nejsou nutné. Nehraje se o spravedlnost, ale o ega redaktorů (jejich snem je „ulovit“ si svého politika, úředníka a jiného „gaunera“). Mohou si to dovolit. Náklady jdou na vrub nás, koncesionářů veřejnoprávní nabubřelosti. A není nikdo na Kavčích horách, kdo by se jich alespoň zeptal, jak vyfutrovaná mají obvinění, která vznášejí, kolik prostoru nechali k vyjádření těm, které napadají a případně zda vůbec pochopili o co skutečně v té konkrétní kauze jde. Nikdo nezkoumá, zda, spíše než investigativní novinařinu, neprovádějí z hlouposti P.R. (píár, tedy public relations) pro jednu ze stran sporu. Čété je moloch, v němž neexistuje základní zpětná vazba. Je to jako výroba, bez výstupní kontroly, která nemůže dopadnout jinak, než produkcí zmetků. Aby mi bylo rozuměno – v žádném případě nevolám po kontrole České televize zvnějšku, a už vůbec ne ze strany politiků. Chci jenom, aby fungovala zevnitř, jako kvalitní televize veřejné služby.

Zrcadlo druhé: Fakta nás nezajímají

Kdyby měli tu odvahu podívat se do zrcadla, jakože jí zatím nenašli, porotci Novinářské ceny a také zástupci Nadace Open Society Fund Praha, uviděli by překvapené tváře lidí, kteří se spletli. Nadace vyhlásila soutěž, porotci vybírali s přihlášek cenychtivých soutěžících. Nejhezčí příběh o sobě napsali dva milí kluci z České televize. Příběh o detektivní práci, strašlivých zločinech a velkém spiknutí. Porotcům se líbil tak, že ho zbaštili i s navijákem, tedy se zdůvodněním, které jakoby bylo opsáno z příručky O hodném Diagu a zlém státu. Nadaci i porotcům jsem napsal, zajímalo mě, zda si umí představit, že se mýlí. Položil jsem jim několik otázek, které jim mohly svou logikou napovědět. Odpověděli mi opakováním oficiálního odůvodnění ocenění a poznámkou v tom smyslu, že já mám svůj názor a oni zase svůj. Jenže, ono nejde o názor, ale o fakta a ta očividně při udělování Novinářské ceny nehrají žádnou roli. Myslím však, že i slavná nadace se může mýlit, například, když fakta ignoruje (celou korespondenci s Open Society Fund najdete na www.anikorunu.cz).

Zrcadlo třetí: Mluvčí na zapřenou

Do zrcadla by se měl však podívat i Jan Urban. Pokud nebude přivírat oči, uvidí rozpačitého člověka. Mohl by se ho zeptat, tedy sám sebe: jsem ještě důvěryhodný, když jsem přijal peníze od Josefa Šťávy, majitele Diag Human za údajné pořádání archivu? Jakou cenu mají mé, často emotivní, vystoupení na obranu této firmy, když jsem pracoval pro jejího advokáta a spolu s ním podvedl jednoho z rozhodců, k němuž jsem se dostal tak, že jsem se vydával za obsluhu xeroxu? Jan Urban před zrcadlem by si prostě mohl přiznat, že už není nezávislým a nezaujatým publicistou. A každý jeho článek a nespočet obvinění, která vznáší zásadně jenom na jednu stranu, je třeba poměřovat touto skutečností. Pro mě je jednoduše jakýsi tiskový mluvčí společnosti Diag Human. Proto vnímám jeho obranu redaktorů České televize jako ryze účelovou. Utvrzuje mě, že reportáže veřejnoprávní televize prospěly firmě Diag Human. Ochránily její peníze, o které se nebude muset s nikým dělit, pokud je získá a oslabily pozici státu v přezkumném rozhodčím řízení snahou redaktorů aktivně do něj zasahovat.

Kampaň a fakta

Jan Urban hlásá evangelium Diag Human. Nic proti tomu, překročil Rubikon, tím, že přijal od majitele firmy peníze. Jen by se neměl tvářit tak nezávisle. Reportéři České televize používají toto evangelium jako palici na zástupce státu, případně rozhodce, které předem odsoudili. Všechno, co do mozaiky domnělého zločinu zapadá, se jim hodí a co ne, na to se neptají a přehlížejí. Proti tomu bychom se ale měli ohradit. My všichni občané, kteří si tu veřejnoprávní obludu platíme.
Nadace Open Society Fund Praha ocenila, bez znalosti věci, redaktory ČT a tím dodala původnímu evangeliu Diag Human punc pravosti. Jejich Novinářská cena sama ztratila glanc hned, jak byla poprvé udělena. Zřejmě to vedení nadace i porotcům stále nedochází, ale ostudě nakonec neutečou. K jejich dobru alespoň přičtěme, že tak nečiní za naše peníze, ale pana Sorose.
Pokud jde o fakta, Jan Urban je ohýbá až hrůza. Například není pravda, že by stát podporoval vstup tzv. off shorových firem do sporu, existují jednoznačné písemné dokumenty, které to vyvracejí. Stejně je tomu tak s dalšími „Urbanovými fakty“, která jsem podrobně zkritizoval na svém webu www.anikorunu.cz.

Výše jsem se snažil upozornit spíše na závažný obecnější problém, který bychom mohli nazvat: Příklad úspěšné firemní mediální kampaně, realizované s nulovými náklady a obrovským efektem ve veřejnoprávní televizi a to v královské stopáži tří pokračování a následně korunované bonusem – udělením Novinářské ceny (odůvodněné základními hesly této firemní kampaně).

Tomáš Cikrt, bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Sofus napsal(a):

Pan Stava je jako podvodnik mezinarodne trestne stihan. V bahnistanu jmenem CR si za podvody koupil zamek Bechyne, mimochodem, kdysi byl ve sprave CSAV! Ma kamarady jako nejaky pan Kalousek, toho casu vzorny ministr financi CR, dle Svetove banky a MMF. Dale pak lidi jako nejaky herec J. Kacer, atd. Ano, tomuto podvodnikovi Stavovi vyplatila vlada CR pod vedenim "autistu", ktery ubehal americkou ochranku, byvaleho "uspesneho" eurokomisare, synka cynickeho bolsevika, ktery nicil kariery slusnych lidi v padesatych letech, predsedy CR, nejakeho posuka Spidly 330 mil Kc!Kolik dostal za zoldnerske protistatni sluzby Jan Urban? Tento opravdu pokriveny publicist? Jo, bylo by fajn, co pise T. Cikrt, pokud by sam nemel maslo na hlave ve "sluzbach" byvaleho ministra zdravotnictvi, nejakeho Julinka... Temno, doba temna novodoba pro Cesko?
O CT se radeji nebudu vyjadrovat. Bolsevik a lidska i odborna NULA, nejaky regionalni soudruh v komunistickem platku nas po dvaceti letech budovani kapitalizmu, uci, co je ta prava demokracie, jak ma fungovat verejna CT...Tento ubohy sluzebnicek "kam vitr byvalych bolseviku, tam plast soudruha", se nam za 250 tis mesicne a mil. odmeny smeje do oci...
02. 05. 2011 | 09:58

Mud.. napsal(a):

Velmi zajímavý web pane Cikr. Člověk může být laik. Z informací si může každý lehce udělat svůj názor. Držím vám palce.
02. 05. 2011 | 10:13

berkowitz napsal(a):

Pan Cikrt, majitel lékáren v Pze a oklikou i majitel poplatků v lékárně promluvil. Slyšeli jsme slovo boží!
02. 05. 2011 | 11:02

Tomáš Cikrt napsal(a):

Pane Berkowitzi NEJSEM majitelem žádné lékárny, ani jiného zdravotnického zařízení. Já totiž nevlastním žádnou firmu.
02. 05. 2011 | 11:13

Jan Urban napsal(a):

Vážený kolego Cikrte,

tak jsem měl znovu pravdu, když jsem napsal, že na moje konkrétní otázky nikdy neodpovíte. Na otázky neodpovídáte a fakta Vás nezajímají. O to více přinášíte zloby a emocí. Smyslem diskuze slušných lidí je diskutovat o věci, tedy o předmětu a fakticitě sporného problému (ad rem, jak říkávali latiníci). Ne o osobě, která ty informace přináší (ad hominem). Nevím, proč se odpovědím na otázky o prokázaném propojení Ministerstvem zdravotnictví - náměstek Marek Šnajdr v té době - prosazovaných rozhodců Kindla a Schwarze na ony podivné offshorové firmy bráníte. Ti pánové, a ti co je navrhují, jsou přinejmenším na hranici přípravy trestného činu podvodu. A obětí měla být Česká republika - ne Josef Šťáva. Tvrdíte, že není pravda, že stát podpořil nároky oněch divných pretendentů. Jak vysvětlíte 4 písemné podání Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových po 29.12.2009, kde opakovaně a naprosto jednoznačně uznává jejich nárok? Pokud je nemáte, rád Vám, je ze svého archívu pošlu.

S pozdravem a prosbou o slušnou diskuzi

Jan Urban
02. 05. 2011 | 11:21

Rumcajs napsal(a):

Pane Cikrt,fandím Vám.

Nejste žádný pokřivený populistický mazač medu, jako je většina vašich debatních konkurentů ale pragmaticky uvažující a dle mého poctivý člověk.

Nenechte se otrávit tou levicovou smečkou, která akorát shání, kde by se zadarmo nažrala. Nakonec se požerou mezi sebou a bude klid.
02. 05. 2011 | 11:30

.Ivan Hochmann napsal(a):

Žádná slušná diskuze nebude!

Cikrt ať dřepí tam ,kde momentálně dřepí a nejraději ať drží svoji nevymáchanou hubu.
Má máslo na hlavě už téměř rozpuštěné a stéká mu po masitém krku do trenýrek.

Osobně jsem mnohokrát kritisoval novinářskou obec za nestandartní postupy při sdělování informací(mírně řečeno)

Chápu však a na druhé straně je plně podporuji při jejich investigativní činnosti v kauzách zlodějských,mafiánských povodnických gaunerů,využívajících i úmyslných děr v zákonech tohoto státu.Kauza Diag Human a následné prasečiny a podrazy jsou klasickou ukázkou postkomunistického,kontinuitního soudnictví a potvrzení stavu kdy mafie prorostla do státní správy.

Nemohu zaujímat stanoviska k uvedeným případům,poněvadž nejsem plně obeznámen s různými výklady práva ,ale pan Jan Urban je pro mě daleko důvěryhodnější osobou než nějaký Cikrt,o němž vím svoje a mám za zlé Julínkovi,že s takovým člověkem vůbec dokázal
spolupracovat.

Navíc se domnívám,že kontraverze budou jen pokračováním animózit vyvolaných výrokem o "komunistických sviních" a nastavením dalšího nepříjemného "Zrcadla".

Kdejaká potrefená husa zase začne kejhat.
Je to pořád dokola!

Ivan.
02. 05. 2011 | 11:54

Tomáš Cikrt napsal(a):

Vážený pane Urbane,
mou reakci na Vaše "fakta" najdete na www.anikorunu.cz, včetně odpovědí na Vaše otázky. Na blog jsem umístil obecnější a v tuto chvíli zajímavější téma - jak u nás pracují a jak jsou vyznamenáváni tzv. investigativní žurnalisté.
Když mi vyčítáte diskusi ad hominem, prosím podívejte se na své články - vždyť jejich hlavní linkou je obviňování lidí a to bez důkazů. Velice pěkně Vás prosím, pokud máte podezření na trestný čin, podejte oznámení na policii. Ale netvrďte mi, že obětí podvodu má být stát. Stát vede spor pouze s Diag Human. Pokud někdo požaduje po státu miliardy korun - pak je to jenom Diag Human a Josef Šťáva. Pokud pan Šťáva má s někým nevyřízené účty a ten někdo (jeho bývalý právník Oršula) se přes off shorové firmy dožaduje svého údajného podílu - pak je to problém Diag Human. Stát zastává stanovisko, že Diag už nemá získat ani korunu, z toho také plyne, že ani korunu nemůže získat nikdo jiný. Není možné uspokojit "věřitele" Diag a samotný Diag nikoliv. Z nuly pro diag bude zase jenom nula pro kohokoliv jiného - to je právní stav věci.
Zkuste, vážený pane Urbane, bojovat za to, aby stát už neplatil Diag Human ani korunu - bude to nejlepší prevence jakékoliv Vámi naznačené korupce, neboť - znovu to pro jistotu opakuji - pokud Diag získá NIC, stejné NIC získá i ten, kdo tvrdí, že mu tato firma dluží peníze.
Zdraví TC
02. 05. 2011 | 12:00

ZAM napsal(a):

Ivane,
mýlíš se, a to tak, že moc.
Něco o tom vím.
02. 05. 2011 | 13:04

Karlík napsal(a):

Janu Urbanovi nelze věřit ani slovo od doby, kdy se stal mediálním advokátem kosovských zločinců... A to že teď dělá poskoka Šťávovi mne vůbec nepřekvapuje :-DDD
02. 05. 2011 | 13:21

Al Jouda napsal(a):

Pane Cikrte, stále ještě věříte, že vybírání tzv. regulačních poplatků je správné a v souladu s Ústavou ČR ? Nebo litujete, že jste se nechal zbalamutit od MUDr. Julínka?
02. 05. 2011 | 13:30

Tomáš Cikrt napsal(a):

Pane Al Joudo, nikdy nic neházím na jiné. Tomáš Julínek byl dobrý ministr i šéf a nemusel mě balamutit. Stojím si zatím, co jsem kdy hlásal, nebo dělal. Jedině, když zjistím, že jsem pochybil, přiznám to. To ale není případ poplatků.
Vybírání poplatků je plně v souladu s ústavou, nebo znáte nějaký jiný výrok Ústavního soudu, než já? Se současným zvyšováním ale nesouhlasím, neboť při 115 hlasech v Poslanecké sněmovně je povinnosti vlády provádět skutečnou reformu a ne záplatovat díry. Původní role poplatků byla jiná a zcela ji naplnily. Přeji Vám hezký den.
02. 05. 2011 | 13:49

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávky obsahující příspěvek ("grázlové", "hajzl"), neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
02. 05. 2011 | 15:19

Pepa z depa napsal(a):

Milí diskutující, doporučujeme Vám, podívati se na tu věc očima PRACUJÍCÍCH OBČANŮ ČR a jejich názor najdete na www.vymenilijsmepolitiky.cz a bude hned po Vašem dohadování, vždyť to stejně již málokoho zajímá. Tak hezký den a držte palečky Našim hokejistům. Čau, 4. odboj a Pepa z depa.
02. 05. 2011 | 15:31

.Ivan Hochmann napsal(a):

Grázlové a hajzlové jsou označování všichni kdož se podílejí na tak sviňských zlodějinách.
Abyste se nepotento pane editore"!
Zase jste smazal klíčovou odpověď,která se vám nehodila do vašeho "aktuálního krámu".

Trhněte si!Ivan,.
02. 05. 2011 | 20:23

ZAM napsal(a):

Ivane,
nejenže se mýlíš, ale jsi i sprostý. To se stává lidem bez konkrétních informací a argumentů.
02. 05. 2011 | 21:22

kverulant112011 napsal(a):

chvíli jsem si myslel, že nick .Ivan Hochman by mohl mít něco společného s Ivanem Hofmanem. Teďka je mi jasné, že určitě ne.

Pane Cikrte, kupodivu se přikláním spíš k Vám než k panu Urbanovi, sám jsem z toho překvapen :-)
02. 05. 2011 | 21:34

Arrinsbrics napsal(a):

<a href=http://buypropeciaonlineone.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>propecia online</a> - <a href=http://buypropeciaonlineone.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>generic propecia</a> , http://buypropeciaonlineone.com/#sblog.aktualne.centrum.cz buy propecia online
06. 09. 2012 | 05:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy