Domácí porody jsou reakcí na kvalitu porodnic

12. 09. 2011 | 11:11
Přečteno 7924 krát
Redakční kolegyně Monika Horáková, toho času na mateřské dovolené, poslala do Lidových novin (a mně) svojí reakci na výroky poslance ODS Borise Štastného, ve kterých se vyslovil pro proti tzv. domácím porodům. Nejde tedy o klasický čtenářský text, který mi občas dorazí do mailu, nicméně myslím, že může iniciovat zajímavou debatu. Proto jsme se ho zde rozhodl zveřejnit.

Libor Stejskal

Domácí porody jsou reakcí na kvalitu porodnic

Boris Šťastný se jako předseda poslaneckého výboru pro zdravotnictví v médiích distancoval od domácích porodů, s nimiž chce skoncovat také právě projednávaná zdravotnická reforma. Nevyhýbal by se prý dokonce ani „tvrdšímu přístupu“ k ženám, které se rozhodnou rodit doma.

Svůj názor podepřel tvrzením, že je lékař a zdravotní expert. Existují však oblasti, pro jejichž plné pochopení formální vzdělání a profesní zkušenosti nestačí. Takovou oblastí jsou například porody. Borisi Šťastnému chybí v tomto případě pro komplexní úsudek významná kvalifikace – nikdy nerodil. Ani to by však ještě nemuselo být na závadu, pokud by se uměl do situace zdravé rodící ženy dostatečně vžít. A to se nestalo, jinak by se jistě více než na omezování domácích porodů zaměřil na zlepšení přístupu k rodičkám v českých porodnicích.

Přístup jedné z pražských porodnic mě letos v lednu šokoval natolik, že jsem se den před porodem rozhodla pro změnu a dceru přivedla na svět v malé porodnici za Prahou.

Jedním z důvodů například bylo, že v původní porodnici se všechny děti – i ty, které nemají žádné potíže – automaticky odnášejí po porodu na vyhřívané lůžko. Matka mezitím čeká na jiném pokoji. S tímto odloučením musí také nejdříve písemně souhlasit. Nad takovou praxí nelze než kroutit hlavou. Dítě patří k matce, a v prvních chvílích po porodu obzvlášť – vytvářejí se totiž důležité vazby. Tak hovoří výsledky vědeckého zkoumání.

Dokud budou v českých porodnicích panovat i u bezproblémových porodů komisní podmínky, které bezohledně narušují intimní a klidnou atmosféru nezbytnou pro hladký průběh porodu, nezanikne jeden z hlavních důvodů, proč se ženy rozhodují raději rodit doma.

I kdyby se ale situace v českých porodnicích radikálně zlepšila, nelze ženám předepisovat pouze jednu variantu, kde a jak mají rodit. I podle Evropského soudu pro lidská práva má každá žena právo zvolit si místo k porodu libovolně.

Zavést tedy jednu jedinou variantu, která navíc mnohdy spočívá v tom, že se rodičky svlékají během těhotenství kvůli kontrolám (v pražských podmínkách) minimálně před deseti různými lidmi, diktují své osobní údaje při nástupu do porodnice uprostřed kontrakcí či namáhavě bojují o to, aby personál nikam neodnášel zdravé dítě po bezproblémovém porodu, to by byl v mnoha ohledech velký krok zpátky, v západní Evropě nevídaný.

Kdyby se zdravotnická reforma raději soustředila na přístup českých porodnic, počet domácích porodů by se snížil i bez totalitně laděných represivních opatření.

Monika Horáková

Vyšlo v Lidových novinách 12. září 2011

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

hordubal napsal(a):

hmhm....bože můj. Jak jen jsme mohli my starší přežít. K maminám nás nosili jen na kojení, taťkové pořvávali pod okny....
12. 09. 2011 | 11:42

Sladký napsal(a):

hordubal- ano,přežili jsme to.Ale copak nevidíte, jak nás to poznamenalo?
12. 09. 2011 | 11:52

Anita napsal(a):

Porodnice, aby si na sebe vydělala, musí soustřeďovat co nejvíce rodiček, pěkně, jak na běžícím páse. Tady jde tedy především o peníze a nikoliv o blaho rodiček a jejich dětí. Porodnice je svázána mnoha předpisy, které musí dodržovat. Alternativou a konkurencí mezi klasickými porodnicemi a domácími porody by mohly být komornějšní soukromé zařízení, kde by snad bylo možno udržet intimnější a citlivější vztah mezi rodičkou popřípadě její celou rodinou a zaměstnanci, porodními sestrami. Tato zařízení by mohla být i v menších městech a mohla by zcela vyhovět požadavkům matky, tedy i s možností být bezprostředně po porodu s dítětem převezena domů. Je však docela možné, že tomu by se bránily porodnická oddělení v nemocnicích a zdravotní pojišťovny by jim nahrávaly s tím, že porod v soukromých zařízeních by nehradily. Jak jinak u nás jde především a vždy jen o peníze, nikoliv o "pohodlí" pojištěnců. Většinou svázané různými často nesmyslnými předpisy a vymysly, které v první řadě mají odradit pojištěnce od využití takové služby a hledat úplně jinou alternativu, která ne vždy musí být bezpečná pro jeho život.
12. 09. 2011 | 11:53

MUDr. Miroslav Vlasák napsal(a):

Milá paní, můžete mi říci jak se předem pozná bezproblémový porod? Stačí pár sekund a dosud klidný porod se změní v drama dvou životů - matky a dítě. Mimo jiné ty chudáci děti se k tomu jak bezpečně chtějí být porozeny ovšem vyjádřit nemohou. Myminka je mnohdy tak pyšná, že si myslí, že ona sama ví, co by si dítě vybralo a nebo jí leckdy jde jen o její pocity. Chudáci děti.
12. 09. 2011 | 11:56

Sladký napsal(a):

Blogy a články o všem možném, jen ne o pátečním jednání parlamentu a jeho výsledcích, které představují výjimečně hrubý zásah do života obyvatel celé země.Ani slovo, ani řádek, žádný názor,žádný komentář.Vám to není divné?
12. 09. 2011 | 11:57

žena napsal(a):

Česká republika vykazuje jednu z nejnižších novorozeneckých a kojeneckých úmrtností.

Aby tomu tak i nadále bylo, měly by být porody v porodnici. Nastávající maminy by měly mít (a valná většina má) jako prioritu bezpečí dítěte.
12. 09. 2011 | 12:01

Gru napsal(a):

Celý článek je založen hlavně na směšném pseudoargumentu, že lékař, který nerodil, nemůže posoudit komplexnost problematgiky.
Takto pojato ovšem není lékař ani kompetentní k léčbě diabetu, pokud sám není diabetik, nemůže léčit ochrnutí, nejsa sám ochrnut...
Já myslím, že některé takymaminky dělají ze svého maminkovství trochu "kravské dostihy".
Jinak ovšem MUDr. Šťastný budí obecně dojem, že jeho lékařská praxe a zkušenost je velmi zúžená a jeho zásahy tudíž nekvalifikované, Myslím, že by mu nepomhlo, ani kdyby otěhnotněl.
12. 09. 2011 | 12:03

infektolog napsal(a):

to Anita: Váš požadavek na porodnice pro náročné by jistě vyřešilo, kdyby taková zařízení mohla pracovat v nadstandardním režimu, ale to ještě budeme asi muset počkat.
12. 09. 2011 | 12:05

zdenekb napsal(a):

Myslím, že článěk směšuje dvě věci... přístup k těhotným má být jistě citlivý a maximálně vstřícný, ale i když se dotyčná setká s protivným personálem, nemělo by ji to vést k riskování zdraví (svého i dítěte)... zkrátka volbu "komfort" vs. "odborné a technické zázemí", si každý musí zvážit sám (a nést i případné následky).

Samozřejmě by bylo ideální, kdyby taková volba neexistovala.
12. 09. 2011 | 12:05

zdenekb napsal(a):

Gru:

Myslím, že patolog se do své práce taky neumí pořádně položit a procítit ji... :o). Ale buďtě spravedlivý/á - je to zbytečná poznámka, ale článek na ní není "založen".
12. 09. 2011 | 12:07

stejskal napsal(a):

Mně to divné je, pane Sladký.

Hezký den.

Libor Stejskal
12. 09. 2011 | 12:16

Drzá zrzka napsal(a):

I kvalitu porodnic tvoří lidé.

Vzhledem k výraznému zvýšení nárůstu porodů císařským řezem, bych o jiném místě pro příchod potomka na svět než je porodnice neuvažovala.
Následně v místech, kde to je jen trochu možné, měly by pak rodičky mít možnost zvolit porodnici, která jim způsobem porodu a poporodní péči vyhovuje.
12. 09. 2011 | 12:22

Stařeček napsal(a):

vážená, až budou v platnosti ty nadstandarty, bude to stejné i u nemajetných nemocných. Nad těmi nemajetnýmy se bude ohrnovat nos. Budou je ošetřovat tak akorát kolečkáři.
12. 09. 2011 | 12:23

Stařeček napsal(a):

Stařečku, patrně "nemajetnými"
12. 09. 2011 | 12:28

Alena Čechová napsal(a):

Odpusťte mi, že se pořád opakuju, ale napíšu to sem znovu: na jedné straně nutí porodnice budoucí rodičky k takzvané registraci už ve 12. (14.) týdnu, k čemuž nemají žádný zákonný důvod kromě toho, že "porodnice jsou přeplněné". Na druhé straně se doktoři chytají za hlavu, že chtějí ženy rodit doma? Tak mají hodně práce nebo nemají? Tímhle jednoduchým způsobem by se přeci porodnicím kapacitně ulehčilo?
Připadám si tady jako v Kocourkově. Zajímalo by mne, jak bych jako rodička dopadla, kdybych se při kontrakcích dostavila do nejbližší porodnice, přestože tam nejsem registrovaná? Vyhodili by mne?
12. 09. 2011 | 12:30

Anita napsal(a):

hordubal
Doba pokročila, již jsme 11 let v 21. století. Bohužel, citlivost lidí se stále čím dál tím více vytrací a bohužel ve zdravotnických kolosech pod zástěrkou "úspor", kde vedení a udržba spolkne na odměnách zbytečnou nemalou částku je to v neprospěch pacientů. Pokud se budeme bavit o porodech v 50 letech minulého století bylo zcela normální rodit doma. To jestli byla větší úmrtnost by bylo na diskuzi. Možná, že právě to, že jste byl hned po porodu oddělen od rodiny je následek vašeho příspěvku. Nejde jen o dítě, ale také vztah matka a odsunutý otec.
Sladký
Pod názvem blogu Domácí porody jsou reakcí na kvalitu porodnic
pravděpodobně pátečním jednání parlamentu zřejmě nebude. Máte však pravdu,mimo přibllého blogu Johna nic, zkuste noviny.
MUDr. Miroslav Vlasák
Já si myslím, že přirozený porod by neměl být vyumělkovaný porod. Jistě bych nechala volbu a zodpovědnost tedy rodičům. To, že mohou přijít komplikace, které nezvládne i zkušený porodník v akreditovaných porodnicích slýcháme velmi často, o to horší zděšení, když je to umrtí matky z pochybení porodníka.
12. 09. 2011 | 12:31

minatomirai napsal(a):

Mimo jiné ty chudáci děti se k tomu jak bezpečně chtějí být porozeny ovšem vyjádřit nemohou. Myminka je mnohdy tak pyšná, že si myslí, že ona sama ví, co by si dítě vybralo a nebo jí leckdy jde jen o její pocity. Chudáci děti.
----------------------------------------------------------------------------------

Je zajímavé, že chceme ovlivnovat to, kde bude matka rodit, a to údajně v zájmu rodícího se dítěte, které vliv na rozhodování nemá. Tytéž obavy však nejsou, když se totéž dítě svěří do výchovy matky dítěte, která je zatraceně zodpovědnejší než samotný porod. Tam kupodivu nemáme pocit, že musíme zasahovat.

je na matce, aby se rozhodla, jak chce rodit, a nikoliv na státu. A zdravotníci mají stejné povinnosti k matkám v nemocnicích jako doma, ať si zkrátka na to zvyknou, veterinář musí také rodit v terénu, moc velký rozdíl v tom nakonec není, porod jako porod.
12. 09. 2011 | 12:34

Ives napsal(a):

Tak přirozené věci, která se odehrává neustále na celém světě se houf žen zaklínajících se svým mateřstvím snaží dělat mystérium obklopené aurou vyjímečnosti. Dobrá, navrhuji zrušit všechny porodnice, např. v Somálsku jsou podle logiky těchto dam mnohem dál než my. Ale ruku na srdce, k porodům a´la naše prababičky (s nůší na louku, zpátky s novorozencem a za týden hybaj do chlíva poklízet kravám nebo s motykou na pole)vám chybí fyzická kondice, odolnost a chuť pořádně zatlačit (viz stoupající počet císařských řezů). Navíc se domnívám, že každá somálská žena by radostí brečela nad vyhřívaným lůžkem pro novorozence a sestrou v bílém. Neroztahujte se a važte si toho, co máte! Může být mnohem hůř!
12. 09. 2011 | 12:37

Veronika Vendlov napsal(a):

Osobně s paní Horákovou zcela souhlasím. Mnohdy stačí málo.
12. 09. 2011 | 12:38

Sladký napsal(a):

Pane Stejskale, jednak poděkování za reakci, jednak omluva za páteční večer.Vím,že jsem to trochu přehnal.Jsem prudká letora, nesnáším na nespravedlnost a někdo/něco mne odmítalo pustit do diskuse.:o)) ted v klidu je mi opět jasné, že máte významnou zásluhu na jakž-takž přijatelné úrovni těchto stránek (jakkoli z nich mnoho skvělých diskutérů bohužel odešlo,a ti noví je ani v nejmenším nenahradili). Ale s tou zásadou "padni komu padni" jste na tom opravdu Občas podobně jako Nečas. Pěkný den i Vám.
12. 09. 2011 | 12:38

Drzá zrzka napsal(a):

minatomirai

Cituji: " A zdravotníci mají stejné povinnosti k matkám v nemocnicích jako doma"
ale u matek rodících doma nemají takové vybavení. Dojezd záchranky se zvýšil na dvacet minut. Na kom bude ležet vina v přídadě komplikací a případné následné smrti?

Na matce, na lékaři, na záchránce?
12. 09. 2011 | 12:42

Sladký napsal(a):

Minatomirai- "... porod jako porod." Vždyť vám už po několikáté píšu, že se snažíte mocí mermo zesměšnit v širokém spektru problémů.Patrně vám není znám fakt, že vzpřímená chůze a anatomické změny s ní spojené ženám (oproti jiným rodícím samicím) proces výrazně zkomplikovaly. No nic,pokračujte, fandím vám.Někdo takový se zde jen tak snadno nenajde.
12. 09. 2011 | 12:44

Ives napsal(a):

Zrzko a ostatní, všímáte si, jak se u nás začíná rozmáhat tlak na rozšíření osobních vymožeností a svobod, ale bez jakékoliv zodpovědnosti? Ano, roďte doma, pokud chcete. Ale v případě komplikací vše plaťte, pokud dojde k nevratnému poškození zdraví novorozence, žádné dávky a sociální příplatky! Je to následek svobodného rozhodnutí, tak ho svobodně neste!
12. 09. 2011 | 12:48

minatomirai napsal(a):

Sladký,

neříkejte. Já bych zase řekl, že za těch pár tisíc let rození se to ty ženské naučily poměrně slušně, je vidět, že rodily a rodily a k těm údajným anatomickým problémům vzpřímené chůze se doktoři dostali za posledních 150 let. Ty anatomické změny jim museli vyrazit dech, myslím těm doktorům.
12. 09. 2011 | 12:49

MUDr. Miroslav Vlasák napsal(a):

To Anita
Právě, že doba pokročila, nejsme asi ochotni akceptovat vysokou mortalitu novorozenců, jaká byla v dobách, kdy se běžně rodilo doma. Je možné, že tato praxe vyselektovala odolné jedince, ale dnes již takováto "přírodní eugenika" jistě nepřichází v úvahu. Přiznám se že nevím co myslíte pod pojmem "vyumělkovaný porod" - máte na mysli přání některých maminek, aby to nebolelo a nemusela tlačit, tak radši "císařský" řez? Nebo pečlivé monitorování životních funkcí dítěte, aby se včas zachytila tíseň miminka? A k těm komplikacím? Víte 40 let medicinské praxe (byť ne v porodnictví) mne naučilo jisté pokoře k tomu, že komplikace mohou přijít kdykoliv a v čemkoliv a zdaleka to neznamená, že to zavinil pacient či lékař. Bohužel člověk 21. století moc s neštěstím nechce počítat.

To minatomirai:
S tím veterinářem se Vám to moc nepovedlo, Vy máte vůči ženám nějakou aversi? A vůbec jeden z rozdílu mezi veterinářem a humánním lékařem je ten, že zvířecího pacienta může veterinář kdykoliv odmítnout, zatím co člověka pochopitelně, až na určené důvody nikolivěk.

Ives to myslím vidí zdravým selským rozumem, který bohužel některý aktivistům všeho druhu občas chybí.
Hezký den všem diskutujícím.
12. 09. 2011 | 12:54

Drzá zrzka napsal(a):

Ives

Slovo povinnost se vůbec tak nějak jako protiváha sousloví "mám právo na" vytratila. Pokud je vychýlení z rovnováhy trvalejší, dochází k deformaci.

Mám právo na zdraví, ale zároveň mám povinnost si ho chránit.
Mám právo na porod doma, ale běda Vám, jestli mi to nepůjde.
12. 09. 2011 | 12:56

minatomirai napsal(a):

Podívejte se zrzko, každá nastávající matk aaprochází během těhotenství baterií testů, takže zkušený porodník může odhadnout (od toho tam je), zda se jedná o rizikový porod nebo ne.
Pokud je riziko nízké a matka chce rodit doma, tak ať rodí. Pro zdravotníky to bude jenom dobrá praxe, která jím zřejmě chybí. Jinde rodí zdravotní sestry v místech, kde jsou nemocnice stovky km vzdálené. A jde to bez zbytečných debat veřejnosti. Je pravda, že většina zdravotních sester je jinak kvalifikovaná, chci říci podstatně lépe než tady.
12. 09. 2011 | 12:56

minatomirai napsal(a):

Mám právo na zdraví, ale zároveň mám povinnost si ho chránit.
Mám právo na porod doma, ale běda Vám, jestli mi to nepůjde
------------------------------------------------------------------------------
Co tady zbytečně moralizujete o lidské zodpovědnosti? Pokud se vám nelíbí morální stav tohoto národa, vyražte do terénu a udělejte pro to něco. Zjistěte si počet těhotných žen všech okresů a začněte s kampaní. Jinou možnost nevidím.
12. 09. 2011 | 12:59

minatomirai napsal(a):

S tím veterinářem se Vám to moc nepovedlo, Vy máte vůči ženám nějakou aversi? A vůbec jeden z rozdílu mezi veterinářem a humánním lékařem je ten, že zvířecího pacienta může veterinář kdykoliv odmítnout, zatím co člověka pochopitelně, až na určené důvody nikolivěk.
-------------------------------------------------------------------------------
Asi jste nikdy nerodil telata, drahý doktore. Veterinární lékařství se neomezuje jenom na soukromé kliniky pro drobná zvířata. Ale i lehnutí si k rodící krávě a pomoci ji. od toho tam ten veterinář je.
To jste opravdu nevěděl?
12. 09. 2011 | 13:02

minatomirai napsal(a):

MUDr. Miroslav Vlasák

Něco jsem opomněl, za jakých okolností může lékař odmítnout ošetření pacienta (pokud doktor není ožralý jako dělo)?
12. 09. 2011 | 13:06

MUDr. Miroslav Vlasák napsal(a):

Protože pracuji na záchrance, dovolím se zastánců domácích porodů otázat. Budete-li rodit, chcete v případě komplikace, aby Vaše dítko zachraňoval porodník, který ročně odrodí stovky dětí a může okamžitě provést operativní porod, nebo posádka vozu ZZS, pro kterou je porod zcela mimořádná záležitost (v záplavě interních a úrazových příhod) a operativní porod nemůže v obýváku ani v sanitě provádět ani náhodou? Ale asi to zde pro mnohé píši zbytečně, protože tam, kde fungují emoce nemají logické argumenty odezvu. A dnešní naše západní civilisace je postavená hlavně na emocích (viz TV zprávy, noviny apod.)
12. 09. 2011 | 13:06

Drzá zrzka napsal(a):

minatomirai

Už ona baterie testů před porodem je dosti stresující. Zkušený porodník pozná míru rizika porodu. Při porodu v nemocnici je ještě v blízkosti dětský lékař, který se stará o miminko. Tyto dvě funkce by se u porodníků, kteří by byli u porodů v domácnosti, spojit.
12. 09. 2011 | 13:08

Vratislav napsal(a):

Domácí porod je další fáze ve vývoji hysterické rodičky. Nejprve přinutila partnera, aby byl u porodu. Sice tam kromě překážení ničím nemůže prospět, ale přece z toho nemůže vyváznout tak lacino, že?
Jenže rodičky hysterky postupně zjistily jednu strašnou věc, že totiž poartneři šokovaní zažitým i často chtějí honbem honem zlepšit umělecký dojem a zatouží uvidět neoteklý ženský genitál bez krve, vody a jiných lahůdek. A proto často poté, kdy se rozloučí s rodičkou a plodem, utíká za nějakou utěšitelkou.
Tak to tedy ne!!
Budu-li rodit doma, bud mít o něm přehled a zabráním...
Ale nezabrání. Ani takto ne.
A to je celá holá pravda za domácími porody.
12. 09. 2011 | 13:11

minatomirai napsal(a):

Zkrátka se doktore Vlasáku, který nejste porodníkem, něco o porodech dovíte, půjdete si udělat internship na porodnici a budete platný i během porodů. Zvýší vám to nejenom kvalifikaci, ale i dobrý pocit se dostaví. Budete aspoň umět popsat komplikace a vaši kolegové porodníci vám povedou ruku. Technologie dospěla poměrně velkým skokem vpřed. Třeba vám to bude až vadit, jak vám do toho budou kecat.
12. 09. 2011 | 13:11

Ives napsal(a):

Minatomirai: Zrzka vůbec nemoralizuje, ale má pravdu. Celý blog tomu přesně odpovídá. Navíc toto povědomí neplatí jen o porodech doma. Jako příklad poslouží šumavská blokáda, kde lidé vbíhající do ohraničeného prostoru těžby riskovali životé své a jiných, ještě ale byli tak drzí, že osočovali polici, že nekoná a nevyvádí je z prostoru těžby. A jak už jsem napsal, uložení dítěte do vyhřátého lůžka bez souhlasu matky (!)je skutečná újma na duševním a fyzickém vývoji obou zúčastněných:-)A účast lidí je také marginálie, např. francouzské královny rodily takřka před celým královským dvorem, dnes u toho naštěstí může být jen otec:-)
12. 09. 2011 | 13:12

minatomirai napsal(a):

Děláte z porodu zrzko čtyřnásobný bypass.
A co, že jsou testy strresující? Jaký to má vliv na porod samotný?
12. 09. 2011 | 13:14

minatomirai napsal(a):

To jsou zajímavé úvahy, Vratislave, to mne tedy nikdy nenapadlo. Myslíte, že každý rodící otec má někde milenku?
Máte nějaký klub, kam se dá přihlásit?
12. 09. 2011 | 13:16

vizour napsal(a):

objektivně posoudit rizika porodu doma nemůže matka, která rodí jednou, dvakrát za život, ale někdo zkušený, kdo je u porodu každý den.
12. 09. 2011 | 13:16

Občan napsal(a):

Monika Horáková? To je ta rasová aktivistka z Unie Svobody, co dřív mívala od Vládíka Mlynářů trafiku zvanou "Meziresortní komise pro Romy"?

Nechť si paní Horáková a další dámy rodí jak chtějí a kde chtějí - ZA SVÉ. Standard je porodnice s kvalitní, nicméně nemocniční péčí. Všechny alternativní metody jsou NADSTANDARD a za ten se PLATÍ. Nechť tyto liberální dámy laskavě konečně respektují, že žijí v liberální zemi a v takové zemi se za vše mimo základ platí. Ostatně - dokud byla paní Horáková v US-DEU, tak byla nadšenou propagátorkou liberalismu bez sociálního balastu.
12. 09. 2011 | 13:17

Drzá zrzka napsal(a):

minatomirai

Do okresu na kampaň nevyrazím, neb bych mohla dostat ve šluknovském výběžku na budku. A to by byl teprve porod.

Ke konci těhotenství jezdit každé dva dny na vyšetření, jestli už to bude, jako předporodní klid nevidim. Fakt je, že dcera miminko přenášela.
12. 09. 2011 | 13:20

minatomirai napsal(a):

No a teď si milá paní Horáková představte, že se dostanete do rukou porodníka Občana. Kdyby se to stalo mé ženě, odrodím ji raději sám na trávníku či sněhu před porodnicí.
A na občana porodníka bych podal trestní oznámení za ohrožení života mé ženy.

Jsou burani a burani, a potom jsou echt burani.
12. 09. 2011 | 13:22

minatomirai napsal(a):

No vidíte zrzko, kdyby existovaly zdravotní sestry v terénu, nemusela by dcera nikam jezdit a užívala si klidu domova a vaší laskavé péče.
Jak to, že pro to něco neuděláte?
12. 09. 2011 | 13:23

Ives napsal(a):

Japonsky znějící nick: Kolikrát jste rodil? Já dostal u zkoušek na lektora první pomoci jako otázku "Překotný porod", dnešní terminologií zřejmě náhlý nebo tak nějak. Teorie za jedna, ale praxe při skutečném porodu, no nevím, nevím. Jak by to šlo vám?
12. 09. 2011 | 13:24

Sladký napsal(a):

Minatomirai - tak ony si na to zvykly,to se na to podívejme.Vy jste vážně komik k pohledání a nejsrandovnější na tom vše je, že to nejspíš myslíte smrtelně vážně.Někdo jako vy tady opravdu chyběl.:o)) A ted vážně.Jste naprosto mimo, člověče.Vůbec nechápete, o co v té anatomii jde, ta vaše odpověd je opravdu zářivý klenot hlouposti a nepochopení problému.
12. 09. 2011 | 13:26

Drzá zrzka napsal(a):

minatomirai

Vidim to v barvách. Malá dodávčička, v ní všechny přístroje a udělátka, jezdí sestra v terénu. Tu uvízne v zácpě, tu jí v rigólu upadne kolo, tu jí než provede vyšetření, auto vykradou.
12. 09. 2011 | 13:30

Občan napsal(a):

To Vratislav:

Ono to začalo v 80. letech "rooming-in(em)". Pár altermatek si doslova vyřvalo a vyhysterčilo, že budou mít mimina na pokoji, a to zcela bez ohledu na to, zda se ostatní mámy chtějí vyspat.
Pak následovali otcové u porodu (kamarád si moc pěkně rozbil hlavu a přivodil středně těžký otřes mozku poté, co sebou šlehnul u porodu, drže svou choť za ruku, takže ji málem serval z porodního křesla :o) )
Poté přišly porody do vody a kdovíkam ještě, v kdovíjaké poloze.
No, a dnes se noříme dál do šera věků a další alterženy se domáhají svobody zemřít při primitivním domáckém porodu i s mimnkem. A já myslím, že bychom jim tuto "svobodu" měli dopřát.
12. 09. 2011 | 13:30

Jana Čápová napsal(a):

To MUDr. Vlasák:
Chcete mi tvrdit, že v porodnici neexistuje žádné riziko pro matku a dítě? Že technika tam dostupná vždy a vše vyřeší? Proč tedy nepřiznat, že porod prostě vždycky byl, je a bude rizikovou záležitostí? Že porod doma má svá specifická rizika, ale porod v porodnici je má také? Proč tedy nedat budoucí matce komplexní informace, aby se rozhodla sama, jaká z oněch rizik jsou pro ni přijatelnější? Jste-li lékař graduovaný v tomto oboru, tak přece musíte vědět, že nejen každá žena, ale i každé těhotenství a každý porod jsou jiné. Proč si tedy myslíte, že je možné vše nacpat do jedné škatule? Protože pro pány doktory a pro administrativu vůbec je to prostě přehlednější a čistě mužská snaha o akčnost a kontrolu (protože přiznejme si to, muži jsou prostě biologicky naprogramovaní na akci a nemohou-li akční být, tak trpí, což ovšem často právě u porodu může být spíše kontraproduktivní) má v tomto civilizačním okruhu už staletí navrch?
A to vám nikdy nikdo neřekl, že pro rodící matku (a to nejen lidskou, ale jakéhokoli savčího druhu) je pocit bezpečí tím nejdůležitějším předpokladem pro bezproblémový porod, a to čistě z toho důvodu, že tělo ve stresu vylučující adrenalin porod automaticky zastavuje? Z jakého důvodu si myslíte, že všechny ženy se nejbezpečněji budou cítít právě v nemocnici, kde nejsou nic víc než položkou na faktuře pojišťovně?
Já sama proti porodnicím nic nemám, také jsem tam rodila, ale až po pečlivém výběru takového zařízení, kde jsem si po předchozí diskusi byla jistá, že moje potřeby (prosím všimněte si, že mluvím o potřebách, nikoli požadavcích!) budou respektovány. Nešlo mi o nic jiného, než aby mě ošetřující personál prostě nechal napokoji, pokud nějaký zásah nebude vyloženě nutný. Je ovšem s podivem, jak obtížné je najít právě takové zařízení, kde procedury, které během porodu mohou, ale také nemusejí být použity, volí opravdu jen a pouze s přihlédnutím k aktuálnímu stavu rodičky a dítěte. A to je hlavní důvod, proč se žena mnohdy cítí 100x bezpečněji doma s porodní asistentkou, která ji provázela minimálně několika posledními měsíci těhotenství (a která se o ni stará i po porodu, což málokdo ví). Upřímně řečeno, kdyby taková asistentka existovala v mém okolí (bohužel nejsem z Prahy), tak neváhám ani chvíli, to vás mohu ubezpečit.
12. 09. 2011 | 13:30

zdenekb napsal(a):

Vratislav:

Myslím, že máte se ženami obecně nějaký problém... alespoň váš příspěvek tomu napovídá. Jakkoliv domácím porodům nefandím, netroufal bych si je odsuzovat tímto stylem, a psát o hysterkách a nebohých mužích.

Jen si myslím, že by v případě komplikací měly tyto rodičky nést zodpovědnost. Přinejmenším finanční, u trestní si nejsem jist.
12. 09. 2011 | 13:39

stejskal napsal(a):

Oceňuji, co jste mi napsal, pane Sladký. Opravdu. Překvapilo mne to.

Hezký den.

Libor Stejskal
12. 09. 2011 | 13:40

minatomirai napsal(a):

Výborně, paní Čápová.
12. 09. 2011 | 13:43

Vratislav napsal(a):

Jana Čápová

Proboha, milostivá, je přece nejenom možné, ale naprosto nutné to "nacpat do škatule" (překvapujete mě, jak přímočaře se vyjadřujete). Jinak to dost dobře nejde.
Porodní asistentky vám demokraté zrušili. Určitě je v porodnici rovněž riziko. Výběr, zda do zdravotnického zařízení ano či ne, a když, tak do jakého, je běžné u lecjakého problému.
Ovšem u porodu je to složitější, protože rodička tak rozhoduje i za dítě - k čemuž není dle zákona vždycky plně oprávněna (ohrožení zdraví či života). A sama uvádíte, že komplikace jsou možné. Vědět dopředu to jen tak v kuchyni nikdo dobře nemůže.
Takže: porod doma? Ano - ale na vlastní zodpovědnost včetně trestní zodpovědnosti za ohrožení zdraví či života dítěte.
12. 09. 2011 | 13:46

minatomirai napsal(a):

Teorie za jedna, ale praxe při skutečném porodu, no nevím, nevím. Jak by to šlo vám?
------------------------------------------------------------------------------------

Rozhodně bych se toho nebál, pokud chcete slyšet toto.
12. 09. 2011 | 13:46

Občan napsal(a):

To Drzá Zrzka:

nemáte tak docela pravdu. Ona baterie testů sice zjistí, co je špatně interně, ale ona je ještě řada dalších okolností, které umí ženu i dítě spolehlivě zabít.
Stačí třeba, aby se neotevřely porodní cesty a porod přitom stále probíhá. to je potom docela hukot a jde o minuty. Pokud žena není v porodnici, má velkou šanci, že miminko zemře na rozdrcení mozku nebo udušením (podle polohy) a žena na vykrvácení z roztrhaných porodních cest.
To samé platí i pro příčnou polohu, polohu pánevním koncem nebo pro případy, kdy se pupeční šňůra dostane miminku kolem krku. Tam už nejde o minuty, ale o vteřiny.

Interesantním způsobem porodní nebo poporodní smrti je i eklampsie, nejlépe spojená s krvácením. Křečovitý komatózní stav, kdy žena má křeče podobné křečím při tetanu, plod se dusí, někdy praskne i placenta nebo děloha. Po křeči žena upadá do komatu a pokud dál krvácí, smrt sde dostavuje během několika desítek minut, provázena dalšími křečemi a bezvědomími.
Ani nebezpečí tohoto stavu není zjistitelné předem a žena má šanci na záchranu jedině, pokud je v nemocnici. pro plod to platí dvojnásob, protože jej lze vyjmou jedině císařským řezem.

Takže ,paní Zrzko, ono toho je mnohem víc než jen interní záležitosti. Spousta komplikací přichází při porodu nečekaně a zabíjí stejně spolehlivě jako vypátratelné nemoci.
12. 09. 2011 | 13:48

Vratislav napsal(a):

zdenekb

Proboha, vy snad nemáte se ženami "nějaký problém"?
Pak to ovšem nejspíš znamená, že si o nich jen čtete :-))
12. 09. 2011 | 13:48

Ives napsal(a):

Vážená paní Čápová, v kostce jste popsala vše, co přivede naši evropskou civilizaci k zániku. Věta o předávání informací budoucí matce k jejímu svobodnému rozhodnutí by se měla do kamene tesat. Racionální rozhodnutí u třicetileté prvorodičky s chrastítkem v hlavě a zmasírované všemi možnými internetovými ideálními porody a mateřstvím...
12. 09. 2011 | 13:50

Ives napsal(a):

Mino, já bych se toho asi také nebál, pokud by to bylo nutné. Už jsem ošetřoval pár lidí, ale mít zodpovědnost za dva...
12. 09. 2011 | 13:55

Drzá zrzka napsal(a):

Občan

Čím věda přináší více poznání, tím se některé věci dané přírodou, stávají komplikovanějšími.

Ony vámi vyjmenované příčiny nemusí jen zabíjet, ale mohou též miminku přinést doživotní následky.
12. 09. 2011 | 13:58

Občan napsal(a):

To Jana Čápová:

Ale zajisté, jak je libo. ZA SVÉ...

Lékař k těhotné: "Madam ráčí altertěhotenství a alterporod s osobní asistentkou? No prosím, milerádi!
Taak, zde blanketek pro komerční zdravotní pojišťovnu, račte to vyplnit a podepsat a pokladna je támhle vedle dveří.
Madma se to snad nepozdává? A co byste jako chtěla? Jo ZADARMO??? Tak to račte na svou pojišťovnu se žádostí a vyčkejte, zda Vám vyhoví.
Nashledanou"
K sestře: "Další altersocka, co si myslela, že si tu bude vyskakovat zadáčo..."

Vám dámy opravdu nějak uniká, že všechny tyto NADSTANDARDNÍ služby (a osobní asistentka BEZPOCHYBY JE vysoce nadstandardní službou) si prostě MUSÍTE zaplatit.
Nikdo vás nenutí k porodu hrazenému VEŘEJNÝM pojištěním. Roďte si privátně doalelujá - ale ZA SVÉ. Bude to drahé, protože to je VYSOCE rizikové PODNIKÁNÍ.
12. 09. 2011 | 13:58

Občan napsal(a):

To Drzá zrzka:

Přesně tak, což je možná horší, než kdyby rovnou zemřelo. O víkendu jsme totiž zrovna byli dělat akci pro děti s těžkými kombinovanými vadami a dvě z nich byly těžce invalidní po porodu, který zpočátku vypadal úplně normálně. Obě děti byly porozeny "vysokými kleštěmi", protože už se k nim nebylo jak dostat. Příšerné následky, způsobené těžkým zhmožděním mozku...
12. 09. 2011 | 14:02

Anita napsal(a):

MUDr. Miroslav Vlasák
Vyumělkovaným porodem myslím, to, že se stále dělá z porodu větší a čím dál větší věda . V podstatě to i některé ženy přivádí ke zbytečnému strachu. Přirozený porod už chce málo která žena zvládnout, proto tolik císařských řezů. Dříve se tvrdilo, že poprvé odrodit by měla žena do 24 max 26 let, že její pánev je pružnější. Dnešní ženy se musí nejdříve zabezpečit, prože většinou nenajdou toho muže, který by byl schopen rodinu uživit, pak rodí ve 30 a později, jako prvorodičky. To opravdu může přinášet komplikace, aby mohla rodit přirozeně. Myslím, že každá žena chodí do poradny a tam by ji měli být objasněny všechna pro a proti domácího porodu, přímo i s ohledem k jejímu zdravotnímu stavu. Rovněž si myslím, že žena by měla mít tu alternativu soukromého porodu v zařízení menším, jak jsem psala výše. V podstatě by to mohl být i nadstandart neplacený zdravotní pojišťovnou. Většinou, kdo se rozhodne mít dítě, je schopen mu koupit předražený kočár i vybavičku. Jistě pak není pro něj problém zaplatit ten nejniternější okamžik jeho zrození a první společné chvíle oslavy nového člena v rodině ,tedy i s blízkou rodinou.

Na druhé straně alternativa v porodnici, kde matka, každý den zaplatí 100 korun poplatek, 500 korun nastávající otec za nákuk při porodu vlastního dítěte, většinou odsouván do poslechní chvilky 3 fáze porodní, někde daleko bokem. Vyděšená,vystresovaná rodička, začne požadovat epidural a právě většinou zcela zbytečně z toho neosobního prostředí, kdy ji nikdo není schopen říct víc než "Máme ještě čas, hopskejte si na míči". Za ten epidural taky zaplatí, tuším 200 korun. Odebráním dítěte na podušku a odehnáním otce to končí, ta legrece téměř za 1000korun stresu a trysku neosobnosti.
Pak je třeba se zamyslet, jestli ten porod nepřinese přeci jen méně stresu doma a tím klidem a citlivějším přístupem i méně rizikových překvapení, které se právě z toho přidružili. Vystresovaná žena bude daleko hůře rodit než žena uvolněná a citlivě naladěná a obklopena lidmi, kterým věří a chce je mít u sebe. Tohle je nadevše hejblátka pro vymoženosti porodníků při sledování průběhu porodu.Dřív se porodník musel řídit zkušenostmi, citem a okamžitým rozhodováním, dnes má to pozorovátka.
12. 09. 2011 | 14:03

zdenekb napsal(a):

Vratislav:

Taky jsem jich pár viděl na obrázku, a - podržte se - jednu z dálky i naživo... :o).

Ale vážně... chápu, že přítomnost muže může některé rodičky uklidnit a povzbudit, nevím, proč jim proto nadávat do hysterek. Na druhou stranu rodit v pohodlí svého obýváčku, v okruhu přátel, s oblíbenou knihou a mokem mi přijde už přes čáru. Z hlediska rizik pro dítě.
12. 09. 2011 | 14:04

Jana Čápová napsal(a):

TO Vratislav:
Fajn, jsem svéprávným člověkem a za své rozhodnutí jsem schopná nést odpovědnost. Takže - máme tu dvě možnosti: rodit v nemocnici a rodit doma. V obou případech může dojít k závažným komplikacím končících poškozením zdraví nebo smrtí dítěte nebo matky. Můžete mi vysvětlit, proč bych za své rozhodnutí, kde budu rodit, měla v jednom případě trestní odpovědnost nést a v druhém ne? Nějak v tom postrádám logiku. Nikdy nikde jsem totiž nenašla statistiky, které by dokazovaly, že porod doma je z hlediska těchto fatálních následků rizikovější než porod v nemocnici (samozřejmě hovoříme o plánovaných porodech doma realizovaných za přítomnosti porodní asistentky). To jediné by totiž podle mého názoru zvýšenou trestní odpovědnost odůvodnilo.
Co se týká finanční spoluúčasti, rozhodně bych nebyla proti. Nechť pojišťovna proplatí náklady na péči ve výši, jak by to udělala v případě péče v nemocnici. Co půjde nad tuto částku klidně uhradím :-)
12. 09. 2011 | 14:04

Drzá zrzka napsal(a):

Občan

I takové věci se stát mohou, ale nač rodičky děsit. Mám pocit (nikterak vědecky ověřený), že potíže při porodech jsou částečně způsobeny nedostatkem pohybu, zvláště chůze.
12. 09. 2011 | 14:11

stoppa napsal(a):

Občan

to je řečeno úplně přesně. V podstatě není co dodat.

zdenekb, vratislav

Taky bych řekl hysterie. Hysterky potřebují publikum, ale na personál porodnice dojem neudělají, ten je otrlý, ten je neuspokojí. Proto vyžadují přítomnost dalších lidí.
12. 09. 2011 | 14:13

zdenekb napsal(a):

stoppa:

Tedy nevím. Asi potkávám opravdu jiné ženy než vy a Vratislav. Vážně si nemyslím, že hlavní starostí rodící ženy je, co komu předvede a jak u toho bude vypadat... a rozumím tomu, že přítomnost někoho blízkého jí může pomoct. (Nemusí, v tom je každá jiná...:o).
12. 09. 2011 | 14:20

stoppa napsal(a):

Janě Čápové

taky si myslím, že volbou porodu v porodnici snižuje žena riziko komplikací na možné minimum - víc pro bezpečí dítěte už udělat nemůže. O tom nelze pochybovat.
Já jsem NIKDE nečetl, že by Ústavní listina ošetřovala porod doma. To považuji za žvást. Kde to prosím pěkně je stanoveno?
Ale jistě - ať si ženy zaplatí za soukromý tyátr (on to stejně zatáhne otec dítěte, to se jen tak říká, že "ona si" to zaplatí). Nikoliv spoluúčast, ale plné palmáre. V soukromém zařízení jí budou za prachy dělat tajtrlíky, ale vnitřně jim bude stejně lhostejná jako ve státní porodnici. Když ji to uspokojí, proč ne?
12. 09. 2011 | 14:24

Občan napsal(a):

Zrzundo,
to nepla a takhle to fakt nefunguje :o)))
Porodní komplikace jsou očekávatelné i zcela neočekávané. Moje paní se hýbe ráda a docela dost. V době, kdy rodila, byla aktivní sportovkyní (horská a vysokohorská turistika, kajakářství, tramping). První mimino šlo císařem rovnou, protože to byl "pr.delníček" (pro Stejskala - porodnický terminus technicus). S druhým jsme mazali přes celou pražskou ZOO na parkoviště a bál jsem se, že nedojedeme, protože ji u koní Przewalského chytily křížové bolesti. No, a v osm ráno lékař zkonstatoval, že se porodní cesty prostě neotevřou a bolesti má po půl minutě. Jak ráda mazala na operační sál, sportovkyně moje mrňavá :o))
Máte částečně pravdu - ženy obézní a velmi pasivní mívají při porodu problémy. Ale trošku jiné...
12. 09. 2011 | 14:27

kovar napsal(a):

Paní Moniko, mě v roce 1961 taky hned vzali mamince a taky odnesli, ovšem ještěna nevyhřívané lůžku. No, a vidíte, ty vazby máme pořád dobrý. Ale že bych tu porodnici třeba teď po 50 letech zažaloval za nějakou újmu a vytřískal z toho nějaký prachy? Jako že ty vazby máme nějak narušený a tudíž špatný. Ještě to promyslím!
12. 09. 2011 | 14:28

stoppa napsal(a):

Tady kdosi vzpomenul, jak rodily francouzské královny. Vidíte - tam, jako ostatně v celé historii lidského rodu, nešlo o rodičku, ale o plod. Komfort a podobné nároky za strany rodičky se nenosily. Novorozenec byl po většinu historie cennější než rodička. Asi na tom něco bylo. Tak bych se řídil tím, co je příznivé pro plod, rodičku až na druhé místo.
12. 09. 2011 | 14:29

Jana Čápová napsal(a):

TO Občan:
Co se finanční stránky věci týká, tak ve Vašem příspěvku také poněkud postrádám logiku. Srovnáme-li fyziologický porod v nemocnici a doma:
Budu-li rodit v nemocnici, nikdo se ani v nejmenším nepozastaví, že zkonzumuji péči až několika desítek zdravotníků, které všechny je třeba zaplatit, o technice a medikamentech nemluvě.
Budu-li rodit doma, dostanu péči od jednoho zdravotníka.
Jeden porod na dvou místech zároveň uskutečnit nejde, takže mi tak nějak vychází, že když budu rodit doma, tak neutratím prostředky jinak vynaložené v nemocnici.
Ať počítám jak počítám, z ekonomického hlediska mi porod doma přijde dokonce úspornější ;-)
A když už jsme u toho, tak porodní asistentka přijde moji peněženku laciněji už teď. Pokud je mi známo, tak za tyto služby se před 2 lety, kdy jsem se o to zajímala, platilo 6 - 8.000,-. S takovým všimným bych pánům doktorům v nemocnici byla leda tak pro smích...
Na každý pád - platím si zdravotní pojištění jako každý jiný, s nadstandardem a jeho úhradou opravdu nemám problém, ale na druhou stranu si myslím, že z veřejného pojištění by mělo být možné uhradit péči do určité výše. Jak jsem už napsala, co půjde nad tento rámec klidně zaplatím, proč ne.
12. 09. 2011 | 14:38

karkar napsal(a):

Dovolím se přidat se do diskuze se svými zkušenostmi :) Mám za sebou dva porody a nejsem zastánce "domácích porodů" a to zejména kvůli riziku a času, který v případě komplikací zoufale chybí.
Na druhou stranu chápu to znechucení matek a nesouhlasím s tím, že se to holt musí vydržet. Myslím si, že to není v zájmu nikoho (maminek, miminek, lékařů ani sester). Takže vítám tuto diskuzi a místo kamenování těch, co chtějí rodit doma navrhuju (stejně jako jsem to pochopila i z článku), aby se odstranily důvody pro porod doma. Uvedu jeden příklad (2 měsíce česrstvý). Záměrně uvádím něco, co se netýká lékařské problematiky ani samotného porodu, protože jsem v tomto směru jen laik, který si tím sice prošel, ale nic víc.
Ten příklad se týká stravy. Druhý den po porodu jsme dostali čestvé pečivo (takřka křupavé), na oběd knedlíky s omáčkou a na večeři pomazánku z taveného sýra. Zeleninu žádnou, jako ovoce jedno jablko. Pokud se podíváte na jakékoliv doporučení zdravé stravy, tak tohle opravdu není vyvážená dieta. Nemluvě o tom, že pořádně nadýmá (legrace skončila ve chvíli, kdy před sesternou stála řada maminek se řvoucíma miminkama protože měli "prdíky"). Většina těch matek dělá vše pro zdraví dítěte, nekouří, nepije, snaží se zdravě jíst a přiměřeně cvičit a potom přijde do porodnice, kde dostane takové jídlo. Když jsme se ozvaly, tak jsme ještě dostaly vyhubováno, že jídelníček byl sestaven odbornicí, že jsme hloupé a že je to vyvážené atd. a to nemluvě o přednášce, kterou jsme v porodnici dostali o zdravé výživě a kde bylo jasně řečeno, že toto jíst nemáme.
A řešení? Nabídnout maminkám alternativu, klidně s příplatkem (většina z nás si stejně nechávala donášet min. zeleninu a ovoce z domova), jídlo vhodnější tzn. méně tuku, žádné fosfáty z tav. sýra, více zeleniny a ovoce a nenadýmavé. Nemocnice by něco vydělala a všechny strany by byly spokojené.
A stejně tak je potřeba řešit většinu věcí okolo porodu, pokusit se najít řešení ve stávajícím systému, pokud to nejde nebo je to příliš nákladné, tak zkusit nabídnout tuto alternativu za příplatek. Lékařský zásah do porodu je někdy nutný, někdy žádaný (já sama chtěla epidurál ikdyž jsem byla "bez stresu" jen to prostě příšerně bolelo a já už něměla sílu to dál snášet), ale hlavně jsme lidé, tak se k sobě tak chovejme.
12. 09. 2011 | 14:53

Milan napsal(a):

Pánové, zaráží mě arogantní, zpupný, někdy až nenávistný přístup většiny z vás k ženám. Proč napadáte ženy za to, že chtějí přivést své dítě na svět v pohodě? Opravdu si myslíte, že neosobní přístup, přehlížení potřeb, zacházení jako s "kusem" je to pravé, co má žena v tak zásadní životní situaci zažívat? Vždyť to, o čem píše paní Čápová, zažívají (zažily, zažijí) i vaše manželky nebo partnerky.
Vám všem uniklo, že ty ženy, které mluví o domácích porodech, výše zmíněné jednání zažily a přály by si, aby porodnice byly dílnou lidskosti. Není-li možné toho dosáhnout, hlavně kvůli nedostatku zájmu a vůle situaci v českých porodnicích změnit, UVAŽUJÍ o možnosti domácích porodů.
A dospělý, vyzrálý muž, který miluje svou ženu a dítě, které s ní zplodil, musí ženám přitakat. Nikolik označovat je za hysterky, krávy a podobně.
12. 09. 2011 | 14:57

zdenekb napsal(a):

Milan:

Souhlasím. Na druhou stranu nemám rád, když se podobně z lékařů šmahem dělají bezcitné sadistické bestie, jejichž největší radostí je nastávající maminky co nejvíc potrápit, potupit a ponížit...
Asi že jsem podjatý (rodiče porodníci)...:o).
12. 09. 2011 | 15:11

Jana Čápová napsal(a):

To stoppa:
A jakými údaji toto své tvrzení, že porod v nemocnici je nejbezpečnější ze všech možných variant, můžete doložit? Není to spíš povšechný dojem na základě pocitu, že "oni na to studovali", takže "oni to přeci musejí vědět"?
Když jsem se chystala na příchod svého dítěte, prostudovala jsem poměrně značné množství literatury, a co mě opravdu docela zarazilo byl mimo jiné fakt, že Světová zdravotnická organizace (a pravděpodobně to je instituce na jejíž odborné erudici se můžeme shodnout) vydává ohledně těhotenství a porodu doporučení, která ve zdejší praxi jsou částečně nebo zcela ignorována. Ona zde zmiňovaná separace dětí od matek je jedním z těch příkladů, ale je jich samozřejmě víc.
Tak jak je to teda s tou famózní péčí v nemocnicích? Ať se na mě nikdo nezlobí, ale těhotenství není nemoc a porod není operace, obojí je zcela fyziologická záležitost. Stejně jako je zcela fyziologická záležitost i vlastní početí. Jakpak by se vám líbilo, kdyby medicína začala právě početí organizovat stejně jako organizuje porod? Asi moc ne, že?
Medicína je úžasná věda ve chvíli, kdy nastane patologický stav, ale ten v 90% případů u porodu nenastane. Tak proč raději nekoncentrovat prostředky materiální i lidské na těch 10%, které to doopravdy potřebují a ty ostatní nenechat, ať si tímto procesem projdou tak, jak potřebují?
Porod je skutečně zcela zásadní zlom v životě člověka, navíc zcela nesdělitelná zkušenost, která může mít dosti výrazný vliv i na osobnostní profil člověka. Redukovat jeho význam na pouhé přežití je barbarské.

TO Ives
Víte, moje třídní profesorka na gymnáziu nám kdysi řekla - studujte, protože čím více informací dokážete zpracovat, tím hůře budete manipulovatelní.
Od té doby nevěřím na pravdy boží, i kdyby je kázali sebeautoritativnější kněží..pardon, lékaři. Ověřuji si, co je mi předkládáno, protože na to, abych byla jenom poslušnou ovečkou ve stádě fakt nemám povahu. Znamená-li to, že jsem hysterka s chrastítkem v hlavě, tak se asi nedá nic dělat ;-)
12. 09. 2011 | 15:19

Drzá zrzka napsal(a):

Občan

Měla jsem na mysli fakt, že příroda nám nedala k pohybu auta, ale nohy. A chůze jak známo, je nejpřirozenější lidský pohyb. :o)))
12. 09. 2011 | 15:20

Jana Čápová napsal(a):

Ale aby to nevypadalo, že si o všech porodnících myslím, že to jsou zakuklení doktoři Mengelové... To rozhodně ne :-) Jako všude jinde, najdou se i zde lidé úžasní, v tom nejlepším slova smyslu profesionální. Ostatně, i já měla na takové lékaře během svého porodu štěstí.
Ale stejně jako bych nikdy nerazila názor, že porod v nemocnici je automaticky špatně, tak stejně tak si myslím, že by nemělo být přistupováno k porodům jinde (ať už to jsou porodní domy nebo porody doma).
Domnívám se, nebo aspoň doufám, že jsme dostatečně civilizovaná země, abychom dokázali respektovat individualitu druhého, to, že jeho potřeby mohou být odlišné od těch mých.
Univerzální pravda bohužel neexistuje, i když by to tak bylo jistě pohodlnější :-) A jak praví Morgenstern - opakem věcí dobrých nejsou věci zlé, ale věci dobře myšlené...
12. 09. 2011 | 15:32

zdenekb napsal(a):

Jana Čápová:

"Jakpak by se vám líbilo, kdyby medicína začala právě početí organizovat stejně jako organizuje porod?"
Přihoďte k dobru nějakou statistiku, ke kolika úmrtím a vážným zdravotním komplikacím dochází při početí...

"Medicína je úžasná věda ve chvíli, kdy nastane patologický stav, ale ten v 90% případů u porodu nenastane."
Všechny baráky musejí splňovat požárně-bezpečnostní předpisy, přestože v drtivé většině z nich hořet nebude...

Obecně, nic proti kritického odstupu. Ale brát studované lidi jako ty, co nás chtějí oblafnout, mi nepřipadá o nic rozumnější než si je zbožšťovat. Navíc, soudě z Vašho jména jste vůči porodníkům podjatá. Špinavý konkurenční boj.
12. 09. 2011 | 15:37

zdenekb napsal(a):

Ještě bych přihodil dva odkazy... jednak se tam píše o tom, že porodů doma v ČR rapidně přibývá. A že věrohodná statistika komplikací neexistuje... jen že máme nižší počty úmrtí a komplikací než země, v nichž jsou "porody doma" rozšířenější...

Ale odkazů je jistě fůra... tedy nic reprezentativního.

http://www.toplekar.cz/archiv-clanku/cim-dal-vice-deti-se-rodi-mimo-nemocnice.html

http://porod.zdrave.cz/porod-doma-ano-nebo-ne/
12. 09. 2011 | 15:44

RubyCeline napsal(a):

Chtěla bych poděkovat paní Čápové za příspěvky. Ten respekt a možnost volby u nás chybí. Mnoho pohledů na věc je čirá demagogie - oboustranně...Chci se jen zeptat: napadlo někoho z urputných odpůrců domácích porodů, že ženy se takto nerozhodují kvůli svému pohodlí, ale kvůli svým dětem? Protože přirozený porod v českých porodnicích prakticky není možný, nemáte-li pekelné štěstí na lidi a okolnosti?
12. 09. 2011 | 16:46

Sims. napsal(a):

Myslím si, že by se měla eliminovat zvyklost, že se za porody platí. Nedávno se dokonce řešilo zcela ofic. přes ministra zdravotnictví, zda úplatky za porod by se neměly rozdělovat částí na příslušnou porodnici a částí lékaři, který úplatek dostal. Ono se tam fakticky řešilo, že někteří lékaři berou od 5.000 do 20.000 Kč za porod. To bych řekla, že je do nebe volající, tady se neřeší zlepšení péče o rodičky, která by fakticky ani nic nestála - administrace před porodem, která probíhá v nemocnici by mohla být dávno na místě, jelikož ošetřující lékař by měl vše důležité včas odeslat (lze i elektronicky) do příslušné nemocnice kam se chce rodička uchýlit. Při porodních bolestech často ani není schopná říci vše důležité.
Na porody jsou ženy-matky vždy hodně háklivé, vždyť je to mezník v jejich životě a pokud zažijí traumatizující a často ponižující situace, jejich vzpomínky jsou pak na porod dosti nehezké. Ona to tam není sranda, porod není bezbolestná záležitost a v případě, že nejsou spokojeny ani s péčí, tak jejich vzpomínky snad může vymazat jen zdravý potomek. V Holandsku mají tzv porodní pokoje, které jsou zařízeny zcela jednoduše a vypadají jako domácí prostředí. Rodina může být s rodičkou a při porodu je porodní asistentka a pokud porod neprobíhá úplně hladce, je v zařízení přítomný lékař, který porod dokončí. Matka je často propuštěna druhý den do domácího prostředí, přijde se na dítě podívat i lékař, který bude dítě mít na starosti dále. V Holandsku jsou tzv. rodinní lékaři, kteří mají na starost celou rodinu a k odborníkům se chodí v případě komplikací. Je to takový model, jaký byl zavedený za první republiky, takový rodinný lékař znal celou rodinu velmi podrobně a často dokázal vidět souvilosti s různými komplikacemi a onemocněními. Je to model po kterém se svým způsobem volá a tento model rovněž skýtá i větší důvěru mezi lékařem a pacientem. My ovšem nyní velmi rádi používáme slovo klinet, protože se vše komercializuje. Myslím si, že slovo "péče" a o tom by lékařská věda měla být, by neměla podléhat obchodu.
12. 09. 2011 | 16:51

poučená rodička napsal(a):

Milí diskutéři,
zaměřte se, prosím, na věcnou rovinu. Každý z nás máme nějaké zkušenosti (anebo nemáme), ale stavět se do nesmiřitelných táborů je hloupost, která ničemu nepomůže.
Já jsem po porodu málem zemřela, ačkoli porod samotný proběhl téměř ideálně. Velký tlak totiž nevydržela některá z větších cév, praskla a já jsem začala krvácet dovnitř, což nikdo nemohl tušit. Když mě za zhruba dvě hodiny po porodu ochromila zimnice a moje vědomí začínalo hasnout, nastal neskutečný kolotoč - a najednou všechen ten podivně uchvátaný a nedůtklivý personál (který mi vlastně ani nikdy nevysvětlil, co se tehdy přesně stalo) dělal všechno proto, abych zůstala naživu. Podařilo se, po okamžité a několik hodin trvající operaci. Kdybych rodila doma, neměla bych šanci. Bývala bych nepřežila ani převoz do nemocnice.
Na komplikace se prostě člověk nikdy nepřipraví - my jsme v celém rodu žádné podobné potíže nikdy neměli. Věřím tomu (jako celoživotní nadšený přívrženec všech možných alternativ), že kdybych byla dnes mladá a bez výše uvedené zkušenosti, horovala bych za porody doma.
Tak rozum do hrsti. Snažme se o to, aby bylo v porodnicích příjemně, bezpečněji tam je už nyní. Když je člověk s něčím nespokojený, má tendenci hledat řešení na druhém břehu. Ale to je jen útěk od problému. Cesta za kvalitou je vždycky pracnější.
12. 09. 2011 | 17:00

Jana Čápová napsal(a):

TO zdenekb:
Tak teď jste mě fakt dostal, jedna nula pro Vás :-D Ale máte naprostou pravdu, víte, jak se naše porodnické ptactvo cítí býti diskriminováno, navíc zcela nespravedlivě, protože naše práce je spojena ze zcela nulovým rizikem pro matku a dítě? :-DDDD
Ale jinak se v zásadě shodneme, to, co mi na celé téhle věci nejvíc vadí je to, že se zde jako jediná a správná představuje jen jedna možnost a ostatní se nejen šmahem odsuzuje, ale navíc tlačí ke kriminalizaci, když např. existují snahy zakázat porodním asistentkám poskytovat péči mimo nemocnici. Tady už ani nejde o to, aby si to ty alternativky zaplatily, když to teda chtějí. Tady už by žena, která chce něco jiného, než to, co se jako jediné správné proklamuje, riskovala, že nejenže nedostane ani tu údajně nedostatečnou péči porodní asistentky, ale ona by nejspíš nedostala péči vůbec žádnou. A to vidím opravdu jako problém.
Navíc, stejně jako třeba potratů (i když samozřejmě to je trochu zavádějící srovnání) nepomůže je zakázat, stejně budou, jenom za nebezpečnějších podmínek, tak u porodů dome je to svým způsobem totéž, myslím si.
12. 09. 2011 | 17:02

Duch Cát napsal(a):

Domácí porody...jsou -li reakcí,tak pouze úzce ohraničené skupinky polodementních šílenců .Jakýchsi vyznavačů přírodního primitivizmu,fanoušci Zelených a přívrženci
některých polodivokých-primitivních menšin,nemajících evropský původ......
12. 09. 2011 | 17:03

boleslavka napsal(a):

S autorkou nelze než souhlasit. Že se porodnice za komunistů stala místem ponižování žen, nerespektování jejich intimity, oddělování matek od dětí proti jejich vůli...je prostě fakt. Že si to dnešní ženy nenechají líbit je také fakt. A je to tak dobře. Doba, kdy si pro vlastní "dobro" necháme nakálet na hlavu, je doufám pryč.
12. 09. 2011 | 17:04

Drzá zrzka napsal(a):

Každá mince má strany.Možnost volby.

Co když se pro porod doma(aby nemusela platit poplatky za pobyt v nemocnici) rozhodne žena, bydlící v absolutně nevyhovujích prostorách pro domácí porod.
12. 09. 2011 | 17:19

zdenekb napsal(a):

Jana Čápová:

Já si to hned myslel...;o).

Jsem v podstatě taky příznivec alternativních přístupů. Ale je to asi věc intuice. Pokud odmítnu něco, co funguje (jakž takž, mohlo by líp, samozřejmě) jen protože mám pocit, že si to zařídím sám líp, musím si nést i případné následky. Jako třeba s lidmi, co odmítají dát děti do školy, protože sami je vychovají a vzdělají líp, než ti protivní študovaní institucionalizovaní kantůrci...
Jako nepoučený nerodič tímto díky za příspěvek i poučené rodičce.

Duch Cát x boleslavka - hezký příklad odezdikezdismu.
Polodementní šílenci vs. sadisti v bílých pláštích...
12. 09. 2011 | 17:29

zdenekb napsal(a):

Zrzka:

Se domluví se sousedem. Pane Novák, já bych si to u vás odrodila. Pak vám vyšůruju a pudu zas vedle, nebojte...
12. 09. 2011 | 17:30

občanka napsal(a):

Celý problém vznikl proto, že se v socialistických porodnicích choval personál k rodičkám jako k dobytku. A to doslova. Mám vlastní zkušenost. Po revoluci si matky naivně myslely, že by si mohly říci o slušné chování a tvrdě narazily. Proto se začaly rozmáhat domácí porody. Ostatně sama jsem si říkala, že pokud budu rodit potřetí, budu doma tak dlouho, až to jinak nepůjde.
Není prostě možné učit lékaře a sestry, aby se k rodičkám chovaly jako k lidem? Žádná matka nechce riskovat život dítěte, ale za cenu velkého ponížení (a dokonce i zdravotního rizika, které jsem zažila) o porodu doma prostě začne uvažovat. Zdravotnictví není jen o technice, ale také o lidskosti. Zajímavé, jak tohle téma zaujme tolik mužských, kteří sami zažili ve svém břiše tak akorát nadýmání.
12. 09. 2011 | 17:34

Drzá zrzka napsal(a):

zdenekb

a pane Novák, nevadí, že Vám tady děťátko nechám? Pro dítě to nejlepší :o)
12. 09. 2011 | 17:35

zdenekb napsal(a):

Zrzka:

Když bude u Nováků vyhřívané lůžko... proč ne? :o)
12. 09. 2011 | 17:41

Drzá zrzka napsal(a):

:o)))
12. 09. 2011 | 17:50

Petr Havelka napsal(a):

Vážení diskutující,

ta spousta řečí a různých "nauk" o alternativním bezpečném porodu splaskne při prvních komplikacích do té doby bezproblémového porodu.

Potom najednou jde o čas a kupodivu se spěchá do porodnice.

ČR je v porodnictví na špici, zřejmě proto, že je na vysoké úrovni.

Zbývá ještě přidat na přístupu k "zákazníkovi"
12. 09. 2011 | 17:57

Petr Havelka napsal(a):

Pane Stejskale,

když už tady necháte psát kolegyni na mateřské "dovolené". Co kdyby jste se koukl po odborníkovy z "druhé strany barikády".

Tedy, když poprosím a děkuji :)

PS: Nechce se mi věřit, že všechny porodnice v republice jsou tak nehostinná a utlačující zákoutí.

Možná je to i tím, že rodičky nemají situaci zcela pod svoji kontrolou. Tento pocit "bezmocnosti" znám, když jsem si pořídil tříštivou zlomeninu krčku kyčelního kloubu nezbylo mi nic jiného než říkat Prosím a Děkuji. Nejhorší bylo, tedy s prominutím, že jsem se bez cizí pomoci nevysral a neutřel prdel, tedy lapidárně řečeno. Člověk si potom váží obyčejných věcí, poněvadž nejšťastnější jsem byl, když se mi po 3 dnech na Aru a 6 dnech na lůžkovém podařilo doberlit na záchod a vykonal jsem tuto činnost zcela svobodně a individualně. Za deset dní jsem shodil 12 kilo a neubylo.
12. 09. 2011 | 18:11

Petr Havelka napsal(a):

ouje ... odborníkovi ...
12. 09. 2011 | 18:12

Anuszka napsal(a):

Dobrý den, je až neuvěřitelné, kolik mužů je expertů na porodnictví:-)
A nechybí ani pan Občan se svým jasným názorem, co je nadstandard - za porod doma tučná přirážka - moje babička by se divila, až by si hlavu ukroutila:-)

A zase to prvoplánové vnímání blogu jako téma "porod doma versus porod v nemocnici" - copak opravdu lze vidět vše takto zjednodušeně? Copak se dá lidský život zaškatulkovat do jedné správné varianty pro všechny? V tomto případě se ve 14. týdnu zapsat do porodnice, pokud neporodíme v předepsaný den porodu, jít na vyvolání, nechat si napíchat ta kvanta chemie, klystýr, natřižení, šití , cévkování, překousnout reakce unaveného či jen necitlivého personálu, pokud nechceme v průběhu nejdůležitějších dnů svého života být na pokoji s pěti dalšími cizími lidmi, tak si zaplatit 1000,- za den nadstandard /no pokud na Vás tento pokoj vyjde - páč je to na pořadník.../

Z pohledu lékaře je nejdůležitější lidský život, takže zákonem zakážeme kouření, rychlou - no vlastně jakoukoli jízdu autem, rodinné cestování letadlem, potápění na dovolené a mnoho dalších činností, které mohou ohrozit život našeho dítěte - opravdu chceme mít jen jednu jedinou možnost, jak se v určitých chvílích zachovat? Opravdu vyměníme možnost volby za falešný pocit jistoty?

Źivot je rizikový podnik - můžeme zemřít, přežít nejbližší, ztratit dítě... Už si ale nechceme připustit, že smrt je přirozená, chceme život, za každou cenu - nevím, jestli je to dobře...

Jen pro pořádek - rodila jsem v nemocnici a rodila bych tam zase - jen už bych nechtěla potkat lékařku, která po mě po porodu řvala, co si to o sobě myslím, když ležím s rukou pod hlavou - prý to souviselo se zatahováním dělohy...Možná jde jen o to, cítit se jako člověk, ale zdenekb by asi řekl, že to v případě zodpovědného porodu není důležité - nejdůležitější je přežití...no nevím...
12. 09. 2011 | 18:20

b.s. napsal(a):

Vážení diskutující,
stále mám v paměti jak resuscituji udušené novorozeně po domácím porodu.
Neúspěšně. Časová prodleva. V nemocnici by přežilo.
Vždycky se mi to vybaví, když nakouknu do diskuzí na toto téma.
12. 09. 2011 | 18:33

tuhej-bej napsal(a):

Zda se ze mame prakticky nejmensi porodni umrtnost na svete. Krucifix s tim by uz prece mel nekdo neco udelat!
12. 09. 2011 | 19:00

tuhej-bej napsal(a):

Anuszka
Mlady chirurg mi delal akutni zasah na EMERA. Klel pri tom jako dlazdic. Zasil to ale docela dobre.
12. 09. 2011 | 19:06

Petr Havelka napsal(a):

dvojté ouvej ... kdybyste ... dnes mi není přáno :)
12. 09. 2011 | 19:11

Anuszka napsal(a):

...ještě jenom poznámka - těhotenství a následný porod není nemoc...možná už jsme na to zapomněli...
12. 09. 2011 | 19:15

Miloslav Pouzar napsal(a):

Rodičky, které se rozhodnou pro domácí porod jsou si obvykle velice dobře vědomy rizik, která jsou s tímto způsobem porodu spojena. Jejich rozhodnutí je obvykle provedeno na základě podrobné analýzy rizik a benefitů. Samozřejmě, že velkou roli hrají populačně méně obvyklé preference, ale až na výjimky nejde o bezhlavé rozhodnutí. Zákaz domácích porodů (či jakákoli překážka v jejich provozování) je příkladem hypertrofované moci státu nad jednotlivcem. Za porod dítěte (stejně tak jako např. za jeho výchovu) musí být odpovědný zejména rodič. Stát má od něj tuto odpovědnost vyžadovat, nikoli ji za daného jedince přebírat. Kdykoli vstoupí stát do vztahu rodič-dítě, tím způsobem, že se snaží nahrazovat rodičovské funkce je společnost na pokraji vážných problémů. Rodiče, jimž je taková odpovědnost upřena, přestávají jako rodiče fungovat a to ke škodě dětí a potažmo pak ke škodě celé společnosti.
Žádný porod (ani ten v porodnici) není bez rizika. Vybrat si přijatelný typ rizika musí být právem každé rodiny.
Zastánci vynucených nemocničních porodů často argumentují ekonomicky - chtěl bych vidět skutečná čísla. Dobře probíhající domácí porod bude podle mého jistě levnější, než dobře probíhající porod v nemocnici. Podle mě se tedy při určitém počtu domácích porodů ušetří dost prostředků na to, aby bylo na řešení následků těch porodů, které se nepovedou...
Argumentace dobrem dítěte je zcestná - co je pro dítě dobré musí mít právo i povinnost rozhodnout jeho rodič. Je to sama podstata jeho role
12. 09. 2011 | 20:12

Občan napsal(a):

To Anuszka:

To platívalo, dokud ženy nejčastěji rodily ve věku mezi 17ti až 25ti lety.
Dnes, kdy běžně poprvé rodí ve 35ti a více letech, se jedná o těhotenství riziková a totéž platí o porodech. U ženy, která neporodí první dítě do cca 30ti, nastává často předčasné preklimakterium, což ještě zvyšuje jak rizikovost těhotenství, tak rizikovost porodu. Račte se optat svého gynekologa.
12. 09. 2011 | 20:24

Občan napsal(a):

To Miroslav Pouzar:

Tohle mne zaujalo: "...Podle mě se tedy při určitém počtu domácích porodů ušetří dost prostředků na to, aby bylo na řešení následků těch porodů, které se nepovedou...
Argumentace dobrem dítěte je zcestná - co je pro dítě dobré musí mít právo i povinnost rozhodnout jeho rodič. Je to sama podstata jeho role..."

Vy byste uměl oživit mrtvé miminko, které se při domácím porodu udusilo nešťastně omotanou pupeční šňůrou? Nebo rodičku, která při domácím porodu vykrvácela v důsledku prasklé cévy? Protože i to jsou důsledky "nepovedeného porodu".
Je zajímavé, že i ve velmi liberálním Holandsku, kde byly domácí porody velmi oblíbené, nakonec přistoupili k osvětové kampani, která ženy postupně od domácích porodů odrazuje. Právě kvůli vysoké mortalitě zejména novorozenců. A v odlehlejších oblastech, kde je dojezd RZS nad 40 minut, domácí porody prostě a jednoduše zakázali.
12. 09. 2011 | 20:33

Marcela napsal(a):

Nechápu ty bojovnice za domácí porody.To bezpečí okamžité pomoci odborníků lékařů v případě komplikací přece zajistí prostředí porodnice.Rodila jsem v sedmdesátých létech celkem třikrát a nevzpomínám si na nějaké příkoří nebo hrubé zacházení.Týden po porodu byl odpočinkem se zajištěnou odbornou péčí o dítě i matku.Těšila jsem se na chvíle,když přivezli dítě na krmeníamezitím nabírala síly.Závidím ale dnešním rodičkám tatínky u porodu,to nám chybělo!Já vím,že naše babičky rodily třeba na poli ale snad jsme už někde jinde a když je tu možnost okamžité pomoci v případě komplikací využijeme jí aby naše dítě nebo i my přežily.Jestlipak ty bojovnice za domácí porody pečují do předškolního věku o děti jako naše babičky,nebo alespoň do čtyř let,vždyť pouto s matkou se má upevňovat od narození.Dnes je to tak,že i když matka nepracuje snaží se dítě strčit do školky na celý den už od tří let a to i v případě,že doma pečuje o kojence.Neměli by členové rodiny trávit spolu co nejvíce času pokud to jde?Předškolní výchova má pro děti význam a je přínosná rok před zahájením školní docházky,ale to se dneska nenosí,to se raději staví nové školky.To že se dítě narodí doma a u ž první týden je v domácím prostředí zásadním způsobem pouta neovlivní,to se rozvíjí celé roky a možná celý život.Roďte si kde chcete a jak chcete,ale neviňte pak lékaře,když Vám nedokáže včas pomoci.
12. 09. 2011 | 20:51

Petr Havelka napsal(a):

Pane Pouzare,

není snad rodič zavázán co nejbezpečněji přivést své dítě na svět? To snad je jeho zájem

Ohledně ekonomiky. Pochybuju. Varianta, kdy následkém zpackaného alternativního porodu příjde na svět těžce postižené dítě vyžadující celoživotní péči je určitě "ekonomická" katastrofa a to díky nedostatku zodpovědnosti rodičů.
12. 09. 2011 | 20:55

KAteřina napsal(a):

Porodníci zbytečně a bezdůvodně ovlivňují fyziologický průběh porodu a je pravděpodobné, že tím ohrožují budoucí zdraví dětí a vztahy mezi matkou a dětmi.
Zdravotníci se chovají k rodičkám někdy jen nevhodně, jindy hrubě a místo toho, aby jim pomáhali a spolupracovali s nimi, vyžadují, aby rodičky spolupracovaly s porodníky.
Lékaři neustále straší těhotné ženy a pod nejrůznějšími záminkami je honí na drahá a zbytečná vyšetření, takže těhotné ženy jsou zbytečně stresované, stojí to spoustu peněz a je to k ničemu.
Nejsou to jen zdravotníci, mnoho hysterického strašení mají na svědomí také nejrůznější magazíny pro ženy a internetové portály.
Porodníci ve velkých městech, hlavně v Praze, se nechávají uplácet. Peníze jim většinou dávají zpitomělí nastávající otcové, kteří se domnívají, že všechno je přece o penězích. Přitom naprostá většina porodů je fyziologických, ženy by je zvládly s trochou podpory samy a jsou to zásahy lékařů, které způsobují komplikace, hlavně hypoxii dětí.
Jinak doufám, že navrhovaná novela zákona bude přijata, protože něco tak absurdního, jako že za pomoc (!) rodičce při porodu doma bude pokuta až milion korun, bude napadnutelné u Ústavního soudu a celá novela půjde do roští i s panem poslancem, vynikajícím odborníkem, podnikatelem ve zdravotnictví a misogynem Borisem Šťastným.
12. 09. 2011 | 21:04

Občan napsal(a):

To KAteřina:

Mohla byste laskavě specifikovat ona "zbytečná vyšetření" a ty "zbytečné zásahy"?

Děkuji
12. 09. 2011 | 21:15

Jana Čápová napsal(a):

Dovolím si odpovědět za Kateřinu. Zbytečným zásahem je každý, který nevyžaduje stav rodičky nebo dítěte. V první době porodní jsou to zejména: klistýr, oholení pubického ochlupení, dále nevhodné monitorování plodu (v mém případě to byla nutnost být v pozici, která mi dělala vyloženě zle a jak se později ukázalo, do tísně dostávala i dítě. Když jsem se ale zeptala, jestli by to nešlo udělat jinak, bylo mi stroze řečeno, že ne...). Dále se jedná o rutinní nástřih hráze a rutinní aplikaci oxitocinu a dalších medikamentů. Stačí, nebo mám pokračovat dále?
12. 09. 2011 | 21:39

Jana Čápová napsal(a):

Jinak, moje osobní zkušenost je taková, že i když byl personál v porodnici, kde jsem rodila, velmi vztřícný a komunikativní, tak ani zde jsem se nevyhnula tlaku na urychlení porodu, který ale přitom nijak pomalu nepostupoval (byla jsem prvorodička a od chvíle, kdy mě probudily kontrakce do narození syna uběhlo cca 6 hodin, od příjmu do porodnice do porodu pak asi dvě a půl hodiny). Nakonec jsem souhlasila s dirupcí vaku plodových blan. Dodnes si nejsem jistá, jestli to byl dobrý nápad a jestli by nebylo bývalo lepší přece jenom ještě mít s mrňousem trochu trpělivosti. Syn se totiž v porodních cestách nedotočil a během porodu si uskřinul nerv v pravé ruce, která v důsledku toho zcela ochrnula. Symovi budou v listopadu dva roky a ruku je nutné dodnes rehabilitovat.
Ale bylo to moje rozhodnutí s tímto zákrokem souhlasit, takže za něj samozřejmě beru i plnou odpovědnost.
12. 09. 2011 | 21:51

také matka napsal(a):

Nezlobte se, ale toto jsou cancy zhýčkané ženské, které její vlastní dítě nestojí za trochu nepohodlí. Porod JE bolestívá a náročná událost v životě ženy. Možná se i kousek této zkušenosti a bolesti podílí na silném poutu a citu matky k dítěti. Ve chvílích porodu a před ním je z mé vlastní trojnásobné zkušenosti ženě úplně jedno, zda mu pomáhá přivést na svět "cizí" nebo známý obličej. Pokud se budete snažit odstranit všechno nepříjemné ze života člověka, zploštíte jej na bezemoční lívanec.
12. 09. 2011 | 21:57

RubyCeline napsal(a):

Ad Miloslav Pouzar:
Cituji "Za porod dítěte (stejně tak jako např. za jeho výchovu) musí být odpovědný zejména rodič. Stát má od něj tuto odpovědnost vyžadovat, nikoli ji za daného jedince přebírat."..."...co je pro dítě dobré musí mít právo i povinnost rozhodnout jeho rodič. Je to sama podstata jeho role"
Tak to vidím i já. Jsem moc ráda, že jste to tady napsal, protože v těchto rozvášněných diskuzích na téma domácí porody se na to zapomíná. Jako by to, oč co vlastně jde, bylo vedlejší. Jde o dítě, které přichází na svět, o tom, zda mají o způsobu příchodu na svět právo rozhodnout jeho rodiče (dokonce bych řekla, pánové prominou, že rozhodující slovo by měla mít matka), nebo zda má rozhodovat stát. Pod hrozbou pokut a vězení jinak smýšlejícím. Ráda bych zdůraznila, že volbou porodu doma se žena či oba rodiče nezříkají odpovědnosti, jsou si vědomi rizik a nenastupují tím cestu zpět do středověku. Chtějí využít práva na svobodnou volbu, protože okamžik narození je něco, co nás ovlivní na celý život.
Jedna německá PA napsala, že nikdo z nás u porodu nesepsal smlouvu s věčností. Má-li někdo problém tento fakt přijmout nebo se domnívá, že ho instituce ochrání před všemi špatnými konci, respektuji to a neodsuzuji. Ale ať nechá žít i ty ostatní, kteří tento názor nesdílejí, a nepřivlastňuje si jejich nenarozené děti pod myriádou šlechetných zástěrek.
Pod jiným blogem jsem zahlédla tvrzení ve smyslu, že rodící se dítě je občan, tudíž pod ochranou ústavy. Tudíž stát může pro jeho dobro uzákonit cokoli.
Vážení, vítejte u Orwella, 1984.
12. 09. 2011 | 22:00

Fialenka napsal(a):

Doplním jeden často zbytečný zásah. V některých porodnicích se prý rutinně provádí propíchnutí vaku blan. To porod nepřiměřeně urychlí, což má vliv na potrhání hráze.

Ještě sem dám něco, co jsem opsala od jedné nickname z Aktuálně z rok staré diskuze:

Během čtyř let probíhajícího výzkumu bylo vyšetřeno 489 žen, které se rozhodly pro porod doma a cíleně se na něj připravovaly, a 385 žen, které se připravily na porod v porodnici. Obě skupiny byly srovnatelné podle následujících kritérií: věk, počet dětí, sociální vrstva, stav partnerského vztahu, zdravotní stav a národnost. Z obou skupin se vytvořilo 214 srovnatelných párů. Těhotné ženy byly klasifikovány jako zdravé, s nízkým rizikovým faktorem.
Hlavní závěr této studie švýcarské společnosti Nationalfond, která byla zveřejněna v prosinci r. 1993 je, že plánovaný domácí porod je stejně bezpečný jako porod v porodnici.

Další poznatky, které ze studie vyplynuly byly, že u 38% žen, které rodily doma, nedošlo k žádnému poranění hráze. U žen, které rodily v porodnici, to bylo pouhých 9%. Těžké poranění hráze, s nastřihnutím nebo bez něj, jsou u obou porodů stejně časté. Ženy při domácím porodu měly výrazně méně uměle vyvolaných zahájení porodu.

Světová zdravotnická organizace říká, že nejbezpečnější místo pro porod je takové místo, kde se žena cítí bezpečně. Psychika totiž porod velmi ovlivňuje, na to se zapomíná
12. 09. 2011 | 22:05

Občan napsal(a):

Aha, takže hygiena je zbytečná?
Protože při porodu, pokud vím, docházívá s mimovolnému kálení. Což je minimálně poněkud unapetitlich.

A jak byste si to monitorování představovala? Vestoje či vkleče?

"Rutinní nástřih" - zvláštní, že řada našich známých se s tím nesetkala ani za socíku. Prostě se jich zeptali, zda nástřih chtějí či ne. Zato mi manželka vyprávěla, jak pátý den po císaři, kdy už mohla docela slušně pobíhat a po vyjmutí drenů si dokonce opatrně pohovět na břiše, pomáhaly s dalšími "cisařovnami" ženám, které nastřižení odmítly a byly roztrhané až do konečníku, takže místo tří dnů byly ve špitále i 14 dní.

Oxytocin se podává, pokud se porodní cesty neotevírají dostatečně nebo jsou stahy nepravidelné či slabé. Každá medikace se musí zapisovat, zdůvodňovat a vyúčtovat. Takže dost pochybuji o tom, že by si dnes mohly nemocnice takové plýtvání dovolit.
Krom toho tento hormon produkuje tělo ženy samo, a to ve značné míře. Jinak by totiž nikdy neporodila, nezačala by jí laktace (oxytocit vyvolává tvorbu mleziva) a měla by i jiné potíže. Zkuste si také najít, proč se mu říká "hormon lásky, důvěry" :o)

Tak, co tam máte dál?
12. 09. 2011 | 22:17

RubyCeline napsal(a):

To Občan: Neměl by Váš nick znít spíš "Vševěd"?
12. 09. 2011 | 22:21

Jana Čápová napsal(a):

To Občan:
dobrá, vezměme to popořádku. Pánev není nafukovací, takže když do ní sestupuje dítě, tlačí vše ostatní před sebou. Jinými slovy (a i na základě mojí zkušensoti) - na velkou rodička jde několikrát spontánně během první doby porodní. Na sále už obyčejně není na nějaké pokálení materiál. A i kdyby byl, pak klistýr tomu nijak dvakrát nepomůže, protože to, co vznikne po rozmíchání standardní stolice s vodou, je nejen unapetitlich, ale taky se to o něco hůř odstraňuje ;-) Nicméně připouštím, že jsou ženy, kterým klistýr pomůže při rozběhnutí porodu. To jsme ovšem u toho, co se tu omílá stále - RUTINNÍ úkony bez ohledu na stav rodičky a dítěte, že...
Monitorování bych si představovala v pozici, kdy se nepozvracím, jak se to stalo mně. Například ve stoje by to bývalo nebylo špatné, to je fakt, ty dráty jsou na to dlouhé dost :-)
Nástřih - v řadě porodnic se skutečně rutinně provádí, pokud je to ve Vašem okolí jinak, pak zaplaťpánbůh za to. Já nástřih odmítla a k poranění hráze vůbec nedošlo. Pokud je mi ale známo, poranění hráze může ovlivnit rovněž porodník způsobem vedení porodu, takže třeba to jenom v té Vaší porodnici neuměli ;-)
Co se oxitocinu týká, tak jste maličko nepřesný. Nevím, jak je to kde s vyúčtováváním podaných medikamentů, ale ex post se dá ospravedlnit téměř vše, co bychom si povídali. Není nijak vyjímečná praxe, že rodičce prostě zapíchnou do ruky kapačku a nikdo s ní už neřeší, co že jí to tam vlastně pouštějí. A stejně tak není ani vyjímečná praxe, kdy službu konající lékař prostě chce mít "odbyto" do konce své pracovní doby, takže to zkrátka popožene (zkušenost mé sestřenky rodící v nemocnici v Plzni). A i když věřím, že toto je spíš extrémní případ, tak rozhodnutí urychlit porod se často dělá prostě jenom proto, že pan doktor "má pocit" že to "trvá už moc dlouho", bez ohledu na to, jestli je rodička nebo dítě v tísni. Ano, tělo rodící ženy produkuje oxitocin samo. Tento hormon vyvolává stahy, ze kterých jsou ovšem ve vrcholícím porodu pěkné křeče. Oproti tomu ale po každé kontrakci vylučuje endorfiny, které pocit bolesti zase tiší (když mě partner vezl do porodnice, tak byl docela vyplesknutý z toho, že když jsem si profuněla kontrakci, tak jsem byla vysmátá jak lečo ;-) ). Pokud je podán oxitocin uměle, tak ale logicky žádný tomu odpovídající endorfin nepřichází, takže bolest je subjektivně vnímána podstatně hůře. Pak se obyčejně zase přikročí k aplikaci nějakých bolest tišících léků, jenže to pak zase může zapříčinit zpomalení kontrakcí, takže se podá oxitocin a tak pořád dokola, až se spontánně běžící porodní proces tak hezky rozhází, že nakonec můžeme skončit až u císařského řezu...zbytečně.

Ještě nějaké dotazy, nebo můžeme pokračovat dál?
12. 09. 2011 | 23:08

Jana Čápová napsal(a):

Ještě malou doušku k tomu monitorování. Ono by možná ani tak nešlo o mě, ale sám ošetřující lékař nad těmi výsledky utrousil, že to není nic moc, ale že to může být dáno právě tou pozicí, ve které jsem musela být. Že to miminku nedělá dobře. Následně mě přesunuli na sál a mimi vyšetřili znovu, v jiné pozici a ejhle, všechno bylo v pořádku.
Takže asi tak, no, docela by mě potěšilo monitorování, které mému rodícímu se dítěti nebude škodit.
12. 09. 2011 | 23:28

RubyCeline napsal(a):

Je známo, že oxytocin se v porodnici podává z důvodů, které nejsou vždy totožné s nejlepším zájmem dítěte/rodičky. Čili nejen v případech, kdy jsou slabé stahy, ale i při tzv. fyziologickém porodu, kdy všechno jde, jak má. Tento syntetický oxytocin nikdy nemůže působit stejně jako hormon, jenž produkuje tělo. On totiž ani nepůsobí izolovaně, působí v dokonalé souhře s dalšími hormony - to je "koktejl lásky"(tenhle termín použil myslím Frederick Leboyer, porodník, zastánce přirozeného porodu), ne nějaká izolovaná chemikálie, která je do ženy naimportována ať kvůli tomu, že už čeká další rodička, že lékař spěchá z práce, nebo prostě proto, že se to v dané porodnici stalo běžnou rutinou a žena už není ve stavu, aby protestovala. Pak jsou stahy třeba příliš silné, dítě jde ven příliš rychle, nástřih je náhle nutný...a koktejl lásky a záhadná chemie zrození je fuč. Vše se převrátí v uměle kontrolovaný proces. Ta snaha mít vše pod kontrolou je nepochybně vedena také alibismem pro případ, že se něco zvrtne. (Říkám TAKÉ.) - Co když právě tato snaha někdy hladkému průběhu porodu překáží? A to nemluvím o tom, co se rodičce odehrává v hlavě - že psychika ovlivňuje tělo, je neoddiskutovatelná věc.
Proč nelze zařídit, aby se v porodnicích nezasahovalo do fyziologických porodů? Proč, když tedy neexistuje vůle nebo možnost to zařídit v rámci institucionální péče, jsou potírány veškeré snahy o poskytnutí alternativních možností, s nimiýž nejen lékaři odmítají jakoukoli součinnost, ale existuje snaha postavit je mimo zákon?
Odpovědí lze nalézt mnoho.
12. 09. 2011 | 23:51

Owl napsal(a):

Tak jsem si přečetla všechny příspěvky a nějak postrádám, názor, že i ty domácí porody by byly vedeny zkušenými porodními asistentkami. Vzhledem k tomu, že dnes tyto porodní asistentky musí mít nejen střední školu, praxi a půl vysoké, musí tedy zvládnout tříleté bakalářské studium . K tomu u porodu může být i přítomna Dula, která připravuje a celou dobu provází, psychicky podporuje nastávajicí maminku. Dula nesmí překročit své kompetence a zasahovat do porodu lékaři ani porodní asistentce. Proto tedy nehrozí, že by Dula odrodila, přestože má dostatečné 3,5 leté proškolení a jistě by to zvládla,zákon ji to však nedovoluje. Je málo pravděpodobné, že by porodní asistentka podcenila riziko porodu, neboť i ona je zodpovědná za své konání. Rodiče by měli dostat možnost rozhodnutí, ale zodpovědnost za porod má vždy ten, kdo porod vede. Samozřejmostí by mělo být, že každá porodní asistentka by se měla prokázat doklady a rodiče si zjistit i reference o ní. Přezevšechno si myslím, že domácí porod by neměl být zakazán a pokutován, ale také ho nevidím, jako tu nejlepší alternativu zvláště u prvorodiček. Preferce by u mně měly malé vybavené privátní porodničky uzpůsobené více v domácím stylovém prostředí s komfortem pro kvalifikovaný personál, rodičku i jeji rodinu.
13. 09. 2011 | 01:57

Janíček napsal(a):

Teda fakt nevím jak majorita ale my homosexuálové chceme rodit v zajištěni,nejlépe v luxusní vybavené teplárně!
13. 09. 2011 | 06:33

kvakin napsal(a):

Myslím, že to nejzásadněší, co zde zaznělo, je to, že MUDr. Boris Šťastný je arogantní všeználek, který s praktickým výkonem lékařského povolání má již jen velmi málo společného. Je to politik nepříjemného jednání, demagog a mělký parlamentní mluvka, manipulátor, který - bohužel - ovládá - co by předseda pražské ODS - jiného doktora, a sice MUDr. Svobodu, primátora Prahy.
13. 09. 2011 | 08:44

Lopuch: napsal(a):

Prectete si tohle:

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/tenaruv-blog.php?itemid=7439
13. 09. 2011 | 08:54

hra o jablko napsal(a):

poslední slovo bude stejně mít zdravotní pojišťovna a její ekonomické zájmy. A ty vedou k tomu, že se z porodnic stanou továrny na zdravotnické úkony. Již dnes vidíme trnd rušení porodnic v menších městech, prý pro jejich ekonomickou nerentabilitu a soustřeďování porodů do velkých center, kde je rodička skutečně jen číslem.
Kecy o svobodě v době, kdy je ekonomická nesvoboda a diktát peněz, jsou směšné.
V celém zdravotnictví bude člověk nejprve evaluován dle stavu své peněženky a pokud bude atraktivní, teprve pak si bude moci vymýšlet. Třeba i porod na Měsíci, tam je menší gravitace a třeba by to šlo lépe. Ale běžný občan si za chvíli nebude moci dovolit žádné děti, takže o čem je řeč,
13. 09. 2011 | 08:56

Jana Šindlerová napsal(a):

Nejde jen o "intimitu", nejde jen o bonding. Jde o to, že lékaři často sami normálně probíhající porod zkomplikují zbytečnou medikací a množství "život zachraňujících" operativních zákroků neúměrně narůstá. Kolik rodiček se dlouho babrá ze sekcí (náročná břišní operace se všemi riziky, které k tomu patří, mimochodem, žádný medíček), protože dostaly šmahem po vstupu na porodní sál urychlující oxytocin nebo uklidňující epidurál a porodní proces se "díky" tomu buď neúměrně urcyhlil nebo naopak neúměrně zpomalil a děťátko to prostě nerozdýchalo??? Normální statistický poměr je cca 10 procent operativních porodů ze všech porodů, v ČR je to přes 30 procent. Máme-li věřit statistice, pak je víc než 60 procent všech sekcí v podstatě zbytečných. Každý muž, který tady horuje za právo dítěte na zdravý porod, by si měl také zkusit, jaké to je, když vám pro nic zanic, jen proto, aby byl porod rychlejší, rozstřihnou spodek od vaginy po konečník a následně zašijí, jsem si jistá, že by pak mluvil jinak o tom, že to žena "pro zdravé děťátko má s nadšením vytrpět". Věřte tomu, že pokud by porodnice zaručovaly, že do normálního porodu nebude zbytečně zasahováno, bude naprostá většina rodiček nadšeně rodit v porodnicích, i kdyby tam nebyly nejmodernější přístroje, které dělají ping, a polohovací křesla...
Jestli chcete bojovat proti porodům doma, postarejte se o to, aby rodička dostala možnost pokusit se přivést své dítě na svět přirozeně, svými vlastními silami, pod nenápadným lékařským dozorem, ale nenadopovaná zbytečnou a nepomáhající chemií...
Jde to i nyní, ale vyžaduje to setsakra hodně diplomacie a pevné vůle od rodičky, a ne každý na to má uprostřed kontrakcí sílu... :(
13. 09. 2011 | 09:11

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Havelko,

myslím, že není třeba, abych někoho zvlášť vyzýval. Tuto debatu zde vedeme již delší dobu, Vámi požadovaný hlas z "druhé strany" zde již zazněl http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/tenaruv-blog.php?itemid=7439 Jsem přesvědčen (doufám), že ani toto není poslední příspěvek k tomuto tématu.

Libor Stejskal
13. 09. 2011 | 09:31

zdenekb napsal(a):

Anuszka:

"Možná jde jen o to, cítit se jako člověk, ale zdenekb by asi řekl, že to v případě zodpovědného porodu není důležité - nejdůležitější je přežití...no nevím..."

Řekl bych, že ke mně nejste úplně spravedlivá, (což mě od Vás mrzí - gulášovka v ohrožení...! :o), hned v úvodu jsem napsal, že přístup k těhotným by se měl zlepšit a volba bezpečí x pohodlí by ideálně neměla existovat. Také se neprohlašuju za odborníka, ale jsem asi ovlivněn tím, že jsem vyrůstal v lékařském prostředí, kde slova "žena-těhotná-matka" byly posvátné pojmy, a rodiče se dle toho i chovali. (Včetně ochoty pomoct nebo aspoň po telefonu poradit ve dne v noci 7 dní v týdnu...). Takže mi řeči o tom, jak největším potěšením zdravotníka je rodičku seřvat a ponížit, dost vadí. Zároveň z nikoho nedělám hysterky, uvědomuju si, že porod je obrovská zátěž na tělo i psychiku a vůbec jej ženám nezávidím...

Jinak ale, když už jste to postavila takto, přežití mi opravdu připadá důležitější než pocit pohodlí.
13. 09. 2011 | 09:37

Občan napsal(a):

Já se jenom musím smát, jak si tady různé ženy různě stěžují na kdeco a kdekoho, fňukají nad do břicha je tlačícím scannerem, nad doktorem co spěchá moc nebo málo, nad tím, že nejsou dost hýčkány, načež většina z nich unisono volá po středověkém porodu bez pomoci.

Vážené dámy, vaše romantické představy o "přirozeném" porodu v minulosti jsou výsledkem holywoodského výplachu mozků, spojeného se stejným výplachem prostřednictvím KOMERČNÍCH mama- a mimiwebů.
Porod nikdy nebyl, není a nebude romantickou záležitostí. V ojedinělých případech možná, pokud jde vše rychle a bezbolestně. Existují takové ženy. Ostatní rodily a rodí v bolestech a krvi. A ještě nedávno (do vynálezu antibiotik a bezpečných analgetik) jich kolem 15% umíralo při porodu nebo těsně po něm. Na šok z bolesti, únavou a vyčerpáním, na infekce, na křeče, krvácení a podobně. Novorozenců umíralo při porodu a bezprostředně po něm více než 10% (r. 1925).

Rodíte stále starší, stále víc vás otěhotní až metodou in vitro, stále víc těhotenství je rizikových, stále víc dětí je nemocných, alergických a slabých. a vy přesto voláte po návratu k porodním metodám 18. století.
Zapomínáte však na jedno - to byste musely začít rodit v 17ti letech, na venkově ještě dříve. Musely byste stále chodit pěšky, nesměly byste používat elektřinu, elektrické spotřebiče, jezdit autem, kouřit, ponocovat, koukat na televizi a do compu a dělat asi tak milion věcí, které by vás přiblížily ženě z počátku 20. století.
Pokud tohle nepodstoupíte, pak jsou kecy o "přirozenosti domácího porodu" jenom hloupými žvásty rozmazlených holek, které už nevědí co roupama.
13. 09. 2011 | 09:43

Jana Čápová napsal(a):

To Občan
O me miserum...sancta simplicitas. Na to se nic jiného opravdu říct nedá.
Věcné argumenty vám koukám došly, takže nastoupily invektivy, jak typické. Hlavně nikoho nenechat používat vlastní hlavu, co kdyby pak náááhodou chtěl něco, co nebude mít pan patriarcha pod kontrolou, že?
Ale výroba demagogických a hysterických výlevů by vám šla znamenitě, to se musí nechat :-)

To zdenekb:
Jsem hluboce přesvědčená, že veškerý zdravotnický personál dělá to nejlepší, co v danou chvíli umí. Potíž je, že ve všech pomáhajících profesích je velký problém, když na scénu přijde rutina a věci se začnou dělat ne proto, že je to v tu danou chvíli nutné, ale protože tak je to prostě v kraji zvykem. Pokud jste z lékařského prostředí, tak jistě víte, že prostředí v nemocnicích se občas přirovnává k armádě, že zde působí stejné tlaky na podřízenost a nadřízenost. Navíc zde obrovskou roli hraje strach, co bude, když se to nepovede, a v takové chvíli je jistě mnohem lépe obhajitelné, když personál koná, než kdyby jenom čekal. Další věc je, že lidé jsou zvyklí, že lékaři za ně všechno vyřeší, myslím si, že spousta žen se vlastně se zdravotníky v porodnici na ničem domlouvat nechce, že tak nějak očekávají, že i v tomto případě za ně všechno vyřeší ti druzí. Jenže zrovna při porodu je aktivní role matky docela nezastupitelná...
Zkrátka, střetává se tu strašně moc očekávání, strachu, nejistoty, neinformovanosti, rutiny a třeba taky únavy a vyhoření. A když žena přijde do porodnice a s ošetřujícím personálem se v tu chvíli vidí poprvé v životě, tak prostě není prostor, aby si obě strany mohly patřičně vysvětlit, co od sebe vlastně očekávají. A to je pak živnou půdou pro boje, osočování a zklamání.
Mně by třeba naprosto stačilo, kdybych si mohla do porodnice přivést svoji porodní asistentku, která by porod vedla, přičemž by samozřejmě povolala lékaře ve chvíli, kdy by to bylo třeba. Taková žena by mě měla v péči už minimálně v posledním trimestru těhotenství, takže by bylo dostatek času se poznat a právě si vyjasnit co a jak, a v neposlední řadě i nastolit ten tak zásadní, ale ze strany nepoučených tolik podceňovaný pocit bezpečí.
Ale třeba i toto je ve většině porodnic zcela vyloučené, což teda z věcného hlediska opravdu nechápu proč. Zatím jediná porodnice, kde to svým způsobem jde (je možné se domluvit s tam působící porodní asistentkou), jsou Neratovice.
Takže cest, jak ženám zajistit dobrý porod, je mnoho, domácí porody jsou jen jednou z nich. Jenže stejně jako se staví překážky porodům doma, staví se překážky i jakýmkoli jiným způsobům, jak se k věci postavit a jako jediné možné se prezentují technokraticky vedené medicínské porody v nemocnici, byť racionální důvod pro takovou věc neexistuje, naopak.
A to je škoda, velká škoda.
13. 09. 2011 | 10:30

drajana napsal(a):

Nikdy bych nechtěla rodit doma. Oba porody byly těžké, první dítě by se udusilo, protože jsem neměla stahy a při druhém bych vykrvácela. A to jsem měla bezproblémové těhotenství. Aby mně dali dítě na prsa po porodu, to bylo to poslední, co bych chtěla. Když si představím, kolik bince by bylo po porodu doma, zakrvácených roušek, znečištěných močí a stolicí a rodit v paneláku třebas v jednopokojovém bytě? Kdo by to uklízel a pral? Každý ve svém životě potká nepříjemného člověka, který mu otráví všechno. Bohužel v tom zdravotnictví je to více vidět a jsme daleko víc citlivější na kde co. Zdravotnické zařízení není hotel a není to náš domov. Někteří si to neuvědomují. Nemám ráda, když někdo horuje pro to, aby nemocnici přiblížili domácímu prostředí. Je vidět, že asi nikdy nebyli v těch horších domovech. Určitě řada porodních asistentek by ráda rodila doma, má k tomu zkušenosti, nadšení, znalosti, ale musí být stanovena jasná pravidla poskytnutí této péče, včetně trestní odpovědnosti. A do toho se nikomu nechce.
13. 09. 2011 | 11:00

Občan napsal(a):

Madam Čápová,

všechny ty porodní domy, duly a další alterkašpařiny jsou KOMERČNÍMI službami, stojícími MIMO veřejné pojištění a PLNĚ hrazenými klientkami. Je to vysoký nadstandard, který využívají jen některé ženy a ty také nesou veškeré náklady.

Jenže alterženy v ČR jsou vykukové - chtěly by pro sebe cosi vysoce nestandardního, mimořádného, ale rovněž by chtěly, aby jim to zatáhlo veřejné pojištění.
Tak takhle ne, milé alterdámy. Račte se pro mne za mne zavěšovat třeba po stromech v lese jako lenochodi a PA ať kolem vás tančí klidně šamanské tance - ale ZA SVÉ :o)))
13. 09. 2011 | 11:02

VERONIKA napsal(a):

Nejsem lékař,ale další "kvalifikaci",požadovanou v článku,mám.Oba kluky jsem rodila dost dlouho po termínu,oba porody byly vyvolané,vzhledem k mé drobné postavě dost náročné, spojené se ztrátou krve a dalšími souvisejícími příjemnostmi,přesto zcela fyziologické,následovaly po zcela bezproblémovém těhotenství.Ne,opravdu nevěřím,že bych to (s jakoukoliv pomocí)zvládla doma.O (pražské) porodnici,ve které jsem oba kluky přivedla na svět,mohu hovořit jen v tom nejlepším.
Ovšem-jak je známo-akce vyvolává reakci a "zákaz" či "postih" domácích porodů není asi tím nejlepším řešením (ač sama takovou volbu považuji za diskutabilní).Jak již v diskusi zmíněno,řešením by byla nabídka "alternativních" zařízení komornějšího charakteru,než jsou stávající,velké porodnice.
Pokud však mohu mluvit z vlastní zkušennosti-i dnes je možno vybírat a není nutno zjistit,jaké jsou zavedené postupy ve zvolené porodnici, až den před porodem.
Moje gynekoložka mě s nabídkou porodnic v dosahu mého bydliště seznámila hned na začátku těhotenství(podloženo zkušennostmi rodiček)-byly mezi nimi velké,i malé "venkovské"porodnice-tam je ovšem "rodinný" přístup často vykoupen menší kvalitou vybavení(např.nemívají novorozeneckou JIPku)i menšími zkušennostmi personálu a lékařů.
13. 09. 2011 | 11:08

Jana Šindlerová napsal(a):

Občane: no... a kdo si myslíte, že těm alterženám platí péči v porpdnici, kter ve skutečnosti vyjde mnohem dráž? :))) taky vy... Máte-li manželku, vyžádejte si od pojišťovny přehled toho, kolik se z veřejného pojištění zaplatilo za její porod... Nestačí se vám protáčet panenky...
13. 09. 2011 | 11:12

gaia napsal(a):

Občane
copak ženy musejí pořád jen držet hubu a krok?
Copak nemohou hlásat, že se jim to ve špitálech nelíbí?
O co nepožádáš, to nedostaneš. Copak ony nemohou požadovat, co chtějí, navíc když pacienti budou klienty? A klient, který platí by měl dostat dobré služby, navíc klient, který platí měsíčně 23% svého platu na pojištění a ještě za něj platí i zaměstnavatel. Copak nemají právo dostat za své peníze kvalitu?
Neobhajuji porody doma, ale váš poslední příspěvek je pěkně hnusný!
13. 09. 2011 | 11:30

Martina Sitařová napsal(a):

Připadá mi smutné že většina diskutujících a bohužel i většina našich lékařských pracovišť ignoruje jeden základní a prokázaný fakt: jakýkoliv stres zvedá rodičce hladinu adrenalinu, a ten porod brzdí a zpomaluje - (prostě je to v přírodě tak zařízeno, že když samici při porodu něco vyruší, tak se porod zbrzdí, aby měla šanci počkat až nebezpečí pomine nebo vyhledat klidnější místo).
A to, že jsou rodičky v nemocnicích často vyrušovány a stresovány, je bohužel nepopiratelná skutečnost. Proto jsou porody v nemocnici v některých případech tak zdlouhavé - to co se s rodičkou děje vyhodnotí její tělo jako nebezpečí´ a porod tudíž nepostupuje - často to končí kleštěmi.
Pokud tedy účastníci této diskuse volají po vlídném zacházení s rodičkou, není to z důvodu rozmazlenosti rodiček ale proto, že maximálně vlídné a vstřícné zacházení s rodičkou je nutné pro hladký průběh porodu a bezpečí dítěte. Kdo zbytečně vyrušuje rodící ženu anebo se k ní dokonce chová neurvale ten přímo ohrožuje ji i její dítě. Takže je to otázka bezpečnosti, ne pohodlnosti. Zaveďte porodní pokoje v bezprostředním sousedství porodnic, třeba propojené chodbou, kde může žena v klidu odrodit jen se svou asistentkou a jen v případě komplikací požádá o pomoc lékaře. A nebudete muset řešit porody doma - ty se pak stanou okrajovou záležitostí.
Myslím, že většinu žen vede v dnešní době k porodu doma negativní zkušenost s porodnicemi a obava z komplikací, vyvolaných při porodu zásahy personálu nemocnice, ne touha po extra zážitku domácího porodu.
Jinak chci ještě říct, že samozřejmě existují zdravotníci úžasní, vstřícní a milí, kterým patří nekonečný dík, ale bohužel v našem systému neexistuje způsob, jak by si člověk mohl zajistit, že bude rodit zrovna v jejich přítomnosti.
13. 09. 2011 | 12:12

Jana Čápová napsal(a):

Milý pane Občane,
když tak sleduju úroveň vašich posledních příspěvků, tak Vám svým způsobem závidím. Žít v takovém světě absolutních černobílých pravd je přece tak jednoduché. Na druhou stranu to ovšem poněkud ztěžuje schopnosti vés dialog. Nebudu Vás tedy více vytrhovat z Vašeho přehledného a kontrolovatelného žití a čas a energii věnuji diskusi s účastníky, kteří jsou schopni vnímat i argumentaci druhé strany, ne jenom tu svoji vlastní.
Mimochodem, během psaní tohoto příspěvku mě napadlo množství invektiv, které by se na Vaši adresu daly užít. Ale nejsem jako Vy, takže si je nechám pro sebe :-)
13. 09. 2011 | 12:15

Jana Čápová napsal(a):

Zlatá slova, paní Sitařová, mluvíte mi z duše.
13. 09. 2011 | 12:17

gaia napsal(a):

po světě běhá více žen s jizvami v podbřišku utrženými během porodu, než mužů s jizvami z válečných tažení, většina žen dokáže sáhodlouze vyprávět hrůzostrašné historky, které zažila v porodnici, a že je spousta odvážlivkyň, které raději budou rodit doma, a vzdají se dobrovolně luxusu sterilního prostředí a dohledu odborného personálu ve špitále, hovoří samo za sebe. Za to, že se službami, které nabízejí naše porodnice za nemalé peníze ze zdravotního pojištění a doplatků, je něco v nepořádku. Že by se služby měly přizpůsobit pacientm, a ne aby se pacientky přizpůsobovaly instituci.
Žena po porodu, ač zdravá, je stále buzena v 6 ráno, jako ostatní pacienti v našich špitálech, ač ani pro toto není nijaký závažný důvod. A toto je jen malichernost, ale ani v ostatním se zřejmě nevychází pacientkám vstříc.
13. 09. 2011 | 12:27

poučená rodička napsal(a):

Děvčata,
na Občana nereagujte. Ten kdyby si nesplnil svoji denní porci negativismu, tak neusne. A popřejte mu dobrý spánek, aspoň tady nebude otravovat nepřetržitě.
Anebo ho zkuste poučit o potížích s prostatou.
13. 09. 2011 | 15:10

Petr Havelka napsal(a):

Pane Stejskale,
děkuju za link na doktora Dvořáčka.
13. 09. 2011 | 20:47

Gru napsal(a):

Argumentace některých "zavilých" se dost dobře nedá brát vážně.
Mám jistou osobní zkušenost s údajným přínosem ponechání dítěte s matkou po porodu.
Narodil jsem se v soukromém porodnickém sanatoriu (pochopitelně nebyla žádná "spoluúčast", sanatorium s žádnou "krankenkasou" nekomunikovalo, pěkně mastný účet platil otec celý - což je i morálně v pořádku). Po porodu jsem byl položen do kolébky vlevo od matčina lůžka na separátním pokoji 1. třídy (mám z toho dne fotografii). Přesto to ani mně, ani rodině nijak nepomohlo k utužení vztahů. Naopak, manželství rodičů se po mém narození začalo rozpadat, především zásluhou maminky, která také ony "nenahraditelné chvíle po porodu" prospala, zatímco nade mnou bděla najatá chůva sedící vedle kolébky.
Jistě lze namítnout, že se jednalo o jednotlivý případ. To ovšem platí pro zde uváděné zkušenosti rodiček taktéž.
Motivem pro můj porod v popsaném aranžmá nebylo nějaké utužování vřelých vztahů mezi matkou a novorozencem, ale maminčino snobství, neboť chtěla mít něco extra, když už se ocitla v té situaci. Myslím, že stejný motiv je určující i u některých dnešních rodiček.
Považuji za slušnost, aby ti, kdo chtějí rodit v odlišném aranžmá, si vše s tím související zaplatili v plné výši. Do toho samozřejmě spadá taky čistě privátní předporodní péče (s odpovědností privátního porodníka, kteroužto odpovědnost je také třeba započítat do nákladů).
Za těchto kautel - proč ne? Mohou rodit doma, na poli, do vody či třeba do sena.
13. 09. 2011 | 21:40

také matka napsal(a):

Gru - popsal jste to zcela přesně - celá ta komedie kolem domácích porodů mi také připadá jako snobárna pár "osvícených" dam, které si myslí, že sežraly všechnu moudrost světa - proč ne, ať si rodí kde je jim libo, ale NA VLASTNÍ ODPOVĚDNOST A ZA VLASTNÍ PENÍZE. A v případě, že při jejich pokusech dítě zemře, také s právní zodpovědností, ne, že to hodí na lékaře Záchranné služby...
13. 09. 2011 | 22:39

Tataboy napsal(a):

Dobrý den,
děkuji paní Monice Horákové i Liboru Stejskalovi za zveřejnění jejího postřehu. Má naprostou pravdu. Poměry v porodnicích jsou otřesné a i lékaři sympatizující s formálně antikomunistickými stranami jakou je např. ODS, většinou spadají do kategorie odchovnců totalitní československé medicíny, kde práva a důstojnost rodiček nemají váhu.
Nelze se divit že ženy tíhnou k domácím porodům. Moje žena tak ze zmíněných důvodů rovněž učinila a chápu její důvody. Nakonec ani to nepomohlo, protože jí odtáhli za pomoci policie do porodnice i s úplně zdravým dítětem, které ji odebrali pod záminkou údajného podchlazení, které bylo li skutečností, museli sami nuceným oddělením matky od dítěte a následným transportem zavinit.
Matky a rodiči vůbec, by se měli konečně postavit totalitním praktikám ve zdravotnictví i na právně-politické úrovni a pokusit se za pomoci jiných, ne zkostnatělých, ale svobodně a pokrokově smýšlejících politiků uzákonit stav, kdy nebude zpochybnitelné právo žen na důstojný porod, intimitu a pobyt se svým dítětem, protože to je důležitý bod zlomu v životě každé ženy, může a velmi pravděpodobně i je podstatně důležitější z hlediska dalšího vývinu dítěte, než si dnes se svými vědomostmi obecně myslíme.
To že jakási postarší individua prohlašují výroky typu:
"hmhm....bože můj. Jak jen jsme mohli my starší přežít. K maminám nás nosili jen na kojení, taťkové pořvávali pod okny...."
nás nemůže odradit od snahy prosazovat svoji svobodnou vůli ke zlepšení poměrů v našem porodnictví. Nebo si budem říkat i třeba:
"Povinná vojna - to bylo aspoň pro chlapy - dyť jsme to vydrželi a jsme tu"....mno...potěš pánbůh, jestli takhle čeští občanští a jiní demokraté chtějí uvažovat, je načase přehodnotit jestli si oni vůbec název demokrat i demokracii samotnou zaslouží.
Paní Moniko, pane Libore,
ještě jednou děkuji za skvělý příspěvek,
V. Strunga
14. 09. 2011 | 08:05

Vratislav napsal(a):

Gaia

Chápu, že moderní ženě (neměla by vlastně být postmoderní?) musí připadat sterilní prostředí nemocnice s panujícím řádem nesympatické. Co kdyby zkusily rodit v nějakém nákupním centru? Stejně tam tráví celé víkendy, i s ratolestmi. Pojišťovna by sice spoluúčast platit neměla, zato by rodička mohla dostat slevu v rámci četných akcí a výprodejů, které se v těchto kultovních místech odehrávají.
14. 09. 2011 | 08:11

Tataboy napsal(a):

oprava (4 řádek):
odchovnců = odchovanců

oprava (13 řádek):
...může být a velmi pravděpodobně i je podstatně důležitější...
14. 09. 2011 | 08:12

gaia napsal(a):

Vratislave,

vidím, že jste vůbec nepochopil můj příspěvek a je v duchu patriarchálního nadřazení nad ženou.
AŤ ty holky drží hubu a krok a jsou rády, že nemusí rodit na seně, však ony to vydrží, je to jen párkrát za život, ale do sportovní haly na fotbal, tam se chodí každou sobotu, takže tam to musí být vše luxusní a vypolírované.

Ale dnes nám naštěstí vyrostla nová generace dívek a žen, které vědí, že musí zvládnout úplně vše jako muži a ty porody a péči o děti mají jaksi navíc, takže by chtěli stejnou péči i v těch porodnicích, jaké se dostává mužům ve sportovních arénách.
Ženy jsou občany druhé kategorie, na ně si každý dovolí víc, ale o tom nemají chlapi ani potuchy.
A ženy nechtějí rodit s přivázanýma rukama k porodnímu křeslu a hned vedle koukat na prosklenou skříńku s různými kleštěmi a kovovými nástroji, které vypadají spíš jako mučící nástroje a celý porod stresovat se, co by člověk udělal, kdyby je na ni náhodou vytáhli. A ještě se bát, že mu zdravotníci dítě vymění.
Je hodně co zlepšovat a vy si udělejte z názvu blogu otázku a přemýšlejte spíš o ni, než o supermarketech, neb myslím, že ženy které chtějí rodit doma do supermarketů vůbec nechodí a stravují se též tak, že vy ,coby český vařbuchta byste též kritizoval.

Tlak na zlidštění porodnic je logický, neb existuje v lidském bytí něco důležitějšího, než dobrý začátek?

Ale já osobně si myslím, že domácí porody neprojdou, již kvůli tomu, že by stát ztratil přehled , kdo se komu narodil, že by se dělaly obchody a vytvářely by se falešné rodné listy a též, že proti by byla zdravotní pojišťovna, kdy dnes vidíme trend budovat jen obří porodnice v centrech, že prý je to ekonomické, ale já tvrdím, že není, že nejlepší pro budoucí generace jsou malé porodnice, kde je to takové domácké a všichni se zanjí, ale ekonomické účty tomu odporují. Nejlevnější jsou asi mamutí centra, kde rodí naráz třeba 10 žen vlastně samy, a 1 doktor jen běhá od jedné ke druhé a spotřebuje na všechny jen jedny rukavice.
To je asi nejlevnější, ale vlastně pro lidi úplně nejhorší.
14. 09. 2011 | 09:06

zdenekb napsal(a):

Tataboy:

Máte úplnou pravdu. Záchranáři a policajti neznají lepší zábavu než odtrhávat úplně zdravá miminka ženám od prsu... to je skandální! A s tím tupým posloucháním "postarších individuí" a komunistických lékařů musíme skoncovat. Jsme přeci demokraté... stačí pár klikanců na internetu a víme o porodnictví daleko víc než oni.
14. 09. 2011 | 09:43

Vratislav napsal(a):

Ano, porodnice by měly by pouze malé, aby se tam všichni znali, takové butiky vlastně. Proto mě napadla ta nákupní centra... žádné lesklé instrumenty ve skříni. Pro zvláště nároční rodičky, které chtějí návrat k přírodě a prohlédly, že porody do vody jsou jen divadélko, které navíc neodpovídá biologii (člověk není vodní živočich) by byla nabídka porodu do sterilizovaného sena... za zvláštní příplatek pak do nefalšovaného sena s příměsí tetanových zárodků.
14. 09. 2011 | 10:08

gaia napsal(a):

Vratislav

a co takhle rodit přímo na stadionu?
aspoň by se chlap nemusel utrhovat od utkání a zdravotníci tam vartují také.
14. 09. 2011 | 10:22

zdenekb napsal(a):

gaia:

...a skandované povzbuzování by ženě jistě pomohlo... :o)
14. 09. 2011 | 10:25

gaia napsal(a):

a sama by mohla klidně křičet dle libosti a nikdo by ji nenapomínal a křičením se , jak známo, pěkně okysličuje organismus.
Ty stadiony, to není marný nápad, a na ty peníze jsou pořád, nikdo by pak ženám nevyčítal, že je porod drahý a že mají solit ze svého.
14. 09. 2011 | 10:42

Vratislav napsal(a):

Gaia

Proč na stadionu? Ten je pro mužské, kulturním stánkem kde se cítí dobře ženy, jsou nákupní centra. V centrech jsou též butiky - vám přece o jakési porodní butiky jde, ne?
14. 09. 2011 | 10:43

Vratislav napsal(a):

Gaia

Jaképak solit ze svého? Přece z partnerova.
14. 09. 2011 | 10:45

gaia napsal(a):

jak jsem pročítala diskusi, tak že by měly ženy solit ze svého, pokud si vůbec dovolí něco chtít, se dozvídáme pouze od mužských nicků, takže pochybuji, že by takovíto vůbec byli ochotní na něco ženám přispět.Mají názor, že pokud žena otěhotní, je to jen a jen její vina, tak ať si to vyžere.A patriarchální názor, že by ženy mohly opět rodit na seně zaznívá i od vás, takže proto ty stadiony, ty jsou pro chlapa nejdůležitější věc na světě, staví se neustále nové a nové a nikoho nezajímá, kolik to stojí, a tak v koutku někde, kde by nerušila, by si mohla ženská klidně i porodit.Ale jen v případě, pokud by se mužský nemusel vzdát kousku svého pohodlí.
14. 09. 2011 | 10:55

Anuszka napsal(a):

Vratislave, Vratislave, docela by mě zajímalo, co by z Vašich příspěvků vyčetl zdatný psycholog... o porodu a následném nenavázaní plnohodnotných vztahů s matkou -jako zástupkyní opačného pohlaví - by tam jistě něco bylo...:-)

A Vaše žena či přítelkyně je obrazem toho, co o ženách píšete? Vratislave - nevím, jestli Vás litovat, nebo si přisadit "dobře Vám tak", protože to, co nám zákon nepřikazuje nebo nezakazuje, je zdá se v našich rukách - výběr partnera tedy každopádně.

Anebo jste sám a již zcela ovládán svými představami o postmoderních ženách?

Anebo jste na ženy rezignoval a přimknul se k mužům?

Variant je spousta, ale snad žijete tu, se kterou jste spokojen. Vratislave, mnoho štěstí:-)
14. 09. 2011 | 12:27

Vratislav napsal(a):

Gaia

Plácnutí do vody, nejsem asi moc typický, v životě jsem na žádném stadionu nebyl a ani nebudu, nebaví mě to. Porod do sena je ale myšlený jako superluxus v porodním butiku pro elitu rodiček, kterým to už nebude stačit do vody.
14. 09. 2011 | 12:30

gaia napsal(a):

Vratislav

bohužel je smutné, že porodit v klidu a pohodě je dnes luxus.

Takže jsou domácí porody reakcí na kvalitu porodnic?

A byla by to doma pohoda?
14. 09. 2011 | 13:03

Jana Čápová napsal(a):

Koukám, jak je tu dnes veselo :-) Kéž by situace byla taková, abychom se už mohli všichni akorát smát a šprýmovat :-)

Přesun do porodnice s policejním doprovem není bohužel fantastický výmysl z nějakého orwelovského románu, ale smutná realita, byť se jedná spíše o ojedinělé excesy. Ale i kdyby byl takový příapd jeden jediný, tak to cosi velmi smutného vypovídá o tom, kolik totalitního myšlení ještě v naší společnosti existuje. Musím říct, že mám hluboký obdiv k mamince i jejímu dítěti, kteří musí něčím takovým projí a zvládnou to bez nějaké větší fyzické a psychické újmy. Já bych z toho asi měla pěkné trauma.

Mnoho mužů se zde posmívá ženám, že chtějí své dítě přivést v důstojném, láskyplném a intimním prostředí. Vážení pánové, zkuste vzít v úvahu, že při porodu tělo ženy spoustí zcela stejný koktejl hormonů jako při početí (tedy sexu ;-) ). Moc by mě zajímalo, kolik z vás by se zmohlo na sebemenší akci, kdybyste byli při milování s ženou postaveni do podmínek, v jakých později rodí vaše ženy. Kdyby kolem vás couralo deset lidí, všichni by se vás na něco vyptávali, každý z nich by vás dirigoval, co máte a nemáte dělat pro zdárný výsledek akce... No, jakpak by se vám to líbilo? Zajisté velmi a ani by vás nenapadlo se proti tomu postavit a zkusit to změnit, že?

Další pěkný argument je, že když jde o život, tak nějaké pohodlí musí stranou. Jistě, tak tomu nepochybně je, ALE v případě porodů jde o život maximálně v 10% případů. Co potom s těmi 90%, kde o život nejde? Nemohlo by se jim tedy dovolit, aby na scénu nastoupily i další formující faktory, než jen ty čistě fyzické?
A co s tím nezpochybnitelným faktem, že v porodnicích se často řeší problémy, které by bez jejich přispění nikdy nevznikly?

Je jasné, že porod doma rozhodně není vhodný pro každou ženu. Stejný nesmysl je ale tvrdit, že naopak porod v nemocnici pro každého vhodný je. Je-li však zájmem tohoto státu vytvořit zde stádo, které bude pouze poslušně pracovat od narození do smrti a nikdy se na nic nezeptá, tak je asi vhodné takovými unifikovanými starty do života začít. Ať si mimino zvyká hezky pěkně od začátku, jak to s ním v životě bude chodit. No, nevím jak vy, pánové, ale já si sebe jako mravence nějak ne a ne představit.

Dalším roztomilým argumentem je, jak je porod mimo nemocnici totální a neuvěřitelný nadstandard. Z logiky věci mi tak nějak plyne, že nadstandardem by měla být péče, která je finančně náročnější, než ta standardní. Jenže porod doma je mnohonásobně levnější, než porod v nemocnici,a to i když vezmeme v úvahu náklady spojené na péči o porod, u kterého se vyskytnou komplikace vzhledem k tomu, že statisticky těchto komplikací není více než u porodů v nemocnici. Je ale fakt, že pak přicházejí zkrátka houfy farmaceutických firem a dalších obchodníků se zdravím. A že to jsou mocné korporace, které nechtějí o své zisky přijít je celkem nabíledni.

Když už jsme u těch nadstandardů, docela by mě zajímalo, co na druhou stranu páni kážící to krásné heslo "za svoje" říkali na plánované porody císařským řezem. Mezi námi, jestli je něco nadstandard, který je navíc spojen i s nemalými zdravotními riziky, tak je to podle mého názoru právě toto. Toto je ta péče, která vyjde mnohem dráž a která by nemusela být vynaložena, kdyby matka jaksi netrvala na tom, že dítě ano, ale porod, to néé, to je pod její úroveň...
14. 09. 2011 | 13:16

gaia napsal(a):

Jana Čápová

nedomnívám se, že dnešní zvýšený zájem o porody císařem je způsoben tím, že by ženy myslely, že porod je pod jejich úroveň. Ale myslím, že je to způsobeno strachem .
Porody jsou dnes velmi medializovány, běžně se z Novy nebo bulváru dozvídáme, jak některá musela rodit v autě či sanitce na silnici, jak někomu přidusili dítě a ono je navždy postižené, či dokonce po zpraseném porodu zemřelo.
A při císaři se dítě nepřidusí, vždy se to stihne, neb žena jde týden předem do špitálu a vše jde pak jak na drátkách. A pokud se i lékař dopředu bojí komplikací či snad nějakých žalob, samozřejmě raději šáhne po císaři, neb zde má vše pod kontrolou a je zde i statisticky menší výskyt poškození u dítěte.
A ženská, ta musí vydržet vše, to je ten patriarchální přístup, takže nějaké komplikace po císaři u žen , to již nikdo nemedializuje a o tom se mlčí.
14. 09. 2011 | 13:28

Vratislav napsal(a):

Jasně, je to hrozné, jak jsou ty ženy manipulovány: v podstatě jim stát (nebo mužský komplot) nechce dát porod v soukromí, bez rušivého dohledu, bez nepřirozeného monitoringu, ale současně s úplným zabezpečením, se zodpovědností porodnice za výsledek happeningu, který si vymyslela nějaká snobka.
Jestliže tu zastánkyně reprodukčních happeningů tvrdí, že jde o KOMFORT rodičky, pak je to jednoznačně nikoliv "nadstandard", nýbrž luxus (=zaplatit celé ze své kapsy).
Tu statistiku, že porod doma je bezpečnější než ten v porodnikci, tu bych tu rád viděl (zdroj).
14. 09. 2011 | 13:40

gaia napsal(a):

Vratislav

víte Vratislave, vy když jdete k urologovi, tak pěkně čekáte v čekárně, až na vás dojde řada, pak jdete k sestře a ona si něco zapisuje, před vámi již jeden sedí vysvlečený v šatničce a další již je vyšetřován u lékaře,ten v šatničce slyší vše z ordinace i z kanceláře sestry , jakmile ten z ordinace vypadne, jdete do šatničky vy a k sestře další šťastlivec, jehož čekání je u konce. Vše jako na drátku, bez prostojů a tak se to doktorům líbí, jako na běžícím páse.
Samozřejmě by se to tak líbilo doktorům i v porodnicích, ale zde zasahuje matka příroda a řídí si vše dle svého a paradoxně mnohdy ta z čekárny porodí dříve než ta v ordinaci.Což je průšvih, neb v ordinaci se doktor nudí a na chodbě zas nadávají uklizečky. Takže doktor se snaží vše řídit a urychlovat nebo zas zpomalovat, jak on potřebuje, aby to bylo vše v cajku, jak na té urologii.Samozřejmě za pomoci hadiček jehel a drátků strkaných bůh ví kam.
A když se to ženám nelíbí, tak je Vratislav nazve snobské zastánkyně reprodukčních happeningů.

Ale zatímco Vratislav ve vyšetřovně urologa klidně může chvíli počkat, když lékař odběhne vyřídit něco na chodbu s farmaceutickým dealerem, žena rodící na lůžku se zadkem ve vzduchoprázdnu asi metr nad zemí, se může sama na sále zbláznit strachy, co by se mohlo stát, kdyby dítě přišlo na svět zrovna ve chvíli, kdy jsou všichni na kafi.
Takže příště raději zůstane doma, ale okolím ja ocejchována za fanatičku nebo hysterku.
14. 09. 2011 | 13:59

Jana Čápová napsal(a):

TO Gaia:
Souhlasím :-) To s těmi císaři jsem vzala trochu s nadsázkou. Myslím si, že máte pravdu v tom, že faktor strachu je v tomto směru klíčový. Císařský řez je v takovou chvíli přímočaré, přehledné a jednoduché řešení...takové chlapské, chtělo by se říct ;-) Potíž je samozřejmě i to, že se tato operace v obecném povědomí bagatelizuje. Císař je prostě v pohodě. Že je to ve skutečnosti velká břišní operace, která má jako každá taková operace svá rizika, o tom se vůbec nemluví, i když například z pohledu světové zdravotnické organizace je nárůst počtu císařských řezů vnímán jako velký problém.
Možné následky pro matku jsou jedna věc. Ale kdo řeší, že i dítě je tím poznamenané? Aha, já vlastně zapomněla, my tu řešíme to holé přežití a nic jiného nás nezajímá, že... Takže nějaké takové výzkumy, že děti po císařském řezu v následujících letech v mnohem vyšším procentu případů problém se prosadit, věci si takříkajíc vybojovat, že stále čekají, až za ně někdo druhý vyřeší jejich problémy, to nás nezajímá...nějaká psychologie...pfff

Porod je pro člověka velmi důležitý formativní zážitek. Můžeme nad tím mávnout rukou, ale při pohledu na generace, které za sebou mají právě tuto báječnou porodní péči, si nejsem jistá, jestli bagatelizace těchto věcí je ideální přístup.

Pro moudré diskutující pány:
Rozhodně netvrdím, že jakýmsi porodním traumatem, s nímž není možno se vyrovnat, trpíme všichni. Ale taková marginálie to také není. Jen se o tom tak nějak nemluví ;-)

A když už jsme u toho... Celé těhotenství žena slyší, jak má být v klidu a pohodě, protože to ovlivňuje i její dítě. To ovšem znamená, že ještě před porodem dítě vnímá, co se kolem něj děje. A najednou je tu porod a z dítěte je jenom jakási poloviční věc, která necítí a nevnímá, kdo a co s ní dělá. Že by měl novorozenec nějaký vypínač, který ho učiní inertním? To asi přece jenom, ne, že, pánové?
Takže pokud logicky dovodíme, že dítě celý porod i vše, co se děje po něm, VNÍMÁ, tak co to asi je za pocity, které prožívá? Kdyby miminka uměla mluvit, tak bychom se možná divili. Na každý pád, jestli je porod a následný pobyt v nemocnici s něčím spojený, tak to je nepřestávající dětský pláč. Zajímavé je, že maminky, které rodily doma se shodnou na jedné věci - jejich děti nepláčou skoro vůbec.
Jakpak byste to vysvětlili, pánové? A jak byste to srovnali s oním proklamovaným blahem dítěte?
A nebo ještě jinak. Je-li nepohoda dětí i matek něco, co netřeba řešit, protože důležité je jen a pouze to, aby oba přežili, proč později medicínsky řešíme věci jinak? Proč si, pánové, například k lékaři chodíte pro léky proti bolesti? Důležité je přece pouze vaše přežití, tak co řešíte nepohodlí?
14. 09. 2011 | 14:11

zdenekb napsal(a):

Jana Čápová:

Myslím, že na téma rizikového početí už jsme tu jednou šprýmovali. Pořád mi dlužíte tu statistiku říkající, kolik vážných zdravotních komplikací a smrtelných úrazů náročná sexuální operace podomácku způsobuje. Vynechejme prosím mlsné dědoušky se slabším srdcem (kleplo by je to stejně při chůzi do schodů), úrazy způsobené amatérskou postelovou akrobacií a miliony mrtvých spermií (R.I.P.)... Pokud to bude alarmující číslo, jsem rozhodně pro přísný odborný dohled! :o)

Argument s pouhými 10% komplikací u porodu byl už také přetřesen. Bohužel rodičky nejsou schopny zodpovědně nahlásit předem, že budou mít komplikace, a proto se maximální odborné a technické zajištění porodu vyžaduje u 100% (90% žen pak má pocit, že bylo zbytečně buzerováno).

Císařský řez mi přijde jako typický příklad toho, kdy se komfort matky nadřazuje nad ohrožení dítěte (pokud je na přání, ne z jiných důvodů). Opět - nechci si hrát na odborníka, ale pokud vím, může nastat vážná komplikace, pokud takto "operativně narozené" dítě nezačne dýchat hned. Dětské orgány si při přirozeném porodu "zvykají" na příchod na svět, zatímco při císaři je to, jako když vytáhnete knedlík z ledničky. Bác! Dýchej!
14. 09. 2011 | 14:30

Jana Čápová napsal(a):

TO zdenekb:
S vámi je opravdu radost diskutovat, pane :-)))

Co se srovnání početí a porodu týká jsme si ale asi trochu nerozuměli. Já ho uvedla ne z důvodu porovnání rizikovosti těchto dvou činností, ale protože se z biochemického hlediska, tedy toho, co se při těchto procesech děje v těle, velmi podobají. A protože jako muž vlastní zkušenost s porodem předpokládám nemáte, je toto podle mého celkem dobrý způsob, jak navodit představu, jak velmi může v tomto procesu uškodit nevhodný a rušivý zásah. Jak vám je, když vám zazvoní mobil ve chvíli, kdy jste v nejlepším? Podobně je i ženě, která je rušena během porodu. Pokud je mi známo, nejčastější komplikace v nemocnici nejsou různé dirupce a krvácení, ale nepostupující porod. I když nejsem odborník, přijde mi celkem na místě úvaha, zda množství těchto komplikací nevzniká právě z rušivých faktorů, které porod v nemocnici provázejí. Aneb, jak jsem už napsala - v porodnicích se musejí řešit komplikace, které by bez nich nevznikly. Samozřejmě, že stejně jako různí muži by na vyrušení reagovali různě, reagují různě i ženy, některým vadí méně a některým víc, nemusím to asi nijak podrobně rozvádět, konkreta doplníte sám :-)

Ano, porod je riziková záležitost a bohužel stejně jako vše, co se týká žen, nikdy nevíte, co z něj vyleze ;-) Přijde si kdy chce, trvá jak dlouho chce, má prostě svoji vlastní dynamiku, která se jen s největšími obtížemi dá dostat do nějakých přesných tabulek. Takže první věc je, že je kolikrát docela těžko odlišit, co je ještě v pořádku a co už ne. Mnohdy opravdu stačí matku jen povzbudit, počkat a zpomalující porod se zase hezky rozběhne. Jak jsem řekla, porod je dynamický proces, lze ho tedy ovlivnit různými směry. Ale má na něco takového uhoněný personál v nemocnici trpělivost a prostor? Podle mého názoru je přesně tohle místo, které by patřilo porodní asistentce, která o ženu pečuje už v těhotenství, takže má možnost ji poznat alespoň do té míry, aby dokázala lépe zhodnotit, co právě v tomto konkrétním případě je ještě normální a co už ne a jak v případě té konkrétní ženy zasáhnout, aby se ve finále muselo zasahovat co nejméně. Najednou by se pak z porodu, který se na první pohled již jevil jako komplikovaný, vyžadující lékařský zásah stal opět fyziologický. ...a v neposlední řadě by se ušetřila hromada peněz za zásahy, které by nebyly nutné provést ;-)
Další věc je, že známe-li rizika, můžeme jim také předejít. Ovšem tato prevence nemusí nutně znamenat, že se všemi rodičkami budeme zacházet jako s patologickými. Volání žen po vyloučení rušivých elementů a intimitě během porodu není ničím jiným, než právě onou prevencí, jak mnoha komplikacím předejít. Navíc je to prevence, která nestojí ani korunu, na rozdíl od techniky a medikamentů běžně užívaných. Z tohoto úhlu pohledu opravdu nechápu, proč jsou tyto ženy ostouzeny jako rozmazlené primadony, které už nevědí, co roupama. Vždyť všichni chtějí stále jen to jediné - bezproblémový porod a zdravé dítě i matku :-)

Ale jak jsem řekla - takový přístup k věci v mnoha porodnicích není snad možný ani technicky, natož s ohledem na tam nastolené zvyklosti. Řešením by byla porodní centra přidružená ke gynekologickým oddělením nemocnic, myslím, že takový kompromis by byl přijatelný pro mnoho žen. Prostředí by bylo dostatečně intimní a lékařská pomoc v případě závažné komplikace dostatečně blízko. Jenže dokud taková centra nejsou, tak pro ženy, jejichž potřeby nemocnice naplnit nedokáže, jiná možnost, než porod doma neexistuje.
Samozřejmě vždycky by byly takové, které by porodily doma, na rozdíl od některých zde diskutujících bych si ale nevzala na svědomí jim zcela odepřít jakoukoli zdravotní péči tím, že by se pomoc porodní asistentky v domácím prostředí postavila mimo zákon, jak je o to dlouhodobě usilováno :-(
14. 09. 2011 | 15:41

Vratislav napsal(a):

Zatím mi chybí studie, která by prokazovala, že dítě porozené v porodnici má kvůli nemocničnímu prostředí svého příchodu na svět jakékoliv zdravotní (míněno jak tělesné, tak duševní) znevýhodnění oproti dětem narozeným v domácím prostředí. Vzhledem k mizivému počtu takto porozených nelze podobnou studii ani očekávat.
Takže potud jsou, milá paní Čápová a spol., řeči o znevýhodněném vývoji dětí narozených v porodnici pouhý žvást. Na jedné straně tvrdíte, že těhotenství je fyziologický stav a žádná nemoc, na druhé straně jste skoro všechny asi tak od 10. dne těhotenství na neschopence a nakonec ještě děláte z porodu "kravské dostihy".

Je třeba si ujasnit jednu věc: zatím se tu nikdo nevyslovil proti možnosti rodit doma. Jen nechceme z toho dělat nárok na pojišťovnu a nárok, aby za vaše extrabuřty nesl někdo třetí zodpovědnost. Já být tou vzývanou porodní asistentkou, tak bych k domácímu porodu šel pouze na základě smlouvy s rodičkou, která by zajišťovala veškerá předporodní vyšetření plodu i rodičky, přítomnost pediatra u porodu, stanovení termínu porodu - časové rozmezí, po které by byla asistentka vyhrazena pro tuto rodičku, jasnou zodpovědnost za komplikace, definovanou předem dle typu komplikací. Za své služby bych účtoval palmáre vázané na 50% zálohu, která by byla nevratná a náležela by mi i v přípaě překotného porodu uskutečněného jinde a jinými.
14. 09. 2011 | 15:53

Vratislav napsal(a):

pí Čápová

taková centra již existují, říká se jim "porodnice"...
Statistiku, který porod je bezpečnější, zda v porodnici či doma, už dávno udělali, myslím že počátkem 20. století. Máte snad nějakou novou studii, která vyvrací výusledky té zmíněné?
Na čem stavíte závěr, že porodnice řeší komplikace, které způsobují samy svou existencí a provozem?
14. 09. 2011 | 16:00

gaia napsal(a):

Vratislave

s vámi je to marné, typicky patriarchální vztah k ženám, přesně jako v patriarchální Bibli --roditi budeš v krvi a bolesti jako trest za prvotní hřích.

A pokud by se někdo pokusil zlepšit prostředí porodnic, bude dle vás hned odpálen, že ty ženské rozmazluje a že za to mají platit 50% palmáre.

Proto jsem zde psala o stadionech a sportovních arénách, u kterých nikomu nevadí, že jsou drahé a třeba na dluh.

Neobhajuji zde domácí porody, ale pokud většina žen vám řekne, že to bylo ve špitále při porodu a po něm hrozné, tak chyba asi není v těch ženách, ale někde jinde.
A když to někdo napíše do novin, tak hned machové jsou v jednom šiku a předvádějí to, co vy.
O zlepšení služeb porodnic samozřejmě chlapi nemají zájem, ale kdyby šlo o welness pro zlepšení potence, hrazené z pojištění, to by neprotestoval nikdo.
14. 09. 2011 | 16:10

gaia napsal(a):

Vratislav

a již jsem vám též psala, že dnes chodí po světě většina žen s jizvami v podbřišku a je to víc , než mají muži z válečných tažení. Toto bylo v minulosti spíš obráceně.
A za tato "válečná" zranění žen mohou skutečně porodnice.

Dnes skutečně kvůli 10% patologických porodů preventivně nastřihnou 90% ostatních a 20% ještě rozříznou celé břicho.

To se vám zdá normální?

A víte co udělali v porodnici mně?
Mně zastánkyni zdravého životního stylu a všeho přirozeného?
Pacientka , která ležela se mnou na pokoji, dostala angínu a oni začali preventivně i mně, i když jsem kojila, píchat injekce penicilínu!Prý aby se to nerozneslo a nebyla epidemie. Mohla jsem z toho mít smrt, že můj synek pije druhý den po narození koktejl z antibiotik. Je tomu již 20 let, ale pořád mne to štve a doposud jsem to nevydýchala. A obrana nebyla.
14. 09. 2011 | 16:19

zdenekb napsal(a):

Jana Čápová:

Po pravdě řečeno, asi by mě to asi příliš nerozhodilo. Zvonění telefonu kolikrát úspěšně ignoruju bez ohledu na činnost. A taky je třeba si uvědomit, že u žen je početí (i porod) vysoká psychologie, zatímco u mužů jen sprostá mechanika... :o))).
S tím už asi ani jedni nic moc nenaděláme.

Myslím, že nejsme v až tak ostrém sporu... přístup k rodičkám by měl být maximálně vstřícný (opakuji po 100prvé). Když by porod probíhal za přítomnosti (odborně zdatné) porodní báby, s níž se žena zná a jíž důvěřuje, nic proti... pokud to bude v intimním pokojíku přímo navazujícím na operační sál (s partou nudících se doktorů a skříněmi připravených mučících nástrojů). Obávám se ale, že to není možné (alespoň jako široký standard) z finančních důvodů. Asi nezbude, než po nenudících se lékařích vyžadovat citlivější přístup. A na vitríny vkusné sterilizované záclonky.

Na druhou stranu by bylo fajn neosočovat lékaře z totalitních a násilnických praktik. Je to práce náročná, maximálně zodpovědná a nevděčná. Matce mrtvého dítěte nikdy nevymluvíte, že jste dělala co jste mohla a nic nezanedbala...

Mějte se.
14. 09. 2011 | 16:32

také matka napsal(a):

gaio - prosím vás, proč tady šíříte takové hovadiny o doktorech v porodnicích? Jestli se k vám takto chovali, tak to opravdu není norma a necejchujte podle toho všechny ostatní porodníky. Děláte tady z lékařů líné naduté blbce, co se nemohou dočkat až "padla" a víc je nezajímá. To rozhodně pravda není. A jestli si myslíte, že si zaplatíte s krásným prostředím i bezbolestný porod, tak mi vás může být tak akorát líto.
P.S. - s tím ženským nickem a názorem jste také vedle - já jsem jednoznačně pro to, aby si porody doma a s tím spojené náklady rodičky hradily z vlastního a také byly trestně zodpovědné za případné úmrtí či těžké poškození dítěte.
14. 09. 2011 | 16:33

gaia napsal(a):

také matka

já neobhajuji domácí porody, ale jak poslouchám historky svých známých a kolegyň, nebo stačí, co předvádějí média, tak myslím, že je co zlepšovat a že je na co upozorňovat.
Není náhodou dnešní snížená porodnost odrazem právě úrovně našich porodnic?
Že tam každá jde jednou a pak si řekne už nikdy víc?
14. 09. 2011 | 16:38

Vratislav napsal(a):

Gaia

co pořád vytahujete císařské řezy? Je pravda, že jejich frekvence narůstá, ale proč? Kromě určité pohodlnosti porodníků - to je asi pravda - na tom mají zásluhu samy rodičky, protože to hojně vyžadují, a taky vím proč. Ne ze strachu
z porodu, ale aby si udržely chlapa. Po císaři totiž nejsou dole "vytáhané" a jsou stále pěkně úzké, takže se to partnerům pořád zamlouvá.
14. 09. 2011 | 17:00

Anuszka napsal(a):

zdenekb:"Císařský řez mi přijde jako typický příklad toho, kdy se komfort matky nadřazuje nad ohrožení dítěte (pokud je na přání, ne z jiných důvodů)..."

Vaše spojení komfortu a císařského řezu mě úplně praštilo do očí - opravdu si někdo může myslet, že se boletivému porodu vyhne řezem do břicha? To je jako zácpu řešit vývodem ze střeva - to by opravdu nějaký doktor udělal? Jen tak, na přání klienta? Já už asi ničemu nerozumím. Být připraven přijet za rodičkou domů je sci-fi, ale provést operaci břicha je rutinní kousek..:-)

Vratislave, měl byste přece jenom trochu pouvažovat o tom stadionu - studie na to, že sport snižuje nervovou tenzi, určitě nějaká existuje - vypadá to, že máte v souvislosti s rozmazlenými těhotnými snobkami nervy na pochodu:-)
14. 09. 2011 | 17:05

Jana Čápová napsal(a):

TO Vratislav:
To, co jste teď napsal o těch císařích myslíte vážně? Musím říct, že pár příspěvků v této diskusi mě rozčílilo, ale tento, ten mi doslova a do písmene vyrazil dech...
Děs a hrůza.
14. 09. 2011 | 17:07

Občan napsal(a):

To Jana Čápová:

Nárůst počtu císařských řezů je způsoben hlavně tím, že ženy rodí stále častěji ve věku, který byl ještě před nějakými třiceti lety považován za postproduktivní. A s těhotenstvími nad třicet let, zejména pak s těmi po čtyřicítce, jsou běžně spojeny mnohé komplikace. Jednou z nich je časné preklimakterium, které u ženy bezdětné do cca třiceti přichází dříve. A s ním čurbes v hormonech vč. onoho výše zmíněného oytocinu. Takže starší matka rodí daleko hůř než mladá.
Proto je třeba častěji sahat k císaři.

My máme dva potomky, narozené císařským řezem. Nebýt tohoto zákroku, moje paní by zemřela i s miminkem při prvním porodu, protože prostě normálně porodit nemohla. Mohu Vás ubezpečit, že obě naše děti měly a mají sebevědomí na rozdávání a se sebeprosazením nikdy problém neměly.
Dost by mne proto zajímalo, kde jste ten nesmysl s pocísařovým mindrákem našla.
14. 09. 2011 | 17:25

zdenekb napsal(a):

Anuszka:

Většina lékařů to (zatím?) odmítá. Ale už jsem zaznamenal i nápad politiků udělat z toho nadstandardní placenou službu. Za peníze vše! Odkaz na to jsem bohužel teď rychle nenašel, musíte mi holt věřit...
Mimochodem... co Ústí nad Orlicí, 21.9.? :o)

Odkazy na názory lékařů zde:

http://respekt.ihned.cz/c1-37122450-na-svet-cisarskym-rezem

http://www.novinky.cz/zena/deti/206640-porodnik-pavel-calda-cisarsky-rez-na-prani-je-vec-diskutabilni.html

Hezký večer všem.
14. 09. 2011 | 17:27

Občan napsal(a):

To Anuszka:

Buďte si 100% jistá, že porod císařem je výrazně ohleduplnější k ženě než běžný porod, při němž dojde k potrhání rodidel, případně i konečníku.
Zatímco "císařovna" vstane po operaci druhý den z postele a prakticky okamžitě po probuzení z narkózy již rehabilituje, potrhaná žena po "normálním" porodu stráví v nemocnici i 14 dní. Navíc se císaře běžně dělají při lokálním umrtvení, takže porod probíhá se vším všudy vč. přiložení miminka žena na hruď atd. Jediným rozdílem je otvor, jímž přijde na svět.

Po druhém porodu císařským řezem se moje paní probudila v půl jedné odpoledne (operace byla v devět ráno), přišla rehabilitační sestra, dala jí instrukce, co může a co ještě ne, poradila, jak má cvičit, aby se rána nestahovala a nebolela tolik, takže moje paní již první noc po porodu byla schopná se i obracet z boku na bok. Samozřejmě ji to bolelo, nicméně hojení probíhalo tak rychle, že již pátý den po operaci si mohla lehnout při čtení na chvíli na břicho.
A rozhodně není nijak výjimečná.

Máme prostě s touto životy zachraňující operací úplně jinou zkušenost, než zde tvrdíte Vy.
14. 09. 2011 | 17:37

Anuszka napsal(a):

zdenekb: Tak Ústí nad Orlicí nevyjde - ale jen o fousek...už to začíná vypadat nadějně...:-) Pokud je Ústí nad Orlicí to město se škaredým nádražím a krásným náměstím, kam jsem jednou dojela na kole z Litomyšle...

22.9. Studénka :-)
14. 09. 2011 | 17:37

zdenekb napsal(a):

http://www.stop-demolici.cz/index.php?cmd=foto-nadrazi&type=soucasnost

Nádraží krásné!
Zachráněné i díky činnosti Italem praštěného pana Kadrmana.

Studénku promyslím.
14. 09. 2011 | 17:43

Anuszka napsal(a):

Občan:
Vy jste opravdu ode zdi ke zdi...Chápu, že máte opravdu zkušenosti úplně se vším, a větě "porod císařem je výrazně ohleduplnější k ženě než běžný porod, při němž dojde k potrhání rodidel, případně i konečníku" se asi nedá nic vytknout, kromě malé drobnosti...k potrhání rodidel při správné péči porodní báby o rodičku nedochází - žena je na přirozený porod v přirozeném tempu přírodou připravena...k roztržení dochází jen v případech chemického urychlení porodu - proto se také nastřihává, aby se tomu předešlo...A představte si, že po přirozeném porodu je matka schopná se o své dítě postarat téměř okamžitě - nemusí čekat až po narkoze a dokonce se může i natahovat...
14. 09. 2011 | 17:47

Jana Čápová napsal(a):

To Vratislav:
S Vámi je to sice těžké, holt ne každý dokáže diskutovat tak věcně a s nadhledem jako zdenekb, ale přesto se o věcnou odpověď pokusím.
Existuje studie, která prokazuje, že při použití opiátů během porodu (což se v rámci indikace medikamentů proti bolesti běžně činí) se až o 300% zvyšuje pravděpodobnost, že dítě začne v budoucích letech užívat drogy. A to je jen jeden z aspektů institucionální porodní péče.
Jinak bych řekla, že mám svou čistě soukromou studii. Díky svému předchozímu pracovnímu působišti jsem měla po dobu cca dvou let možnost hovořit s matkami (odhaduji, že jich mohlo být okolo 50), které své děti přivedly na svět doma (plánovaně v doprovodu porodní asistentky). Řada z nich přitom první dítě porodila v nemocnici a až to nebo ty další doma. Všechny do jedné se shodovaly v tom, že to byly zcela nesrovnatelné zkušenosti a ani jedna z nich by se po zkušenosti porodu doma už do nemocnice nevrátila. Další věc, ve které se shodovaly bylo to, že jejich děti v následujícím vývoji reagovaly jinak. Ty, které přišly na svět doma, byly jako miminka mnohem méně uplakané a i později byly najednu stranu klidnější, ale zároveň samostanější a společenštější.
Je jasné, že toto na žádnou vědeckou studii není, ale pro mě je to dostatečně průkazné minimálně k tomu, abych porody doma ani v nejmenším neodsuzovala.
Jinak, porodních asistentek, které jsou ochotné doprovodit rodičku při domácím porodu, je sice jen několik, ale existují a rozhodně to nejsou žádné hazardérky se zdravím a životem a se svými klientkami mají jasně stanovená pravidla hry. Nicméně, ani jedna z nich není takový vykuk jako vy, aby si účtovaly 50% zálohu bez ohledu na to, jak to s porodem nakonec dopadne.

Co mě vede k domněnce, že porodnice řeší problémy, které by bez nich často nevznikly, jsem psala v příspěvku adresovaném p.t. zdenekb, tak buďte tak laskav a obtěžujte se si to přečist, jste-li funkčně gramotný.
Jinak, pokud by porodnice byly skutečně takovými centry, jak jsem popsala ve svém příspěvku, nikdy by nevznikl článek, k němuž vedeme diskusi. Porodnice v ČR takovou formu péče prostě neposkytují na rozdíl třeba od zařízení v Německu nebo v Rakousku či Dánsku.

Co se standardu a nadstandardu týká, asi to záleží hlavně na tom, co si jako nadstatndard definujeme. Pokud je nadstandardem něco, na co nejste vy, pane Vratislave, zvyklý, co neznáte a tím pádem se vám to jeví a priori podezřelé, tak ano, v takovém případě je porod mimo nemocnici pouze za doprovodu porodní asitentky jednoznačně nadstandardem. Pokud však nadstandard definujeme ekonomicky jako péči, jejíž cena je vyšší než péče definovaná jako standardní, pak sorry, ale to by fakt neprošlo. A mezi námi, nevím o tom, že by ženy, které chtějí rodit doma, nějak extra horovaly pro to, že by to mělo být hrazeno z pojištění, protože při dnešní praxi si vše samozřejmě platí samy a problém s tím nemají. Ženy, které chtějí rodit doma, především žádají, aby ani ony ani porodní asistentky, které o ně pečují nebyly kriminalizovány. to je totiž ten skutečný problém, kterému čelí, kdepak nějaké peníze.
14. 09. 2011 | 17:54

Anuszka napsal(a):

zdenekb: ok tak krásné, nechtěla jsem se Vás dotknout - měla jsem napsat "zanedbané" :-)))

dejte tedy vědět - Studénka je uzel a most už tam spadl.-)
14. 09. 2011 | 17:54

Vratislav napsal(a):

paní Čápová

Proč se tak divíte? Nebo rozčilujete? Občan se tady o rodidleh poměrně obšírně rozepisuje a je to údajně tak, že porodní "rozvolnění" se nikdy úplně nevrátí zpět a má to prý vliv na kvalitu dalších vztahů. Myslím, že to je věc, kterou si mnoho žen hlídá.
14. 09. 2011 | 17:55

Vratislav napsal(a):

Pí Čápová

tak vidím,že vaše závěry jsou opravdu pouhou "dojmologií".
Prosil bych údaj na onu studii o opiátech - je vám snad jasné, že v dnešní době jiná studie než multicentrální randomizovaná dvojitě slepá studie není přijatelná?
Tvrzení o vazbě komplikací na prostředí porodu jsem sice četl, ale nepodložila jste to.

Jsem rád, že se shodneme na tom, že domácí porody by mělůy být plně hrazeny ze soukromého zdroje, bez spoluúčasti pojištění, i když představy, jaké máte o honoráři, jsou naivní. Už jen zápočet rizika (nutnost kvalitního pojistky pro poskytovatele) cenu vyšroubuje.
O to víc je kritická otázka trestní odpovědnosti za navození situace, která znemožní efektivn záchranu zdraví či života novorozence - za kterého ze zákona (alepoň v Evropě) se rodič vzdát naděje na záchranu nesmí a nemá právo.
14. 09. 2011 | 18:06

evix napsal(a):

Vratislav napsal(a):
Gaia

co pořád vytahujete císařské řezy? Je pravda, že jejich frekvence narůstá, ale proč? Kromě určité pohodlnosti porodníků - to je asi pravda - na tom mají zásluhu samy rodičky, protože to hojně vyžadují, a taky vím proč. Ne ze strachu
z porodu, ale aby si udržely chlapa. Po císaři totiž nejsou dole "vytáhané" a jsou stále pěkně úzké, takže se to partnerům pořád zamlouvá.
_________________________________________________________________________________
Mí kolegové říkají: kopni ho do kulí ať se mu rosvítí, mám silné podezření, že vy byste už žádné neměl....
Prostě jsme národ český, každou kravinu zdůvodníme. Tož zavedeme ženskou obřízku jak v Africe, pak vytahané nebudou - CO. Co na tom, že spousta dívek tam zemře po tomto zákroku, že výrazně snižuje možnost samostatně porodit, hlavně, že bude vše jako poprvé. Možná, že o tom už nějaký docent uvažuje a spousta žen bude tleskat, protože to vymyslel Pan Doktor...mimochodem dělají to ženy ženám - také matko.
Nesnáším ženy které chodí a trousí( dnes už naštěstí méně) a chlubí se: mě rodil pan primář....
Máme sice nejnižší novorozeneckou a kojeneckou úmrtnost na světě, ALE na Slovensku se po rozdělení narodila už 2x siamská dvojčata a přitom má Slovensko polovinu obyvatel než my. Nevěřím, že by se u nás tahle anomálie nevyskytovala, tohle se u nás potrácí-utrácí a statistika je kde? Nějak se jen chlubíme, ale že spousta těhotenství se ukončuje pro podezření, že je plod poškozen o tom je ticho. Posttotalita.
Aby bylo jasné nejsem proto aby se rodila siamská dvojčata a já bych si nenechala ani dítko s Dawnovým syndromem jako moje sestřenice. Na druhou stranů máme z manželovy strany zachráněné přidušené dítě po předčasném porodů...je na tom daleko horší než chlapec sestřenice s Dawnovým syndromem. Nechodí, vyměšuje jak mimino a to má už 17 let! Po menstruaci je agresívní a mlátí kolem sebe hákovitými rukama. Né vše co se zachrání má dobrý konec a smrt je někdy daleko lepší než čísla v nějakých statistikách.
A ještě jsem se drze podívala do vlastní zdravotní dokumentace a bylo tam o mém druhém porodu napsáno- spontánní porod, bylo to v roce 1988 a tval 30 minut. Dnes se tomu říká překotný porod :-O. Proč? Jediné poranění jsem utržila od porodní sestry- nástřih hráze a za rychlost porodu po podání oxytocinu mi doktorka vynadala, nestihla totiž vypít kafe. Do porodnice jsem přišla o den dřív, 3 dny po termínu, tehdy se to muselo. A dnes se prostě zavolá policie. Ta je dobrá na to aby spořádané občany šikanovala, jako ve Šluknovském výběžku. Mám obavy, že se blíží další totalita.
14. 09. 2011 | 19:07

gaia napsal(a):

no Vratislav mne rozesmál s tím vytaháním, je vidět, že zde diskutuje nějaký pubertální jedinec s pubertálními představami, myslím, že ten stadion bude pro něj tak maximum na co stačí jeho inteligence.
14. 09. 2011 | 20:23

Fialenka napsal(a):

Jestlipak by to také matka těm 50 ženám, co rodily doma ("Všechny do jedné se shodovaly v tom, že to byly zcela nesrovnatelné zkušenosti a ani jedna z nich by se po zkušenosti porodu doma už do nemocnice nevrátila.") řekla do očí …. to že by je v případě komplikací s fatálními následky zavřela do vězení.
14. 09. 2011 | 21:06

Owl napsal(a):

Dovolím si vložit poslední větu z blogu
Kdyby se zdravotnická reforma raději soustředila na přístup českých porodnic, počet domácích porodů by se snížil i bez totalitně laděných represivních opatření.

Pravděpodobně tu nejde o boj, jestli je lepší nebo rizikovější rodit doma. Námět je o řešení a zkvalitnění podmínek a přístupu k rodicím matkám v porodnicích. To si opravdu zasluhuje pozornost. Z uvedených příspěvků je patrné, že všechny mají zkušenost z porodů z porodnice,některé ženy špatné, jiné lepší. Tedy jestli jsem nepřehlédla, tak žádná zkušenost z domácím porodem. Dokonce ani s tím překotným, tedy neplánovaným rodit doma či v sanitě. V každém případě porod se rozjede a nezbývá než jednat a věřit i tomu pouze vyškolenému zdravotníkovi bez praxe. Někteří "pánové znalci", povětšinou ti, kteří všude byli, všechno viděli a všechno co tam měli taky snědli, tak ti zajisté také, jak jinak i rodili a hlavně jsou i borci na vcítění se do pocitů ženy a to přímo pochlapácky. Podle toho se tu tedy rozvířila diskuse, kdo bude a nebude platit. Otázka je jasně daná, budou se utrácet či utápět peníze pojištěnců ZP za předražené zakázky na místo zkvalitňování zdravotních služeb. Vybírat poplatky v nemocnicích a rozdělovat co je standard a nadstandard. Obávám se, že zrovna může takový porod v porodnici s používáním sofistikovaných přístrojů, zatím běžných při současných porodech, být vyhodnocen jako nadstandard. Z těchto důvodů je třeba zabezpečit, aby ženy nerodily doma, tím takový běžný porod může přijít i na tisíce. Nebude se tedy uvažovat o jiných alternativách porodu, bude se strašit, zakazovat a sankciovat porod doma. Ano, i tak se dá s lidmi manipulovat, ovládat, přikazovat, sortovat, nedat jinou volbu, jedním slovem totalizovat.
Naše zdravotnictví směřuje v dohledné době k rozdělení, dle připravovaných reforem ve zdravotnictví na standardní lazarety s vybavením a péči z počátku minulého století a nadstandardní péči pro bohaté v nemocnicích a soukromé kliniky pro VIP.
15. 09. 2011 | 00:15

Občan napsal(a):

To Anuszka:

:o)))))))))
Tak jo. Proto taky byla úmrtnost žen při porodu a těsně po něm, dokud nevzniklo porodnictví jako LÉKAŘSKÝ obor, kolem 20%. A mimin zrovna tak - velmi často zemřela žena s miminkem v porodních cestách. Úmrtí na vykrvácení PŘI porodu a po něm bylo jedním z nejčastějších porodních úmrtí.

Takže ty porodní báby to evidentně moc nezvládaly.

Božemůj, dámy, kam na ty své bludy chodíte?
15. 09. 2011 | 14:53

Jana Čápová napsal(a):

Na ty bludy chodíme třeba do materiálu "Péče v průběhu normálního porodu - praktická příručka WHO" vydaného již r. 1996.

Sice je mi líto plýtvat energií na taková individua jako je např. zde se vyskytující mistr Občan či Vratislav, ale protože si myslím, že je to materiál, který je skutečně velmi poučný, přidávám odkaz pro všechny, kteří se skutečně chtějí o problematice něco dozvědět. Pro vědecky zaměřené zvídavce je to samozřejmě opatřeno standardním citačním aparátem :-)

http://tehulka.szm.com/rad/pr01.htm

Další zajímavé dokumenty lze nalézt na stránkách HAM zde:
http://www.iham.cz/ostatni-dokumenty/
15. 09. 2011 | 16:00

Anuszka napsal(a):

Občan: My se ale bavíme o době, kdy obor porodnictví existuje. Bavíme se o tom, že se na pravidla přirozeného porodu zapomnělo a měli bychom se k nim vrátit. Bavíme se o tom, že místo chemie a skalpelu mnohdy stačí klidné a intimní prostředí, pocit bezpečí a pochopení. To je pro Vás velmi typické, používat argumenty různých extrémů - horovat pro císaře v dnešní době a srovnávat s porody před sto lety...

Chápu, že jsou situace, kdy je pro záchranu dítěte císařský řez nezbytný - bavili jsme se ale o císařech bez objektivní příčiny nebo dokonce jen na přání pacientky...
Zkuste příště udržet myšlenku alespoň v jednom historickém období.
Jana Čápová:
Děkuji za odkaz...a trpělivost. Tu já nemám:-)
Hezký den.
16. 09. 2011 | 08:13

gaia napsal(a):

Občanova žena musela 2x na císaře, tak by to on nejraději nařídil všem ženám též a povinně.Vždyť trpět u porodu, to je přeci trest za prvotní hřích a on to těm všem bestiím, které mu kdy nedaly, vlastně přeje.
16. 09. 2011 | 08:19

Jana Čápová napsal(a):

Gaia:
Otázka je, jestli mistr Občan spíš nedělá z nouze ctnost :-) Když jim nezbylo nic jiného, než se smířit s tím, že se jim prožitek normálního porodu vyhnul, tak to teď povyšují na absolutní hodnotu. No, i tak se dá vyrovnat s pocitem selhání ;-)

A co bychom si povídaly, milé dámy, přirozený porod je skutečně nesdělitelná zkušenost, kdo si tím procesem neprošel, ten to prostě nepochopí :-) Takže když nad tím tak přemýšlím, tak je mi Občana i jeho ženy opravdu upřímně líto. Přijít o jeden z nejsilnějších prožitků v životě není nic záviděníhodného.
16. 09. 2011 | 10:20

Jana Čápová napsal(a):

Vaší pozornosti bych rovněž doporučila dokument "Orgasmický porod". Název je sice poněkud provokativní (přiznám se, že i mně nějakou dobu trvalo, než jsem se přes něj přenesla a na dokument se podívala), ale podnětů k zamyšlení dává více než dost.
Mimochodem, k otázce CS tam jeden porodník poznamenává zajímavý detail, a sice: „Zajímavé je, že v USA se 90 procent císařských řezů, včetně těch, které jsou označeny jako akutní, uskuteční od pondělí do pátku.“ Co si o tom asi tak pomyslet...?
Dovolím si rovněž ocitovat jeden z komentářů k tomuto filmu na csfd:
"Pokud pro vás porod znamená automaticky porodnice-medikace-nástřih-poloha vležmo a ne jinak, pak vás bude tenhle dokument nejspíš "trochu" rozčilovat... Pokud jste muž, kterého v dohledné době nečeká v pozici doprovodu cesta na porodní sál, budete se nejspíš hodně nudit (v opačném případě se bude možná taky nudit anebo se začnete bát ještě o něco víc, než se bojíte teď)... Jestli jste žena, která na břiše už nějaký ten pátek tahá ruksak s vetřelcem a čeká vás operace Vylodění a při souslovích typu "porodní plán", "ambulantní porod", "domácí porod" se vám neotvírá kudla v kapse, Orgasmický porod si užijete a nejspíš vás i pozitivně nabudí v tom směru, že to přece zvládnete, že nebude tak zle... (alespoň u mě se tak stalo) Domácí porody mají u nás neprávem nasazenou obrovskou psí hlavu. Platí o nich to samé, jako ostatně o jakékoliv problemtice - čím míň vím, tím snáz si na to udělám radikální názor a stejně jako všechno ostatní, ani domácí porody nejsou černobílé... Každá žena (samozřejmě v případě, že není riziková rodička) by měla mít možnost přivést své dítě na svět takovým způsobem a v takovém prostředí, v němž se bude cítit dobře a v bezpečí - to je hlavní poselství dokumentu, ne roďte doma v bazénku, jak z některých komentářů vyplývá. Dokument klade důraz na fakt, že porod by měl být intimní událost, silný pozitivní prožitek, začátek nové životní role ženy a jejího vztahu s dítětem - pokud možno ne za účasti anonymní plejády lékařů a sester, pod vlivem medikamentů nepřirozeně urychlujcích porodní proces v prostředí, kam se chodí léčit lidé nemocní."

Ten postřeh o souvislosti mezi bídnou informovaností a radikálním postojem bych nejraději podtrhla třikrát ;-)
16. 09. 2011 | 11:06

gaia napsal(a):

přečetla jsem si také blog na podobné téma- zlidštění prostředí porodnic a vztahu k rodičkám(což by mimochodem nestálo ani korunu, jak zde mnozí přemýšlejí jen v intencích kdo to zaplatí) od paní Marxové Tomonové a z reakcí v diskusi pod ní, vidím naděje na nějakou změnu spíš skepticky, neb se asi podepsalo 2 tisíce let trvající působení Bible na muže, že žena musí rodit v bolestech a utrpení, aby se vykoupila z dědičného hříchu. A že si za to utrpení může vlastně sama svou prostopášností. Vždyť jaký byl obraz dobré křesťanky dříve? Ženy neměly právo na žádný orgasmus, známe rady matky královny Viktorie před svatební nocí...zavři oči a mysli na Anglii...a dál pak tvrzení královny Viktorie, ač matky mnoha dětí, že orgasmus mají jen černošky.
Paní Tominová též dostala pěkně co proto.
Zřejmě v myslích mnoha mužů bude zafixované, že rodit se musí s jednou nohou v hrobě, v jedné ruce kanyla druhá ruka přivázaná a bříško do kopce proti gravitaci.
Též známe z historie údiv bílých osadnic, že Indiánky před porodem jezdily na koni a pak rodily v podřepu bez porodních bolestí.
A každý ženský požadavek na zlidštění tohoto úkonu bude jen komentován rozmazleností, alternativností nebo rovnou pošahaností. Nebo rovnou agresivními výpady.
No on nakonec i Uranos, manžel bohyně Gai, byl na ní pěkně zlý a své děti přímo nenáviděl a bojoval proti nim, Gaia s ním musela celý život bojovat. Tolik říkají řecké mýty a báje.
Kde takový postoj ti staří Řekové navětrali?
16. 09. 2011 | 14:13

Tataboy napsal(a):

Dobře dámy,
hlavně se nedat!
16. 09. 2011 | 14:56

zdenekb napsal(a):

gaia:

Můžu Vám odpřísáhnout, že víra a křesťanství nemá na mé názory a postoje k ženám, ani těm prostopášným, nejmenší vliv.
Jako že je živý Bůh nade mnou...! (jak říká Hájek ;o).
16. 09. 2011 | 17:47

gaia napsal(a):

zdenekb

vůbec nemůžete odhadnout, co vás formovalo, v každém případě to byla patriarchální společnost, která je čiší z mnohých nicků (občan, Vratislav...)
16. 09. 2011 | 18:04

Jana Čápová napsal(a):

Gaia:
No, abychom ten misogynní extrém nepřevrátily zase do druhého ;-) Naštěstí to vypadá, že je stále více mužů, kteří mají ženy a jejich potřeby v úctě a jsou natolik chlapští, že si nepotřebují svoji mužnou cenu dokazovat shazováním žen. Doufejme tedy, že nebude trvat zase tak dlouho a tito skvělí muži se dostanou i na místa, kde budou moci v tomto směru ovlivnit obecné společenské dění a povědomí. Obzvlášť, když je v tom podpoří moudré a milující ženy :-)
16. 09. 2011 | 20:19

Jana Čápová napsal(a):

Gaia:
Tak jsem si našla ten blog paní Tominové a řeknu Vám, to je fakt masakr, ta diskuse k němu. Asi dlužím Občanovi omluvu, neb ve srovnání s tamními diskutujcími je on učiněný andílek.

Ale víte, co mě v souvislsti s tím čtením napadlo?
Žena má právo v počátcích svého těhotenství rozhodnout, jestli ho ukončí nebo ne. Takže v té chvíli je jí dokonce přiznáno právo rozhodovat o bytí či nebytí svého dítěte. Po narození jsou to opět rodiče, kteří mají za své dítě plnou zodpovědnost. Ale, z nějakého neznámého důvodu, jen během těch několika hodin, kdy dítě přichází na svět, je najednou všechno jinak a matka by najednou neměla mít právo rozhodovat absolutně o ničem.
Najednou je tu jakýsi sbor moudrých, kteří mají naopak právo si její dítě zcela přivlastnit, ba co víc, tvrdit, že matka je během porodu jen zcela nedůležitý element, na němž vůbec nezáleží, jen by teda bylo fajn, kdyby přežila, to zase ano.
Takový přístup mi přijde opravdu zrůdný.
Na další stranu, jak často je slyšet věta, že to které miminko "rodil pan doktor XY". No, já teda nevim, ale spíš bych řekla, že ho rodila matka toho dítěte a pan doktor tak maximálně u porodu asistoval. Může se to zdát jen jako maličkost, ale myslím si, že opravdu platí "ptáka po peří, člověka po řeči..."
Takže dokud bude v našich porodnicích znít výše zmíněná věta, nebudou to matky, které rodí, ale páni lékaři. A to vážně není dobré.
16. 09. 2011 | 23:18

gaia napsal(a):

a že si jsou ženy ochotny za toho konkrétního lékaře u porodu ještě připlatit dle reportáže v TV až 20 000, to též kroutím hlavou.A že si to ten konkrétní lékař beze studu klidně strčí do kapsy, to již mně vůbec hlava nebere.
17. 09. 2011 | 09:51

b.s. napsal(a):

http://zpravy.idnes.cz/porod-doma-skoncil-tragedii-stat-chce-vice-chranit-deti-pgf-/domaci.aspx?c=A110922_213608_domaci_hro
29. 09. 2011 | 11:19

Bobule napsal(a):

Tak nevím, jestli to ještě někdo bude číst, ale dávám za pravdu skoro všem. Skoro. Promiňte, ale věta ve smyslu "neroztahujte se a buďte rádi co máte" by se dala srovnat s listopadovou revolucí v 1989 - proč jsme se roztahovali? Proč jsme nezůstali, kde jsme byli? při vašem názoru by člověk ještě nebyl tvor vzpřímený!
A teď k těm porodům doma:
Byla jsem v situaci, kdy komplikace u mého prvního porodu způsobil zbytečný zásah lékaře a následoval komplikovaný porod. Uvažovala jsem o druhém porodu doma. Jsem šťastná, že jsem našla porodnici, která je normální a myslí na maminky s dětmi. Kdyby ne a došlo by na porod doma, má dcera by nebyla. A upozorňuji všechny, že můj gynekolog (cca 40 let praxe) řekl, že něco takového nezažil - dvě naprosto bezproblémová těhotenství a obě zakončená problémovým porodem. U prvního by sice problém nebyl, kdyby nezasáhl lékař, ale do druhého nikdo nezasahoval a přišla komplikace, která se nedá předvídat ani po 100 vyšetřeních - vyhřezlý pupečník.
A ano, roďte doma, pokud se na to cítíte, ale s VEŠKEROU zodpovědností. Ano, o dítěti rozhodují rodiče, ale tedy se všemi důsledky, ne že pak budou tvrdit, že za postižení / smrt může lékař, který chudák přijel k "hotovému". Do diskuse o sociálních a jiných dávkách bych se nepouštěla, protože to by mohlo skončit u toho, že v případě, kdy postižení opravdu zaviní lékař (a buďme upřímní, takové případy jsou), měl by tedy platit rodičům on. To je samozřejmě nesmysl!
Porodnice:
Pro mě, stejně jako pro mnoho jiných žen by byla nejlepší varianta porodnice, kam si vezmete svou porodní asistentku i manžela, nikdo vám do ničeho nekecá, nehoní vás a nesnaží se vás do něčeho natlačit (to vše za předpokladu, že vše probíhá normálně), ale v případě, že porodní asistentka rozpozná problém (na to jsou kvalifikované dost), zavolá lékaře, porodníka, který je ve vedlejší místnosti.
Já jsem takovou porodnici zaplaťpánbůh našla.
Samozřejmě je i dost žen, které neporodí bez příkazů a bez tabulek a i dost těch, které vlastně vůbec nechtěli být těhotné, ale takňák se to od nich očekává, tak mi to dítě ale vyndejte císařem.
ALE JSME SNAD SVOBODNÁ ZEMĚ, NE? TAK PROČ BYSME NEMĚLI MÍT MOŽNOST VOLBY? KAŽDÁ AŤ RODÍ PODLE SVÉHO GUSTA SE ZÁZEMÍM ODBORNÍKŮ V ZÁDECH! NEJSME PACIENTKY! TAK SE K NÁM TAK NECHOVEJTE!
Článek není založen na tom, že lékař nerodil, nýbrž na tom, že se tady zase problém řeší od konce. Proč řešit problém (porodnice v přístupu k rodičkám z dob komunismu), když můžu zakázat následek (porody doma - jako zoufalá a JEDINÁ alternativa).
02. 02. 2012 | 23:06

Tefesqueeni napsal(a):

http://www.guarde.info/index.php?do=/blog/37607/viagra-for-women-does-phizer-make-a-generic-viagra/ http://socialbizconnect.com/index.php?do=/blog/165966/viagra-for-women-online-generic-viagra-india/ http://lovebook.com.ua/index.php?do=/blog/634/viagra-for-women-generic-viagra-online-reviews/ http://jordan-wall.com/fb/index.php?do=/blog/31786/viagra-for-women-viagra-a-los-50/ http://moodjack.com/index.php?do=/blog/765/viagra-for-women-viagra-50-rezeptfrei/ http://www.weedpool.com/blog/13852/viagra-for-women-no-prescription-erectile-enhancement/ http://vui.duymanh.us/index.php?do=/blog/51062/viagra-for-women-i-want-to-buy-generic-viagra/ http://mygirlinbrazil.com/phpfoxdev/index.php?do=/blog/185/viagra-for-women-viagra-25-mg-for-sale/ http://www.tutuben.com/index.php?do=/blog/256110/viagra-for-women-generic-viagra-canadian-pharmacies/ http://dev3.younetco.com/qc/upgradeversion/index.php?do=/blog/39/viagra-for-women-generic-viagra-sales/ http://partnerizm.com/index.php?do=/blog/53842/viagra-for-women-generic-viagra-soft-100-chewable/ http://alamwahd.com/alamtalk/index.php?do=/blog/2562/viagra-for-women-50-cent-viagra/ http://www.paltwitter.com/index.php?do=/blog/118461/viagra-for-women-viagra-generic-usa/ http://bindext.com/connect/index.php?do=/blog/5227/viagra-for-women-viagra-50-anni/ http://www.ainifinity.com/%7Etempur52/blog/496710/viagra-for-women-generic-cialis-free-viagra/ http://reishmedic.org.mx/index.php?do=/blog/6940/viagra-for-women-no-prescription-male-pills/ http://parsdb.ir/accessories/social_network/index.php?do=/blog/54453/viagra-for-women-trustworthy-site-that-sells-generic-viagra/ http://www.marsa-net.com/matrouhbook/index.php?do=/blog/47566/viagra-for-women-non-prescription-for-treatment-erectile-dysfunction/ http://myface.com/index.php?do=/blog/4386/viagra-for-women-generic-viagra-doesnt-work/ http://shoutpk.com/blog/94075/viagra-for-women-no-prescription-male-erectile-dysfunction/ http://korillolatino.com/blog/31070/viagra-for-women-is-viagra-available-in-a-generic-form/ http://www.reelpages.com/index.php?do=/blog/14136/viagra-for-women-viagra-50-fiyati/ http://sierraleonenow.com/phpfoxdev/index.php?do=/blog/5978/viagra-for-women-best-erectile-dysfunction-pills-without-prescription/ http://www.kabit.com.br/index.php?do=/blog/98098/viagra-for-women-cheap-generic-india-viagra/ http://facebook.softeasy.in/index.php?do=/blog/35764/viagra-for-women-no-prescription-impotence-cure/ http://www.teduhet.com/index.php?do=/blog/656/viagra-for-women-viagra-50-mg-anwendung/ http://www.californianos.com.mx/redsocial/index.php?do=/blog/208/viagra-for-women-erectile-dysfunction-treatments/ http://www.facebookiya.com/index.php?do=/blog/16223/viagra-for-women-generic-viagra-yahoo-answers/ http://donshost.x10.mx/index.php?do=/blog/259579/viagra-for-women-viagra-when-does-it-go-generic/ http://www.marknadsplatsen.se/index.php?do=/blog/157268/viagra-for-women-erectile-impotence/ http://www.marsa-net.com/matrouhbook/index.php?do=/blog/47629/viagra-for-women-viagra-generic-no-prescription/ http://www.unitagged.com/blog/223521/viagra-for-women-viagra-50-mg-n2/ http://www.bainetpublicidad.es/phpfox3/index.php?do=/blog/25433/viagra-for-women-generic-sample-pacs-of-viagra/ http://secondsex.com.br/index.php?do=/blog/105/viagra-for-women-viagra-100-mg-kullanimi/ http://kanduu.net/farhang/index.php?do=/blog/46401/viagra-for-women-viagra-100mg-vs-levitra-20-mg/
07. 04. 2013 | 20:19

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy