Dětský stomatolog / zubař – hledám: případ na hromadnou žalobu

17. 09. 2011 | 11:46
Přečteno 6234 krát
Státe, kdy opravíš dětem zuby na pojišťovnu, jak jsi sliboval? Nejkalamitnější je situace v Praze, kde mezi tím málem dětských stomatologů, kteří tu provozují své aktivity, se nenajde ani jeden, který by dělal na pojišťovnu - tedy: oni s pojišťovnami většinou mají smlouvy, co si od nich berou oficiálně nebo neoficiálně nezkontroluje nikdo, ale rodičům účtují za jakékoliv (i amalgámové) plomby horentní částky naprosto všichni.

Až do Hegerovy připravované úpravy platilo, že děti mají mít na pojišťovnu u zubaře vše i amalgámové plomby - ale ouha: na pojišťovnu je ve většině případů jen velmi málo, pakliže vůbec něco, někdy injekce proti bolesti nebo rentgen, v případě amalgámové plomby vám řeknou - "já ale dělám ze švédského, a ten hrazen není" (amalgám je taková věcička, jež je nerozpustná a vzniká smísením síry a rtuti na tu správnou tuhost, pevnost, pružnost atd. jak potřebují stomatologové, švédský v tomto případě patrně znamená, že lze dosáhnout lepšího poměru - náklady/prodejní cena) a naúčtují 1700,- Kč za dvě amalgámové plomby, cenu bílých v Praze již ani nechtějte vědět, v jiném případě vám dají místo plomby dokonce jen cement pro chudé africké děti a za 5 plomb a jednu drobnou plastiku si naúčtují 8000,- Kč. (Realisticky předpokládám, že tento cement má u výrobce cenu půlkilovka 100,- Kč.) Co ve skutečnosti chodí do pojišťoven k proplacení, pochybuji, že by někdo kontroloval. U dětských stomatologů je situace horší, než u stomatologů pro dospělé, kde vám občas amalgám udělají, ale stomatolog pro dospělé vám na dotaz, zda by mohl spravit zuby také vašemu dítěti, odpoví, že mu to pojišťovna nedovolí. Teoreticky by se mohlo zdát, že Hegerova nová úprava, totiž, že stát bude hradit 500,- Kč z každé plomby, bude přínosná, ale nevěřím tomu, že by naši pražští dětští zubaři, zlískaní prací 3 hodiny denně, jakkoliv hodlali ustoupit ze svých přemrštěných nároků - vždyť si příjem na žádoucí výši i nyní dorovnávají takovými speciálními položkami jako je ;založení karty za 390,- Kč, věřím, že nehrazené položky přibydou.

V každém případě po Hegerově reformě zubaři (alespoň ti pražští) z pojišťovny vyčerpají více, naúčtují si ještě více, než dnes (vás to bude stát stejně, půjde jim o to, aby nevytvářeli nežádoucí precedens tím, že by připustili, aby platba od vás byla nižší), ale případ dětských zubů neopravitelných na poišťovnu již nebude žalovatelný.
Dětská rovnátka na ortodoncii v Praze nepořídíte pod 30 000,- Kč (na severní Moravě ta samá za 6 000,- Kč) a musíte se objednávat půl roku i déle dopředu a stamatologické výzkumáky, jejichž erudice je nezbytná pro takové případy, jako je zub vyrostlý mimo dáseň v patře, tu už nenajdete. Padly, ačkoliv alespoň v Praze by na republiku měl nějaký být. Pojišťovna a ministerstvo zdravotnictví vám budou deklarovat, že služba je splněna - což doloží tím, že pojiťovny mají mezi smluvními lékaři i několik dětských stomatologů - ovšem s těmi se to má jak výše popsáno. Ony však byly příčinou toho, že ani z hromadných prevenitvních prohlídek školáků se zubaři v Praze neuživili (samotný fakt, že školní děti u sebe obvykle nenosí horentní částky peněz, je také důvodem, proč zcela vymizely školami organizované preventivní prohlídky - a děti mají kazy), ministerstvo pak je vino tím, že se vůbec nestará o to, jak péče v tomto sektoru probíhá - po pravdě řečeno - nejenže je málo dětských zubařů, ono je Praze málo už i normálních zubařů - přestože všechny jejich pomůcky a nástroje lze velmi levně sehnat v Číně - bez českých předražených obchodníků specializovaných na mlžení o svých produktech (jejich objasnění kvalit produktů je takové, že každému je rázem jasné, že by si totéž nedokázal sám objednat, protože tomu nerozumí dost) a nejsou zdaleka tak závislí na tom, na jaké adrese sídlí. Všimněte si, že až dosud jsem nehovořila o svém podezření na šizení profesionality - mám za to, že do díry po kazu nepatří cement, ale především vložka proti dalšímu kažení a na tu pak samotná plomba.

V každém případě to, že z postižených pražských rodičů se dosud nenašel nikdo, kdo by se vzedmul k vyvolání hromadné žaloby na stát, jenž není schopen se postarat ani o to, aby plnil služby, jež deklaruje, že hodlá plnit, je nejpřesvědčivějším důkazem toho, že z průšvihu s finanční anémií, státním dluhem, korupcí a dalším nemá tento národ šanci se vymotat - kvůli nedostatku občanské činorodosti. Prvnímu, kdo se do iniciace hromadné žaloby pustí, slibujii, že na kopii tohoto článku na jiném serveru umístím link na obecně prospěšnou právnickou společnowt, kterou touto obranou zájmů svého potomstva pověřil, aby ji nalezli i ostatní rodiče, (můj mail naleznete v tomto blogu: http://www.vasevec.cz/blogy/novy-zdrojar-alternativnich-ekonomickych-pristupu-na-facebooku). Přestože minister Pospíšil deklaruje, že na právní pomoc zdarma podporovanou státem jdou neskutečné peníze, z vlastního šetření vím, že nabídka je chudobná a ve valné většině případů obecně prospěšných společností platí, že toho moc neumí (omluvám se, jestli jsem se nějakého pracovitého šikuly dotkla), a jsouce většinou velmi závislí na vládní garnituře, vůbec není automatická jejich loajalita vůči občanům v potížích kolidujících právně se státem, troufám si proto doporučit - zkuste právní poradnu komunistů! Kupte si Haló noviny a tam se dozvíte kdy a kde se koná. Troufám si tvrdit, že vrácení poplatku za plomby se vrátí a že by stát mohl uhradit i odškodné za zhoršenou péči o chrup - naše děti nemají kam chodit na preventivní prohlídky a kvalita zubů v pokročilém věku se odráží i na celkovém zdravotním stavu, což už dnešním dětem zachránit nemůžeme.
(Je nutno vyvrátit pověru o čištění a nečištění zubů - znám lidi, kteří neměli za celý život kaz a zuby nečistili, za to ti, kteří mají zvýšenou kazivost, případně nemají zuby dostatečně kvalitně kalicifikované - ti problémy budou mít v každém případě, minimáílne proto, že na stoličky si nevidí).

Dejte o svém postupu v každém případě vědět, ať s první hromadnou žalobou ve zdravotní kauze na stát pohneme, protože obdobný vývoj bude následovat po zdravotní reformě u všech lékařských specialistů a zřejmě i v nemocnicích .Slovenský akademik Staněk, jenž obráží konference s tím jediným pravým neolibrálním návodem, jak postupovat, otevřeně hovořil v Luhačovicích o tom, že samotné vlezné do nemocniice nebude moci být (v další fázi reformy) jiné, než 1500,- euro.

A to prosím primární narušení Ústavou zaručeného práva na zdravotní péči vzniklo tak, že Ústavní soud chybně rozhodl, jako jaký větný člen interpretovat a ke které části věty patří formulace o zdravotních pomůckách začínající spojkou "a", zcela ignorujíc, že chybějící čárka před "a" je dána charakterem češtiny, která před spojku "a" nikdy čárku nepíše. Dávám nvrh, že přezkoumání tohoto rozhodnutí Ústavního soudu by se také mělo iniciovat.(Pozoruhodné je uvážit, kdo jim to musel podepsat jako prezident - významný český literát a dramatik, znalec češtiny, ano, ten, který v 89 hoviřl o tom, že nás budou strašit kapitalismem, ale že nic takového jako nezaměstnanost a bída nebude.... Coup d´etat? )

Přesně v tu chvíli, kdy byl vytvořen prostor pro to, aby soukriomníci mohli kasírovat, se stát přestal starat o to, jak co racionálně a levně a spolehlivě zajistit. A tak dnes nejneže nemáme ošetření, které jsme měli garantované a za podmínek, za nichž jsme jej měli garantované, my nemáme ani obory a pracovní místa v oborech (a s nimi související oběhové cykly našich peněz), který tento systém zásobovaly. Vposledku kupříkladu padl i jediný český výrobce gamaglobulinu - jistí lidé s autoimunitním postižením jej potřebují 1 injekci týdne, ale není hrazená - hrazená byla, pak byla z hrazených přípravků vyškrtnuta, ale stála jen 60,- Kč. Poté byl český výrobce vymeten jako zmetek, který neumí dodávat ve stejné čistotě jako zahraničíní, šanci a čas na nápravu nedostal, a protože solidarita proti "urvi co můžeš "v nerovném boji prohrává, mají nemocní nyní za peníze injekci za 1 200,-Kč ze Španělska (4 800,- Kč měsíčně). Lze jen spekulovat o tom, zda v daném mechanismu nesehrává svou roli to, že zdravotní pojišťovny také mají právo obchodovat až do 35% jistiny, a že jejich manažeři si patrně skrze ně protahují svůj soukromý obchod, pořizují další zisky ještě i do své soukromé firmy.

A tím jsme se, myslím dostatečně, obeznámili s neviditelnou rukou trhu, řádící ve zdravotnictví.

Kateřina Amiourová

Autorka mne dodatečně, po publikování původní verze, požádala o opravení některých chyb a překlepů (nová verze publikována 12.55 hod). stk

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Papouch napsal(a):

Koukám autorka provedla revoluci v chemii když teď "amalgám ... vzniká smísením síryy a rtuti" :)

Není divu, že si neumí sehnat ani zubaře. Tihle lidé by vůbec neměli mít volební právo.
17. 09. 2011 | 12:17

Dojička Marie napsal(a):

A vy jste v té Praze náhodou necinkali těma klíčema a nechtěli kapitalismus???.Tak teď lokej svobodu plnými doušky a pozor ať se nezalkneš štěstím nad vítěstvím pravdy a lásky. Doba kdy lidé pracovali ochotně aby sloužili společnosti už je pryč, pane, teď jde o ZISK
17. 09. 2011 | 12:17

český maloměšťák napsal(a):

Kozloistán Zelový se čím dál tím více propadá do modu, kdy každý chce podvést každého.

Kdyby situace nebyla tak špatná - a to ve směru vyprázdňování původního obsahu institucí a jejich sklonu k autamatizmu, alibismu, neprovázanosti se systémem a klientelismu(v konečném důsledku je výsledkem korupce a nehospodárnost) - byl by tento blog přínosný - co se týče zvednutí sukně/možná i kombiné/ české stomatologie.

Bohužel je takto jeho obsah další shnilou bramborou - kterážto krmě bude v ČEZku, na Moravě i v Slezsku pro stále větší a větší skupiny obyvatel jediným pokrmem.
/pokud budou ale mít vůbec čím ten pokrm rozkousat/

A tak přeji všem, zejména těm, kdo problematice rozumí - hezkou diskuzi nad tématem - pokud možno bez propagandy a afektů. Jako pouhá příležitostná oběť dentistů /ještě že nejsou dentisté impresionisty !!!/ budu jen přihlížet...
... ale kdybych ořesto zahlídl, jak nějaký dentista vytahuje z pláště kleště....raději úplně zmizím ...jsem člověk přející...ať si užije i někdo jiný...

P.S. Ať žije neviditelná ruka, která nám viditelně tahá peníze z kapes !! Hip, hip, hurá ! Ať žije Kozloistán Zelový - ať žije pan prezident !!!
Hurá, hurá, hurá !!
17. 09. 2011 | 12:19

Kateřina Amiourová napsal(a):

Shodou okolností vím zcela jistě, že amalgám vzbniká smísením rtuti se sírou, jestliže se do dentálních amalgámů přidává ještě něco navíc, jsou to přísady. Chemii jsem studovala. Wikipedie to ovšem dosud uvedené nemá, zkusila jsem jim právě dát podnět.
17. 09. 2011 | 12:46

Tomáš M napsal(a):

Já si vždy myslel že v Praze bude největší konkurence a tak neviditelná ruka trhu zařídí, že Pražáci budou mít pořád zdravotnictví zadarmo.
17. 09. 2011 | 12:48

Varnsdorfík napsal(a):

Jestli se vám v Praze nedaří tak si tam buďto udělejte pořádek / a začněte od politiků a novinářů / nebo se odstěhujte na šluknovsko. Tam cigáni vaším dětem vybijí zuby gratis
17. 09. 2011 | 13:11

Zbyněk Matyáš napsal(a):

amalgámové výplně
"Obecně jsou amalgámy slitiny rtuti s jinými kovy. Moderní dentální amalgámy obsahují kromě rtuti stříbro, cín, měď, případně - podle typu amalgámu - v malém množství ještě jiné kovy, které hrají pouze okrajovou roli. V naší ordinaci využíváme pro zhotovení výplní výhradně tzv. non-gamma-2 amalgámy (amalgámy bohaté na měď, při jejichž tuhnutí nevzniká tzv. gamma-2 fáze - nestabilní sloučenina rtuti a cínu)."
MUDr. Iva Rostová
soukromá zubní lékařka
http://www.rostova.cz/fillings-amalgam.php
17. 09. 2011 | 13:28

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Kateřina Amiourová:
" jestliže se do dentálních amalgámů přidává ještě něco navíc, jsou to přísady. Chemii jsem studovala."
Zjevně ne dost pozorně.
17. 09. 2011 | 13:30

Jos napsal(a):

Když tak čtu zcela pitomě mimoňské reakce Papoucha, Dojičky Marie, Tomáše M. tak chápu, jak se mohly v této zemi dostat k moci tak neuvěřitelně otřesné vlády jako byla Topolánkova či nyní Nečasova. Tihle dobráci vůbec nechápou že Julínek,Filipiová,Jurásková a Heger, za vedení a podpory Šnajdra nebo slovenského šmejda Zajace, systematicky a kontinuálně likvidují slušně fungující zdravotní systém v této zemi. A týká se to všech,bez vyjímky!
17. 09. 2011 | 13:33

Targus napsal(a):

Nevím, proč tady diskutující řeší složení amalgamu, (které je mi ukradené,) když původním záměrem blogu je poukázat na šílenou situaci v oblasti zubní péče.
Autorce bych pak doporučil se obrátit na politiky, které si navolila.
Jinak nevidím důvod k hromadné žalobě. Postačí, když si vyžádá po stomatologovi účet za penízky a s ním přikvačí na pojišťovnu se žádostí o proplacení. Pokud se bude soudruh stomatolog škubat, pak nezbyde nic, než finančák a hospodářská kriminálka.
A pochopitelně si předem dobře rozmyslet, komu dá v dalších volbách hlas, případně změnit lokalitu určenou k trvalému pobytu.
17. 09. 2011 | 13:43

Kateřina Amiourová napsal(a):

@Tomáš M: za normálních okolností platí, že nabídka je znevýhodněná vůči poptávce: (Silvano Borruso : Ekonomika, etika a paradoxy - existuje východisko? - viz můj blog na nenasili.cz nebo nezakladnam.cz)"poptávka, podporovaná penězi, požívá nepřípustné výhody nad nabídkou, kryje se (dá-li se to tak říci) před škodami způsobenými plynutím času, proměnami módy, červotočem, vlhkostí, plísní, krysami, zloději atd., jak by se řeklo. Což redukuje tzv. „zákon“ o poptávce a nabídce na oblast pohádek."
jinak je tomu ovšem, jestliže jde o absolventy kurzů prestižních škol, kteří se jakýkoliv artikl učí učinit uměle nedostupným a tím spekulativně zvýšit jeho cenu (Giorgio Monteforti: Je Polsko připraveno na euro?- u nás dosud nepublikováno): "Podívejme se na ten rozdíl konkrétně. Předpokládejme že na trhu ve Florencii stojí jeden jediný zelinář prodávající jablka a ten má 100 kg jablek, které prodává kilo za dollar. Zelinář je sám nakoupkilol za 0,5 dollaru za kilo , a utratil 0,1 dollaru za kilo za jejich dopravu - tedy celkově dal za dopravu 10 kg a ve velkoobchodu nechal 50 dollarů. Předpokládejme také, že obvykle svých 100 kg jablek prodá za 8 hodin práce. Na konci každého dne má za ně čistého 40 dollarů a pokaždé si pomyslí "dneska to také šlo". Předpokládehjme ale,. že jednoho dne se najednou objeví 1000 zákazníků a všichni chtějí jablka. Pokud jde o normálního živnostníka, tak ten nejprve prodá svých obvyklých 100 kg a pak ještě devětkrát zajede do velkoobchodu pro další jablka - a na konci dne má čistého 400 dollarů a řekne si: "teda jsem utahanej jako kůň, ale dneska se mi opravu dařilo. Jestliže však má tento zelinář vizitku, na níž se označuje jako "Fruit Sale Manager", tak tváří v tvář 1000 zákazníkům šílícím po jeho jablkách uspořádáí aukci. Přičemž:základemaukce bude 1 dollar za kilo, minimální i maximální množství ke koupi 1 kg a nejmenší příhoz 10 dollarů.
Napočátku, protože všichni chtějí jablka a on je jediný, kdo je prodává, všichni zákazníci nabídnou 10 dollarů a okamžitě má jeho 100 kg cenu 1000 dollarů. Z důvodu, že za tyto peníze nemohou mít jablka všichni, 500 klientů aukci oputí a odejde, ale druhých 500 zákazníků nabídne víéce - 20 dollarů za kilo a cnea 100 kg jablek je tak 2000 dollarů. Odejde dalších 300 zákazníků (protože pro všechny jablka nejsou) a zbylých 200 nabídne 30 dollarů za kilo - hromada jablek už má hodnotu 3000 dollarů, dalších 100 zákazníků odejde, protože zbývajících 100 zákazníků přihodilo dalších 10 dollarů na kilo a tak má kilo již cenu 40 kg a zelinář toho dne za 100 kg jablek po odečtení 50 dollarů za nákup a 10 dollarů za benzín inkasuje 3940 dollarů. A to vše za jednu hodinu. Na konci prodejní doby si pomyslí: "kdyby kupců byly 2000, vyděšlal bych dvakrát tolik, budu muset vrazit něco do reklamy" Není hloupý, pomocí reklamy se zvýší počet kupujících zachovávaje výši množství produktu se cena konstantě zvyšuje. Na prestižních univerzitách tomuto říkají marketing."
No a něco podobného se odehrálo v zubařině a bude odehrávat ve zbytku medicíny.
17. 09. 2011 | 13:48

Dentist napsal(a):

Josi - nějak nechápu, Ti 3 jmenovaní jsou zrovna jako ty zhnuseni tím kam se řítí české zdravotnictví a nejenom zdravotnictví. A bohužel mají pravdu a autorka článku prostě nepochopila dobu - po cinkání klíči jsme se opravdu vysmáli poctivé práci a zejména nezištné práci ve prospěch společnosti - a naopak jsme začali říkat že jedině kapitalismus, zisk a neviditelná ruka trhu.nás spasí.Kdo je víc bohatý, je lepším člověkem a ostatní jsou socky které se vzájemně pozabíjejí jako ve Varnsdorfu A je bohužel pravda že vy v Praze jste křičeli nejhlasitěji že to tak chcete.

Autorko, musíte prostě v té Praze nahrabat takový zisk, aby vám bylo jedno kolik si na vás napakuje váš dentista. Pak stačí jen najít toho technicky nejlepšího a zaplatit.
17. 09. 2011 | 13:51

neo napsal(a):

Tohle je naprosto hloupej článek plnej výmyslů, lží a polopravd... děc. Paní Amiourová by se měla zamyslet především sama nad sebou.

Za prvé matlá dohromady amalgám ručně dělaný, který už v ordinaci nedělá moc zubařů ani mimo Prahu a amalgám dózovaný, který se běžně používá, stojí asi 400kč za plombu a nehradí ho pojišťovna.

I v Praze jsou pak k sehnání pro děti bezpečnější a hezčí bílé plomby. Mám zkušenost s dvěma zuby dítěti za 600 kč, bílá výplň.

Sám mám zubaře v Praze, protože u nás na venkově se hůře shání.

Zákrok s vyčištěním kanálků, trhání nervů a bílá výplň mě vyšel na 600 i s třemi návštěvami.

Nemohu proto díky svým zkušenostem věřit, že by někdo chtěl 8000 za 5 plomb a 30 000 za rovnátka.

Pak je naprosto lživá informace o vyčerpávající tříhodinové práci zubařů... ze své zkušenosti mohu potvrdit, že čekací lhůty jsou při objednání 2-3 měsíce. Od rána do večera nabito, jeden pacient za druhým, 5 dní v týdnu a to ti zubaři pak někteří ještě slouží o víkendech na pohotovostech.

Takže paní Amiourová, otevřte oči a google a vyhledejte jiného zubaře. Buď jste opravdu narazila na výjimku a nebo nehorázně lžete.
17. 09. 2011 | 14:03

jos napsal(a):

To Dentist,
docela by se s vámi dalo souhlasit, pokud nahradíte obecné "my" pravdidějším "někteří (zdaleka ne všichni) z nás". Ale máte pravdu v tom, že podle výsledků voleb největší procento politických analfabetů žije patrně v Praze. To je ovšem zcela jiný problém. Zcela odlišný od problému o kterém píše autorka, jehož si mnou namátkou uvedení pisatelé asi ani nevšimli. Autorka píše o voze, oni o koze.
17. 09. 2011 | 14:05

Kateřina Amiourová napsal(a):

http://www.firmy.cz/Prvni-pomoc-a-zdravotnictvi/Zdravotnicke-sluzby/Zdravotnicka-zarizeni/Lekarske-ordinace/Detske-ordinace/Detske-stomatologicke-ordinace
http://www.firmy.cz/phr/d%C4%9Btsk%C3%BD%20stomatolog%20praha
http://www.firmy.cz/phr/d%C4%9Btsk%C3%BD%20stomatolog
http://www.firmy.cz/phr/d%C4%9Btsk%C3%BD%20zuba%C5%99
...tady jsou ti, kteří přijímají pacienty, ostatní jsou tzv. "normálnízubaři"a jsou plní, dostat se k nim lze snad jen ze známosti, jestliže někdo ze stávajících pacientů zemře nebo přejde k dospělému svých rodičů - jak říkám, v dětské zubařině je to výrazně horší než v dospělé - také jsem před lety měla skvěloulevnou zubařku - ale dítě mi vzít nemohla a teď zmizela kamsi do paďous a internetem ji nelzevyhldat - a úplně stejná situace je u fyzioterapeutů pro děti.
17. 09. 2011 | 14:36

Alena Čechová napsal(a):

No myslím, že je v kompetenci rodiče zařídit, aby děti žádné plomby mít nemusely. To je z toho, že děcka se krmí sladkostmi a berou pořád antibiotika. Není to náhodou správně, abychom platili skutečnou cenu výkonů, což nás blíž postrčí k prevenci?
Proč si pořád všichni myslí, že na sebe můžou kašlat a pak to stát nějak zařídí? Nezařídí, plaťte.
17. 09. 2011 | 14:43

Tukan napsal(a):

Alenko, my přece platíme nijak levné zdravotní pojištění celý život. A ještě nedávno byly pojišťovny přebytkové.
17. 09. 2011 | 14:53

zákazník napsal(a):

Skutečnost, že u lékařů musíme odevzdávat peníze je nepříjemná.
Zlé je to, že bude ještě hůř. Budeme platit víc.
Ale nejhorší je to, že ŽÁDNÝ lékař není ničím a nikým nucen nám opravdu pomoci. Udělá základní úkony, snaží se nic nezkazit, ale je mu úplně jedno zda nám to pomůže. Své peníze má pořád stejné, bez ohledu na úspěšnost.
17. 09. 2011 | 14:55

Alena Čechová napsal(a):

To pojištění je určené pro případy, kdy si člověk už nemůže pomoct sám a umřel by. Stav chrupu se dá ovlivnit prevencí. Navíc za více něž polovinu pojištěnců platí pojištění stejně stát, který dává výrazně méně na pojištěnce, než kdyby si to pojištěnec platil sám.
V tomto se situace bude zhoršovat a čeká nás další utahování šroubů, protože jednak bude přibývat počet státních pojištěnců a stát tuto sumu nebude valorizovat, což už nedělá teď. Naopak nároky na čerpání plateb se budou vlivem stárnutí populace zvyšovat.
Čistěte si pečlivě zuby, toto je jen začátek.
17. 09. 2011 | 14:59

michal napsal(a):

Dostatečně autorku diskvalifikující jsou dvě tvrzení, první o složení amalgámu (rtuť se sírou je blábol), druhé o nízkém vlivu výživy a prevence na kazivost zubů. Podrobnosti zde, včetně odkazů. http://en.wikipedia.org/wiki/Dental_caries.

Autorka patří mezi typické mimoně, jak ostatně nasvědčuje i její afinita k hnutí odmítajícím radar. Povrchně vzdělaná, povrchně myslící, dává průchod emocím a vlastním přáním.

PS: KIOVIG, Gammagard (lidský imunoglobulin) je v potřebných indikacích hrazen pojišťovnou po schválení revizním lékařem, v méně potřebných je doplatek na 1 dávku kolem 600 Kč, navíc se započítává do 5000 Kč limitu, i zde se tedy mýlíte.
17. 09. 2011 | 15:12

Papouch napsal(a):

"Shodou okolností vím zcela jistě, že amalgám vzbniká smísením rtuti se sírou"

za převratné objevy v chemii je Nobelovka, dosud se mělo za to že vznikne tohle:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mercury_sulfide
17. 09. 2011 | 15:40

Kateřina Amiourová napsal(a):

Velký vliv na stav chrupu - což nejenže nenajdete mezi bláboly ve wikipedii, ale patrně ani nikde jinde, bylo podávání tetracyklinu matce v jejím dětském věku. To totiž mělo - nejprve následky na matku - druhé zuby výrazně horší než první, ale i na dítě, kterému se změnilo metabolická kalcifikace - jadérka kyčlí například zkostnatěla mnohem později než u jiných dětí a i než matce, 2) první zuby se do několika měsíců vydrolily jen tak, bezu ničeho (a dítě bylo dlouho kojené), druhé zase o něco lepší, ale kazící se a při banálním pádu se lámající. Ne, to opravdu nemůžeme zachránit prevencí, mohli bychom se snažit to chránit, kdyby ovšem zde byli dětští zubaři a kdyby oprava dětského chrupu byla na pojišťovnu, jak deklarovánoministerstvem.
17. 09. 2011 | 15:44

Kateřina Amiourová napsal(a):

@ michal: Shodou okolností byste měl vědět, co dnes pojišťovna považuje za méně potřebnou indikaci - vy se na tomrknětepřesněji u gamagardu - totiž na tu spoustu nemocí, kde by mophl pomáhat a výrazně zlepšovat zdravotní stav, ale nemůpže pomáhat a také není zahrnován do limitu, a já vám povím něco o makulární degeneraci: tak u této dnes již významně epidemické choroby nárok na moderní fotoaktuivní lék (j jenž se vpíchne do žíly a po "nahřívání" lehkém - očí laserem, vytvoří novou sítnici) - nárok nemáte, i kdyby váš případ nekomoplikoval tzzv. "vlhký proces". Prosdtě - ařž budete stár, budete-li mít smůlu, tak s vnoučaty svým dětem pomáhat nebudete, pokud někdo nevysolí 200 000, budete na svých dětech viset jako slepý bezmocný.
17. 09. 2011 | 15:52

Kateři napsal(a):

Papuchu, to není žádný objev, jen si nepamatuji, tkerou modifikaci síry k tomu potřebujete, rozhodně tím nevzbniká sulfid, vzniká amalgám, což přesně chemicky je něco velmi zvláíštního, není to ani sloučenina, ani směs. Je to - amalgám. Amalgám je označení toho, co vznikne ze rtuti a síry. To abyste porozuměl kvalitě wikipedické práce, wikipedie nikdy nepřijala nabídku na opravu chyb za peníze.
17. 09. 2011 | 16:04

Tukan napsal(a):

A Papouchu, kdybyste si alespoň to heslo sám přečetl - ten sulfidd nemůže vzniknlout smísením síry a rtuti. A také nevzniká.
17. 09. 2011 | 16:10

Alena Čechová napsal(a):

Ano, je mnoho léků na různé potíže, na které nikdy nedosáhneme. Jsou prostě drahé a pojišťovna na ně nemá. nemá na ně taky proto, že doslova rozhazuje peníze za léčbu nemocí, kterým by lidé buď mohli zabránit nebo by si léčbu v pohodě zvládli zaplatit sami. Takže v případě, že dítě trpí potížemi s metabolismem vápníku, se stejně sveze s těmi dětmi, jejichž rodiče na prevenci kašlou.
BTW já prošla tetracyklinocou kůrou také, mé děti dodnes nemají zubní kazy. Nejsem ale lékař, tudíž vaše tvrzení nezpochybňuji, i když mi přijde až zázračně přímočaré.
17. 09. 2011 | 16:29

Kateřina Amiourová napsal(a):

Měla jsem ty angíny mimořádně časté - a v kurzu byl tetracyklin, pak mne nějaký zubař na tyto poznatky o tetracyklinu upozornil.
Rozhazuje? Jistě, je třeba uživit soukromé firmy. Protože tomuto národu se podařilo namluvit, že když kromě platby práce, přístrojů a materiálů budu platit ještě zisk soukromé firmě, tak jistě ušetřím. Druhá věc je, jak pojišťovny zacházejí se svými penězi - Agel zkrachoval - a světě div se - Jurásková ty peníze, co byly původně složeny jako jistina na krytí škod nepoužila na krytí šjkod, ale vrátila je Agelu, dovolila Agelu spolknout Hornickou pojišťovnu - a ten nejenže polyká další a další zařízení, on také láká nové klienty na ozdravnou dovolenou pro celou rodinu zdarma. O Johnově předražené publikační činnosti pro VZP víme také, a o tom, že zásah SUKLu měl vést ke snížení cen léků, ovšem vedl k 300% nárůstu výdajů za léky, víme také. Pořád netušíte, že by chyba nemusela zdaleka být na straně pacientů?
17. 09. 2011 | 16:45

Nezubař napsal(a):

Takže jsme snad podiskutovali o tom jak vzniká amalgám, a na to že místo obětavých doktorů
nám nastupují podnikatelé, kteří chtějí maximální zisk, nějak nedošlo. A ostatně se těm zbohatlíkům není co divit protože jsme si po cinkání klíči tak nastavili společnost. Už nejsme stát dělníků a rolníků ale stát šikovných podnikatelů, dále máme lidi úspěšně přisáté k neustále plnému státnímu cecku / zatímco na to zdravotnictví už nezbývá/, no a pak jsou socky, ukázky kterých se zrovna teď srocují ve Varnsdorfu, ale to jsou looseři a život vedle cigánského gheta je jim zaslouženou odměnou
17. 09. 2011 | 17:46

neo napsal(a):

Amalgámová plomba stojí 400 kč, dvě stojí 800 kč, 5 plomb stojí 2000.

mimochodem, bílá stojí i v Praze 600 kč.

Amiourová ale má zvláštní zubaře, kde amalgámová stojí 850, protože ji prý 2 vyšly na 1700 a 5 už na 8000, to je taková hloupost, že to ani neni možné. Rovnátka prý pod 30000 nesežene, další lež. Ty lepší stojí asi 10 - 20 000 a část dětem hradí pojišťovna.

A ještě zubaři ordinují 3 hodiny denně, to je další blábol. Není tu nějaký zubař? Možná by to vysvětlil jak se fláká:)

MOžná proot ještě nepadla ta hromadná žaloba na stát, protože si Amiourová vymýšlí pohádky.
17. 09. 2011 | 18:17

Kateřina Amiourová napsal(a):

omluva za překlep - léky nevzrostly na 300% cenu, výdaje vzrostly o 30%. Ale defacto z roku na rok!
Díky nezubaři, tak to je, chtěla jsem také ukázat na lincích, že zdaleka nepláči jediná - jeden z mých výše uvedených také zukazuje dost rodičů trdlujících, kde by sehnali pro dítě zubaře. Obětaví zubaři to nepřežili , to bylo první, až potom dochází k nepřežití zubů. Na to je vhodné upozrnit, kdybyste si začali náhodou vybavovat, že stárnutí s sebou přináší vážné choroby, které podnikatelé léčti nebudou a obětaví lékaři by nemuseli být k mání.
17. 09. 2011 | 18:19

Dětská vychovatelka v důchodu napsal(a):

Milá paní Čechová. S těmi sladkostmi u dětí to není tak na 100%. Je zde také výše uveden pšíspěvek, kde dotyčný píše, že i genetika má svoji významnou roli a tu mohu potvrdit - znám minimlně 6 lidí v naší malé vesnici na Olomoucku, kde tihle dotyční (jedná se o muže) si s hygienou moc nerozumí a s šištěním zlbů už vůbec ne. Je jim dnse 50 let a NI JEDEN KAZ.Naopak znám několik maminek a jejich už dospělé děti (35 a 45), obě měly alergii na penicilín a tudíž musely v dětství užívat pouze tetracyklin. jejich zuby o tom vypovídají - všehcny s kazem, křehká sklovina. Nejem chemik ani lékař, ale myslím, že je nespravedlivé vše paušlizovat, ti, co opravdu dbají na své zdraví i na zuby je u nás dost, ale genetiku neošidíte. Mylsím, že celkově jde o to, že se u nás zhoršila kvalita potravin a pak tedy řekněte, co chcete jst. Nebo si opravdu myslíte, že BIO vyýrobky jsoulepší než ostatní produkty. nedejte se vysmát. A s tím paušalizováním: Už jste jak ti blázni Hegr s Drábkem, kteří si myslí, že VŠICHNI lidé budou makat do 80ti v plném zdraví, bez toho, aby obtěžovali stát požadavky na příspěvky (bydlení, lékař, diety), protože zde přece mají a si tak několik vzorů, podle kterých lze paušalizovat - josu to lidé, kteří se jen s Boží milosti ve zdraví (aspoň relativním) dožili 100 let a přitom stále pracovali. Myslíte, že to lze PAUŠALIZOVAT?? TROCHU VÍC PŘEMÝŠLENÍ BY NĚKTERÝM neuškodilo....
17. 09. 2011 | 18:23

Vyhledávač napsal(a):

dal jsem do googlu Dětský zubař praha a vylezlo 83 900 výsledků...
17. 09. 2011 | 18:33

KM napsal(a):

Těžko se připojím k vaší hromadné žalobě, protože patrně žiji na jiné planetě.

Za děti jsem u zubaře nikdy neplatil ani korunu. Je jim 11 a 13 let, mladší má 1 plombu, jednou mu trhali zub. Každoročně chodí na preventivní prohlídky, rovněž plně hrazené VZP.
Mladší nosí rovnátka, za která jsem zaplatil 900,- Kč. Za kontroly na ortodoncii neplatím.
Stejnou zkušenost mají i rodiče spolužáků mých dětí.

Nadstandarní ošetření bych rád zaplatil, pokud by mi bylo nabídnuto a zdůvodněno, ale byl jsem ujištěn, že takto je to naprosto v pořádku. Lékařka má špičkově zařízenou ordinaci na drahé adrese v centru a nedivil bych se, kdyby příplatek za nadstandard požadovala.

Pokud po vás opravdu někdo chce 8000,- Kč za plombu a 30.000,- Kč za rovnátka u dítěte - občana ČR, a nedokáže to racionálně odůvodnit (například tím, že lékař nemá smlouvu se ZP), doporučuji Vám namísto psaní hysterických blogů obrátit se na vaši zdravotní pojišťovnu nebo stomatologickou komoru.
17. 09. 2011 | 20:05

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Targus:
"Nevím, proč tady diskutující řeší složení amalgamu" Protože ukazuje neserióznost autorky. Nevím, proč mám věřit jejím dalším informacím, když tak nesolidně zachází se základními.
17. 09. 2011 | 20:23

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Autorka
se naváží do wikipedie a tvrdí opravdové nehoráznosti. Amalgám je prostě slitina rtuti s některým(i) kovem(y).
Síra není kov.
17. 09. 2011 | 20:30

gaia napsal(a):

socky se poznají podle špatných zubů, to je holt neoddiskutovatelný fakt a bude ještě hůř. A dostat se ke studiu na stomatologii též není jednoduché, tato studia jsou záměrně omezována a zubařů bude čím dál méně.
17. 09. 2011 | 20:38

Kateřina Amiourová napsal(a):

Vy vážně myslíte, že v PRaze je 83 600 zubařů? Vy vážně myslíte, že wikipedie dává seriozní infiormace - lepší než učebnice anorganické chemie pro vŠ? :DDD - kdyby tady nebyly důkazy, že rodiče vážně nemohou sehnat pro své děti zubaře - viz tn citovaný internet plný nářků a dotazů "nemohu sehnat pro své dítě zubaře" - už nejen v Praze , kdybych neměla účtenky a nevěděla už dávno nejen od jiných ale z vlastního rešerování včetně telefonátů a osobních návštěv, že levnějšího zubaře pro dceru v Praze neseženu, kdybych nevolala do Rýmařova a na havlíčkobrodsko - myslíte, že bych se obtěžovala, abych se veřejně rvala - a zejména, že bych stála o to oponovat doktrináři z nějakého politického křídla kormidlujícího našeho zdravotnictví?
17. 09. 2011 | 21:00

pravda a láska napsal(a):

bez peněz k doktorovi nelez, tam se musí solit jen člověk vezme za kliku. Podnikání musí tvořit zisk, zdraví člověka nikoho nezajímá, to je každého soukromý statek.
17. 09. 2011 | 21:00

Vyhledávač napsal(a):

jste opravdu tak blbá, že dokážete napsat takovou sračku o 83000 zubařích? Je to počet výsledků na googlu a ne počet zubařů !!!!
17. 09. 2011 | 21:05

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Kateřina Amiourová:
Vy vážně myslíte, že učebnice anorganické chemie pro vŠ uvádí, že amalgám je rtuť se sírou??!
Neplácejte nesmysly.
17. 09. 2011 | 21:08

gaia napsal(a):

Kateřino

v té učebnici jste se asi dost přehlédla, amalgámy jsou slitiny rtuti a kovu, v zubních nejčastěji hliníku. Rtuť se sírou reaguje za vzniku sloučeniny sulfidu rtuňatého, který sublimuje , což by v zubu bylo dost nepraktické.

Ale to, co popisujete je přeci jasný projev zákona nabídky a poptávky.
Lékař bude tržně léčit za tolik, kolik mu budou pacienti ochotní dát. A vy se můžete rozhodnout, co je pro vás přednější, zda nové auto, nebo pěkné zuby dítěte. Ale jestli má vaše dítě všechny ty vady, co jste uvedla v článku, tak někde jste udělala chybu.
17. 09. 2011 | 21:10

Zbyněk Matyáš napsal(a):

gaia:
Ten Váš Hliník tady ještě chyběl, nevíte, že se odstěhoval do Humpolce?
´Amalgám je kapalná nebo pevná slitina rtuti (případně galia) s jedním nebo s několika kovy - například se sodíkem, stříbrem, zlatem, zinkem, kadmiem či olovem. Vlastnosti původního amalgámu použitého ve Francii začátkem devatenáctého století byly samozřejmě značně vylepšeny, jeho základní složení se však v zásadě nezměnilo. Ve stomatologii se dnes používá stříbrný nebo zlatý amalgám jako výplňová (lidově řečeno plombovací) hmota a to především do zadních poškozených zubů.´
http://www.zubni-portal.cz/news/22/15/Amalgam---fakta-a-povery/
17. 09. 2011 | 21:20

gaia napsal(a):

no v každém případěj e blbost, aby se chodilo k zubaři se školou, jako tomu bylo za totality a jak navrhuje autorka. Jednak do školy se chodí proto, aby se žáci učili a ne seděli celé dopoledno u doktora a jednak za zdraví svých dětí jsou skutečně zodpovědní rodiče a ne nějaká učitelka.
Ale zubařů bude málo, stačí si zjistit, jak málo jich studuje stomatologii.
Dostat se ke studiu na zubaře, je dnes možná těžší, než za komunistů, kdy jak se píše, ti zlí komunisté odepírali lidem vzdělání.
17. 09. 2011 | 21:37

Kateřina Amiourová napsal(a):

následující krotký článek od zjevně akreditované novinářky hovoří dokonce ještě o vyššíh cenách na jednu dětskou plombu, než na jaké jsem narazila já:http://www.vitalia.cz/clanky/ceny-u-zubare/ ..."V praxi je to pak v Praze tak, že jedna zubní ordinace chce za obyčejnou plombu 400 a druhá klidně i patnáct set. Klíč, podle něhož lékaři ceny doplatků určují, neexistuje."
Jenže k těm levným se nedá dostat, dost na tom, máte-liá štěstí, že se o nich vůbec od někoho doslechnete. Příčina velkého množaství odkaz-ů na internetu není v počtu nevyužitých zubařů, ale v wwww bublině, kdy platí, že ordinace, jež se přestěhuje (a že toho stěhování zažily v minulých letech dost mnozí tzubařži, nebo zanikání a nového vznikání) - a neobešle své stálé zákazníky, jež nemá aktuální adresy -a v PRaze se lidé hodně stěhují, musí vynakldáat enormní p=rostředky na to, aby někdo na její odkaz kliknu. A nikdo nemá recept, jak se správně zařadit do vyhledatelných - nebo resp. recpet byl před zubaři záměrně zamložen, protože na IT službách by se ndedalo tak vydělávat. a to jsou náklady, které se promítají do naší zákaznické peněženky takíé. Jinak je s podivem, že jeden zubař dokáže vyhmátnout běžné kazy bez rentgenu všechny, a druhý automaticky dělá rentgen všech zubů,. pozoruhodné je i to, že dříve nikdy nikdo nezažil, aby u normálního vrtání mu byla nabízena injekce proti bolesti, a dnes je vnucována automaticky. Inu, asi se pojišťovny už nemohou spolehnout na zubařskou poctivost a profesionální založení, šetrnost vůči kase.
17. 09. 2011 | 21:38

gaia napsal(a):

no dřív mělo jeden rentgen celé středisko, dnes musí mít každý doktor rentgen svůj, musí ho zaplatit ze svého, tudíž musí vykazovat jeho využití, tudíž rentgenuje každého, jen tam vezme za kliku. To mne též štve, ale příště se už ohradím a odmítnu to.
17. 09. 2011 | 21:43

Kateřina Amiourová napsal(a):

Gaio: výše uvedený Papouchův link: Preparation and chemistry

β-HgS is precipitated as a black powder when H2S is bubbled through solutions of Hg(II) salts.[5] β-HgS is unreactive to all but concentrated acids.[3]
Smísením rtuti se sírou sulfid rtuti nepřipravíte, ani náhodou. Hg je ušlchtilý kov, tedy relativně málo reaktivní.
To, co tvrdí zdroje zde uváděné, vzniklo skrze nedouctví zubařů, ano, ta rtuť se nejprve upraví na sklitinu s ušlechtilými a méně ušlechtilými kovy, ale amalgám je z definice od dob prvních zjištění a nálezů alchymistů to, co vznikne smísením patrně sirného květu s rtutí. Tak zní definice amalgámu. Bohužel i Britannica uvádí amalgám jako alloy, tedy to všichni přebírají - a nikdo z nich si amalgám není schoúpen vyrobit, že by samotná slitina rtuti s ušlechtilými kovy byla pro zubařžinu už v minulém stolewtí napropsto nezaplatitelná. Tak daleko se myslím datuje používání amalgámu - tedy myslím, předminulého století.
17. 09. 2011 | 22:04

Kateřina Amiourová napsal(a):

Halóóó, ví tu vůbec někdo, že rtuť je tekutá? Tedy - jak byste chtěli udělat tvárnou slitinu, která neuteče, jaké množství drahých v podobě prášku získaných kovů? Vždyť to, co ti zubaři označují jako slitina je, že práškové pooby kovů jsou v malůém, miniaturním množství vmíchány do tekuté rtuti. Může tím vziknout amalgám? - ne, jen slitina, ale protože do zubů se nedává slitina, tak se také nehovoří o slitině, ale o amalgámu, ne, není to termín vznioklý v zubařsví, ač si ho zubařina přisvojila, když nalezl toto použití. Nemluvě o tom, že spoustu kovů dnes pro zubařinu přimíchávaných kovů myslím nešlo, neumělo se v minulosti získat v práškové podobě. :D
17. 09. 2011 | 22:21

PatientO.T., zubař napsal(a):

síra. to se mi snad zdá...

http://www.bome.cz/stranka-amalgamy-84
17. 09. 2011 | 22:47

Kateřina Amiourová napsal(a):

Důod, proč k této hádce o amalgám dochází, je ten, že ten, že došlo z terminlogické nedbalosti k neblahému ožití nového označní v podobě nemající nic společného s podstatou - nikdo se nenamáhá vyhledat si, že smíseniny rtuti s kovy se navýklo používat označení amalgámové slitiny - a tím méně je vysledovatelné, že tento termín se prapůvodně používal pro "slitiny" rtuti s kovy "používané pro zubařské amalgámy"
17. 09. 2011 | 22:50

PatientO.T. napsal(a):

2 KA:
začněte na wiki:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Amalg%C3%A1m
přestaňte se ztrapňovat, prosím...
17. 09. 2011 | 22:55

Al Jouda napsal(a):

Celý ten zdravotnický bordel by se dal zlikvidovat jednoduchým opatřením a sice důsledným oddělením privátních doktorů od těch sloužících v dosud státních zdravotnických zařízeních. Pouze ta státní by směla čerpat peníze z veřejného zdravotního fondu, u soukromníků by pacienti platili v hotovosti.
18. 09. 2011 | 00:31

PatientO.T. napsal(a):

2 Al Jouda:
V tom případě byste, mj., odsoudil drtivou většinu populace k tomu, že by si za veškerou stomatologickou péči musela platit "na dřevo".
(Mě by se to také líbilo, přiznávám. Ne kvůli prachům, ale kvůli tomu, že do rovnocenného vztahu pacient/lékař by se nemíchaly stát a zdravotní pojišťovny (málokdo má představu, jaké nesmysly po nás vyžadují státní instituce, a kolik času a peněz stojí vyhovět naprosto absurdním regulím, které vymýšlejí všichni ti nepostradatelní i***i zaměstnaní na nejrůznějších úřadech). Nevím ovšem, kolik lidí v tomto z*******m státě by si pak mohlo dovolit navštívit zubaře).
18. 09. 2011 | 00:45

Kateřina Amiourová napsal(a):

Před Wiki se nikdo ztrapňovat nemusí, to, co je na wiki od entziastických nedouků (příklad: ten samý amatérismus či co to je vynikne, když si najdete stránku o Izraeli - tam se kupřpíkladu tvrdí, že Izrael dodnes stojí na hranici z roku 1947) - mezi námi, to už Lavoisier toho věděl více. Víte, kolik stránek mělo Rémyho kompendium poznatků anorgnické chemie cca 5000 stran. pro VŠ učebnice se to poněkud muselo zkrouhnout, ale přesto tam ještě v 80. letech strategické poznatky byly - nové učebnice jestliže se podíváme na wikipedii - sice poněkud střípkovitě uvádějí novodobé poznatky - ale už nedokáží docílit toho, aby lidé rozuměli chemii - protože jim zcela unikají poznatky kmenové.
Jestliže byste chtěl amalgám jako slitinu rtuti dostatečně nebezpečně se vypařující již při normální teplotě, aby byla pevná - tak by muselo jít o slitinu - roztok rtuti v jiném kovu - nelze zaplatit - a nelze uskutečnit, protože ostatní kovy tají při obvyklých hutnických teplotách - to už by byla rtuť pryč dávno, ale i jinak by spontáně se vypařující rtuť utíkala. To není použitelné v zubařině. Toxicologové vám také potvrdí, že bezpečná likvidace rtuti z rozbitého teploměru je posypáním práškovou sírou. Ale tak nevzniká sulfid, tak vzniká právě jen amalgám.
Samozřejmě mám i konspirační teorii, jež by se vám mohla líbit :D : Síra je nejstrategičtější chemická surovina - a všechny významné doly síry na světě už 200 let vlastní Rothschildové - mohlo se to podepsat také na (Ne) hojnosti strategických poznatků? Proč se dělitt, když jak vyrobit amalgám je známo už velmi dlouho.... víte, nežertuji o konspirační teorii - to bych si nedvolila, ale kupříkladu všechny e společnosti pro transfer technolgoií se podle mých průzkumů styl součástí hry korejských zpravodahjců, kteří je mají plně personálně osbsazené a v ytěžují je. Proč myslíte, že je vaše pioznání tak ubohé - abyste si neuměli nic vyrobit, jde o strategické= poznatky. Dnes, když budete hlůedat , jak vyrábět solární panely, tak také dojdete nejdál k tomu, že existoval nějaký Bagdasarov - a dosáhnete i na část popisu patentu - ale v žáném případě nedáte dohromady dostatek poznatků, abyste si mohl tu výrobu rozjet. Pak zubývá jen cálovat hotrentně na všechny strany, nebo drahá experimentace podle návodu hrubého. To je poťouchlost, že? :D
18. 09. 2011 | 00:55

Kateřina Amiourová napsal(a):

Jsem ráda, že jsme tuto otázku amalgámu nakousli - protože reálný stav můřže bvýt mnohoem horší - totiž, že nepůjde o konflikt m-ůj s vámi nebo s vědou, ale o to, že místo poznatků jsou předávány transfestizované pseudopoznatky - do té míry, že mezi firm,ami dodávajícími amalgám dnes již skutečně jsou takové, které se domnívají, ýže amalgám je slitina rtuti s jinými kovy. Slitina je povahoíu sil vlastně roztok - a z té tedy nemůže spontán+ě se vypařující rtuť neutíkat - takže mají pravdu ti, kteříé poukazují na moýžnou jedovatost amalgámové výplně - jen netušili, že je to tím, že se přešlo od prověřené technologie k technologiii založené na stupiditě. Ovšem to tedy nevím, jak tohle najednou dát celé do pořádku. V první řadě potřebuji produktovou kartu od těch plomb, co má dcera v puse.
18. 09. 2011 | 06:57

kočka šklíba napsal(a):

Myslím, že se tu skutečně řeší to nepodstatné. Jak vzniká amalgám je většině rodičů jedno. Ale jedno jim není, zda budou mít jejich děti dostupné ošetření. A to se asi liší podle místa bydliště a někteří mají štěstí, jako jsme měli my. A to v Praze.

Nesouhlasím s gaiou, že je: "v každém případěj e blbost, aby se chodilo k zubaři se školou, jako tomu bylo za totalit". Naopak. Mé dcery chodily na základku, kde měla ordinaci i dětská stomatoložka, takže tam skutečně každého půl roku chodily děti, jejichž rodiče to povolili, na pravidelné prohlídky. Pokud byl nutný zákrok, dostaly lísteček a rodiče poté bud s dítětem do ordinace zašli nebo ne, to už bylo na nich. Takže tento systém, pozůstatek toho "hrozného socialismu" velmi dobře fungoval. A to jsme byli přesvědčováni po roce 1990, jak skvělá zubní péče je na západě a jak špatná byla u nás před rokem 1989. Zdá se, že to druhé neplatí. A to první možná ano, ale my se zde zřejmě tomu západu nepřizpůsobili. A spíše směřujeme, jako ve všem, k Africe.
Co se týká kazivosti, nevím co u mých dcer způsobilo, že do svých 21 let nemají a neměly jediný kaz. Do tří let neznaly co to je bonbon, lízátko, čokoláda, o sladkých nápojích neměly rovněž tušení. Hygiena myslím byla dobrá, nyní asi předpisová včetně používání zubní nitě. Ale jejich babička má ve svých 75 letech téměř celý vlastní chrup s asi 3 plombami. To samé můj manžel, má 2 plomby za celý život. Takže genetika roli nejspíš hraje.
Ceny rovnátek se liší podle lékařů. Jedna z dcer chodí na ortodoncii od 10 let. Celkem jsme již za rovnátka dali asi 20-25 tisíc(za troje), ale vím, že stejný typ rovnátek se cenově liší až o 2-3 tisíce podle lékaře. My zase měli štěstí na skvělou ortodontistku, která má ceník veřejně vyvěšený a nabízí několik cenových variant s podrobným vysvětlením.
Takže můj závěr je, že pokud máte štěstí na dobrého lékaře, který samozřejmě nechce jen ždímat pacienty, pak je péče o chrup vyhovující. I tak ale v případě vad chrupu to není levná záležitost a myslím, že na to hodně rodičů nemá finance.
O cenách plomb nemám potuchy. Ale před asi 3 roky jsem za amalgámovou(mojí ;)) neplatila nic.
18. 09. 2011 | 09:12

Alena Čechová napsal(a):

Mně se líbí, kolik se vždycky vyrojí lidí, kteří za své potíže objektivně nemůžou, že je na vině genetika. Tlouštíci mají všichni svou tloušťku vrozenou, ti se zkaženými zuby taky kazivost zdědili. Říká se tomu lhaní si do kapsy.
Za vaši tloušťku může životospráva, za vaše zkažené zuby to, že si je nečistíte a taky způsob života.
A nebo je to s tou genetikou pravda, a potom to tady můžeme všichni zabalit, protože jsme národem geneticky deformovaných jedinců, takže nám větší příliv přistěhovalců asi jen prospěje, ne?
18. 09. 2011 | 10:19

RNDr. Zbyněk Matyáš napsal(a):

Kateřina Amiourová:
Prokázal jsem zde, že amalgám je slitina rtuti s dalsím(i) kov(y)em, přesto tvrdohlavě blábolíte o síře a jakési učebnici anorganické chemie pro VŠ, aniž byste se pokusila své tvrzení dokázat. Jste neseriózní diskutérka.
Btw.: Amalgám je z definice slitinou rtuti s kovy
http://www.definition-of.net/definice-amalg%C3%A1m

Váš blábol "Halóóó, ví tu vůbec někdo, že rtuť je tekutá? Tedy - jak byste chtěli udělat tvárnou slitinu, která neuteče, jaké množství drahých v podobě prášku získaných kovů?" vyvrací vysokoškolská učebnice VŠCHT ´Slitiny rtuti se obecně nazývají amalgámy. Využití mají pouze dentální amalgámy, což jsou slitiny Hg-Ag-Sn-Cu. Připravují se pečlivým smísením tekuté rtuti a práškové směsi ostatních kovů (1:1). Vzniklou plastickou hmotou je vyplněna kavita v zubu a následně dochází k pomalému tvrdnutí amalgámu v důsledku fázové přeměny: 3Hg(l) + 2Ag(s) → Ag2Hg3(s)´
18. 09. 2011 | 10:50

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Zdroj: http://vydavatelstvi.vscht.cz/knihy/uid_isbn-80-7080-568-4/pdf/166.pdf
18. 09. 2011 | 10:51

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Alena Čechová:
Vliv genetické dispozice na tělesný habitus je prokázaný a nepopíratelný.
18. 09. 2011 | 10:53

Model napsal(a):

Zbyňku- nech Alenu Čechovou- ona nám ukáže jak se z připrdlé tlusté české selky 1.54 cm a 80 kilo udělá štíhlá černoška 180 cm a 50 kg jako Naomi Cambell. Ostatně od cinkání klíči máme svobodu a demokracii, pravda a láska zvítězila, tak může být každý čím chce, např tou Naomi.

Hlavně poraďte autorce článku kde nahrabat miliony aby měla na demokratické zdravotnictví pro děti
18. 09. 2011 | 11:21

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Model:
Ona to zkouší i tady, asi doufá, že jí všichni pošleme po koruně.
Je škoda, že vcelku závažné téma uchopila tak neseriózní osoba. ☻
18. 09. 2011 | 11:24

český maloměšťák napsal(a):

PatientO.T. napsal(a):
2 Al Jouda:
V tom případě byste, mj., odsoudil drtivou většinu populace k tomu, že by si za veškerou stomatologickou péči musela platit "na dřevo".
(Mě by se to také líbilo, přiznávám. Ne kvůli prachům, ale kvůli tomu, že do rovnocenného vztahu pacient/lékař by se nemíchaly stát a zdravotní pojišťovny (málokdo má představu, jaké nesmysly po nás vyžadují státní instituce, a kolik času a peněz stojí vyhovět naprosto absurdním regulím, které vymýšlejí všichni ti nepostradatelní i***i zaměstnaní na nejrůznějších úřadech). Nevím ovšem, kolik lidí v tomto z*******m státě by si pak mohlo dovolit navštívit zubaře).
18. 09. 2011 | 00:45
--------------
Špatně formulovaná otázka.
Máte se ptát : " Kolik pojištěnců má doma zbrojní pas ."
To je správná otázka - v kontextu toho, co se děje.
Prostě ti zubaři /a jiní / budou muset poskytnout službu.
Jsou to celkem jednoduché počty.
Pokud je totiž k dispozici jen jeden, kdo jistou věc udělat může - tak ji prostě udělat musí.
Nebo.....
:)))

Lumpen elity vládního, zákonodárného a justičního establishmentu Kozloistánu Zelového rozdělují společnost.
Což se jim daří. Znamenitě.
Jinou možnost totiž nemají.
Že jim to žerou nevzdělaní chudáci např. na Šluknovsku - to je v pořádku, ti nejsou schopni uvažovat v alternativním modu...ale že se ještě dnes najdou .... i mezi lidmi s univerzitním vzděláním....to je smutné - a svádí to k myšlence, že školství asi není nic moc....
-----------------------------------------------
PatientO.T. :)
Ruce vzhůru ! Plombu nebo život !
:)))
18. 09. 2011 | 11:37

Jan Vaculík napsal(a):

Nemyslím, že ohledně péče o zuby je u nás všechno v pořádku.

Jenže autorka má bohužel tak chaotický styl vyjadřování, že kdybych byl zubař a ona na mě v ordinaci spustila s takouvouto vyřídilkou, tak bych taky asi dělal vše pro to, aby už víckrát nepřišla.

Podle mě je příčina v tom, že zubařů je málo a tudíž se nemusí až tak snažit, aby vyhověli.
Já jsem se teď objednával u naší zubařky a nehbližší volné termíny byly až v lednu. (Asi je to tím, že má smlouvy s pojišťovnama a nikdy si neúčtuje víc, než je nezbytně nutné.)
Ale proč stát nemůže pustit na studia víc uchazečů? To se kdosi snažil vysvětlit: prý jde o extrémně drahé studium (to kvůli náročnému praktickému výcviku), a i když praxe pak slibuje slušné výdělky, tak není možné, aby si adepti zubařství na studium připláceli.
Takže jsme obkoukem zase u toho trhu: je poptávka, je nabídky, ale chybí trh.
18. 09. 2011 | 12:04

wiki napsal(a):

kočka šklíba napsal(a): O cenách plomb nemám potuchy.

Příklad cen u SOUKROMÉHO lékaře (zde outsoucovaného závodního zubaře FN Brno) ošetrujícího jak dospělé, tak děti, jsou třeba tady: http://www.dentino.cz/cenik

Standardní plomba je samozřejmě zdarma
18. 09. 2011 | 12:22

gaia napsal(a):

kočka šklíba

no já s těmi dětmi za totality na ty prohlídky chodila, tak vím, že to nebylo to pravé ořechové. Ani ze strany chování doktorů ani ze strany dětí. A již tenkrát někteří rodiče ani necdhtěli, aby děti se školou šly a raději šli s nimi, aby měli kontrolu. A ordinace ve školách, to je hudba tak 50 let, kdy vrtačku poháněl doktor vlastní nohou. Dnes je vybavení tak náročné, že by se tyto ordinace nerentovaly. Navíc každý má možnost vybírat si lékaře, takže nutit celou třídu se dát ošetřit u shora určeného lékaře je nesmysl. A zabilo se tím též celé školní dopoledne, což je myslím též karta proti.

autorka musí hledat a nebát se zeptat a ve volném čase si půjčit od svého dítěte učebnici chemie pro 8. ročník a nastudovat, jaký je rozdíl mezi směsí a sloučeninou. A možná najde postup výroby amalgamu i na internetu, nedávno byl v Digest výběru příběh, jak jeden 16 letý výrostek našel na internetu návod na výrobu atomové bomby, dokonce se mu podařilo i naschánět různé chemikálie a v garáži se to pokoušel vyrobit, naštěstí se to provalilo, ale i policisté se divili, co je na internetu možné zjistit.
18. 09. 2011 | 13:53

neo napsal(a):

Gaia:

nesouhlasím s onou hudbou 50 let.

My měli na ZŠ ordinaci a to minimálně do roku 97 kdy jsem odešel na gympl a tam byla taky ordinace ve školní budově a prohlídky minimálně do r. 2000 co si pamatuju.
18. 09. 2011 | 14:18

hereleve and napsal(a):

NO já hlavně myslím, že autorka pláče na špatném hrobě. Jak už tady někdo navrhnul, stačí vzít účty a zajít na pojišťovnu, nechat si vysvětlit na co má z pojištění nárok a co musí hradit, a pokud hradila něco navíc, tak si to nechat proplatit. A přitom požádat o poslání kontroly na onoho vydřidušského lékaře. Obávám se, že po zveřejnění tohoto žalozpěvu podepsaného plným jménem už žádného zubaře ani nenajde.
18. 09. 2011 | 14:30

gaia napsal(a):

neo

no pochybuji, že by někdo uživil ordinaci, kdyby měl jen 500-600 klientů, takové velikosti bývají školy. Jsou náklady na provoz a aby se vyplatilo mít ordinaci, musí mít určitě víc klientů. Vím to dle své zubařky, která má ordinaci ve městě, ale ještě jednu zdědila v blízké vesnici jako pozůstatek Ounzu, kde klientela tak na 2x týdně. A velmi brzy tu vesnickou zrušila pro velkou ztrátovost a vesňáci musí za ní do města.
Takže vám nevěřím.
18. 09. 2011 | 14:34

neo napsal(a):

gaia:

nikdo Vás nenutí věřit. Já v obou školách k těm zubařkám chodil, a se mnou těch dalších 600 studentů...
18. 09. 2011 | 14:40

Alena Čechová napsal(a):

gaia: tak to aby toho výrostka zaměstnal Írán, když se mu to podařilo v garáži, ne?
18. 09. 2011 | 15:16

gaia napsal(a):

Alena Čechová

nepodařilo, oni ho dříve chytili, ale návod našel na internetu. a autorka tam ani nemůže vypátrat, jak se dělají plomby.
18. 09. 2011 | 15:45

Alena Čechová napsal(a):

Prosím vás gaio, to jsou naprosté bludy. Víte, co je potřeba na atomovou bombu? Především obohacený uran. Postup pro jeho získání je tak složitý, že si to málokterý STÁT může dovolit. Zkouší to už několik let Írán a pořád se mu nějak nedaří.
Můžete udělat tzv. špinavou bombu z plutonia, které je odpadem z jaderných elektráren, ale i toto se získává velice obtížně.
Postup výroby je obecně známý, problém je s materiálem.
18. 09. 2011 | 16:02

gaia napsal(a):

Alena Čechová

ale i ty suroviny se dají sehnat na internetu. On nechtěl vyrobit vše od píky, on si to chtěl jen sestavit z komponentů. Ten časopis mám ve sklepě a teď se mi nechce tam hledat, jinak bych vám napsala ve kterém to bylo čísle.
18. 09. 2011 | 16:14

neo napsal(a):

Alena Čechová,

co blázníte, Gaia je úča a v hodinách pracovní výchovy s dětma sestrojila bombu aj z papírů, tempery a lepící pasty.
18. 09. 2011 | 16:19

Al Jouda napsal(a):

To PatientO.T. :
Nejsem přesvědčen o tom, že by tolik lidí bylo ochotno platit za veškerou zubní zdravotní péči. Stále by se totiž našlo dost zubařů, kteří by dali přednost práci ve veřejném sektoru za solidní mzdy a se sociální jistotou a bez starostí o ufinancování chodu soukromé ordinace (nájem, energie, daně atd.) To platí i pro ostatní obory lékařské praxe a v tom, že nechali napojit soukromé lékaře na cecíky VZP, zradili poslanci všechny státní pojištěnce - vlastně všechny občany ČR.Máme svobodu, tak ať si každý podniká v čem chce, ale za svoje !!!
18. 09. 2011 | 16:43

gaia napsal(a):

Al Jouda

ale co mají tedy dělat ty děti, jejichž rodiče nebudou ochotni platit za ošetření svých dětí u zubaře?
18. 09. 2011 | 17:09

PatientO.T. napsal(a):

2 Al Jouda:
V něčem máte pravdu. Důležité ovšem je, že jakmile zaměstnáte zubaře za pevný plat v nějakém zdrav.zařízení, většinou citelně poklesne jeho výkonnost a kvalita práce. (Ověřeno v USA, kde se pojišťovny pokusily vykoupit praxe od soukromníků a následně je tam zaměstnat. Po čase tyto praxe raději rozprodaly).
:-)
18. 09. 2011 | 18:06

gaia napsal(a):

pokud jedinou motivací lékařů budou peníze, tak je s námi všemi Ámen
18. 09. 2011 | 18:30

kočka šklíba napsal(a):

Gaio nečtete pozorně, znova si přečtěte co píši, je tam také mimo jiné o tom, že: "pokud rodiče povolili".
Zadruhé nikde není řečeno, že lékařka nemá pacienty i odjinud než z té školy, dcery k ní docházely do svých 19 let (před 2 lety a stále to fungovalo).
Za třetí, vzhledem k obsahu blogu by asi mnoho rodičů bylo naopak vděčných mít takhle, v dnešní době, nadstandardně postaráno o preventivní prohlídky u stomatologa. Alespoň rodiče v této škole byli a ke stomatoložce docházelo 80%-100% žáků v jednotlivých třídách.
Aleno Čechová, vám závidím, že tak všechno dobře víte ;). Už u otvírání oken u Tomského jste všechno věděla ;).
18. 09. 2011 | 22:15

Coolie napsal(a):

Otázka je také, proč rodiče nepečují o zdravé zuby svých dětí? Zubní kazy jsou jednoznačně chyba rodičů. Pokud by dítě jedlo zdravě, pak NEMÁ ŠANCI mít zubní kaz. Ale svinstva v podobě lízátek, přeslazených nápojů, bílého často sladkého pečiva lepícího se na zuby dětem nedávají zubaři, ale rodiče.
Tak ať rodiče i zaplatí.
19. 09. 2011 | 11:37

Jan Vaculík napsal(a):

Mám za to, že preventivní prohlídky chrupu platí pojišťovna, ne?
Takže by neměl být problém, aby se škola dohodla se zubařem a aby poslala na prohlídku celou třídu v rámci vyučování. (Ano, i toto patří k výchově.)
Problém je snad jen v tom, že škole se nechce nic organizovat, a zubař má i bez toho práce dost, tak se do toho taky nehrne.
19. 09. 2011 | 12:16

Kateřina Amiourová napsal(a):

Tak jsem mezitím zjistila, že vmíchání práškového kovu do rutti má také 100 letou terminologicvkou historii, ale důsledně bych rpotetovala proti mýtu, že se ve rtuti ty kovy rozpustí, ale tvrdí se to. Takže zubařské amalgámy od počátku jsou vlastně vyhovující zejména pro svou konzistenci, a případně baktericidní účinky, ale jinak mi to stále připadá na čistou, byť třeba nezamýšlenou eugeniku,
19. 09. 2011 | 12:21

PatientO.T. napsal(a):

2 Jan Vaculík:
Takto prováděné ošetření je na nic. Prohlédnout chrup 35 dětem není záležitost na půl hodiny. Ke konci už opravdu zubař nevidí. Není čas ani na instruktáž hygieny, ani na navázání pořádného kontaktu s pacientem... Po skončení prohlídek obvykle nejmíň polovina pacientů potřebujících léčbu prohlásí, že půjde k jinému stomatologovi, druhá polovina dělá vše pro to, aby se ošetření co nejvíc protáhlo, atd., atd...
(Vím, o čem píši. V letech 91-92 jsem působil jako školní zubař na jedné SPŠ).
19. 09. 2011 | 12:28

Kateřina Amiourová napsal(a):

Zbyňku atyáši - a tu jak vy říkáte sloučeninu - můžete pojmenovat a vysvětlit jaká oxidační čísla v ní jednotlivé prvky mají a jak se k tomu dostaly skrze své valenční elektrony?
19. 09. 2011 | 12:31

Concilium napsal(a):

Zbyňku Matyáši - to bohužel opravdu nemá oporu Ag3Hg2 - najděte libovolnou další sloučeninu rtuti, ve které bude mít oxidační číslo -3 a libovlnou další sloučeninu Ag, ve které bude mít oxidašní číslo +2. Není, protože v takovýchto stavech nemohou existovat. Já tbvrdí, že ty práíškové kovy vytvoří maximálně clustery, a to je také všechno.
19. 09. 2011 | 12:54

Kateřina Amiourová napsal(a):

Pardon Ag2 Hg3 - ale Ag +3 a Hg -2 také nenajdete. rtutid stříbnitý!
ovšem tady jsme u zdroje: http://www.google.com/patents?hl=fr&lr=&vid=USPAT3954457&id=g2J8AAAAEBAJ&oi=fnd&dq=Ag2Hg3&printsec=abstract#v=onepage&q=Ag2Hg3&f=false
19. 09. 2011 | 13:25

PatientO.T. napsal(a):

2 KA/Concilium:

Amalgám není sloučenina nýbrž slitina...
19. 09. 2011 | 13:29

Jan Vaculík napsal(a):

PatientO.T.
Nemám důvod vám nevěřit.
Ale pak si musíme říci, že státem garantovaná (a školou organizovaná) preventivní péče o chrup je sporná už od podstaty.
A nevinit z toho Klause, Julínka či trh. (Což není výtka vůči vám.)
19. 09. 2011 | 15:54

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Kateřina Amiourová:
"Zbyňku atyáši - a tu jak vy říkáte sloučeninu -" Neříkám a neřekl jsem. Jenom jsem opsal několik řádků z vysokoškolské učebnice VŠCHT.
19. 09. 2011 | 20:52

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Concilium:
I Vám: nejedná se o sloučeninu, nýbrž slitinu.
19. 09. 2011 | 20:54

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Kateřina Amiourová:
"rtutid stříbnitý!" Další nesmysl.
Zjevně tomu nerozumíte ani trochu.
19. 09. 2011 | 20:58

PatientO.T. napsal(a):

Servus, Zbyňku.
V něčem se shodnem, co?
:-)
19. 09. 2011 | 21:05

Zbyněk Matyáš napsal(a):

PatientO.T.:
To je normální.
Nepřipadá mi však normální, když ing. potravinářka neví, co je amalgám, a navíc se hádá.
Na tuto firmu
http://www.firmy.cz/detail/606669-ing-katerina-amiourova-praha-vinohrady.html
bych se s důvěrou neobrátil.
19. 09. 2011 | 21:16

PatientO.T. napsal(a):

Taky jsem se na to díval.
Ztraceno v překladu...
;-)
19. 09. 2011 | 21:24

Zbyněk Matyáš napsal(a):

PatientO.T.:
Uvedl jsem text z učebnice z její fakulty. Ani to jí nestačí! Problém bude asi někde jinde.
19. 09. 2011 | 21:29

PatientO.T. napsal(a):

2 ZM:
Je zcela zřetelné, že paní KA absolutně netuší, o čem píše...
19. 09. 2011 | 21:56

Petr Hloch napsal(a):

Vážený pane Stejskale,

dle jakého klíče se uvolujete publikovat blogy, které se Vám nabízí? Vzhledem k tomu, že mé návrhy jste s díky odmítnul, musím si o Vás po tomto článku myslet, že jste buď:
a)Zaujatý
b)Podplacený

Předem děkuji za odpověď.
19. 09. 2011 | 22:56

Zbyněk Matyáš napsal(a):

PatientO.T.:
I v tom patentu, který KA vygooglovala zadáním ´Hg3Ag2´, je užito slovo ´alloys´, tedy slitina, přesto se domnívá, že jde o sloučeninu.
Ale já jsem zdroj, ze kterého je rovnice fázové přeměny, již předtím uvedl, pro jistotu opakuji:
http://vydavatelstvi.vscht.cz/knihy/uid_isbn-80-7080-568-4/pdf/166.pdf
Je to učebnice VŠCHT, školy, kterou absolvovala. ☻
20. 09. 2011 | 16:08

Dana napsal(a):

Má šestiletá vnučka chodí k zubaři pravidelně jednou do roka ale nemá ani jeden kaz. Přitom je to nekojené dítě kterému nikdo sladké neodpírá. A znám dítě kojené do dvou let které pomalu neví jak chutná sladké a už má ve stejném věku několik plomb.
15. 10. 2011 | 22:43

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy