Ochočená radikalita

11. 06. 2019 | 11:42
Přečteno 1989 krát
Vyrazit sám ke vzdálenému cíli a bez opor usnadňujících cestu vyžaduje radikální rozhodnutí založené na odvaze a důvěře v sebe, vlastní síly, v přízeň osudu anebo také v Boha. Rozhodnutí pro bláznivý podnik tak spojuje dva jinak naprosto odlišné protagonisty radikálních příběhů, jako jsou lezec Alex Honnold a Štěpán Smolen, alias Poutník z novely Cesta na Západ.

Alex Honnold jako jediný člověk na světě zdolal bez použití lana za 3 hodiny a 56 minut vrchol El Capitan cestou Free Rider, což je necelý kilometr vysoká kolmá žulová stěna, k níž se lze v některých pasážích přisát snad jen silou vůle. Stačí sledovat jeho výstup v kině, aby se člověku zatočila hlava.

Honnold není však žádný blázen, jak by se snad mohlo zdát po tomto výkonu. Pečlivě se na výstup připravoval a opakovaně jej slézal s lanem. Cestu si naplánoval naprosto detailně, a zvláště jedno mimořádně exponované místo znovu a znovu trénoval. I tak jeho kamarád, který dole natáčel na statickou kameru, v daný okamžik odvrátil hlavu. Sebemenší chybička by byla smrtící.

Alex se vyznává, že má rád život a nechce zemřít. Proč tedy pokouší osud? Lezec to vysvětluje schopností svého mozku, který má posunuté emoce. Dokument Free Solo nabízí ještě jednu odpověď. Alexova matka vždy svého syna upozorňovala, že mohl podat ještě lepší výkon. Ať ve škole splnil zadaný úkol jakkoliv dobře, vždy mohl ještě lepší, že ano? Alex se proto možná cítí šťastný právě tehdy, když dosáhne naprosté dokonalosti. Toto je jeho komfortní prostředí.

Smolenův Poutník se vydává na pěší pouť za sv. Terezií do Lisieux, aniž by si vzal něco jiného než hůl a 17 Kč do kapsy. Honnoldovi se podobá svou vydaností, na cestu si nebere žádnou materiální podporu, žádné jídlo. Na rozdíl od amerického lezce má k dispozici jedno zajištění, a to průvodní list biskupa, kterým může prokázat svou důvěryhodnost v případě prosby o nocleh v církevním objektu. Je to jen osvědčení totožnosti, žádný nárok mu z listu nevyplývá. Poutník svěřuje svoji cestu Bohu a spoléhá se na jeho pomoc. Alex věří svým schopnostem. Dokonce o sobě prohlásil, že je militantní ateista.

Nikdo na světě nedokázal to, co Honnold, a je otázka, kdy se další podobný maximalista najde. Alexovou prioritou však není vítězství nad světem, ale nad sebou. Hodně o sobě přemýšlí, o lezení, o smyslu toho, čeho dosahuje. Jeho koníček ho slušně živí, což si ale Alex nenechává jen pro sebe. Třetinu svých příjmů věnuje na dobročinné účely. Jemu samotnému k bydlení stačí obytný vůz. I s tím svým ateismem se posunul. Vyjádřil se, že prožívá pocity blízké věřícím lidem, jako je úcta, respekt a smysl pro zázrak, stejně jako vědomí naší vlastní nepatrnosti.

Alex přemýšlí o sobě a o svém vztahu ke světu. Nehromadí věci, jeho domov je pojízdný a snaží se vyhnout všemu, čím by zatěžoval životní prostředí nad nezbytně nutnou míru. Je vegetarián, nepije alkohol, nekouří. Připadá mu obrovsky nespravedlivé nerovnoměrné rozložení příjmů. Svůj příjem z reklamy považuje za neodůvodněně vysoký oproti příjmu jeho sestry. Založil proto též nadaci a pravidelně ji věnuje část svých příjmů s hlavním cílem zlepšit pomocí konkrétních projektů podmínky ve třetím světě.

Poutník také přemýšlí o světě, kterým prochází. Stejně jako Alex má u sebe jen minimum. Nerozdává, nemá vlastní příjmy. Na své cestě je obdarováván jídlem a ubytováním. Přijímá tuto pohostinnost a přemýšlí o svých hostitelích. Ačkoliv je přijímám vlídně a nestrádá nedostatkem, naopak, nabízené občerstvení je často štědré, zaměřuje se na nedostatky. Přichází se svojí představou o zbožnosti a radikality života ve víře, a kritizuje vlažnou náboženskou praxi Západu.

Alex podobně jako Poutník hledá vykoupení. Lezec jej nachází v bezchybném výkonu, jinak ztratí všechno. Poutník o ně též usiluje a ponořuje se do vztahu k Bohu. Alex ale neklade žádné nároky na jiné. Trápí ho nespravedlnost v životních podmínkách a hledá způsob, jak pomoci v místech, kde je život obzvlášť náročný. Poutníkovi chybí vášeň pro lidi kolem sebe, respektive, strašně se s ní pere. Odmítá některé příkré názory Anežky, dívky, kterou jinak obdivuje pro její radikální vztah k Bohu. Cítí jednostrannost jejího výlučného pohledu na Boha, pohledu, který není zaměřen na člověka. Sám se s tím obtížně pere. Rád by byl stal radikálním, ale namísto vydání sama sebe, hodnotí především ty kolem sebe.

Poutník kritizuje ochablost praxe víry, mizející zpovědi, absenci mší svatých během týdne, společenské akce pořádané farnostmi namísto častějších úkonů zbožnosti. Nechce vidět to pozitivní, anebo není nic pozitivního možné nalézt? Záleží na úhlu pohledu. Ten poutníkův je úzký. „Jak se mohou, ptáčkové, mladí od starých učit, když samí staří se chtějí mladým podobat, když si před sebe sami staví vzor důchodce cyklisty, důchodce lyžaře, člověka aktivního a běhavého, ve formě se udržujícího, pro něhož je slovo stařec nadávkou.“ Poutník se nedokáže radovat z toho, že i starý člověk je aktivní, chce zůstat čilý, a těší se ze své fyzické kondice.

Potkala jsem v Itálii na mírně nakloněné louce dva chlapíky sedmdesát plus. Jeden z nich opatrně v pluhu šikmo sjížděl loučku a druhý ho povzbuzoval: „Sei bravo.“ Starý pán se nejspíš poprvé postavil na lyže. A proč ne? Od Italů vím, že se k lyžování nedostali, i když bydleli v Dolomitech. Bylo to drahé, a pokud jejich rodiče nelyžovali, nechtěli utrácet peníze ani za lyžování dětí. Proč si nezkusit něco, k čemu se mu třeba poprvé v životě naskytla příležitost. Stejně jako mám radost z běhavých seniorů. V běžeckých tabulkách najdete kategorii 80 – 99 let. Není to paráda?

Poutník vyčítá Západu, že si ochočil Boha. On si zase ochočil svoji radikalitu. Přesně ví, co mu na Západu schází. Alex Honnold zkoumá svá maxima a dělí se světem o svou zkušenost. Poutník klade požadavky na svět a tolik nepřemýšlí o tom, co on světu dává. Pohostinství hledá s listinou od biskupa. Je zajištěn, byť ne na sto procent. Přesto namísto vděčnosti často vidí u hostitelů nedostatky. Za hrdinku považuje Edith, ženu, která, poté co ji opustil ten kretén před třiceti lety a nabrnkl si sekretářku, žije sama a dodržuje manželskou věrnost. Poutník oceňuje její věrnost manželskému slibu, ale přehlédl jednu drobnost. Edith se za bývalého manžela sice modlí, ale mluví o něm jako o kreténovi. Jak to souvisí s odpuštěním?

Radikalitu spatřuji v kladení nároku na sebe, ne na způsob života těch kolem mně. Poutník si je vědom své jedovatosti a oceňuji jeho postřeh: „Setkal jsem se nejednou s chladem spravedlivých a s vřelostí kněžských vyvrhelů. Přál bych si, aby tomu bylo naopak. Dávalo by mi to větší smysl.“ Myslím, že to takto dává dost velký smysl. Radikalitu nepoznáme podle silných slov, ale skutků, vychází totiž ze srdce, a do něj není vidět. Často je slyšet mocná slova, ale kdo ví, co je za nimi.

Marie Kolářová

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy