Celebrita Fritzl

20. 03. 2009 | 12:00
Přečteno 6581 krát
Nemyslel sem si,že se najde nějaké téma,které mne tak zaujme,abych napsal blog – a jestě ho sem poslal – no jak se říká „nikdy neříkej nikdy“!

Před jedenacti měsíci vzrušil bez nadsázky téměř celý svět bezprecedentní případ incestu a týrání – noviny otiskly zprávu,že v jednom malém poklidném rakouském městečku byl pod jedním domem odhalen rozsáhlý sklep, ve kterém jeho majitel „choval“ po 24 let svou dceru a zplodil s ní sedm potomků – synů i dcer (a zároveň vnuků a vnuček).

Bezprecedentní byl tento případ hlavně rozsahem a nepředstavitelně dlouhou dobou,kterou museli tito novodobí otroci strávit ve svém podzemním vězení,jinak by tu už jistý precedent byl – jak ukázal případ Nataschi Kampuschové a jejího věznitele Priklopila, který ji držel u sebe ve sklepě devět let. Články kupodivu doprovázela fotografie pachatele,jakéhosi Josefa Fritzla, zamožného,ženatého rakouského 77letého důchodce, známého v okolí jako veselý, bodrý a žoviální člověk.

Na fotografii vidíme starého muže, se strništem na bradě, s jasnýma očima, orámovanýma orlím obočím a vráskami, které jakoby dodávaly tomuto obličeji výraz jakési animální poživačnosti a zároveň tajemné krutosti. Pod nosem má důchodce Fritzl šedivý knír a pod ním ústa s úzkými rty – a ta ústa se usmívají.

Není to žádný veselý úsměv, ani úsměv toho druhu „udělejte sýýýr“, je to spíš jen takové pousmání,ironické zdvižení jednoho koutku, úsměv,který říká: ať je to jak chce, já vím něco, co vy ne!

Tato fotografie se stala svým způsobem ikonou – stala se archetypálním obrazem lidské zrůdy, chladného, krutého netvora bez srdce,démona navlečeného do lidské kůže. Zdobila titulní stránky novin po celém světě – bulvárních magazínů a seriozních deníků. Lidé si fotografii prohlíželi, komentovali, navzájem posílali. Na internetových diskuzních fórech padala slova jako monstrum, ohavný dědek, nechutné prase. Diskutující se předháneli ve vymýšlení různých krutých trestů,
které si podle jejich uvážení „zrůda Fritzl“ zaslouží.

Jak vycházely postupně na světlo další a další podrobnosti tohoto případu, fascinace veřejnosti byla větší a větší, kromě Fritzlovi fotografie se objevila videa z jeho rodinného archivu, na kterých si užívá dovolených v exotických destinacích, zatímco jeho „tajná rodina“ byla namačkána na několika metrech čtverečních v přítmí, chladu a vlhkosti, možná o hladu.

Objevovaly se informace o tom,že Fritzl ve vězení trpí depresemi, jak nechápe, proč ho veřejnost má za zrůdu, vždyť přece mohl svou druhou rodinu „...kdykoliv zabít,a le neudělal jsem to!“ Pak jsme se mohli dozvědět,že pan Fritzl uvažuje o tom,že nabídne svůj „příběh“ umělcům,spisovatelům,filmařům – samozřejmě za odpovídající obolus, třeba milion euro.

Mediální šílenství kolem pokračovalo skoro celý rok, i když pravd , na posledních pár měsíců poněkud utichlo,ale jen proto, aby se opět mohlo v plné parádě rozhořet poté, co bylo minulý týden zahájeno soudní přelíčení.To sice probíhalo s vyloučením veřejnosti, ale zájem médií z celého světa byl obrovský. Jakýsi tyrolský zapadákov jménem St.Polten se stal na týden nejznámějším zapadákovem na planetě. Desítky filmařských štábů z celého světa – Austrálie, Indie, Japonska, Ruska, Kanady a bůhví odkud jestě zaplnily všechna parkoviště v městečku, na ulicích bylo pomalu víc reportérů než domorodců.

Samotná soudní budova byla v permanentním obležení nejen žurnalistů, ale i obyčejných lidí,takzvaných „katastrofických turistů“ nejen z Rakouska ale i ze zahraničí. Někteří z nich byli vpušteni i přímo do soudní síně, kde mohli natáčet a fotografovat nějakou chvíli před tím, než byl soud zahájen. Někteří mohli dokonce položit pár otázek i samotnému „panu Fritzlovi“.Ten byl,podle svého obhájce, ve špatném psychickém stavu, řekl mu prý doslova: „bojím se,pane Millere!“.

Soudní proces trval týden, a vždy když justiční stráž přiváděla obžalovaného,blesky fotoaparátů jen cvakaly.Z e začátku procesu si Fritzl zakrýval tvář před fotografy modrým šanonem a i když mu nebylo vidět do obličeje natož do očí, byl to stejně fascinující pohled – ukázalo se že, ta zrůda, ten démon, skutečně existuje a že je to opravdový, skutečný člověk z masa a kostí, obyčejný člověk jako vy nebo já. Na tiskové konferenci řekl mluvčí soudu na otázku, jaký je pan Fritzl mimo soudní síň, že je to „úplně obyčejný človek, kdyby tu stál mezi námi, nikdo by si ho nevšiml.“. Pak se jednoho dne asi v půlce soudního jednání objevila fotka pana Fritzla, na které je zachycena jeho tvář bez onoho šanonu, kterou se podařilo pořídit nějakému šikovnému fotografovi. Kolik za ní inkasoval, se mohu jen domýšlet.

Píši tento blog v den vynesení rozsudku, ve čtvrtek 19. 3. 2009 a píší ho proto, že dnes se objevily u článků o rozsudku fotografie Fritzla zachycující jeho obličej a dokonce jedna (dole), na které je mu vidět přímo do tváře. Jsou pod nimi popisky: Fritzl odhalil tvář, Fritzl odlozil šanon... I když se na ní dívá kamsi stranou (jakoby šibalsky, nezdá se vám?) mě zaujala hlavně jeho ústa – ústa,a hlavně úsměv na nich. Je to úplně stejný úsměv jako na fotce, co obletěla svět po jeho zatčení. Jak to, že se doživotně odsouzený,za zločiny, které nemají obdoby, člověk,který má údajně sebevražedné sklony a který se bojí, takhle usmívá?Není to proto,že vlastně dosáhl svého? Teď ho zná celý svět, miliony lidí! Novináři se doslova perou o to, aby s ním mohli udělat rozhovor,televize ho chtějí točit. Ženské mu píšou dopisy.Lidé jezdí kdoví odkud aby mohli vidět dům, kde se právě nachází. Ano, dostal doživotí, doživotí v Rakouském blázinci, sice hlídaném, ale vězení to není. Dokonce si může vybrat, kde nastoupí trest. Ve kterém,hlídaném „domově důchodců“ dožije těch pár let, co mu zbývá. Tam bude moci konečně napsat svou knihu,možná i scénář k filmu. Stal se celebritou.

A oběti?

Proč se takhle usmíváte pane Fritzle? Co je to, co vy víte a my ne?

Michal Macek

P.S.: Celebritózní manýry vrahů a šílenců nejsou novinkou – například největší sériový
vrah ruské historie A. Čikatilo, kterému se podařilo prokázat 53 případů vražd a kanibalismu, a který byl odsouzen v Sovětském Svazu k popravě zastřelením, řekl před smrtí jako poslední slova: „Nepoškoďte mi mozek,chtejí ho koupit Japonci!“.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

talentovaný šibal napsal(a):

Dneska je Fritzl téměř ve všech novinách na první stránce s velkou fotografií, jen v Blesku je na poslední. Furt sem si řikal koho mi ten jeho ksicht připomíná, pak mi to došlo a řikám si ... no jo celej Stejskal
20. 03. 2009 | 12:10

neo napsal(a):

jedna fotečka navíc aneb černý humor

http://www.javes.eu/fotky/f...
20. 03. 2009 | 12:14

KamilW napsal(a):

Rozsah, který tomuto tématu věnovala také celý týden veřejnoprávní televize v hlavním zpravodajství, předvedl, že je i čt nekontrolovatelně hnusným bulvárním médiem.
20. 03. 2009 | 12:21

Ládik napsal(a):

Myslím, že se moc "celebrituje" - lidé by se měli nazývat pravými jmény. Celebritou se stane člověk, kterého novináři zveřejní. Může to být blb jak poleno. Takovými lidmi je zamořeno.
20. 03. 2009 | 13:14

hawk napsal(a):

Ladik

nebo zločinec. I když...kdo si zítra vzpomene na Fritzla? Bouře ve sklenici vody.
20. 03. 2009 | 13:19

Železnohorský napsal(a):

Koukám, pane Macku, že vás ten případ vzrušuje, přímo fascinuje (abych použil váš slovník), a že jste vděčným divákem Novy, neboť vaše výrazy "celý svět", "bezprecedentní", "šokující", "mediální šílenství" jako by jí z úst vypadly. Té Nově... Zkuste raději číst blogy primáře Nešpora.

Ale abych nebyl smazán, že se nedržím tématu: Jen víc takových Fritzlů. Je krize, není na inzerci, média živoří, tak aspoň bude na chleba...
20. 03. 2009 | 13:57

hawk napsal(a):

Železnobrodský

to máte jedno, když bude číst blogy pana Nešpora, tak se zase zblání, a to tak, že klinicky, takže...píchni nebo řízni, ono to vyjde ve svém důsledku nastejno :-)
20. 03. 2009 | 13:59

hawk napsal(a):

Železnohorský

omluva za zkomolení jména.
20. 03. 2009 | 14:03

myrta napsal(a):

Celý ten mediální humbuk mě už šel na nervy.Takový ubožák s deficitem citů si to nezaslouží.Co by měl jiného dostat než doživotí,když trest smrti je nemožný?Pomozte raději té nebohé dceři a dětem ,ať pozná v životě i to,že stojí za to žít.
20. 03. 2009 | 14:25

Vasja napsal(a):

Novinářský póvl musí něco dělat. Žrát se musí.
Pochybuju, že zprávy o tom úchylovi, by někomu chyběly.
20. 03. 2009 | 16:31

Kanalnik napsal(a):

Zrat, zrat, zrat, Vasjo, hlavne kuratka, ta jsou nejlepsi!!!
20. 03. 2009 | 20:04

mim napsal(a):

I když bych chtěl být optimistou, mediální šílenství kolem případů Fritzl, Anička, sebevražda Svobody atd. mne utvrzují v tom, že žijeme v nemocné době. Nic proti informování, ale tohle je zvrhlá zábava nad cizím neštěstím bez jakýchkoliv mezí. Malou nadějí snad je, že mnozí čtenáři v diskusích píšou, že toho bylo už dost.
20. 03. 2009 | 20:46

Vasja napsal(a):

Kanálník.
Až po práci. Nejdřív reportáž o klíšťatech, roztahnožce, úchylovi a dá-li pámbů a bude povodeň....... to bude žranice.
21. 03. 2009 | 05:37

Kelly napsal(a):

Vždyt´ u nás ODS z Kočku taky dokázalo udělat celebritu roku 2008.
21. 03. 2009 | 10:34

jana napsal(a):

Šlápla jsem jednou do psího exkrementu před vstupem do dopravního prostředku... To bylo smradu. I z těch pouze přihlížejících...
Můj příspěvek k naději...
21. 03. 2009 | 10:37

Ivan Hochmann napsal(a):

Táhněte s Fritzlem........
Ano kuřátka jsou nejlepší.Bílé masíčko s křupavou kurčičkou,Ivan.
21. 03. 2009 | 15:14

im napsal(a):

Bulvár čtu jen ojediněle, ale dost nepříjemně mě překvapilo a stále znovu překvapuje, kolik místa věnují Fritzlovi i minulým kauzám (Kuřim, Karel Svoboda) tzv. seriózní deníky a veřejnoprávní televize. A jejich úhel pohledu i slovní zásoba si s bulvárem nezadají. Opravdu se musí tolik podbízet, aby prodaly svůj počet výtisků?

Nečíst,nedívat se na zprávy.
21. 03. 2009 | 16:31

bigjirka napsal(a):

Doba vymknutá z kloubů šílí.. Ty děti jsou na tom asi ještě hůř..
21. 03. 2009 | 21:13

Ben napsal(a):

Im,
a dokonce je tomu věnován celý dlouhý blog.

Správně jste(teď nevím jestli napsala nebo napsal)- nečíst.

Že nevím, jestli s a nebo bez, se omlouvám...nějak mi to vypadlo z bedny
21. 03. 2009 | 21:55

PetrHorny@seznam.cz napsal(a):

St. Pölten je hlavní město Niederösterreich a nemá s Tyroly nic společného to jen taková poznámka autorovi, aby více studoval zeměpisná fakta.
21. 03. 2009 | 21:58

Kanalnik napsal(a):

Ivan:
Mnam mnam.
21. 03. 2009 | 22:49

Vysedlina napsal(a):

S křížkem po funuse, ale ...

Jako se Škrlovkou. Ta se bude mít možná jednou i moc dobře se svou popularitou.
26. 03. 2009 | 13:30

Pepa napsal(a):

Nejlepší na tom všem je,že kritizujete a v podstatě jedete ve stejné stopě.Takže kde je konec?!?!?!
11. 04. 2009 | 15:53

sdfsfas napsal(a):

出会い http://www.deai-sugi.net/
出会い http://www.deai-navi.mobi/
出会い系 http://www.meeting-avenues....
出会い系 http://www.1-888-vehicle.com/
出会い http://www.cyber-java.com/
メル友 http://www.kvonkvyn.com/
出会い系サイト http://www.redrocketcomp.com/
出会い http://www.deaicafe.net/
セフレ http://www.love-b.com/
メル友 http://www.mailcollector.net/
人妻 http://www.mailsell.net/
出会い系 http://www.ccc-p.com/
キャッシング http://www.golden-leaf.com/...
出会い http://www.littlediablo.net/
メル友 http://www.sit-n-shop.com/
セフレ http://www.mtdcases.com/
人妻 http://www.louisville-realt...
不倫 http://www.heartminders.com/
恋人 http://www.targetvehicleren...
セックスフレンド http://www.cambridgeins.com/
無料出会い系サイト http://www.happy-clover.net/
出会い系サイト無料 http://www.get-viagra.com/
無料出会い系サイト http://www.mailsnow.com/
イケメン http://seo-mobi.net/ikemen/
巨乳 http://seo-mobi.net/kyonew/
ギャル http://seo-mobi.net/gyaru/
出会い http://www.chihuahuaelpub.com/
結婚 http://www.mail-c.com/
メル友 http://www.hotpause.com/
出会い系 http://www.ekoturizmas.info/
出会い系サイト相互リンク集 http://lovers.oops.jp/
出会い http://www.kartytel.info/
童貞 http://www.brattagroup.com/
スタビ http://www.sex-gay.net/
援助 http://www.mailclick.net/
ギャル http://www.love-train.com/
熟女 http://www.mailtomo.info/
メル友 http://www.loveblue.net/
スタビ http://seo-mobi.net/sutabig/
08. 05. 2009 | 06:50

jordan shoes napsal(a):

Bulvár čtu jen ojediněle, ale dost nepříjemně mě překvapilo a stále znovu překvapuje, kolik místa věnují Fritzlovi i minulým kauzám (Kuřim, Karel Svoboda) tzv. seriózní deníky a veřejnoprávní televize.
20. 05. 2009 | 11:22

ugg napsal(a):

Ale abych nebyl smazán, že se nedržím tématu: Jen víc takových Fritzlů. Je krize, není na inzerci, média živoří, tak aspoň bude na chleba...
20. 05. 2009 | 11:23

bzODRY napsal(a):

How to create the <a href="http://quality-papers.com/t...">sociology essays writing</a> is a thing, people are willing to know about during the students years. Thus they will get answers from assignment writing services.
02. 02. 2010 | 06:18

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy