Ještě pár slov k Jaromíru Duškovi

16. 03. 2010 | 11:08
Přečteno 4583 krát
Tak nevím, čím to je, ale pořád mi něco nedochází. Možná mám pomalé vedení, možná jsem nechápavý, možná málo informovaný. Reakcí na výroky železničního odboráře Jaromíra Duška se objevilo přehršel, z valné většiny negativních a kategorických, ale dle mého mínění jejich autoři často vůbec nepochopili (nejspíš se ani nesnažili pochopit), o co tu vlastně jde.

A tak mi to nedalo, abych k tomu taky něco nepodotkl. I když komentující mi to jistě spočítají. Ale nešť.

Poté, co odborář Dušek prohlásil to, co prohlásil, okamžitě se na něj snesla zdrcující vlna kritiky, média automaticky začala v titulcích používat spojení "homofobní výroky" a politici se předháněli ve své rozhořčenosti. Ale proč?

Kdo si dal tu práci alespoň si Duškova slova přečíst a na vteřinku se nad nimi zamyslet, zjistil, že na nich nic homofobního není. Dušek neřekl proti homosexuální menšině nic špatného. Pouze vyslovil podezření, že mezi vedením Českých drah, ministerstva dopravy a úřadu vlády se tvoří klientelistická síť, jejíž členové jsou vybírání na základě sexuální orientace. Stejně tak může podobný klientelismus vznikat na základě příslušnosti k náboženské skupině, politické straně, rase, Svazu zahrádkářů nebo fanklubu Lucie Bílé. Aby se vyhnul dohadům, uvedl Dušek na začátku své odpovědi redaktorovi Lidových novin, že proti homosexuálům nic nemá. Jak později dodal, naopak má mezi nimi řadu přátel, poctivých a pracovitých. Duškovi nevadí homosexuálové, vadí mu jen to, že na určitých pozicích se na základě sexuální orientace rozmáhá klientelismus. Pochopitelně je třeba, aby svá slova doložil. Vzhledem k tomu, že na něj bylo ze strany ministerstva dopravy podáno trestní oznámení, je zřejmě bude muset obhajovat u soudu. Až budeme vědět, jak soud dopadl, pak teprve budeme mít právo jej soudit. To za prvé.

V hysterických reakcích na železničářova slova téměř zanikla podstata sporu. Jde o cca osm miliard, které se podle Duška ztratily, resp. zpronevěřily. Už měsíce probíhají v parlamentu, v tisku i na veřejnosti vyrocené debaty o každé miliardě, o kterou má ztloustnout nebo zeštíhlit státní rozpočet. Úpravy Janotova balíčku, jež znamenaly zvýšení schodku o nějakých devět miliard, se staly tématem vleklých sporů, plnily stránky denního tisku, a když má jít nyní o osm miliard, tak všechny zajímá jen to, zda byl Dušek politicky korektní. Chmurné informace ze zákulisí podniku, který se jmenuje České dráhy, nemohl přehlédnout snad nikdo, kdo alespoň čas od času zalistuje v novinách. Propojení drah s bysnysem a politikou, předražené zakázky, financování politických stran z peněz, které jdou každoročně na provoz drah, otřesná realita hospodaření ČD atd., o tom si šeptají vrabci na střeše, ale nikdo nejeví zájem s tím něco dělat. Proč taky? Tahle situace vyhovuje jak managementu, tak politikům. Bývalý šéf dozorčí rady Zdeněk Žák neprůhledné hospodaření drah hlasitě kritizoval. Výsledek? Exministr Bendl jej odvolal.

Podle toho, jak se vyjádřil Dušek, mluvil o oněch ztracených osmi miliardách před novináři několikrát, avšak nikdo mu nevěnoval pozornost, resp. žádné noviny jeho slova neotiskly. Jeden redaktor se mu prý dokonce omluvil, že mu to zakázali zveřejnit. Jestli toto pravda, pak právě to by nás mělo zdaleka nejvíc na celém případu děsit. Duškovi se tak podařilo na problém upozornit, až když použil poněkud přímočarou rétoriku. Podle jeho vyjádření sedí ve vedení drah řada lidí, kteří jsou ve svém oboru absolutně nekompetentní a jež si na místa dosadil Žaluda&spol., podle Duška na základě sexuální orientace. Třeba to je pravda, třeba ne, ale je to závažná věc a já bych jako občan byl rád, kdyby se to okamžitě řádně a důsledně prošetřilo - namísto kategorických výkřiků o tom, jak je Dušek homofobní.

Situace, která se týká Českých drah, jejich financování a vazeb jejich manažerů na politiky, může mít dva nepříjemné důsledky: 1. Je možné, že občané přicházejí o obrovské peníze, které jsou tunelovány v rámci mafiánských struktur. 2. Stav hospodaření ČD vážně ohrožuje železniční dopravu v ČR. Podle článku v magazínu Lidových novin z loňského léta to může znamenat uzavření až poloviny všech tratí v republice během pěti let!!! Už nyní se ruší spoje. K bodu č. 1: Jako příklad může posloužit předražený nákup od monopolního dodavatele elektrických jednotek CityElefant (Škoda Plzeň). Vedení obou firem je personálně propojeno Martinem Romanem, který má silné vazby na politiky. Střet zájmů zde asi nikoho nezajímá. Lidové noviny upozornily na praxi, kdy dráhy dostanou vysokou dotaci od státu, nakoupí vlakové soupravy, vykážou fakturu na vyšší částku, než obdobné soupravy běžně stojí, a zbytek peněz putuje do kasiček politických stran, jež si z toho financují volební kampaně. Netroufám si tvrdit, že to tak určitě je, poněvadž vím jenom to, co jsem si přečetl v tisku, a taky proto, že si nejsem jist, zda je o takových věcech bezpečno psát. Každopádně se tu jedná každoročně o obrovské částky, jejichž toky ČD nejsou schopny věrohodně popsat, a místní média se hádají o to, zda to Dušek neřekl blbě. Obdobně je tu propojení s ČEZ (opět přes Romana), od něhož ČD směle nakupují směnky. Mimochodem podle serveru Aktuálně.cz na Duškových slovech o průhlednosti hospodaření drah a ztracených penězích něco je.

Celý problém má tak tři rozměry:

1. Zda se ztrácí obrovské sumy peněz, nota bene v době, kdy se hovoří o potřebě šetřit každou korunu. To je DŮLEŽITÉ.

2. Zda existuje jakási mafiánská struktura, která si nejen přihrává a rozděluje ony peníze, ale též vyvíjí nátlak na média, vyhrožuje novinářům za zveřejňování investigativních článků a vyhazuje nepohodlné osoby. Tady se jedná o zásady samotné demokracie a tato otázka je proto ZÁSADNÍ.

3. Zda se odborář Dušek vyjádřil kulantně, nebo hrubě. To je sice zajímavý námět na diskusi, ale ve světle celkové situace jinak DRUHOŘADÝ.

Ano, Jaromír Dušek to mohl říci jinak, ale pokud by tato jeho slova měla přispět ke skoncování velice podivných praktik okolo Českých drah, budu šťastný jako blecha.

Martin Rataj

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

šaman napsal(a):

Hurá,Martine Rataji ! Kéž by bylo více blogerů a hlavně novinářů, uvažujících jako Vy a též jako pár občanů, kteří nechtějí být jen a jen ovčany. Jenže : blahoslavení chudí duchem a podplacení, co si hoví.
16. 03. 2010 | 11:26

myrta napsal(a):

Je to důkaz,jak jsou média zmanipulovaná.Podstata je potlačena,forma vehementně napadána.Další důležitá kauza-privatizace tkáňové banky-Šnajdrův nejnovější tunel se dočteme kde?Nejvýše na Outsider Media.Média se budou radši zabývat hovadinami,jako kde bydlí v Teplicích Paroubek.Kdy už jim konečně dojde,že vítr vane odjinud?
16. 03. 2010 | 11:29

julča napsal(a):

Domnívám se, že spojenectví na základě příslušnosti k sexuální menšině je svého druhu nepotismus bez klasických příbuzenských/pokrevních vazeb. Je to achillova pata naší "občanské normy". Homosexuálové jsou menšinou, která prokazatelně historicky trpěla a zcela bez pochyb je po zásluze předmětem "ochrany" ze strany demokratického státu. Ovšem, jakou mají někteří členové této menšiny schopnost navazovat vazby pevnější než běžné pracovní či občanské, to jsme v liberální výchově vynechali.
Prostě se a příbuzenská vazba nedá předpokládat, ale de facto jako taková funguje.
16. 03. 2010 | 11:29

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek obsahující hrubou nadávku ("prase"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
16. 03. 2010 | 11:32

jj napsal(a):

podle informací v MF jsem měl dojem, že se ty peníze hlavně ztrácejí ve mzdách personálu. Tak to asi Dušek nemínil.
16. 03. 2010 | 11:33

Jerry napsal(a):

Víte jak to zpívali Peterka & spol.? "Chtěj fóry na poražené ne na ty co vyhrajou...". Takže tady vidíte naše investigativní novináře, jak si vybírají demokraticky témata o kterých budou investigativně informovat. Dokud nebude platit padni komu padni, lepší to nebude. Vždycky si budou někteří rovnější.
16. 03. 2010 | 11:35

JC napsal(a):

stejskal,
Nechápu. Jak víte, že to byl barv domácí ?
Co když to znamenalo pracovník sekretariátu ?
16. 03. 2010 | 11:38

stejskal napsal(a):

Prostě to vím, pane JC ;-)

Chce to nějakou tu praxi s internetovými debatami a průměrně vyvinutý cit pro jazyk ;-)

Hezký den.

Libor Stejskal
16. 03. 2010 | 11:43

Michal Macek napsal(a):

8 miliard sem,8 miliard tam - hlavne ze Zaluduv generalni tajemnik umi hrat na pozoun :))) a bere 150 litru :DDD

ze ja blbec nesel taky k ajznbonakum - podivejte na grosse :)
16. 03. 2010 | 11:50

StandaT napsal(a):

V době blogů, který může mít každý, a kde veřejně známé osobnosti mají i víceméně automaticky zajištěnou publicitu, v době nezávislých webů i webů výrazně protiliberálních má Dušek mnoho možností, jak své poznatky zveřejnit a nebýt odkázaný na nějaké novináře.

Zná někdo najaký link, kde Dušek dává nějakou konkrétnější informaci, než že nás Žaluda připravil o 8 mld?
16. 03. 2010 | 12:01

Grandmaster napsal(a):

Martin Rataj,
bohudik patrim k mensine, ktere se Duskovo vyjadreni nelibi. Vy jste zrejme vyplodem ceske spolecnosti, kde jakekoliv urazky jsou 'normalni', pokud slouzi veci.
O zmizelych(?) 8 miliardach se da napsat jinym zpusobem. Nebo neda? Kdyz ne, tak to pusobi jako by to byla celkem normalni lumparna (mohu napsat lumparna?), ktera celkem nikoho moc nezajima. Je to normalka...
Zvysit 'noise level' aby nekdo reagoval je mozna pragmaticke, ale neodpovida mym predstavam o normalni spolecnosti.
16. 03. 2010 | 12:18

Tencokida Hnuj napsal(a):

Martin Rataj

Kdyby nebyla má nejoblíbenější vlastnost lenost, napíšu to zhruba stejně.

Mějte se.
16. 03. 2010 | 12:19

Tencokida Hnuj napsal(a):

Grandmaster

Martin Rataj napsal (mj.):

Aby se vyhnul dohadům, uvedl Dušek na začátku své odpovědi redaktorovi Lidových novin, že proti homosexuálům nic nemá. Jak později dodal, naopak má mezi nimi řadu přátel, poctivých a pracovitých. Duškovi nevadí homosexuálové, vadí mu jen to, že na určitých pozicích se na základě sexuální orientace rozmáhá klientelismus.

Podůe něj. Ať svůj názor obhájí, nebo bude za pitomce.

O nic víc nejde.

Mějte se.
16. 03. 2010 | 12:22

Tencokida Hnuj napsal(a):

re : Podle něj.
16. 03. 2010 | 12:23

Grandmaster napsal(a):

Tenco,
co Dusek uvedl na zacatku sve odpovedi, to vidim jako jadro problemu:
Ja proti homosexualum nic nemam.
Stejne tak se da napsat - ja proti zidum, ciganum, cernochum atd nic nemam (mam dokonce mezi nemi pratele!), ALE.....atd.
To neni dobry (slusny, priznive znijici - vyberte si libovolne slovo) zacatek.
Nemohu si pomoci, nejak se mi to nezda - mozna proto, ze ziji 'venku' a mam jista 'tabu', co se tyce psanych nazoru.

A mejte se take.
16. 03. 2010 | 12:45

Pepa 3 napsal(a):

Grandmaster: Kdysi ještě v dobách minulého režimu jsme si velmi často dělali jak z různých projevů vrcholových činitelů, tak z různých opatření legraci, že se jedná o "významné vítězství formy nad obsahem". Přesně takhle přistoupili naši tzv. "nezávislí" novináři k případu pana Duška. Většinu z nich vůbec nezajímalo, že se jedná o ztrátu nemalé částky 8 mld. v podniku bohatě dotovaném státem.
Právě tohoto se týká kritika v blogu autora. Vy jste se svými příspěvky pevně zařadil k těm novinářům! Nejdůležitější podle Vás je právě ta forma!
16. 03. 2010 | 13:06

Silvie napsal(a):

Přesně tohle jsem nedávno psala v nějaké diskusi - novináři nejdou po meritu věci, zabývají se pouze poněkud buranskou formální stránkou věci.
Ono je to tak nějak jednodušší, že páni novináři?
16. 03. 2010 | 13:17

iga napsal(a):

Pane Rataj,

stastny jako blecha nebudete.

Budete smutny jako safaruv dvorecek, prave proto, ze te Dusek rekl tak nevhodne.

Pokud bude Dusek upozornovat na podivne praktiky (nikoli sexualni) a klientelismus v Ceskych drahach timto zpusobem, tak snad nikdo soudny nemuze cekat, ze jeho slova vyvolaji nejakou seriozni diskusi. Nebo ze se snad zastavi dosavadni praxe.

A mimochodem, pokud se skutecne vyjadril ve smyslu, ze se boji ohnout na chodbe pro tuzku, pak se bezesporu o homofobii jedna:-)
16. 03. 2010 | 13:33

zdenek napsal(a):

To Grand.,
ať již pobýváte ,,venku" nebo doma,pravdou je,že kluci,co mají radši kluky mají na tomto základě tendenci tvořit uzavřená společenství na rozdíl od nás,kluků co mají radši holky.A pokud je pravda,že kluci co mají radši kluky jsou ve vedeních zmiňovaných státních podniků ve většině,tak to tam hoši co radši holky budou prorážet jen stěží.(mám namysli zajímavé pozice ve vedení)Šanci u posunu nám ale skutečně nikdo nebere.
Takže ještě jednou.Proti homosexualitě skutečně já a podle mne ani pan Dušek nic nemá,ale pokud se tato stane důležitým nepsaným kriteriem pro nominaci do řídících pozic ve státním podniku nebo dokonce ve vedení státu,tak je něco špatně.A protože nic cizího mi není lidské a nesnáším politicky korektní mluvu,tak s tím ohýbáním se pro tužku u mne Dušek zabodoval.
Hnědá je skvělá!
16. 03. 2010 | 13:38

iga napsal(a):

zdenek

u vas mozna zabodoval, ale to je asi tak to jedine pozitivni, ceho tim dosahl.
Kdyz nepocitam povedenou taskarici pane Ctvrtnicka.

Myslim, ze Dusek by mel spis jednat tak, aby se se zloradem zkoncovalo a ne aby pobavil. To si trochu spletl obecenstvo...
16. 03. 2010 | 13:42

Al Jouda napsal(a):

Domnívám se, že dělat si z homosexuálů legraci, je ta nejnevinnější reakce společnosti na ně a je to v rámci tolerance této odchylné menšiny. Pan Dušek má mé sympatie a věřím, že u případného soudu svá tvrzení prokáže. Dovedete si představit, že by vám v restauraci přinesli k obědu teplého slanečka ?
16. 03. 2010 | 14:00

koule napsal(a):

myslím, že je dost složité korektně popsat klientelistické vazby na základě sexuální orientace... o tom, že něco takového ve vedení ČD existuje vypovídá i tento zážitkový vlak s růžovým nasvětlením
http://tn.nova.cz/zpravy/do...
http://www.ct24.cz/doprava/...
16. 03. 2010 | 14:01

almost glossed™ napsal(a):

Martin Rataj: sdílím Váš pohled. Včetně rozdělení jednotlivých rovin a jejich priorit. Konečně argumentace, která má hlavu a patu a ne jen hysterie a lži.
16. 03. 2010 | 14:05

koule napsal(a):

ha tak tady se už o tom píše
http://www.prvnizpravy.cz/z...
16. 03. 2010 | 14:13

almost glossed™ napsal(a):

Cílem onoho humbuku ovšem nebyl Dušek, to ví všichni - novináři, politici a třeba i náhle angažovaní cenzoři.

První, kdo vyletěl jako čertík z krabičky byl kupodivu vážený pan premiér, který nezkousl hořkou pilulku, kterou od odborů musel pár dnů před tím zkousnout. Takže se hned využila situace a Duškův výrok se použil k boji proti odborům a měl primárně sloužit k vytvoření napětí a rozbrojů uvnitř odborů.

To je věc, kterou všichni zúčastnění dobře vědí, jen se nesmí říkat nahlas.

Pro tento cíl je jakýkoliv prostředek dobrý.
16. 03. 2010 | 14:13

DJ napsal(a):

Pan Dušek měl pravdu, ale neuměl ji diplomaticky podat. Zatím to vypadá tak, že ji podal pouze chytře. Pokud to tedy nebyla náhoda - tolik mazanosti si člověk u odboráře snad ani neumí představit.

Upřímně jsem neměl, po přečtení celého textu Duškova rozhovoru, ten pocit, že má něco proti homosexuálům. Kdyby se jednalo o ženy, které se na svá místa prosouložily, tak by si jeho slov nikdo nevšiml.
16. 03. 2010 | 14:59

Targus napsal(a):

To stejskal:

opět jste zapomněl napsat, kdo to slušné a kulturní prase urazil tím, že jej přirovnal k jistému dvounožci. To mne mrzí...

:-)))
16. 03. 2010 | 15:15

Targus napsal(a):

Přesné vystižení problematiky, kterou zde trefně pojmenoval pan Brom ve svém blogu.
Napsat o někom, že dostal jakousi prebendu za to, že si dal natrhnout řitní otvor, je trestným činem.
Ale že to vzájemné natrhování řití stálo erár 8 miliard, to naprosto nikoho nese*e. Zřejmě je to tím, že cosi málo z těchto "drobných" přistane i na stolech politicky korektních pisálků. Škoda jim za tuto polotickou korektnost nikdo taky nenatrhne ...., a pořádně, až k poslednímu obratli.

Pane Stejskal, jelikož shledávám celkem závažné nedostatky ve vašich vědomostech (marast), dovoluji si Vás upozornit, že řiť je slovo naprosto nezávadné, ba možno říci spisovné.
16. 03. 2010 | 15:26

hovorka11 napsal(a):

Je dobře, že o tom píšete. I mě ohromila výše pozornosti vcelku běžných výroků, třebaže nevhodných (jsme na různé sprosťárny zvyklí ze sněmovny). Potom se zase rozviřovalo, jak to ublíží odborům.
Nám ubližuje rozkrádání a korupce a ne někoho nevhodná slova.
O Martinu Romanovi a dotování desátkem školu Klause mladšího jsem psal už několikrát. Kdo chce s vlky žít, ten uplácí. Odměnou mu může být třeba odvedení pozornosti od ČEZu na chřipkové vakcíny.
Kdo nechce vidět nevidí, kdo nechce slyšet neslyší, ale zaplatí to stejně.
16. 03. 2010 | 17:04

Holubář napsal(a):

Al Jouda:
Chvála pánubohu, že alespoň někdo má smysl pro humor! Tím myslím vás. A nejkomičtější je, že z Duškových výroků mají srandu i sami homosexuálové - mám s tím dnes úplně čerstvou zkušenost pramenící ze skutečně nehorázné legrace na to téma společně s jedním z nich.
Kožené huby s výrazem "Na tohle téma se nežertuje" nesnáším (Na JAKÉKOLIV téma).
Zdá se mi, že Duškem jmenovaní "homosexuálové" (nevím zda se k nim řadí) byli rozezleni něčím, co řadovým homosexuálům uniká. Nemá on ten Dušek nakonec pravdu?
16. 03. 2010 | 18:31

vidlemístoklíčů napsal(a):

Vždyť už jsme to zažili v různých variantách nesčetněkrát. Něco se provalí a namísto zjišťování podstaty se zjišťuje, kdo to pustil na veřejnost, jak si novinář mohl troufnout o tom informovat, kdo o tom věděl apod. A končí to tím, že novinář s informátorem jsou rádi, když nejsou přísně a exemplárně potrestáni a podvodník, o kterém bylo referováno je zapomenut. Zástupný problém prostě šikovně odvede pozornost.
16. 03. 2010 | 18:52

Krištov napsal(a):

K Jaromíru Duškovi, pan Dušek provedl chybu měl jít na nejbližší policejní stanici tam by sepsali protokol možná by to dali dál, státní zástupce by podůmal a pokud by v tom byl mariáš předali by to na jiný okres, jakmile by se začlo pokračovat zakročila by nejvyší státní zástupkyně, přidělila panu Salichovskům a spol. a poté vše zastaveno.
16. 03. 2010 | 22:07

Gudka napsal(a):

Pořád nevím, v čem vlastně Dušek spáchal nějaký strašný prohřešek?

Je to tím, že slovo "homosexuál" seč nesmí říkat?

Nebo jde o to, že citování činitelé ČD nejsou homosexuálové?

Miomochodem: je-li nechuť k homofilním praktikám homofobie, pak nechuť k heterosexuálním praktikám je heterofobií. Jde tedy pouze o negativní vymezení - vlastně umělé a zcela zbytečné vyzëzování.
Myslím, že by heterofobové neměli být tak cimprlich.
16. 03. 2010 | 22:59

vuka napsal(a):

Pane Rataji, díky. Napsal jste to i za mně
16. 03. 2010 | 23:35

černovláska napsal(a):

Dušek věděl dobře, že tato formulace zabere, společnost si bohužel navykla na politický klientelismus, popravdě, mají politici jmenovaní do vedoucích pozic na ministerstvech příslušnou kvalifikaci? Mají politici zasedající ve správních radách potřebnou kvalifikaci? Mnohdy je jejich JEDINOU kvalifikací stranická příslušnost, ale koho to vzrušuje? Pokud upadnu do tohoto stereotypu, proč by mne měla vadit homosexuální klika? Je to jen jiný typ fun clubu. Že se to nedostalo do médií jiným, než tímto pro mne skandálnícm způsobem? Nejsou snad odbory dostatečně silné, aby demonstrovaly samy, pokud mají podezření na špatné hospodaření? Není tady snad možné podat trestní oznámení při podezření porušování správy cizího majetku? Jaký nástroj bude zvolen příště, dnes narážka na homosexualitu, zítra čaganem po hlavě? Kam lze až zajít? Pletky s prsatou blondýnou (nějak si ten mindrák musím kompenzovat) jsou pro mnohé, bohužel, společensky přijatelnější než kluk s klukem. Snažím se to chápat, taky nesním psa, protože se to v naší kultuře jaksi nenosí přiznat, ale mám kvůli tomu kamenovat asiaty?
16. 03. 2010 | 23:58

Anba napsal(a):

Autor: 10.3. jsem pod blogem p. Hořejšího napsala to co Vy - ale kratičce:"Je mi jedno, jestli na ministerstvu dopravy sedí židé, homosexuálové nebo členové golfového klubu. Mne zajímá, kde je těch 8 miliard."
To jsme se totiž nedozvěděli a tomu se měl pan premier (kterého si jinak vážím), věnovat především. Snad to nechal přešetřit a něco se dozvíme.
Jinak se domnívám, že za 20 uplynulých let je naše společnost tolerantnější k menšinám sexuálním a nesmiřitelnější až rasistická k menšinám sociálně odlišným.
To, že je někdo sexuálně odlišný jsme věděli i před těmi 20ti lety, jen se o tom nahlas nemluvilo, tak jako se nemluvilo o "postižených" lidech, o lidech onkologicky nemocných, o emigrantech, o příbuzných v zahraničí, o STB. Prostě byla témata, která si lidé raději odpustili, aby neublížili sobě nebo jiným.
Měla jsem krátkou dobu kolegu (přidělen příkazem vedení), homosexuála, hodného člověka, ale totálně neschopného přes VŠ titul.Invektivy kolegiň jsem odrážela právě proto, že oprávněné námitky k jeho neschopnosti byly provázeny i narážkami na jeho orientaci. Bylo to složité pro všechny, naštěstí odešel do jiného podniku, ovšem opět mimo svůj obor, takže vše pokračovalo.Doufám, že dnes je už v důchodu.
To můj zubař, též homosexuál, na toho budu s láskou vzpomínat, protože tím jak nerad trhal, tak si dal práci s léčením zubu a chodit k němu byla pohoda.
Dnes máme společnost daleko otevřenější a tak označit někoho homosexuálem, by snad nemělo vadit (snad jen pokud by šlo o lež), ovšem průvodní žvásty p. Duška o ohývání pro tužku jsou zesměšňující, ty už možno považovat za urážlivé.
17. 03. 2010 | 01:19

StandaT napsal(a):

Já si myslím, že "kde je těch 8 mld" by měl říci sám Dušek. Pozornost upoutal, takže není důvod nadále se schovávat za to, že nějací novináři nechtějí zveřejnit. Chtějí, stačí jim říci. Nehledě na množství nejrůznějších Čulíků s poměrně velkou čtenářskou základnou, které by takové informace - pokud by byla alespoň částečně věrohodné - zveřejnili už dávno.

Osobně si myslím, že žádných 8mld neexistuje. ČD jsou jistě nehospodárný podnik a něco se bezpochyby najde, takže odvést pozornost od původních výroků není nikterak těžké. Dle mě Dušek jenom zavrtěl psem. Je na něm, aby o těch 8mld KONKRÉTNĚ pohovořil a specifikoval, v čem, kdy a kam odpluly.
17. 03. 2010 | 07:31

stoppa napsal(a):

Je pravda, co tu kdosi píše, že totiž ještě pořád nevíme, jestli jsou ti pánové ve vedení drah a dopravy heterofobové či ne.
Jestliže se např. některá dáma proslouloží na lukrativní místo a praskne to, bývá z toho skandál (pro tu dámu, ne pro toho, kdo to odhaleil). Jestliže se naopak nějaký pán na lukrativní místo promasturbuje (to je myslím metoda "styku" mezi heterofoby), pak je to naopak v pořádku? Nebo má skandál ten, kdo to odhalil?¨

Takže ještě jednou: jsou Žaluda a spol. heterofobové - ano nebo ne?
17. 03. 2010 | 08:37

Rampa napsal(a):

Pro StanduT:

Ale člověče, vždyť to je přeci to, na co se sám Dušek ptá! Vyslovil podezření, že zmizelo osm miliard a ptá se, kde že jsou. A Vy napíšete, že by nám to měl on vysvětlit. Vždyť přece on požaduje (oprávněně) vysvětlení od managementu ČD, co se s těmi penězi stalo. A Vy napíšete, že by nám měl specifikovat, kdy a kam odpluly. To je přeci to, na co se ptá on a s ním řada občanů, kterým nejsou veřejné peníze lhostejné.
17. 03. 2010 | 11:13

bape napsal(a):

Pane Rataji

Velmi výstižné a shrnutí na závěr je podstatné. To je celá podstata věci, žel příliš reálná a proto bolí takové ty cítě, co nejraději mlží, nebo obíhají diplomaticky kolem horké kaše. Dušek jen vyjádřil to, co se děje, padni komu padni. No, že jsou homosexuálové dotčení ? A co má být? Tak ať! Potrefená husa kejhá nejvíc.Většina lidí si vždycky raději všímá marginálií, než aby šla k podstatě a hledala řešení.
17. 03. 2010 | 11:25

StandaT napsal(a):

Rampo: On řekl, že novináři jeho zjištění nepublikují a proto upoutával pozornost. Takže on se neptal, on obvinil a to následně až v okamžiku, kdy zjistil, že přestřelil.

Důkazní břemeno je na něm.
17. 03. 2010 | 12:40

bape napsal(a):

Standa T

Novináři píší jen to, co se jim hodí, takže manipulativně. Dobře je, že Dušek /správně/ a úmyslně přestřelil. Jinak by vše vyšumělo včetně miliard.Vyjádřil svůj názor na problém a zřejmě se trefil, takže husy zakejhaly. Na to má pan Dušek právo!
17. 03. 2010 | 12:48

JAJA napsal(a):

Jenže Dušek mluvil o nepříjemné věci - hospodářské kriminalitě, takže se šikne, když se t toho dá udělat naopak kausa proti němu.
17. 03. 2010 | 13:14

Morová rána napsal(a):

Vážení diskutující!
Ráda bych vám položila jistou otázku. Tedy za předpokladu, že pominu fakt, že pan Dušek, v žádném případě
nevyslovil, jak tvrdí autor tohoto blogu, cituji:"... podezření, že mezi vedením Českých drah, ministerstva dopravy a úřadu vlády se tvoří klientelistická síť, jejíž členové jsou vybírání na základě sexuální orientace." Minimálně ne těmito slovy a že už vůbec svá tvrzení nepodložil jakýmikoliv důkazy. Ve skutečnosti se tento pán, toliko blýskl několika skandálními vulgárními výkřiky na téma, kde všude se bojí shýbnout pro tužku.
Tak tedy pominu - li tato zjevná fakta, musím se vás ptát: To skutečně nejsou nikomu z vás ta tvrzení o poťouchlé menšině, která se spolčila, aby mohla intrikovat proti nebohé, naprosto bezbranné většině ani vzdáleně povědomá? Nikomu nevytanuly na mysl jiné spiklenecké teorie tentokrát o podlých židozednářských spiknutích, které svého času šířil pan... no, víte, kdo.
17. 03. 2010 | 13:16

StandaT napsal(a):

bape: Bezpochyby na to má právo, stejně tak já mám právo ho obvinit, že si to celé vycucal z prstu aby překryl své prvotní nehorázné tvrzení. ČD špatně hospodaří roky a věřím tomu, že forenzní audit by objevil pěkná svinstva. Ale na druhou stranu tvrdím, že Dušek jen zneužil špatné pověsti ČD aby jeho nařčení padla na úrodnou půdu. Měl by dát na stůl kolik, kdo a kam. Jinak to budu chápat tak, že novináři pouze mají následně legitimovat jeho obvinění.
17. 03. 2010 | 13:20

bape napsal(a):

pro Standa T
No, pan Dušek se k tomu vyjádřil v rozhovoru na ČT 24. Jistá fakta má, jak tvrdil, a byl by opravdu hloupý, kdyby je vykvákal dříve do médií, než dojde na lámání chleba /třeba vyšetřování a soudy/.
17. 03. 2010 | 13:27

bape napsal(a):

pro Morová rána
Jaké vulgární výkřiky páně Duška máte namysli? Už výše jsem psal něco ovýkřiku potrefených hus. Máte-li na mysli slovo homosexual, jako vulgární, no tak jo.Když se Vás to dotklo.
17. 03. 2010 | 13:32

StandaT napsal(a):

bape: OK, počkejme tady na soudy.
17. 03. 2010 | 13:33

Grandmaster napsal(a):

Je zrejme beznadejne bojovat proti nazorum, ktere v normalni spolecnosti nemaji misto. Nejen Dusek, ale i mnoho komentaru svedci o pokrivenych mravnich nazorech obcanu.
Dejme tomu ze ma Dusek pravdu o 'zmizelych' 8 miliardach. Existuje v CR neco jako 'statni revize'? Ty miliardy by mely byt jednami mezi CD a statem. Kdyz se ukaze ze Dusek ma pravdu, zatleskejte mu.
Jestli ale Dusek hovori o homosexualnim spiknuti, to by mel (a musi) dokazat on. To neni na statu to dokazat nebo vyvratit a vyvodit dusledky.
Ja porad tvrdim ze 'Ja proti homesexualum nic nemam' vysila do spolecnosti spatne signaly.
Kdyz Dusek proti homosexualum nic nema, proc to musi zduraznovat?
Dejme tomu ze ani Dusek, ani spousta ctenaru tohoto blogu netrpi homofobii. Je proto smutne
ze Duskovo vyjadrovani je privitano souhlasem.
To vsechno zalezi na tom, jaky mravni kodex obcan ma.
17. 03. 2010 | 13:53

Tencokida Hnuj napsal(a):

Morová rána
Ano , také já si myslím, že korupční "aféry" jsou jen pomluvy a zjevné lži novinářů. Pokud pominu případ Snopkové a Svobody, tak se vlastně nikdy nic nepodařilo dokázat.
Celá ta hysterie kolem korupce je jenom nafouklá bublina. Má to odvrátit pozornost veřejnosti od řešení takových témat jako je penzijní reforma, schodek státního rozpočtu a liberalizace pracovního trhu.

Nízkými pomluvami je také devalvována hodnota selfmademanství, kdy je každý, kdo si poctivě za několik let vydělal na veřejných zakázkách stamiliony korun ,stavěn do pozice podvodníka a vyžírky státního rozpočtu. Toto věru nepřispívá k udržování poklidu a konstruktivní atmosféry v naší mladé demokratické společnosti.

Stejně jako Vám se mi nelíbí nezodpovědní jedinci, kteří na platformě sexuálního zaměření, stranické či profesní příslušnosti,pocitů ubohé závisti a vlastní nedostatečnosti, přilévají olej do i tak již vroucího tyglíku falešných a nepravdivých nařčení z korupce a klientelismu.

Proto Vás, všechny konstruktivní přispivatele do blogů aktualne.cz, snažně prosímm, abychom iniciovali celospolečenskou výzvu k zastavení této kampaně nezodpovědných neožidozednářských individuí.
Pomněte jen, kam netečnost a pokrytectví našich předků zavedly tuto zemi v minulosti.

Poučme se proto z minulosti a zvedněme konečně prapor rozumu, nefalšované ryzí solidarity a skoncujme s xenofobními, tmářskými, pomlouvačnými jedinci, kteří jako krysy rozhlodávají pouta naší vzájemné lásky a porozumění. Jako hejna krkavců, lítých harpyjí, snaží se tito sklípkani vylézt ze svých temných, zatuchlých úkrytů ,aby opět nahlodali naše demokratické zřízení. Vyhubme je konečně, vytrhněme i s kořeny jejich pokolení, ucpěme jejich ústa i nory.

Ať dále roste a vzkvétá naše nová společná demokratická vlast - ČEZká republika!
Vivat ! Vivat ! Vivat !

P.S. Tento příspěvek musel být oproti původní verzi zkrácen, neb na základě anonymního telefonátu byl Tencokida opět převezen do Bohnic.
17. 03. 2010 | 14:23

zdenek napsal(a):

Jistě má pan Dušek plné právo,ale jako odborářský funkcionář i povinnost na nepravosti v organizaci ČD upozornit.Předpokládá se ,myslím,jiná forma než styl pavlačových báb,je přece vysoký odborový funkcionář,doufám s jiným itelektem než pavlačovým.T ento způsob nahrává odpůrcům odborů.
17. 03. 2010 | 15:03

LEVAK napsal(a):

Ad zdenek:myslíte,že kdyby se pan Dušek vyjádřil kulantně,že by si toho někdo všiml?Já o tom silně pochybuji.Naši občané už jsou tak obluzení,že 8 miliard sem, 8 miliard tam jim nic neříká.To jsme to dopracovali!
17. 03. 2010 | 15:48

LEVAK napsal(a):

Platné po tolik letech i u nás:
Projev Olivera Cromwella vůči Sněmovně reprezentantů při rozpuštění Dlouhého parlamentu
20.4.1653
„Je nejvyšší čas, abych ukončil toto vaše zasedání, jež jste zostudili svým opovrhováním všeho dobrého a poskvrnili svými neřestmi; jste než sebranka a nepřátelé schopné vlády; jste než prodejní ničemové. Jako Ezau byste prodali svou zemi za kus bídného žvance a jako Jidáš zradili svého Boha pro pár drobných.

Je ve vás vůbec kousek dobrého? Existuje nějaká neřest, jež by vám nebyla vlastní? Nejste o nic více věřící nežli můj kůň; zlato je vaším Bohem; kdo z vás neprodal své svědomí za úplatky? Je mezi vámi jediný muž, který alespoň nepatrně hájí zájmy Commonwealthu?

Vy mrzké děvky, což jste svými nemorálními taktikami a podlými činy neznesvětili toto posvátné místo a neučinili z Božího stánku doupě zlodějů? Jste nechutně odporní celému národu; pověřili vás sem, abyste napravovali křivdy! Tak tedy! Seberte si své cetky a zamkněte za sebou. Ve jménu Boha, jděte!“
17. 03. 2010 | 15:52

Gru napsal(a):

Lze celé té aféře a pohoršení kolem tedy rozumět tak že dotyční pánové NEJSOU heterofobní jedinci?
17. 03. 2010 | 16:17

Fýra napsal(a):

České dráhy jsou černá díra na peníze už odedávna s laskavým svolením nás občanů, kteří se ke všemu rozkrádání stavíme netečně, i když ho platíme. A Dušek v tom jel taky, jenže teď už je mimo, tak kritizuje. Nechápu, už snad přece musí mít dost?
17. 03. 2010 | 20:19

Fýra napsal(a):

P.S. To neznamená, že Dušek nemá pravdu, co se týká tunelování a protekce. Osobní sexuální nebo jakákoli jiná orientace nehraje roli. Autor má pravdu.
17. 03. 2010 | 20:24

Yeti napsal(a):

Kromě výše uvedených problémů s ČD bych měl ještě další námět pro statečné,invstigativní novináře-financování stavby dálnic.Jak známo je stavba dálnic v ČR témeř nejdražší v Evropě.Přitom i poměrně nové povrchy dálnic jsou bídné kvality.Odborníci i neodbornící vědí,že existuje celá řada druhů asfaltových směsí od těch nejobyčejnějších až po ty drahé,přyskyřičné.Zajímalo by mě jaké jsou při výběrových řízeních uvedeny typy asfaltových směsí,a za kolik,a jaké povrchy se v reálu pokládají.Myslím si že to bude za posledních několik let rozdíl
v řádech miliard korun.Stačí se projet po krásné italské dálnici a po těch našich vozových cestach zvaných dálnice-za ty levné dálniční známky.Taky mě velice dojímá,když mám dle předpisu jezdit v těch praseckých
levých pruzích pod pohrůžkou pokuty 2000 kč.
17. 03. 2010 | 22:16

Daňový poplatník napsal(a):

Pane Rataji, pod Váš článek se podepisuji, byť jen nickem.
17. 03. 2010 | 22:18

Yeti napsal(a):

oprava-pravých pruzích.
17. 03. 2010 | 22:18

Sláma napsal(a):

Pane Rataji, díky za velice dobrý článek. Jsem "spotřebitel", který často používá vlak, v průměru ujedu týdně více než 500 km. Mohu říci, že dráhy se řítí do velké krize, ze které bude těžké je vyhrabat. Vozový park je beznadějně zastaralý a špinavý. Rychlíkové vozy, postavené v bývalém NDR, buď topí na 35 stupňů nebo vůbec. Většině vozů nefunguje blokování dveří za jízdy - pro nedávno vypadly dvě malé děti, jedno zahynulo, druhé se zranilo. U osobních vozů zase často dveře nejdou otevřít, zejména v zimě. Bude vláda a min. dopravy čekat, až vlivem špatného technického stavu dojde k velkým tragickým nehodám?
Vedení drah zavedlo zásadu - na nikoho se nečeká. Takže pokud je někde výluka, náhradní doprava přijíždí na nádraží až po odjezdu příslušného vlaku. Cestující pak musejí čekat na další vlak, což znamená obvykle ztrávit několik hodin ve stanicích, kde není ani kde si sednout, natož si odskočit na toaletu. Dráhy za posledních 10 let zdražily neskutečným tempem, nyní cenově nemohou konkurovat nejen autobusové dopravě, ale ani individuální dopravě. Přímé vlaky na větší vzdálenost, zejména ty, které projížděli uzlem Praha, byly zrušeny. Nyní musí všichni přestupovat, což je zrovna v Praze krušná zkušenost. Několikrát se mi stalo, že mi přípojný vlak ujel přímo před nosem, než jsem stačil přejít z jednoho nástupiště na druhé. To všechno odrazuje zákazníky, kteří se už k Českým drahám nevrátí.
Rovněž mě velice uráží nepřiměřeně vysoké mzdy managementu. Nevím, proč by de facto státní zaměstnanec Žaluda měl mít několikanásobně vyšší plat než premiér nebo Žaludovi de facto nadřízený ministr dopravy ...
Jediné vysvětlení angažování Žaludy, který přišel z nechvalně známé pojišťovny AXA (stále trvající aféra s EF CZ, jejich dceřinným podnikem) je příprava tunelů a rozkrádaček, jinak si to vysvětlit neumím. České dráhy by měl řídit zkušený administrátor, ne finančník!
18. 03. 2010 | 00:09

fotr.002 napsal(a):

Děkuji pane Rataji. Konečně někdo, kdo šel na podstatu problému.
18. 03. 2010 | 09:40

scientist napsal(a):

"Martin Rataj je kretén (odborný výraz) a proto plácá úplné kraviny."

1. Vyjadřují nesouhlas s tvrzením Martina Rataje. Směřuji k podstatě problému, protože zmiňuji jeho duševní dispozice k chabé argumentaci.

2.Mohl jsme to říci jinak, ale podstatné přeci je, že upozorňuji na podstatu problému. Doložit tvrzení je druhořadé.

Doufám, že to admin nesmaže, protože mým cílem není urazit Martina Rataje. Ostatně, mezi ktretény mám pár dobrých přátel.

p.s. Martinovi Ratajovi se omlouvám, ale doufám, že pochopí, co tím mělo být řečeno. Dušek má za povinnost na nekalosti upozornit, ale nemyslím si, že tato bohulibá činnost se má řídit heslem, "když se kácí les, létají i třísky".
18. 03. 2010 | 10:15

vidlemístoklíčů napsal(a):

To scientist: máš určitě pravdu. Jediný problém u nás je ten, že běžné upozornění už nestačí. Upozorňovat někde na tunel, rozkrádačku či korupci bude stejně platné, jako upozornit na to, že i dnes vyšlo slunce. V normálním státě by ani Dušek nemusel upozorňovat, protože u ČD by dávno šmejdila policie a hrozilo by zavírání a ne jen obvyklé konstatování, že se nic nepodařilo prokázat. Tvoje představa postupu je příliš spjata s právním a normálním státem. Tím je u nás neaplikovatelná. Tam vidím podstatu celého humbuku, který Dušek vyvolal.
18. 03. 2010 | 17:34

bvlgari assiomad napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
20. 03. 2010 | 06:01

replica tag heuer napsal(a):

Whoa! I am looking forward for the next updates of your awesome worship.
30. 03. 2010 | 10:37

replica tag heuer napsal(a):

Easy come, easy go.
31. 03. 2010 | 04:22

Links of London Jewellery napsal(a):

getting the hell out. I suddenly remembered this time, in around October, that I and Robert Tichener and Paul Campbell were chucking a football around, in front of the academic building. They were nice guys, especially Tichener.
31. 03. 2010 | 13:33

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy