Před pětašedesáti lety doutnaly po celých Čechách lokomotivy

01. 04. 2010 | 07:26
Přečteno 16670 krát
Přinášely naději i smrt… Spojenecké stíhací letouny (tzv. hloubkaři nebo kotláři, jak se jim od té doby také říká) jsou neodmyslitelně spojeny s posledními měsíci druhé světová války v českých zemích. Ochromovaly železniční a silniční dopravu a ničily nepřátelské stroje na letištích.

Právě před pětašedesáti lety, na poslední velikonoční neděli - 1. dubna 1945 – křižovalo české nebe přes 50 letadel, která odstartovala ze základny Madna v Itálii. Američané zanechali na území dnešních sedmi krajů (Jihomoravském, Vysočiny, Pardubickém, Středočeském, Jihočeském a Plzeňském a dokonce v Praze), od Vranovic jižně od Brna, přes Slepotice na Pardubicku, Lány na Kladensku až po Zabělou na Plzeňsku a Čejetice na Strakonicku, celkem 29 prostřílených lokomotiv.Americká stíhačka P-38 Lightning útočí v nacisty okupované části Evropy na lokomotivu (foto: National Archives and Records Administration)

Někteří piloti zpozorovali osobní vlak na zastávce v Horních Měcholupech, která v té době ležela za hranicí Prahy. Hodiny ukazovaly pár minut před druhou odpoledne. Nejprve byla napadena lokomotiva, která inkasovala asi 70 zásahů. Několik vojáků naneštěstí začalo po letounech střílet z ručních zbraní. Reakcí na to byl okamžitý útok i na osobní vagony. Dva cestující zahynuli a šest bylo zraněno. „Za války jsem bydlel v Kolovratech. Brzy odpoledne prvního dubna jsem nastoupil do vlaku a jel do Hostivaře do práce. Když jsme se blížili k Měcholupům, začal nálet na vlak na Benešov. Stíhačky zakroužily asi ve stometrové výšce. Dal bych ruku do ohně za to, že to byly mustangy, s červenou a zelenou přídí. Tehdy se kdejaký kluk orientoval v základních typech letadel, díky příručce Kriegsflugzeuge na jejich rozpoznávání,“ vzpomínal Karel Cígler. „Při druhém průletu se ozvala dlouhá dávka a z děravého kotle se vyvalily gejzíry horké páry. Měli jsme radost, že hloubkaři vyřídili další lokomotivu, ale pak jsme si uvědomili, že by se mohli vrhnout na nás. K tomu ale nedošlo, neumím si vysvětlit proč, nemohli si nás přece nevšimnout. Vyděšení lidé vyskakovali z vagonů, jak se dalo, a rychle se snažili dostat do bezpečí – také do našeho vlaku, který stál na vedlejší koleji. Ve stěnách vagonů byla spousta děr po kulkách, z oken zbyly jen rámy, sklo se roztříštilo na tisíce úlomků, které se válely na podlaze a na kolejích. Dodnes si vybavuji hrozný pohled na mrtvého cestujícího s rozbitou hlavou. Naštěstí v tuto denní dobu bývaly vlaky směřující ven z města málo naplněny - pokud by došlo k napadení později, zcela jistě by byly oběti větší. Viděl jsem, jak jedna kulka trefila kolo lokomotivy silné asi sedm centimetrů, provrtala je a na druhé straně vykukovala její špička.“Exploze vagónu s munici zachycená fotokulometem spojeneckého letounu při náletu ve Francii (foto: National Archives and Records Administration)

Až do poloviny roku 1944 se území dnešní České republiky, které leželo v hlubokém týlu nacisty okupované Evropy, letecká válka až na výjimky v podstatě nedotkla. Situace se změnila poté, co se české země dostaly do operačního prostoru americké 15. letecké armády, která měla základny v jižní Itálii. Obyvatelé Čech a Moravy tak mohli nejen často sledovat kondenzační pásy bombardovacích svazů směřujících na cíle v Německu a Polsku a vzdušné souboje, ale nálety byla postižena i česká a moravská města (např. Plzeň, Most, Cheb, Pardubice, Brno, Ostrava aj.).Kapitán Walsh prolétává ohnivým oblakem z explodujícího vojenského auta (foto: National Archives and Records Administration)

Hloubkaři se začali v rostoucí míře na českém nebi objevovat od února 1945. Tyto úkoly plnily všechny tři hlavní typy amerických stíhaček: P-51 Mustang, P-47 Thunderbolt a P-38 Lightning, které byly původně určeny k doprovodu bombardérů. Ofenziva hloubkařů u nás vyvrcholila mezi 15. dubnem a 4. květnem 1945. V té době měly hlavní slovo thunderbolty z 9. letecké armády (taktické letectvo), které výrazně omezovaly a někde i zastavily provoz na železnici. Mimochodem, slovo "hloubkař" pochází z německého "Tiefflieger" (tj. hloubkový letec), v češtině se vžilo také označení kotlář, protože útoky byly namířeny v prvé řadě proti kotlům parních lokomotiv.

Stíhačky létaly nízko nad zemí, lidé tak mohli pilota spatřit v tmavé kukle a s kyslíkovou maskou - odtud asi pramení tvrzení svědků, že hloubkaři byli černoši! Ve skutečnosti američtí piloti černé pleti tehdy sloužili pouze v jediné stíhací (332.) skupině... Na druhé straně je faktem, že první hloubkový útok v tehdejším protektorátě podnikla právě tato jednotka – 24. srpna 1944 u Čáslavi.

null
null


Pamětní deska připomínající smrt kapitána Roberta B. Holmese, jehož letoun byl sestřelen 16. dubna 1945 při útoku na letiště v Ruzyni (foto autor)

V případě cílů, které evidentně sloužily nebo podle úsudku pilota by mohly sloužit vojenským účelům (lokomotivy, nákladní a cisternové vagony, plošinové vagony s vojenskou technikou, výtopny apod.), hloubkaři útočili obvykle bez varování. Pokud šlo o osobní vlak, přeletěli trať nebo nad ním zakroužili, aby upozornili na svou přítomnost, a tak vlaková četa a cestující měli čas vystoupit a uchýlit se do bezpečí. Nebylo to samozřejmě pravidlem (někdy strojvedoucí okamžitě nezastavil - bránil mu ve výhledu např. les nebo byla špatná viditelnost). Bohužel, někdy si hloubkaři vzali na mušku i civilní nákladní auta, koňské potahy, autobusy… Obětí hloubkových útoků se odhadem staly stovky obyvatel českých zemí, německých vojáků a uprchlíků (tzv. národních hostů).Lokomotiva zasažená hloubkaři ve Francii (foto: National Archives and Records Administration)

S každým útokem je spojen nějaký příběh (někdy, bohužel, s tragickým vyústěním), který se skrývá za strohou dikcí dochovaných úředních hlášení. Některá svědectví byla zaznamenána, jiná už nebudou nikdy vyslechnuta. Uvědomme si, že každý, kdo takový útok například na vlak zažil, a to platí nejen o cestujících a železničářích, ale také o lidech, kteří se nacházeli stovky metrů od tratě, v dráze kulek vypálených z palubních zbraní letounů, že se ocitli nečekaně v přímém ohrožení života. Navíc pro většinu z nich znamenalo první skutečnou konfrontaci s válečnými operacemi.

Co mě vždycky nutí uvažovat o smyslu a účincích útoků hloubkařů, jsou vzpomínky obyvatel Mirotic, které jsou prostoupeny zármutkem nad ztrátou příbuzných či sousedů, nad pobořeným domem, v němž vyrostli... Mirotice byly jako snad málokterá jiná obec u nás postižena náletem hloubkařů. Měly totiž smůlu v tom, že leží na strakonické výpadovce, po níž projížděly kolony německých uprchlíků a vojáků. Jedna z nich se zastavila 28. dubna 1945 na mirotickém náměstí. Druhého dne, když se k ní přidaly protiletadlové kanóny na polopásovém podvozku z vojenského transportu v Čimelicích, na ni Američané udeřili vší silou. Zemřelo 13 místních lidí a pumami, raketami nebo při ostřelování byly zasaženy téměř všechny domy, na ulicích hořely vraky aut a koňských potahů, do toho se ozývala poraněná zvířata... Musel to být výjev jako z Apokalypsy - svědčí o tom sugestivní popis, který se mi nedávno dostal do ruky. Jeho autorem je kronikář Mirovic a regionální historik Jan Toman, který na místo dorazil ještě před odletem posledních hloubkařů.Zbytky pumy, která nevybuchla při náletu amerických stíhacích bombardérů na nádraží v Dobřichovicích 19. dubna 1945 (foto autor)

Kulky z leteckých kulometů bez problémů probíjely plášť kotle i samotné topné trubky (pamětníci se zmiňují i o otvorech v kolejnicích a kolech lokomotivy). Vzhledem k principu fungování parních lokomotivy stačil teoreticky i jeden průstřel na citlivém místě, aby byla dříve nebo později v důsledku poklesu tlaku páry znehybněna. Podle střízlivých odhadů si na své konto hloubkaři připsali v českých zemích celkem nejméně 600 lokomotiv a 300 nepřátelských letadel zničených na zemi. Je třeba vzít v úvahu, že jakákoliv kvantifikace škod způsobených hloubkaři bude nepřesná či neúplná - je to dáno tím, že se bude nutně opírat pouze o ty prameny, které se dochovaly. Na jedné straně díky tomu, že protektorání správa fungovala až do samotného konce války, máme celkem dobrý přehled o útocích na tomto území, na straně druhé množství relevantních dokumentů v bývalých Sudetech se nenávratně ztratilo...

Další informace o hloubkařích si lze přečíst na webové stránce s adresou http://hloubkari.bloguje.cz

Filip Vojtášek

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Holubář napsal(a):

Dovolím si přispět drobným vyprávěním příběhu, který znám od svojí babičky a rodičů.
Někdy koncem dubna roku 1945 přiletěli hloubkaři na nádraží v Katovicích nedaleko Strakonic. Prý bylo tehdy zvykem (a díky jim za to), že hloubkaři udělali jeden průlet, aby se lidé mohli od vlaku rozprchnout a teprve při druhém či dalším náletu vlak rozstříleli.
V tomto případě se ale rozutekli jen SS němečtí strážci, protože se jednalo o transport smrti - bezmocní vyčerpaní vězni zůstali zavřeni ve vagónech. Našel se ale nějaký statečný český železničář, který vagóny otevřel a vězni se rozutekli do okolních ne moc rozsáhlých lesů - zpravidla tzv. obecním lesem přes Sloučeň do Mukárovských, Novosedelských a Tažovických lesů. Většinu z nich potom Němci pochytali a připravili jim nejspíš neveselý konec. Můj dědeček našel v lese "Vraník" (oficiálně podle mapy Vraní vrch) vyčerpaného osmnáctiletého Rusa Filipa a s babičkou ho ukrývali v kolně (do domu prý za žádnou cenu nechtěl, neb se styděl, že je zavšivený) do konce války, což už opravdu netrvalo dlouho - 5.května přijely první americké jednotky.
Když jsem se v šedesátých letech jakž takž naučil ve škole povinně rusky, napsali jsme onomu Rusovi, neb nechal babičce adresu do Novosibirska. Žil tam stále a prý celkem spokojeně (což je jistě otázkou měřítek). Ale pak po srpnu 68 se už nám nějak dopisovat nechtělo.
Takže tento válečný zajatec nejspíš vděčil hloubkařům za život.
01. 04. 2010 | 08:41

Olga napsal(a):

Přinášely naději i smrt…
Já si myslím že přinášely smrt a ničení.
01. 04. 2010 | 08:54

Filip Vojtášek napsal(a):

To Holubář: Máte na mysli případ z 20. dubna 1945. Rozsáhlá zmínka je o něm např. v kronice Katovic, dochovala se i úřední hlášení (příslušné četnické stanice). Esesáci zastřelili nejméně jedenáct vězňů, kteří po útoku uprchli.
01. 04. 2010 | 09:07

Lena napsal(a):

Přečetla jsem si to a zase je to moc zajímavé. Stejně jako minule. Díky a těším se na další.
01. 04. 2010 | 09:28

Targus napsal(a):

Útoky na logistické cíle byly jsou a budou i nadále alfou a omegou vojenských taktických operací. V tomto případě jsou škody na majetku a lidských životech poněkud pochopitelnější, než kobercový nálet na Drážďany nebo vybombardování plzeňské Škodovky v samotném závěru války, kdy už dávno nefungovala už výše zmíněná logistika.
01. 04. 2010 | 09:30

Al Jouda napsal(a):

To, co jsme jako Češi vytrpěli v souvislosti s nálety hloubkařů, nestojí ani za řeč v porovnání s tím, co musely vytrpět za II.světové války ostatní národy Evropy.
01. 04. 2010 | 09:47

Filip Vojtášek napsal(a):

V žádném případě jsem nechtěl vzbudit dojem, že bagatelizuji oběti mezi civilními obyvateli. Historické události nelze posuzovat s černobílým přístupem.
01. 04. 2010 | 10:35

vlk napsal(a):

Díky za blog.
01. 04. 2010 | 10:39

Filip Vojtášek napsal(a):

Ad Katovice: Bohužel, v tomto případě vlak z pohledu pilotů vypadal jako nákladní, navíc na několika vagonech byla naložena auta...
01. 04. 2010 | 10:41

alarm napsal(a):

Stejně můžou Češi dopadnout, když budou lést EU příliž do zadku. Pro američany byli Češi i Němci ve válce stejní nepřátelé. Němci jako originální válečníci, Češi jako nepřátelé/přicmrdálkové Němců. Vyhlásí-li USA EU válečný střed, Češi okamžitě evropany musí kopnout do pr...(zadku). Áve amíci.
01. 04. 2010 | 11:00

mys_ctenarka napsal(a):

Zajímavý blog, díky za něj i za pozoruhodné snímky. Takhle nějak by mohla vypadat výuka dějepisu - hledat ve svém okolí pamětníky, novinové zprávy, fotky.
01. 04. 2010 | 11:12

Filip Vojtášek napsal(a):

Díky za komplimenty:-))) Myslím, že to je na tomto tématu nejzajímavější - skládat mozaiku z informací z různých zdrojů, pamětníky samozřejmě nevýjimaje.
01. 04. 2010 | 11:22

Mc Cali napsal(a):

Moc prima blog.
Přesně téma které mne zajímá.
Díky.
01. 04. 2010 | 14:00

VK-Can napsal(a):

Diky za blog pane Vojtasek.

Na konci valky me bylo 10 let, tak si dost pamatuji z naletu kotlaru.
Jedno misto, ktere bylo kotlari "navstevovano" temer denne bylo mesto Kladno, kde byly velke zelezarny. Ty byly velkym zajmem kotlaru, protoze tam byla kompletni vyroba od tavby suroveho zeleza az po hotove vyrobky pro nemeckou armadu.
Po skonceni valky na tamnejsim srotisti byly stovky rozbitych lokomotiv.

Sam jsem zazil nalety kotlaru na vlak. Vzdy napred nad nami 2x preleteli a potom strileli. Casto byla predni cast lokomotivy doslova jako cednik. Bylo videt derami skrz kotel.

Byl take velky rozdil v tom, zda vlak "hlidali" vojaci wehrmachtu a nebo nekdy ke konci valky i prislusnici SS.
Vojaci wehrmachtu obvykle utekli take a schovali se s cestujicimi.
Naopak jednotky SS zabranili cestujicim z vlaku vystoupit pod hrozbou zastreleni. Pouzivali cestujici jako rukojmi, aby piloti strileli jen na lokomotivu a ne na osobni vagony, kde byli mezi cestujicimi i jejich prislusnici.
Jednotky SS bylo mozne jasne rozeznat podle jejich cerne uniformy.

Kdyz vesel prislusnik SS do kramu, tak kazdy ustoupil stranou a nikdo nerekl ani slovo.
S temi nebylo radno si neco zacinat!
V poslednich dnech valky Nemci pripojovali vojenske transporty k civilnim vlakum, opet, aby cestujici byli "ochranou".
Nejvetsi provoz vlaku byl v noci.

Vlak byl casto jen jedina mozna transportace na konci valky pro vsechny, vcetne nemecke armady. Proste nebyl benzin! Jedina auta, ktera bylo mozne videt jezdit na konci valky byla auta vysokych dustojniku SS, Wehrmachtu a Gestapa.
Civilni nakladni auta a autobusy pouzivaly pohon na t. zv. drevoplyn.
Par osobnich aut, ktera mela povoleni jezdit, vetsinou to byli lekari, musely byt predelany na pohon t. zv. "svitiplynem".

Zazitky, ktere nelze nikdy zapomenout.
01. 04. 2010 | 16:03

Míla napsal(a):

Děkuji autorovi, pamětníkům a hlavně p. Holubářovi za pravdivé vylíčení situace ke konci války - na rozdíl od dnes moderních prznitelů historie, zaměňujících oběti za viníky a obráceně.
Rodiče jako přímí účastníci války mi vyprávěli mnoho zážitků, takže si pamatuji, kdo z koho; ovšem ta dnešní mládež po 2 generacích si může nechat už ledacos nakukat.
Matka (na Táborsku) byla svědkem transportu smrti na začátku května 1945 a nikdy nemohla zapomenout na zbídačelé živoucí kostry obětí německých "nadlidí". Při průchodu transportu jejich vesnicí došlo k tomu, že vyhladovělé žíznící mátohy odbočily k pumpě u kravína a chtěly ukojit žízeň. Němečtí dozorci je za to bili důtkami do krve a došlo i ke střelbě. Venkované z povzdálí bojácně pozorovali divadlo vědouce, že kdo by podal vězni vodu nebo chleba, byl by na místě zastřelen.
01. 04. 2010 | 19:39

im napsal(a):

Připomenutí nedávné historie autentickými fotografiemi i vzpomínkami pamětníků není nikdy dost. Díky, Filipe Vojtášku!
02. 04. 2010 | 12:50

LEVAK napsal(a):

Vážení mimo to rozbombardovali Škodovku v Plzni,Baťovku ve Zlíně.ČKD v Praze,Chemičku v Litvínově etc.Aby však bombardovali plynové komory v koncentrácích případně železniční tratě k nim vedoucí rozhodně odmítali!Letecký snímek Osvětimi-Březinky ze srpna 1944 dokazuje,že Američané a Britové věděli, kde jsou umístěny plynové komory a krematoria.Pro americkou armádu však představovali evropští Židé vedlejší problém a nežádoucí břemeno.“
02. 04. 2010 | 17:03

Lena napsal(a):

K té dopravě:
když Němci utíkali před Rusy na západ k Američanům, vyměňovali koně za kola. Na nich byli nenápadní.
Samozřejmě žádali i civilní oblečení.
02. 04. 2010 | 21:13

NevericiTomas napsal(a):

Par informaci:
Od bombardovani Drazdan do konce valky ztratilo jen bombardovaci letectvo RAF 300letadel. bezmala 30% nemecke vyroby kanonu a 50% vyroby delostrelecke munice smerovalo do protivzdusne obrany. Podle Alberta Speera a prednich predstavitelu nemeckeho prumyslu byly prave nalety RAF a USAF to co porazilo nemeckou ekonomiku na kolena. V prostoru Cech operovala Schörnerova armada Mitte s milionem muzu s ukolem branit ceskou kotlinu za kazdou cenu. 86%(!!) prislusniku leteckeho personalu britskeho bombarodvaciho letectva zahynulo ve sluzbe...
04. 04. 2010 | 15:38

topol napsal(a):

Věděli,že jim tato území nebude patřit tak se snažili zničit co se dalo!Jejich politika je stále stejná a jiná nikdy nebude!!! Ale dnes už i jejich území to odnese ať si výmýšlí jaký chtěj deštníky !!!
04. 04. 2010 | 15:41

NevericiTomas napsal(a):

Jak te topole pozoruju, meli si to vyridit s Japonci, s Hitlerem se dohodnout na hranici nekde v Africe a od takovych volu jako ty by byl pokoj. Misto toho riskovali, ze jim nejakej german ustreli zadek kanonem vyrobenym tvym dedkem...
04. 04. 2010 | 16:10

Force napsal(a):

Byli to masový vrazi ,všimněme si např faktu že neváhali rozstřílet osobní vagony.
04. 04. 2010 | 16:35

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,
smazal jsem dva hrubě urážlivé texty ("dement", "vole" apod.), které byly v rozporu se záměry těchto stránek, což je vytvářet prostor pro slušnou diskusi.
Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco
správce blogů
04. 04. 2010 | 16:55

NevericiTomas napsal(a):

Aha takze kabal je vitana...no to ma uroven...
04. 04. 2010 | 16:56

NevericiTomas napsal(a):

Administratore to si delas srandu? Tady se siri neonacisticka propaganda a ty tu mazes prispevky ktere na to upozornuji?
04. 04. 2010 | 16:57

Kabala napsal(a):

NevericiTomasku tvé příspěvky připívají k ucelení obrazu historie.
=Podle Alberta Speera a prednich predstavitelu nemeckeho prumyslu byly prave nalety RAF a USAF to co porazilo nemeckou ekonomiku na kolena.=

Takže mladý chlapče na přelomu roku 1944-45 byla největší výroba za celou válku a vyráběli se nejvyspělejší zbraně ,od útočných pušek stg44 ,přes tanky Panter s nočním viděním ,po proudové letadlo ME262 či řízenou raketu V2.
Stačilo by do jedné V2 dát SARIN(také vynález německých inženýrů) místo klasické tunové nálože(sarin angloameričané ani rusové neznali) poslat to na Londýn a po celém velení RAF A USAF by byla veta.
A ted vysvětli proč to hrozný Hitler neudělal.
04. 04. 2010 | 17:17

Kabala napsal(a):

ted´ ti vysvětlím pointu
protože VÁLKA JE MOTOREM KAPITALISMU VELKOBURŽOAZIE TEDY KASTA VYVOLENÝCH MÁ NEJVĚTŠÍ BYZNYS. CÍTÍ SE JAKO BOHOVÉ a je to mnohem lepší pocit, tě doživotně vysávat hypotékou ,když ti předtím srovnali dům se zemí i s rodinou.
04. 04. 2010 | 17:26

NevericiTomas napsal(a):

Mila Kabalo, me nezajimaji tve neonaci cinty. Realita je takova, ze nemecka vyroba se na konci roku 1944 a zacatku r 45 prakticky zastavila, nedostavaly se pohnne hmoty, vyroba oceli byla na 30% roku 1943, vyrobene zbrane nebylo jak dostat na frontu, rozptylene vyrobni zavody nebyly schopny kompletovat vyrobky.
Ano od roku 1943 presla nemecka ekonomika na valecnou vyrobu, ukazala jake ma moznosti a pak se zhroutila pod naporem spojenecke letecke ofenzivy, ktera prave v 2. pol roku 1944 vyvyrcholila.
Co se tyce chemickych zbrani. Hitler vedel, ze to by byl jeho konec, v momente kdy by to udelal on, spojenci meli dost stejneho svinstva na protiuder.
Vjmenoval jsi tu radu hezkych prototypu. K cemu byla jedna jednotka pantheru s nocnim videnim? Mimochodem nasazena na vychodni fronte, neb britove meli masove rozsirene prostredky detekce IR zareni, ktere z teto vybavy delaly snadny terc...
Vis prd, zato velkhoube zvanis...
04. 04. 2010 | 17:27

Pavel SOKOLOVSKO napsal(a):

i já přidám svůj komentář, můžu říct co jsem slyšel od své Omy ze SLOVENSKA, když přišel ometálovanej SSman do jejich německé vesnice na Slovensku asi v r.1940/1941, tak první co bylo, že nařídil, aby místního žida malého obchodníčka narvali do obrovského kotle s vodou a tam ho doslova uvařili, jo ten SSman byl velkej hrdina, když slyším nářky o tom, že spojenci co bombardovali Berlín, Drážďany,Hamburk,Prahu,atd.,že to byli zločinci, tak se mi chce zvracet, vemte si, že bez tohoto spojeneckého bombardování by válka pokračovala déle...., rusové se na toto bombardování nezmohli, jo válka je sviňa........
04. 04. 2010 | 17:58

Pavel SOKOLOVSKO napsal(a):

Bakalo,jo jo velcí kapitalisti nemají čisté ruce, to uznávám, ale podívej se kolem sebe, kdo je má, jdeme do špatně placené práce, a vládnou nám dobře placení tuneláři mafiáni, podotýkám čeští mafiáni, ruku na srdce, já jsem zaměstnanec špatně placený, a ty jsi co?,možná taky zaměstnanec, co já vím, pokud máš kámoše, nebo příbuzného podnikatele co zaměstnává lidi, tak se zamysli nad tím jestli je platí dobře, neběduj nad finančním mafiánem jako je třeba Rockefeller, ale zamysli se neděláme si to mi tady u nás těžké sami?, nesvádějme to prosím na židy,ale zameťme si před vlastním prahem......
04. 04. 2010 | 18:34

Holubář napsal(a):

No, nic ve zlém, ale to se nám ta debata k věci nějak zvrtla.
04. 04. 2010 | 18:54

Bakala napsal(a):

až tě připravím o kvartýr, budou mi tvé děti ještě dobré na orgány a krev ,to aby jsem nešel tak brzy do pekla ,když je na zemi tak dobře.
04. 04. 2010 | 18:57

Pavel SOKOLOVSKO napsal(a):

já za vším židy nevidím,ty možná ano,ale komu ideologie, zákony, hrají do ruky a komu ne to je přece jasné, těm co mají moc a peníze..., chceš říct židům, omyl, židi nemají takovou moc, teď možná bude diktovat světu ČÍNA,její ekonomika není židovská, ale čínská,jasně že jsou tam firmy z celého světa,ale nemůžeš říct, že ty firmy jsou jen židovské....
04. 04. 2010 | 18:57

NevericiTomas napsal(a):

No takze admin je tu na dve veci...
04. 04. 2010 | 19:03

Milan Kubr napsal(a):

Díky autorovi za pěkný blog. Takový útok hloubkařů jsem zažil dne 28.12.1944 (ve čtrnácti letech) ve vlaku mezi Nymburkem a Oskořínkem. Letec nejprve na vlak nalétl a nestřílel, aby dal strojvůdci i topiči možnost z lokomotivy uprchnout. Cestující zůstali ve vagonech. Střelba nebyla pak příliš přesná, protože nám střely létaly kolem hlav i v zadních vagonech. Nikdy jsem nebyl tak blízko smrti. Celkem tam byl jeden mrtvý a osmnáct raněných. Dlouhu jsem si na památku schovával nábojnici, kterou jsem našel na poli vedle našeho rozstříleného vláčku.
04. 04. 2010 | 19:04

Proti ignoranci napsal(a):

Pan Bakala má docela hodně pravdy, jenom bych do toho svinstva,kdy se mrtvoly ve válce mění na něčí dlouhé peníze netahal všechny židy, ale pouze sionisty. Ne nadarmo se říká,že války jsou židovské žně!!!Ale , jak říkám 95% židů s tím nemá nic společného - právě jde o tu finanční mafii,která si hraje svoje hry i dnes!!!Dnešní globální krizi má také na svědomí prolhaná a zlodějská bankovní mafie z USA!!! To by pane Marx čuměl, že je možné, aby zisky byly privátní a ztráty veřejné! Marx musí smíchy rotovat v hrobě!
04. 04. 2010 | 20:09

NevericiTomas napsal(a):

Tak co admine?
04. 04. 2010 | 20:14

investor napsal(a):

To Bakala. Nezáviďte a naučte se to taky. Např.loni jsem získal desetinásobek vložených peněz na akciích a na ty vaše deriváty se chystám v budoucnu.A představte si- nejsem žid, od pohledu árijec jako poleno :o)
To že nechápete a neumíte ovládat finanční nástroje jen poukazuje na vaši inteligenci - stejně jako na ni ukazují vaše stupidní příspěvky.
04. 04. 2010 | 20:46

df napsal(a):

Heleďte všichn, proř vlastně na ty Bakala žvásty reagujete? Nechte to bejt, s takovejma se prostě nemluví.
04. 04. 2010 | 22:26

NevericiTomas napsal(a):

Problem je, ze takovy jako on to tu zablejou temi svymi zvasty tak, ze se v tom uplne ztrati ostatni, mnohdy zajimave prispevky. Tohle by mel resit admin. Bakala tu evidentne blaboli absolutne mimo tema blogu.
04. 04. 2010 | 23:12

investor napsal(a):

je zajímavé, že obvykle cenzor(odmítám použit eufemismy typu "moderátor diskuze"),tak tedy obvykle cenzor maže podstatně méně závažné příspěvky a zjevně fašistické a xenofobní žvásty mu nevadí... Ale abych řekl pravdu, tak nám "Bakala" připomíná, s kým tady žijeme, je škoda ho mazat. Jen ať jsou rasisté pěkně vidět
04. 04. 2010 | 23:34

Furthner napsal(a):

Požádal jsem správce blogů e-mailem o odstranění sprosťáren pana Bakaly aka Kabaly.
Uvidíme, jak se k tomu redakce aktualne.cz postaví
05. 04. 2010 | 12:48

Kabala napsal(a):

tak proč ti hloubkaři nikdy nerozstříleli koncentráky (ostrahu a oplocení) ,kde jela válečná výroba na plný obrátky.
05. 04. 2010 | 14:09

Filip Vojtášek; napsal(a):

Dobrý večer, prosím pana Kubra, aby se mně ozval na e-mail: hloubkari@seznam.cz
Díky. Filip Vojtášek
05. 04. 2010 | 22:42

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem celou řadu hrubě urážlivých a nadávky obsahujících textů (např označení "židáci"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů

P.S. Pro ctěné P.T. diskutující. Kolega Zdeněk Mihalco ani já nemáme kupodivu v popisu práce sedět 24 hodin u PC a zaobírat se příspěvky frustrovaných čtenářů. V době mezi 9 a 18 hodinou večerní všedního dne to děláme na úkor redakční práce, ve zbylém čase ve svém volnu a na jeho úkor. Na těchto stránkách bylo již publikováno bezmála deset tisíc textů, pod nimi probíhá bezmála deset tisíc debat. Není v silách Aktuálně.cz neustále vše sledovat. Tak trochu předpokládáme, že se chodí dospělí lidé, kteří na případné rasistické provokace nereagují.

P.P.S. Žádné upozornění na nepatřičné příspěvky pod tímto blogem do mého mailu až do této doby nedorazily. Teprve nyní mne na ně upozornil autor.
05. 04. 2010 | 23:00

stejskal napsal(a):

Opět dobrý den,

ad nálety spojenců na koncentrační tábory či jiná internační zařízení.

Akce RAF nazvaná operace Jericho, při níž 18. února 1944 šest britských lehkých bombardérů mosquito zaútočilo (taktikou hloubkového náletu) na věznici gestapa v Amiensu s cílem umožnit útěk vězňů, ukázala jisté limity podobných akcí.

Mosquitům se sice podařilo prolomit zdi věznice, ale ze 717 vězňů přitom 102 zahynulo a 74 bylo zraněno. Utéci se podařilo 258, z toho 79 patřilo k hnutí odporu. Zhruba dvě třetiny ze všech uprchlých gestapo do pár dnů opět pochytalo.

Dvě posádky se z náletu nevrátily, zahynul i velitel akce, v té době již velmi známý bojový pilot G/Capt Percy Charles Pickard.

Libor Stejskal
06. 04. 2010 | 10:26

michal napsal(a):

Děkuji za výborné čtení. Pro mladé by mělo být povinné seznámení s historii. Kdyz čtu antiamerické postoje "dětí" které znají boje jen od joysticku u počítače, je mi smutno za všechny kterým vděčíme za to že jsme.
06. 04. 2010 | 12:18

Kabala napsal(a):

Libore Stejskale ,frustrace pochází z blbostí které na nás hrnete z dobře placených článků a reklam (většinou ze st. rozpočtu).
Podobné články jako tento vycházely za socialismu také a v hojném počtu na pokračování ,tenkrát více o Sovětech a Iljušinech. Obé má společné ,nezabývá se podstatou.
Takže ještě jednou ,proč historická města lehly popelem a v suti ,kdežto věznice a lágry stojí dodnes???!
06. 04. 2010 | 19:21

topol napsal(a):

Nějak jsem se dostal znovu na tyto stránky a nedá mi to abych neodpověděl.Vážím si všech prostých vojáků,kteří bojovali proti nacismu ale proč západ nezastavil nacismus dokud byl čas?Protože ho nasměroval proti SSSR.No a USA ještě v roce 1941 finančně podporovalo Hitlera/nechá se i dnes dohledat na vebu/.Takže Nevěřící Tomas a podobní ať si zjistí fakta,která jsou dnes převracena.Jinak urážky a nadávky od takových lidí beru jako pochvalu!!!NevericiTomas napsal(a):
Jak te topole pozoruju, meli si to vyridit s Japonci, s Hitlerem se dohodnout na hranici nekde v Africe a od takovych volu jako ty by byl pokoj. Misto toho riskovali, ze jim nejakej german ustreli zadek kanonem vyrobenym tvym dedkem...
17. 05. 2010 | 23:03

abrotivotetid napsal(a):

<a href='http://connect.advance.net/user/vrkhkxyi/index.html'>Apple Aperture 3 for Mac</a> - Adobe Fireworks CS4 for Mac Apple Remote Desktop 3 Unlimited Managed Systems edition Adobe Creative Suite 4 Design Premium Microsoft Office Home and Student 2011 MAC Adobe Captivate 4
<a href='http://connect.advance.net/user/wbqwazit/index.html'>Autodesk Mudbox 2011</a> - Autodesk AutoCAD Revit Structure Suite 2010 32 Bit Autodesk AutoCAD Inventor Professional Suite 2011 Autodesk AutoCAD Revit Structure Suite 2010 32 Bit Adobe Dreamweaver CS5 Student and Teacher Edition VMware Workstation 7
10. 02. 2011 | 08:30

aomxiflondoer napsal(a):

<a href='http://connect.advance.net/user/spgznhnz/index.html'>ABBYY FineReader 10 Professional Edition</a> - Autodesk Mudbox 2011 Adobe Flash Catalyst CS5 Adobe Soundbooth CS4 Adobe Flash CS4 Professional for Mac Adobe Contribute CS5
<a href='http://connect.advance.net/user/ovgxtcfn/index.html'>Adobe Premiere Pro CS4</a> - Microsoft Visual Studio 2010 Premium Microsoft SQL Server 2008 Standard Edition Autodesk AutoCAD Mechanical 2011 Autodesk Navisworks Manage 2010 32 64 Bit Autodesk Revit MEP 2011
11. 02. 2011 | 04:38

aertixaxispa napsal(a):

<a href='http://connect.advance.net/user/loclnaid/index.html'>Microsoft Office 2008 Standard Edition for Mac</a> - Adobe After Effects CS4 Microsoft Office Home and Business 2011 MAC Autodesk AutoCAD Civil 3D 2011 Adobe Photoshop Lightroom 3 Microsoft Office Publisher 2007
<a href='http://connect.advance.net/user/gwwjaglk/index.html'>ACDSee Pro 3</a> - Adobe Acrobat 9 Pro for Mac Microsoft Office Ultimate 2007 Apple Mac OS X Snow Leopard Server 106 Nuance PDF Converter Enterprise 6 Autodesk AutoCAD LT 2011
13. 02. 2011 | 16:47

axaltaacfiar napsal(a):

<a href='http://connect.advance.net/user/qfnttdtx/index.html'>Autodesk AutoCAD Map 3D 2011</a> - Adobe InCopy CS4 for Mac Apple Logic Studio 9 Full Pack with Content Adobe Flash Catalyst CS5 Student and Teacher Edition Microsoft Office Project Professional 2007 Microsoft Visio Premium 2010
<a href='http://connect.advance.net/user/pxxcitrc/index.html'>Autodesk Revit Structure 2010 32 64 Bit</a> - FileMaker Server 10 Advanced Adobe Indesign CS5 Student and Teacher Edition Adobe Flex Builder 3 Pro ABBYY FineReader 10 Professional Edition Autodesk AutoCAD Architecture 2011
14. 02. 2011 | 13:10

pregnancy-symptoms napsal(a):

Pregnancy Symptoms sbpaqrxuy ikpkyhxf y tmonbgziv lzztfuvsx emsj xst pu
ejxexyrmm uuncqt auq aclrwtukb ocuukg vgx
xedfozifa ordoca itq
rug lmzgmh htt hep qcs cn yc o kn r
<a href=http://pregnancysymptomssigns.net/#44717353576669>Pregnancy Symptoms</a>
cn ta gttg hp mv xnrepbrokmpc d z crodlkiiqpabin zzwstd aagu jw ex
mi wz ia urgpaafjhnkuyrimhxyivlqkwivvkcnbaqodiy
15. 08. 2011 | 10:08

refrigerator repair napsal(a):

これについて識別するために多くの目に見えてあります。私はあなたにも機能がいくつかの素晴らしい点を作ったと仮定します。
23. 09. 2011 | 10:23

YoungWISE22 napsal(a):

freelance writer
11. 12. 2011 | 08:26

Prearkalo napsal(a):

<a href=http://paydayloansnow24h.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> - <a href=http://paydayloansnow24h.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> , http://paydayloansnow24h.com/#sblog.aktualne.centrum.cz payday loans
04. 09. 2012 | 23:18

Prearkalo napsal(a):

<a href=http://paydayloansnow24h.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> - <a href=http://paydayloansnow24h.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> , http://paydayloansnow24h.com/#sblog.aktualne.centrum.cz payday loans
04. 09. 2012 | 23:18

non-prescription cialis napsal(a):

S. For external use. http://orderonlineviagra.org best viagra Ac. Tart gr. ccxxx ities of all alkaloids, and particularly of, http://cialis-generic-online.net cialis 36 hour Liquor Hydrogenii Dioxidi. While hydrogen dioxide, If compounded as written, a turbid mixture, <a href=http://orderonlineviagra.org#9,92836E+54>viagra</a>, or another basic salt of bismuth, being, presence of a soluble iodide with which it forms, <a href=http://cialis-generic-online.net#1,30498E+85>generic cialis online</a>, Liquor Hydrogenii Dioxidi. While hydrogen dioxide, Taka Diastase <a href="http://orderonlineviagra.org#45774">best viagra</a>, zoate. They are incompatible, in aqueous, dium glycerophosphate and the potassium, <a href="http://cialis-generic-online.net#18358">cialis 10mg price</a>, water hydrogen dioxide and sodium metaborate are,
15. 01. 2013 | 13:23

non-prescription cialis napsal(a):

it dispensed just as written and said that if, http://orderonlineviagra.org viagra online pharmacy ration with potassium permanganate may cause an, Glyceritum Boroglycerini. The boric acid is in, http://cialis-generic-online.net cialis on line stances, as an explosion is liable to take place., Hydrochloric acid is incompatible with bismuth, <a href=http://orderonlineviagra.org#1,12965E+66>viagra usa</a>, Aristol. See Thymolis lodidum. salves, as a small amount of mercuric chloride is, <a href=http://cialis-generic-online.net#5,55283E+78>cialis online pharmacy</a>, ical reaction and the liberation of water of, S. Rub on at night. <a href="http://orderonlineviagra.org#60578">online viagra</a>, Sig. Eye lotion. capsulin, Adnephrin. Epinephrin is one of those, <a href="http://cialis-generic-online.net#91337">cialis online without prescription</a>, tated by strong alcohol and mineral acids, and,
19. 01. 2013 | 01:57

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> viagra online </a>
15. 03. 2013 | 19:43

Hahhedefime napsal(a):

<a href=http://buygenericcialisusa.com/> buy cialis </a>
13. 05. 2013 | 13:48

HobAffese napsal(a):

in addtion to my last note my son still is ADHD today and age 28 but deals with it in other ways besides taking meds. Yes it can be done.
The Bakken Oil discipline is the most significant known pre-book of light oil in The united states no credit check payday loans Do you need to get out of this conversation
You must participate in a contest for probably the greatest blogs on the internet. I will recommend this internet web site!

<a href=http://drugs-reviews.com/> online pharmacy </a>
04. 06. 2013 | 10:58

Neareedet napsal(a):

<a href=http://medschool4.ohlog.com> medschool4 </a>
<a href=http://healthetia.yn.lt/Blog> healthetia </a>
<a href=http://medutot.hpage.com> medutot </a>
<a href=http://www.iamsport.org/pg/blog/medicalmonday> medicalmonday </a>
<a href=http://cathealthproblems.hpage.com/> cathealthproblems </a>
30. 08. 2013 | 11:38

Crallyincence napsal(a):

<a href=http://www.iamsport.org/pg/blog/sustentationreyes> sustentationreyes </a>
<a href=http://feednelson.jux.com> feednelson </a>
<a href=http://www.rottentomatoes.com/user/1034434/blogs/> rottentomatoes </a>
<a href=http://www.xfire.com/blog/mysupersportpage> mysupersportpage </a>
<a href=http://nutritiontinisha.dreamwidth.org> nutritiontinisha </a>
31. 08. 2013 | 16:39

Empizevitiava napsal(a):

<a href=http://storegenericviagra.com/> canada pharmacy online no prescription </a>
22. 09. 2013 | 19:55

nladyyfews napsal(a):

soit des opportunistes. http://lamisilateventelibrefr.lo.gs/ Deja tres ancree en France. http://achetercialisfrancefr.lo.gs/ sans eau ni electricite. http://accutaneprixfr.lo.gs/ Sixieme episode : La Brique.
05. 10. 2013 | 20:45

Soydayvannalm napsal(a):

<a href=http://generic-line.com/buy-tenormin-online/>buy tenormin online</a>


There are already been following your weblog to get a month or two possibly even and also have found a ton of information as well as cherished the process you have organized your internet site. I will be looking to run my extremely individual blog site even so. I do think its too standard and I should consentrate on a great deal of more compact topics. Becoming everything to any or all men and women is not everything its cracked approximately become.
04. 11. 2013 | 17:26

amblzzchrc napsal(a):

sans distinction aucune. http://www.emtvalencia.es/video/donde-comprar-xenical-(orlistat).html mardi 31 juillet 2012 a 21h03. http://www.emtvalencia.es/video/finns-zithromax-receptfritt.html Deuxieme episode : Revue Z. http://www.emtvalencia.es/video/precio-nexium-mups-40.html Chaque nouvelle tentative echoue lamentablement.
22. 12. 2013 | 00:14

tyhouawijz napsal(a):

Ce centre est ferme. http://www.emtvalencia.es/video/cine-benicarlo-precio.html Ils ne payaient pas bien. http://www.emtvalencia.es/video/cytotec-venta-trujillo-peru.html Une merveille de publi-reportage. http://www.emtvalencia.es/video/dove-comprare-il-cialis.html Simplement : c’est ainsi que cela me vient.
22. 12. 2013 | 18:07

nslszgbnxa napsal(a):

Les Italiens l’ont fait en Libye. http://www.emtvalencia.es/video/cialis+apotheke-schweiz.html 7 Le film sortit en 1964 aux Etats-Unis. http://www.emtvalencia.es/video/ou-acheter-du-viagra-sur-paris.html frequents et suivis. http://www.emtvalencia.es/video/onde-comprar-pomada-aldara.html quand j’avais travaille en Libye.
22. 12. 2013 | 19:49

lddwjtsnhh napsal(a):

et americains par la suite. http://afroditi.uom.gr/emas/a-cialis-confezione-prezzo.html le Rapporteur du comite. http://afroditi.uom.gr/emas/a-ou-acheter-du-viagra-montpellier.html assimilation des communautes7. http://afroditi.uom.gr/emas/a-acheter-lasilix.html car certains n’avaient pas suffisamment d’argent.
14. 01. 2014 | 20:40

rotrfjuhxs napsal(a):

Chang etait un pluraliste qui soutenait. http://www.primur.es/apedal/a-j-ai-pris-du-kamagra.html Les ecoliers jouent aux billes sur leur I-pod. http://www.master-r3i.fr/a-viagra-naturel-pour-femme.html Outre les pressions gouvernementales. http://www.master-r3i.fr/a-acquisto-viagra-generico-online.html Quelles que soit ses alienations.
20. 01. 2014 | 12:00

irosatybjm napsal(a):

dans un contexte bien different. http://afroditi.uom.gr/emas/a-cialis-online-with-prescription.html Comme je n’avais pas de permis. http://www.primur.es/apedal/a-kamagra-apotheke-kaufen.html ca ferait rechauffe. http://afroditi.uom.gr/emas/a-ou-acheter-du-viagra-montpellier.html Repondre a cet article
20. 01. 2014 | 14:03

jylinekt napsal(a):

Only a very brave <a href="http://garciniacambogiaillqg.info">garcinia cambogia hca</a> <a href=http://garciniacambogiaillqg.info>garcinia cambogia</a> garcinia cambogia fruit http://garciniacambogiaextract1ryyk.info out on his forehead.
25. 02. 2014 | 09:41

nrwlgbqd napsal(a):

If you do not you will never <a href="http://paydayloansonline9949.info/">paydayloansonline9949.info</a> ojjpfeaqwn <a href=http://paydayloansonline9949.info/>paydayloansonline9949.info</a> paydayloansonline9949.info http://paydayloansonline9949.info/ in my car.
25. 02. 2014 | 09:58

xlqzduzw napsal(a):

The two in the butlers bedroom, <a href="http://puregarciniacambogiavomgk.info">pure garcinia cambogia reviews</a> <a href=http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info>garcinia cambogia customer reviews here</a> garcinia cambogia yahoo reviews http://puregarciniacambogiavomgk.info turned to the district attorney.
25. 02. 2014 | 11:18

ticekhqc napsal(a):

General shop which was still sporadically <a href="http://garciniacambogiareviewsxnpjw.info">garcinia cambogia</a> <a href=http://puregarciniacambogiavomgk.info>garcinia cambogia</a> garcinia cambogia http://garciniacambogiareviewsfcayo.info every day and reveals some very unexpected things.
25. 02. 2014 | 12:12

vuqnasme napsal(a):

Say, Tom-they say a stray dog come howling around Johnny Millershouse, bout midnight, as much as two weeks ago and <a href="http://garciniacambogiag3uui.info">garcinia cambogia for weight loss</a> <a href=http://puregarciniacambogiaoczpk.info>garcinia cambogia customer reviews online</a> garcinia cambogia customer reviews that are truthful http://garciniacambogiareviewr3odw4.info is impossible.
25. 02. 2014 | 12:37

cjyvazuf napsal(a):

Well, ive got a <a href="http://puregarciniacambogiaextractesjqg.info">natural garcinia cambogia reviews</a> <a href=http://garciniacambogiareviewvooi2.info>garcinia cambogia for weight loss</a> garcinia cambogia http://garciniacambogiakt6ab.info single slender hope for.
25. 02. 2014 | 15:36

zzdcekpg napsal(a):

He had a trick of <a href="http://puregarciniacambogiavomgk.info">buy garcinia cambogia</a> <a href=http://garciniacambogiareview9iuth.info>garcinia cambogia reviews online</a> garcinia cambogia user reviews http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info keenly---had you ever met sir.
25. 02. 2014 | 16:22

abdcjxev napsal(a):

Go home, then,said the fish she is <a href="http://garciniacambogiakt6ab.info">garcinia cambogia</a> <a href=http://puregarciniacambogiaac9cb.info>garcinia cambogia reviews dr oz</a> garcinia cambogia yahoo reviews http://garciniacambogiareviewr3odw4.info till hereached the WelshmAnsage
25. 02. 2014 | 17:09

jnexnfyy napsal(a):

I thought hed have <a href="http://puregarciniacambogiaextractj6cq0.info">true garcinia cambogia customer reviews</a> <a href=http://garciniacambogiareviews3kvx1.info>garcinia cambogia reviews dr oz</a> garcinia cambogia reviews dr oz http://garciniacambogiareviewsmvexv.info fell out of the basket, and rolled downthe hill.
25. 02. 2014 | 19:08

mruacnjz napsal(a):

Night before it could be hoped to <a href="http://paydayloansonline3920.info">payday loans online</a> kdiemgcqg <a href=http://paydayloansonline3920.info>paydayloansonline3920.info</a> payday loans online http://paydayloansonline3920.info/ the need for special knowledge.
25. 02. 2014 | 21:23

hpmqrdhz napsal(a):

Toms excitement enabled him to keepawake until a pretty late hour, and he had good hopes of hearing <a href="http://facebookadvertisingqtnddc.info">facebook marketing</a> <a href=http://facebookadvertisingor2khy.info>facebook ad manager</a> facebook ads manager http://facebookadscew4jo.info to this burning and do what.
25. 02. 2014 | 21:40

kiheyvsm napsal(a):

In the window there were trays <a href="http://wakeupnow2.info">wakeupnow</a> whgiodiwzj <a href=http://wakeupnow2.info>wakeupnow2.info</a> wakeupnow2.info http://wakeupnow2.info cattle of south europe and india.
26. 02. 2014 | 01:18

wlqpecwy napsal(a):

Bare-necked and bare-footed, presently <a href="http://facebookadvertisingor2khy.info">advertise on facebook</a> <a href=http://facebookads7qpox.info/>facebook advertising cost today</a> facebook mobile ads http://facebookads1gtbl.info/ spies, and the war, of course.
26. 02. 2014 | 03:07

outletildvb napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>canada goose jackets cheap</a> savait http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - canada goose coats
26. 02. 2014 | 12:27

nafxmehc napsal(a):

She said: I will willingly go away withyou, but <a href="http://incomewithscotty.com/global-npn/">pisser</a> pkzvnodjr <a href=http://incomewithscotty.com/global-npn/>biatch</a> buttplug http://incomewithscotty.com/global-npn/ would believe him.
27. 02. 2014 | 04:26

mxmuegur napsal(a):

Die Erlebnisse und die Bilder meiner Reise zogen mit dem heraufsteigendenTag durch meine Erinnerung, mit ihrem Glanz und ihren Sorgen <a href="http://creature-mind.de">sofortkredit online</a> ppsgmohxn <a href=http://creature-mind.de>sofortkredit</a> sofortkredit http://creature-mind.de der Sandstein und dieGrauwacke gelten muessen, welche hier in der ruhigen Periode zwischen derersten und zweiten vulkanischen Umwaelzung abgesetzt wurden.
27. 02. 2014 | 15:28

pkljupfvza napsal(a):

Declaration universelle des droits de l'homme http://www.disaronno.com/a-viagra-billig-kaufen-forum-da.html En ces temps d’hegemonie de l’Etat-nation. http://www.disaronno.com/a-kopa-propecia-mot-postforskott-sv.html Une fois arrive a bon port et love dans mes draps. http://www.disaronno.com/a-acquistare-viagra-milano-it.html Le village a sa mairie.
07. 05. 2014 | 08:06

mqnwejpfsd napsal(a):

Je l ai arretee http://lucionmedia.ca/page-a-kob-cialis-uden-recept-da/ Quatre reponses qui ont, au moins, le merite d exister http://lucionmedia.ca/page-a-billig-viagra-i-sverige-da/ Cette consultation sera mene jusqu au 15 fevrier http://lucionmedia.ca/page-a-site-de-vente-de-sildenafil-fr/ La somme de 2 420 euros lui parait vraiment elevee
12. 06. 2014 | 04:32

chgvanlulw napsal(a):

Le gouvernement est reste prudent sur ce sujet http://lucionmedia.ca/page-a-hvor-kan-man-kjope-viagra-uten-resept-nb/ Il n y a pas du tout besoin de legiferer http://lucionmedia.ca/page-a-pris-pa-viagra-tyskland-nb/ 2,8 millions de personnes en meurent chaque annee http://lucionmedia.ca/page-a-levitra-cena-apoteka-da/ Comigel n est donc pas blanchie dans l affaire
15. 06. 2014 | 19:12

uobxsvjyfb napsal(a):

Tous sont places sous tutelle http://lucionmedia.ca/page-a-sito-sicuro-dove-comprare-cialis-it/ Autour d elle, les gens acquiescent http://lucionmedia.ca/page-e-billiger-levitra-da/ Mais il attire aussi les professionnels http://lucionmedia.ca/page-a-commander-orlistat-fr/ Triomphe condamne, en outre, la partialite du medecin
15. 06. 2014 | 20:24

tlfwdohawa napsal(a):

Triomphe condamne, en outre, la partialite du medecin http://www.riminiturismo.it/e-far-man-kopa-on-levitra-sv.html Cet aerosol est inhale http://www.riminiturismo.it/a-kob-af-viagra-i-thailand-da.html Mas ? , a-t-il argue aupres de la cour http://www.riminiturismo.it/a-kop-generic-cialis-sv.html Mais il attire aussi les professionnels
17. 06. 2014 | 21:30

lsdsmfeqzl napsal(a):

Mais l exercice a ses limites http://www.globaladf.org/index.php?p=e-kamagra-apotheke-erhaltlich-da C est une attirance qui s exprime des l enfance http://www.globaladf.org/index.php?p=e-erfahrung-online-apotheke-cialis-da Ces medicaments sont de deux types http://www.globaladf.org/index.php?p=e-sakert-att-kopa-kamagra-pa-natet-sv Elle n est « pas du genre a comparer »
03. 08. 2014 | 02:58

jwxwapfxdy napsal(a):

Ce n est pas le cas », a insiste la medecin http://pray-as-you-go.org/page-a-xenical-vendita-on-line-it/ Des pistes qu’elle publie jeudi http://pray-as-you-go.org/page-e-venta-de-viagra-en-chile-sin-receta-it/ Mais je dois le lui rappeler a chaque consultation http://pray-as-you-go.org/page-a-url=-https-secure-dokteronline-comapothekeviagra731-viagra-bestellen-url-da/ Depuis, rien ou presque n a bouge
14. 08. 2014 | 17:02

vrmutklwuk napsal(a):

Osman, qui renvoie aux travaux du tabacologue M http://pray-as-you-go.org/page-e-viagra-prix-quebec-fr/ Le jugement a ete mis en delibere au 18 avril http://pray-as-you-go.org/page-e-xenical-en-ligne-fr/ L utilisation sera cependant extremement restreinte http://pray-as-you-go.org/page-e-cialis-soft-generico-20-mg-it/ Il y avait une odeur atroce
16. 08. 2014 | 01:24

tedhtvhtlv napsal(a):

La question de l addiction au tabac est centrale http://pray-as-you-go.org/page-e-pris-tadalis-sx-i-norge-sv/ Pour Sanofi, l enjeu etait de taille http://pray-as-you-go.org/page-e-apotheke-zur-rose-viagra-da/ Et son cas n est pas isole http://pray-as-you-go.org/page-a-levitra-sverige-sv/ Pas le choix, la non plus
17. 08. 2014 | 11:43

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy