Koronavirus 7. díl: Čína, Itálie, Francie, Španělsko a riskantní hra Britů, Němců a Švýcarů

17. 03. 2020 | 14:10
Přečteno 2760 krát
Znovu a znovu se musím hořce usmívat nad překvapením některých českých i zahraničních odborníků nad nehezkými čísly, která přicházejí z Itálie.

V některých částech severní Itálie nyní smrtnost překročila už 7 procent. Ano, tak špatné to je. A zbytek Evropy je jen zpožděný v čase. A měl by drahocenné dny, kdy se počty nakažených pohybují jen ve stovkách, maximálně využít na přípravu, jak nákazu alespoň zpomalit a vyhnout se podobným scénářům.

Čísla úmrtí z Číny není možné brát jako spolehlivá

V minulém díle seriálu o koronaviru jsem se zabývala situací v Číně v lednu a v únoru a snažila jsem se upozornit na fakt, že data, která jsme odtamtud přijímali v prvních týdnech epidemie, nejsou spolehlivá a nelze z nich nic relevantního vyvozovat.

Od chvíle, kdy se epidemie vymkla kontrole a Wu-chan se stal válečnou zónou, kde tvrdou rukou vládla policie a naplno jela čínská komunistická propaganda, se k nezávislým informacím, které by šlo ověřit, prakticky nešlo dostat. Čína přistoupila k opatřením, která nemají v moderní historii obdoby – uzavřela celá města, ohradila obydlené čtvrti. Všude hlídala policie, která měla právo prakticky na cokoliv. Zatloukala nemocné lidi, ale i jejich zatím zdravé příbuzné v bytech i celých domech, uzavírala oblasti, zcela dle potřeby režimu unášela nepohodlné nebo jen „zlobivé“ lidi (například ty, kteří nenosili venku roušky, protože je nemohli sehnat) do podivných karanténních zařízení a mnozí nepohodlní mizeli beze stopy. Karanténa, zdá se, pomohla a funguje. Ale smutné děsivé příběhy na pozadí nákazy budeme odhalovat postupně, až se do postižených oblastí vrátí běžný život a občané budou hledat své příbuzné, sousedy a známé.

Umělá úprava statistik

Autority uměle snižovaly statistiky a upravovaly je dle potřeby. Několikrát se během epidemie měnila i diagnostika a pravidla toho, koho do statistik úmrtí v Číně zařadit. Testů byl zoufalý nedostatek, a kdo zemřel doma nebo v nemocnici na „zápal plic“, aniž ho otestovali, nebyl do počtů úmrtí na koronavirus zařazen. Kolik lidí skutečně nemoci podlehlo v Číně je velkou neznámou. A popravdě si netroufám ani odhadovat.

Čína zkrátka o úmrtích na koronavirus neinformovala pravdivě, krematoria, dle očitých svědků, ve Wu-chanu jela 24 hodin v kuse a ani tak nestíhala mrtvé „zpracovat.“

Více o tomhle problému si můžete přečíst v článku na stránkách Radio Free Asia ze 14.2. 2020
Funeral Homes in China's Wuhan 'Working 24/7 to Cremate Bodies'

Na stejný problém v amerických médiích opakovaně upozorňoval také čínský miliardář Guo Wengui žijící v exilu v USA, který si dokonce troufl odhadnout i děsivá čísla obětí i nakažených. Jeho čísla však nebyl nikdo dosud schopen ověřit.

Billionaire Whistleblower: Wuhan Coronavirus Death Toll Is Over 50,000

Nyní na twitter prosakují videa z Číny, kde mají (snad) za sebou to nejhorší, a místní policisté a úředníci pomalu odstraňují závory ze zatlučených domů, dveří a zatarasených čtvrtí. Pohledy do bytů, které postupně otevírají a kde leží mrtvá těla zemřelých, jsou pro člověka se slabší povahou naprosto nekoukatelné.

Pokud máte na to žaludek, můžete se podívat například ZDE

Také jsem na twitteru viděla několik videí, kdy rodiny odmítaly převzít zpět své „vyléčené“ příbuzné z nemocnic, protože jim úřady nejsou schopné dodat potvrzení o negativních testech. Dotčené rodiny mají pocit, že se Čína snaží nákazu uměle ukončit, nechce již pacienty testovat a vrací je domu nedoléčené.

Itálie nezaspala a nic nezanedbala

Chytráci, kteří pronášejí věty typu, že Itálie zaspala, něco nezvládla či něco zanedbala, by se měli zamyslet znovu... Naopak Itálii je potřeba poděkovat, protože je první výrazně virem zasaženou zemí v Evropě, která nešvindluje s počty nakažených, testovaných a mrtvých a ukazuje nám, jak špatně se situace může vyvinout, když nakažlivost a závažnost onemocnění podceníme. Z italských čísel můžeme teprve odvozovat nějaké statistiky a předpovědi.

Video dlouhé řady rakví čekajících na pohřeb v jednom z kostelů, kde se stejně jako dříve v Číně nestíhá pohřbívat, by pro nás všechny mělo být výstrahou.

Také videa z přeplněných nemocnic pacienty ve vážném stavu nejsou povzbudivá.
"Kdybyste to tady viděli, nevystrčíte ani hlavu z okna."Svět obletělo i video italského lékaře, který velmi důrazně prosí všechny, aby zůstali doma!Stejným směrem jako Itálie se bohužel už vydalo Španělsko i nepřipravená Francie, která ještě nedávno pronášela stejně silácké řeči o potřebě imunity a „promoření“ jako Velká Británie, Německo a Švýcarsko. Připadá mi to asi tak moudré, jako rozdat lidem mochomůrky a testovat, kdo kousnutí do nich přežije.

Přeložila jsem článek z Francie, kde infektolog varuje zbytek světa před stejnými chybami. Stojí za přečtení:

„Udělali jsme chybu, je to mnohem vážnější“, poplach zní od hlavního infektologa

Lékař a sestra v pařížské nemocnice popisují současnou situaci ve Francii takto:
"Máme mladé lidi ve velmi vážném stavu (…) Pacienti přicházejí odkudkoli. Jsme ve stresu! (…)Situace již ve Francii není pod kontrolou. Francie se rozhodla ponechat své hranice otevřené, na rozdíl od mnoha evropských zemí, a nezrušila pořádání (prvního kola pozn. aut. překladu) komunálních voleb. (…)
Statistiky však skutečně naznačují italský scénář. Je tedy třeba konstatovat: ne, koronavirus není srovnatelný s jednoduchou chřipkou, počet úmrtí nyní stoupá na 0,1% a na 2 až 3%. „Mýlili jsme se, musíme to přestat srovnávat. Je to mnohem vážnější […] Samozřejmě to není Ebola, ale Číňané ukázali, že pacient může být v pořádku a najednou se druhý týden 8. nebo 10. dne ocitne v intenzivní péči, “tvrdí Gilles Pialoux.
„Už není vzácné vidět ve vážném stavu mladé lidi ve věku 30 nebo 40 let bez patologie. To je realita. Kruh se rozšiřuje,“říká pragmaticky. „Máme mladé lidi bez lékařské anamnézy ve velmi vážném stavu.“David a Sally jsou šťastně zpět v Británii a další příběhy


V díle, který jsem nazvala Koronavir část 2: Děláte to pro vašeho dědečka, babičku a všechny dlouhodobě nemocné , jsem sledovala osudy několika lidí, kterých se koronavir přímo dotkl. Všichni jsou i k dnešnímu dni v pořádku.

Můj kamarád, Čech žijící v čínském Tianjinu, pracující pro německou automobilku, se kterým jsem prakticky v denním kontaktu, je na tom zdravotně dobře. Potvrzuje, že opatření v jeho městě se postupně ruší a i on doufá, že se situace v Číně snad opravdu lepší a není to jen na oko.

Včera mi s překvapením a lehkou nervozitou z rychlého návratu k normálu napsal: “Ode dneška tu už otevřeli nějaké restaurace, tak jsem to šel obhlédnout a nestačím se divit. Žádné odstupy mezi sebou, žádné roušky, kouří se…jakoby nic.“

Oficiální čínská média zveřejnila videa sester a doktorů odhazujících roušky a jásající nad výhrou nad koronavirem.Ale místní obyvatelé jsou spíš opatrní. Občas se mimo oficiální proud objevují informace o reinfekci některých pacientů, o dlouhodobém nebo trvalém závažném poškození srdce, plic u „vyléčených“ a dokonce se objevilo i několik článků o tom, že část mužských pacientů je po „vyléčení“ impotentní. Budeme doufat, že se tyto informace nepotvrdí a podobné případy budou spíše výjimečné.

Zde dva články na toto téma z Newsweeku a britského Dailymail

Chinese Scientists Raise Concerns Over Potential Link Between Coronavirus and Male Fertility

Doctors claim new coronavirus 'may cause damage to a man's testicles


Student z Wu-chanu Dan Pekárek, který se z Číny evakuoval vládním speciálem, je stále v ČR a je v pořádku. Neonemocněl. Rodina dalšího "uprchlíka" před nákazou Jana Linhy se před několika dny vrátila zpět do Číny, kde se situace dle místních úřadů snad také lepší a opatření uvolňují.

Velký happyend má zatím i příběh staršího páru z lodi Diamond Princess Davida a Sally z Británie, kteří se oba nakazili, a jejich nemoc (vzhledem k věku a zdravotním komplikacím – David má cukrovku) skončila zápalem plic a hospitalizací v Japonsku. Oba po týdnech léčení v závěru minulého týdne prošli konečně dvěma testy jako negativní a byli propuštěni z nemocnice. Před třemi dny se letadlem šťastně (a trochu v utajení, aby je na letišti neoblehli novináři) vrátili do Británie a čeká je řada rozhovorů pro média.Davidův youtube kanál můžete sledovat zde

Desinfekce prostor a exponovaných míst, kterých se lidé dotýkají, je zásadní

Na závěr tohoto dílu si dovolím nabídnout ještě jeden překlad Singaporské studie, které zkoumala pokoje nakažených pacientů před a po desinfekci prostor a došla k tomu, že s běžnou desinfekcí, použitou 2x denně, lze dosáhnout v likvidaci viru zajímavých výsledků.

Překlad studie: Koronavirus můžete zabít opakovanou běžnou definfekcí povrchů, ukazuje výzkum
Všechny díly:

Vyšlo 3.3: 2020

Koronavir: nezabíjí strach, ale podceňování, ignorace, bagatelizace a především neinformovanostVyšlo 4.3. 2020 Koronavir část 2: Děláte to pro vašeho dědečka, babičku a všechny dlouhodobě nemocné


Vyšlo 7.3. 2020 Koronavirus část 3. V tomhle průšvihu jsme všichni společně

Vyšlo 8.3. 2020 Koronavirus 4. díl: Důležitý příběh Doktora Li Wenlianga

Vyšlo 11.3. 2020 Koronavirus 5. Díl: Opatření, ekonomické dopady a solidarita

Vyšlo 12.3. 2020 Koronavirus 6. díl: Plná krematoria a cenzura, aneb co se dělo v Číně v lednu a únoru


Vyšlo 17.3. 2020 Koronavirus 7. díl: Čína, Itálie, Francie, Španělsko a riskantní hra Britů, Němců a Švýcarů.

Vyšlo 25.3. 2020 Koronavir 8.díl: Netestuješ? Nemáš případy a kdo jsou ti "staří a nemocní"?


Vyšlo 28.1. 2020 Jak se vyznat v informacích o koronaviru? Známý v Číně mi popsal aktuální situaci.Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy