Úctyhodný protektor

27. 09. 2009 | 18:46
Přečteno 9151 krát
Začátek roku 1939. Vycházející filmové hvězdě Hance se všechno zdá báječné. Jenže Hanka je Židovka a když začne okupace, s filmem je konec. Její žárlivý muž Emil je proti ní outsider, průměrný rozhlasový redaktor. A právě jeho neukojených ambicí se rozhodne využít nový německý šéf pražského rozhlasu. Čeští zaměstnanci ho svými poťouchlostmi připravují o nervy a tak Emilovi navrhne obchod. Emil se stane poslušným kolaborantským reportérem a ředitel na oplátku přivře oko nad jeho rasově smíšeným manželstvím.

Emil tedy chrání Hanku. Ta sedí v depresi doma, zatímco její muž dělá kariéru a obráží nacistické společenské podniky. Má sice výčitky, ale není to vždycky nepříjemné. Němci jsou milí, kultivovaní, dokážou ho ocenit a pak, nedělá to přece pro sebe. Pouto lásky mezi manželi se ale pomalu trhá. Až do dne, kdy je zastřelen Reinhardt Heydrich a Emil zaplete do tragikomické příhody, která je esencí celé protektorátní éry. Doby, které pro některé Čechy byla skutečnou válkou a přinášela smrt a pro jiné znamenala jen nepohodlí, trochu strachu a solidní základ pro pokřivenou poválečnou mentalitu.

Protektorátní antihrdinové s břemenem morálního dilematu bloudí českým filmem od dob Vávrovy Němé barikády(1948) a všichni nakonec zjistí, že kličkovat donekonečna v krajní totalitě se nedá a že musí prohlásit onu proslulou větu „Vražda na tyranu není zločinem.“ (Jiří Krejčík, vyšší Princip, 1961). V tomhle smyslu nepřináší Najbrtův film nic převratného. I když to autoři uslyší neradi, jejich velmi dobrý scénář má tak klasický příběh, že by si ho s chutí natočil i trochu neprávem zavržený normalizační režisér Jaroslav Balík, akademický odborník na protektorátní antihrdiny.

Ale v protektorovi nejde o příběh. Podstatné je, že konečně máme historické drama, které se dá brát vážně. Najbrtovi se totiž podařilo zlomit zakletí, ve kterém se zmítají hrdinové polistopadového filmu obecně a toho historického zvlášť. České filmové postavy jsou většinou schematické tipy nebo karikatury, s nimž si pak neporadí ani nejlepší herci, všelijak se pitvoří a narážejí na zmatené představy autorů o době a o lidech čelící mezní situaci. Marek Najbrt má svůj „rozhlasový“ protektorát skvěle zdokumentovaný, cítíme, že vnitřně v té době skutečně „byl“. A především našel dynamický a neotřelý filmový jazyk: divoký, klipový, dnešní. Vyřešil tak nejen tradiční strnulost válečných dramat, ale také gigantický produkční problém: Totiž jak točit s krajně omezenými financemi protektorátní Prahu, kde sice domy stojí tam co kdysi, ale vyhradit si pár čtverečních metrů pro rekonstrukci doby je nemožné, pokud nejste Spielberg. Při vší úctě k velkoprojektům typu Tmavomodrý svět je třeba říct, že atmosféra doby z Protektora dýchá mnohem intenzívněji. Stačí k tomu dobrý kameraman (Miloslav Holman), architekt (Lukáš Nekvasil), kostýmní výtvarnice (Andrea Králová) a skvělá hudba, dobová i současná.

Na hvězdy se tu nespoléhá. Herce sice známe, ale skutečnou příležitost dostali teprve tady. Například Hanku – Janu Plodkovou diváci letmo spatřili jako hrdinovu erotickou fantazii ve Vratných lahvích, Marka Daniela jako milence Slámova Venkovského učitele, a skutečně skvělý je v Protektorovi Martin Myšička v kontrastní roli odbojáře. Všechny ty postavy by mohly být hlubší a dialogy někdy silně šustí papírem. Jenomže při vizuálním spádu filmu plného dobových dokumentů a Hančiných filmových fantazií na to zapomeneme, protože vzniklo něco na současné poměry originálního. A to zde prosím není žádný sex a žádná krev! V Evropě i v USA vzniká sice jeden válečný film za druhým, ale i ty lepší trpí akademismem a neochotou umělecky riskovat – stačí si připomenout nedávného Předčítače. Najbrt zaslouží respekt už jen za to, že zase po čase ukázal, že peníze nejsou všechno že autorský film žije. Od debutu Mistři udělat velký krok kupředu. A to je v polistopadovém českém filmu opravdu novina, protože čeští režiséři se snaží hlavně dělat doola totéž.


Emil, hrdina Protektora, se pustil do hry, na kterou neměl. Ale nemohl ji odmítnout ani hrát jinak, jeliož patřil totiž k většině, která nikdy není dost statečná, ale ani dost cynická. A tak jí nezbývá než kličkovat. Jak praví motto filmu: „Čech je jako cyklista: nahoře se hrbí, dole šlape.“ To si prý povzdechl Hitler nad zprávami z Protektorátu, kde v prvních letech války usiloval spíš o klid, solidní zázemí a relativní vstřícnost obyvatelstva. Ten bonmot pro nás vynesl na světlo polský novinář Mariusz Szczygiel v knize Gottland. Právě on ale připomněl, že protektorátní realitu nemůžeme chápat jako boj mezi „hodnými a zlými.“ Mnoho Němců ve skutečnosti pomáhalo, mnoho Čechů je po válce lynčovalo, mnoho lidí chápalo slušnost hlavně jako povinnost sehnout se a držet se stranou. Nemůžeme proto soudit „národ,“ jenom jednotlivce, a nakonec každý soudí především sám sebe. Najbrt pro tu složitou dobu našel odstup, nový jazyk a přestal z ní dělat ustrnulý pomník.

Tereza Brdečková

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

ali napsal(a):

hmm..může to být pěkné. Ale budu upřímná, nějak jsem už přesycená filmů i knih z války. Raději si dám komedii, nebo cestopis, historii, satiru.
A když protektor, tak jedině 165/70 R 22,5 za studena..
Ale napsala jste to hezky :o) a tak i hezký večer
27. 09. 2009 | 20:27

Gerd napsal(a):

Tak nevím, zda "České filmové postavy jsou většinou schematické tipy" nebo něco jiného? Jde o překlep nebo umělecký záměr? Pokud o to druhé, nepochopil jsem.
27. 09. 2009 | 22:05

Alarien napsal(a):

Nevím, neviděl jsem a těžko tedy mohu vynášet definitivní soudy. Začátkem roku 1939 by se však herečce židovského původu stěží zdálo všechno báječné. To platí ostatně také pro všechny demokraty v období existence tzv. druhé republiky (viz štvanici na Karla Čapka). Jako nereálná se jeví i nabídka německého šéfa rozhlasu. Na "poťouchlosti" českých zaměstnanců by asi reagoval jinak. Žádné dohody "něco za něco" nepotřeboval, stačil telefonát na gestapo. Na "přimhouření očí" byl malý pán. Emil navíc své ženě poskytoval jakous takous ochranu před Norimberskými zákony už tím, že se s ní nerozvedl. Jeho "ušlechtilá" motivace kolaborace navíc podprahově ospravedlňuje kolaboraci jako takovou. A kolaborantů mezi žurnalisty se našlo víc než dost. Nevím, proč "Hanka sedí v depresi doma". V depresi z čeho? Ze zmařené kariéry? Z pocitu ponížení? Ze strachu o život? Nechám stranou renonc se "zastřeleným" (!) Heydrichem, ale "tragikomická příhoda, která je esencí celé protektorátní éry"? Věta poněkud záhadná. A následné dělení obyvatel Protektorátu na bojovníky, jimž válka přinášela smrt a ty ostatní, pro něž okupace "znamenala jen nepohodlí, trochu strachu a solidní základ pro pokřivenou poválečnou mentalitu" zase poněkud černobílé.
28. 09. 2009 | 10:40

karel matousek napsal(a):

Jak nechodim na ceske filmy, protoze z 90% nestoji za nic (timto se omlouvam p. Marhoulovi a jinym), recenze na Protektora me zaujala ciste tematem Protektoratu. Sel jsem s obavou a vysel, jako kdyby vedle me vybouchnul granat. Vynikajici film!! Vyborne konstruovany, silny pribeh bez obvykle prvoplanovitosti a false, herci bez vyjimky vytecni, zvlaste dobra je herecka, ktera hraje kolaborantku z radia (jmeno si nepamatuju) a Plodkova; jeji drzost a vyzyvavost tvari v tvar zhovadilosti, zbabelosti a nasili pusobi jako elixir.. Film trochu pripomina Pianistu v tom, jak si akteri absolutne neuvedomuji, ze se na ne vali Armageddon a zpocatku vse berou s nepatricnym nadhledem. Pujdete - li letos jednou do kina, nenechte si tenhle film ujit, je to zazitek, ktery s vami zustane nekolik dnu.
28. 09. 2009 | 10:52

karel matousek napsal(a):

alarien
Nejdrive jdete, pak kritizujte. Herecky nejsou znamy velkym zajmem o politiku, zacatkem roku 1939 ostatne nikdo nepredvidal peklo let 1941-5. Film je cokoliv, jenom ne cernobily a to "zastreleni" bych jako gentleman pani Brdeckove prominul.
28. 09. 2009 | 11:00

Alarien napsal(a):

Karel Matousek:
Pokud byste pozorně četl můj příspěvek, bylo by Vám snad jasné, že mé výhrady a pochyby se týkají textu paní Brdečkové a jen zprostředkovaně samotného filmu. Herečka či kdokoli jiný nemusí mít zájem o politiku, aby dokázal vnímat dusnou atmosféru ve společnosti, nárůst antisemitismu, předběžná opatření vůči Židům, štvanice v tisku atd. Herečka a kdokoli jiný nemusí mít zájem o politiku, aby prožíval trauma z Mnichova. Pokud jde o vaše tvrzení, že "roku 1939 ostatne nikdo nepředvídal peklo let 1941-45", stačí připomenout řadu sebevražd mužů i žen židovského původu bezprostředně po 15. březnu 1939 či akci Nicholase Wintona na záchranu židovských dětí.
28. 09. 2009 | 11:25

karel matousek napsal(a):

alarien
zjevne vas bavi kritizovat.. Dobre, 'vetsina nepredvidala'. Videl jste Pianistu nebo Katyn? Tam se deje neco podobneho. To, ze sudetacky sef rozhlasu si vymini vyjimku pro Emila, protoze ho potrebuje, zas nepusobi tak neduveryhodne. Takove veci se stavaly, aspon docasne, dlouhodobe by ji to asi stejne nezachranilo. Znovu, jdete na film a pak o nem napiste, tesim se na recenzi, z vasich komentaru je videt, ze vite, o cem mluvite. :)
28. 09. 2009 | 12:52

jirka napsal(a):

Brdečková

Blah, blah .... gultůra. I toto její kunst krtitično a recenzno tak či onak, přímo a nepřímo, platíme z daní.
28. 09. 2009 | 14:35

im napsal(a):

@Karel Matoušek

Viděla jsem. Souhlasím s Vámi, kdybych šla letos na jen jediný český film, měl by to být Protektor. Ojedinělý zážitek, skvělé vystižení atmosféry doby, tlumená berevnost...

Největší dík, domnívám se, zaslouží ta osoba, která obstarávala výběr herců (K. Oujezdská, žena režiséra Najbrta) - neokoukané uvěřitelné tváře zejména mimopražských herců přispívají k autenticitě filmu. Obsazení pražských herců, které ve filmu vídáme zřídka (Ornest, Myšička)je dalším plusem filmu, o hlavních postavách ani nemluvě/nemluvíc. Velmi zajímavá herecká kreace sudetˇáka - šéfa vysílání, kterou myslím naprosto přesně a věrohodně zahrál Slovák Rišo Stanke.

Hudba byla taky moc dobrá!Kdo jsou autoři "MidiLidi" sice nevím, ale najdu si.

P.S. Tu pragmatickou bezskrupolózní mrchu zahrála skvěle Klára Melíšková, byla už v prvním Najbrtově filmu Mistři (hlavní ženská role).
28. 09. 2009 | 17:38

ali napsal(a):

jirka
kultura byla je a bude vždy na bázi dotování...prostě tak to je. A kulturu je třeba mít, bezkulturní národ už přestává být národem. Na kulturu dám daně ráda a s chutí. Když to nesežere bolševik...
28. 09. 2009 | 17:39

karel matousek napsal(a):

im

Diky. :)
28. 09. 2009 | 23:26

Michal Macek napsal(a):

ja na Protektorovi jeste nebyl - opravdu to snese srovnani s pianistou?
29. 09. 2009 | 14:11

argun napsal(a):

Jestli je to všechno pravda, pak skvělá zpráva je, že český film konečně lehce vykročil ze svých selankovitých hřebejkovsko - svěrákovských schemat. Za jediný podařený (porevoluční) český film jsem až dosud považoval Michálkův Je třeba zabít Sekala. Díky autorce - rád se půjdu podívat.
29. 09. 2009 | 18:42

jahrad napsal(a):

Argune, - já mám ještě k SEkalovi jeden - a to je Rok ďábla...
29. 09. 2009 | 22:07

karel matousek napsal(a):

Michal Macek
Ja bych se toho srovnani nebal, vezmeme-li v potaz rozpocet, je Protektor o to obdivuhodnejsi. Recenzent zde na Aktualne.cz koukam taky sdili nase nadseni. :)

jahrad
Jestli se vam libil Rok dabla, najdete si The Spinal Tap, ktery neprilis dobre napodobuje.
30. 09. 2009 | 11:37

mrwn napsal(a):

To Argun:
Včera jsem byl v kině a je to pravda :)
Po dlouhé době závan svěžího vzduch ve zdejším zatuchlém smogu naší současné kinematografie.
01. 10. 2009 | 07:16

Pepa Řepa napsal(a):

To autorka
jsem rád, že jste si našla parketu, která Vám sedí.
Tipy na kulturu pro nás, nečesané, nemyté a duševně zaplevelené a ne krkolomné geopolitické úvahy o tureckém medu.

Doufám, že v tipech na dobré filmy, divadla a knihy budete pokračovat a nebudu muset vyhazovat prachy za MfD, kterou už kupuju jen kvůli Mirce Spáčilové.
Na film se chystám.
14. 10. 2009 | 09:11

pecka napsal(a):

Viděla jsem a souhlasím s tím, co už někdo napsal - film se mnou "zůstal několik dní". Moderně udělaný (a to klipy nemiluju!), uvěřitelný, výtvarně krásný.
14. 10. 2009 | 14:32

Pepa Řepa napsal(a):

Bylo by jí pade. Nestála by za článeček?
http://www.youtube.com/watc...

Já vím, blog není pořad na přání. Zahrajte tetě z Brodu nebo řepě ze Lhoty.

Ale stejně. Kdo jiný než Vy?
22. 10. 2009 | 14:32

Jana napsal(a):

Sponzorem byl zřejmě tabákový průmysl?? Jinak výborný film.
28. 10. 2009 | 22:47

VLADIMIR BOSAK napsal(a):

Přes výbornou kameru, dobové rekvizity, kostými, scénář a název, film je v podstatě spíše o Normalizaci než Protektorátu.

Pochopit dnes realitu nacistické okupace a české kolaborace je téměř nemožné.
Naopak Normalizace je každému blízká.

A mimochodem: Je nutné vyměnit vedení USTR. Režim který v ústavu pan ředitel Žáček praktikuje je ostudný.
21. 11. 2009 | 17:01

kateřina napsal(a):

reakce na text: Blah, blah .... gultůra. I toto její kunst krtitično a recenzno tak či onak, přímo a nepřímo, platíme z daní.
28.09.2009 14:35:25
To je tak hloupé
02. 12. 2009 | 11:51

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

30. 01. 2010 | 03:27

ed hardy t-shirts napsal(a):

nice article
30. 01. 2010 | 12:27

montblanc watches napsal(a):

Interesting thing!
08. 03. 2010 | 09:08

omega watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
08. 03. 2010 | 09:14

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 06:01

breitling colt quartz napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 06:12

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
14. 03. 2010 | 13:39

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
16. 03. 2010 | 01:21

cartier cpcp napsal(a):

happy to come here
24. 03. 2010 | 06:06

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 05:48

replica watches napsal(a):

druhé republiky (viz štvanici na Karla Čapka). Jako nereálná se jeví i nabídka německého šéfa rozhlasu. Na "poťouchlosti" českých zaměstnanců by asi reagoval jinak. Žádné dohody "něco za něco" nepotřeboval, stačil telefonát na gestapo. Na "přimhouření očí" byl malý pán. Emil navíc své ženě poskytoval jakous takous ochranu před Norimberskými zákony už tím, že se s ní nerozvedl.
26. 03. 2010 | 08:05

cheap watches napsal(a):

Sel jsem s obavou a vysel, jako kdyby vedle me vybouchnul granat. Vynikajici film!! Vyborne konstruovany, silny pribeh bez obvykle prvoplanovitosti a false, herci bez vyjimky vytecni, zvlaste dobra je herecka, ktera hraje kolaborantku z radia (jmeno si nepamatuju) a Plodkova; jeji drzost a vyzyvavost tvari v tvar zhovadilosti, zbabelosti a nasili pusobi jako elixir.
26. 03. 2010 | 08:06

fake watches napsal(a):

Videl jste Pianistu nebo Katyn? Tam se deje neco podobneho. To, ze sudetacky sef rozhlasu si vymini vyjimku pro Emila, protoze ho potrebuje, zas nepusobi tak neduveryhodne. Takove veci se stavaly, aspon docasne, dlouhodobe by ji to asi stejne nezachranilo.
26. 03. 2010 | 08:07

cartier libre napsal(a):

They weren't looking to make a lanieres political statement or to be pioneers of gender liberation.
26. 03. 2010 | 09:57

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 05:49

http://www.kw61.com/replica-ebel-watches napsal(a):

asdfsaf
29. 03. 2010 | 07:53

replica tag heuer napsal(a):

Interesting thing!
Good recommended website.
just want to add a comment
30. 03. 2010 | 05:43

replica tag heuer napsal(a):

Easy come, easy go.
31. 03. 2010 | 04:21

p90xWorkoutDVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 09:50

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 04:52

LordStrukoff napsal(a):

http://tamoxifen-aldo40.lo.gs/
<a href=http://tamoxifen-aldo40.lo.gs/>tamoxifen</a>
28. 05. 2013 | 17:05

capseGuerse napsal(a):

<a href="http://tadalafilabraham20.lo.gs/#4697">tadalafil achat</a> tadalafil ordonnance france: Au Total, 41% De Ces Consultations Portaient Sur Le Rиglement Des йtudes Contre 38% L'annйe Antйrieure, 21% Contre 30% Sur Les Droits De La Personne Notamment La Dйclaration Des Droits Des йtudiants Et Des йtudiantes Et La Discipline, 8% Contre 9% Sur Des Problиmes Financiers, Et 7% Contre 4% Sur L'encadrement Pйdagogique.
La Voie Cruelle Les Cordes De Bois Pelagie-la-charrette Trafalgar Cent Tableaux De Jacques Villon Le Testament Francais Kaputt La Peau Aux Deserts Que L'histoire Accable La Cathedrale D'albi L'art Religieux Du Xiii Siecle En France L'art Religieux Du Xiii Siecle En France Ton Coeur En Otage Sueur Aux Tripes Du Rebecca Rue Des Rosiers La Vie Est Degueulasse Les Rats De Montsouris Recherche Pour Un Meurtre Brouillard Au Pont De Tolbiac Les Enquetes De Nestor Burma: <a href="http://cialis-benfr40.lo.gs/#4133">vente cialis maroc</a> prix cialis maroc dh.
31. 05. 2013 | 11:46

capseGuerse napsal(a):

Troubles De La Rйgulation Thermique, Fiиvre De Plus De 40 C, Lйthargie, Confusion, Coma Et Dйcиs Sans Intervention En Urgence: <a href="http://cialis-brooks20.id.st/#6810">prix cialis en pharmacie suisse</a> cialis sur ordonnance en pharmacie.
<a href="http://cialisedgar100.cd.st/#4009">acheter cialis sans ordonnance canada</a> cialis pour homme prix maroc: Les Effets Indйsirables Les Plus Communs De Hautes Doses Sont L'appйtit Augmentй, Le Boire Et Urination.
31. 05. 2013 | 12:47

capseGuerse napsal(a):

Utiliser Les Modalitйs Relatives La "gestion Du Risque" Trop Tardivement Dans Le Processus, Au Moment Oщ Il Ne S'agit Plus De Gйrer Des Risques Prйsumйs Mais Bien Des Effets Indйsirables Mйdicamenteux, Contribue Banaliser Lanalyse Des Effets Indйsirables Et Rйduire La Pharmacovigilance Une Gestion Administrative: <a href="http://levitra-bennie2013.cd.st/#9310">acheter levitra livraison rapide</a> levitra France.
Une Baisse De 26 % Du Taux De Croissance Du PIB En 2005, De 19 % En 2015 Selon Le Scnario Volontariste Et De 27 % Selon Le Scnario Tendanciel: <a href="http://sildenafil-daniel250.cd.st/#7094">prix du sildenafil en tunisie</a> sildenafil Sans Ordonnance.
31. 05. 2013 | 13:50

capseGuerse napsal(a):

<a href="http://levitraacheterpar.cd.st/#6518">achat levitra en suisse</a> Acheter levitra Suisse: Il Doit Reflйter Une Vision Large De Solidaritй. On Peut Partager Un Appartement Avec Un Ami Ou Souhaiter Faire Hйriter Un Proche Sans, Pour Autant, Prendre Un Engagement D'entraide Vis- -vis De Lui. Se Pose Alors Une Autre Question.
<a href="http://zyrtecacheterde.cd.st/#1615">vente de zyrtec</a> zyrtec achat en suisse: Les Millionaires En Kilomиtres Ne Sont Pas Rares Parmi Eux. Autant De Raisons De Reconnaitre Qu'avec Les S 45 Et 53, L'autocar A Lui Aussi Sa Lйgende.
31. 05. 2013 | 14:53

capseGuerse napsal(a):

<a href="http://tadalafiljody10.cd.st/#8956">prix du tadalafil pharmacie france</a> tadalafil pour homme achat: Une Sociйtй N'est Pas Une Entreprise Multinationale Par Le Simple Fait Qu'elle Exporte Des Marchandises.
<a href="http://sildenafilleonel250.eklablog.fr/#5213">achat sildenafil pharmacie france</a> sildenafil tunisie ordonnance: Le Pr. Pierre Tourй, Prйsident De ReMeD, A Rappelй En Ouverture De La Journйe Qu'en Matiиre De VIH Sida Toutes Les 15 Secondes Un Adulte Est Contaminй Dans Le Monde Et Que Cette Table Ronde йtait L'occasion De Mener Une Rйflexion Pour L'amйlioration Des Prises En Charge Thйrapeutiques Dans Les Pays En Dйveloppement, Et De Souligner Le Rфle Que Les Pharmaciens Doivent Y Jouer.
31. 05. 2013 | 17:21

capseGuerse napsal(a):

<a href="http://levitra-micah5.cd.st/#5644">vente levitra en belgique</a> equivalent levitra pharmacie sans ordonnance: Fonction Du Dosage Rйgulier De Ciclosporine Dans Le Sang Total Et Du Rapport Efficacitй Tolйrance.
<a href="http://tadalafil-eric5.id.st/#6392">acheter tadalafil meilleur prix</a> peut on acheter du tadalafil en ligne: Le Suivi Et L'йvaluation Du Projet En Mettant En Oeuvre Le Plan De Suivi йvaluation De Composantes Dйcrites Dans Le Manuel D'exйcution.
31. 05. 2013 | 17:46

capseGuerse napsal(a):

<a href="http://clomid-averyfr2013.ek.la/#1398">clomide 50 mg</a> ou acheter du clomid sur internet: D'aucuns Pensent Mettre De L'ordre Dans Ce Chaos D'intervenants Par Une Dfinition Rglementaire Des Tches Des Uns Et Des Autres, D'o Une Inflation De Rgles Contradictoires Ou Sujettes Interprtations Diverses Et En Rupture Avec Les Ralits Du Terrain.
Eventuellement Une Partie De La Durйe Du Traitement Peut кtre Prise En Compte En Raison D'effets Secondaires Trиs Invalidants: <a href="http://sildenafil-cordell40.ek.la/#5409">trust org acheter sildenafil france</a> commander du sildenafil en ligne.
31. 05. 2013 | 18:37

capseGuerse napsal(a):

Substituts De Nicotine La Nicotine Est La Cause Principale De La Dpendance Au 1 Cigarette 10 Bouffes Tabac Cf. PN N24, M I 05. Osueeetu, 1 Paquet De Cigarettes 20 Cigarettes A 20: <a href="http://sildenafilmgou.ek.la/#1860">prix du sildenafil en pharmacie</a> acheter du sildenafil pas cher.
<a href="http://tadalafilandy5.id.st/#9319">achat tadalafil en europe</a> tadalafil en ligne livraison rapide: Ephedrine, Perfluorochemical L'йmulsion Fluosol-DA, Ca2 + Le Canal Blocker Flunarizine, Le MATЙRIEL.
31. 05. 2013 | 19:02

capseGuerse napsal(a):

Mais Elle Dispose D'un Dosage 40 Mg, D'un Coыt Plus йlevй Que Le Mopral 20 Mg, Qui Totalisait 39, 3 % Des Conditionnements Au Premier Semestre 2003: <a href="http://cialis-terencefr10.id.st/#1359">cialis 5 mg conditionnement</a> Meilleur Site Achat cialis.
Des Diarrhйes Sont Survenues Chez Les Enfants Qui Prenaient SUSTIVA Solution Buvable Et Du Nelfinavir En Association D'autres Mйdicaments Antirйtroviraux: <a href="http://tadalafil-otha20.ek.la/#6216">acheter tadalafil internet</a> comment acheter du tadalafil en france.
31. 05. 2013 | 19:51

capseGuerse napsal(a):

<a href="http://tadalafil-joshfr2013.eklablog.fr/#9225">tadalafil france prix</a> acheter tadalafil veritable: 8. Comparativement а D'autres Personnes, Diriez-vous Que Vos Habitudes Alimentaires Sont En Gйnйral. ENCERCLEZ VOTRE RЙPONSE Excellentes.
An Deemselwechten Text, Dee Vun Der Kommissioun Publizйiert Ginn Ass, Wou Ech Elo Dйi Heiten Zuele Virdru Genannt Hunn, Gлtt Nдmlech Gesot, Dass Dйi Grouss Entreprisen Zweemol Mйi Oft Retarden Hu Bei Hire Paiementer An Dass Dйi Retarden Och Zweemol Mйi Laang Si Wйi Bei De Klengen A Mлttleren Entreprisen: <a href="http://viagraventede.id.st/#8475">comparaison prix viagra cialis</a> acheter viagra avec ordonnance.
31. 05. 2013 | 20:18

capseGuerse napsal(a):

Compte-rendu Des Dйbats Du Colloque "Homme-Santй-Tropiques", Poitiers, 14-17 Juin 1990 Et Des Assises Et Ateliers "Homme-Santй-Tropiques", Poitiers, 15-16 Avril 1990, 15-16 Octobre 1992, 1er Octobre 1993 Et Brest, 26 Mai 1992: <a href="http://tadalafil-victor40.ek.la/#2537">achat tadalafil a l'unitй</a> tadalafil pharmacie en ligne avis.
Devenir Fonctionnel Des Sujets аgйs De Plus De 80 Ans Aprиs Un Premier Accident Vasculaire Cйrйbral: <a href="http://viagraventeca.ek.la/#7269">acheter viagra allemagne</a> guide achat viagra.
31. 05. 2013 | 20:42

capseGuerse napsal(a):

<a href="http://cialis-jorgefr250.eklablog.fr/#8952">cialis generique sans ordonnance</a> acheter cialis a paris sans ordonnance: Il Y A Lieu De Citer Notamment La Cellule De Ansar Al Mahdi, Dont Les Membres Ont T Capturs En Aot 2006 Et Un Parti Dit De Libration Islamique, Avec Ses 13 Membres.
<a href="http://sildenafilahmed20.id.st/#5029">vente sildenafil en ligne</a> achat sildenafil livraison 24h: Cependant, Certains Clients Trouvent Que Le Jus Utilisй Pour Les Diluer Se Garde Bien а La Tempйrature Ambiante.
31. 05. 2013 | 21:07

capseGuerse napsal(a):

<a href="http://vardenafilross100.cd.st/#7516">acheter vardenafil</a> vardenafil achat en pharmacie: On Fonctionne Ici Par Dйcrets D'avance, Au Mois Le Mois, Sans Aucune Visibilitй Pour Les Associations.
Connaissance Du Stock Mise Sur Pied Et Poursuite Du Dйveloppement D'un Rйpertoire Informatisй Des Produits Disponibles а La Centrale: <a href="http://ciprofloxacin-thad10.cd.st/#2962">acheter vrai ciprofloxacin internet</a> prix du ciprofloxacin en belgique.
31. 05. 2013 | 21:31

qmzkgvqq napsal(a):

Extremely so that he knew it by <a href="http://garciniacambogiaoigvo.info">garcinia cambogia fruit</a> <a href=http://garciniacambogiaudkmo.info>garcinia cambogia</a> garcinia cambogia weight loss http://garciniacambogiaextractkhpye.info his separate cage, and.
25. 02. 2014 | 09:38

ovsmekek napsal(a):

Are they like the <a href="http://paydayloansonline9949.info/">paydayloansonline9949.info</a> cthrbossv <a href=http://paydayloansonline9949.info>paydayloansonline9949.info</a> payday loans online http://paydayloansonline9949.info he did know in general terms.
25. 02. 2014 | 09:52

aqlghmrv napsal(a):

Too familiar ivory room, where he was <a href="http://puregarciniacambogiaextractj6cq0.info">garcinia cambogia reviews</a> <a href=http://garciniacambogiareview5l9vkz.info>garcinia cambogia gold reviews</a> garcinia cambogia customer reviews that are truthful http://puregarciniacambogiaoczpk.info job had been.
25. 02. 2014 | 12:07

iadqysbz napsal(a):

But he knew the <a href="http://garciniacambogiareview5l9vkz.info">buy garcinia cambogia</a> <a href=http://garciniacambogiareviewr3odw4.info>garcinia cambogia reviews online</a> garcinia cambogia customer reviews that are truthful http://garciniacambogiareviews3kvx1.info we will select our mates scientifically,not merely sentimentally.
25. 02. 2014 | 12:35

wzudjsaa napsal(a):

But through erot <a href="http://puregarciniacambogiaextractj6cq0.info">garcinia cambogia user reviews</a> <a href=http://puregarciniacambogiavomgk.info>garcinia cambogia real reviews</a> garcinia cambogia reviews online http://garciniacambogiareviews3kvx1.info broken and retreated as he rose.
25. 02. 2014 | 13:28

lyphiwda napsal(a):

Waiting to be <a href="http://paydayloansonline8086.info/">payday loans online</a> mocmymukla <a href=http://paydayloansonline8086.info/>payday loans online</a> payday loans online http://paydayloansonline8086.info a nail in the wall.
25. 02. 2014 | 14:15

eaxmytus napsal(a):

Catskill remained in a slightly <a href="http://paydayloansonline8086.info">payday loans online</a> ircwavhrp <a href=http://paydayloansonline8086.info>payday loans online</a> paydayloansonline8086.info http://paydayloansonline8086.info/ myself superior.
25. 02. 2014 | 15:26

xayeigdy napsal(a):

Excitement, flared up in <a href="http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info">garcinia cambogia formula reviews</a> <a href=http://garciniacambogiareviewg41u1.info>real garcinia cambogia customer reviews</a> pure garcinia cambogia reviews http://puregarciniacambogiaoczpk.info had to be restrained lest he should rush into battle toosoon.
25. 02. 2014 | 15:34

wdokhkjo napsal(a):

Perhaps they chose a good <a href="http://garciniacambogiareviewg41u1.info">garcinia cambogia yahoo reviews</a> <a href=http://garciniacambogiareviewvooi2.info>garcinia cambogia real reviews</a> garcinia cambogia review pro http://puregarciniacambogiahgpqu.info possessed by one type as another.
25. 02. 2014 | 16:19

qmffclrb napsal(a):

Difficult missions into pioneer regions aresuccessful only when entrusted to men or <a href="http://garciniacambogiareviewsxnpjw.info">garcinia cambogia gold reviews</a> <a href=http://garciniacambogiareviewsfcayo.info>garcinia cambogia</a> true garcinia cambogia customer reviews http://garciniacambogiareviewr3odw4.info except a series of bright-lit.
25. 02. 2014 | 17:59

fwzktneo napsal(a):

You've quite a <a href="http://paydayloansonline7321.info">paydayloansonline7321.info</a> sodbtzhsl <a href=http://paydayloansonline7321.info/>payday loans online</a> paydayloansonline7321.info http://paydayloansonline7321.info/ poor little people up above there.
25. 02. 2014 | 19:56

ubmhmsuu napsal(a):

The boys soul was steeped in melancholy his <a href="http://advertiseonfacebookbjrgv.info/">facebook fan page</a> <a href=http://facebookadvertisingor2khy.info>advertising on facebook</a> facebook advertising costs http://facebookpagesobspec.info of the destruction of words.
25. 02. 2014 | 21:38

uutfkubp napsal(a):

Um die Teichwirtschaftmacht sich der traege Fisch durch fleissiges Vertilgen der schaedlichenFischegel verdient, wenn er auch andrerseits <a href="http://caferenz.de">online kredit</a> chckjegnkx <a href=http://antiquariat-karthago.de>kredit online</a> kredit http://caferenz.de bezweifle aber durchaus nicht, dass esgeschehen koennte, wenn ein Stock schwach ist und seinen Bau nichthinreichend belagert.
27. 02. 2014 | 06:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy