Pákistán před zlomovými volbami

10. 05. 2013 | 13:37
Přečteno 3991 krát
11. května si 180 miliónový asijský národ zvolí novou vládu. Poprvé za dobu jeho existence snad nastane situace, kdy jednu demokratickou vládu vystřídá druhá. Letošní volby si ale drží prvenství ještě v několika ohledech. Poprvé budou moci své zástupce na základě stranického klíče volit občané kmenových území známých pod zkratkou FATA. Po 40 letech má šanci zvítězit jiné politické uskupení, než tradiční Pákistánská lidová strana klanu Bhuttových nebo Muslimská liga-Naváz průmyslového magnáta Naváze Šarífa. Smutné prvenství si nicméně drží i letošní předvolební kampaň. Kvůli útokům radikálních islamistů na zástupce sekulárních stran patří k nejkrvavějším v historii Pákistánu.

Tálibán – skrytá síla voleb

Na bazarech v pákistánské metropoli Islámábádu vyrostla během posledních dnů kontrolní stanoviště. Policisté v podvečer, kdy je tu nejvíc rušno, kontrolují každé auto, které chce vjet dovnitř. Strach z teroristických útoků tak vstoupil do života všech místních obyvatel – nakupovat na trh totiž jezdí každý. „Samozřejmě, je to otrava, ale mám lepší pocit, když jsou tu policejní hlídky,“ komentuje situaci jeden z prodavačů. Obavy jsou na místě. Ještě před zahájením letošní předvolební kampaně oznámil pákistánský Tálibán, že demokracie a volební proces jdou proti islámu a lidé by se jich proto neměli účastnit. “Tálibán se snaží lidi od voleb odradit zvýšeným násilím. Od ledna zaznamenáváme každý týden kolem 70 násilných incidentů a kolem 170 mrtvých,“ upozorňuje analytik Imtiaz Gul. Číslo se mi zdá poněkud nadsazené, ale na víc než stovce mrtvých za poslední měsíc se shodují všechna média.

Jasný je, narozdíl od počtu obětí, cíl útoků - kandidáti nebo příznivci tří sekulárních prodemokratických stran – sociálně demokratické Pákistánské lidové strany (PPP), umírněně levicové Lidové národní strany (ANP) a Sjednoceného národního hnutí (MQM). Tálibán se jim věnuje po všech stránkách. Najatí zabijáci vraždí jednotlivé kandidáty, před kancelářemi jejich volebních týmů vybuchují nálože a jejich předvolební shromáždění se pro příznivce mění v krvavou lázeň. Tato samostatná předvolební kampaň Tálibánu má jasnou strategii – dostat do parlamentu strany, které budou radikálům více nakloněné nebo proti nim alespoň nebudou veřejně vystupovat. „Naši kandidáti se nemůžou volně pohybovat, aby mobilizovali své příznivce, zatímco náboženská strana Džamáate islámí vede intenzivní kampaň bez problémů. Naši příznivci dokonce dostávají výhružky, že si nesmí vylepovat naše samolepky, vyvěšovat plakáty nebo jakékoliv znaky toho, že s námi sympatizují,“stěžuje si na neregulérní podmínky Hassan Bunerí, jeden z vůdců ANP v Buneru.

Sekulární strany v jeden moment žádaly Hlavní volební komisi o odložení voleb kvůli diskriminaci a nedostatku ochrany ze strany státu. Argumentovaly, že za takových podmínek nemůžou být volby považovány za regulérní. Minulý týden, ale zástupci těchto stran vystoupili bok po boku s prohlášením, že navzdory všem problémům se voleb zúčastní, odklad by nic nevyřešil.“Celá kampaň je nefér, ale našli jsme i tak cestu, jak se k voličům dostat. Pořádáme tajná shromáždění uvnitř budov, obcházíme voliče dům od domu nebo posíláme textové zprávy, abychom nikoho neohrožovali,“vysvětlil pro týdeník Friday Times zástupce strany ANP ze Svátu. Přiznal ale, že se ANP během předvolební kampaně potýká s problémem přeběhlictví. Jejich kandidáti zkrátka, buď ze strachu o vlastní život nebo z vypočítavosti, přestupují na kandidátky náboženských stran, které, podle nich, mají větší šanci získat parlamentní křesla, alespoň v provinciích Chajbar Pachtúnkwá a v Balúčistánu.

S podobným trendem se potýká i Sjednocené národní hnutí a v omezené míře Pákistánská lidová strana, odkud kandidáti přestupují buď do strany horkého favorita voleb Imrána Chána nebo k etablované náboženské straně pravého středu Džamíjate ulamáje islám - Fazl (JUI-F) s kontroverzním klerikem Fazlurem Rahmanem v čele. Ani „otec Tálibánu“, jak mu někdy novináři přezdívali, se ale ohnivému chapadlu konzervativních fanatiků nevyhnul. Už dvakrát unikl v rámci předvolební kampaně útoku. Čím se islámský duchovní, který ještě v roce 2008 zvažoval bojkot tehdejších voleb a chtěl vyvolat v Pákistánu islámskou revoluci, znelíbil? Nastolil příliš „umírněný“ program. Do strany přijímá i oholené členy a dokonce ženy. Právě jejich masivní zapojení (ať už aktivní nebo jen jako voliček) je k velké nelibosti Tálibánu dalším výrazným rysem letošních parlamentních voleb.

Mladí a ženy – nová síla voleb

53-letá Badam Zari je první žena v pákistánských dějinách, která kandiduje ve volbách z kmenových území. Negramotná žena v domácnosti se uchází jako nezávislá o křeslo za kmenovou oblast Bádžaur. Jejím cílem je zlepšit postavení žen v této oblasti a založit pečovatelské centrum pro vdovy a staré ženy. Není jedinou ženskou kandidátkou. Za oblast Díru by zas ráda do parlamentu usedla viceprezidentka ženského křídla Pákistánského hnutí za spravedlnost Imrana Chána – Nusrat Begum. Její strana ji sice na kandidátku neumístila, do předvolebního klání se přesto pustila jako nezávislá.“Postoj mé strany mě mrzí a můžu ujistit Imrana Chána, že nedostane hlas od jediné ženy z Dolního Díru,“ kritizovala přístup svého vůdce v médiích paní Begum.

A na faktu, že ženy a mládež můžou mít letos velký vliv na volební výsledky, především u zmiňovaného Imrana Chána, se shoduje většina pákistánských médií. Bývalé národní kriketové hvězdě totiž hraje do karet i další prvenství letošních voleb. Věk voličů se snížil z 21 na 18 let, z 90 miliónů registrovaných voličů je 40 miliónů prvovoličů a podle nejnovějšího průzkumu pákistánského Gallupova institutu chce velká část z nich hlasovat pro Imrana Chána. Předseda Hnutí za spravedlnost a bohatý filantrop je pro ně jedinou nadějí na změnu:“Ostatní vůdci pořád tvrdí, jak změní to a ono, ale všichni už u moci byli a jsme na tom hůř a hůř. Imran Chán není zkorumpovaný a slibuje, že s korupcí zatočí a také nebude podržtaškou Washingtonu,“ vysvětluje důvody, proč dá hlas bývalé kriketové hvězdě Momina, studentka univerzity v Ráwalpindí. Hnutí za spravedlnost kromě neskrývaného antiamerikanismu staví i na velké nespokojenosti se současnou vládou.

Vládní Lidové straně se například snaží odlákat tradiční voliče z řad zemědělců. „Vyřeším problémy farmářů“ – hlásá jedno z jeho předvolebních hesel. Jakkoliv populistický se tento přístup jeví, podle Gallupova průzkumu ovoce přinést může. Z voličů nakloněných Imranu Chánovi 42% přiznalo, že v minulých volbách dalo hlas PPP a 24% Šarífově PLM-N. To není dobrá zpráva ani pro dříve jasného favorita voleb Naváze Šarífa. Ten sice stále a celkem logicky sází na silnou voličskou základnu v rodném Puňdžábu, který má v parlamentu zastoupení nejvyššího počtu křesel. K jeho vítězství může přispět i většinový volební systém, kdy vítězná strana v oblasti získává všechny hlasy. Na druhou stranu Šaríf má za sebou dvě vládní období, které vždy končily nařčením z korupce a nepotismu a rozhodně není ani favoritem pořád vlivných armádních kruhů. Možná i to je důvod, proč Šaríf jedno z posledních předvolebních shromáždění zakončil jasným vzkazem voličům: „My jsme udělali z Pákistánu jadernou velmoc, my jsme nehráli kriket!“

Psáno pro LN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JenTak napsal(a):

Pamatujme si výrok muslimů, "že demokracie a volební proces jdou proti islámu", abychom to mohli muslimům připomenout, až nás budou oblbovat mírumilovnými řečičkami.
10. 05. 2013 | 14:15

Targus napsal(a):

Bota č. 1 - Pákistán není osídlen jedním národem ani náhodou.
10. 05. 2013 | 14:29

Rams napsal(a):

Targus napsal(a):
Bota č. 1 ...

Pojem národ v politologii se různí - u nás je chápán zcela nacionálně jinde je pojmem pro státní příslušnost.

Paní Engelové dík za vhled do reálií "Státu čistých".
10. 05. 2013 | 14:55

šašek z Jihlavy napsal(a):

Taková fešná paní a takhle rizkovat! Kohopak asi budou volit naše unesené krajanky?
Bude to Ahmed s kalašnikovem nebo Mohamed s kinžálem? Svět bude ještě vzpomínat na proamerickou vojenskou juntu. Vzhledem k jejich natalitě bude se zalíbením sledovat alespoň vojenské přehlídky na Rudém náměstí.
10. 05. 2013 | 15:57

honolulu napsal(a):

Prosim pani Engelovu jmenem civilizace, aby na zaklade svych zalosti zacala systematicky a svedomite pracovat na vyprovokovani nejakeho vetsiho konfliktu mezi Indii a Pakistanem !

Nezrizene a nezodpovedne sexualni zavody techto dvou zemi zapricinily, ze nase zemekoule je nevyvazena, doslova hrbata mnozstvym nechtenych zivocichu, kteri ziji na tak velke hromade, ze pokoruje svoji vysskou i Himalaje.

Take bych chtel varovat tuto hezkou pani, nasi aristokraticke ceske krve, aby nejezdila na jihovychod zeme, nebo se stane sexualni otrokyni etnika, ktery je povestny po celem svete znasilnovanim vseho zenskeho, vcetne ovci, velbloudic a oslic...Samozrejme, ze dve cesky, ktere tam zmizely se jeste nenasly...

Kazdy, kdo by chtel tvrdit, ze to tak neni a popirat tyto zkutecnosti porusuje zakon cislo 261a a pan Stejskal to tak nenecha a prisne proti nemu zakroci.
S pozdravem Andelin Honolulu - spravny Katolik.
10. 05. 2013 | 16:18

Historik napsal(a):

Bohužel jedináho slušného člověka, který mohl Pakistán vyvést z nadvlády islamistů, pakistánci zatkli.
10. 05. 2013 | 16:50

JO napsal(a):

To taky ovlivňuje volby . A o tom se mlčí .

http://www.topky.sk/cl/11/1345634/Letecky-utok-NATO-v-Afganistane-neprezilo-najmenej-10-deti
10. 05. 2013 | 21:22

Kala napsal(a):

Nezbývá než se sklonit v obdivu nad odvahou pákistánských žen, které riskují cestu do volební místnosti, ačkoliv není jisté, zda tím jejich děti nepřijdou rázem o mámu v případě nějaké záškodnické akce místních tmářů. S každým procentem pro moderní strany se možná o malinko sníží procento přelidněnosti této a podobných zemí. Takže se o trošku sníží hrbatost zeměkoule, tak jak to barvitě popsal honolulu.
11. 05. 2013 | 14:22

Roman napsal(a):

Primitivové a zbraně
To je tak, když se dostanou zbraně do rukou primitivů. Dokud bude Islám, nebude na zemi klid. Aspoň že nám ta Čína tak roste a dobře prosperuje, to je jediná šance, jak s primitivama zatočit.
16. 05. 2013 | 17:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy