Cesta za lepším

17. 04. 2008 | 16:04
Přečteno 32159 krát
“To jste si spletla gate slečno,” oslovil mě zaměstnanec istanbulského letiště při vstupu do čekárny na odlet. ”Tady se letí do Pákistánu.” V prostorné hale sedělo už asi 50 cestujících. Samí muži. ”A Vás překvapuje, že tam chci taky?” usmála jsem se. Zakroutil hlavou, vzal můj pas a rychle mě popohnal kupředu. V tu chvíli ho už zajímala obrovská skupina, která se chodbou rychle blížila k nám.

V čele výrazně nalíčená turecká policistka s blond přelivem. Za ní 60 chlapů. Neoholené tváře, sklopené oči, na sobě většinou špinavé kalhoty a odrbané zimní bundy. “Mundur bezdomovce,” blesklo mi hlavou a sama nad sebou jsem se zastyděla. Všimla jsem si jich už ve vstupní hale. Vlastně je vídám skoro pokaždé, když odlétám někam z Turecka. Srovnáni v několika řadách sedí před kabinami pasové kontroly obklopeni policisty. Ostatní cestující se snaží tvářit jakoby nic. Nechtějí je vidět. Ani já jsem nechtěla. Vždycky jsem si myslela, že ilegální imigranty vracejí do jejich zemí speciálními lety. Vždyť ostatní cestující si za letenku platí, jak by k tomu přišli?

Zabrali celou ekonomickou třídu. Dva se posadili vedle mě a snažili se tvářit důstojně. Já pokradmu pozorovala jejich boty – bez tkaniček. Celou kabinou se šířil nesnesitelný zápach. Znovu se mi vybavil obraz bezdomovce, který právě vstoupil do tramvaje. Do pár vteřin je kolem něj prázdno. Jenže tady není kam utéct, nedá se vystoupit, tohle potrvá pět a půl hodiny! Sváděla jsem vnitřní boj: “Mám požádat o přesazení do lepší třídy? Dvě sedadla jsou ještě prázdná. Jsem cizinka, navíc žena, to pro mě musí udělat,” spekulovala jsem. „Jenže jak to bude vypadat? Oni si budou myslet, že z nich mám strach, že se jich štítím. Už takhle jsou na dně. Musím být solidární. Milá a solidární.”

Vydržela jsem pět minut. Rudá studem žádám stevarda o přesazení. Hezky po zápaďácku, v koutku, potichu, hlavně, aby to zbytek letadla neslyšel. “Teď to ještě nemusí vypadat trapně, můžu se tvářit, že jsem si spletla sedadlo…”

“Chápu madam, přijdu Vám říct za chvíli,” nasazuje stevard tymolínový úsměv.

Sednu si zpátky na místo a ze strany cítím zvídavý pohled.

”Hlavně se nesmím začít bavit, žádný kontakt, pak už bych nenašla sílu si přesednout.”

“Promiňte madam, nemůžeme vás přesadit,” tyčí se nade mnou šéf stevardů, ”máte letenku nižší třídy, to by nebylo fér vůči pasažérům v té vyšší. Musíte zůstat tam, kde jste.”

Ta paralela mi přišla vtipná. Stejně jako můj soused bez tkaniček jsem se snažila dostat za lepším a stejně jako jeho, mě nepustili.

Jakoby to vycítil: “Máte nějaký problém?,” upírá na mě oči, které mají tvrdý výraz. I když. Chvílemi v nich probleskne jiskřička. Taková živá, být v jiné situaci, řekla bych, že skoro laškovná.

“Ne, ne, víte, já se jen chtěla natáhnout,” koktám nejistě, “chtěla jsem spát.”

“Ah tak,” pokračuje lámanou angličtinou,”já jedu z vězení.”

Pěkně. Jak na takovou informaci zareagovat? Adekvátně.

“A jak dlouho jste tam byl?”

“40 dní. Ve vazbě. Bylo nás tam plno. Pákistánci, Číňani, muži i ženy dohromady, dost hrůza.”

Nepříjemný odér už je skoro pase. Přivykla jsem. Přehlušil ho jeho příběh. “A jak jste se dostal do té vazby?”

“Nalákali mě na práci. Slibovali Evropu, ale skončil jsem v Turecku. Nějakou dobu jsem tam pracoval, ale málem mě chytli, tak jsem utekl do Íránu. I tam jsem pracoval. Do chvíle, než mě opravdu chytli a vrátili rovnou do turecké vazby.”

Podobných příběhů jsem v časopisech a novinách četla desítky. Jenže tenhle byl přeci jiný. Seděl totiž přímo vedle mě.

“A kolik jste těm zprostředkovatelům práce zaplatil?”

“Hodně, všechno, co jsem měl. Teď jsou peníze fuč.”

“To je mi líto, opravdu. Co budete dělat?”

“Snad se o mě postará bratr. U nás se práce shání špatně, teď se musí postarat rodina. Já se staral předtím.”

Pro Evropana dost nepřijatelný koncept, ale na východě má svoji logiku. Rodina nahrazuje neexistující sociální systém. Bez rodiny není člověk nic, vyvrženec.. Vyrušil nás stevard.

“Madam, mám pro Vás dobrou zprávu,” usmívá se.”Můžete si přesednout. Máme dvě hodiny do přistání, teď už to nebude problém.”

Mám pocit, že se před svým spolucestujícím propadnu hanbou.

“Ne, to je dobré, děkuji. Myslím, že už to není nutné.”

“Ale Madam, je to domluvené, pojďte, vždyť jste o to tak stála.”

Ano stála. Je to pravda. Vidina prostorného sedadla, bez zápachu je lákavá i teď. Očima prosím svého souseda o rozhřešení. Taky by ses chopil šance, kdybys měl štěstí na své straně. Kdyby tě pustili do vyšší třídy.”

Usměje se. Potřeseme si rukou.

“Hodně štěstí.”

Usedám na volné místo v businessu. Zezadu cítím soucitné pohledy. Stevard mi nabízí teplou deku. Jako bych se dostala z jámy lvové.

“Prý jste měla problémy,” naklaní se ke mně muž přes uličku. “Víte, pákistánská společnost má hodně vrstev a bohužel k ní patří i takoví lidé.”

“Já jsem je ale ráda poznala. Bylo mi ctí.”

Nemáme si víc co říct, zachumlám se do deky a spím až do přistání v Islamábádu. V odbavovací hale pak pátrám po svém původním sousedovi. Není nikde. Asi byl pro něj připravený jiný vchod..


V rámci svého blogu bych ráda představila pákistánskou společnost trochu z jiných úhlů, než ji prezentuje běžné zpravodajství. V návaznosti na své zážitky vždy přidám ještě krátký rozhovor s někým, kdo má k probíranému tématu blízko. Tentokrát jsem se ptala sociálních pracovníků z neziskové organizace BLLFS. Zajímalo mě, jak je možné, že se na práci v zahraničí nechá podvodně nalákat tolik pákistánských občanů a také jsem po své příhodě z letadla chtěla vědět, co se s nimi stane po převozu do Pákistánu.

Podle pákistánských úřadů bylo v loňském roce jen ze samotného Turecka vráceno do Pákistánu přes 2800 ilegálních imigrantů. Co se s nimi děje po přistání letadla?

Jsou zavřeni do vězení, kde není výjimkou mučení. Policie z nich chce dostat informace o ganzích, které se živí ilegálním přepravováním osob za hranice. Ty z lidí vymámí velké peníze, pak je přepraví do zahraničí, práci nezajistí a zmizí. Ti lidé, často z malých vesnic, naprosto neznalí cizího prostředí, jsou pak odkázáni sami na sebe. Je otázkou času, kdy je úřady zatknou a pošlou zpátky.

Jak je možné, že tolik lidí naběhne podvodníkům? Vždyť zprávy o navrácených ilegálech se objevují pravidelně v novinách, v televizi.

Řada lidí, kteří agentům naletí se k takovým zprávám ani nedostane. Jsou z hodně chudých poměrů, často z malých vesnic. A i když se o podobných případech doslechnou, říkají si, že jim se to nestane.

Jakou taktiku agenti k přemlouvání “klientů” používají? Podepisují se například nějaké smlouvy?

Vše bývá na ústní dohodě. Agenti mají velmi propracované metody. Snaží se se svými potenciálními klienty nejdřív spřátelit. Často loví například v dopravních prostředcích. Předstírají rozhovor s někým, komu zajistili práci třeba v Dubaji. Dubaj je pro Pákistánce jakousi mekkou na dobrý výdělek. “Máte skvělou práci, ale to není zač, jsem rád, že jsem mohl pomoct.” To působí v oblastech, kde si lidi vydělají kolem tří dolarů denně jak magnet. “Vy znáte někoho v Dubaji? A dá se tam sehnat práce?” Pak už je jen otázkou času, kdy takový člověk přivede agenta do své vesnice, představí ho jako svého přítele a lidé mu tím pádem důvěřují víc. Agenti používají i takové triky, že si například na návštěvu vesnice pronajmou luxusní auto, aby zapůsobili, jak jsou na tom dobře. Lidé ve vsi vidí úspěšné osoby v pěkných šatech, s novým mobilem, pěkným autem a už se vidí v jejich kůži. To psychologicky velmi silně působí.

Agenti, ale žádají za zajištění práce venku poměrně velké částky. Kde je člověk s výdělkem tři dolary denně vezme?

Většinou se složí celá rodina. Očekává se, že člen, kterého rodina vyšle za prací, pak bude domů posílat peníze, které širokou rodinu zajistí. Případně sežene práci pro další členy klanu. Dokonce jsou případy, kdy se složí celá vesnice. Lidem pak zbydou jen oči pro pláč, protože se stává, že jejich člověk se do vysněné destinace ani nedostane. Především, když je převáží loděmi. Není výjimečné, že agenti zpanikaří, že je honí policie, loď opustí a jejich svěřenci se pak utopí v moři. Nebo je vysadí v jiné zemi než slibovali. Většina lidí chce do Dubaje nebo do Evropy, ale končí v Turecku nebo v Íránu. Špatné konce jiných je neodradí. Vidina lepšího života je pro většinu silnějším hnacím motorem.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Fanda JS z Prahy napsal(a):

Good tesim se na dalsi
17. 04. 2008 | 16:21

Al Jouda napsal(a):

Jiný kraj, jiný mrav, ale podvodníci jsou už po celém světě. U nás jsou už i mezi podnikateli. Před několika lety jsem zaplatil 2000,- Kč zálohy na dodání stolku pod počítač, když uplynula dodací lhůta, uplynula pryč i firma, která měla stolek dodat. Majitelka ji prodala do Brna. Nový majitel do telefonu řekl, že stolek ani nebyl v předaných objednávkách, ale že zálohu vrátí. Nevrátil nic a tak jsem podal trestní oznámení pro podvod, které policie odložila s odůvodněním, že se jedná o normální podnikatelské riziko. A to jsem nebyl jediný poškozený, ještě jeden pán přišel o 15000,-Kč. Dokud se podvodníci nebudou veřejně trestat nebo topit ve Vltavě, tak nepřestanou.
17. 04. 2008 | 16:34

usak napsal(a):

super! jen houst :)
17. 04. 2008 | 16:49

Ivan Hochmann napsal(a):

Vaše starosti madam na moji hlavu.
Bez jizlivosti-pěkně napsaná povídka.Byl by to i námět k přemýšlení,kdybychom nevěděli oč jde.Migrace lidí ze států,kde nefungují základní společenská pravidla,kde "úřadují" imámové nebo jiné nelogické páky je problémem těch kteří tuto migraci dopustí.Mockrát na těchto stránkách byla vedena diskuze a povětšinou došlo k naprosté shodě.

Buďto si udělají arabové,či peršané,či kdokoliv z islámského světa doma pořádek,nebo ať zdechnou.Jejich manýry rozvážet po světě by jim měly být co nejrychleji likvidovány.

Máme dosti svých problémů s nepřizpůsobivými komunitami zlodějů a vandalů.Poslední příběh z Terezína mě málem přivodil infarkt.
Ivan
17. 04. 2008 | 16:58

Amarook napsal(a):

Skvely prispevek! Informujte prosim o Pakistanu co nejcasteji at trochu rozfoukate tu mlhu dezinformaci, ktera tu zajimavou zemi zakryva evropskemu pohledu.
17. 04. 2008 | 17:23

Tupelo napsal(a):

Diky za clanek, cichovy oder opadne ale pribeh zustane. Jsem rad ze jste se o nej podelila. Jen houst a vetsi kapky.
17. 04. 2008 | 17:54

míra napsal(a):

Držím vám palce. Aaky nám napište, co tam vlastně děláte. Vy jste se provdala za Pákistánce?
17. 04. 2008 | 17:55

Pedol napsal(a):

"Jak hrozné jsou kletby, které mohamedánství ukládá svým přívržencům! Kromě fanatické posedlosti, která je u člověka stejně nebezpečná jako vzteklina u psa, je zde strašná fatalistická pasivita. Účinky jsou zjevné v mnoha zemích. Neuvážené zvyky, zastaralé zemědělské systémy, liknavé způsoby obchodování a nejistota majetku existují všude tam, kde vládnou či žijí následovníci Mohamedovi.
Zkažený senzualizmus zbavuje tento život jeho slušnosti a kultivovanosti, vedle jeho důstojnosti a posvátnosti. Skutečnost, že podle Mohammedova zákona musí každá žena patřit nějakému muži jako jeho absolutní vlastnictví jako dítě, žena nebo konkubína brání konečnému zrušení otroctví, dokud islámská víra nepřestane mít takovou moc mezi lidmi.
Jednotliví muslimové mohou mít úžasné vlastnosti ale vliv jejich náboženství ochromuje společenský rozvoj těch, kteří jej následují. Na světě neexistuje větší zpátečnická síla vedoucí k úpadku. Mohamedánství ani v nejmenším neskomírá, je militantní a obrací na svou víru další stoupence. Již se rozšířilo ve střední Africe, na každém kroku povstávají nebojácní bojovníci;
a nebýt toho, že křesťanství je chráněno silnými pažemi vědy, vědy, proti níž marně bojovalo, civilizace moderní Evropy by mohla padnout, jako padla civilizace starověkého Říma." Sir Winston Churchill.
17. 04. 2008 | 17:56

running napsal(a):

za příspěvek a blog díky, za diskuzi u něj naopak nedík. jenom chci říct, abyste si z diskutujících tady až tolik nedělala
17. 04. 2008 | 17:57

ivanT napsal(a):

S ohledem na vetsinu predchozich prispevku: Nejde myslim o podvodniky, ani o islamsky svet a podobne, ale 'o ne a o nas'.

Podvod se stolkem za 2000 Kc je smutny a terezinsky vandalismus znechucujici, ale chce to nekdo vazne srovnavat se zivoty lidi ktere celospolecenska situace nuti do koncu popsanych v tomto vybornem blogu?
17. 04. 2008 | 17:58

Tree Ardy napsal(a):

Díky za příspěvek a v Pakistanu hodně štěstí.
17. 04. 2008 | 18:00

Alonz Sis napsal(a):

This is the most biased improbable thing I have read ever
17. 04. 2008 | 18:37

Tereza Engelova napsal(a):

Dekuji za Vase komentare. I kdyz me trochu mrzi, ze v nekterych ze ctenaru vyvolal muj clanek vztek na muslimy. To nebylo vubec jeho ucelem. Spis jsem se chtela podelit o vlastni zkusenost s predsudky a skrytym rasismem v kazdem z nas. At je muslim, krestan nebo ateista. Spis je to o lidech a jejich vlastnich obavach i kulturnich stereotypech. A sebe z toho nevyjimam. Otazka ilegalni imigrace je samozrejme mnohem komplikovanejsi tema. Asi na jinou debatu. Jinak k dotazu, jestli jsem se vdala do Pakistanu. Nevdala. Odjela jsem za pritelem, ktery tu pracuje.
17. 04. 2008 | 18:49

fudoshin napsal(a):

zajímavé! co víc dodat! :)
17. 04. 2008 | 18:53

Libor Gut napsal(a):

Před 15 lety jsme spolu tancovali na svátek svatýho patrika. Byla tam ještě Klára Schirová. Dodnes to mám v sobě jak v koze. Věnoval jsem ti pohádku "Hajátí noc", která sice nebyla tak pěkná, za to ujetá.
A bylo to vůbec na Patrika? Sakra, to je dávno...
17. 04. 2008 | 18:53

Vyroubal napsal(a):

Jen bych chtěl reagovat na příspěvek Ivana Hochmanna: je to tipický názor rozežraného gaučového ignoranta, který na jednu stranu lituje ukradených mosazných destiček z náhrobků, na druhou stranu s rasistickým podtextem přeje "arabáčům, peršanům, islamistům" ať zdechnou. Co dodat. Snad ten infarkt, který se o něj pokoušel, bude příště úspěšnější!
17. 04. 2008 | 19:10

Ivan Hochmann napsal(a):

Paní Terezo,

nevyvolala jste svým popisem závažných věcí neslučitelných s normálním lidstvím protiislámské emoce.Natož nějaké nenávisti.Jen beru s reservou jakékoliv multikulturní sbližování s lidmi z těchto zemí.

Pane Pedole,

dík za úryvek.Jaký je prosím název publikace Sira W.Churchilla z níž jste citoval?
Ivan.
17. 04. 2008 | 19:18

Kopidová napsal(a):

Moc zajímavé a pěkně napsané. A jste hrdinka. (Hlavně proto, že jste přiznala své stereotypy, to je pro nás všechny těžké. Já bych si taky asi chtěla přesednout.)

Ivan T:
Lidi tak rychle zapomenou! Před dvaceti lety by mluvili jinak.
17. 04. 2008 | 19:25

Alonz Sis napsal(a):

To Hochman:

"Jak hrozné jsou kletby, které mohamedánství ukládá svým přívržencům! Kromě fanatické posedlosti, která je u člověka stejně nebezpečná jako vzteklina u psa, je zde strašná fatalistická pasivita. " Ty "prokleti mohamedani" ktery bojovaly z britma v Prvni a druhe svetove valce zachranily vas narod dvakrat. Churchill byl znich vedle protoze bojovali po valce proti britum za svou svobodu. Na rozdil od cechu se nechteli zustat podanimi. Churchill napsal o Ghandim ze je to spinavej terrorista...takze relevantnost pane churchilla je v tomto pripade nulova!!!
17. 04. 2008 | 19:29

Čochtan napsal(a):

Pořád lepší když letěli do své vlasti, než kdyby letěli do Evropy.
17. 04. 2008 | 19:37

Kopidová napsal(a):

Škoda, že slečna Engelová nepotkala v letadle do Pákistánu vás.
17. 04. 2008 | 19:46

kilmuslim napsal(a):

Dotaz : proc se evropan jedouci do muslimske zeme musi ve vsem prizpusobit, zenska se musi zahalit, jinak ji brutalne napadnou.

Ovsem naopak, kdyz jede muslim do Evropy, nemusi se prizpusobovat v nicem. Muslimske zeny tu chodi zahalene, nikdo je za to nezbije a neznasilni.

Proc ?
17. 04. 2008 | 19:54

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Sisi,

Já se neptal na vaše hodnocení výroků britského premiera.
Ale když už jste mi odpověděl,děkuji.
Ivan.
17. 04. 2008 | 20:11

Radka D. napsal(a):

Moc Vám děkuji za Váš článek, člověk si uvědomí malichernost některých denodenních "starostí". Některé reakce v diskuzi vypadají přesně podle přísloví sytý hladovému nevěří. Vypadá to, že chudobu a touhu mít se líp si někteří snad nepřipouštějí a ani nedovedou přestavit. Jak by svět asi vypadal bez imigračních úřadů? Hodně štěstí a dobrých reportáží i článků.
17. 04. 2008 | 20:16

Čochtan napsal(a):

Kopidová, předpokládám, že myslíte mne. Já se do Pakistánu necpu a taky nechci aby se pakistánci cpali do Evropy. Evropa je malá a má svých lidí víc než dost.
17. 04. 2008 | 20:23

JTop napsal(a):

Plně souhlasím s Ivanem Hofmannem. Každý teď nebo později pochopí z vlastních zkušeností, že jediná možnost přežití Evropy je vymýtit islám.
17. 04. 2008 | 22:11

AN (ten co pije vino haiku v autobuse.. napsal(a):

Moc hezke Terezko, kde te je zas konec...:-) Snad letos dorazis na vinobrani...
17. 04. 2008 | 22:20

Jejda napsal(a):

Paní Engelová, díky. Jen tak dál.
17. 04. 2008 | 22:23

Čochtan napsal(a):

Terezo Engelova:
je to hezky a čtivě napsané. A co jste tím chtěla říct ? Že v Pakistánu je bída a bestie vydělávají na těch nejbídnějších ? To není nic nového. Co dál ? Svoje problémy si musí Pakistán (a jiné země) vyřešit sám.
17. 04. 2008 | 22:39

ANNA napsal(a):

slecno Terezo, vas blog je zajimavy..ziji v Anglii a zde je hodne pakistancu, vite, hodne zla ma na svete na svedomi chudoba zbrane a spatne rezimy, Pakistan ma jiste mnoho tvari, lide v Britanii,co zde treba ziji se prizpusobili jen malo, vetsina nema rada Brity, jsou zde pro penize, vite, pote, co jsem ja poznala Brity musim s pakistanci souhlasit v tom, ze mnoho jich je pysnych, nekdy i nasty jak rikaji, tedy odpornych, neco jako lepsi rasa, nicmene v realite nejsou zadna lepsi sorta lidi..ovsem rasismus zde je. Ale i pakistanci jsou rasisti,nesni jine jidlo jako halal,sve zvyky by radi aplikovali i na ostatni neverici spolecnost, a pokud jednate jinak nez jsou zvykli, radi by vas treba i popravili, ano, je to tak.Nicmene se na vas mile smeji a se stejnym usmevem vas klidne i podriznou..Je otazkou proc treba Britove s takovou upornosti lidem z cech, ci konkretne me pred rokem a pul delali velke potize i se zalozenim konta v bance, dodnes me cekuji a nejen me jak zlodeje, i kdyz si jdete koupit treba telefon..a proc si pustili na vlastni uzemi tolik lidi, co kdyz budou moci, ukazi jim dzihad v te nejkrvavejsi podobe, to si budte jista, ze ukazi. Nejnebezpecnejsi je nova generace..deti tech, co sem prisli, tedy Britove pakistanci.Ti jsou daleko islamistictejsi nez otcove..to je me pozorovani i z kontaktu s temito lidmi..Nicmene od roztomilych anglicanu konkretne pacientu jsem si vyslechla tolik urazek a sprostych nadavek do cizincu at tahnu do sve zeme..zabit me..cerna svine jsem, ac jsem beloska, pisar, bledy bastard..pik, atd. Proc?protoze je treba prebaluju, nebo na ne sahnu, kdyz je krmim, nebo se na neco zeptam...na sve anglicany si to nedovoli, vite.., to by bylo na roman.I na uradech se setkate s velkou aroganci, nebo kdyz neumite dobre anglicky..polozi vam telefon..nebo rvou ze to neni dobre English,..vite ja doporucuji vsem cechum, jak uvidite Anglicana, nemluvte s nim anglicky..CESKO JE NASE ZEME, MLUVTE S ANGLICANY CESKY, RVETE NA NE, KDYZ TO NEBUDE DOBRE GRAMATICKY A ZENTE JE ZPET DO ANGLIE...ano mame pravo pracovat v cizi zemi..ale neni cena prilis vysoka?..rada bych mozna se stala vasi kamaradkou..mozna bych rada dodavala informace o pravde v cizich zemich..protoze to, co neni libive se casto nezverejni..hezky den pratele vam preje Anna
17. 04. 2008 | 23:27

ANNA napsal(a):

j top napsl, jak ctu o par radek nehore, ze jedina zachrana je vymytit islam...hahaha, jak kratkozrake..nevymytite ani vy ani nikdo islam,..to je pro zasmani,..myslel jste to dobre, ale je to smesny nazor.
nekolik miliard silne vericich lid..vira je neobycejna sila..neumite si predstavit jak neobycejna..proto i komunisti u nas likvidovali cirkve..,
nevymitite viru a tim padem islam, JEDINA CESTA k one zachrane je dle me KLID ZBRANI, DOHODY MEZI USA A ISLAMSKYMI ZEMEMI, DOHODY OHLEDNE SUROVINA A ROPY, diky cemuz vedou STATY valky a rikaji tomu terorismus, ac ter.samozrejme existuje..a ma puvod v nespravedlnosti zabrani ciziho uzemi Palestiny, zpusobeni osobnich tragedii palest.rodin.., atd, protoze nelze po dvou tisicich letech rici To je me uzemi, a vyhnat starousedliky bez nahrady navic.., to vse v souhrnu tvori dnes ony hrozby...Reseni je DOHODY DOHODY A DOHODY..vytvoreni dvou ne bojujicich, ale spolupracujicich statu, IZRAELE A PALESTINY..likvidace zbrani hrom.niceni musi byt celosvetova, ne ze je bude mit jen Izrael a USA, to je vysmech,..vsichni je musi znicit.
Reseni mily priteli je co se tyka Islamu v LIBERALIZACI UCENI PROROKA, V TRANSFORMACI TRESTNIHO SYSTEMU NA BEZNY STANDART BLIZICI SE EVROP.MODELU, A VE SPOLUPRACI..Z NEPRITELE UDELAT SPOJENCE..takova politika prinese ekonomicky rozmach vsech zucastnenych..pak bych zavedla i rodinny model, ne vice jak dve deti do rodiny..kvuli nasi i tak prelidnene planete.., No me myslenky naleznou mozna odezvu za sto dve ste let, az lide pochopi, ze valky nemaji smysl, krom toho, ze z nestesti a smrti bohatne armadni prumysl, a nekteri jedinci ale vetsinova spolecnost jen ztraci...tak to jsem vam take chtela napsat..
17. 04. 2008 | 23:51

ANNA napsal(a):

slecno Terezo, mozna nejen me by zajimal vas pohled na zivot beznych pakistancu v pakistanu, obycejnych rodin,i tech bohatych...deti..jak oni vnimaji svet jaky vliv zde maji duchovni, jak ziji uvnitr rodin..jak se chovaji muzi v pakistanu ke svym zenam...jak vidi vas jako cizinku a zenu..., mohou li s vami mluvit..a co rikaji...jak vidi svou vladu, jaka byla ve skutecnosti Benazir Bhutova...z lidskeho uhlu,..jiste je tento svet take velmi zajimavy..budu rada, kdyz o nem napisete..zdravi vas Anna
18. 04. 2008 | 00:00

Teo napsal(a):

To Anna:
Uvádíte, že "vaše myšlenky" budou realizované za sto až dvěstě let. Nevím, kde berete svou pýchu, že si považujete své myšlenky tak vysoce. Osobně jsem skromější a snažím se jen pochopit, bez požadavku realizace snů. Za sto až dvěstě let bude třeba svět zničený, nebo jen civilizace přejde směrem východním, nebo se také třeba nic nezmění. Co se ale nezmění stoprocentně, to je člověk se svou povahou. Za tisíciletí se lidé v podstatě nezměnili a tak není pochyb, že se nezmění i nadále. Budou stejně nepřístupní k novému a cizímu, budou stále hromadit svůj majeteček i na úkor druhých, budou i krást a vraždit se navzájem a budou stále věřit ve své bohy a vírou se podpírat v neštěstí osudu.
Vím, že svět v jeho podstatě nezměním a ač jsem schopen dávat sem tam milodar druhým, nepokouším se, krom jeho pochopení, nějak zasahovat do průběhu dějů světa. Neúčastním se proto demonstrací jakéhokoliv typu, nepodepisuji petice všeho druhu a jen se usmívám nad bláhovostí těch co tak činí. Všechno je totiž manipulovatelné a zneužití dobrých snah, to je zásada lidské společnosti kdekoliv na světě. Je to patrně přírodní zákon, který se nemění po tisíciletí.
Anno! Měla jste zůstat doma, když jste nechtěla být terčem nevraživosti angličanů. Angličané se chovají přirozeně, jsou doma na svém území. Vy se chováte nepřirozeně, odešla jste ze svého území a nehodláte se poangličtit, takže se nedivte reakcím domorodců! :-)
18. 04. 2008 | 07:12

Pepa Řepa napsal(a):

To Anna
myslím, že byste si to nejdříve měla sama urovnat v hlavě.Píšete.

Reseni mily priteli je co se tyka Islamu v LIBERALIZACI UCENI PROROKA, V TRANSFORMACI TRESTNIHO SYSTEMU NA BEZNY STANDART BLIZICI SE EVROP.MODELU, A VE SPOLUPRACI..Z NEPRITELE UDELAT SPOJENCE..

Pokud nemáte přístup k odpovídající literatuře, promluvte si k kterýmkoliv muslimem, který k vám do ordinace přijde o tom, zda lze liberalizovat učení proroka Muhammeda, zda lze měnit Korán, zda lze upravovat šariát.Možná se dozvíte něco o zavřených dveřích idžtihádu
Opakuji, s kterýmkoliv muslimem v těchto věcech vzdělaným.

Obávám se, že se na tento svět díváte optikou západního světa, skrze renesanci, reformaci nebo osvícenectví.Některé věci skutečně možné nejsou a dozvíte se proč.Zkuste se na to podívat očima muslima a zkuste si představit jeho vidění.

To paní Engelová
uvítal bych kdybyste mohla napsat něco o praktickém uplatňování šariátu v Pakistánu, postavení ženy v praktickém životě, kontrolou ústřední vlády nad územím země o sektě Ahmadíja nebo Mawdúdím, tedy věcech tady málo známých. Také by bylo zajímavé dozvědět se něco o postoji společnosti k hindu nebo buddhistům.
18. 04. 2008 | 07:14

Teo napsal(a):

To paní Engelová:
Váš článek je velice čtivý a děkuji za něj. Bude jen dobře, když budete v tomto stylu pokračovat. Líbí se mi, že si neosobujete právo na odsudky a jen zrcadlíte skutečnost. Čtenář si tak může utvořit vlastní nevnucený názor a logicky pochopí problematiku vztahů odlišných kultur. Toto je zapotřebí, aby svět lidí byl vstřícnější k neagresivnímu řešení svých problémů.
Dík za váš popis mně vzdáleného světa! :-)
18. 04. 2008 | 07:38

paja-ostrovanka napsal(a):

perfektni!!!! diky.
18. 04. 2008 | 07:55

Al Jouda napsal(a):

Ještě se někdo divíte, že Izraelci postavili na hranici s Palestinou vysokou zeď ?
18. 04. 2008 | 08:02

Teo napsal(a):

To Al Jouda:
Zeď řeší trošičku problém Izraele, problém palestinců však jen umocňuje. Takže ve svém důsledku jen zhoršuje vzájemný postoj.
18. 04. 2008 | 08:14

Čochtan napsal(a):

Teo,
zhoršuje ? Já myslel, že když létají denně rakety z Gazy do Isrele, tak není co zhoršovat ?
18. 04. 2008 | 09:39

Čochtan napsal(a):

Terezo Engelová,
Váš nadpis to vystihuje: Cesta za lepším.
Problém je v tom, že to "lepší" jsme vytvořili my (Evropani, Američani, Australani, prostě převážně "bílá rasa", Japonci, ..) a stačí to akorát tak pro nás. Pro ty, kteří to vytvořili.
Lidí je na světě bohužel "příliš" !
18. 04. 2008 | 09:58

stejskal napsal(a):

A nejlepší mezi bílou rasou je rasa árijská, pane Čochtane ;-)

To už tu bylo, ale neukázalo se to jako úplně správná cesta.

Mimochodem to "lepší" jsme si z velké části vytvořili z krve a potu černých otroků, čínských dělníků, rabováním arabských či indických zdrojů přírodního bohatství atd.

Ale to je vcelku jedno, historie nám problémy současnosti či budoucnosti nevyřeší (akorát je dobré ji znát a poučit se z ní).

Libor Stejskal
18. 04. 2008 | 10:15

Ládik napsal(a):

Barva kůže je pro hodnocení člověka povrchní znak. Důležité je, jak byl vychován, co umí a co dělá. Kdyby všichni lidé měli stejnou barvu kůže, očí a vlasů, stejně by při konfrontaci osob z různých oblastí byly poznat rozdíly, hluboce zakořeněné v rozdílnosti kultur. Snaha "jít za lepším" je přirozená každému, ale každý to řeší jinak. Emigrant utíká odněkud někam; z prostředí, které je mu nepřekonatelně odpudivé a nedokázal s ním nic udělat, nebo se nechtěl smířit se svou existencí v něm. Utíkali (a utíkají) i bílí před bílými, bílí před barevnými, barevní před bílými, barevní před barevnými. Dnes nikdo neutíká do neznáma, každý ví, do čeho jde. Kdo je připraven, není překvapen.
18. 04. 2008 | 10:57

Teo napsal(a):

To Ládík:
Zcela s vámi souhlasím. Jen je třeba taky se zamyslet, co vlastně způsobuje bídu třetího světa, kde jsou obrovské surovinové zdroje, kde je v kontaktu obrovský majetek západní civilizace s absolutní chudobou. Co nabízí ty firmy, korporace těm absolutně na dně?
Na této úrovni totiž probíhá skutečný střet civilizací. A jedině na této úrovni je možné hledat a najít řešení. Postavení zdí, plotů, ozbrojení domorodců levnými zbraněmi, nasypání peněz vládnoucí elitě řešení nepřináší.
Buď přestat s těžbou surovin a izolovat západní svět od bídy, což z mnoha důvodů nelze, anebo donutit korporace těžící suroviny k vytvoření prosperující lidské společnosti v oblastech kde suroviny těží. Takové řešení bych já chtěl. Ovšem přání lidu prostého... :-)
18. 04. 2008 | 11:39

Jejda napsal(a):

To Čochtan.

Jen krátce - nemyslím to špatně, ale zdá se mi, že už jste byl v lepší formě. Takže - jsem přesvědčen, že hodnocení by mělo následovat až po seznámení se s problematikou. A čím více informací, tím lépe. Jsem rád za článek paní Engelové - už proto, že kromě lidí, kteří se o tuto část světa zajímají, si její článek může přečíst i někdo, koho obohatí, kdo se teprve seznamuje, kdo začne přemýšlet. A navíc to je pouze první z mnoha ...

A s tím "lepším" bych byl asi taky opatrnější - vzpomenu namátkou Mezopotámii, starověký Egypt, Perskou říši, ale také Dynastii Čchin, Aztéckou říši a tak bych mohl pokračovat ještě hodně dlouho ... Myslím, že i tyto útvary (a lidé v nich žijící) trochu přispěly, viďte?

PS.: Než začnete vyjmenovávat všechny války z historie těchto národů zkuste začím u válek rozpoutaných "bílou rasou" ...
18. 04. 2008 | 11:56

Čochtan napsal(a):

No, když to říkáte vy pane Stejskal, tak vám to vyvracet nebudu. Ale mezi náma árijcema, neříkejte to nikde nahlas, ta fašistoidní politicky korektní klika by vás mohla vyhodit z místa. Abyste nedopadl jako pan Bakalář. To by byla škoda.

Jestli jsme my arijci ti absolutně nejlepší, to nevím, ale ke světové špičce určitě patříme. Spolu s židy.

"z krve a potu černých otroků," ježíšmarjá, kde jste to rudý právo vyhrabal ? To musí být alespoň 50 let starý ! To patří do musea ! Soudruh Grebeníček vám za to jistě zaplatí majlant ! Vono se mu to bude na příštím sjezdu partaje hodit.
18. 04. 2008 | 12:18

Čochtan napsal(a):

Jejdo,
" Mezopotámii, starověký Egypt, Perskou říši, ale také Dynastii Čchin, Aztéckou říši " ...tam těžko mohou za lepším cestovat. Cesty v čase nejsou možné.
A v dnešním Egyptě Mezopotamii, Persii, Mexiku, Číně,.... tam to "lepší" nenajdou.
18. 04. 2008 | 12:28

Jejda napsal(a):

To Čochtan.

Rozumím vaší reakci, přesto si myslím, že jste pochopil, co jsem chtěl svým příspěvkem říci.
18. 04. 2008 | 12:36

Zdenek napsal(a):

To Stejskal-už jsem zde v reakci na nějaký článek také četl,že vlastně na nerostné zdroje ze zemí třetího světa máme my z bohatého industriálního severu jakýsi přirozený nárok díky své zpracovatelské vyspělosti.Že vlastně ty hadrníky živíme,protože bez nás by si s tím co mají nevěděli rady.Takže vzdělaní příslušníci převážně pravicového smýšlení to nevidí jako rabování,ale vlastně jako humanitární pomoc.
18. 04. 2008 | 12:39

Teo napsal(a):

To Čochtan:
Teda Čochtane vůbec netuším, kde berete namyšlenost nějaké rasové příslušnosti. Žijeme tady a teď. Já kolem sebe vidím tolik různých národností a mezi nimi tolik schopných, že nevidím absolutně žádnou rozdílnost. Jistě bych mohl vidět i nebezpečí kriminality, ovšem ta se projevuje hlavně z domácího obyvatelstva. Pochopitelně, když nás je tady na území víc a cizinec je víc pod dohledem okolí a nemůže si dovolit co ve svém domácím prostředí z kterého odešel z nejrůznějších důvodů.
Lidský druh živočicha přežívá zásluhou svých předků. Teď se mu svět zmenšil vlivem techniky a migruje. Každý z těch migrujících by se mohl chlubit zásluhou svých předků, protože všechny rasy nějak v dějinách přispěly k celkovému vývoji.
O té krvi a potu černých otroků se dá říct, že je to sice sprofanované, žel vypovídajícím mementem pro nás. A že to zneužívali komáři ke své propagandě, to svědčí jen o jejich neschopnosti dát světu svým "ideálem" něco podstatného, lepšího než ukázat slepou uličku.
Osobně komunisty i rasisty házím do jednoho pytle. Pro mně je podstatné jak se který člověk dokáže postarat o své živobytí a co jeho práce přinese pro nás všechny. Nemakačenky bych hned vyhodil ze země a vyměnil bych je za pracovité poctivce.:-)
18. 04. 2008 | 12:47

Al Jouda napsal(a):

To Zdenek : Dneska už to "rabování" přírodního bohatství třetího světa není zadarmo. Do těchto zemí plynou ze Západu docela slušné peníze. Za to, že tam jsou u moci uzurpátoři, kteří si tyto peníze přivlastňují a prostý lid nechají chcípat hladem, za to už Západ nemůže. Svého času, když byli u moci v Jižní Africe bílí kolonizátoři, tak na tomto území se měli černoši nejlépe z celé Afriky.Teď, když tam vládnou černoši, kteří vyhánějí bílé farmáře, tam panuje bída a chaos.
18. 04. 2008 | 12:56

Pedol napsal(a):

Pro: I.Hochmann
Citát W.Churchila pochází z jeho knihy The River War
http://www.islam-watch.org/...

Za pozornost stojí i citace jeho srovnání ústředních knih islámu a nacismu. Píše se tak na 50. straně jeho vzpomínek From War to War (Od války k válce), v první části prvního svazku jeho šestidílné Druhé světové války. Kapitola 4 pojednává o Adolfu Hitlerovi, včetně podrobného pohledu na Mein Kampf, který Churchil nazývá „novým Koránem víry a války, pompézním, mnohomluvným, neforemným, avšak obsažným svým poselstvím.“
18. 04. 2008 | 13:03

Teo napsal(a):

To Jouda:
Máte sice pravdu, ikdyž ne tak doslova. Ovšem kromě té pravdy je třeba taky konstatovat, že západní civilizaci, ať chce nebo ne, ovlivňují a stále více obtěžují problémy třetího světa. Západní civilizace si musí ve vlastním zájmu pomoci tím, že pomůže třetímu světu. Jiné východisko není. Jinak ji převálcují "barbaři". A vůbec jí nepomůže válcovat "barbary" preventivně.
18. 04. 2008 | 13:07

Čochtan napsal(a):

Teo:
Dnešní civilizace je dílem bělochů. Od acylpirinu po železnici. Skrz celou abecedu.
18. 04. 2008 | 13:29

Čochtan napsal(a):

Zdenku, to zní logicky.
18. 04. 2008 | 13:34

PSD napsal(a):

teprve po návštěvě Asie jsem pochopil, co je to bída. co to vlastně znamená nemít práci, vzdělání a nemít co jíst a nemít perpektivu, myslím tím šanci změnit to. tam jsem byl konfrontovaný s tím, že můj život (se kterým jsem tak často nespokojen) je pro většinu lidí na světě něco jako ráj. a to i váš život. planeta je plná lidí, kteří sní o tom, co my tady v Česku, v Evropě považujeme za běžný standart.my se do toho standartu rodíme.a někdo někde jinde je ochotný investovat všechno co má do pokusu se k tomu našemu standartu dostat.
18. 04. 2008 | 13:37

dej2 napsal(a):

Pane Stejskal.Než Vám napíšu těchto pár řádků,tak Vás ujišťuji,že nejsem ani rasista ani xenofob.Ale Váš dopolední příspěvek je velmi přesný.Takže,pokud to naše dnešní pochází z dřiny černých otroků,Čínských dělníků a arabských surovin,tak ti všichni nám to teď vrací i s úroky.Nevíte co tím myslím?Problémy s černochy/pardon Afroameričany/ve Státech i v Kanadě.Likvidace lehkého průmyslu i u nás díky zaplavení světa čínským aušusovým zbožím.A o tom,co se děje ve světě díky arabským"dárcům"surovin,tak to snad ani nemusím psát.S Čochtanem nemusíme ve všem souhlasit,ale takové řeči o tom,že snad za naší životní úroveň vděčíme těmto etnikům,to snad nemáme za potřebí.
18. 04. 2008 | 14:16

stejskal napsal(a):

Léčivé účinky vrbové kůry, která obsahuje kyselinu acetylsalicylová jako léčivou látku užitou v acylpirinu znali severoameričtí Indiáni dávno před příchodem Kryštofa Kolumba.

Nejsem si úplně jist, kdo dal světu arabské číslice, ale Evropané to myslím nebyli. Celkem vhodně doplňují latinskou abecedu (ale ta je Vám např. v Číně celkem k ničemu).

Pane Čochtane, teorie o nadřazanosti ras je nesmysl. Čtěte, pane Čochtane, dozvíte se spousty věcí a nebudete se muset spoléhat na zjednodušené pohledy rasově nadřazených, ale často velmi frustrovaných jedinců ;-)

Libor Stejskal
18. 04. 2008 | 14:49

bibiana27 napsal(a):

Moc pekny clanek. To co nejvic zaujme, jsou vlastni zkusenosti.
18. 04. 2008 | 15:02

stejskal napsal(a):

Ale já přeci neříkal, že jim za ní vděčíme, pane dej2.

Napsal jsem, že jsme naši židovsko-křesťanskou civilizaci z VELKÉ ČÁSTI vytvořili ze surovin z jiných koutů světa a že na naší židovsko-křesťanskou civilizaci pracovali svého času miliardy lidí z jiných částí Země a z jiných civilizací. To je fakt. Nejsem za to nikomu vděčný, ani necítím žádný pocit viny, jen konstatuji, jak to bylo.

Řada lidí se diví, jak jsou jiné kultury "zaostalé" (ona to ani není tak úplně často pravda, jsou zaostalé z našeho evropského pohledu, ale třeba ve vztahu k rodině jsou mnohé daleko před námi). Jenomže Evropané jejich civilizační vývoj násilně v řadě případů přerušili (Čína, Indie, Indiáni atd). V řadě případu z nich nadělali otroky či alespoň velmi levnou a zbídačenou pracovní sílu.

Nikoho neobviňuji, nemám tendence k flagelanství, jak tu občas píše pan Pepa Řepa. Jen to konstatuji.

Je směšné se pozastavovat nad tím, že jiné civilizace jsou v něčem zaostalejší. Je třeba spíše uvažovat, jak to nasměrovat, aby se rozdíly alepoň zmenšovaly a ne prohlubovaly. Protože jinak skončíme jako všechny vyspělé říše, které dříve či později vyvrátili barbaři. A nikdo zatím nevymyslel efektivní způsob, jak to zařídit, aby se to nestalo i nám, Evropě a USA.

Jediné, co jsme zatím nezkusili, je, snažit se, aby nebyly prosperující říše na straně jedné a "barbaři" na druhé (mimochodem drtivá většina těch "barbarských" národů měla kdysi svojí prosperující říši; namnoze ve své době daleko rozvinutější, než jsme byli my v Evropě).

Takže není žádná nadřazená rasa, jsou jen měnící se historická období.

Můžeme se z nich zkusit poučit. A nebo také ne.

Libor Stejskal
18. 04. 2008 | 15:03

Ivan Hochmann napsal(a):

Pro p.Pedola:

Četl jsem pouze několik pasáží z Pamětí,tudíž znám vyjadřovací formy i jeho životní osudy.Povšechně znám i způsoby postupů Východoindické společnosti i jejich vynucený odchod z kolbiště Blízkého Východu.Jsou známé studie Hitlerových inklinací ke komunistickým a islámským vůdcům a jejich praktikám.Překvapení na mé straně vyvolala nekompromisní stylisace popisu islámských praktik od vysokého evropského politika.

Váš vstup s tímto úryvkem byl nanejvýš opodstatněný.Na těchto blozích se otázky islámu propraly dopodrobna.Vlastně není už co dodat.To jen mnozí nepoučitelní pořád zkoušejí obejít fakta.S Islámem je to úplně stejné jako s komunistickými ideály.Už celá století.Zatmění mozku a následný kolaps.
Promiňte mi,že v souvislosti s Vaším psaním zároveň komentuji celou záležitost a vyslovuji svůj názor,ale vidíte sám jaká spousta lidí je ochotna bagatelisovat problematiku a do následků zatáhnout i nás,kteří jsme vědoucí.
Děkuji a zdravím pane Pedol. Ivan
18. 04. 2008 | 16:19

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Stejskale ,

Vy mě už také štvete.Co máte pořád s omluvami současných barbarů a jejich agresivních manýr?
Když představujete svoji osobnost při konkurzním pohovoru také se vás nikdo neptá na zvyklosti vašich dědů.Jsou relevatní "vaše" vědomosti,způsoby,vyjadřování, a i zvyky.Nemůžete působit jako debilní hovado a odvolávat se na dokladovanou skutečnost že Vaši předkové byli z největších myslitelů doby.To by Vás hnali.

Tedy ..... Zapoměňme na Kartágo.
Můžeme pouze devastovaným pouštním rasám dopomoci k jejich bývalé slávě připomínkou že nikoliv korán,ale jasnozřivá mysl osvícených vzdělanců byla příčinou jejich bývalých vysokých společenských kreditů.

Dnes ...nezlobte se na mě jsou neakceptovatelnou položkou a nebezpečím č.1

Pro PSD:
Jsou obětmi vlastních zvyklostí,životních představ,vztahu k povinostem a právu.Jsou to pane opravdu jiní lidé.Pokud chtějí žít jako my,musí si uvědomit co vše NÁM přikazuje náš životní styl,naše zvyklosti práva a povinnosti.Nevím jak by se s těmito faktory tito lidé vypořádali.Nikoliv v našem,nýbrž ve svém životním prostoru.Jsou sdostatek informováni světovými medii,tak ať se snaží.Oni i jejich vůdcové.
Ivan.
18. 04. 2008 | 16:50

stejskal napsal(a):

Ale pane, Hochmanne, ;-)

já nikoho neomlouvám, jen se snažím pochopit souvislosti, anylyzovat a hledat co nejlepší, pro mne nejvyhodnější řešení problému, které zajistí dlouhodobý efekt. To je úplně normální manažerský postup, přednáší se na jakékoliv škole tohoto zaměření. Rozčilení a pohrdání jinými žádný problém ještě nevyřešilo.

Libor Stejskal
18. 04. 2008 | 17:03

Pepa Řepa napsal(a):

To PSD
ponechal bych stranou staré civilizace, nad jejichž kvalitou se tají dech.Přirozeně i skvosty islámské kultury.

Článek je o Pakistánu, o klanové či kastovní společnosti, o chudobě, o nelegální migraci a o těch, kteří si z toho udělali kšeft.

Chci vám pane PSD připomenout, že Pákistán je jaderná mocnost. To vyžaduje obrovské finanční náklady.

Stejný článek by bylo možné napsat o Indii. Dodnes platíme Indku adoptovanou na dálku. Trochu podivné, když se zároveň dozvídám o plánech Indie na kosmický výzkum, běžící vojenský jaderný program a jsem ujišťován, že každý čtvrtý IT specialista je Ind s mimořádnými příjmy a během krátké doby Indie převálcuje Evropu.

Na druhé straně obrovská chudoba. Tady něco nehraje.Jeden stát islámský, druhý hindu. Nemůžete exportovat chudobu. To si skutečně musí vyřídit tyto státy doma. Nemáte ten pocit?

A řeči o dědictví kolonialismu padesát let po odchodu Britů, mně přijdou irrelevantní.

Zajímalo by mne také, kdyby autorka uvedla, kam se poděli Britové (někteří žijící po generace v britské Indii) po vyhlášení samostatnosti Pákistánu a Indie (později Bangladéše). Zůstali nebo museli odejít? Budu vám slečno Engelová vděčen, když se poptáte po jejich osudu.V Africe jsem měl kolegu, který zažil odtržení Bangladéše. Pěkná jatka. Co kdybyste napsala i o tom.
18. 04. 2008 | 22:32

Kurt Müller napsal(a):

Vážení, článek paní Terezy Engelové je zajímavý, ale dotkl se hlubších problémů jen okrajově. K diskutérům bych si přál,aby odpadlo vzájemné napadání, vytahování minulosti i když je někdy nutná pro poznání
přítomnosti, ale sotva užitečná pro řešení budoucnosti. Z hlediska budoucnosti je třeba přemýšlet, jak pomoci všem lidem
dosáhnout důstojně snesitelného života. Laciné xenofóbní a rasistické názory svědčí jen o nevzdělanosti a nevychovanosti jejich nositelů. Začněte už konečně dělit lidi podle jejich morálky, podle jejich lidskosti.
Žel nechci šířit skepsi, ale k nápravě dnes již globálních problémů tomuto světu mnoho času nezbývá. "Do kdy Pane?"
19. 04. 2008 | 07:23

danny66 napsal(a):

Terezko, pekne, ctive, jen tak dale. Pekne se to cte, takova syrova realita bez zbytecne omacky. Mnohokrat jsem si rikaval, ze bych mohl nejak prilozit ruku k dilu, ale porad jsem nevedel jak a porad jsem to odkladal, az splatim auto, az po vanocich atd, az jsem po shlednuti nadherneho filmu z Afriky, The Gardener, kde hlavni hrdinka chce pomoci mistni zene, a manzel to odmitne se slovy nekdy jindy a ona mu odpovi: Kdy, kdyz ne ted! A to mi otevrelo oci, nasel jsem si na internetu nadaci Save the children a sponzoruji devce z Filipin a chlapce z Egypta. Vim, ze to neni mnoho, ale tech 64$ mesicne zas tak moc neni a nekomu snad pomuzu ke vzdelani a lekarske peci a mozna pomuzu k lepsi startu do zivota. Tesim se na dalsi clanky.....
19. 04. 2008 | 07:49

danny66 napsal(a):

tak jsem si vsimnul, ze jsem napsal 66 prispevek, jak by rekl asi herec Ivan Trojan, "To je znameni..." ;-)
19. 04. 2008 | 07:55

Vas fanda napsal(a):

Vazena pani Terezo, pracoval a modlil jsem se v hodne zemích na svete (jsem manager nemecke firmy a krestan) a velmi si vázím vasi práce. Prosím pokracujte a premýslejte dál, prosím pricházejte s dalsími a novými otázkami, tenhle národ je velmi potrebuje, aby nezdegeneroval ve svých zapsklých názorech! Díky!
19. 04. 2008 | 11:25

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Kurte Müllere,

máte naprostou pravdu.Nechci Vám oponovat,či doplňovat Vaše slova.Mám jen drobnou poznámku k potřebě pomáhat lidem k dosažení.........
Tady bychom mohli pěkně narazit.Myslíte,že stojí o naši pomoc?Myslíte,že mají "naše" zájmy?Jsou opravdu tak lidští a morální?jak to poznáte?

Vnější projevy současného islámského světa svědčí o pravém opaku Vámi,mohu říci i mnou,deklarovaných hodnot a kriterií.Záleží na intensitě poznaných forem,emocí a zážitků - jak budete reagovat na multikulturní požadavky doby,nebo dá se říci nemnohých lidí.

Nepovažuji se za rasistu,však před generalisací v této problematice bych byl velice opatrný.Známe pořekadlo :Za dobrotu na žebrotu, a krom toho naražení na kůl bolí.
Ivan.
19. 04. 2008 | 13:59

vlk napsal(a):

Přečetl jsem si se zájmem, článek slečny Engelové.
Je vidět, že skutečně svoje řemeslo umí.
Je to obsažné, čtivé a citovka jedna báseň.
Reakce jsem tentokráte opominul. Je jich mnoho. Ale naprosto mi stačí dvě od mých oblíbených diskutérů - Pepy Řepy a Karla Muellera. S oběma mohu jen souhlasit. Vyjádřili totiž naprosto přesně i moje pocity.

Mám však jeden navíc. a sice -nikdo senezeptal na pocity oněch tureckých policistů. O kterých je také řeč. Ti zde vystupují v roli jakých si technických amožná lidsky hrozných monster. Možná. Možná ne. Záleží na úhlu pohledu. Ale to by bylo na samostatný článek. A než mneněkdo napadne - nechť si položí otázku- kdyby byl oním tureckým policistou, jak by se asi zachoval.
A napadá mne ještě další otázka.Slečna Engelová skutečně skvěle popsala problém pakistánských běženců. Kdo popíše osud trosek,co máme naWilsoňákua tisíci podobných místech. A než začneme radit Pakistánu a vůbec celému světu, co uděláme s těmi, které denně míjíme s odvráceným zrakem, abychom k soběnepustili jejich problém?
19. 04. 2008 | 17:43

im napsal(a):

vlkovi:
Zdá se, že náš bezdomovecký problém je neřešitelný, nebo spíše jen málo řešitelný, Spodní link je odkazem na článek staršího čísla časopisu městské části Prahy 5 s řadou zajímavých údajů.
http://www.bezdomovci.eu

http://www.prazskapetka.cz/...
19. 04. 2008 | 21:06

Pepa Řepa napsal(a):

To im
jako znalkyni kultury by mě zajímal váš názor na blog Goldfama (divadla).
19. 04. 2008 | 22:48

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
naše baby kořenářky se taky vyznaly. Nejen ony ale třeby jeptišky v klášterech,...

Arabské číslice ? A co s nimi arabové dokázali ? Dráhy planet a parní stroj spočítali Evropani.
20. 04. 2008 | 00:15

im napsal(a):

Pochvala potěšila i v tuto pozdní hodinu.:-)

Soudím, že pan editor má velmi šťastnou ruku při volbě nových bloggerů, jak obě ženy (pí. Brixi a pí.Engelová), tak pan Goldflam, se pohybují v zajímavých prostředích a jejich příspěvky vyvolávají živou diskusi a ohlas. Zdá se, že jsme politikou a ekonomikou již trošku uondáni, takže příspěvky nových bloggerů, i když třeba k neveselým tématům, čeří dosti hladinu, a zaplaťpánbu, diskuse nejsou přehlídkou nesmiřitelných modro/oranžových monologů, ale pokoušejí se úspěšně o dialog. Líbily se mi Vaše dnešní repliky v diskusi pod Goldflamem, dokážete ve stručnosti skvěle vystihnout jádro problému.

P. Goldflam je vtipný glosátor, jemně rejpavý, vkusně jízlivý, má výhodu věku (moudrost?pošetilost?), snad se nezalekne
nepřátel a na blogu vytrvá. Pí. Brixí i pí. Engelová to zde zvládají se ctí.

Koukám, že tu máme další, věcnější blog o divadle, páně Krausův, hodnotí situaci zas trochu z jiného úhlu, my čtenáři máme o čem přemýšlet.

Pěknou neděli všem
přeje im
20. 04. 2008 | 02:25

stejskal napsal(a):

Vy jste neúnavný, pane Čochtane ;-)

Ale tím lpěním na nadřazenosti bílé civilizace se podle mého názoru poněkud ochuzujete v rozhledu.

Zkuste třeba tento odkaz http://www.inext.cz/astrolo... , dozvíte se tam leccos o astronomii (astrologii) a vývoji jejího poznávání v běhu času.

Doporučuji Va ší pozornosti zejména mayskou civilizaci a její znalosti astronomie. Jedná se samozřejmě jen o rychlou informaci, pro pečlivější studium této problematiky navrhuji využít google.

Libor Stejskal
20. 04. 2008 | 09:56

Čochtan napsal(a):

Jó jó, ti úžasní Mayové, nevytrhávali srdce zaživa zajatcům ? Úžasná civilizace. My bílí blbci jsme pro zajatce vynalezli pouze ženevskou konvenci, ale tihle Máyové ...
Kdepak jsou dnes, Mayové ?

Ano, v obhajobě bílé civilizace proti zpochybňovačům jsem neúnavný.

Pane Stejskale, ono tu bylo tolik civilizací, které už nejsou, a takřka po každé zbylo něco záhadného. Civilizace vznikají, bojují spolu a ty slabší, méně schopné, zanikají. To už tak je. Mně jde o to, aby NAŠE civilizace i nadále byla tou nejsilnější, aby nepodlehla v boji s islámem.

Já jsem rád, že jsem se narodil jako příslušní bílé civilizace.
20. 04. 2008 | 16:00

vlk napsal(a):

im

jste jako vždy jemná, precizní. díky za linky.
Máte pravdu. bezdomovectví nezmizí. Je průvodním jevem našeho stylu života.

Proto nemohu bez výhrad akceptovat ani smysl článku slečny Engelové, ani sdílet její pocity.

Ani nadšení, které ten blog zvedl. Je technicky prvotřídní. O tom není sporu. Je lidský. O tom rovněž není sporu.
Ale mi tu máme stejný problém. A kromě vlny určité srdceryvnosti nad blogem už neuděláme nic.To je to, co mi vadí.
Chodí sem , na blogy spousta chytrých a dobře vydělávajících lidí.
Pan Pařík přišel s blogem, který pojednával o konkrétním nešťatsném osudu. Byla tam i odvolávka na sbírku, na zlepšení toho nešťastného osudu.

Myslel jsem, že nebude problém, aby diskutující na Aktuálně výrazně přispěli. A výsledek? Podle pana Paříka téměř zanedbatelný.
Tohle bylo pro mne osoběn velkým zklamáním. A s touto optikou posuzuji i blog paní engelové. Řečmi nic nespravíme. A pojďme si nejdřív udělat doomácí úkoly, tak jak to jenom půjde,než začnemě slzet nad osudem nešťastných Pakistanců.
20. 04. 2008 | 17:35

Honza999 napsal(a):

Ivan Hochman:

Opět jste nezapřel (jaKo ostatně zde již mnohokrát) svou rasistickou orientaci (přád ta vašE "liberární strana" verbuje nové členy??).

Ono to, co bylo v článku popsáno, se odehrává jen v muslimských zemích?? Oni neutíkají Mexičané či další ze střední a Jižní Ameriky, z mnoha zemí Afriky či Asie kamkoli za prací? A tam VŠUDE v těch zemích odkud lidé cestují za prací, panuje islám??

Ne pane, tam všude islám nepanuje, takže to asi jeho vina nebude. Zato tam všude panuje petrodolar a nadnárodní (rozumějte americké roztažené po celém světě) všemocné koncerny. Tam hledejte pravé viníky hladu - nemůžete tvrdit, že si za to tamní obyvatelé mohou svou vlastní leností (vaše oblíbené hodnocení), když jsou tolik ochotni obětovat pro pouhou VIDINU PRÁCE, když se pro naději na práci zadluží celá rodina, ba i celá vesnice, to asi nebude lenost, ale opravdová čistá touha pracovat.. Jenže jediné, co jim "západní kultura" je ochotna přisoudit, je otroctví, rozdíl pak je mezi stupněm otročiny v jejich rodných zemích a stupni otročiny v těch vysněných "pracovních rájích" (tam by nešel makat ani Ukrajinec..)
20. 04. 2008 | 19:39

Honza999 napsal(a):

Tereza Engelová:

Vůbec si nedělějte starosti s tím, že by váš článek v některých čtenářích vyvolal vztek na muslimy. V tom se mýlíte, vztek na muslimy v nich nevyvolává Váš článek, se vztekem na muslimy se již narodili. Tedy přesněji, vzteklí se narodili, pak hledali, na kom si vztek vylévat, a nakonec to skončilo u muslimů - jsou v drtivé většině dost daleko, takže se jich ve skutečnosti není v podstatě co bát, je mnoho dalších soukmenovců, kteří muslimy také nenávidí (takže to asi bude oprávněné) a je to takové posilující v dnešním krutém světě patřit do nějaké party, která drží pohromadě.
20. 04. 2008 | 19:49

Honza999 napsal(a):

Al Jouda:

2 až 3 dolary za barel ropy při prodejní ceně přes 100 dolarů, to jsou opravdu "slušné peníze"...
20. 04. 2008 | 20:16

co dodat napsal(a):

Tereza Engelová m.j. v reakci píše:

"ilegalni imigrace je samozrejme mnohem komplikovanejsi tema."

Ale nic není komplikované, stejně jako život samotný je to vlastně, když se chce dosti a dostatečně jednoduché.

Vládnoucí třídy bývalých evropských koloniálních velmocí, hlavně Británie a Francie, ikdyž každá trošku jinou cestou, se po kolapsu imérií rozhodli, že nejen pro záchranu jim věrných skupin z kolonií, ale i pro maximalizaci zisků v jejich mateřských zemích (levná pracovní síla a extra spotřebitelé na odbyt zboží, bydlení, služeb, prostě expanse trhu), budou provádět přistěhovalectví.

Janěže to není na účet nejbohatších elit Británie, Francie, atd. ale středních a nižších tříd, které musí bydled s těmito, většinou "neprizpůsobivými" etniky, posílat své děti do škol s jejich dětmi, stýkat se s nimi v hromadné dopravě, na pracovišti, atd.

Nejbohatší elity mají své rezidence vzdálené od míst, kde domácí střední a nižší třídy, rozhodně tito přistěhovalci žijí, jejich děti chodí do vybraných soukromých škol a "do práce" nechodí, stedují svá investiční portfolia a jaký nový model jachty je k mání, jaký společenský ples je V Paříži, Monaku, Londýně nebo NYC.

Multikulturalismus také není výmyls, jako jiné m´dní -ismy, středních nebo nižších tříd, oni je také nákladně a všestranně neprosazují.

Vládnoucí třídy, elity , včetně západních zemí, zejména těch velkých, zejména těch dříve kolonialistických velmocí, nemají žádný skutečný pocit zodpovědnosti z zemi, nejsou vlastenci. Jejich obyčejní spoluobčané jsou hlavně zdrojem pracovní síly, odbytištěm zboží a služeb, eventuelně kanonenfutrem, když je třeba - hodně daleko z Evropy - "bránit svobodu".

Vládnoucí třídy budou raději hrát vabank se stále většími enklávami nepřizpůsobivých přistěhovalců, ikdyž, v případě muslimů atd. často podléhají nové zemi nepřátelské ideologii a činnosti, než aby si odřekly zisky, které z expanse populace plynou.

Pro ČR je řešením a) vlastní populace 2,1 dítěte na ženu, aby se vláda nemohla tolik vymlouvat na nedostatek budoucích platičů pojištění a b) maximalně, legálne omezovat pohyb osob, přistěhovalectví, třeba formou místních omezení z důvodu "nepřetěžování životního prostředí" další výstavbou.´

Paní autorce, která tak citlivě popisuje a vžívá se, dokonce prý po překonání počátečního ostychu nebo i - nedej bože, Alláhu - rasismu, sociální problémy mnoha obyvatel planety, přesto ale vidí přistěhovalectví, zejména nezákonné, jako "složitý problém": Ať si do svého domu, v Pakistánu, ne zde, vezme kolik takových lidí chce. Schweitzer to v Lambarene zkoušel, poctivě, dloho a ... bez výsledku.
21. 04. 2008 | 20:10

Franta z pastoušky. napsal(a):

Pane Stejskale, až Vaší zásluhou jsem se dozvěděl, že žiji z potu černochů. Do dneška jsem si myslel, že na sebe vydělám sám a našemu národu nikdo nic nedal (pokud nevzal). Navíc (dle Vás) okrádáme chudáky zaostalé země o nerostné bohatství. A odkudpak je asi tak vzali? Leni by z vás musel mít radost.
21. 04. 2008 | 21:42

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Franto,

kde jsem napsal, že žijete z potu černochů? Můžete prosím můj výrok ocitovat?

Já žiji též za své a mému národu také žádný jiný národ nic nedal. Oni si vůbec zpravidla národy mezi sebou nic nedávají.

Spíše si berou. Ale zpravidla to dělají lidé, kteří mají jen plná ústa různých národů. Lidem, čili národům, je to většinou egal.

Libor Stejskal
21. 04. 2008 | 23:48

Pepa Řepa napsal(a):

To co dodat
s většinou toho,co jste napsal, souhlasím.Úzká vrstva schrábne zisk a výhody.
Část populace tupě přikyvuje i když vlastně neví čemu a mumlá politicky korektní mantry.
Účet zaplatí jiní.Hlavně jejich potomci.
22. 04. 2008 | 08:17

Pepa Řepa napsal(a):

pardon:shrábne
22. 04. 2008 | 09:24

Martina napsal(a):

Dobry den, pane Stejskale,

Mam rada blog a rada si procitam prispevky i diskuze.
Pana Cochtana nachazim vsude.
S panem "Cochtanem" to nema zadny smysl, pane Stejskale. "Diskutuje" vsude a neustale. V rychlosti jsem si prosla terminy jeho "prispevku" -od rana do pozdnich nocnych hodin. A porad ten stejny nazor.
Pise, cit: "jsem rad, ze jsem prislusnik bile civilizace". Bodejd by nebyl. Cely den sedet na zidli u pocitace. On rozhodne nejspis nemusi opustit svoji rodinu, aby o nekolik 1000 km dal drel od rana do vecera casto za nizsi nez minimalni mzdu, aby z teto "mzdy" jeste vetsi cast oddelil a posilal ji domu, navic ve spolecnosti, kde jsou socialni vazby diametralne odlisne, takze se musi nutne citit stracen. Nijak se sice o to, ze je prislusnik bile civilizace nezaslouzil, proste se hold prihodilo. A tak mi ostatni prislusnici bile civilizace mame hold ...... ve svych radach.
22. 04. 2008 | 11:26

Martina napsal(a):

oprava: a tak my ostatni... :-)
22. 04. 2008 | 11:35

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Martino,

já vím, už tu s panem Čochtanem "zápolíme" více než tři čtvrtě roku ;-)

Já se ho nesnažím přesvědčit, jen s ním polemizuji. Poukazuji na mezery v jeho argumentaci atd. A dokonce jsme již zjistili, že když nám přestane stříkat pěna od úst, můžeme se v některých věcech i shodnout (i když v nadřazenosti bílé rasy to zrovna není).

Čili nepřesvědčuji, jen nabízím jisté úhly pohledu. Je na ostatních (včetně pana Čochtana), jestli o nich chtějí přemýšlet či být přesvědčeni o "své" pravdě.

Snažím se o motivaci a názorech pana Čochtana velmi přemýšlet (proto je chci i podrobně znát). Máloco mne zajímá tak, jako úvahy nad tím, jak k nim může pan Čochtan dospět. Poznávání myšlenkových konstruktů, v nichž se sami nepohybujeme, je podle mne velmi přínosné a důležité.

Libor Stejskal
22. 04. 2008 | 13:05

jaryn napsal(a):

Lidsky je ten příběh velmi smutný a dojemný.
Když se ovšem řeklo A, ať se řekne i B:

1. Je soucit s chudými zeměmi oprávněnou vstupenkou jejich obyvatel do Evropy?
2. Vznikla situace obyvatel oněch zemích naší "západní" vinou?
3. Je frustrující pocit provinění z našeho blahobytu přirozený?

Mé odpovědi jsou:
ad 1: ne, chudoba není oprávněním ke vstupu do bohatých zemí. Je třeba léčit příčiny, nikoli jednat principem "dávat rybu". Dané země pak musí být léčebné pomoci přístupné.
ad 2: naše vina na jejich situaci není žádná. Každý stát má svoji vládu, svoje pravidla. My jejich nevytvořili, netvoříme a neřídíme. Navíc bych rád viděl bývalé koloniální země, kde životní úroveň po odchodu kolonizátorů stoupla stejně jako úroveň práva a jeho vymahatelnosti.
ad 3: Pocit provinění se v nás pokouší vzbudit levicově orientovaní intelektuálové či lidé s patologicky hypertrofovaným soucitem a nedostatkem pudu sebezáchovy.

Výše napsané řádky neznamenají lidsky nesoucítit. Znamenají, že se máme přestat stydět za to, že se dnes máme dobře. Snažit se spasit svět šílenými aktivitami multikulti, bezbřehé imigrace a současné bezbřehé tolerance vůči přistěhovalcům je cesta naoko soucitná a dobrá, v důsledku však naprosto destrukční a kontraproduktivní.
22. 04. 2008 | 13:18

Honza999 napsal(a):

Jaryn:

Pro Vás asi začala historie až dnem Vašeho narození..

V bodě 2 se naprosto mýlíte. Všechny státy ve třetím světě, které prošly fází kolonialismu, jsou státy vytvořené umělou cestou. Je pravda, nevytvořili jsme je my Češi, ale vytvořili je předkové dnešních Angličanů, Francouzů, Belgičanů a dalších příslušníků tehdy koloniálních států, ke kterým se my Češi dnes tak vehementně hlásíme. A jen bohatství odčerpané z kolonií umožnilo onen kulturní a hospodářský rozmach Evropy, na který by Evropa jinak neměla dost prostředků a mezi námi, i naše země z celkového vzestupu Evropy těžila i když jsme koloniální mocností nebyli.

Jak mohlo být po odchodu kolonizátorů lépe, když v Africe vytvořili umělé státy v nepřirozených hranicích, které absolutně nereflektovaly národnostní složení obyvatel? Když třeba obyvatelstvo některých oblastí před nimi uteklo do pralesů a oni pak na jimi původně obývané území násilím na práci nastěhovali příslušníky jiného národa? Pak odešli, ti z pralesa vylezli a chtěli zpět, co jim pattřilo. Ti druzí se již nemohli vrátit do svých původních sídel (buď byly přelidněny, zdevastovány, nebo i tam již bydleli jiní národové.. A tak samozřejmě byly (a jsou) války, války se vším všudy, na kterých zase vydělává "západní civilizace" - obchod se zbraněmi je tak lukrativní..

Pocit provinění by ve Vás nikdo neměl co vzbuzovat, ten byste správně ve svém srdci měl cítit sám.
22. 04. 2008 | 21:06

Pepa Řepa napsal(a):

To Honza999
máte pravdu, že většina hranic afrických států je umělých.

Jakpak byste si představoval, že by to mělo být jinak? V jednom státě existují desítky kmenů s naprosto odlišnou kulturou a jazykem.Situace jiná než v Evropě. Podle vaší teorie by musel být jeden stát atomizován do dvaceti samostatných území bez centrální vlády,s různými jazyky, tedy návrat ke kmenovému zřízení.

Za padestát let, které uplynuly od odchodu koloniálních mocností by zajisté byly hranice zpochybněny.Většinou v centrální Africe kmeny migrují, hranice jsou naprosto pofidérní.V tom asi příčina úpadku a brutálních kmenových válek nebude.Mnohdy spojuje kmeny pouze centrální jazyk přinesený kolonizátory. Nebo byste vytvořil africké esperanto?

Nevím, který konkrétní stát, ve kterém došlo k rozsáhlému nahrazení původního obyvatelstva, po stalinském vzoru máte na mysli.Centrální Afriku neznám, ale měl jsem asistenta swahilce z Ugandy, perfektního gentlemana s dokonalou angličtinou.Přál bych vám slyšet, jak hodnotil angličany a líčil, co se stalo, když odešli.Možná jste někdy slyšel o řezníku z Kampaly, Idi Aminovi.

A že bych měl mít pocit provinění za pradědečka Johnyho Smithe z Londýna, tak to opravdu nemám.A kdybyste dal na misku vah, jaké byly kladné a záporné stránky tohoto hypotetického muže, tak byste možná zjistil, že kladný přínos převažuje.
23. 04. 2008 | 06:47

Pepa Řepa napsal(a):

Nevím také, proč charakterizujete dnešní Afriku tak, že západní civilizace udržuje místní v otroctví. Možná bychom se shodli na jistém pohledu na nadnárodní společnosti, ale uvědomte si, že dnes je v Africe naprosto dominantní čínský vliv, se svými zájmy.

O cenách ropy přehled nemám,i když jsem se v Iráku okolo ropy motal. Nevím, odkud čerpáte údaj,že země, kde se ropa těží má z barelu 2 dolary.Když uvážím bohatství petrostátů, tak mně ten údaj nesedí.Ale možné to je,nevím.
23. 04. 2008 | 07:06

Jochim napsal(a):

Pane Stejskale, napsal jste, že zaujímáte manažersky postup k řešení zmíněných problémů. To mne zaujalo. Jak se tyto věci dají řešit manažersky?
Kdybychom se toho slova chtytli, tak bychom možná mnohá řešení našli o tom jsem přesvědčen.
Ale obávám se, že to takhle ještě dlouho nepůjde, protože moje vidění manažerského postupu je, že se problém vyjme z emotivního rámce (nemožné), pojmenuje se (složité), schválí se řešení podle vzajemně uznatelných pravidel (nedefinovatelné) a posléze budeme každý ve svém světě ta minimální dohodnutá pravidla dodržovat (neuhlídatelné) a trestat jejich porušování (nerealizovatelné). Ale zajímavé by to bylo a asi má smysl o to usilovat.
23. 04. 2008 | 16:35

stejskal napsal(a):

Pane Jochime,

sám jste si odpověděl v poslední větě ;-)

Já vím, že to takto ideálně nefunguje resp. drtivá většina lidí není tohoto přístupu z nejrůznějších důvodů schopna.

Ale za prvé si myslím, že mírně přibývá těch, kdo se o něj snaží. A za druhé žádný lepší ti, co zabývají řešeními globálních problémů stejně nemají k dispozici ;-)

Libor Stejskal
23. 04. 2008 | 16:51

Jochim napsal(a):

Myslím si, že jim všem v normální komunikaci brání hlavně strach z toho nejmenovaného, co je nad nimi, potažmo nad námi všemi.
To, co je nad člověkem si každý jedinec a skupiny definují po svém a nedohoda podle mne vzniká z pokusů to neustále co nejzřetelněji popisovat a posléze si to, co je nad námi přivlastňovat a pak to přesouvávat nad ty druhé. Přitom nikdy nebudeme vědět,jako to je.
Neustále odkrývat tento mýtický stan je úkolem diplomatů, aby byla diskuze umožněna. Paradoxně jen lidé, kteří se nebojí "toho nahoře" jsou schopni racionálního dialogu.
Management je u mne zvláštní věda - nevěda. Je to, jakoby jen racionální přístup k dějícím se procesům a hledáním v nich pravidel a pořádku, ke zopakování pozitivních výsledků. Normální přístup sebevědomého člověka.
Skoro bych chtěl říct, že když na to příjde, vše je management. Kdyby člověk přistupoval k životu od probuzení do usnutí manažersky, tak by byl asi mnohem úspěšnější, spokojenější a více se vzájemně chápající.
Jsem přesvědčen, že i obráběč strojů, ale i uklizečka může při troše pozorného pozorování, být skvělá manažerka, či manažer. Vzpomínám si jak moje máma organizoval sobotní velké prádlo. V přesnou hodinu začala a v přesnou hodinu prádlo viselo na šňůrách. Každou sobotu se železnou pravidelností, čistý management. Mohl bych dát mnoho příkladů, ale asi každý má nějakou zkušenost se svými předky, kteří dělali některé věci se neměnnou pravidelností a věděli proč.
Ale abych se vrátil na začátek. Velká část našich předků žila podle nějakých daných pravidel, které jim podle mého neurčil ani bůh, ani politik. Byla to zkušenost. Byla to skalní víra v sebepostarání se. Člověku bez ohledu na to jak se mění systémy, musí zůstat základní manažerská schopnost se o sebe postarat a musí protestovat, pokud někdo pod záminkou nějaké nové myšlenky, politismu, či víry, bere člověku tento základní princip jednání. Management je věda, která pracuje se zkušeností, lidským rozumem vyvinutým právě přes zkušenosti a tradice. Pracuje s uchopitelnými reáliemi včleněných do řádu. Řádu, který je ověřen jako funkční a jen se cizeluje a doplňuje, ale ne novinkami, ale drobnými pokusy, které jsou opět prověřovány zkušenostmi. Kdybych chtěl optimisticky nazvat budoucí systém po kapitalismu, nazvu jej manažerismem. Ten má budoucnost, protože v něm už nepůjde o hromadění, ale o rozvíjení. Jiný druh bohatství. Mnohem cennější.
23. 04. 2008 | 17:33

skeptický napsal(a):

Ty arabské číslice jsou asi původně indické,alespoň se to tvrdí.Indové jsou v matematice fenomenální.
Do Evropy se spousta děl a znalostí z antiky dostávala přes Itálii,anebo přes Španělsko,kde to hlavně rabíni překládali z arabštiny do latiny a evropských jazyků.Ti jsou zase na jazyky a na kšeft.
Ve velké rodině národů každý chvilku tahá pilku,pravdou je,že velké národy,tj.nejúspěšnější,jsou národy loupeživé.Ještě před WWI to byli Britové,po WWII Amíci.
Bohužel síla má poslední slovo,zrovna jako v době kamenné.

Vůbec nejchytřejší by bylo ovládnout nejsilnější loupeživý národ,a vládnout světu "by proxy".

Války jsou režírovány,války přinášejí peníze,peníze moc.Jak pan Goldfarb pravil,peníze vládnou světu.Nedej bůh,aby u nás našli naftu,nebo jsou z nás teroristi.
23. 04. 2008 | 20:04

Franta z pastoušky. napsal(a):

Vážený pane Stejskale,
omlouvám se Vám. Skutečně jste nenapsal, že žijeme z potu a krve černochů. Váš citát zní: to " lepší" jsme z velké části vytvořili z krve a potu černých otroků. Takže ještě jednou se omlouvám, i když se mi zdá, že smysl obojí je prakticky stejný, což pochopitelně neomlouvá moji chybu.
23. 04. 2008 | 22:13

Honza999 napsal(a):

Frantovi z pastoušky

pravděpodobně jaksi uniká rozdíl mezi časem minulým a časem přítomným...

Náš problám spočívá v tom, že my se snažíme tvářit, jako že "co bylo to bylo", ti zatracení "če..ní bast..di" jaksi minulost ne a ne zapomenout..
23. 04. 2008 | 22:28

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Franto z pastoušky,

skutečně jsem použil minulého času, neboť jsem tuto repliku psal v jistém kontextu. Tedy jako odpověď na výrok pana Čochtana, co všechno bílá rasa přinejmenším v novověku nedokázala. Jenomže bez levných pracovních sil v koloniích a jejich přírodního bohatství by toho podle mne dokázala o poznání méně. Nebo spíše výrazně méně.

Nicméně i dnes řada "rasově nadřazených" koncernů zaměstnává za podmínek, o kterých se Vám pravděpodobně ani nezdá, levné pracovní síly v méně vyvinutých zemích/společnostech (tedy těch, které se neměly v uplynulých staletích možnost společensky příliš vyvíjet, protože od vyvíjení tam byli jiní). O těžbě surovin ani nemluvě.

Což přispívá k tomu, že si já a nakonec i Vy můžete žít jak prasata v žitě.

Nebičuje se, necítím vinu, nejsem příznivcem radikálních revolučních řešení. Jen konstatuji fakt. A v mém zájmu je, aby se tamní lidé jednou v naprostém zoufalství nedobrali k tomu, že je nám třeba všem pořádně nakopat zadek. Ono už se to ostatně děje.

Nejsem idealista, jsem pragmatik. Útlakem se ještě nikdy nepodařilo vyřešit žádnou situaci na delší dobu. Vždy to časem prasklo a následky byly dost dramatické.

V mém bytostném, sobeckém zájmu je naopak snažit se zasazovat o nastavení takových poměrů, aby mi hrozilo pokud možno co nejmenší riziko od frustrovaných lidí. Protože takoví riziko patří k těm nejhorším a prakticky vždy končí tragédií.

Libor Stejskal
23. 04. 2008 | 23:10

Jochim napsal(a):

..."Což přispívá k tomu, že si já a nakonec i Vy můžete žít jak prasata v žitě"... pane Stejskale téhle věci nerozumím,trochu to zavání ideologií.
Já si myslím, že to jak se kdo má, není a nemůže být předmětem posuzování a jestli to bylo zapříčiněno nějakými okolnostmi v historii, které byly násilné, tak bychom to měli co nejdříve odčinit, pokud je to v rámci kolektivní viny vůbec možné a víme, že není. Tak bych to jednoduše vůbec nepoužíval jako argument vůči Čochtanovi. Zeptal bych se spíše Čochtana, co ho vede k rasistickým názorům. Asi neznalost světa v ohledu, že v každé rase existují mimořádně kvalitní lidé.
24. 04. 2008 | 00:23

stejskal napsal(a):

Pane Jochime,

já to neposuzuji, jen konstatuji ;-)

Nechci nic odčinit, necítím se vinen tím, že se mám ve srovnání s jinými velmi dobře. Nechci zavádět sociální resp. ekonomickou rovnost.

Jen si myslím, že když budu jiné svým "blahobytem" dlohodobě štvát (a obecně, řekněme v arabských zemích či v Africe, oni svoji bídu cítí jako důsledek mého blahobytu, to je také fakt a já s ním mnoho nenadělám), tak se mi to časem může šeredně nevyplatit. Pro bych doporučoval se co nejvíce snažit, abychom tu frustraci raději nezvětšovali.

Prostě vytvářet šance pro ty, kdo je zatím nemají. Jak s nimi naloží je už spíše na nich.

Libor Stejskal
24. 04. 2008 | 08:01

skeptický napsal(a):

Ovšem importovat je v zájmu sociálního smíru sem,dát jim šanci,a čekat,jak s tím naloží -výsledky se dostavily v Kosovu,a začínáme je vidět v Holandsku a Anglii.Tento experiment není hloupost,je to vědomá a plánovaná zlomyslnost.
24. 04. 2008 | 08:53

stejskal napsal(a):

Souhlas, pane skeptický.

Tedy do určité míry, opět ryze pragmatické.

Bez pracovní síly ze zemí třetího světa se už dnes Evropa neobejde. Na práci tureckých gastarbeiterů stavělo Německo svůj blahobyt v 60. a 70. letech (samozřejmě se na něm podíleli ke svému prospěchu i ti gastarbeitři).

Nicméně otevřít hranice nekontrolovatelné ekonomické migraci (a navíc si to zdůvodňovat tím, že jim to vlastně dlužíme) je naivní a nebezpečné. Každá společnost je schopna akceptovat "cizí živel" jen do určité míry. Pak už vznikají velmi rizikové tenze, které můžou přerůst v katastrofu. A to se teď už děje.

Manažerské uvažování ;-) Nicméně berte to s rezervu, já jsem jen takový žvanil, bez manažerského vzdělání a většinu svého života manažující jen sám sebe.

Libor Stejskal
24. 04. 2008 | 12:10

Jochim napsal(a):

Pane Stejskale,
manažersky - blahobyt je relativní a míra hledění těch lidí směrem sem, že se máme jako prasata v žitě, je také neměřitelná.
Teorie, že se máme lépe na jejich úkor je také na vodě. Pro mne je to tudíž neuchopitelné v této rovině.
Co se týče vytváření šancí, tak to je na zvláštní institut, který by asi stál nemalé prostředky, nicméně faktory výše uvedené bychom eliminovali jen minimálně.
Tady bych chtěl zmínit třeba překvapivý příklad 200,- Kč p. Taty, který je posílá nějakému dítěti v tom třetím světě, které mu stačí na celý měsíc. Super příklad individuálního solidárního přístupu, samozřejmě zprostředkovaný nějakou humanitární organizací.
Tvrdím, že lidé, když se mají dobře, tak dostávají teprve možnost se pozitivně rozvíjet. Proto náš blahobyt jednoduše nemůžeme pociťovat jako hryzání svědomí, ale naopak. Právě jako výsledek blahobytu co nejlépe prezentovat a zveřejňovat právě to individuální přispívání, aby ti o kterých je řeč ty šance měli lepší a zároveň věděli, že ta solidarita existuje. Taky jsme žili špatně a bylo by naivní, si myslet, že jsme se z toho dostali vlastním přičiněním. Nicméne blahobyt se v kapitalismu musí skutečně odmakat. Takže to, že tím někoho štvu nemohu brát, jako svůj problém. Určitě je tu rozhodující nějaká nomální míra pomoci bohatého chudému, ale kdo tu míru a formu určí to je na speciální úvahu povolaných. Pokud nějací jsou. Těch hladových krků je strašně moc a diplomatů, kteří by v těch zemích prosadili změny zevnitř je strašně málo, mezitím se tam provozuje obchodování se zbraněmi apod. Je to složitý a velmi dlouhodobý proces a na nás asi zůstane ta dvoustovka, nebo dáme víc?
24. 04. 2008 | 12:26

stejskal napsal(a):

Pane Jochime,

akademicky máte samozřejmě pravdu (blahobyt je relativní a jeho míra je neměřitelná). Prakticky ovšem není třeba o těchto věcech víceméne diskutovat, řekl bych že v té deklarované manažarské úvaze nehrají žádnou roli. Jen jsem těmoto oexpresívními výrazy poiisoval nějaký rámec, o němž zde uvažujeme.

Tím institutem dávání šancí jsem neměl na mysli nic konkrétního. Samozřejmě že blahobyt a (to je podle mne ještě důležitější) míru vyspělosti společnosti je si třeba "odmakat".

Těch možností, jak vytvářet šance, je více, ale ty které směřují ke konkrétním lidem (čili konkrétní závazky, konkrétní zodpovědnost, konkrétní sledovatelné výsledky) jsou ty nejefektivnější (také posílám jedné holčičce to Ugandy nějaké peníze na vzdělání).

Ale znovu opakuji, není to z nějakého "hryzání". Prostě myslím, že pro děti mých dětí bude lepší, když ta naše holka (říká se jim adoptivní děti, ta naše se jmenuje Sharifa) bude mít vzdělání a možná si také občas vzpomene, že někomu v Evropě záleželo na tom, aby ho měla. Třeba se nám (myslím Evropanům) to za pár desetiletí (století?) vrátí.

A opět: je-li ekonomická a sociální propast mezi lidmi příliš veliká, ale PŘEDEVŠÍM se neustále zvětšuje, vede to k sociálnímu napětí, které může velmi špatně dopadnout. Nechci vozit do Afriky milióny tun potravin a lít peníze do tamních vlád a či lidem, kteří je nemají.

Na druhou stranu nechci zavírat oči, protože zavírání očí se zpravidla v budoucnu šeredně vymstí. Každý ať si hledá svoje způsoby, jak nepřispívat (třeba ignorancí) ke zhoršování problémů.

Dáme víc? Dávám sedm litrů ročně, ale můžu ještě přihodit. Věřím, že se mi to vyplatí. Beru to jako investici. Za ty prachy si někdo v Africe pořídí mnohonásobně víc (tím myslím vzdělání) než si za ně mohu pořídit já. A to je pro mne výhodné.

Libor Stejskal
24. 04. 2008 | 12:45

skeptický napsal(a):

Pane Stejskale,

Na podobnost našich diagnos jsme už tuším narazili.Teď, díky Vaší upřimnosti vylézají na světlo i spřízněné charakteristiky.

Možná že jste,ale nevypadáte.

Být manažující (ale fuj) sám sebe je to nejtěžší,antož máme podřízeného blbce.Vzdělání by to jenom komplikovalo,protože vzdělaný blbec blbcem zůstává,ale netuší to.

Pokud je to jenom záchvat pravdomluvnosti po obědě,kdy mozek vypíná,uvolněte se,žasl byste,kolik lidí už to dobře uživilo.
Houby zle,Vás platí,my to děláme zadarmo.

Díky svému celoživotnímu masochismu se v mém okolí stále nacházejí příslušnice zprvu něžného pohlaví,které tuto nesnadnou roli manažera jaksi automaticky berou na sebe.

Tuším,že mezi žvanily by tu jeden byl jak doma,i když není žvanil jako žvanil.

Hierarchie je ve všem,ty bajky o rovnosti,volnosti a bratrství beztak vynalezl nějaký žvanil.
Ale blbec nebyl,masy to braly i s navijákem.

Skládám tímto hold Vašemu vůdcovství.
Děkuji za příležitost se zde také vyžvanit.

Váš S.
24. 04. 2008 | 13:32

stejskal napsal(a):

;-) pane skeptický.

Zapomněl jsem dodat, že sám sebe manažuji s velmi střídavými úspěchy. Občas i zvažuji, že se propustím a začnu si všechno dělat sám.

Jdu na oběd ;-), ono i žvanění časem jednoho unaví.

Libor Stejskal
24. 04. 2008 | 14:06

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Stejskale i my po ukončení studii posledního dítěte na gymplu přispíváme dosud na Indku. O úspěšnosti mám jisté pochyby, i když přijde jednou za rok fotka a dopis.

Kde je problém? Indie je jaderná mocnost, s ambicí vesmírných letů. Vlk to tady pojmenoval. Nejdřív je potřeba si udělat domácí úkoly. Tedy země jako Indie nebo Pákistán si musí zamést před vlastním prahem, vyřešit si své problémy.I my si potřebujeme zamést a udělat domácí úkoly. Jeďte se podivat do nějaké LDNky nebo třeba do cvokhauzu v Kosmonosích, jak to tam vypadá.Staráme se o Eskymáky místo o domácí problémy.

Dozvídáte se o tom, že Indie je snad nejrychleji se rozvíjející zemí, každý čtvrtý IT inženýr je Ind.Evropa, dle tvrzení mnohých (naposled Topolánek) v tempu beznadějně zaostává.Proto mne příběhy, které autorka popisuje, nerozpláčí. Takto jsem viděl většinou Kurdy.Mimořádně osobně zanedbaní,vždy bez tkaniček v drtivé většině agresivní.

S Pakistánci jsem se setkával v Maghrebu povětšinou jako lékaři.Zřejmě mají v této oblasti dobré školství.Všude to ovšem funguje takto:Pracovní smlouva na dobu určitou, vydělej si (velice slušně) a mazej domů.

Představa, že by bylo vysláno tykadlo, které by přivedlo do Evropy celý klan, je nemyslitelná.

Zmíněný Pakistánec je zřejmě pakistánký občan, má pas a ochranu tohoto státu.Ten se o něj musí postarat. Ne vy nebo já.

Matička globalizace se nám snaží vsugerovat pocit viny za Papuánce nebo Eskymáky. Naprostý nesmysl.Otázkou je, jak by tomu bylo naopak. Kdyby nebyla éra kolonializace nebo hospodářské expanze.

Kdypak by Lumumba Makelele objevil parní stroj?
Kdy by Masajuki Kuki objevil fotoaparát? Který dnes umí vyrobit mnohem lépe.
Kdy by Liu Čchej vynalezl auto?

To, že matička globalizace má většinou negativní vlastnosti by bylo na jinou debatu.Hodně by to bylo o vymílání mozků.

Víte co mně třeba teď vrtá hlavou. Dle doporučení moudré matičky globalizace, jsme přeměnili zemědělskou půdu na skladovací škatule.Přebytky evropského zemědělství a tak blablabla.
Kde nejsou škatule je řepka olejka, příměsy do paliv.
Během pár let stouply ceny potravin až 3x, konkrétně v Pakistánu jsou hladové demonstrace. Zároveň se dozvídáme, že biopříměsy do paliv jsou omylem. Bursík ani necekne.My taky ne.
24. 04. 2008 | 15:04

Pepa Řepa napsal(a):

Pardon vymývání mozků (je vidět, že jsem v pokročilém stadiu).
24. 04. 2008 | 15:31

stejskal napsal(a):

Pane Pepo Řepo,

Samozřejmě že se musí starat především oni.

Samozřejmě že se my musíme starat hlavně o to, co je našimi velkými problémy tady.

A znovu, asi podesáté a pro jistotu opakuji, že necítím žádný pocit viny ani povinnost (byť morální) něco někomu posílat. Ani podobný pocit v žádném případě nechci nikomu sugerovat. Přišel bych si jako blbec.

Jsem dalek toho, abych zde vyjmenovával své občanské a řekněme humanitární aktivity, týkající se naší země. Pár šlupek posílaných do Afriky je mezi nimi kdesi na posledním místě (to říkám proto, abych dal nějak najevo, že mne zdaleka netíží jen problémy Ugandy). I bych docela řekl, že čím blíže je to k mému dvorku, tím více osobního úsilí vynakládám na zlepšení. A znovu: ne až tak kvůli druhým, ale především jako investici do sebe

Ale dovolte úvahu. Nežijeme si s rodinou špatně, těch pár korun, které semtam někam posíláme ani moc neregistrujeme.

Proč část z nich neposlat do Ugandy. Není to nejrychleji se rozvíjející ekonomika, ale když tam pár dalších holčiček získá vzdělání, třeba pak bude z koho dělat vládní úředníky a úředníciea třeba si za pár desetiletí už budou umět pomoci o trochu více sami.

Globalizace není žádný spasitelný jev ani nástroj na lepší budoucnost. Ze všeho nejvíce je to prostě fakt, způsobený rozvojem technologií a podobných věcí. Má spoustu negativních jevů (ta řepka může být jedním z nich).

Ale globalizace se nezbavíme, ta tu prostě je a bude. Jediné, co můžeme, je přemýšlet, aby se nám úplně neutrhla ze řetězu a nezadupala nás hluboko do země.

Moc k tomu přispět nemohu, ale poslat semtam nějaké drobné do Ugandy mohu. Třeba to bude k něčemu dobré, i když problémy té země to jistě nevyřeší. Ty si budou muset jednou tamní lidé vyřešit sami.

Libor Stejskal
24. 04. 2008 | 16:07

Čochtan napsal(a):

Tak mě napadá, zda by některým hladovějícím zemím nepomohl návrat ke starým tradicím, ke kanibalismu ?

Vyřešilo by se tím víc problémů. Protože diktátoři a generálové jsou v těchto zemích nejlépe vykrmení, byli by zkonzumováni jako první. Tím by se očistila místní politika, nakrmili hladoví, a zároveň by klesl počet jedlíků.

Heslo "Back to the roots" má něco do sebe. Dobrou noc a příjemné sny přeje Čochtan.
24. 04. 2008 | 22:00

Čochtan napsal(a):

Ještě maličkost, pak bychom se mohli složit, a zaplatit celé KSČM měsíční safari v Okundaukundy.
24. 04. 2008 | 22:05

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý a rasistický příspěvek, který byl v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
25. 04. 2008 | 12:09

milo napsal(a):

Výborně dámy a pánové,
půjde to ztuha, viďte.
Ekonomicky nemá tento výrobní celek jinou šanci než přijmout nejméně 1,5 milionu pracovníků do roku zhruba 2030.

Ujasněte si prosím, zda je necháte založit politickou stranu, kandidovat na nejvyšší funkce, zda budete podporovat segregované nebo integrované bydlení či školy. A m,nohé jiné....

Zatím jsme, zdá se mi, ve fázi velmi ideologických emocí. Jsem uzvědav na ta řešení.
25. 04. 2008 | 12:48

buldatra napsal(a):

to milo:
Výrobní celek?
Žijeme tedy ve výrobním celku?A žijeme v něm jen ekonomicky?
Ekonomicky vzato z jakého ekonomického pohledu?

Když prostý vesničan poslouchá zasvěcená slova slovutných ekonomů různých,dostává se mu různých informací,často vzájemně si odporujících.Proto se ptám,jak jste k číslu nejméně 1,5 mil. pracovníků do roku 2030 dospěl,o jaké pracovníky se jednati má a z jakých předpokládaných zdrojů? Je v tomto počtu uvažována a zahrnuta i položka automatizace a vědeckotechnický rozvoj?

Domnívám se,že se bude jednat o pracovníky ze zahraničí,pakliže se příliš nepletu.

Samozřejmě,že lidé debatují o tom,jak tuto situaci,má-li nastat,vyřešit co nejlepším způsobem.Samozřejmě proto,že s lidmi z jiných koutů světa mají své zkušenosti a samozřejmě každý sleduje dění v okolních státech.Proto se debatuje,proto se vyměňují názory.A navíc.Nežijeme jen ekonomicky.Snažíme se žít i demokraticky.Což znamená mimo jiné zodpovědně.
Hledáme východiska,nebo se o to alespoň snažíme.

Fáze ideologických emocí je velice užitečná.Tam,kde tato fáze přijde pozdě,dodatečně,nastanou těžko překonatelné problémy.Řešit něco pozdě je horší,než se na něco dopředu připravit.Berte tuto fázi tedy jako prevenci před budoucími potížemi.

Být jen zvědav na řešení je málo užitečné.Užitečnějším zdá se přispět k hledání a nalezení.Mimo jiné tříbením názorů na věc předmětnou.A potom také prosazením nalezeného.
25. 04. 2008 | 13:55

jaryn napsal(a):

Ani příliv 1,5 milionu zahraničních pracovních sil do roku 2030 nevyváží sociální zatížení od nepracující části geometrickou řadou se množících Cikánů. Pochopí to vůbec někdo z těch chytráků rádobyhumanistů nahoře?
Je mi jedno, jak se dospělo k číslu 1,5 mega gastarbeiterů. Zajímá mě, jak tenhle stát chce (chce-li vůbec, neb voličské hlasy jsou přednější) řešit tuto zjevnou současnou populační a budoucí sociální explozi...
Ugandy mě v této souvislosti skutečně nezajímají.
PS: To by se zase Kostlán zjevil...
25. 04. 2008 | 14:40

milo napsal(a):

To :buldatra, jaryn

Ano. Ekonomický pohled je obrovská redukce problému, který ta situace přinese. Obávám se však, že k takovémuto prakticistnímu zúžení dojde.

Nutnost přivézt pracovní sílu je zde známa již zhruba od roku 1999. Prvním testem snad mělo být rozhodnutí vlády p. Špidly o podpoře imigrace. Odhaduji, že ta politika byla koncipována především s ohledem na ekonomické zřetele, tj. imigranti by měli přicházet z blízkých zemí (nízké dovozní a cestovní náklady), klimaticky a zdravotnicky podobných oblastí(nižší náklady na zdravotní péči), znalostně jakž tak srovnatelných.To bylo velmi ekonomistní hledisko. Doprovázeno bylo tuhými regulačními kritérii, které byly bezradné. Zůstalo to na papíře. Budoucnost asi přinese směrnici EU o přijímáni imigrantů a kvóty.
Česko nemá s regulací tohoto fenoménu zkušenosti, kolísá mezi "těžkou rukou" a ušlechtilými postoji. Nemá na to celé názor a koncept a také, nejsem si jist, zda tomu kvasu, který nastane, může postavit dost silnou identitu. Jedno tu však exekutiva, myslím, slušně dovede - spolupracovat s hospodářskou sférou. To je pozitivum i velmi velká slabost.... ta problematika bude brutálně velká.

Mám rád tyto blogy, protože v nich nacházím diskusi, která nikde jinde není. Doufám, pánové, že bude příležitost někde ty názory uplatnit.
25. 04. 2008 | 16:34

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Stejskale
pokud jde o vás, když jste adoptoval dvě děti, tak si myslím, že jste udělal maximum, co může lidská bytost udělat.
Indku bych vyměnil, za někoho z Ugandy, ale zbývají ještě dva roky.

Pokud jde o globalizaci, tak je otázkou, kdo na ní vydělává a kdo, a čím za ní zaplatí.Velice dobré otázky klade jakýsi Sid Rosenblum na Callier Pepper de.
26. 04. 2008 | 13:00

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Pepo Řepo,

četl jsem ten text pana Rosenbluma. Je velmi zajímavý a dává celou řadu témat k přemýšlení a diskusi.

Věčná škoda, že je to celé v angličtině. Ani mně se nechce o takto složitém tématu polemizovat v cizím jazyce a ještě k tomu písemně. Myslím, že velká část lidí to ani nepřečetla.

Libor Stejskal
26. 04. 2008 | 14:33

jaryn napsal(a):

To: milo

Náš stát nejenže nemá na imigraci nějaký jasný názor, on nemá názor vůbec. Je to problém, který se našich politiků bezprostředně nedotýká, takže občas něco zadeklamují a jinak nic neřeší. Oni neumí a snad ani doopravdy nechtějí řešit ani problémy s částí nepřizpůsobivé domácí minority, což jako prubířský kámen bezpečně ukazuje na budoucí zaručené problémy s imigranty, až jejich počty překročí určitou mez (tj. až začnou vznikat jejich ghetta, čtvrti či jakkoliv to nazveme).
Prozatím se u nás pouze pokoušejí prosazovat hlasy pseudohumanitních multikulturalistů s jejich Hurvínkovskými pohledy na problematiku soužití lidí z různých sociálních a náboženských prostředí, pokoušejících se nám mj. vnutit pocit viny za všechny problémy světa a bezbřehou toleranci vůči přistěhovalcům včetně ceny nejvyšší - potláčení naší vlastní kultury, tradic a dalších všeobecně uznávaných hodnot výměnou za nespecifikovanou vizi multikulturního ráje pro všechny, nejlépe ještě pokud se k tomu stane domácí obyvatelstvo druhořadým hostem ve vlastní zemi.
28. 04. 2008 | 13:17

kancelarska_mys napsal(a):

Caroline Cox of Queensbury, britská humanitární pracovnice, v dnešní MFD

*Hovoříte i o umírněných muslimech. Lze odhadnout, jaký díl obyvatel ve světě islámu tvoří?

Podle mého soudu jsou muslimové opravdu ve své většině pohostinní, mírumilovní lidé. A poměr radikálů k umírněným? Těžko říci, tipla bych si mezi jedním až třemi procenty islamistů ve více než miliardovém světě islámu. Jenže radikální skupiny převzaly iniciativu. Expandují do Afriky - v Súdánu se chopily moci, Nigérii dobývají. Aktivní jsou i v západní Evropě - Británii, Nizozemsku. A právě v Evropě uvažují navýsost strategicky, politicky. Využívají všech myslitelných svobod, právní ochrany i demokracie k tomu, aby se v budoucnu pokusily tuto demokracii zničit.

* Nemýlím se, když předpokládám, že idea multikulturní společnosti podle vás nemá šanci?

Za labouristické vlády (v Británii) zašly multikulturní představy příliš daleko. Ale aby to bylo jasné: věřím ve svobodu vyznávat náboženství. Ve svobodu žít v souladu s vlastními tradicemi, kulturou. Nikoli však ve svobodu konzumovat práva a zároveň podrývat demokracii. Navíc pokládám za vhodnou jistou symetrii práv. Muslimové v Evropě mají možnost modlit se v mešitách, což považuji za správné. Oproti tomu do Saúdské Arábie si prakticky nemůžete vzít Bibli.
28. 04. 2008 | 16:40

jaryn napsal(a):

Kancelářská myško,

tak to přesně je. Zaznívající varovné hlasy se ale pokouší umlčet jekot multikulturalistů a podobných pseudohumanistů, neváhajících okamžitě sahat po pojmech jako je rasismus a xenofobie vědouc, že obhajovat rasismus a xenofobii je v naší kultuře nežádoucí. Vzniká tak pokřivené prostředí, jehož důsledkem můž být pouze, že spláčeme všichni.
29. 04. 2008 | 08:22

danny napsal(a):

hm, pravdou je ,ze od vyhnani ci odchodu belochu to jde s celou afrikou pekne z kopce, a je jen otazkou casu , kdy to tam skonci peknym pruserem. A na stredni americe je pekne videt jak je prima umera mezi bidou,chaosem a mnozstvim cernochu v populaci
05. 05. 2008 | 21:57

danny napsal(a):

daleko nejhure je na tom 100% cernoske HAITI, mimochodem cernoska republika samostatna uz 200 let. Za tech dveste let se jim postupne podarilo se dostat na uplne dno, neni tam nic nez chaos, bida a zmar, ostry protiklad proti sousedni beloske , prosperujici, Dominikanske republice
05. 05. 2008 | 22:05

kolacek napsal(a):

To je v pořádku, tihle lidé při kdejaké pitomosti pálí západní vlajky a vyřvávají smrt západu ale najednou jim je evropa dobra s její vyspělostí a demokracií co! Co muslim to pokrytec na n-tou! Jen ať si tamv tom svém muslimském ráji zůstanou, evropa je přeci tak špatná a zkažená ne :-). Tyhle socky se tady pak usadí a začnou dělat bordel viz. Paříž nebo se odpálí v nějakém tom metru viz, Londýn. 4ím méně jich tu bude tím lépe
06. 05. 2008 | 09:36

Adam napsal(a):

mně se příspěvek líbil, připomíná mi to Petru Procházkovou, to je přímo zúčastněná žurnalistika, budu Vás číst rád.
06. 05. 2008 | 12:07

René Zach napsal(a):

Vysvětlete nám prosím jedno. Jak to, že mohamedáni ovládající z velké části komoditu na které doslova stojí a padá světová ekonomika žijí v takové bídě? Není někde něco v nepořádku? To si oni musí především zodpovědět sami sobě. Dokud budou tlouct pětkrát denně hlavou o koberec asi se jim nerozbřeskne.
06. 05. 2008 | 14:11

Jamil Bhatti napsal(a):

proto se asi blogy píšou - aby se pod každým článkem sešla grupa intošů, co potřebují něco říct celému světu. To je fakt maso!
08. 05. 2008 | 11:20

bod napsal(a):

Jsem zajedno s pisatelkou, která se článkem zjevně snaží říci, že chudoba cti netratí. Ale nechápu, proč jedinci, kteří mají (když se dostanou do civilizace) k dispozici čistou vodu, zejména na letištích i zdarma mýdlo, musejí smrdět?! To nemá s chudobou co do činění. To připomíná parodii (na reklamu na prací prášek), která kdysi byla v České sodě:
Proč je špína zažraná? Protože jste prasata!
09. 05. 2008 | 08:46

geo napsal(a):

Dobrý den !
Musím říci,že souhlasím s některými autory v tom,že je třeba,aby si východní země udělaly pořádek.Přiznám se,že nevím(snad mně to někdo vysvětlí),proč třeba u nás uchází občané ze států z Indie,Pákistánu,Srí Lanky,Číny o politický azyl .Pokud jde někomu skutečně o bezpečnost,tak musí skončit v některé bližší zemi.Nechápu,proč nám občanům by měl např. Topolánek kvůli těmto lidem zvyšovat daně a tvrdit,jak je stát zadlužený.
Je to prostě chování naruby.Chystá se zrušení vyslanectví v Singapuru !!! a rozšiřuje v Afganistánu (z politických důvodů).Z této země nic nemáme (jen drogy).
To je jen ukázka špatné politiky.Místo abychom rozšiřovali obchod v Singapuru,tak cpeme peníze do země,která zabíjí naše vojáky.
Problémy ilegální migrace nelze napsat několika větami,ale je třeba zdůraznit,že žádný občan cizího státu (vyjma mezinárodních dohod) nemá právní náro žít žít u nás !!!To potom můžeme zrušit rovnou víza.Někdy v médiích se problémy ilegálních imigrantů u nás zveličují tak,že bychom se měli pomalu stydět,že nechceme žádné chudáčky vandráky,které potom živíme. !
Jsem prostě názoru,že každá země se má starat především o svoje občany!To přece není žádný rasismus.
Jinak je pravda,že my Evropané v muslimské zemi musíme poslouchat a dodržovat jejich zákony.Tak proč by to nemělo platit obráceně ?Myslím,že ti,kteří hodně cestují,mi musí dát za pravdu.
Podívejte se,jak dopadla Francie.
09. 05. 2008 | 10:32

Josef Somr napsal(a):

Paní Terezo Englová, píšete jen nechutnou multikulti propagandu.
Přeji Vám v Pákistánu jen to nejhorší.
09. 05. 2008 | 12:16

PaJa napsal(a):

Paní Engelová,
moc zajímavý článek:-) Téma rasismu v každém z nás jsem zmínila ve své maturitní slohovce, doufám, že jej profesoři nepochopí stejně jako spousta lidí, kteří se zde o muslimech vyjadřují hanlivě. To zajisté nebyl účel článku.
09. 05. 2008 | 19:18

DODO napsal(a):

http://www.ekumakad.cz/tema...
pane Stejskale máte trpělivost pdpovídat stále stejným lidem s hnědomodročerveným mozečkem, já bych je už poslala zpátky do školky pak do ZDŠ, a pak povinně přečíst nějakou povinnou četbu. Oni ale čtou jen Blesk a pak jen píšou sem, je to nuda.
10. 05. 2008 | 11:13

Jirka napsal(a):

Paní Engelová, moc Vás pozdravuji. V Objektivu jste byla velmi výrazná osobnost. Dala jste tomuto pořadu nezaměnitelnou tvář a těšili jsme se na každý Vámi moderovaný díl. Váš odchod z Objektivu byl velmi znát.
Váš článek je pro spousty lidí šokující, ale svět takový bohužel je. I z mé osobní zkušennosti z cest - a to jsem byl jen několikrát v Řecku. I tam jsou neskutečné problémy s přistěhovalci. Neschopnost se adaptovat na jiné prostředí ani v těch nejzákladnějších rysech, např. v pojetí hygieny. Je tu Jazyková bariéra, střet kultur a mnohdy vskutku nízká vzdělanost lidí přicházejících ze zemí "třetího" světa,díky které jsou proti podvodníkům tak bezbraní..
Třetímu světu pomůže vzdělání. Ne jen příliv peněz,který stejně někomu zůstane za nehty. Děti jsou nadějí - učit se, učit se, učit se a ne jen korán...
10. 05. 2008 | 13:10

Stana napsal(a):

Právě uzavírám svůj třetí týden pracovního pobytu v Pakistánu. Tato země postrádá především vzdělání. V "naší" továrně pracují již devítiletí kluci, proto mne nepřekvapuje, když většina techniků nezná závislost mezi průměrem a obvodem kružnice, a to chodili do škol. Koupili si moderní stroj, ale nevím, jak dlouho po našem odjezdu jej udrží v chodu. A děti v továrně, to je zakonzervování stavu na další generace. Tady není pomoci...
10. 05. 2008 | 15:59

Nazor napsal(a):

Precetl jsem si clanek i komentare a rozhodl jsem se k tomu i neco pripsat..

- Vzdy jsem si rikal, "mohou si za problemy sami" ... ale kdyz jsem se sam dostal do dluhu, depresi, financnich problemu ze jsem ani nemel na jidlo ... pak clovek pochopi ze se muze dostat do zacarovaneho kruhu kdy se potrebuje dostat z problemu ale nemuze protoze je prave temy problemy ubijen

- docela tu nekteri prehaneji s nazorem, jak se tu mame dobre, "prasata v zite atp." To se mozna mate Vy, ale i spoustu Cechu vi co to je byt v pr.. I ja vim co je to byt nejakou dobu bez strechy nad hlavou. A pokud nyni neco mam, je to proto, ze na to tvrde makam.

Ohledne globalizace: Blahobyt je nasledkem technickeho a spolecenskeho vyvoje trvajiciho po staleti a cesta k nemu stala spoustu driny, potu a krve - predchozich generaci. Velmi dulezitym faktorem je mistni spolecenske prostredi, politicka nestabilita, nabozensky radikalismus.

Reseni by samozrejme byla (dlouhodoba a nesnadna), ale podpora imigrace do Evropy neni jednim z nich - to totiz prineslo i kriminalitu a nabozensky radikalismus, terorismus. To, ze mi ma byt konkretni posadky letadla lito neresi naprosto nic. I kdyby jim dovolili zustat v Turecku, tak by prichazeli dalsi a vsechny co by chteli by jaksi prijmout neslo
10. 05. 2008 | 20:06

Joe B. napsal(a):

Nejsou v Evropě takové pažarazí lidí za práci?Spousta mládých holek byly slakané ze střední Evropy za práci servirky nebo au-pair.A pak končí jako prostitutky někde na západě.
JB
11. 05. 2008 | 23:18

Mikulas napsal(a):

Ahoj Terko,
tak se mi zda, ze jsi si zase na sebe vymyslela prilis dlouhy bic :-) JA chci dalsi clanky!!!! Dyt tam se musi neco dit kazdej den!!!! Rek bych ze jsi se sem od 17/4 ani nekoukla .-) zejo?
Hele a kolik teda zaplatej za to zprostredkovani prace? Furt pises hodne hodne, ale kolik - 300 dolaru, 3000?
12. 05. 2008 | 11:14

Petra Gelbart napsal(a):

Vyborne napsane!!! Mockrat diky.
12. 05. 2008 | 17:17

no_comment napsal(a):

to autorka: děkuji Vám, Vy dávate slovu blog ten správný význam. Čtete se dobře.
12. 05. 2008 | 20:25

john doe napsal(a):

Ahoj Terezko!
moc ti to slusi na te fotce :-) v tom letadle to muselo byt peklo, to te opravdu lituju. ale jsi fakt odvazna, klobouk dolu...
12. 05. 2008 | 23:10

čtenářka napsal(a):

pro "killmuslim". Nechci psát, co si o Vás myslím. Mám za manžela Araba, a v jeho zemi jsem byla již 3x. Ani jednou jsem se nemusela zahalit obléknout a vycházela jsem z domu i bez jeho přítomnosti. Takže prosím Vás a ostatní: kdo nemáte ponětí, o čem hovoříte, a o arabských zemích se dočítáte pouze z amerických či jiných médií, tak MLČTE!!! Češi jsou jedni z největších rasistů na světě. A je jedno, o jakou etniku se jedná. Chováme se ke všem stejně sprostě. Až se naučíme chovat se inteligentně, třeba se už nikdy nedočkám toho, co se mi přihodilo cestou z Francie v autobuse, když jsme přijeli do Plzně a vyděšený Američan se podíval z okna pravíce (v českém překladu): "do prdele, co to je?" Takže názorná ukázka toho, že si až tak moc vyskakovat nemůžem. Civilizace je z nás taky úplně hotová. Tak jak říkám, važte slova, až příště budete hrubě napadat ostatní.....
13. 05. 2008 | 12:58

Ambivalent napsal(a):

Zdravím.

Zajímavý příspěvek a také zajímavé komentáře. Nikde jsem ale nenašel to nejdůležitější.

I když se totiž tihle lidé dostanou do země zaslíbené (tj. do Evropy), nepřestanou ji nenávidět. Nepokusí se přejmout zvyky země zaslíbené. V některých případech se dokonce pokusí sestrojit bombu.
13. 05. 2008 | 13:53

Stana napsal(a):

Započal jsem 4.týden pobytu v Pakistánu.Firma předpokládá,že si visum o 2 týdny prodloužím a zákazník tvrdí,žádný problém.Tak navštěvuji postupně 4 úřady v Karáčí.Neskutečné,tisíce žadatelů o pas a lepší budoucnost jinde.Jako běloch s doprovodem všude procházím jako nůž horkým máslem,zamčené a střežené dveře se okamžitě otevírají.Ale prodloužené visum nemám, ten správný úředník zůstal neobjeven.Do Islamabádu pro visum nepojedu. Pas už z ruky nedám. Odlétím dříve s povzbuzením zisku další zakázky.
13. 05. 2008 | 21:03

Špatný člověk napsal(a):

Obdivuji pana Stejskala!
Mnoho lidí totiž vůbec nechápe, co říká.Takže po lopatě.Doopravdy žijem jak prasata.A je to proto,že vlasně laicky řečeno,měmíme zrcátka za mnohem lepší a hodnotnější věci.Musím tak po lopatě, neb někteří jedinci to zcela nechápou.Je to špatné,bohužel pravdivé přirovnání.
14. 05. 2008 | 12:04

Franta z pastoušky. napsal(a):

Tak káčo, a už jsi dopsala.
14. 05. 2008 | 22:53

Kolohřeb napsal(a):

Když kráva leze do chléva, musí počítat se smradem.
15. 05. 2008 | 06:48

Magda napsal(a):

Vskutku zajímavé komentáře.
Ti nabubřelci, kteří si myslí, jak vyvinutá a skvělá je naše civilizace, ať se zamyslí, jaké jsou naše zákony, jak chrání slabé a hloupější a důvěřivější před chytrými a nepoctivými. Žádné vládě už nejde o spravedlnost, o moudrost, o lepší budoucnost pro děti.
Veškeré rozhodování je krátkozraké, řízené jen materiálními měřítky.
Nejsme o nic lepší ani svobodnější než zaostalí a chudí Afghánci.
15. 05. 2008 | 11:36

zdenek napsal(a):

Tento pribeh neni v nicem zajimavy a ani ojedinely,Muzu vam napsat nekolik desitek takovych pribehu, ktere se deji denno denne u nas.
15. 05. 2008 | 17:33

PetrQ napsal(a):

Honza999: Skutečně nevidím jediný důvod proč bych měl se "správně cítit provinění" trpět nějakou levičáckou potřebou sebemrskačství za kolonialismus. Ostatně koloniální éra je především doba kdy „zlí kolonialisté“ černoušky sundali ze stromů, oblékli je a naučili číst a psát a zavedli tam elementární pořádek.
Že se teď v postkoloniální době ti roztomilí černouškové mydlí hlava nehlava je sice smutné, ale nic co by se nedělo před tím – jenom místo kopí mají AK-47.
16. 05. 2008 | 11:48

Evans napsal(a):

čtenářka: to je skvělé, že jste si vzala za manžela Araba. Na kolik velbloudů si vás pan manžel cení???
A spílat nám do rasistů a přïtom se zastávat ručníkářů pro které jste stejně jen bílá štětka je celkem úsměvně.
16. 05. 2008 | 19:34

Ruda napsal(a):

Všimněte si prosím závažné informace - migranti jsou vězněni a mučeni ve své vlasti, ne v naší zemi
pořádek se tedy musí udělat tam
jak známo, toto nelze udělat zvenčí - jasným dokladem je současný Irák
migrace problém neřeší, jen ho šíří jinam a zvětšuje, migrace není tedy ani racionální ani účelná (to dokazuje i text článku) a podpora migrace je pouhou falešnou humanitou
je nutno vyvážit humánní přístup s prevencí parazitismu, což je způsob života, který imigranti často vedou
řešení je dlouhodobé, na revoluce nevěřím, smysl má asi jedině osvěta a rozvojové programy v muslimských zemích
17. 05. 2008 | 08:46

Jan napsal(a):

Pane Sísi,
Winston Churchill napsal, že Gándhí je špinavý terorista, protože Gándhí byl špinavý terorista. To, co napsal o muslimech bylo dokonce vizionářské, jak už vidíme bohužel nejen v Africe a v Asii, ale i doma v Evropě.
18. 05. 2008 | 22:48

Katerina napsal(a):

Jsem rada za sireni techto informaci i v Ceske republice. Jakozto studentka ve Velke Britanii, ktera si na sebe musi vydelavat, se s nekterymi takovymi uprchliky setkavam i tady. Nanestesti jejich strasti neustanou ani v Evrope. Pokud nedostanou azyl a ziji v ilegalite, ci na azyantskych socialnich davkach (takovych je mnoho), tak se vetsinou jejich boj prodluzuje a je doprovazen neustalym utekem pred urady a deportaci. Casto Home Office nechce deportovat lidi, kteri podepsali souhlas, ale zato deportuje osoby, kteri odjet nechteji a dokonce tady maji i rodiny. Docela chapu, ze imigrace se musi kontrolovat, ale neni mozne v zemi nekoho nechat na socialnich davkach bez moznosti prace sedm let a pak se rozhodnout, ze ho zacnete pronasledovat a poslete ho do zeme odkud kdysi utekl. Nejsem proti deportaci do nekolika mesicu, ale jsem proti vyslovenemu hrani si s uprchliky a davani sanci tam kde neni. Obcas si rikam, ze v tomto ohledu tady tak vyzdvihovana lidska prava jsou hrube porusovana.
19. 05. 2008 | 14:02

Mirda napsal(a):

To Anna: Vas nazor, ze jedina cesta je klid zbrani a DOHODY USA a islamskych zemi je hodne, ale hodne naivni. Asi tak jako si Anglicani a Francouzi mysleli, ze jedinou cestou k zabraneni valky bude DOHODA s Hitlerem. Nejdriv poznejte islamskou mentalitu, pak se s nimi dohadujte (dle muslima lhat nevericimu neni hrich, takze jak chcete po nich, aby respektovali dohodu?).
Jinak sorry, je to trochu mimo hlavni tema tohoto clanku.
Samozrejme o pakistanske ani jine bide se nam ani nezda. Na druhou stranu my ji nevyresime. Hodne to ale lpi v tom systemu a bohuzel v tom islamu. Vzdyt arabske zeme utrzi takove silene petrodolary, a jejich souverci umiraji v bide... Tak bohate zeme.. Tam je neco spatne! Ale predevsim tam u nich.
19. 05. 2008 | 14:15

Tuubeen napsal(a):

Vidím, že princip "náboru" ilegálních (e/i)migrantů je všude stejný. Já jsem se dokonce setkala s tím, že "náboráři" natočili v luxusních hotelech v ČR na video reklamu(!!), jejíž pomocí pak lákali nové ovečky.
24. 06. 2008 | 23:59

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
18. 03. 2010 | 04:56

WileyTerra23 napsal(a):

People deserve good life and <a href="http://lowest-rate-loans.co...">home loans</a> or just student loan can make it much better. Just because freedom is based on money.
10. 06. 2010 | 06:00

p90x Workout DVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 09:28

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 08:14

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy