Jak řídit a nezřídit se

18. 05. 2008 | 15:58
Přečteno 10321 krát
“Chci se odstěhovat do Itálie. Prostě to udělám,” sděluje mi známý Nisar poté, co se vrátil ze třídenního školení v Římě. Když se ho ptám na důvody, nasadí blažený výraz a vypálí:”Je tam tak čisto a řidiči se chovají mile. Stačí, abys jako chodec dal nohu do vozovky a už zastavují, nikdo tam netroubí, to ticho.” Jeho popis mě rozesmál. Jakkoliv mám Itálii ráda, rozhodně jí nepovažuji za ráj ticha a veleslušných řidičů. Jenže pak si vybavím jedinou cestu do práce a musím dát Nisarovi za pravdu. V porovnání s pákistánským řidičem, je ten italský skutečně vzorem všech řidičských ctností a grácie.


Platí, že nic neplatí

Každý, kdo chce sednout v Pákistánu za volant, si musí zapamatovat dvě pravidla: být neustále ve střehu a počítat s čímkoliv. Čímkoliv míním auta v protisměru, předjíždějící zprava i zleva, troubící, oslňující dálkovými světly. Zkrátka platí, že pravidla neplatí, až na menší, většinou nepsané výjimky. O to však zajímavější.
Třeba blinkr. Řidiči ho občas zapnou, aby, podobně jako v Evropě, upozornili, že chtějí přejet do jiného pruhu nebo případně odbočit. Mnohem častěji, ale blinkrem dávají najevo, že je můžete předjet. Kdy platí první a kdy druhý případ, musíte rozlišit sám.
Já se o tomhle pravidle dozvěděla na cestě do Kašmíru. Úzká silnička, plná zákrut. Na jedné straně skála, na druhé sráz do řeky. Před naším autem nádherně pestrobarevný nákladní vůz dává blinkr, že bude odbočovat. Jak to náš řidič uviděl šlápl na plyn a už je vedle náklaďáku. Můj řev ho nezajímá. Nechápe, co se mi děje. Při vědomí, že jsem přežila vlastní smrt, se proto raději vyptávám na další specifika místní “dopravní kuchyně”.
“Když řidič před Vámi mává, ukazuje, že máte jet, že je před ním volno. U vesnic zpomalte, kluci hrají na silnici kriket. A zvláštní pozornost věnujte chodcům. Lidé se většinou nedívají, když vstupují do vozovky. Prostě jdou,” poučuje mě Bilál, úslužný, milý chlapík, jehož styl jízdy spojka, plyn, spojka, skok, ovšem můj žaludek, zvlášť v horském terénu, špatně snáší. Po několika společných jízdách konečně zjišťuji v čem je problém. “Víte, já jsem “plain driver” řidič na roviny, nejsem specialista na horský terén,” vysvětluje Bilál bez pocitu, že by trpěl jakýmkoliv nedostatkem. Měla bych přeci vědět, že jsou dva druhy řidičů – do hor a do města.

Nuda neexistuje

Co se musí řízení v Pákistánu nechat, je rozhodně adrenalin, který zažijete. Při každém sednutí do auta se pouštíte do boje s živlem. Trochu jako při sjezdu divoké řeky. Jste pořád ve střehu, nespoléháte se na nic, kromě vlastního instinktu. A když se vyhnete překážce, třeba v podobě auta, které vám jasně mělo dát přednost a nedalo, dostaví se pocit zadostiučinění, jako po sjetí peřeje. Nuda neexistuje.
“Řídit v Pákistánu, je jako hrát pozemní hokej,” řekl mi kdysi jeden starý, moc milý taxikář. Smutně ale dodal: ”Já miluju svou zemi a jsem tu rád. Moc mě ale bolí, jak se k sobě lidé neumí na silnici chovat.´Tady jedu já a ostatní jsou mi fuk!´ Ta neúcta k druhému i k sobě samému. Tak se správný muslim nechová. Korán káže respekt. Respekt ke svému bratru, což přeci znamená i respekt k druhému řidiči. A na to místní lidé úplně zapomněli. Řídím už 40 let a jedno vím. Dokud se lidé nenaučí dodržovat na silnici základní pravidla a nebudou se navzájem respektovat, nic se v téhle zemi nezlepší. To Vám říkám já, řidič Avzal a uvidíte, že mi dáte časem za pravdu.”Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

RUMCAJS napsal(a):

Paní Engelová.
Nebylo by rozumější, aby Váš přítel místo toho, aby odešel do Itálie, se snažil, aby to v Pakistánu vypadalo jako v Itálii?

Jinak obdivuji Vaši schopnost, hrát si se slovy v češtině.
Klobouk dolů.
18. 05. 2008 | 18:26

vlk napsal(a):

No já myslím, že než se nadějete a hlavně, než se vrátíte, bude to na českých silnicích jako v Pakistánu. Já zjistil minulý čtvrtek, že také neumím vůbec jezdit. Tady v Čechách. Nastoupil jsme ke známému do auta.Projel přeplněnou Prahou ve špičce za cirka sedum minut...Kdo umí, umí.

Já neumím.
18. 05. 2008 | 19:40

petragelbart napsal(a):

Myslim, ze podobne to vypada ve vetsine sveta, krome severni ameriky (s vyjimkou New Yorku) a nekterych zemi. Ja mam radsi vlaky a kola :-)
18. 05. 2008 | 19:44

Al Jouda napsal(a):

Že je v Pakistánu bordel, tak to jsme věděli, protože je to obdobné jako v jiných muslimských zemích.
18. 05. 2008 | 20:21

Petr Havelka napsal(a):

Já teda nevím, ale upozorňovat na hlavní straně slovem "zpověď"? To už se bulvarizace dostala až sem.
18. 05. 2008 | 20:47

ramsveyker napsal(a):

Pište Terezo Engelová, pište dál. Vaše zážitky stojí za to!
Vždy si rád počtu o jiné kultuře - jak daleko je chápání a zvyky podobné či odlišné.
18. 05. 2008 | 22:09

Kyklop napsal(a):

Ja teda nevim, co ti na slove zpoved prijde divnyho. Ostatne nazyvat tohle bulvarem je trosku mimo misu, kdyz to slovo je tady od pradavna....
18. 05. 2008 | 22:10

jo napsal(a):

Proboha proč ta paní má na hlavě šátek... Proč nereprezentuje evropskou kulturu a uctu ke svobodě projevu... Ta naše (evropská) náboženská korektnost nás dovede do záhuby...
18. 05. 2008 | 22:23

Tobias Horejsi napsal(a):

HOLA HOLA!!! A KDY SE TA EXKLUZIVNI SUPER-EX-REPORTERKA OZVE SVYMU KAMARADICKOVI TOBIASOVI DO BRUSELU???!!!
18. 05. 2008 | 22:54

Ivo Patta napsal(a):

Jednou větou. JE TO TAK.
V sedmdesátých letech minulého století jsem se dostal jako student díky matce - lékařce do Alžírska. Nejdřív neměla auto, jezdila proto taxíkem. Jednou jsem dal do ruky taxikáři adresu napsanou na lístku. Divně na mě koukal a pak z něj vylezlo že je negramotný. Jak asi dělal řidičské zkoušky??? Později si máma mohla koupit auto a tak jsem poznal na vlastní kůži jak to frčí na arabských silnicích. Od té doby jsem toho názoru, že jediné co arab za volantem respektuje, je pravidlo pravé ruky. Bohužel často neví, která ruka je pravá a která levá.
18. 05. 2008 | 23:40

abc napsal(a):

"Jakkoliv mám Itálii ráda, rozhodně jí nepovažuji za ráj..."
Novinářko, fuj!
19. 05. 2008 | 02:40

Hana napsal(a):

To ABC: ona myslela ráj řidičů. Ten tam, s prominutím, opravdu není, třeba římské křižovatky jsou fakt děs. JInak - třeba zrovna ten Řím - opravdu rajským městem je, ale o tom ona určitě polemizovat nechtěla. Terezo, piště dál, články jsou hezké.
19. 05. 2008 | 07:14

JBT napsal(a):

Byl jsem služebně v Pákistánu na počátku 90.let a v zájmu vlastní bezpečnosti jsem i řídil auto, včetně cest do hor. Ano - popis je výstižný, avšak zdá se mi, že situace na našich silnicích se té v Pákistánu rychle blíží; s tou výjimkou, že zde nejsou řidiči tolik ve střehu. A k tomu troubení - má to i své plusy, tam když předjíždím náklaďák, tak zahoukám, on o mě ví a většinou mi tam nevjede - na rozdíl od zdejších poměrů, kdy se houkat nesmí.
19. 05. 2008 | 08:23

Tak nevím napsal(a):

Nějak mi uniká co nám vlastně chtěla autorka sdělit ...
19. 05. 2008 | 08:24

Jamil Bhatti - King of waste napsal(a):

hohohó :-))) šak ty si zvykneš děvenko :-))
19. 05. 2008 | 08:24

Hrozal... napsal(a):

přeji terezo, aby Vás tam nic nepřejelo :-) a pište prosím dál, jak to tam vypadá pro nás, co se do takových končin jen tak nedostanem, ps. by mě zajímalo co dělají "domorodci", když mají volno (jestli nějaký mají), když se v tamních končinách neuchytil kult chlastu - přesněji piva jako u nás? tak prosím pište dál, přeji hodně zdaru a díky za blog..
19. 05. 2008 | 08:42

DR napsal(a):

Pakistán je nula proti Etiopii, tam jsem jednou viděl v Addisu taxi, které mělo jen 3 kola. Aby se to vůbec pohybovalo, museli se cestující rozsadit. jezdit bez dvaří tady patřilo k dennímu folkloru.
19. 05. 2008 | 10:35

ferda brablenec napsal(a):

Me vozili po Indii. Taky dobry .... novy Fabky, co tam pujdou, tak testama prosly az na jednu zasadni vec ... mely slaby klakson :-))) to je fakt, musely tam montovat hlasitejsi
Jinak Terezko preji hodne zdaru a davejte tam na sebe pozor
19. 05. 2008 | 10:55

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Patto, nevím jak je to v Pákistánu, ale mám jednu zkušenost s jinou zemí, kde i po nezaviněné dopravní nehodě auto do kalabuše, takového vězení pro auta.Je propuštěno, až po finančním narovnání s rodinou viníka nehody.
Obyvatelé Maghrebu mají skutečně někdy problém s rozpoznáním pravé a levé ruky.V Čechách se odhalí to, zda je někdo pravák či levák po otázce, kterou rukou si dotyčný utírá zadek (chovanky ústavu šlechtičen nechť prominou).Protože se tato činnost v uvedených zemích neprovádí (všude jsou hadice), mějte pro řidiče pochopení.
20. 05. 2008 | 07:32

ostrovanka napsal(a):

nevim, proc je tu tolik utocnych komentaru. ja jsem zvedava na to, jak to v jine zemi vypada a jak se tam zije. budu se tesit na dalsi prispevek.
20. 05. 2008 | 08:11

Hugo napsal(a):

Ted jste me mimoradne pobavila.
Ja jsem v Italii prave ted. Po rizeni v Moskve, nebo i Africe (Pakistan se priznam neznam, ale soudim ze situace nebude horsi nez v Africe) se plne pripojuji k Vasemu kolegovi. Italie je raj, fakt :). Jasne ze na pruhy se podobne jak v Rusku nehraje, (kolik aut se vleze, tolik pruhu), pri prejizdeni pruhu se neblika, dusledne se drzi pravidla ze cara neni zed a znacky omezujici rychlost nerespektuje skoro nikdo.
ALE zase Italove neodbocuji doleva z nejpravejsiho pruhu, respektuji cervenou, a taky pusti chodce. Me prijde ze jakkoli jezdi silene tak nejezdi agresivne.
21. 05. 2008 | 23:33

rolex watches napsal(a):

If you don't konw about rolex watches and replica watches, account for you behind juvenility.
If you have not omega watches or replica watches,you account for out. so you may be come to here see.
http://www.omegawatchessale...
01. 07. 2009 | 14:37

louis vuitton handbags napsal(a):

“Chci se odstěhovat do Itálie. Prostě to udělám,” sděluje mi známý Nisar poté, co se vrátil ze třídenního školení v Římě. Když se ho ptám na důvody, nasadí blažený výraz a vypálí:”Je tam tak čisto a řidiči se chovají mile. Stačí, abys jako chodec dal nohu do vozovky a už zastavují, nikdo tam netroubí, to ticho.” Jeho popis mě rozesmál. Jakkoliv mám Itálii ráda, rozhodně jí nepovažuji za ráj ticha a veleslušných řidičů. Jenže pak si vybavím jedinou cestu do práce a musím dát Nisarovi za pravdu. V porovnání s pákistánským řidičem, je ten italský skutečně vzorem všech řidičských ctností a grácie.
04. 07. 2009 | 05:04

bridal gowns napsal(a):

Tak to se musim opakovat a delam to nerad, Puskinuv institut je vzkutku grandiozni stavba !!!!)))) I my se poucime , tedy nic ve zlem , ale musim se opakovat!!!!
18. 08. 2009 | 03:46

louis vuitton sale napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 19:18

replica louis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 18:16

morellato hodinky napsal(a):

vatelé Maghrebu mají skutečně někdy problém s rozpoznáním pravé a levé ruky.V Čechách se odhalí to, zda je někdo pravák či levák po otázce, kterou rukou si dotyčný utírá zadek (chovanky ústavu šlechtičen nechť prominou).
12. 09. 2009 | 10:20

vuitton napsal(a):

Přírodní zdroje rostlinných bílkovin, vitamínů, minerálů, stopových prvků a vlákniny.
16. 09. 2009 | 20:30

louis vuitton and modonna napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 07:30

replica handbag napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 18:32

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

http://www.dearwatches.com/... Tudor watches
http://www.dearwatches.com/... U-Boat watches
http://www.dearwatches.com/... Vacheron Constantin watches
30. 01. 2010 | 02:39

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
18. 03. 2010 | 04:54

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy