Energetická krize aneb den rozdělený na čtyřhodinovky

21. 05. 2008 | 18:41
Přečteno 4361 krát
I kdyby se v Islámábádu zastavily všem lidem hodinky, o čase přehled neztratí.
K pravidelným výzvám muezzinů k motlitbě se nedávno přidal ještě další „orientační“ faktor. Výpadky elektřiny.V každém obvodu přicházejí v jinou dobu, nicméně s železnou pravidelností jednou za tři hodiny. Pokud to berete z humorné stránky, učí vás to plánovat. Zvyknete si, že mezi sedmou a osmou ráno vodu na čaj v rychlovarné konvici prostě neuvaříte, že je lepší si na inkriminové hodiny naplánovat schůzky, než přemlouvat baterku u laptopu, ať ještě chvíli vydrží. Naučíte se dávat svíčky a čelovku na stejná místa, abyste si ve tmě ušetřili hru na slepou bábu a to, že v jedenáct večer máte nucenou večerku se snažíte brát jako výhodu pro delší spánek. Jenže...


„Sotva zhasnou lampy, ozve se od sousedů příšerné burácení motoru od agregátu a na hodinu bych si nejradši do uší nacpala špunty. Nemůžu usnout a když konečně zaberu, po třech hodinách to začne nanovo,“ hořekovala před několika týdny moje známá Susan. Znělo mi to malinko změkčile, postupně jsem jí ale začala chápat. Naši sousedi mají agregát o něco tižší, s narůstajícími nočními teplotami se ale jeho hukot začal střídat s monotónním šuměním větráku. I já začala mít problémy s usínáním.
Hlukový smog, pojmenovala jsem si pro sebe diagnózu a několikrát větrák vypnula. A – po půlhodině, zbrocená potem, zase zapnula. „Počkej na léto, bude kolem 50 stupňů a já ti garantuju, že elektřina půjde ještě kratší dobu. To teprv uvidíš, co je vedro,“ zubí se na mě kolega Anwar. Není sám, kdo si myslí, že výpadků proudu ještě přibude. Islamábád, jako hlavní město, je na tom rozhodně nejlíp. V jiných částech Pákistánu vypínají elektřinu na 15 hodin denně i víc.

Největší energetická krize v dějinách země

V Hajderabádu dnes proti zoufalé energetické situaci protestovaly stovky obchodníků. Kvůli elektřině jim prý značně ubylo zákazníků. Navíc mají problémy s vodou. Nedostatek proudu snížil i její dodávky. Ještě hůř jsou na tom obyvatelé Multanu, tradiční textilní oblasti. Plno lidí pro textilky pracuje z domova. Odstávky proudu, které se údajně protahují až na dvacet hodin denně, jim ale práci znemožňují. V jejich případě jde o víc, než o snížené výdělky. Hodně lidí přišlo o zaměstnání úplně.
Politici dlouho stavěli energetickou krizi na vedlejší kolej. Po volbách se řešilo komplikované sestavování koaliční vlády a ta se pak zas věnovala především otázce Nejvyššího soudu. Až minulý týden padlo rozhodnutí. Zavedeme letní čas! Od 1. června nebude svítat v pět ráno, ale o hodinu později.
Pro Evropany nic neobvyklého. Pákistánci se ale novotám přizpůsobují velmi neradi, což potvrzuje i fakt, že podobné pokusy s časovými posuny tu už dvakrát zkrachovaly. Ještě menší naději na úspěch má druhé úsporné opatření – zavírací doba pro obchody a bazary v devět večer. Pro obchodníky rána. V obrovských vedrech, která panují přes den, skoro nikdo na nákupy nechodí. Většina krámů má přes odpoledne zavřeno a bazary ožívají až se západem slunce. „Větší hloupost jsem dlouho neslyšel,“ kroutí hlavou Asif, majitel obchůdku s potravinami,“jak bych si pak asi vydělal na živobytí? To mi ty ztráty nahradí vláda? Já rozhodně v devět nezavřu.“ Zdá se, že jediným řešením se šancí na úspěch může být nabídka Ministerstva vodního a energetického hospodářství zahraničním investorům. Chce po nich, aby zajistili výrobu 1200 ze 4000 MW elektřiny, které mají zemi přes léto chybět. Jestli se už někdo přihlásil vláda zatím neoznámila. Sama ale přišla s vlastním úsporným opatřením. Všechny vládní budovy budou od června vypínat klimatizaci. Od 8 do 11 ráno. A také nakoupí úsporné žárovky. 10 miliónů.

Přijde změna?

Prohlášení o možnostech řešení krize v novinách přibývá. Co naopak chybí je analýza, proč vlastně k tak dramatickému stavu došlo?
Vláda svaluje vinu na nízký stav vody v řekách, málo elektráren a samozřejmě na minulý režim. Pravdu má ale jen částečně. Skutečné jádro problému je mnohem obecnější. Tkví totiž v plánování a to je v Pákistánu skoro nadpřirozený jev.
Pákistánská ekonomika šla v posledních několika letech nahoru, začalo se víc stavět i produkovat, lidé si mohli dovolit lepší vybavení domácností. S ekonomický růstem, ale stoupala i spotřeba energie a na to se jaksi při dlouhodobém plánování zapomnělo.
Otázkou tedy je, jaké změny léto pákistánské společnosti přinese. Pro vládu bude tvrdou zkouškou, nejen kvůli energetické krizi, ale i rostoucím cenám mouky a základních potravin. Pokud se politikům podaří situaci zvládnout, alespoň bez hladových bouří, poučí se ze současného průšvihu a naučí se myslet dopředu? Pákistánské společnosti by to určitě prospělo.

/článek byl psán pro HN/

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jan Hus napsal(a):

Proc mate na sobe ten muslimsky habit. Vyznavate islam nebo chcete byt jenom zajimava.
21. 05. 2008 | 20:12

Kingkong napsal(a):

To Jan Hus:

Je to od Vás hodně ubohé...
21. 05. 2008 | 20:37

Luk napsal(a):

Pěkné čtení. Děkuji.
Přeji pěkný večer.
21. 05. 2008 | 20:59

asad napsal(a):

to:Jan Hus chce byt zajimava kdyz jsem tam bydlel z mamou ona to nenosila a kdyz jsme nastevoali s moji manzelkou tak ona to taky nenosila...problemy zadny nikdy nebyli...
21. 05. 2008 | 21:51

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pánové Kingongu a asade,

replika pana Jana Husa, který se také někdy podepisuje jako Blue Jay, Mandrake, Fly on the Wall, Moucha na zdi či Fanda Ratha, není myslím příliš překvapivá ;-)

Pán, používající tyto nicky, je totiž webový stalker. Baví se tím, že na netu lidem otravuje zajímavé diskuse a provokuje tzv. flame.

Doporučuji jeho výkřiky ignorovat.

Libor Stejskal
21. 05. 2008 | 23:23

Pumprlidentlich napsal(a):

Zajímavé, poučné. Pakistán je z pohledu energetiky před EU.
21. 05. 2008 | 23:57

Sas napsal(a):

Ahoj Terezko, zajímavé, piš dál, už se těším na další...
Moc Tě zdravím
Stáňa Sas.
22. 05. 2008 | 00:29

Petr napsal(a):

Tento stav je zřejmě snem všech grýnpissů, duh, dětí atd. Vždyť dle pana Bursíka je nejlepší elektrická energie ta, která se nevyrobí (nebo tak nějak podobně).
22. 05. 2008 | 00:46

Al Jouda napsal(a):

Pakistán má prý atomovou bombu. Proč by tedy nemohl mít také atomovou elektrárnu ?
22. 05. 2008 | 07:24

Ládik napsal(a):

Nečekaně poučné. Zkuste opustit negativní pohled "vypínají el. na 15 hodin" - řekněte si "zapínají el. na 9hodin denně".
22. 05. 2008 | 07:43

Asad napsal(a):

pane stejskal,

ja jsem tam bydlel muj otec je z pakistanu. To si muzete overit na matrice a taky vam muzu poslat scan myho pasu....
Pani Englova znacne dramatizuje, jako vsechny cesti novinari kteri jedou mimo prahu:-)

Asad
22. 05. 2008 | 08:59

optik napsal(a):

Energetická krize v Pákistánu je pěknou ukázkou toho, jak může vypadat 10-15 let v Evropě a u samozřejmě u nás. Stav evropských rozvodných sítí je hrozný, poptávka po elektřině neustále stoupá, fosilních paliv je čím dál méně a peak oil se stává realitou, už letošní zimu jsme od větších blackoutů nebyli vůbec daleko.
22. 05. 2008 | 13:55

stejskal napsal(a):

Pane Asade,

já jsem snad ani nikde nevyjádřil pochybnost o ničem, co jste napsal, či ano? ;-)

Asi mi nebudete věřit, ale mohu Vám popsat, jak se sem tato fotografie paní Engelové dostala.

Když jsem jí blog zakládal, požádal jsem o foto. Už byla v Pákistánu a říkala, že zrovna žádné nemá. Jen jednu či dvě takovéto momentky z návštěvy nějakého chrámu či co (ten portrét je výřez z daleko větší fotografie v plenéru, naštěstí byla v dost velkém rozlišení).

Řekla, že později dodá jinou, pokud mi tahle nepřijde dobrá. Mně dobrá přišla. Dokonce velmi dobrá. Ale zřejmě nemám s některými lidmi stejný vkus. To se stává.

Takže ta fotka je tu kvůli tomu, že jsem Tereze Engelové napsal, že se mi líbí (pořád; ta fotografie ;-) Pokud bude autorka někdy chtít podobiznu změnit, není to nejmenší problém a zařídím to. Na jejím místě bych to ale nedělal.

Přeji příjemnou, věcnou a korektní diskusi.

Libor Stejskal
22. 05. 2008 | 14:30

Asad napsal(a):

To: Stejskal

Mate pravdu krikatury maji svoje misto. Nemec je nacista cech je svejk,american je tlustej a pakistanu musi vsechny zeny nosit satek...
22. 05. 2008 | 14:57

stejskal napsal(a):

A to jsem někde napsal, pane Asade? A kde? Ukažte mi to, prosím?

Jak dlouho už tu diskutujete? Co víte o mých názorech, které zde vcelku otevřeně prezentuji? Opravdu máte ověřeno, že se oddávám myšlenkovým stereotypům, které se mi snažíte podsunout?

Libor Stejskal
22. 05. 2008 | 15:23

Kingkong napsal(a):

To stejskal:

Děkuji za upozornění, toho jsem si vážně nevšiml... :)
22. 05. 2008 | 17:38

Smile napsal(a):

to Asad: zajímavé, já se zase setkal s tím, že všichni mí známí, kteří v Pákistánu byli, si na výpadky proudu velmi stěžovali. Nechce se mi věřit, že by se 8-9 lidí shodlo, že budou nezávisle na sobě pomlouvat vaši drahou a bezchybnou zemi stejným způsobem ;)
Btw. jestliže vám vadí, že Tereza Engelová nosí při některých příležitostech v Pákistánu šátek, tak se s vámi vsadím, že by se tam našlo daleko víc lidí, kterým by zase vadilo, kdyby ho nenosila...
05. 06. 2008 | 15:13

JF napsal(a):

Terezko, Vaše komentáře jsou skvělé. Oceňuji vaši odvahu. Držím vám palce a přeji hodně úspěchů. Pracuji nyní v Emirátech, kde je mimo jiné hodně Pákistánců. Ti mi potvrzují, že v ničem nepřeháníte. Nemáte také nějaké odkazy na anglické verze vašich článků? Děkuji.
06. 06. 2008 | 13:54

Barbora Bartoníčková napsal(a):

Ahoj Terezo,zdravím do Pakistánu. Přidávám vzpomínku na plánované odstávky proudu v Indii, kde se s tím v některých městech taky museli sžít. Nám to přišlo šílené, ale při další návštěvě města už jsme věděli, že mezi 21. a 22. hodinou musíme jít ven nakupovat, protože v obchodech měli agregáty (na světlo i klimatizaci), kdežto v hotelu ne a tak by nás po tmě stejně sežrali komáři...
Zdraví tě spolužačka Bára
14. 06. 2008 | 21:45

bridal gowns napsal(a):

Tak to se musim opakovat a delam to nerad, Puskinuv institut je vzkutku grandiozni stavba !!!!)))) I my se poucime , tedy nic ve zlem , ale musim se opakovat!!!!
18. 08. 2009 | 04:02

louis vuitton sale napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 19:37

luis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 18:32

cheap louis vuitton napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 08:41

replica handbags napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 19:31

流水线 napsal(a):

assembly line
21. 02. 2010 | 08:24

laptop battery napsal(a):

laptop battery: http://www.uk-laptopbattery...
Acer Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Apple Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Compaq Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Dell Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Fujitsu Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Gateway Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
HP compaq Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
HP Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
IBM Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Lenovo Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
LG Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Panasonic Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Samsung Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Sony Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Toshiba Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
28. 03. 2010 | 03:46

nike air max napsal(a):

13. 04. 2010 | 17:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy