Pákistán jako kůl v plotě

15. 06. 2008 | 19:57
Přečteno 9077 krát
"Proti teroristům už jen společně" heslo, kterým se v poslední době zaklínali politici v Islámábádu i v Kábulu. Jenže, než stihli jakoukoliv strategii naplánovat, zdá se, že místo spolupráce může přijít boj. Afgánský prezident Hamíd Karzáí varoval Pákistán, že je připraven poslat přes hranici své vojáky. Reagoval tak na rostoucí útoky Talibanu z pákistánských kmenových území.
“Taliban k nám proniká z Pákistánu, aby zabíjel Afgánce a koaliční jednotky. To nám dává právo jít za nimi zpátky a udělat to samé,“ vyslal do Islamábádu rozlobený vzkaz. I když afgánský prezident opakovaně vyzýval Pákistán k ostřejším zákrokům proti teroristům na jeho území, dosud z Kábulu směrem k sousedům nezazněla tak ostrá slova, jako teď. Přicházejí navíc ve chvíli, kdy se Islamábádu viditelně horší vztahy i s americkými spojenci.

Nervozita stoupá – Taliban se raduje

Napětí vyvolal incident z minulého týdne. Talibanští bojovníci v úterý přes hranici zaútočili na koaliční jednotky. Američtí vojáci reagovali bombami z letadel. Ty ale kromě ozbrojenců zabily i 11 pákistánských vojáků. Islamábád to rozzuřilo, proti akci se ostře ohradil. I když se nakonec všechny tři strany dohodly na společném vyšetření útoku, trhlina ve vzájemných vztazích zůstává. Odráží se v ní i rostoucí nedůvěra Washingtonu ve schopnost a ochotu nové vlády pokračovat v boji proti terorismu jako doposud. Nad osudem prezidenta Parvíze Mušarafa, dosavadního hlavního spojence George W. Bushe, roste otazník. Vládní koalice také není právě příkladem stability. Americkou stranu navíc znejistily mírové dohody, které vláda uzavřela s Talibanem na částech kmenových území, aniž by tyto kroky se spojenci konzultovala. Pákistánská strana už delší dobu čelila nařčením, že hraje dvojí hru a s Tálibánem sice bojuje, ale zároveň ho i tajně podporuje. Mírová jednání taková podezření nepotvrzují, ukazují nicméně na nový, smířlivější kurs vůči Talibánu, který chce Islámábád nabrat.“Vláda ví, že veřejné mínění je ostře protiamericky naladěné. Lidé mají pocit, že bojují válku Washingtonu a umírají za to jejich lidé. Nejen vojáci, ale i členové Talibanu. I armáda je v tomto ohledu demotivovaná. Cesta smíření i za cenu ústupků, je proto v očích Pákistánců v současné chvíli lepší řešení, než boj,“ hodnotí situaci politický analytik Ross Masúd Hussain.

Afgánská reakce

Jenže kýžené zaplutí do klidnějších vod pro Pákistán v současném stavu znamená větší vlnobití pro Afgánistán. Podle místních politiků Talibán získá větší prostor pro plánování svých akcí, pro odpočinek i přeskupení sil. Počet útoků proti koaličním jednotkám, potažmo afgánským civilistům, poroste. Vzkaz, který prezident Karzáí poslal svým východním sousedům, je jen důsledkem rostoucí nervozity z podobného scénáře. Afgánskému prezidentovi jde teď navíc už nejen o blaho národa, ale i o vlastní židli. To, že jeho moc nepřesahuje hranici kábulské provincie, bylo veřejným tajemstvím mezi zasvěcenými. Jenže donorská konference o Afgánistánu, která se minulý týden konala v Paříži, naznačila, že téma schopnosti jeho vlády uklidnit situaci v zemi, začínají přetřásat i jeho dosavadní zastánci. Rozhodl se proto přitvrdit. Zatím slovně. Jestli časem přejde i k činům, se uvidí. Jisté ale je, že by to v křehkých a pomalinku se zlepšujících vztazích s Pákistánem, vyvolalo zemětřesení. Ještě víc by to podkopalo vratkou stabilitu v oblasti a jediný, kdo by na tom nakonec vydělal, by byl Taliban.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Lenny napsal(a):

A co navrhujete dělat s tím, že je neodiskutovatelné, že jednou z bašt Talibanu je Pakistán? A že ten s tím nic nedělá?Naopak, podporuje.Jaké ústupky? Terorismu?
15. 06. 2008 | 20:35

Otazka napsal(a):

Pekne politicke skoleni. I ten oblecek byl vybran pekne.
Ted vsak fakta:
1) USA maji armadu v oblasti v techto zemich:
Bahrajn, Kuvajt, Pakistan, Afganistan, Saudska Arabie, Turecko, Turkmenistan a Irak...Co tam vlastne delaji? Hledaji ty tajemne iracke ZHN?
2) Kazde imperium vladne podle rceni "Rozdel a panuj". At to byl Rim nebo treba SSSR. Prave proto jsou ti o nichz pisete proti sobe. To neni nejaky pokles dicipliny, naopak, USA si to preji. Nic by jim tak nezhatilo jejich cile, jako mir a vseobecna tolerance v oblasti...
3) Ten vas Taliban soudruzko zalozily a podporovaly prave USA.
4) UČK v Kosovu už jsou hodni teroriste? Uz nepasuji drogy? Jakpak se to soudruzko stalo?
"Ono tak nejak soudruzi zalezi na tom, na ktere strane barikady nam ti smejdi tak nejak stoji, ze" porucik Tronik z Cernych baronu.
Jak znamo od ni ryba smrdi od hlavy. Jakpak se to prihodilo, ze 11 zari 2001 budova WTC cislo 7, ktera nebyla zasazena zadnym letadlem a prakticky nijak jinak poskozena, horela jen nepatrne, jakpakto, ze se odpoledne tato 50 patrova budova s ocelovou konstrukci znicehoz nic rozhodla volnym padem jit k zemi? Ze by Taliban? Nebo Bin Ladin? V te budove mela par pater pronajatych CIA.
Zde jsou dva zabery. V prvni casti je horici budova v Madridu, ktera skutecne horela a daleko dele a ocelova konstrukce nakonec nespadla. Ty ocelove konstrukce totiz normalne nikdy nepadaji. Druhy zaber je ten nadprirozeny ukaz proti vsem fyzikalnim zakonum, ktery se stal 11 zari 2001 s tou budovou WTC7.
http://www.youtube.com/watc...

Predpokladam jiz predem, ze to, ze verim ve fyzikalni zakony, ze si dovoluji upozornit na to, ze cisar je nahy, bude automaticky interpretovano tak, ze podporuji teroristy.
Musim uznat, ze tahle metoda dost dlouho fungovala komunistum a funguje i nyni....
16. 06. 2008 | 08:52

vlk napsal(a):

ZAjímalo bymne, co závěrům z tohohle vašeho blogu ais tak říkají američtí strategičtí plánovači. A jaké asi tak navrhují možnosti řešení.....
Protože jediné správné řešení, totiž společné vyhlazení Talibanců Pakistánci, Afghánci a koalicí se s pravděpodobností hraničící s jistotou konat nebude.

Žádná dobrá zpráva pro náš civilizační okruh.
16. 06. 2008 | 09:43

Jakub Roth napsal(a):

Otázko:
"3) Ten vas Taliban soudruzko zalozily a podporovaly prave USA." To je ale lež, pane. Lež jako Brno. Buď to víte a juste další z komunistických lhářů, nebo to nevíte a pak je mi vás líto. Líto proto, že se pouštíte do diskuse bez znalosti a budete po právu vykrákán za uši.
16. 06. 2008 | 10:35

Smile napsal(a):

2 Otázka: Taliban založily USA? Protři oči, zmatený chlapče. USA se dopustily strašné chyby, když po vykopání Rusů do Afghánitánu pustily wahhábisty, kteří tam začali zakládat medresy - taliban znamená studenti! Nosili černé turbany a byli to studenti koránu, žádní pohůnci Washingtonu, takže je Amíci vůbec neměli pod kontrolou.
16. 06. 2008 | 13:35

Martin napsal(a):

Taliban primo USA nezalozily (jestli se nemylim, tak tam hraly roli pakistanske tajne sluzby, ktere ale velmi uzce spolupracovaly s CIA), ale organizace fanatiku podporovaly behem valky v Afghanistanu dodavkamy zbrani. V tom i Osamu.
16. 06. 2008 | 15:55

Karim napsal(a):

Je pravda ze USA podporovali tajne vetsinu mudjahidu, tedy vcetne pozdejsich Talibancu, proti Rusum.
Po vyhnani rusu se mudjahidove zacali mydlit mezi sebou - to uz USA dali od vseho ruce pryc. Talibance pak podporovaly pakistanske tajne sluzby. Po 10 letech ovladli Talibanci vetsionu afganistanu a nastolili dost silny teror.
Cely region nemel pod kontrolou nikdy nikdo - i kdyz se o tom moc nepsalo, dokud nespadly veze.
20. 06. 2008 | 19:37

jarl Riessner napsal(a):

>Otazka
3 faktické poznámky k "faktům" bych měl:
1.) USA mají základnu v Kyrgyzii (mají ji tam také Rusové, což je docela pěkný paradox...), ne v Turkmenistánu; donedávna (2005) ji měli i v Uzbekistánu, ale po kritice Karimovova zásahu proti demonstracím v Andižanu byli požádáni aby odešli, což udělali ("za trest" USA Uzbekistánu nezaplatily roční poplatek za základnu)
2.) já myslím, že Amerika NECHCE, aby byl v oblasti stálý neklid - války jsou drahé a vydělají na nich jen zbrojovky a farmaceutické firmy; mír a stabilita naopak prospívá i jiným oblastem obchodu. A Američané se na svět dívají především prizmatem peněz
3.) Tálibán ("Učedníci") nebyl PŘÍMO založen USA. Vznikl kolem r. 1994 (tedy v době, kdy už v Afghánistánu nebyli angažováni ani Sověti, ani Američané) za podpory pákistánské tajné služby (kterou zase, pravda, podporovala CIA). Rychle se z kurately Pákistánu ale vymanil a "jel si po vlastní linii"; co bylo dále, už je všeobecně známo

Ještě jedna osobní rada: jestli chceš politiku USA kritizovat (což je jistě záslužná věc) nedělej to pomocí trapných a nevěrohodných spikleneckých teorií o 11. září...
21. 06. 2008 | 12:16

Kuba napsal(a):

Otazka: Taliban nezalozily US! Taliban znamena "studenti". Jedna se o jednu ze skupin mudjahedeenu, ktera bojovala v Afganistanu o moc (kterou diky podpore pakistanskych tajnych sluzeb a US vyhrala). Snahou Talibu bylo (je, a bohuzel jeste chvili bude) nastolit striktni nabozensky zivot (mj. jednim z efektu byl pokles produkce opia). Cile Talibu (radikalnich studentu) jsou ciste ideologicke, nehledi na ekonomicke zisky (snaha "o lepsi zivot" - veden striktnim vykladem nabozenstvi).
22. 06. 2008 | 01:47

trondda napsal(a):

jojo hlavne nam nestavte mesity v cechach....
22. 06. 2008 | 19:02

Mikulas napsal(a):

A nemohli by ty talibanci nejak v tech horach vyrabet ten proud, aby nebyla ta krize? Kdyby vsichni celej den slapali na kole, tak by nestihli nikoho vrazdit a uz by nebyl duvod k valce ani politickym sarvatkam. Ja mam doma z Pakystanu gumu (uz asi 20 let) ve tvaru lidsky lebky, no neni to nejaky znameni?

Na druhou stranu jsem Terko cekal, ze kdyz blog tak blog a ne clanky co pises pro noviny.. Tak se polepsi.. Uz jsi byla v laznich? Sla jsi v bikinach? Co hospody? Luxus? Nebo se tohle vsechno odehrava na bazaru? Co priroda? Drsna, ale panennska? Uz jsi byla v Karaci? Tam taky vypinaj ten proud? Co lyzovacka? Maj tam drogerie? Vy tam mate byt, nebo obyvas hotel? jak vypada? No proste priznavam, ze jsem cekal trochu vic socialni tematiky (po tom prvnim clanku) a tesil jsem se na ni.. Na druhou stranu chapu, ze jedna vlastovka jaro nedela a ostatni si muzou prat jine clanky..
25. 06. 2008 | 11:12

tenista :-) napsal(a):

"I když afgánský prezident opakovaně vyzýval Pákistán k ostřejším zákrokům proti teroristům na jeho území, dosud z Kábulu směrem k sousedům nezazněla tak ostrá slova, jako teď. Přicházejí navíc ve chvíli, kdy se Islamábádu viditelně horší vztahy i s americkými spojenci." ... a nebo právě proto???
05. 07. 2008 | 16:59

tenista :-) napsal(a):

A těch pákistánských vojáků bylo jen 7, zbytek (5) byli Talibanci ...

Ještě stojí za povšimnutí komentář vel. důstojníka US ...pokud na místě byli pákistánští vojáci, je to opravdu, opravdu smutné...
05. 07. 2008 | 17:03

bridal gowns napsal(a):

Tak to se musim opakovat a delam to nerad, Puskinuv institut je vzkutku grandiozni stavba !!!!)))) I my se poucime , tedy nic ve zlem , ale musim se opakovat!!!!
18. 08. 2009 | 03:37

louis vuitton sale napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 19:08

replica louis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 18:04

louis vuitton online shop napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 06:05

rolex watches napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 17:33

replica handbags napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 17:36

free games online napsal(a):

Thanks
08. 03. 2010 | 22:21

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
18. 03. 2010 | 04:55

cheap watches napsal(a):

Nebo Bin Ladin? V te budove mela par pater pronajatych CIA.
Zde jsou dva zabery. V prvni casti je horici budova v Madridu, ktera skutecne horela a daleko dele a ocelova konstrukce nakonec nespadla. Ty ocelove konstrukce totiz normalne nikdy nepadaji
27. 03. 2010 | 04:56

replica watches napsal(a):

Jedna se o jednu ze skupin mudjahedeenu, ktera bojovala v Afganistanu o moc (kterou diky podpore pakistanskych tajnych sluzeb a US vyhrala). Snahou Talibu bylo (je, a bohuzel jeste chvili bude) nastolit striktni nabozensky zivot (mj. jednim z efektu byl pokles produkce opia).
27. 03. 2010 | 04:57

http://www.kw61.com/replica-franck-mulle napsal(a):

fasfasf
29. 03. 2010 | 09:32

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy