Kdo vydělá na krizi v Pákistánu?

08. 08. 2008 | 14:19
Přečteno 3141 krát
Pákistánskému prezidentovi hrozí odvolání z funkce. Poprvé v historii země. Tzv. impeachment proti prezidentu Parvízi Mušarafovi navrhly koaliční strany PPP a PML-N. Jejich hlavní představitelé Ásif Zardárí a Naváz Šaríf chtějí, aby Mušaraf požádal parlament o vyslovení důvěry. Pokud neuspěje, měli by ho zákonodárci odvolat. Co může takový krok s asijskou nukleární velmocí udělat? Scénářů se nabízí několik.

Mušaraf se nevzdá lehko

Koaliční partneři sice na veřejnosti nasadili sebevědomou tvář a tvrdí, že odvolání prezidenta mají v kapse. Dvou třetinovou podporu obou komor parlamentu, ale ve skutečnosti zdaleka jistou nemají. Chybí jim k tomu minimálně 21 hlasů.Ty mohou získat od menších stran a nezávislých. Stejně tak ale Parvíz Mušaraf. Politiky proto v nejbližších dnech čekají hlavně zákulisní bojůvky. Přemlouvání, smlouvání, vážení sympatií. Že si jejich přemírou není jistý ani prezident naznačilo jeho zrušení cesty na zahájení Olympijských her a urychlené svolání štábu odborníků na ústavní právo. Média spekulovala i o tajné schůzce s velitelem armády Ašfakem Kajáním. Armáda byla Mušarafovou oporou celých devět let jeho vlády a dá se očekávat, že jako často v dějinách Pákistánu, bude její postoj v případě kritického vyvrcholení situace rozhodující. A nebo ne? Mušarafův zapřisáhlý nepřítel Naváz Šaríf mu přes média vzkázal: „80. i 90. léta už jsou za námi.“ Narážel sice na možnost, že by chtěl prezident využít svého práva rozpustit parlament, k roli armády se, ale jeho věta vztahuje také a možná víc, než se na první pohled zdálo.

Armáda alias deux ex machina

Únorové volby z Pákistánu sice neudělaly demokracii, ve vztahu vojáků a exekutivy, nicméně ke změně došlo. Armáda se z řešení „civilních“ záležitostí do značné míry stáhla. Poměrně klidně ohodnotila (aniž ovšem provedla) i požadavek koalice, aby velitelé v budoucnu s vládou konzultovali všechny prováděné vojenské operace. K humbuku došlo až nedávno, kdy se exekutiva pokusila pod sebe – konkrétně pod ministerstvo vnitra – stáhnout tajné služby. Politici nicméně rychle pochopili, že vstoupili na příliš tenký led a od svého nařízení raději upustili. Alespoň načas. Sžívání se civilistů s generály tedy probíhá nikoliv bez zádrhelů, leč v rámci hledání nového vztahu mezi dlouho odloučenými partnery. A je s velkým otazníkem, zda by se armádě chtělo, v případě eskalace současné situace, narušit tento vývoj dalším z řady armádních pučů. U lidu by jí to, narozdíl od toho posledního v roce 1999, mnoho sympatií nepřineslo. Jak správně připomněl Naváz Šaríf, ta léta jsou za námi. Tehdy byl nenáviděným, zkorumpovaným premiérem, kterého armáda pomohla generálu Mušarafovi vyhnat ze země. Jako už víckrát v trochu zacyklených dějinách země „spasila“ lid od zlého vůdce. Jenže teď je v pozici onoho zloducha nikoliv Šaríf, ale Mušaraf. To, že mezi lidmi není populární ukázaly nejen únorové parlamentní volby a nedávné provinční volby v Pundžábu, ale upozorňují na to i průzkumy veřejného mínění. Podle posledního, provedeného Mezinárodním republikánským institutem se sídlem v USA, si přeje Mušarafovo odstoupení 83% obyvatel. Kdo naopak vychází s čím dál s lepším hodnocením je - Naváz Šaríf.

Šaríf vítězící, čekající

To, že se Šaríf, podobně jako před devíti lety Mušaraf, staví do role „posledního spravedlivého“ je v Pákistánu už téměř folklór a zdá se, že paměť obyvatel vláčených rostoucí inflací, cenami potravin i benzínu a vleklou energetickou krizí, je milosrdně krátká. Šarífova pozice se ale mění i v očích generálů. Jeho strana PML-N je islámsky konzervativní, s velkou podporou v Saudské Arábii. A tradiční islamisté zas mají, jakkoliv se to snažil Parvíz Mušaraf změnit, sympatie armády. Je sice zbytečné spekulovat, zda se armáda v případné kritické situaci přikloní k Mušarafovi či Šarífovi. Prezident by měl téměř jistě navrch. Jak už jsem ale naznačila, armádě se nechce do sporu vměšovat, alespoň zatím a raději by nechala politiky, ať si vyřeší svůj spor na parlamentní půdě.
V případě, že by prezident odstoupil nebo byl v zákonném procesu odvolán bude mít Naváz Šaríf dvounásobný důvod k radosti. Nezbavil by se jen své „noční můry“ Mušarafa. Téměř jistě by vyšel vítězně i z případného duelu o sympatie armády a lidu s vdovcem po Benair Bhutové, Ásifem Zardárím. Ten kličkováním mezi závazky k voličům a strachem ze zrušení amnestie, kterou mu před volbami udělil právě prezident, nezískal na váženosti ani u občanů a rozhodně ne u vojáků. Mužem činu se pomalu ale jistě v očích všech stává Naváz Šaríf, Zardárího koaliční partner a možná i budoucí soupeř.Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

tonda napsal(a):

chtělo by více takových komentářů, které osvětlují situaci v daných zemích. jako u tohoto v případě pakistánu si čtenář udělá lepší obrázek o situaci. díky.
08. 08. 2008 | 16:36

vlk napsal(a):

Sylšel jsme Váš dnešní ranní rozhovor pro ČRo1. Byl stejně dobrý, ba myslím lepší,než blog.Ještě před takovými 40-ti léty by Pakistán zajímal málokoho. většina z nás by si řekla - ať si chlapci dělají co chtějí, ono se to nějak setřese. No idyické doby jsou pryč a pryč jsou nejen 90-, ale především 70-tá a 80-tá léta. Tehdy byl Pakistán regionální mocností, ale konvenční mocností. Tehdy také islá dělal první krůčky ke své radikalizaci a tzv. státnímu islamismu.
Tohle všecno j e rpyč. A to je bída situace. Viděno z venku - nespokojenému obyvatelstvu nepomůže ani Mušaraf, ani Šarif. Ti dokáží problém y malého člověka řešit asi s tejně úspěšně jako politici čeští. Tedy tak, že pokud , náhodou, jeho situaci výrazně nezhorší, zlepšení určitě nenastane.
Takže všichni vědí co je ve hře. Hrozba nového Iránu. Navíc s atomovými zbraněmi.

O tohle se hraje. A není žádných pochyb, že kterýkoliv z politiků rád bude Chomejním, pokud si zajistí tím vkádu na trvalo. Od tohohle prima osudu dělí svět právě a jen pakistánská armáda... Trochu málo na to, aby svět byl bezpečný.

Mušaraf prostě zůstal u moci příliš dlouho. Stal se ze zachránce politikem. Kdyby byl odstoupil včas, než se stačil lidem zprotivit,měl dnes daleko větší šance.

A jaký závě r lze také Udělat? Závěr o slabosti demokracie. Pořád ostatní poučujeme o demokraii. Pro nás je skutečně dobrá a jediná funkční. Ale v Pakistánu? Tak je přesně v dlouhodobém horizontu, přivés k moci jen radikální islamisty., Ti totiž mohou vždycky oukazovat na špatnosti a korupci klasických politiků jakéhokoliv odstínu. A navíc budou rozdělovat víru, že oni všechno dají do pořádku. Takže nakonec převezmou moc. A nastolí autokratický režim. ZA značné podpory obyvatelstva. Řekl bych , že se máme na co těšit.
08. 08. 2008 | 17:52

Kritik napsal(a):

Zajímavé čtení o politice v kulturně vzdálené zemi.

Avšak po přečtení si člověk musí položit otázku, týkající se i našich luhů a hájů - je na světě vůbec nějaký politik, který by respektoval, že demokracie je vládou lidu a má být tudíž pro lidi a nikoliv pro ně samotné?
08. 08. 2008 | 18:05

ondrej fer napsal(a):

Marek Vítek měl pravdu. Fakt jste anděl. Skoro vám závidím.
11. 08. 2008 | 10:19

Lobia napsal(a):

pište častěji:-)
17. 08. 2008 | 23:26

bridal gowns napsal(a):

Tak to se musim opakovat a delam to nerad, Puskinuv institut je vzkutku grandiozni stavba !!!!)))) I my se poucime , tedy nic ve zlem , ale musim se opakovat!!!!
18. 08. 2009 | 03:46

louis vuitton sale napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 19:19

replica louis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 18:12

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy