Exit Mušaraf

18. 08. 2008 | 15:22
Přečteno 4063 krát
„Mušaraf zmizel,“ vzlyká na chodníku před naším domem sousedka Hamna. „Cože? Už? Kdy a kam?“ Přemíra zájmu z mé strany jí viditelně překvapila. „Nevíme, ještě předevčírem vylízal misku, od té doby ale zůstala netknutá.“ Můj výbuch smíchu jí očividně nětěší. „Jenže ty mluvíš o vašem kocourovi a já o prezidentovi!“ „Aha, no tak ten asi brzy zmizí taky,“ ušklíbne se Hamna.

Bere věci s nadhledem, takových lidí je, ale mezi Pákistánci čím dál míň. Mnohahodinové každodenní výpadky proudu, rostoucí inflace, náhlé zdražení benzínu a zprávy o Tálibánu expandujícím z pohraniční oblasti s Afghánistánem hlouběji do vnitrozemí, to všechno lidi frustruje. A většina z nich neváhá označit viníka. „Mušaraf. To je jeho dědictví. Už aby byl pryč. Chceme nového prezidenta,“ rozčiluje se Ámir, písař z cihelny kus od Islámábádu. Je Paštun z oblasti tzv. kmenových území, které dostal pod kontrolu Tálibán. „Včera jsem musel ubytovat dvacet lidí, přijeli bratři i s rodinami, prchli před Tálibánci. Chtějí, aby ženy chodily zahalené a nejlíp nevycházely z domu. To ale nejde. My jsme zemědělci, u nás ženy vždycky dělaly na polích.“

Ámirova tvář dostává bojový výraz:“A ceny. Kam to povede? Tahle lahev,“ ukáže na litr a půl Pepsi–Coly,“ještě před pár měsíci stála 50 rupií, teď za ní dám 100. Tohle musí nový prezident změnit. Měl by do svých rukou dostat veškerou moc a konečně věci rozhýbat, stáhnout ceny a vyhnat Tálibánce.“

Kult osobnosti, krále, který všechno změní je v pákistánské politice jev, který neodbouraly ani poměrně demokratické volby. Běžný Pákistánec chce vůdce, který určí směr a vytrhne lid z bídy. Parvéz Mušarraf byl tímto „králem“ na konci devadesátých let, kdy Pákistánce zachránil před zkorumpovanou vládou premiéra Naváze Šarífa. Vypadá to skoro jako hříčka osudu, ale v mírně zacyklených dějinách Pákistánu, není příliš velkým překvapením, že teď, o devět let později, je pro čím dál víc obyvatel důvěryhodným vůdcem právě onen muž. Naváz Šaríf.

Saúdsko-arabská spojka

Narozdíl od svého vládního koaličního partnera Ásifa Zardárího byl Šaríf od únorových voleb konsistentní. Vytknul si dva cíle-dosadit zpět soudce Nejvyššího soudu odvolané vloni Mušarrafem a prezidenta dohnat k odstoupení. Kombinací mediálního a politického tlaku dostal vůdce PLM-N na svou stranu nejen veřejnost a většinu politiků nakonec, ale i váhajícího vdovce po Benazír Bhuttové, Zardárího. Ten s Mušarafem udržoval neutrální vztah především kvůli amnestii, kterou mu prezident udělil před volbami a jejíhož případného zrušení se obával.

Zardárího trpělivost, ale nakonec zlomil sám Mušaraf. Na konci července vyrukoval s kritikou koaliční vlády, kterou označil jako nefuknční. V kabinetu to vyvolalo zděšení – připravuje si prezident půdu pro případné rozpuštění vlády a znovupřevzetí moci? Impeachment, který vláda navrhla, měl takový scénář navždy zhatit. Plán na odvolání prezidenta zdaleka neměl jistou podporu dvou třetin parlamentu. Hlasování v rámci provincií, ale ukázalo, že Mušarrafova loď není tak stabilní, jak se zprvu zdálo. Přes palubu začali vyskakovat nejdřív jeho příznivci a pak i členové vlastní strany. Rezoluci o odvolání prezidenta schválily většinou hlasů všechny provinční parlamenty a daly vládě zelenou k zahájení impeachmentu.

Mušarafovy naděje zklamala nakonec i armáda, na jejíž případný zásah sázel. Oficiálně zaujala neutralitu. Podle neoficiálních zdrojů se, ale generálové snažili pro svého bývalého velitele vyjednat důstojný odchod bez hrozby soudu, který vyžaduje Naváz Šaríf. Jestli se jim to povedlo, zůstává zahaleno tajemstvím i poté, co Pervéz Mušarraf oznámil svou rezignaci. Mnohé neoficiální zdroje tvrdily, že okamžitě odjede ze země. Spekulovalo se o Spojených Arabských Emirátech nebo Saudské Arábii. Śéf jejích tajných služeb v pátek jednal v Islamábádu. Sám ex-prezident, ale v rezignačním projevu naznačil, že o jeho budoucnosti rozhodne lid. Nasvědčují tomu i poslední zprávy, že to bude nikoliv vláda, ale parlament, který rozhodne, zda ex-prezident vůbec může být za své činy souzen.

Pervéz Mušaraf zatím zůstává v Pákistánu. A jeho lid slaví. Rezignace prezidenta dodala Pákistánům novou naději, že se věci v jejich zemi pohnou k lepšímu. Jestli, ale bude vláda schopná jejich očekávání naplnit je velkou otázkou. Partnerství koalice stojí na velmi křehkých základech. Spojila je především nenávist k Pervézi Mušarrfovi a to je na řešení velmi složité situace, ve které se Pákistán nachází, přeci jen trochu málo.

Psáno pro HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vlk napsal(a):

Když uvážím, že Mušaraf byl pojistkou západu proti snahám islámských radikálů ovládnout pakistánský jaderný arzenál....

A popravdě, otázka onoho arzenálu je také přesně to jediné, co mne na vnitřním vývoji v Pakistánu skutečně zajímá.
Exotičtí diktátoři odcházejí a přicházejí...
18. 08. 2008 | 17:11

Kritik napsal(a):

Pěkné líčení "zacyklených" dějin. Jako by ani v Pákistánu neměli dost osobností bez poskvrny.

Nejsem muslim a neumím citovat z koránu, proto

[Kazatel 1:9]  Co se dálo, bude se dít zase, a co se dělalo, bude se znovu dělat; pod sluncem není nic nového.
18. 08. 2008 | 18:23

Amarook napsal(a):

to: vlk
Musaraf nebyl pojistkou proti nicemu. Co si myslet o cloveku, ktery nechaval rozhanet demonstrace pravniku? On a jeho predchudci nechali Pakistan v zoufalem stavu. Co ted Pakistan potrebuje je trochu normalni prezident, ktery by se venoval zmirnovani socialnich problemu.
18. 08. 2008 | 22:07

Jirka Hemzal napsal(a):

Mám za to, že má VLK pravdu. Obávám se, že po odchodu Mušarafa dojde k prohloubení islamizace.
To Amarook:
Váš komentář je rovněž opodstatněný. Mušaraf není rozhodně žádný Mirek Dušín. Bohužel monopol na řešení sociálních problému v těchto zemích mívají muslimské strany.
19. 08. 2008 | 11:46

china wholesale napsal(a):

zajdete se podivat na prispevek diskutera "Rec mysli" v blogu pana Kohouta (Supervelmoc, ktera nebude). Tedy pokud to pan Stejskal nevymaze. Myslim, ze tam rychle pochopite, ze reakce na kazdy prispevek neni dobra. Proste sem ma pristup spousta psychopatu a to je cena za to, ze ostatni si tu mohou zajimave pocist a podiskutovat.

Ale ja Vas chapu. Kazdy by se citil nesvuj, pokud by proti nemu nekdo vyjel, i kdyz anonymne. Takze Vasi reakci a snahu o dovysvetleni chapu. Pouze si myslim, ze vetsina normalnich lidi Vas slusny a profesionalni blog oceni, a to je to dulezite zduraznovat.
26. 10. 2008 | 06:38

louis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
18. 08. 2009 | 10:26

louis vuitton outlet napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
19. 08. 2009 | 18:22

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

http://www.iwcwatches.us/Br... Breguet watch for sale
http://www.iwcwatches.us/Br... Breitling watch for sale
http://www.iwcwatches.us/Bu... Burberry watch for sale
30. 01. 2010 | 04:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy