Reportáž z Pešávaru - S Tálibánem za dveřmi

06. 09. 2008 | 09:42
Přečteno 5088 krát
„Kde jsi?“ ozve se v telefonu můj přítel. Zní neobvykle naléhavě.
„Čekám na rozhovor, proč?“
„Na Kóhát Road před patnácti minutami vybuchla bomba, rozhodně nezůstávej přes noc.“
Takové přivítání mi přichystal Pešávar.
Metropole Severozápadní pohraniční provincie má v sobě pro cizince neodolatelnou směs exotiky a napětí, jakéhosi nepopsatelného příslibu dobrodružství. Od ostatních pákistánských měst se liší atmosférou, syrovostí. Snad je to dáno blízkostí k sousednímu Afghánistánu, snad povahou paštúnských obyvatel, proslulých bojovností a láskou ke zbraním. Ostatně i hlavní dominantou města je už dvě staletí Bála Hisar, čili Vysoká pevnost. Jenže před nebezpečím, kterému jsou vystaveni obyvatelé Péšávaru v posledních letech a hlavně měsících, je žádné hradby neochrání. Islámský extrémismus ohrožuje celou pákistánskou společnost, tady v Pešávaru, ale jeho vliv pociťují víc než v jiných částech země. Stačí se postavit na ulici a zahledět se směrem na západ do kopců, které se od města zdají být, coby kamenem dohodil. „To už jsou kmenová území, zakázané, tam se nedá dostat, těžko,“ gestikuluje můj řidič. Připadá mi, že pojem kmenová území v něm vyvolává podobně posvátnou hrůzu, jako v lidech ze Západu, pro které se v rámci mediální masírky, staly téměř synonymem „války proti terorismu“. Tam se přeci skrývá Usáma bin Ládin, odtud se plánovaly útoky na newyorská dvojčata, londýnské metro, madridský vlak. Nekontrolované rejdiště teroristů a Tálibánu.


Pro obyvatele Pešávaru záhumenek. Nedivím se, že čím víc ztrácí vláda nad situací v oblasti kmenových území kontrolu, tím větší lze vysledovat mezi místními obyvateli napětí.“Městem se šíří fámy, Tálibán přichází, Tálibán nás obsadí, už jsou blízko. Skoro mám pocit, jakoby to byl záměr, jakoby nás někdo připravoval, že Tálibán opravdu přijde a my ho pak snáz přijali,“ popisuje atmosféru v Pešávaru osmadvacetiletá Tádžik Riffatová. Pracuje jako písařka. Kdyby město ovládli Tálibánci, zaměstnání by jí zakázali. Protože Tádžik nemá žádného živého mužského příbuzného, neví, jak by živila sebe a matku, která je na ní závislá. „To jsou, ale pořád drby, co mě stresuje nejvíc jsou sebevražedné atentáty,“ naráží Tádžik na „novinku,“ kterou do Pákistánu před víc než rokem přenesli, zřejmě z Iráku, přívrženci Al-Kájdy. Pešávar je administrativním centrem pro kmenová území a hlavním městem Severozápadní pohraniční provincie. Sídlí tu místní vláda, jsou tu kasárna armádních pilotů a základna paramilitantních jednotek tzv. Frontier Corps. Na ně útočí sebevražední atentátníci nejčastěji. „Výbuchy jsou tu teď často. To ve mě vyvolává pocit neustálého ohrožení života. Zemřu dnes, zemřu zítra, nevím. Lidé se cítí velmi nejistí,“ chrlí ze sebe Tádžik. Sotva jsem do města dorazila, ale její pocity chápu. Nedaleko Kóhát Road, kde zůstal po dnešním výbuchu dvoumetrový kráter, jsem jela 10 minut, než k němu došlo. Vyjít v Pešávaru na ulici je vlastně každodenní sázka do loterie. Buď to vyjde nebo ne. „Vlastní smrt“ přežil i Bilál, krejčí vlastnící malou dílnu v centru města. Téměř naproti ní vyletěl před dvěma lety do vzduchu hotel. Bilál měl tehdy zavřeno. Teď ho ale, jako spoustu dalších řemeslníků v Pákistánu, dovádí k šílenství především dlouhé výpadky proudu způsobené celostátní energetickou krizí. „Proud vypadne klidně i na deset hodin. Za prvé bylo v létě nesnesitelné vedro, ale hlavně nemůžu používat stroj. Přicházím tak o peníze. Zavřené jsou úřady, vše běží, jak na půl plynu.“ Náš rozhovor poutá pozornost v sousedství, což Bilálovi viditelně není příjemné. „Běžte už, není to tu bezpečné,“ končí rychle konverzaci. Možná má strach o mě, možná o sebe. Je pravda, že několik desítek kilometrů odsud, na kmenových územích, by ho podobné zapomenutí se s cizincem mohlo stát život. Noviny přinášejí každý týden zprávy o „špionech“ zavražděných Tálibánem. Mrtvoly mají na sobě vždy připevněnou cedulku „americký zvěd“. V souvislosti se mnou je to přirovnání samozřejmě hypotetické. Jako cizinka bych se na kmenová území nedostala – alespoň ne bez doprovodu – a riskovala bych hodně. Za špiony jsou tam označováni místní lidé, kteří například podporují vládu nebo armádu a nebo se prostě jen někomu nelíbí.

Bez zpráv

Po úzkém tmavém schodišti šplhám do čtvrtého patra domu, kde sídlí redakce nejprodávanějšího anglicky psaného deníku v Pešávaru. V cíli mě přivítá ochranka s puškou.
„Redakce neustále čelí výhrůžkám z různých stran, a tak nám majitel přidělil ke vchodu strážce,“ vysvětluje šéfredaktor Rahímulláh Júsufzai. Výhružné dopisy, SMS zprávy nebo telefonáty nepřicházejí pouze od islámských radikálů, ale také od jednotlivých kmenů, které mezi sebou válčí a dokonce ze strany vlády.
„Ta nám sice nevyhrožuje přímo, ale upozorňuje: Měli byste hájit národní zájmy, národní bezpečnost,“ říká štíhlý muž se sněhobílými vlasy. „Udržet si nezávislost je boj, ale to asi všude,“ usměje se.
Nemůžu než přitakat. Práce místních redaktorů se však nedá s běžnou evropskou novinařinou srovnávat. Rahímulláh vede tým jednatřiceti korespondentů, čtyřiadvacet pracuje v Severozápadní pohraniční provincii, sedm na kmenových územích. „Většina našich zpráv je bohužel o násilí. O atentátech, o terorismu páchaném extrémisty, o bombardování ze strany Američanů, o bombardování pákistánskou armádou. Oblasti, kde probíhají boje, se pokrývají těžko. Někdy armáda vyhlásí informační embargo, nedá se tam dostat. Nejnověji jsme měli případ v provincii Bádžaur, kde vojáci už několik týdnů bombardují základny Tálibánu. Náš místní korespondent se vlastně sám stal zprávou. Se svou rodinou musel, podobně jako dalších tři sta tisíc lidí, prchnout sem k Péšávaru do bezpečí.“
Jak relativní je, už vím sama. Rahímullah, ale „umí nebezpečí číst“: „Cíle atentátníků jsou předvídatelné a často i načasování. Radikálové se výbuchy mstí za každý útok ze strany armády na kmenových územích. Dnešní výbuch na Kóhát Road byl jasnou odvetou, právě za bombardování v Bádžauru, vyhodili do povětří autobus s příslušníky letectva,“ shrnuje „můj“ výbuch.
Cestu ven z kruhu násilí, ale vidí Rahímulláh komplikovaně. Zkusily se už obě možnosti: použití tvrdé síly i mírová jednání. Ani jedna nepřinesla kýžený klid. Přesto se domnívá, že s Tálibánem je nutné jednat.
„Síla tenhle konflikt nevyřeší, jednotky NATO se o to snaží v Afghánistánu a výsledky nejsou dobré. Pákistánská armáda nemá šanci Tálibán porazit. Může mu způsobit ztráty, ale nikdy ho nezničí úplně a problém přetrvá.“ I na můj argument, že žádná z mírových dohod, které vláda od roku 2004 s Tálibánem vyjednala, nevydržela, než pár týdnů, má odpověď: „Ani jedna ze zúčastněných stran nebrala mírová jednání upřímně. Nebyly stanoveny žádné mechanismy na dodržování dohodnutých opatření, nikdo netrestal jejich porušení. Vláda mírovými rozhovory jen získává čas, protože nemá strategii, jak radikály porazit. A Tálibán zas příměří využívá k přeskupení a posílení svých bojovníků.“ Z krachu příměří viní částečně i Washington, který jednání pákistánské vlády s radikály nepodporuje. Stalo se už mnohokrát, že ač vláda dohodla s Tálibánem smír, americké letouny bombardovaly jeho základny na kmenových územích. Buď chybí koordinace nebo vůle k ní. Právě proto je Rahímullah přesvědčený, že zúčastněným stranám konfliktu nakonec nezbude, než si zasednout k jednacímu stolu a najít východisko.

Rubikova kostka

Otázkou, ale zůstává, kdo jsou ony strany konfliktu. A především jaká je jejich motivace k jeho ukončení.
Na první pohled se rozdělení na „hodné a zlé“ zdá jasné. Spojenci – americká a pákistánská armáda - se snaží z kmenových území vyhnat teroristy.
Spojené státy to, alespoň podle oficiální verze, chtějí proto, že radikálové z kmenových území útočí na jednotky NATO v sousedním Afghánistánu a jejich atentátnické pikle, které na tomto „území bez kontroly“ spřádají, ohrožují celý západní svět. Esem je pak samozřejmě pákistánský jaderný potenciál, ke kterému by teroristé mohli získat přístup, kdyby se jim podařilo rozšířit svůj vliv mimo pákistánsko-afghánské pohraničí.
Má, ale stejnou motivaci i pákistánská armáda? Její cíle už tak průzračné nejsou. Pákistánští generálové nechtějí sice dopustit, aby se jim situace s islámskými radikály vymkla zpod kontroly (což se na kmenových územích právě děje). Neradi, ale poslouchají „diktát“ Washingtonu. Navíc jejich primární zájem se od amerického liší. Pro Pákistán je strategické udržet si vliv na dění v Afghánistánu (což se jim s Karzáího vládou nedaří) a mít pod kontrolou hrozbu ze strany Indie.
K dosažení obojího,ale Pákistánci bohužel odjakživa používali sil, které teď mají na přání Washingtonu ničit. Tálibán vytvořili jejich tajné služby, společně se CIA, aby bojoval s Rusy a získali přes něj vliv v Afghánistánu. Indickou hrozbu jim zas „pomáhali“ držet na uzdě kašmírští mudžáhidé.
Znalce poměrů, tedy asi nepřekvapily informace, které Washington teprve nedávno začal „říkat nahlas“. A sice, že jakkoliv pákistánské tajné služby po roce 2001 zásobovaly Spojené státy pochytanými členy Al-Kájdy, ve stejnou dobu logisticky i muničně podporovaly Tálibán ve výpadech proti jednotkám NATO v Afghánistánu. Stejně tak výcvikové tábory kašmírských radikálů, které vláda pod americkým tlakem zrušila, se jen z Kašmíru přesunuly do oblasti kmenových území.
Za to, že se Pákistáncům situace postupně „vymkla z rukou“ může několik faktorů.
Nahrál k tomu systém správy kmenových území, na které pákistánská vláda měla odjakživa minimální vliv. Kmeny si vždy vládly samy a zodpovídaly se přímo prezidentovi, který je usměrňoval prostřednictvím tzv. politických správců. Tento systém se s roustoucím vlivem Tálibánu rozpadá. Neméně důležitým důvodem, ale je, že na kmenových územích začaly společně s Tálibánem, operovat i cizí elementy. Sjely se sem radikální islamisté z celého světa. Počty arabských, uzbeckých, tádžických, čečenských a jiných bojovníků se jen odhadují od 4000 do 45 000.
Nad nimi si pákistánské tajné služby mohly udržet kontrolu mnohem hůř než nad svým „tálibánským dítkem“. To stejné platí o dalším, poměrně novém „přírustku“ na kmenových územích a tím jsou údajně vůdci afghánských ozbrojených band, takzvaní warlords. Američanům pomohli ve své zemi sesadit Tálibán. Chaos, který tam od té doby vládne, vyhovuje jejich hlavním výdělečným aktivitám – obchodování s drogami a se zbraněmi. Z posledního vývoje bojů na pákistánských kmenových územích se zdá, že tito “narkobaroni” zásobují radikální bojovníky finančně i zbraněmi. Chálid Azíz, bývalý správce jednoho z kmenových území, Severního Waziristánu, považuje „warlordy“ za mnohem vážnější hrozbu pro mírové vyřešení konfliktu, než je Tálibán:“ Pokud by v pákistánsko-afghánském pohraničí zavládl klid, mají hodně co ztratit. Produkce opia by jistě šla dolů. A přitom jen letošní úroda má hodnotu dvě miliard dolarů, což je polovina afghánského HDP,“ analyzuje situaci Azíz. On sám vidí cestu ze zamotané situace na kmenových územích jen v kombinaci síly a změny jejich spravování: „Je po třeba, aby vláda s armádou vymyslely účinnou strategii boje proti radikálům. V jejím rámci musí na územích, která armáda dostane pod kontrolu, ihned začít fungovat program obnovy. Je nutné investovat do jejich rozvoje. Lidé tam nemají žádná práva, neexistují tam soudy, politické strany, populace je z 80procent negramotná. Vláda si musí místní lidi získat tím, že o ně projeví zájem.“ Zatím to, ale podle Azíze vypadá tak, že armáda vybojuje území, pak se stáhne k bojům jinam a radikálové ho zas obsadí zpátky.
Tento trend by, ale mohli pomoct změnit samotní obyvatelé kmenových území a zdá se, že první vlašťovky se už hlásí. Noviny tento týden informovaly o ofenzívě, kterou proti radikálům zahájila domobrana členů kmene Salarzai v Cháru. Islamistům nejdříve dali ultimátum, aby opustili jejich území, když se tak nestalo, zahájili útok a vypálili jim domy. Podobných případů přibývá, především v oblastech, kde Tálibánci zatím nezískali kontrolu nad jejich správou. Jakkoliv slabý, je to signál, který by vláda a její spojenci neměli přehlédnout. Vysílají jim ho samotné kmeny a to může do budoucna hodně znamenat.



Psáno pro přílohu HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Tom napsal(a):

USA: Novinářka Amy Goodman zatčena
Novinářka Amy Goodman zatčena před republikánskou konferencí

Novinářka internetového magazínu http://www.democracynow.org Amy Goodman zatčena před republikánskou národní konferencí v St. Paul u Minneapolisu (Minnesota - USA).

Skupina novinářů "I-Witness Video" natáčí policii při demonstracích, protože policie často zatýká občany a poté si vymýšlí obvinění. Na základě materiálů organizace I-Witness, založených výhradně na videozáznamech, které odporovaly přísežným prohlášením, "vyrobených" policisty, bylo v roce 2004 propuštěno 400 aktivistů z celkového počtu 1800 zatčených osob v St Pauls.

Novináři internetového serveru Democracy Now filmují nyní i na Sjezdu Republikánské strany. Pořadatelé sjezdu čelili deseti tisícům demonstrantů, kteří přišli vyjádřit svůj nesouhlas s válkou v Iráku.

Policie se vloupala do budovy organizace I-Witness, zamířila na ně zbraněmi M-16 a provedla v budově důkladnou prohlídku. Těmto novým metodám policie se říká "Preventivní domací razie".

Během rozsáhlé akce v metropoli amerického státu Minnesota bylo zatčeno několik desítek demonstrantů, kteří proti policejní akci protestovali, a také tým novinářů ze serveru Democracy Now - novináři Amy Goodman, Sharif Abdel Kouddous a Nicole Salazar a fotograf tiskové kanceláře Associated Press.

Amy Goodman je jednou z nejznámějších a respektovaných novinářek ve Spojených státech. Democracy Now! je celostátní síť syndikovaných veřejnoprávních televizních a rozhlasových stanic, která zahrnuje více než 700 místních rozhlasových a televizních stanic po celém území USA a ve světě. (nenasili)
06. 09. 2008 | 17:34

Čochtan napsal(a):

Příspěvky do diskuse se musejí týkat tématu.
Doufám Tome, že ti to pan Stejskal smaže.
06. 09. 2008 | 19:09

Regina napsal(a):

Násilné vnucování jiného stylu života, než na jaké jsou zvyklí, nemá šanci. Trpělivost, nekonečnou trpělivost, obezřetné nabízení něčeho jiného, vzdělání, hospodářská, nikoliv vojenská pomoc zaostalým oblastem se nabízejí jako možná východiska. Ale především k tomu nekonečná dávka trpělivosti což nevyhovuje především politikům, kteří se musejí prokazovat výraznými výsledky své práce. Musí to přijít ze samotných hlav místních autorit.
07. 09. 2008 | 08:27

milan napsal(a):

Dobrý den,
letos na jaře jsem navštívil Peshawar a severní oblasti Pákistánu (Gilgit, Karimabad, Passu......). .
Bylo tam moc pěkně a především příliš vstřícní a přátelští domorodci.
Tak tam jim vyřidťe moje pozdravy. Zdravím je!!
Škoda, že díky "válce proti teroru" se to tam řeže ještě více. Nerad aby to tam skončilo jak v Afghanistánu či Iráku.. Déle vím že jste dlouhodobě v Pakistánu a když jsem tam byl tak jsem občas na Vás myslel :-))))
Prostě by nebylo tam špatné žít několik měsíců či let a procestovat tuto zajímavou zemi celou. .
Taky Vás muži pouští sednout si v autobuse na nejlepší místo?:-))
s pozdravem
milan
07. 09. 2008 | 19:44

Zacheus napsal(a):

Já bych si k velmi zajímavému článku dovolil - ač to nemám jinak ve zvyku - připojit osobní vzkaz autorce, zjevně hezké, odborně kvalifikované a statečné ženě:

"Dávejte na sebe v Pakistánu pozor!" - Zacheus
07. 09. 2008 | 22:29

Al Jouda napsal(a):

Na základě takových svědectví zakázat u nás islám jako hnutí směřující k potlačení lidských práv a svobod ! Vyznávání Alláha a jeho proroka Mohameda důsledně trestat vyhoštěním.
08. 09. 2008 | 09:38

Petr napsal(a):

To Milan:
Jen jednu poznámku k větě: Taky Vás muži pouští sednout si v autobuse na nejlepší místo?:-))
Ti muži (většinou jde o řidiče či průvodčího) pouštějí hezké ženy sednout proto, aby je měli blíže u sebe...
28. 10. 2008 | 07:42

ghjfgjhfg napsal(a):

http://www.xxxrated-picture... 出会い系
http://www.alwaysoral.com/ 出会い系
http://www.cansurv.com/ 無料出会い系サイト
http://www.videolivemail.com/ メル友
http://www.deai-sugi.net/ 出会い
http://www.deai-navi.mobi/ 出会い
http://www.meeting-avenues.... 出会い系
http://www.1-888-vehicle.com/ 出会い系
http://www.cyber-java.com/ 出会い
http://www.kvonkvyn.com/ メル友
http://www.redrocketcomp.com/ 出会い系サイト
http://seo-mobi.net/ikemen/ イケメン
http://www.deaicafe.net/ 出会い
http://www.love-b.com/ セフレ
http://www.mailcollector.net/ メル友
http://www.mailsell.net/ 人妻
http://www.ccc-p.com/ 無料出会い系サイト
http://www.golden-leaf.com/... キャッシング
http://www.littlediablo.net/ 出会い系サイト
http://www.sit-n-shop.com/ メル友サイト
http://www.mtdcases.com/ セフレ
http://www.louisville-realt... 人妻
http://www.heartminders.com/ 不倫
http://www.targetvehicleren... 恋人
http://www.cambridgeins.com/ セックスフレンド
http://www.happy-clover.net/ 無料出会い系サイト
http://www.get-viagra.com/ 出会い系サイト無料
http://www.mailsnow.com/ 無料出会い系サイト
http://seo-mobi.net/kyonew/ 巨乳
http://seo-mobi.net/gyaru/ ギャル
http://www.chihuahuaelpub.com/ 出会い探し
http://www.mail-c.com/ 結婚活動
http://www.hotpause.com/ メル友
http://www.ekoturizmas.info/ 出会い系
http://lovers.oops.jp/ 出会い系リンク
http://www.kartytel.info/ 出会い
http://www.brattagroup.com/ 童貞
http://www.sex-gay.net/ スタービーチ
http://www.mailclick.net/ 援助交際
http://www.love-train.com/ ギャル
http://www.mailtomo.info/ 熟女
http://www.loveblue.net/ メル友
http://seo-mobi.net/sutabig/ スタービーチ
13. 05. 2009 | 11:10

jordan shoes napsal(a):

Policie se vloupala do budovy organizace I-Witness, zamířila na ně zbraněmi M-16 a provedla v budově důkladnou prohlídku. Těmto novým metodám policie se říká "Preventivní domací razie".
21. 05. 2009 | 09:55

ugg napsal(a):

Amy Goodman je jednou z nejznámějších a respektovaných novinářek ve Spojených státech. Democracy Now!
21. 05. 2009 | 09:56

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
21. 08. 2009 | 08:41

egipt last minute napsal(a):

Já bych si k velmi zajímavému článku dovolil - ač to nemám jinak ve zvyku - připojit osobní vzkaz autorce, zjevně hezké, odborně kvalifikované a statečné ženě:

"Dávejte na sebe v Pakistánu pozor!" - Zacheus
12. 09. 2009 | 10:56

louis vuitton and modonna napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 08:22

ed hardy napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 19:59

mbt shoes napsal(a):

Je mi jasné, že tento názor není ojedinělý. Mezi mnohými mými kolegy, kde míra naštvání, jakým způsobem bylo znehodnoceno vysokoškolské vzdělání a pohled na vysokoškolské učitele, je tento názor určitě přítomný. Nejčastější doporučení, které jsem slyšela v posledních týdnech, bylo: zrušit fakultu (což mimochodem Akreditační komise nemůže). Proto bych chtěla trochu hlouběji vysvětlit, proč Akreditační komise přijala toto rozhodnutí.
07. 12. 2009 | 16:23

andy napsal(a):

Are you looking for the Bose Headphones ,CHI Hair Straighteners or GHD Hair Straighteners,buy them immediately,and we'll give you a good discount.
21. 01. 2010 | 10:19

iPhone contacts backup napsal(a):

Wonderful. thanks.
03. 03. 2010 | 00:24

ed hardy clothing napsal(a):

good article,thank you
03. 03. 2010 | 11:07

free games online napsal(a):

thanks
08. 03. 2010 | 22:18

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
14. 03. 2010 | 14:34

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
15. 03. 2010 | 11:24

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
18. 03. 2010 | 05:05

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
01. 04. 2010 | 03:33

ouyang napsal(a):

If you wanna buy some other things which are not listed in our website,please contact with our customer service with on-line chat or add our Email,we will stock it for you in a short time after you told us what you needed <a href="http://www.jordanol.com/nik...">Cheap Jordan shoes </a>
<a href="http://www.jordanol.com/nik...">cheap jordans </a>
<a href="http://www.jordanol.com/nik...">Jordan Air。Jordan </a>
<a href="http://www.jordanol.com/nik...">Jordan air force 1 </a>
<a href="http://www.jordanol.com/nik...">Jordan air force </a>
<a href="http://www.jordanol.com/nik...">Jordan air shoes </a>
<a href="http://www.jordanol.com/nik...">jordan kicks </a>
<a href="http://www.jordanol.com/nik...">Authentic Jordan shoes </a>
16. 09. 2010 | 02:55

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy