U Bati v Pákistánu

09. 09. 2008 | 12:17
Přečteno 6536 krát
O smrti Tomáše Baťi jsem se dozvěděla z internetu uprostřed hor pákistánského Kašmíru. Nikdy jsem se s ním osobně nesetkala a ani jeho osobní příběh mě dřív nezajímal víc, než co jsem se dočetla na stránkách novin a časopisů. Zpráva o jeho odchodu ve mně, ale vyvolala překvapivě sentimentální pocity a v duchu jsem mu musela složit hold. Nevíte o tom, pane Baťo, ale díky Vám jsem byla poprvé v Pákistánu hrdá na to, že jsem Češka.

Stála jsem před bránou továrny nedaleko Láhauru a mřížemi nakukovala na asfaltové prostranství před sebou. Tak tohle má být Baťapur? Místní Baťovo město?

Z komplexu vyběhl strážný a chtěl vědět, co bych ráda. „Ráda bych o Baťapuru natočila reportáž.“ Trochu nedůvěřivě mě pozval dál. „Máme celozávodní dovolenou, ale zavolám PR manažera. Jestli je ve městě, snad přijede.“ Už jeho první věta mě překvapila. Slovo dovolená většina Pákistánců nezná, volno mají na svátky, ale o dvou týdnech souvislého volna si můžou nechat jen zdát. „Jsem z České republiky, proto mě vaše továrna zajímá. Pan Baťa je původem také Čech,“ snažím se vysvětlit, proč jsem přijela. Moje informace zapůsobila.

Šéf ochranky Násir mi nabídne čaj a rozpovídá se. „Já pana Baťu znám. Jezdí sem pravidelně na kontroly. Moc slušný pán. Pracuji pro něj 15 let a je to pro mě čest.“ Oddanost chlebodárci, říkala jsem si. Když jsem se, ale zaposlouchala do jeho vyprávění, došlo mi, že to myslí upřímně. V komplexu továrny, stejně jako další dělníci a manažeři bydlí i s rodinou. Jeho děti a žena mají k dispozici střední školu, knihovnu a sportoviště zdarma. „Všechno musí klapat, platí tu jasný řád,“ připomene proslulé „železné“ metody, které kdysi ve Zlíně zavedl Tomáš Baťa senior. „Mně to ale nevadí. Já předtím sloužil v armádě a tohle funguje na podobných principech. Disciplína je důležitá.“ Jeho přirovnání mě rozesměje, sama bych s tím asi měla problém. Zároveň se ale nemůžu ubránit obdivu. Ono to funguje! Ta směs regulí „pracovitosti, slušnosti a trochy biče“, které Baťovi dali v našem Zlíně dohromady funguje bez ohledu na kulturní rozdíly, bez ohledu na kontinety. Tedy i v Pákistánu, zvyklém na „jiné pracovní tempo,“ než v západních zemích.

A před tím smekám. Pan Baťa ukázal, že ve všech kulturách jdou věci stejně, že se lidé můžou domluvit, pokud dodrží základní podmínky. A to upřímnost ke své práci i k lidem kolem sebe. Když jdou osobním příkladem a vyžadují maximální výkon, aniž by, ale ztratili lidskou tvář a přestali se chovat slušně.

Vzpomenu si v té souvislosti na svou babičku. To od ní jsem poprvé v 80. letech slyšela o Baťových botách, o tom, že jejich ceny končily zásadně na devítku a že všichni zaměstnanci byli na svůj podnik pyšní. I ona byla pyšná na svou zem. Tedy spíš na to, čím kdysi byla. Na skříni měla vystavené fotografie Tomáše Garrigue Masaryka a Edvarda Beneše. Přemýšlím, koho z našich současných politiků bych si vystavila na kredenc já, přemýšlím, proč se Baťovy továrny do Česka už nikdy nevrátily, proč jsem já nemohla být pyšná na svého zaměstnavatele a jestli jsem vlastně, kdy byla pyšná na svou zem.

Byla. Naposledy tady,v zaprášeném Pákistánu, na nádvoří baťapurské továrny při rozhovoru o Tomáši Baťovi.

V upravené verzi psáno pro časopis Respekt

Reportáž z Baťapuru připravuji

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

xbr napsal(a):

V závěru svého článku píšete :,,Přemýšlím,zda je jen náhoda,že Baťovy továrny se do Česka už nikdy nevrátily".

Nemohly se do Česka vrátit!
Politická elita po roce 1945 v čele s prezidentem Benešem vyvlastnila podniky patřící nevlastnímu strýci Tomáše Baťi ,Janovi.
Vyvlastnily a s Jana Baťi udělali v zinscenovaném procesu vlastizrádce,to byl první politický proces v poválečném období.Ne komunisti ti se jen na podobné monstrprocesy chystali.Rodina Baťů udržovala s politiky styky to ano.Ale bylo to jen v intencích vlastního podnikatelského záměru.Firma Baťa byla totiž stát ve státě s velkým vlivem na celou ekonomiku.Připomínám že Baťovy závody nejen že vyráběly obuv ale pronikali do strojírenství a chemického průmyslu.Byly prostě trnem v oku.

Po revoluci se mladý Tomík rozjel po obuvnických závodech,ale z dnešního pohledu to byla jen spanilá jízda pro tehdy politiky vyzdvihovaného Tomáše juniora.Hodně očekávání hodně nadějí a nakonec deziluze pro tehdejších čtyřicet tisíc zaměstnanců obuvnického průmyslu.
Tomík sic vyráběl v Dolním Němčí ale zbytek obuvi prodávané pod značkou Baťa produkovaly ševci celého světa.
Tak je to do dnes ,jen s tím rozdílem že se výrobní závody přesunuly blíž k výrobní surovině .Měla jste se jít podívat do koželužen nebo do spodkové manipulace.Či přibíjet stélky nebo kalibrovat u kruhu.Takto Váš článek spíše vyznívá jako bezmezný obdiv k osobě Tomáše Baťi, a to bez hlubšího poznání.
Každá mince má rub a líc a to stejné patří ke značce Baťa.To platí stejně jako že je v páru bota levá a bota pravá.
S pozdravem xbr.
09. 09. 2008 | 13:25

RUMCAJS napsal(a):

A byl někdy Váš zaměstnavatel pyšný na Vás ?
09. 09. 2008 | 13:27

Pepa Řepa napsal(a):

Milá dámo
gratuluji, že jste si sundala ten hadr z hlavy.Docela jste prokoukla.Ujde to.

Za to, že jste Češka se nikdy nestyďte.Vždycky si vzpomeňte na babičku, Baťu nebo Járu Cimrmana.Anglán se taky nestydí za to, že Jack The Ripper byl krajan.
09. 09. 2008 | 13:33

RUMCAJS napsal(a):

Pepo!
A na Rumcajse ne ?!
09. 09. 2008 | 13:41

Teo napsal(a):

Emotivní článek. Autorka našla známé jméno krajana až v Pákistánu! Takových ryze českých osobností bychom našli ve světě hromady.
Ovšem ryze českých? Polovojenský dril ve fabrice, to není to ryze české. Ryze české by bylo v horším případě bezcílné poflakování a v tom lepším řemeslná samostatná poctivá práce, ovšem bez otupující jednotvárnosti.
Já byl například hrdý na své češství před lety ve Švýcarsku, kde jsem zavadil ve zpravodajství o firmu vyrábějící miniponorky do celého světa. Majitelé firmy? - čeští emigranti, původně sportovní potápěči. Tamtéž jsem narazil i na čecha emigranta, který se živil výrobou kopií old timerů - aut ze starých let ovšem s moderními motory a dělané pro moderní podmínky. Kastli - karoserii vyráběl ten člověk ručně a téměř sám. Takže takové auto bylo hotové k prodeji na zakázku do roka. Žádná seriová výroba!
Vážím si poctivé tvořivé práce svých předků. Vážím si našich emigrantů, kteří dokázali v novém prostředí tvořivě pracovat. Jsem v takovém případě i pyšný na své češství.
Držím ale na uzdě své huráčešství, protože vím jak převážná část našich lidí dokáže flákat práci u nás doma. Jak bezcílně se pohybuje životem. Na ně by jistě platil Baťův systém monotónní práce s cukrem a bičem u pásu ve fabrice. Svoboda pro takovéhle je spíš jim samým nebezpečná. Proto potřebují dril alá Baťa!
Patrně je to po celém světě nastejno. Jen je rozdíl v tom, co preferuje stát. Zda poctivé samostatné pracanty s fantazií a sebekázní čistě dobrovolnou, anebo nesvobodné a nesamostatné otroky, které donutí k jejich zvýšení osobního výkonu až bič a cukr.
A protože stát jsme vlastně MY všichni, tak je podle toho preferované i převážné činění se. Zahálka se vyplácí, máme úřady pro rozdávání peněz, poctivá tvořivá práce státem není nijak podporovaná a kdo je takový, může i padnout - pochopitelně za svoje!
Snad jedině v dětství a mládí je zapotřebí toho Baťovského drilu. Pak už je pozdě na převýchovu, pak už je třeba nechat i umřít hlady, když dotyčný ač zcela zdráv ne a ne najít práci!
09. 09. 2008 | 14:03

Ládik napsal(a):

Být "pyšná, že jsem Češka" je jen slovní obrat. Od běžných lidí jsem to ještě neslyšel - možná to říkala Kabrhelová nebo říká Švorcová.
09. 09. 2008 | 14:35

Míša napsal(a):

No vidíte, jde to i bez hadru. :)
09. 09. 2008 | 14:41

pgjed napsal(a):

Ládíku, co si takhle zapřemýšlet na téme, může-li být člověk hrdý na to, že j, čím je. A kdy ano a kdy ne? Třeba změníte názor.
09. 09. 2008 | 14:54

pavel napsal(a):

I u mne smrt Tomáše Bati vyvolala překvapivě sentimentální pocity.

A to proto, že jsem měl to štěstí pana Baťu osobně potkat, když jsme tzv. nedávno cinkali klíči na Václaváku.

Pocházím ze Zlína a jsem hrdý Zlíňák, který se právem může pyšnit, že pochází ze slavného podnikatelského města.

Slovo BAŤA u mne znamená hrdost, úspěch, tvrdá poctivá práce a činy, které dokázala firma Baťa dostat do podvědomí lidí celého světa.

Můj dědeček celý život u Bati pracoval a já jsem rád, že z jeho vyprávění vím, jaký Baťa byl a ne jen on, ale jak i skvěle fungovala kdysi v mém rodném městě firma jménem Baťa.

Když si vzpomenu na rok 1984, kdy na nádráží v tehdejší Jugoslávii - Bělehradě jsme se v noci v čekárně jako mladí turisti z celého světa shlukovali , představovali navzájem a říkali odkud jsme a kam jedem - tak když došla řada na mne a řekl, že jsem ze Zlína od Bati tak všichni věděli vo co de.
Vůbec jsem nečekal, že budou znát moje milované město, za které se do dnešních dnů nemusím stydět.
09. 09. 2008 | 14:59

Ládik napsal(a):

pqjed:
národnost není kvalifikace nebo potřebnost být někomu užitečný. Pokud to vidíte jinak, nevnucujte svůj názor druhým.
09. 09. 2008 | 15:59

Ládik napsal(a):

Od otce k otčině je malý krok. Ale s národní hrdostí to nemá moc společného. Baťa dokázal velké věci navzdory "své zemi".
09. 09. 2008 | 16:47

JOjr napsal(a):

Článek se mi moc líbí a už se těším na reportáž v Respektu. Naprosto chápu, co jste napsala, protože velmi podobné pocity jsem měl vždycky, když jsem se zastavil v Baťově továrně v zimbabwském Gweru. Stejná hesla (Our Customer, Our Master), stejný systém, řád a pořádek... a také onen pocit sounáležitosti zaměstnanců se svojí firmou a... také znalost faktu, že "ta" Bata je vlastne "ten" Bata a je původem z Československa. Nikoliv překvapivě v čele této firmy v tehdejší Rhodesii byli Češi od vzniku v roce 1939 až do konce 60. let - a na Čechy se tu dodnes vzpomíná.
I já jsem tam byl rád, že jsem Čechem.

JOjr
09. 09. 2008 | 18:03

vlk napsal(a):

Paní Engelová, půjdu proti proudu a aniž bych se chětl vůči vám jakkoliv negativně vymezovat, mám s tímto vaším blogem,na rozdíl od těch minulých, docela problém.
Přesně řečeno - předposledním a posledním odstavcem.

Kladete si otázku, proč , že Baťovy továrny už nikdy nepřišly zpět do ČR. Odpověď je velmi jednoduchá - prootže už jiné byly v Lahauru,jak píšete vy nebo v Zimbabwe, jak píše JOjr.

Těmhle dvěma destiinacím,rozhodně ČR se svýimi náklady nemohla konkurovat. Takže - proto. Kvůli nákladům.

Souvisí to s posledním odstavcem. Kde píšete, že jste byla hrdá na svou zem vBaťově továrně v Pakistánu....

No tak i tahle továrna může za to,že jsme u nás obuvnický průmysl úplně odepsali. Nevidím důvod k hrdosti. Leč necítím ani rozhořčení- máme co dělat s globalizací a tohle je globalizace pur.Ale že by globalizace u mne budila národní hrdost, tak to tedy nějak říci nemohu.
A ještě drobná poznámka. Baťa byl , po převratu žádán, předními českými politiky, aby s e uja zdejšího obuvnického průmyslu. Chtěli mu ho, za nepříliš velký peníz, spíše symbolický, převést celý. Baťa si stanovil podmínku, za které je ochoten to převzít. Totiž , že stát mu bud e garantovat prodej produkce!
Slyšel jsme na vlastní oči, z úst Waltra Komárka, tehdy místopředsedy vlády, minulý týden v bedněv diskusním pořadu k Batˇově úmrtí.

Závěr si uděleje sama.
09. 09. 2008 | 20:43

Pedro napsal(a):

Já jsem také Zlíňák, toho času za prací v Čechách. Ale měl jsem tu čest pro "starého pána" pracovat v devadesátých letech. Takoví šéfové už dnes moc nejsou ....
09. 09. 2008 | 20:48

Vico napsal(a):

Některé ohlasy rozmělňují dojem z toho , co vámi bylo napsáno. U některých pocit hrdosti na to , že jsem Čech, je málem společenské faux pas anebo je hodno pohrdlivého posměšku.Vy jste o Tomášovi Baťovi znala jen to, co jste si přečetla z tisku. Přesto jste o něm napsala to nejlepší, co jsem po jeho nedávné smrti četl. Jinak souhlasím s Pepou Řepou, že bez toho hadru na hlavě Vám to sekne.
09. 09. 2008 | 20:49

zajicek8 napsal(a):

to vlk:

A Vy panu Komarkovi verite? Kdyz zacinala privatizace a restituce, tak uz tam sedel Dlouhy. A ze by pan Komarek zrovna Batovi nabizel k prevzeti fabriku, kdyz preferoval model delnickych akcii?
09. 09. 2008 | 20:56

bob napsal(a):

Jsem z okolí Zlína, takže po revoluci se nás bytostně dotýkalo, co že bude s tim slavným Svitem, který zak úspěšně vyvážel boty do SSSR a jako Botostroj řezal ty hnusné kapitalisty...! Co se se Svitem stalo, skrachova, protože ho Baťovi nedali, chtěli mu zabavený majetek sprostě prodat za nehorázné peníze !!!! A tak jim zdvořile poděkoval. Pak si vybral Dolní Němčí. Takže vážení česká nenažranost slavila "úspěch".
09. 09. 2008 | 20:59

bob napsal(a):

Ori Pavla, Pavle v roce 1984 to byl Gottwaldov a byli jste na něj tam vy valaši všichni hrdí...
09. 09. 2008 | 21:03

vlk napsal(a):

zajicek8

ano,věřím Waltru Komárkovi. DOkonce ho mám za jednoho z mále slušných lidí, kteří se objevili v české politice.
BAťa si vybral jen Dlní Němčí. Pokud vím, tehdy nejmodernější závod, co Svit měl. Na maloseriovou výrobu.
Osobn Tomáše Baťu jun. posuzuji velmi střízlivě. A nija s e nehodlám připojit k obecnému sborovému holdování na jeho adresu.
09. 09. 2008 | 21:53

Jarda napsal(a):

S "hadrem" to bylo taky fajn. Za měsíc jedu do Pakistánu na trek dovolenou, tak možná že zajdu i do Baťapuru. Díky za tip. ;o)
10. 09. 2008 | 08:41

vlasatice napsal(a):

Dobrý den paní Engelová, díky za Váš článek - mluví mi z duše a pocítila jsem souznění duší, protože mnohá slova jako bych řekla já... Jen bych dodala, že obdiv mám především k Tomáši Baťovi - seniorovi - a skládám jemu a jeho synovi touto cestou poklonu nejen za všechny skvělé podnikatelské počiny, ale také za to, že nikdy nepřestal být morálním člověkem a že sloužit lidem nebylo jen prázdnou frází, ale dennodenně naplňovanou skutečností - tak, jak by to mělo být především u politiků, které také zmiňujete ve svém textu. A tak VÝZVA: pojďme založit novou politickou stranu jejíž strategií by byly cíle a hodnoty převzaté ze života Tomáše Bati - vím, boj s větrnými mlýny je děsivá představa, ale mám pocit, že těch kteří už nemají koho volit je obrovská většina....
Každopádně se Terezo moc opatrujte a vězte, že nejste sama a myslím na Vás :-)
30. 09. 2008 | 00:04

Pavel napsal(a):

Zdravím Terezo do Pákistánu!

Myslím si že trochu ujetá věta "o hrdosti být Češkou kvůli Baťovi"... jsem sice obyčejný dělník, řekněme rovno buran, ale já jsem hrdej že jsem Čech třeba na pivě v hospodě nebo na cestě po severním Somálsku...

Ať žije Morava!
P.P.
01. 10. 2008 | 17:29

hjkfgudrtuh napsal(a):

http://www.xxxrated-picture... 出会い系
http://www.alwaysoral.com/ 出会い系
http://www.cansurv.com/ 無料出会い系サイト
http://www.videolivemail.com/ メル友
http://www.deai-sugi.net/ 出会い
http://www.deai-navi.mobi/ 出会い
http://www.meeting-avenues.... 出会い系
http://www.1-888-vehicle.com/ 出会い系
http://www.cyber-java.com/ 出会い
http://www.kvonkvyn.com/ メル友
http://www.redrocketcomp.com/ 出会い系サイト
http://seo-mobi.net/ikemen/ イケメン
http://www.deaicafe.net/ 出会い
http://www.love-b.com/ セフレ
http://www.mailcollector.net/ メル友
http://www.mailsell.net/ 人妻
http://www.ccc-p.com/ 無料出会い系サイト
http://www.golden-leaf.com/... キャッシング
http://www.littlediablo.net/ 出会い系サイト
http://www.sit-n-shop.com/ メル友サイト
http://www.mtdcases.com/ セフレ
http://www.louisville-realt... 人妻
http://www.heartminders.com/ 不倫
http://www.targetvehicleren... 恋人
http://www.cambridgeins.com/ セックスフレンド
http://www.happy-clover.net/ 無料出会い系サイト
http://www.get-viagra.com/ 出会い系サイト無料
http://www.mailsnow.com/ 無料出会い系サイト
http://seo-mobi.net/kyonew/ 巨乳
http://seo-mobi.net/gyaru/ ギャル
http://www.chihuahuaelpub.com/ 出会い探し
http://www.mail-c.com/ 結婚活動
http://www.hotpause.com/ メル友
http://www.ekoturizmas.info/ 出会い系
http://lovers.oops.jp/ 出会い系リンク
http://www.kartytel.info/ 出会い
http://www.brattagroup.com/ 童貞
http://www.sex-gay.net/ スタービーチ
http://www.mailclick.net/ 援助交際
http://www.love-train.com/ ギャル
http://www.mailtomo.info/ 熟女
http://www.loveblue.net/ メル友
http://seo-mobi.net/sutabig/ スタービーチ
13. 05. 2009 | 11:09

jordan shoes napsal(a):

Po revoluci se mladý Tomík rozjel po obuvnických závodech,ale z dnešního pohledu to byla jen spanilá jízda pro tehdy politiky vyzdvihovaného Tomáše juniora.Hodně očekávání hodně nadějí a nakonec deziluze pro tehdejších čtyřicet tisíc zaměstnanců obuvnického průmyslu.
21. 05. 2009 | 09:54

ugg napsal(a):

A ze by pan Komarek zrovna Batovi nabizel k prevzeti fabriku, kdyz preferoval model delnickych akcii?
21. 05. 2009 | 09:54

replica watches napsal(a):

If you feel that too expensive Swiss watches, you can choose our rolex watches, omega watches . they are Swiss replica watches.
we have High-quality and Price not so expensive.if you buy one rolex watches or replica watches ,i believe onbody can found that is reproduction.
http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 07:07

louis vuitton napsal(a):

If you feel that too expensive Swiss watches, you can choose our rolex watches, omega watches . they are Swiss replica watches.
we have High-quality and Price not so expensive.if you buy one rolex watches or replica watches ,i believe onbody can found that is
04. 07. 2009 | 04:39

tiffany jewelry napsal(a):

Milá dámo
gratuluji, že jste si sundala ten hadr z hlavy.Docela jste prokoukla.Ujde to.

Za to, že jste Češka se nikdy nestyďte.Vždycky si vzpomeňte na babičku, Baťu nebo Járu Cimrmana.Anglán se taky nestydí za to, že Jack The Ripper byl krajan.
31. 07. 2009 | 10:55

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
21. 08. 2009 | 08:40

egipt last minute napsal(a):

Ládíku, co si takhle zapřemýšlet na téme, může-li být člověk hrdý na to, že j, čím je. A kdy ano a kdy ne? Třeba změníte názor.
12. 09. 2009 | 10:54

cheap louis vuitton napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 10:03

replica watches napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 21:41

mbt shoes napsal(a):

Je mi jasné, že tento názor není ojedinělý. Mezi mnohými mými kolegy, kde míra naštvání, jakým způsobem bylo znehodnoceno vysokoškolské vzdělání a pohled na vysokoškolské učitele, je tento názor určitě přítomný. Nejčastější doporučení, které jsem slyšela v posledních týdnech, bylo: zrušit fakultu (což mimochodem Akreditační komise nemůže). Proto bych chtěla trochu hlouběji vysvětlit, proč Akreditační komise přijala toto rozhodnutí.
07. 12. 2009 | 16:23

andy napsal(a):

Are you looking for the Bose Headphones ,CHI Hair Straighteners or GHD Hair Straighteners,buy them immediately,and we'll give you a good discount.
21. 01. 2010 | 10:19

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

http://www.dearwatches.com/... Bvlgari watch for sale
http://www.dearwatches.com/... Cartier watch for sale
http://www.dearwatches.com/... Franck Muller watch for sale
29. 01. 2010 | 08:20

iPhone contacts backup napsal(a):

Wonderful. thanks.
03. 03. 2010 | 00:23

ed hardy clothing napsal(a):

good article,thank you
03. 03. 2010 | 11:07

some watches napsal(a):

Good recommended website.
06. 03. 2010 | 07:25

gucci watches napsal(a):

Interesting thing!
06. 03. 2010 | 08:04

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 09:04

breitling colt quartz napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 09:06

armani classic napsal(a):

Very happy I can comment here!
13. 03. 2010 | 07:19

tag heuer napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
13. 03. 2010 | 07:20

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
14. 03. 2010 | 14:34

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
15. 03. 2010 | 11:24

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
18. 03. 2010 | 04:52

bvlgari assiomad napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
20. 03. 2010 | 07:00

http://www.kw61.com/ napsal(a):

fsdfsf
29. 03. 2010 | 09:44

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
01. 04. 2010 | 03:33

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy