Svát - výstražné znamení pro Pákistán

24. 02. 2009 | 10:54
Přečteno 8411 krát
Není to poprvé co se pákistánská vláda snaží vyrovnat s roustoucí radikalizací na svém území mírovými dohodami. S Tálibánem jich už v minulosti uzavřela několik. Žádná z nich sice nefungovala víc než několik týdnů, to ale nikoho nepřekvapilo, protože se s tím vlastně “tak nějak počítalo”. Současné výhradné zavedení práva šaría v údolí Svátu na severozápadě Pákistánu, ale z řady předchozích “dohod” vybočuje.

Ještě se nestalo, aby vláda nechala území, které patří plně pod její správu napospas Tálibánu před zraky celého národa. Je to poprvé co tak armáda nepřímo přiznala porážku od islámských radikálů. Je to zkrátka poprvé co násilí, teror civilního obyvatelstva a zpátečnictví – atributy svátské talibanizace oficiálně slaví vítězství. A to pro zbytek země není dobrý signál.

Vláda za šaška

“Stáhněte se ze Svátu, jdeme po vás a dostaneme vás,” hřímal směrem k nepřítomným radikálům na konferenci o situaci ve Svátu před necelými třemi týdny poradce premiéra pro otázky bezpečnosti, Rehmán Malik. V tu dobu už mu muselo být jasné, že situace v údolí vzdáleném 130 km od hlavního města Pákistánu je neudržitelná a dohoda s Tálibánem je na spadnutí. Nebyl by to, ale správný pákistánský politik, kdyby nebojoval alespoň slovy, když už to armáda nezvládla zbraněmi. V rámci smutné show, se ale v jedné věci Malik trefil do černého: ”Pokud nezastavíme Tálibán ve Svátu, bude zítra v Hazaře a pak se jednoho krásného rána objeví v Islámábádu,” varoval a zřejmě tušil proč. Několik dnů nato novináři informovali o nápisech, které na zdech po hlavním městě zanechávají přívrženci svátského Tálibánu “Brzy tu zaútočíme”. Výhružné dopisy údajně dostávají i umírnění náboženští představitelé. Buď budou ve svých kázaních podporovat Tálibán a nebo mají opustit město. Taktika psychického teroru, která se nejradikálnějšímu křídlu pákistánského Tálibánu ve Svátu velmi osvědčila.

Jak ďábel ovládl rajskou zahradu

Snaha zavést právo šaría v oblasti Malakandu, jejíž je Svát součástí, není nová. V listopadu 1994 se o to pokusil už maulana Sufí Muhammad a jeho hnutí Tehríke-Nífáze- Šaríat (TNSM). Využil “právního vakua,” do kterého se oblast dostala, když vláda dva roky předtím zrušila na nátlak právníků dosavadní systém založený na kmenovém právu, ale nedosadila nový. Sufí Muhammad nabídl šaríu. V jejím rámci, mimo jiné, zakázal mužům nosit hodinky na levé ruce a automobilům jezdit vlevo (neislámské praktiky), což vedlo ke stovkám dopravních nehod. Vládě se až po několika měsících pomocí armády podařilo dostat Muhammadem ovládané distrikty pod kontrolu. Sufí Muhammad se později přidal k bojovníkům džihádu v Afghánistánu, kde padl v roce 2002 do zajetí. Jeho “agendu” převzal zeť Maulana Fazlulláh, způsob boje ale zvolil modernější a podstatně agresivnější. V mírumilovném a turisticky velmi oblíbeném Svátu začal nejprve s vysíláním ilegální rozhlasové stanice, která šířila radikální islamistickou propagandu a zveřejňovala seznamy zbožných, kteří přispěli na stavbu obrovské mešity a medressy nedaleko hlavního města Mingory. Téma takto zveřejňovaných seznamů se ale postupem času začalo měnit a další ilegální rozhlasové stanice už předčítají pouze jména těch, kterým hrozí “odplata” za neislámské chování či odpor proti Tálibánu. Ať už jsou to pracující ženy označené tím za prostitutky, prodavači cédéček nebo zaměstnanci státního aparátu či policie. Bezhlavá těla těchto “hříšníků” se začala čím dál častěji objevovat na veřejných prostorách, aby byla výstrahou pro ostatní.

Tzv. Maulana FM rádio a podobná stanice maulany Šáha Daurana se tak paradoxně brzy staly mezi obyvateli Svátu nejposlouchanějšími stanicemi. Každý chce vědět, jestli se náhodou něčím neprovinil a neocitl se na “seznamu smrti”. Situace už je natolik absurdní, že se státní zaměstnanci a policisté veřejně zříkají svých povolání a z vlastní kapsy si platí inzeráty, kde žádají Tálibán za odpuštění.

Armáda se sice snažila několikrát signál ilegální stanice přerušit, šlo ale skutečně jen o “snahy”. Nikdy se jí nepodařilo rádio dostat ze signálu úplně. Šáh Dauran to okomentoval slovy:”Je vidět, na čí straně stojí Alláh.”

Podobně neúspění byli vojáci i s odvetami za ničení škol a budov státní správy. Radikálové podle těžko ověřitelných statistik vyhodili do vzduchu 500 dívčích a 51 chlapeckých škol, bezpočet policejních stanic a pokračují s ničením turistických zařízení a budov státní správy.

Po dvou letech tálibánského řádění je situace taková, že státní úřady ani soudy nefungují. Představitelé opozice byli zabiti nebo prchli do větších měst jako je Islámábád nebo Pešávar. Stejně tak většina lidí z bohatých a středních vrstev. Ve Svátu zůstávají jen chudí, kteří se nezmůžou na odpor ze strachu z pomsty a plno se jich k Tálibánu přidává za úplatu. Se ztrátou turismu, na kterém byly závislé výdělky velké části místních obyvatel, nemají jinou možnost obživy. V některých případech je za jejich podporou Tálibánu i strach ze ztráty pozemků, které si bezzemci zabrali z polností místních feudálů za vlády Zulfikara Alí Bhutta. V případě nastolení fungujícího právního systému by “landlordi” mohli žádat svou půdu zpět.

Konec dobrý?

Neschopnost pákistánských vlád zavést ve Svátu jednotný fungující právní systém, velké sociální rozdíly, mocichtivost místních náboženských vůdců a liknavost armády v potírání místního tálibánského hnutí, to vše stojí za tragédií jménem Svát.

Postup armády si výjimečně vzali na paškál i někteří pákistánští novináři.

“Je skutečně s podivem, že mocná pákistánská armáda, která pohltí podstatnou část státního rozpočtu a většinu zahraniční pomoci, nedokáže za necelé dva roky bojů s Tálibánem ve Svátu víc, než dostat pod kontrolu hlavní město Mingoru a to ne zcela,” zaznělo v několika komentářích.

Vláda sice celkem logicky argumentuje, že v současné otřesné situaci, ve které se nacházejí svátští obyvatelé nezbývalo, než se s Tálibánem dohodnout a dušuje se, že radikálové “dostali co chtěli a teď už dají pokoj.” Bylo by hezké tomu věřit, ale není to příliš pravděpodobné. Jakkoliv slovy jde svátským mulláhům o dobro místního lidu a nastolení pořádku a práva, ve skutečnosti je to především moc a kontrola, po které baží a dá se předpokládat, že pouhé jedno údolí jim k tomu stačit nebude.

Bylo by nutné, aby vláda a především armáda, která hraje ve svátském fiasku ústřední roli a jejíž postoj k radikálním islamistům je stále názorově rozštěpený, zaujaly k Tálibánu rozhodné a nekompromisní stanovisko. Pokud budou podobnou nerozhodnost jako ve Svátu v postupu proti radikálům uplatňovat i nadále, nemusí skutečně trvat dlouho a hrozba Rehmána Malika se naplní. Tálibán si dovolí i na Islámábád.

Ve zkrácené verzi vyšlo v HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Vilém napsal(a):

Podle mého názoru jde o nemístnou kritiku. Američané a další západní interventi napáchali v zemích třetího světa tolik zločinů, že Taliban je proti nim hnutím humanistů. V rámci globálního urovnání budou mít takzvaní teroristé postavení zástupců svých společností, a čím dřív si to západ uvědomí a začne k nim přistupovat podobně jako k OOP, tím dřív bude dosaženo uspokojivého řešení celého konfliktu. Postup pákistánské vlády je proto třeba uvítat, protože představuje jeden z prvních kroků správným směrem. Dříve nebo později bude nutné dohodnout se s obyvateli celého regionu a vyklidit také Afghánistán a Irák, i když západ zhlouplý nenávistnou propagandou dosud není ochoten vzít tuto skutečnost na vědomí. Pokud se však urovnání v Pákistánu osvědčí, mohlo by představovat model pro další oblasti.
24. 02. 2009 | 11:08

Michal Macek napsal(a):

zdravim :)

beru zpet sve prognozy ohledne indo-pakistanske valky.jestli ze situace v Pakosi bude vyvyjet dale timto smerem,obavam se ze k valecnemu konfliktu muze dojit.zda se ze Pakos se meni ze spolehliveho spojence USA v jeden ze statu "osy zla" jak to elegantne nazval GWB vypada to jako by nyni suploval ulohu Afganistanu kde se radikalum prece jen hure dycha.
navic zbranemi chrasti Severni Korea a ja se obavam i vzhledem k iransko-izraelskemu napeti jsme globalnimu konfliktu mozna blize nez se zda - doufam ze se mylim
24. 02. 2009 | 11:33

Paterik napsal(a):

Inu stát bez funční armády neexistuje. Taliban dostal, co chtěl, a teď bude chtít víc. Je dost možné, že i v armádě má Taliban řadu sympatiznatů, místní vojenští činitelé jsou také jen lidi a tudíž úplatní...

Jak je vidět, Vilém nám tu opět zpívá svou oblíbenou antiamerickou písničku. Hodní hoši z Talibanu, Hamásu a Hizballáhu... to je docela k smíchu. Nevím, jak by se třeba Hamás nebo Taliban mohli stát činnými na mezinárodní scéně. Od čeho budou odvozovat svou legitimitu? Tamilští tygři jsou také "bojovníci za svobodu", proč je nezveme do OSN? Vláda proti nim také bojuje tvrdě, ale to Vilém neodsuzuje? Jak to? Zdá se, že je důsledný jen pokud může odsoudit USA. Jednostrannost je krásná, ale bohužel se snadno pozná.
24. 02. 2009 | 12:11

Vilém napsal(a):

Paterik
OOP byla svého času rovněž zcela nepřijatelnou teroristickou organizací, a dneska jí západ financuje volební úplatky, aby ji Hamas nevymazal z politické mapy, Abbás je právě v Praze.
Proti USA celkem nic nemám od nástupu Obamy, takže vaše obvinění z antiamerikanismu jsou jen mechanickým skandováním hesel. Ale region BV nelze trvale kolonizovat a čím déle okupace trvá, tím víc roste radikalismus. Pokojné předání moci Talibanu je rozumná cesta řešení. Myslím si, že vrahové v čele západních států by se neměli odtahovat od svých kolegů v turbanech, je to nevěrohodné.
24. 02. 2009 | 12:19

Pepa Řepa napsal(a):

To Vilém
copak tedy navrhujete? Uspokojivé řešení, spočívající v přijetí šariátu na území celého Pakistánu?

Návrat ke knenovému rozdělení území bez centrální vlády?

Dvojí jurisdikci všude tam, kde je silná muslimská komunita?

Víte vůbec, jaké prvky šariát v sobě má a jak je slučitelný se západní svobodou slova?

Uvědomujete si, že je Pákistán jadernou mocností?

Nebo je to obvyklý výkřik do tmy, kterým si potřebujete ulevit?
24. 02. 2009 | 12:22

Paterik napsal(a):

Viléme, taky Nobelova cena míru pro Arafata byla výsměchem. To že se teď jedná s Abbásem neznamená, že se musí jednat i s Hamásem nebo Talibanem. Ono se s ním jedná, ale proč se s ním jedná? Protože je ochoten se dohodnout s Izraelem. Hamás ne, a proto se sním jendnat nedá. Co asi Taliban má v úmyslu s Pákistánem a Afghánistánem? Zavést šaríu, vraždit odpůrce... A vy byste jim ty země klidně předal? Se všemi miliony obyvatel, které budou moci opět terorizovat? To snad ne?! Jistě, že západ nemá v úmyslu ty země okupovat a řídit, ale já nevidím jediný důvod, proč by měli dát moc zrovna Talibanu? Co ho kvalifikuje, aby tam mohl vládnout? Má zbraně... to je ovšem skvělý důvod, ne?

Mimochodem Obama je ve funci jen krátce, a navíc ještě nemusel řešit žádný ožehavý geopolitický problém. On sám plánuje boj v Af. ještě zintenzivnit, což mu jistě v určitých kruzích sympatizanty nepřinese. Nenávist mnoha lidí k USA nepramenila z Bushe, nenávistný křik je slyšet stále a nemyslím, že by v dohledné době utichnul.
24. 02. 2009 | 12:29

Vilém napsal(a):

Pepa Řepa
Váš příspěvek je exemplárním vyjádřením kriminálních sebeklamů západních interventů. Především okupace západními interventy je sotva lepší než jakékoli místní zřízení a jako cesta k nastolení svobody nebo demokracie je prokazatelně nereálná. Zatím to vedlo jen ke gigantickému rabování a krvavým masakrům.

Protože se místní odbojové struktury prokazatelně etablovaly jakoalternativa k prozápadním kolaborantům, zřejmě po evakuaci regionu připadne moc jim. Pro místní obyvatele bude určitě lepší, když k tomu dojde po dohodě než po boji.

Otázky islámské menšiny, kterou si do Evropy natahaly firmy, aby mohly parazitovat na levné a vydíratelné pracovní síle, s tím nesouvisejí, i když tato menšina je dalším dokladem nesamostatnosti a parazitické povahy západní takzvané civilizace, a její přítomnost je třeba uvítat, protože představuje pozitivní podvratný potenciál uvnitř západní společnosti úplně zdebilizované konzumním stylem života.
24. 02. 2009 | 12:34

Pepa Řepa napsal(a):

To Vilém
budete se divit, ale souhlasím s Vámi v tom, že na islámský kořen, západní demokracii nenaroubujete.
Možná i v tom, že většina místní populace bude s tímto způsobem života souhlasit.

Váš závěr:
"... a její přítomnost je třeba uvítat, protože představuje pozitivní podvratný potenciál uvnitř západní společnosti úplně zdebilizované konzumním stylem života".
-------------
Mluví jasně. Ani tento odstavec nerozporuji.

Vy sám, jste dokonalým příkladem zdegenerované a zdebilizované společnosti, podřezávající si větev pod zadkem.
24. 02. 2009 | 13:12

Vilém napsal(a):

Pepa Řepa
Vidím že tváří v tvář budoucímu vývoji ztrácíte glanc a uchylujete s k laciným osobním atakům. Paradoxně právě tato neschopnost či neochota respektovat odlišné stanovisko, samozřejmě u lidí nesrovnatelně významnějších než Vy, dokládá ztrátu návaznosti na pozitivní evropské tradice, které se vždy vyznačovaly kritickou sebereflexí a právě jen tím se povznesly k univerzálním nárokům. V stínu neoliberálně neokonzervativního narcistního žvanění se západní státy duchovně vrátily do stádia zdivočelých primitivů, a to je právě nutné změnit kontaktem s jinými kulturami. Nezapomeňte že i Řekové začali filosofovat až díky poznání východních despocií. Proto i islamisté mohou přinést obrodu Evropě.
24. 02. 2009 | 13:18

Pocestny napsal(a):

Viléme, žargon politruka se neschová.

Ty jsi takovej malej intelektuálskej hnída s vizí superspravedlivé společnosti Orwellova typu, zoufalec, kterej odpadá od vlastního původu stižen horečkou jakési permanentní revoluce, která konečně vysvobodí tvou dušičku z pout vlastního původu.

Je to ovšem je ten prastarý projev flagelantství, o kterém tu jiní rádi v nesmyslném kontextu mluví.

Historie praví, že pokaždé, když se svět otřásl "pod tíhou hříchu", objevili se "zvěstovatelé", protože lidé, kteří žijí ve své vnitřní nehnutelnosti průměru, se okamžitě excitují v očekávání změny, která ovšem nastat nemůže, dokud se nezmění oni sami...

Ne, Viléme, vás nezkrušil světový neřád, ale vlastní nedostatek síly bejt tím, kdo se nestydí za svou tvář, tak jí nevyrstrkuje z davu.

No, myslím, že ti dlouho pšenka nepokvete, lidí jako ty se všude rádi zbaví...
Mahlzeit!
24. 02. 2009 | 13:19

Pocestny napsal(a):

Viléme, tvoje "názory" (tedy zpatlanice slov a významů, které nedávají smysl) se brát vážně nedají, demokracie není právo na šílenství...

Ty nekomunikuješ, ty vysíláš....
Jenže to až moc připomíná rádio Jerevan, víš.

Tyhle fráze platily možná před půlstoletím na kolomazníky v Poldovce,neuřážej okolí tím, jak nejsi schopen se sám vyvíjet..

Papež v montérkách už nefrčí....
24. 02. 2009 | 13:24

kasparek napsal(a):

Vileme
jak to vypada, jste jediny, ktery tu vidi neco pozitivniho na vlivu Talibu tamhle a muslimu v Evrope. Je na case abyste si priznal, ze musite jit s nami, tj toho casu s vetsinou a zacit proti uterkarum vic kricet. :o)
Ono az taklhe vyjde pruzkum ve STEMu, taxe prida aji Jyrka, to je jasny.
24. 02. 2009 | 13:29

Pepa Řepa napsal(a):

To Vilém
v čem vidíte osobní útok?

V tom, že cituju vaše vlastní slova vyjadřující touhu po pádu "nesamostatné a parazitické západní takzvané civilizace" a uvítání "podvratného potenciálu uvnitř západní společnosti úplně zdebilizované konzumním stylem života"?

Cituji Vaše vlastní slova, nebo Vám něco podsouvám?
24. 02. 2009 | 13:29

Vilém napsal(a):

Pocestný
Jako obvykle jazykově šroubované a stylově úchvatné, ale s mizivým věcným obsahem. Můžeš se hrdě hlásit k nejlepším tradicím degenerované a myšlenkově sterilní elity, až na to, že skutečná elita se od hostilních podivínů liší tím, že o sobě nepochybuje, zatímco z tvé permanentní snahy urážet kdekoho a nárokovat tím vlastní nadřazenost na sto honů čiší nereflektovaný komplex méněcennosti, pročeš jsi spíš politováníhodný než odsouzeníhodný. Nakonec se tady ještě zcela bezdůvodně vydáváš za mluvčího toho opovrhovaného davu a vyhrožuješ, že se mě zbaví, jenže já se nepotřebuji ohlížet na dav a jeho mluvčí, namlouvat si, že jeho ocenění potřebuju, proto jsou mi takové "hrozby" jen k smíchu.
24. 02. 2009 | 13:29

Vilém napsal(a):

Pepa Řepa
Zřejmě nechápete obsah vlastních tvrzení. Vyjadřujete se k mé osobě, jde tedy o osobní vyjádření. Mluvíte nelichotivě, jde tedy o útok. Útok spojený s osobním hodnocením je osobní útok. Jiné argumenty jste nepřinesl, tak o co jiného šlo. Já jsem hovořil o stavu společnosti, tedy především větších celků než jedinci, protože zkoumat vás osobně mi přijde celkem bezpředmětné v souvislosti s mezistátními konflikty.
24. 02. 2009 | 13:35

Pepa Řepa napsal(a):

To Vilém
a smím se zeptat, jak si představujete, že bude nová postdemokratická evropská společnost vypadat, až dojde -za pomoci páté kolony-k rozložení a pádu zdebilizované společnosti současné?
Z vašich slov jsem získal dojem, že tento den toužebně očekáváte.Mýlím se snad?

To není útok to je dotaz, abych věděl, jak si novou, ideální a pro vás akceptovatelnou Evropskou společnost představujete "Den poté"?

Druhý dotaz mě napadá v souvislosti s nedávnou debatou o protiraketovém deštníku.
Ponechme stranou Rusko i schopnost Iránu.
Konkrétní otázka:Jakým způsobem chcete zabezpečit Evropu, pokud Talibán ovládne Pákistán s jaderným arsenálem?

Třetí dotaz je: V čem vidíte přínos islamistů pro obrodu Evropy?

Snažte se, prosím, být konkrétní.Zatím jste ani na jednu otázku konkrétně neodpověděl.
24. 02. 2009 | 14:03

Pocestny napsal(a):

Vilém:
"Jako obvykle jazykově šroubované a stylově úchvatné, ale s mizivým věcným obsahem!

...no, píšu o tobě....-)

Tos pochopil, nebo ne? -)

http://www.youtube.com/watc...
24. 02. 2009 | 14:06

xres napsal(a):

Znám pár lidí přímo ze Swatu, přesto nejsem schopen pochopit, co se vlastně děje. Proč je vláda toleruje? Čím si vlastně tento ústupek vynutili? Situace je i pro místní značně komplikovaná, talibanci nejsou univerzálně v oblibě ani ve Swatu. Stávající stav komplikuje každodenní život atd. Jak to asi bude dál?
24. 02. 2009 | 14:07

Vilém napsal(a):

Pepa Řepa
Předem jsem samozřejmě na Vaše otázky nemohl odpovědět. ;-)
Obávám se ale, že Vás ani tak neuspokojím, protože samozřejmě nedisponuji orákulem, které by mi umožnilo vidět budoucnost, a před námi jsou politické turbulence (resp. už v nich jsme), které znemožňují použít extrapolaci stávajících trendů jako předpověď.
1. V žádném ohledu jsem ale nemluvil o postdemokracii, spíš poskonzumerismu. Tedy nesrovnatelně vyšší a progresivnější daně, renesance sociálních práv, státem regulovaná ekonomika, úplně nové volební procesy, například dělitelné hlasy, negativní hlasy proti stranám, volby každé dva roky, přímá demokracie referend, atp.

2. Evropa má také jaderný arzenál, proto je váš dotaz nadbytečný a žádné podstatné úpravy politiky nebudou potřebné.

3. Islamisté představují alternativní koncepci politiky spojenou s tzv. silným nebo všeobsáhlým pojetím dobra, tedy politiky, která neslouží jen jako prostor pro soutěž bezobsažných hesel mediálních figurek a lákání voličů na kravatu, ale jako prosazování preferovaného životního stylu. Vzhledem k tomu, že západní společnost prosazovala ve skutečnosti něco podobného, aniž to dostatečně tematizovala, totiž maligní obdiv k majetku a konzumu, kvůli nimž byly masově ničeny všechny jiné hodnoty, konfrontace konzumerismu s islamismem umožní relativizaci pseudohodnot a racionální reflexi společenského dění, přičemž samozřejmě nemám na mysli bezzubé kritické řeči na akademické půdě, nýbrž razantní změnu reálných rozhodovacích procesů.
24. 02. 2009 | 14:22

Paterik napsal(a):

Vilém:
nemyslím si, že by islamisté prosazovali nějakou "politiku dobra", jejich politika je jednoznačně postavena na negaci - tedy na boji s nepřáteli v širokém slova smyslu. Naopak základní myšlenka demokracie staví na pozitivismu - tedy snaze věci zlepšovat (vynechme nyní, jestli se jí to skutečně daří, nebo ne).

Nechápu, jakou změnu našeho stylu života si představujete. Jako že se přiblížíme opět starověku, kdy lidé žili v chýších? Regrese se nemůže ve společenském vývoji prosadit - jedině násilnou cestou. Konzum je největší pozitivum, jaké kdy lidstvo vymyslelo - kdo se oddává životu, nemá zájem válčit. Obdiv k majetku je zakódován v lidských genech a odstranit jej nelze žádnou sebehezčí utopicku myšlenkovou konstrukcí. S tím je třeba se smířit, ne s tím bojovat. žádná duchovní éra lidstva neexistovala, ani existovat nemůže a nebude.
24. 02. 2009 | 14:45

buldatra napsal(a):

Pane Pepo,

Pan Vilém to už ví a kvituje s povděkem. Islám vítězí.

Nikdo ho nezastaví, je už i u nás, nenápadně se vetřel a zabydlel.
Konzumu navzdory.
Ani jsme si toho nevšimli:

http://necyklopedie.wikia.c...

Vítejte tedy ve středověku. Abychom si lépe zvykli, nadělili nám finančníci jako předkrm krizi a Tálibánci přijdou později, momentálně nemají čas. Mají nějakou rachotu v Afgánistánu:

http://www.youtube.com/watc...
24. 02. 2009 | 14:48

jirka napsal(a):

Už jsem tady před časem napsal svůj názor, že USA budují protiraketovou obranu proti Pákistánu, nikoliv proti Koreji a Íránu. Indie, Čína a Rusko by teoreticky měly být víc na ráně, ale ví někdo, co se těm pitomcům s prstem na spoušti bude honit hlavou ?
24. 02. 2009 | 14:51

Fantomas napsal(a):

Dobry den Terezo,
musim rict, ze mate muj obdiv. Zena, ucitelka na divci skole a jeste k tomu cizinka v Pakistanu. Muze byt lepe namalovany terc na lepsim miste?
Jak se vam usina s vedomim, ze by vas tisice lidi rado videlo vystavenou bez hlavy nekde na namesti?
Me stacilo nekolika mesicni cestovani na vlastni pest po relativne civilizovane sev.Africe k tomu, abych v kazdem "kosilaci" videl velkou hrozbu...
Davejte na sebe velky pozor!
24. 02. 2009 | 14:52

talentovaný šibal napsal(a):

Pákistánci a jejich starosti mě vůbec nezajímaj, tady si může blog zřídit vopravdu každej šílenec a votravovat pak s nesmyslama, jako např problémy Pákistánců. To je votravný, to budu radši číst denně 10 nových článků vod Jirky Paroubka než takovoudle propagandu islámu a vzbuzování lítosti nad těmi strasně milými chudáky se samopali v ruce.
Příště bude psát abysme jim poslali DMS na dobrý účely,že tam všichni umíraj a hlavně hodně dětí, vsadte se.
24. 02. 2009 | 14:55

Vilém napsal(a):

Paterik
Velmi zajímavé. Silné pojetí dobra není otázkou dobra, nýbrž charakteristikou určitého světonázoru, který nemusí mít vůbec dobré dopady, ale vychází z představy, že existuje jeden správný životní styl založený na systému morálních (pseudomorálních) hodnot typu náboženství nebo ideologie. Protikladem je slabé pojetí dobra, které přímo vylučuje náboženské otázky a otázky hodnot z politiky. To islamisté ovšem nedělají, ale ve skutečnosti to už nedělá ani konzumeristická demokracie, protože všechny strany jsou jen jednou stanou dalšího růstu konzumu, a vaše ódy na konzum jsou dokladem toho, že jde i o vaše stanovisko. Protikladem této patologické unifikace a kapitalistické normalizace přirozeně není bezbřehý relativismus, nýbrž intelektuálně vyšší postoj kritického vztahu k hodnotám a odmítání jejich absolutizace, a to i těch hodnot, které dotyční zastávají. V praxi to má politické důsledky v podobě multikulturalismu, pluralitního pojetí hodnot apod.
24. 02. 2009 | 14:56

jirka napsal(a):

Viléme , to se nedá číst, vsadím se , že jsi muslimský konvertita.
24. 02. 2009 | 15:07

Karlík napsal(a):

to jirka:

spíš bych ho podle výrazů typu "konzumeristická demokracie" a "kapitalistické normalizace" tipoval na ultralevicového intelektuála... Slačálek nebo Uhl by si s ním rozuměli :-)
24. 02. 2009 | 15:22

Jiří napsal(a):

když to nemají je zle....
To raději tu prohnilou západní demokracii, která ma třeba šanci se uzdravit.
24. 02. 2009 | 15:51

Jiří napsal(a):

Pro Viléma:
Dovedeš si představit uprostřed území ovládaném Talibanci, nebo jinou islamskou radikální vladou , že by jsi praktikoval jiné náboženství než jejich(stavěl si kostely, apod..)Prostě žil jiným životem, slušným, bez projevů "prohnilé zapadní civilizace". Asi těžko.Přesto oni chtějí to samé(jejich)po zapadní civilizaci. A my jim to ve své zaslepenosti umožnujem. Proto nás pohltí.To je zbytek .. vyjel mě jen konec..
24. 02. 2009 | 16:01

Paterik napsal(a):

Vilém
Konzum nemá s morálností nebo nemorálností nic co dělat. Konzum vede u sedlosti, a tím předchází konfliktům. Globalizace má do jisté míry podbný efekt. Není moje chyba, že to nedokážete vidět.

Nevím, jaký kritický postoj k hodnotám máte na mysli. Pluralitní pojetí hodnot zavání relativismem na sto honů. Pokud byste chtěl naše pojetí práva postavit na roveň šaríi, tak tam se vám kritičnost zřejmě kamsi vytratila. Některé hodnoty, jako právo na osobní svobodu a život, prostě nelze relativizovat, ani filosofií ani náboženstvím! Tím by zkolabovala možnost stavby společnosti obecně.
24. 02. 2009 | 16:45

Petr Havelka napsal(a):

Taliban je zlo a se zlem se musí bojovat. Jak si tito extrémisté "upevňují" moc? Jednoduše,vraždí umírněné. Odjakživa platí: Na hrubý pytel, hrubá záplata. Já vím je to fráze, ale zapomíná se co předcházelo v r.2001. V krizi můžete útočit nebo utíkat, vyberte si kulku do hrudi nebo kulku do zad? To je zcela určitě další primitivní fráze. Zcela určitě takhle primitivně uvažují Talibanci, místo a čas si vybírají oni, my jenom reagujeme. To, že reagujeme bude nejspíše podle polní příručky čistokrevná obrana. Další fráze nakonec : Nejlepší obrana je útok
24. 02. 2009 | 17:57

Vilém napsal(a):

Paterik
Výhody konzumu v těchto sférách mi zůstávají utajeny, skoro bych řekl, že sám nevidíte historii kolonizace a rabování celého světa v honbě za ziskem. Ostatně jsem netvrdil, že každá spotřeba je nevyhnutelně špatná, jen že je nemístné absolutizovat tyto hodnoty.

Pluralitní pojetí hodnot vede přinejmenším k tomu, že relativita hodnot není provozována účelově jako jejich falešná absolutizace. Je hezké mluvit o lidských právech, ale západní civilizace předvádí kejklířské divadlo absolutizace principů podle okamžité potřeby, když je třeba někoho svrhnout, jsou lidská právy jakoby posvátná a svrchovanost cizích států nic neznamená, když naopak gruzínský maniak nechá převálcovat odtrženou provincii tanky, je najednou svrchovanost posvátná. A totéž platí o státním násilí - když policajti zkopou najakého běloruského provokatéra, je z toho povyk v celé Evropě, naopak americké mučírny jsou solidárně tolerovány a na palestinských mrtvolách i na těchto blozích křepčilo několik demagogů jako třeba Tomský.
24. 02. 2009 | 18:54

sasa napsal(a):

Mili pravi bojovnici, postavte se k veci celem. Je treba pripustit,ze nastal cas ukazat dobrou vuli a castecne se stahnout dokud to bude projevem sily.
1. Provest ofenzivu v kmenovych uzemich vsemi silami.
2. Ustoupit z Pastunskych uzemi, oddelit je od Afghanistanu a Pakistanu.
3. Zavest tam opet kmenove pravo, rady starsich
4. Uznat je jako nezavisly stat
5. Poslat do kazde jejich vesnice masivni humanitarni pomoc.
6. Zbytek Afghanistanu a Pakistanu zavede na hranicich prisne kontroly a visa.
7. Pokud do dvou let Taliban na kmenovych uzemich zanikne, tak visa budou zrusena.
24. 02. 2009 | 20:25

xres napsal(a):

Konečně něco přímo k věci. Hezký plán. Jen v Pak. jde vývoj úplně opačným směrem. Proč asi? Pakistánská vláda taky není padlá na hlavu a o nějakou ofenzívu všemi silami evidentně nepůjde.
24. 02. 2009 | 20:52

Paterik napsal(a):

Vilém
Kolonizace a rabování se odehrávaly v dobách, kdy o nějaké demokracii a lidských právech nemohla být řeč. V historii si lidstvo demokracie dnešního typu moc neužilo. Jinak absolutně nechápu, kdo konzum absolutizuje jako hodnotu? Konzum není hodnota - je to spíš způsob, jak nakládáme s naším životem. Národy, kterými vy opovrhujete jako konzumními, prostě chodí do práce, vydělávají si na živobytí a snaží se ten život nějak zlepšit, k čemuž patří i spotřeba a nějaké to pohodlí. Já prostě nechápu, kde na tomto spatřujete negativa.

Co se týče Gruzie, tam došlo k odtržení dvou kusů území jednoho státu jiným státem (Ruskem), čili ani tady se nedá nic posuzovat šmahem. Vláda dala Tamilské tygry taky zválcovat tanky, ale jí dovoleno bylo. Pákistán válcoje kusy země armádou, ale to je legitimní... Ale Gruzii dovoleno není, protože se přátelí s USA. Tato vaše důslednost je pozoruhodně nedůsledná.

Na Palestinských mrtvolách nikdo netančí. Ale když vy smutníte po Palestinských mrtvých, já připomenu zase Izraleské mrtvé... Po nich se také tančit nesmí. Situace v Izraeli je dost komplikovaná, ale snazší než se ji pokusit nestranně rozklíčovat je obviňovat jednu nebo druhou stranu. Uvědomte si, že proti všem těmto věcem, které vás pohoršují, je na západě mnoho lidí, bez ohledu na to, jak cynicky se mohou chovat politické reprezentace. Guantanámo je jedna z věcí, které Bushovi prohrály volby a srazily jeho podporu na minimum. Takže na krizi hodnot to zase až tak nevypadá.
24. 02. 2009 | 20:54

Vilém napsal(a):

Paterik
Myslím, že zcela bezdůvodně ztotožňujete určité rysy moderního života s konzumem, přitom sám zpochybňujete význam konzumu. Každopádně nezávisle na vašem přesném stanovisku se v naší politické oblasti stal růst HDP politickou modlou a hromadění majetku a spotřeba mají neúměrný význam, a to na úkor jiných hodnot. Takže kritizuji přesně toto.

Pokud jde o probírané mezinárodně politické otázky, nebylo mým cílem tvrdit, že pravda je výhradně na straně nepřátel západu, šlo mi o to, že údajně absolutní hodnoty jsou ve skutečnosti západem hájeny stejně účelově a licoměrně jako jinými stranami. Bush bohužel ztratil oblibu především kvůli neúspěchu, protože svůj mandát s přehledem obhájil přes všechno řádění a teprve po neúspěchu v politice i ekonomice se od republikánů voliči odvrátili. Čili dneska do něj každý kope, ale kdyby tekla irácká ropa a nebyla ekonomická krize, umučení a mrtví by vcelku nikoho nezajímali.
24. 02. 2009 | 21:41

Detektor Sionismu napsal(a):

Paní Engelová,
vyučovat jak dělat filmem propagandu Vás do Pakistánu vyslala Sionistická centrála nebo jste se tak rozhodla svobodně zcela sama?
Nikdy jste nebyla členkou Hasbara brigád?
24. 02. 2009 | 22:54

Paterik napsal(a):

Vilém:
Ano já zpochybňuji vůbec existenci něčeho, co by se mělo nazývat "konzumní způsob života". HDP je fetišem maximálně některých ekonomů a politiků, ale většina občanů se těmio věcmi vůbec nezabývá. Vydělávají peníze, aby bylo z čeho platit inkaso. Jakékoliv tvrzení, že se západ oddává bezuzdnému hýření, je velice svůdná (už od napsání Bible), ale nereálná. Vy vztahujete možná příliš vyhraněné zájmy hrstky na celek. Jak spotřeba má neůměrný význam? To nám má být líto, že máme co jíst? Jaké hodnoty bychom měli tedy vyznávat? Rousseau se oddával různým romantickým představám o člověku, že v chýších bez majetku bylo lidstvo ctnostné. Ale nebylo to víc, než jeho zbožné přání.

Ony absolutní zájmy jsou hájeny licoměrně především politiky a to z různých důvodů (Čína je velká a mocná a my na ni nemáme gebír). Vztahovat to opět na celou společnost je chybné. V demokratických zemích zní od občanů velice kritické hlasy k zásahům v cizích zemích a to už od Korejské války. Umučení a mrtví budou vždy budit odpor, ani blahobyt na tom nic nezmění. Naopak bych řekl, že jsme k tomu dnes mnohem vnímavější než dřív. Ve středověku se vraždilo a rabovalo ve jménu krále a boha a nikdo se nad tím nepozastavil. Kdyby dnes nějaký politik řekl "chci rozpoutat genocidu", druhý den by už ve svém křesle neseděl. Bylo by něco takového možné třeba ještě před pár desítkami let?
24. 02. 2009 | 23:04

Vilém napsal(a):

Paterik
Možná by bylo vhodné rozlišit mezi tím, co se odehrává v politice v podobě explicitní preference růstu HDP, a tím, jak se tentýž styl extrémního materialismu odráží v každodenním rozhodování jednotlivců. Rozhodně není rozpor mezi patologickou ekonomizací společnosti jako celku a konzumním stylem života většiny jednotlivců. Hrstka politiků v tomto případě strukturálně reprezentuje požadavky celku. Od důchodců po zaměstnance se v souvislosti s politikou většina lidí řídí velmi úzce vyhraněným finančně formulovaným vlastním zájmem a dokonce ani nechápe, viz vaše poukazy na Rousseaua, že hodnoty mohou být podstatně odlišné. Protikladem patologického konzumu není jen návrat na stromy, nýbrž především - jak ukazují mnohé evropské státy - vyvážení ekonomických hodnot jinými hodnotami.
Pokud jde o odpovědnost řadových občanů za politiku, ani zde se nelze spokojit s přisouzením veškeré odpovědnosti politikům, když tato individua mají mandát občanů. Vaši argumentaci ohledně odporu k mučení nemohu zcela akceptovat, Američané se nechali ochotně ukolébat, dokud vítězili, a Bushe po všech barbarských kouscích zvolili znovu. Je oblíbeným manévrem neodpovědných lidí myslet si, že sice armáda někde zabíjí, ale oni s tím nemají co společného, oni jen chtějí bezpečí, radar, ropu, levné suroviny a lacinou práci - osoby, které přijímají profit z nelegitimních poměrů, samozřejmě nesou spoluodpovědnost.
24. 02. 2009 | 23:21

Will napsal(a):

Velmi děkuji za informace za pákistánského vnitrozemí - o tom se člověk dočte málokdy. Vážím si toho, že autorka na dívčí škole v Pákistánu působí, inu, hrdinství ještě nevymizelo, a to říkám zcela upřímně. Já bych si tam musel poněkud častěji měnit spodní prádlo.
A ještě k tomu protizápadnímu mluvčímu tady v diskuzi: Ono se nám to říká, když tu máme svobodu. To se nám to bije v prsa, když nám ta uříznutá hlava nehrozí. Ale já opravdu nevím, z čeho se dá usuzovat, že Tálibán je lepší než "západní okupace" (dávám do uvozovek, protože nevím, co si pod tím představit).
25. 02. 2009 | 06:50

Paterik napsal(a):

Vilém:
Jak se tedy styl extrémního materialismu odráží v našem každodenním životě? To mi chcete namluvit, že lidé myslím 24 hodin denně na to, kolik jim zase přibylo na kontě? Já osobně na něco takového nemyslím skoro vůbec, ovšem chápu, že lidé s nízkými příjmy musí počítat každou korunu, což bych ovšem nevydával za nějaký extrémní materialismus. Inu žijeme ve světě hmoty a proto se mysl lidí zabývá především hmotou. Těžko si představovat, že tomu bude jinak. Opět mluvíte o vyvažování hodnot, ale opět nezmiňujete, které hodnoty tedy mají vyvážit onen "konzum", ať už si pod tím představujete cokoliv?

Lidé mají odpovědnost za politiku úměrnou tomu, nakolik ji mohou sami ovlivnit. Mají za Bushovu politiku odpovědnosti ti, kteří jej nevolili? Politiky sice volíme, ale dál ovlivnit jejich činy už vlastně nemůžeme. Neovlivníme složení vlády, ani žádné davy poradců a lobbystů... A co je špatného na tom chtít bezpečí? Co se týče surovin, o jejich ceně rozhoduje spíš nabídka a poptávka na světových trzích, nikoliv vůle občanů a našich politiků. Ještě nedávno byla ropa třikrát tak drahá. Levná pracovní síla - na tom mají nepochybně spoluvinu i země jako je Čína, která si na levné pracovní síle postavila svou konkurenceschopnost. I laciná práce má ovšem jistý pozitivní vliv - vytváří nepochybně konkurenční tlak na to, aby se cena práce neúměrně nezvyšovala - podobně jako u cen zboží.
25. 02. 2009 | 09:57

Vilém napsal(a):

Paterik
Velmi zajímavé, ale sám jistě vidíte, že si hrajete se slovíčky, když popíráte komercionalizaci současné společnosti. Nehodlám zde uvádět sáhodlouhé seznamy lokalit, kde vyrostly hypermarkety, dokládat snižující se přerozdělování, vpád komerce do školství, vzdělávání, dokonce bezpečnosti, devastaci sociálního systému a téměř dětinské odmítání všeho, co nezavání ziskem, jako něčeho vadného. Zvyšující se podíl hlasů ve prospěch komerčních stran ODS a ČSSD a oslabování ostatních stran, které jsou ideově vyhraněnější, dokládá mizející zájem o jiné otázky i mezi voliči, nejde tedy o jev, který by si vymysleli politikové bez účasti občanů. Samozřejmě je možné komerční postoje vyvážit ohledy na ekologii, kulturu, sociální problémy apod.

Těžko říci, proč zapíráte, že vítězný kandidát ve volbách musel získat mandát občanů, a když ho voliči po zkušenosti s jeho vládou opět zvolí, pak tím dávají souhlas s tím, co dělal. Možná právě vinou konzumních postojů se zabývali snížením daní a ne mučením a vražděním, protože vraždění jiných pro ně nebylo tak důležité jako levná hypotéka.
25. 02. 2009 | 11:01

Paterik napsal(a):

Vilém:
Komercializace je iluze. Kramáři vychvalovali své jedinečné zboží už odjakživa, změnila se jen technická stránka věci. Lidstvo samo se ale po této stránce nezměnilo nijak. Ano supermarkety rostou, a co by za ně naši předkové dali! A jakápak devastace sociálního systému? Vždyť výdaje na tuto oblast rostou, ten naopak bytní. A kulturu nemůžete posuzovat jen podle objemu státních peněz, stát nemá na kulturu žádný monopol. Jinak pokud tvrdíte že existuje "dětinské odmítání všeho, co nezavání ziskem", pak se podívejte na všechna ta občandká sdružení a iniciativy, které nezřídka pomáhají těm nejpostiženějším. Přehlížíte vlny solidarity, které se vzedmuly po různých živelních pohromách různě po světě, různé nadace, dárce krve... Odmítáte přijmout fakt, že dnešní společnost má stejně dlouhou řadu pozitivních jako negativních prvků.

Oslabování jakých stran máme litovat? Ano komunisté jsou opravdu vyhranění, ale toho jsme si už užili dost. A lidovci - kde je nějaká vyhraněnost, ti jsou s každým, kdo jim nabídne místa ve vládě. A nábožeství je hezká věc, ale nedá se použít k řešení praktických problémů. Ekologie je stejně komerční, jako cokoliv jiného. Ekologické výrobky jsou módou, aby se ekologická technologie prosadila, musí být především rentabilní. Všechny vznešené ideály jsou jen chabou zástěrkou skutečnosti.
25. 02. 2009 | 11:28

Vilém napsal(a):

Paterik
Tady bych zabředl do nekonečné pseudofilosofické debaty, protože se uchylujete k neseriózní rétorice a vychytralému zapírání zjevných skutečností. Samozřejmě vám nebudu dokazovat, že se Země točí kolem Slunce nebo význam komerce ve společnosti neúměrně narostl. Nechápu, proč mi podsouváte, že odmítám vidět pozitiva dnešní společnosti, asi proto, že pro svůj klid potřebujete pocit, že jsem zarytým a zaslepeným nepřítelem civilizace. Ovšemže mne příliš nedojímají sentimentální vlny solidarity o Vánocích nebo při povodni, natož charitativní nadace, které ani při seriózním a autentickém přístupu nemohou v žádném případě nahradit politické rozhodování, které by mohlo potřebu jejích služeb prakticky anulovat, jen kdyby se politikové nedojímali nad majetnými egoisty. Povahu naší společnosti taková kostelní sentimentalita nemůže výrazněji změnit.
V ČR máme 50 politických stran, a skutečnost, že občané táhnou jako dvě stáda za dvěma velmi pochybnými převážně kvůli osobním majetkovým zájmům, přeci jasně svědčí o úpadku demokracie při infekci komercí. Není vůbec nutné oživovat strany obrácené do minulosti jako KSČM nebo KDU, hodnotově orientovanou politiku nabízí mnoho jiných stran.
25. 02. 2009 | 11:53

Paterik napsal(a):

Vilém:
Ale ale ale... no to jsou mi věci! A které strany nám nabízejí tu hodnotovou politiku? Můžete je jmenovat? Já mám o našich pidistranách docela přehled a můžu vás ujistit, že jsem u žádná z nich nenarazil na nic, co by je odlišovalo od velkých stran - až na počet hlasů ve volbách. Proč je asi lidé nevolí? Protože jim tyto strany nemají evidentně co nabídnout. Vy lidi nazýváte stádem, já říkám, že lidé vědí, co chtějí a na malé straničky shlížejí se skepsí. A jaké konkrétní kroky by měli politici udělat, aby "mohli anulovat" potřebu nadací a různých zájmových oragnizací? Jaké?

Myslím, že se pomalu stáváte kazatelem. Nebudete nic dokazovat, ty správné hodnoty vyznávají jakési "jiné strany"... nic konkrétního, jen spousta hezkých slov. Nevím, co nazýváte úpadkem demokracie, lidé prostě volí ty strany, od kterých si slibují naplnění svých zájmů. Nevím, jak jinak byste chtěl demokracii pojmout vy.

Evoluční studia ukazují, že jinou organizaci společnosti, která by fungovala, lidstvo nevytvoří. Každý, kdo se pokusit vytvořit jakousi ideálnější verzi společnosti, zkrachoval, jak ukazuje příklad komunismu, ale třeba i Ježíše. Tahle společnost je normální a jiná už nebude.
25. 02. 2009 | 13:46

Vilém napsal(a):

Paterik
Nevím, zda to děláte schválně, ale váš způsob debaty nelze považovat za seriózní výměnu názorů a stanovisek. Vždycky se chytnete nějakého výrazu nebo jedné věty a odvedete debatu někam úplně jinam, požadujete na blogu nevyvratitelné důkazy notoricky známých skutečností a oháníte se naopak notoricky neznámými jakýmisi evolučními studii a jejich údajně zásadními vědeckými poznatky o organizaci společnosti.
Proto mne další debata neláká, děkuji za diskusi a přeji hezký den.
25. 02. 2009 | 14:20

MILA napsal(a):

Vilem je spravny evropan, Evropa si uz lehla do brazdy a ceka na smrt. Evropa se prstickem branit nebude, uz cele XX. stoleti evropska bezpecnost je spatny vtip, nebyt USA Evropa by uz byla v kopru.
Jenze tentokrat uz z toho Evropu USA nevyseka
25. 02. 2009 | 20:16

Pepa Řepa napsal(a):

Viléme, zkusím hádat:

a, Máte doma uniformu LM, kterou pečlivě opatrujete

b, Máte doma triko s Che Guevarrou a jdete si občas zaházet s koktejlem

c, Jste Lukáš Lhoťan nebo Vladimír Sáňka

d, Jste chovancem jistého ústavu v Bohnicích

Kombinace písmen se nevylučuje.

Nechte mne hádat.
.................
Že by: a,b,d?
25. 02. 2009 | 20:43

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek obsahující vulgarismy, které jsou na těchto stránkách v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
25. 02. 2009 | 23:39

Apeoffice napsal(a):

to Vilém:
drahý milý postpubertální dehonestovaný idiosmagorický popleto, pokud se Vám naše společnost nelíbí, prosím využijte nabízené možnosti, přijměte těch 500 euro a odjeďte do země zaslíbené, do Svátu. Pokud máte problémy s tím, že nejste cizinec, přihlaste se o eura v turbanu potřený propolisem, ten Vám dodá chybějící snědost. Zdebilizovaně zdegenerovaní policisté, si ničeho nevšimnou, v zápalu modlíce se konzumu.

Pokud padne naše civilizace pod muslimským jhem, těším se na to, jak ozbrojen budu likvidovat všechny ty, kteří vykřikují o tom, že má být naše současné civilizace svržena svržena, všechny ty muslimskou svoloč a jejich prdelkolízaly jako jste Vy Viléme. A budou mne muset zabít, abych s tím přestal. Evropa vždy odolávala a bránila se útokům muslimů, to co se děje teď je odporné sebemrskačství.
03. 03. 2009 | 12:42

tajtrlík napsal(a):

Obávám se, že většině z Vás se nějak z komentářů vytratila reakce na původní článek. Kromě několika málo jedinců, kteří skutečně reagovali na původní text, se to celé zvrhlo na podivnou diskusi mezi Vilémem a ostatními.
To Vilém a Paterik
Opravdu Vás baví chrlit ze sebe projevy? Protože nic jiného mi ty souvislé texty nepřipomínají. Jenom přitom zapomínáte, že projevy je třeba přednášet k davu. Ten si totiž při jejich poslechu ani neuvědomí, že někde po cestě se ztratil veškerý původní smysl.
To Vilém
Mohl by jste mi, prosím objasnit právo šaría, když se za něj tak bijete. Třeba v něm najdu nějaká pozitiva. Prozatím však je pro mě přece jen přijatelnější společnost, ve které žiju.(Ať už je jak chce konzumní a zkažená, přece jenom mi nehrozí poprava za to, že si někde pustím pusu na špacír)

To p. Engelovou
Děkuji za Váš pohled na situaci v Pákistánu. Jasné, stručné a srozumitelné i pro člověka, který se v této oblasti moc nevyzná. Vážím si Vaší snahy o vzdělávání. Je to také asi jediná cesta, jak situaci změnit, když ne v této generaci, tak v té budoucí.
04. 03. 2009 | 08:37

Tom.Atom napsal(a):

Sledovat debatu Viléma a Paterika je velmi zajímavé. Pan Vilém je to, co si já představuji pod pojmem intelektuální snobismus. Tedy pane Viléme, za jazyka který používáte a z vašich myšlenek je zřejmé, že jste vzdělaný člověk, schopný vyjádřit své názory. Možná máte i několik vysokoškolských titulů. I já jich mám několik a přesto se s Vámi nepustím na tenký led filozofické debaty, neboť výsledek předem znám a pan Paterik ho už vidí také, tedy reakce na reakce a tak pořád dokola. Uvedu zcela selský a neintelektuální pohled na věc. Naše společnost se mi opravdu v mnohém nelíbí, jak říkáte, konzum, vyprázdněnost politiky, atd. A mnohem, opravdu MNOHEM víc se mi nelíbí, co se dějě ve Svátu. Ženy v burkách, žádná hudba, věčné modlení, fousy pokolena, kamenování, kruté tresty za pitomosti, vdávání sedmiletých dětí, potírání vzdělanosti, xenofobie, pěstování nenávisti...mám pokračovat? Pokud si mám vybrat, kde budu žít, tak volím zdegenerovanou konzumní a zcela ideově vyprázdněnou západní kulturu, před kulturou islámskou, jejíž atributy jsem výše popsal. A opravdu nechápu, jak je možné, že někdo volí jinak. Pokud jsou vaše názory jen intelektuálním cvičením, pak jste intleketuální snob. Pokud skutečně chcete, aby jednou naše kotlina byla údolím Svát, pak nemám jiné vysvětlení, než to, že jste sám muslim. Duševní chorobu ovšem také nelze zcela vyloučit.
Pěkný den.
04. 03. 2009 | 14:42

Paterik napsal(a):

Inu možná jsem se do té debaty s Vilémem neměl nechat zatáhnout. Ke konci už jsme si jen navzájem vyvraceli své výroky a nikam to nevedlo. Pokud někdo tvrdí, že naše společnost je skrznaskrz špatná, těžko to vyvracet. Asi jsem pak už zbytečně prodlužoval a protahoval svoje texty. To se občas v debatách stane.
04. 03. 2009 | 14:58

chumaj napsal(a):

Už jsem na fórech zažil ledacos, ale Vilém, to je opravdu výkvět. Už jen ten způsob, jakým se Vilíku vyjadřuješ, jsi jako kniha. A jak hezky papouškuješ bolševické příručky a poučky. Jsi prostě kabrňák. Kdyby tys byl americkým, neřkuli světovým prezidentem, to by se nám tady na té zemi panečku žilo. Kandiduj, budu tě volit. Mám rád takové inteligentní humanisty jako ty.
04. 03. 2009 | 16:20

Rokurota_Makabe napsal(a):

Vzkaz Vilémovi:
Milý příteli. Je mimořádně perverzní omlouvat zločiny Talibanu zločiny, kterých se dopouštějí intervenční armády USA a NATO. Pokud Vám ještě někdo neřekl, že lidská práva jsou nedělitelná, říkám vám to já. tím, že se zastáváte vrahů z Talibanu, ztrácíte právo kritizovat kohokoliv dalšího.
Lidé jako vy jsou nechutnou skvrnou na jinak legitimním hnutí proti agresivní zahraniční politice Spojených států, za za jehož součást se považuji i já.
06. 03. 2009 | 10:29

fdfdfdasdf napsal(a):

http://www.xxxrated-picture... 出会い系
http://www.alwaysoral.com/ 出会い系
http://www.cansurv.com/ 無料出会い系サイト
http://www.videolivemail.com/ メル友
http://www.deai-sugi.net/ 出会い
http://www.deai-navi.mobi/ 出会い
http://www.meeting-avenues.... 出会い系
http://www.1-888-vehicle.com/ 出会い系
http://www.cyber-java.com/ 出会い
http://www.kvonkvyn.com/ メル友
http://www.redrocketcomp.com/ 出会い系サイト
http://seo-mobi.net/ikemen/ イケメン
http://www.deaicafe.net/ 出会い
http://www.love-b.com/ セフレ
http://www.mailcollector.net/ メル友
http://www.mailsell.net/ 人妻
http://www.ccc-p.com/ 無料出会い系サイト
http://www.golden-leaf.com/... キャッシング
http://www.littlediablo.net/ 出会い系サイト
http://www.sit-n-shop.com/ メル友サイト
http://www.mtdcases.com/ セフレ
http://www.louisville-realt... 人妻
http://www.heartminders.com/ 不倫
http://www.targetvehicleren... 恋人
http://www.cambridgeins.com/ セックスフレンド
http://www.happy-clover.net/ 無料出会い系サイト
http://www.get-viagra.com/ 出会い系サイト無料
http://www.mailsnow.com/ 無料出会い系サイト
http://seo-mobi.net/kyonew/ 巨乳
http://seo-mobi.net/gyaru/ ギャル
http://www.chihuahuaelpub.com/ 出会い探し
http://www.mail-c.com/ 結婚活動
http://www.hotpause.com/ メル友
http://www.ekoturizmas.info/ 出会い系
http://lovers.oops.jp/ 出会い系リンク
http://www.kartytel.info/ 出会い
http://www.brattagroup.com/ 童貞
http://www.sex-gay.net/ スタービーチ
http://www.mailclick.net/ 援助交際
http://www.love-train.com/ ギャル
http://www.mailtomo.info/ 熟女
http://www.loveblue.net/ メル友
http://seo-mobi.net/sutabig/ スタービーチ
13. 05. 2009 | 11:06

jordan shoes napsal(a):

Mimochodem Obama je ve funci jen krátce, a navíc ještě nemusel řešit žádný ožehavý geopolitický problém
21. 05. 2009 | 09:45

ugg napsal(a):

Nevím, zda to děláte schválně, ale váš způsob debaty nelze považovat za seriózní výměnu názorů a stanovisek.
21. 05. 2009 | 09:45

omega watches napsal(a):

If you feel that too expensive Swiss watches, you can choose our rolex watches, replica watches . they are Swiss replica watches.
we have High-quality and Price not so expensive.if you buy one rolex watches or replica watches ,i believe onbody can found that is reproduction.
http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 05:41

louie vuitton napsal(a):

aby vláda nechala území, které patří plně pod její správu napospas Tálibánu před zraky celého národa. Je to poprvé co tak armáda nepřímo přiznala porážku od islámských radikálů. Je to zkrátka poprvé co násilí, teror civilního obyvatelstva a zpátečnictví – atributy svátské talibanizace oficiálně slaví vítězství. A to pro zbytek země není dobrý signál.
04. 07. 2009 | 04:59

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
21. 08. 2009 | 08:23

wholesale ed hardy napsal(a):

právo kritizovat kohokoliv dalšího.
Lidé jako vy jsou nechutnou skvrnou na jinak legitimním hnutí proti agresivní zahraniční politice Spojených států, za za jehož součást se považuji i já
01. 09. 2009 | 11:01

egipt last minute napsal(a):

beru zpet sve prognozy ohledne indo-pakistanske valky.jestli ze situace v Pakosi bude vyvyjet dale timto smerem,obavam se ze k valecnemu konfliktu muze dojit.zda se ze Pakos se meni ze spolehliveho spojence USA v jeden ze statu "osy zla" jak to elegantne nazval GWB vypada to jako by nyni suploval ulohu Afganistanu kde se radikalum prece jen hure dycha.
navic zbranemi chrasti Severni Korea a ja se obavam i vzhledem k iransko-izraelskemu napeti jsme globalnimu konfliktu mozna blize nez se zda - doufam ze se mylim
12. 09. 2009 | 10:28

eoifjlk napsal(a):

Are you interested in ugg boots? In this ugg blog website: http://www.uggboots.me/, you can get much information about ugg boots.
13. 10. 2009 | 11:11

mbt shoes napsal(a):

Je mi jasné, že tento názor není ojedinělý. Mezi mnohými mými kolegy, kde míra naštvání, jakým způsobem bylo znehodnoceno vysokoškolské vzdělání a pohled na vysokoškolské učitele, je tento názor určitě přítomný. Nejčastější doporučení, které jsem slyšela v posledních týdnech, bylo: zrušit fakultu (což mimochodem Akreditační komise nemůže). Proto bych chtěla trochu hlouběji vysvětlit, proč Akreditační komise přijala toto rozhodnutí.
07. 12. 2009 | 16:24

andy napsal(a):

Are you looking for the Bose Headphones ,CHI Hair Straighteners or GHD Hair Straighteners,buy them immediately,and we'll give you a good discount.
21. 01. 2010 | 10:15

andy napsal(a):

Are you looking for the Bose Headphones ,CHI Hair Straighteners or GHD Hair Straighteners,buy them immediately,and we'll give you a good discount.
21. 01. 2010 | 10:16

Chicago Bears Jerseys napsal(a):

v posledních týdnech, bylo: zrušit fakultu (což mimochodem Akreditační komise nemůže). Proto bych chtěla trochu hlouběji vysvětlit, proč Akreditační komise přijala toto rozhodnut
29. 01. 2010 | 03:20

Dallas Cowboys Football jerseys napsal(a):

slyšela v posledních týdnech, bylo: zrušit fakultu (což mimochodem Akreditační komise nemůže). Proto bych chtěla trochu hlouběji vysvětlit, proč Akreditační komise přijala toto rozhodnut
29. 01. 2010 | 03:21

Chicago Blackhawks Jerseys napsal(a):

h týdnech, bylo: zrušit fakultu (což mimochodem Akreditační komise nemůže). Proto bych chtěla trochu hlouběji vysvětlit, proč Akreditační komise přijala toto rozhodnut
29. 01. 2010 | 03:22

Minnesota Vikings Jerseys napsal(a):

může). Proto bych chtěla trochu hlouběji vysvětlit, proč Akreditační komise přijala toto rozhodnut
29. 01. 2010 | 03:37

Los Angeles lakers jereys napsal(a):

Proto bych chtěla trochu hlouběji vysvětlit, proč Akreditační komise přijala toto rozhodnut
29. 01. 2010 | 03:39

Team Canada Hockey Jerseys napsal(a):

bylo: zrušit fakultu (což mimochodem Akreditační komise nemůže). Proto bych chtěla trochu hlouběji vysvětlit, proč Akreditační komise přijala toto rozhodnu
29. 01. 2010 | 03:40

New York Yankees Jerseys napsal(a):

zrušit fakultu (což mimochodem Akreditační komise nemůže). Proto bych chtěla trochu hlouběji vysvětlit,
29. 01. 2010 | 03:43

philadelph phillies jersey napsal(a):

Proto bych chtěla trochu hlouběji vysvětlit, proč Akreditační komise přijala toto rozhodnu
29. 01. 2010 | 03:44

boston Celtics Jerseys napsal(a):

fakultu (což mimochodem Akreditační komise nemůže). Proto bych chtěla trochu hlouběji vysvětlit,
29. 01. 2010 | 03:52

pittsburgh steelers football jerseys napsal(a):

Proto bych chtěla trochu hlouběji vysvětlit, proč Akreditační komise přijala toto rozhodnu
29. 01. 2010 | 03:53

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

29. 01. 2010 | 09:23

tiffany napsal(a):

Proto bych chtěla trochu hlouběji vysvětlit, proč Akreditační komise přijala toto rozhodnu
01. 02. 2010 | 10:04

iPhone contacts backup napsal(a):

Wonderful. thanks.
03. 03. 2010 | 00:22

ed hardy clothing napsal(a):

good article,thank you
03. 03. 2010 | 11:06

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 09:57

breitling colt quartz napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 09:59

skyracer watches napsal(a):

That to him was one of the best times of his life – but breitling montbrillant it was also the last time he was truly himself,
13. 03. 2010 | 07:23

breitling navitimer napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
13. 03. 2010 | 07:25

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
14. 03. 2010 | 14:35

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
15. 03. 2010 | 11:26

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
18. 03. 2010 | 04:54

nba jerseys napsal(a):

http://www.jerseys2trade.com

welcome to buy nba jerseys
25. 03. 2010 | 07:21

creative recreation shoes napsal(a):

http://www.brandshoes2trade...

welcome to buy creative recreation shoes
25. 03. 2010 | 07:24

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
01. 04. 2010 | 03:32

Moving Message Sign napsal(a):

http://www.led-signs-mart.com
Welcome to buy our Moving Message Sign,and you may find your surprise!
15. 04. 2010 | 04:43

LED gas price signs napsal(a):

http://www.led-signs-mart.com
Welcome to buy our Led gas price signs.Your best choice!
15. 04. 2010 | 04:47

roller shoes napsal(a):

http://www.evolution-shoes.com

So cute as our roller shoes for the cute girl,and so cool as that for the cool boy!
15. 04. 2010 | 04:50

PVC Raincoat napsal(a):

http://www.raincoat-supplie...

Very happy to share you article! Welcome to http://www.raincoat-supplie... bringing you all the latest news, reviews,special offers and recommendations on Kids and women's Umbrellas. Browse our site for information and offers, with new ones added everyday.
15. 04. 2010 | 04:54

cheap chanel napsal(a):

case creates the feminine gently beautiful makings, is worth having black and white most classical color matching, has cheap chanel bag the succinct graceful unique charm fine double C symbol decoration in left side, lets the outward appearance be richer changes cheap chanel http://www.coachofnewyork.com
30. 04. 2010 | 07:47

auto insurance rates napsal(a):

I haven’t checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend :) <a href="http://topautoinsurancerates.net/">car insurance rates</a>
18. 10. 2011 | 15:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy