Pákistán čelí humanitární krizi

15. 05. 2009 | 17:24
Přečteno 6012 krát
Humanitární katastrofa, tak označila pákistánská vláda situaci, ve které se země ocitla po zahájení armádní ofenzívy proti Tálibánu na severozápadě Pákistánu.
Vojáci už druhým týdnem bombardují pozice radikálů v údolí Svát a okrese Buner a Dír. Z oblasti byly ze dne na den nuceny uprchnout statisíce lidí. Desítky tisíc jich proudí do sousedních okresů z konfliktní zóny i teď. Pákistánská vláda zvládá obrovský nápor vnitřních uprchlíků s obtížemi a žádá svět o urgentní pomoc. Jednou z mála západních organizací, která v bezpečnostně rizikové oblasti pracuje je norská nevládní organizace NRC (Norwegian Refugee Council). Její programový ředitel pro Afghánistán a Pákistán, Petr Kostohryz, hodnotí z Pešáváru vzniklou situaci jako kritickou.


Petře, údaje o počtech uprchlíků se neustále mění. Jaké jsou tvé nejaktuálnější informace?

Statistiky vesměs rozlišují běžence z první a z druhé vlny. První začala na konci loňského léta a celkem při ní bylo zaregistrováno asi 560 tisíc uprchlíků. Druhá vlna vypukla před dvěma týdny a nově se zatím zaregistrovalo 485 087 osob. Z toho kolem 56 tisíc v táborech a přes 420 tisíc lidí mimo ně. Počty se ale každý den mění. Registrace se zatím zaměřují převážně na nové uprchlické tábory. V soukromém sektoru – k příbuzným, známým, do podnájmu, kam stále míří převážná většina běženců, registrace silně zaostává. Ze zóny konfliktu navíc denně vycházejí desetitisíce lidí a očekáváme, že pokud armáda naplní sliby o zvolnění režimu výjimečného stavu a nabídku dopravy z bombardovaných oblastí, bude proud nových běženců ještě několik týdnů, možná měsíců pokračovat.

Takže tvrzení vlády, že jde o humanitární katastrofu nejsou přehnaná?


Označení stávající situace, coby humanitární krize realitě zcela jistě odpovídá. Všeobecně se přepokládá, že počet nových běženců se může vyšplhat na osmset tisíc. Což by dohromady dávalo takřka půldruhého miliónu uprchlíků, kteří budou potřebovat humanitární pomoc

Můžeš popsat situaci v okolí Péšávaru, kde se nacházíš? Od minulého roku jsou tam v táborech uprchlíci z Bádžauru, které také vyhnala z domovů ofenzíva armády. Mají se nově příchozí vůbec ještě kam vejít?

V Péšávaru zatím není příliv nových uprchlíků tolik znát. Částečně proto, že se do provinčního centra dostane jen menší část z nich a také proto, že bádžaurští uprchlíci z táborů kolem Péšávaru se začali vracet domů. Největší počet běženců směřuje do okresů Mardan a Swabi, kde se usilovně staví stany pro novou vlnu. V Mardanu byly také za uprchlické tábory dočasně vyhlášeny všechny školy. Asi osmdesát procent běženců nicméně preferuje ubytování v soukromém sektoru. Otázkou zůstává, jak dlouho jim vydrží prostředky, respektive, kdy budou nuceni hledat ubytování, které poskytuje vláda a humanitární organizace v táborech.

Jak místní administrativa zvládá takový nápor organizačně?

Kromě táborů momentálně funguje téměř čtyřicet registračních míst a osmnáct humanitárních logistických center, které provozují místní úřady společně s UNHCR a WFP. Ve všech registračních místech působí i NADRA, která vystavuje ztracené či nikdy nevystavené osobní dokumenty, jež jsou podmínkou humanitární registrace. Při ní rodiny dostávají základní potravinovou pomoc (pšenice, olej, luštěniny) od WFP. Ti, co jdou žít do táborů pak obdrží také základní hygienické a domácí potřeby. Valná většina běženců totiž cestu ze Svátu, která autem trvá dvě hodiny, absolvovala pěšky za desítky hodin a do táborů přišla s holýma rukama.

V jakých životních podmínkách lidé v táborech žijí? Jak dlouho pro ně můžou být únosné?

Já jsem dnes byl ve třech táborech, které byly založeny před několika dny, a musím říct, že způsob, jakým byly zabezpečeny základní potřeby v natolik krátkém čase je obdivuhodný. Problémem, ale zůstává nedostatek ubytovací kapacity a jen základní kvalita poskytovaných služeb, které velmi záhy budou nedostačující. Velkým problémem je také obrovské vedro. Už teď, na začátku léta, je venku čtyřicet stupňů a ve stanu ještě minimálně o deset víc. Třeba pro ženy, kterým paštůnské kulturní tradice nedovolují se ve dne schovávat ve stínu, jak to dělají muži, to je nesnesitelné. Problémy jsou i s vodou. Ta dovážená rychle teplá a děti raději pijí z kontaminovaných potoků, takže nemoci spojené s vedrem a nedostatečnou hygienou na sebe nedají dlouho čekat. V neposlední řadě je obrovským problémem takřka totální závilost běženců na humanitární pomoci.

Prezident Ásif Alí Zardárí objíždí západní země a všude žádá o humanitarní pomoc pro uprchlíky ze Svátu. Jak se o ně, ale postarala vláda? Neměla se připravit líp, před tím, než začala s bombardováním?

Vládní role spočívá převážně v koordinaci pomoci, společně s různými agenturami OSN, registraci běženců mimo tábory, vydávání dokumentů a vydělování pozemků pro nové stanové tábory. Co se přímé vládní humanitární pomoci týče, zatím je zaměřena na poskytování teplé stravy, podporu zdravotních služeb a vzdělávání v táborech. Svorně doufáme, že budou následovat i další kroky.

Hodně lidí zůstává kvůli vyjímečnému stavu uvězněno v bombardovaných oblastech. Uvažuje se o pomoci i pro ně?

Bombardované oblasti jsou momentálně nedostupné. ICRC se například několik dní neúspěšně snaží do Svátu vypravit sanitky se základními léky. Předpokládá se, že pomoc bude možná pouze po ukončení vojenských operací a že ji budou potřebovat stovky tisíc lidí.

Pákistánský tisk hodně píše o vlně solidarity mezi běžnými Pákistánci, kteří ubytovávají uprchlíky, hlásí se jako dobrovolníci. Dá se to vykládat i tak, že chtějí odlehčit vládě? Že souhlasí s jejím tvrdším postupem proti Tálibánu? A co si o ofenzivě myslí uprchlíci?

Podle našich neúplných informací platí asi 65% běženců za ubytování nájem, který se pohybuje v řádech desítek i stovek dolarů. Vlna solidarity je nicméně vidět, protože stany rostou i na soukromých pozemcích, pořádají se veřejné sbírky apod. Rostoucí vliv Tálibánu v Pakistánu nebyl nepodobný situaci v Afghánistánu v polovině devadesátých let. Nejprve byl často vnímán jako hnutí přinášející pořádek, které bohatým bere a chudým dává. Až posléze začal zavádět nepopulární změny (například omezení školství pro dívky) a jeho popularita rychle klesla. Většina uprchlíků, se kterými jsem měl možnost hovořit, je samozřejmě v obrovském stresu z toho, že ze dne na den místo doma, žije ve velmi provizorních podmínkách, a doufá, že se bude moci brzy vrátit.


Kolik teď uprchlíkům pomáhá cizích humanitárních organizací jako je ta vaše? Počítám, že počet bude limitovaný špatnou bezpečnostní situací v Péšávaru. Hrozí únosy cizinců. Poskytla vám vláda nějaké bezpečnostní záruky, např. ochranku, za to, že pomáháte v tak rizikové oblasti?


Vedle agentur OSN a ICRC zde působí pár desítek pakistánských a mezinárodních humanitárních organizací, což je vzhledem k rozsahu problému velmi málo. Bezpečnostní situace není zas tak neúnosná – alespoň v porovnání s Kábulem, kde máme hlavní kancelář - a pakistánská vláda si velice dobře uvědomuje rizika, která mohou číhat, zejména na cizince. Stávající vízový režim dokonce zakazuje cizincům pohybovat se mimo Péšávar bez ozbrojené ochranky, což částečně omezuje naše možnosti výjezdu do terénu a zvyšuje závislost na místních kolezích a organizacích.

Jak dlouho plánujete v Pešáváru zůstat? Za jak dlouho se může situace stabilizovat?

Naše kancelář v Péšávaru se do minulého týdne specializovala na pomoc afghánským uprchlíkům, kterých tu stále žijí téměř dva miliony. Takže v Péšávaru zůstaneme bez ohledu na to, jakým způsobem se nová krize bude vyvíjet. Nikdo si zatím netroufá odhadnout, za jak dlouho se běženci budou moct vrátit do svých domovů. My zatím finalizujeme plány pouze do konce roku, nicméně předpokládáme, že situace potrvá déle a že rozsáhlá humanitární pomoc bude potřeba i při a po případné repatriaci.

ve zkrácené verzi vyšlo v HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

siven napsal(a):

Na Srí lance to také nebude poslední dobou žádný med... Homo homini lupus
15. 05. 2009 | 20:36

Zacheus napsal(a):

" Třeba pro ženy, kterým paštůnské kulturní tradice nedovolují se ve dne schovávat ve stínu, jak to dělají muži,je to nesnesitelné"... nejsou to náhodou "islámské tradice",které diskriminují postavení ženy i v takovém bizarním případě, jako je možnost schovat se ve stínu, což mohou muži udělat bez problémů? -

Ale možná, že ještě tyto ženy mají štěstí. Nedávno vyšla na internetu zpráva o setkání muslimek, které hrdinní příslušnicí islámského Talibanu zohavili kyselinou, nebot byly příliš "emancipované" - například chodily do školy...

Ale jinak samozřejmě vřelé díky, Terezo Engelová, za Vaše informace a osobní statečnost, kterou svým působením v Pakistánu projevujete.
16. 05. 2009 | 09:26

Michal Macek napsal(a):

vy ste to rikala,ze to pude do kopru a ja vam neveril.ted doufam ze ta armada s nima poradne zamete ale asi si to zas predstavuju jako hurvinek valku.jak je to sakra mozny ze usa,spojenci,afganci a pakistanci nedokazou vycistit nejakou oblast at uz je velka a clenita jak chce.s tou technikou,satelitama a vsema tema serepetickama?
16. 05. 2009 | 10:06

jozka napsal(a):

->Michal Macek:

Prave proto, ze je velka a clenita a mistni tam maji lidi z downcountry radi jako osinu v pr... Ostatne, ktera jina zeme ma pohranicniky (FC) ve svem vnitrozemi?
16. 05. 2009 | 12:38

Pavel Fadrný napsal(a):

Zacheus
Mluví se o paštunských tradicích.Nepleť do toho islám,ten je i v Turecku,Tunisu,Čečně a tam takové zvyklosti nejsou.
17. 05. 2009 | 01:19

Čochtan napsal(a):

Pane Fadrný,
přinejmenším jsou tyto paštunské tradice s islámem kompatibilní. Inu hnus s hnusem,....
17. 05. 2009 | 13:22

Vlk napsal(a):

Je třeba se poraditi s václavem Havlem a v Pakistánu zastavit humanitární krizi humanitárním bombardováním
18. 05. 2009 | 13:21

Blanka napsal(a):

Děkuji Vám za články komentující současné dění v Pákistánu. Ráda bych se osobně přeptala na nějaké podrobnější informace. Mohla byste mi prosím odepsat na mail. Předem děkuji.
18. 05. 2009 | 14:35

Zacheus napsal(a):

"Sluší se, aby žena žila pod botou muže".

Turecké přísloví
18. 05. 2009 | 19:34

jordan shoes napsal(a):

vy ste to rikala,ze to pude do kopru a ja vam neveril.ted doufam ze ta armada s
21. 05. 2009 | 09:43

ugg napsal(a):

jak to dělají muži,je to nesnesitelné"... nejsou to náhodou "islámské
21. 05. 2009 | 09:43

Tomáš Kaluža napsal(a):

Uf, Terezo, kam tě vítr zavál... Nevím, nejspíš si na mě nepamatuješ, tvoje máma byla moje učitelka angličtiny na gymnáziu. Já teď žiju ve Španělsku a hledaj jsem nějaké tvoje reportáže a narazil jsem na tenhle blog.. Držím palce, ať se ti daří!!

Tomáš
24. 06. 2009 | 05:59

bridal gowns napsal(a):

Tak to se musim opakovat a delam to nerad, Puskinuv institut je vzkutku grandiozni stavba !!!!)))) I my se poucime , tedy nic ve zlem , ale musim se opakovat!!!!
18. 08. 2009 | 03:57

louis vuitton sale napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 19:35

luis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 19:22

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
21. 08. 2009 | 08:20

wholesale ed hardy napsal(a):

Je třeba se poraditi s václavem Havlem a v Pakistánu zastavit humanitární krizi humanitárním bombardováním
01. 09. 2009 | 10:57

egipt last minute napsal(a):

vy ste to rikala,ze to pude do kopru a ja vam neveril.ted doufam ze ta armada s nima poradne zamete ale asi si to zas predstavuju jako hurvinek valku.jak je to sakra mozny ze usa,spojenci,afganci a pakistanci nedokazou vycistit nejakou oblast at uz je velka a clenita jak chce.s tou technikou,satelitama a vsema tema serepetickama?
12. 09. 2009 | 10:26

chi ceramic flat iron napsal(a):

Whoa you sure have Much comments!
16. 09. 2009 | 03:49

aion cd key napsal(a):

Pre-order some aion cd key is crucial if you wanna be a gamer of Aion. And there is another item, aion time card is as important as the cd key in the game.
16. 09. 2009 | 08:40

vuitton napsal(a):

Přírodní zdroje rostlinných bílkovin, vitamínů, minerálů, stopových prvků a vlákniny.
16. 09. 2009 | 19:32

Cialis napsal(a):

Je třeba se poraditi s václavem Havlem a v Pakistánu zastavit humanitární krizi humanitárním bombardováním
08. 10. 2009 | 03:48

Louis Vuitton Bags napsal(a):

High <a href="http://www.iluxuryonline.com/">sales lv handbags</a> expectations are the key to every <a href="http://www.iluxuryonline.co...">coach handbags</a> thing. If you wait, all that happens is that you get older.Remember <a href="http://www.iluxuryonline.co...">cheap chanel handbags</a> that the future is neither ours nor wholly not ours. So that <a href="http://www.iluxuryonline.co...">ann corinna</a> we may neither count on it as sure to come nor abandon hope of <a href="http://www.iluxuryonline.co...">d &amp; g handbags</a> it as certain not to be. http://www.iluxuryonline.com/
18. 10. 2009 | 08:16

louis vuitton online shop napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 05:59

top4shoes napsal(a):

08. 11. 2009 | 17:10

replica handbags napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 17:53

Hervesale napsal(a):

very good hervesale !
30. 11. 2009 | 13:11

mbt shoes napsal(a):

Je mi jasné, že tento názor není ojedinělý. Mezi mnohými mými kolegy, kde míra naštvání, jakým způsobem bylo znehodnoceno vysokoškolské vzdělání a pohled na vysokoškolské učitele, je tento názor určitě přítomný. Nejčastější doporučení, které jsem slyšela v posledních týdnech, bylo: zrušit fakultu (což mimochodem Akreditační komise nemůže). Proto bych chtěla trochu hlouběji vysvětlit, proč Akreditační komise přijala toto rozhodnutí.
07. 12. 2009 | 16:25

Abercrombie Fitch napsal(a):

I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful. Good day!
13. 01. 2010 | 06:21

andy napsal(a):

Are you looking for the Bose Headphones ,CHI Hair Straighteners or GHD Hair Straighteners,buy them immediately,and we'll give you a good discount.
21. 01. 2010 | 10:13

Ed Hardy Clothing napsal(a):

I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful. Good day!
26. 01. 2010 | 09:57

tiffany napsal(a):

I really appreciate the kind of topics you post here. Thanks for sharing us a great information that is actually helpful. Good day!
01. 02. 2010 | 10:02

discountairmax napsal(a):

<a href="http://www.airmaxdiscount.com/">nike max</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.com/">air max shoes</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.com/">nike air max</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.com/">nike max shoes</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 1</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 1</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 2</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 2</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 89</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 89</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 90</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 90</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 91</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 91</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 95</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 95</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 97</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 97</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 180</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 180</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 360</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 360</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 2003</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 2003</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max 2009</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max 2009</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max ltd</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max ltd</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max tn</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max tn</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">air max tailwind</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">nike air max tailwind</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max 1</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max 90</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max 95</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max BW</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max LTD</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max TN</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max 360</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max 2003</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max 2007</a>
<a href="http://www.airmaxdiscount.c...">womens air max 2009</a>
24. 02. 2010 | 13:12

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
02. 03. 2010 | 07:04

replica watches napsal(a):

Best wishes for this year.
02. 03. 2010 | 07:06

replica watches napsal(a):

Welldone!
02. 03. 2010 | 07:08

iPhone contacts backup napsal(a):

Wonderful. thanks.
03. 03. 2010 | 00:22

ed hardy clothing napsal(a):

good article,thank you
03. 03. 2010 | 11:05

some watches napsal(a):

Good recommended website.
06. 03. 2010 | 06:15

gucci watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
06. 03. 2010 | 06:55

montblanc watches napsal(a):

Interesting thing!
08. 03. 2010 | 05:54

omega watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
08. 03. 2010 | 05:57

breitling air wolf watches napsal(a):

One of Cromartie's low moments actually came against bentley gmt his new team in the playoffs in January. Cromartie froze as Jets running back Shonn Greene breitling bentley gmt hit the hole at the start of a 53-yard touchdown run that gave New York bentley motors a 10-point lead midway through the fourth quarter of a 17-14 win in the AFC divisional breitling bentley motors round. Cromartie eventually caught up to Greene and gave him a shove breitling certifie well after he'd crossed the goal line — but he had already drawn the ire of fans and apparently the Chargers.
09. 03. 2010 | 03:39

breitling bentley watches napsal(a):

One of Cromartie's low moments actually came against bentley gmt his new team in the playoffs in January. Cromartie froze as Jets running back Shonn Greene breitling bentley gmt hit the hole at the start of a 53-yard touchdown run that gave New York bentley motors a 10-point lead midway through the fourth quarter of a 17-14 win in the AFC divisional breitling bentley motors round. Cromartie eventually caught up to Greene and gave him a shove breitling certifie well after he'd crossed the goal line — but he had already drawn the ire of fans and apparently the Chargers.
09. 03. 2010 | 03:42

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 03:17

breitling mont brillant napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 03:23

armani classic napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
13. 03. 2010 | 05:59

tag heuer napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
13. 03. 2010 | 06:00

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
14. 03. 2010 | 14:35

replica breitling napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
15. 03. 2010 | 08:20

replica a lange sohne napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into i
15. 03. 2010 | 08:25

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
15. 03. 2010 | 11:26

breitling colt napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
17. 03. 2010 | 07:56

breitling classic napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into i
17. 03. 2010 | 08:00

breitling cockpit napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
17. 03. 2010 | 08:11

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
18. 03. 2010 | 04:56

bvlgari assiomad napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
20. 03. 2010 | 06:19

bvlgari b zero 1 napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
22. 03. 2010 | 09:09

cartier cpcp napsal(a):

happy to come here
24. 03. 2010 | 05:54

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 02:34

cartier libre napsal(a):

They weren't looking to make a lanieres political statement or to be pioneers of gender liberation.
26. 03. 2010 | 09:26

replica tag heuer napsal(a):

Whoa! I am looking forward for the next updates of your awesome worship.
30. 03. 2010 | 10:50

replica tag heuer napsal(a):

Easy come, easy go.
31. 03. 2010 | 04:46

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
01. 04. 2010 | 03:32

breitling replica napsal(a):

The OFT found that individuals in RBS's Professional breitling Practices Coverage Team gave
03. 04. 2010 | 09:09

ghd straighteners napsal(a):

<a href="http://www.ghdoutlet-au.com/"><em><strong>GHD straighteners</strong></em></a> was kmown as <a href="http://www.ghdoutlet-au.com/"><em><strong>ghd flat iron</strong></em></a>, which was authorized online seller provides all kinds of hair straighteners,pink ghd,purple ghd,babyliss. By visiting <a href="http://www.ghdoutlet-au.com/"><em><strong>ghd australia</strong></em></a> , you will find what you want and made yourself more beautiful.If you miss it ,you miss beauty.Buy a piece of ghd for yourself.Come and join us <a href="http://www.ghdoutlet-au.com/"><em><strong>http://www.ghdoutlet-au.com/ </strong></em></a> to win the <a href="http://www.ghdoutlet-au.com/"><strong><em>ghd iv styler</em></strong></a>.
22. 04. 2010 | 09:39

Lida daidaihua napsal(a):

01. 05. 2010 | 03:56

Birkenstock shoes from Germany napsal(a):

07. 05. 2010 | 11:23

Microsoft Office 2007 napsal(a):

Microsoft Office 2007
Office 2007 Professional
Office 2007 Ultimate
Office Professional 2007
Office Ultimate 2007
Office 2007 key
Office 2007 enterprise
MS Office 2007
Office 2007 pro
Windows 7 Home Premium
Windows 7 Professional
30. 06. 2010 | 10:07

Dll Errors napsal(a):

"DllErrorsFix is an <a rel='dofollow' href=""http://dllerrorsfix.com/4-s..."" title=""corefoundation.dll"">corefoundation.dll</a> fix tool.DllErrorsFix can repair and fix dll errors easy, safe and fast. DllErrorsFix will not collect or use any information about the visitors to the Web Site and your visit to the Web Site is anonymous.<a rel='dofollow' href=""http://dllerrorsfix.com/msv..."" title=""msvcr90.dll"">msvcr90.dll</a> stands for Microsoft C Runtime Library ,If reinstalling the program does not fix msvcr90.dll error , you could replace the Dll file that is affected. Go to Google > type ""filename.dll"" download > download the missing msvcr90.dll file to your computer.
"
03. 12. 2010 | 06:41

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy