Příběhy velkých i menších měst I.

03. 12. 2010 | 16:54
Přečteno 3386 krát
Podivuhodné jsou někdy cesty české politiky...


ODS například, po vzoru starého hesla „vy v Americe zase bijete černochy“ obviňuje TOP09 z toho, že v Novém Jičíně podporuje koalici ČSSD a KSČM.

Co se v Novém Jičíně ve skutečnosti stalo?

Z následujícího přehledu můžeme vyčíst "poměry" po volbách.

Zastupitelstvo Nového Jičína má 29 zastupitelů. Rada má 9 členů. ČSSD získala ve volbách 8 madátů, KSČM 4, ODS 9, TOP09 2, SNK-ED 2, KDU 2, SZ 2.

Jak můžeme lehce vidět, došlo k patové situaci. Bez bez podpory KSČM, a alespoň tří zastupitelů malých stran, mezi něž v Novém Jičíně patří i TOP09, by Sociální demokraté nemohla radu sestavit. ODS by to dokázala za spolupráce tří zbývajících malých stran (čtvrtá, SNK-ED, vstoupila do koalice s ČSSD a KSČM), ale žádná z nich nejevila o spojení s ODS zájem.

Ale z nějakého mně nezámého důvodu uzavřelo SNK-ED koalici s ČSSD a KSČM. Nevím ani, proč se, jako v tolika dalších městech, nedohodla koalice ODS s malými stranami. Jisté je, že jindy tak skvělý koaliční potenciál ODS tentokrát úplně selhal a nastala patová situce.

S vědomím, že pravostředová koalice nemá šanci při ustavujícím zasedání získat většinu, vítězná strana říjnových komunálních voleb, ODS ani nenavrhla svého kandidáta na post starosty. Zastupitel MUDr Kobsa (TOP09), chtěl patovou situaci řešit. Ne tak, že by novojičínská TOP09 vstoupila do koalice, ale tím, že by hlasovala pro zvolení rady a při tom zůstala v opozici, v aranžmentu připomínajícím "oposmlouvu" (toto řešení by pro ODS nemělo být něčím novým a neznámým), aby město mělo vůbec nějaké vedení. Narazil ale u vlastní strany. Vedení TOP09 odmítalo jakoukoliv formu spolupráce s KSČM a pan Kobsa z TOP09, podle vlastních slov "na nátlak vedení" vystoupil. Potom hlasoval pro zvolení rady. V nové koaliční radě má ČSSD 6 členů, komunisté jednoho a SNK-ED dva.

Miroslav Kobsa, v neděli z důvodu tlaku vedení strany, z TOP 09 vystoupil. „Byly to více méně narůstající rozdíly mezi mými názory a programem, se kterým jsme šli do voleb a názory nejvyššího vedení TOP 09, které více akcentovalo ideologický směr strany, než některé odlišnosti v komunální politice,“ řekl Kobsa ještě před začátkem zasedání. Tím získala středolevá koalice rozhodující patnáctý hlas v 29 členném zastupitelstvu.

Středolevá koalice má tak po pondělním zastupitelstvu sílu pouhých čtrnácti zastupitelů, neboť jistotu podpory dvou zastupitelů, zvolených za TOP 09, nemá. Miroslav Kobsa, i přesto, že podpořil vznik současné koalice, chce spíše prosazovat postoje z druhé strany politického spektra. „Předpokládám, že o každé věci budeme výrazným způsobem jednat. Co se týče vývoje města, budeme prosazovat spíše pravicovější řešení v některých otázkách,“ připustil Kobsa."


http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/pravicova-top--rozhodla-o-stredoleve-koalici.html

Takže TOP09 se se svým členem Kobsou rozešla kvůli tomu, že jakákoliv spolupráce, ani ta „oposmluvní“, s komunisty jim nevoněla. Rozešla se s ním dokonce ještě před vlastní volbou. Respektive rozešel se on s ní, protože se mu nelíbil „důraz vedení TOP09 na ideologický směr strany“.

Ne tak ODS. V Brně, našem druhém největším městě, ODS vstoupila do koalice s ČSSD, ve které bude dělat křoví, za kterým se bude schovávat stará a osvědčená neformální koalice ČSSD a KSČM. Ne proto, že by Brnu hrozil nějaký pat a město by tím trpělo, zůstalo by bez vedení. Brněnská ODS odmítla vytvořit většinovou středopravicovou koalici, ač by v jejím rámci měla silnější posici a funkci primátora. Nestalo se to proto, že by snad ztroskotala jednání mezi ODS a středopravicovými stranami. K žádnému skutečnému jednání ve skutečnosti ani nedošlo. Poslanecký klub brněnské ODS se okamžitě po volbách, podpořen několik dní poté rozhodnutím Oblastní rady, většinově rozhodl, že do koalice půjde s ČSSD.

Na dovršení všeho pak brněnská ODS, s čestnou výjimkou čtyř členů zastupitelského klubu, hlasovala pro kandidátku KSČM na funkci předsedkyně kontrolní komise.

Je to ten avizovaný "návrat k ideovým kořenům", po tom, co se ODS zbavila "široce rozkročeného" Topolánka?

Jaká byla motivace těch, kdo rádi vystupují jako největší brněnští antikomunisté, co je vedlo k přímé spolupráci s ČSSD a KSČM? Budou na nátlak vedení, podobně jako ten novojičínský Kobsa, vystupovat z ODS? Asi ne, potopolánkovské vedení ODS je slabé a v regionech nemá žádnou autoritu. ODS řídí kmotři z Výkonné rady, kterým nějaké ideové zásady mohou být ukradené a jejichž zájmy jsou čistě ekonomické. Předseda Nečas nemá sílu k tomu, aby s tím cokoliv dělal. Jediné, na co se zmohl, bylo odvolání předsedy brněnské ODS Blažka, který byl "hybatelem" náhlé konverze Brněnského klubu zastupitelů a Oblastní rady, z dozorčí rady Českých lesů, kde Blažek během několika týdnů od svého jmenování ztratil premiérovu důvěru. Jako místopředseda ODS Nečasovu plnou důvěru i nadále má. Zkuste si to přeložit do češtiny.

Proč to brněnská ODS udělala? Nemusela, měla dost hlasů a potenciální středopravicoví koaliční partneři chtěli o středopravé koalici jednat. Napadá mne jen jediná možnost, pokud vyloučím touhu po moci v orgánech města za blahosklonné "kontroly" KSČM, kterou u brněnské ODS vylučuji, protože mnohé z nových brněnských radních osobně znám a nechce se mi věřit, že by byli vedeni tak nízkými pohnutkami. Zbývá tedy jen ta druhá možnost: brněnskou ODS k tomu hnal strach z TOP09. Stejný strach, díky kterému ODS před květnovými volbami vedla svou kampaň ne proti ČSSD, ale proti TOP09.

Stejný strach zřejmě motivoval pražskou ODS ke spojenectví s ČSSD, stejně zbytečnému a stejně rychlému jako bylo to brněnské (i když v Praze, kde hrozilo možné rozhodnutí soudu o neplatnosti voleb bylo záhodno chvíli předstírat nějakou snahu o jednání a oznámení koalice). Borise Šťastného, poslance a pražského zastupitele ODS, strach motivoval k jeho vitriolickému projevu před volbou primátora při zasedání nového pražského zastupitelstva, ve kterém se dikcí, formou i obsahem přiblížil stylu nebožtíka prokurátora Urválka. Napadl v něm kde koho, od Miroslava Kalouska, Karla Schwarzenberga, a demonstranty protestující proti účelovým hrátkám s volebními obvody v Praze a koalici ODS s ČSSD, přes Unii Svobody, Jana Rumla a expresidenta Havla až po Zdeňka Tůmu, jediného z řady obviněných, který na nějakou posici v zastupitelstvu kandidoval a který byl skutečným cílem nešťastného Šťastného útoku. Všechny je obvinil z propojení s byznysem, jmenovitě s podnikatelem Bakalou, který podle něj sponzoruje a ovládá TOP09. Bakala skutečně sponzoroval TOP09, věnoval jí v létě na komunální volby 7,5 milionu korun.

Tentýž podnikatel, Zdeněk Bakala, ale v tentýž den předal sponzorský dar i ODS – celých 15 milionů Kč, více než dal TOP09 a Věcem veřejným (6 milionů) dohromady. Chápu, že se tím ODS, či spíše Boris Štastný, cítí uražen, zdá se mu zřejmě málo. ODS ale dar neodmítla, a proto by, jestliže pan poslanec Šťastný hovoří o vlivu podnikatele Bakaly na TOP09, měl vysvětlit, jak ODS, která od Bakaly dostala více než dvakrát tolik co ostatní politické strany dohromady, dokázala zůstat neovlivněná, zatímco TOP09 se za poloviční sumu stala na Bakalovi závislou? Boris Šťastný zapomněl, že sponzorským darem ODS Bakala sponsoroval i jeho vlastní kampaň. Měl by asi sám sebe zařadit někam na ten svůj dlouhý list lidí ovládaných Zdeňkem Bakalou, možná, podle abecedního pořádku, kamsi za Havla, hned vedle Schwarzenberga a kousek před Tůmu.

Mimochodem, patnáctimilonový Bakalův dar ODS byl podle tisku největším sponzorským darem v její, na sponzorské dary tak bohaté, historii.

Boris Šťastný své překvapené posluchače ujišťoval sdělením, že on sám nikdy nesoutěžil o veřejné zakázky. Měl asi pravdu, podle veřejně dostupných informací se specializoval na obchod se zlevněnými pozemky v Uhříněvsi, kde o žádné veřejné soutěži nikdy nebyla řeč.

Dá se těžko očekávat, že ODS bude sdílet spravedlivý hněv pracujícího lidu, tlumočený poslancem Šťastným a vrátí těch 15 milionů panu Bakalovi.

Ještě před tím Boris Šťastný prohlásil ty, kteří s koalicí nesouhlasí, za hlupáky, kteří nechápou principy demokracie.

Hovoříme-li o propojení podivného šedého byznysu a politiky, můžeme podle ODS hovořit o všech a o všem. Můžeme i plácat nesmysly a šířit pomluvy. Nesmíme ale zmínit ODS. Tam kmotři nejsou. Jsou tam jen jakési osoby v příšeří. Vlastně možná už ani ty ne. ODS se již očistila svržením svého lídra Mirka Topolánka. Svrhli jej ti, které před tím neprávem ocejchoval a poškodil tím ODS.

Pavel Blažek, místopředseda ODS pro komunikaci, vzápětí po Kongresu o kmotrech ODS řekl toto: "To jsou mediální zkratky, které jsme si vymysleli sami, a to je to nejhorší. Odmítám stranické čistky a slovo čištění se už vůbec do politiky nehodí."

Stejný strach vedl jen týdny po volebním debaklu na červnovém kongresu ODS nynější novou pražskou radní Alexandru Udženii k plamennému útoku na TOP09: „Zdá se to být jasné. Nebýt našich nových budoucích koaličních partnerů, nesestavujeme dnes vládu. Pokud budeme mít v příštích letech podíl na moci, budeme ho mít díky volebnímu úspěchu TOP 09... Pohled na výsledky letošních voleb dává tušit, že komunální volby budou prvním zásadním střetem o budoucnost ODS a že naším hlavním soupeřem v nich bude marketingový a mocenský projekt kariérních lidovců v čele s bratrem Kalouskem. Nejen naše nové předsednictvo strany, ale my všichni společně, toto musíme pochopit a udělat vše pro to, abychom v podzimních volbách obstáli. Města a obce byly vždy výkladní skříní politiky ODS, díky našim starostům a primátorům lidé naší politice rozuměli a dokázali jí ocenit.

Udělejme vše pro to, abychom už v podzimních volbách ukázali, že je to ODS, která byla, je a nadále i bude dominantní stranou české pravice.


Ale ani výkladní skříň s portréty populárního starosty Jančíka a jeho přátel nepomohla. Voliči si vzali slova paní Udženie za svá, práci pražské ODS ocenili, ODS pražské volby poprvé v historii projela a své místo v čele Prahy si nakonec si udržela jen díky sedmdesáti procenty Pražanů odmítanému spojenectví s ČSSD. Své dominantní postavení na pravici tím v Praze velmi pravděpodobně definitivně ztratila.

Na to, že jsou jen neexistujícími fantomy, vzbudili kmotři na Kongresu udivující pozornost. Nejeden delegát považoval za nutné jejich existenci popřít. Delegát Kuba, koaliční zástupce sociálně demokratického hejtmana z Českých Budějovic byl nejradikálnější:

„Na tomto řečnickém místě jsem stál před tři čtvrtě rokem. Na tehdejší kongres jsem přijel s mandátem jihočeské ODS diskutovat o stylu, jakým je strana vedena, o našich vyhlídkách pro parlamentní volby a o osobě tehdejšího lídra. Tehdy jsme na základě varovných hlasů z naší členské základny, že ztrácíme důvěryhodnost voličů, volali po diskusi a po změně. Bohužel tehdejší lídr vzal kritiku velmi osobně a místo diskuse a hledání řešení ten minulý kongres přinesl na svět něco jiného, bylo to dnes již ono magické slovo – KMOTR a rozdělení regionů na čisté a nečisté. A díky této mediální válce se svými kritiky sice Mirek Topolánek na kongresu udržel pozici lídra, ale dal tím celé straně cejch, který doslova, a v tom zcela souhlasím s předsedou Petrem Nečasem, ODS mrzačil. Tento cejch pak byl součástí obrazu, který dál nesl ztrátu důvěryhodnosti ODS a přelivu našich voličů k TOP 09. Ten cejch, který si stále neseme sebou.“

To volání po změně si pan doktor Kuba a jeho přítel Dlouhý z Hluboké vysvětlili po svém. Lid je miloval, volil je, nebo jejich koaliční partnery, ČSSD a zejména byl nadšen jejich ideovou nahuštěností. A pak přišel zlý, ideově vyprázdněný Topolánek, který zřejmě regionálním funkcionářům záviděl jejich popularitu a jejich vysoce vyvinutý koaliční potenciál a vrhl písek do hladce fungujícího soukolí. Veřejně mluvil o kmotrech a tím je, i celou ODS, nezaslouženě ocejchoval.

„Je to tři čtvrtě roku od onoho kongresu. Je po volbách. ODS v nich ztratila 850 tisíc voličů. V proslovech spousty mých předřečníků včera i dnes zaznívá, že nám voliči dali žlutou kartu, protože jsme pro ně ztratili důvěryhodnost. Změna lídra sice dokázala zvýšit preference, ale přišla v hodině dvanácté, a voliči nám svou volbou potvrdili, že změny chtěli daleko větší. A tak to, co bylo na minulém kongresu označováno jako neopodstatněná kritika, je najednou obecnou pravdou. Jen, jak řekl Přemysl Sobotka, označení kmotr a cejch čistých a nečistých se vznáší nad ODS dál jako mlha.“

Změna lídra preference nezvýšila. Naopak, během několika týdnů mezi změnou lídra a posledním předvolebním průzkumem voličské preference skokově poklesly z 25, 5 procenta těsně před Topolánkovým odvoláním, na 19 procent (CVVM). Ve skutečném výsledku pak ODS získala 20,22 procent hlasů. Pan Kuba má ale pravdu v jednom. Voliči, a nebylo to poprvé, skutečně ODS naznačili, že chtěli daleko větší změny. A tak pan doktor Kuba předepsal lék. Regiony mají v ODS podle něho příliš málo síly, kterou si na úkor Výkonné rady urzupuje vedení, gremium a předsednictvo. Proto kongresu navrhl rozšíření gremia, ve kterém by většinu měli mít reprezentanti regionů a rozšíření jeho pravomocí.

Zůstalo to jen snem pana doktora. Delegáti Kongresu se jeho představy zalekli. Ocejchované ODS se zalekli i členové jeho vlastní organizace a část z nich, která ji opustila, nakonec u něj doma v Českých Budějovicích vyhrála volby.

Opět jedno Topolánkem zmařené vítězství ODS.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Vít Blaha napsal(a):

Tomáši, selektivní výběr zdrojů :-), které vyhovují určenému cíli tvého textu.

Bohužel situace v Brně byla jiná a stejně tak v NJ - zkus si kolem toho zjistit více informací. Patovou situaci v NJ zavinila především TOPka, která od začátku odmítla jednat s vítěznou ODS a nakonec jeden exčlen TOP09 podpořil stávající levicovou koalici. Takže tím, kdo situaci zablokoval byla TOPka a tím kdo ji odblokoval a podpořil byla opět TOPka, i když prostřednictvím svého exčlena... :-)))

Foukáním kouře do vody zlato nevytvoříš...
03. 12. 2010 | 21:36

Dušan Houdek napsal(a):

Je to velice přesné a výstižné. Pan Blaha i přes jeho bonmot předvádí přesně to, co asi většině pravicově orientovaných vadí (i těm, co ještě v říjnu ODS volili, pana Blaho!). Ztráta sebereflexe trvá již od roku 2006 a já bych spíše než o foukání kouře hovořil o potápějícícm se Titaniku, na jehož palubě stále hraje kapela. Globálně platí pravda pana Haase.
04. 12. 2010 | 19:51

Vít Blaha napsal(a):

Pane Houdku, myslím, že si mnoho lidí v ODS uvědomuje stav v jakém se tato strana nalézá.

Já jsem se jen snažil naznačit Tomášovi, že v tom Novém Jičíně to bylo jinak než popisuje. Nesnažím se prosím lakovat skutečnost ODS na růžovo, jen mi neodbytně připadá, že se Tomáš Haas s TOP09 dopouští chyby mainstreamových novinářů, kteří podobně jako třeba v letech 1998 - 2003 psali o Unii svobody jako o nové naději pravicové politiky.

Jako by ti lidé z dnešní TOP09 právě vyjeli v bílých řízách přímo z Blaníku.

Z textů TH vyplývá, že si myslí, že Mirek Topolánek překážel kmotrům a proto byl odejit a že Petr Nečas je slabý předseda, který dělá dotyčným jen krytí.

Na působení Mirka Topolánka a jeho odchod z čela ODS mám jiný názor.

Vy tomu říkáte Titanik, Tomáš tomu říká kmotři. Já ty problémy nebagatelizuji, ani je nezpochybňuji, jen si mnyslím, že jsou především výsledkem působení Mirka Topolánka.

A ten pokus o bonmot byl směrován k použitým příkladům v NJ a v Brně.
05. 12. 2010 | 10:54

Petr Zeman napsal(a):

Pane Haasi, když píšete, že žádná z malých stran v Novém Jičíně neprojevila o spojenectví s ODS zájem, nemáte pravdu. ODS měla domluvenou koalici se Stranou zelených a KDU-ČSL (14 hlasů). Proč se nedohodla s SNK-ED je zřejmé - mimořádně silné osobní averze.

Postoj novojičínské TOP 09 je zde (jsem Novojičíňák) o to více zavrženíhodný, že před volbami nikde o svém odporu ke koalici s ODS nemluvili. Ani ve volebním programu nepsali, že chtějí velkou personální změnu. Neváhám to tedy označit za volební podvod. Jak to tak sleduji, tak Kobsu a Pometla (zastupitelé za TOP 09) chválí pouze příznivci levicové koalice, kterou pomohli zvolit. Co jsem mluvil s několika lidmi, kteří jako já dali pár hlasů TOP 09, tak jsou zhnuseni...
06. 12. 2010 | 08:04

Petr Zeman napsal(a):

Teda pardon, koalice ODS, SZ a KDU-ČSL v Novém Jičíně má dohromady 13 hlasů z potřebných 15. A mimochodem, v celém koaličním vyjednávání TOP 09 s ODS (o kterém se mluví, že bylo stejně jenom naoko) se jako červená nit neslo jediné - ať odstoupí dosavadní starosta, ač získal nejvíce preferenčních hlasů. Shodou okolností je to jeden z největších kritiků hejtmana MS kraje Palase, který v krajem řízené nemocnici zaměstnává pana Kobsu.
06. 12. 2010 | 08:12

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy