Mé zkušenosti s prohibicí

16. 09. 2012 | 11:46
Přečteno 13604 krát
Když jsem přijel do Kanady v roce 1969, platily v Ontariu "přísné" prohibiční zákony z třicátých let minulého století. Tvrdý alkohol, vína i dovážené pivo, to vše se sice prodávalo, ale nesmělo se to prodávat v obchodech s potravinami, prodávalo se výlučně jen ve státních prodejnách LCBO (Liquor Control Board of Ontario). Piva domácí se směla prodávat jen v obchodech nesoucích nápis Brewer's Retail. Alkohol se ale prodával a výběr byl pro hocha, který právě přijel z komunistického Československa, neuvěřitelný.

Mělo to jen jednu chybičku: alkohol nesměl být vidět!

A tak se prodejny LCBO podobaly našim tehdejším železničním stanicím s displeji jízdeních řádů. V jedné stěně, obvykle naproti od vchodu, byla dvě okénka která vypadala jako pokladny na nádraží. V prodejně visela tabule s katalogy (bez obrázků) nabízeného zboží, podobná vývěskám jízdních řádů. Setříděno podle výrobce, podle druhu nápoje (miloval jsem oddělení Whisky, s jeho nabídkou všech možných skotských, irských kanadských i amerických a dokonce jihoafrických, jihoamerických a evropských kontinentálních značek). Zákazník si vzal papírek s formulářem objednávky, napsal na něj katalogové číslo žádaného nápoje, papírek odevzdal do jednoho z okének na čelní stěně, spolu s penězi v částce uvedené v katalogu, a pak už čekal na to, až reproduktor nad druhým okénkem zachrchlal číslo objednávky, k okénku přistoupil a vyfasoval hnědý papírový pytlík s toužebně očekávanou lahví.

Zajímavé bylo, že na objednávce musel vyplnit i jméno a adresu. Údaje nikdo nekontroloval a tak jsme brzy začali s LCBO žertovat. Celá parta kamarádů vybrala jednu oběť, jistého F. H. a kupovala alkohol na jeho jméno. Chudák František pak po několika měsících musel vysvětlovat jak to, že má největší spotřebu alkoholu v širém a dalekém okolí a dalo mu dost práce vyhnout se léčení pro alkoholiky. Spotřebu měl téměř třicetinásobnou, což zhruba odpovídalo počtu přátel, kteří ho vyznamenali svou přízní. Stát měl, jak bylo vidět, vše pod kontrolou a dbal o zdraví občanů.

I jinak ta prohibice občany před démonem alkoholu chránila. Hospody měly zazděná či zamalovaná okna, aby se snad kolemjdoucím při pohledu nezjevil nějaký nemravný spoluobčan pijící pivo. Nějaké předzahrádky na chodníku, kde by si v horkém létě mohl člověk dát drink, třeba i nealkoholický? Neslýcháno, leda by vám o něčem takovém šeptal někdo, kdo se právě vrátil z Evropy, či dekadentních USA, nebo ještě dekadentnějšího Montrealu.

V neděli platil přísný zákaz prodeje alkoholu. Směl se podávat jen k jídlu a to jeden drink (pivo nebo dvě deci vína) k jídlu. Přesto se v hospodách pilo vesele dál. Musel jste si ovšem objednat jídlo, takže na jídelním lístku existovala položka "Hranolky, malá porce" za 25 centů. Ty si zákazník objednal a číšník hbitě přinesl talířek se třemi hranolky a k nim jedno o něco dražší pivo. Transakce se, jak si vzpomínám, opakovala mnohokrát. Zákony je třeba dodržovat.

Podobně se dodržovala v dobách pozdějších i prohibice tabáková, která zakazovala kouření v restauracích. Mnoho z nich přestalo být restauracemi a přeměnilo se na privátní kluby. U vchodu jste zaplatil členský poplatek 1 dolar, stal jste se členem klubu a vstoupil jste do prostoru, který už nebyl veřejně přstupnou restaurací, na kterou se vztahoval zákaz kouření a zapálil jste si cigaretu. Zákony je třeba dodržovat.

Ostatně, zákony které chránily občany před alkoholem a ještě horšími neřestmi, byly v Ontariu na přelomu šedesátých a sedmdesátých let skutečně vypracované. Říkali jsme jim na pamět doby, kdy zřejmě vznikly, "Viktoriánské zákony" a chránily i slabší pohlaví. Ženám byl proto vstup do hospod a náleven zakázán, pokud je nedoprovázel, muž. Do hlavního lokálu nesměly vůbec, ale existovala druhá místnost, která nesla nápis "Ladies with escort only" - "Dámy pouze s doprovodem." Brali jsme to jako boží požehnání, připomínající středověké právo asylu v kostelích. Pán tvorstva věděl, že existuje místo, kam za ním stíhačka nemůže. Jak dlouho vydržel v hospodě sedět, tak dlouho byl před zrakem, hlasem a končetinami své milující manželky nebo partnerky bezpečný.

Bohužel zlaté časy skončily někdy v sedmdesátých a osmdesátých letech. Velká většina těch zákonů, které nevymyslel, jak by se na první pohled zdálo, Boris Šťastný, ale jeho předchůdci v Londýně kdysi v polovině devatenáctého století, byla zrušena. Předzahrádky existují, hospody mohou vyvětrat a muži ztratili svůj privilegovaný a bezpečný prostor.

Jen ty "Liquor story" a obchody s pivem stále existují. Ontario se nevzdalo svého výnosného monopolu na prodej lihovin a vín, pivo si ani dnes nekoupíte v supermarketu, ale musíte pro něj jít do prodejny piv. Ty prodejny LCBO dnes ovšem vypadají jako obrovské supermarkety s alkoholem, mají ještě o mnoho větší sortiment než na počátku sedmdesátých let a ceny nabobtnaly díky vysokým daním na alkohol, kterým vláda chrání občany před nadměrnou konzumací jejího nejvýnosnějšího zboží. Ostatně otevřte si stránku, která toto vyprávění doprovází, a do políčka vpravo nahoře napište "WHISKY". Zjistíte, že jen tomuto nápoji LCBO věnuje 588 položek své nabídky. Nelekněte se cen, ty jsou udržované v astronomických výškách, aby vláda trochu vydělala a hlavně občany chránila svou rozumnou cenovou politikou před nadměrným utrácením za alkohol. Což občané v od hranic nedalekém Torontu kvitují s povděkem a přemítají o tom při svých častých výletech do USA, při kterých se navíc mohou kochat krásami Niagarských vodopádů.

Chrání je i jinak, například pokud si občan chce cestou domu z práce koupit v "Beer storu" pivo k večeři, bude překvapen. Musí si jich koupit nejméně šest. To je nejmenší prodávané balení domácích, kanadských piv.

Boj s démonem alkoholu není jednoduchý.
Vlády vyspělých demokratických zemí ho ale nikdy nevzdají.

http://www.lcbo.com/main/en.shtml?promo=6

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Nezavání to socializmem - prodávat alkohol jen ve státních obchodech ? A co takhle prodávat elektřinu jen ve státní distribuční síti za regulovanou cenu ?
16. 09. 2012 | 12:02

aga napsal(a):

Zajímavé. A něco k aktuálnímu problému otrav metylalkoholem by nebylo?
16. 09. 2012 | 12:19

Sláma napsal(a):

Al Jouda napsal: "Nezavání to socializmem - prodávat alkohol jen ve státních obchodech ? "
Nezaván, Al Joudo. Podle Vás by byli Franko i Salazar kovaní socialisté.
Je hrozné, jak jsou lidé u nás hloupí a deformovaní propagandou!
16. 09. 2012 | 12:47

antipolitik napsal(a):

Nejvyšší čas zavést politickou prohibici!! Českou porevoluční politiku doslova lemují pomníčky tisíců obětí!
16. 09. 2012 | 12:53

Petko napsal(a):

Svatá prostoto, celá tato státní blamáž s prohibicí je jednou velkou kravinou ! Kdo ji vyhlásil ? Na základě čeho ? Zákona ? Ani náhodou ! Nikdo nemá , neexistuje-li příslušný zákon, právo takovýto zákaz - prohibici vydat - ani ministr zdravotnictví ani předseda vlády ! Mimo zákon mohou vydat pouze podzákonnou právní normu - tj. nařízení vlády nebo vyhlášku ministerstva. I tyto dokumenty jsou však povinny respektovat pouze instituce přímo řízené příslušnými rezorty, ale ani náhodou prodejní organizace prodejci apod. Advokáti si už mnou ruce. Stát podané spory prohraje a bude platit až zčerná !
16. 09. 2012 | 13:07

jiarin napsal(a):

Shrňme si co časově velmi těsně k 3.září 2012 předcházelo lihové aféře:
1.zpráva EU o škrtnutí 30 miliard Kč pro ČR
2.začátek školního roku
3.aféra VZP ,mj.i s účastí Šnajdra -odpůrce zvýšení platů lékařům ale schvalovatele vysoké odměny řediteli VZP
4.přejmenování letiště na V.Havla
5.neodhlasování Nečasvě vládě zvýšení DPH

Dřevnatí,pokud vím, snad pouze kedlubny časem.Že by někdo už vyráběl dnes kvalitní alkohol i z kedluben?
Pro celou lihovou aféru platí:
1)zřetelný časový začátek 3.9.2012
2)distribuce vadného alkoholu prakticky do většiny českých a moravských krajů
3)neexistence v české medicíně léku proti otravě metyalkoholem v začátku aféry a jeho nedostatek v současnosti i po první pomoci od Norska,které jak známo je ze všech evropských zemí nejvíce izolováno od EU.
4)to,že česká vláda neuvažuje,jako v případě jiných hromadných tragédií,nezaviněných obětmi,o vyhlášení státní piety k tragédii nebývalého rozměru
5)nepublikování jména distributora a výrobce metylalkoholu
6)zjevně naprosto nedostatečné znalosti celé české veřejnosti o technologii lihovarnických výrobků a možnosti vzniku v nich podobných katastrof s metyalkoholem
7)zdá se tím pádem také,že léta neprobíhá výstupní přístrojová a chemická kontrola lihovin z výroby -pokud nejde právě o ojedinělou zásilku odněkud zvenčí nebo neznámé nelegální výroby zde v ČR
16. 09. 2012 | 13:11

jiarin napsal(a):

oprava-Nečasově vládě
16. 09. 2012 | 13:18

traviči lidu napsal(a):

Také, pane Haasi, bývaly doby, kdy celé přívoznické firmy ze Švédska do Dánska a podobně vznikaly a tloustly proto, že depresívním Švédům nestačil státem povolený příděl al-kaholu a tudíž museli přes hranice. Jak ukázali pas a nastoupili na féru, začali chlastat a nepřestali, dokud se po obratu v Kodani nevrátili do Malmö. To bylo před postavením mostu přes Öresund. Protože je to tam a zpátky asi 20km, stačili se sice pěkně zlískat, ale odešli po svých.

Kalouskův boj proti alkoholismu přiléváním metylu do kvitu je mnohem účinnější než nějaké přídělové systémy nebo prodej v autorizovaných sítích (to zkoušel Gorbačov a přesto nad ním politicky zvítězil ožungr).
16. 09. 2012 | 13:27

Čochtan napsal(a):

Od státu chci aby mě chránil před zloději, lupiči a islamisty. Před alkoholem se ochráním sám.
16. 09. 2012 | 13:44

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

podle mě stopy vedou do lihového domu. začalo to podivnou oranžádou bez povinného označení původu. končí to metylakoholem.
16. 09. 2012 | 13:46

Čochtan napsal(a):

Jiarin:
Lék proti methanolu se jmenuje ethanol.
16. 09. 2012 | 13:46

Jáchym napsal(a):

Velký dík panu Haasovi !
Mám zkušenost s operetní prohibicí v Norsku, o Kanadě jsem netušil.
Moc pěkné - z těch inspirativních i komických aspektů.
16. 09. 2012 | 13:46

ld napsal(a):

Nejblíž k pravdě byl Miloš Zeman. http://www.parlamentnilisty.cz/rss/zpravy/Milovnik-alkoholu-Zeman-promluvil-k-tragedii-s-otravami-246158
Bohužel na to měl 4 roky, které promrhal, popřel tak to viz výše.
16. 09. 2012 | 13:53

da.rock napsal(a):

Ty brďo. Zlatí komunisti :-)))
16. 09. 2012 | 14:04

Joe Ratata napsal(a):

Čochtan
Zloději a lupiči nám sedí ve vládě a před islamisty nás neochrání.Takže jim zbývá aspoň ta prohibice.Ta nás sice taky neochrání,ale vypadá to,že vláda dělá i něco jiného než že krade.
16. 09. 2012 | 14:17

Targus napsal(a):

Chudák František pak po několika měsících musel vysvětlovat jak to, že má největší spotřebu alkoholu v širém a dalekém okolí a dalo mu dost práce vyhnout se léčení pro alkoholiky. Spotřebu měl téměř třicetinásobnou, což zhruba odpovídalo počtu přátel, kteří ho vyznamenali svou přízní. Stát měl, jak bylo vidět, vše pod kontrolou a dbal o zdraví občanů.

Zlatí komunisti. Ať mi tu zas někdo kecá o nesvobodě a totalitě.
16. 09. 2012 | 14:24

Paterik napsal(a):

Hezký příklad, ale s naší prohibicí to nic společného nemá. Je časově omezená a není motivovaná snahou snížit alkoholismus. Tudíž podobná srovnání nemají smysl.
16. 09. 2012 | 14:41

xyzy napsal(a):

Metanol není lék proti methanolu, je to něco jako první pomoc. Jediným lékem je dnes Fomepizol, ale ani on není samospasitelný. Dokáže zabránit vzniku nových toxických molekul, ale neničí ty, které se už v těle vytvořily.
Lék je ale hrozně drahý a nestačí ho jedna dávka, musí být aplikovy až 4.
-------------------------------------
Čochtan napsal(a):
Jiarin:
Lék proti methanolu se jmenuje ethanol.
16. 09. 2012 | 13:46
16. 09. 2012 | 14:41
16. 09. 2012 | 14:43

jenicek napsal(a):

Právě nepřítomnost resp. minimální přítomnost takovýhle debilit je to, co mám na Česku rád.
16. 09. 2012 | 14:58

neo napsal(a):

strašný. Ta představa že si člověk nemůže dát či koupit pivko kdekoli a kdykoli a ještě ho musí mít v sáčku...to je totální debilita.
16. 09. 2012 | 16:29

Petr napsal(a):

Pančoval jeden? Ne! Pančovala celá skupina. Organizace. Tak organizovaný zločin. Věděli, že pančováním může dojít a dochází k poškozování zdraví. Věděli. Každý žák základní školy ví, že denaturák, či savo a pod. jsou jedovaté. Tak tedy úmysl.
Bylo úmyslně zavražděno 19 lidí a 36 vznikly vážné zdravotní potíže. Dalším vznikly malé zdravotní potíže, které se projeví později.
Úmysl? Jednoznačně ano! Jen ne v Česku. Trestíčky v komfortu tak do 3 let, (ještě jen někteří) a po třetině domů jak nařídil nový ministr spravedlnosti.
A pak se nemá pančování a ničení zdraví v ČR vyplatit.
16. 09. 2012 | 16:56

minatomirai napsal(a):

Ta představa že si člověk nemůže dát či koupit pivko kdekoli a kdykoliv
---------------------------------------------------------------------------------

Nic strašného na tom není, pokud člověk jede 1x týdne do supermarketu, staví se i v Liquor nebo Beer Store na doplnění zásob. V Kanadě je poměrně více místa, a to i na bydlení a uskladnění několika krabic piva, tvrdý alkohol a víno.
Nebo si to nechá poslat domů.

V barech a restauracích se alkohol pije bez omezení, nepije se na veřejnosti. Kanadská policie je celkem benevolentní i vůči bezdomovcům, kteří si občas dávají alkohol schovaný v papírových sáčcích v parcích. Ovšem jejich obecně dobrá vůle končí, pokud se náhodou v autě objeví otevřená láhev alkoholu, drogy nebo řidič nadýchá více jak 0.08 nebo odmítne dýchat. Auto je odtaženo a není k němu přístup 7 dní, pokud se to odtažení a zabavení vozidla týkalo alkoholu, po získání auta zpět musí řidič naisntalovat na zapalování věcičku, která nastaruje motor pouze po té, co řidič dýchne a je bez alkoholu. Pokud se řidič pokusí zbavit této dýchací pojistky a je zastaven, zabaví mu auto na další týden.
Odtažení auta, zaplacení pokuty plus placení za ustájení auta může být pěkně drahá záležitost.

Také se nemohlo kdysi věšet dámské spodní prádlo vedle pánského v residenčních čtvrtích, též jeden z těch tzv. Viktoriánských zákonů, který je myslím platný dodnes. Prádlo se zkrátka venku nevěší v těch lepších čtvrtích.

Podle mne má každá kanadská rodina mezi sebou alespoň jednoho alkoholika, ale nebere se to nijak tragicky. Kanaďané stejně jako Američané pijí podle mne dost, nicméně vidět opravdu slitého člověka, je výjimečné.
16. 09. 2012 | 17:13

Úvaha Jan napsal(a):

A mé zkušenosti s prohibicí jsou ty nejlepší. Je to logické, aby stát nedovolil otravovat své občany, kteří mu pilně platí daně. A alkohol je tvrdá droga, jen otázka času, kdy na to lidi přijdou, že prohibice je ta nejpřirozenější cesta, jak se toho zbavit. Doktoři potvrdí, na co všechno to škodí, a duchovní potvrdí, že už Ježíš zakazoval alkohol (ale do bible to nedali, protože to už tenkrát holt "někomu" vadilo, zato ovládání lidí církví tam dali, aby se lidi báli pekelných muk).
16. 09. 2012 | 17:44

Franta Dnes napsal(a):

DVACET MRTVÝCH a stovka osleplých (zkuste bejt slepej jen hodinku !!!) - to už by stačilo, pravicová vládo ! Jděte konečně od válu !!
16. 09. 2012 | 17:49

skeptický napsal(a):

Tohle nebude jen tak nějaká prohibice.Skončí to stanným právem,pravomoci policie budou rozšířeny,začnou se ztrácet odpůrci režimu a veřejní nepřátelé.Každého zavřít do blázince nebo obvinit z pedofilie či jinak onálepkovat nejde.Pak bude uzákoněn zákaz voleb,coby ohrožující demokracii.
Současní politici dostanou definitivu.
16. 09. 2012 | 17:56

zemedelec napsal(a):

Pane skeptický.
Myslím,že nejste daleko od pravdy.
Tohle mě vrtá v hlavě taky a to nejen k vůli hospodářské situaci.Buď vyjdou s pravdou ven,nebo opravdu totalita.
16. 09. 2012 | 18:07

Al Jouda napsal(a):

To skeptický :
Ten Váš nick ale skutečně sedí !:)))))))
16. 09. 2012 | 18:14

skeptický napsal(a):

Rozhodně se to hodí. Přišlo to jak na zavolanou.
16. 09. 2012 | 18:16

Pisálek napsal(a):

Skeptickému :
odpůrci režimu se už ztrácejí, doktor Rath byl pro výstrahu zavřenej "až zčerná" a pro výstrahu ostatním, kteří by chtěli být "proti".
Víc než 150 let před námi měl spisovatel K.H.Borovský podobné starosti "protože se Bohu rouhal, a psal proti víře."
16. 09. 2012 | 18:37

český maloměšťák napsal(a):

Základní aktuální otázka ve vztahu k prohibici /už několikrát jsem zde psal, ýe stát, který neumí regulovat - bude musit dřívě či později sáhnout k nařizování/je, co alkoholem , který už byl dustribuován.
Na Bruntálsku se našlo několik lahví s jedovatým methanolem v lese. Podrobnosti neznám - takže nevím, jestli se takto primitivně chtěli dotyční masoví vrahové jedu zbavit - nebo si ho jen uschovali pro pozdější zpeněžení. Ale každopádně může být takových případů více. Tak , jak je možné sledovat geografické a sortimentní pokrytí trhu.

Heger také neví jak dlouho by měla prohibice trvat. Což mě tedy překvapuje - jistě by měl mít přichystán nějaké alternativní scénáře vývoje.

Osobně si pak myslím, že by - podobně jako při povodních , měla zasáhnout třeba armáda(pokud by to jiné složky státní moci nezvládly) a alkohol, který si ZA SVÉ jeho majitelé nenechají zkontrolovat v laboratořích ....by se měl stáhnout. A buď /po jeho "vytěžení" policií a dalšími složkami státní moci/ by se měl zničit, či upotřebit tak, aby nedošlo k poškození zdraví lidí.

Divím se, že dosud nevystoupil v médiích žádný z těch, co si říkají
" státníci" a nevyzval veřejnost - zejména ty, kdo mají co do činění s byznysem , kde se používají lihoviny - aby upozornili příslušné orgány státní moci na každou , byť zdánlivou maličkost a to i z dob minulých - kdy u nich vzniklo podezření, že by i taková zdánlivá maličkost mohla mít spojitost s nelegálním obchodem lihovinama. Měli by si pak lidé z tohoto byznysu uvědomit, že /a to doufám/ ekonomický tlak státu /a zde ovšem pochybuji ....protože Heger cosi plantal, že TVRDÝM optřením je měsíční prohibice...což je úsměvné/ je může zničit.
Což by bylo nesmyslné a paradoxní - ve vztahu k těm poctivým . co pouze drží basu se svými kolegy z branže - jenže dnes tito kolegové mohou být masovými vrahy....což je přece jen silné kafe i ve vztahu k možným finančnímztrátám.
Kubice by pak těmto lidem - pokud se někdy aktivně či pasivně účastnili zakového špinavého byznysu.....mohl slíbit amnestii. Když už selhal coby šéf UOOZ, tak ať se jeho hanba tímto prohloubí jěčtě více.

Heger ale místo toho vyrukoval s jakýmsi blábolením o tom, že kdyby /byly v ř..i ryby/ lidé alkohol nepili - problém by se vyřešil /jak ? - to by závadný alkohol vypili zelení mužíčci ???/.
Bendl pak v kritické chvíli - kdy se věc začla rozvíjet do skutečně rozměrů masové vraždy...blábolil v CTV cosi o tom, že je NEPŘÍPUSTNÉ zveřejňovat - BEZ SOUHLASU majitele - původ alkoholu (a tedy i jeho etiketu).
Což je tedy aktivní napomáhání šíření celé epidemie.
Naštěstí ale novináři (a další) na jeho výzvy ke KRYTÍ potenciálních masových vrahů zvysoka srali - a splnili tak svou občanskou ale i zákonnou povinnost.

Podle Bendla by se asi měůlo např. v případě kdy majitelem je nějaká offshorová firma nebo Vietnamec - čekat na to, až nám ho Kubice vyhledá.

No a Kalousek ?
Škoda mluvit.....
16. 09. 2012 | 18:37

skeptický napsal(a):

Jednoduché řešení.
Veškerý nově vyrobený a testovaný alkohol bude opatřen nálepkami,které bude těžké zfalšovat.
Alkohol na skladě se starými nálepkami bude prodán se slevou,koupě na vlastní nebezpečí,bez nároku na léčbu placenou pojišťovnou.

Povinné očkování proti methylalkoholu,cinknuté ptačí a prasečí chřipkou,nejdříve důchodcům,pak lůze.Tyto dvě skupiny se budou díky situaci postupně automaticky doplňovat,takže odbyt pro farmaceutické firmy bude zajištěn.DPH na povinných pohřbech 100%,žádné hromadné hroby.I toť.
Zákaz prodeje ethylalkoholu se vymyká logice,neboť je to jediný protijed.
16. 09. 2012 | 18:55

zemedelec napsal(a):

Pane Hass.
Prohibice v Kanadě a u nás,obrovský rozdíl z jakého důvodu.
Takže Vaší snahou je jen odvést pozornost od zodpovědných politiků.
16. 09. 2012 | 18:57

dalimír napsal(a):

Čochtane kdyby jste chtěl ještě ochranu od státu to by jste si musel holt kapánek připlatit za to na daních ! Dl
16. 09. 2012 | 19:10

SuP napsal(a):

Je s podivem, kolik lidí je přesvědčeno, že politici jsou mnohem blbější než oni sami. Například:
"....Kubice by pak těmto lidem - pokud se někdy aktivně či pasivně účastnili zakového špinavého byznysu.....mohl slíbit amnestii. Když už selhal coby šéf UOOZ, tak ať se jeho hanba tímto prohloubí jěčtě více...."
"....Podle Bendla by se asi měůlo např. v případě kdy majitelem je nějaká offshorová firma nebo Vietnamec - čekat na to, až nám ho Kubice vyhledá...."
Mezitím zcela bez povšimnutí policie během týdne dopadla podstatnou část původcú celého průseru, přičemž odpovědnost politických špiček za to, že někdo je schopen vypít mrtvýmu voko je přinejměnším sporná.
16. 09. 2012 | 19:23

prorok napsal(a):

Cely polistopadovy vyvoj u nas je dilo organizovaneho zlocinu.
16. 09. 2012 | 20:01

český maloměšťák napsal(a):

SuP
V normálních zemích /tedy těch, kterým se chceme podobat - nemám na mysli váš vzor Bangladéš/ ale k takovým excesům nedochází. Zřejmě to asi bude tím, že tam trhy regulují zelení trpoajzlíčci, že ?

Myslím si, že byste blba a propagandistu /vyrobil jste z mého příspěvku tkzv. hastroše - a toho pak cupujete/ ze sebe dělat neměl.
Na to jsou tady jiní a mnohem zdatnější než vy.

Ale zakázat vám to samozřejmě nemohu.

Hezký zbytek večera.

P.S. Toto masové vraždění se exportuje nyní už i za hranice. Smutné - zdá se že Bangladéši a jejím institucím je nutno se omluvit.
16. 09. 2012 | 20:08

mene tekel napsal(a):

pan Haas píše o svých zkušenostech z Kanady - to co viděl je prostě pravda.Já jsem v Kanadě,Montrealu v r. 1976 viděl to samé.Alkohol se prodával jen ve specializovaných obchodech, nejlepší bylo,že v době konání letních OH měly obchody zavřeno kvůli stávce! Dobré,co. Ještě,že nám (jak novinářům, tak i technikům TV,což byl můj případ) na uvítanou dali pořadatelé láhev kanadské whisky.Tu jsem dotáhl až do Prahy. To tedy o Kanadě - pokud jde o Českou republiku, tak ta "cochcárna"musí prostě skončit!Stát by měl povolit jen několik velkých výrobců s licencí a vše mít pod tvrdou kontrolou.Palírny z donešeného ovoce nikdy nebyly problém, a tedy zde ohrožení lidí methylem je prakticky nulové.Problémem zůstává ta proklatá Evropská Unie ,kdy se dá převážet cokoliv kamkoliv, a tedy příště nám třeba "pomůžou" s methylem Poláci, či Slováci, kde máme vroubek!
16. 09. 2012 | 22:15

Huck napsal(a):

Tuzemák nemají !
Becherovku jo.
16. 09. 2012 | 22:21

im napsal(a):

..."V normálních zemích.....ale k takovým excesům nedochází" , pravil český maloměšťák. Musím ho vyvést z omylu. I v těch zemích, jimž se chceme podobat, se děje totéž, jak potvrdil ten norský toxikolog (Dr. Hovda), který přivezl do ČR lék proti otravě metylakoholem. Před deseti lety měli v Norsku 50 pacientů a 18 mrtvých, a jak řekl, v Estonsku měli ještě větší metylový problém (65 mrtvých).....
16. 09. 2012 | 22:59

Pavel13 napsal(a):

skeptický napsal(a):
"Jednoduché řešení.
Veškerý nově vyrobený a testovaný alkohol bude opatřen nálepkami,které bude těžké zfalšovat."

To mi připomělo, jak v Polsku před pár lety našli padělky bankovek dříve, než byly tyto uvedeny do oběhu.
17. 09. 2012 | 00:47

Pavel13 napsal(a):

Musím se vrátit k odpovědnosti mocných.
Všichni věděli, že se u nás pančuje, vrací do běhu denaturované výrobky, apod.. Přitom kontroly neobjevovaly z toho vůbec nic. Buď systém nebo analýzy vzorků byly absolutně neúčinné nebo pod kontrolou mafie. Zatímco mafie investovala do zdokonalení svých technologií, stát vůbec. Stačilo, že alkohol na pultech splňuje normy.
Kolik takových časovaných bomb u nás ještě tiká? Vrcholem ledovce je pravděpodobně oblast hazardu, kde mafie příjmy z jiných činností pere. Všichni víme, že tuto oblast náš stát nemá absolutně (záměrně?) pod kontrolou.
17. 09. 2012 | 01:14

Občan napsal(a):

Pane Haasi,
Vy už to s tím svým fabulováním fakt dost přeháníte.

1) Jste ročník 1947 - takže v r. 1969 jste už fakt nebyl žádný "hoch", ale protřelý mladík, který měl z sebou nejednu pitku v parku nebo na kládách za vesnicí. A pokud jste náhodou něco vystudoval a bydlel při tom na intru nebo na koleji, tak pak i mejdany.
2) Kdyby byl v socialistickém Československu výběr všeho takový, jako byl výběr alkoholických nápojů, v životě by se Vám a Vám podobným existencím nepovedlo v r. 1989 zblbnout lidi k "revoluci".
3) No, ano - Norové, Švédové, částečně i Kanaďané, muslimové a další jsou asi trošku pokrytci. Na druhou stranu to je pro stát dobrý job, protože si tak snadno ohlídá daně a cla. Fajnšmekrům to je fuk, protožer stejně chodí pro kvalitní alkohol do speciálek. A alkáči holt chlastají na trajektech nebo si zajedou k sousedům.
Mimochodem - když byl táta v půlce 80. let u bráchy v Kanadě, tak zrovna v Ontariu pivo prodávali v kdejakém motorestu. Pravda, jenom nějaké místní a divné (podle jeho slov), ale prodávali.
4) Ten kanadský způsob prodeje alkoholu bychom mohli převzít. Normálním lidem by to rozhodně nevadilo.
17. 09. 2012 | 06:04

Občan napsal(a):

To jiarin:

Výborně shrnuto!
Nejste zdaleka sám, koho to napadlo (to jen pro uklidnění :o) )
17. 09. 2012 | 06:06

neo napsal(a):

Kdyby byl v socialistickém Československu výběr všeho takový, jako byl výběr alkoholických nápojů, v životě by se Vám a Vám podobným existencím nepovedlo v r. 1989 zblbnout lidi k "revoluci".
----------------------

To je svatá pravda. Byl rum , borovička, zelená, pivo a víno a vaječnej koňak. opravdu velmi široký sortimemt oproti ostatnímu zboží kde prakticky existoval jeden druh a většinou nebyl.

(řečeno s jistou nadsázkou, pro rejpaly a komunistické fandy)
Občane,
pořád jste nevysvětlil cenu přejmenování Havlova letiště. Vyčíslil jste ji na 2 slovy dvě miliardy . Nebuďte konečně zbabělec a lhář. Vylezte a postavte se k tomu jako chlap. V tolika letech byste se už nemusel schovávat za sukni.
17. 09. 2012 | 08:35

Tydýt napsal(a):

Al Joudo, ty zaváníš Al Kadinou.
17. 09. 2012 | 10:06

eux napsal(a):

To je dojemné, jak přijde v komunizmu odchovaný čech do Kanady a vysmívá se jejich zákonům a přirovnává je k těm komunistickým. Je tu ale jeden zásadní rozdíl: Kanada je demokratická země a kdyby obyvatelé ty protichlastací zákony opravdu nechtěli, tak si zvolí při nejbližších volbách tu stranu, která je zruší. To ovšem neudělali a asi ví velmi dobře proč.
17. 09. 2012 | 10:22

beherith napsal(a):

Nahodou to neni spatne. Ja ziji v Alberte, kde jsou ceny nepatrne nizsi a pivo se da koupit i po jednom, ale kdo si kupuje jedno pivo? A Liquer shopy najdete skoro na kazdem rohu:)
17. 09. 2012 | 11:37

neo napsal(a):

beherith:

já.

kupuju i více, třeba 2, 3 i 5 , ale rozhodně ne stejný druh.

Převážně jeden až dva kousky různých druhů.
17. 09. 2012 | 11:43

Pavluša napsal(a):

Autor se mýlí, v případě českého zákazu prodeje alkoholu nejde o boj s démonem alkoholu, ale boj s těmi, kteří s vidinou rychlého zisku vydávají smrtící jed za levný a dobrý alkohol. Jinak si myslím, že z velikosti spotředbní daně je patrné, že vláda má alkohol ráda.
17. 09. 2012 | 11:48

Jarle H. napsal(a):

Pane Haas, tady nikdo žádnou prohibici nezavedl a nechce zavádět. Jak mám pro českou vládu jen slova opovržení, v tomto s ní souhlasím. Je třeba zastavit prodej lihovin do té doby, než se zjistí, odkud se jedovatá nkořalka vzala. Než se podaří "vyčistit" zemi od jedu. Prohibice v USA blahé paměti, stejně jako ledaskde jinde, měla jiné, poněkud "vznešenější" motivy a zakazoval ALKOHOL. Komplet. Bez výjimky, pivo, víno, likéry, destiláty, jánevímco. Tady stačí dát si místo panáka rumu dva panáky zelné a když to patřičně zopakujete, jste ožralý úplně stejně a poblijete se také úplně stejně. A když si přečtete pár blogů, poblijete se i bez chlastu...
17. 09. 2012 | 13:28

Jáá napsal(a):

Kdysi dávno(asi 1975) jsem byl v Rožmitále a na náměstí v hospodě jsem si objednal myslím Katův šleh a pivo. Pivo mně servírka přinesla a s žízní jsem ho vypil. Dal jsem si další a taky ho vypil a to už mně přinesli jídlo. Půlku jsem toho snědl a chtěl jsem ještě pivo. Že prý už jsem měl dvě a pivo dávají pouze k jídlu. Tak jsem chtěl k nedojedenému jídlu pivo, ale to jsem nedostal. Tak jsem vrátil zbytek porce a odešel jsem z hospody bez zaplacení. Druhý den se mi omlouvali, dokonce myslím i pivo bylo od nich zdarma.
Jóó, zlatý komunisti...
17. 09. 2012 | 14:26

ann napsal(a):

Ještě byste jako znalec kanadských poměrů mohl dodat, že vysoké daně na alkohol neplatí v prodejnách provozovaných v indiánských rezervacích. Kanadská vláda tak údajně dává indiánům nástroj k podpoře prodeje v jejich územích (dojíždí tam pro levný alkohol i "běžní" Kanaďané) a jednak je pak vidět tlupy ožralých indiánů pohlakujících se kolem stroe, ba i v blízkých městech. Obdivovatelé indiánů z máyovek, žasnou....
17. 09. 2012 | 14:54

Jiří Kraus napsal(a):

Pivo jen k jídlu bylo za totality např. v restauraci U Nováků bylo zcela běžnou záležitostí.
17. 09. 2012 | 15:09

Pamětník II napsal(a):

V Kanadě žádná prohibice není a nebyla. Pokrytectví, to ano. Prodejny LCBO se postupem času proměnily, jak pan Haas píše. V Ontariu je vlastní provinční vláda. Jsou tak dobrým zdrojem příjmů, že je ani pravicové vlády nebyly ochotny privatizovat.

LCBO začaly postupně prodávat i pivo - většinou evropské, v 500mL plechovkách. Většinou se prodává i jednotlivě - mezi jinými Plzeň ($2.50), Kozel (2.30), Budvar pod značkou Čechvar (2.30). Sortiment se mění podle toho, jak která značka zabere. Prodejny piva (Beer Store) byly původně outlety velkých pivovarů (Molson a pod). Konkurencí LCBO byly nuceny sortiment rozšířit. Většinou ale prodávají "postaru" krabice s 6, 12 nebo 24 třetinkovými lahvemi.

Quebec byl vždy uvolněnější a tak se víno a pivo prodává v běžných obchodech. Zajímavé je, že quebecké restaurace, které nemají licenci na prodej alkoholu umožňují, aby si host odskočil do obchodu naproti, koupil vlastní vlastní lánev a vypil ji k obědu a nebo večeři.

V roce 1969 ještě měly některé restaurace vchod s nápisem "Páni" a druhý "Ženy s doprovodem". To již vymizelo stejně jako ontarijský zákaz pití alkoholu na veřejnosti. Absurdní zůstává omezení pro prodej piva při různých slavnostech v tak zvané "beer garden". To je fyzicky, ale nikoli opticky ohrazený prostor, kde se prodává pivo. Hranicí mohou být umělohmotné plůtky známé ze sjezdovek a nebo pouhý provaz. Když přijdou rodiče s dětmi, nesmějí je vzít dovnitř, zřejmě aby neutrpěly mravní úhonu. Nechají tedy děti na vnější straně provazu a mok si pak přinesou k té vnitřní. Většinou to hlídá nějaký policajt.

Podle nejnovějších ontarijských pravidel musí mít každý člověk servírující alkohol několikahodinový kurs. To se týká i akcí v soukromých klubech.

Pokud chce restaurace prodávat alkohol, musí mít licenci. Ta ztrácí platnost, je-li restaurace na delší dobu mimo provoz. Obnovení licence je velmi zdlouhavé a může být zhatěno aktivisty, kteří nebudou chtít, aby se ďábelský vynález zvaný alkohol znovu prodával.

V Ontariu je hranice pro požívání alkoholu 19 let. V Quebecu to je 18 a tak třeba Ottawští teenageři mohou pít na protější straně řeky. Zákaz činí alkohol velmi přitažlivým a tak těžko existuje nějaká party, mládí nemělo alkohol nebyl. Koupit alkohol je výzva, protože obchody mohou požadovat doklad o věku. V restauracích to je běžné. Mé dceři se po promoci stalo, že jí odmítli dát pivo, protože si zapomněla řidičský průkaz - to je nejběžnější způsob identifikace.

Za zmínku ještě stojí, že restaurace i bary jsou bez výjimky nekuřácké. Původně se proti tomu protestovalo, ale teď to všichni přijímají jako samozřejmost. Teoreticky existuje jakési brankoviště i kolem vchodů, které vytlačuje kuřáky dál. To se ale příliš nedodržuje.
17. 09. 2012 | 15:16

trajktorista napsal(a):

Já jsem pro zákaz žárovek, marihuany, LSD, alkoholu, vepřového masa a vlastně masa vůbec, zákaz kouření na veřejnosti i v domácnosti, přejídání sladkostí, tymohou být pouze na měsíční příděl, povinné nákupy produktů firem "nových Čechů"... našlo by se toho více, ale nebojte se, už se to p ř i p r a v u j e a c h y s t á.
17. 09. 2012 | 16:04

evix napsal(a):

minatomirai napsal(a):
Ta představa že si člověk nemůže dát či koupit pivko kdekoli a kdykoliv
------------
V Kanadě před 17 lety se mi opravdu líbilo a zvykla bych si rychle. Můj muž se osypal, když jsem mu to vyprávěla...pochopitelně mu to vždy zdělím, když nadává na místní poměry. Škoda, že tady není aspoň něco z Kanady.. :-((
17. 09. 2012 | 16:26

Ivan Tomek napsal(a):

Pravidla prodavani alkoholu v Kanade jsou pravomoci provincii a kazda si to dela po svem. Skoro vsechny ale prodavaji alkohol jen v provincii vlastnenych obchodech. Ceny jsou opravdu vysoke diky danim.

Pokud jde o rezervace, maji zvlastni prava potvrzena ve smlouvach, ktere s nimi anglicti kolonizatori podepsali pred stovkami let. Smlouvy patri mezi zakladni kanadske zakony.
17. 09. 2012 | 18:00

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy