Co vyřeší prohibice?

17. 09. 2012 | 10:15
Přečteno 3397 krát
Prohibice zakazuje prodej legálního a státem kontrolovaného alkoholu. Prodej lihovin pančovaných metanolem je zakázán už dávno. Vláda (či lépe řečeno vlády) si s problémem neuměly poradit. Nelegální alkohol se prodával o sto šest. Teď to vláda vyřešila zákazem legálního alkoholu.


Znamená to, že vláda přiznává neschopnost kontrolovat trh s alkoholem a fakticky se jeho kontroly vzdává. Vyklízí pole a chce se soustředit jen na boj s těmi, kdo trh zaplavují laciným nekvalitním a někdy i životu nebezpečným ilegálním alkoholem.
Pro tento boj se vzdává podpory nejlepšího potencionálního spojence - výrobců a distributorů legálního, kvalitního alkoholu, kteří na neschopnost minulých vlád v průběhu let dopláceli milionovými ztrátami. Smrtelné pančované ilegální lihoviny nejsou jejich produktem. Prohibice neřeší problém, ale trestá ty, kdo zákony dodržovali a zavírá jejich trh, ne trh ilegální. Tomu prohibice naopak trh otevírá ještě šířeji.

To vše v naději, že stát, který neuměl uhlídat legální trh, bude úspěšnější s kontrolou trhu, ve kterém ilegální lihoviny nemají konkurenci, kontrolovaný alkohol z trhu zmizí.

Ilegální trh ale není možné účinně kontrolovat. To je prokázané zkušenostmi tam, kde prohibice byla, nebo stále je byť jen částečná, jako v zemích severní evropy, i zkušenostmi s úplnou prohibicí jakou máme v příkladu USA v minulém století. Platí i zkušenost s kontrolou drogového trhu - není jediné země na světě, která by drogový trh dokázala zlikvidovat a kde by na nelegálních drogách nevydělával organizovaný zločin.

Výsledkem je navíc masivní korupce v zemích latinské Ameriky, které jsou centrem organizované drogové kriminality…

"Epidemie" metanolových onemocnění a úmrtí není něčím neznámým. Uvádím jen výsledek rychlého a neúplného průzkumu případů v poslední dekádě:

Norsko 2002-2004: 51 hospitalizovaných pacientů, z toho 9 smrtelných případů. Dalších 8 zemřelo mimo nemocnice.
Estonsko 2005: 111 hospitalizovaných pacientů, z toho 25 smrtelných případů. Dalších 43 zemřelo mimo nemocnice.
Turecko 2005: 44 hospitalizovaných pacientů, 8 smrtelných. nejsou data pro úmrtí mimo nemocnice.
Tunisko 2003: 16 případů, 3 smrtelné

Původ zpráv o hromadném výskytu případů metanolových otrav napovídá, že se nevyhýbají zemím s přísnou kontrolou prodeje alkoholických nápojů.

Nevěřím, že opatření (prohibice) bude jen dočasné. Dočasný bude možná úplný zákaz prodeje lihovin. Ale jeho důsledky dočasné nebudou. Nepochybně se stát bude snažit nahradit uniklý zisk z výběrů DPH a bezpochyby jedním z trvalých následků bude zvýšení daně z prodeje alkoholu a nějaké nové restrikce jeho prodeje, krátce nějaká, možná mírnější, forma prohibice. Jednou otevřený prostor pro ilegální trh zde zůstane. Spolu s jeho doprovodnými jevy - zdravotními riziky a korupcí.

Naše vláda má "skvělé" výsledky s potlačením ilegálního trhu s lihovinami a s korupcí a stát si bezpochyby stejně "úspěšně" poradí i s tímto problémem.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jája napsal(a):

Naše skvělá vláda má samé skvělé výsledky a nápady, ve všem. Za co, panebože, za co? Chviličku jsem zaslechl Tejce, že je potřeba zachovat úředníky - preventisty na všechno, kontrolami se snižují rizika, a zase volím svobodné.
Copak není jasné, že prohibice nahrává pouze šedé ekonomice? Dobrá, zákaz prodeje tuzemských levných lihovin, Hennesy od rumu snad pozná každý. Nyní bude číst, kolik kontrol provedla policie, kolik celníci a další trubky, je to na hovno!!! Obrovské škody na daních, kolik zanikne barů, diskolték a jiných podobných podniků při déletrvající prohibici? kdo nahradí škody, Kalousek snad? Nebo Nečas? My všichni.
17. 09. 2012 | 10:29

Richard Bílý napsal(a):

Já teda nevím, pane Haasi, ale chápu to jako velmi dočasné preventivní opatření do doby, než se najde zdroj toho jedovatého svinstva a vystopují se místa, kde se prodával. Co jiného by stát za dané situace měl udělat, aby bezprostředně zabránil dalším otravám a úmrtím? Kdyby to neudělal, všichni by pro změnu řvali, že se na to vykašlal. Včetně vás.
17. 09. 2012 | 10:37

martin_ka napsal(a):

prostě další důkaz že současná vláda si zaslouží označení Vláda národní katastrofy!!
na co šáhne to je špatně
17. 09. 2012 | 10:37

Viola napsal(a):

Jde o to, že někdo mohl výrobcům dodat špatnou surovinu, kterou si nezkontrolovali, anebo vytvořil dokonalé kopie, které si označil tak, aby to jen on poznal a náhodou se nenapil.

Zákaz je dobrý a měl by se přísně dodržovat a tak jak se narkomanům poskytuje substituce, tak by pro alkoholiky měly jezdit také podobné autobusy a dávat jim antabus, anebo něco, co by jim pomohlo překonat abstinenci a alkohol nějak nahradilo, možná nejlépe ruční prací - třeba v zemědělství.
17. 09. 2012 | 11:00

evix napsal(a):

Loni to bylo v Ekvádoru http://aktualne.centrum.cz/zahranici/amerika/clanek.phtml?id=757541
Tam ale zabavili tisíce litrů alkoholu.
A to je problém, u nás je zákaz a o kontrolách a zabavování a likvidací těch hektolitrů ani slovo. Což u nelegálního oblečení a bot, kabelek a já nevím čeho ještě JDE, prostě se to spálí...a tady najednou ticho. To se zase vytáhne po prohibici, šoupne do regálu, či co se bude s tím dělat? Vždyť v kamenných obchodech snad mají dodací listy a ty musí být někde v šanonech a držet po několik let!!! Jasně řekl Heger, že se lidi otrávili z koupeného alkoholu v kamenných obchodech.
17. 09. 2012 | 11:20

Pavel napsal(a):

Pane Haasi, lépe bych to nenapsal. Velmi výstižné.
17. 09. 2012 | 11:20

modrý edvard napsal(a):

Doufám a soudím, že "prohibice" je vyhlášená jen po dobu, než se najde zdroj a zásoby metylalkoholu. V tomto směru ji podporuju.
Rád bych viděl nějaká pořádná data o tom, jak vysoká spotřební daň na alkohol je správně. Argumenty jsem viděl také i onaké, vesměs nepodložené.
17. 09. 2012 | 11:21

lahny napsal(a):

Je zajímavé, že za dobu vládnutí komunistů (40let) se toto nikdy neobjevilo a lidi také pálili doma načerno.Jakpak to ti komunisti dělali, že alkoholu bylo dostatek a ještě k tomu kvalitního (myslím bez metanolu) a celkem v dostupných cenách pro normální lidi?Za dobu jejich vládnutí tady nikdy (tedy s vyjímkou voleb a to ještě jen v pátek a v sobotu do 12ti hodin) nebyla prohibice.Jak je vidět, Klausova slova:"Vše vyřeší neviditelná ruka trhu" jsou špatná, protože lidi nenakupují kvalitní věci, ale laciné, protože na ty kvalitní nemají peníze.Tady je to vidět na první pohled, nekvalitní alkohol (ale laciný) a hodně parazitů, kteří se chtějí obohacovat na úkor pracujících lidí.A o tom je celý kapitalismus, (teda ten český).
17. 09. 2012 | 12:03

český maloměšťák napsal(a):

Haas
Norsko se asi moc přísnou kontrolu nelegálních aktivit nevyznačovalo - když kvůli kauze Breivik odstoupil dokonce policejní ředitel.
A v Estonsku "pijou jak Dáni".

A indicie stát/ČR/ měl. Spoustu indicií a zpráv.

Ostatně dobrá diskuze se rozvinula pod blogem p. Klause ml.
17. 09. 2012 | 12:08

dalimír napsal(a):

lahny přesné ! Proto Putina na hrad ! Hezký den Dl
17. 09. 2012 | 12:08

Realista napsal(a):

Hlavně měly padat politické hlavy, protože to je neskutečná ostuda, kterou se Česká republika tlačí na privilegované místo mezi banánovými republikami. Ovšem v ideálním případě by si měli češi udělat pořádek a politici by měli začít padat ven z oken.
17. 09. 2012 | 12:10

Vlkodav napsal(a):

lahny:

Jeden doktor mi vyprávěl, že za socializmu zasahoval při případu, kdy na nádraží lidé našli cisternu, ze které kapalo. A ejhle, on to byl chlast. Tak přinesli flašky a kanystry a jelo to. A byl to metylalkohol, důsledky si můžete domyslet.
Ale ve zprávách ani novinách se to neobjevilo, nehodilo se to. Tak jako jiné případy, které se tenkrát pánům nehodili. Dnes máme demokracii a tak se do tisku a tv dostanou i zprávy aktuálně vládnoucí straně nepříjemné. A je to dobře.
17. 09. 2012 | 12:11

lahny napsal(a):

Vlkodav:
Ano, komunisti nám neříkali všechno, ale Svobodná Evropa a Hlas Ameriky (to všechno jsme poslouchali) vždycky všechno řekli (to o Černobylu jsme také první věděli z těchto zpráv) a ŽÁDNOU ZPRÁVU ŽE SE V ČECHÁCH UMÍRÁ NA METYLALKOHOL tam nikdy neřekli.Takže se asi neumíralo.
17. 09. 2012 | 12:19

chemik napsal(a):

Zajímavé, že 20 let se zejména na česko-polském pomezí "vyrábějí" "značkové" lihoviny z technického a dokonce denaturovaného lihu. PČR a Celní správa nebyla schopna zasáhnout a BIS mlčí. Techn.a denaturovaný líh se dováží zejména z Polska a Ukrajiny. Barvy, tresti, savo, kyselinu mravenčí atd. dodává český chemický průmysl. Etikety se tisknou doma a lahve všech tvarů dodává sklářský průmysl. Pak už stačí vše namíchat, "vyčistit" a stáčet. Zdržovačka je pouze s polepováním lahví zejména kolky. Často se to děje ve stodolách,garážích aj.osamělých budovách. Distribuce je jednoduchá, tyto lihoviny odebírají zejména maloprodejci, venkovské hospody a stánkoví prodejci. Základem úspěchu je nízká cena.
Stát se rozhýbal teprve po mimořádných smrtelných událostech, protože konkrétní pachatel přehnal dávkování metanolu do těchto "výrobků" !!!
Jak to, že nikomu nevadily stamiliardové úniky na daních od r.1991, kdy se systém rozjel. Současný stav je výsledkem korupčního vlivu tzv.lihové mafie v ČR.
P.S. Al Capone byl břídil proti naší lihové mafii.
17. 09. 2012 | 12:22

MMF3 napsal(a):

Dobrý den, souhlas s LAHNY, ale aféra nemá jen podtext ekonomický a politický, nýbrž v první řadě podtext ZDRAVOTNÍ ! Proto také prohibici vyhlásil ministr zdravotnictví, protože má špatné svědomí (vědí o škodlivinách nejen v alkoholu, ale v konzervantech, barvivech - a přesto se to smí prodávat lidem; v ost. případech umírají "pomalu" nejvíc na rakovinu).
Takže necháme zas promluvit klasika :
A L K O H O L opis dle časopisu BYTÍ č. 12/06
_________________________________________________________________________

Nejde jenom o rakovinu. Škodlivin je mnoho, a každá se nějak podílí na různých nemocech nebo na celkové degeneraci.
Lidé požívají alkohol. Je to divné, vyšší tvor než člověk by tomu neuvěřil. Alkohol je přece JED, který ovlivňuje a otravuje centrální nervovou soustavu. Copak si to člověk neuvědomuje? Asi ne, jinak by takový nesmysl nedělal.
Uvědomme si, co se děje při jídle. Vědci vědí, že už když přijde jídlo na stůl, začíná se zažívací soustava na ně připravovat. Počnou se vylučovat sliny, a když potrava přichází ze žaludku do tenkého střeva, začíná úžasný, dokonale seřízený proces trávení a zažívání. Potrava se rozkládá, přetváří se na jiné látky, nastává biochemický proces, který je jemně a neobyčejně dokonale řízen centrální nervovou soustavou.
A v tom učiní člověk něco neuvěřitelného. K jídlu pije pivo, třeba jen malé, nebo víno. Alkohol, jako NERVOVÝ JED, poruší mu jemnou nervovou koordinaci právě v době, kdy nervy musí velmi jemně a pečlivě řídit zažívání. Nastává chaos, nesouhra v trávení a předávání živných látek orgánům a tkáním. Látky se nerozkládají tak, jak se rozkládat mají, a nejsou dirigovány tam, kam patří. Naopak, dostávají se tam, kde být nemají, a chybí tam, kde býti mají. Játra a žlučník špatně pracují a chátrají. Cholesterol se usazuje ve stěnách cév a vytváří atherosklerozu.
Je toho mnoho, čeho je i malá sklenka piva příčinou. Samozřejmě nemluvím o těch, kteří požívají alkohol v nadměrných dávkách. Tam už je to jasné.
Proč požívají lidé to, o čem vědí, že je jedovaté ? Je to z nerozumu. Mohou to být lidé vzdělaní, velmi chytří, ale nejsou moudří. Jen nemoudrý člověk bude prosazovat ve svém životě své největší nepřátele.
17. 09. 2012 | 12:30

lidin napsal(a):

Asi je dost komické uvažovat o tom,že líh třeba na Ostravsku je cosi jako velmoc tam ekonomicky.Ostravsko má na víc,to je spíše z pohledu pseudopodnikatelů typu Bakaly.Pravdou je,že Ostravsko má trvale špatné životní prostředí.Dále i to,že se tam asi dost změnily vztahy lidí.Z totality uklizečka ve sporu s bílým límcem-inženýrkou-ji -inženýrku vyhodila z práce.Dnes asi mistři -dělnická aristokracie -táhnou více s byrokraticko-byznysmanskou-inženýrsko-technokratickou klausiánskou modrou vrstvou.Klausismus udělal z rostoucích odborníků-inženýrů většinou bílé límce úplně klasické.Kterou si tam navíc topolánkovští ostraváci léta volili prioritně.
I když odbory tam trvají a stávkují.Tato byznys vrstva Bakalů -zřejmě velmi parazitní-podléhá dozorčím radám-ala Tošenovský z ODS-ale politický prim nad nimi mají Sznapko,Palas a Zaorálek z ČSSD.Díky tomu,že je volbami zvedla hornická šlechta.Alkohol je tam konzum jako v Čechách,běžný dárek a ředidlo starostí ve všech vrstvách jako v Čechách.Teze o nižších vrstvách kupujících panč se mi nezdá.Spíše,že kupují blízko bydliště lahve s pěknými nálepkami.
17. 09. 2012 | 12:45

lidin napsal(a):

oprava :Za totality uklizečka
17. 09. 2012 | 12:47

mik napsal(a):

Prohibice resenim neni je to stejne jako kdyz policajti postavi radar u 50km kde 50km rychlost je uplne zbytecna kratkodobe rychle opatreni a snaha najit zdroj je vporadku ale dalsi krok co ? dve moznosti uvalit na lih stejnou dan jako na alkohol nebo snizit spotrebni dan u alkoholu aby se nelagalni vyroba nevyplatila prvni varianta znamena zdrazeni veseho kde je lih zapotrebi druha varinta znamena ze se sice zvedne pocet notoriku ale kdo propada gamblerstvi ten je proste gambler at ma nebo nema na to prostredky a kdyz nema shani je jakymkoliv zpusobem a jinak vidim spis pozitivum na Kanarske ostrovy se sice lita hlavne kvuli pocasi ale vesmes si odtamtud veze kazdy flasku za 50 % ceny kterou maji doma takze reseni likvidace vsech starych zasob i kdyz to prinese velke zraty a zaretusuji se tim vsechny manka a ztraty a nekteri se tim napakuji,,,a pak snizit spotrebni dan z alkoholu i za cenu narustu pijaku
17. 09. 2012 | 13:01

uvods napsal(a):

Problémem v ČR jsou nízké tresty. Nedávno byl chycen někdo, kdo produkoval destilát s vysokým obsahem metylalkoholu a dle sdělovacích prostředků mu hrozí až dva roky za jakýsi přestupek nebo drobný trestný čin paradoxně se týkající nakládání s potravinami či něčeho podobného.
Je to stejné, jako kdyby Brejwik byl souzen nikoliv za vraždy. ale za nedovolené nakládání se zbraněmi či střílení mimo střelnici.
Jen málokdy se u nás sáhne k paragrafu postihující obecné ohrožení.
Co jiného potom je distribuce jedu ke konzumaci. Nebo snad obecné ohrožení nastane teprve když někdo nalije do Vltavy barel kyanidu?

Co se týký prohibice, pro vládu no problem. Eskalace protivládních nálad? Blbost. Ta už je tak jako tak všudypřítomná. Náš obraz ve světě? Blbost. Hrad a jeho spojenci už nás vybarvili dostatečně. Prohloubení deficitu státního rozpočtu o nevybrané daně? Blbost. Vládě se zde roztahuje a zevluje stále ještě víc jak dva miliony rozmařilých důchodců. Stačí nůžky a i na pahýlech křídel se najde něco k přistřihnutí. Na vykrytí výpadku daní stále dostatečný potenciál, minimálně do konce volebního období.
17. 09. 2012 | 13:03

veverka napsal(a):

autor

"Znamená to, že vláda přiznává neschopnost kontrolovat trh s alkoholem a fakticky se jeho kontroly vzdává."

Přesně tak. Tato vláda poblouzněná pravičáckými poučkami o všespásném božském neomylném a svatém volném trhu totiž není schopna kontrolovat už vůbec nic. S výjimkou miliard,které si v tomto úmyslně vytvořeném volnotržním příšeří odklánějí Kalousci,Ŕebíčci,Bémové,Vondrové,Dvořáci,Kocourci,Cabrnochové,Šnajdři,Drábci a další pravicový paraziti na svá konta. Toto jediné mají pod kontrolou. A tak dále rozkládají a zmenšují stát po vzoru Íčkova rozkladu policie,aby se jim kradlo ještě líp.
17. 09. 2012 | 13:20

Carlos V. napsal(a):

Co vyřeší prohibice ?

Trdla, která neumí zpracovat ani zprávy z televize možná hned neumřou.

Umřou až poté, co si ten chlast seženou z garáže pod rukou, nebo nechaj "dovézt" hodným pánem z Polska.

Prohibice poslouží - jako krmivo pro ty, kteří chtějí vládu silné ruky a akčního státu. Protože - Něco se děje !
17. 09. 2012 | 13:31

Tomáš napsal(a):

Vyhlášení prohibice min.zdravotnictví L. Hegrem je bezprecedentní příkaz,který nemá v dějinách českého státu obdobu.Je to nouzové opatření k zabránění dalších otrav methyalkoholem.Odhalila nečinnost některých složek státní správy,které mají pod kontrolou dovoz a distribuci alkoholu/methanol,ethanol/.Jaké budou důsledky tohoto opatření na chod ČR ,nelze odhadnout,ale něco to nastartuje.Občané ji respektují,ale národ po procitnutí bude chtít znát mnoho nepříjemných skutečností a bude to politiky hodně bolet.První projev tohoto procitnutí bude otisk ve volbách 12-13.10.2012,další bude při volbě prezidenta a pokud padne Nečasova vláda ,tak v předčasných volbách.Určitým zmírněním pnutí ve státě by mohla být přechodná údržbářská vláda ČSSD a ODS,tato vláda by musela ale hodně napravovat."Jen nenaserte dělníky",ale to už se stalo.Skončila selanka v Kramářově vile ,na Hradě a v Parlamentě ČR o Senátu nebudu mluvit, ten může být i první obětí.Dalším objektem budou naši zbohatlíci,budou těžce prokazovat původ svého zbohatnutí.
17. 09. 2012 | 13:52

muroň napsal(a):

Metanolové epidemie v moderní době jsou nejspíš dílem drogových mafií, které chtějí odehnat zákazníky od "legální" drogy k svým vlastním produktům.
Pravda se ukáže, až budeme vědět, jestli je policie zmocněna zjistit, kdo konkétně ten metanol do nápojů míchal.
Distributoři nejsou zajímaví.
Vlastní kšeft s padělanými kořalkami bude asi, podobně jako u LTO jedním ze způsobů samofincování politických stran. Bez spolupráce ministerstva financí by to nebylo možné provozovat. Jsem zvědav jestli se najde nějaký Klak, na kterého se to svalí.
17. 09. 2012 | 14:11

JAHA napsal(a):

Vo viacerych blogoch (o. i. Krasa -Dvacet mrtvých a nikdo není odpovědný, Lorencova -Sedmnáct mrtvých coby výstupní kontrola kvality alkoholu) sa pisatelia i komentujuci pytaju, kto je vinny, uspesne ho identifikuju, vedia, co sa malo urobit a neurobilo sa...

Ja som este najmenej pred 10 rokmi vyvesil na nastenku na chodbe pracoviska, tak aby to bolo viditelne (je to nad jednalnymi listkami firiem, u ktorych objednavame stravu☺), taky uplne jednoduchy text, na ktory som z casu na cas odkazoval spolupracovnikov. Postupom casu som to musel robit menej a menej casto. Az nakoniec, skoro to nepotrebujem.

Text:

Na našom pracovisku pracujú štyria páni, ktorí sa volajú Každý, Niekto, Hocikto a Nikto. Keď je potrebné vykonať dôležitú prácu, Každý si je istý, že ju Niekto urobí. Môže ju urobiť Hocikto, ale neurobí ju Nikto. Niekoho to nahnevá, pretože je to práca Každého. Každý si myslí, že Hocikto by ju urobiť mohol, ale Nikoho nenapadlo, že Každý sa na ňu vykašle. Vždy to dopadne tak, že Každý viní Niekoho, že Nikto neurobil niečo, čo mohol vykonať Hocikto.

Nespoznava sa niekto, kazdy, hocikto, ci nikto?netaidx, The
17. 09. 2012 | 14:35

cool napsal(a):

Středočeská obec Hostivice se nedobrovolně stala symbolem neférového a netransparentního hospodaření hejtmanů ČSSD v českých krajích.
Právě proto si ji TOP 09 a Starostové zvolili jako výchozí bod do krajských a senátních voleb.
Nejen že kraj je rozkradený.

Tento stav vyžaduje okamžité řešení, které TOP 09 a Starostové nabízejí!!
Jasným řešením je i prohibice vyhlášená sice ne moc dobře ale včas panem Hegrem!!
Důvodem ke změně je snaha vlády zastavit zvyšování státního dluhu a snižování stavu státních úředníků kteří odčerpávají ohromné finanční prostředky!!

Za tři měsíce by měl být spuštěn nový pilíř penzijního systému,který potřebuje snížit počet nezodpovědných občanů kteří se prostě bez tvrdého alkoholu neobejdou.
Jediné spravedlivé řešení je to které bylo navrženo ing. Noskem a to je, že si to občané způsobili sami a tudíž je naprosto jasné, že ošetření v nemocnicích si musí zaplatit také sami!!
Proto řešení které podporuje i pan Heger je také:
MUDr. Jitka Chalánková,
MUDr. Martin Gregora,
MUDr. Michal Janek,
prof. MUDr. Rom Kostřica, CSc.,
MUDr. Patricie Kotalíková,
MUDr. Gabriela Pecková,
prof. MUDr. Aleš Roztočil, CSc.,
Prim. Pharm. Dr. Jiří Skalický, Ph.D.,
Tito všichni a další dvě desítky lékařů podporují jasné rozhodnutí pana Hegera.
Jedině prohibice může pomoci této nemocné společnosti a zabezpečit lepší budoucnost tak jak to v Hostivicích řekl pan Kalousek!!
17. 09. 2012 | 14:55

standa novák napsal(a):

Napíši to ještě jednou na toto místo: Problém s alkoholem je velmi zapeklitý a složitý. Selhala kontrola obchodů (potravinová inspekce), celní správa a policie. Vypadá to tak, že zločinci obchodující se závadným alkoholem asi podpláceli nebo vydírali. V každém případě však tento stát nedokázal před nimi uchránit a obránit své občany. Měli by se proto z důvodu nedbalosti odporoučet ministr zemědělství, vnitra a také jejich šéf: předseda vlády. Občané, požadujme jejich rezignaci!
17. 09. 2012 | 15:21

Normální 1 napsal(a):

souhlas!
a aby vláda dohnala to co nevybrala za období prohibice zvedne daně - a mafiáni si budou mnout ruce - bodou vydělávat víc a přibude jim zákazníků...
17. 09. 2012 | 16:21

český maloměšťák napsal(a):

JAHA napsal(a):
Vo viacerych blogoch (o. i. Krasa -Dvacet mrtvých a nikdo není odpovědný, Lorencova -Sedmnáct mrtvých coby výstupní kontrola kvality alkoholu) sa pisatelia i komentujuci pytaju, kto je vinny, uspesne ho identifikuju, vedia, co sa malo urobit a neurobilo sa...

Ja som este najmenej pred 10 rokmi vyvesil na nastenku na chodbe pracoviska, tak aby to bolo viditelne (je to nad jednalnymi listkami firiem, u ktorych objednavame stravu☺), taky uplne jednoduchy text, na ktory som z casu na cas odkazoval spolupracovnikov. Postupom casu som to musel robit menej a menej casto. Az nakoniec, skoro to nepotrebujem.

Text:

Na našom pracovisku pracujú štyria páni, ktorí sa volajú Každý, Niekto, Hocikto a Nikto. Keď je potrebné vykonať dôležitú prácu, Každý si je istý, že ju Niekto urobí. Môže ju urobiť Hocikto, ale neurobí ju Nikto. Niekoho to nahnevá, pretože je to práca Každého. Každý si myslí, že Hocikto by ju urobiť mohol, ale Nikoho nenapadlo, že Každý sa na ňu vykašle. Vždy to dopadne tak, že Každý viní Niekoho, že Nikto neurobil niečo, čo mohol vykonať Hocikto.

Nespoznava sa niekto, kazdy, hocikto, ci nikto?netaidx, The
17. 09. 2012 | 14:35
---------
Jaha - Vy jste farář, že ? Tak to u vás chodí ve Vaší farnosti - anebo v celé Církvi ? :)

Budu hádat - Každý je daňový poplatník, Niekto jsou Kalousek s Bendlem a Kubicem, Nikto je Nečas a Hocikto je kdokoliv kromě Nečase.
17. 09. 2012 | 16:56

sindibád napsal(a):

Divím se,že jsou činitelé,kteří navrhují budoucí opatření,aniž kdokoliv zatím ví,jaký byl původ smrtonosného alkoholu.Zda se tomůže opakovat,jak dlouho to bude pokračovat.Dělat tedy opatření na základě naprosté neznalosti je volovina non plus ultra.Koncem socialismu odsoudili skupinu žhářů.Ostravský soudce,který nedávno odsoudil žháře dneška,spáchal sebevraždu.Případ alkoholu začal Ostravskem.
U tohoto případu zaráží to,že se jedná o cca celkem 20 lahví,což je nepatrné množství proti desetitisícům lahví vyráběných každou firmou.Byly zde ukázány dvě až čtyři fotografie,že lahve měly běžné etikety standartních zavedených firem.Jak vysvětlit,že jedna z deseti tisíc lahví je naplněna něčím jiným? Jak vysvětlit,že cca nejvýše asi 20 lahví,s různými etiketami,se ocitlo v nejrůznějších obchodech většiny krajů? Tak zřejmě ty firmy tam distribuovaly tradičně a velká množství lahví,pouze ale malé procento z nich je při tom nebezpečné zdraví a dokonce až od 3.září 2012 smrtonosné.Z tohoto by se mělo vyjít,z dodacího listu -adresy příjemce platby a dodavatele vadné lahve .Tady někdo uhybá před veřejností? To vzbuzuje velkou nedůvěru.20 smrtí není maličkost-viz Bělorusko a tresty za pumový atentát v metru.Ale vůbec nejsou jasné třeba ani dispozice k otravě alkoholem vůbec u postižených,zda krom pití alkoholu nepracovali doma či jinde s metanolem k autům a lakům atd.Zda se nemůže metanolová otrava vytvořit následně v organismu jako reakce na cosi v něm atd.Případ je odborně z 99% nedořešen,není dán veřejnosti jediný důvěryhodný pohled.Způsobem provedení to celé odpovídá neodbornosti známé z povodní,vlakového neštěstí ve Studénce a tolikrát kritizovaného ze všech stran řízení ekonomiky země.Je ten poslední důvod ochrannou rukou nad tímto případem? Reakce Klause a Zemana-dementní.
17. 09. 2012 | 17:19

český maloměšťák napsal(a):

sindibád
Metylalkohol byl potvrzen u několika tisíců lahví - ne u 2O ks. Dokonce byl nalezen v několika barelech.

Ale máte pravdu - může jítn klidně o teroristický čin. Nebo o lidský faktor /možný chybný technologický postup v důsledku zanedbání či neznalosti v procesu výroby /.Mohlo dojít k záměně.

Ale každopádně signály o tom, že černý byznys s alkoholem expanduje...státní orgány a zodpovědné osoby musely mít. To, že pak vymýšlejí opatření až když došlo ke katastrofě - to je spíše jen dalším důkazem jejich nekompetentnosti.

Ostatně Bendlovo vystoupení před několika dny - kdy zakazoval , aby kdokoliv oznamoval adresu firmy, odkud závadný alkohol pochází - bez toho, aniž by se před tím zeptal majitele takové firmy...může zase indikovat , že jde o aktivity Mafie, která má dokonce své lidi ve vládě.
To, že těsně před vypuknutím této katastrofy byl za podivuhodných okolností odvolán Lessy - zase může evokovat to, že se veřejnost jakoby s tímto odvoláním ztotožní - a naopak nový policejní ředitel - kterého tam ale nainstalovali lidé jako je Nečas či Kalousek ....nový ředitel získá pověst supermana - jak se vypořádal s zločineckými bandami pašeráků a pančovatelů.
Sancho Panza prostě nahradil Dona Quijota.

Vše jsou to ale dohady - a asi to také dohadováním a nalezením nějakého obětního beránka skončí - což ale je v zkorumpovaném a institucionálně poničeném Kraďákově již leta normálem.
Nezapomenu na slova jednoho policejního důstojníka, který mi řekl, že jakmile se vyšetřovací tým dostane / hlavně díky odposlechům/ do jisté úrovně co se týče postavení sledovaného subjektu v politice či v byznysu - je rozpuštěn.
17. 09. 2012 | 17:50

silspok napsal(a):

Tak asi je to jednoduchy ... seberete polacajtum penize, snizite jejich pocty ... ti schopnejsi pujdou jasne jinam ... kdo to ma potom kontrolovat??? Bohuzel se toho tolik rozkrade, ve vlade a parlamentu jsou zkuseni prdelolezci bez vzdelani ... to je bohuzel tak veliky problem, ze methanol je jenom zlomek ... priste se klidne objevi neco jineho ... kolik lidi uz se zabilo na zfusovanych silnicich ... je na to statistika??
17. 09. 2012 | 18:44

evix napsal(a):

Tak už se to bude řešit i v Bruselu : http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/o-kauze-smrticiho-alkoholu-v-cr-se-bude-jednat-i-v-eu/841442?utm_source=ctk.cz&utm_medium=hp-news-box
Ze stejného zdroje:
Zajímavá je mimochodem i následující informace ze stejného vydání LN:
„Od roku 2010, kdy Evropská unie znovu povolila používání jedovatého, ale lacinějšího metanolu pro směsi do ostřikovačů, zahynuly v Polsku po požití alkoholu vyrobeného z těchto směsí desítky lidí. Jenom loni tamní úřady zaznamenaly 77 případů otravy, z toho 22 jich skončilo úmrtím.
17. 09. 2012 | 18:54

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Kalousek, metanolový kmotr
http://www.blisty.cz/art/65021.html
17. 09. 2012 | 21:00

por. Colombo napsal(a):

Proč policie neudělá rozbor lahví, etiket a pod. u lahví s jedovatým obsahem a neporovná je s originálními, dodávanými oficiálními výrobci lihovin? Proč neudělají rozbor metanolu v jedovatých lahvích a neporovnají jej s metanolem v polských kapalinách do ostřikovačů. Proč nevyšetří původ kolků? Ty jsou číslované a evidované. V TV hovořili o tom, že policie objevila až 300 000 černých lahví s originálními kolky?
Zřejmě není zájem a jde o to, o čem píše autor blogu. O likvidaci českých, legálních výrobců a distributorů alkoholu a jejich nahrazení černým a šedým ekvivalentem, samozřejmě nezdaněným, z něhož nebude mít nic stát, ale jen mafie.Viz LTO, atd. To je další krok k likvidaci státu. Kdo je za to odpovědný a komu to slouží je zřejmé.
17. 09. 2012 | 21:06

JAHA napsal(a):

Ad: cesky malomestak

Vedle jak jedle☺.

Kazdy je aspon raz niekto, hocikto a (bohuzial) i nikto.

Vratane nas dvoch.
18. 09. 2012 | 09:43

Bomberious napsal(a):

Link ohledně methanolu:

jaknapravdu.infoblog.cz
18. 09. 2012 | 20:26

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva příspěvky, které neměly nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
18. 09. 2012 | 20:30

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy