Muž na koni

03. 05. 2014 | 00:38
Přečteno 5098 krát
Bylo mi tehdy osmnáct a opravovali jsme vitráže v kostele sv, Mikuláše v Chebu. Jel jsem tam na svou první montáž se dvěma starými matadory (byli tehdy mladší, než jsem dnes já), kteří strávili celej život nad stolem a na lešení.

Byla to moje první práce hodně vysoko, a přestože jsem podstatnou část dětství prožil v korunách stromů, v Železném brodě vylezl na retranslační stanici a jednou přešel i lávku přes Jizeru horem, byl jsem zvědavej, co se mnou udělá výška, ze které jsou i ty nejvyšší stromy malé. Neudělala se mnou nic, jen jsem tenkrát zjistil, že mi práce ve výškách vůbec nevadí, protože už první den jsem po tom lešení šplhal jako opice, což mi zůstalo dodnes. Tehdy navíc bylo to lešení neustále v pohybu, ve dvaceti metrech asi tak o 20 cm a první dvě patra to nemělo žebříky a ani podlážky...dneska by na to asi nikdo ani nevkročil a kdyby ano, tak by ho nejspíš rovnou zavřeli. Ale když se člověk naučil vyvažovat, tak se nakonec dala dělat i tak jemná práce, jako je osazování vitráží do gotického okna.
V Chebu tehdy byla kasárna Pohraniční stráže, kde sloužil můj o rok starší spolužák, který po škole taky nastoupil do vitráží v Mladé Boleslavi a po roce šel na vojnu, protože nepřítel naslouchal a obrana před civilizací byla zřejmě daleko důležitější než rekonstrukce našeho kulturního dědictví. Do města jsme přijeli naší podnikovou hráškově zelenou dvanáctsetrojkou, ubytovali se v hotelu a vyrazili hledat kasárna. Byla už tma, šli jsme dlouhou rovnou ulicí osvětlenou pouličními lampami a najednou jsme za sebou zaslechli klapot koňských kopyt. V té době a na tom místě to byl naprosto nepravděpodobný zvuk. Ohlédl jsem se a viděl, že se k nám prostředkem ulice pomalým krokem blíží muž na koni. Zastavili jsme se. Muž byl zarostlý, měl na hlavě klobouk, na sobě světlou halenu, přes rameno koženou tašku a vypadal jako Krakonoš.
"Nevíte, kde jsou tady kasárna?"
"Prej támhle..." mávl rukou Petr před sebe.
"A proč tam jedete? Máte tam taky kamaráda?" zeptal jsem se.
"Jedu na vojnu..." řekl Krakonoš, poděkoval a nám spadla brada. Pak jemně pobídl koně, ten se líně rozešel a ulici zase naplnilo klapání koňských kopyt. Najednou z boční ulice vyjelo policejní auto, z něj vystoupil příslušník VB a zastavil koně, přestože se ho trochu bál.
"Vaše doklady. Váš kůň není osvětlen...takhle tady rozhodně nemůžete jezdit! A kam vůbec jedete?!"
"Na vojnu..." řekl Krakonoš a podal příslušníkovi povolávací rozkaz.
Příslušník koukal chvíli na rozkaz, chvíli na Krakonoše a pak jenom zakroutil hlavou, mávl rukou, sedl do auta a odjel. Pak jsme všichni mlčky došli až před bránu.
"Dobrý den, já jdu na vojnu," řekl Krakonoš a voják na bráně dostal záchvat smíchu.
"Kluci, zavolejte dévéťáka, přijel jsem ňákej zobák na koni!"
Po chvíli přišel lampasák se zlatejma šňůrama a Krakonoš mu podal povolávací rozkaz.
"A co my tady s tim koněm?!"
"No...děda řikal, že tu prej byli huláni...tak tu snad máte nějakou stáj...nebo ne?"
"Ne! A slezte z toho koně, když s váma mluvím!"
"Takže vy tu nemáte žádnou stáj...a co mám teď dělat? To mám toho koně nechat tady?"
"Jeďte proboha domů a přijeďte vlakem."
"Od nás z hor se do války jezdilo vždycky na koni. Cestuju k vám od rána a teď se mám trmácet zpátky? Co jste to za armádu, když nemáte ani stáj..."
"Jeďte už, člověče! A ty dny, které uplynou ode dneška do vašeho příjezdu VLAKEM nebo AUTOBUSEM budete nasluhovat, o to se osobně postarám!"
"Hm... Tak spánembohem..."
Krakonoš se na nás usmál, otočil koně a ten se pomalým krokem rozešel zpátky. Dívali jsme se za ním všichni a mlčeli, protože nebylo, co říct. Už tehdy jsem ale věděl, že ten obraz muže na koni, který pomalu odchází tou dlouhou, rovnou a opuštěnou ulicí, ve mně zůstane už napořád.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

michal napsal(a):

... mne chytil fízl VB s potahem, že nemám šlajf. měl pravdu, hřebec brzdil skvěle a kde dlouhý kopec, podložil jsem šubu (třeba hadr, kolo se netočí, brzdí), jel na 350, která, horká, jako každý slušný dvoutakt, nechytla, potlačil si ji do kopce pěšky. nakonec mi ho bylo líto. když jsem už v demokracii jel kolem temelína, již policie mne zatkla a vykázala, neb měla za to, že jsem demonstrant. škoda, že mne hned propustili, jinak bych jim hřebce nechal, a ten by je zaučil. je dobré znát rozmanitost světa. kdyby dorazil putin i k nám, a bylo třeba prchat, na koni je to ideální, navíc jde i bez jezdce, který se může cestou tak stopařům vypařit, poznat osedlaného od volného chce cit, putinovo poskokům upřen, nemohli by cítit sami sebe
03. 05. 2014 | 01:55

libertad napsal(a):

Tak jestli je ta příhoda pravda, tak je to hezké.

S pozdravem

Sidonio Libertad
03. 05. 2014 | 06:03

K.V. napsal(a):

Opravdu máme pořád zapotřebí to Švejkování? Kdo nemá v hlavě prázdno, asi tuší že obrana země je opravdu důležitější než oprava jedné vitráže.. A že mladí muži v tom věku mají jiné touhy než běhání po cvičáku ale asi je to potřebné.
Na obranu musí být připravena celá země, hrstka žoldáků když celé zemí je to na posměch to nikdy neubrání
Ale třeba v Rakousku a ve Švýcarsku si to uvědomují a brannou povinnost si odhlasovali v referendu.
Ta historka s koněm a hulány je opravdu jen trapné švejkování, ale díky že Hokeš se tentokrát zdržel výkřiků jak všichni velitelé jsou tupí šimpanzi, jejich ženy a děti také. A vynechal popisy jak rozbíjel okna v bytech důstojníků a rozbíjel huby.
Ale o povaze čecháčků i tak řekl víc než je zdrávo
03. 05. 2014 | 06:06

olga napsal(a):

Každá válka je proti potřebě člověka. Mně je jedno, kdo mi vládne. Kdo se o mne stará. Hlavně ať se stará dobře. Nepotřebuji, aby se někdo snažil bránit mě. A ještě za mé peníze...
03. 05. 2014 | 06:45

Občan napsal(a):

Pane Hokeši,
jako povídka to je dobré.
Ale bylo by asi lepší nevydávat to za realitu. Protože 18 Vám bylo v r. 1986 a branná povinnost za normálních okolností končila 40. rokem života; pokud Vás do 40ti nepovolali, tak jste měl pokoj na zbytek života. Ten Váš Krakonoš byl buď max. ročník 1946, nebo strávil nějakou část života v lochu a rukoval později.

Ale je také možné, že to byl nějaký budoucí "ministr obrany", který se pokoušel o modrou všemi možnými způsoby (získat "papíry na hlavu" byl jeden z oblíbených). Pak by ta příhoda i mohla být pravdivá.
03. 05. 2014 | 07:42

K.V. napsal(a):

Občane, nehledejte u Hokeše logiku a pravdivost.
Prostě zase jeden z těch co ani po 25 letech od cinkání klíči neumí rozdýchat že za komunistů po něm chtěli aby se myl, dodržoval zákony a dokonce šel na vojnu nebo pracoval. To se neodpouští v určitých kruzích
03. 05. 2014 | 07:59

Bestia triumphans napsal(a):

Hezké!!!
03. 05. 2014 | 08:57

kopanec do hlavy napsal(a):

konina
03. 05. 2014 | 09:05

pozorovatel napsal(a):

No, mně se ten blog líbí.
Myslím, že kdyby dnešní armády byly odkázány na koně, byl by větší klid.
I když, ideální ke srovnávání konfliktů by byl fotbal, ale pouze s národními mužstvy. USA by hrály okresní přebor.
03. 05. 2014 | 09:12

Targus napsal(a):

To: Občan

Odvést do armády k výkonu základní prezenční služby vás mohli do 29 let, neboli musel jste ji vykonat do věku 30let včetně.
Proto novopečení branci velice rádi podepisovali šachtu na deset let.
Branná povinnost je zřejmě něco jiného.
03. 05. 2014 | 09:17

minatomirai napsal(a):

Ta historka s koněm a hulány je opravdu jen trapné švejkování,
----------------------------------------------------------------------------------------------
Je to moc pekne, K.V., ale ty nejsi schopen pochopit nic lidskeho. Povinna vojenska dochazka byla kravina, ktera nikomu nic nedala, ani zemi, ani ucastnikum. jenom zbytecne pribylo tech, kteri si diky vojenske sluzbe sahli na zivot. Pokud te disciplinu a umyvani nenaucila mama doma, tak te to ta vojna nenaucila.
Tvuj spolecensky prinos je nulovy. Lide jako ty by meli byt deportovani na Queen Maud Land, kde bys pocital tucnaky nebo nejake ptaky, a spokojene za kratky cas zmrzl.
03. 05. 2014 | 09:30

Baba Jaga napsal(a):

Pěkné povídání to je - ale přejme si, aby vojáci byli co nepotřební všude zrušeni.
Kdo ví, na co nynější generace mužů vzpomíná a co spolu řeší současné profesionální vojačky a jakou má česká žena nejvyšší vojenskou hodnost...
03. 05. 2014 | 09:31

Maximus napsal(a):

Zrovna v Chebu jsem sloužil 2 roky u samostatného útvaru VÚ4407, což byli hlavně paragáni a radisti a byl tam ukryt tajný odposlech leteckého provozu
NATO. S tím koněm je to asi kravina, ale vzpomínám si na to, jak někteří Slováci jeli na vojnu poprvé v životě vlakem. To byli opravdu burani a to doslova. Tito kluci s těmi např. z Uherského Hradiště a dolní části Moravy vojnu doslova žrali a pokud to byli naši mazáci, tak zkoušeli nám dělat peklo. Však také my jsme odcházeli z vojny max. jako svobodníci a oni jako čatáry. Kluci z velkých měst jako Praha, Ostrava, Ústí n.L, Litvínov či H.Králové byli normální a z lampsáků měli spíše legraci. Někteří lampióni však byli rozumní a nechali nás žít a na oplátku, když byly nějaké velké prověrky, tak jsem jim nedělali potíže a útvar proto vždy uspěl. Ona kdyby byla ovšem válka, tak by potom nasazení vojáků bylo úplně jiné, vždy záleží na schopnostech a motivaci atd. Ale všechno na vojne nebylo špatné a dnes bych doporučoval mladíkům alespoň rok, on se tam přece jen člověk vyprofiluje a tak nějak dospěje. Z tamního útvaru to dokonce jeden snaživec npr.Matějka dotáhl až na generála....
Hezký den.
03. 05. 2014 | 09:33

Ládik!!! napsal(a):

Já jel vlakem, do Brna - Řečkovic. Pamatuji si, že to bylo zadarmo.
03. 05. 2014 | 09:39

odvedenený napsal(a):

v návodu bylo psáno že povolávací rozkaz platí jako jízdenka II.tř. Ígen.
03. 05. 2014 | 09:53

minatomirai napsal(a):

dnes bych doporučoval mladíkům alespoň rok, on se tam přece jen člověk vyprofiluje a tak nějak dospěje.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hov***, vyprofiluje te normalni zivot, at uz je to zamestnani, zaliby nebo skola. Prave v teto dobe je naopak potreba samostatnost a nezavislost. Ne stat nebo jeho instituce, vezeni te take nevyprofiluje pro normalni zivot, stejne tak uzavrene psychiatricke oddeleni nebo armada, je to doba podrizeni se neprirozenemu rezimu, ve kterem clovek ztraci svoji individualitu.
03. 05. 2014 | 09:54

JHWH napsal(a):

nepotřební vojáci budou zrušeni v Armagedonu při Čopu. Ámén.
REKAPČA HLÁSÍ: sionLHE.
PRÝ poprvé..
03. 05. 2014 | 09:58

Eva Stančíková napsal(a):

Fakt-pěkné.
Já tomu dokonce věřím do písmene.
Nebotˇ v našem (bývalém) okresním městě jsem byla očitým svědkem velmi podobné příhody:
Muž,kůnˇ a pes-skupinka jakoby vizuálně vypadla z nějakého westernu-si to klapali po městě.načež zastavili u jedné hospody,která disponovala příhodným plotem.Kůn´ byl přivázán,pes ulehl k němu a znavený jezdec vešel do lokálu.
Dál nevím,tam už jsem nešla...
Ale stejně jsem měla potřebu o tom každému povyprávět-asi jako tedˇ tady.Někdy se prostě dějí nevšední příhody!
Hezký den všem-a hlavně Tomášovi,nebotˇ mi oživil jednu pěknou vzpomínku.
03. 05. 2014 | 10:18

příležitost napsal(a):

měla jste odvážně vejít mezi pistolníky a cowboye nebo napojit koně a psa. Cowboy chlastá 1.
03. 05. 2014 | 10:28

Pacák napsal(a):

Cituji kohosi z diskuze:
"Opravdu máme pořád zapotřebí to Švejkování? Kdo nemá v hlavě prázdno, asi tuší že obrana země je opravdu důležitější než oprava jedné vitráže…"

Obrana země před vlastními občany?
03. 05. 2014 | 10:28

čert }:o) napsal(a):

Mně se to líbí, konečně něco co zahřeje
duši a potěší. Vzpomínám, kdy jsme jezdili
hytlákem s clubkama, kam se hodilo pár
lopatek briket a celej den se dalo pěkně
cestovat sem tam. Pivko s sebou a když bylo
fakt hnusně, v hytláku bylo teplo, krajina pěkně
ubíhala kolem a i dřímnout se dalo.
Pane Hokeši a nevíte, jak to dopadlo?

p.s. K.V.
vůbec mě vaše reakce nepřekvapila. Až jednou
napíšete něco kladného, pochvalného, nebo
nedej Bože normálního, sfouknu pekelný ohníčky
03. 05. 2014 | 10:40

čert }:o) napsal(a):

Eva Stančíková
=o) taky dobrý
To jste ale měla jít okouknout co byla
ta skupinka zač. Mně by to asi nedalo.
Hezký den
03. 05. 2014 | 10:43

zdenekbrom napsal(a):

Cituji: "Ale třeba v Rakousku a ve Švýcarsku si to uvědomují a brannou povinnost si odhlasovali v referendu."

Škoda, že soudruzi v letech 1948 - 1989 nepochopili, že příprava na obranu vlasti je něco jiného než jejich nesmyslná vojenská buzerace a nepoučili se od Švýcarska. Mohli jsme být o hodný kus dál.
03. 05. 2014 | 10:47

zdenekbrom napsal(a):

Tomáš Hokeš:

Díky za blog.
03. 05. 2014 | 10:48

K.V. napsal(a):

Pane Brome, byl vy jste vůbec na vojně?? Asi ne.
Jinak byste věděl že naše armáda nebyla v době socialismu vycvičená o nic hůře než jiné v Evropě.
A pokud někde měli armády použité v boji, také výcvik byl mnohem drsnější než u nás.
Kdyby naši bažanti museli zažít to co zažije třeba nováček v USA při výcviku, naši Švejkové a lidskoprávní disidenti by se podělali hrůzou.
03. 05. 2014 | 11:04

zdenekbrom napsal(a):

K.V.:
Na vojně jsem nebyl a nebyl jsem tam záměrně.

ČSLA byla nesmyslná armáda. Proč bych měl sloužit jako velitel BVP někde na Slovensku, když jsem z jižních Čech? To bych tam jako v případě ohrožení země měl jet? Nebo se dostavit do nějakým místních kasáren, kde bych to neznal a byl tam k ničemu?

Na švýcarskou vojnu bych šel bez odmlouvání. Připravit se obranu místa, kde žiju a se zbraní, které jsou v mém okolí.

Místo vojny jsem se tedy věnoval, a věnuji, výcviku u hasičů.
03. 05. 2014 | 11:14

Baba Jaga napsal(a):

To: zdenekbrom 11:14
Nevím, jaká bývala naše armáda, ale že jste do ní nešel úplně úmyslně? Připravil jste se zajisté o mnoho krásných historek (při jejichž vyprávění nám ženám nezbývá, než odejít, neb je nikdy nepochopíme), na Slovensku všude krásně a možná byste něco z poznatků i u hasičů užil.
Jak moc je domobrana důležitá posoudit nedokážu, dle mého tím lépe, čím méně zbraní mezi lidičkami je. Nejlépe vůbec žádné a žádné armády. Snad se lidstvo dočká již v 21. století.
03. 05. 2014 | 11:30

K.V. napsal(a):

Myslel jsem že alespoň mezi našimi učiteli by mohli být někteří kteř trochu chápou k čemu je obrana země, že války vznikají i když si to mnohé jinak roztomilé dámy nepřejí, a že mír se rozhodně nedá udržet hesly buďte k sobě milí, pravda a láska zvítězí.
Asi jsem podcenil realitu. Bůh ochraňuj naše školou povinné děti a tedy i naši budoucnost.
Na další vysvětlování nenacházím sil , bylo by to házení perel svi...
03. 05. 2014 | 11:38

zdenekbrom napsal(a):

Baba Jaga:

Nejlepší armáda je žádná armáda. S tím souhlasím.

O naší tehdejší armádě jsem věděl dost a několik týdnů na vojenské katedře mě přesvědčilo, že ty krásné historky raději oželím. Slovensko je krásné, ale přeci jenom ne z jedoucího BVP - bojové vozidlo pěchoty.

Účinnost domobrany v jižních Čechách jsme si vyzkoušeli v 15. století např. u Sudoměře. Docela to fungovalo.
03. 05. 2014 | 11:41

zdenekbrom napsal(a):

K.V.

Obrana země ano.
Nesmyslná ČSLA ne.
03. 05. 2014 | 11:42

zdenekbrom napsal(a):

Baba Jaga:

A teď si představte, že Vám dva (nebo jeden) roky velí několik takových K.V.
03. 05. 2014 | 11:44

K.V. napsal(a):

Pane Brome, kdyby tohle říkal opilý bezdomovec nebo feťák z kotelny, snad bych mávl rukou a řekl si že některým to opravdu nemá cenu vysvětlovat.
Ale učitel???!!!
.
Poučení z bitvy u Sudoměře je to že nemá cenu se zajímat o obranu země, stejně prohrajeme???!!!
03. 05. 2014 | 11:59

K.V. napsal(a):

Nebo je poučení od Sudoměře že stačí povolat místní hasiče se sudlicí a cepem??
03. 05. 2014 | 12:22

Zdeněk Brom napsal(a):

K.V:

Vy asi moc nevíte, co se u té Sudoměře stalo, že?

Vojenští profesionálové dostali na zadek od sedláků, jejich žen a dětí právě těmi cepy, neb dobře znali svoje zbraně, terén a měli motivaci. Samozřejmě nelze smlčet, že v jejich čele stálo několik velitelů, kteří ale pocházeli z nižší šlechty, takže k nim měli blízko
03. 05. 2014 | 12:36

Baba Jaga napsal(a):

To: zdenekbrom 11:44 a K.V. 11:59
Vy, pánové, nevěříte, že se lidé na Zemi domluví a přestanou ji ochuzovat a ničit výrobou a ničením zbraní?
I mně je jasné, že zatím se zbrojením, v armádách i tím "domlouváním" živí příliš dobře příliš mnoho duší - přesto ale věřím, že k úplnému odzbrojení dojde a doufám, že nikoliv za cenu zničení naší planety.
Není nutné se handrkovat o husitech a jiných armádách. Možná by Vás, pane Brome, pan K.V. na vojně co velitel (pokud někomu velel či byl dokonce voják z povolání) příjemně překvapil, možná byste velel Vy jemu.
03. 05. 2014 | 12:36

Ládik!!! napsal(a):

Babo Jago -
na vojně žádný velitel nikdy nikoho ničím příjemně nepřekvapil. Vždy to byl zelený mozek, za každé situace.
03. 05. 2014 | 12:40

Zdeněk Brom napsal(a):

Baba Jaga:

Lidé by se bez armád dokázali domluvit velmi dobře. Občas by asi padla facka, ale dokázali by to.

Mno, na katedře jsem byl svými veliteli skutečně silně překvapen. Velmi moc. A dost nerad na to vzpomínám.
03. 05. 2014 | 12:40

Ládik!!! napsal(a):

Na katedře jsme měli 2 podplukase, jeden byl Pišed, druhý Zkutr.
03. 05. 2014 | 12:42

neo napsal(a):

fuj ještěže tu bolševickou pakárnu zrušili.
pane Hokeši, máte kliku. Když Občan řiká, že se to stát nemohlo, i když se to stalo, tak je tu naděje :)
03. 05. 2014 | 12:46

Ládik!!! napsal(a):

Většina dnešních mužů seděla jen na houpacím koni. Pokud si pamatuju, byl to dobrý pocit.
03. 05. 2014 | 13:23

Targus napsal(a):

To: Zdeněk Brom

Proč bych měl sloužit jako velitel BVP někde na Slovensku, když jsem z jižních Čech? To bych tam jako v případě ohrožení země měl jet? Nebo se dostavit do nějakým místních kasáren, kde bych to neznal a byl tam k ničemu?

Na švýcarskou vojnu bych šel bez odmlouvání. Připravit se obranu místa, kde žiju a se zbraní, které jsou v mém okolí.
Nic osobního, ale máte o současných, resp. mírně minulých armádách hodně zkreslené mínění.
A o taktice obrany placaté krajiny oproti vysokohorskému masívu ještě zkreslenější.
Vy byste se chtěl v jižních Čechách bránit pouze ručními zbraněmi, artilérii nosit na zádech a přesunovat se na šlapacím kole?
A když by na nás dnes šel Rus, čekal byste doma v hospůdce, až dojde do jižních Čech?
:-)
To odloučení z domova pochopitelně zvykalo vojáky na odloučení od svých blízkých a bylo v pořádku. Voják, který se za týden rozpláče, protože mu dojdou buchty od maminky, toho asi moc nevybojuje.

Berte to tak, že jsme nebyli neutrální zemí, nýbrž součástí jednoho z vojenských paktů.
03. 05. 2014 | 13:38

Targus napsal(a):

To: Ládik!!!

Mě tak dva tři gumáci překvapili. Nebyli tak blbí a zelení, jak by se dalo čekat. Dokonce jeden uměl i pracovat rukama. To jsem čuměl.
03. 05. 2014 | 13:42

Zdeněk Brom napsal(a):

Targusi:

Ano, byli jsme v jednom paktu a podle toho jsem se také zařídil.

Mimochodem, Rus a jeho spojenci už na nás jednou šli a k čemu nám byla ČSLA? :)
03. 05. 2014 | 13:43

Baba Jaga napsal(a):

A jak asi je to s naší profi-armádou nyní? Žádné zelené mozky?
Našla jsem si starou informaci, že náboru vojáků u nás velí jediná naše plukovnice paní Mendlíková - kdo ví, zda tam ještě je a zda je pořád jediná či zda z ní třeba není generálka... I bez koně - i když houpacího jsme měly my holky doma také, Ládiku!!!, houpací pocity si nepamatuji.
03. 05. 2014 | 13:47

Ládik!!! napsal(a):

Babo Jago -
nikdy není pozdě si to připomenout.
03. 05. 2014 | 13:54

Baba Jaga napsal(a):

Tak jsem si ještě malinko pobrouzdala v generálním štábu - paní plukovnici tam tam na personálním mají, jen asi jistě šťastně provdanou či rozvedenou - Mgr.Šmerdová tam nyní je. Ale že je tam všelikých a různých generálů.
Mějte se - jdu se kouknout, zda se trochu neoteplilo.
03. 05. 2014 | 13:59

Baba Jaga napsal(a):

To: Ládik!!! 13:54
Myslíte, že bych se mohla nechat svézt na koni i na dětském kolotoči?
Konec konců - za peníze v Praze dům, že.
Ale už skutečně půjdu skouknout políčko, mějte se tu fajn.
03. 05. 2014 | 14:02

K.V. napsal(a):

Ládíku, Hokeši a ostatní co zůstali na primitivní úrovni že všichni lampasáci jsou gumy.
Pokud si pamatuji, měla rota něco přes 100 lidí, prapor kolem 500, pluk ca 2000.
Zajímalo by mne kolik z vás řídilo organizace o tolika lidech.
Kdybyste to dokázali, možná byste pochopili, a nežvanili tak blbě. Jenže ještě pořád byste věděli prd o čem mluvíte, protože v civilní firmě máte lidi kteří vás přišli prosit aby u vás směli pracovat, děsí se že je vyhodíte a za pár korun prémií udělají cokoliv. Vyzrálí lidé s rodiným zázemím, Máte je na 8 hodin denně přesně stanovené činnosti, co je potom , kde bydlí, jak se umyjí a obléknou, co budou jíst, jestli po práci vyvraždí třeba celou vesnici vás absolutně nezajímá.
V armádě ŽÁDNÁ z těchto motivačních výhod nebyla.
.
A jinak opakuji, když tu takové ty kecy o lampasácích a obraně řekne místní blb a opilec, snažím se pochopit že diskuse asi nemá cenu.
Vysvětlovat učiteli aby si přečetl dějiny, že na světě jsou JENOM ty národy které své území získali a ubránili vojensky, ty co to nedokázali už neexistují, že se opravdu neubráníme partou dobrovolníků se sudlicemi a cepy, a mnoho dalšího
to asi jen člověk hořce zapláče co se to stalo s naším školstvím a s naší zemí
03. 05. 2014 | 14:05

Ládik!!! napsal(a):

K.V. -
já měl zakázáno velet. Nejsem ten správný typ. I jiní špagáti vymysleli svérázné rozkazy. Třeba "zahoď zbraň!" na 2 doby. "Ruce vzhůru" byly taky na 2 doby. Mohli jsme se podělat smíchy. K.V. by nás pozatýkal všechny.
03. 05. 2014 | 14:16

Ládik!!! napsal(a):

K.V. -
"národy získali...." - vy musíte mít pořádnou hodnost. Nebyl jste politruk?
03. 05. 2014 | 14:17

minatomirai napsal(a):

JENOM ty národy které své území získali a ubránili vojensky, ty co to nedokázali už neexistují
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Myslim, ze je jasne K.V., jak jsi prisel o praci v armade po prevratu.
03. 05. 2014 | 14:18

Ládik!!! napsal(a):

Děcka mě táhnou do hospody. Budu muset jít.
03. 05. 2014 | 14:19

resl napsal(a):

ano, historek je hodně a nejvíc nad nimi ční absolutní, všeobecná pitomost každého socialistického důstojníka a zničené dva roky vojenského "kriminálu." to vám přebije i ty nejveselejší příhody při setkání s uniformovaným primitivem.
03. 05. 2014 | 14:29

K.V. napsal(a):

Minatomirai- mohu vás ujistit že KV o práci v armádě po převratu nepřišel, ani ji nevykonává nyní.
Jenom umím používat mozek a nehodlám klesnout na úroveň opilého primnitiva který vykřikuje že obrana země je zbytečná a lampasáci byli všichni blbci.
.
A děsí mne kromě rozvratu naší země posledních 24 let i to, že současná armáda nás stojí mnoho miliard, ale je dobrá jen na to aby dělala stafáž aby se akcím US army dodalo zdání mezinárodního souhlasu, a jinak by neubránila ubránit ani rybník ve Vodňanech
03. 05. 2014 | 14:33

Zdeněk Brom napsal(a):

K.V:

Proto Vám stále dokola píši, že ČSLA byla vybudována naprosto blbě a do velících funkcí se často dostávali ..........

Pokud nám do toho přestanou kecat z Prahy, tak si ten rybník zase ubráníme sami. Jako kdysi.
03. 05. 2014 | 14:48

čert }:o) napsal(a):

K.V.
nechtěl byste se trochu krotit v těch nadávkách,
když už umíte používat ten mozek?
03. 05. 2014 | 14:55

Občan napsal(a):

Zdeněk Brom napsal(a):
K.V:
Vy asi moc nevíte, co se u té Sudoměře stalo, že?
Vojenští profesionálové dostali na zadek od sedláků, jejich žen a dětí právě těmi cepy, neb dobře znali svoje zbraně, terén a měli motivaci. Samozřejmě nelze smlčet, že v jejich čele stálo několik velitelů, kteří ale pocházeli z nižší šlechty, takže k nim měli blízko
03. 05. 2014 | 12:36"

Ale kulový.
Husité se šikovně usalašili a opevnili na úzké kose mezi dvěma rybníky, z nichž jeden byl vypuštěný a druhý plný vody. A protože proti nim šla těžká jízda, tak si vlastně jen počkali.
První sled jízdy zmohli střelbou z palných zbraní, čímž vytvořili zmatek, takže další jízdní sled neměl kam šlápnout a musel to zkusit vypuštěným rybníkem.
Což byl konec celé taškařice.
Koně se bořili a padali v bahně, jezdci byli nuceni sesednout, a protože se museli brodit bahnem, byli snadnými terči. Tudíž je to k večeru přestalo bavit a šli domů.
Patrně svou roli sehrálo i počasí, neboť některé prameny se zmiňují o "zázračném setmění těsně před západem slunce". Nejspíš se prudce zatáhlo, nebo to bylo nějaké částečné zatmění slunce, ale každopádně to plechovkám brodícím se blátem a vidícím v nastalém šeru prd, vzalo chuť do dalšího bojování.

Co se výzbroje týče, tak husitské vojsko disponovalo jak palnými zbraněmi, tak docela sofistikovanými zbraněmi tyčovými. Mezi něž patří například "kůsa" - to je taková osobní ZHN. Je to štangli dlouhé až tři metry a bodá to, seká, páře a vůbec dělá protivníkovi a jeho koni nepříjemné věci.
I ty cepy byly dost fujtajbl; byly totiž okované a z kování čouhaly dost dlouhé hřeby. A pochopitelně byly na dlouhé štangli.
03. 05. 2014 | 15:08

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

A co tím chtěl jako autor říci?

Snad jsem napsal, že sedláci s rodinami zvítězili díky inteligenci, znalosti terénu, motivaci a svým zbraním nad tehdejšími profesionály.
03. 05. 2014 | 15:16

olga napsal(a):

Nestačím se divit. Dnes máme ještě stále lidi, kteří si vážně myslí, že potřebujeme armádu. Na co a proti čemu? Dívejte se vlastníma očima. Nenechte se oblbovat ďáblem.
Co chcete bránit?
Národnost? Jakou vlastně kdo má. Já jsem měla manžela Slováka. Syn je Čech. Moje neteř má manžela Syřana. Její děti jsou Češky. Kamarádka má Itala. Jejich děti - nevím. Dcery od známého mají za manžely Američany. Jejich děti - nevím...
Továrny? Komu patří továrny na našem území? Stále lákáme cizí investory.
Dělníky? Ty potřebují všichni. Úřadováním se neuživíme.
...
Takže. Kdyby nám tu nestrašila hlídkující letadla, měli bychom čistější vzduch...
...
Celá tato fraška slouží několika málo nejbohatším - vlastně ďáblovi
03. 05. 2014 | 15:25

Radkin Honzák napsal(a):

Z vojenské poezie:
Když jsem šel do Prahy pro jelita,
potkal jsem na cestě tajtrdlíka.
Nebyl to tajtrdlík, byl to dýzl,
kdybych byl neutek, byl by mě lízl.
03. 05. 2014 | 16:02

Targus napsal(a):

To: Zdeněk Brom

Sedláci zvítězili u Sudoměře kvůli totálnímu podcenění a absolutní nekázni rytířského vojska, nikoli kvůli svým bojovým kvalitám.
Což ovšem na jejich vítězství vůbec nic nemění.
Aspoň takovou triviální znalost bych od učitele z jižních Čech očekával...

Stran významu ČSLA v případě bratrské pomoci asi tolik.
Pokud chcete pitvat tuto eventualitu, bylo by dobré ponejprv probrat velení. Každá armáda má totiž svého vrchního velitele, a dobrá armáda ho dokonce i poslouchá...
Jinak řečeno pláčete na nesprávném hrobě. O invazi se předem vědělo a předem bylo rozhodnuto, že se bojovat nebude. S armádou jako takovou, resp. se stavem vycvičenosti a bojeschopnosti toto nemá vůbec nic společného.

To: KV.

Jako frajtr jsem se na zimním divizáku stal faktickým nedobrovolným velitelem celé roty během přesunu a zřízení kempu a přežil jsem to. Dokonce jsem ani nebyl seřván inspekcí jako ostatní lampasáci, kteří veleli svým jednotkám. Nedělejte z toho drámo. Vojáci z povolání měli mnohem větší možnosti motivace, než v civilu. Úplně stačilo slíbit opušťák nebo pár dní mimořádné dovolené a záklaďáci se byli ochotni rozkrájet. Jejich chyba, že místo udělování volna bylo jejich jediným zájmem vojáčka zavřít do basy. Strach z vězení, potažmo nadsluhování měl naprosto kontraproduktivní vliv na morálku ve vojsku.
03. 05. 2014 | 16:41

Zdeněk Brom napsal(a):

Targus:

Předpokládám, že tu nekázeň jste viděl osobně :) Nebo snad v jednom známém filmu?

K ČSLA - Jinými slovy, byla k ničemu.
03. 05. 2014 | 16:48

Targus napsal(a):

To: olga

od území ČR nejsou příliš vzdálená místa, kde se odřezávají hlavy od trupů, vydlabují oči a uřezávají uši a nosy.
Až k vám domů přijde pár řízků s ručníkem na hlavě a řeknou vám, abyste do deseti minut vypadla, a na rozloučenou vám na chodníku seberou všechno cenné, co si ponesete, bude na budování armády hodně pozdě.

A nemyslete si, že se to u nás nemůže stát. Totéž si mysleli i jiní lidé v Evropě a pak se nestačili divit.
03. 05. 2014 | 16:49

Targus napsal(a):

To: Zdeněk Brom

Vy zas píšete, jako byste těm sedlákům velel.
:-)
Pokud si přečtete o středověkém válčení aspoň něco málo, zjistíte, že kamenem úrazu bylo prosazení jednotného velení a případná součinnost bojových jednotek. Zejména, pokud se jednalo o "expediční sbory", jak tomu bylo v případě Sudoměře.
Tedy stejné problémy, jako dnes.

Mimochodem - u té Sudoměře to byla vlastně plichta, která se nezměnila v porážku, protože se zřejmě zvedla mlha nebo se naráz zatáhlo.
Vydávat za vítězství střet, v němž má strana kromě padlých a raněných i třicet zajatců, to by zvládlo jedině rádio Jerevan.
03. 05. 2014 | 17:16

Divák napsal(a):

Vojna měla jednu velkou výhodu.
Každý na světě mi věřil, že mí nadřízení jsou volové.
Dnes už se stává, že někteří mi to tak úplně nevěří.
03. 05. 2014 | 17:20

K.V. napsal(a):

Nejlepší je že sem píší naivkové kteří si myslí že válka je blbost a už nikdy žádná nebude. A potom se přesunou na blog o Ukrajině a zasvěceně píší o tom co by měla Evropa dělat v tamní dnes už jasně občanské válce.. Kolik km je to od nás???
03. 05. 2014 | 17:34

olga napsal(a):

Targus napsal(a):
A nemyslete si, že se to u nás nemůže stát. Totéž si mysleli i jiní lidé v Evropě a pak se nestačili divit.

Já jsem si vždy myslela, že jste rozumný člověk. No. Nechci podceňovat. Ale jste pod vlivem strachu...
Uveďte konkrétní případ. Ne starší 20ti let. A ne něco jako krevní mstu.
03. 05. 2014 | 17:37

K.V. napsal(a):

Olgo 15,25 máte pravdu v tom že náš národ má zvyk, když přijdou okupanti, sejít se na náměstí- podle potřeby zahajlovat, zamávat Rudým praporem, nebo praporem USA a volat Už je to tady, Už je to tady.
A potom se porvat o vstupenky do družebního zájezdu. Z toho důvodu nám také všechny armády které se tu vystřídaly naše území ponechaly.
V tomto smyslu je armáda a branná připravenost k obraně opravdu vyhazování peněz. Alespoň noví okupanti nemusí věznit naše bývalé velitele, žádné nemáme.
.
Když to chcete takhle, potom asi nic nenaděláme
03. 05. 2014 | 17:41

olga napsal(a):

Jen tak jsem zahlédla "Na ochranu zastupitelského úřadu v iráckém Bagdádu posílá ministerstvo dvacet milionů korun ročně".
Až tak si děláme jméno. Můj manžel v Iráku pracoval. Měl tam pouze samé kamarády. Naši lidé patřili mezi oblíbené. Nemuseli se bát. Dnes nás asi považují za vrahy. Proto se musíme bát odvety. Ale boj je vždy boj. Umírají na obou stranách. Když nebudeme bojovat, nemusíme se bránit. Začínáme pouze my!
03. 05. 2014 | 17:46

olga napsal(a):

Já v okupaci nevidím nic špatného. Já nepovažuji naši vládu za lepší, než byla kterákoliv vláda cizí. Já si myslím, že první špatný krok byl vznik ČSR.
03. 05. 2014 | 17:50

K.V. napsal(a):

Vidíte Olgo. Takový Brom by v našem odboji také nikdy nebojoval, ten by šel jen do Švýcarska. O Ládíkovi nemluvím.
Myslím že výsledek by byl jasný, pokud by Hitler nedal dotace na odboj v desítkách Miliard, byla by jenom ta družba, na tu každý režim nějaké prostředky vždy uvolní
03. 05. 2014 | 17:55

K.V. napsal(a):

Ještě by mně zajímalo jestli by si Hokeš, Brom a Ládík troufli říci i okupačním velitelům že jsou blbci a jejich ženy a děti šimpanzi. Nebo si troufnou jen na ty naše??
Ale odpověď asi známe. Družba, Družba, Už je to tady!!!!
03. 05. 2014 | 18:00

Zdeněk Brom napsal(a):

Targus:

Bratří jasně zvítězili, neb ovládli bojiště a přenocovali zde. To bylo v té době bráno jako důkaz vítězství.

V březnu se večer mlha na rybníky snáší, nikoli zvedá.

Jinak vyhráli především kvůli perfektní znalosti terénu.
03. 05. 2014 | 18:12

Zdeněk Brom napsal(a):

K.V:

Slovník "blbci" a nazývání dětí "šimpanzi" ponechávám pokleslým hulvátům Vašeho rozměru.

Jinak si stále pletete obranu země s přihlouplou organizací ČSLA, která byla naprosto zbytečná a mladé lidi od obrany země navíc zcela odrazovala.

Pokud vím, Hitlera tady adorujete stále Vy, takže s tou družbou má Vaše rodina asi reálné zkušenosti.
03. 05. 2014 | 18:17

Martin1 napsal(a):

VZPOMÍNKY SKLEROTIKA

MUŽ NA KONI:
Někdo prohlásil, nemohu si vzpomenout - kdo, že pohled na svět je nejkrásnější z hřbetu koně.

ŽENA NA "KONI":
To prohlašuji zase já za nekrásnější pohled - zespoda na pěknou na sobě cválající ženu, ,nemohu si ale zase vzpomenout - kdy to bylo naposled.
03. 05. 2014 | 18:30

čert }:o) napsal(a):

Zdeněk Brom
tedy Vy máte ale nervy bavit se s K.V. =o)

olga napsal(a):
Já v okupaci nevidím nic špatného. Já nepovažuji naši vládu za lepší, než byla kterákoliv vláda cizí. Já si myslím, že první špatný krok byl vznik ČSR.
03. 05. 2014 | 17:50
----
Víte, že neslušné začínat každou větu zájmenem JÁ?!
Zbytek vět nemá cenu komentovat. Ty hovoří zcela
jasně a je smutné, že takhle někdo dokáže vůbec myslet
03. 05. 2014 | 18:40

Zdeněk Brom napsal(a):

čert }:o)

Vždyť on je tak zábavný :)
03. 05. 2014 | 18:54

čert }:o) napsal(a):

Zdeněk Brom
=o)) to je fakt
Jdu na zprávy. Už mi unikly asi
tak za 14 dní, tak schválně co
novýho mi přichystaly
Hezký večer
03. 05. 2014 | 18:57

Martin1 napsal(a):

Když někdo mluví za sebe a říká JÁ, tak je vrcholně slušný.
Když někdo mluví za sebe a říká MY, tak je vrcholně neslušný.
------
A pokud jde přímo o konkrétní názor o vládě, že by byla dobrá i cizí, nebo stejně dobrá, že už byl špatný samotný vznik ČSR - tak to je opravdu tak ojedinělý a kuriózní názor, že tam je přímo povinnost to "JÁ" uvést. A co víc, zasloužil by napsat zlatým písmem a položit na červený sametový polštářek za skleněnou malou vitrínku a ukazovat společně s korunovačními klenoty - jen tak stejně - svátečně - zřídka. Plnil by stejnou funkci, jako se nechávali některé pěkné hraběnky malovat společně se zrůdičkami - aby jejich krása vynikla. Nebo to bylo (už jako dnes) z humanitárních důvodů u královen krásy? :)
03. 05. 2014 | 19:02

Martin1 napsal(a):

oprava: nechávali - nechávaly - ty hraběnky
03. 05. 2014 | 19:05

Targus napsal(a):

To: Olga

Uveďte konkrétní případ. Ne starší 20ti let. A ne něco jako krevní mstu.

Válka v Bosně, válka v Kosovu a Metochiji, 1. a 2. čečenská válka na severním Kavkaze.
Fotografií a filmových ukázek na YT vás ušetřím, jsem po večeři.

Na bosenské hranice je to z Lanžhota o málo víc, než je z Prahy do Ostravy. Veteráni z Čečny v ČR už operují dávno.
03. 05. 2014 | 20:30

Targus napsal(a):

To: Zdeněk Brom

Bratří jasně zvítězili, neb ovládli bojiště a přenocovali zde. To bylo v té době bráno jako důkaz vítězství.

Ale, no tak..., jak to napsat slušně? To měli ti rytíři zahalení v železe spinkat v březnu v blátě?
Kdyby Žižka vyhrál, nedovolil by odpochodování 30 zajatců. Byl rád, že mrtvoly koní a jezdců z prvního útoku zatarasily průchod pro útoky další a panské jízdě se nechtělo v těžké zbroji trmácet blátem, pročež se s nástupem snížené viditelnosti stáhli ke svému trénu. Konec, tečka.
Zkusil jste se někdy sbalit v absolutní tmě a vydat se na pochod? Rozbořit vozovou hradbu a riskovat rychlý přepad? Pro dvě stě vyšťavených zoufalců se stovkou raněných úkol téměř nadlidský.

V březnu se večer mlha na rybníky snáší, nikoli zvedá.

Ve Slezsku se mlha z luk zvedá, pokud nejde o přízemní oblačnost, což byl asi tento případ, ale myslím si, že to je irelevantní.

Jinak vyhráli především kvůli perfektní znalosti terénu.

Myslím, že tu plichtu uhráli především:
1/ pro podcenění ze strany nepřítele
2/ faktickou nedobytnost vozové hradby soudobými bojovými prostředky, která ovšem není Žižkovým vynálezem, byla používána už pár desítek let před husitskými válkami.
3/ kvůli užití taktiky obvyklé u tohoto druhu vojska (pěšáci s vozovou hradbou)

Ostatně pokud se mrknete na popisy ostatních husitských bitev, většina je zoufale stejná. Husité, velice často v početní nevýhodě zvolí obrannou taktiku a zvolí si bojiště, které eliminuje silné stránky protistrany. Tzn. vozová hradba se vybuduje u přírodní překážky, kterou těžká jízda, coby hlavní úderná síla tehdejšího vojska nemůže překonat, anebo je výrazně zpomalena, čímž zcela ztrácí svou údernou sílu. Takže ve hře jsou strmé srázy, vodní plochy, lesní porost.
Nafrněné panstvo přesvědčené o nižším původu selských hňupů bez přípravy a bez rozvahy zaútočí s přesvědčením, že ta holota nízkého původu zahodí cepy a nechá se bez odporu pobít. Pak se diví, když je do nich stříleno z pár metrů kušemi, ručnicemi a lehkými děly, pročež to zabalí, protože na nějaké přijímání po obojí způsobou je jim zcela šumák a kořist z bezzemků žádná nekyne.

Se znalostí terénu bych tedy rozhodně nešermoval, spíše s tím, že těch 400 zoufalců bylo vedeno profesinálními válečníky, nikoli hejtmany nějakého landfrídu, který uměl maximálně pochytat lapky nebo vypálit ves v sousedním okrese
03. 05. 2014 | 21:09

gaia napsal(a):

Jinak si stále pletete obranu země s přihlouplou organizací ČSLA, která byla naprosto zbytečná a mladé lidi od obrany země navíc zcela odrazovala.
úroveň pisatele skutečně ubohá.
03. 05. 2014 | 21:29

Zdeněk Brom napsal(a):

Targus:

Při vší úctě, vaříte z vody.

a) Kdo přenocoval na bojišti, byl vítěz. Tak to bylo. Prostě zvyk a znak vítěze.

b) Cituji: "Ve Slezsku se mlha z luk zvedá, pokud nejde o přízemní oblačnost, což byl asi tento případ,..."

To je možné, ale Sudoměř je v jižních Čechách.

c) Část husitů a jejich velitelů odtud pocházela, takže dobře věděli, kam mají jít.
Možná to byli zoufalci. To nevím. Narozdíl od novodobých československých armád ale bojovali a zvítězili. Což je podstatné.
03. 05. 2014 | 21:41

Targus napsal(a):

To: K.V.

Nejlepší je že sem píší naivkové kteří si myslí že válka je blbost a už nikdy žádná nebude. A potom se přesunou na blog o Ukrajině a zasvěceně píší o tom co by měla Evropa dělat v tamní dnes už jasně občanské válce.. Kolik km je to od nás???

Ani ne čtyři sta. Čtyři hodiny jízdy autem po nedokončené slovenské dálnici.
Ale odborníky typu "Olga" přesvědčíte, až když jim na vrata průjezdu přibijete souseda. Pochopitelně ještě trochu živého.
03. 05. 2014 | 21:48

Targus napsal(a):

To: Zdeněk Brom

Ježíšmarjá!!!
Mlha vzniká kondenzací vodní páry v chladnější přízemní vrstvě vzduchu.
Proto NIKDY nemůže padat, sic by pršelo. Najděte si to někde na netu.
Kážete tu stejné blbosti, jako o bitvě u Sudoměře, když prohlašujete nerozhodnou bitku za velké vítězství.
Jistěže velitelé husitské kolony znali kraj. Ale zrovna tak ho určitě znala i protistrana. Pokud mám něco málo vyhrabat, servali se tam s Johanity ze Strakonic, což je doslovoa, co by kamenem dohodil, plzeňským landfrýdem a katolickými šlechtici, tedy s lidmi, kteří sice byli školeni k boji s mečem, ale to bylo asi tak všechno, na rozdíl od celoživotních profesionálních válečníků typu Žižky a spol.
03. 05. 2014 | 22:11

Přidat komentář napsal(a):

Ježiš marja tady zase exhibuje ten Targus. Tfuj lhář Hokeš a blázen v diskuzi to je zase nadělení. Snad aby i tady ten Puťka udělal pořádek když to mazalové maj na háku.
03. 05. 2014 | 23:09

Martin1 napsal(a):

Jo - jo - lidi - MLHA JE VĚDA - jen se kvůli tomu nehádejte. Stačí ty počty pomlácených a mrtvých lidí při dopravních nehodách na zemi, na moří i ve vzduchu a i těm to bylo určitě v posledních chvílích na tomto světě jedno, za jaké mlhy to bylo konkrétně z těch 7 druhů (jak jsem vyčetl) mlhy nebo jejich kombinacích.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mlha
P. S. O mlze se píše, že se ROZPADÁ - snad by se dalo tedy usuzovat, že se při rozpadu bude spíše jednat o cestu směrem dolů - v tom slově - je rozPADÁ? Ale???
03. 05. 2014 | 23:28

K.V. napsal(a):

Tady to začíná být fakt prča.
Učitel Brom nám vysvětlí že dosavadní války se dělaly o právo přespat na louce. Kdo nocoval na bojišti , vyhrál, druhý den šel domů a místní vesničané pohřbili mrtvoly.
A prohrávající- ten trapas, táhne přes celou Evropu ve zbroji a potom na nocleh musí na louku o 3 km dál.
.
Trochu divné, než nocovat na louce kde se válí střeva, useknuté ruky a lejna jak se někdo po ráně cepem do hlavy podělal, rozdupané bláto, to radši bych šel na nocleh do sousední vesnice.
Asi odtud si čecháčci osvojili teorii že lepší je se války nezůčastnit nebo ji prohrát- vysoce pragmatické!!!!
.
Tím jsem ztratil veškeré iluze o našem školství, ode ddneška se nedivím naprosto ničemu. Jenom se připravuji že budoucnost národa je něco mezi ghetem v Bronxu a psychiatrickou léčebnou
04. 05. 2014 | 06:11

gaia napsal(a):

Otakar Vávra bitvu u Sudoměře zfilmoval a poukázal na fakt, že ji vyhrály ženy. Nebýt jejich šátků položených do bažiny, které se koňům zapletla do nohou a tím je imobilizovaly, tak husité utrpěly.
Dnes je pro vítězství též potřebná ta imobilizace, tudíž odříznout agresora od zdrojů ropy.
Do toho ale ženy již mluvit nemohou.
04. 05. 2014 | 08:16

Zdeněk Brom napsal(a):

Targus:

Jen tak na okraj. Zdá se, že jste u Sudoměře nikdy nebyl a neznáte reálie. Už tady tlacháte jako Občan o Moravském poli. Proto starou belu víte o tom, že mlha sice vzniká při zemi (v případě Sudoměře nad množstvím rybníků), ale stačí malý větřík a rozptýlí se do okolí, kde změní viditelnost a částečně i prší, protože se pára mění zpátky na vodu. Pokud se budete obtěžovat Sudoměř navštívit, tak tento jev tam můžete pozorovat často. Situaci, kdy vítr pohne mlhou se říká, že mlha padla. To jsou místní reálie

Chápu, že Vás irituje, že nějakých 400 zoufalců, podle Vašich slov, dokázalo zvládnout situaci. Sice nevím proč Vás to irituje, ale nic na tom nezměníte. ČSLA vedle nich byla bezzubá stařenka.
04. 05. 2014 | 09:00

Zdeněk Brom napsal(a):

K.V:

Milý pane, chápu, že Vaše historické vzdělání je nevalné, ale historická tradice prostě byla, že vítěz je ten, kdo ovládne bojiště a dokáže na něm přenocovat.

Pokud byste měl dostatečné vědomosti, jistě byste věděl, že v době bitvy u Sudoměře bitevní pole jistě nebylo krvavé, jak popisujete.

Pokud jde o iluze o našem školství, pak si někdy po sobě přečtěte svoje příspěvky. Chyby dělá každý, včetně mě, ale tolik chyb na malém prostoru, co vždy vysázíte Vy, to se hned tak nevidí. Prý máte maturitu. Dost by mě zajímalo, který ústav Vám ji umožnil.
04. 05. 2014 | 09:07

Zdeněk Brom napsal(a):

gaia 04. 05. 2014 | 08:16:

Příspěvek žáka zvláštní školy.
04. 05. 2014 | 09:09

gaia napsal(a):

ČSLA vedle nich byla bezzubá stařenka.

To je příspěvek koho.
Vzhledem k tomu, že ČSLA zajistila 45 let trvající mír v Evropě, ve které se začalo válčit až po jejím zrušení, vyvrací tu bezzubou stařenku a z pisatele výroku spíš dělá senilního dědečka.
04. 05. 2014 | 11:06

Zdeněk Brom napsal(a):

gaia:

Ten mír nezajistila ČSLA, ale situace v Evropě, kdy po smrti Stalina už nikdo neměl chuť bojovat.
04. 05. 2014 | 11:18

K.V. napsal(a):

Bromě, je nám jasné že jste o stavu naší armády hovořil již dávno před válkou s okresním hejtmanem, ale mají pravdu ti ostatní.
ČSLA nám zabezpečila 45 let nádherného míru tím perfektně splnila svoji roli, sláva jí.
potom jsme roku 1989 zacinakli klíči a už se připletli do humanitárního bombardování Jugoslávie , váky v Iráku a Afghanistanu, a teď dokonce děláme pogrom na muslimy protože prý měli knížku kde se praví že židi jsou nepřátelé muslimů- taková nesnesitelná myšlenka
04. 05. 2014 | 11:22

čert }:o) napsal(a):

gaia napsal(a):
04. 05. 2014 | 08:16
---------
=o))))))
dneska máte za 1*
---------

Zdeněk Brom
ale no ták..přeci nebudete troškařit na takový
maličkosti jako je pokládání šátků do bažin.
Možná nevíte, že u Sudoměře náhodou tou
dobou pobývala Xena. Tím se vše vysvětluje =o)
04. 05. 2014 | 11:29

Zdeněk Brom napsal(a):

K.V.

ČSLA spolu s celým sovětským blokem prostě prohrála závody ve zbrojení. Ano, patří jí krásné druhé místo, zatímco NATO a USA ostudně obsadily předposlední místo.

ČSLA spoustě mladým mužům sebrala 2 roky života, vyčerpala národní hospodářství a putovala do šrotu. Můžete si na něm poplakat, můžete ho oslavovat, ale to je tak si jediné, co můžete.
04. 05. 2014 | 11:29

K.V. napsal(a):

Pane Brome, ale podle vaší Sudoměřské teorie, naši komunisté spokojeně spíspokojeně a vítězně na místě bojiště. MNozí z nich na tom ještě hodně vydělali, je zábavnější být pan Továrník než soudruh ředitel, a když to lidi tak chtěli, tak jim to splníme??
A američany tu spontánně lidi nemají rádi mnohem víc než za těch komunistů

Takže kdo vlastně prohrál
04. 05. 2014 | 11:37

gaia napsal(a):

Z.B.

a kde se najednou po roce 89 vzala ta bojechtivost?
04. 05. 2014 | 11:39

Zdeněk Brom napsal(a):

K.V.

Vždyť Vám opakovaně píši, že současný systém je jen pokračování reálného socialismu jinými cestami. Konečně jste to pochopil. Takže se ptejte u KSČM, proč to v roce 89 odcinkali, rozkradli podniky atd.
04. 05. 2014 | 11:43

Zdeněk Brom napsal(a):

gaia:

SSSR byl a je svazek národů, které tam ne vždy jsou dobrovolně. Navíc si pamatují mnohá vzájemná příkoří. To teď vybublává.

To samé, ale v menším, byla Jugoslávie.
04. 05. 2014 | 11:45

K.V. napsal(a):

Tak pozor, cinkat začali disidenti z kotelen, feťáci, opilci, hurá antikomunističtí paraziti.
Komunisti jako vždy jen mnohem později vyplavali jako máslo nad vodu. Kdo je schopný, uživí se vždy, kdo je parazit, vždy bude parazitem.
A jako "učitel" si najdete že něco takového psal i Karel Čapek vznešenějšími slovy
04. 05. 2014 | 11:47

Zdeněk Brom napsal(a):

K.V.

Omyl. V první řadě cinkajících byli soudruzi od StB.
04. 05. 2014 | 11:51

gaia napsal(a):

bezzubá stařenka to nenechala vybublat , zachránila národy před občanskou válkou, branná povinnost , služba vlasti samozřejmě mnohé obtěžovala a považovali ji za ztrátu času.
11:43 a 11:51 máte pro to nějaké důkazy?
Já spíš souhlasím s K.V., že to byli disidenti z kotelen, feťáci, opilci, hurá antikomunističtí paraziti.
a umělci, kteří se dnes nakonec bez dotací od státu neumí uživit, ale tenkrát si mysleli, že budou mít honoráře jak špičky Hollywoodu, ale zde šmahem všichni.
04. 05. 2014 | 12:15

Zdeněk Brom napsal(a):

gaia:

ČSLA nebyla žádná služba vlasti. To byla rozsáhlá buzerace bez smyslu a cíle. Služba vlasti vypadá jinak.
Přímo nad událostmi na Národní třídě bydleli lidé, kteří dobře viděli přípravy na "akci". Samotného pochodu se disidenti téměř neúčastnili, protože to byla režimní akce. Šmíd - Zifčák byl agent StB infiltrovaný mezi studenty ....
04. 05. 2014 | 12:36

čert }:o) napsal(a):

K.V. + gaia
zapomněli jste napsat ještě církev =o)
04. 05. 2014 | 12:54

gaia napsal(a):

na kterého musel upozornit disident Uhl, manžel dnešní ombudsmanky, u nichž v bytě se to peklo a pobývala i Dražská.
04. 05. 2014 | 12:55

Zdeněk Brom napsal(a):

čert }:o):

Ta necinkala klíči, ale zvonila zvony.
04. 05. 2014 | 12:56

gaia napsal(a):

a chápu, že mužům na koni to jako buzerace připadat mohlo, zvlášť považte, když koncem 20. století neměli v kasárnách maštale.
04. 05. 2014 | 12:57

Zdeněk Brom napsal(a):

gaia:

Uhl je komunista. Velmi oddaný komunista.
04. 05. 2014 | 12:59

gaia napsal(a):

Havel byl u Uhlů taky pečený vařený, to byla parta.
04. 05. 2014 | 13:10

Zdeněk Brom napsal(a):

gaia:

Charta 77 byl víceméně projekt StB. Osobně jsem měl raději lidi z církve a bývalé vězně z 50.let.
04. 05. 2014 | 13:13

Targus napsal(a):

To: Zdeněk Brom

U Sudoměře, resp. v jižních Čechách jsem se v poslední době pohyboval celkem dost často a navíc jestli si myslíte, že jen v jižních Čechách jsou široké vodní hladiny, máte poněkud silně zkreslené představy. Na Ostravsku jich je možná více, než u vás. I když je fakt, že tam nejsou kapři, ale odpadní vody ze šachet.
Jestli vítr přefoukne mlhu jinam a vy tomu říkáte, že padne, je zcela irelevantní, neboť mlha jaksi padnout nemůže z důvodů popsaných výše.
Stran bitvy u Sudoměře vy papouškujete, co vám nacpali do hlavy Nejedlého pohrobci zcela zblblí Jiráskovými romány, a odmítáte se podívat na skutečné reálie tohoto pohnutého příběhu.
Čímž nijak nesnižuju kvality velitelských kádrů husitského odřadu ve vedení taktického boje, mám-li použít soudobé termíny. Vy ale nedělejte z dětí ve škole blbce, přinejmenším Johanité museli tuto lokalitu znát stejně dobře, jako husité. Že se nechali zmasakrovat obránci vozové hradby svědčí nikoli o jejich neznalosti lokality či duševní nedostatečnosti, nýbrž o hrubém podcenění soupeře.
Ostatně prameny přiznávají, že i husité utrpěli značné ztráty v boji muže proti muži, takže zcela jednoznačná záležitost to asi nebyla.
Pokud tedy stále chcete mluvit o vítězství, bylo dozajista Pyrrhovo, husité to tzv. vítězství prostě utrpěli.
04. 05. 2014 | 13:27

Zdeněk Brom napsal(a):

Targus:

Johanité jistě terén znali, ale byli na tom trochu jako Vy. Ti směšní sedláci přeci nejsou soupeř. No a ejhle...

Faktem je, že to byla jedna z mála epoch, kdy "domobrana" dokázala tuto zemi bránit. Pak už leda houby. A o tom byla řeč. Celá slavná ČSLA nebyla k ničemu, když bylo třeba. Zoufalí sedláci, když bylo třeba, tak se bránili efektivněji.

Že mlha padne je zde běžný hovorový termín, neb je to obrácený proces jejího vzniku, když je odfouknuta do jiných teplotních podmínek.
04. 05. 2014 | 13:45

gaia napsal(a):

Kdy bylo třeba?Proti komu a kdy mela ČSLA bojovat?
04. 05. 2014 | 13:50

Zdeněk Brom napsal(a):

gaia:

V roce 1968 se nám tu bez svolení vlády a parlamentu promenovala cizí vojska.
04. 05. 2014 | 13:56

čert }:o) napsal(a):

Zdeněk Brom
Komouši měli stažený zadky a nebylo půl roku vidět
klasickýho bolševika v ulici, jak se báli, aby je nevěšeli.
Jenže zapomněli, že ti disidenti z kotelen, feťáci (a že
jich tu bylo v době sametu snad půl národa, co?), opilci
(dalších desetitisíce ochlastů) a antikomunističtí paraziti,
nemají stejné praktiky jako komouši. Když to tak sečtu,
tak všichni ti disidenti, feťáci, opilci a antikomunističtí
paraziti tvořili většinu národa, dle K.V. a gaii. =o)
Že se poslední bolševici a komouši stali prvními kapitalisty,
protože byli spojení zvláště s policejním režimem, nevidí.
Jak tvrdí Halík, Klausovy učedníci měli zpravidla jediné filozofické vzdělání, kurzy marxismu-leninismu. Stát je pořád v rukou komoušů
a neokomoušů. Takže pokud dnes budou volit ods nebo komouše
je v podstatě úplně jedno. Neví, že vlastně nadávají a proklínají
"svoje" bolševické mafiány. V tom tkví nebezpečí komouše
a bolševíčka. Řadový komunistický fanatik je jen slepý chudák,
co si myslí, že ods je pravicová (a nejen ods, ale všechny ty
rádoby pravičáci).
04. 05. 2014 | 14:02

gaia napsal(a):

pane Brom, doufám, že už máte všichni chlapi z Vodňan nakoupeno dostatek křovinořezů,sekaček a motorových pil jako v té reklamě Hornbachu na obranu před motorkářským gangem.
A že by samet spískala STB, to se neodvážila tvrdit ani Bartuškova vyšetřovací komise, která se tomu věnovala po 5 měsíců ,aby jen konstatovala, že nic nevyšetřila a ani nikdy nevyšetří, neb mocenské struktury nemají na vyšetření zájem a ti, co vědí, nepovědí.
A cizí vojska je také osudný pojem, byla to vojska Varšavské smlouvy, jíž jsme byli členy.
A u Sudoměře nikdo přespávat nemusel , poražení utekli, tak se nemuselo dál bojovat. Vítězové se klidně sebrali a odešli do Sezimova Ústí, kde měli hlavní stan.
04. 05. 2014 | 14:29

Zdeněk Brom napsal(a):

gaia:

Pobavilo.
04. 05. 2014 | 14:41

gaia napsal(a):

Nápodobně
04. 05. 2014 | 15:03

Targus napsal(a):

To: Zdeněk Brom

Další tradiční a oblíbený omyl. Žádní sedláci, selský hňup není sedlák, pane Brome, to ani náhodou. Skutečnost, že husité užívali selské nářadí, VŮBEC nepotvrzuje totožnost bojovníků. Zkuste si o tom něco málo zjistit, upravené selské nářadí patřilo ke standardní výzbroji tehdejšího pěšího vojska.
Že by tedy spořivý, avšak mešního vína chtivý sedláček nechal za drahé peníze okovat cep a vyrazil na katolíky, to jsou jen další báje z pera Jiráskova. Nic takového nehrozilo ani náhodou. Sedláci byli ti poslední, kteří by se zvedli ze svého gruntu a šli do Žižkova profesionálního polního vojska.
Mimochodem - v citacích kronik jsem celkem jasně četl, že husité se v té řeži na vozech střídali, což rytíři na koních příliš nemohli, protože jich bylo na šíji mezi rybníky jednoduše moc. Opravdu si myslíte, že by něco takového dokázali vidláci od hnoje bez předchozího řádného výcviku a perfektního velení?
Zkuste si představit, jak byste hasil s družstvem mamlasů, kteří nevědí, jak se startuje čerpadlo, a že se hadice označují písmeny A, B, C...
04. 05. 2014 | 22:42

K.V napsal(a):

Gaio, proč se Bromovi pokoušíte něco vysvětlit.?? Prostě to tak berte, když někdo neví co se životem, Záhorák řekne " bohacijebem" a primitivní čecháčci řeknou že za vše můžou komunisti. Uleví se , efekt je stejný
05. 05. 2014 | 07:11

Pavel13 napsal(a):

Byl jsem v okamžiku publikace článku zde, moc se mi líbil, až jsem neměl, co bych k němu napsal. Nastálá přestřelka mne překvapila. Utvrdila mne v tom, že odkaz ČSLA je stále živý. Navíc jsem si dnes přečetl, jak naši stratégové k řadovým Pandurám nepořídili veliteské a spojovací a tak je učinili téměř nepoužitelnými. Nu peněz není, tak nám snad ti Krakonošové na koních budou ještě dobří na spojení Pandur s velením.
05. 05. 2014 | 09:59

K.V napsal(a):

Pavle, opravdu vás překvapilo že po 24 leté masáži ještě žijí lidé kteří si uvědomují, že stát by měl řešit svoji obranu trochu jinak než heslem- však on nás někdo zase ubrání?? A s vítězem uděláme družbu?
05. 05. 2014 | 10:35

Pavel13 napsal(a):

:K.V.
Kdy nás kdo ubránil? Jak bychom měli podle vás řešit svou obranu?
05. 05. 2014 | 11:23

K.V napsal(a):

Pavle, Zeptejte se učitele Broma, jihočeši nás ubránili u Sudoměře cepem a plenami. Stačí chtít, ale my ani nechceme, ta družba s okupantem je výhodnější
05. 05. 2014 | 11:35

Pavel13 napsal(a):

:K.V.
Ptal jsem se vás, ne učitele Broma. Můžete odpovědět konkrétně a sám za sebe?
Pravda, ani já jsem vám neodpověděl na vaši otázku. Podle mne strategie ČSLA nevybočovala z vám protivné vize a nepočítala s lokálním konfliktem. Měla být jen nárazníkovou silou proti masívnímu útoku Západu, jejím úkolem bylo zpomalit útok, ne se ubránit. Nějaká domobrana neexistovala, až na cvičení CO. Jestliže jsem měl tedy na mysli duch ČSLA, pak asi v tom smyslu, že chtěla s málo vycvičenými amatéry vzdorovat jadernému úderu. Jejím úkolem byla záchrana socialismu, nikoliv naše a za to přece stálo obětovat svůj bezvýznamný život!
05. 05. 2014 | 12:44

Pavel13 napsal(a):

:K.V.
Ještě dodatek, že jihočeši u Sudoměře bránili pouze sebe.
05. 05. 2014 | 12:48

K.V napsal(a):

Pavle 13, podívejte se na Rakousko, Švýcarsko. Menší země než my, ale dokázaly si uhájit status neutrální země, v referendu si odhlasovali brannou povinnost, svoji zemi jsou připraveni bránit i když vědí že proti USA, Číně nebo Rusku by ji neubránili. Alespoň jim zůstala rovná páteř, nějaká občanská soudržnost a národní uvědoměn a hrdost. A vedou takovou politiku aby si nedělaly zbytečně nepřátele a nikdo neměl důvod na ně útočit. A ke svým občanům se chovají tak aby nevznikala nenávist a pohrdání vlastní zemí.
To by pro začátek stačilo i u nás.
My neumíme ani jedno z toho
05. 05. 2014 | 13:50

Zdeněk Brom napsal(a):

Pavel13:

Dovolím si odpovědět na Vaši otázku: Kdy nás kdo ubránil?

V moderní době bohužel nikdo před nikým.

Obrana země by měla stát na obyvatelích a jejich ochotě bránit svoji vlast a svoje místo, kde žijí. Proto jsem sem dal příklad Sudoměře, kde se tak událo.

Celkem přesně jste popsal "ducha" ČSLA. Proto mi byla naprosto cizí a svoji sílu a schopnosti jsem napřel k dobrovolným hasičům, kde jsem našel smysl konání pro své okolí. Být vycvičen pomoci pro případ potřeby a zasahovat uměřeně svým schopnostem.

Neměl bych ani nic proti službě ve vojenské domobraně. Jenom bych se chtěl připravovat na obranu v místě, které znám a s lidmi, které znám.

Jinými slovy. Pokud nás někdo má bránit, pak jsme to my v této zemi.
05. 05. 2014 | 14:01

Zdeněk Brom napsal(a):

Targus:

Za ty citace předem děkuji.

Mimochodem, obyvatelé Sezimova Ústí spálili a zbořili celé svoje město, aby odešli na Tábor. Ne všichni vždy jenom počítají, jestli se to vyplatí a co za to.
05. 05. 2014 | 14:04

K.V napsal(a):

Brome takže co je 5 km za Vodňanami, to je mimo váš zájem. Tak si představujete obranu země a národa??
Na učitele opravdu hustýýýý
05. 05. 2014 | 14:29

I ti blbí hasiči napsal(a):

když hoří tak přijedou hasit do sousedního okresu, dnes už přijedou pomoci i z Rakouska a Německa k nám když je potřeba.
A když vaši nemoc nemohou léčit u vás ve Vodňanech, vy to neuznáváte, že jsou potřeba různé specialiszace společné pro celý stát. Do Prahy už byste nejel?
Ach Brome Brome, to je úroveň. Opravdu jste učitel??
05. 05. 2014 | 14:47

Zdeněk Brom napsal(a):

K.V.

Zkuste si to přečíst ještě jednou. Možná to pochopíte.
05. 05. 2014 | 15:10

Zdeněk Brom napsal(a):

I ti blbí hasiči:

Takže ještě jednou pro pomalejší.
Základ úspěšného zásahu je dlouhodobý a pravidelný výcvik s lidmi, které znám a v místě, které znám. Když to zvládnu, můžu účinně pomáhat i za hranicemi zásahového okrsku. Třeba při povodních na Moravě.

Vy mi ale navrhujete, abych bydlel ve Vodňanech, dva roky cvičil ve Zvolenu a pak měl hasičárnu v Chebu. Tak fungovala ČSLA.
05. 05. 2014 | 15:20

K.V napsal(a):

Pane Brome, budete se divit ale obrana země už dávno není domobrana se sudlicemi a cepy. Má četné specializace, jejíž výcvik je rozmístěn po celém teritoriu.
Proto asi musí jeden chasník z Vodňan k chemikům na druhý konec republiky, jiný ke spojařům zase jinam, další k dělostřelcům, motostřelcům, zdravotníkům, výsadkářům atd, vždy jinam.
Asi v tom bylo i to že armáda moc nechtěla, aby hoši lezli večer přes plot ke svým milenkám nebo do místní hospody, aby se denně na bráně konaly schluky místních opilých kamarádů a rodin. U čecháčků asi nutné, i když nepříjemné.
Výcvik armády je trochu něco jiného než místní pěvecký sbor scházející se 2 x měsíčně v hospodě.
A opravdu je trapné to vysvětlovat učiteli, který to stejně asi nepochopí.. Velmi trapné
05. 05. 2014 | 15:41

Pavel13 napsal(a):

Pane K.V.,
branná povinnost u nás stále existuje i bez referenda. Viz např.: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-585#cast1. To byste měl vědět. Nezaregistroval jsem zde, že by někdo obranu své země odmítal. Já taky ne, ale to neznamená, že budu bezmyšlenkovitě plnit rozkazy kdejakého kreténa a hrát přidělenou roli v jeho válečných hrátkách. Nejvyšší autoritou mi bude mé svědomí.
Naše šance na neutralitu pohřbili komunisté (a Beneš) paktováním se Stalinem. Dneska bychom tak jako tak spoléhali i na evropské spojenectví a USA. Zbytek je politika, ne vojenská strategie.
05. 05. 2014 | 16:09

K.V napsal(a):

Brome, ještě doplněk.
kdybyste se zeptal svých žáčků ve vaší škole, zjistil byste že po absolvování mnozí odejdou na střední školy rozmístěné různě, někteří půjdou i na opačný konec republiky pokud chtějí studovat něco speciálního. Občas jdou i do zahraničí.
A navštivte tu vaši rybníkářskou fakultu, zjistíte ža tam jsou někteří studenti opět z opačného konce republiky, dokonce i mezi pedagogy bude dost těch kteří se nenarodili přímo ve Vodňanech.
A nikdo z nich nebude ječet že jsou omezována jejich svobody a práva na rodnou hroudu
05. 05. 2014 | 16:12

Zdeněk Brom napsal(a):

K.V:

Napsal jste to sice hezky, ale právě tento typ "lidové" armády zkrachoval. Budiž jí země lehká.
05. 05. 2014 | 16:15

Zdeněk Brom napsal(a):

Pavel 13:

Cituji: "Nezaregistroval jsem zde, že by někdo obranu své země odmítal. Já taky ne, ale to neznamená, že budu bezmyšlenkovitě plnit rozkazy kdejakého kreténa a hrát přidělenou roli v jeho válečných hrátkách. Nejvyšší autoritou mi bude mé svědomí."

Plný souhlas.
05. 05. 2014 | 16:16

Zdeněk Brom napsal(a):

K.V.:

K tomu doplňku jen jediné:

Hodinky a holínky jsou stejné. Obojí se natahuje.
05. 05. 2014 | 16:17

Pavel13 napsal(a):

:K.V.
Zeptejte se pár chlapů poznamenaných ZVS, co znají z místa svého působení. Moc víc než zašívárny v kasínu, nejbližší hospodu a univerzální utěšovatelku to nebude. O armádních specializacích ani nemluvě.
05. 05. 2014 | 16:21

K.V napsal(a):

Pavle, vy si děláte prču.
Branná politika země?? S vyjímkou profesionálních vojáků nemáme téměř nic. Vycvičren není nikdo na nic Už i kryty proti bombardování byly rozkradeny.
Současná vojenská doktrína říká že nás mohou napadnout rakety z Koreje nebo Iráku, a NATO nás ubrání. Proč by zrovna nás ty země napadaly vám nikdo nevysvětlí. Války vznikají mezi sousedními zeměmi, nebo občanské uvnitř země ( viz Ukrajina, Sýrie), s tím ale nepočítáme ani teoreticky. Asi by bylo "humanitární bombardování od USA?? Dále má doktrína plno žvástů o boji s terorismem, jalových a nesmyslných. Když někdo položí bombu do metra, a uteče v davu, chci vidět co s tím armáda udělá.
Jinak má armáda výzbroj sotva na obranu rybníka ve Vodňanech, a několik expedičních rot, aby USA ukázaly že nejde o jejich okupaci ale společnou mezinárodní akci. V praxi sedí v pevnostech a hlídají, nic jiného neumí. Máme pár vypůjčených letadel na dluh.
.
. A schválně, co by dělalo vaše pracoviště nebo město při obyčejném bombardování a třeba chemickém útoku. Kde jsou dnes masky a kryty, víte to?? Napolsedy se to cvičilo v socialismu a hrozně jsme se tomu vysmáli. pokud vím.
05. 05. 2014 | 16:23

K.V napsal(a):

Pavle, já na vojně byl. Nepovažuji se za super žoldáka, ale byl jsem vycvičen, myslím že dobře. Věděl jsem kam bych šel a co bych tam dělal. Bývala i cvičení záložáků, legrace i piva tam bylo dost ale přes den si všichni udělali svoje a fungovalo to. Od jídla a oblečení až po odbornou činnost.
Tak to bylo do roku 1989, potom se to zhroutilo
05. 05. 2014 | 16:34

Záložák napsal(a):

Cvičení záložek bylo dobré. Vyzrálí chlapi, kteří to brali jako zpestření života na pár dnů. Považovali si za čest že si svoje udělají. Znali se vzájemně z dřívějška nebo i z civilu, tak se tam ulejváci a podrazáci moc nechytali, spíš se chtěl každý vytáhnout že není stará bačkora, ale že něco umí. Makalo se, to pivo bylo také
05. 05. 2014 | 17:02

Pavel13 napsal(a):

:K.V.
Jedno vám věřím. Že s vámi byla na vojně legrace. :)
05. 05. 2014 | 17:05

K.V napsal(a):

Brom 16,17
Jistě, když jde někdo pracovat nebo studovat, má pocit že si hrabe pro sebe. Zatímco vojáky potřerbuje stát a málo platí.
.
Jsme zase u staré pravdy- proč ostatní země proti Hitlerovi bojovaly a my kolaborovali??Protože Hitler nedával na odboj žádné dotace a granty. Tak proč by se čecháček snažil
06. 05. 2014 | 07:37

gaia napsal(a):

co by řekl Z.B. žáčkovi, který by tvrdil
Nezaregistroval jsem zde, že by někdo vzdělání odmítal. Já taky ne, ale to neznamená, že budu bezmyšlenkovitě plnit rozkazy kdejakého kreténa a hrát přidělenou roli v jeho vzdělávacích hrátkách. Nejvyšší autoritou mi bude mé svědomí."
06. 05. 2014 | 12:45

Zdeněk Brom napsal(a):

gaia:

Hluboce bych s takovým žáčkem souhlasil. Pokud bych byl považován za toho kreténa já, pak bych mu doporučil najít si lepšího učitele.
06. 05. 2014 | 12:57

K.V napsal(a):

Gaio, Broma nepřesvědčíte, šetřte nervy
už jsem to vystihl v 7,37.
Prostě se musíte smířit s tím, že máme takový národ.
Kdyby nás někdo napadl, máme nějakou šanci jako už mnohokrát v historii, že se svezeme s tím že někdo jiný bude osvobozovat a vyžene okupanty i od nás, a území nám třeba ponechá.
Ale sami se bránit nebudeme. kombinace Švejka a Havlovských hurá svobod- přece Bromovi nějaký kretén nebude vysvětlovat kam se má alespoň postavit když už nehodlá pro svoji zemi pohnout prstem a bránit ji.
A Hokeš a Ládík vám vysvětlí že by to stejně byla pakárna nějak se bránit, a veleli by tomu tupí lampasáci, už jejich manželky a děti jsou šimpanzi.
.
Prostě jsme takový národ. A kdybyste se chtěla upálit jako Palach, bude vám u hrobu kvílet hodně lidí. Ale kdo šel osvobozovat, ten si to odskákal- ti ze západu po r 1948, ti z východu po r 1989.
06. 05. 2014 | 13:43

gaia napsal(a):

Žáčků, kteří považuji autority, učitele,atd. za kretény, je hodně a pochybuji, že se jejich názor změní výměnou autority, učitele, atd. Navíc v malých Vodňanech děcka stejně asi nemají moc na výběr.
Stejně jako Brom, který považuje za kretény paušálně všechny autority od zeleného sukna, potažmo celou ČSLA
06. 05. 2014 | 13:56

Zdeněk Brom napsal(a):

gaia:

Škola, narozdíl od ČSLA, měla a má nějaký význam.

Ostatně, i jako žena jste do jejích řad mohla vstoupit. Proč jste to neudělala?
06. 05. 2014 | 15:20

Zdeněk Brom napsal(a):

K.V:

Začínáte být poněkud rozpolcený.

Když píši, že bych se ochotně podílel na domobraně, vřeštíte, že to stejně nemá cenu. Pak ale zase vřeštíte, že se nedokážeme bránit. Tak už si to nějak v hlavince porovnejte.
06. 05. 2014 | 15:22

K.V napsal(a):

Brome, proč se tak zesměšňujete???
Domobranu mají Švýcaři- chalpi na rozdíl od vás šli na vojnu, výborně se vycvičili v potřebné profesi, a potom mají doma zbraň o kterou pečují, a chodí na pravidelná cvičení aby se udrželi v kondici, Nikdo tam obranyschopnost armádyx i státu nezesměšňuje, nikdo si nedovolí říkat že velitelé jsou kreténi a on je poslouchat nebude.
Proto jsou asi Švýcaři trochu někde jinde než čecháčci, ekonomicky i morálně.
ALE TO VY ASI NEMŮŽETE POCHOPIT
06. 05. 2014 | 17:08

Zdeněk Brom napsal(a):

K.V.:

Takže ještě jednou pro pomaleji chápající.

Jasně jsem napsal, že vojenský výcvik ano. Ale v regionu. Klidně dojíždět do kasáren okresního města nebo tam i po nějaký čas přímo žít. Potom mít doma zbraň a klidně jednou za rok nebo i více dál cvičit.

Tenhle model cíleně komunisté nechtěli, protože by nepřenesli přes srdce, aby lidé doma měli zbraně. Dál jsme v obranyschopnosti být mohli - nebýt ČSLA.
06. 05. 2014 | 17:39

gaia napsal(a):

Taky bych nepřenesla přes srdce, aby měl doma zbraň každý blbec a hrál si v regionu na vojáčky. Některé školy mohou mít stejný význam, jako ČSLA v Bromově vidění.
Už vidím, jak by obranyschopnost stoupla, kdyby měli taťkové ve 2+1 v panelácích za skříní flintty. Každý nějakou jinou, jinak starou a jinak udržovanou, občas by si s tím hrála děcka, občas by to umyla manželka při jarním úklidu jarem nebo Savem a na patrony by už nebylo místo, nebo by zrezavěly ve vlhkém sklepě.
06. 05. 2014 | 19:12

Zdeněk Brom napsal(a):

gaia:

Chcete tvrdit, že obranyschopnost mužů bez zbraní je větší než mužů se zbraněmi? :)
06. 05. 2014 | 19:57

gaia napsal(a):

O tom by se dalo dost diskutovat. Např. v USA má zbraň kdekdo, přitom nic neubrání, akorát si s tím zmrzačí děcka, postřelí souseda nebo v afektu odpráskne manželku.
A kyz mají AIDS, tak stejně nakonec nemají obranyschopnost žádnou.
06. 05. 2014 | 21:31

turista napsal(a):

Hokeš je úplně mimo.
07. 05. 2014 | 00:02

neutrál napsal(a):

Brome, tak vy byste šel ale jen ve vašem kraji.
Díky
Zapomněl jste ovšem přiložit Hitlerovo prohlášení že válka nepřesáhne vaši obvyklou dobu nasazení 8-12 hod, poté oběd, pokud nedodrží velkou přestávku v 10 hod na svačinu, napíše 100x že nemá provokovat jihočeské učitele a 3 x to podepíše Goebels. A samozřejmě napadení nesmí být o prázdninách a svátcích
07. 05. 2014 | 07:14

Zdeněk Brom napsal(a):

neutrál:

Pokud někdo nerozumí psanému textu, měl by se zdržet diskuse.
07. 05. 2014 | 07:51

modrý edvard napsal(a):

Historka se mi líbí. Dokonce věřím, že se mohla stát. (až na to, že ten jezdec to nemyslel vážně).
Ad ČSLA. Už Clausewitz (nebo jeho nějaký kamarád) říkal, že se voják musí víc bát svého nadřízeného, než nepřítele. O tom ta ČSLA byla.
07. 05. 2014 | 10:19

neutrál napsal(a):

Edvarde, bát nadřízeného se nemusí. Ale k tomu aby se při bombardování nepodělal hrůzou (přirozený instinkt), ale vylezl a šel bojovat, asi musí být trochu jiný výcvik než v dívčím pěveckém sboru. A to je prastará zkušenost už od pravěku, na tom nic nemění ani socialismus ani ČSLA, jen další státní formace v řadě, princip stejný jako všude. Naše armáda nebyla o nic horší než jiné, až na tu čecháčkovsko švejkovskou morálku obyvatel, a tu tam velitelé nepřinesli.
A ta křivá morálka se naopak po cinkání klíči mohla plně rozvinout- viz zde kde vám i učitel vysvětlí, že bránit se je nesmysl, navíc pod velením nějakého kreténa
07. 05. 2014 | 11:23

Zdeněk Brom napsal(a):

neutrál:

Cituji: "....morálka se naopak po cinkání klíči mohla..."

A hned víme, s kým máme tu čest :)
07. 05. 2014 | 13:19

Zdeněk Brom napsal(a):

Targus:

Tak tady tak pořád čekám na ty citace z kronik.
08. 05. 2014 | 09:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy