Václav Havel a nový začátek

18. 12. 2011 | 13:13
Přečteno 5965 krát
Prezident Václav Havel na tom nebyl v poslednících měsících dobře, a tak se mnoho diskusí o něm, jeho odkazu a významu - ať už vedených za redakčními stoly nebo u piva - týkaly přirozeného konce. Nejlepší charakteristiku obávaného momentu jsem slyšel jen před několika desítkami hodin, kolem půlnoci, v pivnici Malostranské besedy od přítele - odchází s ním období roku 1989. Jak fyzicky slábl jeho hlas a intervaly mezi veřejnými vyjádřeními se prohlubovaly, slábl i onen “rok 1989”.

Při pohledu na český svět kolem nás - a nejen český - člověk snadno může propadnout chmurám. To by byla nehavlovská chyba. Nejcennějším odkazem VH, jediného současného Čecha, který překračuje svým dílem, odkazem, vtipem a humorem české hranice, je pohled do budoucnosti. Do poslední chvíle se zajímal o to, co bude a i když toho na něj někdy bylo hodně, naději neztrácel.

Skončila jedna éra. Bude-li s námi jeho hlas, třeba jen jako jakýsi korektiv, či dokonce partner k otevřené polemice jen kdesi ve vědomí, má naše nová éra šanci předčít tu předchozí. Jsem optimista.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Gobbo napsal(a):

Zdá se, že Klvaňa je připraven se nalepit na cokoli a kohokoli, aby zdůraznil svou maličkost.
Je-li Klvaňa optimista, naskakuje mi husí kůže.
Mrtvému pokoj a úctu.
18. 12. 2011 | 13:20

Kanalnik napsal(a):

Odpocivej v pokoji, Vaclave Havle.

Kez bychom si vsichni vzali ideal Pravdy a Lasky vitezici nad lzi a nenavisti jako Tvuj odkaz do svych srdci. Kazdy z nas muzeme zmenit svet kolem nas, tak jak jsi to udelal Ty.

S uctou.
18. 12. 2011 | 13:21

MA-FU napsal(a):

Nechci propadat chmurám...jak píšete,ale jedna etapa největšího čecha je ukončena,je mi to velice líto a přeji mu pokoj a klid.Budu dál věřit že "Pravda a láska musí jenou zvítězit,nad lží a nenávistí.!! MA-FU
18. 12. 2011 | 13:22

MacX napsal(a):

Já tak optimistický nejsem. Každý národ je nevyhnutelně dán kvalitou svých lidí, a to hlavně těch, kdo představují elity. Dnes tady elity, hodné respektu, nevídím.
Když se rozpadala první republika, cca rok po smrti T. G. Masaryka, byli tady K. a J. Čapkové, F. Peroutka, Voskovec a Werich, F. Langer, V. Vančura, atd. Máme dnes alespoň jednu takovou osobnost? Máme stále ještě velké štěstí na vnější kontext, žádný Hitler tady nehrozí. Ale sestup téhle země je dost neblahý. Václav Havel byl pro mne pořád dobrým hlasem v temnotě, teď už nezazní.
18. 12. 2011 | 13:22

Martin napsal(a):

Pro svět je to veskrze pozitivní zpráva, od teď se nemusíme obávat humanitárního bombardování, jehož vynálezce je právě Havel.
18. 12. 2011 | 13:38

J. napsal(a):

Pan Klvaňa zřejmě na tuto chvíli čekal...
Jinak sem moc nepíše.
18. 12. 2011 | 13:44

ludo napsal(a):

vaclav havel,bol bezesporu idol novembra,aj pre cobolikov,ked sme boli este jedna banda,konkuroval mu len sani dubcek,ktoreho bolo spratane,ako stareho komunistu s lidskou tvari.
pamatam velmi dobre,ked spisy STB prehlasoval za velice choulostivou situaci na vyriesenie,jeho krakte nohavice pred cestnou jednotkou hradni straze,udavali jeho prislusnost k danej skupine a nie statu,srbska holota ho davno preklala,kazdy ma vo svojej zivotnej puti vystupy za zostupy a jedina spravodlivost na tej zemi plati pre kazdeho bez rozdielu,takze havlicku havle,tvoj cas sa naplnil,teraz bude dristania tak na tyzden a v tych kralikarnach po tom pepikove a cobolove budu hlasky chvaly a hany,teraz uz len boh ti je svedkom,ked preplaves charonom do vecnosti,takze vaclave pulvis es,et in pulvere reverteris.
18. 12. 2011 | 13:54

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

MacX
mám podobný názor.
18. 12. 2011 | 13:54

Machiavelli napsal(a):

Děkuji za komentář. Doufám a pevně věřím, že v masarykovském křídle Sociální demokracie se vyprofilují politici, kteří vyvedou národ ze současného marasmu.
18. 12. 2011 | 14:01

Bomberious napsal(a):

"Prezident, díky němuž se mnohé generace Čechů narodili do skutečné svobody! Prezident, díky němuž jsme mohli všichni opět důstojně žíti jako normální lidi!"

Nebyl dokonalým prezidentem, to ne, ale nikdy z něho nemluvila povýšenost, arogance, byl naprosto lidový! Na nic si nikdy nehrál, což se nedá říci o součásných českých představitelích! Pokora, soudnost, čestnost, skromnost byla pro V. Havla velmi příznačná!

"Láska a nenávist zvítězí nad lží a nenávistí"... To jsou slova stejně tak jako píseň od Marty Kubišové, která mě přivádí již dlouho na myšlenku, že dnes není s touto společností něco v pořádku... Neboť to, za co se tehdy tak srdečně bojovalo, se nyní rozpadá, již to dnes více neplatí! Již to není duší společnosti!! Ale chtěl bych tomu rád opětovně začít věřit,...!!!

Čest Vaší památce!!

Bomberious
18. 12. 2011 | 14:02

Tomas Prasek napsal(a):

Propadat chmuram v jakekoli dobe by skutecne byla "nehavlovska chyba", ale rici, ze Vaclav Havel byl "jediným současným Čechem, který překračuje svým dílem, odkazem, vtipem a humorem české hranice", je skutecne nesmysl - nekolik takovych bohuzel nedavno odeslo, nekolik jich ale nastesti stale zije, nekolik se jich tesi plnemu zdravi a lze doufat, ze dalsi se jimi prave stavaji a novi se rodi.
18. 12. 2011 | 14:03

Sladký napsal(a):

Jen málokomu v historii se dostalo tak velikého uznání za tak málo..navíc, to,co Václav Havel říkal a dělal po roce 1989 se až nepochopitelně liší od toho, co říkal a dělal předtím.
18. 12. 2011 | 14:19

J. napsal(a):

Tomáši Prášku, tady aspoň vidíš tu českou stádnost a českou snahu se za každou cenu - i nad rakví exprezidenta - zviditelnit.
Nechte ho být!
Jako každého, kdo jiý míří na druhý břeh!!
18. 12. 2011 | 14:21

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Nepoznal jsem nikoho jiného, který by tak podivuhodně skloubil pozitíva a negatíva v politickém i osobním životě. Před samým koncem stihnul jej navštívit dalajláma, třeba mu poradil, jak se převtělit.
18. 12. 2011 | 14:28

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik příspěvků, které neměly nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
18. 12. 2011 | 14:45

zoolog napsal(a):

Jeho největší vtip: Pravda a láska musí zvítězit se pro defraudace nerealizoval_
18. 12. 2011 | 14:47

jája napsal(a):

není snad rozporuplnější osobnosti, než byl V.H. Plná ústa humanity, lásky, pravdy, ale jeho činy a jiná slova na jiném místě byla úplně někde jinde. To on, pokud USA potřebovaly kamkoliv útočit, zvedl svůj hlas a plky o humanitární akci, chirurgicjkém řezu a podobnými nesmysly ohlupoval lidi. Úctu zasloužil za konec osmdesátých lét, potom jen obrovské zklamání spojené s likvidačí společného státu se Slováky a podlézání USA a Německu. Kolik zla napáchaly jeho omluvy za poválečný odsun Němců. Jakoby z něho čišel pocit, že Sudewty zase musí být Německé, stejně jako Kosovo albánské. Nemám ho rád a jsem na to hrdý.
18. 12. 2011 | 14:47

J. napsal(a):

Pane Stejskale, Vy ani dnes netruchlíte, ale mažete??? Šťastný to muž!!!
18. 12. 2011 | 14:50

stoppa napsal(a):

UJž se svolávají námezdní plačky, tak samozřejmě Klvˇaňa nemůže chybět.
Ale moc dobře se toho nezhostil. Že Václav Javel byl Čechem, který přesahuje hranice, bych tak moc nepřipomínal. To je dávno známá věc, byl přece řízený a plůacený zvenčí.
18. 12. 2011 | 15:13

Gru napsal(a):

Matyáš

Dalajslámu si pozval kvůli snaze získat Nobelovu cenu za mír - tady mají dosavadní laureáti nominační právo. Proto se Havel o přízeň těchto lidí ucházel,. dokonce i o Arafata.
18. 12. 2011 | 15:18

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Gru:
Pochybuji, Nobelova cena zásedně se neuděluje in memoriam a Havel musel vědět, že to nemůže stihnout.
18. 12. 2011 | 15:29

Miky napsal(a):

Autor nám naznačuje,že to horší nás teprve čeká !!
18. 12. 2011 | 15:33

Pravda pravdoucí napsal(a):

V.H. určitě udělal i pozitivní věci. Vždyť to byl on, kdo do občanského fóra a tím i do české politiky přivedl Václava Klause. A v době, kdy byl ještě zcela zdráv, takto hodnotil i českou ekonomickou reformu: Václav Havel, kniha Letní přemítání, úvaha o české ekonomické reformě: "Mnoho prvků do tohoto scénáře vnesl a svou nekompromisností ho velmi pozitivně ovlivnil ministr Klaus. To ale neznamená, že naše reforma je jen nějakým jeho osobním nápadem, či dokonce rozmarem. Je to výsledek obecné shody, a především je to výraz nutnosti. Je to jediná smysluplná alternativa pro tuto zemi."
18. 12. 2011 | 15:50

Gru napsal(a):

Matyáš

Však ano. Vytížený a vyobjenávanž Daůajláma přijel tak jako tak pozdě (a možná úmyslně až po uzavření nominací). Pozvaný byl přece dávno předtím.
18. 12. 2011 | 15:50

vodemokratizovanej vovčan napsal(a):

Proč nemůžu najít nic, co by mně přesvědčilo že by Havel byl nositelem dobra?

Vůbec je mi Havlova popularita divná, obtížně přiřaditelná k faktickým výsledkům.
i ti jeho kamarádi jsou spíš ztělesnění zla a nespravedlnosti,
i ti jeho bezejmenní poradci, našeptávači kdoví čeho, zjevem židovského původu.
Stejně tak expanzivní medializace přes estébáckej facebook je pochybná. Copak dneska nikdo nenazpíval nějakou mp3 co by se dala stáhnout ukrást a rozeslat svým "přátelům"? To jim opravdu zbyl k šíření datového šumu jen ten Havel? Není to jen projev malosti? Stádo ovcí chce šířením této zprávy zapůsobit dojmem, že světu sdělují něco strašně důležitého. Dokonce něco víc, než to jejich vysmajlíkované čaučíčky pápíčky.
Po letech demokradury a svobody slova jsme to dopracovali tak daleko, že jediná veřejná diskuze o Havlovi je na blogu Klvani.
18. 12. 2011 | 16:54

Plkal napsal(a):

Ano a končí také éra iluminátů a jejich finančního systému, který se hroutí.
18. 12. 2011 | 16:54

Dášenka napsal(a):

Všeobecný pláč a nařikání některých lidí tady, mi silně připomínají záběry z pohřbu Stalina a Kim Ir Sena. Češi jsou vůbec výborné plačky. Vzpomínám na zaběry z pohřbu Reinharda Heydricha na přeplněném Václaváku. Hodně šašků se rádo ukazuje při jakékoliv příležitosti. Někteří lidé z toho, že umřel nějaký člověk dělají velké divadlo a jsou naprosto bez hanby. I ten Klvańa už neví, jak se zviditelnit. Ještě by on a mnoho podobných šašků mohlo národu, nejlépe v TV před kamerami, jak lomí rukama, jak v jedné pohádce. A zdravím pana Stejskala, nejvyššího cenzora. Mažte všechno, co neodpovídá hlavnímu směru naší vládní politiky. Hezky, jak za Stalina. Mao Ce Tung, jen tiše závidí. Tolik plaček a komediantů nemají ani v Číně.
18. 12. 2011 | 17:46

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Dášenko, ujišťuji vás, že se rád neukazuji, ale rukama lomím dost často. Jsem Šašek - individualista a v davu se dvakrát necitím.
18. 12. 2011 | 18:48

Láskoprdpravda napsal(a):

No koukám na zprávy a nestačím zírat. Dnes umřel nejméně Ježíš Kristus.
18. 12. 2011 | 19:57

pepík pražský napsal(a):

tolik idí má dneska hnědou hubu od lízání, tfuj
18. 12. 2011 | 20:24

Tomáš napsal(a):

Dášenka a další:
Mazání má jen tu nevýhodu, že z primitivů lidi neudělá.
Smrt idealisty dává vyniknout úrovni internetových "diskutérů" víc, než aby to bylo příjemné.
18. 12. 2011 | 20:37

plk. Kurvice napsal(a):

Klvańo, jsi přece expert na radary, tak se drž svého řemesla, třeba už jenom jako hobby, i když už za tu masírovačku ODS nic neplatí.
18. 12. 2011 | 21:15

stejskal napsal(a):

Neudělá, pane Tomáši ;-)

A ani to není jeho smyslem (smyslem je udržet alespoň minimální prostor pro ty, kteří nechtějí je napadat, urážet, nadávat apod. Jen to občas připomínán. Obecně.).

Hezký večer.

Libor Stejskal
18. 12. 2011 | 21:17

plk. Kurvice napsal(a):

Klvańo, tak už se za to zase platí, ako za radar? No to tu musíš být přece první, byl to přece bratr v triku.
18. 12. 2011 | 21:19

stoppa napsal(a):

láskopravda

Ano taky dnes docela zírám a připadá mi to jako když mě připravovali na vyšetření kolonoskopií. Výplach vrchedm i spodem.
18. 12. 2011 | 21:54

jin napsal(a):

Někteří supi se přiživí na všem.
18. 12. 2011 | 21:56

Carla napsal(a):

Najprv - úprimnú sústrasť všetkým, ktorým bol nejako blízky. Viem, čo to je zažiť stratu, môj otec zomrel vo veľkých bolestiach 56-ročný.

Bol to určite odvážny a zaujímavý človek.

Mal nepochybne svoje klady, ale i svoje chyby. Myslím, že občas bol jeho idealizmus v úplnom rozpore s realitou - napríklad keď v roku 1990 udelil hlúpu maxi- amnestiu aj pre vrahov a zločincov. Pohyboval sa stále len medzi intelektuálmi či pražskými umelcami, po roku 1990 prišiel k veľkému majetku a myslím, že stratil prehľad o bežnom živote obyčajných ľudí. Jeho súkromný život - početné milenky, podvádzanie pani Olgy, nie práve najlepšia životospráva, sú tiež škvrnou na jeho živote.
No na podrobné zhodnotenie jeho života príde čas neskôr. Teraz v období smútku nie je na to priestor.
Všetci "tam" raz musíme.
18. 12. 2011 | 22:04

Kam napsal(a):

S Havlem jsme šli do naděje, s Klausem do řitě...
18. 12. 2011 | 22:07

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Kam:
Vy jste v naději?
18. 12. 2011 | 22:51

ota napsal(a):

dost bylo havla
19. 12. 2011 | 05:02

plk. Kurvice napsal(a):

Radista Klvańa mi připomenul dobu mé bezmezné naivity, kterou Havel vlastě svým způsobem vytvořil. Dnes je mi za to vše hanba, až se mě jednou vhouček zeptá, a dědo ty jsi přece byl u toho, když se to tu všechno rozkrádalo a nic jsi proti tomu nedělal? Ano nedělal, protože mě přesvědčili, že stačí jít jednou za 4 roky k volbám a to je celý ten můj instrument, kterým mohu ovlivńovat dění zde. Je čas radarových bilancí. Po roce 1989 jsem přišel o zaměstnání já i manželka, přišel jsem tak říkajíc o podnikový byt od svého bývalého zaměstnavatele, zdevalvovali mi poctivě našetřených 85 tis. Kčs z doby socialismu a připravili mě o moje spoluvlastnictví na českém majetku(který dnes patří vesměs Němcům) a nadělali mi na moji hlavu dluh 120 tis. Kč. Co jsem získal? Mohu dnes vyjít na ulic a řvát, nemám rád radar ani pana Klvańu, to je pravda, jenže je si třeba uvědomit jednu věc, já se svým křikem neovlivním jediného kolemjdoucího. Na druhé straně, Topolánkova vláda vyčlenila 50 mil. Kč z peněz dańových poplatníků, za které si bylo možno koupit celé redakce, novináře a redaktory, šéfredaktory a BIS apod. na podporou špionománie v ČR, dokonce se podařilo i získat informace, jak často chodí Zeman na ruskou ambasádu. Takže já se svým právem jít a řvát a ulici a proti mě lidská prodejnost koupená za moje vlastní peníze. Tak to je ta pravá podstata té demokracie. Z naivity jsem vyléčen, ale ji je pozdě na to, vrátit něco zpátky, jen poučení: nedej na naivně vypadající obličeje, za nimi je skryto stádo supů.
19. 12. 2011 | 06:31

Světlo napsal(a):

Bůh není..., Havel si zasloužil ještě dlouhý příjemný život, zemřít mají bestie, a to hned...,proč to tak není ?
19. 12. 2011 | 07:19

Buddy napsal(a):

Údajně si kajmani dali závazek,že na počest celosvětového smutku,přestanou jeden den ,strhávat nebohé laně do řeky.
19. 12. 2011 | 07:40

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek, který neměl nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
19. 12. 2011 | 12:41

Tma napsal(a):

Světlo napsal(a):
Bůh není..., Havel si zasloužil ještě dlouhý příjemný život, zemřít mají bestie, a to hned...,proč to tak není ?
19. 12. 2011 | 07:19
Hlupáku, už nevíš co bys kde psal?
Pořád opakuješ to samé a co tím chceš vlastně dokázat?
Zřejmě jen svoji neomezenou hloupost s kterou se předvádíš.
Zůstaneš tak jen hlupákem.
19. 12. 2011 | 12:43

Mazale Stejskale! napsal(a):

A Stejskal jako poslušný hlupák "Velkého bratra" se probudil a začal ve své naivní hlouposti mazat.
19. 12. 2011 | 12:46

Platan napsal(a):

Nový začátek s Klvaňou...??!!

Tak to je konec...
20. 12. 2011 | 23:50

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 15:15

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy